Республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың кейбiр мәселелерi туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 6 маусымдағы N 563 Қаулысы
Кейбiр республикалық мемлекеттiк кәсiпорындар қызметiнiң салаларында бәсекелес ортаны дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң "Сақшы-На страже" шаруашылық жүргiзу құқығындағы республикалық мемлекеттiк кәсiпорны жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң "Сақшы-На страже" жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiгi болып қайта құрылу жолымен;
2) Қазақстан Республикасы Мәдениет, ақпарат және спорт министрлiгiнiң "Материалдық мәдениет ескерткiштерiнiң ғылыми-зерттеу және жобалау институты" шаруашылық жүргiзу құқығындағы республикалық мемлекеттiк кәсiпорны жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын "Көшпелiлердiң мәдени мұрасы проблемалары жөнiндегi қазақ ғылыми-зерттеу институты" жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiгi болып қайта құрылу жолымен;
3) (Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2005.12.05 N 1194қаулысымен)
4) (Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2005.11.17 N 1132қаулысымен)
5) Қазақстан Республикасы Мәдениет, ақпарат және спорт министрлiгiнiң "Шәкен Айманов атындағы "Қазақфильм" ұлттық компаниясы" республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсіпорны жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын "Шәкен Айманов атындағы "Қазақфильм" акционерлiк қоғамы болып қайта құрылу жолымен;
6) Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 16.04.2013 № 369 қаулысымен;
7) (Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2005.11.17 N 1132қаулысымен)
8) Қазақстан Республикасы Мәдениет, ақпарат және спорт министрлiгiнiң "Қазақ мәдениет және өнертану ғылыми-зерттеу институты" республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсіпорны жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын "Мәдени саясат және өнертану институты" жауапкершілiгi шектеулi серiктестігі болып қайта құрылу жолымен;
9) Қазақстан Республикасы Мәдениет, ақпарат және спорт министрлiгi Спорт iстерi комитетiнiң "SPORT&ks" газетiнiң редакциясы" республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсіпорны жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын "SPORT&ks" газетiнің редакциясы" жауапкершiлігі шектеулі серіктестігі болып қайта құрылу жолымен;
10) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнің "Алматы протездік-ортопедиялық орталығы" республикалық мемлекеттiк кәсіпорны (шаруашылық жүргiзу құқығында) жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын "Алматы протездік-ортопедиялық орталығы" акционерлік қоғамы болып қайта құрылу жолымен;

О некоторых вопросах республиканских государственных предприятий
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 июня 2005 года N 563
В целях развития конкурентной среды в сферах деятельности некоторых республиканских государственных предприятий Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Реорганизовать:
1) Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Сақшы-На страже" Министерства внутренних дел Республики Казахстан путем преобразования в товарищество с ограниченной ответственностью "Сақшы-На страже" Министерства внутренних дел Республики Казахстан со стопроцентным участием государства в уставном капитале;
2) Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Научно-исследовательский и проектный институт памятников материальной культуры" Министерства культуры, информации и спорта Республики Казахстан путем преобразования в товарищество с ограниченной ответственностью "Казахский научно-исследовательский институт по проблемам культурного наследия номадов" со стопроцентным участием государства в уставном капитале;
3) исключен постановлением Правительства РК от 05.12.2005 № 1194;
4)  исключен постановлением Правительства РК от 17.11.2005 №  1132;
5) Республиканское государственное казенное предприятие "Национальная компания "Казахфильм" имени Шакена Айманова" Министерства культуры, информации и спорта Республики Казахстан путем преобразования в акционерное общество "Казахфильм" имени Шакена Айманова" со стопроцентным участием государства в уставном капитале;
6) исключен постановлением Правительства РК от 16.04.2013 № 369;
7) исключен постановлением Правительства РК от 17.11.2005 № 1132;
8) Республиканское государственное казенное предприятие "Казахский научно-исследовательский институт культуры и искусствознания" Министерства культуры, информации и спорта Республики Казахстан путем преобразования в товарищество с ограниченной ответственностью "Институт культурной политики и искусствознания" со стопроцентным участием государства в уставном капитале;
9) Республиканское государственное казенное предприятие "Редакция газеты "SPORT&ks" Комитета по делам спорта Министерства культуры, информации и спорта Республики Казахстан путем преобразования в товарищество с ограниченной ответственностью "Редакция газеты "SPORT&ks" со стопроцентным участием государства в уставном капитале;
10) Республиканское государственное предприятие "Алматинский протезно-ортопедический центр" (на праве хозяйственного ведения) Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан путем преобразования в акционерное общество "Алматинский протезно-ортопедический центр" со стопроцентным участием государства в уставном капитале;

11) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінiң "Семей протездік-ортопедиялық орталығы" республикалық мемлекеттiк кәсіпорны (шаруашылық жүргiзу құқығында) жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын "Семей протездік-ортопедиялық орталығы" акционерлiк қоғамы болып қайта құрылу жолымен;
12) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлігінің "Петропавл протездiк-ортопедиялық орталығы" республикалық мемлекеттiк кәсіпорны (шаруашылық жүргiзу құқығында) жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын "Петропавл протездiк-ортопедиялық орталығы" акционерлік қоғамы болып қайта құрылу жолымен;
13) Қазақстан Республикасы Президентiнiң Іс басқармасы Медициналық орталығының "Оқжетпес" клиникалық шипажайы" республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсiпорны жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын "Оқжетпес" шипажайы" акционерлiк қоғамы болып қайта құрылу жолымен;
14) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң "Қаржы жүйесiн ақпараттандыру орталығы" шаруашылық жүргiзу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын "Қаржы жүйелерiн ақпараттандыру орталығы" акционерлiк қоғамы болып қайта құрылу жолымен;
15) Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.01.21 N 22 Қаулысымен.
16) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлiгi Төтенше жағдайлар саласындағы мемлекеттiк бақылау және қадағалау комитетiнiң "Өрт сөндiрушi" шаруашылық жүргiзу құқығындағы республикалық мемлекеттiк кәсіпорны жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын "Өрт сөндiрушi" акционерлiк қоғамы болып қайта құрылу жолымен;
17) Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгiнiң "Қазақстанэнергия" ұлттық энергетикалық жүйесi" шаруашылық жүргiзу құқығындағы республикалық мемлекеттiк кәсіпорны оған Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгiнiң "Алматыэнергия" және "Қарағандыэнергия" ҚЭЖ" шаруашылық жүргiзу құқығындағы республикалық мемлекеттiк кәсiпорындарын қосу жолымен;
18) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлiгiнiң "Өрт қауiпсiздiгi мен азаматтық қорғаныстың арнайы ғылыми-зерттеу орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсiпорны Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлiгiнiң "Өрт қауiпсiздiгi мен азаматтық қорғаныстың арнайы ғылыми-зерттеу орталығы" шаруашылық жүргiзу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсiпорны болып қайта құрылу жолымен;

11) Республиканское государственное предприятие "Семипалатинский протезно-ортопедический центр" (на праве хозяйственного ведения) Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан путем преобразования в акционерное общество "Семипалатинский протезно-ортопедический центр" со стопроцентным участием государства в уставном капитале;
12) Республиканское государственное предприятие "Петропавловский протезно-ортопедический центр" (на праве хозяйственного ведения) Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан путем преобразования в акционерное общество "Петропавловский протезно-ортопедический центр" со стопроцентным участием государства в уставном капитале;
13) Республиканское государственное казенное предприятие "Клинический санаторий "Ок-Жетпес" Медицинского центра Управления делами Президента Республики Казахстан путем преобразования в акционерное общество "Санаторий "Ок-Жетпес" со стопроцентным участием государства в уставном капитале;
14) Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Центр информатизации финансовых систем" Министерства финансов Республики Казахстан путем преобразования в акционерное общество "Центр информатизации финансовых систем" со стопроцентным участием государства в уставном капитале;
15) Исключен постановлением Правительства РК от 21.01.2011 № 22;
16) Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Өрт
сөндіруші" Комитета по государственному контролю и надзору в области чрезвычайных ситуаций Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан путем преобразования в акционерное общество "Өрт сөндіруші" со стопроцентным участием государства в уставном капитале;
17) Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальная энергетическая система Казахстанэнерго" Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан путем присоединения к нему республиканских государственных предприятий на праве хозяйственного ведения "Алматыэнерго" и "КЭС "Карагандаэнерго" Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан;
18) Республиканское государственное казенное предприятие "Специальный научно-исследовательский центр пожарной безопасности и гражданской обороны" Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан путем преобразования в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Специальный научно-
исследовательский центр пожарной безопасности и гражданской обороны" Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;

19) Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгiнiң "Өндiрiстiк-пайдалану кәсiпорны" республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсiпорны жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын "Өндiрiстiк-пайдалану кәсiпорны" жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiгi болып қайта құрылу жолымен қайта ұйымдастырылсын.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.11.17 N 1132; 2005.12.05 N 1194; 2011.01.21 N 22; 16.04.2013 № 369 қаулыларымен.
2. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң "ҚазАлкоОрталық" шаруашылық жүргiзу құқығындағы республикалық мемлекеттiк кәсiпорны;
2) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң "Республикалық оқу-әдiстемелiк орталық" республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсiпорны;
3) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң "С.Х.Сұбханбердин атындағы Қазақстан медицинасы мен денсаулық сақтау тарихы мұражайы" республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсiпорны;
4) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң "Республикалық жiтi бақыланатын мамандандырылған үлгiдегi психиатриялық аурухана жанындағы емдеу-еңбек шеберханасы" республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсiпорны;
5) Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң "Ғылым" ғылыми баспа орталығы" республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсiпорны таратылсын.
3. Қазақстан Республикасы Мәдениет, ақпарат және спорт министрлiгiнiң "Республикалық мемлекеттік жөндеу-құрылыс және қайта жаңарту басқармасы" шаруашылық жүргiзу құқығындағы республикалық мемлекеттiк кәсiпорны Қазақстан Республикасы Мәдениет, ақпарат және спорт министрлiгiнiң "Қазқайтажаңарту" шаруашылық жүргiзу құқығындағы республикалық мемлекеттiк кәсiпорны болып қайта аталсын.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру комитетi кәсiпорындардың мемлекеттiк басқару органдарымен бiрлесiп, жоғарыда аталған мемлекеттiк кәсiпорындарды қайта ұйымдастыруға, таратуға және қайта атауға байланысты осы қаулыны iске асыру жөнiнде шаралар қабылдасын.
5. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi:
1) "Мемлекеттік кәсiпорындар қызметiнiң кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң 2005 жылғы 30 наурыздағы N 70-ө  өкiмiмен құрылған жұмыс топтарының ұсынымдарын ескере отырып, коммуналдық меншiктiң жекелеген мемлекеттiк мекемелерiн бәсекелес ортаға берудi;
2) түгендеу жүргiзу сәтiнде жұмыс iстемей тұрған коммуналдық меншiктiң мемлекеттiк кәсiпорындарын таратуды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргiзудi қамтамасыз етсiн.

19) Республиканское государственное казенное предприятие "Производственно-
эксплуатационное предприятие" Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан путем преобразования в товарищество с ограниченной ответственностью "Производственно-эксплуатационное предприятие" со стопроцентным участием государства в уставном капитале.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 17.11.2005 № 1132; от 05.12.2005 № 1194; от 21.01.2011 № 22; от 16.04.2013 № 369.
2. Ликвидировать:
1) Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "КазАлкоЦентр" Министерства финансов Республики Казахстан;
2) Республиканское государственное казенное предприятие "Республиканский
учебно-методический центр" Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) Республиканское государственное казенное предприятие "Музей истории медицины и
здравоохранения Казахстана имени С.Х.Субханбердина" Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
4) Республиканское государственное казенное предприятие "Лечебно-трудовая мастерская при Республиканской психиатрической больнице специализированного типа с интенсивным наблюдением" Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
5) Республиканское государственное казенное предприятие "Научно-издательский центр "Гылым" Министерства образования и науки Республики Казахстан".
3. Переименовать республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканское государственное ремонтно-строительное и реставрационное управление" Министерства культуры, информации и спорта Республики Казахстан в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казреставрация" Министерства культуры, информации и спорта Республики Казахстан.
4. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан совместно с органами государственного управления предприятий принять меры по реализации настоящего постановления, связанные с реорганизацией, ликвидацией и переименованием вышеназванных государственный предприятий.
5. Акимам областей и городов Астаны и Алматы обеспечить:
1) передачу в конкурентную среду отдельных государственных предприятий коммунальной собственности с учетом рекомендаций рабочих групп, созданных  распоряжением  Премьер-Министра Республики Казахстан от 30 марта 2005 года N 70-р "О некоторых вопросах
деятельности государственных предприятий";
2) проведение ликвидации недействующих государственных предприятий коммунальной собственности на момент проведения инвентаризации в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

6. Орталық және жергiлiктi атқарушы органдар:
1) мемлекеттiк кәсiпорындардың қызмет мәнiн "Мемлекеттiк кәсiпорын туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 19 маусымдағы  Заңына сәйкес келтiру жөнiнде шаралар қабылдасын;
2) тиiстi жыл қорытындылары бойынша тұрақты негiзде мемлекеттік кәсiпорындардың қызмет түрлерiне талдау жүргiзсiн және бiр ай мерзiмде мемлекеттiк кәсiпорындарды бәсекелес ортаға беру жөнiндегi бар ұсыныстарды Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлiгiне енгiзсiн.
7. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлігіне жүктелсiн.
8. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi

6. Центральным и местным исполнительным органам:
1) принять меры по приведению в соответствие предмета деятельности государственных предприятий согласно  Закону  Республики Казахстан от 19 июня 1995 года "О государственном предприятии";
2) на постоянной основе по итогам соответствующего года проводить анализ видов деятельности государственных предприятий и в месячный срок вносить имеющиеся предложения по передаче в конкурентную среду государственных предприятий в Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан.
8. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан