Республикалық маңызы бар мемлекеттiк табиғи-қорық қоры объектiлерiнiң тiзбесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 28 қыркүйектегі N 932 Қаулысы
"Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шiлдедегi  Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
1. Қоса берiлiп отырған республикалық маңызы бар мемлекеттiк табиғи-қорық қоры объектiлерiнiң тiзбесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2006 жылғы 28 қыркүйектегi
N 932 қаулысымен
бекiтiлген
Республикалық маңызы бар мемлекеттiк табиғи-қорық қоры объектiлерiнiң тiзбесi
1. Мемлекеттiк орман қорының ерекше құнды екпелерi
Алматы облысы
1. Шарын шетендi орман саяжайы
2. Шынтүрген шыршалары
Шығыс Қазақстан облысы
3. Көкшiлтау самырсын тоғайы
Солтүстiк Қазақстан облысы
4. Күмiс қарағайлы орман
5. Қарағайлы орман
6. Реликтi алқап
7. Жаңажол
2. Бiрегей табиғи су объектiлерi немесе олардың учаскелерi
Ақмола облысы
8. Керей көлi
9. Қожакөл көлi
10. Алакөл көлi
11. Итенген көлi
12. Теңiз көлi
13. Есей көлi
14. Сұлтанкелдi көлi
15. Қоқай көлi
16. Асаубалық көлi
17. Сарыгүл көлi
18. Жаманкөл көлi
19. Қаракөл көлi
20. Бурабай көлi
21. Сiлетi теңiз көлi
22. Кiшi қараой көлi
23. Үлкен қараой көлi
24. Шағылы Теңiз көлi
25. Теке көлi
26. Қалибек көлi
27. Қарасор көлi
28. Қалмақкөл көлi
29. Көксеңгiрсор көлi
30. Алабота көлi
31. Шортанды көлi
32. Қотыркөл көлi
33. Кiшi шабақты көлi
34. Үлкен шабақты көлi
35. Болпаш Сор көлi
36. Майбалық көлi
Ақтөбе облысы
37. Байпақкөл көлi
38. Байтақкөл көлi
39. Айке көлi
40. Құрдым көлi
41. Төбiскен көлi
42. Белқопа көлi
43. Жаркөл көлi
44. Қармақкөл көлi
45. Айыркөл көлi
46. Қулыкөл көлi
47. Қызылкөл көлi
48. Малайдар көлi
Алматы облысы
49. Тентек өзенiнiң атырауы
50. Республиканың оңтүстiгiнде, оңтүстiк шығысында және шығысында 2500-3800 м. биiктiкте орналасқан тасқыны қауiптi теңiз көлдерi
51. Үлкен Алматы көлi
52. Көлсай (төменгi ортаңғы, жоғарғы) көлдерi
53. Жалаңашкөл көлi
54. Ұялы көлi
Атырау облысы
55. Қазақстан Республикасы мен Орал аумақтарының шегiндегi Едiл өзендерiнiң атырауларымен Солтүстiк Каспий шығыс бөлiгiнiң айдыны
56. Индер көлi
57. Жалтыркөл көлi
Шығыс Қазақстан облысы
58. Марқакөл көлi
59. Айыр көлi
60. Рахман көлi
61. Абылайкет көлi
62. Дүбiғали көлi
63. Жоғары Балықтыкөл көлi
64. Төменгi Балықтыкөл көлi
65. Үлкен көлi

Об утверждении перечня объектов государственного природно-заповедного фонда республиканского значения
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 сентября 2006 года N 932
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый перечень объектов государственного природно-заповедного фонда республиканского значения.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 сентября 2006 года N 932
Перечень
объектов государственного природно-заповедного фонда
республиканского значения
1. Особо ценные насаждения государственного лесного фонда
Алматинская область
1. Чарынская ясеневая лесная дача
2. Чинтургенские ельники
Восточно-Казахстанская область
3. Синегорская пихтовая роща
Северо-Казахстанская область
4. Серебряный бор
5. Сосновый бор
6. Реликтовый массив
7. Жанажол
2. Уникальные природные водные объекты или их участки
Акмолинская область
8. Озеро Керей
9. Озеро Кожаколь
10. Озеро Алаколь
11. Озеро Итенген
12. Озеро Тенгиз
13. Озеро Есей
14. Озеро Султанкельды
15. Озеро Кокай
16. Озеро Асаубалык
17. Озеро Сарыгуль
18. Озеро Жаманколь
19. Озеро Караколь
20. Озеро Боровое
21. Озеро Селеты Тениз
22. Озеро Киши-карой
