Облыстық бюджеттердiң 2007 жылдың республикалық бюджетiнен тұқым шаруашылығын дамытуды қолдауға арналған ағымдағы нысаналы трансферттердi пайдалану ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 22 ақпандағы N 137 Қаулысы
Қазақстан Республикасының " 2007 жылға арналған республикалық  бюджет туралы" 2006 жылғы 8 желтоқсандағы және " Тұқым шаруашылығы туралы " 2003 жылғы 8 ақпандағы заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
1. Қоса берiлiп отырған:
1) Облыстық бюджеттердiң 2007 жылдың республикалық бюджетiнен тұқым шаруашылығын дамытуды қолдауға арналған ағымдағы нысаналы трансферттердi пайдалану ережесi;
2) көбейту жылдары бойынша ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң бiрегей тұқымдарының түрлерiне және жемiс-жидек дақылдары мен жүзiмнiң көп жылдық екпелерi аналықтарын салуға 2007 жылға арналған субсидиялар нормативтерi;
3) сатылған ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң элиталық тұқымының 1 тоннасына 2007 жылға арналған субсидиялар нормативтерi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтізбелiк күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Pecпубликасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2007 жылғы 22 ақпандағы
N 137 қаулысымен
бекiтiлген
Облыстық бюджеттердiң 2007 жылдың республикалық бюджетiнен тұқым шаруашылығын дамытуды қолдауға арналған ағымдағы нысаналы трансферттердi пайдалану ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Облыстық бюджеттердiң 2007 жылдың республикалық бюджетiнен тұқым шаруашылығын дамытуды қолдауға арналған ағымдағы нысаналы трансферттердi пайдалану ережесi (бұдан әрi - Ереже) "2007 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 8 желтоқсандағы Заңында Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiне (бұдан әрi - Ауылшарминi) 009 "Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерiне ауыл шаруашылығын дамытуға берiлетiн ағымдағы нысаналы трансферттер" бюджеттік бағдарламасының 100 "Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерiне тұқым шаруашылығын дамытуды қолдауға берiлетiн ағымдағы нысаналы трансферттер" кiшi бағдарламасы бойынша облыстық бюджеттерге трансферттер түрiнде көзделген қаражат есебiнен және шегiнде бiрегей тұқым өндiрушiлердiң (бұдан әрi - оригинаторлар) және элиталық тұқым шаруашылықтарының (бұдан әрi - элиттұқымшарлар) өсiмдiк шаруашылығын дамытудың басым бағыттарын ескере отырып, ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң тұқым шаруашылығын дамытуға арналған қаражатты (бұдан әрi - субсидиялар) пайдалану тәртiбiн айқындайды.

Об утверждении Правил использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета 2007 года областными бюджетами на поддержку развития семеноводства
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 февраля 2007 года N 137
В соответствии с законами Республики Казахстан от 8 декабря 2006 года " О республиканском бюджете  на 2007 год" и от 8 февраля 2003 года " О семеноводстве " Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета 2007 года областными бюджетами на поддержку развития семеноводства;
2) нормативы субсидий на виды оригинальных семян сельскохозяйственных растений по годам размножения и закладку маточников многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда на 2007 год;
3) нормативы субсидий на 1 тонну реализованных элитных семян сельскохозяйственных растений на 2007 год.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 февраля 2007 года N 137
Правила
использования целевых текущих трансфертов из
республиканского бюджета 2007 года областными бюджетами на
поддержку развития семеноводства
1. Общие положения
1. Настоящие Правила использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета 2007 года областными бюджетами на поддержку развития семеноводства (далее - Правила) определяют порядок использования средств производителями оригинальных семян (далее - оригинаторы) и элитно-семеноводческими хозяйствами (далее - элитсемхозы) на развитие семеноводства сельскохозяйственных растений (далее - субсидии) с учетом приоритетных направлений развития растениеводства за счет и в пределах средств, предусмотренных  Законом  Республики Казахстан от 8 декабря 2006 года "О республиканском бюджете на 2007 год" Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Минсельхоз) в виде трансфертов областным бюджетам по подпрограмме 100 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на поддержку развития семеноводства" бюджетной программы 009 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на развитие сельского хозяйства".

2. Ауылшарминi облыстық бюджеттерге ағымдағы нысаналы трансферттердi аударуды төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарына және бюджеттiк бағдарламаның паспортына сәйкес жүргiзедi.
3. Субсидиялар:
1) ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң бiрегей тұқымдарын және жемiс дақылдарының көшеттерiн өндiруге жiберiлген шығындарды iшiнара өтеуге;
2) жемiс-жидек дақылдары мен жүзiмнiң көп жылдық екпелерi аналықтарын салуға және салынған жемiс дақылдарының аласа дiңдi телiтушiлер аналығының және жемiс-жидек дақылдары мен жүзiмнiң көп жылдық екпелерi аналықтарының аяқталмаған өндiрiсiне қызмет көрсетуге кететiн шығындарды толық өтеуге;
3) отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлерге сатылған элиталық тұқымның құнын iшiнара арзандатуға арналады.
4. Осы Ереженiң 3-тармағының 1) тармақшасында көрсетiлген субсидиялар заңнамада белгiленген тәртiппен аттестатталған оригинаторларға Қазақстан Республикасында пайдалануға жол берiлген және (немесе) перспективалық деп танылған ауыл шаруашылығы өсiмдiктерi сорттарының бiрегей тұқымының және жемiс дақылдары көшеттерiнiң нақты өндiрiлген көлемi үшiн төленедi.
5. Ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң бiрегей тұқымдарын және жемiс дақылдарының көшеттерiн өндiру шығындарын iшiнара өтеудi субсидиялау Ауылшарминi элиталық тұқымдар мен жемiс дақылдарының көшеттерiн алу үшiн оларды өндiрудiң ғылыми негiзделген нормаларына сәйкес тұқымның және көбейту жылдары бойынша жемiс дақылдары көшеттерiнiң әрбiр түрiне әрбiр оригинатор үшiн белгiлеген квоталар шегiнде жүзеге асырылады.
6. Осы Ереженiң 3-тармағының 2) тармақшасында көрсетiлген субсидиялар заңнамада белгiленген тәртiппен аттестатталған оригинаторларға жемiс-жидек дақылдары мен жүзiмнiң көп жылдық екпелерi аналықтарын салу және салынған жемiс дақылдарының аласа дiңдi телiтушiлер аналығының және жемiс-жидек дақылдары мен жүзiмнiң көп жылдық екпелерi аналықтарының аяқталмаған өндiрiсiне қызмет көрсету жөнiндегi нақты орындалған iс-шаралар үшiн төленедi.
7. Жемiс-жидек дақылдары мен жүзiмнiң көп жылдық екпелерi аналықтарын салу және салынған жемiс дақылдарының аласа дiңдi телiтушiлер аналығының және жемiс-жидек дақылдары мен жүзiмнiң көп жылдық екпелерi аналықтарының аяқталмаған өндiрiсiне қызмет көрсету жөнiндегi iс-шараларды субсидиялау Ауылшарминi бекiткен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарлары шегiнде жүзеге асырылады.
Әрбiр оригинатор үшiн жемiс-жидек дақылдары мен жүзiмнiң көп жылдық екпелерi аналықтарын салу және салынған жемiс дақылдарының аласа дiңдi телiтушiлер аналығының және жемiс-жидек дақылдары мен жүзiмнiң көп жылдық екпелерi аналықтарының аяқталмаған өндiрiсiне қызмет көрсету алаңын Ауылшарминi көп жылдық екпелер алаңына келетiн телiтушiлерге деген қажеттiлiгiнiң ғылыми негiзделген нормаларына сәйкес бекітілмейдi.

2. Минсельхоз производит перечисление целевых текущих трансфертов областным бюджетам в соответствии с планом финансирования по платежам и паспортом бюджетной программы.
3. Субсидии предназначаются для:
1) частичного возмещения затрат на производство оригинальных семян сельскохозяйственных растений и саженцев плодовых культур;
2) полного возмещения затрат на закладку маточников многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда и обслуживание незавершенного производства заложенных маточника карликовых подвоев плодовых культур и маточников многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда;
3) частичного удешевления стоимости элитных семян, реализованных отечественным сельскохозяйственным товаропроизводителям.
4. Субсидии, указанные в подпункте 1) пункта 3 настоящих Правил, выплачиваются аттестованным в установленном законодательством порядке оригинаторам за фактически произведенные объемы оригинальных семян сортов сельскохозяйственных растений и саженцев плодовых культур, допущенных к использованию в Республике Казахстан и (или) признанных перспективными.
5. Субсидирование на частичное возмещение затрат производства оригинальных семян сельскохозяйственных растений и саженцев плодовых культур осуществляется в рамках установленных Минсельхозом квот для каждого оригинатора на каждый вид семян и саженцев плодовых культур по годам размножения в соответствии с научно-обоснованными нормами их производства для получения элитных семян и саженцев плодовых культур.
6. Субсидии, указанные в подпункте 2) пункта 3 настоящих Правил, выплачиваются аттестованным в установленном законодательством порядке оригинаторам за фактически выполненные мероприятия по закладке маточников многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда и обслуживанию незавершенного производства заложенного маточника карликовых подвоев плодовых культур и маточников многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда.
7. Субсидирование мероприятий по закладке маточников многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда и обслуживание незавершенного производства заложенного маточника карликовых подвоев плодовых культур и маточников многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда осуществляются в пределах утвержденных Минсельхозом планов финансирования по платежам.
Площадь закладки маточников многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда и обслуживания незавершенного производства заложенного маточника карликовых подвоев плодовых культур и маточников многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда для каждого оригинатора устанавливается Минсельхозом в соответствии с научно-обоснованными нормами потребности в подвоях на площадь многолетних насаждений.

8. Осы Ереженiң 3-тармағының 3) тармақшасында көрсетiлген субсидиялар заңнамада белгіленген тәртiппен аттестатталған элиттұқымшарларға Қазақстан Республикасында пайдалануға жол берiлген ауыл шаруашылығы өсiмдiктерi сорттарының элиталық тұқымының арзандатылған құны бойынша отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлерге Ауылшарминi тұқымның әрбiр түрi бойынша әрбiр облыс үшiн белгiлеген квоталар шегiнде нақты сатылған көлемi үшiн төленедi.
Белгiленген квоталар көлемдерiн орындау барысын және бюджет қаражатын игерудiң уақтылығын бақылау үшiн облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) ауыл шаруашылығы саласындағы жергiлiктi атқарушы органы (бұдан әрi - облыстың жергiлiктi атқарушы органы) Ауылшарминiне тиiстi жылғы 5 шiлдеден кешiктiрмей бiрiншi жарты жылдықтың қорытындылары бойынша бюджеттiк бағдарламаны iске асыру туралы ақпарат бередi.
