"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне жергiлiктi өзiн-өзi басқару мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 29 маусымдағы N 595 Қаулысы
Ескерту. "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне жергiлiктi өзiн-өзi басқару мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентiнен қайтарып алынсын - ҚР Үкіметінің 2007.03.13.  N 188  қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Yкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне жергiлiктi өзiн-өзi басқару мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актілерiне жергiлiктi өзiн-өзi басқару мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
1-бап.  Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 13, 99-құжат; 2005 ж., N 9, 26-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат):
15-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"15-бап. Жергiлiктi өкiлдi органдардың құзыретi";
2-тармақ алып тасталсын.
2. "Қоғамдық бiрлестiктер туралы" 1996 жылғы 31 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 8-9, 234-құжат; 2000 ж., N 3-4, 63-құжат; 2001 ж., N 24, 338-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 13, 53-құжат):
3-баптың екiншi бөлiгiнде "аумақтық" деген сөз алып тасталсын.
3. "Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар туралы" 1996 жылғы 5 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 11-12, 263-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 1999 ж., N 4, 101-құжат; 2000 ж., N 6, 145-құжат; 2003 ж., N 14, 112-құжат, 2004 ж., N 11-12, 67-құжат; N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат):
1) 13-баптың бесiншi бөлiгiнде екiншi сөйлем алып тасталсын.
2) 32-бап мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Қоғамдық бақылауды қоғамдық бiрлестiктер мен жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдары өз бастамасы, табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органмен немесе облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілiктi атқарушы органдарымен жасалған шарттар бойынша жүзеге асырады.".

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам местного самоуправления"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 июня 2006 года N 595
Сноска. Проект Закона отозван из Парламента - постановление Правительства РК от 13 марта 2007 года N  188 .
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам местного самоуправления".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и
дополнений в некоторые законодательные акты
Республики Казахстан по вопросам местного самоуправления
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие
законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Земельный  кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 13, ст. 99; 2005 г., N 9, ст. 26; 2006 г., N 1, ст. 5; N 3, ст. 22):
в статье 15:
в заголовке слова "и органов местного самоуправления" исключить;
пункт 2 исключить.
2. В  Закон  Республики Казахстан от 31 мая 1996 г. "Об общественных объединениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 8-9, ст. 234; 2000 г., N 3-4, ст. 63; 2001 г., N 24, ст. 338; 2005 г., N 5, ст. 5; N 13, ст. 53):
в части второй статьи 3 слово "территориального" исключить.
3. В  Закон  Республики Казахстан от 5 июля 1996 г. "О чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 11-12, ст. 263; 1998 г., N 23, ст. 416; 1999 г., N 4, ст. 101; 2000 г., N 6, ст. 145; 2003 г., N 14, ст. 112; 2004 г., N 11-12, ст. 67; N 23, ст. 142; 2006 г., N 1, ст. 5):
1) второе предложение части пятой статьи 13 исключить;
2) статью 32 дополнить частью второй следующего содержания:
"Общественный контроль осуществляется общественными объединениями и органами местного самоуправления по их инициативе, договору с уполномоченным государственным органом в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и местными исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы).".

4. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" 1998 жылғы 2 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 15, 209-құжат; 1999 ж., N 21, 744-құжат; 2000 ж., N 5, 116-құжат; 2001 ж., N 13-14, 172-құжат; N 17-18, 241-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 18, 142-құжат; 2004 ж., N 10, 56-құжат):
3-баптың 3-тармағының 3) тармақшасында ", еңбегiне ақы Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бюджет қаражатынан төленетiн" деген сөздер алып тасталсын.
5. "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 3, 17-құжат; N 9, 86-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж, N 10, 103-құжат; 2004 ж., N 10, 56-құжат; N  17, 97-құжат; N 23, 142-құжат; N 24, 144-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат):
35-бапта:
1-тармақта:
7) тармақшада ", сондай-ақ аудандық маңызы бар қалаларда, кенттерде, ауылдарда (селоларда), ауылдық (селолық) округтерде автомобиль жолдарының салынуын, қайта жаңартылуын, жөнделуiн және күтiп-ұсталуын" деген сөздер алып тасталсын;
12-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) табысы аз адамдарды анықтау, оларды есепке алу, жалғызiлiктi қарттарға және еңбекке жарамсыз азаматтарға үйiнде қызмет көрсету жөнiндегi жұмысты ұйымдастырады;"
14-1), 18), 20), 21) тармақшалар алып тасталсын;
1-1-тармақтағы ", сондай-ақ ауылдық (селолық) жерде оқушыларды мектепке дейiн және кейiн қарай тегiн жеткiзiп салуды ұйымдастыруда" деген сөздер алып тасталсын.
6. "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж, N 3, 18-құжат; 2004 ж., N 2, 10-құжат; 2005 ж., N 7-8, 19-құжат; N 17-18, 76-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат):
мынадай мазмұндағы 8-1-баппен толықтырылсын:
"8-1-бап. Жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарының халықты жұмыспен қамту саласындағы құзыретi
Жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарының құзыретiне:
1) табысы аз адамдарды анықтау және жергiлiктi атқарушы органдарға оларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету жөнiнде ұсыныс енгiзу;
2) жұмыссыздарға кәсiби бағдарлау iсiнде тегiн қызметтер көрсету кiредi.".
7. "Мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек туралы" 2001 жылғы 17 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 17-18, 247-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
5-баптың 2-тармағында "жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдарының," деген сөздерден кейiн "жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарының," деген сөздермен толықтырылсын.

