"Қазақстан Республикасы ақпараттық кеңiстiгiнiң бәсекеге қабiлеттiлiгiн дамытудың 2006-2009 жылдарға арналған тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасының Президентi Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 11 шілдедегі N 651 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Қазақстан Республикасы ақпараттық кеңiстiгiнiң бәсекеге қабiлеттiлiгiн дамытудың 2006-2009 жылдарға арналған тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасының Президентi Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Президентінің
Жарлығы
Қазақстан Республикасы ақпараттық кеңiстiгiнiң бәсекеге
қабiлеттiлiгiн дамытудың 2006-2009 жылдарға арналған
тұжырымдамасы туралы
Қазақстан Республикасы ақпараттық кеңiстiгiнiң бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыруды қамтамасыз ету мақсатында  ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасы ақпараттық кеңiстiгiнің бәсекеге қабiлеттiлiгiн дамытудың 2006-2009 жылдарға арналған тұжырымдамасы (бұдан әрi - Тұжырымдама) мақұлдансын.
2. Орталық және жергiлiктi атқарушы органдар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынатын және есеп беретiн мемлекеттiк органдар Тұжырымдаманы iске асыру жөнiнде қажеттi шаралар қабылдасын.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2006 жылғы "__"_______
N _______ Жарлығымен
мақұлданған
Қазақстан Республикасы ақпараттық кеңiстiгiнiң бәсекеге
қабiлеттiлiгiн дамытудың 2006-2009 жылдарға арналған
тұжырымдамасы
Астана
2006 жыл
Кiрiспе
Қазақстан Республикасының ақпарат кеңiстiгінiң бәсекеге қабiлеттілігін дамытудың 2006-2009 жылдарға арналған тұжырымдамасы (бұдан әрi - Тұжырымдама) Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2006 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан халқына арнаған Жолдауында белгiленген әлем елдерiнiң бәсекеге барынша қабiлеттi елу елдiң қатарына кiру стратегиясына сәйкес және Қазақстан Республикасы Қауiпсiздiк Кеңесiнiң 2006 жылғы 1 наурыздағы шешiмiн орындау үшiн әзiрлендi.
Тұжырымдамада Қазақстан Республикасының жаһандық ақпараттық кеңiстiгiн және ақпарат нарығын дамытудың негiзгi үрдiстерi, қазiргi заманғы ақпарат нарығындағы бәсекеге қабiлеттілiктiң өзектi проблемалары таңдалады. Мемлекеттiк саясаттың ақпарат саласындағы стратегиялық мақсаттары мен мiндеттерi, сондай-ақ оларды iске асыру тетiгінiң базалық принциптерi айқындалды.
Тұжырымдама нысаналы бағдарламалар, заңнамалық және нормативтiк құқықтық кесiмдер әзiрлеу қызметiн атқарады. Ол алдағы кезеңге (2006-2009 жылдарға) арналған.

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О Концепции развития конкурентоспособности информационного пространства Республики Казахстан на 2006-2009 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 июля 2006 года N 651
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О Концепции развития конкурентоспособности информационного пространства Республики Казахстан на 2006-2009 годы".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Указ
Президента Республики Казахстан
О Концепции развития конкурентоспособности
информационного пространства Республики Казахстан
на 2006-2009 годы
В целях обеспечения повышения конкурентоспособности информационного пространства Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Одобрить прилагаемую Концепцию развития конкурентоспособности информационного пространства Республики Казахстан на 2006-2009 годы (далее - Концепция).
2. Центральным и местным исполнительным органам, а также государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан, принять необходимые меры по реализации Концепции.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Одобрена
Указом Президента
Республики Казахстан
от " __ " ____ 2006 года
N ___
Концепция
развития конкурентоспособности информационного пространства
Республики Казахстан на 2006-2009 годы
Введение
Астана, 2006 год
Концепция развития конкурентоспособности информационного пространства Республики Казахстан на 2006-2009 годы (далее - Концепция) разработана в соответствии со Стратегией вхождения Казахстана в число пятидесяти наиболее конкурентоспособных стран мира, обозначенной в  Послании  Президента Республики Казахстан народу Казахстана от 1 марта 2006 года, и во исполнение решений Совета Безопасности Республики Казахстан от 1 марта 2006 года.
В Концепции анализируются основные тенденции развития глобального информационного пространства и информационного рынка Республики Казахстан, ключевые проблемы конкурентоспособности на современных информационных рынках. Определены базовые принципы, стратегические цели и задачи государственной политики в информационной сфере, а также механизмы их реализации.
Концепция служит основой для разработки целевых программ, законодательных и других нормативных правовых актов, рассчитана на предстоящий период (2006-2009 годы).

2. Қазақстан Республикасы ақпарат нарығының қазiргi жай-күйi
Бұқаралық ақпарат қызметiнiң және Қазақстан Республикасы ақпарат қызметiнiң жұмыс iстеуiнiң негiзi Қазақстан Республикасының Конституциясы болып табылады.
Қазақстан Республикасының Конституциясы сөздiң және шығармашылықтың еркiндiгiне кепiлдiк бередi, цензураға тыйым салады, сонымен қатар әркiмнiң заң жүзiнде тыйым салынбаған кез келген тәсiлмен еркiн ақпарат алуға және таратуға құқығы бар екенiн ескередi.
Қазiр Қазақстанда ақпарат нарығының негiзгi, елеулi элементтерi қалыптасқан. Айталық, егер 1990 жылы республикада барлығы 10 республикалық мемлекеттiк газет пен журнал басылса, эфирге 21 теле- және радиоарна шығарылса, 2006 жылғы 1 маусымдағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасында 7281 бұқаралық ақпарат құралы тiркелген. Yкiметтiк емес бұқаралық ақпарат құралының үлесi 78-ге жуық пайызды құрайды. Тiркелген БАҚ-ның жалпы санынан 2479 бұқаралық ақпарат құралы ғана тұрақты негiзде жұмыс iстейдi.
Елiмiзде бұқаралық ақпарат құралдарын кең тақырыптық теңдестiру үрдiсi орын алып отыр. Қазiргі уақытта ақпараттық баспа өнiмдерiнiң үлесi БАҚ-ның жалпы санының 50 пайызын, қоғамдық саяси - 16 пайызын, ғылыми - 9 пайызын, жарнамалық - 10,5 пайызын, балалар, жастар, әйелдер және дiни тақырыпқа арналғандар шамамен әрқайсысы 2 пайызын құрайды.
Қазақстан Республикасында 212 электронды бұқаралық ақпарат құралы жұмыс iстейдi. Аса iрi жалпыұлттық электронды БАҚ Қазақстан Республикасы аумағының: "Хабар" телеарнасы - 95,70 пайызын, "Қазақстан" - 96,25 пайызын, "Ел арна" - 75,50 пайызын, "Еуразия - бiрiншi арна" - 78,60 пайызын, Қазақ радиосы - 86,99 пайызын қамтиды. Орталық Азия, Орталық Шығыс, Еуропа және Солтүстiк Африка елдерiнiң аумақтарында хабар тарататын  "Caspionet"  спутниктiк арна жұмыс iстейдi. Елiмiзде кабельдiк және эфирлі-кабельдiк телевидение желiлерiнiң 80-нен астам операторы iске қосылған, ол отандық және шетелдiк электронды ақпарат құралдарымен хабар тарату қызметiн көрсетедi. Олардың iшiнен ең iрiсi  "Алма-ТВ"  (елiмiздiң 13 қаласына хабар таратады), "Қазақпараттелеком", "Секател" және "Қазорталық-ТВ" (5 қала бойынша), "КВК" (4 қала) болып табылады.
Қазақстанның iшкi ақпарат нарығында, 2309 газет пен журналды, 83 телерадио бағдарламасын қоса алғанда, 2392 шетелдiк бұқаралық ақпарат құралы таратылады. Қазақстан Республикасында спутниктiк телевидение және деректердi компьютермен беру жүйесi арқылы ақпарат өнiмдерiн қабылдауды бiр мыңға дейiнгi шетелдiк телеарналармен, электронды форматта баспалық БАҚ-тың шектеусiз саны арқылы қабылдауды жүзеге асыруға болады. Қазақстан Республикасында шетелдiк бұқаралық ақпарат құралының 80-нен астам өкiлi аккредиттелген.

2. Современное состояние
информационного рынка Республики Казахстан
Основой деятельности средств массовой информации и функционирования информационного рынка Республики Казахстан является  Конституция  Республики Казахстан.
Конституция Республики Казахстан гарантирует свободу слова и творчества, запрещает цензуру, предусматривает право каждого свободно получать и распространять информацию любым, не запрещенным законом способом, признает идеологическое и политическое многообразие.
Сегодня в Казахстане сформированы основные, существенные элементы Информационного рынка. Так, если до 1990 года в республике издавалось всего 10 республиканских государственных газет и журналов, выходил в эфир 21 теле- и радиоканал, то по состоянию на 1 июня 2006 года в Республике Казахстан зарегистрировано 7281 средство массовой информации. Доля негосударственных средств массовой информации составляет около 78 процентов. Из общего числа зарегистрированных СМИ на постоянной основе функционирует 2479 средств массовой информации.
В стране имеет место широкая тематическая дифференциация средств массовой информации. В настоящее время доля информационных печатных изданий составляет 50 процентов от общего числа СМИ, общественно политических - 16 процентов, научных - 9 процентов, рекламных - 10,5 процента, детских, молодежных, женских и религиозных - приблизительно по 2 процента каждый.
В Республике Казахстан действует 212 электронных средств массовой информации. Охват территории Республики Казахстан крупнейшими общенациональными электронными СМИ на 1 июня 2006 года составляет: телеканалы "Хабар" - 95,70 процента, "Казахстан" - 96,25 процента, "Ел арна" - 75,50 процента, "Первый канал-Евразия" - 78,60 процента, Казахское радио - 86,99 процента. Функционирует спутниковый канал "Caspionet", осуществляющий вещание на территории стран Центральной Азии, Среднего Востока, Европы и Северной Африки.
В стране действует более 80 операторов сетей кабельного и эфирно-кабельного телевидения, предоставляющих услуги вещания отечественных и зарубежных электронных средств массовой информации, крупнейшими из них являются "Алма-ТВ" (вещает в 13 городах страны), "Казинформтелеком", "Секател" и "Казцентр-ТВ" (по 5 городов), "КВК" (4 города).
На внутреннем казахстанском информационном рынке распространяется 2392 иностранных средства массовой информации, включая 2309 газет и журналов, 83 телерадиопрограммы. Посредством систем спутникового телевидения и компьютерной передачи данных в Республике Казахстан можно осуществить прием информационной продукции до тысячи иностранных телеканалов, неограниченное число печатных СМИ в электронном формате. В Республике Казахстан аккредитованы более 80 представителей зарубежных средств массовой информации.

Шетелдiк бұқаралық ақпарат құралдары атауларының жалпы санының 90 пайызына жуығы орыс тiлiнде, 5 пайызы - ағылшын тiлiнде, 5 пайызы дүниежүзiнiң басқа тiлдерiнде таратылады.
Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын шетелдiк бұқаралық ақпарат құралдарының аса iрi желiлерi "Қазпочта" акционерлiк қоғамы (бұдан әрi - АҚ), "АиФ-Қазақстан" жауапкершiлігi шектеулі серiктестiгі (бұдан әрi - ЖШС) бiрiккен кәсіпорын, "Еуразия-пресс" АҚ, "Алма-ТВ" АҚ, "Секател", "Қазорталық-ТВ", "Кателко+" ЖШС болып табылады. Осы құрылымдар тарататын масс-медианың жиынтық көлемi жалпы көлемнiң 70 пайызын құрайды.
Қазақстанда жалпыұлттық эшелонға, көбiне басқаларға залал келтiре отырып, бiрiншi кезекте жергіліктi жердегілерге шектен тыс көп назар аударылады. Мұндай көзқарас жергілiктi және өңiрлiк ақпарат нарығының және бұқаралық ақпарат құралдарының дамымағандығымен, сыртқы ақпарат нарығында жүйелi жұмыстың жоқтығымен ерекшеленедi.
Қазақстан Республикасында, қоғам үшiн әлеуметтiк маңызы бар және аса маңызды тақырыптарды жариялауға мемлекеттiк тапсырыс жүйесiнiң жұмыс iстеуiн қоса алғанда, бұқаралық ақпарат құралдарын мемлекеттiк қаржылық қолдаудың бiрқатар тетiктерi жасалды.
Ұлттық (қазақстандық) ақпарат нарығын оның бүгiнгi таңдағы iшкi табиғаты бойынша бәсекелес емес нарық ретiнде айқындауға болады, өйткенi оған нарықтық экономика қағидаттары таза және толық көлемде жүрмейдi.
Осыған байланысты ақпарат нарығында мынадай терiс сипаттағы құбылыстар байқалады:
ақпарат нарығын реттейтiн нормативтiк құқықтық база жеткiлiксiз реттелген, нарықтағы өзгерiстердi кешендi түрде ескермейдi, ол заңдар мен нормативтiк құқықтық кесiмдердiң орындалмауына, әртүрлi ұғынылуына, өзара кiнә тағуға жағдай жасайды;
нарықта iс жүзiнде ақпарат нарығының нақты (мемлекеттен, олигархиялық топтан) тәуелсiз субъектiлерi (бұқаралық ақпарат құралдары, телекоммуникациялық компаниялар) жоқ;
ақпарат нарығының субъектiлерi, бiрiншi кезекте бұқаралық ақпарат құралдары, мейлiнше төмен табыспен жұмыс iстейдi;
ақпарат нарығының субъектiлерi (БАҚ) көп жағдайларда мемлекеттік қаржыландыруға және (немесе) олигархиялық топтардың қаржыландыруына қаржылық жағынан тiкелей тәуелдi болады және өз қызметi бойынша адамдардың жекелеген топтарының ығына жығылып, мемлекеттік және қоғамдық мүддеге залал келтiредi;
ақпарат нарығы субъектiлерiнiң, бiрiншi кезекте БАҚ-тың техникалық жағынан нашар жарақтандырылуы, ол ақпарат өнiмдерiн өндiру мен тарату жөнiндегi материалдық-техникалық базаның әлсiздiгiнен, ақпараттарды тарататын телекоммуникациялар мен арналарға шектеулi қолжетiмдiлiктен туындап отыр;
көп жағдайларда мемлекеттік билiк органдарының өкiлдерi немесе жеке иелер тарапынан болатын қысымнан қауiптенуден ақпарат нарығы субъектiлерiне (БАҚ) iшкi өзiндiк цензураның жоғары деңгейi;
қазiргі заманғы ақпарат нарығының талаптарына сәйкес келетiн кәсiби мамандардың сыншыл тобының - менеджерлердiң, шығармашылық қызметкерлердiң, журналистердiң, талдаушылардың, тележүргізушiлердiң, стрингерлердiң, технологтардың, заңгерлердiң және басқалардың болмауы;
жергiлiктi, өңiрлік және жалпыұлттық телекоммуникация инфрақұрылымдарының және ақпараттар беру мен тарату инфрақұрылымдарының дамымауы, ол оның iшiнде монополиялы ақпаратқа жуық ақпаратты беру мен таратудың жай-күйiне байланысты туындап отыр;
халықтың жалпы төлем қабiлетiнiң төмендiгі, ол халықтың елеулi бөлігінiң және заңды тұлғалардың ақпарат өнiмдерiне аз шығын жұмсауымен (тiптi нөлге дейiн) анықталады;
отандық БАҚ жасаған және таратқан ақпаратқа халықтың сенiмдiлiк деңгейiнiң төмендігі;
жарнама нарығының дамымағандығы, ол жарнама берушілер мен демеушiлердiң БАҚ-пен ынтымақтасуға мынадай себептер бойынша, бiрiншіден, жарнаманы орналастырудың тиiмдiлiгiне, деңгейiнiң төмендiгімен ерекшеленетiн отандық БАҚ-тың демеушiлiгiне сенбеуден, және, екiншiден, жарнамалық және демеушiлiк шығыстар баптарын өздерiнің бюджеттерiне енгiзуге ықылассыздығынан туындайды.