Аттестатталған тұқым өндiрушiлер ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң бiрегей тұқымдарын өндiру және элиталық тұқымдарын сату квоталарының белгiленген көлемдерiн орындамаған жағдайда облыс iшiнде квоталарды қайта бөлудi Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрiнiң бұйрығымен бекiтiлетiн Аттестатталған тұқым шаруашылығы субъектiлерi үшiн субсидиялауға жататын бiрегей тұқымдарды өндiрудiң және элиталық тұқымдарды сатудың жыл сайынғы квоталарын белгiлеу ережесiне сәйкес Ауылшарминi жүзеге асырады.
Аттестатталған тұқым өндiрушiлердiң ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң бiрегей тұқымдарын өндiру және элиталық тұқымдарын сату квоталарының белгiленген көлемдерiн орындамауы субсидияларды облыстар бойынша қайта бөлуге әкеп соққан жағдайда Ауылшарминi Қазақстан Республикасының Үкiметiне заңнамада белгiленген тәртiппен 2007 жылға арналған республикалық бюджетте көзделген қаражат шегiнде субсидияларды облыстар бойынша қайта бөлу туралы ұсыныс енгiзедi.
Әрбiр элиттұқымшар үшiн элиталық тұқымның әрбiр түрi бойынша квотаны облыстың жергiлiктi атқарушы органының бұйрығымен құрылатын тұрақты жұмыс iстейтiн комиссия белгiлейдi және ол облыстың жергiлiктi атқарушы органының бұйрығымен бекiтiледi.
Квоталарды бөлу дақылдың басымдылығын ескере отырып, олардың ғылыми негiзделген қажеттiлiк нормаларына сәйкес егiстiк алаңына жүргiзiледi.
9. Элиттұқымшарлар ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң элиталық тұқымын отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлерге Ауылшарминi белгiлеген шектi бағадан аспайтын баға бойынша сатады.
2. Ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң бiрегей тұқымдарын, жемiс дақылдарының көшеттерiн өндiруге жiберiлген шығындарды iшiнара өтеуге және жемiс-жидек дақылдары мен жүзiмнiң көп жылдық екпелерi аналықтарын салуға және салынған аласа дiңдi телiтушiлер аналығының және жемiс-жидек дақылдары мен жүзiмнiң көп жылдық екпелерi аналықтарының анықталмаған өндiрiсiне қызмет көрсетуге жiберiлген шығындарды толығымен өтеуге арналған субсидияларды пайдалану тәртiбi

8. Субсидии, указанные в подпункте 3) пункта 3 настоящих Правил, выплачиваются аттестованным в установленном законодательством порядке элитсемхозам за фактически реализованные отечественным сельскохозяйственным товаропроизводителям по удешевленной стоимости объемы элитных семян сортов сельскохозяйственных растений, допущенных к использованию в Республике Казахстан, в пределах установленных Минсельхозом квот по каждому виду семян для каждой области.
Для контроля за ходом выполнения установленных объемов квот и своевременностью освоения бюджетных средств местный исполнительный орган области (города республиканского значения, столицы) в области сельского хозяйства (далее - местный исполнительный орган области) представляет в Минсельхоз по итогам первого полугодия в срок не позднее 5 июля соответствующего года информацию о реализации бюджетной программы.
В случаях невыполнения установленных объемов квот производства оригинальных и реализации элитных семян сельскохозяйственных растений аттестованными производителями семян, перераспределение квот внутри области осуществляется Минсельхозом в соответствии с Правилами установления ежегодных квот производства оригинальных и реализации элитных семян, подлежащих субсидированию, для аттестованных субъектов семеноводства, утверждаемыми приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
В случаях, если невыполнение установленных объемов квот производства оригинальных и реализации элитных семян сельскохозяйственных растений аттестованными производителями семян влечет перераспределение субсидий по областям, Минсельхоз в установленном законодательством порядке вносит предложение в Правительство Республики Казахстан о перераспределении субсидий по областям в пределах средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 2007 год.
Квота для каждого элитсемхоза по каждому виду элитных семян устанавливается постоянно действующей комиссией, создаваемой приказом местного исполнительного органа области, и утверждается приказом местного исполнительного органа области.
Распределение квот производится на основе научно-обоснованных норм потребности в них на посевную площадь с учетом приоритетности культуры.
9. Элитсемхозы реализуют элитные семена сельскохозяйственных растений отечественным сельскохозяйственным товаропроизводителям по ценам, не превышающим предельных цен, установленных Минсельхозом.
2. Порядок использования субсидий на частичное
возмещение затрат на производство оригинальных семян
сельскохозяйственных растений, саженцев плодовых культур
и на полное возмещение затрат на закладку маточников
многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда
и обслуживание незавершенного производства заложенного
маточника карликовых подвоев плодовых культур и
маточников многолетних насаждений плодово-ягодных культур и
винограда

10. Ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң бiрегей тұқымдарын және жемiс дақылдарының көшеттерiн өндiруге жiберiлген шығындарды iшiнара өтеуге субсидиялар алу үшiн:
1) оригинаторлар тиiстi жылдың 10 қарашасына дейiнгi мерзiмде облыстың жергiлiктi атқарушы органына мынадай құжаттарды:
ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң бiрегей тұқымдарының және жемiс дақылдары көшеттерiнiң оригинатор нақты өндiрген көлемдерi жөнiндегi тiзiмдi;
ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң бiрегей тұқымдарын және жемiс дақылдарының көшеттерiн кiрiске алу актiлерiн;
ауыл шаруашылығы өсiмдiктерi бiрегей тұқымдарының егiстiгiн сынақтан өткiзу актiлерiн;
егiстiктердi сынақтан өткiзу туралы екi данадағы есептi;
заңнамада белгіленген тәртiппен аттестатталған тұқым сапасына сараптама жасау жөнiндегi зертхананың тексерiлген тұқымның (көшеттердi қоспағанда) саны мен сапасының мемлекеттiк стандарттар талаптарына сәйкестiгi туралы анықтаманы ұсынады;
2) облыстың жергiлiктi атқарушы органы ұсынылған құжаттардың шынайылығын тексередi, оригинатор нақты өндiрген ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң бiрегей тұқымдарының және жемiс дақылдары көшеттерiнiң көлемдерi жөнiндегi тiзiлiмдi бекiтедi, облыс бойынша ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң нақты өндiрiлген бiрегей тұқымдарының және жемiс дақылдары көшеттерiнiң көлемдерi жөнiнде жиынтық тiзiлiм жасайды және тиiстi жылдың 1 желтоқсанына дейiнгi мерзiмде белгiленген субсидиялар нормативтерiнiң негiзiнде оригинаторларға төленуi тиiс қаражаттың көлемiн айқындайды.
