Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Халықаралық Қайта Құру және Даму Банкi арасындағы өзара түсiнiстiк туралы меморандумға қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 18 қыркүйектегі N 878 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Халықаралық Қайта Құру және Даму Банкi арасындағы өзара түсiнiстiк туралы меморандумның жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары - Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрi Кәрiм Қажымқанұлы Мәсiмовке қағидаттық сипаты жоқ өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкiметi атынан Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Халықаралық Қайта Құру және Даму Банкi арасындағы өзара түсiнiстiк туралы меморандумға қол қоюға өкiлеттiк берiлсiн.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Yкiметi мен
Халықаралық Қайта Құру және Даму Банкi арасындағы
өзара тyсiнiстiк туралы меморандум
Осы Өзара түсiнiстiк туралы меморандум, әлемдегi бәсекеге аса қабiлеттi 50 экономиканың тiзiмiне кiретiн әртараптандырылған экономика құру жөнiндегi жалпы мемлекеттiк iс-шараларды қолдауға, осылайша жұмыспен қамтамасыз етуге үлкен мүмкiндiктер бере отырып және Қазақстан Республикасының азаматтары үшiн әлеуметтiк қызметтердi жақсарта отырып, Қазақстан Республикасының Үкімeтi мен Халықаралық Қайта Құру және Даму Банкi (бұдан әрi - ХКДБ) арасындағы серiктестiктi нығайтуға бағытталған.
Теңгерiмдi және тұрақты дамуға қол жеткiзу жөнiндегi мақсаттарды алға тарта отырып, Қазақстан Республикасының Yкiмeтi мен ХҚДБ мынадай салаларда өздерiнiң ынтымақтастығын тереңдетудi шештi:
Бiрлескен экономикалық зерттеулер бағдарламасы шеңберiнде ХКДБ Қазақстанға Қазақстан Республикасы азаматтарының, әсiресе халықтың аз қамтылған жiктерi әл-ауқатының жақсаруына мүмкiндiк беретiн қазiргi заманғы, жедел өсiп келе жатқан және әртараптандырылған экономика құру үшiн iс-қимылдардың барынша лайықты бейнесiн iздеуге жәрдемдесу үшiн халықаралық бiлiмдермен және тәжiрибемен алмасуды жалғастырады;
ХҚДБ-ның инвестициялық жобаларды дайындауға, қадағалауға және мониторингтеуге қатысуы бiлiмдер мен дағдылар беруге, сондай-ақ Бiрлескен экономикалық зерттеулер бағдарламасы шеңберiнде ғана қол жеткiзiлуi мүмкiн емес мемлекеттiк қаражатты ашық және тиiмдi пайдалануға ықпал ететiн мемлекеттiк реттеу мен фидуциарлық бақылау жүйесiн одан әрi нығайтуға ықпал етуi мүмкiндiгiн ескере отырып, Қазақстан Республикасының Үкiметi ХҚДБ тарапынан жобалар әзiрлеу схемаларынан пайда және iске асыруда көмек алу мақсатында су ресурстарын басқару мен қоршаған ортаны қорғауға, адами капиталды құруға, денсаулық сақтауды дамытуға, аумақтық дамуға, инновацияға және кедендi жаңартуды қоса алғанда, бәсекелi, тұрақты және теңгерiмдi дамуға қол жеткiзу үшiн стратегиялық аса маңызды салаларда ХКДБ-мен өзара тиiмдi ынтымақтастықты жалғастырады.
Ұзақ мерзiмдi перспективада Қазақстан Республикасының Үкiметiне жәрдемдесу үшiн ХҚДБ коммерциялық банктермен, ұлттық компаниялармен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының даму институттарымен ынтымақтастықты жандандыра түседi.
Бұдан басқа, Қазақстан Республикасының Үкiметi мен ХҚДБ Қазақстанның Қытай мен Қазақстаннан оңтүстiкке қарай орналасқан елдер және Ресей Федерациясы, Кавказ және шығыс пен батыс Еуропа нарықтары арасындағы шешушi транзиттiк бағыт ретiнде Қазақстанның мүмкiндiгiн күшейте түсу iсiнде серiктес болады, бұл өңiрлiк дамуға ықпал етедi.
Бiз, төменде қол қоюшылар, осы арқылы Қазақстан Республикасының азаматтарына және тұтастай алғанда өңiрге пайда әкелетiн Қазақстанды әлемдегi бәсекеге аса қабiлеттi елу экономиканың тiзiмiне енгiзу жөнiндегi ортақ мақсатқа қол жеткiзу үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi мен ХКДБ арасындағы серiктестiктi дамытуға осы Меморандумның тигiзетiн әсерiне бiрлескен шолуды мерзiмдi жүргiзуге келiсiмiмiздi бiлдiремiз.
Осы Меморандум қазақ, ағылшын және орыс тiлдерiнде, әрқайсысының заңдық күшi бiрдей екi данада жасалды.
Осы Меморандум қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының         Халықаралық Қайта Құру және
Yкiметi атынан                    Даму Банкi атынан
Кәрiм Мәсiмов                     Шигео Катсу
Қазақстан Республикасы Премьер    Вице-Президент
Министрiнiң орынбасары -          Европа және Орталық Азия
Экономика және бюджеттiк          Өңiрi
жоспарлау министрi