Около 90 процентов от общего числа наименований иностранных средств массовой информации распространяется на русском языке, 5 процентов - на английском, 5 процентов - на других языках мира.
Крупнейшими сетями распространения иностранных средств массовой информации на территории Республики Казахстан являются Акционерное общество (далее - АО) "Казпочта", товарищество с ограниченной ответственностью (далее - ТОО) совместное предприятие "АиФ-Казахстан", АО "Евразия-пресс", АО "Алма-ТВ", ТОО "Секател", "Казцентр-ТВ", "Кателко +". Совокупный объем распространяемых этими структурами масс-медиа составляет 70 процентов от общего объема.
В Казахстане чрезмерно большое внимание уделяется общенациональному эшелону, зачастую в ущерб всем другим, в первую очередь локальному. Подобный подход обусловливает неразвитость местного и регионального информационного рынков и средств массовой информации, отсутствие системной работы на внешнем информационном рынке.
В Республике Казахстан отработаны некоторые механизмы государственной финансовой поддержки средств массовой информации, включая функционирование системы государственного заказа на освещение социально значимых и важнейших для общества тем.
Национальный (казахстанский) информационный рынок по своей нынешней природе можно определить как неконкурентный, так как на нем не действуют в чистом виде и полном объеме принципы рыночной экономики.
В этой связи на информационном рынке наблюдаются следующие явления негативного характера:
нормативная правовая база, регулирующая информационный рынок, недостаточно отрегулирована, не учитывает изменений на рынке, что создает условия для неисполнения законодательных и других нормативных правовых актов, разночтений, взаимных претензий;
на рынке практически отсутствуют реально независимые (от государства, олигархических групп) субъекты информационного рынка (средства массовой информации, телекоммуникационные компании);
субъекты информационного рынка, в первую очередь средства массовой информации, функционируют с крайне низкой рентабельностью;
субъекты информационного рынка (СМИ) во многих случаях находятся в прямой финансовой зависимости от государственного финансирования и/или финансирования олигархических групп и своей деятельностью зачастую наносят ущерб государственным и общественным интересам в угоду отдельных групп лиц;
слабое техническое оснащение субъектов информационного рынка, в первую очередь СМИ, что вызвано слабой материально-технической базой по производству и распространению информационной продукции, ограниченный доступ к телекоммуникациям и каналам распространения информации;
высокая степень внутренней самоцензуры субъектов информационного рынка (СМИ), во многих случаях вызванная опасениями давления со стороны представителей органов государственной власти или частных владельцев;
отсутствие критической массы специалистов-профессионалов, соответствующих требованиям современного информационного рынка, - менеджеров, творческих работников, журналистов, аналитиков, телеведущих, стрингеров, технологов, юристов и других;
неразвитость локальной, региональной и общенациональной телекоммуникационной инфраструктуры и инфраструктуры передачи и распространения информации, что вызвано, в том числе состоянием на рынках передачи и распространения информации, близким к монопольному;
общая низкая платежеспособность населения, что определяет низкие (вплоть до нулевых) расходы значительной части населения и юридических лиц на информационную продукцию;
низкий уровень доверия населения информации, производимой и распространяемой отечественными СМИ;
неразвитость рекламного рынка, что вызвано нежеланием рекламодателей и спонсоров сотрудничать со СМИ по причинам, во-первых, неверия в эффективность размещения рекламы и спонсорства отечественных СМИ, отличающихся невысоким уровнем, и, во-вторых, нежеланием включать статьи расходов на рекламу и спонсорство в свои бюджеты.

3. Концепцияның мақсаттары мен мiндеттерi
Тұжырымдаманың мақсаты - Қазақстан Республикасының ақпарат кеңiстiгі субъектiлерiнiң бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыру, отандық бұқаралық ақпарат құралдарының жұмыс сапасын жақсарту, оларды әлемдiк стандарттар деңгейiне дейiн жеткiзу үшiн жағдай жасау.
Ұлттық және жаhандық ақпарат нарығында мемлекеттiң қызметi мынадай базалық қағидаттар мен әдiстерге:
қызметтiң тиiмдi нормативтiк құқықтық негiзiн жасауға және ақпарат нарығына қатысушылардың жеке бастың, сөз, наным мен пiкiр, ақпаратты алу мен тарату бостандығының конституциялық қағидаттарын сақтауды қамтамасыз ететiн өзара қатынасына;
ұлттық ақпарат нарығына барлық кәсiби (ақпаратты жасаушылар мен таратушылар) және кәсiби емес (ақпаратты пайдаланушылар) қатысушылардың қызметi үшiн қарапайым, әдiл және түсiнiктi "ойын ережелерiн" қамтамасыз етуге;
мемлекеттiк бұқаралық ақпарат құралдарының тиiмдi қызмет iстеуi үшiн жағдай жасауға;
Қазақстан Республикасының бүкiл ұлттық ақпараттық кеңiстiгiнiң бәсекеге қабiлеттiлiгiн қамтамасыз ету субъектiлерiнiң маңызды құрамдасы ретiнде отандық тәуелсiз (жеке, мемлекеттiк емес) бұқаралық ақпарат құралдарының жан-жақты дамуына жәрдемдесуге;
Қазақстан Республикасының ақпараттық қауiпсiздігі - мемлекеттiк ақпараттық ресурстардың, сондай-ақ ақпарат саласында жеке адамның құқықтары мен қоғам мүдделерiнiң қорғалуын қамтамасыз етедi;
ақпараттық сектор өкiлдерiнiң құқықтық және экономикалық бiліктiлігі деңгейiн көтеруге;
шетелдiң ақпарат нарығында ұлттық мүдделер мен отандық кәсiби қатысушылар мүдделерiн бiлдiруге негiзделуi тиiс.
Мемлекет бәсекеге қабiлеттiлiктiң өзiндiк ұйтқысы болуы тиiс. Мемлекеттiк саясат мынадай анықтаушы, халықаралық нарықта елдiк бәсекелiк артықшылықты негізгi элементтердi дамытуға:
ақпарат нарығында табысты бәсекелестiк үшiн қажеттi факторлық жағдайларды дамытуға;
ақпарат және ақпараттық-телекоммуникациялық нарықтың қатысушыларына ұсынылатын өнiмдер мен қызметтерге сұраныс шарттарын қалыптастыруға жәрдемдесуге;
ақпарат саласындағы қызметтi жүзеге асыратын шаруашылық субъектiсiнiң (фирмасының) стратегиясына, оның құрылымы мен бәсекелестерiне яғни iшкi нарықта шаруашылық субъектілерiнiң (фирмаларының) басқару процесiн және iшкi нарықта бәсекелестік сипатын айқындайтын жағдайлар жасауға әсер етуге шоғырландырылуы тиiс.
4. Тұжырымдаманы iске асыру бағыттары мен тетiктерi
Ақпарат саласы адамның тiршiлiк ету және қоғамдық өзара қарым-қатынастың өте сезiмтал саласы болып табылады. Осыған байланысты, ақпарат саласындағы мемлекеттiк саясат мемлекеттiң, қоғамның, жеке адам мен ақпарат және ақпараттық-телекоммуникациялық нарықтың кәсiби қатысушылары мүдделерiнiң нақты теңгерiмiн қамтамасыз етуге тиiс. Iшкі және халықаралық ақпарат нарығында отандық ақпарат өндiрушiлерiнiң (мемлекеттік, сол сияқты жеке меншiк) бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыру үшiн жағдайлар жасалуға тиiс.
Мемлекеттiң ерекше рөлi дүние танымды әмбебаптандыру және бұқаралық мәдениеттi тарату аясында болып жатқан ақпарат нарығы мен ақпарат өнiмдерiн дамып келе жатқан коммерцияландыру жағдайларында барынша өзектi бола түсуде, ол отандық бұқаралық ақпарат құралдарына өз әлеуетiн әлеуметтік және мәдени салаларда iске асыруға мүмкiндiк бермейдi.
Ұлттық саладағы бәсекеге қабiлеттiлiктi арттырудың мемлекеттiк саясаты мынадай бағыттарда жүргiзiлуге тиiс:
ақпарат саясаты саласындағы бiрыңғай мемлекеттiк тәсілдi және стратегияны жасау;
Қазақстан Республикасында ақпарат нарығын реттеудiң кешендi нормативтік құқықтық негізiн жасау;
отандық ақпарат нарығы субъектiлерiне қолайлы жағдайлар жасау;
қазiргі заманғы ұлттық ақпарат және ақпараттық-телекоммуникациялық инфрақұрылымды дамыту;
мемлекеттiк бұқаралық ақпарат құралдарын тиiмдi дамыту және бәсекеге қабiлеттiлiгін арттыру;
тәуелсiз отандық бұқаралық ақпарат құралдарын нығайту және дамыту үшiн қолайлы жағдайлар жасау;
отандық ақпарат өнiмдерiн өндiрушiлердiң сыртқы нарыққа шығуын ынталандыру;
Қазақстан Республикасының ақпараттық қауiпсiздiгін қамтамасыз ету;
Қазақстанның ұлттық мүдделерiн халықаралық аренада және өңiрлiк, континенттiк және жаhандық ақпараттық кеңiстiкте iлгерi жылжыту.
Ақпарат саласындағы елдiк бәсекеге қабiлеттілiкті дамытуда басым мемлекеттiк саясат мыналар:
отандық бұқаралық ақпарат құралдарын жан-жақты дамыту;
iшкi нарықта бәсекелестiктi күшейту;
инновациялар өндiрiсiн ынталандыру болып табылады.
Елдiк бәсекеге қабiлеттілiктi қолдау және арттыру жөнiндегi мемлекеттiк шаралар кешенiне мыналар:
- мыналарды қоса алғанда, мемлекеттiң факторлық жағдайларға ықпал етуі:
ақпарат саласын стратегиялық peттeугe қатысты (салық, инвестициялық саясат, құқықтық реттеу) сауатты саяси шешiмдер;
- мемлекеттiң сұраныс жағдайына ықпал етуi:
ерте кезеңдегі сұранысты, iшкi бәсекелестiктi, инновациялар өндiрiсiн ынталандыру мақсатымен мемлекеттiк сатып алулар мен мемлекеттiк тапсырыс;
өнiмдер мен процестердi регламенттеу, бiрiншi кезекте сапасыз өнiмдi нарықтан ығыстыру үшiн техникалық және технологиялық стандарттардың дәл жүйесiн құру;
сатып алушылар рөлiндегі салалар құрылымына ықпал етуi;
ерте кездегі немесе күрделi сұранысты, тiкелей емес кредиттеу тетiктерiн пайдалануды қоса алғанда, ынталандыру;
тұтынушыларға толық және сапалы ақпарат беру;
техникалық стандарттарды (құрылғылардың әр түрлi түрлерiнiң үйлесiмділігiн қамтамасыз ету үшiн) енгiзу;
шетелдiк кооперацияны және саяси байланыстарды пайдалану;
- мемлекеттiң сабақтас салаларға ықпал етуi:
бұқаралық ақпарат құралдарына қатысты мемлекеттiк саясат;
өңiрлiк саясат (ауылдық аумақтарды дамытуды ынталандыру);
мемлекеттiң шаруашылық субъектiлерiнiң (фирмаларының) стратегиясына, құрылымы мен бәсекелестiгіне ықпал етуi:
интернационалдандыру (халықаралық бағдарды және экспортты көтермелеу);
тұтастай алғанда кәсiпкерлермен және шаруашылық субъектiлерiмен (фирмалармен) өзара iс-қимыл үшiн жағдайлар жасау;
ел iшiндегi (монополияға қарсы, трестке қарсы заңдар, тамыр-таныстық және т.б.) бәсекелестiктi регламенттеу;
нарыққа қолжетiмдiлiктiң ашықтығы және тамыр-таныстықты терiс пайдаланбау;
шетелдiк инвестицияларды тарту.

