"Бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасының Үкiметiнің 2006 жылғы 26 мамырдағы N 460 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасының 3аңы
"Бәсеке және монополистiк қызметті шектеу туралы"
Осы Заң бәсекелестiктi қорғау және монополистік қызметті шектеу саласындағы қоғамдық қатынастарды реттейдi, ұлттық экономиканың тиiмдi жұмыс iстеуiне арналған жағдайларды қамтамасыз ете отырып, бәсекелестікке қарсы келiсiмдерге (келiсiлген iс-әрекеттерге), үстем жағдайды терiс пайдалануға, шамадан тыс экономикалық шоғырлануға тыйым салу, шектеу және бақылау жолымен әдiл және еркiн бәсекелестiкке ықпал етуге бағытталған.
1-тарау. Жалпы ережелер
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
Осы Заңның мақсатында мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
ақпарат - кез келген жеткiзгiштерде сақталған, кез келген нысандағы және түрдегi мәлiметтер (оның iшiнде хат-хабарлар, кiтаптар, белгiлер, суреттеулер (карталар, диаграммалар, суреттер, схемалар және сол сияқты), фотосуреттер, голограммалар, кино-, бейне-, микрофильмдер, дыбыс жазбалары, компьютер жүйелерiнiң дерекқорлары немесе олардың элементтерiн толық не iшiнара жаңғырту), тұлғалардың түсiнiктемелерi және басқа да кез келген көпшiлiкке жария етiлген немесе құжатталған мәлiметтер;
бәсеке - рынок субъектiлерiнiң өз бетiмен жасаған iс-әрекеттерi тиiстi тауар нарығындағы тауарлар айналысының жалпы жағдайына олардың әрқайсысының бiр жақты ықпал ету мүмкiндiгiн тиiмдi шектейтiн және тұтынушыларға қажеттi тауарлар өндiрудi ынталандыратын жарыстастығы;
бiрiн бiрi алмастыратын тауарлар - олардың функционалдық қызметi, қолданылуы, сапалық және техникалық сипаттамалары, сондай-ақ басқа да өлшемдерi бойынша салыстыруға болатын, осылайша сатып алушы оларды тұтыну процесiнде (өндiрiсте) бiр-бiрiмен алмастыратын тауарлар тобы;
монополистiк қызмет бәсекелестiкке, сондай-ақ үстем жағдайды асыра пайдалануға жол бермеуге, шектеуге және жоюға бағытталған нарық субъектiлерiнiң, мемлекеттiк орындардың осы Заңға қайшы iс-әрекеттерi (әрекетсiздiгi);
монополиялық жоғары баға - тиiстi тауар нарығында үстем жағдайға ие нарық субъектiсi белгiлеген және бiр жылдың iшiнде сатылатын тауарлардың саны, сатып алушылар саны мен олардың құрамы бойынша салыстырылатын тиiстi тауар нарығындағы бәсеке жағдайында бағаны елеулi көтеретін тауар бағасы, сондай-ақ қол жетiмдiлiк жағдайында тауар сатып алушылармен (сатушылармен) бiр адамдар тобына кiрмейтiн және мынадай салыстыратын тауар нарығында үстем жағдайы болмайтын не үнемдi негiзделген шығындар сомасын көтеретiн және осындай тауарды өндiрген және сатқан кезде оларды орынды кiрiске сәйкестендiрудi нарық субъектiлерi белгiлейдi;
монополиялық төмен баға - тиiстi тауар нарығында үстем жағдайға ие нарық субъектiсi белгiлеген, тауарды сатып алушылармен (сатушылармен) бiр адамдар тобына кiрмейтiн және салыстырмалы тауар нарығында үстем жағдайы болмайтын салыстырмалы тауар нарығындағы бәсеке жағдайында үстем жағдайға ие нарық субъектiлерiмен белгiленетiн бағадан елеулi төмен не үнемдi негiзделген шығындар мен осындай тауарды өндiрген және сатқан кезде олардың орынды кiрiсiне сәйкестендiрiлген сомасынан елеулi төмен тауар бағасы;
монополиялық табыс - нарық субъектiсiнiң монополистiк қызметтi жүзеге асыру нәтижесiнде алған табысы;
нарық субъектiлерi - кәсiпкерлiк қызметтi дербес немесе басқа тұлғалармен бiрлесiп жүзеге асыратын жеке тұлғалар және/немесе қазақстандық және шетелдiк заңды тұлғалар (олардың филиалдары мен өкiлдiктерi);
нарық субъектiсiнiң ерекше жағдайы - осы нарық субъектiсi бiрден-бiр тауар беруші (өндiрушi) не сатып алушы болып табылатын тиiстi тауар нарығындағы нарық субъектiсiнiң жағдайы;
тауар - азаматтық құқықтық қатынастар объектiсi, оның iшiнде азаматтық айналымда сатуға, айырбастауға және өзге қатысуларға арналған тауар, жұмыстар мен қызметтер;
тауар нарығы - тауардың немесе Қазақстан Республикасының аумағында бiрiн-бiрi алмастыратын тауарлардың немесе сатып алушының тауарды сатып алуы экономикалық, аумақтық және технологиялық мүмкiндiгiне қарай айқындалатын оның бөлiгiнiң айналыс аясы;
тiркелген баға - тиiстi тауар нарығында үлесi шектi шамадан асатын нарық субъектiсiнiң өз басым жағдайын қайтадан асыра пайдаланған және (немесе) аталған нарық субъектiсi нарық субъектiлерiнiң аталған әрекетiне әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнамамен көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде бәсекеге қарсы келiсiмдер (келiсiлген iс- әрекеттер) жасаған жағдайда уәкiлеттi орган белгiлейтiн баға;
уәкiлеттi орган - бәсекелестiктi қорғау және монополистiк қызметтi шектеу саласындағы мемлекеттiк орган;

О проекте Закона Республики Казахстан "О конкуренции и ограничении монополистической деятельности"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 мая 2006 года N 460
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О конкуренции и ограничении монополистической деятельности"
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Закон Республики Казахстан
"О конкуренции и ограничении монополистической
деятельности"
Настоящий Закон регулирует общественные отношения в области защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности, призван способствовать справедливой и свободной конкуренции путем запрещения, ограничения и контроля антиконкурентных соглашений (согласованных действий), злоупотреблений доминирующим положением, чрезмерной экономической концентрации, обеспечивая условия для эффективного функционирования национальной экономики.
Глава 1. Общие положения
Статья 1 . Основные понятия, используемые
в настоящем Законе
В целях настоящего Закона используются следующие основные понятия:
информация - сведения в любой форме и виде, сохраненные на любых носителях (в том числе переписка, книги, пометки, иллюстрации (карты, диаграммы, рисунки, схемы и тому подобное), фотографии, голограммы, кино-, видео-, микрофильмы, звуковые записи, базы данных компьютерных систем или полное либо частичное воспроизведение их элементов), объяснения лиц и любые другие, публично объявленные или документированные сведения;
конкуренция - состязательность субъектов рынка, при которой их самостоятельные действия эффективно ограничивают возможность каждого из них односторонне воздействовать на общие условия обращения товаров на соответствующем товарном рынке и стимулируют производство необходимых потребителю товаров;
взаимозаменяемые товары - группа товаров, которые могут быть сравнимы по их функциональному назначению, применению, качественным и техническим характеристикам, цене, а также другим параметрам, таким образом, что покупатель заменяет их друг другом в процессе потребления (производства);
монополистическая деятельность - противоречащее настоящему Закону действие (бездействие) субъектов рынка, государственных органов, направленное на недопущение, ограничение или устранение конкуренции, а также злоупотребление доминирующем положением;
монопольно высокая цена - цена товара, установленная субъектом рынка, занимающим доминирующее положение на соответствующем товарном рынке и существенно превышающая цену, которую в условиях конкуренции на соответствующем товарном рынке, сопоставимом по количеству продаваемых товаров за год, количеству покупателей (продавцов) и их составу, а также условиям доступа, устанавливают субъекты рынка, не входящие с покупателями (продавцами) товара в одну группу лиц и не занимающие доминирующего положения на таком сопоставимом товарном рынке, либо превышающая сумму экономически обоснованных расходов и соответствующей им разумной прибыли при производстве и реализации такого товара;
монопольно низкая цена - цена товара установленная субъектом рынка, занимающим доминирующее положение на соответствующем товарном рынке, которая существенно ниже цены, устанавливаемой в условиях конкуренции на сопоставимом товарном рынке субъектами рынка, занимающими доминирующее положение, не входящими с покупателями (продавцами) товара в одну группу лиц и не занимающими доминирующего положения на сопоставимом товарном рынке, либо которая существенно ниже суммы экономически обоснованных расходов и соответствующей им разумной прибыли при производстве и реализации такого товара;
монопольный доход - доход, полученный субъектом рынка в результате осуществления монополистической деятельности;
субъекты рынка - физические и/или казахстанские и иностранные юридические лица (их филиалы и представительства), осуществляющие самостоятельную или совместную с другими лицами предпринимательскую деятельность;
исключительное положение субъекта рынка - положение субъекта рынка на соответствующем товарном рынке, при котором данный субъект рынка является единственным поставщиком (производителем) либо покупателем товара;
товар - объект гражданских правоотношений, в том числе товар, работы и услуги, предназначенный для продажи, обмена и иного участия в гражданском обороте;
товарный рынок - сфера оборота товара или взаимозаменяемых товаров на территории Республики Казахстан или ее части, определяемая исходя из экономической, территориальной и технологической возможности покупателя приобрести товар;
фиксированная цена - цена, устанавливаемая уполномоченным органом в случае повторного злоупотребления субъектом рынка, доля которого на соответствующем товарном рынке превышает предельную величину и (или) совершения данным субъектом антиконкурентных соглашений (согласованных действий) в течение года после наложения административного взыскания, предусмотренного за данные деяния законодательством об административных правонарушениях;
уполномоченный орган - государственный орган в сфере защиты конкуренции и ограничении монополистической деятельности;

шектi шама - пайыздық арақатынасты көрсететiн және осы Заңның 10-бабының 1-тармағымен белгiленген тиiстi тауар нарығындағы нарық субъектiлерiнiң үлесi.
2-бап. Осы Заңның қолданыс аясы
Осы Заң Қазақстан Республикасының тауар нарығындағы бәсекелестiкке немесе оның бөлiгiне әсер ететiн немесе әсер етуi мүмкiн қатынастарға қолданылады.
3-бап. Қазақстан Республикасының бәсеке және
монополистiк қызметтi шектеу туралы
заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының Бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы  заңнамасы  Қазақстан Республикасының Конституциясына негiзделедi және осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерiнен тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттармен осы Заңда бар ережелерден өзге ережелер белгiленсе, онда халықаралық шарттардың ережесi қолданылады.
2-тарау. Уәкiлеттi органның функциялары, өкiлеттiгi
4-бап. Уәкiлеттi органның жүйесi
Уәкiлеттi органының жүйесін уәкiлеттi орган және оның бағынысты аумақтық органдары құрады.
Аумақтық органдар өз қызметiн уәкiлеттi орган белгiлеген құзiрет шегiнде жүзеге асырады.
5-бап. Уәкiлеттi органның функциялары
Уәкiлеттi органның функциялары:
бәсекелестiктi дамыту және монополистiк қызметтi шектеу мәселелерi жөнiндегi мемлекеттiк саясатты қалыптастыру;
бәсекелестiктi шектеуге бағытталған мемлекеттiк органдардың кесiмдерiнiң, iс-әрекетiнiң (әрекетсiздiктерiнiң) жолын кесу;
осы Заңның талаптарына қайшы келетiн экономикалық шоғырлануды болдырмау;
нарықтағы үстем жағдайды терiс пайдаланудың алдын алу және жою;
бәсекеге қарсы келiсiмдердi, жосықсыз бәсекелестiкті, болдырмау және олардың жолын кесу болып табылады.
6-бап. Уәкiлеттi органның өкiлеттігi
Уәкiлеттi орган белгiленген функцияларға сәйкес:
1) Қазақстан Республикасының Бәсеке және монополистік қызметті шектеу туралы заңнаманы және оны іс жүзінде қолдануды жетілдіру жөнiндегi, тауар нарықтарындағы бәсекелестiкті дамыту жөнiндегi шараларды әзiрлеуге және ұсынуға;
2) тауар нарықтарының жұмыс iстеу, бәсекелестiктi дамыту және  монопалистік қызметті шектеу мәселелері бойынша нормативтік, құқықтық келісімдердің жобаларын келісуге;
3) бәсекелестiктi дамыту және монополистiк қызметтi шектеу жөнiндегi мемлекеттiк органдардың қызметiн үйлестiрудi жүзеге асыруға;
4) белгiлi бiр тауар нарығында үстем жағдайға ие нарық субъектiлерiнiң баға белгiлеу мониторингiн жүзеге асыруға;

предельная величина - выраженная в процентном соотношении и установленная пунктом 1 статьи 10 настоящего Закона доля субъекта рынка на соответствующем товарном рынке.
Статья 2 . Сфера применения настоящего Закона
Настоящий Закон распространяется на отношения, которые влияют или могут повлиять на конкуренцию на товарных рынках Республики Казахстан или ее части.
Статья 3 . Законодательство Республики Казахстан о
конкуренции и ограничении монополистической
деятельности
1. Законодательство Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности основывается на Конституции Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, устанавливаются иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, то применяются правила международного договора.
Глава 2. Функции, полномочия уполномоченного органа
Статья 4 . Система уполномоченного органа
Систему уполномоченного органа образуют уполномоченный орган и подчиненные ему территориальные органы.
Территориальные органы осуществляют свою деятельность в пределах полномочий, установленных уполномоченным органом.
Статья 5 . Функции уполномоченного органа
Функциями уполномоченного органа являются:
обеспечение государственной политики по вопросам развития конкуренции и ограничению монополистической деятельности;
пресечение актов, действий (бездействий) государственных органов, направленных на ограничение конкуренции;
недопущение экономической концентрации, противоречащей требованиям настоящего Закона;
предупреждение и устранение злоупотреблений доминирующим положением на рынке;
предотвращение и пресечение антиконкурентных соглашений, недобросовестной конкуренции.
Статья 6 . Полномочия уполномоченного органа
1. В соответствии с установленными функциями, уполномоченный орган вправе:
1) разрабатывать и предлагать меры по совершенствованию законодательства Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности и практики его применения, по развитию конкуренции на товарных рынках;
2) согласовывать проекты нормативных правовых актов по вопросам функционирования товарных рынков, развития конкуренции и ограничения монополистической деятельности;
3) осуществлять координацию деятельности государственных органов по развитию конкуренции и ограничению монополистической деятельности;
4) осуществлять мониторинг ценообразования субъектов рынка, занимающих доминирующее положение на определенном товарном рынке;

5) мемлекеттiк органдармен және шетел мемлекеттерi ұйымдармен, халықаралық ұйымдармен өзара әрекет ету және ынтымақтастықты, сондай-ақ уәкiлеттi органның өкiлеттiгiне қатысты мәселелер бойынша халықаралық жобалар мен бағдарламаларды әзiрлеуге және iске асыруға қатысуды ұйымдастыруға;
6) тиiстi тауар нарығында үлесi шектi шамадан асатын нарық субъектiлерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiн жүргiзуге;
7) бәсекелестiктi қорғау және монополистiк қызметтi шектеу саласындағы нормативтiк құқықтық кесiмдердi әзiрлеуге және бекiтуге;
8) Қазақстан Республикасының Президентiне және Yкiметiне бәсекелестiктi қорғау және монополистiк қызметтi шектеу саласындағы мемлекеттiк саясаттың негiзгi бағыттары бойынша ұсыныстар енгiзуге;
9) ақпараттық-тұсаукесер iс-шараларын, сондай-ақ бәсекелестiктi дамыту және монополиялық қызметтi шектеу мәселелерi бойынша мәжiлiстердi ұйымдастыруға және өткiзуге;
10) монополиялық кiрiстi анықтау, монополиялы жоғары (төмен) бағаны белгiлеу тәртiбiн бекiтуге;
11) бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының бұзылуына монополияға қарсы ден қою шараларын қолдану ережесiн бекiтуге;
12) нарық субъектiлерiнiң бәсекелестiктi шектейтiн келiсiмдерiн (келiсiлген iс-әрекеттерiн ) анықтау жөнiндегi нұсқаулықты бекiтуге;
13) тауар нарығындағы бәсекелестiк ортаны талдау және жағдайын бағалау жөнiндегi әдiстемелiк ұсынымдарды бекiтуге;
14) Қазақстан Республикасының бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы заңнамасын мемлекеттiк органдардың, нарық субъектiлерiнiң осы Заңда және өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерде белгiленген тәртiппен сақтау мәселелерi бойынша тексеру жүргізуге;
15) нарық субъектiлерiне орындалу үшiн мiндеттi оның iшiнде осы Заңды бұзуды тоқтату және (немесе) олардың салдарларын жою туралы, бастапқы жағдайды қалпына келтiру туралы, осы Заңға қайшы келетiн шарттарды бұзу немесе өзгерту туралы, басқа нарық субъектiсiмен шарт жасасу туралы, тұтынушыларға келтiрiлген зиянды өтеу туралы және монополиялық табысты бюджетке аудару туралы ұйғарымдар беруге;
16) мемлекеттiк органдарға орындалу үшiн мiндеттi олар қабылдаған кесiмдердi жою немесе өзгерту туралы, бұзушылықтарды тоқтату туралы, сондай-ақ осы Заңға қайшы олар жасаған келiсiмдердi бұзу немесе өзгерту туралы ұйғарымдар беруге;
17) бәсекелестiктi қорғау және монополистiк қызметтi шектеу саласындағы әкiмшiлiк құқық бұзу туралы iстердi қарауға және Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы  кодексте  белгiленген тәртiппен әкiмшiлiк жазалар қолдануға;

