Азия автомобиль жолдары желiсi жөнiндегi үкiметаралық келiсiмдi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 14 желтоқсандағы N 1198 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Yкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
l. 2003 жылғы 18 қарашада Бангкок қаласында жасалған Азия автомобиль жолдары желiсi жөнiндегi үкiметаралық келiсiм бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
АЗИЯ АВТОМОБИЛЬ ЖОЛДАРЫ ЖЕЛIСI ЖӨНIНДЕГI ҮКIМЕТАРАЛЫҚ
КЕЛIСIМ
(2008 жылғы 30 қаңтарда күшіне енді - ҚР СІМ-нің ресми сайты)
УАҒДАЛАСУШЫ ТАРАПТАР
Азиядағы және Азия мен көршiлес өңiрлер арасындағы халықаралық автомобиль тасымалдарын ынталандыру және дамыту қажеттiлiгiн TYCIHE ОТЫРЫП,
Азия автомобиль жолдары желiсiн қалыптастыру және пайдалануға енгізу iсiнде Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Азия мен Тынық мұхитқа арналған экономикалық және әлеуметтiк комиссиясына мүше елдердiң арасындағы ынтымақтастықты НАЗАРҒА АЛА ОТЫРЫП,
Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Азия мен Тынық мұхитқа арналған экономикалық және әлеуметтiк комиссиясының мүшелерi арасындағы байланысты нығайту және халықаралық сауда мен туризмдi дамыту үшiн тиiмдi халықаралық интермодальды тасымалдарды тәжiрибеге енгiзудi ескере отырып, Азия автомобиль жолдарының желiсiн халықаралық тасымалдар мен қоршаған ортаны қорғауға қойылатын талаптарға сәйкес дамыту қажет екендiгiн ҰЙҒАРА ОТЫРЫП,
Азиядағы және Азия мен көршiлес өңiрлердiң арасындағы халықаралық автомобиль тасымалдарын жоспарлау, дамыту және жетiлдiру бойынша бiрлесiп күш жұмсауды ЖАЛҒАСТЫРА ОТЫРЫП,
төмендегiлер туралы УАҒДАЛАСТЫ:
1-бап
Азия автомобиль жолдары желiсiн бекiту
Бұдан әрi Тараптар деп аталатын, Уағдаласушы Тараптар өздерiнiң мемлекетiшiлiк бағдарламаларының шеңберiнде орындауға ниеттенiп отырған, сипаттамасы осы Келiсiмге I-қосымшада халықаралық маңызы бар автомобиль жолдарының бағыттарын дамытудың үйлестiрiлген жоспары ретiнде келтiрiлген төмендегi "Азия автомобиль жолдары желiсi" деп аталатын, ұсынылып отырған автомобиль жолдарының желiсiн бекiтедi.
2-бап
Азия автомобиль жолдары желiсiн белгiлеу
І-қосымшада сипатталған Азия автомобиль жолдары желiсi өзiнiң басым бөлiгiнде бiрден артық қосалқы өңiрдi кесiп өтетiн жолдарды қоса алғанда, Азияға өтетiн халықаралық маңызы бар бағыттарды; қосалқы өңiрлер бойынша өтетiн бағыттар, соның iшiнде оларды көршiлес қосалқы өңiрлермен қосатын және Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Азия мен Тынық мұхитқа арналған экономикалық және әлеуметтiк комиссиясына мүше мемлекеттер бойынша өтетiн тас жолдардың бағыттарын қамтиды.

Об утверждении Межправительственного Соглашения по сети Азиатских автомобильных дорог
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 2006 года N 1198
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Межправительственное Соглашение по сети Азиатских автомобильных дорог, совершенное в городе Бангкоке 18 ноября 2003 года.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
МЕЖПРАВИТЕЛЬСТВЕННОЕ СОГЛАШЕНИЕ ПО СЕТИ
АЗИАТСКИХ АВТОМОБИЛЬНЫХ ДОРОГ
Договаривающиеся Стороны,
сознавая  необходимость стимулирования и развития международных автомобильных перевозок в Азии и между Азией и соседними регионами.
принимая во внимание  сотрудничество между странами - членами Экономической и социальной комиссии для Азии и Тихого океана Организации Объединенных Наций в деле формирования и введения в эксплуатацию сети Азиатских автомобильных дорог,
полагая,  что для укрепления связей и развития международной торговли и туризма между членами Экономической и социальной комиссии для Азии и Тихого океана Организации Объединенных Наций необходимо развивать сеть Азиатских автомобильных дорог в соответствии с требованиями к международным перевозкам и охране окружающей среды, учитывая внедрение в практику эффективных международных интермодальных перевозок,
продолжая  прилагать совместные усилия по планированию, развитию и совершенствованию международных автомобильных перевозок в Азии и между Азией и соседними регионами,
договорились  о нижеследующем:
Статья 1
Утверждение сети Азиатских автомобильных дорог
Договаривающиеся Стороны, называемые далее Сторонами, утверждают предлагаемую сеть автомобильных дорог, именуемую ниже "сеть Азиатских автомобильных дорог", описание которой приведено в приложении I к настоящему Соглашению, в качестве скоординированного плана развития маршрутов автомобильных дорог, имеющих международное значение, который они намерены выполнять в рамках своих внутригосударственных программ.
Статья 2
Определение сети Азиатских автомобильных дорог
Сеть Азиатских автомобильных дорог, описанная в приложении I, включает маршруты международного значения, проходящие в Азии, включая дороги, значительной своей частью пересекающие более одного субрегиона; маршруты, проходящие по субрегионам, в том числе маршруты, соединяющие их с соседними субрегионами, и маршруты шоссейных дорог, проходящие по государствам - членам Экономической и социальной комиссии для Азии и Тихого океана Организации Объединенных Наций.

3-бап
Азия автомобиль жолдары желiсiн дамыту
Азия автомобиль жолдары желiсiнiң бағыттары осы Келiсiмге II-қосымшада келтiрiлген жiктеуге және жобалау нормаларына сәйкес келтiрiледi.
4-бап
Азия автомобиль жолдары желiсiнiң бағыттарын белгiлеу
1. Азия автомобиль жолдары желiсiнiң бағыттары сипаттамасы осы Келiсiмге III-қосымшада келтiрiлген жол белгiсiмен белгiленедi.
2. Осы Келiсiмге III-қосымшада сипатталған белгiге сәйкес келетiн жол белгiлерi 6-баптың ережелерiне сәйкес тиiстi мемлекетке қатысты осы Келiсiм күшiне енген күннен бастап, Азия автомобиль жолдары желiсiнiң барлық бағыттарында бес (5) жыл iшiнде орнатылады.
5-бап
Осы Келiсiмге қол қою және оған қатысушының
мәртебесiн алу рәсiмi
1. Осы Келiсiм Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Азия мен Тынық мұхитқа арналған экономикалық және әлеуметтiк комиссиясына мүше болып табылатын мемлекеттер қол қою үшiн Шанхайда, Қытайда 2004 жылғы 26 сәуiрден бастап 28 сәуiрдi қоса алғанға дейiн, сонан соң Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Орталық мекемелерiнде Нью-Йоркте 2004 жылғы 1 мамырдан бастап 2005 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанға дейiн ашық.
2. Бұл мемлекеттер:
а) соңғы қол қою;
б) олардан кейiн бекiту, қабылдау немесе бекiту жүргiзiлетiн бекiту, қабылдау немесе бекiту шартымен қол қою; немесе
с) қосылу арқылы осы Келiсiмге Қатысушы бола алады.
3. Бекiту, қабылдау, бекiту немесе қосылу тиiстi нысанда жасалған құжатты Бiріккен Ұлттар Ұйымының Бас хатшысына сақтауға тапсыру арқылы жүзеге асырылады.
6-бап
Осы Келiсiмнiң күшiне енуi
1. Осы Келiсiм кем дегенде сегiз (8) мемлекеттiң үкiметi 5-баптың 2-тармағына сәйкес Келiсiммен байланысты болуға келiскен күннен бастап тоқсаныншы күнi күшiне енедi.
2. Келiсiмнiң күшiне ену шарттары қанағаттандырыла бастаған күннен кейiн соңғы қол қойған немесе бекiту, қабылдау, бекiту немесе қосылу туралы құжатты сақтауға тапсырған мемлекеттiң әрқайсысына қатысты Келiсiм, ол соңғы қол қойған немесе ол осы құжатты сақтауға тапсырған күннен бастап тоқсан (90) күн өткеннен кейiн осы мемлекет үшiн күшiне енедi.
7-бап
Азия автомобиль жолдары жөнiндегi жұмыс тобы
1. Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Азия мен Тынық мұхитқа арналған экономикалық және әлеуметтiк комиссиясы Келiсiмдi жүзеге асыру барысын қарау үшiн және кез-келген ұсынылған түзетулердi қарау үшiн Азия автомобиль жолдары жөнiндегi Жұмыс тобын құрады. Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Азия мен Тынық мұхитқа арналған экономикалық және әлеуметтiк комиссиясына барлық мүше - мемлекеттер Жұмыс тобының мүшелерi болып табылады.

Статья 3
Развитие сети Азиатских автомобильных дорог
Маршруты сети Азиатских автомобильных дорог приводятся в соответствие с классификацией и нормами проектирования, приведенными в приложении II к настоящему Соглашению.
Статья 4
Обозначение маршрутов сети Азиатских автомобильных дорог
1. Маршруты сети Азиатских автомобильных дорог обозначаются дорожным знаком, описание которого приводится в приложении III к настоящему Соглашению.
2. Дорожные знаки, соответствующие знаку, описанному в приложении III к настоящему Соглашению, устанавливаются на всех маршрутах сети Азиатских автомобильных дорог в течение пяти (5) лет со дня вступления в силу настоящего Соглашения в отношении соответствующего государства согласно положениям статьи 6.
Статья 5
Процедура подписания настоящего Соглашения и
получения статуса его участника
1. Настоящее Соглашение открыто для подписания государствами, которые являются членами Экономической и социальной комиссии для Азии и Тихого океана Организации Объединенных Наций, с 26 по 28 апреля 2004 года в Шанхае, Китай, а затем с 1 мая 2004 года по 31 декабря 2005 года в Центральных учреждениях Организации Объединенных Наций в Нью-Йорке.
2. Эти государства могут стать Участниками настоящего Соглашения путем:
a) окончательного подписания;
b) подписания с условием ратификации, принятия или утверждения, за которым следует ратификация, принятие или утверждение; или
c) присоединения.
3. Ратификация, принятие, утверждение или присоединение осуществляется путем сдачи на хранение Генеральному секретарю Организации Объединенных Наций документа, составленного в должной форме.
Статья 6
Вступление настоящего Соглашения в силу
1. Настоящее Соглашение вступает в силу на девяностый день с того дня, в который правительства по крайней мере восьми (8) государств согласятся быть связанными Соглашением в соответствии с пунктом 2 статьи 5.
2. В отношении каждого государства, которое окончательно подпишет или сдаст на хранение документ о ратификации, принятии, утверждении или присоединении после даты, начиная с которой удовлетворяются условия вступления Соглашения в силу, Соглашение вступает в силу для этого государства по истечении девяноста (90) дней с даты окончательного подписания им или сдачи им на хранение этого документа.
Статья 7
Рабочая группа по Азиатским автомобильным дорогам
1. Для рассмотрения хода осуществления Соглашения и для рассмотрения любых предлагаемых поправок Экономическая и социальная комиссия для Азии и Тихого океана Организации Объединенных Наций создает Рабочую группу по Азиатским автомобильным дорогам. Членами Рабочей группы являются все государства - члены Экономической и социальной комиссии для Азии и Тихого океана Организации Объединенных Наций.