23. Озеро Улкен карой
24. Озеро Шаглы Тениз
25. Озеро Теке
26. Озеро Калибек
27. Озеро Карасор
28. Озеро Калмакколь
29. Озеро Коксенгирсор
30. Озеро Алабота
31. Озеро Щучье
32. Озеро Котарколь
33. Озеро Малое Чебачье
34. Озеро Большое Чебачье
35. Озеро Болпаш Сор
36. Озеро Майбалык
Актюбинская область
37. Озеро Байпиколь
38. Озеро Байтакколь
39. Озеро Айке
40. Озеро Курдым
41. Озеро Тобускен
42. Озеро Белькопа
43. Озеро Жарколь
44. Озеро Кармаколь
45. Озеро Аирколь
46. Озеро Кулыколь
47. Озеро Кызылколь
48. Озеро Малайдар
Алматинская область
49. Дельта реки Тентек
50. Селеопасные моренные озера, расположенные на высотах 2500-3800 метров на юге, юго-востоке и востоке республики
51. Озеро Большое Алматинское
52. Озера Кольсайские (Нижнее, Среднее, Верхнее)
53. Озеро Жаланашколь
54. Озеро Уялы
Атырауская область
55. Акватория восточной части Северного Каспия с дельтами рек Волги, в пределах территории Республики Казахстан и Урала
56. Озеро Индер
57. Озеро Жалтырколь
Восточно-Казахстанская область
58. Озеро Маркаколь
59. Озеро Айыр
60. Озеро Рахмановское
61. Озера Аблайкетские
62. Озеро Дубыгалинское
63. Озеро Верхний Балыктыколь
64. Озеро Нижний Балыктыколь
65. Озеро Большое

66. Қолдар көлi
67. Балықтыкөл көлi
68. Шолақтерек көлi
69. Қаракөл көлi
Жамбыл облысы
70. Билiкөл көлi
71. Ақкөл көлi
72. Кiшi Ақкөл көлi
73. Ащыкөл көлi
74. Ақжар көлi
75. Көккөл көлi
76. Кiшi Қамқалы көлi
77. Үлкен Қамқалы көлi
78. Қаракөл көлi
79. Қызылауыт көлi
Батыс Қазақстан облысы
80. Шалқар көлi
81. Аралсор (Өзденсор) көлi
82. Аралсор көлi
Қарағанды облысы
83. Қарасор көлi
84. Тоқсұмақ көлi
85. Қаракөл көлi
86. Ағаштыкөл көлi
87. Батпақкөл көлi
88. Саумалкөл-1 көлi
89. Қарау қамыс көлi
90. Қатынкөл көлi
91. Балықтыкөл көлi
92. Саумалкөл-2 көлi
93. Құмкөл көлi
94. Сасықкөл көлi
95. Үлкен көлi
96. Рудник көлi
97. Шалқаркөл көлi
98. Қарақайың көлi
99. Ащыкөл көлi
100. Бүршiктiкөл көлi
101. Қоскөл көлi
102. Барақкөл көлi
103. Қабыршақты көлi
Қостанай облысы
104. Құсмұрын көлi
105. Қойбағар көлi
106. Тымтәуiр көлi
107. Шошқалы көлi
108. Ақсуат көлi
109. Сарымайық көлi
110. Жарман көлi
111. Жаркөл көлi
112. Теңiз көлi
113. Сарықопа көлi
Қызылорда облысы
114. Қамыстыбас көлi
115. Арыс көлi
116. Ащыкөл көлi
117. Ақшатау көлi
118. Қаракөл көлi
119. Телекөл көлi
120. Көкшекөл көлi
Павлодар облысы
121. Қалқамантұз көлi
122. Қызылкөк көлi
123. Жалаулы көлi
124. Шүрексор көлi
125. Үлкен Ағыболат көлi
126. Маралды көлi
127. Сабындыкөл көлi
128. Жасыбай көлi
129. Торайғыр көлi
130. Мойылды көлi
Солтүстiк Қазақстан облысы
131. Таранкөл көлi
132. Шелiшін көлi
133. Питное көлi
134. Имантау көлi
Оңтүстiк Қазақстан облысы
135. Қызылауыт көлi
136. Қызылкөл көлi
3. Ерекше экологиялық, ғылыми, тарихи-мәдени және рекреациялық қүндылықты бiлдiретiн жер қойнауы учаскелерi 3.1. Геологиялық объектiлер
Ақмола облысы
137. Аютас тауы
138. Бурабай тауы
139. Жеке Батыр тауы
140. Көкшетау тауы
141. Лысая тауы
142. Үлкен Бүркiттi тауы
143. Малиновая өзенiндегi жал
144. Зерендi көлiндегi жасыл мүйiс
145. Жұмбақтас тас аралы
146. Зерендi көлiнiң жанындағы қызыл күрең мүйiс
147. Зерендi көлiндегi алыптар жағажайы
148. Бастион жартасы
149. Оқжетпес жартасы
150. Сұңқар ұясы жартасы
151. Пахомовка жартасы
152. Yш апалы-сiңлi жартасы
153. Қарамай шоқысы
154. Өрт байқау шоқысы
155. Қашқын шоқысы
156. Малта тасты шоқы
Ақтөбе облысы
157. Әулие алқабы
158. Тiкбұтақ бұлағындағы палеоген және кейiнгi бор жасындағы өсiмдiктер мен жануарлар қалдықтарының мол орналасқан орны
