Қазақстан Республикасының Ғылым, техника және білім беру саласындағы 2005 жылғы мемлекеттік сыйлықтарын беру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 16 қарашадағы N 1131 Қаулысы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Қазақстан Республикасының Ғылым, техника және білім беру саласындағы мемлекеттік сыйлықтары жөніндегі комиссияның ұсынымдарын қарап,  Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ғылым, техника және білім беру саласындағы 2005 жылғы мемлекеттік сыйлықтары мына авторларға берілсін:
1) "Қаракөл қой тұқымының қазақи түрi және елтiрiлi-еттi-майлы өнiмдi құйрықты атырау қой тұқымы: шығару әдiсi, қазiргi жай-күйi және дамыту перспективалары" жұмысы үшiн:
Оңтүстік-Батыс ауыл шаруашылығы ғылыми-өндiрiстiк орталығының Батыс Қазақстан тiрек пунктiнің меңгерушiсi, ауыл шаруашылығы ғылымдарының докторы, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигi Хисемидолла Ысхақұлы Үкiбаевқа;
Оңтүстiк-Батыс ауыл шаруашылығы ғылыми-өндiрiстiк орталығы директорының орынбасары, ауыл шаруашылығы ғылымдарының докторы Нұрадин Әлiбаевқа;
Атырау облысы "Жасқайрат" акционерлiк қоғамының президентi Алғыбай Арыстанғалиевке;
"Асыл түлiк" акционерлiк қоғамы басқармасының төрағасы, ауыл шаруашылығы ғылымдарының докторы, профессор, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академия Көпмахамбет Елемесовке;
Оңтүстiк-Батыс ауыл шаруашылығы ғылыми-өндiрiстiк орталығының Батыс Қазақстан тiрек пунктінiң жетекшi ғылыми қызметкерi, ауыл шаруашылығы ғылымдарының кандидаты Тағай Қансейiтовке;
Оңтүстiк-Батыс ауыл шаруашылығы ғылыми-өндiрiстiк орталығының директоры, ауыл шаруашылығы ғылымдарының докторы, профессор Әбдiрахман Молданазарұлы Омбаевқа;
Оңтүстiк-Батыс ауыл шаруашылығы ғылыми-өндiрiстiк орталығының Батыс Қазақстан тiрек пунктiнiң жетекшi ғылыми қызметкерi, ауыл шаруашылығы ғылымдарының кандидаты Рабыха Дарушқызы Шамекеноваға;
2) "Қатты, сұйық және газ тәрiздес жай-күйдегілер үшiн ретсiз бөлшектердiң бiрыңғай теориясын әзiрлеу және бастапқы алынған мыс пен мыс созбасының технологиясын жетілдiру, өндiрiсiн ұлғайту және сапасын арттыру үшiн оны қолдану" жұмысы үшiн:
Минералдық шикiзатты кешендi қайта өңдеу жөнiндегi ұлттық орталықтың Ж.Әбiшев атындағы Химия-металлургия институтының зертхана меңгерушiсi, техника ғылымдарының докторы, профессор Виталий Павлович Малышевке;
Химия-технологиялық зерттеулер орталығының бас директоры, техника ғылымдарының докторы, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигi Нұралы Сұлтанұлы Бектұрғановқа;
Минералдық шикiзатты кешендi қайта өңдеу жөнiндегi ұлттық орталықтың Ж.Әбiшев атындағы Химия-металлургия институтының жетекшi ғылыми қызметкерi, химия ғылымдарының кандидаты Астра Мұңдыққызы Нұрмағамбетоваға;
Б.Бейсенов атындағы Қарағанды заң институты кафедрасының доцентi, химия ғылымдарының докторы Тоқтарбай Сүлейменовке;

О присуждении Государственных премий Республики Казахстан 2005 года в области науки, техники и образования
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 ноября 2005 года N 1131
Рассмотрев рекомендации Комиссии по Государственным премиям Республики Казахстан в области науки, техники и образования при Правительстве Республики Казахстан, Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Присудить Государственные премии Республики Казахстан 2005 года в области науки, техники и образования авторам:
1) за работу "Казахский тип каракульской породы и атырауская порода курдючных овец смушково-мясо-сальной продуктивности: методы выведения, современное состояние и перспективы развития":
Укбаеву Хисемидулле Ысхаковичу - заведующему Западно-Казахстанским опорным пунктом Юго-Западного научно-производственного центра сельского хозяйства, доктору сельскохозяйственных наук, академику Национальной академии наук Республики Казахстан;
Алибаеву Нурадину - заместителю директора Юго-Западного научно-производственного центра сельского хозяйства, доктору сельскохозяйственных наук;
Арыстангалиеву Алтыбаю - президенту акционерного общества "Жаскайрат" Атырауской области;
Елемесову Копмахамбету - председателю правления акционерного общества "Асыл-түлік", доктору сельскохозяйственных наук, профессору, академику Национальной академии наук Республики Казахстан;
Кансеитову Тагаю - ведущему научному сотруднику Западно-Казахстанского опорного пункта Юго-Западного научно-производственного центра сельского хозяйства, кандидату сельскохозяйственных наук;