5) организовывать взаимодействие и сотрудничество с государственными органами и организациями иностранных государств, международными организациями, а также участие в разработке и реализации международных проектов и программ по вопросам, относящимся к его полномочиям;
6) вести государственный реестр субъектов рынка, доля которых на соответствующем товарном рынке превышает предельную величину;
7) разрабатывать и утверждать нормативные правовые акты в области защиты конкуренции и ограничении монополистической деятельности;
8) вносить Президенту и Правительству Республики Казахстан предложения по основным направлениям государственной политики в области развития конкуренции и ограничении монополистической деятельности;
9) организовывать и проводить информационно-презентационные мероприятия, а также совещания по вопросам развития конкуренции и ограничении монополистической деятельности;
10) утверждать порядок определения монопольного дохода, установления монопольно высоких (низких) цен;
11) утверждать правила применения мер антимонопольного реагирования на нарушения законодательства Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности;
12) утверждать инструкцию по выявлению соглашений (согласованных действий) субъектов рынка, ограничивающих конкуренцию;
13) утверждать методические рекомендации по анализу и оценке состояния конкурентной среды на товарном рынке;
14) проводить проверки по вопросам соблюдения законодательства Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности государственными органами, субъектами рынка в порядке, установленном настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами;
15) давать субъектам рынка обязательные для исполнения предписания, в том числе о прекращении нарушений настоящего Закона и (или) устранении их последствий, о восстановлении первоначального положения, о расторжении или изменении договоров, противоречащих настоящему Закону, о заключении договора с другим субъектом рынка, о возмещении ущерба потребителям и перечислении в республиканский бюджет монопольного дохода;
16) давать государственным органам обязательные для исполнения предписания об отмене или изменении принятых ими актов, о прекращении нарушений, а также о расторжении или изменений заключенных ими соглашений, противоречащих настоящему Закону;
17) рассматривать дела об административных правонарушениях в области защиты конкуренции и ограничении монополистической деятельности и налагать административные взыскания в порядке, установленном Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях;

18) сотқа талап-арыздармен және өтiнiштермен жүгiнуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы заңнаманың қолданылуымен және бұзылуымен байланысты iстердi соттардың қарауы кезiндегi процестерге қатысуға;
19) Қазақстан Республикасының бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы заңнаманың бұзылуымен байланысты қылмыстардың белгiлерi бойынша қылмыстық iс қозғау туралы мәселенi шешу үшiн материалдарды құқық қорғау органдарына жiберуге;
20) мемлекеттiк органдарға тауар рыноктарындағы бәсекелестiктi дамытуға бағытталған iс-шараларды жүргiзу жөнінде ұсынымдар беруге;
26) Қазақстан Республикасының бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы заңнамасын мемлекеттiк органдардың, нарық субъектiлерiнiң және олардың лауазымды тұлғаларының бұзуына тергеу жүргiзуге;
27) Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының талаптарын сақтай отырып, үй-жайларға және рынок субъектiлерiнiң аумақтарына кедергiсiз кiруге;
28) өзiне жүктелген мiндеттердi орындау мақсатында Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiнде белгiленген коммерциялық және өзге де заңмен қорғалатын құпияларды жариялауға қойылатын талаптарды сақтай отырып, мемлекеттiк органдардан, нарық субъектiлерiнен, олардың лауазымдық және басқа тұлғаларынан ақпарат сұратуға және алуға;
29) әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнамамен қаралған жағдайда тиiстi тауар нарығында үлесi шектi шамадан асатын нарық субъектiлерiне тiркелген бағаны белгiлеуге құқылы.
2. Уәкiлеттi орган:
1) жыл сайын 1 маусымнан кешiктiрмей Қазақстан Республикасының Президентiне және Yкiметiне жекелеген тауар нарықтарындағы бәсекелестiктiң жай-күйi және монополистiк қызметтi шектеу жөніндегi қабылданатын шаралар туралы жылдық есептi жiберуге;
2) тауар нарығының жағдайын, ондағы бәсекелестiк деңгейiн зерделейдi және осы негiзде монополистiк қызметтiң алдын алу, шектеу және жолын кесу жөніндегi шараларды әзiрлеуге;
3) Қазақстан Республикасының тауар нарықтарында немесе оның бөлiктерiнде Қазақстан Республикасының бәсеке және монополистік қызметтi шектеу туралы заңнаманың сақталуын бақылауды жүзеге асыруға;
4) тиiстi тауар нарығындағы үлесi шектi шамадан асатын нарық субъектiлерiн айқындау мақсатында талдау жүргізуге;
5) Қазақстан Республикасының бәсеке және монополистік қызметтi шектеу туралы заңнама мәселелерi жөнiнде түсiндiрме беруге;
6) оның өкiлеттiгiне жататын мәселелер бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтiнiмдерiн қарауға және өтiнiш білдiрушiлерге Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiпте және мерзiмде қабылданған шаралар туралы хабарлауға;

18) обращаться в суд с исками и заявлениями, а также участвовать в процессах при рассмотрении судами дел, связанных с применением и нарушением законодательства Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности;
19) направлять в правоохранительные органы материалы для решения вопроса о возбуждении уголовного дела по признакам преступлений, связанных с нарушением законодательства Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности;
20) давать рекомендации государственным органам по проведению мероприятий, направленных на развитие конкуренции на товарных рынках Республики Казахстан;
21) проводить расследование нарушений законодательства Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности государственными органами, субъектами рынка и их должностными лицами;
22) получать беспрепятственный доступ в помещения и на территорию субъектов рынка, с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан;
23) в целях выполнения возложенных на него обязанностей запрашивать и получать информацию от государственных органов, субъектов рынка, их должностных и иных лиц, с соблюдением установленных законодательными актами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих коммерческую и иную охраняемую законом тайну;
24) устанавливать фиксированные цены субъектам рынка, доля которых на соответствующем товарном рынке превышает предельную величину в случаях, предусмотренных законодательством об административных правонарушениях.
2. Уполномоченный орган обязан:
1) ежегодно не позднее 1 июня направляет Президенту и Правительству Республики Казахстан годовой отчет о состоянии конкуренции на отдельных товарных рынках и мерах принимаемых по ограничению монополистической деятельности;
2) изучать состояние товарного рынка, уровень конкуренции на нем и разрабатывает на этой основе меры по предупреждению, ограничению и пресечению монополистической деятельности;
3) осуществлять контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности на товарных рынках Республики Казахстан или ее части;
4) проводить анализ с целью выявления субъектов рынка, доля которых на соответствующем товарном рынке превышает предельную величину;
5) давать разъяснения по вопросам законодательства Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности;
6) рассматривать обращения физических и юридических лиц по вопросам, относящимся к его полномочиям, и сообщать заявителям о принятых решениях в порядке и сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;

7) коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияларды құрайтын алынған мәлiметтердiң, сондай-ақ жүктелген мiндеттердi орындау кезiнде алынған басқа ақпараттың сақталуын қамтамасыз етуге мiндеттi.
3-тарау. Монополистiк қызмет
7-бап. Нарық субъектiлерiнiң бәсекелестiкке қарсы
келiсiмдерi (келiсiлген iс-әрекеттерi)
1. Нарық субъектiлерiнiң арасында кез келген нысандағы қол жеткiзген келiсiмдерi (келiсiлген iс-әрекеттерi) нәтижесiнде бәсекелестiктi шектейтiн не шектей алатын болса мынадай келiсiмдер (келiсiлген iс-әрекеттер) оның iшiнде:
1) келiсiлген бағаны не тауарларды сатып алудың немесе өткiзудiң басқа шарттарын белгiлеу (қолдау);
2)  бағаны  көтеру,  төмендету  немесе  ұстау не сауда-саттыққа қатысушылардың арасында өзге келiсiмдердiң нәтижесінде сауда-саттық қорытындыларын бұрмалау;
3) тауар нарықтарының аумақтық белгiсi, тауарлардың түр-түрi, оларды өткiзу немесе сатып алу көлемi бойынша, сатушылар немесе сатып алушылар тобы бойынша не басқа белгiлер бойынша бөлуге;
4) квоталауды қоса алғанда, тауарларды өндiру не өткiзудi негiзсiз шектеуге;
5) белгiлi бiр сатушылармен не сатып алушылармен шарт жасасудан негiзсiз бас тартуға;
6) тауар нарығына кiрудi шектеуге немесе одан белгiлi бiр тауарлардың сатушылары немесе олардың сатып алушылары ретiндегi нарықтың басқа субъектiлерiн ығыстыруға;
7) тең шарттарға басқа субъектiлерге кемсiтушiлiк жағдайларын қолдануға;
8) нарықтың басқа субъектiлерiнiң мазмұны бойынша немесе iскер айналым дәстүрiне сай осы шарттар мәнiне қатысы жоқ қосымша мiндеттемелер қабылдаған жағдайда шарт жасасуға (өзге мүлiкке, мүлік құқықтарына қаржы қаражатын берудiң негiзсiз талаптарын, контрагент оған мүдделi емес ереженi енгiзген жағдайда ғана шарт жасасуға келiсуге) тыйым салынады және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен толығымен немесе iшiнара жарамсыз деп танылады.
2. Жеке тұлғалардың, коммерциялық және коммерциялық емес ұйымдар осы баптың 1-тармағында аталған салдарларға әкелетiн немесе әкелуi мүмкiн нарық субъектiлерiнiң экономикалық қызметiн үйлестiруге тыйым салынады.
8-бап. Кейбiр құқықтарға қатысты келiсiмдер
(келiсiлген iс-әрекеттер)
Осы Заңның 7-бабында көзделген шектеулер:
лицензиялық шарттар;
кешендi кәсiпкерлiк лицензия шарттары (франчайзингi);
технологияны берумен байланысты шарттар;
ғылыми-зерттеу және тәжiрибелiк-құрастыру жұмыстарындағы кооперация туралы шарттар;
зияткерлiк меншiк объектiлерiне арналған құқықтарды беруге байланысты өзге шарттар бойынша келiсiмдерге (келiсiлген iс-әрекеттерге) қолданылмайды.

7) обеспечить сохранность получаемых сведений, составляющих коммерческую и иную охраняемую законом тайну, а также другой информации, полученной при исполнении возложенных задач.
Глава 3. Монополистическая деятельность
Статья 7 . Антиконкурентные соглашения
(согласованные действия) субъектов рынка
1. Запрещаются и в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан признаются недействительными полностью или частично достигнутые в любой форме соглашения (согласованные действия) между субъектами рынка, которые имеют либо могут иметь своим результатом ограничение конкуренции, в том числе соглашения (согласованные действия), касающиеся:
1) установления (поддержание) согласованных цен либо других условий приобретения или реализации товаров;
2) искажения итогов торгов в результате повышения, снижения или поддержания цен, либо иных соглашений между участниками торгов;
3) раздела товарных рынков по территориальному признаку, ассортименту товаров, объему их реализации или приобретения, по кругу продавцов или покупателей либо по другим признакам;
4) необоснованного ограничения производства либо реализации товаров, включая квотирование;
5) необоснованного отказа от заключения договоров с определенными продавцами либо покупателями;
6) ограничения доступа на товарный рынок или устранение с него других субъектов рынка в качестве продавцов определенных товаров или их покупателей;
7) применения дискриминирующих условий к равнозначным договорам с другими субъектами;
8) заключения договоров при условии принятия другими субъектами рынка, дополнительных обязательств, которые по своему содержанию или согласно обычаям делового оборота, не касаются предмета этих договоров (необоснованные требования передачи финансовых средств иного имущества, имущественных прав, согласие заключить договор лишь при условии внесения в него положений, в которых контрагент не заинтересован и другие).
2. Запрещается координация физическими лицами, коммерческими и некоммерческими организациями экономической деятельности субъектов рынка, которая приводит или может привести к последствиям, перечисленным в пункте 1 настоящей статьи.
Статья 8 . Соглашения (согласованные действия)
относительно некоторых прав
Ограничения, предусмотренные статьей 7 настоящего Закона, не применяются к соглашениям (согласованным действиям) по:
лицензионным договорам;
договорам комплексной предпринимательской лицензии
(франчайзинга);
договорам, связанным с передачей технологий;
договорам о кооперации в научно-исследовательской и опытно-конструкторской работах;
иным договорам, связанным с передачей прав на объекты интеллектуальной собственности.

9-бап. Адамдар тобы
1. Адамдар тобы оларға қатысты мынадай шарттардың бiрi орындалатын жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жиынтығы болып табылады:
1) келiсiм (келiсiлген iс-әрекеттер) нәтижесінде бiрлесiп тiкелей немесе жанама (үшiншi тұлғалар арқылы) түрде заңды тұлғаның жарғылық капиталын құрайтын акцияларға (үлестерге, пайларға) келетiн дауыстардың жалпы санының жиырма бес пайыздан астамына иелiк етуге құқығы бар тұлға немесе бiрнеше тұлғалар;
2) басқа тұлғамен немесе тұлғалармен қабылданатын шешiмдердi шарт негiзiнде немесе басқаша айқындауға, оның iшiнде басқа тұлғаның немесе тұлғалардың кәсiпкерлiк қызметтi жүргiзу жағдайын айқындауға не атқарушы органның өкiлеттiктерiн жүзеге асыруға мүмкiндiк алған тұлға немесе бiрнеше тұлғалар;
3) екi және одан да көп заңды тұлғалардың атқарушы органы және (немесе) директорлар кеңесi (байқаушы кеңесi) құрамының елуден астам пайызын құрайтын сол бiр жеке тұлғалар, олардың жұбайлары, жақын туыстары, жекжаттары;
4) екi немесе одан да көп заңды тұлғалар қабылдайтын шешiмдердi шарт негiзiнде немесе басқаша айқындауға, оның iшiнде осы тұлғалардың кәсiпкерлiк қызметтi жүргiзу жағдайын айқындауға, не олардың атқарушы органдарының өкiлеттiктерiн жүзеге асыруға мүмкiндiк алған сол бiр жеке тұлғалар, олардың жұбайлары, жақын туыстары, жекжаттары және (немесе) заңды тұлғалар;
5) бiр мезгiлде:
атқарушы органның және (немесе) басқа заңды тұлғаның директорлар кеңесiнiң (байқаушы кеңесiнiң) құрамының елу және одан көп пайызын бiлдiретiн;
басқа заңды тұлғалар қабылдайтын шешiмдердi шарт негiзiнде немесе басқаша айқындауға, оның iшiнде осы тұлғалардың кәсiпкерлiк қызметтi жүргiзу жағдайын айқындауға, не олардың атқарушы органдарының өкiлеттiктерiн жүзеге асыруға мүмкiндiк алған заңды тұлға түрiнде еңбек мiндеттерiн атқаратын жеке тұлғалар;
6) сол бiр жеке тұлғалар, олардың жұбайлары, жақын туыстары, жекжаттары және (немесе) заңды тұлғалар дербес немесе өкiлдерi арқылы екi және одан көп заңды тұлғаның әрқайсысының жарғылық капиталын құрайтын акцияларға (үлестерге, пайларға) келетiн дауыстардың жалпы санының жиырма бес пайыздан астамына иелiк етуге құқығы бар;
7) дербес немесе өкiлдерi арқылы бiр заңды тұлғаның жарғылық капиталын құрайтын акцияларға (үлестерге, пайларға) келетiн дауыстардың жалпы санының жиырма бес пайыздан астам мөлшерiне иелiк етуге құқығы бар жеке тұлғалар және (немесе) заңды тұлғалар, осы жеке тұлғалар, олардың жұбайлары, жақын туыстары, кекжаттары не көрсетiлген заңды тұлғалардың өкiлдерi бiр мезгiлде басқа заңды тұлғаның атқарушы органы және (немесе) директорлар кеңесi (байқаушы кеңесi) немесе өзге орган құрамының елу пайыздан астамына ие жеке тұлғалар және (немесе) заңды тұлғаларды бiлдiредi.

