Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2003 жылғы 28 қарашадағы N 1194 қаулысына толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 8 тамыздағы N 748 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 18 наурыздағы № 148 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 18.03.2016 № 148 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. "Табиғи монополия саласына жататын, ұсынылатын қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) арналған үлгi шарттарды бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 28 қарашадағы N 1194  қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2003 ж., N 45, 493-құжат) мынадай толықтырулар енгiзiлсiн:
осы қаулыға 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес қосымшалармен толықтырылсын.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2006 жылғы 8 тамыздағы
N 748 қаулысына 1-қосымша
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2003 жылғы 28 қарашадағы N 1194
қаулысымен бекiтiлген
Магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн
көрсетуге арналған үлгi шарт
______________________                   200_ жылғы "__ "________
(шарттың жасалған орны)
Бұдан әрi оператор деп аталатын, магистральдық темiр жол
желiсiнiң қызметтерiн (магистральдық темiр жол желiсiн пайдалануға
ұсыну; магистральдық темiр жол желiсi бойынша жылжымалы құрамды
өткiзудi ұйымдастыру) ұсынатын______________________________________
(қызметтi ұсынатын субъектiнiң атауы, құрылтай
___________________________________________________________________
құжаттары, мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк, күні мен берген орган)
____________________________________________негізiнде әрекет ететiн
__________________________________тұлғасында бiр тараптан және бұдан
әрi тасымалдаушы ден аталатын_______________________________________
____________________________________________________негізiнде әрекет
ететiн қызметтер ұсынушы____________________________________________
(тұтынушының деректемелері, құрылтай құжаттары,
_______________________________________________________________
мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк, күнi мен берген орган)
_________________________тұлғасында екінші тараптан, мына төменгілер
(лауазымы, Т.А.Ә.)
туралы осы Шартты (бұдан әрi - Шарт) жасасты:

О внесении дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2003 года N 1194
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 августа 2006 года N 748. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 марта 2016 года № 148
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18.03.2016 № 148 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в  постановление Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2003 года N 1194 "Об утверждении типовых договоров на предоставляемые услуги (товары, работы), относящиеся к сфере естественной монополии" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., N 45, ст. 493) следующие дополнения:
дополнить приложениями согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 8 августа 2006 года N 748
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 ноября 2003 года N 1194
Типовой договор на оказание услуг
магистральной железнодорожной сети
_____________________________          "___" ____________ 200_года
(место заключения договора)
_________________________________________________________________,
(наименование субъекта, предоставляющего услугу, учредительные
__________________________________________________________________
документы, свидетельство о государственной регистрации, дата и
орган выдачи)
предоставляющее услуги магистральной железнодорожной сети
(предоставление в пользование магистральной железнодорожной сети;
организация пропуска подвижного состава по магистральной
железнодорожной сети), именуемый в дальнейшем оператор, в лице
__________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О)
__________________________________________________, действующий на
основании _____________________________________ с одной стороны, и
__________________________________________________________________
(реквизиты потребителя, учредительные документы,
_________________________________________________________________,
свидетельство о государственной регистрации, дата и орган выдачи)
именуемый в дальнейшем перевозчик, в лице ________________________
(должность, Ф.И.О)
__________________________________________________________________
действующий на основании ______________________________________, с
другой стороны, заключили настоящий Договор (далее - Договор)
о нижеследующем:

1. Шарттың мәні
1. Оператор осы Шартқа сәйкес магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн ұсынады, тасымалдаушы Шартта белгiленген тәртiппен және мерзiмде оларға ақы төлейдi.
2. Магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн ұсынуға арналған шарт тасымалдаушымен жеке тәртiппен жасалады.
2. Магистральдық темiр жол желiсiн пайдалануға беру
жөнiндегi қызметтер көрсетудiң тәртiбi мен шарттары
3. Тасымалдаушының операторға магистральдық темiр жол желiсiн пайдалану құқығын алуға өтiнiм беруi, оны қарау мен поездардың қозғалыс кестесiне енгiзу Қазақстан Республикасының темiр жол көлiгi саласындағы заңнамасына және осы мәселелердi регламенттейтiн өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерге сәйкес жүргiзiледi.
4. Тасымалдаушының поездар қозғалысының учаскелерi бойынша поездар қозғалысының оператор бекiткен кестесiнен үзiндi-көшiрме осы Шарттың ажырамас бөлiгi болып табылады.
5. Оператор белгiлеген тәртiппен бекiткен поездар қозғалысы кестесiнiң негiзiнде, тасымалдаушы тасымалдау мерзiмiне дейiн 10 күнтiзбелiк күн бұрын тасымалдарды жүзеге асыру кезiнде магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн пайдалануға арналған өтiнiмде көрсетiлген поездар өлшемдерiнiң өзгерiстерi туралы мәлiметтердi қамтитын тасымалдар жоспарын операторға ұсынады.
Тасымалдар жоспары__________________________________________
(берудiң нысаны мен тәсiлi көрсетiледi)
______________________________________________________________
(оператордың жауапты адамы және/немесе тасымалдаушының поезын
қалыптастыру станциясындағы оператордың құрылымдық бөлiмшесi
көрсетiледi)
_________________________________________________________берiледi.
6. Оператор белгiленген тәртiппен бекiткен поездар қозғалысы
кестесiнiң негiзiнде тасымалдаушының тасымалдарының техникалық
жоспарында көрсетiлген тасымалдау мерзiмiне дейiн тәулiк/сағат бұрын
тасымалдаушы операторды поезды техникалық және/немесе коммерциялық
тексеруге берудiң уақыты туралы хабардар етедi.
Хабарлама_____________________________________________________
(хабарлама берудiң нысаны мен тәсiлi көрсетiледi)
_____________________________________________________________
(оператордың жауапты адамы және/немесе тасымалдаушының поезын
қалыптастыру станциясындағы оператордың құрылымдық бөлiмшесi
көрсетiледi)
___________________________________________________________берiледi.
7. Егер тасымалдаушының құрамды қалыптастыруды-таратуды
(вагондарды өңдеудi), вагондарды ағымдағы жөндеудi өздiгiнен жүзеге
асыруға мүмкiндiгi болмаған жағдайда, оператор тасымалдаушыға
тасымалдардың техникалық жоспарымен бiр мезгiлде берiлетiн
тасымалдаушының өтiнiмдерi бойынша осы қызметтердi көрсетедi.
Өтiнiм______________________________________________________
(берудiң нысаны мен тәсiлi көрсетiледi)
_____________________________________________________________
(оператордың жауапты адамы және/немесе тасымалдаушының поезын
қалыптастыру станциясындағы оператордың  құрылымдық бөлiмшесi
көрсетiледi)
___________________________________________________________берiледi.

1. Предмет Договора
1. Оператор предоставляет услуги магистральной железнодорожной сети в соответствии с Договором, перевозчик оплачивает их в порядке и сроки, установленные Договором.
2. Договор на предоставление услуг магистральной железнодорожной сети заключается с перевозчиком в индивидуальном порядке.
2. Порядок и условия оказания услуг по предоставлению
в пользование магистральной железнодорожной сети
3. Подача перевозчиком оператору заявки на получение права пользования магистральной железнодорожной сетью, его рассмотрение и включение в график движения поездов производятся в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области железнодорожного транспорта и иными нормативными правовыми актами, регламентирующими данные вопросы.
4. Выписка из утвержденного оператором графика движения поездов по участкам движения поездов перевозчика является неотъемлемой частью настоящего Договора.
5. На основании утвержденного оператором в установленном порядке графика движения поездов, перевозчик представляет оператору за десять календарных дней до срока перевозки план перевозок, включающий также сведения об изменениях параметров поездов, указанных в заявке на пользование услугами магистральной железнодорожной сети при осуществлении перевозок.
План перевозок подается ____________________________________
(указывается форма и способ передачи)
__________________________________________________________________
(указывается ответственное лицо оператора и/или структурное
подразделение оператора на станции формирования поезда перевозчика)
6. На основании утвержденного оператором в установленном порядке графика движения поездов перевозчик за____ суток/часов до срока перевозок, указанного в техническом плане перевозок перевозчика уведомляет оператора о времени подачи поезда на технический и/или коммерческий осмотр.
Уведомление подается _______________________________________
(указываются форма и способ передачи уведомления)
__________________________________________________________________
(указывается ответственное лицо оператора и/или структурное
подразделение оператора на станции формирования поезда перевозчика)
7. В случае, если перевозчик не имеет возможности самостоятельно осуществить формирование - расформирование состава (переработка вагонов), текущий отцепочный ремонт вагонов, оператор оказывает перевозчику данные услуги по заявкам перевозчика, подаваемым  одновременно с техническим планом перевозок.
Заявка подается ____________________________________________
(указываются форма и способ передачи)
__________________________________________________________________
(указывается ответственное лицо оператора и/или структурное
подразделение оператора на станции формирования поезда перевозчика)

8. Жылжымалы құрамды магистральдық темiр жол желiсiне жiберген кезде тасымалдаушы темiр жол көлiгi саласындағы уәкiлеттi орган белгiлеген нысан бойынша және тәртiппен жылжымалы құрамға арналған есептiк құжатты операторға ұсынады.
9. Толтырылған тасымалдау құжаттарының бiр данасын таcымалдаушы поезды жөнелтетiн станциядағы операторға бередi.
Тасымалдау құжаттарының негiзiнде оператор поездың нақты парағын_____ данада ресiмдейдi.
10. Қатынас жолындағы поезд құрамының барлық өзгерiстерi туралы оператордың өкiлдерi поездың нақты парағының барлық данасына белгi соғады.
11. Поезд межелi станцияға келгеннен кейiн тасымалдаушы операторға поездың нақты парағының____ данасын және тасымалдау құжаттарын____данадан бередi.
12. Поездың межелi станциясында оператор есептелген төлемдердiң дұрыстығын тексерудi жүзеге асырады.
13. Поездың тасымалдау құжаттары мен нақты парағы осы Шарттың
талаптарына сәйкес қызметтер көрсету фактiлерiн және олардың iс жүзiндегi көлемiн растайтын құжаттар болып табылады және магистральдық темiр жол желiсi көрсеткен қызметтер үшiн түпкiлiктi есеп айырысулар жүргiзуге негiз болады.
14. Тасымалдаушының диспетчерлiк қызметiне оператордың тасымалдау процесi мен вагон ағыстарын жоспарлау, ұйымдастыру мен жүзеге асыру, локомотивтер мен вагондардың айналымын реттеу тасымалдаушы ақпарат беруi_______________________________________
(ақпарат берудiң мерзiмi көрсетiледi)
тасымалдаушының әрбiр өтiнiшi бойынша жеке__________________________
(ақпарат берудiң нысаны мен тәсiлi көрсетiледi)
жүзеге асырылады.
3. Есеп айырысулар тәртiбi
15. Магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiне ақы төлеу табиғи монополия саласындағы қызметтi бақылау мен реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк уәкiлеттi орган бекiткен тарифтер (бағалар, алым ставкалары) бойынша жүргiзiледi.
16. Магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiне ақы төлеудi вагондарды ағымдағы ағытпалық жөндеу бойынша қызметтерге ақы төлеудi қоспағанда, осы Шартты жасасқаннан кейiн 10 банктiк күн iшiнде мәлiмделген (келiсiлген) қызметтердiң көлемi құнының 100%-ының алдын-ала төленуi шартымен тасымалдаушы жүргiзедi.
17. Ағымдағы ағытпалық жөндеу бойынша қызметтерге ақы төлеудi iс жүзiнде көрсетiлген қызметтердiң көлемi үшiн жасалған екiжақты актiлер мен шот-фактуралардың негiзiнде тасымалдаушы жүргiзедi.
18. Магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн көрсеткенi үшiн түпкiлiктi есеп айырысу ic жүзiнде көрсетiлген қызметтердiң көлемi үшiн екiжақты актiлер мен шот-фактуралардың негiзiнде қызметтер көрсетiлген айдан кейiнгi айдың 15 күнiнен кешiктiрмей жүргiзiледi.

8. При допуске подвижного состава на магистральную железнодорожную сеть перевозчик представляет оператору учетный документ на подвижной состав по форме и в порядке, установленным уполномоченным органом в области железнодорожного транспорта.
9. Один экземпляр заполненных перевозочных документов перевозчик передает оператору на станции отправления поезда.
На основании перевозочных документов оператор оформляет натурный лист поезда в ___ экземплярах.
10. Обо всех изменениях состава поезда в пути следования представители оператора делают отметки во всех экземплярах натурного листа поезда.
11. По прибытии поезда на станцию назначения перевозчик передает оператору ___ экземпляр натурного листа поезда и по _____ экземпляру перевозочных документов.
12. На станции назначения поезда оператор осуществляет проверку правильности начисленных платежей.
13. Перевозочные документы и натурный лист поезда являются документами, подтверждающими факт оказания услуг в соответствии с условиями настоящего Договора и их фактический объем, и служат основанием для проведения окончательных расчетов за оказанные услуги магистральной железнодорожной сети.
14. Передача оператором диспетчерской службе перевозчика информации, необходимой для планирования, организации и осуществления перевозочного процесса и вагонопотоков, регулирования обращения локомотивов и вагонов, контроля за движением поездов перевозчика, выполнения графика движения, осуществляется
__________________________________________________________________
(указываются форма и способ передачи информации)
отдельно по каждому обращению перевозчика в
_________________________________________________________________.
(указываются сроки передачи информации)
3. Порядок расчетов
15. Оплата услуг магистральной железнодорожной сети производится по тарифам (ценам, ставкам сборов), утвержденным государственным уполномоченным органом, осуществляющим контроль и регулирование деятельности в сфере естественной монополии.
16. Оплата услуг магистральной железнодорожной сети производится перевозчиком на условиях 100 % предварительной оплаты от стоимости заявленного (согласованного) объема услуг в течение 10 банковских дней после заключения настоящего Договора, за исключением оплаты услуг по текущему отцепочному ремонту вагонов.
17. Оплата услуг по текущему отцепочному ремонту производится перевозчиком на основании двухсторонних актов за фактический объем оказанных услуг и счетов-фактур.
18. Окончательный расчет за оказание услуг магистральной железнодорожной сети производится не позднее 15 числа месяца, следующего за месяцем оказания услуг, на основании двухсторонних актов за фактический объем оказанных услуг и счетов-фактур.

