"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны және айырым белгілері туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 13 желтоқсандағы N 1236 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны және айырым белгілері туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ПРЕЗИДЕНТІНІҢ
ЖАРЛЫҒЫ Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны және айырым белгілері туралы
"Әскери міндеттілік және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 8 шілдедегі  Заңына сәйкес  ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Мыналар бекітілсін:
1) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны;
2) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің айырым белгілері.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі осы Жарлықты іске асыру жөніндегі шараларды қолдансын.
3. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны мен айырым белгілері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 22 қыркүйектегі N 215  Жарлығының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы Жарлық 2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Жоба
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны, айырым белгілері туралы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының нысанды киімі мен нышанының мемлекеттік стандарттарын, олардың сапалы өлшемдерін, нормаларын және бірыңғай мемлекеттік үлгісін қамтамасыз ету, сондай-ақ оларды іс жүзінде пайдалануды реттеу мақсатында  ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Мыналар:
1) 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны;
2) 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің айырым белгілері;
3) 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери қызметшілері погондарының, фуражка жиектерінің, жеңдегі белгілер негіздерінің, әскери киім нысаны заттарындағы жолақтардың, көмкермелер мен лампастардың түсі бекітілсін.

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О военной форме одежды и знаках различия военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 декабря 2005 года N 1236
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О военной форме одежды и знаках различия военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстана
УКАЗ
ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О военной форме одежды и знаках различия
военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и
воинских формирований Республики Казахстан
В соответствии с  Законом Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О воинской обязанности и воинской службе"  ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить:
1) военную форму одежды военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан;
2) знаки различия военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан.
2. Правительству Республики Казахстан принять меры по реализации настоящего Указа.
3. Признать утратившим силу  Указ Президента Республики Казахстан от 22 сентября 1999 года N 215 "О военной форме одежды и знаках различия военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан".
4. Настоящий Указ вводится в действие с 1 января 2006 года.
Президент
Республики Казахстан
Проект
О военной форме одежды, знаках различия
военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и
воинских формирований Республики Казахстан
В целях обеспечения государственных стандартов форменной одежды и символики государственных органов Республики Казахстан, качественных их параметров, норм и единого государственного стиля, а также упорядочения практики их применения,  ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить:
1) военную форму одежды военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан согласно приложению 1;
2) знаки различия военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан согласно приложению 2;
3) расцветка погон, околышей фуражек, полей нарукавных знаков, полосок, кантов и лампасов на предметах военной формы одежды военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан согласно приложению 3.

2. Мыналар:
1) әскери қызметшілердің әскери киім нысаны мен айырым белгілерінің заттарын, әскер түрлері, тектері мен қызметтері, олардың функционалдық тағайындалуы бойынша нақты әскери құралымдар бойынша айырым белгілерін, сондай-ақ әскери қызметшілердің әскери киім нысанын, айырым белгілерін, ведомстволық ерекшелік белгілерін және өзге де әскери-геральдикалық белгілерді киіп жүру ережесін Қазақстан Республикасының заңнамасымен әскери қызмет көзделген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының бірінші басшылары айқындайды;
2) әскери қызметші болып табылмайтын адамдардың нысанды киімі мен айырым белгілері әскери қызметшілердің әскери киім нысанымен және айырым белгілерімен ұқсас болуы мүмкін емес;
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі осы Жарлықты іске асыру жөніндегі шараларды қабылдасын.
4. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі, сондай-ақ оның келісімі бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасымен әскери қызмет көзделген Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құралымдары Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының нысанды киімі мен нышанының мемлекеттік стандарттарын сақтау, олардың сапалы өлшемдерін, нормаларын және бірыңғай мемлекеттік үлгісін қамтамасыз ету, сондай-ақ оларды іс жүзінде пайдалануды реттеу мақсатында әскери киім нысаны заттарының, погондары мен айырым белгілерінің сипаттамасын бекітсін.
Жаңа киім нысанына өту осы мұқтажға бөлінген ақшалай қаражатқа сәйкес 2006 жылдан 2008 жылға дейін ескіруі бойынша, кезең-кезеңмен, жоспарлы түрде жүзеге асырылсын.
5. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны мен айырым белгілері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 22 қыркүйектегі N 215  Жарлығының күші жойылды деп танылсын.
6. Осы Жарлық 1 қаңтар 2006 жылдан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентінің
200__ жылғы "___" _______
N __ Жарлығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны
1. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Жоғарғы Бас қолбасшысының әскери киім нысаны
Сұр түсті қаракөлден тігілген құлақшын.
Маңдайшасында Қазақстан Республикасының мемлекеттік елтаңбасы мен жиегінде алтын түстес тігісі, алтын түстес өрілген бауы және күнқағарында ою-өрнегі бар қара қоңыр қорғаныш түсті жүн фуражка.
Қара қоңыр қорғаныш түсті жүн берет.
Бүркеніш түсті далалық фуражка.
Сұр түсті қаракөлден тігілген алмалы-салмалы жаға.
Алтын түстес тігісі, погондары мен жылы астары бар қара қоңыр қорғаныш түсті жүн пальто.
Алтын түстес тігісі, погондары мен алмалы-салмалы жылы астары бар маусымдық қара қоңыр қорғаныш түсті күртеше.
Жағасында алтын түстес тігісі, погондары бар қара қоңыр қорғаныш түсті жүн мундир (китель).
Погондары бар қара қоңыр қорғаныш түсті жүн свитер.
Погондары бар қара қоңыр қорғаныш түсті жүн күртеше.
Қара қоңыр қорғаныш түсті жүн шалбар.
Погондары бар ақ түсті жейде.
Погондары бар сарғыш түсті жейде.
Алтын түстес бекітпесі бар қара түсті галстук.
Сұр түсті қаракөлден тігілген жағасы, погондары бар қысқы далалық бүркеніш түсті костюм.
Погондары бар жазғы далалық бүркеніш түсті костюм.
Бүркеніш түсті футболка.
Қара қоңыр қорғаныш түсті кашне.
Парадтық белдік.
Қара түсті қонышы қысқа бәтеңке.
Қара түсті қонышы биік бәтеңке.
Қара түсті іші теріден тігілген қонышы биік қысқы бәтеңке.
Қара түсті іші теріден тігілген қонышы қысқа қысқы етік.
Қара түсті ұйық.
Қара түсті былғары биялай.

2. Установить, что:
1) правила ношения военной формы одежды, знаков различия военнослужащих, знаков различия по видам, родам войск и службам, конкретным воинским формированиям по их функциональному предназначению, персонифицированных знаков различия, ведомственных знаков отличия и иных военно-геральдических знаков определяются первыми руководителями Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, в котором законодательством Республики Казахстан предусмотрена военная служба;
2) форменная одежда и знаки различия лиц, не являющихся военнослужащими, не могут быть аналогичными военной форме одежды и знакам различия военнослужащих.
3. Правительству Республики Казахстан принять меры по реализации настоящего Указа.
4. Министерству обороны Республики Казахстан, а также по согласованию с ним другим войскам и воинским формированиям Республики Казахстан, в которых законодательством Республики Казахстан предусмотрена военная служба, в целях соблюдения государственных стандартов форменной одежды и символики государственных органов Республики Казахстан, качественных их параметров, норм и единого государственного стиля, а также упорядочения практики их применения утвердить описание предметов военной формы одежды, погон и знаков различия.
Переход на новую форму одежды осуществить по мере износа, поэтапно, планомерно с 2006 года до 2008 года в соответствии с выделенными на данные нужды денежными средствами.
5. Признать утратившим силу  Указ Президента Республики Казахстан от 22 сентября 1999 года N 215 "О военной форме одежды и знаках различия военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан".
6. Настоящий Указ вводится в действие с 1 января 2006 года.
Президент
Республики Казахстан
Утверждена
Указом Президента
Республики Казахстан
от "__"________ 200__ года
N __
Военная форма одежды военнослужащих Вооруженных
Сил, других войск и воинских формирований
Республики Казахстан
1. Военная форма одежды Верховного Главнокомандующего
Вооруженными Силами Республики Казахстан
Шапка-ушанка из каракуля серого цвета.
Фуражка шерстяная темно-защитного цвета, с государственным гербом Республики Казахстан на тулье и шитьем золотистого цвета на околыше, с плетеным шнуром золотистого цвета и орнаментом на козырьке.
Берет шерстяной темно-защитного цвета.
Фуражка полевая камуфлированной расцветки.
Воротник съемный из каракуля серого цвета.
Пальто шерстяное темно-защитного цвета с шитьем золотистого цвета, с погонами и утеплителем.
Куртка демисезонная темно-защитного цвета с шитьем золотистого цвета, с погонами и со съемным утеплителем.
Мундир (китель) шерстяной темно-защитного цвета с шитьем золотистого цвета на воротнике, с погонами.
Свитер шерстяной темно-защитного цвета, с погонами.
Куртка шерстяная темно-защитного цвета, с погонами.
Брюки шерстяные темно-защитного цвета.
Рубашка белого цвета, с погонами.
Рубашка бежевого цвета, с погонами.
Галстук черного цвета, с закрепкой золотистого цвета.
Костюм зимний полевой камуфлированной расцветки, с воротником из каракуля серого цвета, с погонами.
Костюм летний полевой камуфлированной расцветки, с погонами.
Футболка камуфлированной расцветки.
Кашне темно-защитного цвета.
Пояс парадный.
Полуботинки черного цвета.
Ботинки с высокими берцами черного цвета.
Ботинки с высокими берцами зимние на меху, черного цвета.
Полусапоги зимние на меху, черного цвета.
Носки черного цвета.
Перчатки кожаные черного цвета.

2. Келісім-шарт бойынша және шақыру бойынша офицерлердің, келісім-шарт бойынша сержанттар мен сарбаздардың әскери киім нысаны (Әскери-теңіз күштерінің, жағалық қорғаныс бөлімдерінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі теңіз бөлімдерінің келісім-шарт бойынша және шақыру бойынша офицерлерінен, келісім-шарт бойынша старшиналары мен матростарынан, әйел жынысты әскери қызметшілерден басқа)
Қара көк түсті цигейкадан тігілген (жоғары офицерлер құрамы мен полковниктер үшін - сұр түсті қаракөлден тігілген) құлақшын.
Белгіленген түсті көмкермесі мен жиегі (жоғары офицерлер құрамы үшін - жиегінде алтын түсті тігісі бар), алтын түстес өрілген бауы бар (келісім-шарт бойынша сержанттар мен сарбаздар үшін - қара түсті бауы бар) қара қоңыр қорғаныш түсті жүн фуражка.
Белгіленген түсті көмкермесі бар қара қоңыр қорғаныш түсті жүн пилотка.
Белгіленген түсті жүн берет.
Далалық бүркеніш түсті фуражка (панама).
Қара түсті жүн бүркеме құлақшын (тек арнайы мақсаттағы бөлімшелердің әскери қызметшілері үшін).
Қара көк түсті цигейкадан тігілген (жоғары офицерлер құрамы мен полковниктер үшін - сұр түсті қаракөлден тігілген) алмалы-салмалы жаға.
Погондары мен жылы астары бар қара қоңыр қорғаныш түсті жүн пальто (жоғары офицерлер құрамы үшін - алтын түстес тігісі бар).
Погондары мен алмалы-салмалы жылы астары бар маусымдық қара қоңыр қорғаныш түсті күртеше.
Алтын түстес тігісі және погондары бар маусымдық қара қоңыр қорғаныш түсті плащ (тек жоғары офицерлер құрамы үшін).
Погондары бар қара қоңыр қорғаныш түсті жүн мундир (китель) (жоғары офицерлер құрамы үшін - жағасында алтын түстес тігісі бар, салтанатты нысан кезінде тігісі жағасында және қайырмасында).
Погондары бар қара қоңыр қорғаныш түсті жүн свитер.
Қара қоңыр қорғаныш түсті жүн кеудеше (тек жоғары офицерлер құрамы үшін).
Погондары бар қара қоңыр қорғаныш түсті жүн күртеше.
Белгіленген түсті көмкермесі бар қара қоңыр қорғаныш түсті жүн шалбар (жоғары офицерлер құрамы үшін көмкермесі мен лампасы бар).
Погондары бар ақ түсті жейде.
Погондары бар сарғыш түсті жейде.
Алтын түстес бекітпесі бар қара түсті галстук.
Қара көк түсті цигейкадан тігілген жағасы, погондары бар қысқы далалық бүркеніш түсті костюм (жоғары офицерлер құрамы үшін - сұр түсті қаракөлден тігілген жаға).
Погондары бар жазғы далалық бүркеніш түсті костюм.
Белгіленген түсті жолақтары бар тельняшка (кімге тиісті).
Бүркеніш түсті футболка немесе майка.
Ақ түсті кашне.
Қара қоңыр қорғаныш түсті кашне.
Бір металл ұштығы (жоғары офицерлер құрамы үшін - екі ұштығы) бар алтын түстес аксельбант.
Нышан белгісі - генерал жұлдызы (тек жоғары офицерлер құрамы үшін).
Парадтық белдік.
Былғары жабдықтар.
Қара түсті қонышы қысқа бәтеңке.
Қара түсті қонышы биік бәтеңке.
Қара түсті іші теріден тігілген қонышы биік қысқы бәтеңке.
Қара түсті іші теріден тігілген қонышы қысқа қысқы етік.
Қара түсті ұйық.
Ақ түсті биялай.
Қара түсті биялай.
Қорғаныш түсті плащ-жамылғы.