Статья 9 . Группа лиц
1. Группой лиц является совокупность физических и (или) юридических лиц, применительно к которой выполняется одно из следующих условий:
1) лицо или несколько лиц совместно в результате соглашения (согласованных действий) имеют право прямо или косвенно (через третьих лиц) распоряжаться более чем двадцатью пятью процентами от общего количества голосов, приходящихся на акции (доли, паи), составляющие уставный капитал юридического лица;
2) лицо или несколько лиц получили возможность на основании договора или иным образом определять решения, принимаемые другими лицом или лицами, в том числе определять условия ведения другими лицом или лицами предпринимательской деятельности, либо осуществлять полномочия исполнительного органа;
3) одни и те же физические лица, их супруги, близкие родственники, свойственники, представляют собой более пятидесяти процентов состава исполнительного органа и (или) совета директоров (наблюдательного совета) двух и более юридических лиц;
4) одни и те же физические лица, их супруги, близкие родственники, свойственники и (или) юридические лица получили возможность на основании договора или иным образом определять решения, принимаемые двумя и более юридическими лицами, в том числе определять условия ведения этими лицами предпринимательской деятельности, либо осуществлять полномочия их исполнительных органов;
5) физические лица, исполняющие трудовые обязанности в юридическом лице одновременно:
представляют собой пятьдесят и более процентов состава исполнительного органа и (или) совета директоров (наблюдательного совета) другого юридического лица;
получили возможность на основании договора или иным образом определять решения, принимаемые другими юридическими лицами, в том числе определять условия ведения этими лицами предпринимательской деятельности, либо осуществлять полномочия их исполнительных органов;
6) одни и те же физические лица, их супруги, близкие родственники, свойственники и (или) юридические лица имеют право самостоятельно или через представителей распоряжаться более чем двадцатью пятью процентами от общего количества голосов, приходящихся на акции (доли, паи), составляющие уставный капитал каждого из двух и более юридических лиц;
7) физические лица и (или) юридические лица имеют право самостоятельно или через представителей распоряжаться в сумме более чем двадцатью пятью процентами от общего количества голосов, приходящихся на акции (паи, доли), составляющие уставный капитал одного юридического лица, одновременно данные физические лица, их супруги, близкие родственники, свойственники либо представители указанных юридических лиц, занимают более пятидесяти процентов состава исполнительного органа и (или) совета директоров (наблюдательного совета) или иного органа управления другого юридического лица.

2. Осы Заңның ережелерi нарық субъектiлерiне қатысты болады және адамдар тобына таратылады.
10-бап. Үстем жағдай
1. Оған (оларға) тиiстi тауар нарығындағы тауар айналысының жалпы жағдайына елеулi не шешушi ықпал етуiне мүмкiндiк беретiн нарық субъектiсiнiң немесе бiрнеше рынок субъектiлерiнiң ерекше не өзге жағдайлары үстем жағдай болып танылады.
Тиiстi тауар нарығындағы үлесi отыз бес пайыздан аспайтын нарық субъектiсiнiң жағдайы, нарықтың бiрнеше субъектiлерiнiң әрқайсысының жағдайы үстем болып саналған жағдайдан басқа жағдайларда, егер оларға қатысты мынадай талаптар орындалса:
1) белгiлi бiр тауар нарығындағы ең көп үлеске ие нарықтың үштен көп емес субъектiсiнiң жиынтық үлесi елу және одан көп пайызды құраса;
2) белгiлi бiр тауар нарығындағы ең көп үлеске ие нарықтың төрттен көп емес субъектiсiнiң жиынтық үлесi жетпiс және одан көп пайызды құраса үстем болып танылмайды.
2. Тиiстi тауар нарығының шекарасын айқындау және үстем жағдай алатын нарық субъектiсiн тану тәртiбiн тиiстi тауар нарығын талдаудың негiзiнде уәкiлеттi орган айқындайды.
11-бап. Үстем жағдайды терiс пайдалану
Үстем жағдайға ие нарық субъектiсiнiң тиiстi тауар нарығына кiруiн шектейтiн не бәсекелестiктi шектейтiн, жоятын және (немесе) басқа тұлғалардың мүдделерiне қысым жасайтын, оның iшiнде мынадай iс-әрекеттерге:
монополиялы жоғары (төмен) бағалар белгiлеуге;
әртүрлi бағаны не субъектiлермен бiрдей келiсiмдерге объективтi расталған себептерсiз әртүрлi жағдайлар қолдануға;
одан сатып алынған тауарларды аумақтық белгiлерi, сатып алушылар тобы, сатып алу талаптары, сондай-ақ саны, бағасы бойынша қайта сатуға шектеулер белгiлеуге;
мазмұны бойынша немесе iскер айналым дәстүрiне сай осы келiсiмдерге қатысы жоқ рынок субъектiсiнiң қосымша мiндеттемелердi қабылдау жолымен келiсiмiнiң қорытындысын шарттасуға не күштеп таңуға;
тиiстi тауарды өндiру немесе өткiзу мүмкiндiгi бар кезде жеке сатып алушылармен шарт жасаудан негiзсiз бас тартуға;
бәсекелестер өндiретiн не өткiзетiн тауарларды сату бойынша шектеулер қабылдаумен тауарларды жеткiзудi шарттасуға;
сұраныс немесе тұтынушылар тапсырысы бар тауарларды оларды өндiру немесе жеткiзу мүмкiндiгi болған жағдайда, өндiрiс көлемiн негiзсiз қысқартуға немесе тоқтатуға;
монополиялы кiрiс алуға әкелген қолданыстағы баға белгiлеу тәртiбiн бұзушылыққа қатысты iс-әрекеттерiне тыйым салынады және жарамсыз деп танылады.

2. Положение настоящего Закона, относящиеся к субъектам рынка, распространяется на группы лиц.
Статья 10 . Доминирующее положение
1. Доминирующим положением признается исключительное или иное положение субъекта рынка или нескольких субъектов рынка, дающее ему (им) возможность оказывать значительное или решающее влияние на общие условия обращения товара на соответствующем товарном рынке.
Доминирующим не может быть признано положение субъекта рынка, доля которого на соответствующем товарном рынке не превышает тридцати пяти процентов, за исключением случаев, когда доминирующим считается также положение каждого из нескольких субъектов рынка, если в отношении них выполняются следующие условия:
1) совокупная доля не более чем трех субъектов рынка, которым принадлежат наибольшие доли на соответствующем товарном рынке, составляет пятьдесят и более процентов;
2) совокупная доля не более чем четырех субъектов рынка, которым принадлежат наибольшие доли на соответствующем товарном рынке, составляет семьдесят и более процентов.
2. Порядок определения границ соответствующего товарного рынка и признание субъекта рынка, занимающим доминирующее положение, определяется уполномоченным органом на основании анализа соответствующего товарного рынка.
Статья 11 . Злоупотребление доминирующим положением
Запрещаются и признаются недействительными действия субъекта рынка, занимающего доминирующее положение, ограничивающие доступ на соответствующий товарный рынок либо ограничивающие, устраняющие конкуренцию, и (или) ущемляющие интересы других лиц, в том числе такие действия как:
установление монопольно высоких (низких) цен;
применение разных цен либо разных условий к равнозначным соглашениям с субъектами без объективно оправданных на то причин;
установление ограничений на перепродажу купленных у него товаров по территориальному признаку, кругу покупателей, условиям покупки, а также количеству, цене;
обусловливание либо навязывание заключения соглашения путем принятия субъектом рынка дополнительных обязательств, которые по своему содержанию или, согласно обычаям делового оборота, не касаются предмета этих соглашений;
необоснованный отказ от заключения договора с отдельными покупателями при наличии возможности производства или реализации соответствующего товара;
обусловливание поставки товаров принятием ограничений по продаже товаров произведенных либо реализуемых конкурентами;
необоснованное сокращение объемов производства или прекращение производства товаров, на которые имеются спрос или заказы потребителей, при наличии возможности их производства или поставки;
нарушение действующего порядка ценообразования, приведшего к получению монопольного дохода.

12-бап. Мемлекеттiк органдардың бәсекелестiкке
қарсы iс-әрекеттерi
1. Мемлекеттiк органдардың бәсекелестiктi шектеуге алып келген немесе алып келуi мүмкiн кесiмдердi не шешiмдердi қабылдауы, жазбаша не ауызша нұсқамалар беруi, келiсiмдер жасасу немесе өзге де кез келген iс-әрекеттерi бәсекелестiкке қарсы iс-әрекеттер болып табылады.
2. Мемлекеттiк органдардың бәсекелестiкке қарсы iс-әрекеттері, атап айтқанда:
1) Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiнде белгiленген жағдайларды қоспағанда, қызметтiң кез келген саласында нарық субъектiсiнiң құрылуына тыйым салу не кедергi болу, сондай-ақ қызметтiң жекелеген түрлерiн жүзеге асыруға, тауарлардың белгiлi бiр түрлерiн өндiруге, сатып алуға немесе өткiзуге тыйым салу;
2) нарық субъектiлерiн шарттарды басымдықпен жасасуға, тауарларды тұтынушылардың белгiлi бiр тобына бiрiншi кезекте жеткiзуге не белгiлi бiр сатушылардан бiрiншi кезекте сатып алуға тiкелей немесе жанама мәжбүрлеу;
3) егер Қазақстан Республикасының заңнамалық келiсімдерiнде өзгеше белгiленбесе, тауарларды бiр орталықтан бөлуге, сондай-ақ нарықтарды нарық субъектiлерiнiң арасында аумақтық қағидат, тауарлардың түр-түрi, оларды өткiзу немесе сатып алу көлемi бойынша немесе тұтынушылар немесе сатушылар тобы бойынша бөлуге бағытталған кез келген iс-әрекеттер;
4) егер Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiнде өзгеше белгiленбесе, белгiлi бiр тауарларды Қазақстан Республикасының бiр өңiрiнен екiншi өңiрiне өткiзуге (әкетуге) тыйым белгiлеу;
5) нарықтың жеке субъектiлерiне бәсекелестерге қатысты артықшылық жағдайға қоятын, бәсекелестiктi шектеуге алып келетiн немесе алып келуi мүмкiн жеңiлдiктердi немесе басқа артықшылықтарды беру;
6) нарықтың жеке субъектiлерiнiң бәсекелестермен салыстырғанда қызметтiң қолайсыз немесе кемсiтушiлiк жағдайларын жасағаннан туындайтын iс-әрекеттер;
7) нарық субъектiсiнiң дербестiгiне, оның iшiнде тауарларды сатып алуға немесе өткiзуге, баға түзуге, қызмет бағдарламаларын қалыптастыруға және дамытуға, табысты (ақшалай түсiмдi) иеленуге қатысты Қазақстан Республикасының заңдарында көзделмеген тыйым салулар мен шектеулер белгiленетiн iс-әрекеттер болып танылады.
3. Мемлекеттiк органдардың бәсекелестiкке қарсы iс-әрекеттер жасауына Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiнде көзделген жағдайлардан басқа ретте тыйым салынады.
4-тарау. Экономикалық шоғырлануға мемлекеттiк бақылау
13-бап. Экономикалық шоғырлану
1. Үстем жағдайды терiс пайдалануды немесе бәсекелестiктi шектеудi болдырмау мақсатында уәкiлеттi орган осы Заңның 14-бабында көзделген жағдайларда экономикалық шоғырлануға мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады.
Жеке және заңды тұлғаның өтiнiшi негiзiнде уәкiлеттi органның алдын ала келiсiлген келiсiмiмен осы баптың 2-тармағында көрсетiлген мәмiлелер (iс-әрекеттер) жүзеге асырылады.

Статья 12 . Антиконкурентные действия
государственных органов
1. Антиконкурентными действиями государственных органов являются принятие актов либо решений, дача письменных либо устных указаний, заключение соглашений и (или) иные действия, которые привели или могут привести к ограничению конкуренции.
2. Антиконкурентными действиями государственных органов, в частности признаются:
1) запрещение либо препятствование созданию субъектов рынка в какой-либо сфере деятельности, а также установление запретов на осуществление отдельных видов деятельности, на производство, приобретение или реализацию определенных видов товаров, за исключением случаев, установленных законодательными актами Республики Казахстан;
2) прямое или косвенное принуждение субъектов рынка к приоритетному заключению договоров, к первоочередной поставке товаров определенному кругу потребителей либо первоочередному приобретению товаров у определенных продавцов;
3) любое действие, направленное на централизованное распределение товаров, а также распределение рынков между субъектами рынка по территориальному признаку, ассортименту товаров, объему их реализации или закупок или по кругу потребителей или продавцов, если иное не установлено законодательными актами Республики Казахстан;
4) установление запрета на реализацию (вывоз) определенных товаров из одного региона Республики Казахстан в другой, если иное не установлено законодательными актами Республики Казахстан;
5) предоставление отдельным субъектам рынка льгот или других преимуществ, которые ставят их в привилегированное положение относительно конкурентов, что приводит или может привести к ограничению конкуренции;
6) действие, вследствие которого отдельным субъектам рынка создаются неблагоприятные или дискриминационные условия деятельности по сравнению с конкурентами;
7) действие, которым устанавливаются не предусмотренные законами Республики Казахстан запреты и ограничение самостоятельности субъектов рынка, в том числе относительно приобретения или реализации товаров, ценообразования, формирования программ деятельности и развития, распоряжения доходом (выручкой) от реализации товаров.
3. Совершение государственными органами антиконкурентных действий запрещается, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
Глава 4. Государственный контроль
за экономической концентрацией
Статья 13. Экономическая концентрация
1. С целью предотвращения возможного злоупотребления доминирующим положением или ограничения конкуренции уполномоченный орган осуществляет государственный контроль за экономической концентрацией в случаях, предусмотренных статьей 14 настоящего Закона.
С предварительного согласия уполномоченного органа на основании ходатайства физического или юридического лица осуществляются сделки (действия), указанные в пункте 2 настоящей статьи.

2. Мыналар:
1) нарық субъектiсiнiң жаңа заңды тұлғаны, оның iшiнде оның жарғылық капиталын акциялармен (үлестермен, пайлармен) немесе басқа заңды тұлғаның мүлкiмен төлеген жағдайда, егер жаңа құрылған заңды тұлға осы тармақтың 4) тармақшасымен көзделген осындай акциялар (үлестер, пайлар) немесе мүлiктер қатынасындағы құқықты иеленген жағдайда құруы;
2) тиiстi тауар нарығындағы үлесi шектi шамадан асатын нарық субъектiсiн қайта ұйымдастыруы (бiрiктiруi, қосуы, бөлуi, бөлiп шығаруы, қайта құруы);
3) егер тұлға (адамдар тобы) осы иелiкке дейiн аталған нарық субъектiсiнiң акцияларына (үлестерiне, пайларына) билiк етпесе немесе аталған нарық субъектiсiнiң жарғылық капиталындағы дауыс беру құқығы бар акциялар (үлестер, пайлар) санының 25 пайыздан кемiне билiк етсе, нарық субъектiсiнiң жарғылық капиталындағы дауыс беру құқығы бар акцияларды (үлестердi, пайларды) тұлғаның (адамдар тобының) иеленуi, бұл жағдайда мұндай тұлғаға (адамдар тобы) аталған акциялардың (үлестердiң, пайлардың) 25 пайыздан астамына билiк етуге құқық алуы. Бұл талап оның құрылуы кезiнде заңды тұлға құрылтайшыларына қолданылмайды;
4) егер мәмiле (өзара сабақтас мәмiле) нысанасын құрайтын мүлiктiң теңгерiмдiк құны мүлiктi иелiгiнен шығарып отырған немесе табыс етiлiп отырған нарық субъектiсiнiң негiзгi өндiрiстiк құрал-жабдықтары мен материалдық емес активтерiнiң теңгерiмдiк құнының 10 пайызынан асса, нарық субъектiсiнiң (адамдар тобының) нарықтың басқа субъектiсiнен негiзгi өндiрiстiк құрал-жабдықтарды немесе материалдық емес активтердi меншiкке алуы, пайдалануы немесе иеленуi;
5) нарық субъектiсiнiң (адамдар тобының) нарықтың бiр немесе бiрнеше мәмiлелер нәтижесiнде, оның iшiнде сенiмгерлiк басқару туралы шарт, бiрлескен қызмет туралы шарт, тапсырма шарты, құқық келiсiмдерi негiзiнде немесе нарық субъектiсiнiң оның кәсiпкерлiк қызметiн жүргiзу не оның атқарушы органының функцияларын жүзеге асыру шарттарын айқындауға мүмкiндiк беретiн өзге тәсiлмен алуы;
келiсiмдер, шарттар, тапсырмалар арқылы немесе өзге тәсiлмен) алуы;
6) нарықтың екi және одан да көп субъектiлерiнiң атқарушы органдарда, директорлар кеңесiнде (байқаушы кеңестерде) сол бiр жеке тұлғаларының қатысуы экономикалық шоғырлану деп танылады.
3. Мыналар:
1) нарық субъектiсiнiң акцияларын (үлестерiн, пайларын) қаржы ұйымдарының алуы, егер осы алу көрсетiлген тұлға нарық субъектiсiнiң басқару органында дауыс беруге қатыспайтын талаппен оларды кейiн қайта сатумен жүзеге асырылатын болса;
2) оңалту немесе конкурстық басқарушыны, уақытша әкiмшiлiктi (уақытша әкiмшiнi) тағайындау экономикалық шоғырлану болып саналмайды.