19. Осы Шартта көзделген төлемдердiң мерзiмi өткен жағдайда, тасымалдаушы операторға төлем күнiн қоса алғанда, әрбiр мерзiмi өткен күн үшiн берешек сомасының Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландыру ставкасы бойынша тұрақсыздық айыбын төлейдi.
20. Оператордың кiнәсiнен осы Шартта көзделген көлемнен кем көлемде магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн көрсетуге байланысты тасымалдаушы артық төлеген соманы қайтаруды оператор кешiктiрген жағдайда, оператор тасымалдаушыға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландыру ставкасы бойынша мерзiмi өткен әрбiр күн үшiн берешек сомасының тұрақсыздық айыбын төлейдi.
21. Магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiне ақы төлеу бойынша тасымалдаушының мiндеттемелерiн орындау деп________________
(есептелген төлемдердiң
___________________________________________________________________
барлық сомаларын тасымалдаушының енгiзу фактiсi немесе оператордың
шотына есептелген төлемдердiң барлық сомаларының түсу фактiсi көрсетiледi)_______________________________________фактiсi танылады.
4. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
22. Оператор:
1) тасымалдаушы осы Шартта көзделген талаптарды бұзған жағдайда, тасымалдаушыны осы қызметтердi көрсетудi iс жүзінде тоқтатқанға дейiн бес күннен кешiктiрмей жазбаша хабардар етуi шартымен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн көрсетудi тоқтатуға;
2) магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн ұсынғаны үшiн ақыны уақтылы алуға;
3) тасымалдаушының кiнәсiнен келтiрiлген зиянның орнын толтыруды талап етуге;
4) тасымалдаушыдан магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн ұйымдастыру, жоспарлау мен жүзеге acыpy үшiн қажетті ақпарат алуға;
5) табиғи және техногендiк сипаты бар төтенше жағдайлар туындаған жағдайда, сондай-ақ тасымалдауға кедергi келтiретiн төтенше жағдайлар мен өзге де жағдайлар енгiзiлген кезде тасымалдаушы өздiгiнен не уәкiлеттi органдардың шешiмдерiнiң негiзiнде жүзеге асыратын тасымалдарды уақытша тоқтату не шектеу туралы шешiм қабылдауға;
Бұл ретте оператор тасымалдаушыны жылжымалы құрамды уақытша тоқтату не оған қол жеткiзудi шектеу туралы қабылданған шешiм туралы себептерiн көрсете отырып, хабардар етедi;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды иеленуге құқылы.
23. Оператор:
1) тасымалдаушыларға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген жеңiлдiктер мен артықшылықтарды ескере отырып, магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн ұсыну жағдайларын қоспағанда, магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiне қол жеткiзудiң тең жағдайларын, оның iшiнде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiне қол жеткiзудiң тең жағдайларын ұсынуға;

19. В случаях просрочки платежей, предусмотренных настоящим Договором, перевозчик уплачивает оператору неустойку по ставке рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, от суммы задолженности за каждый день просрочки, включая день оплаты.
20. В случаях просрочки оператором возврата сумм излишне уплаченных перевозчиком, в связи с оказанием услуг магистральной железнодорожной сети, в объеме менее предусмотренного настоящим Договором по вине оператора, оператор оплачивает перевозчику неустойку по ставке рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, от суммы задолженности за каждый день просрочки.
21. Исполнением обязательства перевозчика по оплате услуг
магистральной железнодорожной сети признается факт
_________________________________________________________________
(указывается факт внесения перевозчиком всей суммы причитающихся
платежей или факт поступления всей суммы причитающихся платежей
на счет оператора).
4. Права и обязанности сторон
22. Оператор вправе:
1) в случае нарушения перевозчиком условий, предусмотренных настоящим Договором, прекратить оказание услуг магистральной железнодорожной сети в соответствии с законодательством Республики Казахстан при условии письменного уведомления перевозчика не позднее, чем за пять дней до фактического прекращения оказания данных услуг;
2) получать своевременную оплату за предоставляемые услуги магистральной железнодорожной сети;
3) требовать возмещения убытков, причиненных по вине перевозчика;
4) получать от перевозчика информацию, необходимую для организации, планирования и осуществления услуг магистральной железнодорожной сети;
5) самостоятельно либо на основании решений уполномоченных органов принимать решения о временном прекращении либо ограничении перевозок осуществляемых перевозчиком, в случае возникновения чрезвычайных ситуаций, природного и техногенного характера, а также при введении чрезвычайного положения и иных обстоятельств, препятствующих перевозке.
При этом оператор незамедлительно информирует перевозчика о принятом решении временного прекращения или ограничения допуска подвижного состава с указанием причин;
6) иметь иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
23. Оператор обязан:
1) предоставлять равные условия доступа перевозчикам к услугам магистральной железнодорожной сети, кроме случаев предоставления услуг магистральной железнодорожной сети с учетом льгот и преимуществ, установленных законодательством Республики Казахстан, в том числе равные условия доступа к услугам магистральной железнодорожной сети в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;

2) тасымалдау кезiнде жүктердiң Қазақстан Республикасының заңнамасына және өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерге сәйкес сақталуын қамтамасыз етуге;
3) поездардың қозғалыс кестесiн, технологиялық нормаларды, техникалық-бөлу актiлерiн, станциялардың технологиялық процестерiн және станциялар мен кiрме жолдар жұмысының бiрыңғай технологиялық процестерiн сақтауға;
4) қызметтер көрсетудiң техникалық және технологиялық мүмкiндiктерiн қоспағанда, магистральдық темiр жол желiсi қызметтерiнiң тасымалдаушымен келiсiлген көлемдерiнiң орындалуын қамтамасыз етуге мiндеттi. Магистральдық темiр жол желiсi қызметтерiнiң тасымалдаушы мәлiмдеген көлемдерiн iс жүзiндегi мүмкiндiктерден асырып жiберген жағдайда, оператор Қазақстан Республикасының темiр жол көлiгi саласындағы заңнамасына және өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерге сәйкес қызметтердiң орындалуын қамтамасыз етуге;
5) тасымалдаушы поезының қатынас жолдарындағы магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн Шартта көзделген мерзiмдер мен талаптарға сәйкес көрсетуге;
6) осы Шарт бойынша қызметтер көрсету кезiнде тасымалдаушының диспетчерлiк қызметiне тасымалдау процесi мен вагон ағындарын ұйымдастыру, жоспарлау мен жүзеге асыру, локомотивтер мен вагондардың айналымын реттеу, тасымалдаушы поездарының қозғалысын бақылау, қозғалыс кестесiн орындау үшiн қажеттi ақпараттар берудi жүзеге асыруға;
7) қауiпсiздiк пен технологиялық нормалардың талаптарына, сондай-ақ белгiленген тәртiппен бекiтiлген ұсынылатын қызметтердiң сапасына қойылатын талаптарға сәйкес магистральдық темiр жол желiсiнiң белгiленген сападағы қызметтерiн көрсетудi қамтамасыз етуге;
8) ұсынылатын қызметтердiң сапасы мен санын есепке алу мен оған бақылау жүргiзуге, қызмет көрсетуде бұзушылықтардың алдын алу және жою жөнiнде уақтылы шаралар қабылдауға;
9) магистральдық темiр жол желiсiнiң объектiлерiн белгiленген жылдамдықтармен поездарды қауiпсiз өткiзудi қамтамасыз ететiн жағдайда ұстауға;
10) магистральдық темiр жол желiсiн Қазақстан Республикасының темiр жолдарын техникалық пайдалану ережесiнiң және құрылыс нормаларының талаптарына сәйкестiгiн қамтамасыз етуге;
11) Қазақстан Республикасының Техникалық пайдалану ережесiнiң, Темiр жолдарда белгi беру жөнiндегi нұсқаулықтың, Қазақстан Республикасының темiр жолдарындағы поездардың қозғалысы мен маневрлiк жұмыс жөнiндегi нұсқаулықтың және темiр жол көлiгi саласындағы өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдердiң талаптарын орындауға;
12) тасымалдаушыны магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiне арналған тарифтердiң (бағалардың, алым ставкаларының) өзгерiстерi туралы олар қолданысқа енгiзiлгенге дейiн он күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей хабардар етуге;

2) обеспечить сохранность грузов при перевозке в соответствии с законодательством Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами;
3) соблюдать график движения поездов, технологические нормы, техническо-распорядительные акты, технологические процессы станций и единые технологические процессы работы станций и подъездных путей;
4) обеспечить выполнение согласованных с перевозчиком объемов услуг магистральной железнодорожной сети, за исключением технических и технологических возможностей оказания услуг. В случае завышения заявленных перевозчиком объемов услуг магистральной железнодорожной сети над фактически возможными, оператор обеспечивает выполнение услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области железнодорожного транспорта и иными нормативными правовыми актами;
5) оказывать услуги магистральной железнодорожной сети в пути следования поезда перевозчика в соответствии со сроками и условиями предусмотренными Договором;
6) осуществлять при оказании услуг по настоящему Договору передачу диспетчерской службе перевозчика информации, необходимой для организации, планирования и осуществления перевозочного процесса и вагонопотоков, регулирования обращения локомотивов и вагонов, контроля за движением поездов перевозчика, выполнения графика движения;
7) обеспечить оказание услуг магистральной железнодорожной сети установленного качества в соответствии с требованиями безопасности и технологических норм, а также требованиями к качеству предоставляемых услуг, утвержденных в установленном порядке;
8) вести учет и контроль качества и количества предоставляемых услуг, принимать своевременные меры по предупреждению и устранению нарушений предоставления услуг;
9) производить содержание объектов магистральной железнодорожной сети в состоянии, обеспечивающем безопасный пропуск поездов с установленными скоростями;
10) обеспечить соответствие магистральной железнодорожной сети требованиям правил технической эксплуатации железных дорог Республики Казахстан и строительных норм;
11) выполнять требования Правил технической эксплуатации Республики Казахстан, Инструкции по сигнализации на железных дорогах, Инструкции по движению поездов и маневровой работе на железных дорогах Республики Казахстан, и иных нормативных правовых актов в области железнодорожного транспорта;
12) информировать перевозчика об изменениях тарифов (цен, ставок сборов) на услуги магистральной железнодорожной сети не позднее, чем за тридцать календарных дней до введения их в действие;

13) тасымалдаушыны себептерiн көрсете отырып, қабылданған жылжымалы құрамға қол жеткiзудi уақытша тоқтату немесе шектеу шешiмi туралы дереу хабардар етуге;
14) темiр жол көлiгi саласындағы уәкiлеттi орган белгiлеген талаптарға сәйкес келмейтiн жылжымалы құрамды магистральдық темiр жол желiсiне жiберуге жол бермеуге;
15) қатынас жолында тасымалдаушының жылжымалы құрамының темiр
жол көлiгi саласындағы уәкiлеттi орган бекiткен жүктi сақтаудың техникалық және технологиялық талаптарына сәйкес келмейтiндiгi анықталған жағдайда, тасымалдаушының жылжымалы құрамының қозғалысын тоқтатуға;
16) жылжымалы құрамға қызмет көрсететiн персоналдың темiр жол көлiгi саласындағы уәкiлеттi орган белгiлеген бiлiктiлiк талаптарына сәйкес келмейтiндiгi анықталған жағдайда, тасымалдаушының персоналын тасымалдау процесiне жiбермеуге;
17) тасымалдаушы өтiнiмiнiң негiзiнде поездар қозғалысының кестесiн әзiрлеуге және бекiтуге;
18) бекiтiлген қозғалыс кестесiне, қалыптастыру жоспарына және белгiленген технологиялық нормаларға сәйкес техникалық және технологиялық мүмкiндiктердi келiсудi қоса алғанда, поездар қозғалысын орталықтан басқаруды жүзеге асыруға;
19) магистральдық темiр жол желiсiнiң жарамды жағдайда үздiксiз жұмыс iстеуiн қамтамасыз етуге;
20) тасымалдаушыға магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн көрсетуге байланысы жоқ қызметтердi, сондай-ақ үшiншi адамдармен мiндеттемелердiң туындауына алып келетiн қосымша шарттарды жүктемеуге мiндеттi.
24. Тасымалдаушы:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Шартқа сәйкес магистральдық темiр жол желiсiн пайдаланудың тең құқығын алуға;
2) Шарттың талаптарына сай қауiпсiздiк және технологиялық нормалардың талаптарына, сондай-ақ белгiленген тәртiппен бекiтiлген ұсынылатын қызметтердiң сапасына қойылатын талаптарға сәйкес магистральдық темiр жол желiсiнiң белгiленген сападағы қызметтерiн алуға;
3) осы Шарттың мерзiмi мен талаптарына сәйкес поездың қатынас жолындағы магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн алуға;
4) оператордан поездардың қозғалыс кестесiндегi қызметтердiң шартта көзделген магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн көрсетудiң мерзiмi мен шарттарын өзгертуге алып келетiн өзгерiстер туралы жазбаша нысандағы ақпаратты оператор көрсетiлген өзгерiстердi (дүлей зiлзала, әскери қимылдар, ереуiлдер немесе көздеу немесе алдын алу мүмкiн емес өзге де жағдайлар) енгiзгенге дейiн үш күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей алуға;
5) оператордан тасымалдау процесi мен вагон ағындарын ұйымдастыру, жоспарлау мен жүзеге асыру, локомотивтер мен вагондардың айналымын реттеу, поездар қозғалысын бақылау, қозғалыс кестесiн орындау үшiн қажеттi ақпарат алуға;

