Ұлттық мәдени игілік объектілерінің мемлекеттік тізілімін жүргізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 18 сәуірдегі N 310 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 23 шілдедегі № 579 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 23.07.2015 № 579 қаулысымен.
"Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Заңы  6-бабының 6) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған Ұлттық мәдени игілік объектілерінің мемлекеттік тізілімін жүргізу ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған   күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 18 сәуірдегі
N 310 қаулысымен
бекітілген
Ұлттық мәдени игілік объектілерінің мемлекеттік тізілімін жүргізу ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлттық мәдени игілік объектілерінің мемлекеттік тізілімін жүргізу ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Заңы 6-бабының
6) тармақшасына сәйкес әзірленді және Ұлттық мәдени игілік объектілерінің мемлекеттік тізілімін (бұдан әрі - Мемлекеттік тізілім) жүргізу тәртібі мен шарттарын айқындайды.
2. Мемлекеттік тізілім Қазақстан Республикасының ұлттық мәдени игілік объектілері (бұдан әрі - ҰМИО), олардың орналасқан жері, сандық және сапалық сипаттамасы туралы мәліметтерді қамтиды.
3. Мемлекеттік тізілімді мәдениет саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі - жергілікті атқарушы органдар) ұсынатын мәліметтері және (немесе) жеке және заңды тұлғалардың қолдаухаттары негізінде жүргізеді.
Жергілікті атқарушы органдар, сондай-ақ ескерткіштерді (тарихи, археологиялық, сәулет және басқалары) зерделеумен айналысатын зерттеу ұйымдары уәкілетті органға Мемлекеттік тізілімге енгізілуге жататын объектілер туралы мәліметтерді ұсынуға міндетті. Жаңа объектілер мен заттардың анықталуына қарай қажетті мәліметтері бар жаңа ақпарат ұсынылады.
2. Мемлекеттік тізілімді жүргізу тәртібі мен шарттары
4. Мемлекеттік тізілім ҰМИО-ның тізілімдік істері мен тізілім кітабын қамтиды.
5. Әрбір ҰМИО-ға бөлек тізілімдік іс ресімделеді және ол:
1) жергілікті атқарушы органдар растаған ҰМИО есеп карточкасының көшірмесін;
2) ҰМИО-ның мөлшері 10x15 сантиметр саны екі дана фотосуретін қамтиды.

Об утверждении Правил ведения Государственного реестра объектов национального культурного достояния
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 апреля 2007 года N 310. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 июля 2015 года № 579
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 23.07.2015 № 579.
В соответствии с подпунктом 6)  статьи 6 Закона Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре" Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения Государственного реестра объектов национального культурного достояния.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 апреля 2007 года N 310
Правила
ведения Государственного реестра объектов
национального культурного достояния
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения Государственного реестра объектов национального культурного достояния (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6)  статьи 6 Закона Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре" и определяют порядок и условия ведения Государственного реестра объектов национального культурного достояния (далее - Государственный реестр).
2. Государственный реестр содержит сведения об объектах национального культурного достояния (далее - ОНКД) Республики Казахстан, их местонахождении, количественной и качественной характеристике.
3. Государственный реестр ведется уполномоченным органом в области культуры (далее - уполномоченный орган) на основании сведений, представляемых местными исполнительными органами области (города республиканского значения, столицы) (далее - местные исполнительные органы), и (или) ходатайств физических и юридических лиц.
Местные исполнительные органы, а также исследовательские организации, занимающиеся изучением памятников (исторических, археологических, архитектурных и др.), обязаны представлять в уполномоченный орган сведения об объектах, подлежащих занесению в Государственный реестр. По мере выявления новых объектов и предметов представляется новая информация с необходимыми сведениями.
2. Порядок и условия ведения Государственного реестра
4. Государственный реестр содержит реестровые дела ОНКД и реестровую книгу.
5. Реестровое дело оформляется на каждый ОНКД отдельно и включает:
1) копию учетной карточки ОНКД, заверенную местными исполнительными органами;
2) фотографию ОНКД в количестве двух штук размером 10х15 сантиметров.

6. Тізілім кітабына ҰМИО-ның атауы, орналасқан жері, сандық және сапалық сипаттамасы жөніндегі мәліметтер енгізіледі.
7. Тізілім кітабы тігілетін, нөмірленетін, жауапты тұлғаның қолы қойылатын, уәкілетті органның мөрімен бекітілетін журналды білдіреді.
Тізілім кітабы беттерінің нөмірлері толассыз болып табылады.
Тізілім кітабына қаламмен жазуға, оны шимайлауға, өшіруге, түзетуге, парақтарының жетіспеуіне жол берілмейді.
8. Тізілім кітабына енгізілетін әрбір ҰМИО-ға тізілім нөмірі беріледі. Тиісті ҰМИО-ға ресімделетін тізілімдік ісі осы нөмірге сәйкестендіріледі.
9. Мемлекеттік тізілім мемлекеттік және орыс тілдерінде, қағаз және электронды тасығыштарда жүргізіледі.
10. ҰМИО-ны мемлекеттік тізілімнен шығару жергілікті атқарушы
органдардың мәліметтері және (немесе) жеке және заңды тұлғалардың
қолдаухаттары негізінде уәкілетті органның шешімі бойынша:
мәдени құндылығын жоғалтқан;
заттай толық жоғалған;
жоғалған жағдайда жүзеге асырылады.
ҰМИО жоғалған кезде оның жоғалғандығын растайтын құжат қоса ұсынылады.
11. Мемлекеттік тізілімге енгізілген ҰМИО-ға ұлттық мәдени игілік объектілерінің ерекше режимі қолданылады.
12. Мемлекеттік тізілім мерзімсіз сақталуға тиіс.
3. Қорытынды ережелер
13. Жергілікті атқарушы органдар уәкілетті органға осы Ереженің 6-тармағында көрсетілген құжаттар мен мәліметтерді электронды және қағаз тасығыштарда береді.
14. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының мүдделі мемлекеттік органдарының сұрауы, жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша Мемлекеттік тізілімге енгізілген ҰМИО туралы мәліметтерді ұсынады.

6. В реестровую книгу вносятся сведения по наименованию, местонахождению, количественной и качественной характеристике ОНКД.
7. Реестровая книга представляет собой журнал, который прошнуровывается, пронумеровывается, подписывается ответственным лицом, скрепляется печатью уполномоченного органа.
Нумерация страниц реестровой книги является сквозной.
Записи карандашом, помарки, подчистки, исправления, отсутствие листов в реестровой книге не допускаются.
8. Каждому ОНКД, вносимому в реестровую книгу, присваивается реестровый номер. Этим же номером идентифицируется реестровое дело, оформляемое на соответствующий ОНКД.
9. Государственный реестр ведется на государственном и русском языках, на бумажном и электронном носителях.
10. Исключение из государственного реестра ОНКД осуществляется по решению уполномоченного органа на основании сведений местных исполнительных органов и (или) ходатайств физических и юридических лиц в случаях:
утраты культурной ценности;
полной физической утраты;
утери.
При утере ОНКД дополнительно представляется документ, подтверждающий его утерю.
11. На ОНКД, внесенный в Государственный реестр, распространяется особый режим объектов национального культурного достояния.
12. Государственный реестр подлежит бессрочному хранению.
3. Заключительные положения
13. Местными исполнительными органами представляются в уполномоченный орган документы и сведения, указанные в пункте 6 настоящих Правил, на электронном и бумажном носителях.
14. По запросу заинтересованных государственных органов Республики Казахстан, обращениям физических и юридических лиц, уполномоченным органом представляются сведения об ОНКД, включенном в Государственный реестр.