Омбаеву Абдирахману Молданазарулы - директору Юго-Западного научно-производственного центра сельского хозяйства, доктору сельскохозяйственных наук, профессору;
Шамекеновой Рабыхе Дарушевне - ведущему научному сотруднику Западно-Казахстанского опорного пункта Юго-Западного научно-производственного центра сельского хозяйства, кандидату сельскохозяйственных наук;
2) за работу "Разработка единой теории хаотизированных частиц для твердого, жидкого и газообразного состояний и ее применение для совершенствования технологии, увеличения производства и повышения качества черновой меди и медной катанки":
Малышеву Виталию Павловичу - заведующему лабораторией Химико-металлургического института имени Ж. Абишева Национального центра по комплексной переработке минерального сырья, доктору технических наук, профессору;
Бектурганову Нуралы Султановичу - генеральному директору Центра химико-технологических исследований, доктору технических наук, академику Национальной академии наук Республики Казахстан;
Нурмагамбетовой Астре Мундуковне - ведущему научному сотруднику Химико-металлургического института имени Ж. Абишева Национального центра по комплексной переработке минерального сырья, кандидату химических наук;
Сулейменову Токтарбаю - доценту кафедры Карагандинского юридического института имени Б. Бейсенова, доктору химических наук;

3) "Нарықтық жағдайларда жаңа тиiмділiгi жоғары технологияларды әзiрлеу және енгiзу негiзiнде медициналық жәрдем көрсету жүйесiн реформалау және жетiлдiру моделi" жұмысы үшiн:
Қазақстан Республикасының Президентi Іс басқармасының Медицина орталығы Орталық клиникалық ауруханасының бас дәрiгерi, медицина ғылымдарының докторы, профессор Бекмахан Сыбанбайұлы Құралбаевқа;
Б.О.Жарбосынов атындағы Урология ғылыми орталығының директоры, медицина ғылымдарының докторы, профессор Мырзакарим Каримович Алчинбаевқа;
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Іс басқармасы Медицина орталығының Орталық клиникалық ауруханасы бас дәрiгерiнiң емхана жөнiндегi орынбасары, медицина ғылымдарының кандидаты Шолпан Әбiлқадырқызы Аюповаға;
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Іс Басқармасы Медицина орталығының бастығы, медицина ғылымдарының кандидаты Анатолий Григорьевич Дерновойға;
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Іс басқармасы Медицина орталығының Орталық клиникалық ауруханасы бас дәрiгерiнiң ұйымдастыру және экономикалық мәселелер жөнiндегi орынбасары Қырмызы Қазиқызы Игісiноваға;
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Iс Басқармасы Медицина орталығының Орталық клиникалық ауруханасы бас дәрiгерiнiң емдеу iсi жөнiндегi орынбасары, медицина ғылымдарының кандидаты Гүлзада Рахманбердiқызы Iзбасароваға;
Б.О.Жарбосынов атындағы Урология ғылыми орталығы директорының ғылым жөнiндегi орынбасары, медицина ғылымдарының докторы Ертай Қожахметұлы Сәрсебековке;
4) "Алматы қаласының ағынды суларын тазарту техникасы мен технологиясын оның экологиялық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiндей жетiлдiру" жұмысы үшiн:
Қ.И.Сәтпаев атындағы Қазақ ұлттық техникалық университетi Экология-экономикалық институтының директоры, техника ғылымдарының докторы, профессор, Ұлттық инженерлiк академияның академигi Меңлiбай Мырзахметовке;
Алматы қаласының су құбыры-кәрiз шаруашылығы мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорнының бас директоры, техника ғылымдарының кандидаты Василий Алексеевич Зуевке;
Алматы қаласының су құбыры-кәрiз шаруашылығының мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорны аэрация станциясының бастығы Асылбек Таупашұлы Қасабековке;
Алматы қаласының су құбыры-кәрiз шаруашылығының мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорны "Cу бөлу" еншiлес коммуналдық кәсiпорнының бастығы, техника ғылымдарының кандидаты Шыңғыс Абылайұлы Тiлеубердинге;
5) "Табиғи және техногендiк қайталама шикiзатты қайта өңдеудiң инновациялық технологияларын құру және ұйымдастыру" жұмысы үшiн:
М.Әуезов атындағы Оңтүстiк Қазақстан мемлекеттiк университетiнiң ректоры, техника ғылымдарының докторы, профессор, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының және Ұлттық инженерлiк академиясының академигi Уәлихан Қозыкеұлы Бишiмбаевқа;
