"Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік күнін мерекелеуге байланысты рақымшылық жасау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 9 желтоқсандағы N 1222 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік күнін мерекелеуге байланысты рақымшылық жасау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік күнін мерекелеуге байланысты рақымшылық жасау туралы
Осы Заң Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік күнін мерекелеуге байланысты ізгілік қағидаттары басшылыққа алына отырып қабылданды.
1-бап. Онша ауыр емес және ауырлығы орташа қылмыстары үшін сотталған:
1) кәмелетке толмағандар;
2) кәмелетке толмаған балалары немесе асырауында I және ІІ топтағы мүгедек балалары бар әйелдер, сондай-ақ жүкті әйелдер;
3) I және II топтағы мүгедектер;
4) зейнеткерлік жасқа жеткен әйелдер мен ер адамдар жазадан босатылсын.
2-бап. Осы Заңның 1-бабының қолданылу аясына жатпайтын, онша ауыр емес және ауырлығы орташа қылмыстары үшін сотталған адамдар, егер олар белгіленген жаза мерзімінің кемінде үштен бірін өтеген болса, бас бостандығынан айыру түріндегі жазадан босатылсын.
3-бап. Осы Заңның 1-бабында аталған, ауыр қылмыс үшін сотталған адамдар, егер олар белгіленген жаза мерзімінің кемінде үштен бірін өтеген болса, бас бостандығынан айыру түріндегі жазадан босатылсын.
4-бап. Осы Заңның 1, 2, 3-баптарының қолданылу аясына жатпайтын, ауыр қылмыс үшін бірінші рет бас бостандығынан айыруға сотталған адамдар, егер олар белгіленген жаза мерзімінің кемінде жартысын өтеген болса, жазадан босатылсын.
5-бап. Осы Заңның 1, 2, 3, 4-баптарының қолданылу аясына жатпайтын, аса ауыр болып табылмайтын қылмыстары үшін бас бостандығынан айыруға сотталған, осы Заңның 19-бабының бірінші бөлігінде белгіленген рақымшылық жасау актісін орындау кезеңінде жазаны өтеп болуына бір жылдан аз уақыт қалған адамдар жазадан босатылсын.
6-бап. Осы Заңның қолданылу аясына:
1) сот үкімі бойынша бас бостандығынан айыру түріндегі жаза Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің  63-бабы қолданыла отыра белгіленіп, сотталғандар;
2) бас бостандығынан айыруға сотталып, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің  72-бабына сәйкес сот үкімінің орындалуы кейінге қалдырылған жүкті әйелдер және жас балалары бар әйелдер;
3) егер осы Заң қолданысқа енгеннен кейін алты айдан кешікпей әскери басқарудың жергілікті органдарының таяу жердегі органдарына, әскери-тергеу органдарына, әскери прокуратура немесе әскери полиция органдарына кінәсін мойындап келген жағдайда, әскери қызметке шақырудан жалтарған әскери міндеттілер және осы Заң қолданысқа енгенге дейін онша ауыр емес немесе ауырлығы орташа қылмыстар жасаған әскери қызметшілер;

О проекте Закона Республики Казахстан "Об амнистии в связи с празднованием Дня независимости Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 декабря 2005 года N 1222
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "Об амнистии в связи с празднованием Дня независимости Республики Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан Об амнистии в связи с празднованием
Дня независимости Республики Казахстан
В связи с празднованием Дня независимости Республики Казахстан, руководствуясь принципами гуманизма, принят настоящий Закон.
Статья 1. Освободить от наказания осужденных за преступления небольшой и средней тяжести:
1) несовершеннолетних;
2) женщин, имеющих несовершеннолетних детей или детей-инвалидов I и II групп, находящихся на их иждивении, а также беременных женщин;
3) инвалидов I и II групп;
4) женщин и мужчин, достигших пенсионного возраста.
Статья 2. Освободить от наказания в виде лишения свободы осужденных за преступления небольшой и средней тяжести, не подпадающих под действие статьи 1 настоящего Закона, если они отбыли не менее одной трети назначенного срока наказания.
Статья 3. Освободить от наказания в виде лишения свободы лиц, перечисленных в статье 1 настоящего Закона, осужденных за тяжкое преступление, если они отбыли не менее одной трети назначенного срока наказания.
Статья 4. Освободить от наказания лиц, не подпадающих под действие статей 1, 2, 3 настоящего Закона, осужденных впервые к лишению свободы за тяжкое преступление, если они отбыли не менее половины назначенного срока наказания.
Статья 5. Освободить от наказания лиц, не подпадающих под действие статей 1, 2, 3, 4 настоящего Закона, осужденных к лишению свободы, которым в период исполнения акта амнистии, установленный статьей 19 настоящего Закона, осталось отбывать наказание менее одного года.
Статья 6. Под действие настоящего Закона подпадают:
1) осужденные, которым по приговору суда наказание в виде лишения свободы назначено с применением  статьи 63 Уголовного кодекса Республики Казахстан;
2) осужденные к лишению свободы беременные женщины и женщины, имеющие малолетних детей, которым в соответствии со  статьей 72 Уголовного кодекса Республики Казахстан исполнение приговора суда отсрочено;
3) военнообязанные, уклонившиеся от призыва на воинскую службу, и военнослужащие, совершившие преступления небольшой или средней тяжести до введения в действие настоящего Закона, если они не позднее шести месяцев после введения в действие настоящего Закона явятся с повинной в ближайшие местные органы военного управления, военно-следственные органы, органы военной прокуратуры или военной полиции;

4) егер бұл жаза негізгі жаза түрінде қолданылған болса, бас бостандығынан айыруға байланысты емес жазалау түрлері қолданылып сотталған адамдар жатады.
7-бап. Осы Заңның 1, 2, 3, 4, 5, 6 баптарының негізінде жазадан босатуға жатпайтын, бас бостандығынан айыруға:
1) онша ауыр емес және ауырлығы орташа қылмыстары үшін сотталған;
2) ауыр қылмысы үшін сотталған адамдарға, егер олар белгіленген жаза мерзімінің кемінде жартысын өтеген болса;
3) аса ауыр қылмысы үшін сотталған адамдарға, егер олар белгіленген жаза мерзімінің кемінде үштен екісін өтеген болса, жазасының өтелмеген бөлігінің жартысы қысқартылсын.
8-бап. Бес жылға дейін бас бостандығынан айыру немесе бас бостандығынан айыруға байланысты емес жаза көзделген, осы Заң қолданысқа енгенге дейін жасалған қылмыстар туралы барлық қылмыстық істерге қылмыстық іс қозғаудан бас тартылсын және соттарда қаралмаған істердің жүргізілуі тоқтатылсын.