2. Экономической концентрацией признается:
1) создание субъектом рынка нового юридического лица, в том числе в случае оплаты ее уставного капитала акциями (долями, паями) или имуществом другого юридического лица, если вновь созданное юридическое лицо приобретает в отношении таких акций (долей, паев) или имущества права, предусмотренные подпунктом 4) настоящего пункта;
2) реорганизация (слияние, присоединение, разделение, выделение, преобразование) субъекта рынка, доля которого превышает предельную величину на соответствующем товарном рынке;
3) приобретение лицом (группой лиц) акций (долей, паев) с правом голоса в уставном капитале субъекта рынка, при котором такое лицо (группа лиц) получает право распоряжаться более чем 25 процентами указанных акций (долей, паев), если до этого приобретения такое лицо (группа лиц) не распоряжалось акциями (долями, паями) данного субъекта рынка или распоряжалось меньшим, чем 25 процентов количеством акций (долей, паев) с правом голоса в уставном капитале указанного субъекта рынка. Данное требование не распространяется на учредителей юридического лица при его создании;
4) получение в собственность, пользование или владение субъектом рынка (группой лиц) основных производственных средств или нематериальных активов другого субъекта рынка, если балансовая стоимость имущества, составляющего предмет сделки (взаимосвязанных сделок), превышает 10 процентов балансовой стоимости основных производственных средств и нематериальных активов субъекта рынка, отчуждающего или передающего имущество;
5) приобретение субъектом рынка (группой лиц) в результате одной или нескольких сделок, в том числе на основании договора о доверительном управлении, договора о совместной деятельности, договора поручения, соглашении прав, или иным способом позволяющих определять условия ведения субъектом рынка его предпринимательской деятельности либо осуществлять функции его исполнительного органа;
6) участие одних и тех же физических лиц в исполнительных органах, советах директоров (наблюдательных советах) двух и более субъектов рынка.
3. Не считается экономической концентрацией:
1) приобретение акций (долей, паев) субъекта рынка финансовыми организациями, если это приобретение осуществляется с целью их следующей перепродажи, при условии, что указанное лицо не принимает участия в голосовании в органах управления субъекта рынка;
2) назначение реабилитационного или конкурсного управляющего, временной администрации (временного администратора).

14-бап. Экономикалық шоғырлануға рұқсат алу
қажет кездегi жағдайлар
1. Егер тиiстi мәмiлеге (iс-әрекетке) қатысушы тұлғалардың соңғы теңгерiм бойынша активтерiнiң теңгерiмдiк құны немесе соңғы қаржы жылында тауарларды өткiзудiң жиынтық көлемi айлық есептiк көрсеткiштiң елу мың есе мөлшерiнен асатын немесе олардың бiрi тиiстi тауар нарығындағы үлесi шектi шамадан асатын нарық субъектiсi болып табылса, не бұл тармақта көрсетiлген нарық субъектiлерiнiң қызметiн бақылайтын тұлғалар тобы иеленушi болып табылса, қаржы ұйымдары қатысқан экономикалық шоғырлану жағдайларынан басқа, экономикалық шоғырлану уәкiлетті органның шешiмiн алған жағдайда жүзеге асырылады
2. Экономикалық шоғырлануға қаржы ұйымдарының қатысуымен рұқсат алу қаржы ұйымы активтерiнiң құны не өз капиталының көлемi уәкiлеттi орган қаржы нарықтарын және қаржы ұйымдарын реттеу мен бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттiк органмен бiрлесiп белгiлеген мөлшерiнен асқан жағдайда жүзеге асырылады.
3. Осы баптың 1-тармағына сәйкес тауарларды өткiзу көлемдерiн есептеген кезде қосылған құн салығының, акциз сомасын алыптастағанда экономикалық шоғырлануға рұқсат беру туралы өтініш берген жылдың алдындағы соңғы қаржы жылы үшiн тауарларды өткiзуден түскен табыс (ақшалай түсiм) сомасы пайдаланылады.
4. Егер рынок субъектiсi экономикалық шоғырлануға рұқсат беру туралы өтiнiш берген жылдың алдындағы соңғы қаржы жылынан аз мерзiм iшiнде қолданылған болса, осы баптың 1-тармағына сәйкес тауарларды өткiзу көлемдерiн есептеген кезде экономикалық шоғырлануға рұқсат беру туралы өтiнiш берген жылдың алдындағы соңғы қаржы жылына, бiрақ бiр жылдан аспайтын мерзiмге дейiнгi кiрiс сомасы пайдаланылады.
5-бап. Экономикалық шоғырлануға рұқсат беру
1. Уәкiлеттi орган экономикалық шоғырлануға, егер ол (адамдар тобының) нарық субъектiсiнiң үстем жағдайын белгiлеуге немесе күшейтуге және (немесе) бәсекелестiктi шектеуге алып келмейтiн жағдайда рұқсат бередi.
2. Уәкiлеттi орган, егер тиiстi мәмiлеге қатысушы олардың iс-әрекеттерiнен болған оңды тиiмдiлiк тиiстi тауар нарығында жағымсыз салдарлардан асатын жағдайда, бәсекелестiктi шектеу мүмкiндiгi кезiнде экономикалық шоғырлануға рұқсат беруге құқылы.
5-тарау. Келiсiмге (келiсiлген iс-әрекетке),
экономикалық шоғырлануға рұқсат беру туралы
өтiнiштердi қарау

Статья 14 . Случаи, при которых необходимо
получение разрешения на экономическую
концентрацию
1. В случае, если балансовая стоимость активов по последним балансам участвующих в соответствующей сделке (действии) субъектов рынка или совокупный объем реализации товаров за последний финансовый год превышает пятисот тысячный размер месячного расчетного показателя или одним из них является субъект рынка, доля которого превышает предельную величину на соответствующем товарном рынке, либо приобретателем является группа лиц, контролирующая деятельность субъектов рынка, указанных в данном пункте, за исключением случаев экономической концентрации с участием финансовых организаций, экономическая концентрация осуществляется при условии разрешения уполномоченного органа.
2. Получение разрешения на экономическую концентрацию с участием финансовых организаций осуществляется в случае, если стоимость активов, либо величина собственного капитала финансовой организации превышает размер, установленный уполномоченным органом совместно с государственным органом, осуществляющим регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций.
3. При расчете объемов реализации товаров в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи используется сумма дохода (выручки) от реализации товаров за вычетом суммы налога на добавленную стоимость и акциза за последний финансовый год, предшествовавший подаче ходатайства о предоставлении разрешения на экономическую концентрацию.
4. В случае, если субъект рынка существовал в течение срока меньше чем последний финансовый год, предшествовавший подаче ходатайства о предоставлении разрешения на экономическую концентрацию, при расчете объемов реализации товаров в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи используется сумма дохода, полученного за время до подачи ходатайства о представлении разрешения на экономическую концентрацию, но не более одного года.
Статья 15 . Предоставление разрешения на
экономическую концентрацию
1. Уполномоченный орган предоставляет разрешение на экономическую концентрацию в случае, если она не приводит к установлению или усилению доминирующего положения субъекта рынка (группы лиц) и (или) ограничению конкуренции.
2. Уполномоченный орган вправе предоставить разрешение на экономическую концентрацию при возможности ограничения конкуренции в случае, если участники соответствующей сделки докажут, что положительный эффект от их действий превысит негативные последствия на соответствующем товарном рынке.
Глава 5. Рассмотрение ходатайств о предоставлении
разрешения на соглашения (согласованные действия),
экономическую концентрацию

16-бап. Нарық субъектiлерiнiң келiсiмiне (келiсiлген
iс-әрекетке), экономикалық шоғырлануға рұқсат
беру туралы өтiнiштер ұсынуы
1. Келiсiм жасасуға (келiсiлген iс-әрекеттi жүзеге асыруға), экономикалық шоғырлануды жүзеге асыруға ниеттенген нарық субъектiлерi уәкiлеттi органға:
1) келiсiмге (келiсiлген iс-әрекетке) рұқсат беру туралы;
2) экономикалық шоғырлануға рұқсат беру туралы өтiнiшпен жүгiнедi.
Келiсiмдерге (келiсiлген iс-әрекеттерге), экономикалық шоғырлануға қатысушылар жалпы өтiнiш ұсынады. Өтiнiштердi қарауға қажеттi құпия ақпаратты уәкiлеттi органға осы тұлғалар жеке-жеке ұсына алады.
2. Егер келiсiм (келiсiлген iс-әрекет) немесе экономикалық шоғырлану конкурстық  рәсiмдер  (аукциондар,  тендерлер,  конкурстар)  қолданумен өткiзiлген жағдайда, өтiнiш конкурс рәсiмi басталғанға дейiн де, конкурс аяқталғаннан кейiн де, бiрақ жеңiмпаз жарияланған күннен бастап отыз күннен кешiктiрмей, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, ұсынылуға тиiс.
3. Келiсiмге (келiсiлген iс-әрекетке), экономикалық шоғырлануға рұқсат беру туралы өтiнiштердi ұсыну және қарау тәртiбiн уәкiлеттi орган белгiлейдi.
17-бап. Келiсiмге (келiсiлген iс-әрекетке),
экономикалық шоғырлануға рұқсат беру туралы
өтiнiштердi қарау
1. Өтiнiш ол түскен күннен бастап он бес күн аяқталғаннан кейiн, егер осы уақыт iшiнде уәкiлеттi орган өтiнiштi өтiнiш берушіге оны және уәкiлеттi орган белгiлеген талаптарға жауап бермейтiн басқа құжаттарды хабарламамен қоса қайтармаса, қарауға қабылданды деп есептеледi.
2. Уәкiлеттi орган өтiнiш берушiден және басқа тұлғалардан, егер оның болмауы iстi қарауға, сондай-ақ сараптама тағайындауға кедергi келтiретiн болса, осы Заңның талаптарына сәйкес қосымша ақпарат сұрата алады.
3. Келiсiмге (келiсiлген iс-әрекетке), экономикалық шоғырлануға рұқсат беру туралы өтiнiштi қараудың мерзiмi отыз күннен аспауға тиiс. Сараптама тағайындаған жағдайда көрсетiлген мерзiм өтiнiштi қарауға қабылдаған сәттен бастап алпыс күннен аспауы тиiс. Көрсетiлген мерзiм iшiнде уәкiлеттi орган келiсiм жасасуға (келiсiлген iс-әрекеттi жүзеге асыруға) немесе экономикалық шоғырлануды жүзеге асыруға рұқсат беру туралы шешiм қабылдауы тиiс.
Келiсiмге (келiсiлген iс-әрекетке), экономикалық шоғырлануға рұқсат беру туралы шешiм қабылдаудың күнi осы тармақтың бiрiншi бөлiмiнде көзделген өтiнiштi қарау мерзiмiнiң соңғы күнi болып есептеледi.

Статья 16 . Предоставление субъектами рынка ходатайств о
предоставлении разрешения на соглашения
(согласованные действия), экономическую
концентрацию
1. Субъекты рынка, намеревающиеся заключить соглашения (осуществлять согласованные действия), осуществлять экономическую концентрацию, обращаются в уполномоченный орган с ходатайством:
1) о предоставлении разрешения на соглашения (согласованные действия);
2) о предоставлении разрешения на экономическую концентрацию.
Участники соглашений (согласованных действий), экономической концентрации представляют общее ходатайство. Конфиденциальная информация, необходимая для рассмотрения ходатайств, может представляться в уполномоченный орган этими лицами в отдельности.
2. В случае, если соглашения (согласованные действия) или экономическая концентрация проводятся с применением конкурсных процедур (аукционы, тендеры, конкурсы), ходатайство может представляться как до начала конкурсной процедуры, так и после, но не позднее тридцати дней с даты объявления победителя, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан.
3. Порядок представления и рассмотрения ходатайств о предоставлении разрешения на соглашение (согласованные действия), экономическую концентрацию, устанавливается уполномоченным органом.
Статья 17 . Рассмотрение ходатайств о предоставлении
разрешения на соглашения (согласованные
действия), экономическую концентрацию
1. Ходатайство считается принятым к рассмотрению по истечении пятнадцати дней со дня его поступления, если в течение этого времени уполномоченный орган не возвратил заявителю ходатайство с уведомлением, что оно и другие документы не отвечают установленным уполномоченным органом требованиям.
2. Уполномоченный орган может запрашивать у заявителя и других лиц в соответствии с требованиями настоящего Закона дополнительную информацию, если ее отсутствие препятствует рассмотрению дела, а также назначить экспертизу.
3. Срок рассмотрения ходатайства о предоставлении разрешения на соглашения (согласованные действия), экономическую концентрацию не должен превышать тридцать дней. В случае назначения экспертизы указанный срок не должен превышать шестидесяти дней с момента принятия ходатайства к рассмотрению. В течение указанного срока уполномоченный орган должен принять соответствующее решение на заключение соглашения (осуществление согласованных действий) или осуществление экономической концентрации.
Днем принятия решения о предоставлении разрешения на соглашения (согласованные действия), экономическую концентрацию считается последний день срока рассмотрения ходатайства, предусмотренного частью первой настоящего пункта.

4. Келiсiмге (келiсiлген iс-әрекетке), экономикалық шоғырлануға рұқсат беру туралы өтiнiштi қарау уәкiлеттi органның немесе онымен басқа өтiнiштер байланысты соттың шешiмiне дейiн немесе онымен басқа мәселе байланысты мемлекеттiк органның шешiмiне дейiн оның қаралуы мүмкiн болмаған жағдайда тоқтатыла тұрады. Келiсiмге (келiсiлген iс-әрекетке), экономикалық шоғырлануға рұқсат беру туралы өтiнiштердi қарауды тоқтата тұру және оны жаңарту туралы уәкiлеттi орган арызданушы хабардар етiлетiн шешiм қабылдайды.
Уәкiлеттi орган келiсiмге (келiсiлген iс-әрекетке), экономикалық шоғырлануға рұқсат беру туралы өтiнiштi оны тоқтата тұрудың себебi болып табылатын жағдайлар жойылғаннан кейiн қарауды жаңартады.
Келiсiмге (келiсiлген iс-әрекетке), экономикалық шоғырлануға рұқсат беру туралы өтiнiштердi қарау мерзiмi iшiнде осы өтiнiштi қарау тоқтатылған күннен бастап тоқтатыла тұрады. Келiсiмге (келiсiлген iс-әрекетке), экономикалық шоғырлануға рұқсат беру туралы өтiнiштердi қарау мерзiмi iшiнде қарау жаңартылған күннен бастап жалғасады
5. Келiсiмге (келiсiлген iс-әрекетке), экономикалық шоғырлануға рұқсат беру туралы өтiнiштердi қарағанда егер уәкiлеттi органның шешiмi осы Заңмен қорғалатын олардың құқықтары мен мүдделерiне елеулi нұқсан келтiрсе, үшiншi тұлғаның қатысуы мүмкiн.
Келiсiмге (келiсiлген iс-әрекетке), экономикалық шоғырлануға рұқсат беру туралы өтiнiштi қарауға қатысуға үшiншi тұлғаларды тарту туралы мәселенi уәкiлеттi орган шешедi, бұл туралы осы өтiнiштi қарауға қатысатын тұлғалар хабардар етiледi.
18-бап. Келiсiмге (келiсiлген iс-әрекетке),
экономикалық шоғырлануға рұқсат беру туралы
өтiнiштер жөнiндегi шешiм
1. Келiсiмге (келiсiлген iс-әрекетке), экономикалық шоғырлануға рұқсат беру туралы өтiнiштi қараудың нәтижелерi бойынша уәкiлеттi орган:
1) келiсiмге (келiсiлген iс-әрекетке) рұқсат беру туралы;
2) келiсiмге (келiсiлген iс-әрекетке) тыйым салу туралы;
3) экономикалық шоғырлануға рұқсат беру туралы;
4) экономикалық шоғырлануға тыйым салу туралы шешiмдердiң бiреуiн қабылдайды.
2. Уәкiлеттi органның келiсiмге (келiсiлген iс-әрекетке), экономикалық шоғырлануға рұқсат беруi туралы шешiмi келiсiмге (келiсiлген iс-әрекеттерге) немесе экономикалық шоғырлануға қатысушылардың бәсекелестiкке келiсiмнiң (келiсiлген iс-әрекеттердiң), экономикалық шоғырланудың терiс әсерiн жоятын немесе жұмсартатын белгiлi талаптар мен мiндеттемелердi орындауымен белгiленуi мүмкiн. Мұндай шарттар мен мiндеттемелер атап айтқанда, мүлiктi басқару, пайдалану немесе иелiк ету жөнiндегi шектеуге, сондай-ақ мүлiктi иелiктен шығаруды жүзеге асыруға рынок субъектiсiнiң мiндеттемелерiне қатысты болуы мүмкiн.
Келiсiмге (келiсiлген iс-әрекеттер) рұқсат айқындалмаған мерзiмге немесе бес жылдан аспайтын мерзiмге берiледi.