2. Жұмыс тобы өзiнiң кеңестерiн екi жылда бiр рет өткiзедi. Сондай-ақ кез-келген Тарап хатшылыққа хабарлама жолдау арқылы Жұмыс тобының арнайы кемiнде үштен бiрi хатшылық хабарлаған күннен бастап төрт (4) айлық кезең iшiнде өтiнiшпен өздерiнiң келiсетiндiгi туралы хабарласа, Жұмыс тобының арнайы кеңесiн шақырады.
8-бап
Осы Келiсiмнiң негiзгi мәтiнiне түзетулер енгiзу рәсiмi
1. Осы Келiсiмнiң негiзгi мәтiнiне осы бапта көрсетiлген рәсiмдерге сәйкес түзетулер енгiзiлуi мүмкiн.
2. Осы Келiсiмге түзетулердi кез-келген Тарап енгiзе алады.
3. Хатшылық кез-келген ұсынылып отырған түзетудiң мәтiнiн Азия автомобиль жолдары жөнiндегi Жұмыс тобының барлық мүшелерiнiң арасында Жұмыс тобының оны қабылдау ұсынылып отырған кеңесiне дейiн кемiнде қырық бес (45) күн бұрын таратады.
4. Азия автомобиль жолдары жөнiндегi Жұмыс тобы түзетудi қатысқан және дауыс беруге қатысқан Тараптардың үштен екi көпшiлiгiмен бекiтедi. Хатшылық бекiтiлген түзетудi қабылдау үшiн оны барлық Тараптар арасында тарататын Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Бас хатшысына жолдайды.
5. Осы баптың 4-тармағына сәйкес қабылданған түзету оны Тараптардың үштен екiсi қабылдағаннан кейiн он екi (12) айдан соң күшiне енедi. Түзету күшiне енердiң алдында бұл түзетудi қабылдамайтындығы туралы хабарлағандарды қоспағанда, барлық Тараптарға қатысты күшiне енедi. Осы бапқа сәйкес қабылданған түзетудi қабылдамайтындығы туралы хабарлаған кез-келген Тарап бұдан кейiн  кез-келген уақытта мұндай түзетудi қабылдайтыны туралы құжатты Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Бас хатшысына сақтауға тапсыра алады. Түзету бұл мемлекетке қатысты көрсетiлген құжатты сақтауға берген күннен кейiн он екi (12) айдан соң күшiне енедi.
9-бап
Осы Келiсiмге I-қосымшаға түзетулер енгiзу рәсiмi
1. Осы Келiсiмге І-қосымшаға түзетулер осы бапта көзделген рәсiмге сәйкес енгiзiлуi мүмкiн.
2. Халықаралық шекаралық өткелдердi өзгертпейтiн iшкi трассаға қатысты түзетулердi қоспағанда, кез-келген Тарап түзетулердi тiкелей мүдделi көршiлес мемлекеттермен кеңескеннен және консенсус қамтамасыз етiлгеннен кейiн ұсына алады.
3. Кез-келген ұсынылған түзетудiң мәтiнiн хатшылық Жұмыс тобының барлық мүшелерiнiң арасында оны қабылдау ұсынылған Жұмыс тобының кеңесiнен кем дегенде қырық бес (45) күн бұрын таратады.

2. Рабочая группа проводит свои совещания один раз в два года. Любая Сторона может также, посредством уведомления, адресованного секретариату, обратиться с просьбой созвать специальное совещание Рабочей группы. Секретариат уведомляет всех членов Рабочей группы о поступившей просьбе и созывает специальное совещание Рабочей группы, если не менее одной трети Сторон дают знать о своем согласии с просьбой в течение периода четырех (4) месяцев с даты уведомления секретариатом.
Статья 8
Процедура внесения поправок в основной
текст настоящего Соглашения
1. В основной текст настоящего Соглашения могут вноситься поправки в соответствии с процедурами, указанными в настоящей статье.
2. Поправки к настоящему Соглашению могут вноситься любой Стороной.
3. Текст любой предлагаемой поправки распространяется секретариатом среди всех членов Рабочей группы по Азиатским автомобильным дорогам по крайней мере за сорок пять (45) дней до совещания Рабочей группы, на котором ее предлагается принять.
4. Поправка утверждается Рабочей группой по Азиатским автомобильным дорогам большинством в две трети присутствующих и участвующих в голосовании Сторон. Секретариат направляет утвержденную поправку Генеральному секретарю Организации Объединенных Наций, который распространяет ее среди всех Сторон для ее принятия.
5. Поправка, принятая в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи, вступает в силу через двенадцать (12) месяцев после принятия ее двумя третями Сторон. Поправка вступает в силу в отношении всех Сторон, за исключением тех, которые перед вступлением ее в силу заявили о том, что они не принимают эту поправку. Любая Сторона, заявившая о том, что она не принимает поправку, принятую в соответствии с настоящим пунктом, может в любое время после этого передать на хранение документ о принятии такой поправки Генеральному секретарю Организации Объединенных Наций. Поправка вступает в силу в отношении этого государства через двенадцать (12) месяцев после даты передачи на хранение указанного документа.
Статья 9
Процедура внесения поправок в приложение I
к настоящему Соглашению
1. В приложение I к настоящему Соглашению могут вноситься поправки в соответствии с процедурой, предусмотренной в настоящей статье.
2. Поправки могут предлагаться любой Стороной после консультации с непосредственно заинтересованными соседними государствами и обеспечении консенсуса, за исключением поправки, касающейся внутренней трассы, которая не изменяет международный погранпереход.
3. Текст любой предлагаемой поправки распространяется секретариатом среди всех членов Рабочей группы по крайне мере за сорок пять (45) дней до совещания Рабочей группы, на котором ее предлагается принять.

4. Түзетулердi Азия автомобиль жолдары жөнiндегi Жұмыс тобы қатысқан және дауыс беруге қатысқан Тараптардың көпшiлiгiмен бекiтедi. Бекiтiлген түзетудi хатшылық барлық Тараптардың арасында оны тарататын Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Бас хатшысына жолдайды.
5. Осы баптың 4-тармағының ережелерiне сәйкес бекiтiлген түзетулер, егер хабарланған күннен кейiн алты (6) ай iшiнде мүдделi Тараптардың бiр де бiреуi бұл түзетуге қарсылығы туралы Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Бас хатшысына хабарламаса, қабылданған болып саналады.
6. Осы баптың 5-тармағына сәйкес қабылданған түзету осы баптың 5-тармағында көрсетiлген алты (6) ай өткеннен кейiнгi күннен бастап үш (3) айдан соң барлық Тараптар үшiн күшiне енедi.
7. Тiкелей мүдделi Тараптар болып мыналар есептеледi:
а) Азия автомобиль жолдарына жаңа бағыт енгiзiлген немесе көп бөлiгiнде бiр қосалқы өңiрден артық аумақ арқылы өтетiн қолданыстағы бағыт өзгерген жағдайда, осы бағыт аумағы арқылы өтетiн Тарап; және
б) қосалқы өңiрлер iшiндегi Азия автомобиль жолдарына жаңа бағыт енгiзiлген немесе қолданыстағы, соның iшiнде көршiлес қосалқы өңiрлердi қосатын бағыттар және мүше-мемлекеттер арқылы өтетiн бағыттар өзгерген жағдайда, аумағы арқылы осы бағыт немесе көп бөлiгiнде бiр қосалқы өңiрден артық аумақты қиып өтетiн Азия автомобиль жолдарының бағыты өтетiн, онымен осы жаңа немесе өзгеруге жататын бағыт қосылатын, тапсырыс берген мемлекетпен шекаралас кез келген Тарап. Осы тармақтың мақсаты үшiн оның аумағында теңiз қатынасының соңғы пункттерi орналасқан, көп бөлiгiнде бiрден артық қосалқы өңiрдi қиып өтетiн Азия автомобиль жолдары бағытында немесе жоғарыда көрсетiлген бағыттарда орналасқан екi Тарап шектесетiн болып есептеледi.
8. Осы баптың 5-тармағы бойынша келiспеушiлiктердi қарау үшiн хатшылық Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Бас хатшысына түзету мәтiнiмен бiрге түзетуге тiкелей мүдделi Тараптардың тiзбесiн де бередi.
10-бап
Осы Келiсiмге II және III-қосымшаларға
түзетулер енгiзу рәсiмi
1. Осы Келiсiмге II және III-қосымшаларға түзетулер осы бапта көзделген рәсiмдерге сәйкес енгiзiлуi мүмкiн.
2. Түзетулердi кез-келген Тарап ұсынуы мүмкiн.
3. Ұсынылатын кез-келген түзетудiң мәтiнiн хатшылық Жұмыс тобының барлық мүшелерiнiң арасында, оны қабылдау ұсынылған Жұмыс тобының мәслихатынан кем дегенде қырық бес (45) күн бұрын таратады.

4. Поправка утверждается Рабочей группой по Азиатским автомобильным дорогам большинством присутствующих и участвующих в голосовании Сторон. Утвержденная поправка направляется секретариатом Генеральному секретарю Организации Объединенных Наций, который распространяет ее среди всех Сторон.
5. Поправка, утвержденная в соответствии с положениями пункта 4 настоящей статьи, считается принятой, если в течение шести (6) месяцев со дня извещения ни одно из непосредственно заинтересованных Сторон не уведомляет Генерального секретаря Организации Объединенных Наций о том, что она возражает против этой поправки.
6. Поправка, принятая в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи вступает в силу для всех Сторон через три (3) месяца со дня истечения шести (6) месяцев, указанных в пункте 5 настоящей статьи.
7. Непосредственно заинтересованными Сторонами считаются:
a) в случае включения нового или изменения существующего маршрута Азиатских автомобильных дорог, большей частью проходящего по более чем одному субрегиону, любая Сторона, по территории которой проходит данный маршрут; и
b) в случае включения нового или изменения существующего маршрута Азиатских автомобильных дорог внутри субрегионов, в том числе маршрутов, соединяющих соседние субрегионы, и маршрутов, проходящих по государствам - членам, любая Сторона, граничащая с государством, подавшим заявку, по территории которого проходит этот маршрут или маршрут Азиатских автомобильных дорог, большей частью пересекающий более одного субрегиона, с которым соединяется этот новый или подлежащий изменению маршрут. Для целей настоящего пункта граничащими считаются также две Стороны, на территории которых находятся конечные пункты морского сообщения, расположенные на маршруте Азиатских автомобильных дорог, большей частью пересекающем более одного субрегиона, или на маршрутах, указанных выше.
8. В целях рассмотрения возражений по пункту 5 настоящей статьи секретариат передает Генеральному секретарю Организации Объединенных Наций, вместе с текстом поправки, перечень Сторон, непосредственно заинтересованных поправкой.
Статья 10
Процедура внесения поправок в приложения II и
III к настоящему Соглашению
1. В приложения II и III к настоящему Соглашению могут вноситься поправки в соответствии с процедурой, предусмотренной в настоящей статье.
2. Поправки могут предлагаться любой Стороной.
3. Текст любой предлагаемой поправки распространяется секретариатом среди всех членов Рабочей группы, по крайне мере за сорок пять (45) дней до совещания Рабочей группы, на котором ее предлагается принять.