13) незамедлительно информировать перевозчика о принятом решении временного прекращения или ограничения допуска подвижного состава с указанием причин;
14) не допускать на магистральную железнодорожную сеть подвижной состав, не соответствующий требованиям, установленным уполномоченным органом в области железнодорожного транспорта;
15) остановить движение подвижного состава перевозчика в случае выявления в пути следования несоответствия подвижного состава перевозчика техническим и технологическим требованиям сохранности груза, утвержденным уполномоченным органом в области железнодорожного транспорта;
16) не допускать персонал перевозчика к перевозочному процессу в случае выявления несоответствия персонала, обслуживающего подвижной состав, квалификационным требованиям, устанавливаемым уполномоченным органом в области железнодорожного транспорта;
17) разрабатывать и утверждать график движения поездов на основании заявки перевозчика;
18) осуществлять централизованное управление движением поездов, включая согласование технических и технологических возможностей в соответствии с утвержденным графиком движения, планом формирования и установленными технологическими нормами;
19) обеспечивать исправное бесперебойное функционирование магистральной железнодорожной сети;
20) не навязывать перевозчику услуги, не связанные с оказанием услуг магистральной железнодорожной сети, а также дополнительные условия, влекущие за собой возникновение обязательств с третьими лицами.
24. Перевозчик вправе:
1) получать равное право пользования магистральной железнодорожной сетью в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящим Договором;
2) получать согласно условиям Договора услуги магистральной железнодорожной сети установленного качества в соответствии с требованиями безопасности и технологических норм, а также требованиями к качеству предоставляемых услуг, утвержденных в установленном порядке;
3) получать услуги магистральной железнодорожной сети в пути следования поезда в соответствии со сроками и условиями настоящего Договора;
4) получать от оператора информацию в письменной форме об изменениях в графике движения поездов, влекущих за собой изменение сроков и условий оказания магистральной железнодорожной сети предусмотренных договором, не позднее чем за три календарных дня до введения оператором указанных изменений (стихийное бедствие, военные действия, забастовки или иные обстоятельства, которые невозможно предусмотреть или предотвратить);
5) получать от оператора информацию, необходимую для организации, планирования и осуществления перевозочного процесса и вагонопотоков, регулирования обращения локомотивов и вагонов, контроля за движением поездов, выполнения графика движения;

6) оператордан магистральдық темiр жол желiсiн пайдалануға ұсыну жөнiндегi қызметтерге арналған тарифтердi (бағаларды, алым   ставкаларын) өзгерту туралы олар қолданысқа енгiзiлгенге дейiн он күннен кешiктiрмей ақпарат алуға;
7) оператордың кiнәсiнен келтiрiлген залалдардың орнын толтыруды талап етуге;
8) себептерiн көрсете отырып, оператордың вагондарды қабылдауды уақытша тоқтату немесе шектеу шешiмiн қабылдауы туралы ақпарат алуға;
9) магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн көрсетумен байланысы жоқ қызметтерден, сондай-ақ үшiншi адамдардың алдында мiндеттемелердiң туындауына алып келетiн қосымша талаптардан бас тартуға;
10) осы Шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келетiн оператордың iс-әрекетiне сот тәртiбiмен шағымдануға;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды иеленуге құқылы.
25. Тасымалдаушы:
1) магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiне уақтылы және толық көлемде ақы төлеуге;
2) Магистральдық темiр жол желiсiн пайдалану ережесiн, Жүктердi тасымалдау ережесiн, нормативтiк құқықтық кесiмдерде көзделген темiр жолдың жылжымалы құрамын техникалық пайдалану талаптарын орындауды қамтамасыз етуге;
3) операторға магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн ұйымдастыру, жоспарлау және жүзеге асыру үшiн қажетті ақпарат ұсынуға;
4) технологиялық нормаларды, поездар қозғалысының бекiтiлген кестесiн, техникалық-бөлу актiлерiн, станциялардың технологиялық процестерiн және станциялар мен кiрме жолдар жұмысының бiрыңғай технологиялық процестерiн сақтауға;
5) Техникалық пайдалану ережесiнiң, Қазақстан Республикасының темiр жолдарында белгi беру жөнiндегi нұсқаулықтың, Қазақстан Республикасының темiр жолдарындағы поездардың қозғалысы және маневрлiк жұмыс жөнiндегi нұсқаулықтың және темiр жол көлiгi саласындағы өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдердiң талаптарын орындауға;
6) операторға осы Шарт бойынша қызметтер алуға байланысты олар жүзеге асыратын қызмет түрлерiне арналған лицензия ұсынуға және операторды көрсетiлген лицензиялардың қолданылуын тоқтата тұру не күшiн жою туралы уақтылы хабардар етуге;
7) оператордың поездар қозғалысының қауiпсiздiк талаптарын, қозғалыс кестесiнiң нормативтерiн, поездарды қалыптастырудың жоспары мен тәртiбiн, магистральдық темiр жол желiсiнiң инфрақұрылымдық желiлiк бөлiмшелерi жұмысының технологиялық процестерiн қамтамасыз етуге қатысты өкiмiн орындауға;
8) осы Шартта көзделген мерзiм мен талаптарды сақтауға;
9) операторды магистральдық темiр жол желiсiн пайдалануға арналған тараптармен келiсiлген өтiнiмдерде көзделген қызметтердi алудан бас тарту туралы Қазақстан Республикасының темiр жол көлiгi саласындағы заңнамасында белгiленген мерзiмде жазбаша нысанда хабардар етуге;

6) получать информацию от оператора об изменении тарифов (цен, ставок сборов) на услуги по предоставлению в пользование магистральной железнодорожной сети не позднее, чем за тридцать дней до введения их в действие;
7) требовать возмещения убытков, причиненных по вине оператора;
8) получать информацию о принятом решении временного прекращения или ограничения принятия вагонов оператором с указанием причин;
9) отказаться от услуг, не связанных с оказанием услуг магистральной железнодорожной сети, а также дополнительных условий, влекущих за собой возникновение обязательств перед третьими лицами;
10) обжаловать в судебном порядке действия оператора, противоречащие настоящему Договору и законодательству Республики Казахстан;
11) иметь иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
25. Перевозчик обязан:
1) своевременно и в полном объеме оплачивать услуги магистральной железнодорожной сети;
2) обеспечивать выполнение Правил пользования магистральной железнодорожной сети, Правил перевозок грузов, требований технической эксплуатации железнодорожного подвижного состава, предусмотренных нормативными правовыми актами;
3) представлять оператору информацию для организации, планирования и осуществления услуг магистральной железнодорожной сети;
4) соблюдать технологические нормы, утвержденный график движения поездов, техническо-распорядительные акты, технологические процессы станций и единые технологические процессы работы станций и подъездных путей;
5) выполнять требования Правил технической эксплуатации, Инструкции по сигнализации на железных дорогах Республики Казахстан, Инструкции по движению поездов и маневровой работе на железных дорогах Республики Казахстан и иных нормативных правовых актов в области железнодорожного транспорта;
6) предъявлять оператору лицензии на осуществляемые им виды деятельности, связанные с получением услуг по настоящему Договору, и своевременно информировать оператора о приостановлении действия либо аннулировании указанных лицензий;
7) выполнять распоряжения оператора, касающиеся обеспечения требований безопасности движения поездов, нормативов графика движения, плана и порядка формирования поездов, технологических процессов работы линейных подразделений инфраструктуры магистральной железнодорожной сети;
8) соблюдать сроки и условия, предусмотренные настоящим Договором;
9) уведомлять в письменной форме оператора в срок, установленный законодательством Республики Казахстан в области железнодорожного транспорта, об отказе в получении услуг, предусмотренных в согласованных сторонами заявках на пользование магистральной железнодорожной сетью;

10) операторға магистральдық темiр жол желiсi объектiлерiнiң табылған ақаулары, сондай-ақ үшiншi адамдардың Техникалық пайдалану ережесiн бұзушылықтары туралы хабарлауға;
11) темiр жол көлiгi саласындағы уәкiлеттi органның магистральдық темiр жол желiсiн пайдалану бөлiгiндегi талаптарын сақтауға;
12) магистральдық темiр жол желiсi қызметтерiн алудың техникалық және технологиялық мүмкiндiктерi болмауын қоспағанда, тасымалдау көлемдерiнiң жоспарында мәлiмделгендердiң орындалуын қамтамасыз етуге;
13) оператордың тасымалдау процестерiн орталықтан басқару жөнiндегi нұсқауын сақтауға;
14) тасымалдау процесiне байланысты қызметкерлер бiлiктiлiгiнiң темiр жол көлiгi саласындағы уәкiлеттi орган белгiлеген талаптарға сәйкестiгiн қамтамасыз етуге;
15) темiр жол көлiгi саласындағы уәкiлеттi орган белгiлеген талаптарға жылжымалы құрамның сәйкестiгiн қамтамасыз етуге мiндеттi.
5. Тараптардың жауапкершілігі
26. Тараптар осы Шарттың талаптарын орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапты болады.
27. Өсiмпұл төлеу тасымалдаушыны операторға Шарттың талаптарына сәйкес есептелген төлемдердi енгiзуден босатпайды.
28. Белгiленген мерзiмде қызметтер ұсынылмаған жағдайда, оператор тасымалдаушыға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландыру ставкасы бойынша iс жүзiнде қызметтер көрсету басталатын уақытқа дейiн шарт бойынша қызмет көрсету жүзеге асырылуға тиiстi уақыттың iшiнде алдын ала төленген сомадан тұрақсыздық айыбын төлейдi.
29. Осы Шарттың талаптарында көрсетiлетiн қызметтердi алудан бас тарту туралы операторды хабардар ету мерзiмi сақталмаған кезде, тасымалдаушы операторға қызметтер алудан бас тарту сәтiнен бастап есептелген төлемдер сомасынан магистральдық темiр жол желiсi қызметтерiнiң жоспарланған көлемi үшiн Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қайта қаржыландыру ставкасының мөлшерінде айыппұл төлейдi.
30. Оператор тасымалдаушыны поездар қозғалысы кестесiнiң өзгергенi туралы хабардар ету мерзімiн сақтамаған кезде, тасымалдаушыға алдын ала төленген сомадан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қайта қаржыландыру ставкасының мөлшерiнде айыппұл төлейдi.
31. Оператордың және(немесе) тасымалдаушының міндеттемелерді орындамауына немесе тиісінше орындамауына байланысты үшінші тұлғаға келтірілген залалды тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен және мөлшерде өтейдi.
6. Форс-мажорлық мән-жайлар
32. Осы Шарттан туындайтын мiндеттемелердi орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн, егер бұл еңсерiлмес күш (дүлей зiлзала, әскери қимылдар, ереуiлдер немесе болжау немесе алдын алу мүмкiн болмайтын өзге мән-жайлар) салдарынан болып табылса, тараптар жауапкершiлiктен босатылады.

10) сообщать оператору об обнаруженных повреждениях объектов магистральной железнодорожной сети, а также нарушениях Правил технической эксплуатации третьими лицами;
11) соблюдать требования уполномоченного органа в области железнодорожного транспорта в части пользования магистральной железнодорожной сетью;
12) обеспечить выполнение заявленных в плане перевозок объемов, за исключением случаев, когда отсутствуют технические и технологические возможности получения услуг магистральной железнодорожной сети;
13) соблюдать указания оператора по централизованному управлению перевозочным процессом;
14) обеспечить соответствие квалификации работников, связанных с перевозочным процессом, требованиям, установленным уполномоченным органом в области железнодорожного транспорта;
15) обеспечить соответствие подвижного состава требованиям, установленным уполномоченным органом в области железнодорожного транспорта.
5. Ответственность сторон
26. Стороны несут ответственность за неисполнение или ненадлежащее исполнение условий настоящего Договора в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
27. Уплата пени не освобождает перевозчика от внесения причитающихся оператору платежей в соответствии с условиями Договора.
28. В случае непредоставления услуг в установленный срок, оператор уплачивает перевозчику неустойку по ставке рефинансирования, установленной Национальным банком Республики Казахстан, от суммы уплаченной предоплаты со времени, когда по договору должна быть осуществлена услуга до времени начала фактического оказания услуг.
29. Перевозчик при несоблюдении сроков информирования оператора об отказе в получении услуг, оказываемых на условиях настоящего Договора, уплачивает оператору штраф в размере ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан от суммы причитающихся платежей за планируемый объем услуг магистральной железнодорожной сети с момента отказа от получения услуг.
30. Оператор при несоблюдении срока информирования перевозчика об изменении графика движения поездов уплачивает перевозчику штраф в размере ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан от суммы уплаченной предоплаты.
31. Убытки, причиненные третьим лицам в связи с неисполнением или ненадлежащим исполнением обязательств оператора и (или) перевозчиком, возмещаются сторонами в порядке и размерах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
6. Форс-мажорные обстоятельства
32. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего Договора, если таковые явились следствием непреодолимой силы (стихийных бедствий, военных действий, забастовок или иных обстоятельств, которые невозможно предусмотреть или предотвратить).

33. Еңсерiлмес күштiң мән-жайларына сiлтеме жасайтын тарап екiншi тарапты 48 (қырық сегiз) сағаттың iшiнде құзыреттi орган берген растайтын құжатты екiншi тараптың талабы бойынша ұсына отырып, осындай мән-жайлардың басталғаны туралы да, аяқталғаны туралы да хабардар етуге мiндеттi.
34. Егер тараптардың бiрi Шарт бойынша өз мiндеттемелерiн еңсерiлмес күш мән-жайлары туындаған сәттен бастап отыз күнтiзбелiк күн iшiнде орындауға жағдайы болмаса, екiншi тарапты болжанып отырған шартты бұзу күнiне дейiн кемiнде он күнтiзбелiк күн бұрын алдын ала жазбаша хабардар етуi шартымен, екiншi тараптың Шартты бұзуға құқығы бар. Бұл ретте тараптар отыз күнтiзбелiк күн iшiнде Шарт бойынша барлық өзара есеп айырысуларды жүргiзуге мiндеттенедi.
7. Жалпы ережелер және дауларды шешу
35. Тасымалдаушының осы Шартта көзделген магистральдық темiр жол желiсiн пайдалану құқығын басқа адамға беруiне жол берiлмейдi.
36. Шарттың талаптарын орындаудан бiржақты бас тартылған жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртiппен тарап бұл туралы екiншi тарапқа отыз күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей жазбаша түрде ескертуге тиiс.
37. Шарттан туындайтын даулар мен келiспеушiлiктер келiссөздер арқылы шешiледi. Егер келiссөздер жолымен тараптар өзара келiсiмге қол жеткiзбесе, онда даулар мен келiспеушiлiктер Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртiппен шешiледi.
38. Почта және банктiк деректемелерi өзгерген жағдайда тарап бұл туралы екiншi тарапқа көрсетiлген өзгерiстер қолданысқа енгiзiлген сәттен бастап бес жұмыс күнiнiң iшiнде жазбаша хабарлауға мiндеттi.
39. Шарт тараптарда сақталатын және бiрдей заң күшi бар екi данада жасалады.
40. Тараптардың Шарттан туындайтын және олармен реттелмеген қатынастары Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледi.
8. Шарттың қолданылу мерзiмi және қолданысын тоқтату
тәртiбi
41. Шарт 200 жылғы "__"______________00-00 сағаттан бастап күшiне енедi және 200 жылғы "__"__________ 24-00 сағатты қоса қолданылады, бiрақ поездар қозғалысы кестесiнiң белгiленген тәртiппен бекiтiлген мерзiмiнен аспауға тиiс, ал өзара есеп айырысулар бөлiгiнде - олар толық орындалғанға дейiн қолданылады.
42. Шарт Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгiленген жағдайларда мерзiмiнен бұрын бұзылуы мүмкiн.
43. Шарт мынадай жағдайларда:
1) тасымалдаушы лицензиясының қолданысы тоқтатылғанда;
2) тасымалдаушы лицензиясының күшi тоқтатыла тұрғанда немесе оны қайтарып алғанда;
3) олардың жазбаша өтiнiштерiнiң негiзiндегi тараптардың бастамасы бойынша бұзылуы мүмкiн.