4. Рассмотрение ходатайства о предоставлении разрешения на соглашения (согласованные действия), экономическую концентрацию приостанавливается в случае невозможности его рассмотрения до решения уполномоченным органом или судом связанного с ним другого ходатайства или до решения государственным органом связанного с ним другого вопроса. О приостановлении рассмотрения ходатайства о предоставлении разрешения на соглашения (согласованные действия), экономическую концентрацию и его возобновлении уполномоченным органом принимается решение, о чем уведомляется заявитель.
Уполномоченный орган возобновляет рассмотрение ходатайства о предоставлении разрешения на соглашения (согласованные действия), экономическую концентрацию после устранения обстоятельств, которые явились причиной его приостановления.
Течение срока рассмотрения ходатайства о предоставлении разрешения на соглашения (согласованные действия), экономическую концентрацию приостанавливается со дня приостановления рассмотрения данного ходатайства. Со дня возобновления рассмотрения течение срока рассмотрения ходатайства о предоставлении разрешения на соглашения (согласованные действия), экономическую концентрацию продолжается.
5. В рассмотрении ходатайств о предоставлении разрешения на соглашения (согласованные действия), экономическую концентрацию могут принимать участие третьи лица, если решение уполномоченного органа может существенно затронуть их права и интересы, охраняемые настоящим Законом.
Вопрос о привлечении к участию в рассмотрении ходатайства о предоставлении разрешения на соглашения (согласованные действия), экономическую концентрацию третьих лиц решается уполномоченным органом, о чем уведомляются лица, принимающие участие в рассмотрении данного ходатайства.
Статья 18 . Решение по ходатайствам о предоставлении
разрешения на соглашения (согласованные
действия), экономическую концентрацию
1. По результатам рассмотрения ходатайства о предоставлении разрешения на соглашения (согласованные действия), экономическую  концентрацию уполномоченным органом принимается одно из следующих решений:
1) о предоставлении разрешения на соглашение (согласованные действия);
2) о запрещении соглашения (согласованных действий);
3) о предоставлении разрешения на экономическую концентрацию;
4) о запрещении экономической концентрации.
2. Решение уполномоченного органа о предоставлении разрешения на соглашения (согласованные действия), экономическую концентрацию может быть обусловлено выполнением участниками соглашения (согласованных действий) или экономической концентрации определенных требований и обязательств, которые устраняют или смягчают отрицательное влияние соглашения (согласованных действий), экономической концентрации на конкуренцию. Такие условия и обязательства могут касаться, в частности, ограничения по управлению, пользованию или распоряжению имуществом, а также обязательства субъекта рынка осуществить отчуждение имущества.
Разрешение на соглашения (согласованные действия) предоставляется на неопределенный срок или на срок, не превышающий пять лет.

3. Келiсiм (келiсiлген iс-әрекет), экономикалық шоғырлану егер, уәкiлеттi органның шешiмiнде өзгеше белгiленбесе келiсiмге (келiсiлген iс-әрекетке), экономикалық шоғырлануға рұқсат беру туралы уәкiлеттi органның шешiм қабылдау күнiнен бастап жыл iшiнде жүзеге асырылуы мүмкiн. Егер келiсiм (келiсiлген iс-әрекет), экономикалық шоғырлану белгiленген мерзiмде жүзеге асырылмаса, келiсiмге (келiсiлген iс-әрекеттерге), экономикалық шоғырлануға қатысушылардың келiсiмге (келiсiлген iс-әрекеттерге), экономикалық шоғырлануға рұқсат беру туралы жаңа ұсынымды беруге құқығы бар.
4. Осы баптың 2 және 3-тармақтарымен көзделген келiсiмге (келiсiлген iс-әрекеттерге), экономикалық шоғырлануға рұқсат берудiң iс-әрекеттер мерзiмдерiн айқындау тәртiбiн уәкiлеттi орган бекiтедi.
5. Өтiнiш берушiге шешiм, ал қызметтiк, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәлiметтер болған жағдайда - уәкiлеттi органның шешiмiнен көшiрме жiберiледi.
6. Уәкiлеттi орган, шешiмдi қабылдағаннан кейiн осы Заңның 26, 27, 35-баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, оны жоюға немесе өзгертуге құқығы жоқ. Уәкiлеттi орган шешiмде жiберiлген қателер мен нақ арифметикалық қателер түзетуi, өз шешiмiн бұл ретте оның мазмұнын өзгертпестен түсiндiруi, сондай-ақ егер, ұсынымды қарау уақытында зерттелген қандай да бiр мәселе бойынша шешiм қабылданбаса, қосымша шешiмдi қабылдауы мүмкiн.
Уәкiлеттi органнан экономикалық шоғырлануға рұқсат алуы қажет нарық субъектiлерiн мемлекеттiк тiркеу, қайта тiркеу тек уәкiлеттi органның алдын ала келiсiмiмен тiркеушi орган жүзеге асырады.
Уәкiлеттi органның рұқсатынсыз жасалған экономикалық шоғырлануды сот уәкiлеттi органның талап-арызы бойынша жарамсыз деп тануы мүмкiн.
19-бап. Келiсiмге (келiсiлген iс-әрекетке),
экономикалық шоғырлануға рұқсат беру туралы
өтiнiштi қарауды тоқтатудың негiздемесi
1. Келiсiмге (келiсiлген iс-әрекетке), экономикалық шоғырлануға рұқсат беру туралы өтiнiштi қарау, мына:
1) ұстанымдарды және өтiнiштердi керi қайтару туралы хабарлама өтiнiш берушiлерден түскен немесе келiсiмге (келiсiлген iс-әрекетке), экономикалық шоғырлануға рұқсат беруге өтiнiштердi қарауды тоқтату туралы мүдделi тұлғалардың өтiнiштерi түскен;
2) егер, мұндай ақпараттың болмауы өтiнiштi қарауға кедергi келтiретiн болса, уәкiлеттi орган белгiлi мерзiмде өтiнiш берушiнiң ақпаратты бермеуi жағдайларында тоқтатуға жатады.

3. Соглашения (согласованные действия), экономическая концентрация должны быть осуществлены в течение года со дня принятия решения уполномоченным органом о предоставлении разрешения на соглашение (согласованные действия), экономическую концентрацию, если иное не определено в решении уполномоченного органа. Если соглашение (согласованные действия), экономическая концентрация в установленный срок не осуществлены, участники соглашения (согласованных действий), экономической концентрации имеют право подать новое ходатайство о предоставлении разрешения на соглашение (согласованные действия), экономическую концентрацию.
4. Порядок определения сроков действий разрешений на соглашения (согласованные действия), экономическую концентрацию, предусмотренных пунктами 2 и 3 настоящей статьи утверждается уполномоченным органом.
5. Заявителю присылается решение, а в случаях наличия сведений, составляющих служебную, коммерческую или иную охраняемую законом тайну - выписка из решения уполномоченного органа.
6. Уполномоченный орган, приняв решение, не имеет права его отменить или изменить, кроме случаев, предусмотренных статьями 26, 27, 35 настоящего Закона. Уполномоченным органом могут быть исправлены допущенные в решении описки или явные арифметические ошибки, разъяснить свое решение, не изменяя при этом его содержания, а также принять дополнительное решение, если по какому-то вопросу, который исследовался во время рассмотрения ходатайства, не принято решение.
Государственная регистрация, перерегистрация субъектов рынка, которым необходимо получить разрешение от уполномоченного органа на экономическую концентрацию, осуществляется регистрирующим органом только с предварительного согласия уполномоченного органа.
Экономическая концентрация, совершенная без разрешения уполномоченного органа может быть признана судом недействительной по иску уполномоченного органа.
Статья 19 . Основания прекращения рассмотрения ходатайств
о предоставлении разрешения на соглашения
(согласованные действия), экономическую
концентрацию
1. Рассмотрение ходатайств о предоставлении разрешения на соглашения (согласованные действия), экономическую концентрацию подлежит прекращению в случаях:
1) поступления от заявителей уведомлений об отзыве ходатайств и заявлений или поступления заявлений заинтересованных лиц о прекращении рассмотрения ходатайств на предоставление разрешения на соглашения (согласованные действия), экономическую концентрацию;
2) непредставления заявителем информации в определенный уполномоченным органом срок, если отсутствие такой информации препятствует рассмотрению ходатайства.

2. Өтiнiштi қарауды тоқтатудан кейiн өтiнiш берушi келiсiмге (келiсiлген іс-әрекетке), экономикалық шоғырлануға рұқсат беру туралы жаңа өтінішпен уәкiлетті органға жүгiнуге құқылы.
6-тарау. Бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының бұзылуын тергеу
20-бап. Бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы
Қазақстан Республикасы заңнамасын
бұзушылықтарға тергеу жүргiзу yшiн мiндеттiлiк
пен негiз
1. Осы Заңның 7, 11 және 12-баптарын бұзғаны жөнінде шешiмдердi қабылдау үшiн монополияға қарсы орган тергеу жүргізуге мiндеттi.
Осы Заңның өзге бұзушылықтарына қатысты шешiмдердi тергеу жүргiзбестен уәкiлеттi орган қабылдайды.
2. Қазақстан Республикасының бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы заңнамасын бұзушылықтарға тергеу жүргiзу үшiн мыналар негiз болып табылады:
1) монополистiк қызметтiң нәтижесiнде жеке және заңды тұлғалардың олардың құқықтарының бұзылуы туралы өтiнiштерi;
2) Қазақстан Республикасының бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы заңнамасын бұзушылықтар туралы мемлекеттiк органдардың ұсынымдары;
3) тауар нарықтарын, бұқаралық ақпарат құралдарының хабарламаларын және оның иелiгiндегi өзге де мәлiметтердi талдау негiзiнде уәкiлеттi органның өз бастамашылығы.
3. Уәкiлеттi орган тергеу жүргiзу үшiн негiздiң туындауы күнiнен бастап он бес күннен кешiктiрмей мынадай шешiмдердiң бiреуiн қабылдайды:
1) Қазақстан Республикасының бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы заңнамасының бұзылуын тергеу туралы;
2) негiздемелердiң болмауына байланысты Қазақстан Республикасының бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы заңнамасының бұзылуын тергеуден бас тарту туралы.
Уәкiлеттi орган болжамды бұзушылық тиiстi тауар нарығында бәсекенiң жағдайына айтарлықтай әсер етудi көрсетедi ме, соған байланысты жоғарыда аталған шешiмдердiң бiреуiн қабылдайды.
21-бап. Тергеу жүргiзу тәртiбi
1. Тергеу Қазақстан Республикасының заңнама кесiмдерiмен көзделген талаптарды ескере отырып, Қазақстан Республикасы Үкiметi белгiлеген тәртіппен, сондай-ақ осы тараумен жүргізiледi.
2. Тергеу уәкiлеттi органның тергеу туралы шешiмiн шығарғаннан кейiн жүргiзiледi. Тергеу туралы уәкiлеттi органның шешiмi мыналардан:
1) уәкiлеттi органның атауы;
2) тергеудi жүзеге асыратын тұлғаның (тұлғалардың) лауазымы, тегi, аты және әкесiнiң аты;

2. После прекращения рассмотрения ходатайства заявитель вправе обратиться в уполномоченный орган с новым заявлением о предоставлении разрешения на соглашение (согласованные действия), экономическую концентрацию.
Глава 6. Расследование нарушения законодательства
Республики Казахстан о конкуренции и ограничении
монополистической деятельности
Статья 20 . Обязательность и основания для проведения
расследования нарушений законодательства
Республики Казахстан о конкуренции и
ограничении монополистической деятельности
1. Для принятия решений по поводу нарушения статей 7, 11 и 12 настоящего Закона уполномоченный орган обязан провести расследование.
Решения, касающиеся иных нарушений настоящего Закона, принимаются уполномоченным органом без проведения расследования.
2. Основаниями для проведения расследования нарушения законодательства Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности служат:
1) заявления физических и юридических лиц о нарушении их прав в результате монополистической деятельности;
2) представления государственных органов о нарушении законодательства Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности;
3) собственная инициатива уполномоченного органа на основании анализа товарных рынков, сообщений средств массовой информации и иных сведений, имеющихся в его распоряжении.
3. Не позднее пятнадцати дней со дня возникновения основания для проведения расследования уполномоченный орган принимает одно из следующих решений:
1) о расследовании нарушения законодательства Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности;
2) об отказе в расследовании нарушения законодательства Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности ввиду отсутствия оснований.
Уполномоченный орган принимает одно из вышеуказанных решений исходя из того, оказывает ли предполагаемое нарушение ощутимое влияние на условия конкуренции на соответствующем товарном рынке.
Статья 21 . Порядок проведения расследования
1. Расследование проводится в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан с учетом требований, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан, а также настоящей главой.
2. Расследование проводится после вынесения решения уполномоченного органа о расследовании. Решение уполномоченного органа о расследовании должно содержать:
1) наименование уполномоченного органа;
2) должность, фамилию, имя и отчество лица (лиц), осуществляющего (осуществляющих) расследование;

3) тергеу жүргiзудiң себебiн көрсету;
4) Қазақстан Республикасының бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы заңнамасын болжамды бұзуға қатысқан нарық субъектiлерiнiң, мемлекеттiк органдардың тiзбесi;
5) Қазақстан Республикасының бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы заңнамасын болжамды бұзуды көрсетуден тұруы тиiс.
3. Тергеу туралы шешiмдi уәкiлеттi органның басшысы немесе бұған уәкiлеттенген өзге тұлға қол қояды, уәкiлеттi органның мөрiмен куәландырылады және заңнама кесiмдерiмен көзделген талаптарды ескере отырып, сондай-ақ уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен арнайы журналда тiркеледi.
4. Тергеу жүргiзу кезiнде уәкiлеттi органның лауазымды тұлғасы нарық субъектiсiне, мемлекеттiк органға тергеу туралы шешiмдi және қызметтiк куәлiктi көрсетуге мiндеттi.
5. Тергеу туралы шешiмдi және қызметтiк куәлiктi көрсету кезiнде нарық субъектiлерi оларға тиесiлi аумаққа немесе үй-жайға уәкiлеттi органның лауазымды тұлғасын кiргiзуге және тергеудi жүргiзу үшiн қажеттi ақпаратты алу мүмкiндiгiн қамтамасыз етуге мiндетті.
6. Тергеу жүргiзетiн уәкiлеттi орган лауазымды тұлғасының аталған аумаққа немесе үй-жайға кiруiне кедергi келтiру кезiнде хаттама жасалады. Хаттамаға тергеу жүргiзген уәкiлеттi органның лауазымды тұлғасы және нарық субъектiсi, мемлекеттiк орган қол қояды. Аталған хаттамаға қол қоюдан бас тартқан кезде нарық субъектiсi, мемлекеттiк орган бас тарту себебiне жазбаша түсiндiрме беруге мiндеттi.
7. Тергеу нәтижелерi туралы қорытындыны жасаумен тергеу аяқталады. Тергеу нәтижелерi туралы қорытынды осы Заңның тиiстi нормаларына сiлтеме жасай отырып, Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасын бұзуды сипаттаудан тұруы тиiс. Егер, тергеудiң аяқталуы бойынша Қазақстан Республикасының бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы заңнамасының бұзылуы белгiленбесе, онда бұл туралы тергеу нәтижелерi туралы қорытындыда тиiстi жазба жасалады.
8. Тергеу туралы шешiмдi қабылдау күнiне дейiн екi айлық мерзiмнен кешiктiрiлмей тергеу аяқталуы тиiс.
Қосымша тергеу қажет болған жағдайда мерзiм уәкiлеттi органның шешiмiмен бiр айға ұзартылуы мүмкiн.
22-бап. Бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу
туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының
бұзылуын тергеу нәтижелері бойынша уәкiлеттi
органның шешiмi

3) указание основания к проведению расследования;
4) перечень субъектов рынка, государственных органов, вовлеченных в предполагаемое нарушение законодательства Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности;
5) указание предполагаемого нарушения законодательства Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности.
3. Решение о расследовании подписывается руководителем уполномоченного органа либо иным уполномоченным им лицом, заверяется печатью уполномоченного органа и регистрируется в специальном журнале, с учетом требований, предусмотренных законодательными актами, а также в порядке, установленном уполномоченным органом.
4. При проведении расследования должностное лицо уполномоченного органа обязано предъявить субъекту рынка, государственному органу решение о расследовании и служебное удостоверение.
5. При предъявлении решения о расследовании и служебного удостоверения субъекты рынка, государственные органы обязаны допустить должностное лицо уполномоченного органа на территорию или помещение, принадлежащие им, и обеспечить возможность получения необходимой для проведения расследования информации.
6. При воспрепятствовании доступа должностного лица уполномоченного органа, проводящего расследование, на указанные территорию или помещения, составляется протокол. Протокол подписывается должностным лицом уполномоченного органа, проводящего расследование и субъектом рынка, государственным органом. При отказе от подписания указанного протокола субъект рынка, государственный орган обязан дать письменные объяснения причин отказа.
7. Расследование заканчивается составлением заключения о результатах расследования. Заключение о результатах расследования должно содержать описание нарушения законодательства Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности со ссылкой на соответствующие нормы настоящего Закона. В случае, если по завершению расследования не установлено нарушение законодательства Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности, то об этом в заключении о результатах расследования делается соответствующая запись.
8. Расследование должно быть закончено не позднее чем в двухмесячный срок со дня принятия решения о расследовании.
В случае необходимости дополнительного расследования срок может быть продлен решением уполномоченного органа на один месяц.
Статья 22 . Решения уполномоченного органа по результатам расследования
нарушения законодательства Республики Казахстан о конкуренции
и ограничении монополистической деятельности

1. Қазақстан Республикасының бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы заңнамасының бұзылуын тергеу нәтижелерi бойынша уәкiлеттi орган мынадай:
1) әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қозғауда негiздемелердiң болмауы туралы;
2) әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қозғау туралы;
3) қылмыстық iстi қозғау үшiн құқық қорғау органдарына материалдарды беру туралы;
4) Қазақстан Республикасының бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы заңнамасының бұзылуын жою туралы нұсқаманы шығару туралы;
5) нарық субъектiсiне және мемлекеттiк органға Қазақстан Республикасының бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы заңнамасын сақтау мәнiне арналған жоспардан тыс тексеру жүргiзу туралы шешiмдi қабылдайды.
2. Уәкiлеттi органның шешiмi өтiнiш берушiнiң назарына, мемлекеттiк органға, нарықтың тиiстi субъектiсiне және өзге де мүдделi тұлғаларға жеткiзiледi.
3. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнамасы талаптарына сәйкес қаралады.
7 тарау. Қазақстан Республикасының бәсеке
және монополистiк қызметтi шектеу туралы
заңнамасын сақтау нысанасына тексеру жүргiзу
23-бап. Қазақстан Республикасының бәсеке және
монополистiк қызметтi шектеу туралы заңнамасын
сақтау мәселелерi бойынша тексерулердiң түрлерi
мен нысанасы
1. Уәкiлетті орган жүргiзетiн тексерудiң нысанасы нарық субъектiлерiнiң, мемлекеттiк органдардың (бұдан әрi - тексерiлетiн субъектiлер) Қазақстан Республикасының бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы заңнамасын сақтауы болып табылады.
2. Қазақстан Республикасының бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы заңнамасын сақтау нысанасына уәкiлеттi орган жүзеге асыратын нарық субъектiлерi мен мемлекеттiк органдарды тексеру жоспарлы және жоспардан тыс болуы мүмкiн.
24-бап. Жоспарлы тексеру
1. Жоспарлы тексеру тексерiлетiн субъектiлердiң Қазақстан Республикасының бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы заңнамасын сақтауына байланысты мәселелердiң бүкiл кешенiн қамтиды.
2. Жоспарлы тексеру жылына бiр реттен жиi болмайтындай етiп жүргізіледі.
3. Жоспарлы тексеру тексерiлетiн субъектiнiң орналасқан жерi бойынша немесе оның құрылымдық бөлiмшесiнiң орналасқан жерi бойынша жүргiзiлуi мүмкiн.
4. Уәкiлеттi орган басшысы жыл сайын бекiтетiн жұмыс жоспары жоспарлы тексеру жүргізуге негiз болып табылады. Жоспар оларға қатысты тексеру жүргiзу және тексеру жүргiзу кезеңi болжанатын тексерiлетiн субъектiнiң тiзбесiнен тұруы тиiс.

1. По результатам расследования нарушения законодательства Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности уполномоченный орган принимает следующее решение:
1) об отсутствии оснований в возбуждении дела об административном правонарушении;
2) о возбуждении дела об административном правонарушении;
3) о передаче материалов в правоохранительные органы для возбуждения уголовного дела;
4) о вынесении предписания об устранении нарушения законодательства Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности;
5) о проведении внеплановой проверки субъекта рынка и государственного органа на предмет соблюдения законодательства Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности.
2. Решение уполномоченного органа доводится до сведения заявителя, государственного органа, соответствующего субъекта рынка и иных заинтересованных лиц.
3. Дело об административном правонарушении рассматривается в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан об административных правонарушениях.
Глава 7. Проведение проверок на предмет соблюдения
законодательства Республики Казахстан о конкуренции и
ограничении монополистической деятельности
Статья 23 . Виды и предмет проверок по вопросу
соблюдения законодательства Республики Казахстан
о конкуренции и ограничении монополистической
деятельности
1. Предметом проверок, проводимых уполномоченным органом, является соблюдение субъектами рынка, государственными органами (далее - проверяемые субъекты) законодательства Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности.
2. Осуществляемые уполномоченным органом проверки субъектов рынка и государственных органов на предмет соблюдения законодательства Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности могут быть плановыми и внеплановыми.
Статья 24 . Плановые проверки
1. Плановые проверки охватывают весь комплекс вопросов, связанных с соблюдением проверяемыми субъектами законодательства Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности.
2. Плановые проверки проводятся не чаще одного раза в год.
3. Плановые проверки могут проводиться по месту нахождения проверяемого субъекта или по месту нахождения его структурного подразделения.
4. Основанием для проведения плановой проверки является план работы уполномоченного органа, ежегодно утверждаемый его руководителем. План должен содержать перечень проверяемых субъектов, в отношении которых предполагается проведение проверки и период проведения проверки.

25-бап. Жоспардан тыс тексеру
1. Уәкiлеттi органның жұмыс жоспарында көзделмеген тексеру жоспардан тыс тексеру болып саналады және Қазақстан Республикасының бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы заңнамасын бұзушылық туралы уәкiлеттi органға келiп түскен не дербес анықталған ақпараттарды растау үшiн жүргiзiледi.
2. Жоспардан тыс тексеру жүргiзуге:
1) жеке және заңды тұлғалардың монополиялық қызметiнiң нәтижесінде өз құқықтарының бұзылғаны туралы өтiнiшi;
2) Қазақстан Республикасының бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы заңнамасын бұзушылық туралы басқа мемлекеттiк органдардан түскен материалдар;
3) уәкiлеттi органның тауар нарықтарын талдау, бұқаралық ақпараттар құралдарының хабарламалары және өзге де мәлiметтер негiзiндегi жеке бастамасы;
4) Қазақстан Республикасының бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы заңнамасын бұзушылық мәселелерi бойынша уәкiлеттi органның тергеу нәтижесi негiз болады.
26-бап. Тексерудi ұйымдастыру және жүргiзу
тәртiбiнiң ерекшелiктерi
1. Тексеру жүргiзу үшiн уәкiлеттi орган уәкiлеттi орган басшысы қол қойған, мөрмен куәландырылған және заңнамамен белгiленген тәртiпте құқықтық статистика және арнайы есепке алу органында тiркелген қатаң есептiлiк бланкiсiндегi нұсқамасы және тексерудi тағайындау туралы бұйрық қабылданады және тексеру жүргiзу жоспары бекiтiледi.
2. Тексеру жүргiзу туралы нұсқама екi данада жасалып, олар тiркеу үшiн құқықтық статистика және арнайы есепке алу органына берiледi. Тiркеу туралы белгiсi бар бiр данасы iстiң материалдарына қоса тiркеледi.
3. Нұсқаманың Құқықтық статистика және арнайы есеп алу органында тiркелгенi туралы белгiсi бар көшiрмесi, сондай-ақ тексеру жоспары тексеру жүргiзiлетiн күнi тексерiлетiн субъектiнiң басшысына берiледi.
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу органында тiркелгенi туралы белгiсi жоқ тексерiлетiн субъектiге берiлген тексеру жүргiзу туралы нұсқаманың көшiрмесi жарамсыз болып табылады.
4. Тексеру жүргiзу үшiн уәкiлеттi орган басшысының бұйрығымен жұмыс тобының құрылуы, оның құрамының бекiтiлуi, жұмыс тобының басшысы мен басшысының орынбасары айқындалуы мүмкiн.
5. Тексеру жүргiзу үшiн қажеттi материалдарға тексерудi жүзеге асыратын уәкiлеттi орган лауазымды адамдарының тексеру жүргiзу немесе кедергi келтiруi туралы нұсқаманы қабылдаудан тексерiлетiн субъектi бас тартқан жағдайда хаттама жасалады. Хаттамаға тексерудi жүзеге асыратын уәкiлеттi органның лауазымды тұлғасы және тексерiлетiн субъектiнiң уәкiлеттi тұлғасы қол қояды.
Тексерiлетiн субъектiнiң уәкiлеттi тұлғасы бас тарту себебi туралы жазбаша түрде түсiнiктеме бере отырып хаттамаға қол қоюдан бас тарта алады.
Тексеру жүргiзу туралы нұсқаманы алудан бас тарту тексерудi жою үшiн негiздеме болып табылмайды.
Тексерудi тексерудi тағайындау туралы нұсқамада көрсетiлген уәкiлеттi органның сол лауазымды адамы (адамдары) ғана жүргiзедi.

Статья 25 . Внеплановые проверки
1. Внеплановой проверкой считается проверка, которая не предусмотрена планом работы уполномоченного органа и проводится для подтверждения поступившей в уполномоченный орган либо самостоятельно обнаруженной информации о нарушении законодательства Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности.
2. Основанием для проведения внеплановой проверки служат:
1) заявления физических и юридических лиц о нарушении их прав в результате монополистической деятельности;
2) материалы о нарушении законодательства Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности, поступившие из других государственных органов;
3) собственная инициатива уполномоченного органа на основании анализа товарных рынков, сообщений средств массовой информации и иных сведений;
4) результат расследования уполномоченного органа по вопросам нарушения законодательства Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности.
Статья 26. Особенности порядка организации и
проведения проверок
1. Для проведения проверки уполномоченным органом принимается предписание на бланке строгой отчетности, подписываемое руководителем уполномоченного органа, заверенное печатью и зарегистрированное в органах правовой статистики и специальных учетов, в установленном законодательством порядке и приказ о назначении проверки и утверждается план проведения проверки.
2. Предписание о проведении проверки составляется в двух экземплярах, которые предоставляются органу правовой статистики и специальных учетов для регистрации. Один экземпляр с отметкой о регистрации приобщается к материалам дела.
3. Копия предписания с отметкой о регистрации в органе правовой статистки и специальных учетов, а также план проверки в день проведения проверки вручается руководителю проверяемого субъекта.
Копия предписания о проведении поверки, вручаемая проверяемому субъекту без отметки о регистрации в органе правовой статистики и специальных учетов, является недействительной.
4. Для проведения проверки приказом руководителя уполномоченного органа может быть создана рабочая группа, утвержден ее состав, определен руководитель и заместитель руководителя рабочей группы.
5. В случае отказа проверяемого субъекта в принятии предписания о проведении проверки или воспрепятствования доступу должностных лиц уполномоченного органа, осуществляющих проверку, к материалам, необходимым для проведения проверки, составляется протокол. Протокол подписывается должностным лицом уполномоченного органа, осуществляющим проверку, и уполномоченным лицом проверяемого субъекта.
Уполномоченное лицо проверяемого субъекта может отказаться от подписания протокола, предоставив письменное обоснование причин отказа.
Отказ от получения предписания о проведении проверки не является основанием для отмены проверки.
Проверка может проводиться только тем должностным лицом (лицами) уполномоченного органа, которое указано в предписании о назначении проверки.

27-бап. Тексеру жүргiзудiң жоспары және мерзiмi
1. Тексеру жүргiзудiң жоспарында:
1) тексеру жүргiзудiң мерзiмi;
2) тексеру жүргiзудiң негiзгi мiндеттерi мен мақсаттары, оны iске асырудың рәсiмi;
3) тексеру барысында анықталуға тиiс мәселелер тiзбесi және мән-жайлар ауқымы;
4) тексеру жүргiзудiң кестесi;
5) тексерiлетiн субъектi қызметiнiң ерекшелiгiне сәйкес өзге де ақпарат қамтылуға тиiс.
2. Тексеру жүргiзу мерзiмi алдағы жұмыстардың көлемi мен алға қойылған мiндеттер ескерiлiп белгiленедi және тексеру жүргiзу туралы нұсқама құқықтық статистика және арнайы есепке алу органында тiркелген кезден бастап күнтiзбелiк 30 күннен аспауы тиiс.
3. Тексерiлетiн субъектi қызметiнiң ерекшелiгiне, жұмыс көлемiнiң ауқымдылығына байланысты тексерудiң заңда белгiленген мерзiмде аяқталмауы мүмкiн болған жағдайларда уәкiлеттi органның тексеру жүргiзуге жауапты лауазымды адамы уәкiлеттi органның басшысына атқарылған жұмыстың нәтижелері мен тексеру жүргiзудiң мерзiмiн ұзарту қажеттiгi туралы негiздемелер жазылған қызметтiк жазбаны табыс етедi.
4. Уәкiлеттi органның басшысы тексеру жүргiзудiң мерзiмiн ұзарту туралы бұйрық шығаруға құқылы. Уәкiлеттi органның басшысы тексеру жүргiзу туралы бұйрық пен нұсқамаға, сондай-ақ тексеру жоспарына тексеру мерзiмiн ұзарту туралы белгiнi енгiзедi.
Тексеру жүргiзу мерзiмiн ұзарту күнтiзбелiк 30 күннен аспауға тиiс.
5. Тексеру жүргiзу мерзiмiн ұзарту туралы бұйрықтың көшiрмесi тiркелген күнi тексерiлетiн субъектiнiң басшысына берiледi.
6. Тексерiлетiн субъектiге тексеру нәтижелері туралы анықтама тапсырылған күн тексеру мерзiмiнiң аяқталуы болып есептеледi, бiрақ ол тексеру жүргiзу туралы нұсқамада көрсетiлген тексерудi аяқтау мерзiмiнен кешiктiрiлмеуге тиiс.
28-бап. Уәкiлеттi органның тексеру жүргiзу
кезiндегi құқықтары
1. Уәкiлеттi органның лауазымды адамдары тексеру жүргiзген кезде:
1) тексерiлетiн субъектiнiң аумағына және үй-жайына кедергiсiз кiруге;
2) тексеру нысанына сәйкес тексерiлетiн субъектiнiң автоматтандырылған деректер базасына (ақпараттық жүйесіне) қол жеткiзуге;
3) тексерiлетiн субъектiнiң басшыларынан, лауазымды адамдарынан және басқа да қызметкерлерiнен тексеру нысанына қатысты қажеттi ақпараттарды, құжаттарды немесе олардың көшiрмелерiн, тексеру барысында туындаған мәселелер бойынша ауызша және жазбаша түрде түсiнiктеме сұратуға және алуға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы заңнамасын бұзушылықтарға куә адамдар болған жағдайда олардан жазбаша және ауызша түсiнiктемелер алуға құқылы.
2. Тексерiлетiн субъектiнiң басшысы мен адамдары тексеру жүргiзуге жауапты уәкiлеттi органның лауазымды адамының ауызша сауалы бойынша ақпаратты, құжатты немесе олардың көшiрмелерiн беруден бас тартқан жағдайда оған тиiсiнше жазбаша сауал табыс етiледi. Жазбаша сауалды басшының өзiне табыс ету мүмкiн болмаған жағдайда осы сұраныс хабарламамен бiрге тапсырыс хатпен тексерiлетiн субъектi басшысының атына почта байланысымен жiберiледi.

