Ұйымдарды, азаматтарды және басқа адамдарды қорғаныс сипатындағы жұмыстарды орындауға, қарсылас жақтың қару қолдануының салдарын жоюға, зақымданған, қираған объектiлердi, халықтың тыныс-тiршiлiгiн қамтамасыз ету жүйесiн қалпына келтiруге, сондай-ақ өртке, эпидемияға, эпизоотияға қарсы күреске қатысуға тарту ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 21 қарашадағы N 1142 Қаулысы
"Соғыс жағдайы туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 5 наурыздағы Заңын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Ұйымдарды, азаматтарды және басқа адамдарды қорғаныс сипатындағы жұмыстарды орындауға, қарсылас жақтың қару қолдануының салдарын жоюға, зақымданған, қираған объектiлердi, халықтың тыныс-тiршiлігін қамтамасыз ету жүйесiн қалпына келтiруге, сондай-ақ өртке, эпидемияға, эпизоотияға қарсы күреске қатысуға тарту ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы алғаш pет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2005 жылғы 21 қарашадағы
N 1142 қаулысымен
бекiтiлген
Ұйымдарды, азаматтарды және басқа адамдарды қорғаныс
сипатындағы жұмыстарды орындауға, қарсылас жақтың қару
қолдануының салдарын жоюға, зақымданған, қираған
объектiлердi, халықтың тыныс-тiршілігiн қамтамасыз ету
жүйесiн қалпына келтiруге, сондай-ақ өртке, эпидемияға,
эпизоотияға қарсы күреске қатысуға тарту
ережесi
1. Осы Ұйымдарды, азаматтарды және басқа адамдарды қорғаныс сипатындағы жұмыстарды орындауға, қарсылас жақтың қару қолдануының салдарын жоюға, зақымданған, қираған объектiлердi, халықтың тыныс-тiршiлiгiн қамтамасыз ету жүйесiн қалпына келтiруге, сондай-ақ өртке, эпидемияға, эпизоотияға қарсы күреске қатысуға тарту ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Соғыс жағдайы туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 5 наурыздағы Заңына сәйкес әзiрлендi.
2. Меншiк нысанына қарамастан, соғыс жағдайы кезеңiнде жұмыс iстеуiн жалғастырып жатқан ұйымдар, азаматтар мен еңбекке қабiлеттi жастағы басқа адамдар Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында немесе оның жекелеген жерлерiнде соғыс жағдайы жарияланған кезде қорғаныс сипатындағы жұмыстарды орындауға, қарсылас жақтың қару қолдануының салдарын жоюға, зақымданған, қираған объектiлердi, халықтың тыныс-тiршілігiн қамтамасыз ету жүйесiн қалпына келтiруге, сондай-ақ өртке, эпидемияға, эпизоотияға қарсы күреске қатысуға (бұдан әрi - қорғаныс сипатындағы жұмыстар) тартылады.
3. Ұйымдарды, азаматтарды және басқа адамдарды қорғаныс сипатындағы жұмыстарды орындауға тартуды соғыс жағдайы енгiзiлген аумақтағы жергiлiктi атқарушы органдардың Азаматтық қорғаныс бастықтары - әкiмдер арқылы әскери басқару органдары ұйымдастырады.

Об утверждении Правил привлечения организаций, граждан и других лиц к выполнению работ оборонного характера, ликвидации последствий применения противником оружия, восстановлению поврежденных, разрушенных объектов, систем жизнеобеспечения населения, а также к участию в борьбе с пожарами, эпидемиями, эпизоотиями
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 ноября 2005 года № 1142
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 5 марта 2003 года "О военном положении" Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила привлечения организаций, граждан и других лиц к выполнению работ оборонного характера, ликвидации последствий применения противником оружия, восстановлению поврежденных, разрушенных объектов, систем жизнеобеспечения населения, а также к участию в борьбе с пожарами, эпидемиями, эпизоотиями.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 ноября 2005 года N 1142
Правила привлечения организаций,
граждан и других лиц к выполнению работ оборонного
характера, ликвидации последствий применения противником
оружия, восстановлению поврежденных, разрушенных объектов,
систем жизнеобеспечения населения, а также к участию
в борьбе с пожарами, эпидемиями, эпизоотиями
1.  Настоящие Правила привлечения организаций, граждан и других лиц к выполнению работ оборонного характера, ликвидации последствий применения противником оружия, восстановлению поврежденных, разрушенных объектов, систем жизнеобеспечения населения, а также к участию в борьбе с пожарами, эпидемиями, эпизоотиями (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 марта 2003 года "О военном положении".
2. Организации, независимо от форм собственности, продолжающие функционировать в период военного положения, граждане и другие лица трудоспособного возраста привлекаются к выполнению работ оборонного характера, ликвидации последствий применения противником оружия, восстановлению поврежденных, разрушенных объектов, систем жизнеобеспечения населения, а   также к участию в борьбе с пожарами, эпидемиями, эпизоотиями (далее - работы оборонного характера) при объявлении военного положения на всей территории Республики Казахстан или в отдельных ее местностях.
3. Привлечение организаций, граждан и других лиц к выполнению работ оборонного характера организуют органы военного управления через начальников Гражданской обороны местных исполнительных органов - акимов на территории (территориях), где введено военное положение.