9-бап. Мынадай болып белгіленсін:
1) осы Заңның 1-бабының 1) тармақшасында аталған адамдарға қылмыс жасаған кезінде 18 жасқа толмаған адамдар жатады;
2) Осы Заңның 1-бабының 2) тармақшасында аталған адамдарға ата-ана құқығынан айырылмаған және осы Заң қолданысқа енетін күнге 18 жасқа толмаған балалары, соның ішінде асырап алған не қамқорлыққа алған балалары бар не жасына қарамастан I және II топтағы мүгедек балалары бар әйелдер, осы Заң қолданысқа енген күнінде жүктілік жағдайында болған әйелдер жатады;
3) осы Заңның 1-бабының 3) тармақшасында аталған адамдарға, осы Заң қолданысқа енгенге дейін белгіленген тәртіппен I және II топтағы мүгедектер деп танылған адамдар жатады;
4) осы Заңның 1-бабының 4) тармақшасында аталған адамдарға осы Заң қолданысқа енгенге дейін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес зейнеткерлік жасқа жеткен әйелдер мен ер адамдар жатады. Бұл адамдардың туған күні мен айын растайтын құжаттар болмаған жағдайда, бұлардың қатарында 1947 жылғы 1 қаңтарға дейін туған әйелдер мен 1942 жылғы 1 қаңтарға дейін туған ер адамдар есептелуі керек.
10-бап. Осы Заң:
1) сот Үкімі бойынша ерекше қауіпті қылмыскерлер деп танылғандарға, сондай-ақ қауіпті не ерекше қауіпті деп танылған қылмысты қайталап жасағандарға;
2) өлім жазасы кешірім жасау тәртібімен бас бостандығынан айыруға ауыстырылып, сондай-ақ өмір бойы бас бостандығынан айыру тағайындалып сотталғандарға;
3) осы Заңның 7-бабының 3) тармақшасында аталған адамдардан басқа, аса ауыр қылмыс жасағаны үшін сотталғандарға;

4) лица, осужденные к видам наказания, не связанным с лишением свободы, если это наказание применено в виде основного.
Статья 7. Сократить наполовину неотбытую часть наказания лицам, осужденным к лишению свободы, которые не подлежат освобождению от наказания на основании статей 1, 2, 3, 4, 5, 6 настоящего Закона:
1) осужденным за преступления небольшой и средней тяжести;
2) осужденным за тяжкое преступление, если они отбыли не менее половины назначенного срока наказания;
3) осужденным за особо тяжкое преступление, если они отбыли не менее двух третей назначенного срока наказания.
Статья 8. Отказать в возбуждении уголовного дела и прекратить производством все уголовные дела и дела, не рассмотренные судами, о преступлениях, совершенных до введения в действие настоящего Закона, за которые предусмотрено наказание до пяти лет лишения свободы или наказание, не связанное с лишением свободы.
Статья 9. Установить, что:
1) к лицам, указанным в подпункте 1) статьи 1 настоящего Закона, относятся лица, на момент совершения преступления не достигшие 18-летнего возраста;
2) к лицам, указанным в подпункте 2) статьи 1 настоящего Закона, относятся женщины, не лишенные родительских прав и имеющие детей, в том числе усыновленных либо взятых под опеку, не достигших 18-летнего возраста на день введения в действие настоящего Закона, либо детей-инвалидов I и II групп, независимо от их возраста, женщины, имеющие беременность на день введения в действие настоящего Закона;
3) к лицам, указанным в подпункте 3) статьи 1 настоящего Закона, относятся инвалиды I и II групп, признанные в установленном законодательством порядке таковыми до введения в действие настоящего Закона;
4) к лицам, указанным в подпункте 4) статьи 1 настоящего Закона, относятся женщины и мужчины, которые достигли пенсионного возраста в соответствии с законодательством Республики Казахстан до введения настоящего Закона в действие. При отсутствии документов, подтверждающих день и месяц рождения этих лиц, таковыми следует считать женщин, родившихся до 1 января 1947 года, и мужчин, родившихся до 1 января 1942 года.
Статья 10. Действие настоящего Закона не распространяется на лиц:
1) признанных по приговору суда особо опасными рецидивистами, а также в действиях которых установлен опасный рецидив или особо опасный рецидив преступлений;
2) осужденных, которым смертная казнь заменена в порядке помилования лишением свободы, а также которым назначено пожизненное лишение свободы;
3) осужденных за совершение особо тяжкого преступления, кроме лиц, перечисленных в подпункте 3) статьи 7 настоящего Закона;

4) осы Заңның 1-бабының 1), 2), 3), 4) тармақшаларында аталған адамдардан басқа, аса ауыр қылмыс жасағаны үшін соттылығы болғандарға;
5) бұрынғы соттылығы заңнамада белгіленген тәртіппен өтелген немесе алынып тасталған адамдарды қоспағанда, бұған дейін рақымшылық немесе кешірім жасалған қайтадан қасақана қылмыс жасағандарға;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, осы Заң қолданысқа енген күнге жазаны өтеудің белгіленген тәртібін қысастықпен бұзушылар деп танылғандарға немесе жазасын өтеген уақытта қасақана қылмыс жасағандарға;
7) Қазақ КСР Қылмыстық кодексінде көзделген мынадай қылмыстар: отанға опасыздық (50-бап); шпиондық (51-бап); террорлық акт (52-бап); шет мемлекеттік өкіліне қарсы террорлық акт (53-бап); диверсия (54-бап); зиянкестік (55-бап); соғысты насихаттау (57-бап); ұлттық және нәсілдік тең құқықтылықты бұзу (60-баптың үшінші бөлігі); жалдамалылық (62-2-баптың екінші бөлігі); бандитизм (63-бап); еңбекпен түзеу мекемелерінің жұмысына іріткі салатын әрекеттер (63-1-бап); қылмыстық топты не қылмыстық қоғамдастықты ұйымдастыру немесе басқару, қылмыстық қоғамдастыққа қатысу (63-2-баптың екінші бөлігі); контрабанда (64-баптың екінші, үшінші және төртінші бөліктері); жаппай тәртіпсіздік (65-бап); жылжымалы темір жол составын, әуе, теңіз немесе өзен кемелерін айдап әкету не басып алу (72-1-баптың екінші және үшінші бөліктері); жасанды ақшаны немесе бағалы қағазды қолдан жасау немесе өткізу (73-баптың екінші бөлігі); ұрлық (76-баптың үшінші бөлігі); тонау (76-1-баптың үшінші бөлігі); шабуыл жасап тонау (76-2-бап); алаяқтық (76-3-баптың үшінші бөлігі); бөгде мүлікті