159. Ақтасты өзенiндегi төменгi перм жасындағы цефалопод қалдықтарының мол орналасқан орны
160. Ақтасты рифiнiң төменгi перм жасындағы су балдырларының рифтiк әктастары
161. Бөртебай бұлағындағы әктасты-терриген қабаты

66. Озеро Колдар
67. Озеро Балыктыколь
68. Озеро Шолактерек
69. Озеро Караколь
Жамбылская область
70. Озеро Биликоль
71. Озеро Акколь
72. Озеро Малый Акколь
73. Озеро Ашиколь
74. Озеро Акжар
75. Озеро Кокколь
76. Озеро Малый Камкалы
77. Озеро Большой Камкалы
78. Озеро Караколь
79. Озеро Кызылаут
Западно-Казахстанская область
80. Озеро Шалкар
81. Озеро Аралсор (Узденсор)
82. Озеро Аралсор
Карагандинская область
83. Озеро Карасор
84. Озеро Токсумак
85. Озеро Караколь
86. Озеро Агаштыколь
87. Озеро Батпакколь
88. Озеро Саумалколь-1
89. Озеро Карау Камыс
90. Озеро Катынколь
91. Озеро Балыктыколь
92. Озеро Саумалколь-2
93. Озеро Кумколь
94. Озеро Сасыколь
95. Озеро Большое
96. Озеро Рудничное
97. Озеро Шалкарколь
98. Озеро Каракаин
99. Озеро Ашиколь
100. Озеро Буршикитыколь
101. Озеро Косколь
102. Озеро Баракколь
103. Озеро Кабыршакты
Костанайская область
104. Озеро Кушмурун
105. Озеро Койбагар
106. Озеро Тымтауыр
107. Озеро Шошкалы
108. Озеро Аксуат
109. Озеро Сарымаюк
110. Озеро Жарман
111. Озеро Жарколь
112. Озеро Тениз
113. Озеро Сарыкопа
Кызылординская область
114. Озера Камыслыбасские
115. Озеро Арыс
116. Озеро Ащиколь
117. Озеро Акшатау
118. Озеро Караколь
119. Озеро Телеколь
120. Озеро Кокшеколь
Павлодарская область
121. Озера Калкамантузские
122. Озеро Кызылкок
123. Озеро Жалаулы
124. Озеро Шурексор
125. Озеро Большой Агибулат
126. Озеро Маралды
127. Озеро Сабындыколь
128. Озеро Жасыбай
129. Озеро Турайгыр
130. Озеро Мойылды
Северо-Казахстанская область
131. Озеро Таранколь
132. Озеро Щеличино
133. Озеро Питное
134. Озеро Имантау
Южно-Казахстанская область
135. Озеро Кызылаут
136. Озеро Кызылколь
3. Участки недр, представляющие особую экологическую,
научную, историко-культурную и рекреационную ценность
3.1 Геологические объекты
Акмолинская область
137. Гора Аютас
138. Гора Бурабай
139. Гора Жекебатыр
140. Гора Кокшетау
141. Гора Лысая
142. Гора Улкен Буркитты
143. Грива у реки Малиновая
144. Зеленый мыс на озере Зеренда
145. Каменный остров Жумбактас
146. Малиновый мыс у озера Зеренда
147. Пляж великанов на озере Зеренда
148. Скала Бастион
149. Скала Окжетпес
150. Скала Орлиные гнезда
151. Скала Пахомовка
152. Скала Три сестры
153. Смольная сопка
154. Сопка Пожарная
155. Сопка Стрекач
156. Галочья сопка
Актюбинская область
157. Аулиинский массив
158. Богатое местонахождение остатков растений и животных палеогенового и позднемелового возраста у ручья Тыкбутак
159. Богатое местонахождение остатков цефалопод нижнепермского возраста на реке Актасты
160. Водорослевые рифовые известняки нижнепермского возраста Актастинского рифа
161. Известняково-терригенная толща у ручья Буртебай

162. Жаманшы тау алқабындағы кратер
163. Қызылтөбе жотасындағы олигоцен жасындағы өсiмдiктердiң таңбалары
164. Жалғызтау палеожанартауы
165. Көкжиде құмы
166. Оңтүстiк Ақтолағай үстiртi
167. Оңтүстiк Жамантау кен бiлiнуi
168. Әлiмбет өзенiндегi серпентиниттi меланж (девон-карбон)
169. Домбар қырқасындағы ерте карбонды аммоноидтардың жиналуы
170. Боқтықарын тұз күмбезi. Төменгi - жоғарғы маастрихт шекарасы
171. Шуылдақ палеожанартау ауданы
Алматы облысы
172. Озерная өзенiнiң жоғарғы жағындағы Городецкий және Моренный белсендi тас глетчерлерi
Шығыс Қазақстан облысы