3. Цель и задачи Концепции
Цель Концепции - повышение конкурентоспособности субъектов информационного пространства Республики Казахстан, создание условий для повышения качества работы отечественных средств массовой информации, доведение их до уровня мировых стандартов.
Деятельность государства на национальном и глобальном информационном рынках должна основываться на следующих базовых принципах и подходах:
создание эффективной нормативной правовой основы деятельности и взаимоотношений участников информационного рынка, обеспечивающей соблюдение конституционных принципов свободы личности, слова, суждений и мнений, получения и распространения информации;
обеспечение справедливых простых и понятных "правил игры" для деятельности всех профессиональных (производители и распространители информации) и непрофессиональных (пользователи информации) участников национального информационного рынка;
создание условий для эффективной деятельности государственных средств массовой информации;
содействие всестороннему развитию отечественных независимых (частных, негосударственных) средств массовой информации как важных составляющих субъектов обеспечения конкурентоспособности всего национального информационного пространства Республики Казахстан;
обеспечение информационной безопасности Республики Казахстан - состояния защищенности государственных информационных ресурсов, а также прав личности и интересов общества в информационной сфере;
повышение уровня правовой и экономической грамотности представителей информационного сектора;
продвижение национальных интересов и интересов отечественных профессиональных участников на зарубежных информационных рынках.
Государство должно играть роль своеобразного катализатора конкурентоспособности. Государственная политика должна концентрироваться на развитии следующих основных элементов, определяющих страновое конкурентное преимущество на международном рынке:
развитие факторных условий, которые нужны для успешной конкуренции на информационном рынке;
содействие формированию условий спроса на продукцию и услуги, предлагаемые участниками информационного и информационно-телекоммуникационного рынков;
влияние на стратегию хозяйствующего субъекта (фирмы), осуществляющего деятельность в информационной сфере, ее структуру и конкурентов, то есть создание на внутреннем рынке условий, определяющих процесс управления хозяйствующих субъектов (фирм) и характер конкуренции на внутреннем рынке.
4. Направления и механизмы реализации Концепции
Информационная сфера является высокочувствительной сферой человеческой жизнедеятельности и общественных взаимоотношений. В этой связи государственная политика в информационной сфере должна обеспечить четкий баланс интересов государства, общества, личности и профессиональных участников информационного и информационно- телекоммуникационного рынков. Должны быть созданы условия для повышения конкурентоспособности отечественных производителей информации (как государственных, так и частных) на внутреннем и международном информационных рынках.
Особая роль государства становится все более актуальной в условиях растущей коммерциализации информационного рынка и информационных продуктов, происходящей на фоне универсализации мировоззрений и распространения массовой культуры, что не позволяет отечественным средствам массовой информации реализовывать свой потенциал в социальной и культурной сферах.
Государственная политика повышения конкурентоспособности национальной сферы должна вестись на следующих направлениях:
выработка единого государственного подхода и стратегии в области информационной политики;
создание комплексной нормативной правовой основы для регулирования информационного рынка в Республике Казахстан;
создание благоприятных условий субъектам отечественного информационного рынка;
развитие современной национальной информационной и информационно-телекоммуникационной инфраструктуры;
эффективное развитие и повышение конкурентоспособности государственных средств массовой информации;
создание благоприятных условий для укрепления и развития независимых отечественных средств массовой информации;
стимулирование выхода отечественных производителей информационной продукции на внешние рынки;
обеспечение информационной безопасности Республики Казахстан;
продвижение национальных интересов Казахстана на международной арене и в региональном, континентальном и глобальном информационном пространстве.
Приоритетами государственной политики в развитии страновой конкурентоспособности в информационной сфере являются:
всестороннее развитие отечественных СМИ;
усиление конкуренции на внутреннем рынке;
стимулирование производства инноваций.
В комплекс государственных мер по поддержанию и повышению страновой конкурентоспособности входят:
воздействие государства на факторные условия, включая грамотные политические решения в отношении стратегического регулирования информационной сферы (налоговая, инвестиционная политика, правовое регулирование);
воздействие государства на условия спроса:
государственные закупки и государственный заказ с целью стимулирования спроса на раннем этапе, внутренней конкуренции, производства инноваций;
регламентация продуктов и процессов, в первую очередь создание четкой системы технических и технологических стандартов для вытеснения с рынка некачественной продукции;
воздействие на структуру отраслей, выступающих в роли покупателей;
стимулирование раннего или усложненного спроса, включая использование механизмов непрямого кредитования;
представление полной и качественной информации потребителям;
введение технических стандартов (для обеспечения совместимости различных типов устройств);
использование зарубежной кооперации и политических связей;
интернационализация (поощрение международной ориентации и экспорта);
регламентация конкуренции внутри страны (антимонопольные, антитрестовские законы, протекционизм и т.п.); привлечение зарубежных инвестиций; воздействие государства на смежные отрасли:
государственная политика в отношении СМИ;
региональная политика (стимулирование развития сельских территорий).