меншіктену немесе жұмсап қою жолымен немесе қызмет бабын теріс пайдаланып қиянат жасау жолымен талан-таражға салу (76-4-баптың үшінші бөлігі); қорқытып алу (76-7-баптың үшінші бөлігі); бөгде мүлікті қасақана жою немесе бүлдіру (82-бап); қасақана кісі өлтіру (88-бап); денені ауыр дәрежеде қасақана жарақаттау (93-баптың екінші бөлігі); басқа адамды көрінеу ЖҚТБ-ны жұқтыру қаупінде қалдыру және ЖҚТБ ауруын жұқтыру (100-1-баптың екінші бөлігі); әйел зорлау (101-баптың екінші, үшінші және төртінші бөліктері); еркек пен еркектің жыныстық қатынас жасасуы (104-баптың екінші бөлігі); адамды кепілге алу және кепілдікте ұстау (115-1-бап); адам ұрлау (116-бап); пара алу (146-баптың екінші және үшінші бөліктері); ішкі істер органдары қызметкерінің, халық жасақшысының, анықтаушы адамның, тергеушінің, прокурордың, судьяның немесе халық заседателінің өміріне қастық әрекет (173-1-бап); куәні, жәбірленушіні, экспертті немесе аудармашыны өтірік жауап беруге сатып алу немесе зорлау (187-1-баптың үшінші бөлігі); көрінеу әділетсіз үкім, шешім, ұйғарым немесе қаулы шығару (191-баптың екінші бөлігі); анықтау жүргізуші адамға, тергеушіге, прокурорға, судьяға немесе халық заседательдеріне қатысты қауіп төндіру (191-2-бап); еңбекпен түзеу мекемесі әкімшілігінің талаптарына қасақана бағынбау (199-2-баптың екінші бөлігі); бұзақылық (200-баптың екінші бөлігі); атылатын қару-жарақты, оқ-дәріні немесе жарылғыш заттарды ұрлау (203-баптың екінші және үшінші бөліктері); есірткі заттарын ұрлау (213-1-баптың екінші және үшінші бөліктері); есірткі заттарын қолдануға азғыру (213-2-баптың екінші бөлігі); есірткі заттарын заңсыз жасау, алу, сақтау, тасу, жіберу немесе өткізу (214-баптың үшінші, төртінші және бесінші бөліктері); притон ұстау және жеңгетайлық (215-1-баптың бесінші бөлігі); көлік құралдарын айдап әкету (221-баптың екінші және үшінші бөліктері); бағынбау (225-баптың "в" тармағы); бұйрықты орындамау (226-баптың "в" тармағы); бастыққа қарсылық көрсету немесе оны қызмет міндеттерін бұзуға зорлау (227-баптың "б" және "в" тармақтары); бастықты қорқыту (228-баптың "в" тармағы); бастыққа зорлық әрекеттер жасау (229-баптың "б" тармағы); бір-біріне бағынбайтын әскери қызметшілердің өзара қарым-қатынастың жарғылық ережелерін бұзуы (231-баптың "в" тармағы); бөлімді немесе қызмет орнын өз бетімен тастап кету (233-баптың "г" тармағы); дезертирлік (234-баптың "б" және "г" тармақтары); ұрыс жағдайында бөлімді өз бетімен тастап кету (235-бап); өзінің дене мүшесіне зақым келтіру жолымен немесе басқа тәсілмен әскери қызметтен бұлтару (236-баптың "б" тармағы); әскери мүлікті қасақана жою немесе бүлдіру (238-баптың "в" тармағы); қаруды, сондай-ақ айналасына аса қауіп төндіретін заттар мен құралдарды қолдана білу ережесін бұзу (238-1-баптың "в" тармағы); ұшу немесе оған дайындалу ережесін бұзу (240-бап); кеме жүргізу ережесін бұзу (241-бап); қарауыл қызметінің жарғылық ережелерін бұзу (242-баптың "е" тармағы); жауынгерлік кезекшілік атқару ережелерін бұзу (244-баптың "в" және "г" тармақтары); соғыс құпиясын жариялау немесе соғыс құпиясы жазылған құжаттарды жоғалту (246-баптың "в" тармағы); билікті теріс пайдалану, асыра пайдалану немесе оның әрекетсіздігі (247-баптың "б" және "в" тармақтары); соғыс жүргізу құралдарын жауға беру немесе тастап кету (248-бап); суға батып бара жатқан соғыс кемесін тастап кету (249-бап); ұрыс алаңын өз еркімен қалдыру немесе қару қолданудан бас тарту (250-бап); өз еркімен тұтынуға берілу (251-бап); тонау (253-бап); соғыс жүріп жатқан аудандағы халыққа зорлық жасау (254-бап); сондай-ақ Қазақ КСР Қылмыстық кодексінің 1995 жылғы 12 мамырға дейінгі редакциясындағы: тонау (133-баптың үшінші және төртінші бөліктері); шабуыл жасап тонау (134-бап); қорқыту арқылы талап ету (135-баптың екінші және үшінші бөліктері); мүлікті қасақана жою немесе бүлдіру (141-баптың екінші бөлігі) үшін сотталғандарға;

4) имеющих судимость за совершение особо тяжких преступлений, кроме лиц, перечисленных в подпунктах 1), 2), 3), 4) статьи 1 настоящего Закона;
5) вновь совершивших умышленное преступление, к которым ранее применялись амнистия или помилование, за исключением лиц, прежняя судимость которых в установленном законодательством порядке была погашена или снята;
6) признанных на день введения в действие настоящего Закона, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, злостными нарушителями установленного порядка отбывания наказания или совершивших умышленные преступления во время отбывания наказания;
7) осужденных за следующие преступления, предусмотренные в Уголовном кодексе Казахской ССР: измена Родине (статья 50); шпионаж (статья 51); террористический акт (статья 52); террористический акт против представителя иностранного государства (статья 53); диверсия (статья 54); вредительство (статья 55); пропаганда войны (статья 57); нарушение национального и расового равноправия (часть третья статьи 60); наемничество (часть вторая статьи 62-2); бандитизм (статья 63); действия, дезорганизующие работу исправительно-трудовых учреждений (статья 63-1); организация или руководство преступной группой либо преступным сообществом, участие в преступном сообществе (часть вторая статьи 63-2); контрабанда (части вторая, третья и четвертая статьи 64); массовые беспорядки (статья 65); угон или захват железнодорожного подвижного состава, воздушного, морского или речного судна (части вторая и третья статьи 72-1); изготовление или сбыт поддельных денег или ценных бумаг (часть вторая статьи 73); кража (часть третья статьи 76); грабеж (часть третья статьи 76-1); разбой (статья 76-2); мошенничество (часть третья статьи 76-3); хищение чужого имущества путем присвоения или растраты либо путем злоупотребления служебным положением (часть третья статьи 76-4); вымогательство (часть третья статьи 76-7); умышленное уничтожение или повреждение чужого имущества (статья 82); умышленное убийство (статья 88); умышленное тяжкое телесное повреждение (часть вторая статьи 93); заведомое поставление другого лица в опасность заражения заболеванием СПИД и заражение заболеванием СПИД (часть вторая статьи 100-1); изнасилование (части вторая, третья и четвертая статьи 101); мужеложство (часть вторая статьи 104); захват или удержание лица в качестве заложника (статья 115-1); похищение человека (статья 116); получение взятки (части вторая и третья статьи 146); посягательство на жизнь работника органов внутренних дел, народного дружинника, лица, производящего дознание, следователя, прокурора, судьи или народных заседателей (статья 173-1); подкуп или понуждение свидетеля, потерпевшего, эксперта или переводчика к даче ложных показаний (часть третья статьи 187-1); вынесение заведомо неправосудного приговора, решения, определения или постановления (часть вторая статьи 191); угроза по отношению к лицу, производящему дознание, следователю, прокурору, судье или народным заседателям (статья 191-2); злостное неповиновение требованиям администрации исправительно-трудового учреждения (часть вторая статьи 199-2); хулиганство (часть вторая статьи 200); хищение огнестрельного оружия, боевых припасов или взрывчатых веществ (части вторая и третья статьи 203); хищение наркотических средств (части вторая и третья статьи 213-1); склонение к потреблению наркотических средств (часть вторая статьи 213-2); незаконное изготовление, приобретение, хранение, перевозка, пересылка или сбыт наркотических средств (части третья, четвертая и пятая статьи 214); содержание притонов и сводничество (часть пятая статьи 215-1); угон транспортных средств (части вторая и третья статьи 221); неповиновение (пункт "в" статьи 225); неисполнение приказа (пункт "в" статьи 226); сопротивление начальнику или принуждение его к нарушению служебных обязанностей (пункты "б" и "в" статьи 227); угроза начальнику (пункт "в" статьи 228); насильственные действия в отношении начальника (пункт "б" статьи 229); нарушение уставных правил взаимоотношений между военнослужащими при отсутствии между ними отношений подчиненности (пункт "в" статьи 231); самовольное оставление части или места службы (пункт "г" статьи 233); дезертирство (пункты "б" и "г" статьи 234); самовольное оставление части в боевой обстановке (статья 235); уклонение от воинской службы путем членовредительства или иным способом (пункт "б" статьи 236); умышленное уничтожение или повреждение военного имущества (пункт "в" статьи 238); нарушение правил обращения с оружием, а также с веществами и предметами, представляющими повышенную опасность для окружающих (пункт "в" статьи 238-1); нарушение правил полетов или подготовки к ним (статья 240); нарушение правил кораблевождения (статья 241); нарушение уставных правил караульной службы (пункт "е" статьи 242); нарушение правил несения боевого дежурства (пункты "в" и "г" статьи 244); разглашение военной тайны или утрата документов, содержащих военную тайну (пункт "в" статьи 246); злоупотребление властью, превышение или бездействие власти (пункты "б" и "в" статьи 247); сдача или оставление противнику средств ведения войны (статья 248); оставление погибающего военного корабля (статья 249); самовольное оставление поля сражения или отказ действовать оружием (статья 250); добровольная сдача в плен (статья 251); мародерство (статья 253); насилие над населением в районе военных действий (статья 254); а также грабеж (части третья и четвертая статьи 133), разбой (статья 134), вымогательство (части вторая и третья статьи 135), умышленное уничтожение или повреждение имущества (часть вторая статьи 141) Уголовного кодекса Казахской ССР в редакции до 12 мая 1995 года;

8) Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінде көзделген мынадай қылмыстар: адам өлтіру (96-бап); денсаулыққа қасақана ауыр зиян келтіру (103-бап); азаптау (107-баптың екінші бөлігі); ауыстырып салу не өзгедей пайдалану үшін адамның органдарын немесе тінін алуға мәжбүр ету (113-баптың екінші және үшінші бөліктері); адамның иммун тапшылығы вирусын (АҚТҚ/ЖҚТБ) жұқтыруы (116-баптың үшінші бөлігі); зорлау (120-баптың екінші және үшінші біліктері); нәпсіқұмарлық сипатындағы күш қолдану (121-баптың екінші және үшінші біліктері); адамды ұрлау (125-бап); бас бостандығынан заңсыз айыру (126-баптың үшінші бөлігі); адамдарды пайдалану үшін азғырып-көндіру, сондай-ақ әкету және олардың транзиті (128-баптың үшінші бөлігі); кәмелетке толмаған адамды қылмыстық іске тарту (131-баптың төртінші бөлігі); кәмелетке толмағандарды саудаға салу (133-бап); басқыншылық соғысты жоспарлау, әзірлеу, тұтандыру немесе жүргізу (156-бап); жаппай қырып-жою қаруын өндіру немесе тарату (158-бап); соғыс жүргізудің тыйым салынған құралдары мен әдістерін қолдану (159-бап); геноцид (160-бап); экоцид (161-бап); жалдамалылық (162-бап); халықаралық қорғау аясындағы адамдарға немесе ұйымдарға шабуыл жасау (163-бап); әлеуметтік, ұлттық, рулық, нәсілдік немесе діни араздықты қоздыру (164-баптың үшінші бөлігі); мемлекеттік опасыздық (165-бап); шпионаж (166-бап); Қазақстан Республикасы Президентінің өміріне қастандық жасау (167-бап); Билікті күшпен басып алу немесе билікті күшпен ұстап тұру не Қазақстан Республикасының уәкілетті органдары мен лауазымды адамдарының құзырына кіретін өкілеттіктерді шет мемлекет немесе шетелдік ұйым өкілдерінің жүзеге асыруы (168-бап); қарулы бүлік (169-бап); диверсия (171-бап); жұмылдыруға шақырудан жалтару (174-баптың екінші бөлігі); ұрлық (175-баптың үшінші бөлігі); сеніп тапсырылған бөтен мүлікті иеленіп алу немесе ысырап ету (176-баптың үшінші бөлігі); алаяқтық (177-баптың үшінші