"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ұжымдық инвестициялау және жинақтаушы зейнетақы қорлары қызметінің мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 27 желтоқсандағы N 1302 Қаулысы.
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ұжымдық инвестициялау және жинақтаушы зейнетақы қорлары қызметінің мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ұжымдық инвестициялау және жинақтаушы зейнетақы қорлары қызметінің мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап.  Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы  кодексіне  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 2, 19, 20-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 72, 77-құжаттар; N 13, 85, 86-құжаттар; N 15, 92, 95-құжаттар; N 16, 98, 102-құжаттар; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16, 18-құжаттар; N 3, 20, 23-құжаттар; N 4, 28, 33-құжаттар; N 5-6, 40-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 12, 88-құжат; N 13, 99-құжат; N 15, 106-құжат; N 16, 131-құжат; N 17, 136, 139, 140, 143, 144-құжаттар; N 19, 146, 147,152-құжаттар):
1) 88-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды тұлғаға жиырма айлық есептік көрсеткіш, ал заңды тұлғаға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
мынадай мазмұндағы бесінші және алтыншы бөліктермен толықтырылсын:
"5. Жинақтаушы зейнетақы қорының Зейнетақы төлеу жөніндегі орталыққа міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы салымшылармен жасалған және қолданылуы тоқтатылған шарттар туралы мәліметтерді табыс етпеуі, уақтылы табыс етпеуі, сол сияқты міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы салымшылармен жасалған және қолданылуы тоқтатылған шарттар туралы шынайы емес мәліметтерді табыс етуі -лауазымды тұлғаға елу айлық есептік көрсеткіш, ал заңды тұлғаға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам коллективного инвестирования и деятельности накопительных пенсионных фондов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 2007 года N 1302
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам коллективного инвестирования и деятельности накопительных пенсионных фондов".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты
Республики Казахстан по вопросам коллективного инвестирования и
деятельности накопительных пенсионных фондов
Статья 1.  Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Кодекс  Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 15, ст. 86; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139, 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 7-8, ст. 19; N 9, ст. 26; N 13, ст. 53; N 14, ст. 58; N 17-18, ст. 72; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 5; N 2, ст. 19, 20; N 3, ст. 22; N 5-6, ст. 31; N 8, ст. 45; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N 12, ст. 72, 77; N 13, ст. 85, 86; N 15, ст. 92, 95; N 16, ст. 98, 102; N 23, ст. 141; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 16, 18; N 3, ст. 20, 23; N 4, ст. 28, 33; N 5-6, ст. 40; N 9, ст. 67; N 10, ст. 69; N 12, ст. 88; N 13, ст. 99; N 15, ст. 106; N 16, ст. 131; N 17, ст. 136, 139, 140, 143, 144; N 19, ст. 146, 147, 152):
1) в статье 88:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностное лицо в размере двадцати месячных расчетных показателей, на юридическое лицо - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.";
дополнить частями пятой и шестой следующего содержания:
"5. Непредоставление, несвоевременное предоставление накопительным пенсионным фондом Центру по выплате пенсий сведений о заключенных и прекративших действие с вкладчиками договорах о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, а равно предоставление недостоверных сведений о заключенных и прекративших действие с вкладчиками договорах о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов - влекут штраф на должностное лицо в размере пятидесяти месячных расчетных показателей, на юридическое лицо - ста месячных расчетных показателей.

6. Осы баптың бесінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер -лауазымды тұлғаға жүз айлық есептік көрсеткіш, ал заңды тұлғаға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
2) 172-2-бапта:
тақырыбы және бірінші абзацы "қорларының" деген сөзден кейін ", ашық жинақтаушы зейнетақы қорларының ірі қатысушыларының" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзацта:
"лауазымды адамға" деген сөздердің алдынан "жеке тұлғаға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде," деген сөздермен толықтырылсын;
"- айлық есептік көрсеткіштің қырықтан жетпіске дейінгі" деген сөздер "жүз айлық есептік көрсеткіш" деген сөздермен, "айлық есептік көрсеткіштің төрт жүз елуге дейінгі" деген сөздер "екі жүз елу айлық есептік көрсеткіш" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) мынадай мазмұндағы 179-3-баппен толықтырылсын:
"179-3-бап. Жинақтаушы зейнетақы қорларының және/немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасын бұзуы, сондай-ақ пруденциалдық нормативтерді немесе басқа сақталуы міндетті нормалар мен лимиттерді орындамауы
1. Жинақтаушы зейнетақы қорларының, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасын мыналар түрінде бұзуы:
бухгалтерлік есепті жүргізуден жалтару, егер бұл іс-әрекетте қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса;
ондағы көрсеткіштердің не пруденциалдық нормативтерді орындау жөніндегі мәліметтердің және (немесе) Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында айқындалған сақталуы міндетті басқа да нормалар мен лимиттердің бұрмалануына әкеп соққан қаржылық есептілікті жасау -
лауазымды тұлғаға жетпіс айлық есептік көрсеткіш, заңды тұлғаға үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жинақтаушы зейнетақы қорларының, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың уәкілетті орган белгілеген пруденциалдық нормативтерді және (немесе) басқа да сақталуы міндетті нормалар мен лимиттерді бірнеше рет (қатарынан он екі күнтізбелік ай ішінде екі және одан да көп рет) орындамауы-
заңды тұлғаға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
4) 573-баптың бірінші бөлігіндегі:
"88 (бірінші бөлік)" деген сөздер "88 (бірінші, бесінші және алтыншы бөліктер)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"175-2," деген цифрлардан кейін "179-3," деген цифрлармен толықтырылсын.

6. Деяния, предусмотренные частью пятой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания - влекут штраф на должностное лицо в размере ста месячных расчетных показателей, на юридическое лицо - в размере двухсот месячных расчетных показателей.";
2) в статье 172-2:
заголовок и абзац первый после слова "фондами" дополнить словами ", крупными участниками открытых накопительных пенсионных фондов";
в абзаце втором:
после слова "штраф" дополнить словами "на физическое лицо в размере пятидесяти,";
слова "от сорока до семидесяти" заменить словом "ста", слова "до четырехсот пятидесяти" заменить словами "двухсот пятидесяти";
3) дополнить статьей 179-3 следующего содержания:
"Статья 179-3. Нарушение накопительными пенсионными фондами и/или
организациями, осуществляющими инвестиционное
управление пенсионными активами законодательства
Республики Казахстан о бухгалтерском учете и
финансовой отчетности, а также невыполнение
пруденциальных нормативов или других обязательных
к соблюдению норм и лимитов
1. Нарушение законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности накопительными пенсионными фондами, организациями, осуществляющими инвестиционное управление пенсионными активами, совершенное в виде:
уклонения от ведения бухгалтерского учета, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния;
составления финансовой отчетности, приведшей к искажению содержащихся в ней показателей либо сведений о выполнении пруденциальных нормативов и (или) других обязательных к соблюдению норм и лимитов, определенных законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении - влечет штраф на должностное лицо в размере семидесяти месячных расчетных показателей, на юридическое лицо - трехсот месячных расчетных показателей.
2. Неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) невыполнение накопительными пенсионными фондами, организациями, осуществляющими инвестиционное управление пенсионными активами, установленных уполномоченным органом пруденциальных нормативов и (или) других обязательных к соблюдению норм и лимитов - влечет штраф на юридическое лицо в размере двухсот месячных расчетных показателей.";
4) в части первой статьи 573:
слова "статьями 88 (часть первая)" заменить словами "статьями 88 (части первая, пятая и шестая)";
после цифр "175-2," дополнить цифрами "179-3,".

2. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 2, 184-құжат; N 15, 281-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 5, 58-құжат; N 13-14, 205-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 11-12, 176-құжат; N 17-18, 224-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 9, 86-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 5, 31-құжат; N 10, 51-құжат; N 11, 56, 67-құжаттар; N 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; N 15, 86-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 140-құжат; 2005 ж., N 7-8, 24-құжат; N 14, 55, 58-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45-құжат; N 11, 55-құжат; N 16, 99-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 4, 28, 33-құжаттар):
1) 2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"2-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бақылау - бір заңды тұлғаның мынадай шарттардың бірі: бір тұлғаның заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу үлестерінің не басқа тұлғаның орналастырылған акцияларының (артықшылықты және қоғам сатып алған акцияларды шегере отырып) елу процентінен астамына дербес не бір немесе бірнеше тұлғамен бірлесіп тікелей немесе жанама иеленуі не басқа заңды тұлға акцияларының елу процентінен астамымен дербес дауыс беру мүмкіндігінің болуы;
бір заңды тұлғаның басқа заңды тұлға директорлар кеңесінің немесе басқармасының кемінде жартысын сайлау мүмкіндігінің болуы;
бір заңды тұлғаның қаржылық есептілігін аудиторлық есепке сәйкес басқа заңды тұлғаның қаржылық есебіне қосқан кезде;
бір заңды тұлғаның қаржылық есептілігін секьюритилендіру туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған арнайы қаржы компаниясының қаржылық есептілігін қоспағанда, аудиторлық есепке сәйкес басқа заңды тұлғаның қаржылық есебіне қосқан кезде;
2) банк акцияларын жанама иелену (дауыс беру) - банктің, банктің ірі қатысушысының, банк холдингінің немесе заңды тұлғалардың акцияларын (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) иелену арқылы банктің бірлескен ірі қатысушы, банк холдингі болып табылатын тұлғалардың шешімін айқындау мүмкіндігі;
3) банк конгломераты - бас ұйымнан және оның еншілес ұйымдарынан, сондай-ақ бас ұйым және (немесе) оның еншілес ұйымдары капиталына қомақты қатысатын ұйымдардан тұратын және мынадай шарттардың біріне сәйкес келетін заңды тұлғалар тобы:
банк бас ұйым болып табылады немесе еншілес ұйымдардың бірі банк болып табылады;
банк бас ұйым болып табылмайды, бірақ топтың қызметі негізінен банк секторында шоғырланған, яғни банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың жиынтық активтерінің, топтың жиынтық активтеріне топтың қатынасы қырық және одан да көп процентті құрайды;
банк бас ұйым болып табылмайды, бірақ топта бір банк және өзге қаржылық ұйым бар.
Ұлттық басқарушы компания немесе ұлттық холдинг бас ұйым болып табылатын заңды тұлғалар тобы банк конгломератына жатпайды.
Егер заңды тұлғалар тобында бас ұйым - Қазақстан Республикасының резиденті емес-банк болатын болса, онда Қазақстан Республикасының резиденті-еншілес банк және оның еншілес ұйымдары, сондай-ақ еншілес банк және оның еншілес ұйымдары капиталына қомақты қатысатын ұйымдар банк конгломераты болып танылады;

2. В  Закон  Республики Казахстан от 31 августа 1995 г. "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 184; N 15, ст. 281; N 19, ст. 370; 1997 г., N 5, ст. 58; N 13-14, ст. 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 11-12, ст. 176; N 17-18, ст. 224; 1999 г, N 20, ст. 727; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 22, ст. 408; 2001 г., N 8, ст. 52; N 9, ст. 86; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 5, ст. 31; N 10, ст. 51; N 11, ст. 56, 67; N 15, ст. 138, 139; 2004 г., N 11-12, ст. 66; N 15, ст. 86; N 16, ст. 91; N 23, ст. 140; 2005 г., N 7-8, ст. 24; N 14, ст. 55, 58; N 23, ст. 104; 2006 г., N 3, ст. 22; N 4, ст. 24; N 8, ст. 45; N 11, ст. 55; N 16, ст. 99; 2007 г., N 2, ст. 18; N 4, ст. 28, 33):
1) статью 2 изложить в следующей редакции:
"Статья 2. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) контроль - возможность одного юридического лица определять решения другого юридического лица, возникающая при наличии одного из следующих условий:
прямое или косвенное владение одним лицом самостоятельно либо совместно с одним или несколькими лицами более пятьюдесятью процентами долей участия в уставном капитале юридических лиц либо размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) акций другого лица либо наличие возможности самостоятельно голосовать более пятьюдесятью процентами акций другого юридического лица;
наличие возможности одного юридического лица избирать не менее половины состава совета директоров или правления другого юридического лица;
включение финансовой отчетности одного юридического лица, за исключением финансовой отчетности специальной финансовой компании, созданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан о секьюритизации, в финансовую отчетность другого юридического лица в соответствии с аудиторским отчетом;
наличие возможности одного юридического лица определять решения другого юридического лица в силу договора (подтверждающих документов) или иным образом в случаях, предусмотренных нормативным правовым актом уполномоченного органа;
2) косвенное владение (голосование) акциями банка - возможность определять решения банка, крупного участника банка, банковского холдинга или лиц, совместно являющихся крупным участником банка, банковским холдингом, через владение акциями (долями участия в уставном капитале) юридических лиц;
3) банковский конгломерат - группа юридических лиц, состоящая из родительской организации и ее дочерних организаций, а также организаций, в которых родительская организация и (или) ее дочерние организации имеют значительное участие в капитале, и которая соответствует одному из следующих условий:
банк является родительской организацией или одна из дочерних организаций является банком;
банк не является родительской организацией, но деятельность группы в основном сосредоточена в банковском секторе, то есть отношение совокупных активов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, группы к совокупным активам группы составляет сорок и более процентов;
банк не является родительской организацией, но в группе имеются один банк и иная финансовая организация.
Группа юридических лиц, в которой национальная управляющая компания или национальный холдинг является родительской организацией, не относится к банковскому конгломерату.
Если в группе юридических лиц присутствует родительская организация - банк-нерезидент Республики Казахстан, то банковским конгломератом признается дочерний банк-резидент Республики Казахстан и его дочерние организации, а также организации, в которых дочерний банк и его дочерние организации имеют значительное участие в капитале;