М.Әуезов атындағы Оңтүстiк Қазақстан мемлекеттiк университетiнiң кафедра меңгерушiсi, техника ғылымдарының докторы, профессор Нағима Орманбекқызы Жақыпбековаға;
М.Әуезов атындағы Оңтүстiк Қазақстан мемлекеттiк университетiнiң кафедра меңгерушiсi, геология-минералогия ғылымдарының докторы, профессор Беген Омарұлы Есiмовке;
М.Әуезов атындағы Оңтүстiк Қазақстан мемлекеттiк университетiнiң кафедра профессоры, техника ғылымдарының докторы Құрманбек Тәжмаханбетұлы Жантасовқа;
М.Әуезов атындағы Оңтүстiк Қазақстан мемлекеттiк университетiнiң проректоры, техника ғылымдарының докторы, профессор Тұрлыбек Өтешұлы Ысқақовқа;
М.Әуезов атындағы Оңтүстiк Қазақстан мемлекеттiк университетiнiң кафедра меңгерушiсi, техника ғылымдарының докторы, профессор, Қазақстан Республикасы Ұлттық инженерлiк академиясының академигi Шаяхмет Молдабековқа;
М.Әуезов атындағы Оңтүстiк Қазақстан мемлекеттiк университетiнiң факультет деканы, техника ғылымдарының докторы, профессор Қазым Садықұлы Нәдiровке;
М.Әуезов атындағы Оңтүстiк Қазақстан мемлекеттiк университетiнiң факультет деканы, техника ғылымдарының докторы, профессор Бiржан Саруарұлы Шәкiровке;

3) за работу "Модель реформирования и совершенствования системы оказания медицинской помощи на основе разработки и внедрения новых высокоэффективных технологий в рыночных условиях":
Куралбаеву Бекмахану Сыбанбаевичу - главному врачу Центральной клинической больницы Медицинского центра Управления делами Президента Республики Казахстан, доктору медицинских наук, профессору;
Алчинбаеву Мирзакариму Каримовичу - директору Научного центра урологии имени
Б.У. Джарбусынова, доктору медицинских наук, профессору;
Аюповой Шолпан Абылкадыровне - заместителю главного врача по поликлинике Центральной клинической больницы Медицинского центра Управления делами Президента Республики Казахстан, кандидату медицинских наук;
Дерновому Анатолию Григорьевичу - начальнику Медицинского центра Управления делами Президента Республики Казахстан, кандидату медицинских наук;
Игисиновой Кырмызы Казиевне - заместителю главного врача по организационным и экономическим вопросам Центральной клинической больницы Медицинского центра Управления делами Президента Республики Казахстан;
Избасаровой Гульзаде Рахманбердиевне - заместителю главного врача по лечебной работе Центральной клинической больницы Медицинского центра Управления делами Президента Республики Казахстан, кандидату медицинских наук;
Сарсебекову Ертаю Кожахметовичу - заместителю директора по науке Научного центра урологии имени Б.У. Джарбусынова, доктору медицинских наук;
4) за работу "Совершенствование техники и технологии очистки сточных вод города Алматы, обеспечивающее ее экологическую безопасность":
Мырзахметову Менлибаю - директору Эколого-экономического института Казахского национального технического университета имени К. И. Сатпаева, доктору технических наук, профессору, академику Национальной инженерной академии;
Зуеву Василию Алексеевичу - генеральному директору Государственного коммунального предприятия водопроводно-канализационного хозяйства города Алматы, кандидату технических наук;
Касабекову Асылбеку Таупашевичу - начальнику станции аэрации Государственного коммунального предприятия водопроводно-канализационного хозяйства города Алматы;
Тлеубердину Чингису Аблаевичу - начальнику дочернего коммунального предприятия "Водоотведение" Государственного коммунального предприятия водопроводно-канализационного хозяйства города Алматы, кандидату технических наук;
5) за работу "Создание и организация инновационных технологий переработки природного и техногенного вторичного сырья":
Бишимбаеву Валихану Козыкеевичу - ректору Южно-Казахстанского государственного университета имени М. Ауэзова, доктору технических наук, профессору, академику Национальной академии наук и Национальной инженерной академии Республики Казахстан;
Джакипбековой Нагиме Орманбековне - заведующей кафедрой Южно-Казахстанского государственного университета имени М. Ауэзова, доктору технических наук, профессору;
Есимову Бегену Омаровичу - заведующему кафедрой Южно-Казахстанского государственного университета имени М.Ауэзова, доктору геолого-минералогических наук, профессору;
Жантасову Курманбеку Тажмаханбетовичу - профессору кафедры Южно-Казахстанского государственного университета имени М. Ауэзова, доктору технических наук;