33. Сторона, ссылающаяся на обстоятельства непреодолимой силы, обязана информировать в течение 48 (сорока восьми) часов другую сторону, как о наступлении, так и об окончании подобных обстоятельств с предоставлением по требованию другой стороне удостоверяющего документа, выданного компетентным органом.
34. Если одна из сторон оказывается не в состоянии выполнить свои обязательства по Договору в течение тридцати календарных дней с момента наступления обстоятельств непреодолимой силы, другая сторона имеет право расторгнуть Договор при условии предварительного письменного уведомления другой стороны не менее, чем за десять календарных дней до даты предполагаемого расторжения. При этом стороны обязуются в течение тридцати календарных дней произвести все взаиморасчеты по Договору.
7. Общие положения и разрешение споров
35. Не допускается передача перевозчиком права пользования магистральной железнодорожной сетью, предусмотренного настоящим Договором, другому лицу.
36. В случае одностороннего отказа от исполнения условий Договора, в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, сторона должна письменно предупредить об этом другую сторону не позднее, чем за тридцать календарных дней.
37. Споры и разногласия, вытекающие из Договора, разрешаются посредством переговоров. Если путем переговоров стороны не могут достичь взаимного согласия, то споры и разногласия разрешаются в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
38. В случае изменения почтовых и банковских реквизитов сторона обязана письменно сообщить об этом другой стороне в течение пяти рабочих дней с момента введения в действие указанных изменений.
39. Договор составляется в двух экземплярах, хранящихся у сторон и имеющих одинаковую юридическую силу.
40. Отношения сторон, вытекающие из Договора и не урегулированные им, регулируются законодательством Республики Казахстан.
8. Срок действия и порядок прекращения действия Договора
41. Договор вступает в силу с 00-00 часов "___"________ 200_года и действует по 24-00 часов "___"________ 200_года, но не более срока действия утвержденного в установленном порядке графика движения поездов, а в части взаиморасчетов - до полного их выполнения.
42. Договор может быть расторгнут досрочно на условиях, установленных действующим законодательством Республики Казахстан.
43. Договор может быть расторгнут в следующих случаях:
1) прекращения действия лицензии перевозчика;
2) приостановления или отзыва лицензии у перевозчика;
3) по инициативе сторон на основании их письменных заявлений.

44. Шарттың қолданылуы тараптардың келiсiмi бойынша Шарттың ажырамас қосымшасы ретiнде қосымша келiсiм жасасу не жаңа шарт жасасу жолымен ұзартылуы мүмкiн.
45. Тараптардың келiсiмi бойынша Шарт осы Шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтiн басқа да талаптармен толықтырылуы мүмкiн.
46. Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы өзгерген, магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн ұсынудың тәртiбi мен талаптарын өзгертетiн нормативтiк құқықтық кесiмдер қабылданған жағдайда, тараптар отыз күнтiзбелiк күн iшiнде осы Шартты Шарттың мәтiнiне қажеттi толықтырулар мен өзгерiстер енгiзу жолымен аталған кесiмдердiң талаптарына сәйкес келтiруге мiндеттi.
9. Тараптардың заңды мекен-жайы, банктiк деректемелерi мен
қолтаңбалары
Оператор:                                       Тасымалдаушы:
_____________________                 ___________________________
_____________________                 ___________________________
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2006 жылғы 8 тамыздағы
N 748 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2003 жылғы 28 қарашадағы
N 1194 қаулысымен
бекiтiлген
Жылжымалы құрамның жүруi үшiн кiрме жолды
ұсыну жөнiндегi қызметтердi көрсетуге
арналған үлгi шарт
______________________                  200 жылғы  "_______
(шарттың жасалған орны)
Бұдан әрi тармақ иеленушi деп аталатын, жылжымалы құрамның
жүруi үшiн кірме жолды ұсыну жөнiндегі қызметтерді көрсететiн
___________________________________________________________________
(қызметтi ұсынатын субъектiнiң атауы, құрылтай құжаттары,
____________________________________________________________________
мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк, күнi мен берген орган)
_____________________________________________негiзiнде әрекет ететiн
____________________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
тұлғасында бiр тараптан және бұдан әрi Тармақ пайдаланушы деп
аталатын
____________________________________________________________________
(тұтынушының деректемелерi, құрылтай құжаттары, мемлекеттiк
____________________________________________________негiзiнде әрекет
ететiн тiркеу туралы куәлiк, күнi мен берген орган)
____________________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
тұлғасында екiншi тараптан, мына төмендегiлер туралы осы Шартты
(бұдан әрi - Шарт) жасасты.
1. Шарттың мәнi
1. Тармақ иеленушi Шартқа сәйкес жылжымалы құрамның жүруi үшiн
кiрме жол қызметтерiн ұсынады, тармақ пайдаланушы оларға Шартта
белгiленген тәртiппен және мерзiмде ақы төлейдi.

44. Действие Договора может быть продлено по соглашению сторон путем заключения дополнительного соглашения, как неотъемлемого приложения к Договору, либо заключения нового договора.
45. По соглашению сторон Договор может быть дополнен другими условиями, не противоречащими настоящему Договору и законодательству Республики Казахстан.
46. В случае изменения действующего законодательства Республики Казахстан, принятия нормативных правовых актов, изменяющих порядок и условия предоставления услуг магистральной железнодорожной сети, стороны обязаны в течение тридцати календарных дней привести настоящий Договор в соответствие с требованиями названных актов путем внесения необходимых дополнений и изменений в текст Договора.
9. Юридические адреса, банковские реквизиты и подписи сторон
Оператор:                             Перевозчик:
____________________________     _______________________________
____________________________     _______________________________
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 8 августа 2006 года N 748
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 ноября 2003 года N 1194
Типовой договор
на оказание услуг по предоставлению подъездного пути
для проезда подвижного состава
_____________________________          "___" ____________ 200_года
(место заключения договора)
_________________________________________________________________,
(наименование субъекта, предоставляющего услугу, учредительные
__________________________________________________________________
документы, свидетельство о государственной регистрации, дата и
орган выдачи)
оказывающий услуги по предоставлению подъездного пути для проезда
подвижного состава, именуемый в дальнейшем ветвевладелец, в лице
__________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
__________________________________________________, действующий на
основании _____________________________________ с одной стороны, и
__________________________________________________________________
(реквизиты потребителя, учредительные документы, свидетельство о
государственной регистрации, дата и орган выдачи) именуемый в
дальнейшем ветвепользователь, в лице _____________________________
(должность, Ф.И.О.)
__________________________________________________________________
действующий на основании _________________________________________
_______________________________________________, с другой стороны,
заключили настоящий Договор (далее - Договор) о нижеследующем:
1. Предмет Договора
1. Ветвевладелец предоставляет услуги подъездного пути для проезда подвижного состава в соответствии с Договором, ветвепользователь оплачивает их в порядке и сроки, установленные Договором.

2. Жылжымалы құрамның жүруi үшiн кiрме жол қызметтерiн ұсынуға
арналған шарт тармақ пайдаланушымен жеке тәртiппен жасалады.
2. Жылжымалы құрамның жүруi үшiн кiрме жолды ұсыну
жөнiндегi қызметтер көрсетудiң тәртiбi мен шарттары
3. "Kipмe жолдың шекарасы" деген белгi________________________
_________________________________________________________жаққа қарай
(кiрме жолдың тұйығына қарай немесе станциялық жолдың N және жанасу
станциясының немесе басқа да кiрме жолдың немесе қосатын жолдың
немесе жанасудың басқа жолының атауын көрсету)
________ұзақтықтағы жанасу бағыттағышынан________ M қашықтықта
орнатылады.
4. Кiрме жолдың ұзына бойы жайылған ұзындығы_______M құрайды.
5. Жолақты бөлу шекарасында кiрме жол мен құрылыстар алаңы
_________шаршы метр жер учаскесiн алады.
6. Кiрме жол арқылы поездардың қозғалысы Қазақстан
Республикасының темiр жол көлiгi саласындағы заңнамасын және осы
мәселелердi регламенттейтiн өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдердi
сақтай отырып жүргiзiледi.
7. Жылжымалы құрамның жүруi үшiн кiрме жолды ұсыну тармақ
иеленушiнiң алдын ала хабарламасы бойынша жүргiзiледi.
Хабарлама_____________________________________________берiледi.
(хабарлама беру тәртiбi)
8.______________________үшін______________________кірме жолға
(ай, тоқсан, жыл)
келген және одан кеткен вагондардың мәлiмделген саны.
9. Тармақ иеленушiнiң кiрме жолына бiр мезгiлде берiлетiн тармақ пайдаланушы вагондарының саны___________вагоннан аспайтын болып белгiленедi.
10. Кiрме жол арқылы өткен вагондардың санын тармақ иеленушi тармақ пайдаланушының қатысуымен тiркейдi және есепке алады. Ол үшiн екi данада акт (немесе ведомость) жасалады, олардың бiреуi тармақ иеленушiде қалады, екiншiсi тармақ пайдаланушыға берiледi. Бір ай ішiндегi жұмыстың қорытындылары бойынша, ол тармақ пайдаланушыға шотын беру үшiн негiз болып табылатын орындалған жұмыстардың актiсi жасалады.
11. Жылжымалы құрамның жүруi үшiн кiрме жолды оның құрылысының кезеңiнде, табиғи-климаттық жағдайлар күрт өзгерген жағдайда ұсыну, кiрме жол жұмысының қысқа мерзiмдi шартының талаптарында жүзеге асырылуы мүмкін.
3. Есеп айырысулар тәртiбi
12. Жылжымалы құрамның жүруi үшiн кiрме жолды ұсыну жөнiндегi қызметтерге ақы төлеу табиғи монополиялар салаларындағы қызметтi бақылау мен реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк уәкiлеттi орган бекiткен тарифтер (бағалар, алым ставкалары) бойынша жүргiзiледi.
13. Жылжымалы құрамның жүруi үшiн кiрме жолды ұсыну жөнiндегi қызметтер көрсетуге ақы төлеудi тармақ пайдаланушы жоспарланған айлық вагон айналымына сәйкес 50% алдын ала төлеу шарттарында жүргiзедi.

2. Договор на предоставление услуг подъездного пути для проезда подвижного состава заключается с ветвепользователем в индивидуальном порядке.
2. Порядок и условия оказания услуг по предоставлению
подъездного пути для проезда подвижного состава
3. Знак "Граница подъездного пути" устанавливается на
расстоянии _______ м от стрелки примыкания на расстоянии _______ в
сторону _________________________________________________________.
(указать: в сторону тупика подъездного пути или N станционного
пути и наименование станции примыкания, или другого подъездного пути, или соединительного пути или другого пути примыкания)
4. Развернутая длина подъездного пути составляет _____ м.
5. В границе полосы отвода подъездным путем и сооружениями занят земельный участок площадью ___ кв.м.
6. Движение поездов по подъездному пути производится с соблюдением законодательства Республики Казахстан в области железнодорожного транспорта и иных нормативных правовых актов, регламентирующих данные вопросы.
7. Предоставление подъездного пути для проезда подвижного состава производится по предварительному уведомлению ветвевладельца.
Уведомление передается ____________________________________.
(порядок передачи уведомления)
8. Заявленное количество вагонов, поступивших и убывших на
(с) подъездного(ые) пути _______ за_____________________________.
(месяц, квартал, год)
9. Количество вагонов ветвепользователя, одновременно
подаваемых на подъездной путь ветвевладельца, устанавливается не
более ____________ вагонов.
10. Количество вагонов, прошедших по подъездному пути, фиксируется и учитывается ветвевладельцем в присутствии ветвепользователя. Для чего составляется акт (или ведомость) в двух экземплярах, один из которых остается у ветвевладельца, другой передается ветвепользователю. По итогам работы за месяц составляется акт выполненных работ, который является основанием для выставления счета ветвепользователю.
11. Предоставление подъездного пути для проезда подвижного состава в период его строительства, в случае резких изменений природно-климатических условий может осуществляться на условиях краткосрочного договора работы подъездного пути.
3. Порядок расчетов
12. Оплата услуг по предоставлению подъездного пути для проезда подвижного состава производится по тарифам (ценам, ставкам сборов), утвержденным государственным уполномоченным органом, осуществляющим контроль и регулирование деятельности в сферах естественных монополий.
13. Оплата услуг по предоставлению подъездного пути для проезда подвижного состава производится ветвепользователем на условиях 50 % предварительной оплаты согласно планируемому месячному вагонообороту.