О подписании Меморандума о взаимопонимании между Правительством Республики Казахстан и Международным Банком Реконструкции и Развития
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 сентября 2006 года N 878
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Меморандума о взаимопонимании между Правительством Республики Казахстан и Международным Банком Реконструкции и Развития.
2. Уполномочить Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра экономики и бюджетного планирования Масимова Карима Кажимкановича подписать от имени Правительства Республики Казахстан Меморандум о взаимопонимании между Правительством Республики Казахстан и Международным Банком Реконструкции и Развития, разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Меморандум о взаимопонимании
между Правительством Республики Казахстан
и Международным Банком Реконструкции и Развития
Данный Меморандум о взаимопонимании призван укрепить партнерство между Правительством Республики Казахстан и Международным Банком Реконструкции и Развития (далее - МБРР) в поддержку общегосударственных мероприятий по созданию диверсифицированной экономики, входящей в список 50 самых конкурентоспособных экономик в мире, тем самым, предоставляя больше возможностей для занятости и улучшая социальные услуги для граждан Республики Казахстан.
Следуя цели по достижению сбалансированного и устойчивого развития, Правительство Республики Казахстан и МБРР решили углубить свое сотрудничество в следующих областях:
в рамках Программы совместных экономических исследований МБРР продолжит обмен международными знаниями и опытом с тем, чтобы содействовать Казахстану в поиске наиболее подходящего образа действий для построения современной, стремительно растущей и диверсифицированной экономики, располагающей к улучшению благосостояния граждан Республики Казахстан, в особенности малоимущих слоев населения;
с учетом того, что участие МБРР в подготовке, надзоре и мониторинге инвестиционных проектов может способствовать передаче знаний и навыков, а также дальнейшему укреплению систем государственного регулирования и фидуциарного контроля, способствующего прозрачному и эффективному использованию государственных средств, чего невозможно добиться только лишь в рамках Программы совместных экономических исследований, Правительство Республики Казахстан продолжит взаимовыгодное сотрудничество с МБРР в областях, стратегически наиболее важных для достижения конкурентного, устойчивого и сбалансированного развития, включая управление водными ресурсами и охрану окружающей среды, создание человеческого капитала, развитие здравоохранения, территориальное развитие, инновации и модернизацию таможни, с целью получения выгод от схем разработки проектов и помощи в реализации со стороны МБРР.
В долгосрочной перспективе, для оказания содействия Правительству Республики Казахстан МБРР активизирует сотрудничество с коммерческими банками, национальными компаниями, а также с институтами развития Республики Казахстан.
Кроме того, Правительство Республики Казахстан и МБРР выступят партнерами в деле усиления возможностей Казахстана как ключевого транзитного маршрута для перевозок между Китаем и странами, расположенными южнее Казахстана и Российской Федерации, Кавказом и рынками восточной и западной Европы, что будет способствовать региональному развитию.
Мы, нижеподписавшиеся, настоящим выражаем согласие периодически проводить совместный обзор воздействия данного Меморандума на развитие партнерства между Правительством Республики Казахстан и МБРР во имя достижения общей цели по включению Казахстана в список пятидесяти самых конкурентных экономик мира, что принесет выгоды гражданам Республики Казахстан и региону в целом.
Настоящий Меморандум составлен в двух экземплярах на казахском, английском и русском языках, каждый имеющий одинаковую юридическую силу.
Настоящий Меморандум вступает в силу со дня подписания.
От имени Правительства           От имени Международного Банка
Республики Казахстан             Реконструкции и Развития
Карим Масимов                    Шигео Катсу
Заместитель Премьер-Министра     Вице-президент
Республики Казахстан -           Регион Европы и Центральной
Министр экономики и              Азии
бюджетного планирования

2006 жылғы 19 қыркүйек            2006 жылғы 19 қыркүйек

19 сентября 2006 года            19 сентября 2006 года