11. Оригинатор нақты өндiрген ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң бiрегей тұқымдарының және жемiс дақылдары көшеттерiнiң көлемдерi жөнiндегi тiзiлiмнiң, облыс бойынша нақты өндiрiлген ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң бiрегей тұқымдарының және жемiс дақылдары көшеттерiнiң көлемдерi жөнiндегi жиынтық тiзiлiмнiң, республика бойынша нақты өндiрiлген ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң бiрегей тұқымдарының және жемiс дақылдары көшеттерiнiң көлемдерi жөнiндегi жиынтық тiзiлiмнiң, ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң бiрегей тұқымдарын және жемiс дақылдарының көшеттерiн кiрiске алу актiсiнiң, тексерiлген тұқымдардың саны мен сапасы туралы белгiленген тәртiппен аттестатталған тұқым сапасына сараптама жасау жөнiндегi зертхана анықтамасының нысандарын Ауылшарминi белгiлейдi.
12. Облыстың жергiлiктi атқарушы органы оригинаторлар ұсынған растаушы құжаттар негiзiнде осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялар төлеуге арналған ведомостi жасайды.
13. Төлемдер бойынша көрсетiлген бюджеттік бағдарламаны (кiшi бағдарламаны) қаржыландыру жоспарларына сәйкес тиесiлi сомаларды оригинаторлардың ағымдағы шоттарына аудару үшiн облыстың жергiлiктi атқарушы органы аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне екi данада ақы төлеу шоттарының тiзiлiмiн және ақы төлеу шоттарын бередi.

10. Для получения субсидий на частичное возмещение затрат на производство оригинальных семян сельскохозяйственных растений и саженцев плодовых культур:
1) оригинаторы в срок до 10 ноября соответствующего года представляют в местный исполнительный орган области следующие документы:
реестр по объемам фактического производства оригинатором оригинальных семян сельскохозяйственных растений и саженцев плодовых культур;
акты оприходования оригинальных семян сельскохозяйственных растений и саженцев плодовых культур;
акты апробации посевов оригинальных семян сельскохозяйственных растений;
отчет об апробации посевов в двух экземплярах;
справку аттестованной в установленном законодательством порядке лаборатории по экспертизе качества семян о количестве и соответствии качества проверенных семян требованиям государственных стандартов (за исключением саженцев);
2) местный исполнительный орган области проверяет достоверность представленных документов, утверждает реестр по объемам фактического производства оригинатором оригинальных семян сельскохозяйственных растений и саженцев плодовых культур, составляет сводный реестр по объемам фактического производства оригинальных семян сельскохозяйственных растений и саженцев плодовых культур по области и в срок до 1 декабря соответствующего года на основе установленных нормативов субсидий определяет объемы средств, подлежащих к уплате оригинаторам.
11. Формы реестра по объемам фактического производства оригинатором оригинальных семян сельскохозяйственных растений и саженцев плодовых культур, сводного реестра по объемам фактического производства оригинальных семян сельскохозяйственных растений и саженцев плодовых культур по области, сводного реестра по объемам фактически произведенных оригинальных семян сельскохозяйственных растений и саженцев плодовых культур по республике, акта оприходования оригинальных семян сельскохозяйственных растений и саженцев плодовых культур, справки аттестованной в установленном порядке лаборатории по экспертизе качества семян о количестве и качестве проверенных семян устанавливаются Минсельхозом.
12. Местный исполнительный орган области на основании подтверждающих документов, представленных оригинаторами, формирует ведомость на выплату субсидий по форме согласно  приложению 1  к настоящим Правилам.
13. Для перечисления на текущие счета оригинаторов причитающихся сумм местный исполнительный орган области в соответствии с планами финансирования указанной бюджетной программы (подпрограммы) по платежам представляет в территориальное подразделение казначейства реестр счетов к оплате в 2-х экземплярах и счета к оплате.