2. Военная форма одежды офицеров по контракту и по призыву, сержантов
и солдат по контракту (кроме офицеров по контракту и по призыву,
старшин и матросов по контракту Военно-морских сил,
частей береговой обороны, морских частей Пограничной службы
Комитета национальной безопасности Республики Казахстан,
военнослужащих женского пола)
Шапка-ушанка из цигейки темно-синего цвета (для высшего офицерского " состава и полковников - из каракуля серого цвета).
Фуражка шерстяная темно-защитного цвета с кантами и околышем установленных цветов (для высшего офицерского состава - с шитьем золотистого цвета на околыше) с плетеным шнуром золотистого цвета (для сержантов и солдат по контракту - с ремешком черного цвета).
Пилотка шерстяная темно-защитного цвета, с кантами установленных цветов.
Берет шерстяной установленных цветов.
Фуражка полевая (панама) камуфлированной расцветки.
Шапка-маска шерстяная черного цвета (только для военнослужащих подразделений специального назначения).
Воротник съемный из цигейки темно-синего цвета (для высшего офицерского состава и полковников - из каракуля серого цвета).
Пальто шерстяное темно-защитного цвета (для высшего офицерского состава - с шитьем золотистого цвета), с погонами и утеплителем.
Куртка демисезонная темно-защитного цвета, с погонами и съемным утеплителем.
Плащ демисезонный темно-защитного цвета с шитьем золотистого цвета и погонами (только для высшего офицерского состава).
Мундир (китель) шерстяной темно-защитного цвета, с погонами (для высшего офицерского состава - с шитьем золотистого цвета на воротнике, при парадной форме - шитье на воротнике и на обшлагах).
Свитер шерстяной темно-защитного цвета, с погонами.
Жилет шерстяной темно-защитного цвета (только для высшего офицерского состава).
Куртка шерстяная темно-защитного цвета, с погонами.
Брюки шерстяные темно-защитного цвета с кантами установленных цветов (для высшего офицерского состава с кантами и лампасами).
Рубашка белого цвета, с погонами.
Рубашка бежевого цвета, с погонами.
Галстук черного цвета, с закрепкой золотистого цвета.
Костюм зимний полевой камуфлированной расцветки, с воротником из цигейки темно-синего цвета, с погонами (для высшего офицерского состава - воротник из каракуля серого цвета).
Костюм летний полевой камуфлированной расцветки, с погонами.
Тельняшка с полосками установленных цветов (кому положено).
Футболка или майка камуфлированной расцветки.
Кашне белого цвета.
Кашне темно-защитного цвета.
Аксельбант золотистого цвета с одним металлическим наконечником (для высшего офицерского состава - с двумя наконечниками).
Знак символ - генеральская звезда (только для высшего офицерского состава).
Пояс парадный.
Снаряжение кожаное.
Полуботинки черного цвета.
Ботинки с высокими берцами черного цвета.
Ботинки с высокими берцами зимние на меху, черного цвета.
Полусапоги зимние на меху, черного цвета.
Носки черного цвета.
Перчатки белого цвета.
Перчатки черного цвета.
Плащ-накидка защитного цвета.

3. Орта және жоғары әскери оқу орындары курсанттарының, шақыру бойынша сержанттар мен сарбаздардың әскери киім нысаны (Әскери-теңіз күштері, жағалық қорғаныс бөлімдері, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі теңіз бөлімдері орта және жоғары әскери оқу орындарының курсанттарынан, шақыру бойынша старшиналары мен матростарынан, әйел жынысты әскери қызметшілерден басқа)
Қара көк түсті цигейкадан тігілген құлақшын.
Белгіленген түсті көмкермесі мен жиегі, қара түсті бауы бар қара қоңыр қорғаныш түсті жүн фуражка.
Белгіленген түсті жүн берет.
Бүркеніш түсті далалық фуражка (панама).
Қара түсті жүн бүркеме құлақшын (тек арнайы мақсаттағы бөлімшелердің әскери қызметшілері үшін).
Погондары мен жылы астары бар қара қоңыр қорғаныш түсті жүн пальто.
Погондары бар қара қоңыр қорғаныш түсті жүн мундир (китель).
Қара қоңыр қорғаныш түсті жүн шалбар.
Погондары бар сарғыш түсті жейде.
Алтын түстес бекітпесі бар қара түсті галстук.
Қара көк түсті цигейкадан тігілген жағасы, погондары бар қысқы далалық бүркеніш түсті костюм.
Погондары бар жазғы далалық бүркеніш түсті костюм.
Белгіленген түсті жолақтары бар тельняшка (кімге тиісті).
Қорғаныш түсті не бүркеніш түсті футболка (майка).
Қара қоңыр қорғаныш түсті кашне.
Күміс түстес (Республикалық ұланның әскери қызметшілері үшін - алтын түстес) аксельбант.
Қоңыр (ақ) түсті белдікті белбеу.
Қара түсті бәтеңке.
Қара түсті қонышы биік бәтеңке.
Қара түсті ұйық.
Ақ түсті биялай.
Қара түсті биялай.
Қорғаныш түсті плащ-шатыр.
4. Әйел жынысты әскери қызметшілердің әскери киім нысаны (Әскери-теңіз күштерінің, жағалық қорғаныс бөлімдерінің, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі теңіз бөлімдерінің әйел жынысты әскери қызметшілерінен басқа)
Қара көк түсті цигейкадан тігілген құлақшын (полковниктер үшін - сұр түсті қаракөлден тігілген).
Белгіленген түсті көмкермесі бар қара қоңыр қорғаныш түсті жүн пилотка.
Белгіленген түсті жүн берет.
Бүркеніш түсті далалық фуражка (панама).
Қара көк түсті цигейкадан тігілген (полковниктер үшін - сұр түсті қаракөлден тігілген) алмалы-салмалы жаға.
Погондары мен жылы астары бар қара қоңыр қорғаныш түсті жүн пальто.
Погондары бар маусымдық қара қоңыр қорғаныш түсті пальто.
Погондары бар қара қоңыр қорғаныш түсті жүн мундир (китель).
Погондары бар қара қоңыр қорғаныш түсті жүн свитер.
Погондары бар қара қоңыр қорғаныш түсті жүн күртеше.
Қара қоңыр қорғаныш түсті жүн юбка.
Белгіленген түсті көмкермесі бар қара қоңыр қорғаныш түсті жүн шалбар.
Погондары бар ақ түсті әйелдер жейдесі.
Погондары бар сарғыш түсті әйелдер жейдесі.
Алтын түстес бекітпесі бар қара түсті галстук.
Қара көк түсті цигейкадан тігілген жағасы, погондары бар қысқы далалық бүркеніш түсті костюм.
Погондары бар жазғы далалық бүркеніш түсті костюм.
Белгіленген түсті жолақтары бар тельняшка (кімге тиісті).
Қорғаныш түсті не бүркеніш түсті футболка (майка).
Ақ түсті кашне.
Қара қоңыр қорғаныш түсті кашне.
Бір металл ұштығы бар алтын түстес аксельбант.
Парадтық белдік.
Былғары жабдықтар.
Қара түсті туфли.
Қара түсті қонышы биік бәтеңке.
Қара түсті іші теріден тігілген қонышы биік қысқы бәтеңке.
Қара түсті іші теріден тігілген қысқы етік.
Ақ түсті биялай.
Қара түсті биялай.
Қара түсті ұйық.
Қорғаныш түсті плащ-жамылғы.

3. Военная форма одежды курсантов средних и высших военно-учебных заведений, сержантов и солдат по призыву (кроме курсантов средних и высших военно-учебных заведений, старшин и матросов по призыву Военно-морских сил, частей береговой обороны, морских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, военнослужащих женского пола)
Шапка-ушанка из цигейки темно-синего цвета.
Фуражка шерстяная темно-защитного цвета с кантами и околышем установленных цветов, с ремешком черного цвета.
Берет шерстяной установленного цвета.
Фуражка полевая (панама) камуфлированной расцветки.
Шапка-маска шерстяная черного цвета (только для военнослужащих подразделений специального назначения).
Пальто шерстяное темно-защитного цвета, с погонами и утеплителем.
Мундир (китель) шерстяной темно-защитного цвета, с погонами.
Брюки шерстяные темно-защитного цвета.
Рубашка бежевого цвета, с погонами.
Галстук черного цвета, с закрепкой золотистого цвета.
Костюм зимний полевой камуфлированной расцветки, с воротником т цигейки темно-синего цвета, с погонами.
Костюм летний полевой камуфлированной расцветки, с погонами.
Тельняшка с полосами установленных цветов (кому положено).
Футболка (майка) защитного цвета либо камуфлированной расцветки.
Кашне темно-защитного цвета.
Аксельбант серебристого цвета (для военнослужащих Республиканской гвардии - золотистого цвета).
Ремень поясной коричневого (белого) цвета.
Ботинки черного цвета.
Ботинки с высокими берцами черного цвета.
Носки черного цвета.
Перчатки белого цвета.
Перчатки черного цвета.
Плащ-палатка защитного цвета.
4. Военная форма одежды военнослужащих женского
пола (кроме военнослужащих женского пола Военно-морских
сил, частей береговой обороны, морских частей
Пограничной службы Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан)
Шапка-ушанка из цигейки темно-синего цвета (для полковников - из каракуля серого цвета).
Пилотка шерстяная темно-защитного цвета, с кантами установленных цветов.
Берет шерстяной установленных цветов.
Фуражка полевая (панама) камуфлированной расцветки.
Воротник съемный из цигейки темно-синего цвета (для полковников - из каракуля серого цвета).
Пальто шерстяное темно-защитного цвета, с погонами и утеплителем.
Пальто демисезонное темно-защитного цвета, с погонами.
Мундир (китель) шерстяной темно-защитного цвета, с погонами.
Свитер шерстяной темно-защитного цвета, с погонами.
Куртка шерстяная темно-защитного цвета, с погонами.
Юбка шерстяная темно-защитного цвета.
Брюки шерстяные темно-защитного цвета, с кантами установленных цветов.
Блузка белого цвета, с погонами.
Блузка бежевого цвета, с погонами.
Галстук черного цвета, с закрепкой золотистого цвета.
Костюм зимний полевой камуфлированной расцветки, с цигейковым воротником темно-синего цвета, с погонами.
Костюм летний полевой камуфлированной расцветки, с погонами.
Тельняшка с полосками установленных цветов (кому положено).
Футболка (майка) защитного цвета либо камуфлированной расцветки.
Кашне белого цвета.
Кашне темно-защитного цвета.
Аксельбант золотистого цвета с одним металлическим наконечником.
Пояс парадный.
Снаряжение кожаное.
Туфли черного цвета.
Ботинки с высокими берцами черного цвета.
Ботинки с высокими берцами зимние, на меху черного цвета.
Сапоги зимние на меху, черного цвета.
Перчатки белого цвета.
Перчатки черного цвета.
Носки черного цвета.
Плащ-накидка защитного цвета.

