"Тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 2006 жылғы 3 маусымдағы N 502 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы
Осы Заң жеке және заңды тұлғалардың құрылысқа үлестiк қатысуы үшiн олардың ақшалай қаражатын тарту жолымен тұрғын ғимараттарды салуға байланысты қоғамдық қатынастарды реттейдi, сондай-ақ тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шарт тараптарының құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғауға кепiлдiктi белгiлейдi.
1-тарау. Жалпы ережелер
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
Осы Заңда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) кепiлдi мерзiм - құрылыс салушы жобалау-сметалық құжаттамада көрсетiлген құрылыс объектiсi көрсеткiштерiнiң сапасын сақтауға және тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шартқа сәйкес құрылыс объектiсiн (тұрғын ғимарат және т.б.) пайдалану мүмкiндiгiне кепiлдiк беретiн уақыт;
2) үлестiк қатысу туралы шарт (шарт) - құрылыс салушы мен үлескер арасында жасалатын және үлескердiң ақшалай қаражатын тарту жолымен тұрғын ғимараттарды салуға байланысты құқықтық қатынастарды реттейтiн шарт;
3) тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу - тұрғын ғимарттарды салу мақсатында ақшалай қаражатты тарту (құрылыс салушы) және беру (үлескер) бойынша құрылысқа үлестiк қатысу туралы шарт тараптарының қатынастары;
4) үлескер - ақшалай қаражатымен тұрғын үйге өзiнiң қажеттiлiгiн қанағаттандыру үшiн тұрғын ғимараттарды салуға қатысатын жеке немесе заңды тұлға;
5) тұрғын ғимараттағы үлес - жеке меншiк құқығы туындаған кезде бiр мезгiлде тұрғын ғимараттағы ортақ мүлiкке үлестiк меншiк құқығы туындаған жағдайда құрылысқа үлестiк қатысу шарты бойынша салынған тұрғын үйдiң құрамына кiретiн, үлескердiң жеке меншiк құқығына берiлетiн пәтер;
6) тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шарт бойынша тұрғын ғимарат - тұрғын үйден, сондай-ақ ортақ мүлiк болып табылатын өзге де бөлiктерден тұратын құрылыс;
7) құрылыс салушы - өзiнiң меншiк құқығындағы жер учаскесiнде тұрғын ғимарат салуды ұйымдастыру үшiн жеке және заңды тұлғалардың ақшалай қаражатын тарту жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлға;

О проекте Закона Республики Казахстан "О долевом участии в жилищном строительстве"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 июня 2006 года N 502
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О долевом участии в жилищном строительстве".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О долевом участии в жилищном строительстве
Настоящий закон регулирует общественные отношения, связанные с возведением жилых зданий путем привлечения денежных средств физических и юридических лиц для долевого участия в их строительстве, а также устанавливает гарантии защиты прав и законных интересов сторон договора о долевом участии в жилищном строительстве.
Глава 1. Общие положения
Статья 1. Основные понятия, используемые
в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) гарантийный срок - время, на протяжении которого застройщик гарантирует сохранение качества показателей объекта строительства, указанных в проектно-сметной документации и возможность эксплуатации объекта строительства (жилого здания и т.д.) в соответствии с договором о долевом участии в жилищном строительстве;
2) договор о долевом участии в жилищном строительстве (договор) - договор, заключаемый между застройщиком и дольщиком и регулирующий правоотношения, связанные с возведением жилых зданий, путем привлечения денежных средств дольщиков;
3) долевое участие в жилищном строительстве - отношения сторон договора о долевом участии в жилищном строительстве по привлечению (застройщиком) и предоставлению (дольщиком) денежных средств в целях строительства жилых зданий;
4) дольщик - физическое или юридическое лицо, которое денежными средствами участвует в возведении жилых зданий для удовлетворения своих потребностей в жилье;
5) доля в жилом здании - входящее в состав возведенного жилья по договору долевого участия в жилищном строительстве жилище, передаваемое дольщику на праве частной собственности, при возникновении которого одновременно возникает право общей долевой собственности на общее имущество в жилом здании;
6) жилое здание по договору о долевом участии в жилищном стооительстве - строение, состоящее из жилищ, а также иных частей, являющихся общим имуществом;
7) застройщик - юридическое лицо, осуществляющее деятельность по привлечению денежных средств дольщиков для организации возведения жилых зданий на земельных участках, принадлежащих ему на праве собственности;