4.1. Ақпараттық сала мәселелерi жөнiндегi заңнаманы
жетiлдiру
Қазiргi заманғы жағдайларда ақпарат нарығында бәсекеге қабiлеттiлiктi хабарландыратын құралдарды (лицензиялау, мәмiлелердi тiркеу және т.б.) қолдана отырып, ақпарат саласында либералдық заңнаманы қалыптастыру жолымен ғана қамтамасыз етуге болады.
Сонымен бiр мезгiлде әкiмшiлiк және қылмыстық ықпал жасаудың (жауапкершiлiктiң) түсiнiктi және жалпы танылған жүйесiн қарай келiп, бiрқатар елеулi мәселелер (монополияға қарсы мәселелер, жалған ақпарат тарату, фактiлердi қасақана бұрмалау және т.б.) жөнiнде тыйым салу және шектеу шараларының кешенiн нақтылау қажет.
Ақпарат нарығын монополияға қарсы қорғау қағидаттарын айқындау және енгiзу бөлiгiнде анық заңнаманы әзiрлеу қажеттiгінiң ерекше маңызы бар.
Аса маңызды ықпал жасауды талап ететiн мәселелер қатарында мына сияқты мәселелер бар:
медиаресурстар бiр меншiк иесiнде шоғырландыруды шектеу;
Қазақстан Республикасының iшкi ақпарат нарығының едәуiр бөлiгiн бақылайтын iрi медиакәсiпорындардың қызметiн бақылауды қамтамасыз ету;
БАҚ қызметiн реттеу жөнiнде қоғамдық кеңестер құру.
Бұл жоспарда ақпарат компанияларының коммерциялық мүдделерi (өндiретiн өнiмнiң ассортиментiн ұлғайтуға ұмтылысы, қызмет саласын әртараптандыру) және сөз бостандығын қорғау және ақпарат тарату, бәсекелестiктi қамтамасыз ету, бiржақты пiкiрлер мен мүдделердi таңуға жол бермеу жөнiнде мемлекет пен қоғамның мүдделерi арасында барынша оңтайлы теңгерiм табу маңызды.
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын бұзбайтын БАҚ-тың iшкi iстерiне мемлекеттік органдардың негiзсiз араласуын тоқтату қажет.
4.2. Отандық бұқаралық ақпарат құралдарының бәсекеге
қабiлеттiлiгін дамыту
Отандық бұқаралық ақпарат құралдарының бәсекеге қабiлеттiлiгiн дамыту мақсатында мынадай негізгі өлшемдер бойынша бәсекелестiк басымдықты иеленуi қажет:
1) мазмұнды бөлiп (контент) бойынша;
ақпарат пен ақпараттық өнiмнiң эксклюзивтiлiгі;
өндiрiлетiн және таратылатын ақпараттық өнiмнiң сапасы;
ақпараттық өнiмдi өндiру және тарату жеделдiгі;
тақырыптық қамту кеңдiгi;
талдау тереңдiгi;
мамандануы;
сүйемелдеу (БАҚ-ты қатар қолдайтын өнiмдердiң, Интернет-қолдау - Интернет портал, электрондық жiберудiң болуы).
2) экономикалық көрсеткiштер бойынша:
пайдалылығы;
жарнама берушiлер мен демеушiлердi тарту;
қызмет саласын әртараптандыру.
3) өндiрiс технологиясы, ақпарат беру мен тарату бойынша:
қазiргi заманғы ақпарат беру мен тарату жүйесiн пайдалану;

4.1. Совершенствование законодательства
по вопросам информационной сферы
В современных условиях конкурентоспособность на информационном рынке можно обеспечить лишь путем формирования либерального законодательства в информационной сфере, применяя уведомительные инструменты (лицензирование, регистрация сделок и т.д.).
В то же время необходимо конкретизировать комплекс запретительных и ограничительных мер по ряду чувствительных вопросов (антимонопольные вопросы, распространение дезинформации, преднамеренная фальсификация фактов и т.д.), предусмотрев понятную и общепризнанную систему административного и уголовного воздействия (ответственности).
Особую важность имеет разработка четкого законодательства в части определения и внедрения принципов антимонопольной защиты информационного рынка. В числе вопросов, требующих первостепенного влияния, находятся такие, как ограничение концентрации медиаресурсов у одного собственника;
обеспечение контроля за деятельностью крупных медиапредприятий, контролирующих значительную долю внутреннего информационного рынка Республики Казахстан;
создание общественных Советов по регулированию деятельности СМИ. В этом плане важно найти наиболее оптимальный баланс между коммерческими интересами информационных компаний (стремление к расширению ассортимента производимой продукции, диверсификации сфер деятельности) и интересами государства и общества по защите свободы слова и распространению информации, обеспечению конкуренции, недопущению навязывания односторонних мнений и интересов.
Необходимо прекратить необоснованное вмешательство государственных органов во внутренние дела СМИ, не нарушающих действующее законодательство Республики Казахстан.
4.2. Развитие конкурентоспособности
отечественных средств массовой информации
В целях развития конкурентоспособности отечественных средств массовой информации необходимо приобретение конкурентных преимуществ по следующим ключевым параметрам:
1) по содержательной части (контенту):
эксклюзивность информации и информационного продукта;
качество производимой и распространяемой информационной продукции;
оперативность производства и распространения информационной продукции;
тематическая широта охвата;
глубина анализа;
специализированность;
сопровождение (наличие параллельных поддерживающих СМИ продуктов, Интернет-поддержка - Интернет-портал, электронная рассылка).
2) по экономическим показателям:
рентабельность;
привлечение рекламодателей и спонсоров;
диверсификация сфер деятельности.
3) по технологии производства, передачи и распространения информации:
использование современных систем передачи и распространения информации;