5. Әскери-теңіз күштері, жағалық қорғаныс бөлімдері, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі теңіз бөлімдері келісім-шарт бойынша және шақыру бойынша офицерлерінің, келісім-шарт бойынша старшиналары мен матростарының әскери киім нысаны (әйел жынысты әскери қызметшілерден басқа)
Қара түсті цигейкадан тігілген құлақшын (жоғары офицерлер құрамы, полковниктер мен 1-дәрежелі капитандар үшін - қаракөлден тігілген күнқағары бар бөрік).
Белгіленген түсті жиегі мен көмкермесі (жоғары офицерлер құрамы үшін - жиегінде алтын түстес тігісі және күнқағарында ою-өрнегі бар, 1, 2 және 3-дәрежелі капитандар үшін - күнқағарында алтын түстес ою-өрнегі бар), алтын түстес өрілген бауы бар (старшиналар мен матростар үшін - қара түсті бауы бар) қара түсті жүн фуражка.
Белгіленген түсті көмкермесі (жоғары офицерлер құрамы үшін - жиегінде алтын түстес тігісі және күнқағарында ою-өрнегі бар, 1, 2 және 3-дәрежелі капитандар үшін - күнқағарында алтын түстес ою-өрнегі бар), алтын түстес өрілген бауы бар (старшиналар мен матростар үшін - қара түсті бауы бар) ақ түсті жазғы фуражка.
Белгіленген түсті көмкермесі бар қара түсті жүн пилотка.
Алмалы-салмалы күнқағары бар көк түсті пилотка (тек кеме құрамының офицерлері, старшиналары мен матростары үшін).
Белгіленген түсті жүн берет (тек жағалық қорғаныс бөлімдерінде әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер үшін).
Бүркеніш түсті далалық фуражка (панама) (тек жағалық қорғаныс бөлімдерінде әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер үшін).
Қара түсті жүн бүркеме құлақшын (тек жағалық қорғаныс бөлімдерінде әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер үшін).
Қара түсті теріден тігілген (жоғары офицерлер құрамы, полковниктер мен 1-дәрежелі капитандар үшін - қара түсті қаракөлден тігілген) алмалы-салмалы жаға.
Погондары және жылы астары бар қара түсті жүн пальто.
Погондары және алмалы-салмалы жылы астары бар қара түсті маусымдық күртеше.
Алтын түстес тігісі және погондары бар қара түсті маусымдық плащ (тек жоғары офицерлер құрамы үшін).
Погондары бар белгіленген түсті жүн тужурка (жоғары офицерлер құрамы үшін - жағасында алтын түстес тігісі бар).
Погондары бар қара түсті жүн свитер.
Қара түсті жүн кеудеше (тек жоғары офицерлер құрамы үшін).
Погондары бар қара түсті жүн күртеше.
Қара түсті жүн шалбар.
Көк түсті балағы түсіңкі немесе балағы қысқа шалбар (тек кеме құрамының жоғары және кіші офицерлер құрамы, старшиналары мен матростары үшін).
Погондары бар ақ түсті жейде.
Погондары бар сарғыш түсті жейде.
Алтын түстес бекітпесі бар қара түсті галстук.
Қара көк түсті цигейкадан тігілген жағасы (жоғары офицерлер құрамы үшін - сұр түсті қаракөлден тігілген жаға), погондары бар қысқы далалық бүркеніш түсті костюм (тек жағалық қорғаныс бөлімдерінде әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер үшін).
Погондары бар жазғы далалық бүркеніш түсті костюм (тек жағалық қорғаныс бөлімдерінде әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер үшін).
Белгіленген түсті жолақтары бар тельняшка.
Бүркеніш түсті футболка (майка) (тек жағалық қорғаныс бөлімдерінде әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер үшін).
Теріден тігілген жағасы мен погондары бар қара түсті қысқы костюм (тек жоғары офицерлер құрамының әскери қызметшілері үшін).
Погондары бар қара түсті жүн бушлат (тек кеме құрамының офицерлері, старшиналары мен матростары үшін).
Ақ түсті кашне.
Қара түсті кашне.
Бір металл ұштығы (жоғары офицерлер құрамы үшін - екі ұштығы) бар алтын түстес аксельбант.
Нышан белгісі - генерал жұлдызы (тек жоғары офицерлер құрамы үшін).
Кездігі бар парадтық белдік.
Былғары жабдықтар.
Қара түсті қонышы қысқа бәтеңке.
Қара түсті сандалеттер (тек кеме құрамының офицерлері, старшиналары мен матростары үшін).
Қара түсті қонышы биік бәтеңке (тек жағалық қорғаныс бөлімдерінде әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер үшін).
Қара түсті іші теріден тігілген қонышы биік қысқы бәтеңке (тек жағалық қорғаныс бөлімдерінде әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер үшін).
Қара түсті іші теріден тігілген қонышы қысқа қысқы етік.
Қара түсті ұйық.
Ақ түсті ұйық.
Ақ түсті биялай.
Қара түсті биялай.
Қара түсті плащ-жамылғы.

5. Военная форма одежды офицеров по контракту и по
призыву, старшин и матросов по контракту Военно-морских
сил, частей береговой обороны, морских частей Пограничной
службы Комитета национальной безопасности Республики
Казахстан (кроме военнослужащих женского пола)
Шапка-ушанка из цигейки (для высшего офицерского состава, полковников и капитанов 1 ранга - шапка из каракуля с козырьком) черного цвета.
Фуражка шерстяная черного цвета, с кантами и околышем установленных цветов (для высшего офицерского состава - с шитьем золотистого цвета на околыше и орнаментом на козырьке, для капитанов 1, 2 и 3 ранга - с орнаментом золотистого цвета на козырьке), с плетеным шнуром золотистого цвета (для старшин и матросов - с ремешком черного цвета).
Фуражка летняя белого цвета, с околышем установленного цвета (для высшего офицерского состава - с шитьем золотистого цвета на околыше и орнаментом на козырьке, для капитанов 1, 2 и 3 ранга - с орнаментом золотистого цвета на козырьке), с плетеным шнуром золотистого цвета (для старшин и матросов - с ремешком черного цвета).
Пилотка шерстяная черного цвета, с кантами установленного цвета.
Пилотка синего цвета со съемным козырьком (только для офицеров, старшин и матросов корабельного состава).
Берет шерстяной установленного цвета (только для военнослужащих, проходящих воинскую службу в частях береговой обороны).
Фуражка полевая (панама) камуфлированной расцветки (только для военнослужащих, проходящих воинскую службу в частях береговой обороны).
Шапка-маска шерстяная черного цвета (только для военнослужащих, проходящих воинскую службу в частях береговой обороны).
Воротник съемный меховой черного цвета (для высшего офицерского состава, полковников и капитанов 1 ранга - из каракуля черного цвета).
Пальто шерстяное черного цвета, с погонами и утеплителем.
Куртка демисезонная черного цвета, с погонами и съемным утеплителем.
Плащ демисезонный черного цвета с шитьем золотистого цвета и погонами (только для высшего офицерского состава).
Тужурка шерстяная установленных цветов, с погонами (для высшего офицерского состава - с шитьем золотистого цвета на воротнике).
Свитер шерстяной черного цвета, с погонами.
Жилет шерстяной черного цвета (только для высшего офицерского состава).
Куртка шерстяная черного цвета, с погонами.
Брюки шерстяные черного цвета.
Брюки навыпуск или короткие синего цвета (только для старшего и младшего офицерского состава, старшин и матросов корабельного состава).
Рубашка белого цвета, с погонами.
Рубашка кремового цвета, с погонами.
Галстук черного цвета, с закрепкой золотистого цвета.
Костюм зимний полевой камуфлированной расцветки, с воротником из цигейки темно-синего цвета (для высшего офицерского состава - воротник из каракуля серого цвета), с погонами (только для военнослужащих, проходящих воинскую службу в частях береговой обороны).
Костюм летний полевой камуфлированной расцветки, с погонами (только для военнослужащих, проходящих воинскую службу в частях береговой обороны).
Тельняшка с полосками установленного цвета.
Футболка (майка) камуфлированной расцветки (только для военнослужащих, проходящих воинскую службу в частях береговой обороны).
Костюм зимний черного цвета с меховым воротником и погонами (только для военнослужащих высшего офицерского состава).
Бушлат шерстяной черного цвета, с погонами (только для офицеров, старшин и матросов корабельного состава).
Кашне белого цвета.
Кашне черного цвета.
Аксельбант золотистого цвета с одним металлическим наконечником (для высшего офицерского состава - с двумя наконечниками).
Знак символ - генеральская звезда (только для высшего офицерского состава).
Пояс парадный с кортиком.
Снаряжение кожаное.
Полуботинки черного цвета.
Сандалеты черного цвета (только для офицеров, старшин и матросов корабельного состава).
Ботинки с высокими берцами черного цвета (только для военнослужащих, проходящих воинскую службу в частях береговой обороны).
Ботинки с высокими берцами зимние на меху черного цвета (только для военнослужащих, проходящих воинскую службу в частях береговой обороны).
Полусапоги зимние на меху, черного цвета.
Носки черного цвета.
Носки белого цвета. Перчатки белого цвета. Перчатки черного цвета. Плащ-накидка черного цвета.

6. Әскери-теңіз күштері, жағалық қорғаныс бөлімдері, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімдері орта және жоғары әскери оқу орындары курсанттарының, шақыру бойынша старшиналары мен матростарының әскери киім нысаны
Қара түсті цигейкадан тігілген құлақшын.
Белгіленген түсті көмкермесі, қара түсті бауы бар қара түсті жүн фуражка (тек екі жылдық оқу мерзімінен кейін Әскери теңіз күштері орта және жоғары әскери оқу орындарының курсанттары үшін).
Қара түсті жиегі мен бауы бар жазғы ақ түсті фуражка (тек екі жылдық оқу мерзімінен кейін Әскери-теңіз күштері орта және жоғары әскери оқу орындарының курсанттары үшін).
Ақ түсті көмкермесі, флоттық лентасы бар қара түсті жүн күнқағарсыз фуражка (екі жылдық оқу мерзімінен кейін Әскери-теңіз күштері орта және жоғары әскери оқу орындарының курсанттарынан басқа).
Флоттық лентасы бар жазғы ақ түсті күнқағарсыз фуражка (екі жылдық оқу мерзімінен кейін Әскери-теңіз күштері орта және жоғары әскери оқу орындарының курсанттарынан басқа).
Қара түсті мақта-мата пилотка.
Қара түсті жүн берет (тек жағалық қорғаныс бөлімдерінде әскери қызмет өткеретін старшиналар мен матростар үшін).
Бүркеніш түсті далалық фуражка (панама) (тек жағалық қорғаныс бөлімдерінде әскери қызмет өткеретін старшиналар мен матростар үшін).
Қара түсті жүн бүркеме бөрік (тек арнайы мақсаттағы бөлімшелердің әскери қызметшілері үшін).
Погондары мен жылы астары бар қара түсті жүн пальто.
Погондары бар қара түсті жүн бушлат (жағалық қорғаныс бөлімдерінде әскери қызмет өткеретін старшиналар мен матростардан басқа).
Нысанды жағасы бар, шағын погондары бар көк түсті фланельден тігілген жейде.
Нысанды жағасы, шағын погондары бар ақ түсті нысанды жейде.
Қара түсті жүн шалбар.
Нысанды жағасы бар, шағын погондары бар көк түсті флоттық костюм.
Қара көк түсті цигейкадан тігілген жағасы бар, погондары бар қысқы далалық бүркеніш түсті костюм (тек жағалық қорғаныс бөлімдерінде әскери қызмет өткеретін старшиналар мен матростар үшін).
Погондары бар жазғы далалық бүркеніш түсті костюм (тек жағалық қорғаныс бөлімдерінде әскери қызмет өткеретін старшиналар мен матростар үшін).
Қара түсті жолақтары бар тельняшка.
Бүркеніш түсті футболка (майка) (тек жағалық қорғаныс бөлімдерінде әскери қызмет өткеретін старшиналар мен матростар үшін).
Қара түсті кашне.
Бір металл ұштығы бар күміс түстес аксельбант.
Қара түсті белдікті белбеу.
Қара түсті бәтеңке.
Қара түсті қонышы биік бәтеңке (тек жағалық қорғаныс бөлімдерінде әскери қызмет өткеретін старшиналар мен матростар үшін).
Юфть бәтеңке (жағалық қорғаныс бөлімдерінде әскери қызмет өткеретін старшиналар мен матростардан басқа).
Қара түсті ұйық.
Ақ түсті биялай.
Қара түсті биялай.
Қара түсті плащ-шатыр.