4. Азия автомобиль жолдары жөнiндегi Жұмыс тобы түзетулердi қатысқан және дауыс беруге қатысқан Тараптардың көпшiлiгiмен бекiтедi. Хатшылық қабылданған түзетудi барлық Тараптардың арасында тарататын Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Бас хатшысына жолдайды.
5. Осы баптың 4-тармағына сәйкес қабылданған түзету, егер хабарлама жiберiлген күннен кейiн алты (6) ай iшiнде Тараптардың үштен бiрiнен кемi өзiнiң түзетуге қарсылығы туралы Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Бас хатшысына хабарласа, қабылданған болып саналады.
6. Осы баптың 5-тармағына сәйкес қабылданған түзету осы баптың 5-тармағында көрсетiлген алты (6) ай өткеннен кейiнгi күннен бастап үш (3) айдан соң барлық Тараптар үшiн күшiне енедi.
11-бап
Ескертпелер
14-баптың 5-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Келiсiмнiң кез-келген ережелерiне қатысты ескертпелерге жол берiлмейдi.
12-бап
Келiсiмнен шығу
Кез-келген Тарап Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Бас хатшысына жазбаша хабарлама жолдау арқылы осы Келiсiмнен шыға алады. Шығу Бас хатшы бұл хабарламаны алған күннен бастап бiр (1) жыл өткеннен кейiн күшiне енедi.
13-бап
Осы Келiсiмнiң күшiн тоқтату
Егер Тараптардың саны қандай да бiр үздiксiз он екi айлық кезең iшiнде сегiзге (8) жетпесе, осы Келiсiм күшiн жояды.
14-бап
Дауларды реттеу
1. Екi немесе одан көп Тараптардың арасындағы осы Келiсiмдi түсiндiруге немесе қолдануға қатысты, дауласқан Тараптар келiссөз немесе консультациялар арқылы шеше алмаған кез-келген дау, арасында дау пайда болған Тараптардың кез-келгенiнiң өтiнiшi бойынша бiтiстiруге жатады және дауласқан Тараптар таңдаған тиiсiнше бiр немесе бiрнеше делдалдарға берiледi. Егер бiтiстiру туралы өтiнiш берiлген күннен бастап үш (3) ай iшiнде дауласқан Тараптар делдал немесе делдалдар таңдауға қатысты келiсiмге келмесе, бұл Тараптардың кез-келгенi дауды шешу соған берiлетiн бiр делдал тағайындау туралы өтiнiшпен Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Бас хатшысына шағынуы мүмкiн.
2. Осы баптың 1-тармағының ережелерiне сәйкес тағайындалған делдал немесе делдалдардың ұсынымының мiндеттi күшi болмайды, алайда тиiсті дауласқан Уағдаласушы Тараптар қайта қарау үшiн негiз болады.
3. Арасында дау пайда болған Тараптар өзара келiсiм бойынша делдал немесе делдалдардың ұсынымын мiндеттi күшi бар ретiнде қабылдауға алдын-ала келiсуi мүмкiн.

4. Поправка утверждается Рабочей группой по Азиатским автомобильным дорогам большинством присутствующих и участвующих в голосовании Сторон. Секретариат направляет принятую поправку Генеральному секретарю Организации Объединенных Наций, который распространяет ее среди всех Сторон.
5. Поправка, принятая в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи, считается принятой, если в течение шести (6) месяцев со дня направления уведомления менее одной трети Сторон уведомляют Генерального секретаря Организации Объединенных Наций о своем возражении против поправки.
6. Поправка, принятая в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи вступает в силу для всех Сторон через три (3) месяца со дня истечения шести (6) месяцев, указанных в пункте 5 настоящей статьи.
Статья 11
Оговорки
Не допускаются оговорки в отношении любого из положений настоящего Соглашения, за исключением случаев, предусмотренных в пункте 5 статьи 14.
Статья 12
Выход из Соглашения
Любая Сторона может выйти из настоящего Соглашения путем письменного уведомления, адресованного Генеральному секретарю Организации Объединенных Наций. Выход вступает в силу по истечении одного (1) года со дня получения Генеральным секретарем этого уведомления.
Статья 13
Прекращение действия настоящего Соглашения
Настоящее Соглашение теряет силу, если число Сторон в течение какого-либо периода последовательных двенадцати (12) месяцев не достигает восьми (8).
Статья 14
Урегулирование споров
1. Всякий спор между двумя или более Сторонами относительно толкования или применения настоящего Соглашения, который спорящие Стороны не могут разрешить путем переговоров или консультации, подлежит примирению по заявлению любой из Сторон, между которыми возник спор, и передается соответственно одному или нескольким посредникам, избранным спорящими Сторонами. Если в течение трех (3) месяцев со дня представления просьбы о примирении спорящие Стороны не придут к соглашению относительно выбора посредника или посредников, любая из этих Сторон может обратиться к Генеральному секретарю Организации Объединенных Наций с просьбой о назначении единого посредника, которому спор передается на разрешение.
2. Рекомендация посредника или посредников, назначенных в соответствии с положениями пункта 1 настоящей статьи, не имеет обязательной силы, однако становится основой для повторного рассмотрения соответствующими спорящими Договаривающимися Сторонами.
3. По взаимной договоренности Стороны, между которыми возник спор, могут заранее согласиться принять рекомендацию посредника или посредников как имеющую обязательную силу.

4. Осы баптың 1, 2 және 3-тармақтары дауласқан Тараптар өзара келiскен дауды реттеудiң басқа шараларын жоққа шығаратын ретiнде түсiндiрiлмеуi тиiс.
5. Кез-келген мемлекет соңғы қол қою немесе бекiтiлген грамоталарды, қабылдау, бекiту немесе қосылу туралы құжатты сақтауға тапсыру кезiнде осы баптың бiтiсуге қатысты ережелерiмен өзiн байланысты деп санамайтындығы туралы ресми қосымша түсiнiк беруi мүмкiн. Басқа Тараптар осындай қосымша түсiнiктi сақтауға берген кез-келген Тарапқа қатысты осы баптың бiтiсу жөнiндегi ережелерiмен байланысты болуларын тоқтатады.
15-бап
Осы Келiсiмдi қолданудағы шектеулер
1. Осы Келiсiмнiң ешқандай ережесi Тараптардың қайсысына болмасын Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Жарғысымен үйлесiмдi және ол өзiнiң iшкi немесе сыртқы қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету үшiн қажеттi деп санайтын қалыптасқан жағдаймен шектелетiн шаралар қабылдауға кедергi келтiретiн ретiнде түсiндiрiлмеуi тиiс.
2. Тарап оның бюджеттiк немесе қаржыландырудың басқа нысандары болған жағдайда және өзiнiң заңдары мен нормативтiк кесiмдерiне сәйкес осы Келiсiмге сай Азия автомобиль жолдары желiсiнiң дамуы үшiн барлық мүмкiн күштерiн салады.
3. Осы Келiсiмнiң ешқандай ережесi Тараптардың қайсысының болмасын тауарлар мен жолаушыларды оның аумағы арқылы өткiзуге рұқсат беруге мiндеттеме қабылдауы ретiнде түсiндiрiлмеуi тиiс.
16-бап
Тараптарға хабарлама
Осы Келiсiмнiң 7, 8, 9, 10-баптарында көзделген хабарлама және 14-бабында қалыптастырылған ескертпеден өзге Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Бас хатшысы 5-бапта көрсетiлген Тараптарға және басқа мемлекеттерге мыналар туралы хабарлайды:
а) 5-бапқа сәйкес соңғы қол қою, бекiту, қабылдау, бекiту және қосылу туралы;
b) 6-бапқа сәйкес осы Келiсiмнiң күшiне ену күнi туралы;
с) 8-баптың 5-тармағына, 9-баптың 6-тармағына және 10-баптың 6-тармағына сәйкес осы Келiсiмге түзетулердiң күшiне ену күнi туралы;
d) 12-бапқа сәйкес шығу туралы;
е) 13-бапқа сәйкес осы Келiсiмнiң қолданылуының тоқтатылуы туралы.
17-бап
Келiсiмге қосымшалар
I, ІІ және III-қосымшалар осы Келiсiмнiң ажырамас бөлiгi болып табылады.
18-бап
Келiсiмнiң хатшылығы
Осы Келісiм хатшылығының рөлiн Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Азия мен Тынық мұхит экономикалық және әлеуметтiк комиссиясы атқарады.
19-бап
Осы Келiсiмдi Бас хатшыға сақтауға тапсыру
Осы Келiсімнiң түпнұсқасы осы Келiсiмнiң 5-бабында көрсетiлген барлық мемлекеттерге тиiстi түрде куәландырылған көшiрмелерiн жолдайтын Біріккен Ұлттар Ұйымының Бас хатшысына сақтауға тапсырылады.
Оған тиістi түрде уәкiлеттендiрiлген, төменде қол қойғандар осыны куәландыру үшiн осы Келiсiмге қол қойды.

4. Пункты 1, 2 и 3 настоящей статью не должны толковаться как исключающие другие меры урегулирования споров, взаимно согласованные спорящими Сторонами.
5. Любое государство может при окончательном подписании или при сдаче на хранение ратификационной грамоты, документа о принятии, утверждении или присоединении сделать официальную оговорку о том, что оно не считает себя связанным положениями настоящей статьи, касающимися примирения. Другие Стороны перестают быть связанными положениями настоящей статьи, касающимися примирения, в отношении любой Стороны, депонировавшей такую оговорку.
Статья 15
Ограничения в применении настоящего Соглашении
1. Никакое положение настоящего Соглашения не должно толковаться как препятствующее какому-либо из Сторон принимать такие совместимые с Уставом Организации Объединенных Наций и ограничиваемые создавшимся положением меры, какие она считает необходимыми для обеспечения своей внешней или внутренней безопасности.
2. Сторона прилагает всевозможные усилия, при условии наличия у нее бюджетных и иных форм финансирования и в соответствии со своими законами и нормативными актами, для развития сети Азиатских автомобильных дорог в соответствии с настоящим Соглашением.
3. Никакое положение настоящего Соглашения не должно толковаться как принятие обязательства какой-либо из Сторон разрешить перемещение товаров и пассажиров через ее территорию.
Статья 16
Уведомления Сторонам
Помимо сообщений, предусмотренных в статьях 7, 8, 9, 10, и оговорки, сформулированной в статье 14 настоящего Соглашения. Генеральный секретарь Организации Объединенных Наций уведомляет Стороны и другие государства, указанные в статье 5 о следующем:
a) об окончательном подписании, ратификации, принятии, утверждении и присоединении в соответствии со статьей 5;
b) о датах вступления в силу настоящего Соглашения в соответствии со статьей 6;
c) о дате вступления в силу поправок к настоящему Соглашению в соответствии с пунктом 5 статьи 8, пунктом 6 статьи 9 и пунктом 6 статьи 10;
d) о выходе в соответствии со статьей 12;
е) о прекращении действия настоящего Соглашения в соответствии со статьей 13.
Статья 17
Приложения к Соглашению
Приложения I, II и III к Соглашению являются неотъемлемой частью настоящего Соглашения.
Статья 18
Секретариат Соглашения
Роль секретариата настоящего Соглашения выполняет Экономическая и социальная комиссия для Азии и Тихого океана Организации Объединенных Наций.
Статья 19
Сдача настоящего Соглашения на хранение
Генеральному секретарю
Подлинник настоящего Соглашения сдается на хранение Генеральному секретарю Организации Объединенных Наций, который препровождает надлежащим образом заверенные копии всем государствам, указанным в статье 5 настоящего Соглашения.
В УДОСТОВЕРЕНИЕ ЧЕГО нижеподписавшиеся, должным образом на то уполномоченные, подписали настоящее Соглашение.