4) ұйымдастыру бөлігi бойынша:
тиiмдi менеджмент;
икемді ұйымдық құрылым;
кәсіби кадрлар;
икемдiлiк, жеделділік, ұтқырлық.
Ішкі нарықта отандық БАҚ арасында әдiл бәсекелестiктi қамтамасыз ету және ұлттық ақпарат кеңiстігiн қорғау жөнiнде тамыр-таныстық саясатын жүзеге асыру мақсатында отандық ақпарат және ақпараттық-телекоммуникациялық компанияларға көлбеу, тік және қиғаш өсуі үшін қолайлы жағдайларды қамтамасыз ету қажет.
Ақпарат саясатының жекелеген бағыты өңiрлік ақпараттық және ақпараттық-телекоммуникациялық желiлердi одан әрi дамыту болуға тиiс.
Тәуелсiз БАҚ-ты дамыту және мемлекеттiк БАҚ-тың тиiмдi қызметiн қамтамасыз ету мынадай бағыттар сияқты стратегиялық іс-шаралармен қатар қолданылуға тиіс;
мемлекеттiк БАҚ-тың виртуальдық кеңiстiкке қатысуының кеңеюi және имидж бен насихаттау саясатын жүзеге асыруы;
шет елдерде мемлекеттiк БАҚ-тың хабар таратуын одан әрi дамыту.
Медиакомпаниялардың қызметiн экономикалық ынталандыру және дамыту жөнiндегi шаралар кешенiн әзiрлеу қажет. Олардың қатарына мына сияқты мәселелердi енгiзу керек:
осы құрылымдарды басты кепiлдiк құралы ретiнде пайдалануға құқықтарды және зияткерлiк меншiктi бағалау тетiктерiн әзiрлеу;
мемлекеттік тапсырыс пен мемлекеттiк жарнама жүйесiн дамыту;
БАҚ-тың өз қаражатын қайта инвестициялауын және сыртқы инвестицияларды тартуын заңнамалық көтермелеу;
- венчурлік қаржыландыруды және қаржыландырудың басқа да түрлерiн дамыту.
Бұл ретте БАҚ-қа стандарттық бизнес-құрылымдар ретiндегi көзқарас ұзақ мерзiмдi жоспарда ұлттық мүдделерге түзелмейтiн зиян келтiретiнiн есте ұстау керек. Қандай жағдайда болмасын БАҚ-тан бюджетке түсетiн ағымдағы түсiмдер, ешбiр жағдайда да дамыған материалдық-техникалық, шығармашылық, кадр, контенттік базасы бар БАҚ әкелуi мүмкiн ағымдағы және перспективалық қаржы, саяси, әлеуметтiк және басқа да дивидендтерден асып түспейдi.
4.3. Мемлекеттiк бұқаралық ақпарат құралдарының бәсекеге
қабiлеттілігін дамыту
Мемлекеттiк бұқаралық ақпарат құралдары (мемлекеттiк ақпарат компанияларының жүйесi) ұлттық ақпарат кеңiстiгi мен нарығында жүйе құрайтын рөл ойнайды. Осыған байланысты мемлекеттік БАҚ жүйесiн дамыту деңгейi күллi ұлттық ақпарат нарығының даму деңгейiн және оның бәсекеге қабiлеттiлiгi дәрежесiн айқындайды.
Қазiргі уақытта Қазақстандағы мемлекеттiк БАҚ мемлекеттік БАҚ-тың бүкiл жүйесiнiң ағымдағы дағдарыстық жағдайына байланысты тұтастай проблемалық сәттердiң бiрқатарына кездесуде. Олардың iшінде:
мемлекеттiк БАҚ (телерадио хабарларын тарату, радио, газеттер, журналдар, ақпараттық агенттiктер) мемлекет пен қоғамның жеткiлiксiз бақылауында болуы, ол жекелеген адамдардың, адамдар тобының шектен тыс ықпалымен және топтардың олардың қызметiне ықпалынан туындауда;
мемлекеттiк бұқаралық ақпарат құралдарын дамытудың жүйелiк стратегиялық желiсiнiң болмауы;
мемлекеттiк БАҚ қызметiн стратегиялық жоспарлаудың әлсiздiгi;
қанағатсыз менеджмент, оған байланысты даму стратегиясы көбiнесе нысаналы аудиторияның мүдделерiн ескерместен құрылады, шетелдiк БАҚ таңған таптаурын мен құймақалып шеңберiнен аса алмайды;
ұйымдық-шаруашылық, шығармашылық қызметтің тиiмсiздiгі;
бюджет қаражатын тиiмсiз пайдалану;
мемлекеттік бұқаралық ақпарат құралдарының қызметiн құрайтын коммерциялық саланың дамымауы.
Жағдай мемлекеттік бұқаралық ақпарат құралдары тап болатын техникалық және технологиялық сипаттағы проблемалармен тереңдей түсуде.
Жоғарыда көрсетiлген проблемалар мемлекеттiк бұқаралық ақпарат құралдары қызметiнiң мазмұнды (контент) бөлiгiнiң жоғары емес деңгейiне байланысты болуда.
Мына мақсаттарда мемлекеттiк БАҚ-ты, әсiресе Қазақстан Республикасының мемлекеттік телерадио хабарларын таратуды дамытуға бағытталған дағдарысқа қарсы шаралар мен iс-шаралар кешенiн әзiрлеп, жүзеге асыру қажет:
мемлекеттік БАҚ қызметiнiң ұйымдық, экономикалық, ақпараттық-насихаттық, қоғамдық тиiмдiлігін қамтамасыз ету;
мемлекеттiк БАҚ қызметiн тиiмдi шығармашылық, өндiрiстiк, маркетингтiк стратегияны әзiрлеп, жүзеге асыру жолымен коммерцияландыру.
Осы шаралар мен iс-шаралар кешенi:
ұйымдық басқару сипатындағы дағдарысқа қарсы шараларды;
уәкiлетті мемлекеттiк орган мен мемлекеттiк БАҚ саласы субъектiлерiнiң өзара қарым-қатынасын реттеудiң нормативтiк құқықтық негiзiн жетiлдiрудi;
уәкiлеттi мемлекеттiк орган мен мемлекеттiк БАҚ саласы субъектiлерiнiң өзара iс-қимылы практикасын жетiлдiрудi;
мемлекеттiк БАҚ қызметiн стратегиялық мемлекеттiк бақылауды қамтамасыз етудi;
мемлекеттiк БАҚ-тың мемлекет пен қоғамның алдында есеп беруiн қамтамасыз етудi;
мемлекеттiк БАҚ-тың функционалдық шеңберi мен мiндеттерiн (басқару, редакциялық, өндiрiстік, шаруашылық және басқалар) нақты айқындай отырып, құрылымдық қайта ұйымдастыруды қамтуға тиiс;
жаңғырту және дамыту жөнiндегi ұйымдық-басқару шаралары:
мемлекеттік БАҚ-тың жаңа философиясын, оның миссиясын, жұмысының қағидаттарын, мақсаттары мен мiндеттерiн қалыптастыру, тұжырымдамалық ережелердi әзiрлеу;
мемлекеттің мемлекеттiк органдар мен мемлекеттiк БАҚ-тардың атынан өзара тиiмдi iс-қимыл үшiн жағдайлар жасау, оның iшiнде өзара ақпарат алмасу тетiктерiн жоюға қою, мемлекеттiк билiк пен басқару органдарының iс-қимылы туралы шапшаң және толық хабардар етуi, ақпараттық дәлелдерді және т.б. қалыптастыруы;
мемлекеттік БАҚ-тың қызметiн стратегиялық жоспарлауды ұйымдастыру;
мемлекеттiк БАҚ-тың қазiргi заманғы менеджментiн енгiзу және жаңа шешiмдердi ұйымдастыру;
мемлекеттiк БАҚ-тың материалдық және материалдық емес активтерiн басқаруды жетілдiру;
өңiрлiк БАҚ-ты одан әрi дамыту.
Жоғарыда көрсетiлген шаралар кешенiн шешу бәсекеге қабiлетті ақпарат өнiмiн жасауға ықпал ететiн болады, бұл қазақстандық және ақпараттық өнiмнiң әлемдiк нарығында отандық бағдарламалардың бәсекелестік қабiлеттiлiгiн арттыру үшiн қажет.

4) по организационной части:
эффективный менеджмент;
гибкая организационная структура;
профессиональные кадры;
гибкость, оперативность, мобильность.
С целью обеспечения справедливой конкуренции между отечественными СМИ на внутреннем рынке и осуществления протекционистской политики по защите национального информационного пространства необходимо обеспечить благоприятные условия отечественным информационным и информационно-телекоммуникационным компаниям для горизонтального, вертикального и диагонального роста.
Отдельным направлением информационной политики должно стать дальнейшее развитие региональных информационных и информационно-телекоммуникационных сетей.
Развитие независимых СМИ и обеспечение эффективности деятельности государственных СМИ должны поддерживаться рядом стратегических мероприятий по таким направлениям, как
расширение присутствия государственных СМИ в виртуальном пространстве и осуществление имиджевой и пропагандистской политики;
дальнейшее развитие вещания государственных СМИ в зарубежных странах.
Необходимо разработать комплекс мер по экономическому стимулированию деятельности и развития медиакомпаний. В их число следует включить такие вопросы, как:
разработка механизмов оценки интеллектуальной собственности и прав на использование интеллектуальной собственности как главного залогового инструмента этих структур;
развитие системы государственного заказа и государственной рекламы;
законодательно поощрять реинвестирование СМИ собственных средств и привлечение внешних инвестиций;
развитие венчурного и других видов финансирования. При этом следует иметь в виду, что отношение к СМИ как стандартным бизнес-структурам наносит в долгосрочном плане непоправимый ущерб национальным интересам. Во всяком случае, текущие поступления в бюджет от СМИ ни в коем случае не перекроют текущие и перспективные финансовые, политические, социальные и прочие дивиденды, которые могут приносить СМИ с развитой материально-технической, творческой, кадровой базой.
4.3. Развитие конкурентоспособности
государственных средств массовой информации
Государственные средства массовой информации (система государственных информационных компаний) играют системообразующую роль в национальном информационном пространстве и рынке. В этой связи уровень развития системы государственных СМИ определяет уровень развития всего национального информационного рынка и степень его конкурентоспособности.
В настоящее время государственные СМИ в Казахстане сталкиваются с целым рядом проблемных моментов, обусловливающих кризисное состояние всей системы государственных СМИ. В их числе:
недостаточная подконтрольность государственных СМИ (телерадиовещание, радио, газеты, журналы, информационные агентства) государству и обществу, вызванная чрезмерным влиянием отдельных лиц, групп лиц и групп влияния на их деятельность;
отсутствие системной стратегической линии развития государственных средств массовой информации;
слабость стратегического планирования деятельности государственных СМИ;
неудовлетворительный менеджмент, в связи с чем стратегия развития строится зачастую без учета интересов целевой аудитории, не может выйти за рамки стереотипов и клише, навязанных зарубежными СМИ;
неэффективность организационно-хозяйственной, творческой деятельности;
неэффективное использование бюджетных средств;
неразвитость коммерческой составляющей деятельности государственных средств массовой информации.
Положение усугубляется проблемами технического и технологического характера, с которыми сталкиваются государственные средства массовой информации.
Вышеуказанные проблемы обусловливают невысокий уровень содержательной (контент) части деятельности государственных средств массовой информации.
Необходимо разработать и осуществить комплекс антикризисных мер и мероприятий, направленных на развитие государственных СМИ, особенно государственного телерадиовещания Республики Казахстан в целях:
обеспечения организационной, экономической, информационно-пропагандистской, общественной эффективности деятельности государственных СМИ;
коммерциализации деятельности государственных СМИ путем разработки и осуществления эффективной творческой, производственной, маркетинговой стратегии.
Комплекс этих мер и мероприятий должен включать в себя:
антикризисные меры организационно управленческого характера;
усовершенствование нормативной правовой основы регулирования взаимоотношений уполномоченного государственного органа и субъектов сферы государственных СМИ;
совершенствование практики взаимодействия уполномоченного государственного органа и субъектов сферы государственных СМИ;
обеспечение стратегического государственного контроля над деятельностью государственных СМИ;
обеспечение подотчетности государственных СМИ перед государством и обществом;
структурная реорганизация с четким определением функциональных рамок и задач государственных СМИ (управленческих, редакционных, творческих, производственных, хозяйственных и прочих).
Организационно-управленческие меры по модернизации и развитию:
формулирование новой философии государственных СМИ, его миссии, принципов работы, целей и задач, выработка концептуальных положений;
создание условий для эффективного взаимодействия государства в лице государственных органов и государственных СМИ, в том числе путем отлаживания механизмов взаимного обмена информацией, быстрого и полного информирования о действиях органов государственной власти и управления, формирования информационных поводов и т.п.;
организация стратегического планирования деятельности государственных СМИ;
внедрение современного менеджмента и организация новых решений государственных СМИ;
совершенствование управления материальными и нематериальными активами государственных СМИ;
дальнейшее развитие региональных СМИ.
Решение комплекса вышеуказанных мер будет способствовать созданию конкурентоспособного информационного продукта, что необходимо для повышения конкурентных преимуществ отечественных программ на казахстанском и мировом рынке информационной продукции.