бөлігі); тонау (178-баптың үшінші бөлігі); қарақшылық (179-бап); ерекше құнды заттарды ұрлау (180-бап); қорқытып алушылық (181-баптың екінші және үшінші бөліктері); автомобильді немесе өзге де көлік құралдарын ұрлау мақсатынсыз заңсыз иелену (185-баптың үшінші және төртінші бөліктері); бөтен адамның мүлкін қасақана жою немесе бүлдіру (187-баптың үшінші бөлігі); жалған ақша немесе бағалы қағаздар жасау немесе сату (206-баптың екінші және үшінші бөліктері); экономикалық контрабанда (209-баптың үшінші бөлігі); терроризм (233-бап); терроризмді насихаттау немесе терроризм актісін жасауға жария түрде шақыру (233-1-бап); террористік топ құру, оған басшылық ету және оның қызметіне қатысу (233-2-бап); экстремизмді немесе террористік қызметті қаржыландыру (233-3-бап); адамды кепілге алу (234-бап); ұйымдасқан қылмыстық топты немесе қылмыстық қауымдастықты (қылмыстық ұйымды) құру және оны басқару, қылмыстық қоғамдастыққа қатысу (235-бап); заңсыз әскерилендірілген құраманы ұйымдастыру (236-баптың бірінші бөлігі); бандитизм (237-бап); үйлерді, құрылыстарды, қатынас және байланыс құралдарын басып алу (238-баптың екінші және үшінші бөліктері); әуе немесе су көлігін не жылжымалы темір жол составын айдап әкету, сол сияқты қолға түсіру (239-бап); теңіз қарақшылығы (240-бап); жаппай тәртіпсіздіктер (241-баптың бірінші және екінші бөліктері); атом энергетикасы объектілерінде қауіпсіздік ережелерін бұзу (244-баптың екінші бөлігі); радиоактивті материалдарды ұрлау немесе қорқытып алу (248-баптың үшінші бөлігі); айналыстан алынған заттардың немесе айналысы шектелген заттардың контрабандасы (250-баптың үшінші бөлігі); қаруды, оқ-дәрілерді, жарылғыш заттарды және жарылғыш құрылғыларды заңсыз сатып алу, беру, өткізу, сақтау, тасымалдау немесе алып жүру (251-баптың үшінші бөлігі); қаруды заңсыз жасау (252-баптың үшінші және төртінші бөлігі); қаруды, оқ дәріні, жарылғыш заттар мен жару құрылғыларын ұрлау не қорқытып алу (255-баптың екінші, үшінші және төртінші бөліктері); бұзақылық (257-баптың үшінші бөлігі); есірткі заттарды немесе жүйкеге әсер ететін заттарды заңсыз дайындау, иемденіп алу, сақтау, тасымалдау, жөнелту немесе сату (259-баптың екінші, үшінші және төртінші бөліктері); есірткі заттарды немесе жүйкеге әсер ететін заттарды ұрлау не қорқытып алу (260-баптың екінші және үшінші бөліктері); есірткі заттарды немесе жүйкеге әсер ететін заттарды тұтынуға көндіру (261-баптың екінші және үшінші бөліктері); құрамында есірткі заттар бар, өсіруге тыйым салынған өсімдіктерді заңсыз өсіру (262-баптың екінші бөлігі); улы заттардың, сондай-ақ есірткі заттарды, жүйкеге әсер ететін немесе улы заттарды дайындауға немесе ұқсатуға пайдаланылатын заттардың, құрал-саймандардың немесе жабдықтардың заңсыз айналымы (263-баптың екінші, үшінші және төртінші бөліктері); есірткі заттарды немесе жүйкеге әсер ететін заттарды тұтыну үшін притондар ұйымдастыру немесе ұстау (264-баптың екінші бөлігі); көлік құралдарын немесе қатынас жолдарын қасақана жарамсыздыққа келтіру (299-баптың үшінші бөлігі); қызмет өкілеттігін теріс пайдалану (307-баптың үшінші және төртінші бөлігі); билікті немесе қызметтік өкілеттікті асыра пайдалану (308-баптың үшінші және төртінші бөлігі); пара алу (311-баптың екінші, үшінші және төртінші бөліктері); өкімет өкіліне қатысты күш қолдану (321-баптың екінші бөлігі); сот төрелігін немесе алдын ала тергеуді жүзеге асырушы адамдардың өміріне қол сұғу (340-бап); сот төрелігін жүзеге асыруға немесе алдын ала тергеу жүргізуге байланысты қорқыту немесе күш көрсету әрекеттері (341-баптың төртінші бөлігі); көрінеу кінәсіз адамды қылмыстық жауаптылыққа тарту (344-баптың екінші бөлігі); көрінеу заңсыз ұстау, қамауға алу немесе қамауда ұстау (346-баптың үшінші бөлігі); көрінеу әділетсіз сот үкімін, шешімін немесе өзгедей сот актісін шығару (350-баптың екінші бөлігі); көрінеу жалған сөз жеткізу (351-баптың үшінші бөлігі); жалған жауап беруге немесе жауап беруден жалтаруға, жалған қорытынды беруге не қате аударуға сатып алу не мәжбүр ету (354-баптың төртінші бөлігі); бас бостандығынан айыру орнынан, тұтқындаудан немесе қамаудан қашу (358-баптың екінші бөлігі); қылмыстық-атқару мекемесі әкімшілігінің талаптарына қасақана бағынбау (360-бап); қоғамнан оқшаулауды қамтамасыз ететін мекемелердің қалыпты қызметінің тәртібін бұзу (361-бап); бұйрыққа бағынбау немесе оны өзгедей орындамау (367-баптың үшінші және бесінші бөліктері); бастыққа қарсылық көрсету немесе оны қызметтік міндеттерін бұзуға мәжбүр ету (368-баптың екінші және үшінші бөліктері); бастыққа қатысты күш қолдану іс-әрекеттері (369-баптың екінші және үшінші бөліктері); бір-бірінің арасында бағыныштылық қатынастары болмаған кезде әскери қызметшілердің арасындағы өзара қарым-қатынастардың жарғылық ережелерін бұзу (370-баптың үшінші бөлігі); білімді немесе қызмет орнын өз бетімен тастап кету (372-баптың бесінші және алтыншы бөліктері); қашқындық (373-баптың екінші және үшінші бөліктері); жауынгерлік кезекшілікті атқарудың ережелерін бұзу (375-баптың екінші және үшінші бөліктері); қарауыл (вахта) қызметін атқарудың жарғылық ережелерін бұзу (377-баптың екінші бөлігі); билікті теріс пайдалану, биліктің асыра қолданылуы немесе әрекетсіздігі (380-баптың екінші және үшінші бөліктері) құрып бара жатқан әскери кемені тастап кету (382-баптың екінші бөлігі); жауға соғыс жүргізу құралдарын беру немесе тастап кету (383-бап); тұтқынға өз еркімен берілу (384-бап); тонаушылық (385-бап); әскери сипаттағы құпия мәліметтерді жария ету немесе әскери сипаттағы құпия мәліметтері бар құжаттарды жоғалту (386-баптың үшінші бөлігі); ұшу немесе оған даярлану ережелерін бұзу (392-бап); кеме жүргізу ережелерін бұзу (393-бап) үшін сотталған және қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдарға қолданылмайды.