6. Военная форма одежды курсантов средних и высших
военно-учебных заведений, старшин и матросов по призыву
Военно-морских сил, частей береговой обороны, морских
частей Пограничной службы Комитета национальной
безопасности Республики Казахстан
Шапка-ушанка из цигейки черного цвета.
Фуражка шерстяная черного цвета, с кантами установленного цвета, с ремешком черного цвета (только для курсантов средних и высших военно-учебных заведений Военно-морских сил после двухлетнего срока обучения).
Фуражка летняя белого цвета, с околышем и ремешком черного цвета (только для курсантов средних и высших военно-учебных заведений Военно-морских сил после двухлетнего срока обучения).
Фуражка-бескозырка шерстяная черного цвета, с кантами белого цвета, лентой флотской (кроме курсантов средних и высших военно-учебных заведений Военно-морских сил после двухлетнего срока обучения).
Фуражка-бескозырка летняя белого цвета, с лентой флотской (кроме курсантов средних и высших военно-учебных заведений Военно-морских сил после двухлетнего срока обучения).
Пилотка хлопчатобумажная черного цвета.
Берет шерстяной черного цвета (только для старшин и матросов, проходящих воинскую службу в частях береговой обороны).
Фуражка полевая (панама) камуфлированной расцветки (только для старшин и матросов, проходящих воинскую службу в частях береговой обороны).
Шапка-маска шерстяная черного цвета (только для военнослужащих подразделений специального назначения).
Пальто шерстяное черного цвета, с погонами и утеплителем.
Бушлат шерстяной черного цвета, с погонами (кроме старшин и матросов, проходящих воинскую службу в частях береговой обороны).
Фланелевка синего цвета, с воротником форменным, с погончиками.
Форменка белого цвета, с воротником форменным, с погончиками.
Брюки шерстяные черного цвета.
Костюм флотский синего цвета, с воротником форменным, с погончиками.
Костюм зимний полевой камуфлированной расцветки, с воротником из цигейки темно-синего цвета, с погонами (только для старшин и матросов, проходящих воинскую службу в частях береговой обороны).
Костюм летний полевой камуфлированной расцветки, с погонами (только для старшин и матросов, проходящих воинскую службу в частях береговой обороны).
Тельняшка с полосками черного цвета.
Футболка (майка) камуфлированной расцветки (только для старшин и матросов, проходящих воинскую службу в частях береговой обороны).
Кашне черного цвета.
Аксельбант серебристого цвета с одним металлическим наконечником.
Ремень поясной черного цвета.
Ботинки черного цвета.
Ботинки с высокими берцами черного цвета (только для старшин и матросов, проходящих воинскую службу в частях береговой обороны).
Ботинки юфтевые (кроме старшин и матросов, проходящих воинскую службу в частях береговой обороны).
Носки черного цвета.
Перчатки белого цвета.
Перчатки черного цвета.
Плащ-палатка черного цвета.

7. Әскери-теңіз күштері, жағалық қорғаныс бөлімдері, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі теңіз бөлімдерінің әйел жынысты әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны
Қара түсті цигейкадан тігілген құлақшын (полковниктер мен 1-дәрежелі капитандар үшін - қаракөлден тігілген күнқағары бар бөрік).
Белгіленген түсті көмкермесі бар қара түсті жүн пилотка.
Қара көк түсті жазғы мақта-мата берет.
Қара түсті жүн берет.
Бүркеніш түсті далалық фуражка (панама) (тек жағалық қорғаныс бөлімдерінде әскери қызмет өткеретін әйел жынысты әскери қызметшілер үшін).
Қара түсті цигейкадан тігілген (полковниктер мен 1-дәрежелі капитандар үшін - қаракөлден тігілген) алмалы-салмалы жаға.
Погондары мен жылы астары бар қара түсті жүн пальто.
Погондары бар маусымдық қара түсті пальто.
Погондары бар белгіленген түсті жүн тужурка.
Погондары бар қара түсті жүн свитер.
Погондары бар қара түсті жүн күртеше.
Қара (ақ) түсті жүн юбка.
Қара түсті жүн шалбар.
Погондары бар ақ түсті әйелдер жейдесі.
Погондары бар сарғыш түсті әйелдер жейдесі.
Алтын түстес бекітпесі бар қара түсті галстук.
Қара көк түсті цигейкадан тігілген жағасы бар, погондары бар қысқы далалық бүркеніш түсті костюм (тек жағалық қорғаныс бөлімдерінде әскери қызмет өткеретін әйел жынысты әскери қызметшілер үшін).
Погондары бар жазғы далалық бүркеніш түсті костюм (тек жағалық қорғаныс бөлімдерінде әскери қызмет өткеретін әйел жынысты әскери қызметшілер үшін).
Қара түсті жолақтары бар тельняшка.
Қорғаныш түсті не бүркеніш түсті футболка (майка) (тек жағалық қорғаныс бөлімдерінде әскери қызмет өткеретін әйел жынысты әскери қызметшілер үшін).
Ақ түсті кашне.
Қара түсті кашне.
Бір металл ұштығы бар алтын түстес аксельбант.
Парадтық белдік.
Былғары жабдықтар.
Қара түсті туфли.
Қара түсті қонышы биік бәтеңке (тек жағалық қорғаныс бөлімдерінде әскери қызмет өткеретін әйел жынысты әскери қызметшілер үшін).
Қара түсті іші теріден тігілген қонышы биік бәтеңке (тек жағалық қорғаныс бөлімдерінде әскери қызмет өткеретін әйел жынысты әскери қызметшілер үшін).
Қара түсті іші теріден тігілген қысқы етік.
Ақ түсті биялай.
Қара түсті биялай.
Қара түсті ұйық.
Қара түсті плащ-жамылғы.
8. Кадет корпусы, "Жас ұлан" республикалық мектебі тәрбиеленушілерінің әскери киім нысаны
Қара көк түсті цигейкадан тігілген құлақшын.
Белгіленген түсті көмкермесі мен қара түсті бауы бар қара қоңыр қорғаныш түсті ("Жас ұлан" республикалық мектебінің тәрбиеленушілері үшін - көк барқын түсті) жүн фуражка.
Белгіленген түсті жүн берет.
Бүркеніш түсті далалық фуражка (панама).
Погондары бар қара қоңыр қорғаныш түсті жүн свитер.
Погондары бар қара қоңыр қорғаныш түсті жүн пальто.
Погондары бар қара қоңыр қорғаныш түсті ("Жас ұлан" республикалық мектебінің тәрбиеленушілері үшін - көк барқын түсті) жүн мундир (китель).
Белгіленген түсті көмкермесі мен лампастары бар қара қоңыр қорғаныш түсті ("Жас ұлан" республикалық мектебінің тәрбиеленушілері үшін - көк барқын түсті) жүн шалбар.
Погондары бар ақ түсті жейде (тек "Жас ұлан" республикалық мектебінің тәрбиеленушілері үшін).
Погондары бар сарғыш түсті жейде ("Жас ұлан" республикалық мектебінің тәрбиеленушілері үшін - көгілдір түсті).
Алтын түстес бекітпесі бар қара түсті галстук.
Қара көк түсті цигейкадан тігілген жағасы бар, погондары бар қысқы далалық бүркеніш түсті костюм.
Погондары бар жазғы далалық бүркеніш түсті костюм.
Қорғаныш түсті не бүркеніш түсті футболка (майка).
Қара қоңыр қорғаныш түсті кашне.
Күміс түстес аксельбант.
Қоңыр (ақ) түсті белдікті белбеу.
Қара түсті бәтеңке.
Қара түсті қонышы биік бәтеңке.
Іші теріден тігілген қонышы қысқа қысқы етік.
Қара түсті ұйық.
Ақ түсті биялай.
Қара түсті биялай.
Қорғаныш түсті плащ-шатыр.

7. Военная форма одежды военнослужащих женского
пола Военно-морских сил, частей береговой обороны,
морских частей Пограничной службы Комитета
национальной безопасности Республики Казахстан
Шапка-ушанка из цигейки (для полковников и капитанов 1 ранга - шапка из каракуля с козырьком) черного цвета.
Пилотка шерстяная черного цвета, с кантами установленного цвета.
Берет хлопчатобумажный летний темно-синего цвета.
Берет шерстяной черного цвета.
Фуражка полевая (панама) камуфлированной расцветки (только для военнослужащих женского пола, проходящих воинскую службу в частях береговой обороны).
Воротник съемный из цигейки (для полковников и капитанов 1 ранга - из каракуля) черного цвета.
Пальто шерстяное черного цвета, с погонами и утеплителем.
Пальто демисезонное черного цвета, с погонами.
Тужурка шерстяная установленных цветов, с погонами.
Свитер шерстяной черного цвета, с погонами.
Куртка шерстяная черного цвета, с погонами.
Юбка шерстяная черного (белого) цвета.
Брюки шерстяные черного цвета.
Блузка белого цвета, с погонами.
Блузка кремового цвета, с погонами.
Галстук черного цвета, с закрепкой золотистого цвета.
Костюм зимний полевой камуфлированной расцветки, с воротником из цигейки темно-синего цвета, с погонами (только для военнослужащих женского пола, проходящих воинскую службу в частях береговой обороны).
Костюм летний полевой камуфлированной расцветки, с погонами (только для военнослужащих женского пола, проходящих воинскую службу в частях береговой обороны).
Тельняшка с полосками черного цвета.
Футболка (майка) защитного цвета либо камуфлированной расцветки (только для военнослужащих женского пола, проходящих воинскую службу в частях береговой обороны).
Кашне белого цвета.
Кашне черного цвета.
Аксельбант золотистого цвета с одним металлическим наконечником.
Пояс парадный.
Снаряжение кожаное.
Туфли черного цвета.
Ботинки с высокими берцами черного цвета (только для военнослужащих женского пола, проходящих воинскую службу в частях береговой обороны).
Ботинки с высокими берцами зимние на меху, черного цвета (только для военнослужащих женского пола, проходящих воинскую службу в частях береговой обороны).
Сапоги зимние на меху, черного цвета.
Перчатки белого цвета.
Перчатки черного цвета.
Носки черного цвета.
Плащ-накидка черного цвета.
8. Военная форма одежды воспитанников
Кадетского корпуса, Республиканской школы "Жас улан"
Шапка-ушанка из цигейки темно-синего цвета.
Фуражка шерстяная темно-защитного цвета (для воспитанников Республиканской школы "Жас улан" - цвета морской волны), с кантами установленного цвета и ремешком черного цвета.
Берет шерстяной установленного цвета.
Фуражка полевая (панама) камуфлированной расцветки.
Свитер шерстяной темно-защитного цвета, с погонами.
Пальто шерстяное темно-защитного цвета, с погонами.
Мундир (китель) шерстяной темно-защитного цвета (для воспитанников Республиканской школы "Жас улан" - цвета морской волны), с погонами.
Брюки шерстяные темно-защитного цвета (для воспитанников Республиканской школы "Жас улан" - цвета морской волны), с кантами и лампасами установленного цвета.
Рубашка белого цвета, с погонами (только для воспитанников Республиканской школы "Жас улан").
Рубашка бежевого цвета (для воспитанников Республиканской школы "Жас улан" - голубого цвета), с погонами.
Галстук черного цвета, с закрепкой золотистого цвета.
Костюм зимний полевой камуфлированной расцветки, с воротником из цигейки темно-синего цвета, с погонами.
Костюм летний полевой камуфлированной расцветки, с погонами.
Футболка (майка) защитного цвета либо камуфлированной расцветки.
Кашне темно-защитного цвета.
Аксельбант серебристого цвета.
Ремень поясной коричневого (белого) цвета.
Ботинки черного цвета.
Ботинки с высокими берцами черного цвета.
Полусапоги зимние на меху.
Носки черного цвета.
Перчатки белого цвета.
Перчатки черного цвета.
Плащ-палатка защитного цвета.

9. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының құрметті қарауыл ротасы әскери қызметшілерінің, әскери дирижерлері мен үрмелі оркестрлерінің әскери киім нысаны
Сұр түсті (Әскери-теңіз күштерінде - қара түсті) қаракөлден тігілген құлақшын.
Белгіленген түсті көмкермесі мен жиегі, алтын түстес өрілген бауы және күнқағарында ою-өрнегі бар қара қоңыр қорғаныш түсті жүн фуражка.
Белгіленген түсті көмкермесі бар, флоттық лентасы бар қара және ақ түсті жүн күнқағарсыз фуражка (тек Әскери-теңіз күштері құрметті қарауыл роталарының сарбаздар (матростар) құрамы үшін).
Белгіленген түсті жүн берет.
Сүр түсті (Әскери-теңіз күштерінде - қара түсті) қаракөлден тігілген алмалы-салмалы жаға.
Погондары мен жылы астары бар қара қоңыр қорғаныш түсті жүн пальто.
Погондары бар қара түсті жүн бушлат.
Погондары бар қара қоңыр қорғаныш түсті жүн мундир (китель) (Республикалық ұланда - жағасы "тік").
Қара (ақ) түсті жүн тужурка мен шалбар.
Погондары бар сұрғылт түсті жүн свитер (тек Республикалық ұланның құрметті қарауыл роталары үшін).
Нысанды жағасы және шағын погондары бар көк түсті фланельден тігілген жейде (тек Әскери-теңіз күштері құрметті қарауыл роталарының сарбаздар (матростар) құрамы үшін).
Нысанды жағасы және шағын погондары бар ақ түсті нысанды жейде (тек Әскери-теңіз күштері құрметті қарауыл роталарының сарбаздар (матростар) құрамы үшін).
Қара түсті жүн шалбар (тек Әскери-теңіз күштері құрметті қарауыл роталарының сарбаздар (матростар) құрамы үшін).
Белгіленген түсті көмкермесі бар қара қоңыр қорғаныш түсті жүн шалбар.
Белгіленген түсті көмкермесі бар көк барқын түсті балағы етікке салынатын шалбар және ақ түсті балағы түсіңкі шалбар (тек Республикалық ұлан құрметті қарауыл роталарының әскери қызметшілері үшін).
Погондары бар ақ түсті жейде.
Алтын түстес бекітпесі бар қара түсті галстук (Әскери-теңіз күштері құрметті қарауыл роталарының сарбаздар (матростар) құрамынан басқа).
Белгіленген түсті жолақтары бар тельняшка.
Ақ түсті кашне.
Ішкі металл ұштығы бар алтын түстес аксельбант.
Парадтық белдік.
Ақ түсті белдікті белбеу (құрметті қарауыл роталарының сарбаздар (матростар) құрамы үшін).
Ақ түсті қонышы қысқа бәтеңке (тек Әскери-теңіз күштері және Республикалық ұлан құрметті қарауыл роталарының офицерлер құрамы үшін).
Қара түсті қонышы қысқа бәтеңке.
Қара түсті іші теріден тігілген қонышы қысқа қысқы етік.
Қара түсті хром етік (Әскери-теңіз күштері құрметті қарауыл роталарының әскери қызметшілерінен басқа).
Қара түсті ұйық.
Ақ түсті биялай.
Қара түсті биялай.

9. Военная форма одежды военнослужащих рот
почетного караула, военных дирижеров и духовых оркестров
Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований
Республики Казахстан
Шапка-ушанка из каракуля серого цвета (в Военно-морских силах - черного цвета).
Фуражка шерстяная темно-защитного цвета с кантами и околышем установленных цветов, с плетеным шнуром и орнаментом на козырьке золотистого цвета.
Фуражка-бескозырка шерстяная черного и белого цвета, с кантами установленных цветов, с лентой флотской (только для состава солдат (матросов) рот почетного караула Военно-морских сил).
Берет шерстяной установленных цветов.
Воротник съемный из каракуля серого цвета (в Военно-морских силах - черного цвета).
Пальто шерстяное темно-защитного цвета, с погонами и утеплителем, Бушлат шерстяной черного цвета, с погонами.
Мундир (китель) шерстяной темно-защитного цвета (в Республиканской гвардии - воротник "стойка"), с погонами.
Тужурка и брюки шерстяные черного (белого) цвета.
Свитер шерстяной стального цвета с погонами (только для рот почетного караула Республиканской гвардии).
Фланелевка синего цвета с воротником форменным и погончиками (только для состава солдат (матросов) рот почетного караула Военно-морских сил).
Форменка белого цвета с воротником форменным и погончиками (только для состава солдат (матросов) рот почетного караула Военно-морских сил).
Брюки шерстяные черного цвета (только для состава солдат (матросов) рот почетного караула Военно-морских сил).
Брюки шерстяные темно-защитного цвета с кантами установленных цветов.
Брюки в сапоги цвета морской волны и брюки навыпуск белого цвета с кантами установленных цветов (только для военнослужащих рот почетного караула Республиканской гвардии).
Рубашка белого цвета, с погонами.
Галстук черного цвета, с закрепкой золотистого цвета (кроме состава солдат (матросов) рот почетного караула Военно-морских сил).
Тельняшка с полосками установленных цветов.
Кашне белого цвета.
Аксельбант золотистого цвета с двумя металлическими наконечниками.
Пояс парадный.
Ремень поясной белого цвета (для состава солдат (матросов) рог почетного караула).
Полуботинки белого цвета (только для офицерского состава рот почетного караула Военно-морских сил и Республиканской гвардии).
Полуботинки черного цвета.
Полусапоги зимние на меху черного цвета.
Сапоги хромовые черного цвета (кроме военнослужащих рот почетного караула Военно-морских сил).
Носки черного цвета.
Перчатки белого цвета.
Перчатки черного цвета.

10. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері әскери полициясы әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны
Қара түсті цигейкадан тігілген құлақшын (Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің объектілерін күзету бойынша әскери полиция жасағының әскери қызметшілері үшін - күнқағары бар қара түсті бөрік).
Белгіленген түсті көмкермесі және алтын түстес өрілген бауы бар (келісім-шарт бойынша сержанттар мен сарбаздар үшін - қара түсті бауы бар) қара түсті жүн фуражка.
Белгіленген түсті көмкермесі бар қара түсті жүн пилотка.
Қара түсті жүн берет.
Бүркеніш түсті далалық фуражка немесе панама.
Қара түсті цигейкадан тігілген алмалы-салмалы жаға.
Погондары және жылы астары бар қара түсті жүн пальто.
Погондары және алмалы-салмалы жылы астары бар маусымдық қара түсті күртеше.
Погондары бар қара түсті жүн мундир (китель).
Погондары бар қара түсті жүн свитер.
Погондары бар қара түсті жүн күртеше.
Белгіленген түсті көмкермесі бар қара түсті жүн шалбар.
Погондары бар ақ түсті жейде.
Погондары бар сарғыш түсті жейде.
Алтын түстес бекітпесі бар қара түсті галстук.
Погондары бар астары теріден тігілген қара түсті күртеше мен астары жылы шалбар (тек Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің объектілерін күзету жөніндегі әскери полиция жасағының әскери қызметшілері үшін).
Қара көк түсті цигейкадан тігілген жағасы, погондары бар қысқы далалық бүркеніш түсті костюм.
Погондары бар жазғы далалық бүркеніш түсті костюм.
Бүркеніш түсті футболка (майка).
Ақ түсті кашне.
Қара түсті кашне.
Бір металл ұштығы бар алтын түстес аксельбант.
Парадтық белдік.
Былғары жабдықтар.
Қара түсті қонышы қысқа бәтеңке.
Қара түсті іші теріден тігілген қонышы қысқа қысқы етік.
Қара түсті қонышы биік бәтеңке.
Қара түсті ұйық.
Ақ түсті биялай.
Қара түсті биялай.
Қара қоңыр қорғаныш түсті плащ-жамылғы.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
200_ жылғы "___" ______
N _ Жарлығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің айырым белгілері
1. Көп түсті немесе қорғаныш түсті Қазақстан Республикасы Мемлекеттік елтаңбасының кестеленген бейнесі, алтын немесе қорғаныш түсті кестеленген (жапсыра тігілген) және бес бұрышты металл жұлдыздар, алтын немесе қорғаныш түсті жапсыра тігілген және металл (бұрыштама түріндегі) жапсырмалар, сондай-ақ тужурка жеңдеріне көлденең орналастырылатын алтын түстес оқалар мен кестеленген жұлдыздар (кеме құрамы офицерлерінің әскери атақтары бойынша жеңдегі айырым белгілері) әскери атақтары бойынша айырым белгілері болып табылады.
2. Погондарда орналастырылатын әскери атақтар бойынша айырым белгілерінің мөлшерлері мыналарды құрайды:
кестеленген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік елтаңбасының диаметрі - 40 мм;
жоғары офицерлер құрамы кестеленген жұлдыздарының диаметрі - 22 мм;
аға - офицерлер құрамы үлкен металл жұлдыздарының диаметрі - 20 мм;
кіші офицерлер құрамы кіші металл жұлдыздарының диаметрі - 13 мм;
сержанттар (старшиналар) құрамы енді жапсырмаларының ені - 30 мм;
сержанттар (старшиналар), сарбаздар (матростар) құрамы енсіз жапсырмаларының ені - 10 мм.
Кеме құрамы офицерлерінің әскери атақтары бойынша жеңдегі айырым белгілерінің мөлшерлері мыналарды құрайды:
жоғары офицерлер құрамы жұлдыздарының диаметрі - 50 мм;
аға және кіші офицерлер құрамы жұлдыздарының диаметрі - 30 мм;
енді оқаның ені - 30 мм;
орташа оқаның ені - 13 мм;
енсіз оқаның ені - 6 мм.

10. Военная форма одежды военнослужащих военной
полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан
Шапка-ушанка (для военнослужащих отряда военной полиции по охране объектов Министерства обороны Республики Казахстан - шапка с козырьком) из цигейки черного цвета.
Фуражка шерстяная черного цвета, с кантами установленного цвета и плетеным шнуром золотистого цвета (для сержантов и солдат по контракту - с ремешком черного цвета).
Пилотка шерстяная черного цвета, с кантами установленного цвета.
Берет шерстяной черного цвета.
Фуражка полевая или панама камуфлированной расцветки.
Воротник съемный из цигейки черного цвета.
Пальто шерстяное черного цвета, с погонами и утеплителем.
Куртка демисезонная черного цвета с погонами и съемным утеплителем.
Мундир (китель) шерстяной черного цвета, с погонами.
Свитер шерстяной черного цвета, с погонами.
Куртка шерстяная черного цвета, с погонами.
Брюки шерстяные черного цвета с кантами установленного цвета.
Рубашка белого цвета, с погонами.
Рубашка бежевого цвета, с погонами.
Галстук черного цвета, с закрепкой золотистого цвета.
Куртка на меху с погонами и брюки утепленные черного цвета (только для военнослужащих отряда военной полиции по охране объектов Министерства обороны Республики Казахстан).
Костюм зимний полевой камуфлированной расцветки с воротником из цигейки темно-синего цвета, с погонами.
Костюм летний полевой камуфлированной расцветки, с погонами.
Футболка (майка) камуфлированной расцветки.
Кашне белого цвета.
Кашне черного цвета.
Аксельбант золотистого цвета с одним металлическим наконечником.
Пояс парадный.
Снаряжение кожаное.
Полуботинки черного цвета.
Полусапоги зимние на меху черного цвета.
Ботинки с высокими берцами черного цвета.
Носки черного цвета.
Перчатки белого цвета.
Перчатки черного цвета.
Плащ-накидка защитного цвета.
________________________
Утверждена
Указом Президента
Республики Казахстан
от "__"________ 200__ года
N __
Знаки различия военнослужащих Вооруженных Сил, других
войск и воинских формирований Республики Казахстан
1. Знаками различия по воинским званиям являются многоцветные или защитного цвета вышитые изображения Государственного герба Республики Казахстан, вышитые (вшитые) и металлические пятиконечные звезды золотистого или защитного цвета, нашивки вшитые и металлические (в виде угольника) золотистого или защитного цвета, а также размещаемые горизонтально на рукавах тужурок галуны и вышитые звезды золотистого цвета (нарукавные знаки различия по воинским званиям офицеров корабельного состава).
2. Размеры знаков различия по воинским званиям, размещаемых на погонах, составляют:
диаметр вышитого Государственного герба Республики Казахстан - 40 мм;
диаметр вышитых звезд высшего офицерского состава - 22 мм;
диаметр больших металлических звезд старшего офицерского состава - 20 мм;
диаметр малых металлических звезд младшего офицерского состава - 13 мм;
ширина широких нашивок состава сержантов (старшин) - 30 мм;
ширина узких нашивок сержантов (старшин), солдат (матросов) - 10 мм.
Размеры нарукавных знаков различия по воинским званиям офицеров корабельного состава составляют:
диаметр звезд высшего офицерского состава - 50 мм;
диаметр звезд старшего и младшего офицерского состава - 30 мм;
ширина широкого галуна - 30 мм;
ширина среднего галуна - 13 мм;
ширина узкого галуна - 6 мм.