8) пайдалануға қосуға арналған рұқсат - комиссияны тағайындаған инстанцияның тұрғын ғимаратты қабылдау туралы мемлекеттiк қабылдау комиссиясының актiсiн бекiтуi;
9) тiркеушi орган - жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және олармен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеудi жүзеге асыратын органдар;
10) уәкiлеттi орган - облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдары;
11) нөлдiк цикл - шартты жобалау белгiлiсiнен төмен орналасқан, нөл деп қабылданған үйлердiң немесе ғимараттардың бөлiктерiн және инженерлiк коммуникацияларды салу жөнiндегi құрылыс-монтаж жұмыстарының кешенi.
2-бап. Қазақстан Республикасының тұрғын үй құрылысына
үлестiк қатысу туралы заңдары
1. Қазақстан Республикасының тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы заңдары Қазақстан Республикасының Конституциясына негiзделедi және Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiнiң, осы Заңның және өзге де нормативтiк құқықтық актiлердiң нормаларынан тұрады.
2. Қазақстан Республикасының тұрғын үй қатынастары туралы, сондай-ақ сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметiн реттейтiн заңдары осы Заңмен реттелмейтiн бөлiгiнде тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу қатынастарына қолданылады.
3. Тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу шартына негiзделген, жылжымайтын құрылыс объектiлерiн инвестициялаумен, сондай-ақ жеке тұрғын үй құрлысымен байланысты қатынастар Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiмен реттеледi.
4. Егер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шартта осы Заңда бар өзге де ережелер белгiленсе, онда халықаралық шарттың ережелерi қолданылады.
2-тарау. Тұрғын үй құрлысына үлестiк қатысу
саласындағы мемлекеттiк реттеу және бақылау
3-бап. Уәкiлеттi органның құзыретi
Уәкiлеттi орган:
1) тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысуды ұйымдастыру жөнiндегi құрылыс салушының қызметiне мониторингтi жүзеге асырады;
2) тұрғын ғимараттың құрылысына үлестiк қатысудың орындалмаған шарттары бойынша тартылған ақшалай қаражаттан 12 пайыздан кем емес көлемде қаржы жылының соңында құрылыс салушының жеке капиталының болуы туралы талаптың сақталуына тексерудi және жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес тұрғын ғимаратты салудың мерзiмi бойынша талаптардың сақталуына, үлескерден алынған ақшалай қаражаттың қозғалысына тексерудi тоқсан сайын жүзеге асырады;
3) қажеттi құжаттар мен материалдарға белгiленген тәртiппен сұрау салады және алады;
4) құрылыс салушыларға белгiленген мерзiмде осы Заңды бұзушылықты жою туралы нұсқаулар жiбередi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде көзделген мәжбүрлеу шараларын құрылыс салушыға қолдану туралы шешiм қабылдайды;

8) разрешение на ввод в эксплуатацию - утверждение акта государственной приемочной комиссии о приемке жилого здания инстанцией, назначившей комиссию;
9) регистрирующие органы - органы, осуществляющие государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним;
10) уполномоченный орган - местные исполнительные органы областей (города республиканского значения, столицы);
11) цикл нулевой - комплекс строительно-монтажных работ по возведению частей зданий или сооружений и инженерных коммуникаций, расположенных ниже условной проектной отметки, принимаемой за ноль.
Статья 2. Законодательство Республики Казахстан
о долевом участии в жилищном строительстве
1. Законодательство Республики Казахстан о долевом участии в жилищном строительстве основывается на  Конституции  Республики Казахстан и состоит из норм  Гражданского  кодекса, настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Законодательство Республики Казахстан о жилищных отношениях, а также регулирующее архитектурную, градостроительную и строительную деятельность, распространяется на отношения долевого участия в жилищном строительстве в части, не урегулированной настоящим Законом.
3. Отношения, не основанные на договоре о долевом участии в жилищном строительстве, связанные с инвестированием в строительство объектов недвижимости, а также с индивидуальным жилищным строительством, регулируются Гражданским кодексом Республики Казахстан.
4. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, то применяются правила международного договора.
Глава 2. Государственное регулирование и контроль
в сфере долевого участия в жилищном строительстве
Статья 3. Компетенция уполномоченного органа
Уполномоченный орган:
1) осуществляет мониторинг деятельности застройщиков по организации долевого участия в жилищном строительстве;
2) ежеквартально осуществляет проверку соблюдения требований о наличии собственного капитала застройщика на конец отчетного квартала в объеме не менее 12 процентов от привлеченных денежных средств по неисполненным договорам долевого участия в жилищном строительстве и проверку соблюдения требований по срокам возведения жилых зданий, движения денежных средств, полученных от дольщиков, в соответствии проектно-сметной документации;
3) запрашивает и получает в установленном порядке необходимые документы и материалы;
4) выносит предписания об устранении выявленных нарушений настоящего Закона, а также принимает решение о применении к застройщикам принудительных мер, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан;

5) Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде көзделген жағдайларда yлескердiң ақшалай қаражатын тарту есебiнен құрылыс салушының тұрғын ғимаратты салуды ұйымдастыру жөнiндегi қызметтi жүзеге асыруға арналған лицензиясын сот тәртiбiмен уақытша тоқтатады немесе керi қайтарып алады;
6) тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шарттарды есепке алады.
4-бап. Уәкiлеттi органның құрылыс салушының
қызметiн бақылауы
1. Құрылыс салушы осы Заңның, сондай-ақ оған сәйкес қабылданған нормативтiк құқықтық актiлердiң талаптарын бұзған жағдайда уәкiлеттi орган:
1) құрылыс салушыдан анықталған бұзушылықтарды жоюды талап етуге;
2) құрылыс салушыға осы Заңның, сондай-ақ оған сәйкес қабылданған нормативтiк құқықтық актiлердiң бұзылуын жою туралы орындалуы мiндеттi нұсқаулар беруге;
3) осы Заңмен және Қазақстан Республикасының өзге де заң актiлерiмен белгiленген жауапкершiлiкке құрылыс салушыны (оның лауазымды тұлғаларын) тартуға қажеттi шаралар қабылдауға құқылы.
2. Осы баптың 1-тармағына сәйкес уәкiлеттi орган құрылыс салушыға жiберген нұсқауға ол Қазақстан Республикасының заңында белгiленген тәртiппен шағымдануға құқылы.
3. Құрылыс салушының лицензиясының қолданысын алты айға дейiн мерзiмге, егер:
1) құрылыс салушы тұрғын ғимараттың құрылысына үлестiк қатысу шарты бойынша қаржы жылының аяғында тартылған ақшалай қаражаттан 12 проценттен кем емес көлемде оның жеке капиталының мөлшерiне қойылатын талаптарды сақтамағанда;
2) Осы Заңның өзге де талаптарын құрылыс салушы орындамағанда, тиiсiнше, бiр жыл iшiнде құрылыс салушыға екi және бiрнеше рет заңмен көзделген әкiмшiлiк шаралары қолданылған жағдайда уақытша тоқтатуға құқылы.
3-тарау. Тұрғын үй құрлысына үлестiк қатысуды
ұйымдастыру
5-бап. Құрылыс салушы
1. Құрылыс салушы өзiнiң қаражатын және/немесе қарызға алынған қаражатты, сондай-ақ тұрғын ғимаратты салу үшiн үлескердiң ақшалай қаражатын инвестициялау жолымен өзiнiң қызметiн жүзеге асырады.
Құрылыс салушы тұрғын ғимаратты салу мақсатында үлестiк қатысудың басында мердiгерлiк және тапсырма шарттарын жасасуға құқылы.
Құрылыс салушының үлескердiң алдындағы мiндеттемелерiн орындау мақсатында жер учаскесiн және осы жер учаскесiнде салынып жатқан (құрылатын) көп пәтерлi үйдi немесе өзге де жылжымайтын мүлiк объектiсiн үшiншi тұлғалардың алдындағы мiндеттемелерiн орындауды қамтамасыз ету ретiнде жүктелуге құқығы жоқ.
2. Шетелдiк ұйымдар үлескерлердiң ақшалай қаражатын тарту жолымен тұрғын ғимараттар салуды ұйымдастыру жөнiндегi қызметiн Қазақстан Республикасының аумағындағы заңды тұлғалардың мекемелерi арқылы ғана жүзеге асырады.

5) приостанавливает или отзывает в судебном порядке лицензию застройщика на осуществление деятельности по организации возведения жилых зданий за счет привлечения денежных средств дольщиков в случаях, предусмотренных в законодательных актах Республики Казахстан;
6) осуществляет учет договоров о долевом участии в жилищном строительстве.
Статья 4. Контроль деятельности застройщика
уполномоченным органом
1. В случае нарушения застройщиком требований настоящего Закона, а также принятых в соответствии с ним нормативных правовых актов, уполномоченный орган вправе:
1) требовать от застройщиков устранения выявленных нарушений;
2) направлять застройщикам обязательные для исполнения предписания об устранении нарушений настоящего Закона, а также принятых в соответствии с ним нормативных правовых актов;
3) принимать меры, необходимые для привлечения застройщика (его должностных лиц) к ответственности, установленной настоящим Законом и иными законодательными актами Республики Казахстан.
2. Застройщик, которому направлено предписание уполномоченного органа в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи, вправе обжаловать его в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Действие лицензии застройщика может быть приостановлено сроком до шести месяцев в следующих случаях:
1) застройщиком не соблюдается требование к размеру его собственного капитала на конец финансового года в объеме не менее 12 процентов от привлеченных денежных средств по договору долевого участия в жилищном строительстве;
2) застройщиком не соблюдаются иные требования настоящего Закона при условии, что в течение года к застройщику два и более раза применялись предусмотренные законодательством меры административного воздействия.
Глава 3. Организация долевого участия
в жилищном строительстве
Статья 5. Застройщик
1. Застройщик осуществляет свою деятельность путем инвестирования собственных и/или заемных средств, а также денежных средств дольщиков для возведения жилых зданий.
Застройщик в целях строительства жилых зданий на началах долевого участия вправе заключать договоры подряда и поручения.
Застройщик, в целях исполнения обязательств перед дольщиками, не вправе обременять земельный участок и строящиеся (создаваемые) на этом земельном участке многоквартирный дом или иной объект недвижимости, в качестве обеспечения исполнения обязательств перед третьими лицами.
2. Иностранные организации осуществляют деятельность по организации возведения жилых зданий путем привлечения денежных средств дольщиков только посредством учреждения юридического лица на территории Республики Казахстан.