8) осужденных и привлекаемых к уголовной ответственности за следующие преступления, предусмотренные в Уголовном кодексе Республики Казахстан: убийство (статья 96); умышленное причинение тяжкого вреда здоровью (статья 103); истязание (часть вторая статьи 107); принуждение к изъятию органов или тканей человека для трансплантации либо иного использования (части вторая и третья статьи 113); заражение вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ/СПИД) (часть третья статьи 116); изнасилование (части вторая и третья статьи 120); насильственные действия сексуального характера (части вторая и третья статьи 121); похищение человека (статья 125); незаконное лишение свободы (часть третья статьи 126); вербовка, а также вывоз и транзит людей для эксплуатации (часть третья статьи 128); вовлечение несовершеннолетнего в преступную деятельность (часть четвертая статьи 131); торговля несовершеннолетними (статья 133); планирование, подготовка, развязывание или ведение агрессивной войны (статья 156); производство или распространение оружия массового поражения (статья 158); применение запрещенных средств и методов ведения войны (статья 159); геноцид (статья 160); экоцид (статья 161); наемничество (статья 162); нападение на лиц или организации, пользующиеся международной защитой (статья 163); возбуждение социальной, национальной, родовой, расовой или религиозной вражды (часть третья статьи 164); государственная измена (статья 165); шпионаж (статья 166); посягательство на жизнь Президента Республики Казахстан (статья 167); насильственный захват власти или насильственное удержание власти либо осуществление представителями иностранного государства или иностранной организации полномочий, входящих в компетенцию уполномоченных органов и должностных лиц Республики Казахстан (статья 168); вооруженный мятеж (статья 169); диверсия (статья 171); уклонение от призыва по мобилизации (часть вторая статьи 174); кража (часть третья статьи 175); присвоение или растрата вверенного чужого имущества (часть третья статьи 176); мошенничество (часть третья статьи 177); грабеж (часть третья статьи 178); разбой (статья 179); хищение предметов, имеющих особую ценность (статья 180); вымогательство (части вторая и третья статьи 181); неправомерное завладение автомобилем или иным транспортным средством без цели хищения (части третья и четвертая статьи 185); умышленное уничтожение или повреждение чужого имущества (часть третья статьи 187); изготовление или сбыт поддельных денег или ценных бумаг (части вторая и третья статьи 206); экономическая контрабанда (часть третья статьи 209); терроризм (статья 233); пропаганда терроризма или публичные призывы к совершению акта терроризма (статья 233-1); создание, руководство террористической группой и участие в ее деятельности (статья 233-2); финансирование экстремизма или террористической деятельности (статья 233-3); захват заложника (статья 234); создание и руководство организованной преступной группой или преступным сообществом (преступной организацией), участие в преступном сообществе (статья 235); организация незаконного военизированного формирования (часть первая статьи 236); бандитизм (статья 237); захват зданий, сооружений, средств сообщения и связи (части вторая и третья статьи 238); угон, а равно захват воздушного или водного судна либо железнодорожного подвижного состава (статья 239); пиратство (статья 240); массовые беспорядки (части первая и вторая статьи 241); нарушение правил безопасности на объектах атомной энергетики (часть вторая статьи 244); хищение либо вымогательство радиоактивных материалов (часть третья статьи 248); контрабанда изъятых из обращения предметов или предметов, обращение которых ограничено (часть третья статьи 250); незаконные приобретение, передача, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ и взрывных устройств (часть третья статьи 251); незаконное изготовление оружия (части третья и четвертая статьи 252); хищение либо вымогательство оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ и взрывных устройств (части вторая, третья и четвертая статьи 255); хулиганство (часть третья статьи 257); незаконные изготовление, приобретение, хранение, перевозка, пересылка либо сбыт наркотических средств или психотропных веществ (части вторая, третья и четвертая статьи 259); хищение либо вымогательство наркотических средств или психотропных веществ (части вторая и третья статьи 260); склонение к потреблению наркотических средств или психотропных веществ {части вторая и третья статьи 261); незаконное культивирование запрещенных к возделыванию растений, содержащих наркотические вещества (часть вторая статьи 262); незаконный оборот ядовитых веществ, а также веществ, инструментов или оборудования, используемых для изготовления или переработки наркотических средств, психотропных или ядовитых веществ (части вторая, третья и четвертая статьи 263); организация или содержание притонов для потребления наркотических средств или психотропных веществ (часть вторая статьи 264); умышленное приведение в негодность транспортных средств или путей сообщения (часть третья статьи 299); злоупотребление должностными полномочиями (части третья и четвертая статьи 307); превышение власти или должностных полномочий (части третья и четвертая статьи 308); получение взятки (части вторая, третья, четвертая статьи 311); применение насилия в отношении представителя власти (часть вторая статьи 321); посягательство на жизнь лица, осуществляющего правосудие или предварительное расследование (статья 340); угроза или насильственные действия в связи с осуществлением правосудия или производством предварительного расследования (часть четвертая статьи 341); привлечение заведомо невиновного к уголовной ответственности (часть вторая статьи 344); заведомо незаконное задержание, заключение под стражу или содержание под стражей (часть третья статья 346); вынесение заведомо неправосудных приговора, решения или иного судебного акта (часть вторая статьи 350); заведомо ложный донос (часть третья статьи 351); подкуп или принуждение к даче ложных показаний или уклонению от дачи показаний, ложному заключению либо к неправильному переводу (часть четвертая статьи 354); побег из мест лишения свободы, из-под ареста или из-под стражи (часть вторая статьи 358); злостное неповиновение требованиям администрации уголовно-исполнительного учреждения (статья 360); дезорганизация нормальной деятельности учреждений, обеспечивающих изоляцию от общества (статья 361); неповиновение или иное неисполнение приказа (части третья и пятая статьи 367); сопротивление начальнику или принуждение его к нарушению служебных обязанностей (части вторая и третья статьи 368); насильственные действия в отношении начальника (части вторая и третья статьи 369); нарушение уставных правил взаимоотношений между военнослужащими при отсутствии между ними отношений подчиненности (часть третья статьи 370); самовольное оставление части или места службы (части пятая и шестая статьи 372); дезертирство (части вторая и третья статьи 373); нарушение правил несения боевого дежурства (части вторая и третья статьи 375); нарушение уставных правил несения караульной (вахтенной) службы (часть вторая статьи 377); злоупотребление властью, превышение или бездействие власти (части вторая и третья статьи 380); оставление погибающего военного корабля (часть вторая статьи 382); сдача или оставление противнику средств ведения войны (статья 383); добровольная сдача в плен (статья 384); мародерство (статья 385); разглашение секретных сведений военного характера или утрата документов, содержащих секретные сведения военного характера (часть третья статьи 386); нарушение правил полетов или подготовки к ним (статья 392); нарушение правил кораблевождения (статья 393).