4. Ұйымдарды, азаматтарды және басқа адамдарды қорғаныс сипатындағы жұмыстарға тарту туралы шешiм соғыс жағдайы енгiзiлген жергiлiктi атқарушы органдар мен бұқаралық ақпарат құралдары арқылы әскери басқару органы басшысының тиiстi бұйрығымен жеткiзiледi және ресiмделедi.
5. Азаматтар және басқа адамдар соғыс жағдайы енгiзiлген аумақтағы Азаматтық қорғаныс бастығының шақыртуы бойынша қорғаныс сипатындағы жұмыстар үшiн көрсетiлген орынға және уақытта келедi.
6. Қорғаныс сипатындағы жұмыстар үшiн тартылатын ұйымдар, азаматтар және басқа адамдар Қазақстан Республикасының азаматтық қорғау саласындағы заңнамасында және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық келiсiмдерде көзделген азаматтық қорғаудың мiндеттерiн орындайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 02.04.2015 № 173 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
7. Жергiлiктi атқарушы органдардың Азаматтық қорғаныс бастықтары - әкiмдер тиiстi аумақтағы өртке, эпидемияға, эпизоотияға қарсы күрестi жүзеге асырған кезде тартылатын адамдарды арнайы киiммен және керек-жарақпен қамтамасыз етедi.
8. Соғыс жағдайы енгiзiлген аумақтағы ұйымдар, азаматтар және басқа адамдар әскери жағдайды және өздерiне Қазақстан Республикасының  заңнамасында жүктелген өзге де жұмыстарды қамтамасыз ететiн мемлекеттiк органдардың талаптарын орындайды.
9. Әскери басқару органдары қорғаныс сипатындағы жұмыстарды орындауға ұйымдарды, азаматтарды және басқа адамдарды тартқан кезде, осы Ережеге қосымшаға сәйкес олардың осы жұмыстарға қатысқандығын растайтын құжат бередi. Құжатқа әскери басқару органының басшысы қол қояды және мөрмен бекiтiледi.
Ұйымдарды, азаматтарды және басқа
адамдарды қорғаныс сипатындағы
жұмыстарды орындауға, қарсылас жақтың
қару қолдануының салдарын жоюға,
зақымданған, қираған объектілердi,
халықтың тыныс-тiршілігiн қамтамасыз
ету жүйесiн қалпына келтiруге,
сондай-ақ өртке, эпидемияға,
эпизоотияға қарсы күреске қатысуға
тарту ережесiне
қосымша
__________________________________________________________________
(ұйымның атауы, жұмыстарды орындауға тартылған, азаматтың немесе
басқа адамның Т.А.Ә.)
20__ жылғы ______________________________________________ кезеңiнде
________________________________________________________ жұмыстарын
(жұмыс түрiн көрсету қажет)
орындауға тартылды.
Әскери басқару органының атауы
_________________________________________     Басшының Т.А.Ә.
(әскери басқару органы басшысының қолы)
M.O.
(қол қойылған күнi)

4. Решение о привлечении организаций, граждан и других лиц к работам оборонного характера доводится и оформляется соответствующим приказом руководителя органа военного управления через местные исполнительные органы и средства массовой информации, где введено военное положение.
5. Граждане и другие лица являются по вызову начальника Гражданской обороны на территории, где введено военное положение, в указанные место и время для работ оборонного характера.
6. Организации, граждане и другие лица, привлекаемые для работ оборонного характера, выполняют задачи гражданской защиты, предусмотренные законодательством Республики Казахстан в сфере гражданской защиты и международными соглашениями, ратифицированными Республикой Казахстан.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 02.04.2015 № 173 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Начальники Гражданской обороны местных исполнительных органов - акимы при осуществлении борьбы с пожарами, эпидемиями, эпизоотиями на соответствующих территориях обеспечивают привлекаемых специальной одеждой и приспособлениями.
8. Организации, граждане и другие лица, находящиеся на территории, где введено военное положение, выполняют требования государственных органов, обеспечивающих военное положение и иные работы, возложенные на них законодательством Республики Казахстан.
9. Органы военного управления при привлечении организации, граждан и других лиц к выполнению работ оборонного характера выдают документ, подтверждающий их участие в этих работах согласно приложению к настоящим Правилам. Документ подписывается руководителем органа военного управления и скрепляется печатью.
Приложение к Правилам
привлечения организаций,
граждан и других лиц к выполнению
работ оборонного характера,
ликвидации последствий применения
противником оружия, восстановлению
поврежденных, разрушенных объектов,
систем жизнеобеспечения населения,
а также к участию в борьбе с пожарами,
эпидемиями, эпизоотиями
_________________________________________________________________
(наименование организации, Ф.И.О. гражданина иди другого лица,
привлекаемого к выполнению работ)
был(а) привлечен(а) к выполнению ________________________________
(указать вид работы)
____________________________________________________________ работ
в период с _____________ по _______________ 200__ года.
Название органа военного управления
____________________________________       Ф.И.О. руководителя
(подпись руководителя органа
военного управления)                         М.П.
(дата подписания)