3. Погондарда орналастырылатын әскери атақтары бойынша айырым белгілері:
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Жоғарғы Бас қолбасшысында - погонның ортасындағы осьтік сызығы бойына орналастырылған Қазақстан Республикасы Мемлекеттік елтаңбасының бейнесі;
армия генералында - қызыл түсті көмкермесі бар (авиацияда және Аэроұтқыр әскерлерінде - көгілдір түсті көмкермесі бар) немесе оларсыз погонның осьтік сызығы бойына орналастырылған төрт жұлдыз;
генерал-полковникте - қызыл түсті көмкермесі бар (авиацияда және Аэроұтқыр әскерлерінде - көгілдір түсті көмкермесі бар) немесе оларсыз погонның осьтік сызығы бойына орналастырылған үш жұлдыз;
генерал-лейтенантта - қызыл түсті көмкермесі бар (авиацияда және Аэроұтқыр әскерлерінде - көгілдір түсті көмкермесі бар) немесе оларсыз погонның осьтік сызығы бойына орналастырылған екі жұлдыз;
генерал-майорда - қызыл түсті көмкермесі бар (авиацияда және Аэроұтқыр әскерлерінде - көгілдір түсті көмкермесі бар) немесе оларсыз погонның осьтік сызығы бойына орналастырылған бір жұлдыз;
адмиралда - жұлдыз ортасындағы қара түсті бесбұрышта орналасқан алтын түстес зәкірлері бар погонның осьтік сызығы бойына орналастырылған сұр немесе қара түсті сәулелерге салынған үш жұлдыз;
вице-адмиралда - жұлдыз ортасындағы қара түсті бесбұрышта орналасқан алтын түстес зәкірлері бар погонның осьтік сызығы бойына орналастырылған сүр немесе қара түсті сәулелерге салынған екі жұлдыз;
контр-адмиралда - жұлдыз ортасындағы қара түсті бесбұрышта орналасқан алтын түстес зәкірі бар погонның осьтік сызығы бойына орналастырылған сұр немесе қара түсті сәулелерге салынған бір жұлдыз;
полковникте (1-дәрежелі капитанда) - олардың төменгі екі жұлдызы погонның осьтік сызығы бойы мен жиегі арасындағы ортада екі жағынан, үшінші жұлдызы - погонның осьтік сызығы бойына бірінші екеуінен жоғары орналастырылған үш жұлдыз;
подполковникте (2-дәрежелі капитанда) - погонның осьтік сызығы бойы мен жиегі арасындағы ортада екі жағынан орналастырылған екі жұлдыз;
майорда (3-дәрежелі капитанда) - погонның осьтік сызығы бойынша орналастырылған бір жұлдыз;
капитанда (капитан-лейтенантта) - олардың төменгі екі жұлдызы погонның осьтік сызығы бойы мен жиегі арасындағы ортада екі жағынан, үшінші және төртінші жұлдызы - погонның осьтік сызығы бойына бірінші екеуінен жоғары орналастырылған төрт жұлдыз;
аға лейтенантта - олардың төменгі екі жұлдызы погонның осьтік сызығы бойы мен жиегі арасындағы ортада екі жағынан, үшінші жұлдызы - погонның осьтік сызығы бойына бірінші екеуінен жоғары орналастырылған үш жұлдыз;
лейтенантта - погонның осьтік сызығы бойы мен жиегі арасындағы ортада екі жағынан орналастырылған екі жұлдыз;
шебер сержантта (шебер старшинада) - бұрыштама түріндегі бір енді көлденең жапсырма, бұрыштаманың ені 45 мм;

3. Знаки различия по воинским званиям, размещаемые на погонах:
Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Республики Казахстан - расположенное на продольной осевой линии по центру погона изображение Государственного герба Республики Казахстан;
генерала армии - расположенные на продольной осевой линии погона четыре звезды с кантами красного цвета (в авиации и Аэромобильных войсках - с кантами голубого цвета) или без них;
генерал-полковника - расположенные на продольной осевой линии погона три звезды с кантами красного цвета или без них (в авиации и Аэромобильных войсках - с кантами голубого цвета);
генерал-лейтенанта - расположенные на продольной осевой линии погона две звезды с кантами красного цвета или без них (в авиации и Аэромобильных войсках - с кантами голубого цвета);
генерал-майора - расположенная на продольной осевой линии погона одна звезда с кантом красного цвета или без него (в авиации и Аэромобильных войсках - с кантом голубого цвета);
адмирала - расположенные на продольной осевой линии погона три звезды, наложенные на лучи серого или черного цвета, с якорями золотистого цвета, находящимися на пятиугольниках черного цвета в центре звезд;
вице-адмирала - расположенные на продольной осевой линии погона две звезды, наложенные на лучи серого или черного цвета, с якорями золотистого цвета, находящимися на пятиугольниках черного цвета в центре звезд;
контр-адмирала - расположенная на продольной осевой линии погона одна звезда, наложенная на лучи серого или черного цвета, с якорем золотистого цвета, находящимся на пятиугольнике черного цвета в центре звезды;
полковника (капитана 1 ранга) - три звезды, из которых две нижние звезды расположены с двух сторон посередине между продольной осевой линией и краем погона, третья звезда - выше первых двух на продольной осевой линии погона;
подполковника (капитана 2 ранга) - две звезды, расположенные с двух сторон посередине между продольной осевой линией и краем погона;
майора (капитана 3 ранга) - одна звезда, расположенная на продольной осевой линии погона;
капитана (капитан-лейтенанта) - четыре звезды, из которых две нижние звезды расположены с двух сторон посередине между продольной осевой линией и краем погона, третья и четвертая звезды - выше первых двух на продольной осевой линии погона;
старшего лейтенанта - три звезды, из которых две нижние звезды расположены с двух сторон посередине между продольной осевой линией и краем погона, третья звезда - выше первых двух на продольной осевой линии погона;
лейтенанта - две звезды, расположенные с двух сторон посередине между продольной осевой линией и краем погона;
мастер-сержанта (мастер-старшины) - одна широкая поперечная нашивка в виде угольника, ширина угольника 45 мм;

штаб-сержантында (штаб-старшинасында) - бұрыштама түріндегі екі енді көлденең жапсырма, әрбір жапсырманың ені 15 мм, олардың арасындағы қашықтық 2 мм;
бірінші сыныпты сержантта (бірінші сыныпты старшинада) - бұрыштама түріндегі бір енді және үш енсіз көлденең жапсырма, енді жапсырманың ені 15 мм, енсіз жапсырманың ені 7 мм, олардың арасындағы қашықтық 2 мм;
екінші сыныпты сержантта (екінші сыныпты старшинада) - бұрыштама түріндегі бір енді және екі енсіз көлденең жапсырма, енді жапсырманың ені 15 мм, енсіз жапсырманың ені 7 мм, олардың арасындағы қашықтық 2 мм;
үшінші сыныпты сержантта (үшінші сыныпты старшинада) - бұрыштама түріндегі бір енді және бір енсіз көлденең жапсырма, енді жапсырманың ені 15 мм, енсіз жапсырманың ені 7 мм, олардың арасындағы қашықтық 2 мм;
аға сержантта (бас старшинада) - бұрыштама түріндегі бір енді көлденең жапсырма, жапсырманың ені 15 мм;
сержантта (бірінші сатылы старшинада) - бұрыштама түріндегі үш енсіз көлденең жапсырма, жапсырманың ені 7 мм, олардың арасындағы қашықтық 2 мм;
кіші сержантта (екінші сатылы старшинада) - бұрыштама түріндегі екі көлденең жапсырма, жапсырманың ені 7 мм, олардың арасындағы қашықтық 2 мм;
ефрейторда (аға матроста) - бұрыштама түріндегі бір енсіз көлденең жапсырма, жапсырманың ені 7 мм.
Қатардағы жауынгерлердің (матростардың) погондарына әскери атақтары бойынша айырым белгілері тағылмайды.
4. Кеме құрамы офицерлерінің әскери атақтары бойынша жеңдегі айырым белгілері:
адмиралда - жұлдыз және оқалар (бір енді және одан жоғары үш орташа);
вице-адмиралда - жұлдыз және оқалар (бір енді және одан жоғары екі орташа);
контр-адмиралда - жұлдыз және оқалар (бір енді және одан жоғары бір орташа).
бірінші дәрежелі капитанда - жұлдыз және оқа (бір енді);
екінші дәрежелі капитанда - жұлдыз және оқалар (төрт орташа);
үшінші дәрежелі капитанда - жұлдыз және оқалар (үш орташа);
капитан-лейтенантта - жұлдыз және оқалар (екі орташа және одан бір енсіз);
аға лейтенантта - жұлдыз және оқалар (екі орташа);
лейтенантта - жұлдыз және оқалар (бір орташа және одан жоғары бір енсіз).
Оқалардан жоғары ортада орналасатын жұлдыз адмирал, вице-адмирал және контр-адмирал үшін - жұлдыз ортасында алтын түстес зәкірдің бейнесі бар контурлы; қалған офицерлер үшін - тұтас.
5. Әскерлердің түрлеріне және тектеріне, нақты әскери құралымдарға және олардың функционалдық тағайындалуы бойынша арнайы қызметтерге тиістілігі бойынша, орта және жоғары әскери оқу орындары курсанттарының курстары бойынша айырым белгілері (жеңдегі белгілері) өз арасында геометриялық кескіндер қисынымен, орналастырылған кескіндердің, мәтіндік жазулардың мазмұнымен және түстік үйлесімділігімен ерекшеленетін стандартталған тігін-мата шеврондары болып табылады және әскери қызметшілердің (оқу курстары (сыныптары) бойынша курсанттардың) әр түрлі әскери ведомстволарға және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскер тектеріне, басшылық құрылымдарына және түрлеріне тиістілігін айқындауға арналады. Жеңдегі белгі негізінің түсі әскери киім матасының түсіне сәйкес келеді.

штаб-сержанта (штаб-старшины) - две широкие поперечные нашивки в виде угольника, ширина каждой нашивки 15 мм, расстояние между ними 2 мм;
сержанта первого класса (старшины первого класса) - одна широкая и три узкие поперечные нашивки в виде угольника, ширина широкой нашивки 15 мм, ширина узкой нашивки 7 мм, расстояние между ними 2 мм;
сержанта второго класса (старшины второго класса) - одна широкая и две узкие поперечные нашивки в виде угольника, ширина широкой нашивки 15 мм, ширина узкой нашивки 7 мм, расстояние между ними 2 мм;
сержанта третьего класса (старшины третьего класса) - одна широкая и одна узкая поперечная нашивка в виде угольника, ширина широкой нашивки 15 мм, ширина узкой нашивки 7 мм, расстояние между ними 2 мм;
старшего сержанта (главного старшины) - одна широкая поперечная нашивка в виде угольника, ширина нашивки 15 мм;
сержанта (старшины первой статьи) - три узкие поперечные нашивки в виде угольника, ширина нашивки 7 мм, расстояние между ними 2 мм;
младшего сержанта (старшины второй статьи) - две узкие поперечные нашивки в виде угольника, ширина нашивки 7 мм, расстояние между ними 2 мм;
ефрейтора (старшего матроса) - одна узкая поперечная нашивка в виде угольника, ширина нашивки 7 мм;
На погонах рядовых (матросов) знаки различия по воинским званиям не носятся.
4. Нарукавные знаки различия по воинским званиям офицеров корабельного состава:
адмирала - звезда и галуны (один широкий и выше него три средних);
вице-адмирала - звезда и галуны (один широкий и выше него два средних);
контр-адмирала - звезда и галуны (один широкий и выше него один средний);
капитана первого ранга - звезда и галун (один широкий);
капитана второго ранга - звезда и галуны (четыре средних);
капитана третьего ранга - звезда и галуны (три средних);
капитан-лейтенанта - звезда и галуны (два средних и выше него один узкий);
старшего лейтенанта - звезда и галуны (два средних);
лейтенанта - звезда и галуны (один средний и выше него один узкий).
Звезда, размещаемая посередине над галунами, для адмирала, вице-адмирала и контр-адмирала - контурная, с изображением якоря золотистого цвета в центре звезды; для остальных офицеров - сплошная.
5. Знаками различия (нарукавными знаками) по принадлежности к видам и родам войск, конкретным воинским формированиям и специальным службам по их функциональному предназначению, по курсам обучения курсантов средних и высших военно-учебных заведений являются стандартизированные ткано-шитые шевроны, различающиеся между собой комбинацией геометрических силуэтов, содержанием нанесенных изображений, текстовыми надписями и цветовыми сочетаниями и предназначаются для определения принадлежности военнослужащих (курсантов по курсам (классам) обучения) к различным военным ведомствам и родам войск, руководящим структурам и видам Вооруженных Сил Республики Казахстан. Цвет поля нарукавного знака соответствует цвету ткани военной одежды.