Осы баптың 7) және 8) тармақшалары Осы Заңның 5-бабында аталған адамдарға қолданылмайды.
11-бап. Осы Заңның 1-бабының 1), 2), 3), 4) тармақшаларында аталған адамдардың мәртебесін растайтын құжаттардың болуы оларға қатысты рақымшылық жасауды қолдану үшін міндетті.
12-бап. Осы Заңның 2, 3, 4, 5, 7-баптарында көзделген жаза мерзімінің бөлігін өтеу осы Заң қолданысқа енетін күнге есептелетін болып белгіленсін.
13-бап. Қылмыстар жиынтығы болған жағдайда, егер қылмыстардың біреуі осы Заңның қолданылу аясына жатпаса, рақымшылық жасалмайды.
14-бап. Егер осы Заң қолданысқа енетін күнге қосымша жаза орындалмаған болса, рақымшылық жасау қолданылатын адамдар негізгі жазадан да, қосымша жазадан да босатылады.
15-бап. Осы Заң соттылығы заңмен белгіленген тәртіппен алынып тасталған немесе өтелген адамдарға, сондай-ақ қылмыстық жауаптылығы жаңа қылмыстық заңмен жойылған (қылмыс құрамын декриминализациялау) қылмыстар үшін бас бостандығынан айыруға өтелмеген немесе алынып тасталмаған соттылығы бар адамдарға қолданылады.
Осы Заңның 1, 2, 3-баптарында аталған адамдардан, оларға рақымшылық жасау кезінде, оларды жазалаудан босатумен бір мезгілде соттылығы алынады. Осы Заң қолданысқа енгенге дейін жазасын өтеген немесе оны одан әрі өтеуден босатылған адамдардың аталған санатынан онша ауыр емес және ауырлығы орташа қылмыстары үшін бұрынғы соттылығы алынады.
16-бап. Осы Заңды орындау:
1) бас бостандығынан айыру орындарындағы сотталғандарға қатысты жазаны орындаушы органдар мен мекемелерге;
2) Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің  42-бабына сәйкес қоғамдық жұмыстарға, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің  43-бабына сәйкес түзеу жұмыстарына тарту түріндегі жазаны өтейтіндерге қатысты жаза орындайтын, белгіленген лауазымды атқару немесе Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің  41-бабына сәйкес белгілі бір қызмет атқару құқығынан айырылған, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің  45-бабына сәйкес бас бостандығы шектелген, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодекстің  63-бабына сәйкес шартты сотталғандар, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодекстің  72-бабына сәйкес үкімді орындау кейінге қалдырылған адамдарға қатысты жазаны орындайтын қылмыстық-атқару инспекцияларына;
3) қылмыстары туралы істері мен материалдары анықтау мен алдын ала тергеу органдарының іс жүргізуінде жатқан адамдарға қатысты - осы органдарға;

Подпункты 7) и 8) настоящей статьи не распространяются на лиц, перечисленных в статье 5 настоящего Закона.
Статья 11. Наличие документов, подтверждающих статус лиц, перечисленных в подпунктах 1), 2), 3), 4) статьи 1 настоящего Закона, обязательно для применения амнистии в отношении них.
Статья 12. Установить, что предусмотренное статьями 2, 3, 4, 5, 7 4 настоящего Закона отбытие части срока наказания исчисляется на день введения в действие настоящего Закона.
Статья 13. При совокупности преступлений, если одно из преступлений не подпадает под действие настоящего Закона, амнистия не применяется.
Статья 14. Лица, подпадающие под амнистию, освобождаются как от основного, так и от дополнительного наказания, если последнее не исполнено на день введения в действие настоящего Закона.
Статья 15. Настоящий Закон распространяется на лиц, судимость которых погашена или снята в установленном законом порядке, а также лиц, имеющих неснятые или непогашенные судимости к лишению свободы за преступления, уголовная ответственность за которые устранена новым уголовным законом (декриминализация состава преступления).
С лиц, перечисленных в статьях 1, 2, 3 настоящего Закона, при применении к ним амнистии, одновременно с освобождением их от наказания, снимается судимость. С указанной категории лиц, отбывших наказание или освобожденных от дальнейшего его отбывания до введения в силу настоящего Закона, снимается прежняя судимость за преступления небольшой и средней тяжести.
Статья 16. Возложить исполнение настоящего Закона на:
1) органы и учреждения, исполняющие наказания в отношении осужденных, находящихся в местах лишения свободы;
2) уголовно-исполнительные инспекции, исполняющие наказания в отношении отбывающих наказание в виде лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью в соответствии со  статьей 41 Уголовного кодекса Республики Казахстан, привлечения к общественным работам в соответствии со  статьей 42 Уголовного кодекса Республики Казахстан, исправительным работам в соответствии со  статьей 43 Уголовного кодекса Республики Казахстан, ограничения свободы в соответствии со  статьей 45 Уголовного кодекса Республики Казахстан, условно осужденных в соответствии со  статьей 63 Уголовного кодекса Республики Казахстан, а также в отношении лиц, исполнение приговоров которым отсрочено в соответствии со  статьей 72 Уголовного кодекса Республики Казахстан;
3) органы дознания и предварительного следствия в отношении лиц, дела и материалы о преступлениях которых находятся в производстве этих органов;

4) әскери қызмет бойынша шектеуге немесе тәртіптік әскери бөлімдерде ұстауға сотталған әскери қызметшілерге қатысты әскери бөлімдердің командирлеріне;
5) мыналарға:
қылмыстары туралы істері мен материалдары соттардың іс жүргізуінде жатқан және осы Заң қолданысқа енгенге дейін қаралмаған, сондай-ақ қылмыстары туралы істері қаралған, бірақ үкімдері заңды күшіне енбеген адамдарға;
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің  42-бабына сәйкес қоғамдық жұмыстарға, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің  43-бабына сәйкес түзеу жұмыстарына тарту түріндегі жазаны өтейтіндерге, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің  41-бабына сәйкес белгілі бір лауазымды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің  45-бабына сәйкес бас бостандығын шектеуге, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодекстің  63-бабына сәйкес шартты түрде сотталғандарға, сондай-ақ Қылмыстық кодекстің  72-бабына сәйкес үкімді орындау кейінге қалдырылған адамдарға қатысты - соттарға жүктелсін. Соттар қоғамнан оқшауламай сотталғанның жазаны өтеу орны бойынша материалдарды қарайды;
негізгі жаза түрінде айыппұл тағайындалған, осы Заң қолданысқа енгенге дейін айыппұл өндіріп алынбаған (рақымшылық жасауды үкім шығарған сот қолданады) адамдарға;
жазадан шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдарға және осы Заң қолданысқа енгенге дейін жазаның өтелмеген бөлігі неғұрлым жеңілірек жазамен ауыстырылған (рақымшылық жасауды сол адам есепте тұратын аумақтағы сот қолданады) адамдарға қатысты - соттарға жүктелсін.