14. Жылжымалы құрамның жүруi үшiн кiрме жолды ұсыну жөнiндегi қызметтер көрсеткенi үшiн түпкiлiктi есеп айырысу ай сайын өткiзiлген вагондар мен берiлген шот-фактуралардың iс жүзiндегi саны бойынша көрсетiлген қызметтердiң актiлерiне тараптар қол қойғаннан кейiн 10 күнтiзбелiк күнiнен кешiктiрмей жүргiзiледi.
4. Тараптардың құқықтары мен мiндеттерi
15. Тармақ иеленушi:
1) тармақ пайдаланушы осы Шартта көзделген талаптарды бұзған жағдайда, тармақ пайдаланушының осы қызметтердi iс жүзiнде көрсеткенге дейiн бес күннен кешiктiрмей жазбаша хабардар етiлуi шартымен, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жылжымалы құрамның жүруi үшiн кiрме жолды ұсыну жөнiндегi қызметтер көрсетудi тоқтатуға;
2) ұсынылатын қызметтер үшiн уақтылы ақы алуға;
3) тармақ пайдаланушының кiнәсiнен келтiрiлген залалдың орнын толтыруды талап етуге;
4) темiр жол көлiгi саласындағы уәкiлеттi органның актiсiмен расталған оның қанағаттанғысыз жай-күйi болған жағдайда, жоспарлы жұмыстар енгiзiлгенге дейiн кемiнде бес күн бұрын тармақ пайдаланушыны жазбаша хабардар ете отырып, кiрме жолды жөндеуге жабуға;
5) тармақ пайдаланушы жиырма күннен асатын мерзiмге төлемдердi кешiктiрген жағдайда, осы шартты бұзуға бастамашылық етуге;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды иеленуге құқылы.
16. Тармақ иеленушi:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген жеңiлдiктер мен артықшылықтарды ескере отырып, реттелiп көрсетiлетiн қызметтердi (тауарларды, жұмыстарды) ұсыну жағдайларын қоспағанда, тармақ пайдаланушыларға жылжымалы құрамның жүруi үшiн кiрме жолды ұсыну жөнiндегi қызметтерге қол жеткiзудiң тең жағдайларын, оның iшiнде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жылжымалы құрамның жүруі үшін кірме жолды ұсыну жөніндегі қызметтерге қол жеткізудің тең жағдайларын ұсынуға;
2) жылжымалы құрамның жүруi үшiн кiрме жолды ұсыну жөнiндегi қызметтердi қауiпсiздiк және технологиялық нормалардың талаптарына, сондай-ақ белгiленген тәртiппен бекiтiлген ұсынылатын қызметтердiң сапасына қойылатын талаптарға сәйкес көрсетудi қамтамасыз етуге;
3) қызметтер көрсетудiң техникалық және технологиялық мүмкiндiктерiнiң болмауы жағдайларын және кiрме жолда жүру қауiпсiздiгiне қауiп төну жағдайларын қоспағанда, тармақ пайдаланушының жылжымалы құрамның жүруi үшiн кірме жолды ұсыну жөнiндегі қызметтердің мәлімделген көлемдерiнiң орындауын қамтамасыз етуге мiндеттi. Тармақ пайдаланушы кiрме жолды ұсыну жөнiндегi қызметтердiң мәлiмделген көлемдерiн iс жүзiндегi мүмкiндiктерден арттырған жағдайда, тармақ иеленушi Қазақстан Республикасының темiр жол көлiгi саласындағы заңнамасына және өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерге сәйкес қызметтердiң орындалуын қамтамасыз етедi;

14. Окончательный расчет за оказание услуг по предоставлению подъездного пути для проезда подвижного состава производится ежемесячно не позднее 10 календарных дней после подписания сторонами актов оказанных услуг по фактическому количеству пропущенных вагонов и выставленных счетов-фактур.
4. Права и обязанности сторон
15. Ветвевладелец вправе:
1) в случае нарушения ветвепользователем условий, предусмотренных настоящим Договором, прекратить оказание услуг по предоставлению подъездного пути для проезда подвижного состава в соответствии с законодательством Республики Казахстан при условии письменного уведомления ветвепользователя не позднее, чем за пять дней до фактического оказания данных услуг;
2) получать своевременную оплату за предоставляемые услуги;
3) требовать возмещения убытка, причиненного по вине Ветвепользователя;
4) закрыть подъездной путь на ремонт в случае его неудовлетворительного состояния, подтвержденного актом уполномоченного органа в области железнодорожного транспорта, с письменным уведомлением ветвепользователя не менее, чем за пять дней до введения плановых работ;
5) инициировать расторжение настоящего договора при задержке платежей ветвепользователем на срок свыше двадцати дней;
6) иметь иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
16. Ветвевладелец обязан:
1) предоставлять равные условия доступа ветвепользователям по предоставлению услуг подъездного пути для проезда подвижного состава, кроме случаев предоставления регулируемых услуг (товаров, работ) с учетом льгот и преимуществ, установленных законодательством Республики Казахстан, в том числе равные условия доступа по предоставлению услуг подъездного пути для проезда подвижного состава в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
2) обеспечить оказание услуг по предоставлению подъездного пути для проезда подвижного состава в соответствии с требованиями безопасности и технологических норм, а также требованиями к качеству предоставляемых услуг, утвержденных в установленном порядке;
3) обеспечить выполнение заявленных ветвепользователем объемов услуг по предоставлению подъездного пути для проезда подвижного состава, за исключением случаев, когда отсутствуют технические и технологические возможности оказания услуг и в случаях, угрожающих безопасности движения на подъездном пути. В случае превышения заявленных ветвепользователем объемов услуг по предоставлению подъездного пути над фактически возможными, ветвевладелец обеспечивает выполнение услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области железнодорожного транспорта и иных нормативных правовых актов;

4) ұсынылатын қызметтердiң сапасы мен санына есеп және бақылау жүргiзу, қызметтер көрсету бұзушылықтарын алдын алу және жою жөнiнде уақтылы шаралар қабылдауға;
5) белгiленген жылдамдықпен поездардың қауiпсiз өтуiн қамтамасыз ететiн жағдайда кiрме жол элементтерiн тұрақты ұстау үшiн кiрме жолды, оның құрылыстарын және құрылғыларын ағымдағы ұстауды, оларға күрделi, орташа және көтеру жөндеулерiн жүргiзуге;
6) темiр жол көлiгi саласындағы уәкiлеттi орган белгiлеген нормативтiк құқықтық кесiмдерiнiң шегiнде кiрме жолды, және өтпелердi қардан, шөптен және ластанулардан тазалауды жүргiзуге;
7) кiрме жолдардың Техникалық пайдалану ережесiнiң және құрылыс нормаларының талаптарына сәйкестiгiн қамтамасыз етуге;
8) тармақ пайдаланушыны жылжымалы құрамның жүруi үшiн кiрме жолды ұсыну жөнiндегi қызметтердiң тарифтерiнiң (бағаларының, алымдар ставкаларының) өзгергенi туралы олар қолданысқа енгізілгенге дейiн отыз күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей хабардар етуге;
9) тармақ пайдаланушыны себептерiн көрсете отырып, вагондарды қабылдауды уақытша тоқтату немесе шектеу туралы қабылданған шешiмдер туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында және осы Шартта белгiленген мерзiмде хабардар етуге;
10) темiр жол көлiгi саласындағы уәкiлеттi орган белгiлеген талаптарға сәйкес келмейтiн жылжымалы құрамды кiрме жолдарға жiбермеуге;
11) тармақ пайдаланушымен өзара қатынастарда Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауға;
12) тармақ пайдаланушыға жылжымалы құрамның жүруi үшiн кiрме жолды ұсыну жөнiндегi қызметтердi көрсетуге байланысты емес қызметтердi, сондай-ақ үшiншi тұлғалардың алдында мiндеттемелердiң туындауына алып келетiн қосымша шарттарды таңбауға;
13) өзiне тиесiлi кiрме жолдардың күзетiн қамтамасыз етуге мiндеттi.
17. Тармақ пайдаланушы:
1) жылжымалы құрамның жүруi үшiн тармақ иеленушiнiң кiрме жолын пайдалануға ұсыну жөнiндегi қызметтердi пайдалануға тең құқық алуға;
2) осы Шарттың талаптарына сай жылжымалы құрамның жүруi үшiн кiрме жолды ұсыну жөнiндегі қызметтердi қауiпсiздiк және технологиялық нормалардың талаптарына сәйкес белгiленген сапада алуға;
3) тармақ иеленушiден жылжымалы құрамның жүруi үшiн кiрме жолды ұсыну жөнiндегi қызметтер тарифтерiнiң (бағаларының, алым ставкаларының) өзгергенi туралы олар қолданысқа енгiзiлгенге дейiн отыз күннен кешiктiрмей ақпарат алуға;
4) тармақ иеленушiнiң кiнәсiнен келтiрiлген залалдың орнын толтыруды талап етуге;
5) тармақ иеленушiнi себептерiн көрсете отырып, қабылданған кiрме жолдарға вагондарды қабылдауды уақытша тоқтату немесе шектеу шешiмдерi туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мерзiмде хабардар етуге;

4) вести учет и контроль качества и количества предоставляемых услуг, принимать своевременные меры по предупреждению и устранению нарушений оказания услуг;
5) производить текущее содержание, капитальный, средний и подъемочный ремонты подъездного пути, его сооружений и устройств для постоянного поддержания элементов подъездного пути в состоянии, обеспечивающем безопасный пропуск поездов с установленными скоростями;
6) производить очистку подъездного пути, стрелочных переводов и переездов от снега, травы и загрязнений в пределах, установленных нормативными правовыми актами уполномоченного органа в области железнодорожного транспорта;
7) обеспечить соответствие подъездных путей требованиям Правил технической эксплуатации и строительных норм;
8) информировать ветвепользователя об изменениях тарифов (цен, ставок сборов) на услуги по предоставлению подъездного пути для проезда подвижного состава не позднее, чем за тридцать календарных дней до введения их в действие;
9) информировать ветвепользователя о принятом решении временного прекращения или ограничения принятия вагонов с указанием причин в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан и настоящим Договором;
10) не допускать на подъездные пути подвижной состав, не соответствующий требованиям, установленным уполномоченным органом в области железнодорожного транспорта;
11) соблюдать во взаимоотношениях с ветвепользователем требования законодательства Республики Казахстан;
12) не навязывать ветвепользователю услуги, не связанные с оказанием услуг по предоставлению подъездного пути для проезда подвижного состава, а также дополнительные условия, влекущие за собой возникновение обязательств перед третьими лицами;
13) обеспечивать охрану принадлежащих ему подъездных путей.
17. Ветвепользователь вправе:
1) получать равное право пользования услугами по предоставлению в пользование подъездного пути ветвевладельца для проезда подвижного состава;
2) получать согласно условиям настоящего Договора услуги по предоставлению подъездного пути для проезда подвижного состава установленного качества в соответствии с требованиями безопасности и технологических норм;
3) получать информацию от ветвевладельца об изменении тарифов (цен, ставок сборов) на услуги по предоставлению подъездного пути для проезда подвижного состава не позднее, чем за тридцать дней до введения их в действие;
4) требовать возмещения убытков, причиненных по вине ветвевладельца;
5) получать информацию о принятом решении временного прекращения или ограничения принятия вагонов на подъездные пути ветвевладельца с указанием причин в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;

6) тармақ иеленушiмен өзара қатынастарда Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауға;
7) тармақ иеленушiнiң осы Шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келетiн iс-әрекеттерiне сот тәртiбiмен шағым жасауға;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды иеленуге құқылы.
18. Тармақ пайдаланушы:
1) осы Шарттың талаптарына сәйкес тармақ иеленушiнiң жылжымалы құрамның жүруi үшiн кiрме жолдарды ұсыну жөнiндегi қызметтерiне уақтылы және толық көлемде ақы төлеуге;
2) тармақ иеленушiмен қауiптi және разрядты жүктерi бар вагондарды кiрме жолдар бойынша өткiзудi келiсуге, сондай-ақ оның күзетiн (бiрге жүрудi) қамтамасыз етуге;
3) ең жоғары осьтiк жүктемесi бар вагондарды немесе цистерналарды тармақ иеленушiнiң жазбаша рұқсатымен кiрме жолдар арқылы өткiзуге;
4) темiр жол көлiгi саласындағы уәкiлеттi органның кiрме жолдарды пайдалану бөлiгiндегi талаптарын сақтауға;
5) жылжымалы құрамның жүруi үшiн кiрме жолды ұсыну жөнiндегi қызметтердi алудың техникалық және технологиялық мүмкiндiгi болмаған жағдайды қоспағанда және тармақ иеленушiнiң кiрме жолында қауiпсiз емес қозғалу жағдайында мәлiмделген көлемдердiң орындалуын қамтамасыз етуге;
6) осы Шарт бойынша құқықты тармақ иеленушiнiң келiсiмiнсiз үшiншi тұлғаларға бермеуге;
7) есептi айдан кейiнгi әрбiр айдың бесiншi күнiне дейiн есептi кезең iшiндегi өзара есеп айырысуға салыстыру жүргiзуге мiндеттi.
5. Тараптардың жауапкершiлiгi және дауларды шешу
19. Тараптар осы Шарттың талаптарын орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапты болады.
20. Осы Шарттан туындайтын даулар мен келiспеушiлiктер келiссөздер арқылы шешiледi. Егер тараптар келiссөздер жолымен өзара келiсiмге қол жеткiзе алмаса, онда даулар мен келiспеушiлiктер Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртiппен шешiледi.
21. Осы Шартта көзделген төлемдердiң мерзiмi өткен жағдайда, тармақ пайдаланушы тармақ иеленушiге төлем күнiн қоса алғанда, мерзiмi өткен әрбiр күн үшiн берешектiң сомасынан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландыру ставкасының мөлшерiнде тұрақсыздық айыбын төлейдi.
22. Белгiленген мерзiмде қызметтер ұсынылмаған жағдайда, тармақ иеленушi тармақ пайдаланушыға шарт бойынша қызмет жүзеге асырылуға тиiс уақыттан бастап қызметтер көрсету iс жүзiнде басталған уақытқа дейiн алдын ала төленген сомадан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландыру ставкасының мөлшерiнде тұрақсыздық айыбын төлейдi.

6) соблюдать во взаимоотношениях с ветвевладельцем требования законодательства Республики Казахстан;
7) обжаловать в судебном порядке действия ветвевладельца, противоречащие настоящему Договору и законодательству Республики Казахстан;
8) иметь иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
18. Ветвепользователь обязан:
1) своевременно и в полном объеме оплачивать услуги ветвевладельца по предоставлению подъездных путей для проезда подвижного состава в соответствии с условиями настоящего Договора;
2) согласовывать с ветвевладельцем пропуск вагонов по подъездным путям с опасным и разрядным грузом, а также обеспечивать его охрану (сопровождение);
3) производить пропуск вагонов или цистерн с повышенной осевой нагрузкой по подъездным путям с письменного разрешения ветвевладельца;
4) соблюдать требования уполномоченного органа в области железнодорожного транспорта в части пользования подъездными путями;
5) обеспечить выполнение заявленных объемов, за исключением случаев, когда отсутствуют технические и технологические возможности получения услуг по предоставлению подъездного пути для проезда подвижного состава и, в случаях, небезопасного движения на подъездном пути ветвевладельца;
6) не передавать права по настоящему Договору третьим лицам без согласования с ветвевладельцем;
7) до пятого числа каждого месяца, следующего за расчетным производить сверку взаиморасчетов за отчетный период.
5. Ответственность сторон и разрешение споров
19. Стороны несут ответственность за неисполнение или ненадлежащее исполнение условий настоящего Договора в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
20. Споры и разногласия, вытекающие из настоящего Договора, разрешаются посредством переговоров. Если путем переговоров стороны не могут достичь взаимного согласия, то споры и разногласия разрешаются в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
21. В случаях просрочки платежей, предусмотренных настоящим Договором, ветвепользователь уплачивает ветвевладельцу неустойку в размере ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, от суммы задолженности за каждый день просрочки, включая день оплаты.
22. В случае непредоставления услуг в установленный срок, ветвевладелец уплачивает ветвепользователю неустойку в размере ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан от суммы уплаченной предоплаты со времени, когда по договору должна быть осуществлена услуга до времени начала фактического оказания услуг.