3. Құрылыс салушы тараптардың келiсiмімен белгiленген жағдайда үлескердiң қаражатына қатынасы бойынша өзiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыруға мiндеттi.
6-бап. Тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу
туралы шарт
Тұрғын үй құрылысына yлестiк қатысу туралы үлгi шартты Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
Тұрғын үй құрылысына yлестiк қатысу туралы шарт бойынша бiр тарап (құрылыс салушы) шартта көзделген мерзiмде тұрғын ғимаратты салуға және пайдалануға қосуға арналған рұқсатты алғаннан кейiн шарттың талаптары бойынша тұрғын ғимараттағы оның үлесiн беруге мiндеттеме қабылдайды; ал екiншi тарап (үлескер) шартпен уағдаласқан мөлшерде және тәртiппен ақшалай қаражатты салуға мiндеттеме қабылдайды.
7-бап. Құрылыс салушы беретiн ақпарат
1. Құрылыс салушы тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шартты жасасу мақсатында келген тұлғаға танысу үшiн мынадай ақпараттар бередi:
1) құрылыс салушының фирмалық атауы және орналасқан жерi;
2) құрылыс салушыны мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiк;
3) салық төлеушiнiң куәлiгi;
4) статистикалық карточка;
5) құрылыс салушының тұрғын үй құрлысында кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асырғандығына соңғы жылғы аудиторлық қорытынды;
6) үлескерлердiң ақшалай қаражатын тарту жолымен тұрғын ғимарат салуды ұйымдастыруға арналған лицензияның нөмiрi, оның берiлген күнi және қолданылу мерзiмi;
7) құрылыс салушы үш жыл iшiнде жүзеге асырған жылжымайтын мүлiк объектiсiнiң құрылыс жобалары туралы, көрсетiлген объектiнiң орналасқан жерiн, оларды пайдалануға қосу мерзiмдерiн көрсете отырып, құрылыс салушы туралы жарияланатын ақпарат;
8) құрылыс объектiлерi туралы.
2. Құрылыс объектiсi туралы ақпаратқа мыналар жатады:
1) кезеңдер бойынша құрылысқа арналған рұқсат;
2) жобалау құжаттамасына сәйкес объектiнiң орналасқан жерi және сипаттамасы;
3) құрылыстың кезеңдерi және оны аяқтау мерзiмдерi туралы мәлiметтер;
4) бас мердiгердiң атауы.
3. Құрылыс салушы және құрылыс объектiсi туралы ақпарат Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын мерзiмдi баспа басылымдарында мiндеттi жариялануға тиiс.
8-бап. Тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы
шарттың нысаны және елеулi ережелерi
1. Тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шарт Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен үлгi шарттың негiзiнде жазбаша нысанда жасалады, есепке алынуға тиiс және есепке алынған кезден бастап жасалған болып есептеледi.
2. Шарттың елеулi ережелерi мыналар болып табылады:
1) үлескердiң жобалау құжаттамасына сәйкес құрылыс салушы пайдалануға қосуға арналған рұқсатты алғаннан кейiн өзiне тиесiлi өзiнiң тұрғын ғимаратындағы үлесiн анықтауы;

3. Застройщик обязан осуществить страхование своей гражданско-правовой ответственности по отношению к средствам дольщиков на условиях, которое определяется соглашением сторон.
Статья 6. Договор о долевом участии в жилищном
строительстве
Типовой договор о долевом участии в жилищном строительстве утверждается Правительством Республики Казахстан.
По договору о долевом участии в жилищном строительстве одна сторона (застройщик) обязуется в предусмотренный договором срок построить жилое здание и после получения разрешения на ввод в эксплуатацию передать дольщику его долю в жилом здании по условиям договора; а другая сторона (дольщик) обязуется внести денежные средства, в размерах и порядке, обусловленных договором.
Статья 7. Информация, предоставляемая застройщиком
1. Застройщик предоставляет для ознакомления лицу, обратившемуся с целью заключения договора о долевом участии в жилищном строительстве, следующую информацию:
1) о фирменном наименовании и месте нахождения застройщика;
2) свидетельство о государственной регистрации (перерегистрации) застройщика;
3) свидетельство налогоплательщика;
4) статистическую карточку;
5) аудиторское заключение за последний год осуществления застройщиком предпринимательской деятельности в жилищном строительстве;
6) лицензию на организацию возведения жилых зданий путем привлечения денежных средств дольщиков;
7) о проектах строительства объектов жилой недвижимости, которые застройщик осуществил в течение двух лет, предшествующих опубликованию информации о застройщике, с указанием места нахождения указанных объектов, сроков их ввода в эксплуатацию.
8) об объекте строительства.
2. Информация об объекте строительства включает:
1) разрешение на строительство по этапам;
2) указание местоположения и описание объекта в соответствии с проектной документацией;
3) сведения об этапах строительства и сроках его завершения;
4) наименование генерального подрядчика.
3. Информация о застройщике и об объекте строительства подлежит обязательному опубликованию в периодическом печатном издании, распространяемом на территории Республики Казахстан.
Статья 8. Форма и обязательные условия договора
о долевом участии в жилищном строительстве
1. Договор о долевом участии в жилищном строительстве заключается в письменной форме на основании типового договора, утвержденного Правительством Республики Казахстан, подлежит учету и считается заключенным с момента такого учета.
2. Обязательными условиями договора являются:
1) определение для дольщика в соответствии с проектной документацией его доли в жилом здании, подлежащей передаче ему застройщиком после получения разрешения на ввод его в эксплуатацию;