6. Айырым белгілері мен ведомстволық ерекшелік белгілерінің елеулі белгілері мынадай түстердің үйлесімі болып табылады:
1) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің фуражкаларындағы жиектер мен көмкермелердің, пилоткаларындағы көмкермелердің, тельняшкаларындағы жолақтардың, шалбарларындағы көмкермелер мен лампастардың, мундирлер мен кительдеріндегі көмкермелердің, береттерінің түсі
Әскери
қызметші-
лердің
санаты
Фуражка
Пилот-
калар-
дағы
көмкер-
менің
түсі
Береттер-
дің түсі
Мундир-
лердегі,
(китель-
дердегі)
көмкер-
мелердің
және
шалбар-
лардағы
лампас-
тардың
түсі
(тиісті-
лігіне
қарай)
Тель-
няшка-
лардағы
жолақ-
тардың
түсі
(тиіс-
тілігі-
не
қарай)
жиек-
тің
түсі
көмкер-
менің
түсі
1
2
3
4
5
6
7
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Жоғарғы Бас қолбасшысы
Жоғарғы Бас
қолбасшы
-
-
-
Қара
қоңыр
қорғаныш
-
-
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Құрлық әскерлері, Ракета әскерлері мен артиллериясы, Әскери прокуратура, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери-тергеу органдары
Жоғары офицерлер құрамы
-
Қызыл
Қызыл
Қара
қоңыр
қорғаныш
Қызыл
-
Келісім-
шарт
бойынша
офицерлер,
сержанттар
мен
сарбаздар,
шақыру
бойынша
офицерлер
-
Қызыл
Қызыл
Қара
қоңыр
қорғаныш
Қызыл
-
Шақыру бойынша сержанттар мен сарбаздар, орта және жоғары әскери оқу орындарының курсанттары
-
Қызыл
-
Қара
қоңыр
қорғаныш
-
-
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әскери полициясы
Келісім-
шарт
бойынша
офицерлер,
сержанттар
мен
сарбаздар,
шақыру
бойынша
офицерлер
-
Қызыл
Қызыл
Қара
Қызыл
-
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әуе қорғанысы күштері
Жоғары
офицерлер
құрамы
-
Көгіл-
дір
Көгілдір
Қара
қоңыр қорғаныш
Көгілдір
-
Келісім-
шарт
бойынша
офицерлер,
сержанттар
мен
сарбаздар,
шақыру
бойынша
офицерлер
-
Көгіл-
дір
Көгілдір
Қара
қоңыр
қорғаныш
Көгілдір
-
Шақыру
бойынша
сержанттар
мен
сарбаздар,
орта және
жоғары
әскери оқу
орындарының
курсанттары
-
Көгіл-
дір
-
Қара
қоңыр
қорғаныш
-
-
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Аэроұтқыр әскерлері, арнайы мақсаттағы бөлімдер
Жоғары
офицерлер
құрамы
-
Көгіл-
дір
Көгілдір
Көгілдір
Көгіл-
дір
Көгілдір
Келісім-
шарт
бойынша
офицерлер,
сержанттар
мен
сарбаздар,
шақыру
бойынша
офицерлер
-
Көгіл-
дір
Көгілдір
Көгілдір
Көгіл-
дір
Көгілдір
Шақыру
бойынша
сержанттар
мен
сарбаздар
-
Көгіл-
дір
-
Көгілдір
-
Көгілдір
Кадет корпусы, "Жас ұлан" республикалық мектебі
Кадет
корпусының
және
"Жас ұлан"
республика-
лық
мектебінің
тәрбиелену-
шілері
-
Қызыл
Қызыл
Қара
қоңыр
қорғаныш
Қызыл
-
Әскери-теңіз күштері, жағалау қорғанысы бөлімдері, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіздік бөлімдері
Жоғары
офицерлер
құрамы
Қара
Ақ
Ақ
Қара
-
Қара
Келісім-
шарт
бойынша
офицерлер,
старшиналар
мен
матростар,
шақыру
бойынша
офицерлер
Қара
Ақ
Ақ
Қара
-
Қара
Шақыру
бойынша
старшиналар
мен
матростар,
орта және
жоғары
әскери оқу
орындарының
курсанттары
Қара
Ақ
-
Қара
Қара
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Ішкі әскерлер комитеті
Жоғары
офицерлер
құрамы
-
Қызыл
Қызыл
Теңбіл
Қызыл
Теңбіл
Келісім-
шарт
бойынша
офицерлер,
сержанттар
мен
сарбаздар,
шақыру
бойынша
офицерлер
-
Теңбіл
Теңбіл
Теңбіл
Теңбіл
Теңбіл
Шақыру
бойынша
сержанттар
мен
сарбаздар,
орта және
жоғары
әскери оқу
орындарының
курсанттары
-
Теңбіл
-
Теңбіл
-
Теңбіл
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті, Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметі
Жоғары
офицерлер
құрамы
-
Қызыл
Қызыл
Ашық көк
Қызыл
Ашық көк
Келісім-
шарт
бойынша
офицерлер,
сержанттар
мен
сарбаздар,
шақыру
бойынша
офицерлер
-
Ашық көк
Ашық көк
Ашық көк
Ашық
көк
Ашық көк
Шақыру
бойынша
сержанттар
мен
сарбаздар,
орта және
жоғары
әскери оқу
орындарының
курсанттары
-
Ашық көк
-
Ашық көк
-
Ашық көк
Қазақстан Республикасы Республикалық ұланы
Жоғары
офицерлер
құрамы
-
Қызыл
Қызыл
Ашық көгілдір
Қызыл
Ашық көгілдір
Келісім-
шарт
бойынша
офицерлер,
сержанттар
мен
сарбаздар,
шақыру
бойынша
офицерлер
Ашық
көгіл-
дір
Ашық
көгіл-
дір
Ашық
көгілдір
Ашық
көгілдір
Ашық
көгіл-
дір
Ашық
көгілдір
Шақыру
бойынша
сержанттар
мен
сарбаздар
Ашық
көгіл-
дір
Ашық
көгіл-
дір
-
Ашық
көгілдір
-
Ашық
көгілдір
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі
Жоғары
офицерлер
құрамы
-
Қызыл
Қызыл
Ашық жасыл
Қызыл
Ашық
жасыл
Келісім-
шарт
бойынша
офицерлер,
сержанттар
мен
сарбаздар,
шақыру
бойынша
офицерлер
Қара көк
Ашық жасыл
Ашық жасыл
Ашық жасыл
Ашық жасыл
Ашық жасыл
Шақыру
бойынша
сержанттар
мен
сарбаздар,
орта және
жоғары
әскери оқу
орындарының
курсанттары
Қара көк
Ашық жасыл
-
Ашық жасыл
-
Ашық жасыл
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі
Жоғары
офицерлер
құрамы
-
Қызыл
Қызыл
Қызғылт сары
Қызыл
Қызғылт сары
Келісім-
шарт
бойынша
офицерлер,
сержанттар
мен
сарбаздар,
шақыру
бойынша
офицерлер
-
Қызыл
Қызыл
Қызғылт сары
Қызыл
Қызғылт сары
Шақыру
бойынша
сержанттар
мен
сарбаздар,
орта және
жоғары
әскери оқу
орындарының
курсанттары
-
Қызыл
-
Қызғылт сары
-
Қызғылт сары

6. Существенными признаками знаков различия и ведомственных знаков отличия являются сочетания расцветок:
1) околышей и кантов на фуражках, кантов на пилотках, полосок на тельняшках, кантов и лампасов на брюках, кантов на мундирах и кителях, цвет беретов военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан.
Категория
военнослужащих
Фуражка
Цвет
канта
на пи-
лотках
Цвет
бере-
тов
Цвет
кантов и
лампасов
(кому
положено)
на мунди-
рах (ки-
телях),
и брюках
Цвет
полосок
на тель-
няшках
(кому
поло-
жено)
цвет
око-
лыша
цвет
канта
1
2
3
4
5
6
7
Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами
Республики Казахстан
Верховный Главно-
командующий
-
-
-
Темно-
защит-
ный
-
Сухопутные войска, Ракетные войска и артиллерия
Вооруженных Сил Республики Казахстан, Военная прокуратура,
военно-следственные органы Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
Высший офицерский состав
-
Крас-
ный
Крас-
ный
Темно-
защит-
ный
Крас-
ный
-
Офицеры, сержанты
и солдаты по конт-
ракту, офицеры по
призыву
-
Крас-
ный
Крас-
ный
Темно-
защит-
ный
Крас-
ный
-
Сержанты и солдаты
по призыву, курсан-
ты средних и высших
военно-учебных
заведений
-
Крас-
ный
-
Темно-
защит-
ный
-
-
Военная полиция Вооруженных Сил Республики Казахстан
Офицеры, сержанты
и солдаты по конт-
ракту, офицеры по призыву
-
Крас-
ный
Крас-
ный
Черный
Красный
-
Силы воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан
Высший офицерский состав
-
Голу-
бой
Голу-
бой
Темно-
защит-
ный
Голубой
-
Офицеры, сержанты
и солдаты по конт-
ракту, офицеры по
призыву
-
Голу-
бой
Голу-
бой
Темно-
защит-
ный
Голубой
-
Сержанты и солдаты
по призыву, курсан-
ты средних и высших
военно-учебных заведений
-
Голу-
бой
-
Темно-
защит-
ный
-
-
Аэромобильные войска Вооруженных Сил Республики
Казахстан, части специального назначения
Высший офицерский состав
-
Голу-
бой
Голу-
бой
Голу-
бой
Голубой
Голубой
Офицеры, сержанты
и солдаты по конт-
ракту, офицеры по
призыву
-
Голу-
бой
Голу-
бой
Голу-
бой
Голубой
Голубой
Сержанты и солдаты по призыву
-
Голу-
бой
-
Голу-
бой
-
Голубой
Кадетский корпус, Республиканская школа«Жас улан
Воспитанники Кадет-
ского корпуса и
Республиканской
школы «Жас улан»
-
Крас-
ный
Крас-
ный
Темно-
защит-
ный
Красный
-
Военно-морские силы, части береговой обороны,
морские части Пограничной службы Комитета
национальной безопасности Республики Казахстан
Высший офицерский состав
Черный
Белый
Белый
Черный
-
Черный
Офицеры, старшины
и матросы по конт-
ракту, офицеры по
призыву
Черный
Белый
Белый
Черный
-
Черный
Старшины и матросы
по призыву, курсан-
ты средних и высших
военно-учебных
заведений
Черный
Белый
-
Черный
-
Черный
Комитет внутренних войск Министерства
внутренних дел Республики Казахстан
Высший офицерский состав
-
Крас-
ный
Крас-
ный
Кра-
повый
Красным
Крапо-
вый
Офицеры, сержанты и солдаты по контракту, офицеры по призыву
-
Кра-
повый
Кра-
повый
Кра-
повый
Краповый
Крапо-
вый
Сержанты и солдаты
по призыву, курсан-
ты средних и высших
военно-учебных
заведений
-
Кра-
повый
-
Кра-
повый
-
Крапо-
вый
Комитет национальной безопасности Республики
Казахстан, Служба охраны Президента Республики Казахстан
Высший офицерский состав
-
Крас-
ный
Крас-
ный
Ва-
силь-
ковый
Красный
Василь-
ковый
Офицеры, сержанты и солдаты по контракту, офицеры по призыву
-
Ва-
силь-
ковый
Ва-
силь-
ковый
Ва-
силь-
ковый
Василь-
ковый
Василь-ковый
Сержанты и солдаты
по призыву, курсан-
ты средних и высших
военно-учебных
заведений
-
Ва-
силь-
ковый
-
Ва-
силь-
ковый
-
Василь-
ковый
Республиканская гвардия Республики Казахстан
Высший офицерский состав
-
Крас-
ный
Крас-
ный
Бирю-
зовый
Красный
Бирю-
зовый
Офицеры, сержанты и солдаты по контракту, офицеры по призыву
Бирю-
зовый
Бирю-
зовый
Бирю-
зовый
Бирю-
зовый
Бирюзовый
Бирю-
зовый
Сержанты и солдаты по призыву
Бирю-
зовый
Бирю-
зовый
-
Бирю-
зовый
-
Бирю-
зовый
Пограничная служба Комитета национальной
безопасности Республики Казахстан
Высший офицерский состав
-
Крас-
ный
Крас-
ный
Светло-зеле-
ный
Красный
Светло-зеленый
Офицеры, сержанты и солдаты по контракту, офицеры по призыву
Темно-синий
Свет-
ло-
зеле-
ный
Светло-зеле-
ный
Светло-зеле-
ный
Светло-
зеленый
Светло-зеленый
Сержанты и солдаты
по призыву, курсан-
ты средних и высших
военно-учебных
заведений
Темно-
синий
Свет-
ло-
зеле-
ный
-
Свет-
ло-зе-
леный
-
Светло-
зеленый
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Высший офицерский состав
-
Крас-
ный
Крас-
ный
Оран-
жевый
Красный
Оран-
жевый
Офицеры, сержанты и солдаты по контракту, офицеры по призыву
-
Крас-
ный
Крас-
ный
Оран-
жевый
Красный
Оран-
жевый
Сержанты и солдаты
по призыву, курсан-
ты средних и высших
военно-учебных
заведений
-
Крас-
ный
-
Оран-
жевый
-
Оран-
жевый

2) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да
әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің
погондарындағы жолақтардың, көмкермелердің, негіздер мен
жапсармалардың түсі
Әскери қызметшілердің санаты
Погондар (шағын погондар)
негіздің түсі
көмкерме-
нің түсі
жолақтар-
дың түсі
жапсарма-
лардың
түсі
(тиістілі-
гіне
қарай)
1
2
3
4
5
1. Мундир мен пальтоға жапсыра тігілетін бір киер парадтық погондар*
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Жоғарғы Бас қолбасшысы
Жоғарғы Бас қолбасшы
Қара қоңыр қорғаныш
Алтын
түсті
-
-
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Құрлық әскерлері, Ракета әскерлері мен артиллериясы, Әскери прокуратура, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери-тергеу органдары
Жоғары офицерлер құрамы
Алтын түсті
Қызыл
-
-
Келісім-шарт
бойынша және
шақыру бойынша
офицерлер
Алтын
түсті
Қызыл
Қызыл
-
Келісім-шарт
бойынша сержанттар
мен сарбаздар
Алтын түсті
Қызыл
-
Алтын түсті
Шақыру бойынша
сержанттар мен
сарбаздар, орта
және жоғары әскери
оқу орындарының
курсанттары
Қара
қоңыр
қорғаныш
Қызыл
Алтын түсті
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әскери полициясы
Келісім-шарт
бойынша және
шақыру бойынша
офицерлер
Алтын түсті
Қызыл
Қызыл
Алтын түсті
Келісім-шарт
бойынша сержанттар
мен сарбаздар
Алтын түсті
Қызыл
-
Алтын түсті
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әуе қорғанысы күштері
Жоғары офицерлер
құрамы
Алтын түсті
Көгілдір
-
-
Келісім-шарт
бойынша және
шақыру бойынша
офицерлер
Алтын түсті
Көгілдір
Көгілдір
-
Келісім-шарт
бойынша сержанттар
мен сарбаздар
Алтын түсті
Көгілдір
-
Алтын түсті
Шақыру бойынша
сержанттар мен
сарбаздар, орта
және жоғары әскери
оқу орындарының
курсанттары
Қара
қоңыр
қорғаныш
Көгілдір
-
Алтын түсті
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Аэроұтқыр әскерлері, арнайы мақсаттағы бөлімдер
Жоғары офицерлер
құрамы
Алтын түсті
Көгілдір
-
-
Келісім-шарт
бойынша және
шақыру бойынша
офицерлер
Алтын түсті
Көгілдір
Көгілдір
Келісім-шарт
бойынша сержанттар
мен сарбаздар
Алтын түсті
Көгілдір
-
Алтын түсті
Шақыру бойынша
сержанттар мен
сарбаздар, орта
және жоғары әскери
оқу орындарының
курсанттары
Қара қоңыр қорғаныш
Көгілдір
-
Алтын түсті
Кадет корпусы, "Жас ұлан" республикалық мектебі
"Кадет корпусының
тәрбиеленушілері
Қара
қоңыр
қорғаныш
Қызыл
-
-
"Жас ұлан"
республикалық
мектебінің
тәрбиеленушілері
Көк
Ашық
көгілдір
-
-
Әскери-теніз күштері, жағалау қорғанысы бөлімдері, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімдері
Жоғары офицерлер
құрамы
Алтын түсті
Қара
-
-
Келісім-шарт
бойынша және
шақыру бойынша
офицерлер
Алтын түсті
Қара
Қара
-
Келісім-шарт
бойынша
старшиналар мен
матростар
Алтын түсті
Қара
Алтын түсті
Шақыру бойынша
старшиналар мен
матростар, орта
және жоғары әскери
оқу орындарының
курсанттары
Қара
Ақ
-
Қара
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Ішкі әскерлер комитеті
Жоғары офицерлер
құрамы
Алтын түсті
Қызыл
-
Қызыл
Келісім-шарт
бойынша және
шақыру бойынша
офицерлер
Алтын түсті
Теңбіл
Теңбіл
-
Келісім-шарт
бойынша сержанттар
мен сарбаздар
Алтын түсті
Теңбіл
-
Алтын түсті
Шақыру бойынша
сержанттар мен
сарбаздар, орта
және жоғары әскери
оқу орындарының
курсанттары
Қара қоңыр қорғаныш
Теңбіл
-
Алтын түсті
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті, Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметі
Жоғары офицерлер
құрамы
Алтын
түсті
Қызыл
-
-
Келісім-шарт
бойынша және
шақыру бойынша
офицерлер
Алтын түсті
Ашық көк
Ашық көк
Келісім-шарт
бойынша сержанттар
мен сарбаздар
Алтын түсті
Ашық көк
-
Алтын түсті
Шақыру бойынша
сержанттар мен
сарбаздар, орта
және жоғары әскери оқу орындарының
курсанттары
Қара қоңыр қорғаныш
Ашық көк
-
Алтын түсті
Қазақстан Республикасының Республикалық ұланы
Жоғары офицерлер
құрамы
Алтын түсті
Қызыл
-
-
Келісім-шарт
бойынша және
шақыру бойынша
офицерлер
Алтын түсті
Ашық көгілдір
Ашық көгілдір
-
Келісім-шарт
бойынша сержанттар
мен сарбаздар
Алтын түсті
Ашық
көгілдір
-
Алтын түсті
Шақыру бойынша сержанттар мен сарбаздар
Қара қоңыр қорғаныш
Ашық көгілдір
-
Алтын түсті
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі
Жоғары офицерлер
құрамы
Алтын
түсті
Қызыл
-
-
Келісім-шарт
бойынша және
шақыру бойынша
офицерлер
Алтын түсті
Ашық жасыл
Ашық жасыл
-
Келісім-шарт
бойынша сержанттар
мен сарбаздар
Алтын түсті
Ашық жасыл
-
Алтын түсті
Шақыру бойынша
сержанттар мен
сарбаздар, орта
және жоғары әскери
оқу орындарының
курсанттары
Қара қоңыр
қорғаныш
Ашық жасыл
-
Алтын түсті
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі
Жоғары офицерлер
құрамы
Алтын түсті
Қызыл
-
-
Келісім-шарт бойынша және шақыру бойынша офицерлер
Алтын түсті
Қызыл
Қызыл
-
Келісім-шарт
бойынша сержанттар
мен сарбаздар
Алтын түсті
Қызыл
-
Алтын түсті
Шақыру бойынша
сержанттар мен
сарбаздар, орта
және жоғары әскери оқу орындарының
курсанттары
Қара қоңыр қорғаныш
Қызыл
-
Алтын түсті

2) полосок, окантовок, полей и нашивок на погонах военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан.
Категория
военнослужащих
Погоны (погончики)
цвет поля
цвет окантовки
цвет полосок
цвет нашивок (кому положено)
1
2
3
4
5
1. Погоны парадно-выходные нашивные
на мундир и пальто*
Верховный Главнокомандующий Вооруженными
Силами Республики Казахстан
Верховный Главнокомандующий
Темно-
защитный
Золо-
тистый
-
-
Сухопутные войска, Ракетные войска и артиллерия Вооруженных Сил Республики Казахстан, Военная прокуратура, военно-следственные органы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Высший офицерский состав
Золотистый
Красный
-
-
Офицеры по контракту и по призыву
Золотистый
Красный
Красный
-
Сержанты и солдаты по контракту
Золотистый
Красный
-
Золотистый
Сержанты и солдаты по призыву, курсанты средних и высших военно-учебных заведений
Темно-
защитный
Красный
-
Золотистый
Военная полиция Вооруженных Сил Республики Казахстан
Офицеры по контракту и по призыву
Золотистый
Красный
Красный
Золотистым
Сержанты и солдаты по контракту
Золотистый
Красный
-
Золотистый
Силы воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан
Высший офицерский состав
Золотистый
Голубой
-
-
Офицеры по контракту и по призыву
Золотистый
Голубой
Голубой
-
Сержанты и солдаты по контракту
Золотистый
Голубой
-
Золотистый
Сержанты и солдаты по призыву, курсанты средних и высших военно-учебных заведении
Темно-
защитный
Голубой
-
Золотистый
Аэромобильные войска Вооруженных Сил Республики Казахстан, части специального назначения
Высший офицерский состав
Золотистый
Голубой
-
-
Офицеры по контракту и по призыву
Золотистый
Голубой
Голубой
-
Сержанты и солдаты по контракту
Золотистый
Голубой
-
Золотистый
Сержанты и солдаты по призыву, курсанты средних и высших военно-учебных заведений
Темно-
защитный
Голубой
Золотистый
Кадетский корпус, Республиканская школа Жас улан
Воспитанники Кадетского корпуса
Темно-
защитный
Красный
-
Воспитанники Республиканской школы Жас улан
Синий
Бирюзовый
-
-
Военно-морские силы, части береговой обороны, морские части Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Высший офицерский состав
Золотистый
Черный
-
Офицеры по контракту и по призыву
Золотистый
Черный
Черный
Старшины и матросы по контракту
Золотистый
Черный
-
Золотистый
Старшины и матросы по призыву, курсанты средних и высших военно-учебных заведений
Черный
Белый
-
Черный
Комитет внутренних войск Министерства
внутренних дел Республики Казахстан
Высший офицерский состав
Золотистый
Красный
-
Красный
Офицеры по контракту и по призыву
Золотистый
Краповый
Краповый
-
Сержанты и солдаты по контракту
Золотистый
Краповый
Золотистый
Сержанты и солдаты по призыву, курсанты средних и высших военно-учебных заведений
Темно-
защитный
Краповый
-
Золотистый
Комитет национальной безопасности Республики Казахстан, Служба охраны Президента Республики Казахстан
Высший офицерский состав
Золотистый
Красный
-
-
Офицеры по контракту и по призыву
Золотистый
Василь-
ковый
Василь-
ковый
Сержанты и солдаты но контракту
Золотистый
Василь-
ковый
-
Золотистый
Сержанты и солдаты по призыву, курсанты средних и высших военно-учебных заведений
Темно-
защитный
Василь-
ковый
-
Золотистый
Республиканская гвардия Республики Казахстан
Высший офицерский состав
Золотистый
Красный
-
-
Офицеры по контракту и по призыву
Золотистый
Бирюзовый
Бирюзовый
-
Сержанты и солдаты по контракту
Золотистый
Бирюзовый
-
Золотистый
Сержанты и солдаты по призыву
Темно-
защитный
Бирюзовый
-
Золотистый
Пограничная служба Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Высший офицерский состав
Золотистый
Красный
-
-
Офицеры по контракту и по призыву
Золотистый
Светло-
зеленый
Светло-
зеленый
-
Сержанты и солдаты по контракту
Золотистый
Светло-
зеленый
-
Золотистый
Сержанты и солдаты по призыву, курсанты средних и высших военно-учебных заведений
Темно-
защитный
Светло-
зеленый
Золотистый
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Высший офицерский состав
Золотистый
Красный
-
-
Офицеры по контракту и по призыву
Золотистый
Красный
Красный
-
Сержанты и солдаты по контракту
Золотистый
Красный
-
Золотистый
Сержанты и солдаты по призыву, курсанты средних и высших военно-учебных заведений
Темно-
защитный
Красный
-
Золотистый