4. В  Закон  Республики Казахстан от 2 июля 1998 г. "О борьбе с коррупцией" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 15, ст. 209; 1999 г., N 21, ст. 744; 2000 г., N 5, ст. 116; 2001 г., N 13-14, ст. 172; N 17-18, ст. 241; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 18, ст. 142; 2004 г. N 10, ст. 56):
в подпункте 3) пункта 3 статьи 3 слова ", оплата труда которых производится из средств государственного бюджета Республики Казахстан" исключить.
5. В  Закон  Республики Казахстан от 23 января 2001 г. "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 3, ст. 17; N 9, ст. 86; N 24, ст. 338; 2002 г., N 10, ст. 103; 2004 г., N 10, ст. 56; N 17, ст. 97; N 23, ст. 142; N 24, ст. 144; 2005 г., N 7-8, ст. 23; 2006 г., N 1, ст. 5):
в статье 35:
в пункте 1:
в подпункте 7) слова ", а также строительство, реконструкцию, ремонт и содержание автомобильных дорог в городах районного значения, поселках, аулах (селах), аульных (сельских) округах" исключить;
подпункт 12 изложить в следующей редакции:
"12) организует работу по выявлению малообеспеченных лиц, их учету, обслуживанию одиноких престарелых и нетрудоспособных граждан на дому;"
подпункты 14-1), 18), 20), 21) исключить;
в пункте 1-1 слова ", а также организация бесплатного подвоза учащихся до школы и обратно в аульной (сельской) местности" исключить.
6. В  Закон  Республики Казахстан от 23 января 2001 г. "О занятости населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 3, ст. 18; 2004 г., N 2, ст. 10; 2005 г., N 7-8, ст. 19; N 17-18, ст. 76; 2006 г., N 3, ст. 22):
дополнить статьей 8-1 следующего содержания:
"Статья 8-1. Компетенция органов местного самоуправления в сфере занятости населения
В компетенцию органов местного самоуправления входят:
1) выявление малообеспеченных лиц и внесение в местные исполнительные органы предложений по обеспечению их занятости;
2) оказание бесплатных услуг безработным в профессиональной ориентации.".
7. В  Закон  Республики Казахстан от 17 июля 2001 г. "О государственной адресной социальной помощи" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 17-18, ст. 247; 2004 г., N 23, ст. 142):
в пункте 2 статьи 5 после слов "органов местного государственного управления," дополнить словами "органов местного самоуправления,".

8. "Әдiлет органдары туралы" 2002 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж, N 6, 67-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; N 24, 154-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат):
18-бап мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) жергiлiктi қоғамдастық жарғыларын мемлекеттiк тiркеу, тiркелген жергiлiктi қоғамдастық жарғыларының есебiн жүргiзу.".
9. "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шiлдедегi Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 15, 148-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2005 ж. N 7-8, 23-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат):
1) 10-баптың 2-тармағының 2-тармақшасы алып тасталсын;
2) 10-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"10-1-бап. Жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарының құзыретi
Жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарының құзыретiне:
1) елдi мекен жерлерiнде мал жаятын орындарды айқындау;
2) елдi мекен аумақтарын санитарлық тазартуды ұйымдастыру;
3) қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру кiредi.";
3) 35-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) елдi мекен аумақтарын санитарлық тазартуды ұйымдастыруға шығыстар.".
10. "Агроөнеркәсiптiк кешендi және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттiк реттеу туралы" 2005 жылғы 8 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2005 ж., N 13, 52-құжат):
7-баптың 5-тармағының 7) және 8) тармақшалары алып тасталсын.
2-бап.  Осы Заң, тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiкте жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдары құрылуына қарай қолданысқа енгiзiлетiн осы Заңның 1-бабының 5, 9, 10-тармақтарын қоспағанда, 2007 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

8. В  Закон  Республики Казахстан от 18 марта 2002 г. "Об органах юстиции" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 6, ст. 67; 2004 г., N 23, ст. 142; N 24, ст. 154; 2005 г., N 7-8, ст. 23; 2006 г., N 3, ст. 22):
статью 18 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) государственную регистрацию уставов местных сообществ, ведение учета зарегистрированных уставов местных сообществ.".
9. В  Закон  Республики Казахстан от 10 июля 2002 г. "О ветеринарии" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 15, ст. 148; 2004 г., N 23, ст. 142; 2005 г. N 7-8, ст. 23; 2006 г., N 1, ст. 5; N 3, ст. 22):
1) подпункт 2) пункта 2 статьи 10 исключить;
2) статью 10-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 10-1. Компетенция органов местного самоуправления
В компетенцию органов местного самоуправления входят:
1) определение мест выпаса животных на землях населенного пункта;
2) организация санитарной очистки территории населенных пунктов;
3) организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек.";
3) пункт 1 статьи 35 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) расходов на организацию санитарной очистки территории населенных пунктов.".
10. В  Закон  Республики Казахстан от 8 июля 2005 г. "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., N 13, ст. 52):
подпункты 7) и 8) пункта 5 статьи 7 исключить.
Статья 2.
Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2007 года, за исключением пунктов 5, 9, 10 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие по мере создания органов местного самоуправления на соответствующих административно-территориальных единицах.
Президент
Республики Казахстан