2004 жылғы 26 сәуiрден бастап ағылшын, қытай және орыс тiлдерiнде бiр данадан қол қою үшiн Шанхайда, Қытай, ашылды және де үш мәтiннiң барлығы да бірдей болып табылады және олардың бiрдей күшi бар.
1-қосымша
АЗИЯ АВТОМОБИЛЬ ЖОЛДАРЫНЫҢ ЖЕЛIСI
1. Азия автомобиль жолдарының желiсi Шығыс және Солтүстiк Шығыс Азия, Оңтүстiк және Оңтүстiк Батыс Азия, Оңтүстiк Шығыс Азия және Солтүстiк пен Орталық Азия сияқты осындай қосалқы өңiрлердiң бiрiнен артығын басым бөлiгiнде қиып өтетiн бағыттарды; қосалқы өңiрлер iшiндегi бағыттарды, соның iшiнде оларды көршi қосалқы өңiрлермен жалғастыратын бағыттар және мүше мемлекеттер iшiнен өтетiн бағыттарды қоса алғандағы және а) астаналарға; b) бас өнеркәсiптiк және ауылшаруашылық орталықтарына; с) негiзгi әуе, теңiз және өзен кемепорттарына; d) негiзгi контейнерлi терминалдарға және депоға; және е) негiзгi туристiк ресурстарға кiрудi қамтамасыз ететiн Азиядағы халықаралық маңызы бар бағыттарды қамтиды.
2. Бағыт нөмiрлерi "Asian Highway" деген мағынаны бiлдiретiн, (Азия автомобиль жолдары) "АН" әрiптерiнен басталады, олардан кейiн бiр, екi немесе үш сандар қойылады.
3. 1-ден 9-ға дейiнгi бiр таңбалы нөмiрлермен басым бөлiгiнде бiрден артық қосалқы өңiрдi қиып өтетiн Азия автомобиль жолдарының бағыттары белгiленедi.
4. Eкi таңбалы және үш таңбалы нөмiрлер қосалқы өңiрлердiң iшiндегi бағыттарды белгiлеу үшiн, соның iшiнде оларды көршi қосалқы өңiрлермен қосатын бағыттарға және мүше-мемлекеттер iшiндегi тас жол бағыттарын төменде көрсетiлгендей етiп белгiлеу үшiн бөлiнiп берiледi:
а) 10-29 және 100-299 нөмiрлермен Бруней-Даруссаламды, Вьетнамды, Камбоджаны, Индонезияны, Лаос Халық Демократиялық Республикасын, Малайзияны, Мьянманы, Сингапурды, Таиланд пен Филиппинды қоса алғанда, Оңтүстiк Батыс Азия қосалқы өңiрiндегi бағыттар белгiленедi;
b) 30-39 және 300-399 нөмiрлермен Қытайды, Корей Халық Демократиялық Республикасын, Монғолияны, Корей Республикасын, Ресей Федерациясын (Қиыр Шығысты) 1 және Жапонияны қоса алғанда, Шығыс және Солтүстiк Шығыс Азия қосалқы өңiрiндегi бағыттар белгiленедi;
с) 40-59 және 400-599 нөмiрлермен Бангладештi, Бутанды, Үндiстанды, Непалды, Пәкiстанды және Шри-Ланканы қоса алғанда,  Оңтүстiк және Оңтүстiк Батыс Азия 2 қосалқы өңiрiндегi бағыттар белгiленедi.
d) 60-89 және 600-899 нөмiрлермен Ауғанстанды, Арменияны, Әзербайжанды, Грузияны, Иран Ислам Республикасын, Қазақстанды, Қырғызстанды, Ресей Федерациясын 1 , Тәжiкстанды, Түркменстанды, Туркияны және Өзбекстанды қоса алғанда, Солтүстiк, Орталық және Оңтүстiк Батыс Азиядағы бағыттар белгіленеді.
АЗИЯ АВТОМОБИЛЬ ЖОЛДАРЫ БАҒЫТТАРЫНЫҢ ТIЗБЕСI Азия автомобиль жолдарының бiрден артық қосалқы өңiрдi
қиып өтетiн бағыттары
АТЖ бағытының нөмірі
Бағыттар
АН1
Токио - Фукуока - паром - Пусан - Кьенгджу - Тэгу - Тэджон - Сеул - Мусан - Гэсон - Пхеньян - Синуйджу - Дадонг -  Шеньян - Пекин - Шицзячжуан - Чженчжоу - Синьян-Ухань - Чаньша - Сянтань -  Гуанчжоу - (-Шеньчжень) - Наньнин - Юигуань - Хунги - Донгданг - Ханой - Винь - Донгха - Хюэ - Дананг - Хойан - Нятранг - Бьенхоа - (Вунгтау) - Хошимин - Мокбай - Бавет - Пиомпень - Пойпет - Араньяпратет - Кабинбури - Хинконг - Бангпаин (-Бангкок) - Накхонсаван - Так - Мэсот - Мьявади - Паяджи (- Янгон) - Мейктила - Мандалай - Таму - Mopex - Импхал - Кохима - Димапур - Нагаон - Джорабад (-Гувахати) - Шиллонг - Дауки - Тамабил - Силхет - Качпур - Дакка - Джессур - Бенапол - Бангаон - Колката - Бархи - Канпур - Агра - Дели - Аттари - Уага Лахор - Равалпинди (-Исламабад) - Хассан-Абдал - Пешавар - Торхам - Кабул - Кандагар - Диларам - Герат - Исламкала - Докхарун - Месхе - Сабзевар - Дамган - Семнан - Тегеран - Казвин - Табриз - Эйвогли - Базарган - Гурбулак - Догубаязит - Аскале - Рефахие - Сивас - Анкара - Гереде - Стамбул - Капикуле - Болгария шекарасы
AН2
Денпасар - Сурабайя - Суракарта - Семаранг - Чикампек(-Бандунг) - Джакарт - (-Мерак) - паром - Сингапур - Синай-Утара - Серембан - Куала-Лумпур - Баттеруэрт - Букит Кайю Хитам - Садао - Хатъяй - Бангкок - Бангпаин - Накхонсаван Так - Чианграй - Месай - Тачилек - Кьяингтонг - Мейктила - Мандалай - Таму - Морех - Импхал - Кохима - Димапур - Нагаон - Джорабад(-Гувахати) - Шиллонг - Даоки - Тамабил - Силхет - Качпур - Дакка - Хатикамрул - Банглабандха - Силигури - Какарбхитта - Патхлайя - Нараянгхат - Кохалпур - Махендранагар - Брамхадев Манди - Банбаса  - Рампур - Дели - Аттари - Уага - Лахор - Мултан - Рори - Кетта - Тафтан - Мирджавех - Захедан - Керман - Анар - Язд - Салафчеган - Тегеран - Савех - Хамадан - Хосреви
AH3
Улан - Уде - Кяхта - Алтанбулаг - Дархан - Улан-Батор - Налайха - Чойр - Сайн-шанд - Замин-Уд- Эранхот - Пекин - Тангу
Шанхай - Ханчжоу - Наньчан - Сянтань - Гуйян - Куньмин - Цзинхун (-Далу - Монгла - Кьяинтонг)- Мохан - Бөтен - Натый - Хуайсай - Чиангхонг - Чианграй
AH4
Новосибирь - Барнауыл - Ташанта - Ұланбайшинт - Ховд - Ярантай
Үрiмшi - Каши-Хонкираф - Хунджераб - Хассан-Абдал - Равалпинди (Исламабад) - Лахор - Мултан - Рори - Хайдарабад - Карачи
AH5
Шанхай - Наньцзин - Синьян - Сиань - Ланьчжоу -   Tулфань - Yрiмшi - Куитунь - Джинге - Xopгoc - Алматы - Қаскелен - Қордай - Георгиевка - Бiшкек - Қарабалта - Чалдовар - Мерке - Шымкент - Жiбек-Жолы - Чернявка - Ташкент - Сырдария - Самарқанд - Навои - Бұхара - Алят - Фарап - Түркiменабат - Мары - Тэджен - Ашғабат - Сердар - Түркiменбашы - паром - Баку - Алат - Гази-Маммед - Ганджа - Қазақ - Қызыл көпiр - Тбилиси - Мцхета - Хашури - Сенаки - Поти (- Болгарияға дейiнгi паром Румыния, Украина) - Батуми (-Болгарияға, Румынияға, Украинаға дейiнгi паром) - Сарпи - Сарп - Трабзон - Самсун - Мерзифон - Гереде - Стамбул - Капикуле - Болгария шекарасы
АН6
Пусан - Кьенгджу - Кангнунг - Кансон - Косон - Вонсан (- Пхеньян) - Чончжин - Сонбон - Кхасан - Хасан - Раздольное - (- Владивосток - Находка) - Уссурийск - Пограничный - Суйфэньхэ -  Харбин - Цицихар - Маньчжоули - Забайкальск - Чита - Улан-Уде - Иркутск - Краснояр - Новосибирь - Омбы - Есiлкөл - Қарақоға - Петропавл - Чистое - Петухово - Челябi - Уфа - Самара - Москва - Красное - Белоруссия шекарасы
АН7
Екатеринбург - Челябi - Тройск - Каэрак - Қостанай - Астана - Қарағанды - Бурылбайтал - Мерке - Чалдовор - Қара балта - Ош - Андижан - Ташкент - Сырдария - Хаваст - Худжанд - Душанбе - Нижний Пандж - Ширхан - Полехумри - Джебул-Саредж - Кабул - Кандагар - Спинболдак - Чаман - Кетт - Калат - Карачи
АН8
Финляндия шекарасы - Торпиновка - Выборг - Санкт-Петербург - Москва - Тамбов - Борисоглебск - Волгоград - Астрахань - Хасавюрт - Махачкала - Казмалярский - Самур - Сумгаит - Баку - Алят - Биласувар - Астара - Рашт - Казвин - Тегеран - Савех - Ахваз - Бандер - Эмам
Көршi қосалқы өңiрлермен жалғастыратын бағыттарды және
мүше мемлекеттер арқылы өтетiн Азия автомобиль жолдарының
бағыттарын қоса алғандағы қосалқы өңiрлер ішіндегі
Азия автомобиль жолдарының бағыттары
Оңтүстік Шығыс Азия
АН11
Вьентьян - Банлао - Тхакхэк - Сено - Пакса - Веангкхам - Транпэангреал - Стынгтраенг - Кратя - Пномпень - Сиануквиль
АН12
Натый - Удомсай - Пакмонг - Луангпрабанг - Вьентьян - Тханаленг - Нонгкхай - Удонтхани - Кхонкэн - Накхонрачасима - Хинконг
АН13
Удомсай - Муангигын - Хуайкон - Уттарадит - Пхитсанулок - Накхонсаван
АН14
Хайфон - Ханой - Вьетри - Лаокай - Хекоу - Куньмин - Руили - Мусэ - Лашио - Мандалай
АН15
Винь - Каотрео - Кеоныа - Банлао - Тхакхэк - Накхонпханом - Удонтхани
АН16
Донгха - Лаобао - Денсавань - Сено - Саваннакхет
- Мукхдахан - Кхонкэн - Пхитсанулок - Так
АН18
Хатъяй - Сунгайколок - Рантау-Панджанг - Кота-Бару - Куантан - Джохор-Бару - Джохор-Бару бөгеті
АН19
Накхонратчасима - Кабинбури - Лэмчабанг - Чонбури - Бангкок
АН25
Банда Ачех - Медан - Тебинтингги - Думай - Пеканбару - Джамби - Палембан - Танджунг-Каранг - Бакаухени - паром - Мерак
АН26
Лаоаг - Манила - Легаспи - Матног - паром - Ален - Таклобан (- Ормок - (паром) - Себу) - Лилоан - паром - Суригао - Давао (- Кагаян де Оро)- Хенераль-Сантос - Замбоанга
Шығыс және Солтүстiк Шығыс Азия
АН30
Уссурийск - Хабаровск - Белогорск - Чита
АН31
Белогорск - Благовещенск -  Хейхэ - Харбин - Чанчунь - Шеньян - Далянь
АН32
Сонбонг - Вонджонг - Цюаньхэ - Хуньчунь -  Чанчунь - Аршан - Нумруг - Сумбер - Чойбалсан - Ондорхан - Налайха - Улан-Батор - Улястай - Ховд
АН33
Харбин - Тунцзян
АН34
Ляньюньган - Чженчжоу - Сиань
Оңтүстiк Азия
AH41
Мьянмы шекарасы - Текнаф - Кокс-Базар - Чичтагонг - Качпур - Дакка - Хатикамрул - Джессур - Монгла
AH42
Ланьчжоу - Синин - Голмуд - Лхаса - Чжанму - Кодарн - Катманду - Нараянгхат - Патхлайя - Биргандж - Раксаул - Пипракотхи - Музаффарпур - Барауни - Бархи
AH43
Агра - Гвалиор - Нагпур - Хайдарабад - Бангалор - Кришнагири - Мадурай - Дханушкоди - паром - Талайманнар - Дамбулла - Курунегала ( - Канды) - Коломбо - Матара
АН44
Бласор - Бхубанесвар -Тринкомали - Дамбулла
AH45
Колката - Харагпур - Висакхапатнам - Виджаявада - Ченнай - Кришнагири - Бангалор
AH46
Харагпур - Нагпур - Дхуле
AH47
Гвалиор - Дхуле - Тхане ( - Мумбай) - Бангалор
AH48
Пхуэнтшолинг - Индия шекарасы
AH51
Пешавар - Дера Исмаил Хан - Кетта
Солтүстiк, Орталық Оңтүстiк Батыс Азия
AH60
Омбы - Черлак - Ертiс өңiрi - Павлодар - Семей - Таскескен - Yшарал - Алматы - Каскелең - Бурылбайтал
АН61
Каши - Туругарт - Тороуғарт - Нарын - Бiшкек - Георгиевка - Қордай - Мерке - Шымкент - Қызылорда - Арал - Қарабұтақ - Ақтөбе - Орал - Каменка - Озимки - Саратов - Борисоглебск - Воронеж - Курск - Крупец - Украина шекарасы
АН62
Петропавл - Арқалық - Жезқазған - Қызылорда - Шымкент - Жiбек-Жолы - Чернявка - Ташкент - Сырдария - Самарқанд - Гузар - Термез - Хайратан - Мазари-Шариф
АН63
Самара - Курлин - Погодаево - Орал - Атырау - Бейнеу - Оазис - Нүкiс - Бұхара - Гузар
АН64
Барнауыл - Веселояр - Қызыл ауыл - Семей - Павлодар - Шiдертi - Астана - Көкшетау - Петропавл
АН65
Каши - Аркакстан - Иркештам - Сарыташ (- Ош) - Карамык - Вахдат - Душанбе - Турсунзаде - Узун - Термез
АН66
Қытай шекарасы - Кульма - Xopуг - Кулоб - Вахдат - Душанбе
АН67
Куйтан - Бакету - Бахты - Таскескен - Семей - Павлодар - Шiдертi - Қарағанды - Жезқазған
АН68
Цзинхэ - Алатавшанкоу - Достық - Үшарал
АН70
Украина шекарасы - Донецк - Волгоград - Астрахань - Котяевка - Атырау - Бейнеу - Жатыбай ( - Ақтау) - Бекдаш - Түркiменбашы - Сердар - Гудуролум - Инче-Бороун - Горган - Сари - Семнан - Дамгхан - Язд - Анар - Бендер-Аббас
АН71
Диларам - Заранг - Милак - Забол - Даштак
АН72
Тегеран - Ком - Эсфахан - Шираз - Бушер
АН75
Теджен - Capaxc - Саракхс - Мешхед - Бирджанд - Нехбандан - Даштак - Захедан - Чабахар
АН76
Полехумри - Мазари-Шариф - Герат
АН77
Джебельсардж - Бамьян - Герат - Тургунди - Серкетабат - Мары
АН78
Ашгабат - Човдан өткелi - Баджгиран - Кучам - Шабзевар - Керман
АН81
Ларси - Мцхета - Тбилиси - Садахло - Баграташен - Ванаджор - Аштарак - Ереван - Эpacx - Садарак - (граница Турции) Нахичевань - Джульфа (- Джольфа) - Ордубад - Агарак - Мегри
Агбанд - Горадиз - Газимаммед - Алят - Баку - паром - Ақтау
АН82
Ресей Федерациясының шекарасы - Леселидзе - Сухуми - Сенаки - Хашури - Ахалцихе
(- Вале) - Жданов - Бавра - Гумри ( - Акурик) - Аштарак - Ереван - Эpacx - Горис - Капан - Мегри - Агарак - Нурдуз - Джольфа - Ивэоглу
АН83
Қазақ - Узунтала - Паравакар - Ереван
АН84
Догубаязит - Диярбакир - Газянтеп - Топраккале ( - Искендерон) - Адана - Ичель
AH85
Рефахие - Амасья - Мерзифон
AH86
Аскале - Байбурт - Трабзон
АН87
Анкара - Афьон - Узак - Измир
Ескерту: Жақшада көрсетiлген бағыттар жақша алдында тұрған жерден тармақталғанын бiлдiредi.
Асты сызылған учаскелер Азия автомобиль жолдарының ықтимал бағыттарын бiлдiредi.
"паром" деген сөз Тараптарға қандай да болмасын мiндеттер жүктейтiнi ретiнде түсiндiрiлмеуi керек.
II қосымша АЗИЯ АВТОМОБИЛЬ ЖОЛДАРЫ ЖЕЛIСIНIҢ ЖIКТЕЛУI ЖӘНЕ ЖОБАЛАУ
НОРМАЛАРЫ
І. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
Азия автомобиль жолдарын жiктеу және жобалау нормалары Азия автомобиль жолдарын салу, жаңғырту және бағыттарын күтiп ұстауға қатысты ең төменгi стандарттар мен ұсынымдарды құрайды. Тараптар жаңа жолдар салу кезiнде де, колданыстағылардың класын және жаңғыртылуын жоғарылату кезiнде де осы ережелердi сақтау үшiн барлық күшiн жұмсайды. Бұл стандарттар құрылыс тұрғызылған аумаққа қатысты қолданылмайды.
II. АЗИЯ АВТОМОБИЛЬ ЖОЛДАРЫ БАҒЫТТАРЫНЫҢ ЖIКТЕЛУI Азия автомобиль жолдарының жiктелуi 1-кестеде көрсетiлген. 1-кесте. Азия автомобиль жолдарының жiктелуi
Класы
Сипаты
Жол жамылғысы
Автомагистраль
Кiруi бақыланатын автомобиль жолдары
Асфальт-бетон немесе цемент-бетон
І класс
Төрт немесе одан көп жолақтар
Асфальт-бетон немесе цемент-бетон
ІІ класс
Екі жолақ
Асфальт-бетон немесе цемент-бетон
ІІІ класс
Екі жолақ
Битуммен екi рет өңделген жамылғы
Жіктелуде "Автомагистраль" кiруi бақыланатын автомобиль жолдарына жатады. Кiруi бақыланатын автомобиль жолдары автомобильдерге ғана арналған. Кiруi бақыланатын автомобиль жолдарына әртүрлi деңгейдегi айырым арқылы ғана кiруге болады. Қозғалыс қауiпсiздiгiн және автомобильдер қозғалысының жоғары жылдамдығын қамтамасыз ету мақсатында мопедтер, велосипедтер және жаяу жүргiншiлер үшiн кiруi бақыланатын автомобиль жолдарын пайдалануға тыйым салынады. Кiруi бақыланатын автомобиль жолдары үшiн бiр деңгейде қиылысу жобаланбайды, ал жүру бөлiгi орта жолақпен бөлiнедi.
"III класс" құрылысты қаржыландыру үшiн қаражаттар көлемi шектелген жағдайда ғана және/немесе жол салу үшiн шектеулi бөлiнген жолақтары кезiнде пайдаланылады. Алдағы уақытта мүмкiндiгiнше қысқа мерзiмде жол жамылғысын жетiлдiру қажет және оны асфальт-бетон немесе цемент-бетон жамылғысымен жасау керек. III класта ең төменгi қалаулы стандарт болып саналатынына қарай жолдың III кластан төмен тұрған кез келген учаскелерiн, оларды осы кластардың стандарттарымен сәйкестiкке келтiре отырып, жетiлдiру бойынша жұмыстарды көтермелеу қажет.
________________________________
Тараптар өз талаптарына сәйкес құрылыс тұрғызылған аумақты белгiлейдi.
III. АЗИЯ АВТОМОБИЛЬ ЖОЛДАРЫ ЖЕЛIСIНЕ КIРЕТIН АВТОМОБИЛЬ
ЖОЛДАРЫН ЖОБАЛАУ НОРМАЛАРЫ

ОТКРЫТО для подписания в Шанхае, Китай, с 26 апреля 2004 года в одном экземпляре на английском, китайском и русском языках, причем все три текста являются равно аутентичными и имеют одинаковую силу.
Приложение I
СЕТЬ АЗИАТСКИХ АВТОМОБИЛЬНЫХ ДОРОГ
1. Сеть Азиатских автомобильных дорог включает маршруты международного значения в Азии, включая маршруты большей частью пересекающие более одного из таких субрегионов, как Восточная и Северо-Восточная Азия, Южная и Юго-Западная Азия, Юго-Восточная Азия и Северная и Центральная Азия; маршруты внутри субрегионов, в том числе маршруты, соединяющие их с соседними субрегионами, и маршруты, проходящие внутри государств-членов и обеспечивающие доступ к а) столицам; b) главным промышленным и сельскохозяйственным центрам; c) основным воздушным, морским и речным портам; d) основным контейнерным терминалам и депо; и e) основным туристическим ресурсам.
2. Номера маршрутов начинаются с букв "AH", означающих "Asian Highway" (Азиатские автомобильные дороги), после которых ставится одна, две или три цифры.
3. Однозначными номерами от 1 до 9 обозначаются маршруты Азиатских автомобильных дорог, большей частью пересекающие более одного субрегиона.
4. Двузначные и трехзначные номера отводятся для обозначения маршрутов внутри субрегионов, в том числе маршрутов, соединяющих их с соседним субрегионом, и шоссейных маршрутов внутри государств-членов, как показано ниже:
a) номерами 10-29 и 100-299 обозначаются маршруты в субрегионе Юго-Восточной Азии, включая Бруней-Даруссалам, Вьетнам, Камбоджу, Индонезию, Лаосскую Народно-Демократическую Республику, Малайзию, Мьянму, Сингапур, Таиланд и Филиппины;
b) номерами 30-39 и 300-399 обозначаются маршруты в субрегионе Восточной и Северо-Восточной Азии, включая Китай, Корейскую Народно-Демократическую Республику, Монголию, Республику Корея, Российскую Федерацию (Дальний Восток) 1  и Японию;
c) номерами 40-59 и 400-599 обозначаются маршруты в субрегионе Южной и Юго-Западной Азии 2 , включая Бангладеш, Бутан, Индию, Непал, Пакистан и Шри-Ланку.
d) номерами 60-89 и 600-899 обозначаются маршруты в Северной, Центральной и Юго-Западной Азии, включая Афганистан, Армению, Азербайджан, Грузию, Исламскую Республику Иран, Казахстан, Кыргызстан, Российскую Федерацию 1 , Таджикистан, Туркменистан, Турцию и Узбекистан.
____________________________________________
1 Российская Федерация для целей нумерации маршрутов включается два субрегиона, ввиду ее географической протяженности.
ПЕРЕЧЕНЬ
МАРШРУТОВ АЗИАТСКИХ АВТОМОБИЛЬНЫХ ДОРОГ
Маршруты Азиатских автомобильных дорог,
пересекающие более одного субрегиона
Номер маршрута
АШД
Маршрут
АН 1
Токио - Фукуока - паром - Пусан - Кьенгджу -
Тэгу - Тэлжон - Сеул - Мусан - Гэсон - Пхеньян -
Синуйджу - Дадонг -  Шеньян - Пекин  -
Шицзячжуан - Чженчжоу - Синьян-Ухань - Чаньша -
Сянтань -  Гуанчжоу  - (- Шеньчжень) -  Наньнин  -
Юигуань - Хунги - Донгданг - Ханой - Винь -
Донгха - Хюэ - Дананг - Хойан - Нятранг -
Бьенхоа - (Вунгтау)- Хошимин - Мокбай - Бавет -
Пномпень - Пойпет - Араньяпратет - Кабинбури -
Хинконг - Бангпаин (- Бангкок) - Накхонсаван -
Так - Мэсот - Мьявади - Паяджи (- Янгон) -
Мейктила - Мандалай - Таму - Морех - Импхал -
Кохима - Димапур - Нагаон - Джорабад
(- Гувахати) - Шиллонг - Дауки - Тамабил -
Силхет - Качпур - Дакка - Джессур - Бенапол -
Бангаон - Колката - Бархи - Канпур - Агра -
Дели - Аттари - Уага - Лахор - Равалпинди
(- Исламабад) - Хассан-Абдал - Пешавар -
Торхам - Кабул - Кандагар - Диларам - Герат -
Исламкала - Докхарун - Месхед - Сабзевар -
Дамган - Семнан - Тегеран - Казвин - Табриз -
Эйвогли - Базарган - Гурбулак - Догубаязит -
Аскале - Рефахие - Сивас - Анкара - Гереде -
Стамбул -Капикуле - граница Болгарии
АН 2
Денпасар - Сурабайя - Суракарта - Семаранг -
Чикампек (- Бандунг) - Джакарта (- Мерак) -
паром - Сингапур - Синай-Утара - Серембан -
Куала-Лумпур - Баттеруэрт - Букит Кайю Хитам -
Садао - Хатъяй - Бангкок - Бангпаин -
Накхонсаван Так - Чианграй - Месай - Тачилек -
Кьяингтонг - Мейктила - Мандалай - Таму -
Морех - Импхал - Кохима - Димапур - Нагаон -
Джорабад (- Гувахати) - Шиллонг - Даоки -
Тамабил - Силхет - Качпур - Дакка - Хатикамрул -
Банглабандха - Силигури - Какарбхитта - Патхлайя
- Нараянгхат - Кохалпур - Махендранагар -
Брамхадев Манди - Банбаса - Рампур - Дели -
Аттари -Уага - Лахор - Мултан - Рори - Кетта -
Тафтан - Мирджавех - Захедан - Керман - Анар -
Язд - Салафчеган - Тегеран - Савех - Хамадан -
Хосреви
АН 3
Улан-Удэ - Кяхта - Алтанбулаг - Дархан -
Улан-Батор - Налайха - Чойр - Сайн-шанд -
Замин-Уд-Эранхот - Пекин - Тангу
Шанхай - Ханчжоу - Наньчан - Сянтань - Гуйян -
Куньмин - Цзинхун (- Далуо - Монгла -
Кьяинтонг) - Мохан - Ботен - Натый -
Хуайсай -Чиангхонг - Чианграй
АН 4
Новосибирск - Барнаул - Ташанта - Уланбайшинт -
Ховд - Ярантай
Урумчи - Каши-Хонкираф - Хунджераб -
Хассан-Абдал - Равалпинди (- Исламабад) -
Лахор - Мултан - Рори - Хайдарабад - Карачи
AH 5
Шанхай - Наньизин - Синьян - Сиань - Ланьчжоу -
Тулфань - Урумчи  - Куитунь - Джинге - Хоргос -
Алматы - Каскелен - Кордай - Георгиевка -
Бишкек - Карабалта - Чалдовар - Мерке -
Шымкент - Жибек-Жолы - Чернявка - Ташкент -
Сырдарья - Самарканд - Навои - Бухара -
Алят-Фарап - Туркменабат - Мары - Тэджен -
Ашгабат - Сердар - Туркменбаши - паром - Баку -
Алат - Гази-Маммед - Ганджа - Казах -
Красный мост - Тбилиси - Мцхета - Хашури -
Сенаки - Поти (- паром до Болгарии, Румынии,
Украины) - Батуми (- паром до Болгарии, Румынии,
Украины) - Сарпи - Сарп - Трабзон - Самсун -
Мерзифон - Гереде -Стамбул - Капикуле -
граница Болгарии
АН 6
Пусан - Кьенгджу - Кангнунг - Кансон - Косон -
Вонсан (- Пхеньян) - Чончжин - Сонбон - Кхасан -
Хасан - Раздольное - (- Владивосток - Находка) -
Уссурийск - Пограничный - Суйфэньхэ -  Харбин -
Цицихар -  Маньчжоули  - Забайкальск - Чита -
Улан-Удэ - Иркутск - Красноярск - Новосибирск -
Омск - Исилькуль - Карагута - Петропавловск -
Чистое - Петухово - Челябинск - Уфа - Самара -
Москва - Красное - граница Белоруссии
AH 7
Екатеринбург - Челябинск - Тройск - Каэрак -
Костанай - Астана - Караганда - Бурубантал -
Мерке - Чалдовор - Кара-Балта - Ош -  Андижан -
Ташкент - Сырдарья - Хаваст - Худжанд - Душанбе
- Нижний Пандж - Ширхан - Полехумри -
Джебул-Саредж - Кабул - Кандагар - Спинболдак -
Чаман - Кетта - Калат - Карачи
АН 8
Граница Финляндии - Торпиновка - Выборг -
Санкт-Петербург - Москва - Тамбов -
Борисоглебск - Волгоград - Астрахань - Хасавюрт -
Махачкала - Казмалярский - Самур - Сумгаит -
Баку - Алят - Биласувар - Астара - Рашт -
Казвин - Тегеран - Савех - Ахваз - Бандер-Эмам
Маршруты Азиатских автомобильных дорог внутри субрегионов, включая
маршруты, соединяющие их с соседними субрегионами, и маршруты Азиатских автомобильных дорог, проходящие по государствам-членам
Юго-восточная Азия
АН 11
Вьентьян - Банлао - Тхакхэк - Сено - Пакса -
Веангкхам - Транпэангреал - Стынгтраенг - Кратя -
Пномпень - Сиануквиль
AH 12
Натый - Удомсай - Пакмонг - Луангпрабанг -
Вьентьян - Тханаленг - Нонгкхай - Удонтхани -
Кхонкэн - Накхонрачасима - Хинконг
АН 13
Удомсай - Муангнгын - Хуайкон - Уттарадит -
Пхитсанулок -Накхонсаван
AH 14
Хайфон - Ханой - Вьетри - Лаокай - Хекоу -
Куньмин - Руили - Мусэ - Лашио - Мандалай
АН 15
Винь - Каотрео - Кеоныа - Банлао - Тхакхэк -
Накхонпханом - Удонтхани
AH 16
Донгха - Лаобао - Денсавань - Сено -
Саваннакхет - Мукхдахан - Кхонкэн -
Пхитсанулок - Так
AH18
Хатъяй - Сунгайколок - Рантау-Панджанг -
Кота-Бару - Куантан - Джохор-Бару - плотина
Джохор-Бару
AH 19
Накхонратчасима - Кабинбури - Лэмчабанг -
Чонбури - Бангкок
AH 25
Банда Ачех - Медан - Тебинтингги -
Думай - Пеканбару - Джамби - Палембанг -
Танджунг-Каранг - Бакаухени - паром - Мерак
АН 26
Лаоаг - Манила - Легаспи - Матног - паром -
Аллен - Таклобан - (- Ормок - (- паром) -
Себу) - Лилоан - паром - Суригао - Давао -
(- Кагаян де Оро) - Хенераль-Сантос - Замбоанга
Восточная и Северо-Восточная Азия
АН 30
Уссурийск - Хабаровск - Белогорск - Чита
АН 31
Белогорск - Благовещенск -  Хейхэ - Харбин -
Чанчунь - Шеньян - Далянь
AH 32
Сонбонг - Вонджонг - Цюаньхэ - Хуньчунь -
Чанчунь - Аршан - Нумруг - Сумбер - Чойбалсан -
Ондорхан - Налайха - Улан-Батор - Улястай - Ховд
AH 33
Харбин - Тунцзян
AH 34
Ляньюньган- Чженчжоу - Сиань
Южная Азия
АН 41
Граница Мьянмы - Текнаф - Кокс-Базар -
Читтагонг - Качпур - Дакка -Хатикамрул -
Джессур - Монгла
АН 42
Ланьчжоу - Синин - Голмуд - Лхаса  - Чжанму -
Кодари - Катманду - Нараянгхат - Патхлайя -
Биргандж - Раксаул - Пипракотхи - Музаффарпур -
Барауни - Бархи
AH 43
Агра - Гвалиор - Нагпур - Хайдарабад -
Бангалор - Кришнагири - Мадурай - Дханушкоди -
паром - Талайманнар - Дамбулла - Курунегала-
( - Канды) - Коломбо - Матара
АН 44
Бласор - Бхубанесвар - Тринкомали - Дамбулла
АН 45
Колката - Харагпур - Висакхапатнам -
Виджаявада - Ченнай - Кришнагири - Бангалор
АН 46
Харагпур - Нагпур - Дхуле
АН 47
Гвалиор - Дхуле - Тхане ( - Мумбай) - Бангалор
АН 48
Пхуэнтшолинг - граница Индии
АН 51
Пешавар - Дера Исмаил Хан - Кетта
Северная, Центральная Юго-Западная Азия
АН 60
Омск - Черлак - Прииртышское - Павлодар -
Семипалатинск - Таскескен - Учарал - Алматы -
Каскелен - Бурубайтал
АН 61
Каши - Туругарт - Тороугарт - Нарын - Бишкек -
Георгиевка - Кордай Мерке - Чимкент -
Кызыл-Орда - Аральск - Карабутак - Актюбинск -
Уральск - Каменка - Озимки - Саратов -
Борисоглебск - Воронеж - Курск - Крупец - граница
Украины
АН 62
Петропавловск - Аркалык - Джезказган -
Кызыл-Орда - Чимкент - Жибек-Жолы - Чернявка -
Ташкент - Сырдарья - Самарканд - Гузар - Термез
- Хайратан - Мазари-Шариф
AH 63
Самара - Курлин - Погодаево - Уральск - Атырау -
Бейнеу - Оазис - Нукус - Бухара - Гузар
АН 64
Барнаул - Веселоярский - Красный Аул -
Семипалатинск - Павлодар - Шидерты - Астана -
Кокчетав - Петропавловск
АН 65
Каши - Аркакстан - Иркештам - Сарыташ (- Ош) -
Карамык - Вахдат - Душанбе - Турсунзаде - Узун -
Термез
АН 66
Граница Китая - перевал Кульма - Хоруг - Кулоб -
Вахдат - Душанбе
AH 67
Куйтан - Бакету - Вахты - Таскескен -
Семипалатинск - Павлодар - Шидерты - Караганда -
Джезказган
АН 68
Цзинхэ - Алатавшанкоу - Достык - Учарал
АН 70
Граница Украины - Донецк - Волгоград -
Астрахань - Котяевка - Атырау - Бейнеу - Жатыбай
( - Актау) - Бекдаш - Туркменбаши - Сердар -
Гудуролум - Инче-Бороун - Горган - Сари -
Семнан - Дамгхан - Язд - Анар - Бендер-Аббас
AH 71
Диларам - Заранг - Милак - Забол - Даштак
АН 72
Тегеран - Ком - Эсфахан - Шираз - Бушер
АН 75
Теджен - Сарахс - Саракхс - Мешхед - Бирджанд -
Нехбандан - Даштак - Захедан - Чабахар
АН 76
Полехумри - Мазари-Шариф - Герат
АН 77
Джебельсардж - Бамьян - Герат - Тургунди -
Серкетабат - Мары
АН 78
Ашгабат - перевал Човдан - Баджгиран - Кучам -
Шабзевар - Керман
АН 81
Ларси - Мцхета - Тбилиси - Садахло - Баграташен -
Ванаджор - Аштарак - Ереван - Эрасх - Садарак
- (граница Турции) Нахичевань - Джульфа
( - Джольфа) - Ордубад - Агарак - Мегри
Агбанд - Горадиз - Газимаммед - Алят - Баку -
паром - Актау
АН 82
Граница Российской Федерации - Леселидзе - Сухуми
- Сенаки -Хашури - Ахалцихе ( - Вале) - Жданов -
Бавра - Гумри ( - Акурик) - Аштарак - Ереван -
Эрасх - Горис - Капан -  Мегри - Агарак - Нурдуз
- Джольфа - Ивэоглу
АН 83
Казах - Узунтала - Паравакар - Ереван
АН 84
Догубаязит - Диярбакир - Газянтеп - Топраккале
( - Искендерон) - Адана - Ичель
АН 85
Рефахне - Амасья - Мерзифон
АН 86
Аскале - Байбурт - Трабзон
АН 87
Анкара - Афьон - Узак - Измир
Примечания:  Маршруты, указанные в скобках, означают ответвление от места, стоящего непосредственно перед скобками.
Подчеркнутые участки означают потенциальные маршруты Азиатских автомобильных дорог.
Слово "паром" не следует толковать, как налагающее какие бы то ни было обязательства на Стороны.
Приложение II
КЛАССИФИКАЦИЯ И НОРМЫ ПРОЕКТИРОВАНИЯ СЕТИ
АЗИАТСКИХ АВТОМОБИЛЬНЫХ ДОРОГ
I. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Классификация и нормы проектирования Азиатских автомобильных дорог составляют минимум стандартов и рекомендаций в отношении строительства, модернизации и содержания маршрутов Азиатских автомобильных дорог. Стороны предпринимают все усилия для соблюдения настоящих положений как при строительстве новых дорог, так и при повышении классности и модернизации уже существующих. Эти стандарты не применяются по отношению к застроенной территории. 1
_________________________________________
1 Сторона обозначает застроенные территории в соответствии со своими требованиями.
II. КЛАССИФИКАЦИЯ МАРШРУТОВ АЗИАТСКИХ
АВТОМОБИЛЬНЫХ ДОРОГ
Классификация Азиатских автомобильных дорог представлена в таблице 1.
Таблица 1. Классификация Азиатских автомобильных дорог
Класс
Описание
Дорожное покрытие
Автомагистраль
Автомобильная
дорога с
контролируемым
въездом
Асфальтобетон или
цементобетон
Класс I
Четыре и больше
полос
Асфальтобетон или
цементобетон
Класс II
Две полосы
Асфальтобетон или
цементобетон
Класс III
Две полосы
Покрытие с двойной
обработкой битумом
"Автомагистраль" в классификации относится к автомобильным дорогам с контролируемым въездом. Автомобильные дороги с контролируемым въездом предназначены исключительно для автомобилей. Автомобильные дороги с контролируемым въездом доступны для въезда только через развязки на разных уровнях. Пользование автомобильной дорогой с контролируемым въездом запрещено для мопедов, велосипедов и пешеходов в целях обеспечения безопасности движения и высокой скорости передвижения автомобилей. Для автомобильных дорог с контролируемым въездом не проектируются пересечения на одном уровне, а проезжая часть разделяется средней полосой.
"Класс III" используется только при ограниченном объеме средств для финансирования строительства и/или при ограниченной полосе отвода для прокладки дороги. В будущем в возможно кратчайшие сроки следует усовершенствовать дорожное покрытие и сделать его асфальтобетонным или цементобетонным. Ввиду того, что Класс III также считается минимальным желательным стандартом, следует поощрять работу по модернизации любых участков дороги, находящихся ниже класса III, чтобы они соответствовали стандартам этого класса.
III. НОРМЫ ПРОЕКТИРОВАНИЯ АВТОМОБИЛЬНЫХ
ДОРОГ ВХОДЯЩИХ В СЕТЬ АЗИАТСКИХ
АВТОМОБИЛЬНЫХ ДОРОГ

1. Жергiлiктi жердiң жiктелуi Жергiлiктi жердiң жiктелуi 2-кестеде келтiрiлген. 2-кесте. Жергiлiктi жердiң жiктелуi
Жергiлiктi жердің жіктелуі
Бойлық еңістік
Жазық рельеф (P)
0 - 10 пайыз
Төбелi рельеф (X)
10 - 25 пайыздан жоғары
Таулы рельеф (Г)
25 - 60 пайыздан жоғары
Тау рельф (К)
60 пайыздан жоғары
2. Есептiк жылдамдық
Есептiк жылдамдық мынадай мәндермен анықталады: сағатына 120, 100, 80, 60, 50, 40 және 30 км. Есептiк жылдамдық, автомобиль жолдарының жiктелуi және жергiлiктi жердiң жiктелуi арасындағы өзара байланыс 3-кестеде келтiрiлген. Сағатына 120 км есептiк жылдамдық автомагистралдар үшiн ғана қолданылады (бөлу жолақтары және әртүрлi деңгейдегi қиылыстары бар кiруi бақыланатын автомобиль жолдары).
3-кесте. Автомобиль жолдары және жергiлiктi жердi
жiктеудiң есептiк жылдамдығы арасына қатысты
(Өлшем бiрлiгi км/сағат)
Жергiлiктi жер
Автомагистраль
I класс
II класс
III класс
Жазық рельеф (P)

1. Классификация местности
Классификация местности приведена в таблице 2.
Таблица 2. Классификация местности
Классификация местности
Продольный уклон
Равнинный рельеф (Р)
0-10 процентов
Холмистый рельеф (X)
Свыше 10-25 процентов
Гористый рельеф (Г)
Свыше 25-60 процентов
Горный рельеф (К)
Свыше 60 процентов
2. Расчетная скорость
Расчетные скорости определяются следующими значениями: 120, 100, 80, 60, 50, 40 и 30 км в час. Взаимосвязь между расчетной скоростью, классификацией автомобильных дорог и классификацией местности приведены в таблице 3. Расчетная скорость в 120 км в час применима только для автомагистрали (автомобильной дороги с контролируемым въездом, разделительной полосой и перекрестками на разных уровнях).
Таблица 3. Зависимость между расчетной скоростью, классификацией автомобильных дорог и местностью
Местность
Автомагистраль
{Единица измерения км/час)
Класс I
Kлacc II
Класс III
Равнинный рельеф (Р)

4. Трасса жоспары
Жоспардағы жол ол өтетiн жергiлiктi жердiң топографиялық ерекшелiктерiне сәйкес болуы тиiс. Жоспардағы ең кiшi қисықтар радиусын өтпелi қисықтармен қажет және жинақтылықта ғана қолдану керек. Кез келген мүмкiндiк кезiнде жоспарда түйiсетiн қисық жасамау керек. 5-кестеде тас жолдың әрбiр класы бойынша жоспардағы ең кiшi қисық радиусы көрсетiлген.
5-кесте. Тас жолдың жоспардағы ең кiшi қисықтар
радиусы
(Өлшем бiрлiгi: м)
Жергiлiктi жер
Автомагистраль
I класс
II класс
III класс
Жазық рельеф(P)
520(1000)
350(600)
210
115
Төбелi рельеф(X)

4. План трассы
Дорога в плане должна соответствовать топографическим особенностям местности, через которую она проходит. Минимальные радиусы кривых в плане следует применять только по необходимости и в совокупности с переходными кривыми. При любой возможности следует избегать сопряженных кривых в плане. В таблице 5 указаны минимальные радиусы кривых в плане по каждому классу шоссейных дорог.
Таблица 5. Минимальные радиусы кривых в плане трассы дороги
Местность
Автомагис-
траль
(Единица измерения: м)
Класс I
Класс II
Класс III
Равнинный
рельеф (Р)
520 (1000)
350 (600)
210
115
Холмистый
рельеф (X)

350(600)
210(350)
115
80
Таулы рельеф (Г)
210(350)
80(110)
80
50
Тау рельф (К)
115(160)
80(110)
50
30
Ескерту: Жақшадағы сандар ұсынылған мәндердi бiлдiредi
Жоспардағы ең кiшi қисықтар радиусы ерекше жағдайларда ғана шектеуге ұсынылады, ал басқа жағдайларда тиiстi ең кiшi радиустан 50-100 пайызға асатын қисықтар радиустарын қолдану керек.
Жоспардағы қисықтарды жобалау кезiнде таулы және тау рельефi жағдайында оларды бойлық пiшiнмен және қисықтар арасындағы арақашықтықпен байланыстыра қарауды ұсынады.
Өтпелi қисықтарды 6-кестеде көрсетiлген параметрлерден аз радиустармен қисықты байланыстыру үшiн жоспарлау керек. Олардың радиусы 6-кестеде көрсетiлген параметрлерден екi есе асқан жағдайда да өтпелi қисықтарды жобалау ұсынылады.
6-кесте. Өтпелi қисықтарды жобалауды талап ететiн
радиустар
(Өлшем бiрлiгi: м)
Жергiлiктi жер
Автомагистраль
I класс
II класс
III класс
Жазық рельеф (P)

350 (600)
210 (350)
115
80
Гористый
рельеф (Г)
210 (350)
80 (110)
80
50
Горный
рельеф (К)
115 (160)
80 (110)
50
30
Примечание:  Цифры в скобках представляют рекомендуемые значения.
Минимальные радиусы кривых в плане рекомендуется ограничивать только исключительными случаями, а в остальных случаях следует применять радиусы кривых превышающие соответствующие минимальные радиусы на 50-100 процентов.
При проектировании кривых в плане в условиях гористого и горного рельефа рекомендуется рассматривать их в сочетании с продольным профилем и расстоянием между кривыми.
Переходные кривые следует проектировать для соединения кривых с радиусами меньше параметров, указанных в таблице 6. В случаях, когда их радиусы в два раза превышают параметры, указанные в таблице 6 рекомендуется также проектировать переходные кривые
Таблица 6. Радиусы, требующие проектирования переходных кривых
Местность
Автомаги-
страль
(Единица измерения: м)
Класс I
Класс II
Класс III
Равнинный
рельеф (Р)

5. Бойлық пiшiн
Төбелi жердегi жолдың бойлық пiшiнi сол жердiң рельефiн түзету кезiндегi үйінділер және ойықтарды жайғастырудың экономикалық дұрыстығын есепке ала отырып мүмкiндiгiнше жатық болуы тиiс. Жолдың бойлық еңiсiнiң ең жоғарғы рұқсат етiлетiн көлемiн таңдау кезiнде, оны одан әрi жаңғырту алғашқы инвестицияларды жоюға әкелуi мүмкiн екенiн ескеру ұсынылады.
8-кестеде көрсетiлген ең жоғарғы еңiс параметрлер тас жолдардың барлық кластары үшiн пайдаланылады
8-кесте. Ең жоғарғы тiк еңiс
Жергiлiктi жердің жіктелуі
Ең жоғарғы тік еңіс
Жазық рельеф (P)
4 пайыз
Төбелi рельеф (X)
5 пайыз
Таулы рельеф (Г)
6 пайыз
Тау рельф (К)
7 пайыз
Учаскенiң көтерiлу ұзындығы 9-кестеде көрсетiлген мәндерден артқан жағдайларда, көтерiлетiн жерлерде қарқынды жүк қозғалысы кезiнде қозғалыстың қосымша жолақтар салу ұсынылады.
9-кестеде берiлген автомагистральдар және жолдың I класы үшiн еңiс учаскесiнiң қажеттi ұзындығы көтерiлетiн жерлерде қозғалыстың қосымша жолағының құрылғысы ұсынылады.
9-кесте. Әртүрлi байлық еңiс кезiндегi көтерiлудiң
ең үлкен ұзындығы
Жергiлiктi жердің
Автомагистраль
I класс
Жазық рельеф (P)
3 пайызда - 800 м
3 пайызда - 900 м
4 пайызда - 500 м
4 пайызда - 700 м
Төбелi рельеф (X)
4 пайызда - 700 м
4 пайызда - 800 м
5 пайызда - 500 м
5 пайызда - 600 м
Таулы рельеф (Г)
5 пайызда - 600 м
5 пайызда - 700 м
6 пайызда - 500 м
6 пайызда - 500 м
Тау рельф (К)
6 пайызда - 500 м
6 пайызда - 500 м
7 пайызда - 400 м
7 пайызда - 400 м
6. Жол жамылғысы
Жолдың жүру бөлiгi цемент-бетон немесе асфальт-бетон жамылғысынан болуы тиiс. Сонымен бiрге, III класты жолдың шағылтас жамылғысы битуммен екi мәрте өңделген болуы мүмкiн.
Азия автомобиль жолдары желiсiнiң көптеген учаскелерiндегi жамылғы көтергiштiк қабiлетiнiң жеткiлiксiздiгiнен зақымданады. Осыған байланысты жол төсемесiнiң зақымдануын болдырмау және соңғы нәтижесiнде жолдарды күтiп ұстауға арналған шығыстарды қысқарту үшiн жамылғыға түсетiн есептік жүктеменi мұқият анықтау керек.
Сонымен бiрге жол жамылғысын жобалау кезiнде мынадай факторларға назар аударылуы керек:
а) оське түсiрiлетiн жүктеме;
b) қозғалыстың қарқындылығы;
с) жамылғының негiзiне және жер төсемiне пайдаланылатын материалдар ретiнде (елдер бойынша құрылыс материалдары сапасында айырмашылық болатындықтан, Азия автомобиль жолдарының желiсiн жобалау нормаларына жол жамылғыларының есебi жөнiндегi нұсқаулық қосылмады.)
7. Есептiк жүктеме
Жобалық жүктеме (ең үлкен осьтiк жүктемелер) ауыр көлiк құралдарының және әсiресе контейнерлер тасымалдауға арналған көлiк құралдарының өсуiн ескере отырып белгiленуi тиiс. Жолдардың уақытынан бұрын зақымдануының алдын алу және оларды күтiп ұстауға арналған шығындарды қысқарту үшiн, Азия автомобиль жолдарының желiсi халықаралық автомобиль жолдарының желiсi ретiнде жол төсемелерiнiң жоғары көтергiштiк қабiлетi болуы тиiс.
Ең кiшi жүктеме ретiнде құрылыстарды жобалау үшiн толық тиеу кезiнде тiркеме арқылы жасалатын жүктемеге тиiстi халықаралық стандарт болып табылатын, Н8 20-44 ең кiшi жүктемесi қолданылуы тиiс.

5. Продольный профиль
Продольный профиль дороги в холмистой местности должен быть как можно более плавным с учетом экономической целесообразности устройства насыпей и выемок при спрямлении рельефа местности. При выборе максимально-допустимой величины продольного уклона дороги рекомендуется учитывать, что ее дальнейшая модернизация может привести к потере первоначальных инвестиций.
Параметры максимального уклона, указанные в таблице 8, используются для всех классов шоссейных дорог.
Таблица 8. Максимальный вертикальный уклон
Классификация местности
Максимальный вертикальный
уклон
Равнинный рельеф (Р)
4 процента
Холмистый рельеф (X)
5 процентов
Гористый рельеф (Г)
6 процентов
Горный рельеф (К)
7 процентов
В тех случаях, когда протяженность участков подъема превышает значения, указанные в таблице 9, рекомендуется строить при интенсивном грузовом движении дополнительные полосы движения на подъемах.
Необходимая длина наклонного участка при которой рекомендуется устройство дополнительной полосы движения на подъеме для автомагистралей и дорог I класса представлена в таблице 9.
Таблица 9. Наибольшая протяженность подъема при различном продольном уклоне
Классификация
местности
Автомагистраль
Класс I
Равнинный рельеф
(Р)
3 процента - 800 м
3 процента - 900 м
4 процента - 500 м
4 процента - 700 м
Холмистый рельеф
(X)
4 процента - 700 м
4 процента - 800 м
5 процентов - 500 м
5 процентов - 600 м
Гористый рельеф (Г)
5 процентов - 600 м
5 процентов - 700 м
6 процентов - 500 м
6 процента - 500 м
Горный рельеф (К)
6 процентов - 500 м
6 процентов - 500 м
7 процентов - 400 м
7 процентов - 400 м
6. Дорожное покрытие
Проезжая часть дорог должна иметь цементобетонное или асфальтобетонное покрытие. Вместе с тем, дороги III класса могут иметь щебеночное покрытие с двойной обработкой битумом.
Покрытие на многих участках сети Азиатских автомобильных дорог повреждается из-за недостаточной несущей способности. В связи с этим следует тщательно определить расчетную нагрузку на покрытие, чтобы не допустить повреждения дорожной одежды и в конечном итоге сократить расходы на содержание дороги.
Вместе с тем при проектировании дорожного покрытия следует принимать во внимание следующие факторы:
a) нагрузка на ось;
b) интенсивность движения
c) качество материалов, которые будут использоваться в основании покрытия и в земляном полотне (поскольку качество строительных материалов различается по странам, инструкция по расчету дорожных покрытий не была включена в нормы проектирования сети Азиатских автомобильных дорог.
7. Расчетная нагрузка
Проектные нагрузки (максимальные осевые нагрузки) должны назначаться с учетом роста тяжелых транспортных средств и особенно транспортных средств для перевозки контейнеров. Для того чтобы предупредить преждевременное повреждение дорог и сократить расходы на их содержание, сеть Азиатских автомобильных дорог, как сеть международных автомобильных дорог, должна иметь высокую несущую способность дорожных одежд.
Для проектирования сооружений в качестве минимальной нагрузки следует применять минимальную нагрузку HS 20-44, что является международным стандартом, соответствующим нагрузке, создаваемой прицепом при полной загрузке.

8. Көпiрасты габаритi
Ең кiшi көпiрасты габаритi 4,5 м құрауы тиiс, бұл халықаралық стандарттың (180) контейнерлердi қауiпсiз тасымалдауға арналған талабы болып табылады. Сонымен бiрге бар құрылыстарды, мысалы көпiрлердi, қайта салу құнының жоғарылығынан жеткiлiктi көпiрасты габаритiн қамтамасыз ету мүмкiн болмаған жағдайларда, отырғыштығы төмен тiркемелердi қолдануға болады.
9. Қоршаған орта
Жаңа жолдарды салу жобаларын дайындау кезiнде ұлттық нормаларға сәйкес қоршаған ортаға әсерiн бағалау жүргiзiлуi тиiс. Бұл ереженi қолданыстағы автомобиль жолдарын қайта жаңарту немесе маңызды жаңғырту кезiнде осындай бағалауды көздей отырып кеңейткен дұрыс.
10. Жол қозғалысының қауiпсiздiгi
Азия автомобиль жолдары желiсiн дамыту кезiнде Тараптар жол қозғалысының қауiпсiздiгi мәселелерiне жан-жақты назар аударады.
ІІІ қосымша АЗИЯ АВТОМОБИЛЬ ЖОЛДАРЫНЫҢ ЖЕЛIСIН ТАНУ ЖӘНЕ БЕЛГIЛЕУ
1. Азия автомобиль жолдарының бағыттарын тану және белгiлеу үшiн пайдаланылатын белгi төрт бұрышты пiшiндi болады.
2. Бұл белгi АН деген әрiптерден тұрады, әдетте, олардан кейiн араб сандарымен белгiленген бағыттың нөмiрi жазылады.
3. Белгiнiң ақ немесе қара жазуы болады; ол басқа белгiлерге немесе олармен бiрiктiрiлiп бекiтiлуi мүмкiн.
4. Белгi үлкен жылдамдықпен келе жатқан көлiк құралдарының жүргiзушiсi бұл белгiнi айырып тану және түсiнуiне жеңiл болатындай көлемде болуы тиiс.
5. Азия автомобиль жолдарының бағыттарын тану және белгiлеуге арналған белгi ұлттық стандарттарға сәйкес жолды белгiлейтiн белгiнi пайдалану мүмкiндiгiн жоққа шығармайды.
6. Азия автомобиль жолдарының бағыттарының нөмiрi осы мемлекеттiң көрсеткiш белгiлерiнiң жүйесiне қосылады (немесе осы жүйеге бiрiгедi). Нөмiрлер белгiленетiн белгi әрбiр кiру немесе айырым алдында да, сонымен қатар олардан кейiнгi де белгiленуi мүмкiн.
7. Егер мемлекеттер Азия автомобиль жолдарының желiсi туралы Үкiметаралық келiсiмнiң де, Халықаралық автомагистралдар туралы Еуропалық келiсiмнiң де Тараптары болып табылған жағдайда, Тараптардың қалауы бойынша бағыттар не Азия автомобиль жолдары бағыттарының белгiлерiмен, не Еуропалық халықаралық автомагистральдардың белгiлерiмен, не белгiлердiң екеуiмен де белгiленедi.
8. Егер Азия автомобиль жолдарының бағыты басқа бағытпен өтетiн немесе Азия автомобиль жолдарының басқа бағытын қиып өтетiн болса, осындай кiру немесе айырым алдында Азия автомобиль жолдары бағыттарының тиiстi нөмiрiн көрсету ұсынылады.
Осы мәтін Бангкок қаласында 2003 жылғы 18 қарашада жасалған Азия автомобиль жолдары желісі жөніндегі үкіметаралық келісімнің куәландырылған көшірмесінің дұрыс көшірмесі болып табылатынын растаймын.
Қазақстан Республикасының Ішкі істер
министрлігі Халықаралық құқықтық
департаментінің кеңесшісі

8. Подмостовой габарит
Минимальный подмостовой габарит должен составлять 4,5 м, что является требованием для безопасной провозки контейнеров международного стандарта (ISO). Вместе с тем, в тех случаях, когда невозможно обеспечить достаточный подмостовой габарит из-за высокой стоимости перестройки существующих сооружений, например мостов, можно использовать прицепы с низкой посадкой.
9. Окружающая среда
При подготовке проектов строительства новых дорог должна производиться оценка воздействия на окружающую среду в соответствии с национальными нормами. Желательно также расширить это положение, предусмотрев такую оценку при реконструкции или серьезной модернизации существующих автомобильных дорог.
10. Безопасность дорожного движения
При развитии сети Азиатских автомобильных дорог Стороны уделяют всестороннее внимание вопросам безопасности дорожного движения.
Приложение III
ОПОЗНАВАНИЕ И ОБОЗНАЧЕНИЕ СЕТИ АЗИАТСКИХ АВТОМОБИЛЬНЫХ ДОРОГ
1. Знак, используемый для опознавания и обозначения маршрутов Азиатских автомобильных дорог, имеет четырехугольную форму.
2. Этот знак состоит из букв АН, за которыми, как правило, следует номер маршрута, обозначенный арабскими цифрами.
3. Знак имеет белую или черную надпись; он может прикрепляться к другим знакам или совмещаться с ними.
4. Знак должен быть такого размера, чтобы водитель транспортного средства, движущегося на большой скорости, мог легко распознать и понять этот знак.
5. Знак, предназначенный для опознавания и обозначения маршрутов Азиатских автомобильных дорог, не исключает возможности использования знака, обозначающего дорогу согласно национальным стандартам.
6. Номера маршрутов Азиатских автомобильных дорог включаются в систему указательных знаков данного государства (или объединяются с этой системой). Знак с обозначением номеров может устанавливаться как перед каждым въездом или развязкой, так и после них.
7. В случае, если государства являются Сторонами как Межправительственного соглашения о сети Азиатских автомобильных дорог, так и Европейского соглашения о международных автомагистралях, маршруты обозначаются либо знаками маршрутов Азиатских автомобильных дорог, либо знаками Европейских международных автомагистралей, либо теми и другими знаками по усмотрению Сторон.
8. Если маршрут Азиатских автомобильных дорог переходит в другой маршрут или пересекает другой маршрут Азиатских автомобильных дорог, то рекомендуется указывать соответствующие номера маршрутов Азиатских автомобильных дорог перед таким въездом или развязкой.