4.4. Ақпараттық-телекоммуникациялық инфрақұрылымды дамыту
Телекоммуникация инфрақұрылымын жаңғырту Қазақстан Республикасының, қазақстандық қоғамның және экономиканың дамуындағы жаңа сапалы серпiлiсi, елдi халықаралық қоғамдастыққа кешендi және толыққанды интеграциялау, әлемдiк шаруашылық байланыстар мен жаhандық ақпарат кеңiстiгi жүйесi үшiн айқын бастапқы жағдай болып табылады.
Қазақстанда телерадио хабарлар саласы бiр жағынан, бейне- және аудиосигналды цифрлық өңдеудiң жаңа технологиясының пайда болуымен, екiншi жағынан, спутниктiк тарату технологиясының кең тарауымен байланысты қарқынды дамуды бастан кешірдi. Бұл қабылдағыштың немесе таратқыштың жұмысына арақашықтық бақылаудан таңдап алынған компьютерлiк желiлер бойынша Интернет файлдар түрiндегi теледидар бағдарламаларын жiбергенге дейiн жаңа сапалы мүмкiндiктер бередi.
Ақпарат технологияларының шапшаң дамуына байланысты әлемде қолдағы мемлекеттiк телерадиоарналардың техникалық базасын, әсiресе, телерадио хабарларының ұқсас үлгiден цифрлық үлгiге көшуiне байланысты күрделі жаңғырту қажеттiгі туындауда.
Бүгiнгi күнi күллi Қазақстан Республикасы бойынша жерүстi эфирлiк хабарларын тарату ұқсас болып отыр. Жиілік спектрiнiң толықтығы республика аумағында телерадио хабарларының дамуын едәуiр тежейдi.
Цифрлық телерадио хабарлары, оның iшiнде оларсыз ақпарат кеңiстігін толыққанды толықтыру мүмкiн емес, цифрлық стандарттарға негiзделген жазу, дыбысталу ақпаратты өңдеу мен берудiң алдыңғы қатарлы әдiстерiн халықтың кең жiгiне енгізу жөнiндегi мемлекеттік телерадиоарналар үшiн де үлкен перспективалар ашады.
Ақпараттық-телекоммуникациялық саланың стратегиялық проблемаларына мыналар:
деректер таратудың ұқсас жүйесiнiң үстемдiк етуi және цифрлық және спутниктiк инфрақұрылымның дамымауы;
Қазақстан Республикасының ақпараттық-медиалық және телекоммуникация секторларында технологиялық артта қалушылығы;
ғарыштық инфрақұрылымның дамымауы жатады.
Телерадиокоммуникация саласын дамыту әлеуеттi аудиторияны сапалық және сандық тұрғыдан ұлғайтуға мүмкiндiк беретiн телехабарлары мен спутниктiк байланыс мүмкiндiктерi саласында жаңа цифрлық технологияларды пайдалану жолымен жүруге тиiс.
Радиожиiлiк ресурстарын шектеу жағдайында жалпы әлемдiк теледидар Жерүсті Цифрлық Теледидар Хабарларын (ЖЦТХ) жасау жолымен дамитын болады. Қолданыстағы ұқсас телеарна 8 МГц-ны (бiр жиiлікте - бiр бағдарлама) иеленедi, ал ЖЦТХ бiр жиiлiкте көп бағдарламалық теледидар деп аталатын бiрнеше телебағдарламаларды таратуға мүмкiндiк бередi. Қазақстан өз өңiрiнде бiрiншi болып ЖЦТХ-ны енгізуге және дамытуын бастауға мүмкiншiлiгi бар, ол бiздiң геосаяси мәртебемiздi көтередi.
Теледидардың болашағын ұсынатын интерактивтi теледидарды iске асыру мүмкiндiгi көп арналы хабар таратудың барынша маңызды элементi болып табылады.
Осыған байланысты мыналар бойынша мүмкiндiгiн және орындылығын қарау қажет:
цифрлық телерадио хабарларына көшiрудi бiршама жаңғырту кезiнде мүмкiндiк беретiн ұқсас құрал-жабдықтарды ұқсастан цифрлыққа ауыспалы кезеңде пайдалану;
DVB-T стандартындағы цифрлық телерадио хабарларын енгiзу;
цифрлық технологияларды телерадио хабарлары бағдарламаларын жүргiзу желiсiне қолдануды қоса алғанда, мемлекеттiк телерадио хабарлары желісіне цифрлық технологияларды енгiзу, сондай-ақ мемлекеттiк телерадио хабарлары бағдарламаларын эфирде жүргізудiң цифрлық желiсiн дамыту;
Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында және тиiсті шетел өңірлерiнде хабар жүргiзудi қамтамасыз етуге мүмкiндiк беретiн спутниктiк байланыс жүйесi бойынша хабарлар жүргiзудi жүзеге асыру; көп бағдарламалы теледидар қызметтерiн қоса алғанда, тiкелей қабылдаумен спутниктiк хабарлар жүргiзудiң цифрлық желісi қызметтерiн енгізу;
халықты мемлекеттiк телерадио бағдарламаларымен қамтуды және өңірлiк телерадио хабарларын дамытуды ұлғайту мақсатында жердегi қабылдау-тарату спутниктiк станциялары желiлерiнiң құрылысына мемлекеттiк жәрдем көрсету;
мемлекеттiк телерадио хабарларын таратуды, олар көрсететiн қызметтердiң пакетiне енгiзу мақсатында кабелдiк, эфирлiк-кабелдiк және спутниктік хабар тарату желiлерiнiң отандық және шетелдiк операторларымен өзара iс-қимыл жасау;
республика жұртшылығының мемлекеттiк телерадио бағдарламаларын эфирлік қабылдауын 100% қамтуға кезең-кезеңмен қол жеткiзу;
радиожиілік ресурсын бөлу және эфирлiк цифрлық телерадио хабарларын тарату жүйесiн тәжiрибелi пайдалануды ұйымдастыру; өңiрлiк телерадио хабарларын тарату желiлерiн дамыту үшiн радиожиiлiк спектрiн бөлу;
Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында және шетелдер аумағында мемлекеттік телерадио хабарларын спутниктiк хабар таратумен қамту аймағын кеңейту, ол үшiн қазақстандық "Kazsat" спутниктiк желiсiн спутниктiк ресурстарға көшiру қажет; геостационарлық орбиталарда "Kazsat" байланыс және хабар тарату спутнигi сияқты спутниктер тобы орналастырылып, бұл Интернеттiң, спутниктiк хабар таратудың серпiндi дамуына мүмкiндiк бере отырып, өз кезегiнде Қазақстанмен қоса, таяу шетелдердi қамти келе, Қазақстанның өз өңiрiндегі көшбасшы ретiндегі позициясын нығайтады.