14. Жемiс-жидек дақылдары мен жүзiмнiң көп жылдық екпелерi аналықтарын салуға және салынған аласа дiңдi телiтушiлердiң аналығының және жемiс-жидек дақылдары мен жүзiмнiң көп жылдық екпелерi аналықтарының аяқталмаған өндiрiсiне қызмет көрсетуге жiберiлген шығындарды толық өтеу үшiн:
1) оригинаторлар облыстың жергiлiктi атқарушы органына отырғызу материалын, тыңайтқыштарды, өсiмдiктердi қорғау құралдарын, суармалы суды жеткiзуге қызметтердi сатып алуға арналған шарттардың, сондай-ақ жемiс-жидек дақылдары мен жүзiмнiң көп жылдық екпелерi аналықтарын салу және жемiс-жидек дақылдарының салынған аласа дiңдi телiтушiлерi аналығының және жемiс-жидек дақылдары мен жүзiмнiң көп жылдық екпелерi аналықтарының аяқталмаған өндiрiсiне қызмет көрсету жөнiндегi шығындарды растайтын құжаттардың бiр данасын ұсынады;
2) облыстың жергiлiктi атқарушы органы он жұмыс күнi iшiнде жасалған шарттардың және жемiс-жидек дақылдары мен жүзiмнiң көп жылдық екпелерi аналықтарын салу және жемiс-жидек дақылдарының салынған аласа дiңдi телiтушiлерi аналығының және жемiс-жидек дақылдары мен жүзiмнiң көп жылдық екпелерi аналықтарының аяқталмаған өндiрiсiне қызмет көрсету жөнiндегi шығындарды растайтын құжаттардың шынайылығын тексередi және төлемдер бойынша көрсетiлген бюджеттік бағдарламаны (кiшi бағдарламаны) қаржыландыру жоспарларына сәйкес тиесiлi сомаларды оригинаторлардың ағымдағы шоттарына аудару үшiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне екi данада ақы төлеу шоттарының тiзiлiмiн және ақы төлеу шоттарын бередi.
Жемiс-жидек дақылдары мен жүзiмнiң көп жылдық екпелерi аналықтарын салу және жемiс-жидек дақылдарының салынған аласа дiңдi телiтушiлерi аналығының және жемiс-жидек дақылдары мен жүзiмнiң көп жылдық екпелерi аналықтарының аяқталмаған өндiрiсiне қызмет көрсету жөнiнде келтiрiлген шығындар нәтижелерi бойынша оригинатор келесi ай iшiнде облыстың жергiлiктi атқарушы органына келтiрiлген шығындар бойынша төлем фактiсiн растайтын барлық құжаттардың, сондай-ақ кiрiске алу актiлерiнiң көшiрмелерiн ұсынады.
3. Отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлерге сатылған элиталық тұқымның құнын iшiнара арзандатуға арналған субсидияларды пайдалану тәртiбi
15. Арзандатылған құн бойынша сатылған ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң элиталық тұқымына субсидиялар алу үшiн:
1) элиттұқымшарлар ай сайын айдың 1-күнiне ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы саласындағы жергiлiктi атқарушы органына (бұдан әрi - ауданның жергiлiктi атқарушы органы) сатылған элиталық тұқымның саны мен сапасы туралы ақпарат бередi;

14. Для полного возмещения затрат на закладку маточников многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда и обслуживание незавершенного производства заложенного маточника карликовых подвоев плодовых культур и маточников многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда:
1) оригинаторы представляют в местный исполнительный орган области один экземпляр договоров на приобретение посадочного материала, удобрений, средств защиты растений, услуг на поставку поливной воды, а также документов, подтверждающих затраты по закладке маточников многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда и обслуживанию незавершенного производства заложенного маточника карликовых подвоев плодовых культур и маточников многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда;
2) местный исполнительный орган области в течение десяти рабочих дней проверяет достоверность заключенных договоров и документов, подтверждающих затраты по закладке маточников многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда и обслуживанию незавершенного производства заложенного маточника карликовых подвоев плодовых культур и
маточников многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда, и для перечисления на текущие счета оригинаторов причитающихся сумм в соответствии с планами финансирования указанной бюджетной программы (подпрограммы) по платежам представляет в территориальное подразделение казначейства реестр счетов к оплате в 2-х экземплярах и счета к оплате.
По результатам понесенных затрат по закладке маточников многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда и обслуживанию незавершенного производства заложенного маточника карликовых подвоев плодовых культур и маточников многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда оригинатор представляет в течение последующего месяца в местный исполнительный орган области копии всех документов, подтверждающих факт оплаты по понесенным затратам, а также актов оприходования.
3. Порядок использования субсидий на частичное
удешевление стоимости элитных семян, реализованных
отечественным сельскохозяйственным товаропроизводителям
15. Для получения субсидий за реализованные элитные семена сельскохозяйственных растений по удешевленной стоимости:
1) элитсемхозы ежемесячно к 1 числу представляют в местный исполнительный орган района (города областного значения) в области сельского хозяйства (далее - местный исполнительный орган района) информацию о количестве и качестве реализованных элитных семян;

2) элиттұқымшарлар элиталық тұқымдарды сату фактiсiн растау үшiн мынадай мерзiмде: жаздық дақылдар бойынша - тиiстi жылдың 20 маусымына дейiн, ал күздiк дақылдар бойынша - тиiстi жылдың 10 қарашасына дейiн ауданның жергiлiктi атқарушы органына:
элиттұқымшар нақты сатқан элиталық тұқымдардың көлемi жөнiндегi жиынтық тiзiлiмдi;
элиталық тұқымдарды өндiруге арналған бастапқы материалдың шығу тегiн растайтын құжаттарды (көбейту питомниктерi, суперэлита және элита егiстерiн сынақтан өткiзу актiлерi мен сынақтан өткiзу туралы есептi, ал көбейту питомниктерiнiң тұқымы мен суперэлитаны сатып алған жағдайда - тұқымға арналған аттестаттың көшiрмесiн);
тексерiлген тұқымның саны мен сапасының мемлекеттiк стандарттар талаптарына сәйкестiгi туралы заңнамада белгiленген тәртiппен аттестатталған тұқым сапасына сараптама жасау жөнiндегi зертхананың анықтамасын;
сатылған элиталық тұқымның бастапқы төлем құжаттарының, сондай-ақ тұқымды тиеп жөнелтуге арналған жүкқұжаттың және шот-фактуралардың көшiрмелерiн;
сатылған және сатып алынған элиталық тұқымның саны туралы элиттұқымшар мен сатып алушының арасындағы элиталық тұқымды сатып алу-сату шартын ұсынады.