173. Таған кен орнының оңтүстiк-батыс бөлiгiндегi саз балшықты жанартаулар
174. Үлкен Тектұрмас тау алқабындағы перм құмдарының бөлiгi
175. Ашутас тауы
176. Белуха тауы (Шығыс бөлiгi)
177. Қиын Керiс тауы
178. Тәж тауы
179. Делбегетей учаскесiнiң үлкен алуан түрлi қымбат бағалы және жартылай қымбат бағалы тастары бар гранит алқабы
180. Ақжайлау алқабы
181. Алаулы адырлар алқабы
182. Шақкелмес алқабы
183. Сайқан жотасындағы көшкiн
184. Зайсан ойпатының кайнозой шөгiндiлерiнiң қимасы
185. Асубұлақ кентi ауданының маңындағы пегматиттi кен орындарының сирек металды минералдары
186. Көккөл руднигi
187. Тархан геологиялық қимасы
Жамбыл облысы
188. Байжансай девон-таскөмiр рифi
189. Батырбай өзенiндегi лог бойынша кембрий мен ордовик
Батыс Қазақстан облысы
190. Айдарлы тауы
191. Ақтау тауы
192. Алмазтау тауы
193. Большая Ичка тауы
194. Сантас тауы
195. Сасай тауы
196. Шатырлы тауы
197. Бұлдырты өзенінің жоғарғы сағасындағы Қараағаш құмы
198. Утва, Бұлдырты және Қалдығайты өзендерінің бастауындағы борлы таулар
199. Шолақаңқаты және Есананқаты өзендерінің жоғарғы сағаларындағы бор қалдықтары
200. Семиглавый Мар ауылындағы борлы төбешіктер
201. Қалдығайты өзенінің жоғарғы сағасындағы Аққұм құмы
202. Шилі өзені мен Жақсыбай өзенінің аралығындағы Көкөзекқұмы және Қарағандықұмы құмдары
Қарағанды облысы
203. Ақ аю тауы
204. Бұғылы тауы
205. Жирен Сақал тауы
206. Көктөбе тауы
207. Тар кезең тауы
208. Шаңкөз тауы
209. Қалмақ жалы жасанды құрылысы
210. Алтынтөбе тау алқабындағы диоптаз кен орны
211. Шоқпақ тау алқабындағы малахит кен орны
212. Сарықұлболды тау алқабындағы хризопраз кен орны
Қызылорда облысы
213. Қызылжар тау алқабындағы жоғарғы бор өсiмдiктер қалдықтарының орналасқан орны
214. Алтын Шоқысу тау алқабындағы палеоген-неогендi өсiмдiктер қалдықтарының орналасқан орны
215. Кұмсуат тау алқабындағы жапырақтар таңбаларының және теңiз жануарлары қалдықтарының орналасқан орны
Қостанай облысы
216. Жаман Қайыңды тау алқабындағы палеоген-неоген өсiмдiктерi қалдықтарының орналасқан орны

162. Кратер в урочище Жаманшин
163. Отпечатки растений олигоценового возраста на возвышенности Кызылтобе
164. Палеовулкан Жалгызтау
165. Пески Кокжиде
166. Плато Актолагай Южный
167. Рудопроявление Южный Жамантау
168. Серпентинитовый меланж (девон-карбон) на реке Алимбет
169. Скопление раннекарбоновых аммоноидов на Домбарских холмах
170. Соляной купол Боктыгарын. Граница нижнего - верхнего Маастрихта
171. Шуылдакский палеовулканический район
Алматинская область
172. Активные каменные глетчеры Городецкого и Моренный в верховье реки Озерная
Восточно-Казахстанская область
173. Грязевые вулканы на юго-западной части Таганского месторождения
174. Выход пермских песчаников у горного массива Улькен-Тектурмас
175. Гора Ащутас
176. Гора Белуха (Восточная вершина)
177. Гора Киин-Кериш
178. Гора Коронная
179. Гранитный массив с большим разнообразием драгоценных и полудрагоценных камней участка Дельбегетей
180. Массив Акжайляу
181. Массив Пылающие адыры
182. Массив Шакельмес
183. Оползни в Сайканском хребте
184. Разрез кайнозойских отложений Зайсанской впадины
185. Редкометальные минералы пегматитовых месторождений района поселка Асубулак
186. Рудник Кокколь
187. Тарханский геологический разрез
Жамбылская область
188. Байжансайский девонско-каменноугольный риф
189. Кембрий и ордовик по логу реки Батырбай
Западно-Казахстанская область
190. Гора Айдарлы
191. Гора Актау
192. Гора Алмазтау
193. Гора Большая Ичка