6. Форс-мажорлық мән-жайлар
23. Осы Шарттан туындайтын мiндеттемелердi орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн, егер бұл еңсерiлмес күш ( дүлей зiлзала, әскери қимылдар, ереуiлдер немесе болжау немесе алдын алу мүмкiн болмайтын өзге мән-жайлар) салдарынан болып табылса, Тараптар жауапкершiлiктен босатылады.
24. Еңсерiлмес күштiң мән-жайларына сiлтеме жасайтын тарап екiншi тарапты 48 (қырық сегiз) сағаттың iшiнде құзыреттi орган берген растайтын құжатты екiншi тараптың талабы бойынша ұсына отырып, осындай мән-жайлардың басталғаны туралы да, аяқталғаны туралы да хабардар етуге мiндеттi.
25. Егер тараптардың бiрi Шарт бойынша өз мiндеттемелерiн еңсерiлмес күш мән-жайлары туындаған сәттен бастап отыз күнтiзбелiк күн iшiнде орындауға жағдайы болмаса, екiншi тарапты болжанып отырған шартты бұзу күнiне дейiн кемiнде он күнтiзбелiк күн бұрын алдын ала жазбаша хабардар етуi шартымен, екiншi тараптың Шартты бұзуға құқығы бар. Бұл ретте тараптар отыз күнтiзбелiк күн iшiнде Шарт бойынша барлық өзара есеп айырысуларды жүргiзуге мiндеттенедi.
7. Жалпы ережелер
26. Шарттың талаптарын орындаудан бiржақты бас тартылған жағдайда, тарап бұл туралы екiншi тарапты отыз күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей жазбаша түрде ескертуге тиiс.
27. Почта және банктiк деректемелерi өзгерген жағдайда тарап бұл туралы екiншi тарапқа көрсетiлген өзгерiстер қолданысқа енгiзiлген сәттен бастап бес жұмыс күннiң iшiнде жазбаша хабарлауға мiндеттi.
28. Шарт тараптарда сақталатын және бiрдей заң күшi бар екi данада жасалады.
29. Тараптардың Шарттан туындайтын және онымен реттелмеген қатынастары Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледi.
8. Шарттың қолданылу мерзімі және қолданылуын тоқтату
тәртібі
30. Шарт 200__ жылғы "__"_______00-00 сағаттан бастап күшiне енедi және 200__ жылғы "__"________24-00 сағатты қоса, ал өзара есеп айырысулар бөлiгiнде - олар толық орындалғанға дейiн қолданылады.
31. Шарт Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгiленген жағдайларда мерзiмiнен бұрын бұзылуы мүмкiн.
32. Шарттың қолданылуы тараптардың келiсiмi бойынша Шарттың ажырамас қосымшасы ретiнде қосымша келiсiм жасасу не жаңа шарт жасасу жолымен ұзартылуы мүмкiн.
33. Тараптардың келiсiмi бойынша Шарт осы Шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтiн басқа да талаптармен толықтырылуы мүмкiн.
34. Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы өзгерген, жылжымалы құрамның жүруi үшiн кiрме жолдарды ұсынудың тәртiбi мен талаптарын өзгертетiн нормативтiк құқықтық кесiмдер қабылданған жағдайда, тараптар отыз күнтiзбелiк күн iшiнде осы Шартты Шарттың мәтiнiне қажеттi толықтырулар мен өзгерiстер енгiзу жолымен аталған кесiмдердiң талаптарына сәйкес келтiруге мiндеттi.

6. Форс-мажорные обстоятельства
23. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего Договора, если таковые явились следствием непреодолимой силы (стихийные бедствия, военные действия, забастовки или иные обстоятельства, которые невозможно предусмотреть или предотвратить).
24. Сторона, ссылающаяся на обстоятельства непреодолимой силы, обязана информировать в течение 48 (сорока восьми) часов другую сторону, как о наступлении, так и об окончании подобных обстоятельств с предоставлением по требованию другой стороне удостоверяющего документа, выданного компетентным органом.
25. Если одна из сторон оказывается не в состоянии выполнить свои обязательства по Договору в течение тридцати календарных дней с момента наступления обстоятельств непреодолимой силы, другая сторона имеет право расторгнуть Договор при условии предварительного письменного уведомления другой стороны не менее, чем за десять календарных дней до даты предполагаемого расторжения. При этом стороны обязуются в течение  тридцати календарных дней произвести все взаиморасчеты по Договору.
7. Общие положения
26. В случае одностороннего отказа от исполнения условий Договора сторона должна письменно предупредить об этом другую сторону не позднее, чем за тридцать календарных дней.
27. В случае изменения почтовых и банковских реквизитов сторона обязана письменно сообщить об этом другой стороне в течение пяти рабочих дней с момента введения в действие указанных изменений.
28. Договор составляется в двух экземплярах, хранящихся у сторон и имеющих одинаковую юридическую силу.
29. Отношения сторон, вытекающие из Договора и не урегулированные им, регулируются законодательством Республики Казахстан.
8. Срок действия и порядок прекращения действия Договора
30. Договор вступает в силу с 00-00 часов "___"________ 200_года и действует по 24-00 часов "___"________ 200_года, а в части взаиморасчетов - до полного их выполнения.
31. Договор может быть расторгнут досрочно на условиях, установленных действующим законодательством Республики Казахстан.
32. Действие Договора может быть продлено по соглашению сторон путем заключения дополнительного соглашения, как неотъемлемого приложения к Договору, либо заключения нового договора.
33. По соглашению сторон Договор может быть дополнен другими условиями, не противоречащими настоящему Договору и законодательству Республики Казахстан.
34. В случае изменения действующего законодательства Республики Казахстан, принятия нормативных правовых актов, изменяющих порядок и условия предоставления подъездных путей для проезда подвижного состава, стороны обязаны в течение тридцати календарных дней привести настоящий Договор в соответствие с требованиями названных актов путем внесения необходимых дополнений и изменений в текст Договора.

9. Тараптардың заңды мекен-жайлары, банктiк деректемелерi
мен қолтаңбалары
Тармақ иеленушi:                        Тармақ пайдаланушы:
______________________                    __________________________
______________________                    __________________________
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2006 жылғы 8 тамыздағы
N 748 қаулысына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2003 жылғы 28 қарашадағы
N 1194 қаулысымен
бекiтiлген
Тасымалдау процесiнiң маневрлiк жұмыстары,
тиеу-түсiру, басқа да технологиялық операциялары үшiн,
сондай-ақ тасымалдау процесiнiң технологиялық
операцияларында көзделмеген жылжымалы құрамның тұрағы үшiн
кiрме жолды ұсыну жөнiндегi қызметтер көрсетуге арналған
үлгi шарт
_______________________                    200 жылғы "__"________
(шарттың жасалған орны)
Бұдан әрi тармақ иеленушi деп аталатын, тасымалдау процесiнiң
маневрлiк жұмыстары, тиеу-түсiру, басқа да технологиялық
операциялары үшiн, сондай-ақ тасымалдау процесiнiң технологиялық
операцияларында көзделмеген жылжымалы құрамның тұрағы үшiн кiрме
жолды ұсыну жөнiнде қызметтер көрсететiн__________________________
__________________________________________________________________
(қызмет ұсынатын субъектiнiң атауы, құрылтай құжаттары,
__________________________________________________________________
мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк, күнi мен берген орган)
___________________________________________негiзiнде әрекет ететiн
__________________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
тұлғасында бiр тараптан және бұдан әрi тармақ пайдаланушы деп аталатын__________________________________________________негiзiнде
__________________________________________________________________
(тұтынушының деректемелерi, құрылтай құжаттары, мемлекеттiк тiркеу
туралы куәлiк, күнi мен берген орган)
әрекет ететiн_____________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
тұлғасында екiншi тараптан, мына төмендегiлер туралы осы Шартты
(бұдан әрi - Шарт) жасасты.
1. Шарттың мәнi
1. Тармақ иеленушi Шартқа сәйкес жылжымалы құрамның жүруi үшiн, кiрме жолдардың қызметтерiн ұсынады, тармақ пайдаланушы оларға Шартта белгiленген тәртiппен және мерзiмдерде ақы төлейдi.
2. Жылжымалы құрамның жүруi үшiн кiрме жолдың қызметтерiн, ұсынуға арналған Шарт тармақ пайдаланушымен жеке тәртiппен жасалады.
2. Қызметтер көрсетудiң тәртiбi мен шарттары
3. "Кiрме жолдың шекарасы" деген белгi______________________
_______________________________________________________жаққа қарай
(кiрме жолдың тұйығына қарай немесе станциялық жолдың N және жанасу
станциясының немесе басқа да кiрме жолдың немесе қосатын жолдың
немесе жанасудың басқа жолының атауын көрсету)
__________ұзақтықтағы жанасу бағыттағышынан______ м. қашықтықта
орнатылады.

9. Юридические адреса, банковские реквизиты и подписи сторон
Ветвевладелец:                    Ветвепользователь:
____________________________     _______________________________
____________________________     _______________________________
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 8 августа 2006 года N 748
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 ноября 2003 года N 1194
Типовой договор на оказание услуг по
предоставлению подъездного пути для маневровых
работ, погрузки-выгрузки, других технологических операций
перевозочного процесса, а также для стоянки подвижного
состава, непредусмотренной технологическими операциями
перевозочного процесса
_____________________________          "___" ____________ 200_года
(место заключения договора)
__________________________________________________________________
(наименование субъекта, предоставляющего услугу, учредительные
__________________________________________________________________
документы, свидетельство о государственной регистрации, дата и
орган выдачи)
оказывающий услуги по предоставлению подъездного пути для
маневровых работ, погрузки-выгрузки, других технологических
операций перевозочного процесса, а также для стоянки подвижного
состава, не предусмотренной технологическими операциями
перевозочного процесса, именуемый в дальнейшем ветвевладелец,
в лице ________________________________________________________
(должность, Ф.И.О)
__________________________________________________, действующий на
основании _____________________________________ с одной стороны, и
__________________________________________________________________
(реквизиты потребителя, учредительные документы, свидетельство о
государственной регистрации, дата и орган выдачи),
именуемый в дальнейшем ветвепользователь, в лице
_________________________________________ действующий на основании
(должность, Ф.И.О)
_______________________________________________________________, с
другой стороны, заключили настоящий Договор (далее - Договор) о
нижеследующем:
1. Предмет Договора
1. Ветвевладелец предоставляет услуги подъездного пути для проезда подвижного состава в соответствии с Договором, ветвепользователь оплачивает их в порядке и сроки, установленные Договором.
2. Договор на предоставление услуг подъездного пути для проезда подвижного состава заключается с ветвепользователем в индивидуальном порядке.
2. Порядок и условия оказания услуг
3. Знак "Граница подъездного пути" устанавливается на расстоянии ____ м от стрелки примыкания на расстоянии в _________ сторону
_________________________________________________________________.
(указать: в сторону тупика подъездного пути или N станционного
пути и наименование станции примыкания, или другого подъездного
пути, или соединительного пути или другого пути примыкания)

4. Кiрме жолдың ұзына бойы жайылған ұзындығы______м. құрайды.
5. Жолақты бөлу шекарасында кiрме жол мен құрылыстар алаңы,
________шаршы метр жер учаскесiн алады.
6. Кiрме жол арқылы поездардың қозғалысы Қазақстан Республикасының темiр жол көлiгi саласындағы заңнамасын және осы мәселелердi регламенттейтiн өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдердi сақтай отырып жүргiзiледi.
7. Тасымалдау процесiнiң маневрлiк жұмыстары, тиеу-түсiру, басқа да технологиялық операциялары үшiн, сондай-ақ тасымалдау процесiнiң технологиялық операцияларында көзделмеген жылжымалы құрамның тұрағы үшiн кiрме жолды ұсыну тармақ иеленушiнiң алдын ала хабарламасы бойынша жүргiзiледi.
Хабарлама_________________________________________________берiледi.
(хабарлама беру тәртiбi)
8. Кiрме жолға берiлетiн вагондарды_________________________
(локомотивтiң маркасы, үлгiсi)
локомотивi бередi. Одан арғы қозғалысты_____________________________
(тиеу, түсiру орындары бойынша орналастырылуын немесе жоқтығын
көрсету қажет)
_______________________________________________локомотивi жүргiзедi.
9. Жүктер мен вагондарды өткiзу мен қабылдау__________________
______________________________________________негiзiнде жүргiзiледi.
(құжаттың түрi)
10.________________________үшiн__________________________кiрме
(ай, тоқсан, жыл)
жолға (дан) келген және кеткен вагондардың мәлiмделген саны.
11. Тармақ иеленушiнiң кiрме жолына бiр мезгiлде берiлетiн
вагондар саны________________вагоннан (осьтің) аспайтын болып
белгiленедi.
12.______________вагонның тиеу-түсiру орындарының сыйымдылығы.
13.__________________________________________вагонның (осьтiң)
маневрлiк жылжулары мен тиеу-түсiру жөнiндегi жұмыстарын жүргiзу
мүмкiндiгi ескерiлген жылжымалы құрамның тұрағына кірме жолдың
сыйымдылығы.
14. Кiрме жолға келетiн және одан кететiн вагондардың санын тармақ иеленушi тармақ пайдаланушының қатысуымен тiркейдi және есепке алады, ол үшiн екi данада акт (немесе ведомость) жасалады, оның бiреуi тармақ иеленушiде қалады, екiншiсi тармақ пайдаланушыға берiледi. Бiр ай iшiндегi жұмыстың қорытындылары бойынша, ол тармақ пайдаланушыға (уақытты есепке алу карточкасын мiндеттi түрде ресiмдей отырып) шот беру үшiн негiз болып табылатын орындалған жұмыстардың актiсi жасалады.
Кiрме жолға жылжымалы құрамды беру және кiрме жолдан вагондарды әкету нормативтiк құқықтық кесiмдерге сәйкес айқындалатын уақыт аралығы арқылы жүргізiледi.
15. Тасымалдау процесiнiң маневрлiк жұмыстары, тиеу-түсiру, басқа да технологиялық операциялары үшiн, сондай-ақ тасымалдау процесiнiң технологиялық операцияларында көзделмеген жылжымалы құрамның тұрағы үшiн кiрме жолды оның құрылысы кезеңiнде, табиғи-климаттық жағдайлар күрт өзгерген жағдайда ұсыну кiрме жол жұмысының қысқа мерзiмдi шартының талаптарында жүзеге асырылуы мүмкiн.