4) банк холдингі - уәкілетті органның жазбаша келісіміне сәйкес банктің орналастырылған (артықшылықты және банк сатып алған акцияларды шегере отырып) акцияларының жиырма бес немесе одан астам процентін тікелей немесе жанама иеленетін (осындай иеленуші мемлекет немесе ұлттық холдинг не ұлттық басқарушы компания болып табылатын жағдайларды қоспағанда) немесе:
банктің дауыс беретін акцияларының жиырма бес немесе одан астам процентімен тікелей немесе жанама дауыс беруге;
шарттың күшіне қарай не өзгеше түрде банк қабылдайтын шешімдерді айқындауға немесе бақылау жасауға мүмкіндігі бар заңды тұлға;
5) банктің реттеуші меншікті капиталы (бұдан әрі - меншікті капитал) - банктің инвестициялары шегерілген капитал сомасы;
6) банктің ірі қатысушысы - уәкілетті органның жазбаша келісіміне сәйкес банктің орналастырылған (артықшылықты және банк сатып алған акцияларды шегере отырып) акцияларының он немесе одан астам процентін тікелей немесе жанама иеленетін (мемлекет немесе ұлттық холдинг не ұлттық басқарушы компания осындай иеленуші болып табылатын жағдайларды, сондай-ақ осы Заңда көзделген қоспағанда) немесе:
банктің дауыс беретін акцияларының он немесе одан астам процентімен тікелей немесе жанама дауыс беруге;
шарттың күшіне қарай не өзгеше түрде уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде айқындалған тәртіппен банк қабылдайтын шешімдерге ықпал ету мүмкіндігі бар жеке және заңды тұлға;
7) бас ұйым - басқа заңды тұлғаға бақылау жасайтын заңды тұлға;
8) депозит - бір тұлға (депозитор) басқа тұлғаға - банкке, оның ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі - Ұлттық Банк) және Ұлттық почта операторына олар номиналды түрде қайтарылатын шартпен, алғашқы талап етуі бойынша немесе қандай да бір мерзімнен кейін толық немесе бөліп-бөліп, алдын ала келісілген үстемесімен не онсыз, депозиторға тікелей не оның тапсыруымен үшінші тұлғаға берілетініне қарамастан, беретін ақша;
9) еншілес ұйым - басқа заңды тұлға тарапынан бақылау жасалатын заңды тұлға;
10) жарғылық капиталға қатысу үлестерін жанама иелену не заңды тұлғалардың акцияларын иелену (акцияларымен дауыс беру) - заңды тұлғаның, заңды тұлғаның ірі қатысушысының немесе басқа заңды тұлғалардың акцияларын (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерімен) иелену (акцияларымен дауыс беру) арқылы бірлесіп заңды тұлғаның ірі қатысушысы болып табылатын тұлғалардың шешімдерін анықтау мүмкіндігі;
11) заңды тұлғаның ірі қатысушысы - заңды тұлғаның жарғылық капиталға қатысу үлестерінің немесе дауыс беретін акцияларының он немесе одан астам процентін иеленетін (осындай иеленуші мемлекет немесе ұлттық холдинг не ұлттық басқарушы компания болып табылатын жағдайларды қоспағанда) жеке немесе заңды тұлға;

4) банковский холдинг - юридическое лицо (за исключением случаев, когда таким владельцем является государство или национальный холдинг либо национальная управляющая компания), которое в соответствии с письменным согласием уполномоченного органа может владеть прямо или косвенно двадцатью пятью или более процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций банка или иметь возможность:
голосовать прямо или косвенно двадцатью пятью или более процентами голосующих акций банка;
определять решения, принимаемые банком, в силу договора либо иным образом или иметь контроль;
5) регуляторный собственный капитал (далее - собственный капитал) банка - сумма капитала за вычетом инвестиций банка;
6) крупный участник банка - физическое или юридическое лицо (за исключением случаев, когда таким владельцем является государство или национальный холдинг либо национальная управляющая компания, а также случаев, предусмотренных настоящим Законом), которое в соответствии с письменным согласием уполномоченного органа может владеть прямо или косвенно десятью или более процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций банка или иметь возможность:
голосовать прямо или косвенно десятью или более процентами голосующих акций банка;
оказывать влияние на принимаемые банком решения в силу договора либо иным образом в порядке, определяемом нормативным правовым актом уполномоченного органа;
7) родительская организация - юридическое лицо, которое имеет контроль над другим юридическим лицом;
8) депозит - деньги, передаваемые одним лицом (депозитором) другому лицу - банку, в том числе Национальному Банку Республики Казахстан (далее - Национальный Банк) и Национальному оператору почты, на условиях их возврата в номинальном выражении независимо от того, должны ли они быть возвращены по первому требованию или через какой-либо срок, полностью или по частям с заранее оговоренной надбавкой либо без таковой непосредственно депозитору либо переданы по его поручению третьим лицам;
9) дочерняя организация - юридическое лицо, по отношению к которому другое юридическое лицо имеет контроль;
10) косвенное владение долями участия в уставном капитале либо владение (голосование) акциями юридического лица - возможность определять решения юридического лица, крупного участника юридического лица или лиц, совместно являющихся крупным участником юридического лица, через владение (голосование) акциями (долями участия в уставном капитале) других юридических лиц;
11) крупный участник юридического лица - физическое или юридическое лицо (за исключением случаев, когда таким владельцем является государство или национальный холдинг либо национальная управляющая компания), которое владеет прямо или косвенно десятью или более процентами долей участия в уставном капитале или голосующих акций юридического лица;

12) капиталға қомақты қатысу - дауыс беретін акциялардың (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) жиырма және одан астам процентін тікелей немесе жанама, дербес немесе бір не бірнеше тұлғамен бірлесіп иелену не акциялардың жиырма және одан астам процентімен дауыс беру мүмкіндігінің болуы;
13) мінсіз іскерлік бедел - кәсіпқойлықты, адалдықты, экономикалық қызмет саласындағы қылмыстары немесе орташа ауырлықтағы, ауыр және аса ауыр қылмыстары үшін алынбаған немесе өтелмеген сотталғандығы жоқ екенін растайтын фактілердің болуы.";
2) 8-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"банк пен арнайы қаржы компаниясы арасындағы секьюритилендіру мәмілесін жүзеге асыру аясында шығарылған секьюритилендіру туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған арнайы қаржы компаниясының облигацияларымен мәмілелерді жүзеге асыруға қолданылмайды.";
3) 11-1-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы 15) тармақшамен толықтырылсын:
"15) банк еншілес ұйымды - Қазақстан Республикасының резиденттері -банкті, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын, ашық жинақтаушы зейнетақы қорын құрған немесе сатып алған жағдайда, осы Заңмен немесе сақтандыру және сақтандыру қызметі, зейнетақымен қамсыздандыру туралы Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген банк холдингі, банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы мәртебесін алуға берілетін құжаттар.";
5-тармақтың 7) тармақшасындағы "негіз болып табылады" деген сөз алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) банк холдингі, Қазақстан Республикасының резиденттері - банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы мәртебесін алуға (банк еншілес ұйымды - Қазақстан Республикасының резиденттері - банкті, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын, ашық жинақтаушы зейнетақы қорын құрған немесе сатып алған жағдайда) келісім беру үшін осы Заңмен, сақтандыру және сақтандыру қызметі, зейнетақымен қамсыздандыру туралы Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген талаптарды сақтамауы негіз болып табылады.";
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Осы бапта көзделген құжаттардың толық пакетін ұсынған және барлық талаптарды орындаған жағдайда уәкілетті орган еншілес ұйымды құруға немесе сатып алуға рұқсат береді және бір уақытта осы Заңға, сақтандыру және сақтандыру қызметі немесе зейнетақымен қамсыздандыру туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес банк холдингі, Қазақстан Республикасының резиденттері - банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы мәртебесін алуға келісім береді.";

12) значительное участие в капитале - это владение прямо или косвенно, самостоятельно или совместно с одним или несколькими лицами двадцатью и более процентами голосующих акций (долей участия в уставном капитале) либо наличие возможности голосовать двадцатью и более процентами акций;
13) безупречная деловая репутация - наличие фактов, подтверждающих профессионализм, добросовестность, отсутствие неснятой или непогашенной судимости за преступления в сфере экономической деятельности или за преступления средней тяжести, тяжкие и особо тяжкие преступления.";
2) пункт 5 статьи 8 дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"облигациями специальной финансовой компании, созданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан о секьюритизации, выпущенными в рамках осуществления сделки секьюритизации между банком и специальной финансовой компанией.";
3) в статье 11-1:
пункт 3 дополнить подпунктом 15) следующего содержания:
"15) в случае создания или приобретения банком дочерней организации - банка, страховой (перестраховочной) организации, открытого накопительного пенсионного фонда - резидентов Республики Казахстан - документы на получение статуса банковского холдинга, крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, открытого накопительного пенсионного фонда, предусмотренные настоящим Законом или законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности, пенсионном обеспечении.";
пункт 5 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) несоблюдение требований, предусмотренных настоящим Законом, законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности, пенсионном обеспечении, для выдачи согласия на получение статуса банковского холдинга, крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, открытого накопительного пенсионного фонда - резидентов Республики Казахстан (в случае создания или приобретения банком дочерней организации - банка, страховой (перестраховочной) организации, открытого накопительного пенсионного фонда - резидентов Республики Казахстан).";
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. В случае представления полного пакета документов и выполнения всех требований, предусмотренных в настоящей статье, уполномоченный орган выдает разрешение на создание или приобретение дочерней организации и одновременно согласие на приобретение статуса банковского холдинга, крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации или открытого накопительного пенсионного фонда - резидентов Республики Казахстан в соответствии с настоящим Законом, законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности или пенсионном обеспечении.";

4) 19-баптың 3-тармағының екінші бөлігінде "банктің уәкілеттік берілген органдары" деген сөздер "құрылтай жиналысы (жалғыз құрылтайшы) деген сөздермен ауыстырылсын";
5) 20-бапта:
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тізбесі уәкілетті органмен белгіленетін халықаралық қаржы ұйымдарында осы баппен белгіленген жұмыс стажы және (немесе) қаржылық қызмет көрсету және (немесе) оны реттеу және (немесе) қаржы ұйымдарына аудит жүргізу бойынша қызмет көрсету саласындағы жұмыс стажы жоқ;";
4-тармақта:
бірінші бөліктің 1), 2), 3) тармақшаларында "қаржылық қызмет көрсету және (немесе) оны реттеу саласында" деген сөздер алынып тасталсын;
екінші бөлікте "қаржылық қызмет көрсету және (немесе) оны реттеу саласында" деген сөздер "осы баптың 2-тармағының 2) тармақшасымен көзделген" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтың екінші бөлігінде:
"құжаттар" деген сөз "құжаттардың толық пакетін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бұзуға" деген сөзден кейін "не еңбек шарты болмаған жағдайда осы басшы қызметкердің өкілеттіктерін тоқтату бойынша шаралар қабылдауға" деген сөздермен толықтырылсын;
9-тармақтың екінші бөлігі "бұзуға" деген сөзден кейін "не еңбек шарты болмаған жағдайда осы басшы қызметкердің өкілеттіктерін тоқтату бойынша шаралар қабылдауға" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 26-баптың 2-тармағында:
а) тармақшасы "әзірлеуге," деген сөзден кейін "осы Заңның 20-бабына сәйкес басшы қызметкерлерді уәкілетті органмен келісуге," деген сөздермен толықтырылсын;
б) тармақшасында "белгіленген талаптарға сәйкес мөлшерде жарғылық капиталы болуға" деген сөздер "белгіленген ең төменгі мөлшерден кем емес мөлшерде жарғылық капиталды төлеуге" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 55-баптың үшінші бөлігі алынып тасталсын;
8) 74-1-баптың 2-тармағында:
"есепке алу және сақтау үшін банкке сеніп тапсырылған немесе оның қаржы құралдарына орналастырылған" деген сөздер "кастодиан банкке сақтау және есепке алу үшін сеніп тапсырылған" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Зейнетақы активтері" деген сөздердің алдынан "Кастодиан банкке сақтау және есепке алу үшін сеніп тапсырылған" деген сөздермен толықтырылсын.
3. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 1997 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж, N 12, 186-құжат; 1998 ж, N 24, 437-құжат; 1999 ж., N 8, 237-құжат; N 23, 925-құжат; 2001 ж., N 17-18, 245-құжат; N 20, 257-құжат; 2002 ж, N 1, 1-құжат; N 23-24, 198-құжат; 2003 ж, N 1-2, 9-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 139-құжат; N 21-22, 160-құжат; 2004 ж, N 11-12, 66-құжат; N 23, 140,142-құжаттар; 2005 ж, N 7-8, 19-құжат; N 11, 39-құжат; N 14, 55, 58-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж, N 3, 22-құжат; N 8, 45-құжат; N 12, 69-құжат; N 23, 141-құжат; 2007 ж, N 2, 18-құжат; N 3, 20-құжат; N 4, 28, 30-құжаттар; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат):

4) в части второй пункта 3 статьи 19 слова "уполномоченным органом банка" заменить словами "учредительным собранием (единственным учредителем)";
5) в статье 20:
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) не имеющее установленного настоящей статьей стажа работы в международных финансовых организациях, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, и (или) стажа работы в сфере предоставления и (или) регулирования финансовых услуг и (или) услуг по проведению аудита финансовых организаций;";
в пункте 4:
в подпунктах 1), 2), 3) части первой слова "в сфере предоставления и (или) регулирования финансовых услуг" исключить;
в части второй слова "в сфере предоставления и (или) регулирования финансовых услуг" заменить словами ", предусмотренного подпунктом 2) пункта 2 настоящей статьи,";
в части второй пункта 5:
после слова "непредставления" дополнить словами "полного пакета";
дополнить словами ", либо в случае отсутствия трудового договора принять меры по прекращению полномочий данного руководящего работника";
часть вторую пункта 9 дополнить словами "либо в случае отсутствия трудового договора принять меры по прекращению полномочий данного руководящего работника";
6) в пункте 2 статьи 26:
подпункт а) после слов "Национального Банка," дополнить словами "согласовать с уполномоченным органом руководящих работников в соответствии со статьей 20 настоящего Закона,";
в подпункте б) слова "иметь уставный капитал в размере, соответствующем требованиям, установленным" заменить словами "оплатить уставный капитал в размере, не ниже минимального размера, установленного";
7) часть третью статьи 55 исключить;
8) в пункте 2 статьи 74-1:
слова "банку для учета и хранения или размещенные в его финансовые инструменты" заменить словами "банку-кастодиану для учета и хранения";
после слов "активы специальной финансовой компании" дополнить словами ", вверенные банку-кастодиану для хранения и учета,".
3. В  Закон  Республики Казахстан от 20 июня 1997 г. "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 186; 1998 г., N 24, ст. 437; 1999 г., N 8, ст. 237; N 23, ст. 925; 2001 г., N 17-18, ст. 245; N 20, ст. 257; 2002 г., N 1, ст. 1; N 23-24, ст. 198; 2003 г., N 1-2, ст. 9; N 11, ст. 56; N 15, ст. 139; N 21-22, ст. 160; 2004 г., N 11-12, ст. 66; N 23, ст. 140, 142; 2005 г., N 7-8, ст. 19; N 11, ст. 39; N 14, ст. 55, 58; N 23, ст. 104; 2006 г., N 3, ст. 22; N 8, ст. 45; N 12, ст. 69; N 23, ст. 141; 2007 г., N 2, ст. 18; N 3, ст. 20; N 4, ст. 28, 30; N 9, ст. 67; N 10, ст. 69):

1) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1 -бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) автоматтандырылған ақпараттық жүйе - жинақтаушы зейнетақы қорының жеке зейнетақы шотындағы зейнетақы активтерін және жинақталған қаражаттарын есепке алуды жүзеге асыруға қажетті және ақпараттың сенімділігін, сақталуын және оны рұқсатсыз кіруден қорғауды қамтамасыз ететін бағдарламалық қамтамасыз етілуі;
2) аффилиирленген тұлғалар - тікелей және (немесе) жанама түрде шешімдерді айқындауға және (немесе) әрқайсысы (тұлғалардың бірі) қабылдайтын шешімге ықпал етуге, соның ішінде жасалған мәмілеге орай, мүмкіндігі бар (өздеріне берілген өкілеттіктер шеңберінде бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды қоспағанда) жеке немесе заңды тұлғалар;
3) ашық жинақтаушы зейнетақы қорының акцияларын жанама иелену (дауыс беру) - ашық жинақтаушы зейнетақы қорының, ашық жинақтаушы зейнетақы қоры ірі қатысушысының немесе заңды тұлғаның акцияларын (жарғылық капиталына қатысу үлестерін) иелену арқылы ашық жинақтаушы зейнетақы қорының бірлескен ірі қатысушысы болып табылатын тұлғалардың шешімдерін айқындау мүмкіндігі;
4) ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы - уәкілетті органның жазбаша келісіміне сәйкес ашық жинақтаушы зейнетақы қорының дауыс беретін акцияларының он немесе одан астам процентін тікелей немесе жанама иелене алатын (мемлекет осындай иеленуші болып табылатын жағдайларды, сондай-ақ осы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда) немесе:
ашық жинақтаушы зейнетақы қоры акцияларының он немесе одан астам дауыс беретін процентімен тікелей немесе жанама дауыс беру;
ашық жинақтаушы зейнетақы қоры қабылдайтын шешімдерге шартқа орай не уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде айқындалатын тәртіппен өзгеше түрде ықпал ету мүмкіндігіне ие Қазақстан Республикасының резиденті - жеке тұлға немесе заңды тұлға;
5) әлеуметтік жеке код - азаматқа, сондай-ақ осы Заңға сәйкес зейнетақымен қамсыздандыру құқығы қолданылатын адамдарға берілетін тұрақты жеке код;
6) бақылау - бір заңды тұлғаның басқа заңды тұлғаның шешімдерін айқындау мүмкіндігі, ол:
бір тұлға басқа тұлғаның дауыс беретін акцияларының елу процентінен астамын дербес не бір немесе бірнеше тұлғамен бірлесіп тікелей немесе жанама иеленетін не басқа заңды тұлға акцияларының елу процентінен астамымен дербес дауыс беру мүмкіндігі болатын;
бір заңды тұлғаның басқа заңды тұлғаның директорлар кеңесі немесе басқармасы құрамының кемінде жартысын сайлау мүмкіндігі болатын;
бір заңды тұлғаның қаржы есептілігі аудиторлық есепке сәйкес басқа заңды тұлғаның қаржы есептілігіне қосылатын;
бір заңды тұлғаның шартқа (растайтын құжаттарға) орай немесе уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген жағдайларда өзгеше түрде басқа заңды тұлғаның шешімдерін айқындау мүмкіндігі болатын жағдайлардың бірі болған кезде туындайды;

1) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) автоматизированная информационная система - программное обеспечение накопительного пенсионного фонда, необходимое для осуществления им учета пенсионных активов и накоплений на индивидуальном пенсионном счете и обеспечивающее надежность, сохранность и защиту информации от несанкционированного доступа;
2) аффилиированные лица - физические или юридические лица (за исключением государственных органов, осуществляющих контрольные и надзорные функции в рамках предоставленных им полномочий), имеющие возможность прямо и (или) косвенно определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые друг другом (одним из лиц) решения, в том числе в силу заключенной сделки;
3) косвенное владение (голосование) акциями открытого накопительного пенсионного фонда - возможность определять решения открытого накопительного пенсионного фонда, крупного участника открытого накопительного пенсионного фонда или лиц, совместно являющихся крупным участником открытого накопительного пенсионного фонда, через владение акциями (долями участия в уставном капитале) юридических лиц;
4) крупный участник открытого накопительного пенсионного фонда - физическое лицо-резидент Республики Казахстан или юридическое лицо (за исключением случаев, когда таким владельцем является государство, а также случаев, предусмотренных настоящим Законом), которое в соответствии с письменным согласием уполномоченного органа может владеть прямо или косвенно десятью или более процентами голосующих акций открытого накопительного пенсионного фонда или иметь возможность:
голосовать прямо или косвенно десятью или более процентами голосующих акций открытого накопительного пенсионного фонда;
оказывать влияние на принимаемые открытым накопительным пенсионным фондом решения в силу договора либо иным образом в порядке, определяемом нормативными правовыми актами уполномоченного органа;
5) социальный индивидуальный код - постоянный индивидуальный код, присваиваемый гражданину, а также лицам, на которых распространяется право на пенсионное обеспечение в соответствии с настоящим Законом;
6) контроль - возможность одного юридического лица определять решения другого юридического лица, возникающая при наличии одного из следующих условий:
прямое или косвенное владение одним лицом самостоятельно либо совместно с одним или несколькими лицами более пятьюдесятью процентами голосующих акций другого лица либо наличие возможности самостоятельно голосовать более пятьюдесятью процентами акций другого юридического лица;
наличие возможности одного юридического лица избирать не менее половины состава совета директоров или правления другого юридического лица;
включение финансовой отчетности одного юридического лица в финансовую отчетность другого юридического лица в соответствии с аудиторским отчетом;
наличие возможности одного юридического лица определять решения другого юридического лица в силу договора (подтверждающих документов) или иным образом в случаях, предусмотренных нормативным правовым актом уполномоченного органа;

7) бас ұйым - басқа заңды тұлғаға бақылау жасайтын заңды тұлға;
8) баспасөз басылымы - тізбесін уәкілетті орган белгілейтін мерзімді баспасөз басылымдары;
9) диверсификация - зейнетақы активтерінің жоғалып кету қатерін азайту мақсатында оларды уәкілетті орган белгілеген талаптарға сәйкес қаржы құралдарына орналастыру;
10) еншілес ұйым - өзіне қатысты басқа заңды тұлға бақылау жасайтын заңды тұлға;
11) ең төменгі зейнетақы - тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен белгіленген зейнетақы төлемдерінің ең төменгі мөлшері;
12) ерікті зейнетақы жарналары - Қазақстан Республикасының заңдарында және ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартта белгіленетін тәртіппен салымшылардың ез бастамасымен алушының пайдасына жинақтаушы зейнетақы қорларына салатын ақшасы;
13) ерікті зейнетақы жарналарының салымшысы - ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартқа сәйкес өзінің жеке қаражаты есебінен алушының пайдасына ерікті зейнетақы жарналарын жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
14) ерікті зейнетақы жарналарының ставкасы - жинақтаушы зейнетақы қорына төленетін, ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартта белгіленетін төлемнің мөлшері; ерікті кәсіптік зейнетақы жарналары - Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін кәсіптер тізбесі бойынша және Қазақстан Республикасының заңдарында және ерікті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартта белгіленген тәртіппен салымшылардың өз бастамасымен қызметкерлердің пайдасына жинақтаушы зейнетақы қорларына салатын ақшасы;
15) ерікті кәсіптік зейнетақы жарналарының салымшысы - ерікті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартқа сәйкес өзінің жеке қаражаты есебінен қызметкердің пайдасына ерікті кәсіптік зейнетақы жарналарын салуды жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
16) ерікті кәсіптік зейнетақы жарналарының ставкасы - жинақтаушы зейнетақы қорына төленетін, ерікті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартта және осы Заңда белгіленген төлемнің мөлшері;
17) жеке зейнетақы шоты - салымшының (алушының) жинақтаушы зейнетақы қорындағы жеке атаулы шоты, онда Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес оның міндетті не ерікті зейнетақы жарналары немесе ерікті кәсіптік зейнетақы жарналары, инвестициялық кірісі, өсімпұл және өзге де түсімдер есепке алынады және содан зейнетақы төлемдері төленеді;
18) жинақталған зейнетақы қаражаты - міндетті зейнетақы жарналарын, ерікті зейнетақы жарналарын және ерікті кәсіптік зейнетақы жарналарын, инвестициялық кірісті, өсімпұлды және шарттарға, осы Заңға, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де түсімдерді қоса алғанда, салымшының (алушының) жеке зейнетақы шоттарында есептелетін ақша;

7) родительская организация - юридическое лицо, которое имеет контроль над другим юридическим лицом;
8) печатное издание - периодические печатные издания, перечень которых определяется уполномоченным органом;
9) диверсификация - размещение пенсионных активов в финансовые инструменты с целью снижения риска их потерь в соответствии с требованиями, установленными уполномоченным органом;
10) дочерняя организация - юридическое лицо, по отношению к которому другое юридическое лицо имеет контроль;
11) минимальная пенсия - минимальный размер пенсионных выплат, установленный законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
12) добровольные пенсионные взносы - деньги, вносимые вкладчиками по своей инициативе в накопительные пенсионные фонды в пользу получателя в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан и договором о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов;
13) вкладчик добровольных пенсионных взносов - физическое или юридическое лицо, осуществляющее за счет своих собственных средств добровольные пенсионные взносы в пользу получателя в соответствии с договором о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов;
14) ставка добровольных пенсионных взносов - размер платежа в накопительный пенсионный фонд, определяемый договором о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов;
15) добровольные профессиональные пенсионные взносы - деньги, вносимые по своей инициативе вкладчиками в накопительные пенсионные фонды в пользу работников по перечню профессий, который определяется Правительством Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан и договором о пенсионном обеспечении за счет добровольных профессиональных пенсионных взносов;
16) вкладчик добровольных профессиональных пенсионных взносов - физическое или юридическое лицо, осуществляющее за счет своих собственных средств добровольные профессиональные пенсионные взносы в пользу работника в соответствии с договором о пенсионном обеспечении за счет добровольных профессиональных пенсионных взносов;
17) ставка добровольных профессиональных пенсионных взносов - размер платежа в накопительный пенсионный фонд, определяемый договором о пенсионном обеспечении за счет добровольных профессиональных пенсионных взносов и настоящим Законом;
18) индивидуальный пенсионный счет - личный именной счет вкладчика (получателя) в накопительном пенсионном фонде, на котором учитываются его обязательные либо добровольные пенсионные взносы или добровольные профессиональные пенсионные взносы, инвестиционный доход, пеня и иные поступления в соответствии с законодательством Республики Казахстан и с которого производятся пенсионные выплаты;

19) жинақталған зейнетақы қаражатының нақты құны - жинақталған зейнетақы қаражатының Қазақстан Республикасы мемлекеттік статистикасының уәкілетті органы есептен шығаратын тұтыну бағалары индексіне үйлестірілген нақты құны;
20) жинақтаушы зейнетақы қоры - зейнетақы жарналарын тартуды және зейнетақы төлемдері жөніндегі қызметті, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
21) жинақтаушы зейнетақы қорында бөлектеп есеп жүргізу - заңды тұлға ретінде жинақтаушы зейнетақы қорының бухгалтерлік балансына зейнетақы активтерін енгізбеу;
22) заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы қатысу үлестерін жанама иелену не акцияларын иелену (олармен дауыс беру) - басқа заңды тұлғалардың акцияларын (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерін иелену (олармен дауыс беру) арқылы заңды тұлғаның, заңды тұлғаның ірі қатысушысының немесе бірлесіп заңды тұлғаның ірі қатысушысы болып табылатын тұлғалардың шешімдерін айқындау мүмкіндігі;
23) зейнетақы - Орталықтан, жинақтаушы зейнетақы қорларынан төленетін зейнетақы төлемдерінің жиынтығы;
24) зейнетақы активтері - зейнетақы төлемдері мен аударымдарын, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорларынан аударымдарды Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен қамтамасыз етуге және жүзеге асыруға арналған ақша, бағалы қағаздар, өзге де қаржы құралдары;
25) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым - жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын заңды тұлға;
26) зейнетақы төлемдері:
Орталықтан - 1998 жылғы 1 қаңтардағы жай-күйі бойынша кемінде алты ай еңбек стажы бар жеке адамдарға еңбек стажына бара-бар түрде жүзеге асырылатын ақша қаражатын төлеу;
жинақтаушы зейнетақы қорларынан - алушыларға жүзеге асырылатын жинақталған зейнетақы қаражатын төлеу;
27) зейнетақы төлемдерін алушы (бұдан әрі - алушы) - Орталықтан зейнетақы төлемдері тағайындалған және (немесе) жинақтаушы зейнетақы қорынан зейнетақы төлемдерін алуға құқығы бар жеке адам;
28) зейнетақылық аннуитет шарты - сақтандыру шарты, оған сәйкес сақтанушы (зейнетақы төлемдерін алушы) сақтандыру ұйымына жинақталған зейнетақы қаражатының сомасын беруге міндеттенеді, ал сақтандыру ұйымы сақтанушының (зейнетақы төлемдерін алушының) пайдасына өмір бойына немесе белгілі бір уақыт кезеңі ішінде сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға міндеттенеді;

19) пенсионные накопления - деньги вкладчика (получателя), учитываемые на его индивидуальном пенсионном счете, включающие обязательные пенсионные взносы, добровольные пенсионные взносы и добровольные профессиональные пенсионные взносы, инвестиционный доход, пеню, иные поступления в соответствии с договорами, настоящим Законом, законодательством Республики Казахстан;
20) реальная стоимость пенсионных накоплений - номинальная стоимость пенсионных накоплений, скорректированная на индекс потребительских цен, исчисляемый уполномоченным органом государственной статистики Республики Казахстан;
21) накопительный пенсионный фонд - юридическое лицо, осуществляющее деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам, а также деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
22) раздельный учет в накопительном пенсионном фонде - невключение пенсионных активов в бухгалтерский баланс накопительного пенсионного фонда как юридического лица;
23) косвенное владение долями участия в уставном капитале либо владение (голосование) акциями юридического лица - возможность определять решения юридического лица, крупного участника юридического лица или лиц, совместно являющихся крупным участником юридического лица, через владение (голосование) акциями (долями участия в уставном капитале) других юридических лиц;
24) пенсия - совокупность пенсионных выплат из Центра, накопительных пенсионных фондов;
25) пенсионные активы - деньги, ценные бумаги, иные финансовые инструменты, предназначенные для обеспечения и осуществления пенсионных выплат и переводов, а также изъятий из накопительных пенсионных фондов в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан;
26) организация, осуществляющая инвестиционное управление пенсионными активами, юридическое лицо, осуществляющее инвестиционное управление пенсионными активами накопительных пенсионных фондов;
27) пенсионные выплаты из:
Центра - выплаты денег физическим лицам, имеющим трудовой стаж не менее шести месяцев по состоянию на 1 января 1998 года, осуществляемые пропорционально трудовому стажу;
накопительных пенсионных фондов - выплаты пенсионных накоплений получателям;
28) получатель пенсионных выплат (далее - получатель) - физическое лицо, которому назначены пенсионные выплаты из Центра и (или) имеющее право на получение пенсионных выплат из накопительного пенсионного фонда;
29) договор пенсионного аннуитета - договор страхования, согласно которому страхователь (получатель пенсионных выплат) обязуется передать страховой организации сумму пенсионных накоплений, а страховая организация обязуется осуществлять страховые выплаты в пользу страхователя (получателя пенсионных выплат) пожизненно или в течение определенного периода времени;

30) зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт - зейнетақы жарналарымен, жинақталған қаражаттарымен және төлемдер алумен байланысты құқықтық қатынастарды белгілеу, өзгерту немесе тоқтату туралы, бір жағынан жинақтаушы зейнетақы қоры және екінші жағынан салымшы және (немесе) алушы жасасатын шарт;
31) инвестициялық декларация - зейнетақы ережесіне қосымша болып табылатын және инвестициялау объектілерінің тізбесін, зейнетақы активтеріне қатысты инвестициялық қызметтің мақсаттарын, стратегияларын, талаптарын және шектеулерін, зейнетақы активтерін хеджирлеу және әртараптандыру талаптарын анықтайтын құжат;
32) инвестициялық кіріс - жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтерін инвестициялау нәтижесінде алынатын ақша;
33) инвестициялық портфель - зейнетақы активтерінің құрамына кіретін қаржы құралдары жиынтығы;
34) капиталға қомақты қатысу - дауыс беретін акциялардың (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) жиырма және одан да көп процентін тікелей немесе жанама, дербес немесе бір немесе бірнеше тұлғамен бірлесіп иелену не акциялардың жиырма және одан да көп процентімен дауыс беру мүмкіндігінің болуы;
35) кастодиан банк - бағалы қағаздар жөніндегі құқықтарды тіркеу мен есепке алу, құжаттамалық бағалы қағаздарды сақтау және клиенттердің ақшасын есепке алу жөніндегі қызметті жүзеге асырушы банк;
36) кастодиандық шарт - кастодиан банк пен оның клиенті жасасатын бағалы қағаздар мен ақшаны жауапкершілікпен сақтау және есепке алу туралы шарт;
37) мемлекеттік базалық зейнетақы төлемі - Қазақстан Республикасының азаматтарына осы Заңмен белгіленген зейнеткерлік жасқа жеткен соң берілетін ай сайынғы ақшалай төлем;
38) міндетті зейнетақы жарналары - осы Заңға сәйкес, жинақтаушы зейнетақы қорларына Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленетін тәртіппен салынатын ақша;
39) міндетті зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі агент (бұдан әрі -агент) - Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын шетелдік заңды тұлғаны қоса алғанда, жеке немесе заңды тұлға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен міндетті зейнетақы жарналарын есептеп шығаратын, ұстап қалатын (есептеп қосатын) және аударатын шетелдік заңды тұлғалардың филиалдары, өкілдіктері;
40) міндетті зейнетақы жарналарының салымшысы - міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасасқан және жинақтаушы зейнетақы қорында жеке зейнетақы шоты бар жеке тұлға;
41) міндетті зейнетақы жарналарының ставкасы - салымшының зейнетақы жарналарын есептеу үшін алынатын кірісіне проценттік қатынаспен көрсетілген жинақтаушы зейнетақы қорына төлем мөлшері;

30) договор о пенсионном обеспечении - договор, заключаемый накопительным пенсионным фондом, с одной стороны, и вкладчиком и (или) получателем, с другой стороны, об установлении, изменении или прекращении правоотношений, связанных с пенсионными взносами, накоплениями и получением выплат;
31) инвестиционная декларация - документ, являющийся приложением к пенсионным правилам и определяющий перечень объектов инвестирования, цели, стратегии, условия и ограничения инвестиционной деятельности в отношении пенсионных активов, условия хеджирования и диверсификации пенсионных активов;
32) инвестиционный доход - деньги, полученные в результате инвестирования пенсионных активов накопительных пенсионных фондов;
33) инвестиционный портфель - совокупность финансовых инструментов, входящих в состав пенсионных активов;
34) значительное участие в капитале - владение прямо или косвенно, самостоятельно или совместно с одним или несколькими лицами двадцатью и более процентами голосующих акций (долей участия в уставном капитале) либо наличие возможности голосовать двадцатью и более процентами акций;
35) банк-кастодиан - банк, осуществляющий деятельность по фиксации и учету прав по ценным бумагам, хранению документарных ценных бумаг и учету денег клиента;
36) кастодиальный договор - договор об ответственном хранении и учете ценных бумаг и денег, заключаемый банком-кастодианом и его клиентом;
37) государственная базовая пенсионная выплата - ежемесячная денежная выплата, предоставляемая гражданам Республики Казахстан по достижении пенсионного возраста, установленного настоящим Законом;
38) обязательные пенсионные взносы - деньги, вносимые в соответствии с настоящим Законом в накопительные пенсионные фонды в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
39) агент по уплате обязательных пенсионных взносов (далее - агент) - физическое или юридическое лицо, включая иностранное юридическое лицо, осуществляющее деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, а также филиалы, представительства иностранных юридических лиц, исчисляющее, удерживающее (начисляющее) и перечисляющее обязательные пенсионные взносы в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан;
40) вкладчик обязательных пенсионных взносов - физическое лицо, заключившее договор о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов и имеющее индивидуальный пенсионный счет в накопительном пенсионном фонде;
41) ставка обязательных пенсионных взносов - размер платежа в накопительный пенсионный фонд, выраженный в процентном отношении к доходу вкладчика, принимаемому для исчисления пенсионных взносов;