194. Гора Сантас
195. Гора Сасай
196. Гора Шатырлы
197. Караагашские пески в верховье реки Булдурты
198. Меловые горы у истоков рек Утва, Булдырты и Калдыгайты
199. Меловые останцы в верховьях рек Шолаканкаты и Есананкаты
200. Меловые поднятия у села Семиглавый Map
201. Пески Ак-Кумы в верховье реки Калдыгайты
202. Пески Кугузеккумы и Карагандыкумы между рекой Шийли и рекой Жаксыбай
Карагандинская область
203. Гора Ак-аю
204. Гора Бугулы
205. Гора Жирен-Сакал
206. Гора Коктобе
207. Гора Тар-кезен
208. Гора Шанкоз
209. Искусственное сооружение Калмыцкий вал
210. Месторождение диоптаза в урочище Алтын-Тобе
211. Месторождение малахита в урочище Чокпак
212. Месторождение хризопраза в урочище Сарыкулболды
Кызылординская область
213. Местонахождение остатков верхнемеловых растений в урочище Кызылжар
214. Местонахождение остатков палеоген-неогеновых растений в урочище Алтын-Шокысу
215. Местонахождение отпечатков листьев и остатков морских животных в урочище Кумсуат
Костанайская область
216. Местонахождение остатков палеоген-неогеновых растений в урочище Жаман-Каинды

217. Ұлы Жыланшық, Дулығалы, Үлкен өзендерiнiң жазығындағы (Түрме және Сазанбай қырқасы) омыртқалы жануарлардың қалдықтарына бай неоген қабаттарының стратотипикалық қималары
Маңғыстау облысы
218. Ақмыш тауы
219. Бекi Басқұдық тауы
220. Босаға Көкөсем тауы
221. Шығыс және Батыс Қаратау таулары
222. Жармыш Жапырақты тауы
223. Қараған Босаға тауы
224. Қарақия тауы
225. Қарамая тауы
226. Қаратаушық тауы
227. Қарашек тауы
228. Қарынжарық тауы
229. Құнанбай тауы
230. Тұщыбек тауы
231. Тынымбай тауы
232. Өзен тауы
233. Шайыр Сарыкез тауы
Павлодар облысы
234. Сырғалы тау алқабындағы родипгиттер көрiнiстерiнiң тобы
235. Алпыс тау алқабындағы көгiлдiр ақық кен орны
236. Қалмаққырған тау алқабындағы тау хрусталi кен орны
237. Ақшиман тау алқабындағы агаттар көрiнiсi
238. Тайғын тау алқабындағы көгiлдiр ақық көрiнiсi
239. Қаз қайтуы аңғары
Солтүстiк Қазақстан облысы
240. Айыртау гранит алқабы
241. Имантау гранит алқабы
242. Александров ойпатындағы iрi теңiз моллюскаларының ядролары бар балшықтар ашылымы
243. Имантау көлiндегi Казачий аралы
244. Петропавл Батыс ашылымы. Миоцен жасындағы балықтар мен сүт қоректiлер фаунасының қалдықтары
245. Петропавл Солтүстiк ашылымы. Төменгi ширек жастағы омыртқасыздар фаунасының қалдықтары
246. Көне гранит алқабы
247. Қазан жартасты шөгiндiлерi
248. Қостау шоқысы
249. Шолғыншы шоқысы
250. Сүйiр шоқы
251. Расколотая шоқысы
Оңтүстiк Қазақстан облысы
252. Жаңақорған өзенi бойындағы жоғарғы девон-төменгi карбон
253. Қатынқамал өзенi бойындағы жоғарғы девон
254. Түлкiбас стансасы маңындағы рифтiк құрылыстары бар жоғарғы девон
255. Келiншектау тауы
256. Мыңжылқы тауы
257. Қаратау юра бассейнi
258. Байсай өзенi бассейнiндегi карбон
259. Жертапсай өзенi бойындағы карбон
260. Ұя өзенi бойындағы карбон
261. Арпаөзен өзенi бойындағы трилобиттер қалдықтары мол кембрий мен ордовик
262. Әулие кен орны
263. Ақсу өзенiнiң сол жағалауындағы, Жабағлы тауындағы төменгi және орта ордовик
264. Орта карбон - Қаржантау тауының төменгi маңы
3.2. Геоморфологиялық объектiлер
Ақтөбе облысы
265. Айдарлы аша өзенiнiң жазығы
266. Жақсы Қарғалы өзенiнiң сол жағалауындағы карсттық ландшафт
267. Сүт қоректiлердiң сүйек қалдықтары сақталған Шалқарнұра жартастары
Алматы облысы
268. Жарсай өзенiнiң жоғарғы сағасы
269. Түрген өзенiнiң оң сағасындағы Ерлер және Әйелдер көз жасы сарқырамасы
270. Есiк жазығының жоғарғы сағасындағы алып тас глетчерi
271. Рельефi экзотикалық нысандағы Асы өзенiнiң каньоны
272. Шарын каньоны
273. Опырылымнан пайда болған Жусалыкөл көлi
274. Опырылымнан пайда болған Есiк көлi (Жасылкөл)
275. Түрген өзенiнiң оң жағалауындағы эрозионды су шайған және бүлiнген әлем-жәлем нысанды бояуы алуан түрлi жартастар

217. Стратотипические разрезы толщ неогена с богатыми остатками позвоночных в долине рек Улы-Жиланшик, Дулугалы, Улькен (возвышенность Турме и Сазынбай)
Мангистауская область
218. Гора Акмыш
219. Гора Беки-Баскудук
220. Гора Босага-Кокосем
221. Горы Восточный и Западный Каратау
222. Гора Жармыш-Жапыракты
223. Гора Караган-Босага
224. Гора Каракия
225. Гора Карамая
226. Гора Каратаушык
227. Гора Карашек
228. Гора Карынжарык
229. Гора Кунанбай
230. Гора Тущыбек
231. Гора Тынымбай
232. Гора Узень
233. Гора Шайыр-Сарыкез
Павлодарская область
234. Группа проявлений родипгитов в урочище Сыргалы
235. Месторождение бирюзы в урочище Алпыс
236. Месторождение горного хрусталя в урочище Калмаккырган
237. Проявление агатов в урочище Акшиман
238. Проявление бирюзы в урочище Тайгын
239. Обрыв Гусиный перелет
Северо-Казахстанская область
240. Айыртауский гранитный массив
241. Имантауский гранитный массив
242. Обнажение глин с ядрами крупных морских моллюсков в Александровском логе
243. Остров Казачий на озере Имантау
244. Петропавловское Западное обнажение. Остатки фауны рыб и млекопитающих миоценового возраста
245. Петропавловское Северное обнажение. Остатки фауны беспозвоночных нижнечетвертичного возраста
246. Реликтовый гранитный массив
247. Скальное отложение Котелок
248. Сопка Два брата
249. Сопка Обозрение
250. Сопка Острая
251. Сопка Расколотая
Южно-Казахстанская область
252. Верхний девон - нижний карбон по реке Жаныкурган
253. Верхний девон по реке Хатынкамал
254. Верхний девон с рифовыми постройками в районе станции Тюлькубас
255. Гора Келиншектау
256. Гора Мынжылкы
257. Каратауский юрский бассейн
258. Карбон в бассейне реки Байсай
259. Карбон по реке Жертапсай
260. Карбон по реке Уя
261. Кембрий и ордовик с обильными остатками трилобитов по реке Арпаозен
262. Месторождение Аулие
263. Нижний и средний ордовик в левобережье реки Аксу, в горах Жабаглы
264. Средний карбон - нижняя пермь в горах Каржантау
3.2 Геоморфологические объекты
Актюбинская область
265. Долина реки Айдарлыаша
266. Карстовый ландшафт на левобережье реки Жаксы-Каргалы
267. Чинки Шалкарнура с местонахождением костных остатков млекопитающих
Алматинская область
268. Верховье реки Жарсай
269. Водопад Мужские и Женские слезы на правом притоке реки Тургень
270. Гигантский каменный глетчер в верховье долины Иссык
271. Каньон реки Асы с экзотическими формами рельефа
272. Чарынский каньон
273. Озеро Жусалы-коль обвального происхождения
274. Озеро Иссык (Жасыл-коль) обвального происхождения
275. Скалы разнообразной окраски, причудливой формы эрозионного размыва и разрушения у правого берега реки Тургень

276. Медеу шатқалы
277. Шымбұлақ шатқалы
Шығыс Қазақстан облысы
278. Арасан өзенiндегi Арасан сарқырамасы
279. Көккөл өзенiндегi Көккөл сарқырамасы
280. Язовая өзенiндегi Язовой сарқырамасы
281. Гранит қалдықтарының Желiлiк бағандар геосәулет кешенi
282. Қара Берел өзенiндегi сарқырамалар каскады
283. Рахманов көлiндегi Рахманов сарқырамасы
Батыс Қазақстан облысы
284. Қараағаш құмындағы Сарқырама өзенiндегi Сарқырама су құламасы
285. Жалпы Сырт үстiртiндегi борлы қалдықтар
286. Алебастр жары
287. Ақбалшық жары
288. Жамбыл жары