Статья 27 . План и сроки проведения проверки
1. План проверки должна содержать:
1) сроки проведения проверки;
2) основные задачи и цели проведения проверки, процедуру их реализации;
3) перечень вопросов и круг обстоятельств, подлежащих установлению в ходе проверки;
4) график проведения проверки;
5) иную информацию в соответствии со спецификой деятельности проверяемого субъекта.
2. Срок проведения проверки устанавливается с учетом объема предстоящих работ и поставленных задач и не должен превышать 30 календарных дней с момента регистрации предписания о проведении проверки в органе правовой статистики и специальных учетов.
3. В случаях, когда в связи со спецификой деятельности проверяемого субъекта и значительным объемом работ проверка не может быть завершена в установленный законом срок, должностное лицо уполномоченного органа, ответственное за проведение проверки, представляет руководителю уполномоченного органа служебную записку с изложением результатов проделанной работы и обоснований необходимости продления срока проведения проверки.
4. Руководитель уполномоченного органа вправе издать приказ о продлении срока проведения проверки. Руководителем уполномоченного органа вносится отметка о продлении срока проверки в приказ и предписание о проведении проверки, а также в план проверки.
Продление срока проведения проверки не может превышать 30 календарных дней.
5. Копия приказа о продлении срока проведения проверки в день регистрации вручается руководителю проверяемого субъекта.
6. Завершением срока проверки считается день вручения проверяемому субъекту справки о результатах проверки, но не позднее срока окончания проверки, указанного в предписании о проведении проверки.
Статья 28 . Права уполномоченного органа при
проведении проверки
1. Должностные лица уполномоченного органа при проведении проверки имеют право:
1) на беспрепятственный доступ на территорию и в помещения проверяемого субъекта;
2) на доступ к автоматизированным базам данных (информационные системы) проверяемого субъекта в соответствии с предметом проверки;
3) запрашивать и получать от руководителей, должностных лиц и других работников проверяемого субъекта необходимую информацию, документы или их копии, относящиеся к предмету проверки, объяснения в устном и письменном виде по вопросам, возникшим в ходе проверки, а также при наличии свидетелей нарушений законодательства Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности получать письменные и устные пояснения от них.
2. В случае отказа руководителя и должностных лиц проверяемого субъекта по устному запросу должностного лица уполномоченного органа, ответственного за проведение проверки, предоставлять информацию, документы или их копии ему вручается соответствующий письменный запрос. В случае невозможности вручения письменного запроса руководителю проверяемого субъекта, он направляется почтовой связью на имя руководителя проверяемого субъекта заказным письмом с уведомлением.

3. Коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпиялар тексерудi жүзеге асыратын уәкiлеттi органның лауазымды тұлғаларына оны ұсынудан бас тарту үшiн негiз бола алмайды.
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа мемлекеттiк органдарға жiберiлетiн ақпараттарды есептемеген жағдайда уәкiлеттi органмен тексеру барысында тексерiлетiн субъектi туралы алынған кез келген ақпарат таратуға жатпайды.
4. Тексеру жүргiзуде көмек көрсету үшiн уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының басқа мемлекеттiк органдарының мамандарын, сондай-ақ басқа да ғалымдар мен сарапшыларды тартуға құқылы.
5. Тексеру жүргiзетiн уәкiлеттi органның лауазымды тұлғасына тексеру мәнiне жатпайтын талаптар мен өтiнiштердi ұсынуға тыйым салынады.
29-бап. Тексеру нәтижелері
1. Тексеру жүргiзу кезiнде Қазақстан Республикасының бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы заңнамасын бұзушылық анықталған жағдайда уәкiлеттi органның лауазымды адамы осы Заңға және Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес тексерiлетiн нарық субъектiсiне, мемлекеттiк органға қатысты монополияға қарсы ден қоюдың қажеттi шараларын қолдануға құқылы.
2. Барлық тексерiлетiн мәселелер бойынша талдау, тұжырымдама және ұсыныстар көрсетiлетiн тексеру нәтижесi анықтамамен ресiмделедi және екi данада жасалады, оның бiреуi тексерiлетiн субъектiнiң басшысына берiледi.
3. Тексеру нәтижесi тиiстi құжаттармен расталатын тексерiлген мәлiметтер және фактiлер негiзiнде анықтамада мазмұндалады.    Құжаттармен расталмаған тұжырымдамаларды, ұсыныстарды және мәлiметтердi анықтамаға кiргiзуге жол берiлмейдi.
4. Тексеру нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасының бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы заңнамасын бұзушылық болмаған жағдайда анықтамада тиiстi жазба жазылады.
5. Тексеру нәтижесі бойынша ескертпелер және/немесе қарсылықтар болған жағдайда тексерiлетiн субъектiнiң басшысы оларды жазбаша түрде жазып көрсетедi.
Ескертпелер және/немесе қарсылықтар тексерудi жүргiзу туралы анықтамаға қоса берiлуi мүмкiн, ол туралы тиiстi белгi жасалады.
6. Тексерiлетiн субъектiнiң басшысы тексеру жүргiзудiң нәтижелері туралы анықтамаға қол қоюдан бас тартқан жағдайда уәкiлеттi органның тексеру жүргізуге жауапты лауазымды адамы анықтамаға тиiстi жазба енгiзедi.
7. Уәкiлеттi органның тексеру жүргiзуге жауапты лауазымды адамы анықтаманың екiншi данасын тексеру жүргiзу аяқтағаннан кейiн тексерiлетiн субъектi басшысына тапсырады.
Анықтаманы тексерiлетiн субъектiнiң басшысына тапсыру мүмкiн болмаған жағдайда анықтама тексерiлетiн субъектi басшысының атына хабар берiлетiн тапсырыс хатпен пошта байланысы арқылы жiберiледi.

3. Коммерческая и иная охраняемая законом тайна не может служить основанием для отказа в ее предоставлении должностным лицам уполномоченного органа, осуществляющим проверку.
Любая информация о проверяемом субъекте, полученная уполномоченным органом в ходе проверки, не подлежит распространению, за исключением случаев передачи информации другому государственному органу в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Для оказания помощи в проведении проверки уполномоченный орган вправе привлекать специалистов других государственных органов Республики Казахстан, а также ученых и экспертов.
5. Должностным лицам уполномоченного органа, осуществляющим проверку, запрещается предъявлять требования и обращаться с просьбами, не относящимися к предмету проверки.
Статья 29 . Результаты проверок
1. В случае выявления во время проведения проверки нарушений законодательства Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности, должностное лицо уполномоченного органа вправе до окончания проверки применить по отношению к проверяемому субъекту необходимые меры антимонопольного реагирования в соответствии с настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.
2. Результаты проверки оформляются справкой, которая должна содержать анализ, выводы и предложения по всем проверяемым вопросам и составляться в двух экземплярах, один из которых вручается руководителю проверяемого субъекта.
3. Результаты проверки излагаются в справке на основании проверенных данных и фактов, которые подтверждаются соответствующими документами. Включение в справку выводов, предложений и данных, не подтвержденных документами, не допускается.
4. В случае отсутствия нарушений законодательства Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности по результатам проверки в справке производится соответствующая запись.
5. В случае наличия замечаний и/или возражений по результатам проверки, руководитель проверяемого субъекта излагает их в письменном виде.
Замечания и/или возражения могут прилагаться к справке о результатах проведения проверки, о чем делается соответствующая отметка.
6. В случае отказа руководителя проверяемого субъекта от подписания справки о результатах проведения проверки должностным лицом уполномоченного органа, ответственным за проведение проверки, в справку вносится соответствующая запись.
7. Второй экземпляр справки после окончания проверки должностным лицом уполномоченного органа, ответственным за проведение проверки, вручается руководителю проверяемого субъекта.
В случае невозможности вручения справки руководителю проверяемого субъекта, справка направляется почтовой связью на имя руководителя проверяемого субъекта заказным письмом с уведомлением.

30-бап. Тексерудi жүзеге асыратын уәкiлеттi органның
лауазымды адамдарының iс әрекеттерiне
(әрекетсiздiктерiне) шағым жасаудың тәртiбi
1. Тексеру жүргiзу кезiнде тексерiлетiн субъектiлердiң құқықтары мен заңды мүдделерi бұзылған жағдайда тексерiлетiн субъект Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiмен белгiленген тәртiпте уәкiлеттi органның iс әрекеттерiне (әрекетсiздiктерiне) шағым жасауға құқылы.
2. Уәкiлеттi орган лауазымды адамдарының тексеру жүргiзу кезiнде заңсыз әрекеттерi (әрекетсiздiктерi) Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен жауаптылыққа әкеп соқтырады.
8-тарау. Мемлекеттiк реттеудiң және
бақылаудың жекелеген түрлерi
31-бап. Үстем жағдайға ие нарық субъектiлерiн
ерiксiз бөлiп шығару (бөлу)
1. Нарық субъектiлерiнiң үстем жағдайы мұндай жағдайдың жағымсыз салдарларын тиiмдi шектеуге мүмкiндiк бермейтiн болып табылған жағдайда, уәкiлеттi орган оны ерiксiз бөлу немесе олардың құрамынан құрылымдық бөлiмшелер базасында бiр немесе бiрнеше заңды тұлғалар бөлiп шығару және (немесе) кәсiпорын акцияларын (үлестерiн, пайларын) мәжбүрлеп сату туралы егер бұл бәсекелестiктi дамытуға алып келсе, сотқа жүгiнуге құқылы.
2. Үстем жағдайға ие нарық субъектiсiн ерiксiз бөлу (бөлiп шығару) туралы шешiм мынадай шарттардың жиынтығы:
1) оның құрылымдық бөлiмшелердi бөлудiң (бөлiп шығарудың) ұйымдық және аумақтық оқшаулану мүмкiндiгi;
2) оның бөлiнген (бөлiп шығарған) құрылымдық бөлiмшелерiнiң арасында тығыз технологиялық өзара байланыстың (атап айтқанда, егер рынок субъектiсi тұтынып отырған оның құрылымдық бөлiмшесi тауарларының көлемi осы құрылымдық бөлiмше өндiретiн тауарлардың жалпы көлемiнiң отыз пайызынан аспаса) болмауы;
3) қайта ұйымдастырудың нәтижесінде құрылған заңды тұлғалардың тиiстi тауар нарығында дербес жұмыс iстеу мүмкiндiгi болған жағдайда қабылданады.
3. Нарық субъектiсiн ерiксiз бөлу, бөлiп шығару туралы шешiмдi меншiк иесi немесе ол уәкiлеттiк берген орган сот шешiмiнде көзделген талаптарды ескере отырып орындауға жатады.
4. Қаржы ұйымын ерiксiз бөлудiң немесе бөлiп шығарудың шарттарын уәкiлеттi орган қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеудi және қадағалауды жүзеге асыратын уәкiлеттi мемлекеттiк органмен бiрлесiп Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген тәртiппен айқындайды.
5. Тиiстi тауар нарығында үстем жағдайға ие нарық субъектiсiн бөлу, бөлiп шығару мүмкiн болмайтын немесе қисынды болмайтын жағдайда оған монополияға қарсы реттеудiң және бақылаудың өзге де шаралары қолданылады.

Статья 30 . Порядок обжалования действий (бездействий)
должностных лиц уполномоченного органа,
осуществляющих проверку
1. В случае нарушения прав и законных интересов проверяемых субъектов при проведении проверки, проверяемый субъект вправе обжаловать действия (бездействия) уполномоченного органа в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан.
2. Неправомерные действия (бездействия) должностных лиц уполномоченного органа при проведении проверок влекут ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
Глава 8. Отдельные формы государственного
регулирования и контроля
Статья 31 . Принудительное разделение, (выделение)
субъектов рынка, занимающих доминирующее
положение
1. В случае, когда доминирующее положение субъекта рынка, не позволяет уполномоченному органу эффективно ограничивать негативные последствия такого положения, уполномоченный орган вправе обратиться в суд об его принудительном разделении или выделении из его состава одного или нескольких юридических лиц на базе структурных подразделений и (или) принудительной продаже акций (долей, паев) данного субъекта рынка, если это ведет к развитию конкуренции.
2. Решение о принудительном разделении (выделении) субъекта рынка, занимающего доминирующее положение, принимается при наличии совокупности следующих условий:
1) возможности организационного и территориального обособления его разделения (выделения) структурных подразделений;
2) отсутствия между его разделенными (выделенными) структурными подразделениями тесной технологической взаимосвязи (в частности, если объем потребляемых субъектом рынка товаров его структурного подразделения не превышает тридцати процентов общего объема товаров, производимых этим структурным подразделением);
3) возможности юридических лиц, образовавшихся в результате реорганизации, самостоятельно работать на соответствующем товарном рынке.
3. Решение о принудительном разделении, выделении субъекта рынка подлежит исполнению собственником или органом, уполномоченным им, с учетом требований, предусмотренных в судебном решении.
4. Условия проведения принудительного разделения или выделения финансовой организации определяются уполномоченным органом, совместно с уполномоченным государственным органом, осуществляющим регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
5. При невозможности или нецелесообразности разделения, выделения субъекта рынка, занимающего доминирующее положение на соответствующем товарном рынке, к нему принимаются иные меры антимонопольного регулирования и контроля.

32-бап. Уәкiлеттi органға ақпаратты беру жөнiндегi
нарық субъектiлерiнiң қосымша мiндеттемелерi
1. Уәкiлеттi орган нарық субъектiлерiнiң қызметiн бақылау және мониторинг жүргізу үшiн тиiстi тауар нарығындағы үлесi шектi шамадан асатын нарық субъектiлерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмдерiн (бұдан әрi - Тiзiлiм) жүргiзедi.
2. Тiзiлiмге енгiзiлген нарық субъектiлерi уәкiлеттi органға мыналарды:
1) бухгалтерлiк есеп туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тоқсан сайынғы қаржылық есептiлiктi;
2) халықтық акционерлiк қоғам үшiн өзiнiң дауыс берушi акцияларының (үлестерiнiң, пайларының) он және одан да көп пайыздарын немесе акциялардың бес және одан да көп пайыздарын сенiмгерлiк басқаруға сату және (немесе) беру туралы мәлiметтi;
3) өндiрiс (өткiзу) көлемдерi, босатылатын бағалар және шығарылатын (өткiзiлетiн) тауарлардың табыстылық деңгейi туралы өнiмнiң монополиялық түрлерi бойынша ай сайынғы ақпаратты беруге мiндеттi.
3. Тiзiлiмге енгiзiлген нарық субъектiлерi Тiзiлiмге енгiзiлген нарық субъектiлерi бойынша тауарға бағаның алдағы өсуi туралы және Қазақстан Республикасының Укiметi айқындайтын тәртiппен көтеру себебiн растайтын, негiздейтiн материалдарды мiндеттi берумен оларды арттырудың себептерi туралы отыз күн бұрын жазбаша түрде уәкiлеттi органды хабарландыруға мiндеттi.
4. Тiзiлiмге енгiзiлген нарық субъектiлерi берген құжаттарды қарау процесiнде уәкiлеттi орган сұрау салуға сәйкес келетiн Тiзiлiмге енгiзiлген нарық субъектiсiнiң алған күнiнен бастап бес күндiк мерзiмде берiлуi тиiс бағаны көтерудiң себептерi туралы қосымша ақпаратты сұратуға құқылы.
5. Нарық субъектілері, олардың бiрлестiктерi мен басшылары, мемлекеттiк органдар, олардың лауазымды адамдары уәкiлеттi органның талап етуi бойынша уәкiлеттi орган өз қызметiн жүзеге асыру үшiн қажет оның iшiнде коммерциялық, қызметтiк және банктiк құпияны қоспағанда, заңмен қорғалатын өзге де құпиясы бар сенiмдi құжаттар, жазбаша және ауызша түсiндiрмелер және өзге де ақпарат табыс етуге мiндеттi.
6. Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiмен белгiленген жағдайларды қоспағанда уәкiлеттi органмен оның қызметтерiн жүзеге асыру барысында алынған коммерциялық, қызметтiк және заңмен қорғалатын өзге де құпиясы бар мәлiметтер жария етiлмеуге тиiс.
Уәкiлеттi органның қызметкерлерi коммерциялық, қызметтiк және заңмен қорғалатын өзге де құпиясы бар мәлiметтердi жария еткенi үшiн Қазақстан Республикасының заң кесiмдерiнде көзделген тәртiппен жауапты болады.
9-тарау. Уәкiлеттi органның шешiмдерiн (нұсқамаларын) орындау, тексеру, қайта қарау, шағымдану тәртiбi