Элиталық тұқымды сатып алу-сату шарты төрт данада жасалады: бiрiншiсi - элиттұқымшар үшiн, екiншiсi - сатып алушы үшiн, үшiншiсi - ауданның жергілікті атқарушы органы үшiн, төртiншiсi - облыстың жергiлiктi атқарушы органы үшiн;
3) ауданның жергiлiктi атқарушы органы ұсынылған бастапқы төлем құжаттарының көшiрмелерiн түпнұсқаларымен салыстырады және өзiнiң мөрiмен куәландырады. Куәландырылған бастапқы төлем құжаттарының көшiрмелерi, элиталық тұқымның нақты сатылған көлемдерi жөнiндегi жиынтық тiзiлiмнiң бiр данасы және сатып алу-сату шартының бiр данасы ауданның жергiлiктi атқарушы органында сақтауға тапсырылады;
4) ауданның жергiлiктi атқарушы органы мынадай мерзiмде: жаздық дақылдар бойынша - тиiстi жылдың 1 шiлдесiне дейiн, ал күздiк дақылдар бойынша - тиiстi жылдың 20 қарашасына дейiн облыстың жергiлiктi атқарушы органына мынадай құжаттарды:
элиттұқымшар нақты сатқан элиталық тұқым көлемдерi жөнiндегi жиынтық тiзiлiмдi;
сатылған және сатып алынған элиталық тұқымның саны туралы элиттұқымшар мен сатып алушы арасындағы элиталық тұқымды сатып алу-сату шартын;
элиталық тұқымды мақсатты пайдалану туралы актiнi;
тексерiлген тұқымның саны мен сапасының мемлекеттiк стандарттар талаптарына сәйкестiгi туралы белгiленген тәртiппен аттестатталған тұқым сапасына сараптама жасау жөнiндегi зертхананың анықтамасын бередi;
5) облыстың жергiлiктi атқарушы органы:
он бес жұмыс күнi iшiнде ұсынылған құжаттарды тексередi, облыс бойынша элиталық тұқымның нақты сатылған көлемi жөнiндегi жиынтық актiнi жасайды және бекiтедi;
облыс бойынша элиталық тұқымның нақты сатылған көлемi жөнiнде бекiтiлген жиынтық актiлер бойынша, онда көрсетiлген ауыл шаруашылығы өсiмдiктерi элиталық тұқымының көлемi мен белгiленген субсидиялар нормативтерi негiзiнде тиесiлi бюджет қаражатының көлемiн анықтайды;
әрбiр элиттұқымшарға белгiленген квоталар шегiнде осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұқым шаруашылығын дамытуға субсидиялар төлеуге арналған жиынтық ведомостi жасайды;

2) элитсемхозы для подтверждения факта реализации элитных семян в сроки: по яровым культурам - до 20 июня соответствующего года, а по озимым культурам - до 10 ноября соответствующего года представляют в местный исполнительный орган района:
сводный реестр по объемам фактической реализации элитсемхозом элитных семян;
документы, подтверждающие происхождение исходного материала для производства элитных семян (акты апробации и отчет об апробации посевов питомников размножения, суперэлиты и элиты, а в случае приобретения семян питомников размножения и суперэлиты - копии аттестата на семена);
справку аттестованной в установленном законодательством порядке лаборатории по экспертизе качества семян о количестве и соответствии качества проверенных семян требованиям государственных стандартов;
копии первичных платежных документов на реализованные элитные семена, а также накладных на отгрузку семян и счетов-фактур;
договор купли-продажи элитных семян между элитсемхозом и покупателем о количестве реализованных и приобретенных элитных семян.
Договор купли-продажи элитных семян составляется в четырех экземплярах: первый - для элитсемхоза, второй - для покупателя, третий - для местного исполнительного органа района, четвертый - для местного исполнительного органа области;
3) местный исполнительный орган района сверяет представленные копии первичных платежных документов с оригиналами и заверяет своей печатью. Заверенные копии первичных платежных документов, один экземпляр сводного реестра по объемам фактической реализации элитных семян и один экземпляр договора купли-продажи сдаются на хранение в местном исполнительном органе района;
4) местный исполнительный орган района представляет в местный исполнительный орган области в сроки: по яровым культурам - до 1 июля соответствующего года, а по озимым культурам - до 20 ноября соответствующего года следующие документы:
сводный реестр по объемам фактической реализации элитсемхозом элитных семян;
договор купли-продажи элитных семян между элитсемхозом и покупателем о количестве реализуемых и приобретаемых элитных семян;
акт о целевом использовании элитных семян;
справку аттестованной в установленном порядке лаборатории по экспертизе качества семян о количестве и соответствии качества проверенных семян требованиям государственных стандартов;
5) местный исполнительный орган области:
в течение пятнадцати рабочих дней проверяет представленные документы, составляет и утверждает сводный акт по объемам фактической реализации элитных семян по области;
по утвержденным сводным актам по объемам фактической реализации элитных семян по области, на основе указанных в них объемов и утвержденных нормативов субсидий на элитные семена сельскохозяйственных растений определяет объемы причитающихся бюджетных средств;
в пределах установленных для каждого элитсемхоза квот составляет сводную ведомость для выплаты субсидий на развитие семеноводства по форме согласно  приложению 2  к настоящим Правилам;

6) ұсынылып отырған элиталық тұқымдарды сатып алу-сату шартының, элиталық тұқымдарды мақсатты пайдалану актiсiнiң, элиттұқымшар нақты сатқан элиталық тұқымның көлемi жөнiндегi жиынтық тiзiлiмнiң, облыс бойынша сатылған элиталық тұқымдардың көлемi жөнiндегi жиынтық актiнiң нысандарын Ауылшарминi бекiтедi.