2) құрылыс салушының тұрғын ғимараттағы үлестi үлескерге беру мерзiмi;
3) шарттың бағасы, яғни өзiнiң үлесiндегi жалпы алаңның бiр шаршы метрiнiң есебiне сүйене отырып, үлескер салған ақшалай қаражаттың сомасы;
4) тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шарт бойынша тұрғызылған тұрғын ғимаратқа кепiлдi мерзiм;
5) тұрғын ғимараттағы пәтерге тиесiлi, үлескерге берiлетiн сәулеттiк жобалау құжаттамасы (тұрғын үйдiң пайдалы алаңының жоспары, қабаттылығы) бөлiгiнде шартқа мiндеттi қосымша;
6) құрылыс салушы жылжымайтын мүлiк объектiсiндегi үлескердiң үлесiн оған берудiң шартта көрсетiлген мерзiмiн бұзған жағдайда айыпақыны (өсiмдi) көрсету;
7) үлескер төлемдi салудың шартта белгiленген мерзiмін бұзған жағдайда айыпақыны (өсiмдi) көрсету.
3. Тұрғын ғимараттың кепiлдiк мерзiмi объектiнi пайдалануға қосқан күннен бастап үш жылдан кем болмауы тиiс.
4. Шартта осы баптың 2-тармағымен көзделген ережелер болмаған кезде мұндай шарт есепке алынуға тиiс емес.
5. Құрылысқа үлестiк қатысушы азамат қайтыс болған жағдайда шарт бойынша оның құқықтары мен мiндеттемелерi Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес мұрагерге өтедi. Құрылыс салушы құрылысқа үлестiк қатысушының құқықтары мен мiндеттемелерiнiң осындай мұрагерге өтуiнен бас тартуға құқығы жоқ.
9-бап. Тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу
туралы шарт жасасу
1. Құрылыс салушы заңмен белгiленген тәртiппен тұрғын ғимарат салуға жер учаскесi берiлгеннен не құрылыс салушының меншiк құқығына жататын учаскенi құрылысқа пайдалануға рұқсат берiлгеннен және құрылыс объектiсi құрылысының нөлдiк циклын аяқтағаннан кейiн тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шарт жасасуға құқылы. Үлескермен шарт тұрғын ғимаратты пайдалануға қосуға рұқсат берiлгенге дейiн жасалуы мүмкiн.
2. Тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шарт қаржы жылының аяғында онда тұрғын ғимарат құрылысына үлестiк қатысу туралы орындалмаған шарт бойынша тартылған ақшалай қаражаттан 12 проценттен кем емес көлемде жеке капитал болған кезде құрылыс салушымен жасалады.
10-бап. Тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы
шартты есепке алу
1. Тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шартты, оған өзгерiстердi, сондай-ақ шарт бойынша талап құқығын берудi тұрғын ғимарат салынған жер бойынша уәкiлеттi органдар есепке алуға тиiс.
2. Тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шартты, оған өзгерiстердi, сондай-ақ шарт бойынша талап құқығын берудi есепке алу үшiн құрылыс салушы салынған тұрғын ғимараттағы үлестiң алаңы мен оның орналасқан жерi көрсетiлген құжаттарды тапсырады.
Құрылыс салушы тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шартты есепке алу туралы жазбаның көшiрмесiн уәкiлеттi орган есепке алғаннан кейiн он жұмыс күнi iшiнде үлескерге беруге мiндеттi.
Шартты, оған өзгерiстердi, сондай-ақ шарт бойынша талап құқығын берудi есепке алған кезде үлеске үшiншi тұлғаның құқығы бұрын тiркелгендiгiне мiндеттi тексеру жүргiзiледi. Мұндай құқық анықталған кезде шартты есепке алудан бас тартылады.

2) срок передачи застройщиком доли в жилом здании дольщику;
3) цена договора, то есть сумма денежных средств, подлежащих внесению дольщиком, исходя из расчета за квадратный метр общей площади в его доле;
4) гарантийный срок на жилое здание, возведенное по договору о долевом участии в жилищном строительстве;
5) обязательное приложение к договору части архитектурной проектной документации (план отдельной полезной площади жилища, этажность), относящейся к квартире в жилом здании, подлежащей передаче дольщику;
6) указание величины неустойки (пени) в случае нарушения застройщиком предусмотренного договором срока передачи дольщику его доли в объекте недвижимости;
7) указание величины неустойки (пени) в случае нарушения дольщиком установленного договором срока внесения платежа;
3. Гарантийный срок на жилое здание не может быть менее трех лет со дня приемки объекта в эксплуатацию.
4. При отсутствии в договоре условий, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, договор не может быть поставлен на учет.
5. В случае смерти гражданина - участника долевого строительства его права и обязанности по договору переходят к наследникам, в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан. Застройщик не вправе отказать таким наследникам в переходе прав и обязанностей участника долевого строительства.
Статья 9. Заключение договора долевого участия
в жилищном строительстве
1. Застройщик вправе заключать договор о долевом участии в жилищном строительстве после того, как ему в установленном законом порядке предоставлен земельный участок под строительство жилого здания, либо дано разрешение на использование под строительство участка, принадлежащего застройщику на праве собственности и после завершения нулевого цикла застройки объекта строительства. Договор с дольщиками может заключаться только до выдачи разрешения на ввод в эксплуатацию жилого здания.
2. Договор о долевом участии в жилищном строительстве заключается застройщиком с дольщиками при наличии у него собственного капитала на момент заключения договора в объеме не менее 12 процентов от привлеченных денежных средств по неисполненным договорам долевого участия в жилищном строительстве.
Статья 10. Учет договоров о долевом участии в
жилищном строительстве
1. Договор о долевом участии в жилищном строительстве, изменения в него, а также уступка права требования по договору подлежат учету в уполномоченных органах по месту нахождения возводимого жилого здания.
2. Для учета договоров о долевом участии в жилищном строительстве, изменений в него, а также уступки права требования по договору, застройщиком представляются документы с указанием площадей долей и их местоположения в возводимом жилом здании.
Застройщик обязан предоставить дольщику выписку об учетной записи договора о долевом участии в жилищном строительстве в течении десяти рабочих дней после учета в уполномоченном органе.
При учете договоров, изменений в него, а также уступки права требования по договору, производится обязательная проверка на предмет наличия ранее поставленных на учет прав третьих лиц на долю. При наличии таких прав, в учете договора отказывается.

3. Тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шартты есепке алуды құрылыс салушы жүргiзiледi, ол құрылысқа немесе оның кезеңiне арналған рұқсатты, 2-тармақта көрсетiлген құжаттарды қоспағанда, уәкiлеттi органға тапсырады.
4. Шартты есепке алу уәкiлеттi органға құжаттарды тапсырған күннен бастап он жұмыс күнi iшiнде жүргiзiледi.
5. Шартты орындаудан бiр жақ бас тартқан жағдайда уәкiлеттi органға бастамашы тарап шартты орындаудан бiржақты бас тартуды есепке алу туралы өтiнiш бередi. Бұл ретте, бастамашы тарап он күнтiзбелiк күнi iшiнде басқа тарапқа шартты орындаудан бiржақты бас тарту туралы жазбаша хабарлауға мiндеттi.
11-бап. Мiндеттемелердiң орындалуы
1. Yлескердiң шарт бағасын төлеуi бiр жолғы төлем салу арқылы немесе шартта белгiленген кезеңде жүргiзiледi. Құрылыс салушы үлескердiң ақшалай қаражатын тұрғын үй ғимаратын салуға жұмсауға мiндеттi.
2. Құрылысқа үлестiк қатысу туралы шартқа сәйкес ақшалай қаражат толық көлемде төленген және тараптар табыстау актiсiне қол қойған кезден бастап үлескердiң ақшалай мiндеттемесi орындалған болып есептеледi.
3. Тұрғын ғимараттағы тиiстi үлестi үлескерге беру туралы актiге тараптар қол қойған және тұрғын үйдi пайдалануға беруге арналған рұқсат алынған кезден бастап құрылыс салушының мiндеттемесi орындалды деп есептеледi.
12-бап. Шартты өзгерту және бұзу
1. Егер шартпен және (немесе) қосымша келiсiмдермен оны өзгерту жағдайлары мен ережелерi көзделетiн болса, құрылыс салушының немесе үлескердiң келiсiмi бойынша шарт жасалғаннан кейiн шарттың ережелерi өзгеруi мүмкiн.
Егер нөлдiк циклде тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шартты жасасқан үлескер бiр жолғы төлеммен шарттың бағасын төлесе, онда бағаны одан әрi өзгертуге рұқсат етiлмейдi.
2. Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiнде белгiленген тәртiппен ол шарттың бағасы толық төленгеннен немесе бiр мезгiлде қарызын жаңа үлескерге аударғаннан кейiн тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шарт бойынша үлескердiң талап құқынан шегiнуiне жол берiледi.
3. Тараптар салынған тұрғын ғимараттағы тиiстi үлестi табыстау туралы актiге қол қойылғанға дейiн шартты мемлекеттiк тiркеген кезден бастап тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шарт бойынша үлескер талап құқығынан шегiне алады.
4. Үлескер өз үлесiнiң сапасына қойылатын талаптар едәуiр бұзылған жағдайда бiржақты тәртiппен шарттың орындалуынан бас тартуға және осы Заңның 16-бабына сәйкес құрылыс салушыдан ақшалай қаражаттың қайтарылуын және айыпақы төлеуiн талап етуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексiне сәйкес зиянның орнын толтыруға құқылы.

3. Учет договоров долевого участия в жилищном строительстве застройщиком производится с представлением, кроме документов, указанных в пункте 2, уполномоченному органу разрешения на строительство или его этапа.
4. Учет договоров производится в течение пяти рабочих дней со дня подачи документов в уполномоченный орган.
5. В случае одностороннего отказа от исполнения договора, в уполномоченный орган стороной-инициатором представляется заявление об учете одностороннего отказа от исполнения договора. При этом сторона-инициатор обязана письменно уведомить об одностороннем отказе от исполнения договора другую сторону в течение десяти календарных дней.
Статья 11. Исполнение обязательств
1. Уплата дольщиком цены договора производится путем внесения платежей единовременно или в установленные договором периоды.
Застройщик обязан расходовать денежные средства дольщика для целей, связанных с возведением жилого здания, в строительстве которого участвует дольщик.
2. Денежные обязательства дольщика считаются исполненными с момента уплаты в полном объеме денежных средств в соответствии с договором о долевом участии в жилищном строительстве.
3. Обязательства застройщика считаются исполненными с момента подписания сторонами акта о передаче дольщику соответствующей доли в жилом здании и получения разрешения на ввод в эксплуатацию жилого дома.
Статья 12. Изменение и расторжение договора
1. По соглашению застройщика или дольщика условия договора могут быть изменены после его заключения, если договором и (или) дополнительными соглашениями к нему предусмотрены случаи и условия ее изменения.
В случае если дольщик, заключивший договор о долевом участии в жилищном строительстве на нулевом цикле, уплачивает цену договора единовременным платежом, то дальнейшее изменение цены не допускается.
2. Уступка дольщиком права требования по договору о долевом участии в жилищном строительстве допускается только после уплаты им цены договора или одновременно с переводом долга на нового дольщика в порядке, установленном  Гражданским  кодексом Республики Казахстан.
3. Уступка дольщиком права требования по договору о долевом участии в жилищном строительстве допускается с момента учета договоров до момента подписания сторонами акта о передаче соответствующей доли в возведенном жилом здании.
4. В случае нарушения обязательных условий договора о долевом участии в жилищном строительстве в том числе требований к качеству своей доли, дольщик в одностороннем порядке вправе отказаться от исполнения договора и потребовать от застройщика возврата денежных средств и уплаты неустойки в соответствии со статьей 16 настоящего Закона, а также возмещение убытков в соответствии с Гражданским Кодексом Республики Казахстан.