4. Развернутая длина подъездного пути составляет ______ м.
5. В границе полосы отвода подъездным путем и сооружениями
занят земельный участок площадью _____ кв.м.
6. Движение поездов по подъездному пути производится с соблюдением законодательства Республики Казахстан в области железнодорожного транспорта и иных нормативных правовых актов, регламентирующих данные вопросы.
7. Предоставление подъездного пути для маневровых работ, погрузки-выгрузки, других технологических операций перевозочного процесса, а также для стоянки подвижного состава, не предусмотренной технологическими операциями перевозочного процесса, производится по предварительному уведомлению ветвевладельца.
Уведомление передается ________________________________.
(порядок передачи уведомления)
8. Сдаваемые на подъездной путь вагоны подаются локомотивом
_____________________________.
(марка, тип локомотива)
Дальнейшее продвижение проводится локомотивом
_________________________________________________________________.
(необходимо указать с расстановкой по местам погрузки, выгрузки
или нет)
9. Сдача и прием грузов и вагонов производятся на основании
_________________________________________________________________.
(вид документа)
10. Заявленное количество вагонов, поступивших и убывших с
(на) подъездного(ые) пути___________ за _________________________.
(месяц, квартал, год)
11. Количество вагонов, одновременно подаваемых на подъездной путь ветвевладельца, устанавливается не более ______________ вагонов (осей).
12. Вместимость мест погрузки-выгрузки ________вагонов.
13. Вместимость подъездного пути для стоянки подвижного
состава, с учетом возможности производства маневровых передвижений
и работ по погрузке-выгрузке _____________________ вагонов (осей).
14. Количество вагонов, поступивших и убывших с подъездного пути, фиксируется и учитывается ветвевладельцем в присутствии ветвепользователя, для чего составляется акт (или ведомость) в двух экземплярах, один из которых остается у ветвевладельца, другой передается ветвепользователю. По итогам работы за месяц составляется акт выполненных работ, который является основанием для выставления счета ветвепользователю (с обязательным оформлением карточки учета времени).
Подача подвижного состава на подъездной путь и уборка вагонов с подъездного пути производится через интервал времени, определяемый согласно нормативным правовым актам.
15. Предоставление подъездного пути для маневровых работ, погрузки-выгрузки, других технологических операций перевозочного процесса, а также для стоянки подвижного состава, не предусмотренной технологическими операциями перевозочного процесса в период его строительства, в случае резких изменений природно-климатических условий, может осуществляться на условиях краткосрочного договора работы подъездного пути.

3. Есеп айырысулар тәртiбi
16. Қызметтерге ақы төлеу табиғи монополия саласындағы қызметтi бақылау мен реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк уәкiлеттi орган бекiткен тарифтер (бағалар, алым ставкалары) бойынша жүргiзiледi.
17. Қызметтерге ақы төлеудi тармақ пайдаланушы жұмыстардың мәлiмделген (келiсiлген) көлемi құнының 50% алдын ала ақы төлеу шарттарында жүргiзедi.
18. Тасымалдау процесiнiң маневрлiк жұмыстары, тиеу-түсiру, басқа да технологиялық операциялары үшiн, сондай-ақ тасымалдау процесiнiң технологиялық операцияларында көзделмеген жылжымалы құрамның тұрағы үшiн кiрме жолды ұсыну жөнiндегi қызметтердi көрсеткенi үшiн түпкiлiктi есеп айырысу ай сайын көрсетiлген қызметтердiң iс жүзiндегi көлемi жөнiндегi актiлерге және берiлген шот-фактураларға тараптар қол қойғаннан кейiн 10 күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей жүргiзiледi.
4. Тараптардың құқықтары мен мiндеттерi
19. Тармақ иеленушi:
1) тармақ пайдаланушы осы шартта көзделген талаптарды бұзған жағдайда, тармақ пайдаланушының осы қызметтер көрсетудi iс жүзiнде тоқтатқанға дейiн кемiнде бес күн бұрын жазбаша хабардар етiлуi шартымен, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметтер көрсетудi тоқтатуға;
2) Ұсынылатын қызметтер үшiн уақтылы ақы алуға;
3) тармақ пайдаланушының кiнәсiнен келтiрiлген залалдың орнын толтыруды талап етуге;
4) темiр жол көлiгi саласындағы уәкiлеттi органның актiсiмен расталған оның қанағаттанғысыз жай-күйi болған жағдайда, жоспарлы жұмыстар енгiзiлгенге дейiн кемiнде бес күн бұрын тармақ пайдаланушыны жазбаша хабардар ете отырып, кiрме жолды жөндеуге жабуға;
5) тармақ пайдаланушы жиырма күннен асатын мерзiмге төлемдердi кешiктiрген жағдайда, осы шартты бұзуға бастамашылық етуге;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды иеленуге құқылы.
20. Тармақ иеленушi:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген жеңiлдiктер мен артықшылықтарды ескере отырып, тасымалдау процесiнiң маневрлiк жұмыстары, тиеу-түсiру, басқа да технологиялық операциялары үшiн, сондай-ақ тасымалдау процесiнiң технологиялық операцияларында көзделмеген, жылжымалы құрамның тұрағы үшiн кiрме жолдың қызметтерiн ұсыну жағдайларын қоспағанда тармақ пайдаланушыларға тасымалдау процесiнiң маневрлiк жұмыстары, тиеу-түсiру, басқа да технологиялық операциялары үшiн, сондай-ақ тасымалдау процесінің технологиялық операцияларында көзделмеген жылжымалы құрамның тұрағы үшiн кiрме жолдың қызметтерi ұсыну бойынша қол жеткiзудiң тең жағдайларын, оның iшiнде Қазақстан
Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен тасымалдау процесiнiң маневрлiк жұмыстары, тиеу-түсiру, басқа да технологиялық операциялары үшiн, сондай-ақ тасымалдау процесiнiң технологиялық операцияларында көзделмеген жылжымалы құрамның тұрағы үшiн кiрме жолды ұсыну жөнiндегi қызметтерге қол жеткiзудiң тең жағдайларын ұсынуға;

3. Порядок расчетов
16. Оплата услуг производится по тарифам (ценам, ставкам сборов), утвержденным государственным уполномоченным органом, осуществляющим контроль и регулирование деятельности в сфере естественной монополии.
17. Оплата услуг производится ветвепользователем на условиях 50 % предварительной оплаты от стоимости заявленного (согласованного) объема работ.
18. Окончательный расчет за оказание услуг по предоставлению подъездного пути для маневровых работ, погрузки-выгрузки, других технологических операций перевозочного процесса, а также для стоянки подвижного состава, непредусмотренной технологическими операциями перевозочного процесса, производится ежемесячно не позднее 10 календарных дней после подписания сторонами актов оказанных услуг по фактическому объему оказанных услуг и выставленных счетов-фактур.
4. Права и обязанности сторон
19. Ветвевладелец вправе:
1) в случае нарушения ветвепользователем условий, предусмотренных настоящим Договором, прекратить оказание услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан при условии письменного уведомления ветвепользователя не позднее, чем за пять дней до фактического прекращения оказания данных услуг;
2) получать своевременную оплату за предоставляемые услуги;
3) требовать возмещения убытков, причиненных по вине ветвепользователя;
4) закрыть подъездной путь на ремонт в случае его неудовлетворительного состояния, подтвержденного актом уполномоченного органа в области железнодорожного транспорта, с письменным уведомлением ветвепользователя не менее, чем за пять дней до введения плановых работ;
5) инициировать расторжение настоящего договора при задержке платежей ветвепользователем на срок свыше двадцати дней;
6) иметь иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
20. Ветвевладелец обязан:
1) предоставлять равные условия доступа ветвепользовавателям по предоставлению услуг подъездного пути для маневровых работ, погрузки-выгрузки, других технологических операций перевозочного процесса, а также для стоянки подвижного состава, не предусмотренной технологическими операциями перевозочного процесса, кроме случаев  предоставления услуг подъездного пути для маневровых работ, погрузки-выгрузки, других технологических операций перевозочного процесса, а также для стоянки подвижного состава, не предусмотренной технологическими операциями перевозочного процесса, с учетом льгот и преимуществ, установленных законодательством Республики Казахстан, в том числе равные условия доступа к услугам по предоставлению подъездного пути для маневровых работ, погрузки-выгрузки, других технологических операций перевозочного процесса, а также для стоянки подвижного состава, не предусмотренной технологическими операциями перевозочного процесса, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;

2) қызметтер көрсетудi қауiпсiздiк және технологиялық нормалардың талаптарына, сондай-ақ белгiленген тәртiппен бекiтiлген ұсынылатын қызметтердiң сапасына қойылатын талаптарға сәйкес қамтамасыз етуге;
3) қызметтер көрсетудiң техникалық және технологиялық мүмкiндiктерi болмаған жағдайларды және кiрме жолда жүру қауiпсiздiгiне қауiп төнген жағдайларды қоспағанда, тармақ пайдаланушы қызметтердiң мәлiмделген көлемдерiнiң орындалуын қамтамасыз етуге мiндеттi. Тармақ пайдаланушы кiрме жолды ұсыну жөнiндегi қызметтердiң мәлiмделген көлемдерiн iс жүзiндегi мүмкiндiктерден арттырған жағдайда, тармақ иеленушi Қазақстан
Республикасының темiр жол көлiгi саласындағы заңнамасына және өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерге сәйкес қызметтердiң орындалуын қамтамасыз етедi;
4) ұсынылатын қызметтердiң сапасы мен санына есеп және бақылау жүргiзуге, қызметтер көрсетудiң бұзушылықтарын алдын алу және жою жөнiнде уақтылы шаралар қабылдауға;
5) кiрме жолды, бағыттамалық бұрмалар мен өтпелердi, оның құрылыстарды мен құрылғыларын ағымдағы ұстауды, оларға күрделi, орташа және көтеру жөндеулерiн жүргiзуге;
6) кiрме жолды қардан, шөптен және ластанулардан темiр жол көлiгi саласындағы уәкiлеттi орган белгiлеген нормативтiк құқықтық кесiмдерiнiң шегiнде тазалауды жүргiзуге;
7) кiрме жолдардың Техникалық пайдалану ережесiнiң және санитарлық нормалар мен өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдердiң талаптарына сәйкестiгiн қамтамасыз етуге;
8) тармақ пайдаланушыны қызметтерге тарифтердiң (бағалардың, алымдар ставкаларының) өзгергенi туралы олар қолданысқа енгiзiлгенге дейiн отыз күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей хабардар етуге;
9) тармақ пайдаланушыны себептерiн көрсете отырып, кiрме жолдарға вагондарды қабылдауды уақытша тоқтатуға немесе шектеуге қабылданған шешiмдер туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мерзiмде хабардар етуге;
10) өзiне тиесiлi кiрме жолдарды күзетудi қамтамасыз етуге;
11) кiрме жолдарға темiр жол көлiгi саласындағы уәкiлеттi орган белгiлеген талаптарға сәйкес келмейтiн жылжымалы құрамды жiбермеуге;
12) тармақ пайдаланушымен өзара қатынастарда Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауға;
13) тармақ пайдаланушыға тасымалдау процесiнiң маневрлiк жұмыстары, тиеу-түсiру, басқа да технологиялық операциялары үшiн, сондай-ақ технологиялық операцияларда көзделмеген жылжымалы құрамның тұрағы үшiн кiрме жолды ұсыну жөнiнде қызметтер көрсетуге байланысты емес қызметтерді, сондай-ақ үшiншi тұлғалармен мiндеттемелердiң туындауына алып келетiн қосымша шарттарды таңбауға;

2) обеспечить оказание услуг в соответствии с требованиями безопасности и технологических норм, а также требованиями к качеству предоставляемых услуг, утвержденных в установленном порядке;
3) обеспечить выполнение заявленных ветвепользователем объемов услуг, за исключением случаев, когда отсутствуют технические и технологические возможности оказания услуг и, в случаях, угрожающих безопасности движения на подъездном пути. В случае превышения заявленных ветвепользователем объемов услуг по предоставлению подъездного пути над фактически возможными, ветвевладелец обеспечивает выполнение услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области железнодорожного транспорта и иными нормативными правовыми актами;
4) вести учет и контроль качества и количества предоставляемых услуг, принимать своевременные меры по предупреждению и устранению нарушений оказания услуг;
5) производить текущее содержание, капитальный, средний и подъемочный ремонт подъездного пути, стрелочных переводов и переездов, его сооружений и устройств;
6) производить очистку подъездного пути от снега, травы и загрязнений в пределах, установленных нормативными правовыми актами уполномоченного органа в области железнодорожного транспорта;
7) обеспечить соответствие подъездных путей требованиям Правил технической эксплуатации и санитарных норм и иных нормативных правовых актов;
8) информировать ветвепользователя об изменениях тарифов (цен, ставок сборов) на услуги не позднее, чем за тридцать календарных дней до введения их в действие;
9) информировать ветвепользователя о принятом решении временного прекращения или ограничения принятия вагонов на подъездные пути с указанием причин в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
10) обеспечивать охрану принадлежащих ему подъездных путей;
11) не допускать на подъездные пути подвижной состав, не соответствующий требованиям, установленным уполномоченным органом в области железнодорожного транспорта;
12) соблюдать во взаимоотношениях с ветвепользователем требования законодательства Республики Казахстан;
13) не навязывать ветвепользователю услуги, не связанные с оказанием услуг по предоставлению подъездного пути для маневровых работ, погрузкивыгрузки, других технологических операций перевозочного процесса, а также для стоянки подвижного состава, не предусмотренной технологическими операциями, а также дополнительные условия, влекущие за собой возникновение обязательств с третьими лицами;

14) кiрме жолды жылжымалы құрамның тұрағы үшiн ұсыну жағдайында, тармақ пайдаланушыға Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес тежегiш башмактарды ұсынуға;
15) кiрме жолды жылжымалы құрамның тұрағы үшiн ұсыну жағдайында тармақ пайдаланушының жылжымалы құрамын күзетудi қамтамасыз етуге мiндеттi.
21. Тармақ пайдаланушы:
1) кiрме жолдардың қызметтерiн пайдалануға тең құқық алуға;
2) осы Шарттың талаптарына сәйкес тасымалдау процесiнiң маневрлiк жұмыстары, тиеу-түсiру, басқа да тасымалдау процесiнiң технологиялық операциялары үшiн, сондай-ақ тасымалдау процесiнiң технологиялық операцияларында көзделмеген жылжымалы құрамның тұрағы үшiн кiрме жолды ұсыну жөнiндегi қызметтердi қауiпсiздiк және технологиялық нормалардың талаптарына сәйкес белгiленген сапада алуға;
3) тармақ иеленушiден қызметтерге арналған тарифтердiң (бағалардың, алым ставкаларының) өзгергенi туралы олар қолданысқа енгiзiлгенге дейiн отыз күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей ақпарат алуға;
4) тармақ иеленушiнiң кiнәсiнен келтiрiлген залалдардың орнын толтыруды талап етуге;
5) тармақ пайдаланушыны қабылданған кiрме жолдарға вагондарды қабылдауды уақытша тоқтату немесе шектеу шешiмдерi туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мерзiмде себептерiн көрсете отырып, хабардар етуге;
6) тармақ иеленушiмен өзара қатынастарда Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауға;
7) тармақ иеленушiнiң осы Шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келетiн iс-әрекетiне сот тәртiбiмен шағымдануға;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды иеленуге құқылы.
22. Тармақ пайдаланушы:
1) осы Шарттың талаптарына сәйкес тармақ иеленушiнiң қызметтерiне уақтылы және толық көлемде ақы төлеуге;
2) темiр жол көлiгi саласындағы уәкiлеттi органның кiрме жолдарды пайдалану бөлiгiндегi талаптарын сақтауға;
3) тасымалдау процесiнiң маневрлiк жұмыстары, тиеу-түсіру, басқа да технологиялық операциялары үшін, сондай-ақ тасымалдау процесiнiң технологиялық операцияларында көзделмеген жылжымалы құрамның тұрағы үшiн кірме жолды ұсыну жөнiндегі қызметтерді алудың техникалық және технологиялық мүмкiндiктерiнiң болмауы жағдайларын және тармақ иеленушiнiң кiрме жолда қауiпсiз емес қозғалысы жағдайын қоспағанда, мәлiмделген көлемдердiң орындалуын қамтамасыз етуге;
4) осы Шарт бойынша тармақ иеленушiнiң келiсiмiнсiз үшiншi тұлғаларға құқықтар бермеуге және табыс етпеуге;
5) есеп айырысу айынан кейiнгi әрбiр айдың бесiншi күнiне дейiн есептi кезең үшiн өзара есеп айырысуларға салыстыру жүргiзуге;

14) в случае предоставления подъездного пути для стоянки подвижного состава представлять ветвепользователю тормозные башмаки в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан;
15) в случае предоставления подъездного пути для стоянки подвижного состава обеспечить охрану подвижного состава ветвепользователя.
21. Ветвепользователь вправе:
1) получать равное право пользования услугами подъездных путей;
2) получать согласно условиям настоящего Договора услуги по предоставлению подъездного пути для маневровых работ, погрузки-выгрузки, других технологических операций перевозочного процесса, а также для стоянки подвижного состава, не предусмотренной технологическими операциями перевозочного процесса установленного качества в соответствии с требованиями безопасности и технологических норм;
3) получать информацию от ветвевладельца об изменении тарифов (цен, ставок сборов) на услуги не позднее, чем за тридцать календарных дней до введения их в действие;
4) требовать возмещения убытка, причиненного по вине ветвевладельца;
5) получать информацию о принятом решении временного прекращения или ограничения принятия вагонов на подъездные пути ветвевладельца с указанием причин в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
6) соблюдать во взаимоотношениях с ветвевладельцем требования законодательства Республики Казахстан;
7) обжаловать в судебном порядке действия ветвевладельца, противоречащие настоящему Договору и законодательству Республики Казахстан;
8) иметь иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
22. Ветвепользователь обязан:
1) своевременно и в полном объеме оплачивать услуги ветвевладельца в соответствии с условиями настоящего Договора;
2) соблюдать требования уполномоченного органа в области железнодорожного транспорта в части пользования подъездными путями;
3) обеспечить выполнение заявленных объемов, за исключением случаев, когда отсутствуют технические и технологические возможности получения услуг по предоставлению подъездного пути для маневровых работ, погрузки-выгрузки, других технологических операций перевозочного процесса, а также для стоянки подвижного состава, не предусмотренной технологическими операциями перевозочного процесса и, в случаях, небезопасного движения на подъездном пути ветвевладельца;
4) не передавать и не делегировать права по настоящему Договору третьим лицам без согласования с ветвевладельцем;
5) до пятого числа каждого месяца, следующего за расчетным, производить сверку взаиморасчетов за отчетный период;

6) тасымалдау процесiнiң технологиялық операцияларында көзделмеген жылжымалы құрамы тұрағының қызметтерiн алу кезiнде тежегiш башмактарының сақталуын және жылжымалы құрамның бекiтiлуiнiң дұрыстығын қамтамасыз етуге мiндеттi.
5. Тараптардың жауапкершiлiгi және дауларды шешу
23. Тараптар осы Шарттың талаптарын орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапты болады.
24. Осы Шарттан туындайтын даулар мен келiспеушiлiктер келiссөздер арқылы шешiледi. Егер тараптар келiссөздер жолымен өзара келiсiмге қол жеткiзе алмаса, онда даулар мен келiспеушiлiктер Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртiппен шешiледi.
25. Осы Шартта көзделген төлемдердiң мерзiмi өткен жағдайда, тармақ пайдаланушы тармақ иеленушiге төлем күнiн қоса алғанда, мерзiмi өткен әрбiр күн үшiн берешектiң сомасынан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландыру ставкасының мөлшерiнде тұрақсыздық айыбын төлейдi.
26. Белгiленген мерзiмде қызметтер ұсынылмаған жағдайда, тармақ иеленушi тармақ пайдаланушыға шарт бойынша қызмет жүзеге асырылуға тиiс уақыттан бастап қызмет iс жүзiнде басталған уақытқа дейiн алдын ала төленген сомадан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландыру ставкасының мөлшерiнде тұрақсыздық айыбын төлейдi.
6. Форс-мажорлық мән-жайлар
27. Осы Шарттан туындайтын мiндеттемелердi орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн, егер бұл еңсерiлмес күш мән-жайларының (дүлей зiлзала, әскери қимылдар, ереуiлдер немесе алдын ала көздеу немесе алдын алу мүмкiн болмайтын өзге мән-жайлар) салдарынан болып табылса, Тараптар жауапкершiлiктен босатылады.
28. Еңсерiлмес күштiң мән-жайларына сiлтеме жасайтын тарап екiншi тарапты 48 (қырық сегiз) сағаттың iшiнде құзыреттi орган берген растайтын құжатты екiншi тараптың талабы бойынша ұсына отырып, осындай мән-жайлардың басталғаны туралы да, аяқталғаны туралы да хабардар етуге мiндеттi.
29. Егер тараптардың бiрi Шарт бойынша өз мiндеттемелерiн еңсерiлмес күш мән-жайлары туындаған сәттен бастап отыз күнтiзбелiк күн iшiнде орындауға жағдайы болмаса, екiншi тарапты болжанып отырған шартты бұзу күнiне дейiн кемiнде он күнтiзбелiк күн iшiнде алдын ала жазбаша хабардар етуi шартымен, екiншi тараптың Шартты бұзуға құқығы бар. Бұл ретте тараптар отыз күнтiзбелiк күн iшiнде Шарт бойынша барлық өзара есеп айырысуларды жүргiзуге мiндеттенедi.
7. Жалпы ережелер
30. Шарттың талаптарын орындаудан бiржақты бас тартқан жағдайда, тарап бұл туралы екiншi тарапты отыз күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей жазбаша түрде ескертуге тиiс.

6) при получении услуг стоянки подвижного состава, не предусмотренной технологическими операциями перевозочного процесса, обеспечить сохранность тормозных башмаков и правильность закрепления подвижного состава.
5. Ответственность сторон и разрешение споров
23. Стороны несут ответственность за неисполнение или ненадлежащее исполнение условий настоящего Договора в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
24. Споры и разногласия, вытекающие из настоящего Договора разрешаются посредством переговоров. Если путем переговоров стороны не могут достичь взаимного согласия, то споры и разногласия разрешаются в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
25. В случаях просрочки платежей, предусмотренных настоящим Договором, ветвепользователь уплачивает ветвевладельцу неустойку в размере ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, от суммы задолженности за каждый день просрочки, включая день оплаты.
26. В случае непредставления услуг в установленный срок ветвевладелец уплачивает ветвепользователю неустойку в размере ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, от суммы уплаченной предоплаты со времени, когда по договору должна быть осуществлена услуга до времени начала фактического оказания услуг.
6. Форс-мажорные обстоятельства
27. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего Договора, если таковые явились следствием непреодолимой силы (стихийные бедствия, военные действия, забастовки или иные  обстоятельства, которые невозможно предусмотреть или предотвратить).
28. Сторона, ссылающаяся на обстоятельства непреодолимой силы, обязана информировать в течение 48 (сорока восьми) часов другую сторону, как о наступлении, так и об окончании подобных обстоятельств с предоставлением по требованию другой стороне удостоверяющего документа, выданного компетентным органом.
29. Если одна из сторон оказывается не в состоянии выполнить свои обязательства по Договору в течение тридцати календарных дней с момента наступления обстоятельств непреодолимой силы, другая сторона имеет право расторгнуть Договор при условии предварительного письменного уведомления другой стороны не менее, чем за десять календарных дней до даты предполагаемого расторжения. При этом стороны обязуются в течение тридцати календарных дней произвести все взаиморасчеты по Договору.
7. Общие положения
30. В случае одностороннего отказа от исполнения условий Договора сторона должна письменно предупредить об этом другую сторону не позднее, чем за тридцать календарных дней.

31. Почта және банктiк деректемелерi өзгерген жағдайда тарап бұл туралы екiншi тарапқа көрсетiлген өзгерiстер қолданысқа енгiзiлген сәттен бастап бес жұмыс күннiң iшiнде жазбаша хабарлауға мiндеттi.
32. Шарт тараптарда сақталатын және бiрдей заң күшi бар екi данада жасалады.
33. Тараптардың Шарттан туындайтын және онымен реттелмеген қатынастары Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледi.
8. Шарттың қолданылу мерзiмi және қолданысын тоқтату
тәртiбi
34. Шарт 200__ жылғы "__"________ 00-00 сағаттан бастап күшiне енедi және 200__ жылғы "__"_______ 24-00 сағатты қоса, ал өзара есеп айырысулар бөлiгiнде - олар толық орындалғанға дейiн қолданылады.
35. Шарт Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгiленген жағдайларда мерзiмiнен бұрын бұзылуы мүмкiн.
36. Шарттың қолданылуы тараптардың келiсiмi бойынша Шарттың ажырамас қосымшасы ретiнде қосымша келiсiм жасасу не жаңа шарт жасасу жолымен ұзартылуы мүмкiн.
37. Тараптардың келiсiмi бойынша Шарт осы Шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтiн басқа да талаптармен толықтырылуы мүмкін.
38. Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы өзгерген, жылжымалы құрамның жүруi үшiн кiрме жолдарды ұсынудың тәртiбi мен шарттарын өзгертетiн нормативтiк құқықтық кесiмдер қабылданған жағдайда, тараптар осы Шартты осындай кесiмдер заңдық күшiне енген сәттен бастап отыз күнтiзбелiк күн iшiнде Шарттың мәтiнiне қажеттi толықтырулар мен өзгерiстер енгiзу жолымен аталған кесiмдердiң талаптарына сәйкес келтiруге мiндеттi.
9. Тараптардың заңды мекен-жайлары, банктiк деректемелерi
мен қолтаңбалары
Тармақ иеленуші:                        Тармақ пайдаланушы:
_________________________                 _________________________
_________________________                 _________________________

31. В случае изменения почтовых и банковских реквизитов сторона обязана письменно сообщить об этом другой стороне в течение пяти рабочих дней с момента введения в действие указанных изменений.
32. Договор составляется в двух экземплярах, хранящихся у сторон и имеющих одинаковую юридическую силу.
33. Отношения сторон, вытекающие из Договора и не урегулированные им, регулируются законодательством Республики Казахстан.
8. Срок действия и порядок прекращения действия Договора
34. Договор вступает в силу с 00-00 часов "___" _________ 200_года и действует по 24-00 часов "___" _________ 200_года, а в части взаиморасчетов - до полного их выполнения.
35. Договор может быть расторгнут досрочно на условиях, установленных действующим законодательством Республики Казахстан.
36. Действие Договора может быть продлено по соглашению сторон путем заключения дополнительного соглашения, как неотъемлемого приложения к Договору, либо заключением нового договора.
37. По соглашению сторон Договор может быть дополнен другими условиями, не противоречащими настоящему Договору и законодательству Республики Казахстан.
38. В случае изменения действующего законодательства Республики Казахстан, принятия нормативных правовых актов, изменяющих порядок и условия предоставления подъездных путей для проезда подвижного состава, стороны обязаны в течение тридцати календарных дней с момента вступления таких актов в законную силу, привести настоящий Договор в соответствие с требованиями названных актов путем внесения необходимых дополнений и изменений в текст Договора.
9. Юридические адреса, банковские реквизиты и подписи сторон
Ветвевладелец:                    Ветвепользователь:
____________________________     _______________________________
____________________________     _______________________________