16. Оригинаторлар және элиталық тұқым шаруашылықтары облыстың жергiлiктi атқарушы органына Ауылшарминi бекiткен нысан бойынша есептi кезеңде алынған субсидияларды мақсатты пайдалану туралы есеп бередi.
17. Ай сайын 25-күнге қарай, бiрақ тиiстi жылдың 25 желтоқсанынан кешiктiрмей облыстың жергілiктi атқарушы органы Ауылшарминiне тұқым шаруашылығын дамытуға субсидиялар төлеу үшiн жиынтық ведомостердiң көшiрмелерiн, көрсетiлген бюджеттiк кiшi бағдарламаны iске асыру туралы есептi ұсынады.
18. Облыстың жергiлiктi атқарушы органы төлемдер бойынша көрсетiлген бюджеттiк бағдарламаны (кiшi бағдарламаны) қаржыландыру жоспарларына сәйкес субсидиялар төлеу үшiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне екi данада ақы төлеу шоттарының тiзiлiмiн және ақы төлеу шоттарын бередi.
4. Тұқым шаруашылығын дамытуды қолдауға бөлiнген қаражатты пайдалануды мемлекеттiк бақылау
19. Ауылшарминiнiң тұқым шаруашылығы жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тұқым шаруашылығы саласында мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады.
20. Облыстың жергiлiктi атқарушы органы субсидиялар төлеу үшiн тапсырылған құжаттардың шынайылығы үшiн жауаптылықта болады.
21. Ауылшарминi және облыстың жергiлiктi атқарушы органы бюджет қаражатының мақсатты және тиiмдi пайдаланылғаны үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауаптылықта болады.
Облыстық бюджеттердiң 2007 жылдың
республикалық бюджетiнен тұқым
шаруашылығын дамытуды қолдауға
арналған ағымдағы нысаналы
трансферттердi пайдалану ережесiне
1-қосымша
Бекiтемiн
_____________________________________облысы
ауыл шаруашылығы департаментiнiң
(басқармасының) бастығы
___________________________________
(Т.А.Ә., қолы, мөрi)
200__ жылғы "__"________
200____ жылғы "___"__________-"_____" кезеңiнде өндiрiлген бiрегей тұқымдар үшiн субсидиялар төлеуге арналған
ВЕДОМОСТЬ
Аудан-
ның
атауы
Бірегей
тұқым
өндіруші-
нің атауы
Дақыл
Өсімпаздық
Бірегей тұқым өндірудің
жылдық квотасы
тонна
сомасы,
(теңге)
1
2
3
4
5
6
Жиыны:
кестенің жалғасы
Өндірілген
бірегей тұқым-
дарды субсидия-
лауға нақты
берілген
құжаттар
Өндірі-лген
бірегей тұқым-
дардың
1 тон-
насына
арнал-
ған
субси-
диялар
норма-
тиві,
теңге
Жыл басы-
нан тие-
сілі
субсидия
сомасы,
теңге
Жыл
басы-
нан
төлен-
гені,
теңге
Тиесілі
субси-
дия сома-
сының
қалдығы,
теңге
200_ж.
"__"
_________
квота ше-
гінде
төлеуге
жататыны,
теңге
жыл
басы-
нан
200_ж.
"__"___"_____"
кезең-
інде
7
8
9
10
11
12
13
__________________________облысының
ауыл шаруашылығы департаментi (басқармасы)
құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы                 (Т.А.Ә., қолы)
Облыстық бюджеттердiң 2007 жылдың
республикалық бюджетiнен тұқым
шаруашылығын дамытуды қолдауға
арналған ағымдағы нысаналы
трансферттердi пайдалану ережесiне
2-қосымша
Бекiтемiн
________________________________облысы
ауыл шаруашылығы департаментiнiң
(басқармасының) бастығы
___________________________________
(Т.А.Ә., қолы, мөрi)
200__жылғы "__"____________________
200__жылғы "____"________- "___" кезеңiнде тұқым шаруашылығын дамытуға арналған субсидиялар төлеуге арналған жиынтық ведомосi
Аудан-
ның
атауы
Элит-
тұқымшар
атауы
Дақыл
Сатылған
күні
Элиталық тұқымды
сатудың жылдық
квотасы
тонна
сомасы,
(теңге)
1
2
3
4
5
6
Жиыны:
кестенің жалғасы
Квота шегін-
де элиталық
тұқымдарды
субсидиялауға
нақты берілген
құжаттар,
тонна
Сатылған
элиталық
тұқым-
дардың
1 тонна-
сына
арналған
субси-
диялар
норма-
тиві,
теңге
Жыл
басынан
тиесілі
субсидия
сомасы,
теңге
Жыл
басынан
төлен-
гені,
теңге
Тиесілі
субсидия
сомасының
қалдығы,
теңге
200_ж.
"__"
_________
квота
шегінде
төлеуге
жататыны,
теңге
жыл
басы-
нан
200_ж.
"__"___"_____"
кезең-
інде
7
8
9
10
11
12
13
__________________________облысының
ауыл шаруашылығы департаментi (басқармасы)
құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы                (Т.А.Ә., қолы)
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2007 жылғы 22 ақпандағы
N 137 қаулысымен
бекiтiлген
Көбейту жылдары бойынша ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң бiрегей тұқымдарының түрлерiне және жемiс-жидек дақылдары мен жүзiмнiң көп жылдық екпелерi аналықтарын салуға 2007 жылға арналған субсидиялар нормативтерi
Р/с
N
Өнімнің түрі, іс-шаралар
Бірегей тұқым-
ның 1 тоннасын
(данасын) өнді-
руге, аналықтар
салуға жібе-
рілген шығын-
дарды өтеу
пайызы,
(дейін)
Бір тоннаға
(данаға, гек-
тарға) арнал-
ған субсидия-
лар нормативі,
теңге
1
2
3
4
Көбейту питомниктері мен аналық нысандары
1
Жүгері мен күріштен басқа,
дәнді және дәнді бұршақты
дақылдар
40

6) формы рекомендуемого договора купли-продажи элитных семян, акта целевого использования элитных семян, сводного реестра по объемам фактической реализации элитсемхозом элитных семян, сводного акта по объемам реализованных элитных семян по области утверждаются Минсельхозом.
16. Оригинаторы и элитсемхозы представляют в местный исполнительный орган области отчет о целевом использовании полученных субсидий за отчетный период по форме, утвержденной Минсельхозом.
17. Ежемесячно к 25 числу, но не позднее 25 декабря соответствующего года местный исполнительный орган области представляет в Минсельхоз копии сводных ведомостей для выплаты субсидий на развитие семеноводства, отчет о реализации указанной бюджетной подпрограммы.
18. Местный исполнительный орган области для выплаты субсидий в соответствии с планами финансирования указанной бюджетной программы (подпрограммы) по платежам представляет в территориальное подразделение казначейства реестр счетов к оплате в 2-х экземплярах и счета к оплате.
4. Государственный контроль использования средств,
выделенных на поддержку развития семеноводства
19. Государственные инспекторы по семеноводству Минсельхоза осуществляют государственный контроль в области семеноводства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Местный исполнительный орган области несет ответственность за достоверность документов, предоставленных для выплаты субсидий.
21. Минсельхоз и местный исполнительный орган области в соответствии с законодательством Республики Казахстан несут ответственность за целевое и эффективное использование бюджетных средств.
Приложение 1
к Правилам использования целевых
текущих трансфертов из республиканского бюджета
2007 года областными бюджетами на поддержку
развития семеноводства
Утверждаю
Начальник департамента (управления) сельского хозяйства
_______________________ области
______________________________
(Ф.И.О., подпись, печать)
"___" _____________ 200__год
Ведомость
для выплаты субсидий за произведенные оригинальные семена
за период с "___" _________ по "____" _______ 200 года
Наиме-
нова-
ние
района
Наиме-
нова-
ние
про-
изво-
дителя
ориги-
наль-
ных
семян
Куль-
тура
Репро-
дукция
Годовая
квота
производства
оригинальных
семян
Фактически
представлено
документов на
субсидирование
произведенных
оригинальных
семян
тонн
сумма, тенге
с
начала
года
за
период
с "__"
по"__"
200_г.
1
2
3
4
5
6
7
8
ИТОГО:
продолжение таблицы
Норматив
субсидий
на 1
тонну
произве-
денных
ориги-
нальных
семян,
тенге
Причи-
тающаяся
сумма
субсидий
с
начала
года,
тенге
Опла-
чено с
начала
года,
тенге
Остаток
причи-
тающейся
суммы
субсидий,
тенге
Подлежит
к
оплате
в
пределах
квоты
на "__"
____
200_г.,
тенге
9
10
11
12
13
Руководитель структурного подразделения
департамента (управления)
сельского хозяйства _____________ области        (Ф.И.О., подпись)
Приложение 2
к Правилам использования целевых
текущих трансфертов из республиканского бюджета
2007 года областными бюджетами на поддержку
развития семеноводства
Утверждаю
Начальник департамента (управления) сельского хозяйства
_______________________ области
______________________________
(Ф.И.О., подпись, печать)
"___" _________ 200__год
Сводная ведомость
для выплаты субсидий на развитие семеноводства
за период с "___" ________ по "___" _________ 200_года
Наиме-
нова-
ние
района
Наиме-
нова-
ние
элит-
сем-
хоза
Куль-
тура
Дата
реали-
зации
Годовая
квота
реализации
элитных
семян
Фактически
представлено
документов на
субсидирование
элитных семян в
пределах квоты,
тонн
тонн
сумма
(тенге)
с
начала
года
за
период
с "__"
по"__"
200_г.
1
2
3
4
5
6
7
8
ИТОГО:
Норматив
субсидий
на 1
тонну
реали-
зованных
элитных
семян,
тенге
Причи-
тающаяся
сумма
субсидий
с
начала
года,
тенге
Опла-
чено с
начала
года,
тенге
Остаток
причи-
тающейся
суммы
субсидий,
тенге
Подлежит
к
оплате
в
пределах
квоты
на "__"
____
200_г.,
тенге
9
10
11
12
13
Руководитель структурного подразделения
департамента (управления)
сельского хозяйства _____________ области        (Ф.И.О., подпись)
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 февраля 2007 года N 137
Нормативы субсидий на виды оригинальных семян
сельскохозяйственных растений по годам размножения и закладку
маточников многолетних насаждений плодово-ягодных культур и
винограда на 2007 год
N
п/п
Вид
продукции,
мероприятия
Процент возмещения
затрат на
производство 1
тонны (штуки)
оригинальных
семян, закладку
маточников, (до)
Норматив субсидий
на 1 тонну
(штуку, гектар),
тенге
1
2
3
4
Питомники размножения и родительские формы
1
Зерновые и зернобобовые, кроме кукурузы и риса
40