13-бап. Тұрғын ғимараттан үлес беру
1. Құрылыс салушы шартта көзделген мерзiмiнен кешiктiрмей тұрғызылған тұрғын ғимараттан үлескерге өз үлесiн беруге мiндеттi. Құрылыс салушының үлестi беруi мен үлескердiң оны қабылдап алуы тараптардың табыстау актiсi бойынша жүзеге асырылады.
2. Үлескерге оның үлесiн беру құрылыс салушы осы объектiнi пайдалануға қосуға арналған рұқсатты алғаннан кейiн жүзеге асырылады.
3. Барлық тұрғын ғимаратты пайдалануға қосуға рұқсат алғаннан кейiн құрылыс салушы тиiстi үлескерге үлестi беру жөнiндегi мiндеттеменi мезгiлiнен бұрын орындауға құқылы.
4. Құрылыс салушыдан құрылыстың аяқталғаны және тұрғын ғимараттағы үлесiнiң берiлуге дайын екендiгi туралы жазбаша хабарлама алған үлескер шартта көзделген мерзiмде немесе егер мұндай мерзiм белгiленбесе, көрсетiлген хабарлама алған күннен бастап жетi жұмыс күнi iшiнде оны қабылдап алуға мiндеттi.
5. Yлескер өзiнiң үлесiн табыстау туралы актiге қол қойғанға дейiн құрылыс салушыдан табыстау туралы актiде Заңда немесе шартта көрсетiлген талаптарға өз үлесiнiң сәйкес келмейтiндiгiн көрсетудi талап етуге, ал құрылыс салушы актiге көрсетiлген мәлiметтердi енгiзуге не табыстау актiсiне қол қоюдан бас тартуға құқылы.
6. Егер шартта өзгеше көзделмесе, осы баптың 4-тармағында көрсетiлген мерзiмде үлескер тұрғын ғимараттағы өзiнiң үлесiн алудан жалтарған немесе үлескер оны қабылдаудан бас тартқан кезде (осы баптың 5-тармағында көрсетiлген жағдайды қоспағанда) құрылыс салушы тиiстi үлестi беру үшiн шартта көзделген күннен бастап он жұмыс күнi өткеннен кейiн шартты бұзуға және шартқа сәйкес өзi келтiрген залалдың орнын толтыруда құрылыс салушыға тиесiлi айыпақыны (өсiмдi) қоспағанда, үлескерге ақшалай қаражатты қайтаруға құқылы.
14-бап. Құрылысқа үлестiк қатысу басталғанда тұрғын
ғимаратты салуды ұйымдастыруға байланысты
жарнамалардың ерекшелiгi
1. Тұрғын ғимаратты салу үшiн үлескердiң ақшалай қаражатын тарту мақсатында құрылыстың нөлдiк циклiне рұқсат берiлгенге дейiн тұрғын ғимаратқа жарнама жасауға рұқсат етiлмейдi.
2. Уәкiлеттi орган құрылыс салушының лицензиясының қолданысын уақытша тоқтатқан кезде үлескерлердiң ақшалай қаражатын тартуға арналған жарнамаға тыйым салынады.
4-тарау. Тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу
саласындағы жауапкершiлiк
15-бап. Тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысуды
ұйымдастыруға талаптардың бұзылуы
Құрылыс салушы осы Заңмен белгiленген ақпараттарды толық немесе дәл бермеген жағдайда үлескер мәмiленi жарамсыз деп тану туралы талап-арызбен сотқа шағымдана алады. Мәмiле жарамсыз деп танылған жағдайда құрылыс салушы шарт бойынша үлескерге төлеген ақшалай қаражатты қайтаруға және Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексiне сәйкес келтiрiлген зиянның орнын толтыруға мiндеттi.

Статья 13. Передача доли в жилом здании
1. Застройщик обязан передать дольщику его долю в возведенном жилом здании не позднее срока, который предусмотрен договором.
Передача застройщиком доли и принятие ее дольщиком осуществляются сторонами по передаточному акту.
2. Передача дольщику его доли осуществляется застройщиком не ранее получения им разрешения на ввод в эксплуатацию этого объекта.
3. После получения разрешения на ввод в эксплуатацию всего жилого здания, застройщик вправе досрочно исполнить обязательства по передаче долей соответствующим дольщикам.
4. Дольщик, получивший письменное уведомление застройщика о завершении строительства, и о готовности доли в жилом здании к передаче, обязан приступить к ее принятию в предусмотренный договором срок или, если такой срок не установлен, в течение семи рабочих дней со дня получения указанного уведомления.
5. Дольщик до подписания акта о передаче ему его доли, вправе потребовать от застройщика указать в акте о передаче несоответствие его доли требованиям, указанным в настоящем Законе или в договоре, а застройщик внести в акт данные сведения, либо отказаться от подписания передаточного акта.
6. Если иное не установлено договором, при уклонении дольщика от принятия своей доли в жилом здании в предусмотренный пунктом 4 настоящей статьи срок, или при отказе дольщика от ее принятия (за исключением случая, указанного в пункте 5 настоящей статьи), застройщик, по истечении десяти рабочих дней со дня, предусмотренного договором для передачи соответствующей доли, вправе расторгнуть договор и вернуть денежные средства дольщику, кроме неустойки (пени), причитающейся согласно договору застройщику в возмещение убытков, понесенных им из-за этого.
Статья 14. Особенности рекламы, связанной
с организацией возведения зданий на
началах долевого участия в жилищном
строительстве
1. Реклама жилых зданий с целью привлечения денежных средств дольщиков для возведения жилого здания до выдачи разрешения на строительство нулевого цикла не допускается.
2. Запрещается реклама для привлечения денежных средств дольщиков в период приостановления действия лицензии застройщика уполномоченным органом.
Глава 4. Ответственность в сфере долевого
участия в жилищном строительстве
Статья 15. Нарушение требований к организации
долевого участия в жилищном строительстве
В случае предоставлении застройщиком неполной и недостоверной информации, установленной настоящим Законом, дольщик вправе обратиться в суд с иском о признании сделки недействительной. В случае признания сделки недействительной застройщик обязан возвратить денежные средства, уплаченные дольщиком по договору, и возместить понесенные им убытки согласно  Гражданскому  Кодексу Республики Казахстан.