Искакову Турлыбеку Утешевичу - проректору Южно-Казахстанского государственного университета имени М. Ауэзова, доктору технических наук, профессору;
Молдабекову Шаяхмету - заведующему кафедрой Южно-Казахстанского государственного университета имени М. Ауэзова, доктору технических наук, профессору, академику Национальной инженерной академии Республики Казахстан;
Надирову Казиму Садыковичу - декану факультета Южно-Казахстанского государственного университета имени М. Ауэзова, доктору технических наук, профессору;
Шакирову Биржану Сарюаровичу - декану факультета Южно-Казахстанского государственного университета имени М. Ауэзова, доктору технических наук, профессору;

6) "Қазақстанның әлемдiк жоғары технологиялық өнiмдер нарығы - тұрақты изотоптар нарығына шығуын қамтамасыз ететiн ғылыми-технологиялық және ақпараттық-талдау жұмыстарының кешенi" жұмысы үшiн:
әл Фараби атындағы Қазақ ұлттық университетiнiң доцентi, химия ғылымдарының кандидаты Анвар Рахимович Ишкеновке;
Минералдық шикiзатты кешендi қайта өңдеу жөнiндегi ұлттық орталық бас директорының бiрiншi орынбасары, техника ғылымдарының докторы Дiмкеш Мұқановқа;
"Қазқараметавтоматика" акционерлiк қоғамының директоры, техника ғылымдарының кандидаты Тілеухан Серiкбайұлы Намазбаевқа;
әл Фараби атындағы Қазақ ұлттық университетінің кафедра меңгерушiсi, техника ғылымдарының докторы, профессор Михаил Қасымұлы Наурызбаевқа;
әл Фараби атындағы Қазақ ұлттық университетiнiң жетекшi маманы Валерий Александрович Световке;
Минералдық шикiзатты кешендi қайта өңдеу жөнiндегi ұлттық орталықтың зертхана меңгерушiсi, химия ғылымдарының кандидаты Әлiмғазы Оразұлы Сыдықовқа;
Минералдық шикiзатты кешендi қайта өңдеу жөнiндегi ұлттық орталықтың бас ғылыми қызметкерi, геология-минералогия ғылымдарының докторы Эмиль Ефрамович Файнге (қайтыс болғаннан кейiн).
2. Қазақстан Республикасының Ғылым, техника және білiм беру саласындағы 2005 жылғы мемлекеттiк сыйлығының ақшалай бөлiгiнiң мөлшерi 1860000 (бip миллион сегiз жүз алпыс мың) теңге сомасында белгіленсiн.
3. Қазақстан Республикасы Білiм және ғылым министрлiгі:
2005 жылға арналған республикалық бюджетте 007 "Мемлекеттік сыйлықтар және стипендиялар" бағдарламасы бойынша көзделген қаражаттан Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк сыйлығының ақшалай бөлiгiн төлесiн;
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаттарына тапсыру үшiн дипломдар, куәлiктер және құрмет белгілерiн дайындауды қамтамасыз етсiн.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгiзіледi және жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі

6) за работу "Комплекс научно-технологических и информационно-аналитических работ, обеспечивших выход Казахстана на мировой рынок высокотехнологичной продукции - рынок стабильных изотопов":
Ишкенову Анвару Рахимовичу - доценту Казахского национального университета имени Аль-Фараби, кандидату химических наук;
Муканову Димкешу - первому заместителю генерального директора Национального центра по комплексной переработке минерального сырья, доктору технических наук;
Намазбаеву Тлеухану Серикбаевичу - директору акционерного общества "Казчерметавтоматика", кандидату технических наук;
Наурызбаеву Михаилу Касымовичу - заведующему кафедрой Казахского национального университета имени Аль-Фараби, доктору технических наук, профессору;
Светову Валерию Александровичу - ведущему cпециалисту Казахского национального университета имени Аль-Фараби;
Сыдыкову Алимгазы Оразовичу - заведующему лабораторией Национального центра по комплексной переработке минерального сырья, кандидату химических наук;
Файну Эмилю Ефрамовичу - главному научному сотруднику лаборатории Национального центра по комплексной переработке минерального сырья, доктору геолого-минералогических наук (посмертно).
2. Определить размер денежной части Государственной премии Республики Казахстан 2005 года в области науки, техники и образования в сумме 1860000 (один миллион восемьсот шестьдесят тысяч) тенге.
3. Министерству образования и науки Республики Казахстан:
оплатить денежную часть Государственной премии Республики Казахстан из средств, предусмотренных в республиканском бюджете по программе 007 "Государственные премии и стипендии" на 2005 год;
обеспечить подготовку дипломов, удостоверений и почетных знаков для вручения лауреатам Государственной премии Республики Казахстан.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан