Аудиторлық қызметке қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 17 шілдедегі N 601 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 12 қарашадағы № 1434 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2012.11.12 № 1434 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.11.10 N 1318 (2012.01.31 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11 қаңтардағы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.11.10 N 1318 (2012.01.31 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2) Аудиторлық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.11.10 N 1318 (2012.01.31 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. "Аудиторлық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 28 қыркүйектегі N 931 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., N 36, 398-құжат) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы ресми жариялануға тиіс және 2007 жылғы 9 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы»17 шілдедегі
N 601 қаулысымен
бекітілген
Аудиторлық қызметті лицензиялау ережесі
1. Жалпы ережелер
Ескерту. Ереже алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.11.10 N 1318 (2012.01.31 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 17 шілдедегі
N 601 қаулысымен
бекітілген
Аудиторлық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын
біліктілік талаптары
Ескерту. Талаптарына өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.05.06. N 639 Қаулысымен.
Аудиторлық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптары аудиторлық ұйым үшін:
1) жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің ұйымдастыру-құқықтық нысаны;
2) жарғылық капиталда аудиторға (аудиторларға) және (немесе) шетелдік аудиторлық ұйымға (ұйымдарға) тиесілі үлестің жүз пайызы;
3) құрамында осы аудиторлық ұйымда ғана аудитор ретінде өз қызметін жүзеге асыратын кемінде екі аудитор;
4) аудиторлық ұйым басшысында, сондай-ақ аудиторларда аудиторларды аттестаттау жөніндегі біліктілік комиссиясы берген "аудитор" біліктілігін беру туралы біліктілік куәлігі болуын қамтиды.
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес лицензиясынан айырылған аудиторлық ұйымға бұрын жетекшілік еткен аудитор лицензиядан айыру туралы сот шешімі заңды күшіне енген күнінен бастап бір жыл бойы басқа аудиторлық ұйымның басшысы бола алмайды.
Аудиторлық қызметті лицензиялау кезінде шетелдік аудиторлық ұйым үшін, жоғарыда санамаланған біліктілік талаптардан басқа, мынадай қосымша талаптар қойылады:

Об утверждении квалификационных требований к аудиторской деятельности
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 июля 2007 года № 601. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 ноября 2012 года № 1434
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 12.11.2012 № 1434 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 10.11.2011 № 1318 (вводится в действие с 31.01.2012).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 11 января 2007 года "О лицензировании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемые:
1) исключен постановлением Правительства РК от 10.11.2011 № 1318 (вводится в действие с 31.01.2012).
2) квалификационные требования , предъявляемые при лицензировании аудиторской деятельности.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 10.11.2011 № 1318 (вводится в действие с 31.01.2012).
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 28 сентября 2006 года N 931 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых при лицензировании аудиторской деятельности" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., N 36, ст. 398).
3. Настоящее постановление подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 9 августа 2007 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 июля 2007 года N 601
Правила лицензирования аудиторской деятельности
Сноска. Правила исключены постановлением Правительства РК от 10.11.2011 № 1318 (вводится в действие с 31.01.2012).
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 июля 2007 года N 601
Квалификационные требования, предъявляемые
при лицензировании аудиторской деятельности
Сноска. Квалификационные требования с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 06.05.2009 № 639 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
Квалификационные требования, предъявляемые при лицензировании аудиторской деятельности, включают для аудиторской организации наличие:
1) организационно-правовой формы товарищества с ограниченной ответственностью;
2) в уставном капитале стопроцентной доли, принадлежащей аудитору (аудиторам) и (или) иностранной (иностранным) аудиторским организациям;
3) в составе не менее двух аудиторов, осуществляющих свою деятельность в качестве аудитора, только в данной аудиторской организации;
4) у руководителя аудиторской организации, а также у аудиторов квалификационного свидетельства о присвоении квалификации "аудитор", выданного квалификационной комиссией по аттестации аудиторов.
Аудитор, ранее возглавлявший аудиторскую организацию, которая в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан была лишена лицензии, в течение года с даты вступления в законную силу решения суда о лишении лицензии, не может быть руководителем другой аудиторской организации.
Для иностранной организации при лицензировании аудиторской деятельности, кроме вышеперечисленных квалификационных требований, предъявляются следующие дополнительные требования:

1) шетелдік ұйым аудиторлық деп танылуы тиіс;
2) оның Қазақстан Республикасының тиісті аудиторлық ұйым-резидентін құруы.
Ережеге
1-қосымша
Аудиторлық қызметке қойылатын
біліктілік талаптарға сәйкестігі туралы
аудиторлық ұйымның есебі
200_жыл үшін
Аудиторлық ұйымның атауы _________________________________________
Лицензияның сериясы, нөмірі мен берілген күні ____________________
__________________________________________________________________
Заңды мекен-жайы, телефоны _______________________________________
Іс жүзіндегі мекен-жайы, телефоны ________________________________
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің сериясы, нөмірі, берілген күні ___________________________________
__________________________________________________________________
СТН (БСН*) _______________________________________________________
Ұйымның басшысы __________________________________________________
(аты-жөні,»аудитор» біліктілік куәлігінің нөмірі және берілген күні)
__________________________________________________________________
Аудиторлық қызмет туралы заңнаманы бұзуға байланысты әкімшілік
жазалардың болуы _________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(жаза қашан, не үшін және қай орган қолданды)
Аудиторлық ұйымның жарғылық капиталында аудиторларға және
(немесе) шетелдік аудиторлық ұйымдарға тиесілі үлес:
Аудитордың немесе
қатысушылар болып
табылатын шетелдік
аудиторлық ұйымның
атауы мен орналасқан
жері
Жарғылық капиталдағы
үлес мөлшері (%)
Есепті кезеңде құрылтай құжаттарында өзгерістердің болуы:
Құрылтайшылардың
құрамындағы өзгерістер
Қызмет түрлерін
өзгерту
Ия
(қандай
өзгерістер
және енгізу
күнін
көрсету)
Жоқ
Ия
Жоқ
Ұйымның сандық құрамы:
Қызметкерлердің жалпы
саны
Оның ішінде штатта
тұрмайтындар
Өткен
кезеңде
Есепті
кезеңде
Өткен
кезеңде
Есепті кезеңде
Ұйымда жұмыс істейтін аудиторлар:
Аты-
жөні
"аудитор"
білікті-
лік
куәлігі-
нің
нөмірі
және
берілген
күні
Жалпы жұмыс
өтілі, оның
ішінде мынадай
салаларда:
Есепті кезеңде
аудиторлық
ұйымның
құрамында
өзгерістердің
болуы
Уәкі-
летті
орган-
ға
өзге-
рістер
туралы
мәлі-
мет-
терді
беру
күні
Аудит
Өзге
Ия
(қан-
дай
өзге-
рістер
және
енгізу
күнін
көрсе-
ту)
Жоқ
Ұйымда жұмыс істейтін аудиторлардың біліктілігін арттыру туралы мәліметтер:
Аудитордың аты-жөні
Біліктілігін арттыру-
дан өту күні және орны
Кәсіптік ұйымда мүшелігі:
Атауы
Кіру (қайта кіру) күні
Аудиторлық ұйымның филиалдары туралы деректер:
Р/с
N
Филиал-
дың
атауы
мен
орна-
ласқан
жері
Басшының
аты-жөні,
"аудитор"
біліктілік
куәлігінің
нөмірі және
берілген
күні
Филиалды
есепті
тіркеу
туралы
куәліктің
нөмірі
Өтініш
берушіні
салық
органында
есепке қою
туралы
куәліктің
нөмірі (СТН
(БСН*)
Басшы _________________ ________________________________
Қолы                  (аты-жөні)
М.О.
Ескертпе:

1) иностранная организация должна быть признана аудиторской;
2) образование ею соответствующей аудиторской организации-резидента Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам
Отчетность аудиторской организации о соответствии
квалификационным требованиям к аудиторской деятельности за 200__ год
Наименование аудиторской организации ______________________
Серия, номер и дата выдачи лицензии _______________________
___________________________________________________________
Юридический адрес, телефон ________________________________
Фактический адрес, телефон ________________________________
Серия, номер, дата выдачи свидетельства о государственной
регистрации (перерегистрации) юридического лица____________
___________________________________________________________
РНН(БИН*) _________________________________________________
Руководитель организации __________________________________
(Ф.И.О., номер и дата выдачи квалификационного свидетельства
"аудитор")
___________________________________________________________
Наличие административных взысканий, связанных с нарушениями
законодательства об аудиторской деятельности ______________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
(когда, за что и каким органом было наложено взыскание)
Доля в уставном капитале аудиторской организации, принадлежащая
аудиторам и (или) иностранным аудиторским организациям:
Наименование
и местонахождение аудитора
или иностранной
аудиторской организации,
являющихся участниками
Размер доли
в уставном капитале (%)
Наличие изменений в учредительных документах за отчетный период:
Изменения в составе
учредителей
Изменения видов
деятельности
Да
(указать
какие
и дату
внесения
изменения)
Нет
Да
Нет
Численный состав организации:
Общая численность
работников
В том числе,
не состоящие в штате
За
прошлый
период
За
отчетный
период
За
прошлый
период
За
отчетный
период
Аудиторы, работающие в организации:
Ф.И.О.
Номер
и дата
выдачи
квалифи-
кационного
свидетель-
ства
"аудитор"
Общий стаж
работы, из
них в сфере:
Наличие
изменений
в составе
аудиторской
организации
в отчетный
период
Дата
представле-
ния в упол-
номоченный
орган
сведений об
изменениях
Аудита
Иной
Да (указать
изменения и ее дату)
Нет
Сведения о повышении квалификации аудиторов, работающих
в организации:
Ф. И. О. аудитора
Дата и место прохождения
повышения квалификации
Членство в профессиональной организации:
Наименование
Дата вступления
(повторного вступления)
Данные о филиалах аудиторской организации:
N
п/п
Наименование
и место-
нахождение
филиала
Ф.И.О.
руководителя,
номер и дата
квалификацион-
ного
свидетельства
"аудитор"
Номер свиде-
тельства
об учетной
регистрации
филиала
Номер
свиде-
тельства
о поста-
новке
заявителя
на учет
в нало-
говом
органе
(РНН(БИН*)
Руководитель ______________ ____________________
Подпись           (Ф.И.О.)
М.П.
Примечание:

БСН* - бизнес-сәйкестендіру нөмірі "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес 2010 жылғы 13 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі.
Ережеге
2-қосымша
200 _ жыл үшін
аудиторлық ұйым қызметінің негізгі көрсеткіштері
бойынша есептілік
Ескерту. 2-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.05.06. N 639 Қаулысымен.
Аудиторлық қызметті жүргізу жылдарының саны
1 жылдан
кем
1-2 жыл
3-4 жыл
5 және
одан астам
жыл
Аудиторлық ұйым қызметінің негізгі көрсеткіштері
Аудитті жүргізуден
түсетін кірістер
Клиенттердің саны
(бірлігі)
Барлық түрдегі
аудиторлық қорытын-
дылар берілді,
оның ішінде:
сөзсіз оң
шартты түрде оң
теріс
пікір білдіруден бас
тарта отырып
өзге де
Басшы ______________________ __________________________
Қолы                    (аты-жөні)
МО.

БИН* - бизнес-идентификационный номер вводится с 13 августа 2010 года в соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров".
Приложение 2
к Правилам
Отчетность по основным показателям
деятельности аудиторской организации
за 200 ___ год
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 06.05.2009 № 639 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
Количество лет ведения аудиторской деятельности
Менее 1 года
1-2 года
3-4 года
5 и более лет
Основные показатели деятельности аудиторской организации
Доходы от проведения
аудита
Количество клиентов
(единиц)
Выдано аудиторских
заключений всех видов,
в том числе:
безусловно-
положительных
условно-положительных
отрицательных
с отказом от выражения
мнения
иное
Руководитель ____________ __________________
Подпись         (Ф.И.О.)
М.П.