4.4. Развитие
информационно-телекоммуникационной инфраструктуры
Модернизация телекоммуникационной инфраструктуры является непреложным стартовым условием для нового качественного рывка в развитии Республики Казахстан, казахстанского общества и экономики, комплексной и полноценной интеграции страны в международное сообщество, систему мирохозяйственных связей и глобальное информационное пространство.
Отрасль телерадиовещания в Казахстане пережила бурное развитие, связанное, с одной стороны, с появлением новых технологий цифровой обработки видео- и аудиосигнала, с другой стороны - широким распространением спутниковых технологий распространения. Это дает качественно новые возможности, от избирательного дистанционного контроля за работой приемника или передатчика, до пересылки телевизионных программ по компьютерным сетям в виде Интернет файлов.
В связи со стремительным развитием информационных технологий в мире возникает необходимость серьезной модернизации имеющейся технической базы государственных телерадиоканалов, особенно в связи с переходом телерадиовещания с аналогового формата на цифровой формат.
Сегодня наземное эфирное вещание по всей Республике Казахстан является аналоговым. Насыщение частотного спектра значительно сдерживает развитие телерадиовещания на территории республики.
Цифровое телерадиовещание открывает большие перспективы, в том числе и для государственных телерадиоканалов, по внедрению в широкие слои населения передовых методов записи, воспроизведения, обработки и передачи информации, основанных на цифровых стандартах, без которых невозможно полноценное наполнение информационного пространства.
К стратегическим проблемам информационно-телекоммуникационной отрасли относятся:
доминирование аналоговой системы передачи данных и неразвитость цифровой и спутниковой инфраструктуры;
технологическое отставание Республики Казахстан в информационно-медийном и телекоммуникационном секторах;
неразвитость космической инфраструктуры.
Развитие телерадиокоммуникационной сферы должно идти по пути использования новейших цифровых технологий в области телевещания и возможностей спутниковой связи, которая позволит качественно и количественно расширить потенциальную аудиторию.
В условиях ограниченности радиочастотных ресурсов общемировое телевидение будет развиваться по пути создания наземного цифрового телевизионного вещания (далее - НЦВТ). Действующий аналоговый телеканал занимает 8 МГц (на одной частоте - одна программа), а НЦВТ позволяет в одной частоте распространять несколько телепрограмм, так называемое многопрограммное телевидение. Казахстан имеет шанс первым в своем регионе начать внедрение и развитие НЦТВ, что поднимет наш геополитический статус.
Наиболее важным элементом многоканального вещания является возможность реализации интерактивного телевидения, которое представляет собой будущее телевидения.
В этой связи необходимо рассмотреть возможность и целесообразность по:
использованию в период, переходный от аналогового к цифровому, аналогового оборудования, позволяющего при незначительной модернизации перейти на цифровое телерадиовещание;
внедрению цифрового телерадиовещания стандарта DVB-T;
внедрению цифровых технологий в сети государственного телерадиовещания, включая применение цифровых технологий в сети трансляции программ телерадиовещания, а также развитие цифровой сети эфирной трансляции программ государственного телерадиовещания;
осуществлению вещания по системе спутниковой связи, что позволит обеспечивать трансляцию на всей территории Республики Казахстан и соответствующие зарубежные регионы; введение услуг цифровой сети спутникового вещания с непосредственным приемом, включая услуги многопрограммного телевидения;
государственному содействию строительству сети земных приемопередающих спутниковых станций с целью увеличения охвата населения государственными телерадиопрограммами и развития регионального телерадиовещания;
взаимодействию с отечественными и зарубежными операторами сетей кабельного, эфирно-кабельного и спутникового вещания с целью включения государственного телерадиовещания в пакет предоставляемых ими услуг;
поэтапному достижению 100 % охвата населения республики эфирным приемом государственных телерадиопрограмм;
выделению радиочастотного ресурса и организации опытной эксплуатации системы эфирного цифрового телерадиовещания; выделению радиочастотного спектра для развития сетей регионального телерадиовещания;
расширению зоны охвата государственного телерадиовещания спутниковым вещанием на всю территорию Республики Казахстан и зарубежные территории, для чего потребуется переход на спутниковые ресурсы казахстанской спутниковой сети "KazSat"; размещению на геостационарных орбитах группы спутников связи аналогичных спутнику связи и вешания "KazSat", что позволит дать толчок бурному развитию Интернета, спутникового вещания, которое помимо Казахстана будет покрывать страны ближнего зарубежья, что в свою очередь укрепит позиции Казахстана как лидера в своем регионе.

5. Концепцияны iске асыру мерзiмдерi мен кезеңдерi
Тұжырымдамада ұсынылған Қазақстан Республикасының ақпарат нарығының бәсекеге қабiлеттілігiн дамыту жөнiндегі кешенiн жүзеге асыру 2006-2009 жылдар кезеңiне есептелген.
Бұл бiрiншiден, Қазақстан Республикасының ақпарат нарығын апатты, өздiгінен реттелетiн ұзақ кезеңдi және нақты құрылымдалған ұлттық ақпарат нарығын құру нәтижесiнде туындаған үйлеспеушiлiктер мен зардаптарды жеңу үшiн қанша уақыт талап етiлуiмен байланысты. Екiншіден, бұл қазiргi уақытта ғаламдық ақпарат кеңiстігiнiң технологиялық өзгерiстерi мен дамуы ұзақ мерзiмде қандай қарқынмен және қандай бағытта жүргізiлетiнiн болжап айту өте қиын.
Ұсынылып отырған Қазақстан Республикасының ақпарат кеңiстiгiнiң бәсекеге қабiлеттілiгiн дамыту жөнiндегi шаралар кешенiн жүзеге асыру мынадай кезеңдерден өтудi болжайды:
Бiрiншi кезең (2006-2008 жылдар):
ақпараттық кеңiстiктiң заңнамалық құжаттарын жетiлдiру;
отандық БАҚ-ты одан әрi дамыту;
мемлекеттiк БАҚ-тың дағдарыстық жағдайын жеңу және оны одан әрi дамыту;
технологиялық артта қалушылықты жеңу және ұлттық ақпараттық және ақпараттық-телекоммуникациялық инфрақұрылымды модернизациялау.
Екiншi кезең:
ақпарат нарығын одан әрi дамыту және елдiк бәсекеге қабiлеттілiктi арттыру;
ақпарат саласында жаңа серпілiс үшiн жағдайлар жасау.
Қорытынды
Дамыған ақпарат кеңiстiгін қалыптастыру және тұрақтандыру шын мәнiнде тәуелсiз, құқықтық, демократиялық және әлеуметтiк мемлекет құру үшiн маңызды шарт болып табылады.
Тұжырымдаманың ережелерiн iске асыру Қазақстан Республикасының ақпарат нарығын сапалы дамыту және отандық ақпарат кеңiстігiнiң және оның кәсiби қатысушыларының ұлттық және жаhандық ақпарат нарығында бәсекеге қабiлеттiлігiн арттыру үшiн жағдайлар жасауға мүмкiндiк бередi.

5. Сроки и этапы реализации Концепции
Осуществление предлагаемого в Концепции комплекса по развитию конкурентоспособности информационного рынка Республики Казахстан рассчитано на период 2006-2009 годы.
Это обусловлено тем, что, во-первых, столько времени потребуется для преодоления диспропорций и последствий, возникших в результате длительного периода стихийного, саморегулировавшегося информационного рынка Республики Казахстан, и создания четко структурированного национального информационного рынка. Во-вторых, это вызвано тем, что в настоящее время представляется достаточно сложным прогнозирование темпов и направлений технологических изменений и развития глобального информационного пространства в долгосрочной перспективе.
Осуществление предлагаемого комплекса мер по развитию конкурентоспособности информационного пространства Республики Казахстан предполагает прохождение следующих этапов:
первый этап (2006-2008 годы):
совершенствование законодательства по вопросам информационной сферы;
дальнейшее развитие отечественных СМИ;
преодоление кризисного состояния государственных СМИ и их эффективное развитие;
преодоление технологического отставания и модернизация национальной информационной и информационно-телекоммуникационной инфраструктуры;
второй этап (2009 год):
дальнейшее развитие информационного рынка и повышение страновой конкурентоспособности;
создание условий для нового рывка в информационной сфере.
Заключение
Формирование и стабилизация развитого информационного пространства являются важным условием для создания подлинно независимого, правового, демократического и социального государства.
Реализация положений Концепции позволит создать условия для качественного развития информационного рынка Республики Казахстан и повышения конкурентоспособности отечественного информационного пространства и профессиональных участников на национальном и глобальном информационном рынках.