289. Долинный жары
290. Қызыл мектеп жары
291. Полоусов жары
292. Сауркин жары
293. Упорный жары
Қарағанды облысы
294. Үш үңгiр кешенi
295. Үлкен палата тас үңгiрi
Қостанай облысы
296. Терсек үстiртiнiң жартасы және терсек шоғырының қималары бар Қызбелтау тауы
Маңғыстау облысы
297. Карстық Булы Ойық үңгiрi
298. Карстық Қараған Босаға үңгiрi
299. Карстық Өтебай үңгiрi
Павлодар облысы
300. Драверт үңгiрi
301. Құмыра үңгiрi
302. Әулие үңгiрi
303. Қоңырәулие yңгiрi
304. Айманбұлақ шатқалы
305. Тас ғажаптары шатқалы
306. Рахай шатқалы
307. Үшсала шатқалы
Солтүстiк Қазақстан облысы
308. Лобаново көлiндегi үңгiрi бар сарқырама
309. Шалқар көлiнiң жағалау жалдары мен жарқабақтарының кешенi
310. Имантау көлiнiң жағалау жалдарының кешенi
Оңтүстiк Қазақстан облысы
311. Кiшi Қайынды шатқалындағы сарқырама
312. Аққұз өзенiнiң каньоны
313. Ақсу өзенiнiң каньоны
314. Баялдыр өзенiнiң жазығындағы Ақтас үңгiрi
315. Кеңөзен шатқалындағы Балағайын үңгiрi
316. Бестоғай үңгiрi
317. Кеңес Төбе үңгiрi
318. Қазанбұлақ бұлағы бар үңгiр
319. Шарқойлы үңгiрi
320. Ұлушыр шахта-үңгiрi
321. Хантағы өзенiнiң жайылмасы
322. Дарбаза қақпа жартасы
3.3. Гидрогеологиялық объектiлер
Ескерту. 3.3-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.05.24 № 568 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Ақтөбе облысы
322-1. Көкжиде кен орнының жерасты сулары
Алматы облысы
323. Алма-Арасан шатқалындағы тектоникалық қиынды бойынша радон минералды суларының табиғи шығымы
324. Кiшi Алматы өзенiнiң сол жақ сағасындағы Күйгентас өзенiнiң атырабындағы минералды күкiрт қышқылы көзi
325. Көкжайлау тау алқабындағы Тiкбұтақ өзенiнiң Терiсбұтақ бұлағының көзiн эрозиялық сипатта iлестiру
Шығыс Қазақстан облысы
326. Жеменей минералды су көздерi
327. Рахманов радон бұлақтары
328. Арасан-Талды жылы және минералды су көздерi
Батыс Қазақстан облысы
329. Алжансор көлiнiң саз балшығы
330. Қабылтөбе ауылындағы минералды су көзi
Қарағанды облысы
331. Карасор көлдерiнiң тобы
332. Сфагнов батпағының учаскесi
Маңғыстау облысы
333. Ақмыш бұлақтарының тобы

276. Урочище Медеу
277. Урочище Шымбулак
Восточно-Казахстанская область
278. Водопад Арасан на реке Арасан
279. Водопад Кокколь на реке Кокколь
280. Водопад Язовой на реке Язовая
281. Геоархитектурный комплекс гранитных останцев Линейские столбы
282. Каскад водопадов на реке Черная Берель
283. Рахмановский водопад на озере Рахмановское
Западно-Казахстанская область
284. Водопад Саркырама на реке Саркырама в песках Караагаш
285. Меловые останцы на плато Общий Сырт
286. Яр Алебастровый
287. Яр Белоглинный
288. Яр Джамбул
289. Яр Долинный
290. Яр Красная школа
291. Яр Полоусов
292. Яр Сауркин
293. Яр Упорный
Карагандинская область
294. Грот Три пещеры
295. Каменный грот Большая палата
Костанайская область
296. Чинки Терсекского плато и Гора Кызбель-Тау с разрезами терсекской свиты
Мангистауская область
297. Пещера карстовая Булы-Ойык
298. Пещера карстовая Караган-Босага
299. Пещера карстовая Отебай
Павлодарская область
300. Грот Драверта
301. Грот Кувшин
302. Пещера Аулие
303. Пещера Коныраулие
304. Ущелье Айманбулак
305. Ущелье Каменных чудес
306. Ущелье Рахай
307. Ущелье Ушсала
Северо-Казахстанская область
308. Водопад с пещерой на озере Лобаново
309. Комплекс береговых валов и террас озера Шалкар
310. Комплекс береговых валов озера Имантау
Южно-Казахстанская область
311. Водопад в ущелье Кши-Каинды
312. Каньон реки Аккуз
313. Каньон реки Аксу
314. Пещера Актас в долине реки Баялдыр
315. Пещера Балагайын в ущелье Кенузен
316. Пещера Бестогай
317. Пещера Кенес-Тюбе
318. Пещера с родником Казанбулак
319. Пещера Шаркойлы
320. Пещера-шахта Улучурская
321. Пойма реки Кантаги
322. Скала Дарбазинские ворота
3.3 Гидрогеологические объекты
Сноска. Подраздел 3.3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 24.05.2011 № 568 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
Актюбинская область
322-1. Подземные воды месторождения Кокжиде
Алматинская область
323. Естественный выход радоновых минеральных вод по тектоническому разлому в ущелье Алма-Арасан
324. Минеральный сероводородный источник в устье реки Куйгентас левого притока реки Малая Алматинка
325. Эрозионный перехват истока ручья Терисбутака рекой Тикбутак в урочище Кокжайлау
Восточно-Казахстанская область
326. Минеральные источники Джеменей
327. Рахмановские радоновые источники
328. Термальные и минеральные источники Арасан-Талды
Западно-Казахстанская область
329. Грязи озера Альжансор
330. Минеральный источник у села Кабылтобе
Карагандинская область
331. Группа Карасорских озер
332. Участок Сфагновое болото
Мангистауская область
333. Группа родников Акмыш

334. Кендiрлi бұлағы
335. Тамшалы бұлағы
336. Tуecу бұлағы
337. Өнере бұлағы
338. Сауысқан ұңғымасы
Павлодар облысы
339. Әулиебұлақ бұлағы
340. Телеубұлақ бұлағы
Оңтүстiк Қазақстан облысы
341. Көксай көлдерi
4. Жануарлар мен өсiмдiктердiң сирек кездесетiн және жойылып кету қаупi бар түрлерi
Жануарлар мен өсiмдiктердiң сирек кездесетiн және жойылып кету қаупi бар түрлерiнiң тiзбесi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жеке шешiмiмен бекiтiледi
5. Ерекше ғылыми және (немесе) тарихи-мәдени маңызы бар өсiмдiктер дүниесiнiң бiрегей дара объектiлерi
Ақмола облысы
342. Жағалау шырғанағы
343. Бишi қайындар шоқ тоғайы
344. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң "Ғылыми-өндiрiстiк орман шаруашылығы орталығы" республикалық мемлекеттiк кәсiпорнының дендрологиялық паркi
346. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң "Ғылыми өндiрiстiк орман шаруашылығы орталығы" республикалық мемлекеттiк кәсiпорнының дендрологиялық арборетумы
346. Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң Бурабай экология және орман шаруашылығы колледжiнiң дендрологиялық паркi
Алматы қаласы
347. Баум тоғайы

334. Родник Кендирли
335. Родник Тамшалы
336. Родник Туесу
337. Родник Унере
338. Скважина Сауыскан
Павлодарская область
339. Родник Аулиебулак
340. Родник Телеубулак
Южно-Казахстанская область
341. Коксайские озера
4. Редкие и находящиеся под угрозой
исчезновения виды животных и растений
Перечень редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных и растений утверждается отдельным решением Правительства Республики Казахстан
5. Уникальные единичные объекты pacтительного мира,
имеющие особое научное и (или) историко-культурное значение
Акмолинская область
342. Береговая облепиха
343. Танцующая березовая роща
344. Дендрологический парк Республиканского государственного предприятия "Научно-производственный центр лесного хозяйства" Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
345. Дендрологический арборетум Республиканского государственного предприятия "Научно-производственный центр лесного хозяйства" Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
346. Дендрологический парк Боровского колледжа экологии и лесного хозяйства Министерства образования и науки Республики Казахстан
Город Алматы
347. Роща Баума