Статья 32 . Дополнительные обязательства субъектов рынка по
предоставлению информации уполномоченному органу
1. Для контроля и мониторинга деятельности субъектов рынка уполномоченным органом ведется государственный реестр субъектов рынка, доля которых на соответствующем товарном рынке превышает предельную величину (далее - Реестр).
2. Субъекты рынка, включенные в Реестр, обязаны предоставлять в уполномоченный орган:
1) ежеквартальную финансовую отчетность в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете;
2) сведения о продаже и (или) передаче в доверительное управление десяти и более процентов своих голосующих акций (долей, паев), либо пяти и более процентов акций - для народного акционерного общества;
3) ежемесячную информацию по монопольным видам продукции об объемах производства (реализации), отпускных ценах и уровне доходности производимых (реализуемых) товаров.
3. Субъекты рынка, включенные в Реестр, обязаны уведомлять уполномоченный орган в письменном виде за тридцать дней о предстоящем повышении цен на товар, по которому субъекты рынка включены в Реестр, и о причинах их повышения с обязательным предоставлением обосновывающих материалов, подтверждающих причины повышения в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
4. В процессе рассмотрения документов, представленных субъектом рынка, включенным в Реестр, уполномоченный орган вправе запросить дополнительную информацию о причинах повышения цены, которая должна быть представлена в пятидневный срок с даты получения субъектом рынка, включенным в Реестр, соответствующего запроса.
5. Субъекты рынка, их объединения и руководители, государственные органы, их должностные лица обязаны по требованию уполномоченного органа предоставлять достоверные документы, письменные и устные объяснения и иную информацию, в том числе составляющую коммерческую, служебную и иную охраняемую законом тайну, за исключением банковской тайны, необходимой для осуществления уполномоченным органом его деятельности.
6. Сведения, составляющие коммерческую, служебную и иную охраняемую законом тайну, полученные уполномоченным органом в ходе осуществления его деятельности, не подлежат разглашению, за исключением случаев, установленных законодательными актами Республики Казахстан.
Работники уполномоченного органа за разглашение сведений, составляющих коммерческую, служебную и иную охраняемую законом тайну несут ответственность в порядке, предусмотренном законодательными актами Республики Казахстан.
Глава 9. Порядок исполнения, проверки, пересмотра,
обжалования решений (предписаний) уполномоченного органа

33-бап. Уәкiлеттi органның шешiмдерiн
(нұсқамаларын) орындау тәртiбi
1. Уәкiлеттi органның шешiмiн (нұсқамасын) нарық субъектiсi, мемлекеттiк орган уәкiлеттi орган шешiмiнде (нұсқамада) көрсетiлген мерзiмде орындайды.
2. Уәкiлеттi орган шешiм (нұсқама) орындалмаған жағдайда нарық субъектiсiн, мемлекеттiк органды уәкiлеттi органның шешiмiн (нұсқамасын) орындауға мәжбүрлеу туралы талап-арызбен сотқа жүгiнуге құқылы.
34-бап. Уәкiлеттi органның аумақтық органдары
шешiмдерiн (нұсқамаларын) тексеру
1. Уәкiлеттi органның аумақтық органдары қабылдаған шешiмдерi (нұсқамалары) мүдделi тұлғалардың өтiнiштерi бойынша немесе өз бастамашылығы бойынша уәкiлеттi органның олар белгiлеген тәртiппен тексерiлуi мүмкiн.
2. Уәкiлеттi орган аумақтық органның шешiмiн (нұсқамасын) тексеру кезiнде оны тексерудiң аяқталуына дейiн шешiмдi орындауды тоқтатуы мүмкiн, бұл туралы мүдделi тұлғалар жазбаша хабардар етiледi.
3. Уәкiлеттi орган аумақтық органның шешiмiн (нұсқамасын) тексеру нәтижелері бойынша мыналарға:
1) шешiмдi (нұсқаманы) өзгерiссiз қалдыруға;
2) шешiмдi (нұсқаманы) өзгертуге;
3) шешiмдi (нұсқаманы) жоюға;
4) жаңа шешiмдi (нұсқаманы) қабылдауға құқығы бар.
35-бап. Уәкiлетті органның шешiмдерiн
(нұсқамаларын) қайта қарау
1. Уәкiлеттi орган өз бастамасы бойынша немесе мүдделi тұлғаның өтiнiшi бойынша мынадай жағдайларда:
1) егер заңсыз немесе негiзсiз шешiмдердi қабылдауға алып келген елеулi жағдайлар уәкiлеттi органға мәлiм және мәлiмсiз болуы мүмкiн емес;
2) егер шешiм заңсыз немесе негiзсiз шешiмдi қабылдауға алып келген жалған емес ақпараттың негiзiнде қабылданған болса;
3) келiсiмдердiң (келiсiлген iс-әрекеттердiң), экономикалық шоғырланудың қатысушылары уәкiлеттi органның шешiмiне негiзделген талаптар мен мiндеттемелердi орындамаған;
4) егер негiзiнде келiсiмге (келiсiлген iс-әрекетке), экономикалық шоғырлануға рұқсат беру туралы шешiм қабылданған жағдайлар болмаған;
5) Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiнде көзделген басқа негiздер болған жағдайда шешiмдi (нұсқаманы) қайта қарауы мүмкiн.
Шешiм қабылдаған уәкiлеттi орган оны қайта қарау аяқталғанға дейiн шешiмдi орындауды тоқтата тұруы мүмкiн, ол туралы iске қатысушы тұлғаны жазбаша түрде хабардар етедi.
2. Қайта қарау нәтижелері бойынша уәкiлеттi орган:
1) шешiмдi (нұсқаманы) өзгерiссiз қалдырады;
2) шешiмдi (нұсқаманы) өзгертедi;

Статья 33 . Порядок исполнения решений (предписаний)
уполномоченного органа
1. Решение (предписание) уполномоченного органа исполняется субъектом рынка, государственным органом в срок, указанном в решении (предписании) уполномоченного органа.
2. В случае неисполнения решения (предписания) уполномоченный орган вправе обратиться в суд с иском о понуждении субъекта рынка, государственного органа исполнить решение (предписание) уполномоченного органа.
Статья 34 . Проверка решений (предписаний) территориальных
органов уполномоченного органа
1. Решения (предписания), принятые территориальными органами уполномоченного органа, могут быть проверены по заявлениям заинтересованных лиц или по собственной инициативе уполномоченного органа в установленном им порядке.
2. Уполномоченный орган при проверке решения (предписания) территориального органа может приостановить исполнение решения (предписание) территориального органа до окончания его проверки, о чем письменно уведомляются заинтересованные лица.
3. По результатам проверки решения (предписания) территориального органа, уполномоченный орган имеет право:
1) оставить решение (предписание) без изменений;
2) изменить решение (предписание);
3) отменить решение (предписание);
4) принять новое решение (предписание).
Статья 35 . Пересмотр решений (предписаний) уполномоченного
органа
1. Уполномоченный орган по собственной инициативе либо по заявлению заинтересованного лица может пересмотреть свое решение (предписание), в случае:
1) если существенные обстоятельства не были и не могли быть известны уполномоченному органу, что привело к принятию незаконного или необоснованного решения;
2) если решение было принято на основании недостоверной информации, что привело к принятию незаконного или необоснованного решения;
3) невыполнения участниками соглашений (согласованных действий), экономической концентрации требований и обязательств, которыми было обусловлено решение уполномоченного органа;
4) если обстоятельства, на основании которых было принято решение о предоставлении разрешения на соглашение (согласованные действия), экономическую концентрацию уже не существуют;
5) наличия других оснований, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
Уполномоченный орган, принявший решение, может приостановить выполнение решения до окончания его пересмотра, о чем письменно уведомляются лица, принимающие участие в деле.
2. По результатам пересмотра уполномоченный орган может:
1) оставить решение (предписание) без изменений;
2) изменить решение (предписание);

3) шешiмдi (нұсқаманы) жояды;
4) жаңа шешiмдi (нұсқаманы) қабылдайды.
3. Егер шешiмдi қайта қарау нәтижесі бойынша уәкiлеттi орган экономикалық шоғырлануға тыйым салу туралы шешiм қабылдаған жағдайда, экономикалық шоғырлану нәтижесінде құрылған рынок субъектiсiн мемлекеттiк тiркеу уәкiлеттi органның талап-арызы бойынша сот тәртiбiмен жойылады.
36-бап. Уәкiлеттi органның шешiмдерiне
(нұсқамаларына) шағым жасау
1. Уәкiлеттi органның шешiмдерi (нұсқамалары) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген тәртiппен сотқа шағым жасалуы мүмкiн.
2. Уәкiлеттi органға шағымдану үшiн аумақтық органдары шешiмдерiнiң (нұсқамалардың):
1) iс үшiн маңызы бар жағдайлардың толық анықталмауы;
2) iс үшiн маңызы бар жағдайлардың дәлелсiздiгi және белгiленген деп танылуы;
3) шешiмде жазылған тұжырымдардың iстiң жағдайларына сәйкессiздiгi;
4) Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын бұзу немесе дұрыс қолданбауы негiз болып табылады.
3. Уәкiлеттi органның аумақтық органының шешiмiне (нұсқамасына) нарық субъектiсi уәкiлеттi органда немесе оның құқықтарын, бостандығын және заңмен қорғалатын мүдделерiн бұзу туралы нарық субъектiсiне белгiлi болған күнiнен бастап үш айдың iшiнде сотқа Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген тәртiппен шағым жасалуы мүмкiн.
10-тарау. Осы Заңды бұзушылық
37-бап. Осы Заңды бұзушылық:
бәсекеге қарсы келiсiмдер (келiсiлген iс-әрекеттер);
үстем жағдайды асыра пайдалану;
мемлекеттiк органдардың бәсекеге қарсы iс-әрекеттер;
уәкiлеттi органның шешiмдердi (нұсқамаларды) орындамауы немесе оны толық көлемде орындамауы;
егер мұндай рұқсат бар болуы қажет жағдайда, уәкiлеттi органның тиiстi рұқсатын алмастан экономикалық шоғырлану;
белгiленген мерзiмде уәкiлеттi органға ақпаратты бермеуi немесе толық көлемде ақпаратты бермеуi;
уәкiлеттi органға сенiмсiз және (немесе) жалған ақпаратты беру;
уәкiлеттi органның лауазымды тұлғаларының өз функцияларын орындауы кезiнде үй-жайға және аумаққа кiруiне кедергiлер жасау;
келiсiмге (келiсiлген iс-әрекетке), экономикалық шоғырлануға рұқсат беру туралы келiсiлген шешiм болған талаптар мен мiндеттемелердi келiсiмге (келiсiлген iс-әрекеттерге), экономикалық шоғырлануға қатысушылардың орындамауы болып табылады.
38-бап. Уәкiлеттi органның шешiмдерiн
(ұсынымдарын) орындау мiндеттiлiгi
1. Нарық субъектiлерi, мемлекеттiк органдар осы Заңды бұзған кезде:

3) отменить решение (предписание);
4) принять новое решение (предписание).
3. В случае, если по результатам пересмотра решения уполномоченный орган принимает решение о запрещении экономической концентрации, государственная регистрация субъекта рынка, созданного в результате экономической концентрации, отменяется в судебном порядке по иску уполномоченного органа.
Статья 36 . Обжалование решений (предписаний)
уполномоченного органа
1. Решения (предписания) уполномоченного органа могут быть обжалованы в суде в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. Основаниями для обжалования в уполномоченный орган решений (предписаний) территориальных органов являются:
1) неполное выяснение обстоятельств, имеющих значение для дела;
2) не доказанность обстоятельств, имеющих значение для дела и признанных установленными;
3) несоответствие выводов, изложенных в решении, обстоятельствам дела;
4) нарушение или неправильное применение норм законодательства Республики Казахстан.
3. Решение (предписание) территориального органа уполномоченного органа может быть обжаловано субъектом рынка в уполномоченном органе либо в суде в течение трех месяцев со дня, когда субъекту рынка стало известно о нарушении его прав, свобод и охраняемых законом интересов, в порядке установленном законодательством Республики Казахстан.
Глава 10. Нарушения настоящего Закона
Статья 37 . Нарушениями настоящего Закона являются:
антиконкурентные соглашения (согласованные действия);
злоупотребление доминирующим положением;
антиконкурентные действия государственных органов;
невыполнение решения (предписания) уполномоченного органа либо выполнение его не в полном объеме;
экономическая концентрация без получения соответствующего разрешения уполномоченного органа, в случае, если наличие такого разрешения необходимо;
непредставление информации уполномоченному органу в установленные сроки либо представление информации в неполном объеме;
представление недостоверной и (или) ложной информации уполномоченному органу;
создание препятствий должностным лицам уполномоченного органа в доступе в помещения и на территорию проверяемого субъекта рынка при выполнении ими своих функций;
невыполнение участниками соглашения (согласованных действий), экономической концентрации требований и обязательств, которыми было обусловленное решение о предоставлении разрешения на соглашение (согласованные действия), экономическую концентрацию.
Статья 38 . Обязательность исполнения решений (предписаний)
уполномоченного органа
1. При нарушении настоящего Закона субъекты рынка, государственные органы обязаны:

1) уәкiлеттi органның нұсқамаларына сәйкес бұзушылықтарды тоқтатуға және оның салдарларын жоюға, бастапқы жағдайды қалпына келтiруге, шартты бұзуға, нарықтың басқа субъектiсiмен шарт жасауға немесе оған өзгерiстер енгiзуге, Қазақстан Республикасының уәкiлеттi органының бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы заңнамасына сәйкес келмейдi деп таныған кесiмдi жоюға, нұсқамамен көзделген өзге iс-әрекеттердi орындауға;
2) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес келтiрiлген шығынды өтеуге;
3) Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнамасында белгiленген тәртiппен әкiмшiлiк шара қолдану туралы уәкiлеттi органның қаулысын орындауға;
4) Қазақстан Республикасының бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы заңын бұзу нәтижесінде алынған монополиялық табысты республикалық бюджетке аударуға мiндеттi.
2. Осы Заңның 7-бабында көрсетiлген талаптарды бұзу сот тәртiбiмен уәкiлеттi органның талап-арызы бойынша рынок субъектiлерiне таратуға дейiн шаралар қабылдау үшiн негiз болып табылады.
39-бап. Осы Заңды бұзушылық үшiн жауаптылық
Осы Заңды бұзуға кiнәлi тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiнде белгiленген тәртiппен жауапкершiлiкке тартылады.
11-тарау. Қорытынды ережелер
40-бап. Қорытынды ережелер
1. Осы Заң ресми жарияланған күнiнен бастап күнтiзбелiк он күн өткеннен кейiн қолданысқа енгiзiледi.
2. "Бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 9 қаңтардағы  Заңының  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршылары, 2001 ж., N 2, 13-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат) күшi жойылды деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Президентi

1) в соответствии с предписаниями уполномоченного органа прекратить нарушение и устранить его последствия, восстановить первоначальное положение, расторгнуть договор, заключить договор с другим субъектом рынка или внести в него изменения, отменить акт, признанный уполномоченным органом не соответствующим законодательству Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности, выполнить иные действия, предусмотренные предписанием;
2) возместить причиненные убытки в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан;
3) исполнить постановление уполномоченного органа о наложении административного взыскания в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
4) перечислить в республиканский бюджет монопольный доход, полученный в результате нарушения законодательства Республики Казахстан о конкуренции и ограничении монополистической деятельности.
2. Нарушение требований, указанных в статье 7 настоящего Закона, является основанием для принятия мер к субъектам рынка вплоть до ликвидации по иску уполномоченного органа в судебном порядке.
Статья 39 . Ответственность за нарушение настоящего Закона
Лица, виновные в нарушениях настоящего Закона, несут ответственность в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан.
Глава 11. Заключительные положения
Статья 40 . Заключительные положения
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его официального опубликования.
2. Признать утратившим силу  Закон Республики Казахстан от 19 января 2001 г. "О конкуренции и ограничении монополистической деятельности (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N  2; ст. 13; 2006 г. N 3, ст. 22).
Президент
Республики Казахстан