17-бап. Осы Заңды қолдану уәкілетті органның (лауазымды адамның) прокурор санкция берген қаулысы негізінде, сондай-ақ сот қаулысының негізінде жүргізіледі.
Соттар осы Заңды қолданған кезде прокурордың қатысуы міндетті.
Түзеу мекемесі, қылмыстық-атқару инспекциясы бастығының немесе тәртіптік әскери бөлім мен гауптвахта командирінің қаулысына:
1) көтермелеулер мен жазалаулар туралы анықтама;
2) сотталған адамның жеке ісі;
3) рақымшылық жасауды қолдану туралы мәселені шешуге қажетті басқа да құжаттар қоса беріледі.
Жазаны өтеу уәкілетті органның (лауазымды адамның) қаулысына прокурор санкция берген не соттың рақымшылық жасау актісін қолдану туралы қаулысы заңды күшіне енген күннен бастап тоқтатылады.
18-бап. Егер рақымшылық жасауды қолдануға болатын тұлға, рақымшылық жасауға қарсы болса, ол қолданылмайды.

4) командиров воинских частей в отношении военнослужащих, осужденных к ограничению по военной службе или к содержанию в дисциплинарных воинских частях;
5) суды в отношении:
лиц, дела и материалы о преступлениях которых находятся в производстве судов и до введения в действие настоящего Закона не рассмотрены, а также в отношении лиц, дела о преступлениях которых рассмотрены, но приговоры не вступили в законную силу;
отбывающих наказание в виде привлечения к общественным работам в соответствии со  статьей 42 Уголовного кодекса Республики Казахстан, исправительным работам в соответствии со  статьей 43 Уголовного кодекса Республики Казахстан, лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью в соответствии со  статьей 41 Уголовного кодекса Республики Казахстан, ограничения свободы в соответствии со  статьей 45 Уголовного кодекса Республики Казахстан, условно осужденных в соответствии со  статьей 63 Уголовного кодекса Республики Казахстан, а также в отношении лиц, исполнение приговоров которым отсрочено в соответствии со  статьей 72 Уголовного кодекса Республики Казахстан. Суды рассматривают материалы по месту отбывания наказания осужденного без изоляции от общества;
лиц, которым в виде основного наказания назначен штраф, если до введения в действие настоящего Закона штраф не взыскан (амнистию применяет суд, вынесший приговор);
лиц, условно-досрочно освобожденных от наказания, и лиц, которым неотбытая часть наказания заменена более мягким наказанием до введения в действие настоящего Закона (амнистию применяет суд, на территории которого лицо состоит на учете).
Статья 17. Применение настоящего Закона производится на основании постановления уполномоченного органа (должностного лица), санкционированного прокурором, а также на основании постановления суда.
При применении судами настоящего Закона участие прокурора обязательно.
К постановлению начальника исправительного учреждения, уголовно-исполнительной инспекции или командира дисциплинарной воинской части и гауптвахты прилагаются:
1) справка о поощрениях и взысканиях;
2) личное дело осужденного;
3) другие документы, необходимые для решения вопроса о применении амнистии.
Отбывание наказания прекращается со дня санкционирования прокурором постановления уполномоченного органа (должностного лица) либо со дня вступления в законную силу постановления суда о применении акта амнистии.
Статья 18. Амнистия не применяется в случае, если лицо, в отношении которого может быть применена амнистия, против этого возражает.

19-бап. 16-бапта аталған органдар осы Заңның орындалуын ол қолданысқа енген күннен бастап алты ай ішінде қамтамасыз етсін.
20-бап. Қазақстан Республикасының соттары соттаған, бірақ жазасын оның шегінен тыс жерлерде өтеп жүрген адамдарға рақымшылық жасауды қолдану туралы мәселені Қазақстан Республикасының соттары Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық шарттар негізінде, аумағында сот үкімін орындау жүзеге асырылып жатқан мемлекеттің құзыретті органының ұсынуы бойынша шешеді.
Қазақстан Республикасымен халықаралық шарттар жасалмаған шетелдік мемлекеттерден Қазақстан Республикасына бас бостандығынан айыру түріндегі жазасын одан әрі өтеу үшін тапсырылған адамдарға рақымшылық жасау осы адамдарды берген мемлекеттердің құзыретті органдарының келісімімен ғана қолданылады.
21-бап. Қазақстан Республикасының Үкіметі, облыстардың, Алматы және Астана қалаларының әкімдері:
1) рақымшылық жасау бойынша жазадан босатылған және туған-туыстары мен жақындары жоқ мүгедектер мен қарт адамдарды арнаулы интернат-үйлерге орналастыруға;
2) босатылған кәмелетке толмағандарды ата-аналарының, қорғаншы және қамқоршы органдардың қадағалауына беруге не қажет болған жағдайда оларды балалар үйлеріне, мектеп-интернаттарға немесе өзге де білім беру ұйымдарына жіберуге;
3) бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған туберкулезбен ауыратындардың емделуін жалғастыруға бақылау жасауды қамтамасыз етуге шаралар қабылдасын.
22-бап. Осы Заң ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

Статья 19. Органам, перечисленным в статье 16, обеспечить исполнение настоящего Закона в течение шести месяцев со дня его введения в действие.
Статья 20. Вопрос о применении амнистии к лицам, осужденным судами Республики Казахстан, но отбывающим наказание за ее пределами, решается судами Республики Казахстан на основании международных договоров, участником которых является Республика Казахстан, по представлению компетентного органа государства, на территории которого осуществляется исполнение приговора суда.
К лицам, переданным для дальнейшего отбывания наказания в виде лишения свободы в Республику Казахстан из иностранных государств, с которыми Республикой Казахстан не заключены соответствующие международные договоры, амнистия применяется только с согласия компетентных органов государств, передавших таких лиц.
Статья 21. Правительству Республики Казахстан, акимам областей, городов Алматы и Астаны принять меры к:
1) размещению в специальных домах-интернатах инвалидов и лиц преклонного возраста, освобожденных от наказания по амнистии и не имеющих родственников и близких;
2) передаче освобожденных несовершеннолетних под надзор родителей, органов опеки и попечительства либо направлению их, в необходимых случаях, в детские дома, школы-интернаты или иные организации образования;
3) обеспечению контроля за продолжением лечения освобожденных из мест лишения свободы, больных туберкулезом.
Статья 22. Настоящий Закон вводится в действие со дня официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан