Ақтөбе қаласының бас жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 2 мамырдағы N 350 Қаулысы
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шiлдедегi Заңының  19-бабына сәйкес және Ақтөбе облысының әкiмшiлiк орталығы - Ақтөбе қаласын кешендi дамытуды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Ақтөбе облыстық мәслихаты мақұлдаған Ақтөбе қаласының бас жоспарының жобасы бекiтiлсiн.
2. "Ақтөбе қаласын дамытудың бас жоспары, оның қаламаңы аймағын жоспарлау туралы" Қазақ КСР Министрлер Кеңесiнiң 1979 жылғы 5 қазандағы N 379 қаулысының күшi жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2006 жылғы 2 мамырдағы
N 350 қаулысымен
бекітілген
АҚТӨБЕ ҚАЛАСЫНЫҢ БАС ЖОСПАРЫ Негiзгi ережелер
Жобалау мерзiмi мен кезеңдерi
Бастапқы мерзiмi - 2003 жыл
Есептi мерзiмi - 2015 жыл
Құрылыстың 1-кезеңi - 2003-2008 жылдар
Құрылыстың 2-кезеңi - 2009-2015 жылдар
1. ҚАЛАНЫҢ ӘЛЕУМЕТТIК-ЭКОНОМИКАЛЫҚ ДАМУЫ
1.1. Тұрғындар
Ақтөбе қаласының тұрғындар саны 2003 жылдың басында 276,7 мың адамды құрады, оның iшiнде:
Ақтөбе қаласының өзiнiң тұрғындары - 247,0 мың адам,
қалалық әкiмдiктiң ауылдық жерлерiнiң тұрғындары - 29,7 мың адам.
Осы бас жоспар бойынша 2008 жылға дейiн тұрғындар саны 11,5 мың адам құрайтын Новый және Қарғалы кенттерiнiң елдi мекендерiн Ақтөбе қаласының құрамына енгiзу көзделiп отыр.
Осыған байланысты есептердi қысқарту үшiн бастапқы жылғы тұрғындар саны (247+11,3)=258,5 мың адамға тең деп қабылданды.
Келешекте қала тұрғындарының саны мыналарды құрайды:
2008 жылдың аяғында - 275 - 300 мың адам;
2015 жылдың аяғында - 300 - 330 мың адам.
1.2. Өнеркәсiп
2003 жылдың басында қалада 211, оның iшiнде 46 орташа және iрi өнеркәсiп орны жұмыс iстедi. Қаланың iрi кәсiпорындары: ферроқорытпа зауыты, Ақтөбе хром қосылыстары зауыты (АХҚЗ), Ақтөберентген, тамақ өнеркәсiбiнiң бiрқатар кәсiпорындары.
2002 жылы 44,5 млрд. теңге сомаға оның iшiнде iрi және орташа кәсiпорындар 42,05 млрд. теңге сомаға өнеркәсiп өнiмдерi шығарылды.
2008 жылы қала өнеркәсiбi өнiмдерiнiң жалпы жылдық көлемi 2002 жылмен салыстырғанда 2008 жылға қарай 1,5 есе, 2015 жылға қарай 2,65 есе өседi және тиiсiнше 68 және 118 млрд. теңгенi құрайды.
Келешекте тат баспайтын болат зауытының құрылысына байланысты қара металлургияның басымдылық рөлi одан әрi арта түседi.
Тат баспайтын болат және шыныталшық шығару жөнiндегi зауыттардан басқа, 2015 жылға дейiн саланың iрi және орташа кәсiпорындарын iске қосу жоспарланып отырған жоқ.
1.3. Құрылыс-монтаждау ұйымдары
2002 жылы қала бойынша негiзгi капиталға инвестициялар 19,2 млрд. теңгенi, соның iшiнде құрылыс-монтаждау жұмыстары 8,5 млрд. теңгенi құрады.
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының орташа жылдық көлемi кезеңдер бойынша мыналарды құрайды:
1-кезек (2003 - 2008 жылдар) - 10 - 12 млрд. теңге;
2-кезек (2009 - 2015 жылдар) - 20 млрд. теңге.
1.4. Сыртқы көлiк және байланыс
1. Автомобиль көлiгi
А. Жүк көлiгi
2001 жылы жүк тасымалдау көлемi қала бойынша 509 мың тоннаны құрады. Бұл көрсеткiш 2008 жылға қарай 650 мың тоннаға жуықты құрайды. 2015 жылға дейiн экстраполяциялау 800 мың тонна шамасында шама немесе есептi кезеңде 57 %-ға өсiм бередi.
Б. Жолаушылар көлiгi

Республики Казахстан
от 2 мая 2006 года N 350
ГЕНЕРАЛЬНЫЙ ПЛАН ГОРОДА АКТОБЕ
Основные положения
Сроки и этапы проектирования
Исходный год - 2003 год
Расчетный срок - 2015 год
1 очередь строительства - 2003-2008 годы
2 очередь строительства - 2009-2015 годы
1. СОЦИАЛЬНО-ЭКОНОМИЧЕСКОЕ РАЗВИТИЕ ГОРОДА
1.1. Население
Численность населения Актюбинского городского акимата составила на начало 2003 года 276,7 тыс. чел., из них:
население собственно города Актобе - 247,0 тыс. чел.,
население сельской местности городского акимата - 29,7 тыс. чел.
По данным генерального плана предусматривается до 2008 года включить в состав города Актобе населенные пункты поселки Новый и Каргалинский, которые, составляет 11,5 тыс. чел.
В связи с этим, для упрощения расчетов численность населения на исходный год принимается равной (247+11,3)=258,5 тыс. чел.
Численность населения города на перспективу составит:
На конец 2008 года - 275 - 300 тыс. чел.;
На конец 2015 года - 300 - 330 тыс. чел.
1.2. Промышленность
На начало 2003 года в городе действовало 211 промышленных предприятий, в том числе 46 средних и крупных. Крупнейшие предприятия города: завод ферросплавов, Актюбинский завод хромовых соединений (АЗХС), Актюбрентген, ряд предприятий пищевой промышленности.
В 2002 году было произведено промышленной продукции на сумму 44,5 млрд. тенге, в том числе крупными и средними - на сумму 42,05 млрд. тенге.
К 2008 году годовой объем валовой продукции промышленности города возрастет по сравнению с 2002 годом к 2008 году в 1,5 раза, а к 2015 году в 2,65 раз и составит соответственно 68 и 118 млрд. тенге.
На перспективу доминирующая роль черной металлургии еще больше возрастет со строительством завода нержавеющей стали.
Кроме заводов нержавеющей стали и по производству стекловолокна, ввод новых крупных и средних предприятий отрасли до 2015 г. не намечается.
1.3. Строительно-монтажные организации
В 2002 году инвестиции в основной капитал составили по городу 19,2 млрд. тенге, в том числе объем строительно-монтажных работ - 8,5 млрд. тенге.
Среднегодовые объемы строительно-монтажных работ составляют по периодам:
1 очередь (2003-2008 годы) - 10-12 млрд. тенге;
2 очередь (2009-2015 годы) - 20 млрд. тенге.
1.4. Внешний транспорт и связь
1. Автомобильный транспорт
А. Грузовой транспорт
В 2001 году объем перевозок грузов составил по городу 509 тыс. тонн. К 2008 году этот показатель составит около 650 тыс. тонн. Экстраполяция до 2015 года дает величину около 800 тыс. тонн или рост за расчетный период на 57 %.
Б. Пассажирский транспорт

Жолаушылар тасымалдау көлемi 2001 жылдан бастап 2010 жылға дейiн 12,9-дан 16,4 млн. адамға өседi (27%-ға өсiм), ал 2015 жылға қарай шамамен кемiнде 20 млн. адамды құрайды.
2. Темiр жол көлiгi
Саланы жоғары дәрежеде механикаландыруға және автоматтандыруға, сондай-ақ қала шегiнде саланың iрi объектiлерiнiң құрылысы жобаларының жоқтығына байланысты қызметкерлер санының өсiмi есептi кезеңде 20 %-дан аспайды.
3. Байланыс
Қала тұрғындарына байланыс қызметтерiн көрсету көлемi 2001 жылы 530 млн. теңгенi құрды. 2008 жылға қарай ол 600 жуықты құрайды, 2010 жылы - 620, ал 2015 жылы - кемiнде 650 млн. теңге (есептi кезеңдегi өсiм 23 % шамасында).
1.5. Ауыл шаруашылығы
Қаланың келешектегi аумақтық өсiмi, оның iшiнде қала құрылысы үшiн ауыл шаруашылығы алаптарының бiр бөлiгiн алу қалада ауыл шаруашылығының одан әрi дамуына объективтi түрде кедергi келтiредi (нақтырақ айтқанда қалада тұратын фермерлер мен жалдамалы жұмысшылар санының артуы). Екiншi жағынан, жылыжай-көшетжай шаруашылығын дамыту перспективалы болып табылады.
1.6. Ғылым және ғылыми қызмет көрсету
Саланы дамыту жобалау-конструкторлық, iздестiру, геологиялық-барлау жұмыстарының көлемiн ұлғайту және "Әлжан" бизнес-технопаркiн (хром орталығы) құру есебiнен күтiлуде.
1.7. Жоғары оқу орындары, колледждер, кәсiптiк-техникалық бiлiм беру
2015 жылға дейiн Қ.Сәтпаев атындағы ҚазҰТУ филиалын ашу көзделiп отыр. 8 жаңа колледж салынатын болады. Сол сияқты 13 кәсiптiк-техникалық мектеп салу көзделiп отыр.
1.8. Шағын кәсiпкерлiктi дамыту
Қалада 2001 жылы шағын бизнес саласында 38 мың адам жұмыс iстедi, шағын бизнес субъектiлерiнiң саны 14255 бiрлiктi құрады. Шағын бизнес саласында жеңiл, тағам өнеркәсiбi мен өндiрiстiк инфрақұрылым неғұрлым басым сала болып танылды. Қалалық әкiмдiктiң болжамы бойынша шағын бизнесте жұмыс iстейтiндердiң саны 2002 жылмен салыстырғанда 2006 жылы 16 %-ға өседi. 2006 жылы шағын бизнеске салынатын инвестициялар көлемi 800 млн. теңге деңгейiне жетедi.
1.9. Қала құрылысына қатысты кадрлар санының серпiнi
Қала құрылысына қатысты кадрлар саны бастапқы жылмен салыстырғанда 2008 жылға қарай 11,4 және 2015 жылға қарай тағы 15,7 мың адамға, оның iшiнде өнеркәсiп қызметкерлерiнiң санының өсуi есебiнен тиiсiнше 3,1 және 9,5, құрылыстың саны 1,6 және 3,6, ғылым мен ғылыми қызмет көрсетулердiң саны 1 және 3,5 мың адамға өседi. Қала құрылысына қатысты кадрлардың салалық құрылымында 2015 жылға дейiн елеулi өзгерiстер болмайды.
Қала құрылысына қатысты қызметкерлердiң жиынтық саны кезеңдер бойынша мыналарды құрайды:
2003 жылы - 50,13 мың адам;

Объем пассажироперевозок возрастет с 2001 года до 2010 года с 12,9 до 16,4 млн. человек (рост на 27 %), а к 2015 году составит ориентировочно не менее 20 млн. человек.
2. Железнодорожный транспорт
В связи с высокой степенью механизации и автоматизации отрасли, а также отсутствием планов строительства крупных объектов отрасли в пределах города, прирост численности работников не превысит 20 % за расчетный период.
3. Связь
Объем услуг связи населению города составил в 2001 году - 530 млн. тенге. К 2008 году он составит около 600, 2010 году - 620, а в 2015 году - не менее 650 млн. тенге (рост за расчетный период около 23 %).
1.5. Сельское хозяйство
Территориальный рост города в перспективе, в том числе занятие под городское строительство части сельхозугодий, объективно препятствует дальнейшему развитию сельского хозяйства в городе (точнее увеличению численности проживающих в городе фермеров и наемных работников). С другой стороны, перспективным является развитие теплично-парникового хозяйства.
1.6. Наука и научное обслуживание
Развитие отрасли ожидается за счет увеличения объемов проектно-конструкторских, изыскательских, геологоразведочных работ и создания бизнес-технопарка "Альжан" (центр хрома).
1.7. Вузы, колледжи, профтехобразование
До 2015 году намечено создание филиала КазНТУ им. Сатпаева. Будет построено 8 новых колледжей. Также намечается построить 13 новых профтехшкол.
1.8. Развитие малого предпринимательства
В сфере малого бизнеса в городе в 2001 году было занято 38 тыс. человек, количество субъектов малого бизнеса составило 14255 единиц. Наиболее приоритетными в сфере малого бизнеса признаны легкая, пищевая промышленность и производственная инфраструктура. По прогнозу городского акимата численность работающих в малом бизнесе возрастет в 2006 году по сравнению с 2002 года на 16 %. Объем инвестиций в малый бизнес в 2006 году достигнет уровня 800 млн. тенге.
1.9. Динамика численности градообразующих кадров
Численность градообразующих кадров возрастет по сравнению с исходным годом к 2008 году на 11,4 тыс. чел. и к 2015 году еще на 15,7 тыс. чел., в том числе за счет прироста численности работников промышленности соответственно на 3,1 и 9,5, строительства на 1,6 и 3,6, науки и научного обслуживания на 1 и 3,5 тыс. человек. Существенных сдвигов в отраслевой структуре градообразующих кадров до 2015 года не произойдет.
Суммарная численность работников градообразующей группы составит по периодам:
2003 год - 50,13 тыс. чел.

2008 жылы - 61,53 мың адам;
2015 жылы - 77,48 мың адам.
1.10. Тұрғын үй қоры
2003 жылдың басында қаланың тұрғын үй қорының жалпы алаңы 4,48 млн. шаршы метрдi құрады, олардың iшiнде 31% - шағын қабатты тұрғын үй құрылысы, 7% - шағын қабатты көп пәтерлi үйлер, 42% - орташа қабатты (4 - 5 қабатты) және 20%-ға жуық - көп қабатты (6 және одан да көп қабатты).
Тұрғын үйлердi пайдалануға беру 1998-2002 жылдары жылына орташа есеппен 65 мың шаршы метрдi құрады.
2015 жылға дейiн барлығы 2,2 млн. шаршы метр тұрғын үй салу көзделiп отыр, оның iшiнде 2008 жылға дейiн - 1,03 млн. шаршы метр және II кезекте 2009 - 2015 жылдары - 1,19 млн. шаршы метр. Қосалқы құрылыстары бар үйлер (коттедждер) тұрғын үй құрылысы көлемiнiң 48%-ын, шағын қабаттылар - 21 %-ын, орташа қабаттылар (4 - 5 қабаттылар) - 19%-ын және көп қабаттылар - (6 және одан да көп қабатты) - 12%-ын құрайды, тозуына, авариялық жай-күйiне және жобалауға орай тұрғын үй қорынан шығарылғандар есептi кезеңде 104 мың шаршы метрдi құрайды. Тұрғын үймен қамтамасыз етілу есептi кезеңде 1 адамға шаққанда 17,4-тен 22 шаршы метрге өседi. Шынайы нұсқа бойынша тұрғын үйдi iске қосудың орташа жылдық көлемi құрылыстың 1-кезегiнде жылына 75 мың шаршы метрдi және 2-кезегiнде жылына 90 мың шаршы метрдi құрайды. Жаңа құрылыс көлемi 2015 жылға дейiн 1,08 млн. шаршы метрдi құрайды, оның iшiнде І кезекте - 0,45 млн. шаршы метр және II кезекте - 0,63 млн. шаршы метр. Тұрғын үйдiң 1 шаршы метрiнiң құны 200 - 600 АҚШ доллары аралығында болады. Тұрғын үй құрылысы үшiн небәрi 55 млрд. теңге, оның iшiнде құрылыстың І кезегiне 25 млрд. теңге және II кезегiне 30 млрд.теңге қажет болады. Муниципалды тұрғын үй бюджет қаражатынан 3,5 млрд. теңге, оның iшiнде 1-кезекке 2,8 млрд. теңге бөлудi қажет етедi.

2008 год - 61,53 тыс. чел.
2015 год - 77,48 тыс. чел.
1.10. Жилищный фонд
На начало 2003 года жилищный фонд города составил 4,48 млн. кв. метров общей площади, из них 31 % - малоэтажные жилые застройки, 7 % - малоэтажные многоквартирные дома, 42 % - среднеэтажные (4-5 этажей) и около 20 % - многоэтажные (6 и более этажей).
Ввод жилья за 1998-2002 годы составил в среднем 65 тыс. кв. метров в год.
Всего до 2015 года намечается построить 2,2 млн. кв. м. жилья, в том числе до 2008 года - 1,03 млн. кв. м. и на II очередь 2009-2015 г. - 1,19 млн. кв. м. Дома усадебной застройки (коттеджи) составят 48 %, малоэтажные - 21 %, среднеэтажные (4-5 этажные) - 19 %, и многоэтажные (6 и более этажей) - 12 % объемов жилищного строительства. Выбытие жилфонда по ветхости, аварийному состоянию и по планировочным соображениям составит за расчетный период 104 тыс. кв. м. Обеспеченность жильем возрастет за расчетный период с 17,4 до 22 кв. м. на 1 человека. По реалистическому варианту среднегодовые объемы ввода жилья составят 75 тыс. кв. м. в год на 1 очередь и 90 тыс. кв. м. в год на 2 очередь строительства. Объемы нового строительства составят до 2015 года - 1,08 млн. кв. м., в том числе на I очередь - 0,45 млн. кв. м. и на II очередь - 0,63 млн. кв. м. Стоимость 1 кв. м. жилья будет составлять в диапазоне 200-600 долларов США. Всего потребуется для жилищного строительства 55 млрд. тенге, из них 25 млрд. тенге на I очередь и 30 млрд. тенге на II очередь строительства. Муниципальное жилье потребует выделения из средств бюджета 3,5 млрд. тенге, в том числе на 1 очередь - 2,8 млрд. тенге.

Қалада жалпы бiлiм беретiн мектептердiң тапшылығының проблемасы неғұрлым сезiледi. Жобада мектептердегi орындар санын қазiргi уақыттағы 41,5 мыңнан 2015 жылға қарай 60 мыңға дейiн ұлғайту көзделуде. Емханалардың қуатын күнiне қабылдауды 6,5 мыңнан 10,5 мыңға дейiн, ауруханалардың сыйымдылығын 2,5 мыңнан 4,05 мың кереуетке дейiн жеткiзу қажет. Дүкендердiң сауда алаңы 47,5 мыңнан 79 мың м 2 -ге өседi, тұрмыстық қамту кәсiпорындарындағы жұмыс орындарының жиынтық саны 890-нан 1560-қа дейiн, қоғамдық тамақтандыру орындарындағы отыратын орындар тиiсiнше 5,4-тен 13,5 мыңға дейiн өседi. Демалыс үйлерi мен пансионаттардың сыйымдылығын 2015 жылға қарай 2600 адамға дейiн, турбазалардың 600-ге дейiн, мотельдердiң санын 1200 орынға дейiн жеткiзу белгiлендi.
1.12. Рекреация
Қарғалы кентiнiң жанынан жергiлiктi минералды көздерде санаторий-профилакторий салу жоспарлануда. Бальнеологиялық санаторийдi Петропавловка ауылының маңынан құру ұсынылуда.
Заречный кентiнен шығысқа қарай сүйек жүйесi ауыратын балаларға арналған санаторий орналасады.
Туристiк базаларды Ақжар ауылына жақын жерге, Қарғалы су қоймасының жағасына орналастыру белгiленген.
Александровка ауылынан солтүстiк-шығысқа қарай қала сыртындағы пансионаттар мен демалыс үйлерiн, кемпингтер, мектеп оқушыларына арналған жазғы лагерьлер, демалыс қалашықтарын және балық аулау базасын орналастыру көзделген.
Садовое ауылының маңына мектеп оқушыларының лагерiн орналастыру белгiленген.
Жаман Қарғалы өзенiнде тек балаларға арналған рекреациялық мекемелер, оның iшiнде балалар бақшалары мен бүлдiршiндер үйiнiң саяжайларын (әрқайсысының сыйымдылығы 2-ден 4 мың адамға дейiн бiрнеше кешен) орналастыру көзделген.
Ақтөбе су қоймасының жағасында бiр күндiк демалыс базаларын, пансионаттар, балық аулау базасы мен яхт-клубтар орналастыру белгiленуде.
1.13. Жөндеу-қайта құру iс-шаралары
1. Қала аумақтарын қайта құру
Аумақтарды және тұрғын үй қорының жай-күйiн талдау, сондай-ақ жоспарлау факторларының кешенiн есепке алу жалпы алаңы шамамен 166 га аумақтағы тұрғын үйлердi бұза отырып, қайта құру iс-шаралары көзделген үй маңындағы учаскесi бар шағын қабатты тұрғын үйлер басым орналасқан учаскелердi бөлуге мүмкiндiк бердi.
Бұдан басқа, жалпы алаңы шамамен 780 га аумаққа тұрғын үйлердi бұзбай қайта құру iс-шаралары белгiлендi.
2. Тұрғын үй қоры мен әлеуметтiк мәдени-тұрмыстық объектiлердi күрделi жөндеу
Облыстық сәулет және құрылыс басқармасының деректерi бойынша Ақтөбе қаласының күрделi жөндеудi қажет ететiн көп пәтерлi тұрғын үй қорының жалпы алаңы шамамен 310 мың м 2 -дi құрайды.
Облыстық әкiмдiк қабылдаған бағдарламаға сәйкес 2004-2007 жылдары көрсетiлген қаржыдан 222,5 млн. теңге, соның iшiнде бюджет есебiнен - 68,3 млн. теңге игеру жоспарлануда. Осы жылдары 9,1 мың м 2  авариялық тұрғын үйдi бұзу қаржыландырылатын болады.

Наиболее остро в городе стоит проблема нехватки общеобразовательных школ. Проектом предлагается увеличить количество мест в школах от 41,5 тыс. мест в настоящее время до 60 тыс. мест к 2015 году. Необходимо увеличить мощность поликлиник с 6,5 до 10,5 тыс. посещений в день, вместимость больниц с 2,5 до 4,05 тыс. коек. Торговая площадь магазинов возрастет с 47,5 до 79 тыс. м 2 , суммарное количество рабочих мест на предприятиях бытового обслуживания возрастет с 890 до 1560, количество посадочных мест в общепите соответственно с 5,4 до 13,5 тыс. Намечено довести емкость домов отдыха и пансионатов к 2015 году до 2600 человек, турбаз до 600, мотелей до 1200 мест.
1.12. Рекреация
Возле села Каргалинское намечается построить санаторий-профилакторий на местных минеральных источниках. Бальнеологический санаторий предлагается создать вблизи села Петропавловка.
Восточнее поселка Заречного разместится санаторий для детей с заболеваниями костной системы.
Туристические базы намечено разместить недалеко от села Акжар, на берегу Каргалинского водохранилища.
Северо-восточнее села Александровка предусмотрено разместить загородные пансионаты и дома отдыха, кемпинги, летние лагеря для школьников, городки отдыха и рыболовную базу.
В районе села Садовое намечено разместить лагеря школьников.
На реке Жаман - Каргалы предусмотрено разместить только детские рекреационные учреждения, в том числе дачи детских садов и яслей (несколько комплексов емкостью от 2 до 4 тыс. человек каждый.)
На берегу Актюбинского водохранилища намечается разместить с однодневные базы отдыха, пансионаты, рыболовную базу и яхт-клуб.
1.13. Ремонтно-реконструктивные мероприятия
1. Реконструкция городских территорий
Анализ территорий и состояния жилого фонда, а также учет комплекса планировочных факторов позволил выделить следующие участки, занятые преимущественно малоэтажным жильем с приусадебными участками, на которых предусмотрены реконструктивные мероприятия со сносом существующего жилья на территории общей площадью около 166 га.
Кроме того, намечены реконструктивные мероприятия без сноса жилья на территории общей площадью около 780 га.
2. Капитальный ремонт жилого фонда и объектов соцкультбыта
По данным областного управления архитектуры и строительства общая площадь многоквартирного жилфонда города Актобе, нуждающегося в капитальном ремонте, составляет около 310 тыс. м 2 .
Из указанных средств согласно программе, принятой областным акиматом, планируется освоить в течение 2004-2007 годов - 222,5 млн. тенге, с

1.14. Бiрiншi кезектегi құрылыс құрылымы
Қаланың әлеуметтiк және көлiк-инженерлiк инфрақұрылымын дамытуға жұмсалатын инвестициялардың жалпы көлемi құрылыстың I-кезегiне 63 млрд. теңгенi құрайды, олардың iшiнде тұрғын үй және мәдени-тұрмыстық құрылыс шамамен 40 млрд. теңге немесе 63 %, ал көлiк-инженерлiк инфрақұрылымды дамытуға шамамен 13 млрд. теңге немесе 37 % қажет болады.
Қаланы дамытуға бюджет қаражатынан шамамен 23 млрд. теңге (36%) бөлiнуге тиiс, олардың iшiнде республикалық бюджет қаражатынан - 17,9 млрд. теңге және шамамен 5,1 млрд. теңге жергiлiктi бюджет қаражатынан. Шамамен 30 млрд. теңге (48 %) халықтың шығынын құрайды.
Қала құрылысына арналған жалпы шығындардағы корпорациялардың үлесi болжам бойынша 10 млрд. теңге (16 %).
2. ҚАЛАНЫҢ СӘУЛЕТ-ЖОБАЛАУ ҚҰРЫЛЫМЫН ДАМЫТУ ЖӨНIНДЕГI
НЕГIЗГI ЕРЕЖЕЛЕР
Дамудың тарихи ерекшелiктерi, табиғи-ландшафтық жағдайлар мен басқа факторлар Ақтөбе қаласының күрделi тарамдалған сәулет-жобалау құрылымын белгiлеп бердi.
Алғашқы болып саналатын "солтүстiк-оңтүстiк" бiлiгi бойынша аумақтық дамуға қарағанда бүгiнде қаланың жобалау құрылымы "батыс-шығыс" бiлiгi бойынша диаметралды қарама-қарсы дамуы қалыптаса бастады.
Жобалау бағыты Ә.Молдағұлова мен Орск-Хромтау трассалары бойынша негiзгi бiлiктер бойында қалыптасып келе жатқан қаланың осы жобалау құрылымы бас жоспарда мақұлдануда және күшейтiле түсуде.
Есептi мерзiм шеңберiнен тыс әуежайдың ұшу-қону жолағын 68 градусқа бұру қаланы одан әрi дамытудың басты шарты болып табылады, бұл қаланың орталық аймағына қарай тiкелей жанасатын аумақты тұрғын үй-азаматтық құрылысқа беруге мүмкiндiк бередi.
Бас жобалау бағыттар бойынша бос аумақтарды игеруден басқа, қала құрылысын iшкi қайта құру, оның құрылымдық қаңқасын трансформациялау, оның бөлiктерiнiң функционалдық-жобалау және сәулет-көркемдiк бытыраңқылығы, қаланың және оның орталығының бiртұтас сәулет-жобалау құрылымын және жасау мәселесi Ақтөбенiң қала құрылысы жүйесiн дамытудағы басым процестер болып табылады.
Құрылымдық қаңқасын қайта ұйымдастыру "Мәскеу" тұрғын ұй ауданы аумағы арқылы Әбiлхайыр хан, Ағайынды Жұбановтар даңғылдары бойымен қаланың жаңа диаметрiн қалыптастырудан тұрады және одан әрi темiр жол магистральдары үстiнен өтпе жол салу тәсiлiмен ескi қалаға және Орск-Хромтау бағытындағы магистральдарға шығу жүзеге асырылады.
Жұмыс iстеп тұрған темiр жол вокзалының базасындағы көп функционалды қоғамдық-көлiк орталығы өзiнiң негiзгi функцияларын "Мәскеу" ауданының аумағына көшiргеннен кейiн қаланың екi ортақ қалалық орталықтары арасындағы байланысшы көпiр болады.
Қалыптасқан аумақтарды қайта құруға, құрылыстарды көбейтуге, жер ресурстарын неғұрлым тиiмдi пайдалануға, қаланың ортақ орталығы мен оның ұйтқысының аймақтарын одан әрi жандандыра түсуге байланысты iшкi даму процестерi басымдылығының қажеттілiгiн ұғу стратегиялық жағынан маңызды болып табылады.
Бас жоспарда Елек, Сазды өзендерiнiң жағалаулық аумақтарын түрлендiру, қаланың өзендiк қасбеттерiн, оның сұлбасын қалыптастыру жоспарлануда. Қалалық демалыс аймағымен үйлестiре отырып, көп қабатты құрылыстар кешенiн қалыптастыру, жағалаулықтарды ұйымдастыру олардың жоғары қала құрылысы құндылығын және инвестиялық тартымдылығын қамтамасыз етедi.
Жасыл желектендiрудiң дамыған жүйесiн қалыптастыру қаланы перспективалық дамуының маңызды құрамдас бөлiгi болып табылады. Тұрғындардың денсаулығына химия және металлургия кәсiпорындарының еселенiп келе жатқан әсерi Жеңiшке өзенi жайылмасының бойындағы жасыл белдеулер, Сазды өзенi бойындағы қала диаметрi және електiк ескi саяжайлар аумағындағы орманпарк аймағы маңызды санитарлық рөл атқарады. Қаланың айналасында орманпаркi белдеуiн дамыту бұл мiндеттердi толықтыра түседi және қаланы сыртқы ортаның терiс климаттық әсерiнен қорғауды қамтамасыз етедi.
Ақтөбе қаласының функционалдық-құрылымдық жүйесiн дамытудың перспективалы моделi қаланың орталығынан басталатын негiзгi магистральдың бойына қоныстандыруды дамытудың төрт бағыты түрiнде ұсынылуы мүмкiн:
аумақтық дамуы өнеркәсiптiк мақсаттар үшiн ғана көзделген темiр жол магистралi бойындағы солтүстiк-батыс бағытында. Мұнда тағы да екi iрi өнеркәсiптiк кәсiпорынды орналастыру жоспарлануда;
оңтүстiк шығыс бағытта қала үлгiсiндегi аумақтарды дисперстi орналастыра отырып жиiлету және қайта құру белгiленген.
Коммуналдық-қоймалық аумақ ретiнде дәстүрлi пайдалану орта және шағын бизнес кәсiпорындарына арналған полигон ретiнде дами бастады. Ақтөбе су қоймасының микроклиматтық және эстетикалық ерекшелiктерi бұл ауданға тартымдылық жасап тұр.
Әлия Молдағұлова даңғылы мен 101-атқыштар дивизиясы көшесi бойындағы оңтүстiк батыс, Орал бағыттарында құрылысқа неғұрлым қолайлы аумақтарда.
Тұрғын үй құрылымдары қалаға қосылатын Қарғалы кентiн қоса алғанда, шығыс, Орск-Хромтау бағытында Қарғалы өзенi жайылмасының бойындағы көркем жүйенi құрайды.
Жаңа аудандар одан әрi дамытуға ашық сипатта.
Бас магистральдар жүйесi оларға қалаға ортақ орталық жүйемен байланыс жасауды қамтамасыз етедi. Сақиналы магистральдар жүйесi бұл аудандардың қаланың негiзгi өндiрiстiк аймақтарымен байланысын қамтамасыз етедi.
Бастапқы жылы қала 29 739 га алаңдағы аумақты алып жатты, оның iшiнде құрылыс салынған аумақ - 5717 га, құрылыс жүргiзiлмеген аумақ - 24022 га.

1.14. Структура первоочередного строительства
Общий объем инвестиций на развитие социальной и транспортно-инженерной инфраструктуры города на 1 очередь строительства составит 63 млрд. тенге, из них жилищное и культурно-бытовое строительство потребует около 40 млрд. тенге или 63 %, а на развитие транспортно-инженерной инфраструктуры понадобится около 13 млрд. тенге или 37 %.
Из бюджетных средств на развитие города должно быть выделено около 23 млрд. тенге (36 %), из них из средств республиканского бюджета - 17,9 млрд. тенге и около 5,1 млрд. тенге - из средств местного бюджета. Около 30 млрд. тенге (48 %) составят затраты населения.
Доля корпораций в общих затратах на городское строительство составит ориентировочно 10 млрд. тенге (16 %).
2. ОСНОВНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ ПО РАЗВИТИЮ
АРХИТЕКТУРНО-ПЛАНИРОВОЧНОЙ СТРУКТУРЫ ГОРОДА
Исторические особенности развития, природно-ландшафтные условия и другие факторы предопределили сложно-расчлененную архитектурно-планировочную структуру города Актобе.
В отличие от первого территориального развития по оси "север-юг", сегодня начинает складываться диаметрально противоположное развитие планировочной структуры города по оси "запад-восток".
В генеральном плане поддерживается и усиливается данное развитие планировочной структуры города, формирующееся как планировочные направления вдоль основных осей по проспекту А. Молдагуловой и Орско-Хромтауской трассы.
Важным условием дальнейшего развития города является разворот взлетно-посадочной полосы аэропорта на 68 градусов за пределами расчетного срока, что позволит занять под жилищно-гражданское строительство территории, непосредственно примыкающие к центральной зоне города.
Кроме освоения свободных территорий по главным планировочным направлениям, преобладающими процессами в развитии градостроительной системы Актобе являются внутренняя реорганизация структуры города, трансформация его структурного каркаса, преодоление функционально-планировочной и архитектурно-художественной разобщенности его частей, создание целостной архитектурно-планировочной структуры города и его центра.
Реорганизация структурного каркаса состоит в формировании нового диаметра города вдоль проспектов Абылхаир-хана, Бр. Жубановых через территорию жилого района "Москва" и далее посредством строительства путепровода над железнодорожными магистралями, осуществляется выход в старый город и на магистрали в Орско-Хромтауском направлениях.
Многофункциональный общественно-транспортный центр на базе существующего железнодорожного вокзала переносов основных своих на территорию района "Москва" становится мостом-связкой между двумя общегородскими центрами города.
Стратегически важным является осознание необходимости преобладания процессов внутреннего развития, связанное с реконструкцией сложившихся территорий, уплотнения застройки, более эффективного использования земельных ресурсов, дальнейшего насыщения зон общегородского центра и его ядра.
В генеральном плане намечается преобразование прибрежных территорий рек Илек, Сазды, формирование речного фасада города, его силуэта. Формирование комплексов многоэтажной застройки, организация набережных в сочетании с городской зоной отдыха обеспечивает их высокую градостроительную ценность и инвестиционную привлекательность.
Важнейшей составной частью перспективного развития города является формирования развитой системы озеленения. Учитывая возрастающее воздействие предприятий химической промышленности и металлургии на здоровье населения, важную санирующую роль выполняют зеленые пояса вдоль поймы реки Женишке и зеленый диаметр города вдоль реки Сазды и лесопарковой зоны на территории старых илекских дач. Развитие лесопаркового пояса вокруг города дополняет эти функции и обеспечивает защиту города от негативных климатических воздействии внешней среды.
Перспективная модель развития функционально-структурной системы города Актобе может быть представлена в виде четырех направлений развития расселения вдоль основных магистралей от центра города:
в северо-западном направлении вдоль железнодорожной магистрали, территориальное развитие которого предусмотрено только для промышленных целей. Здесь планируется размещение еще двух крупных промышленных предприятий.
Селитебные территории намечено уплотнять и реконструировать.
в юго-восточном направлении, с дисперсным размещением селитебных территорий.
Традиционное использование в качестве коммунально-складской территории получает развитие как полигон для развития предприятий среднего и малого бизнеса. Привлекательность этому району создают микроклиматические и эстетические особенности Актюбинского водохранилища.
в юго-западном, Уральском направлении вдоль проспекта А. Молдагуловой и улицы 101 стрелковой дивизии на наиболее благоприятных для строительства территориях.
в восточном, Орско-Хромтауском направлении, жилые образования которого, включая присоединяемый к городу поселок Каргалинский, составляют живописную систему вдоль поймы реки Каргалы.
Новые районы носят открытый к дальнейшему развитию характер.
Система главных магистралей обеспечивает их связь с системой общегородского центра. Система кольцевых магистралей обеспечивает связь этих районов с основными промышленными зонами города.
На исходный год город занимал территорию площадью 29739 га., в том числе застроенная территория - 5717 га., незастроенная территория - 24022 га.

Құрылыстың 2-кезегi басталарда қала аумағы қала маңындағы аумақтардың қосылуы есебiнен 13108 га-ға ұлғаяды және 42847 га-ды құрайды. Қаланың құрылыс жүргiзiлген алаңы 2008 жылы 6455 га-ды құрайды, ал 2015 жылы - 8849 га, яғни 3132 га-ға өседi.
Қаланың құрылыс жүргiзiлмеген алаңы 2008 жылы 36392 га-ды, ал 2015 жылы - 33998 га, яғни 9977 га-ға ұлғаяды.
3. КӨЛIК ҚҰРЫЛЫМЫН ЖӘНЕ ҚЫЗМЕТ КӨРСЕТУДI ДАМЫТУ ЖӨНIНДЕГI НЕГIЗГI ЕРЕЖЕЛЕР
Ақтөбе темiр жол торабы Хромтау - Алтынсарин желiсiнiң құрылысы аяқталғаннан кейiн елеулi дами түседi, оның арқасында қала елiмiздiң солтүстiк және орталық облыстарына Ресей аумағын кесiп өтпестен шыға алатын болады.
Қаланың көлiк байланысы жүйесiндегi тиiмдi географиялық орналасуы мен қаланың транзиттiк әлеуетiн дамыту қажеттiгi қаланың тұтас құрылымында жұмыс iстеп тұрған темiр жол вокзалының қала қалыптастырушылық рөлiнiң өсушi мәнiн күшейте түседi. Оның функцияларын қажеттi дамыту мүмкiндiгiнiң жоқтығына байланысты ескi қаланың аумағында бас жоспарда темiр жол вокзалының маңында оның негiзгi қоғамдық-көлiк функцияларын темiр жол магистралiнiң екiншi жағына Мәскеу ауданына көшiре отырып, көп функционалды қоғамдық-көлiк орталығын құру туралы ұсыныс берiледi. Бұл жаңа қалада тұратын тұрғындардың көпшiлiк бөлiгiнiң вокзалға қол жетiмдiлiгiн қамтамасыз етуге, қаланың басты көлiк ауыстыру орталықтары арасындағы көлiк байланысының қазiргi заманғы жүйесiн құруға, жалпы алғанда экологиялық ахуалды жақсартуға мүмкiндiк бередi.
Қалалық деңгейдегi көлiк ауыстыру тораптары дами түседi және көлiк-коммуникация жүйесiнiң маңызды түйiндерiнде қоғамдық кешендер жүйесiн қалыптастырады. Бұл, ең алдымен, жылдам жүретiн көлiк ауыстырмайтын қалаiшiлiк рельстi көлiк станциялары: "Жеңiшке", "Абай гүлзары", "Ә.Молдағұлова даңғылы", Автовокзал, Орталық вокзал, "Гастелло көшесi".
Ақтөбе қаласының жандандырылған авиациялық трасса қиылысында ыңғайлы орналасуы жергiлiктi әуежайды ел экономикасының бүгiнгi жандануы кезiнде iскерлiк мекемелерi мен көрме кешендерi, кiреберiс темiр жолдары бар қойма терминалдары үйлесiмiнде iрi халықаралық авиациялық орталық маңызына жетедi деп есептеуге мүмкiндiк бередi және Ақтөбе қаласының жалпықалалық орталықтарының құрылымында маңызды қала құраушы торап болады.
Жобада есептi мерзiм шегiнен тыс қазiргi жүрiп жатқан құрылыстан болатын шу әсерiнен болдырмау мақсатында әуежайдың ұшу-қону жолағын 68 градусқа бұру, сондай-ақ осыған байланысты оңтүстiк батыс аумақтарды құрылыс үшiн қосымша игеру мүмкiндiгi ұсынылуда.
Бас жоспарда қалалық және аудандық маңызы бар үзiлiссiз, реттелетiн қозғалыстың жаңа магистральдарын салу және қолданыстағы магистральдарды қайта құру, сондай-ақ сырттан айналып өтетiн көлiк сақинасын қалыптастыру көзделуде.
Бас жоспарда дамуы "Мәскеу" тұрғын үй ауданына қарай дамитын Әбiлхайыр хан және Ағайынды Жұбановтар даңғылдарына ерекше мән берiледi, олар жобаланып жатқан өтпе жол арқылы ескi қалаға өтедi және Орск-Хромтау бағытындағы магистральдарына шығады және қаланың батыстан шығысқа қарай бас диаметрiн қалыптастырады. Ә.Молдағұлова даңғылы 101-атқыштар дивизиясымен бiрге оған көлденең оңтүстiктен солтүстiкке қарай көлiк бағытын құрайды.
Қала аумағын магистральдық темiр жолмен қиылыстыру ескi және жаңа қала арасындағы байланыстар үшiн өтпе жолдар салу және қолданыстағыларын қайта құру құрылысын белгiледi. Автосервис жүйесi (автомай құю станциялары, автопаркингтер, гараждар, автомобильдердi сақтауға арналған тұрақтар мен техникалық қызмет көрсету станциялары) кеңiнен дамиды.
Қалалық қоғамдық көлiктiң негiзгi түрлерi автобус, троллейбус, бағытты таксилер болып табылады.

К началу 2 очереди строительства территория города за счет присоединения пригородных территорий возрастет на 13108 га и составит 42847 га. Площадь застроенной части города составит в 2008 году - 6455 га, а в 2015 году - 8849 га, то есть возрастет на 3132 га.
Площадь незастроенной части города составит в 2008 году - 36392 га, а в 2015 году - 33998 га, то есть возрастет на 9977 га.
3. ОСНОВНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ ПО РАЗВИТИЮ
ТРАНСПОРТНОЙ СТРУКТУРЫ И ОБСЛУЖИВАНИЯ
Актюбинский железнодорожный узел получает значительное развитие после завершения строительства линии Хромтау - Алтынсарино, благодаря которой город получит выход в северные и центральные области страны, не пересекая территорию России.
Выгодное географическое размещение города в системе транспортных связей и необходимость развития транзитного потенциала города усиливает возрастающее значение градоформирующей роли существующего железнодорожного вокзала в структуре всего города. В связи с отсутствием возможности необходимого развития его функций на территории старого города в генеральном плане дается предложение о создании многофункционального общественно-транспортного центра в районе железнодорожного вокзала с переносом его основных общественно-транспортных функций по другую сторону от железнодорожной магистрали район Москвы. Это позволит обеспечить доступность вокзала для большей части населения, проживающего в новом городе, создать современную систему транспортных связей между главными транспортно-пересадочными центрами города, улучшить экологическую ситуацию в целом.
Транспортно-пересадочные узлы городского уровня также получат развитие и образуют систему общественных комплексов в важнейших узлах транспортно-коммуникационной системы. Это, прежде всего станции скоростного беспересадочного внегородского рельсового транспорта станции "Женишке", "бульвар Абая", "проспект А. Молдагуловой", Автовокзал, Центральный вокзал, "улица Гастелло".
Удобное расположение города Актобе на пересечении оживленных авиационных трасс позволит рассчитывать, что местный аэропорт при нынешнем оживлении экономики страны достигнет значения крупного международного авиационного центра в сочетании с деловыми учреждениями и выставочными комплексами, складскими терминалами с подъездными железнодорожными путями и станет важным градоформирующим узлом в структуре общегородских центров города Актобе.
Проектом предлагается за пределами расчетного срока развернуть взлетно-посадочную полосу аэропорта на 68 градусов с целью устранения шумового дискомфорта существующей застройки, так и появляющейся в связи с этим возможностью дополнительного освоения юго-западных территорий под селитьбу.
Генеральным планом предусматривается организация новых и реконструкция существующих магистралей непрерывного, регулируемого движения городского и районного значения, а также формирование внешнего обводного транспортного кольца.
Важнейшее значение придается проспектам Абылхаир-хана и Бр. Жубановых, которые в генеральном плане получают развитие в сторону жилого района "Москва", переходят через проектируемый путепровод в старый город и далее выходят на магистрали в Орско-Хромтауском направлениях и формируют главный диаметр города с запада на восток. Проспект А. Молдагуловой вместе с улицей 101 стрелковой дивизии составляет поперечное ему транспортное направление с юга на север.
Рассечение территории города магистральной железной дорогой определило строительство новых и реконструкцию существующих путeпроводов для связи между старым и новым городом. Широкое развитие получает система автосервиса (автозаправочных станций, автопаркингов, гаражей, стоянок для хранения автомобилей и станций технического обслуживания).
Основными видами городского общественного транспорта являются автобус, троллейбус, маршрутные такси.

4. ИНЖЕНЕРЛIК ИНФРАҚҰРЫЛЫМДЫ ДАМЫТУ ЖӨНIНДЕГI НЕГIЗГI ЕРЕЖЕЛЕР
4.1. Сумен жабдықтау және су бөлу
Су тұтыну есебi Ақтөбе қаласының қазiргi тұрғындары 258,5 мың адамның есебiмен (1 мың адамы бар - Новый кентiн және 10,5 мың адамы бар Қарғалы кентiн ескере отырып) 2008 жылға дейiн халқы 300 мың адам құрылыстың бiрiншi кезегiн бөле отырып жасалды.
Шаруашылық ауыз су мақсаты үшiн сумен жабдықтау өнеркәсiптiк кәсiпорындардың технологиялық мұқтаждарын ескере отырып бекiтiлген қорлары бар жер асты суы кен орындарынан қабылданды: Елек оң жақ жағалауы және сол жақ жағалаулық су тоғандары, Тамды су тоғаны, Жоғары Қарғалы сол жақ жағалау су тоғаны және Қуандықтыр су тоғаны.
Ауыз су сапасындағы сумен қамтамасыз етудiң жалпы мөлшерi бастапқы жылы тәулiгiне 55895 м 3 құрады, есептi кезеңде судың қажеттi шығыны тәулiгiне 109010 м 3 белгiлендi.
4.2. Кәрiз
Бастапқы жыл бойынша Ақтөбе қаласында су бөлу көлемi тәулiгiне 62227 м құрады.
Қолданыстағы және жобаланып жатқан өзiнен өзi ағатын коллекторлар мен кәрiздiк сорғы станциялармен қызмет көрсетiлетiн арынды құбырлардың жүйесi бар қаланың ағын сулары тазартылған ағындыларды одан әрi ЗПО қайта жаратушы және өндiрiстi қайтара сумен ашық жабдықтаушы ағындыларды механикалық және толық жасанды биологиялық тазалау ғимараттарына жатқызылады.
4.3. Электрмен жабдықтау
Қазiргi уақытта Ақтөбе қаласының тұтынушыларын электрмен жабдықтау "Ақтөбеэнерго" ААҚ-ның теңгерiмiндегi 110 - 35 КВт жүйесiнен орталықтандырылған түрде жүзеге асырылады.
Қалада "Ақтөбе ЖЭО" ААҚ мен "Феррохром" ААҚ-ға шоғырланған дербес энергетикалық қуаттары бар. Станциялардың қондырылған жиынтық қуаты 207,8 МВт-ты құрайды.
Қаланың электрлiк есептi жүктемесi 1-кезектiң кезеңiнде 343 МВт-ты (электрдi тұтыну - 2000 млн. кВт/сағ.) құрайды.
Жобада 1-кезектiң кезеңiнде мыналар көзделуде:
"Елек" қосалқы станциясындағы моральдық және табиғи тозған жабдықтарды алмастыру (2х20 МВА трансформаторларын 2х25 МВА алмастыру);
аттас тұрғын үй шоғырының тұтынушыларын электрмен жабдықтау үшiн қуаты (2+10 МВА) "Батыс" 110/10 кВ қосалқы станциясын салу. Оны "ПОШ" 110/35/10 кВ қосалқы станциясынан қостiзбектi ВЛ 110 КВт қоректендiру ұсынылады.
Есептi мерзiм кезеңiнде мыналар белгiленуде:
- "Новый" және "Кiрпiш зауыты" 35/10 кВ қосалқы станциясын кеңейту;
- "Қарғалы" қосалқы станциясының қолданыстағы трансформаторларын алмастыру көзделуде.
Қаланың барлық қосалқы станцияларын олардың аумақтарында моральдық және зат ретiнде тозған жабдықтарды оларды кейiн алмастыру үшiн кешендi түгендеу жүргiзу жоспарлануда.
Қолданыстағы тарату желiлерiн оларды жобаланып жатқан автожолдардың бойынан өтетiн трассалардың бөлiнген дәлiздерiне апару жолымен тәртiпке келтiру ойластырылуда.

4. ОСНОВНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ ПО РАЗВИТИЮ
ИНЖЕНЕРНОЙ ИНФРАСТРУКТУРЫ
4.1. Водоснабжение и водоотведение
Расчет водопотребления составлен из расчета существующего населения города Актобе 258,5 тыс. чел. (с учетом поселка Новый - 1 тыс. чел. и поселка Каргалинский - 10,5 тыс. чел.), с выделением первой очереди строительства до 2008 года с населением - 300 тыс. чел.
Водоснабжение для хозпитьевых целей с учетом технологических нужд промышленных предприятий принято из подземных вод месторождений с утвержденными запасами: Илекский правобережный и левобережный водозаборы, Тамдинский водозабор, Верхнекаргалинский левобережный водозабор и Куандыктырский водозабор.
Общее водопотребление воды питьевого качества на исходный год составило - 55895 м 3 /сут., на расчетный срок потребный расход воды определен в количестве 109010 м 3 /сут.
4.2. Канализация
Объемы водоотведения по городу Актобе по исходному году составили 62227 м 3 /сут.
Сточные воды города системой существующих и проектируемых самотечных коллекторов и напорных трубопроводов, обслуживаемые канализационными насосными станциями отводятся на сооружения механической и полной искусственной биологической очистки стоков с дальнейшей утилизацией очищенных стоков на ЗПО и повторного открытого промышленного водоснабжения.
4.3. Электроснабжение
В настоящее время электроснабжение потребителей города Актобе осуществляется централизованно от сетей 110-35 КВт, находящихся на балансе ОАО "Актобеэнерго".
Город располагает собственными энергетическими мощностями, сосредоточенными на ОАО "Актобе ТЭЦ" и ОАО "Феррохром". Суммарная установленная мощность станций составляет 207,8 МВт.
Электрическая расчетная нагрузка города составляет на период 1 очереди 343 МВт (электропотребление - 2000 млн. кВт ч)
Проектом на период 1 очереди предусматривается:
замена морально и физически устаревшего оборудования на подстанции "Илекская" (замене трансформаторов 2x20 МВА на 2x25 МВА);
строительство подстанции 110/10 кВ "Батыс" мощностью (2x10 МВА) для электроснабжения потребителей одноименного жилого массива. Запитать ее рекомендуется по двухцепной ВЛ 110 КВт от подстанции 110/35/10 КВт "ПОШ".
На период расчетного срока намечается: - расширение подстанции 35/10 кВ "Новый" и "Кирпичный завод";
- замена существующих трансформаторов на подстанции "Каргалинская".
Намечается проведение комплексной инвентаризации всех городских подстанций с целью выявления на их территории морально и физически устаревшего оборудования для его последующей замены.
Предусматривается упорядочение трасс прохождения существующих распределительных сетей с выносом их в отведенные коридоры трасс прохождения вдоль проектируемых автодорог.

4.4. Жылумен жабдықтау
Негiзгi көз - ЖЭО. Бұдан басқа, 90 өндiрiстiк және комммуналдық қазандықтар, сондай-ақ жылу берудiң дербес жүйелерi мен жылу беру пештерi бар.
Болашақта ЖЭО жылу көзi ретiнде қалады. Коттедж үлгiсiнде жаңа құрылыс аудандары дербес жылу көздерiнен қамтамасыз етiледi. Жеке құрылыс аудандары газ отынды пеш жылуымен қамтамасыз етiледi.
Сондай-ақ тозған жылу жүйелерiн жаңа технологиялар бойынша дайындалған құбырларды пайдалана отырып қайта құру және алмастыру қажет. Көп қабатты құрылыс аудандарына қолданыстағы жылу жүйелерiнiң басты учаскелерiн алмастыра отырып, жаңа жылу жүйелерiн төсеу қажет.
4.5. Газбен жабдықтау
Ақтөбе қаласын газбен жабдықтау "Бұқара-Орал" магистральды газ құбырынан, Жаңажол кен орнындағы мұнайдың iлеспе газынан жүзеге асырылады. Табиғи газбен қамтамасыз ету 100%-ға.
Қазiргi және жаңадан салынып жатқан тұрғын үй аудандарын газбен сенiмдi қамтамасыз ету үшiн мұнайдың iлеспе газы Жаңажол кен орнынан газ құбырының екiншi тiлiнiң құрылысы қажет. Болашақта қаланы қамтамасыз ету Ақтөбе облысының өз кен орындарындағы мұнайдың iлеспе газы арқылы ғана жүзеге асырылатын болады.
4.6. Телефон орнату
2003 жылғы 1 қаңтарға қалалық АТС-ның жиынтық сыйымдылығы 63530 нөмiрдi құрады. Қаланың барлық АТС араларындағы заттай жалғанған жүйелер SDN сандық жабдығын қондыра отырып, оптикалық-талшықты сақина құрылысы тәсiлiмен алмастырылды.
Қондырылатын телефондар нөмiрлерiнiң талап етiлетiн саны құрылыс кезегiнiң кезеңiнде 86500 нөмiрдi, есептi мерзiм кезеңiнде - 113500 нөмiрдi құрайды.
ҚТС сыйымдылығын жобалық мөлшерге дейiн жеткiзу қолданыстағы АТС кеңейту және жаңаларының құрылысы есебiнен көзделуде.
Жобада құрылыстың 1-кезегiнде мыналар ұсынылады:
Сазды жобалау ауданының аумағында орналасқан жұмыс iстеп тұрған АТСЭ-506, АТСЭ-227 және АТСЭ-23 кеңейту;
АТСЭ 21/22 сыйымдылығын 15000 нөмiрге дейiн жеткiзу;
жиынтық сыйымдылығы 12000 нөмiр жаңа электронды АТС-1, АТС-2 және АТС-3 салу.
Есептi мерзiм кезеңiнде қосымша АТС-227 және АТС-3 - 2000 нөмiрге, АТС-1 және АТС-22 - 1000 нөмiрге, АТС 21/22 және АТС-23 - 4000 нөмiрге кеңейту;
АТС-50 сыйымдылығын 10000 нөмiрге дейiн; АТС 54/56 23000 нөмiрге дейiн, АТС 51/52 16000 нөмiрге дейiн және АТС-216 5000 нөмiрге дейiн жеткiзу қажет.
Қалада мыналар белгiленуде:
жаңа тұрғын үй-азаматтық құрылыс бағытында телефон кәрiзiнiң құрылысы;
қолданыстағы кабельдiк кәрiздi төсей түсу;
қолданыстағы әуе байланыс жүйелерiн телефондық кабельдiк кәрiздерге кезең-кезеңiмен төсеу ойластырылуда.

4.4. Теплоснабжение
Основной источник - ТЭЦ. Кроме того, имеется 90 промышленных и коммунальных котельных, а также автономные системы отопления и отопительные печи.
На перспективу ТЭЦ как основной источник тепла остается. Районы нового строительства коттеджного типа обеспечиваются теплом от автономных источников тепла. Районы индивидуальной застройки обеспечиваются печным отоплением на газовом топливе.
Необходима на перспективу полная модернизация ТЭЦ, сохраняющихся промышленных и коммунальных котельных, реконструкция и замена насосных станций и сооружений на тепловых сетях.
Также необходима реконструкция и замена изношенных тепловых сетей с применением трубопроводов, изготовленных по новейшим технологиям. В районы нового многоэтажного строительства необходима прокладка новых тепловых сетей с заменой головных участков существующих тепловых сетей.
4.5. Газоснабжение
Газоснабжение города Актобе осуществляется от магистрального газопровода "Бухара - Урал" нефтяным попутным газом от Жана-Жолского месторождения. Обеспечение природным газом на 100 %.
Для надежного обеспечения газом существующих и вновь застраивающихся жилых районов необходимо строительство второй нитки газопровода от Жана-Жолского месторождения нефтяного попутного газа. В перспективе обеспечение города будет осуществляться только попутным нефтяным газом от собственных месторождений Актюбинской области.
4.6. Телефонизация
На 1 января 2003 года суммарная емкость городских АТС составила 63530 номеров. Физические соединительные линии между всеми АТС города заменены посредством строительства оптико-волоконного кольца с установкой цифрового оборудования SDN.
Требуемое количество установленных телефонных номеров на период очереди строительства составит 86500 номеров, на период расчетного срока - 113500 номеров.
Доведение емкости ГТС до проектных величин предусматривается за счет расширения существующих АТС и строительства новых.
Проектом рекомендуется на 1 очередь строительства:
расширение существующих АТСЭ - 227 и АТСЭ - 23, расположенных на территории Саздинского планировочного района;
увеличение емкости АТСЭ-21/22 до 15000 номеров;
строительство новых электронных АТС-1, АТС-2 и АТС-3 суммарной 12000 номеров.
На период расчетного срока дополнительно необходимо расширение АТС-227 и АТС-3 на 2000 номеров, АТС-1 и АТС-22 - на 1000 номеров, АТС 21/22 и АТС-23 - на 4000 номеров;
доведение емкости АТС-50 до 10000; АТС 54/56 до 23000 номеров, АТС 51/52 до 16000 номеров и АТС-216 до 5000 номеров.
В городе намечается:
строительство телефонной канализации в направлении районов нового жилищно-гражданского строительства;
докладка существующей кабельной канализации;
поэтапная перекладка существующих воздушных линий связи в телефонную кабельную канализацию.

4.7. Аумақтарды инженерлiк дайындау
Инженерлiк-геологиялық және гидрогеологиялық жағдайларды негiзге ала отырып, Ақтөбе қаласын инженерлiк дайындау өзiне мыналарды қамтиды:
тiк жобалау;
жердiң бетiндегi ағындарды бұруды ұйымдастыру;
жасыл екпелердi суғаруды ұйымдастыру;
қала аумағын жер асты суларының басып кетуiнен қорғау;
аумақтарды Елек өзенi тасқын суларының басып кетуiнен қорғау;
Сазды өзенiнiң арнасын абаттандыру.
Тiк жобалау.  Жобаланатын аумақ салыстырмалы түрде Елек және Қарғалы өзендерiне қарай еңiстiгi бар тегiс жазықтықтан көрiнедi. Тек Елек өзенiнiң сол жақ жағалауындағы "Жасыл төбе" тұрғын үйлер шоғыры ғана биiктiгi 40-тан 45 метрге дейiн ауысып отыратын төбешiктiң үстiнде орналасады.
Жобада ғимараттар, имараттар астында, жолдар мен көшелердiң кейбiр учаскелерiнде iрiктемелi тiк жоспарлау жүргiзу ойластырылуда. Елек өзенiнiң жайылмалық бөлiгiнде орналасатын болашағы бар және тасқын сулардың астында қалуға бейiм құрылыс учаскелерiне суға батпайтын белдеуге дейiн топырақ төсеу белгiленуде.
Жердiң бетіндегі ағындарды бұруды ұйымдастыру.  Қала аумағының жер бетiндегi қолайлы еңiстерi жаңбыр және қар суларын құрылыс учаскелерiнен өз бетiнше бұруға мүмкiндiк бередi. Нөсерлi жаңбырлар мен көктемгi қардың еруi кезiнде атмосфералық суларды бұру мiндеттерiн атқарған арық жүйесi арқылы жиналған жер бетiндегi ағындар нөсерлi кәрiздiң коллекторлары арқылы қағып алынады да олардың бойымен арнайы тазарту имараттарына (нөсерлi сулардың тұндырғыларына) қашыртқыланады.
Тұрғын және мұнай өнiмдерiнен тазартылған нөсерлi суларды санитарлық қорғалған жасыл екпелердi суаруға ұсынылады. Өсiп-өнбейтiн кезеңде тазартылған ағындар 496-77 СН сәйкес өзендер мен ағын суларға қашыртқыланады.
Жасыл екпелерi суғаруды ұйымдастыру.  Жобада суландыру көзi ретiнде Елек, Сазды және Ақтөбе су қоймасының суларын пайдалану ойластырылуда.
Суландыруға тұтынылатын судың жалпы көлемi жылына 9,9 млн. м 3 .
Суландыру учаскелерiне суды сорғы қондырғыларының, магистральдық және таратушы суарушы құбырлардың көмегiмен беру көзделген.
Аумақты жер асты суларының басуынан қорғау.  Қаланың қолданыстағы құрылысы ("Мәскеу", "Құрмыш", "Қалалық сүт зауыты" аудандары, 11, 12 шағын аудандары) және Елек және Қарғалы өзендерiнiң жайылмаларында орналасқан жобаланушы аумақ iшiнара жер асты суларының басуына бейiм.
Аумақтардың геологиялық құрылымы мен гидрогеологиялық жағдайларының ерекшелiктерi қарастырылып отырған аумақтарда тiк кәрiздеу ұңғылары құрылысының көмегiмен судың деңгейiн төмендетудi жүзеге асыруға мүмкiндiк бередi.
Аумақтарды Елек өзенiнiң тасқын суларының басуынан қорғау.  Бас жоспардың жобасында қабылданған сәулет-жоспарлау шешiмдерiнiң күшiне қарай Елек өзенiнiң жайылмасы құрылыстық игеруге жатады.
Көктемгi тасқын кезiнде өзеннiң жайылмалық бөлiгiнiң судың астында қалуы өзенге тән сипат болып табылады.
Елек өзенiнiң тасқын суларынан жайылмалық бөлiкте орналасқан қала аумағын қорғау үшiн жобада құрылыс учаскелерiнiң аумақтарының белгiлерiн жоғарылату жөнiндегi iс-шаралар, сондай-ақ өзен арнасының бойына салынған қолданыстағы жолдың белгiлерiн жоғарылату көзделген.
Жобада өзен жағынан құрылыстың жаңа алаңдарында салуға жоспарланған перспективалы жол учаскелерiн су басудан қорғау мақсатында үйменiң үстiне салу ойластырылған.
Сазды өзенiнiң арнасын абаттандыру.  Қаланың құрылысты шегiнде ағып жатқан Сазды өзенiнiң эстетикалық түрi нашар, жазғы уақытта арнадағы су тартылып қалады. Жобада қала аумағының шегiнде Сазды өзенiнiң бойында су қорғау аймағын жасау жоспарлануда. Сазды паркiнде арнаны жағалаулық беткейлердi габиондармен қабаттау және өзен бойына жағалаулық жасау жолымен абаттандыру белгіленген. Судың ағындылығын жасау үшiн парк аймағындағы арнасында жазғы кезең iшiнде Сазды өзенiнiң арнасына Елек өзенiнен құбыр арқылы су беру қарастырылған.
Ақтөбе қаласының бас жоспарының жобасы бойынша
негiзгi техника-экономикалық көрсеткiштер
Р/с
N
Көрсеткіштер
Өл-
шем
бір-
лігі
Бастапқы
жыл -
2003 жыл
Бірінші
кезек -
2008 жыл
Есепті
мерзім -
2015 жыл
1
2
3
4
5
6

4.7. Инженерная подготовка территории
Исходя из инженерно-геологических и гидрогеологических условий инженерная подготовка города Актобе включает в себя:
вертикальную планировку;
организацию отвода поверхностного стока;
организацию полива зеленых насаждений;
защиту территории города от подтопления грунтовыми водами;
защиту территории от затопления паводковыми водами реки Илек;
благоустройство русла реки Сазды.
Вертикальная планировка.  Проектируемая территория представлена сравнительно ровной поверхностью с уклоном в сторону рек Илек и Каргалы. Лишь на побережье реки Илек жилой массив "Жасыл Тобе" размещается на холмистой поверхности с перепадом высот от 40 до 45 метров.
Проектом намечается проведение выборочной вертикальной планировки под зданиями, сооружениями, на некоторых участках проездов и улиц. Перспективные участки строительства, размещаемые в пойменной части реки Илек и подверженные затоплению паводковыми водами, намечено подсыпать до незатопляемых отметок.
Организация отвода поверхностного стока. Благоприятные уклоны поверхности территории города позволяют отводить ливневые и талые воды самотеком с участков застройки. Поверхностные стоки, собранные арычной сетью, выполняющей в период ливневых дождей и весеннего снеготаяния функции по отводу атмосферных вод, перехватываются коллекторами ливневой канализации и сбрасываются по ним на специальные очистные сооружения (отстойники ливневых вод).
Отстоявшиеся и очищенные от нефтепродуктов ливневые воды рекомендуется использовать на полив санитарно-защитных зеленых насаждений. Во вневегетационный период очищенные стоки, согласно СН 496-77, сбрасываются в реки и водотоки.
Организация полива зеленых насаждений. В качестве источника воды для орошения проектом предлагается использование вод реки Илек, Саздинского и Актюбинского водохранилищ.
Общий объем водопотребления на орошение составит 9,9 млн.м 3 /год. На участки орошения воду предусмотрено подавать при помощи насосных установок, магистральных и распределительных поливочных трубопроводов.
Защита территории от подтопления грунтовыми водами.  Подтоплению грунтовыми водами подвержена частично существующая застройка города (районы "Москва", "Курмыш", "Гормолзавод", 11, 12 микрорайоны), и проектируемая территория, которая расположена в пойме рек Илек и Каргалы.
Особенности геологического строения и гидрогеологических условий территории позволяют водопонижение на рассматриваемых территориях осуществить при помощи строительства вертикального дренажа.
Защита территории от затопления паводковыми водами реки Илек. В силу архитектурно-планировочных решений, принятых в проекте генерального плана, пойма реки Илек подлежит строительному освоению.
Характерным для реки является прохождение весеннего паводка, во время которого затапливается пойменная часть реки.
Для защиты территории города, расположенной в пойменной части от затопления паводковыми водами р. Илек, проектом намечены мероприятия по повышению отметок территории участков застройки, а также частичное повышение отметок существующей дороги, проложенной вдоль русла реки.
Перспективные участки дороги, которые проектом намечено проложить со стороны реки на новых площадках застройки, в целях защиты от затопления предлагается выполнить в насыпи.
Благоустройство русла реки Сазды.  Река Сазды протекая в пределах застроенной части города, имеет эстетически неприглядный вид, в течение летнего времени вода в русле отсутствует. Проектом предлагается в пределах городской территории, вдоль русла реки Сазды, создать водоохранную зону, расчистить русло. В парке намечено благоустроить русло реки Сазды, путем облицовки береговых откосов габионами и устройства вдоль реки набережной. Для создания проточности воды в русле в пределах парковой зоны, в течение летнего периода предусмотрена подача воды в русло реки Сазды по трубопроводу из реки Илек.
Основные технико-экономические показатели
по проекту генерального плана города Актобе
N
Показатели
Ед. изм.
исходный
год
2003 год
первая
очередь
2008 год
расчетный
срок
2015 год
1
2
3
4
5
6