16-бап. Тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы
шарт бойынша тараптардың жауапкершiлiгi
1. Құрылыс салушы жылжымайтын мүлiк объектiсiндегi үлескердiң үлесiн шартта көрсетiлген мерзiмде берудi бұзған жағдайда құрылыс салушы әрбiр кешiктiрген күн үшiн үлескерге тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу шарты бойынша төленген соманың 0,1 % мөлшерiнде айыпақы (өсiм) төлейдi.
2. Жұмыс нәтижесiн қабылдағаннан кейiн әдеттегi қабылдау әдiсi кезiнде анықталуы мүмкiн емес (жасырын кемшiлiктер), оның iшiнде құрылыс салушы қасақана жасырған шарттан ауытқуды немесе өзге де кемшiлiктердi анықтаған үлескер олар анықталғаннан кейiн он күн iшiнде бұл туралы құрылыс салушыға хабарлауға мiндеттi.
3. Егер жылжымайтын мүлiк объектiсiндегi үлес шарт ережелерiнен ауытқыса немесе өзге де кемшiлiктермен қабылданса, үлескер өз таңдауы бойынша құрылыс салушыдан:
1) тараптар келiскен мерзiмде кемшiлiктерiн өтеусiз жоюды;
2) шарт бағасын мөлшерiнен азайтуды;
3) кемшiлiктердi жою кеткен өз шығынының орнын толтыруды талап етуге құқылы.
4. Yлескер шартта белгiленген мерзiмде төлем салудың мерзiмiн бұзған жағдайда құрылыс салушыға әрбiр кешiктiрген күн үшiн шартпен белгiленген кезеңде үлескер төлейтiн сомадан 1 % мөлшерiнде айыпақы (өсiм) төлейдi.
5. Yлескер тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шарт бойынша мердiгерлiк жұмыстардың тапсырысшысы бола алмайды және тұрғын ғимараттың құрылысын жүзеге асырғанда қаржы және өзге де тәуекелдер үшiн жауапты емес.
5-тарау. Қорытынды және өтпелi ережелер
17-бап. Өтпелi ережелер
1. Осы Заңның қолданысы осы Заң қолданысқа енгiзiлгенге дейiн туындаған тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу қатынастарына қолданылмайды.
2. Егер осы Заң қолданысқа енгiзiлгенге дейiн құрылыс салушыға үлестiк қатысу жолымен тұрғын ғимаратты салудың кезектi кезеңiне рұқсат берiлген болса, онда тұрғын ғимараттың құрылысын аяқтау үшiн үлескерлердiң ақшалай қаражатын тарту жөнiндегi қызметтi жүзеге асыруға лицензия талап етiлмейдi.
18-бап. Осы Заңның қолданысқа енгiзiлуi
1. Осы Заң 2007 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi
Қазақстан Республикасының
Президентi

Статья 16. Ответственность сторон по договору
о долевом участии в жилищном строительстве
1. В случае нарушения застройщиком предусмотренного договором срока передачи дольщику его доли в объекте недвижимости, застройщик уплачивает дольщику неустойку (пеню), в размере 0,1 % от суммы, уплаченной дольщиком по договору долевого участия в жилищном строительстве за каждый день просрочки.
2. Дольщик, обнаруживший в течении гарантийного срока после приемки результатов работы отступления в ней от договора или иные недостатки, которые не могли быть установлены при обычном способе приемки (скрытые недостатки), в том числе такие, которые были умышленно скрыты застройщиком, обязан известить об этом застройщика в десятидневный срок по их обнаружении.
3. В случае, если доля в объекте недвижимости принята с отступлениями от условий договора или с иными недостатками, дольщик по своему выбору вправе потребовать от застройщика:
1) безвозмездного устранения недостатков в согласованный сторонами срок;
2) соразмерного уменьшения цены договора;
3) возмещения своих расходов на устранение недостатков.
4. В случае нарушения установленного договором срока внесения платежа, дольщик уплачивает застройщику неустойку (пеню), в размере 0,1 % за каждый день просрочки от суммы, подлежащей уплате дольщиком в установленный договором период.
5. Дольщик в силу договора о долевом участии в жилищном строительстве не несет ответственности за финансовые и прочие риски при осуществлении строительства жилого здания.
Глава 5. Заключительные и переходные положения
Статья 17. Переходные положения
1. Действие настоящего Закона не распространяется на отношения долевого участия в жилищном строительстве, которые возникли до введения в действие настоящего Закона.
2. Если разрешение на очередной этап строительства жилого здания путем долевого участия было выдано застройщику до введения в действие настоящего Закона, то лицензия на осуществление им деятельности по привлечению денежных средств дольщиков для завершения строительства жилого здания не требуется.
Статья 18. Введение в действие настоящего Закона
1. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2007 года.
Президент
Республики Казахстан