42) мінсіз іскерлік бедел - кәсібилікті, адалдықты, экономикалық қызмет саласындағы қылмыстар немесе ауырлығы орташа, ауыр және аса ауыр қылмыстар үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылықтың жоқ екендігін растайтын фактілердің болуы;
43) орталық атқарушы орган - халықты әлеуметтік қорғау саласында реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
44) Орталықтан зейнетақы төлемдерін тағайындайтын органдар - уәкілетті мемлекеттік органдар;
45) пруденциалдық норматив - жинақтаушы зейнетақы қорының және зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның қаржылық орнықтылығын қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленетін экономикалық талаптар;
46) сақтандыру ұйымы (сақтандырушы) - уәкілетті органның тиісті лицензиясы негізінде "өмірді сақтандыру" саласында сақтандыру шарттарының жасалуы мен орындалуы жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
47) сатып алу сомасы - зейнетақы аннуитеті шарты мерзімінен бұрын бұзылған кезде сақтанушының (зейнетақы төлемдерін алушының) сақтандыру ұйымынан алуға құқығы бар ақша сомасы;
48) уәкілетті орган - жинақтаушы зейнетақы қорларының, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың, кастодиан банктердің, сақтандыру ұйымдарының қызметін реттеу мен қадағалау жөніндегі функциялар мен өкілеттіктерді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
49) уәкілетті ұйым (бұдан әрі - Орталық) - осы Заңның талаптарындағы міндеттерді жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілдік берген заңды тұлға.";
2) 18-баптың 2-тармағында:
мынадай мазмұндағы 2-2) тармақшамен толықтырылсын:
"2-2) салымшы зейнетақы төлемдеріне құқық алған сәтте нақты енгізген міндетті зейнетақы жарналарының мөлшерін келесі қаржы жылына инфляцияның жобалы деңгейін ескеріп анықтауды;"
4-2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-2) жинақтаушы зейнетақы қорларына жинақталған зейнетақы қаражаттарын және салымшылардың (алушылардың) міндетті зейнетақы жарналарынан қалыптасқан жинақталған зейнетақы қаражаттарын бір жинақтаушы зейнетақы қорынан басқасына аударуды жүзеге асыру туралы электронды хабарламалар жіберу;
3) 22-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Міндетті зейнетақы жарналарының салымшысы міндетті зейнетақы жарналарын төлеу үшін бір ғана жинақтаушы зейнетақы қорын таңдап алуға және онымен міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасасуға міндетті. Жарналарды біреуге төлеуге және жинақталған зейнетақы қаражатының бір бөлігін басқа жинақтаушы зейнетақы қорында сақтауға, осы бапта белгіленген жағдайды қоспағанда, тиісінше салымшыда міндетті зейнетақы жарналары есебінен екі және одан артық зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттың болуына жол берілмейді.
Жинақталған зейнетақы қаражаттарын бір жинақтаушы зейнетақы қорынан екіншісіне аударым жасау кезеңінде салымшының әр түрлі жинақтаушы зейнетақы қорларымен жасасқан міндетті зейнетақы жарналары есебінен екі зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартының болуына жол беріледі.";

42) безупречная деловая репутация - наличие фактов, подтверждающих профессионализм, добросовестность, отсутствие неснятой или непогашенной судимости за преступления в сфере экономической деятельности или за преступления средней тяжести, тяжкие и особо тяжкие преступления;
43) центральный исполнительный орган - государственный орган, осуществляющий регулирование в сфере социальной защиты населения;
44) органы, назначающие пенсионные выплаты из Центра - уполномоченные государственные органы;
45) пруденциальный норматив - устанавливаемые законодательством Республики Казахстан экономические требования для обеспечения финансовой устойчивости накопительного пенсионного фонда и организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами;
46) страховая организация (страховщик) - юридическое лицо, осуществляющее деятельность по заключению и исполнению договоров страхования в отрасли "страхование жизни" на основании соответствующей лицензии уполномоченного органа;
47) выкупная сумма - сумма денег, которую имеет право получить от страховой организации страхователь (получатель пенсионных выплат) при досрочном расторжении договора пенсионного аннуитета;
48) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий функции и полномочия по регулированию и надзору за деятельностью накопительных пенсионных фондов, организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, банков-кастодианов, страховых организаций;
49) уполномоченная организация (далее - Центр) - юридическое лицо, уполномоченное Правительством Республики Казахстан осуществлять функции на условиях настоящего Закона.";
2) в пункте 2 статьи 18:
дополнить подпунктом 2-2) следующего содержания:
"2-2) определение размера обязательных пенсионных взносов, фактически внесенных вкладчиком на момент приобретения права на пенсионные выплаты, с учетом прогнозного уровня инфляции на следующий финансовый год;";
подпункт 4-2) изложить в следующей редакции:
"4-2) направление электронных уведомлений в накопительные пенсионные фонды о переводе пенсионных накоплений и осуществление перевода пенсионных накоплений вкладчиков (получателей), сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, из одного накопительного пенсионного фонда в другой;";
3) пункт 2 статьи 22 изложить в следующей редакции:
"2. Вкладчик обязательных пенсионных взносов обязан выбрать для уплаты обязательных пенсионных взносов только один накопительный пенсионный фонд и заключить с ним договор о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов. Не допускается уплата взносов в один и хранение части пенсионных накоплений в другом накопительном пенсионном фонде, равно как наличие у вкладчика двух и более договоров о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, за исключением случая, установленного настоящей статьей.
В период перевода пенсионных накоплений из одного накопительного пенсионного фонда в другой допускается наличие двух договоров о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, заключенных вкладчиком с разными накопительными пенсионными фондами.";

4) 23-1-баптың 1-тармағының 1) тармақшасында "елу бес жасқа" деген сөздер "елу жасқа" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 23-3-баптың 2-тармағында:
"не" деген сөз "және (немесе)" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Егер осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғалардың жинақталған зейнетақы қаражаттарының сомасы сақтандыру ұйымымен жасалған зейнетақы аннуитеті шарты сомасынан асқан жағдайда, осы айырма салымшыға (алушыға) жинақталған зейнетақы қорынан белгіленген кесте бойынша зейнетақы төлемдері түрінде төленеді.";
6) 25-бапта:
2-тармақта "қарыздары бойынша" деген сөздерден кейін "тыйым салуға немесе зейнетақы активтері мен жинақталған зейнетақы қаражаттарын" деген сөздермен ауыстырылсын, "жатпайды" деген сөз "жол берілмейді" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-1-тармақтың 5) тармақшасы алынып тасталсын;
4-тармақта "он бес еселенген" деген сөздер "жиырма бес еселенген" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 27-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасасу үшін жинақтаушы зейнетақы қорын таңдауға және осы Заңның 34-1-бабының 5-тармағында белгіленген жағдайды қоспағанда, өзінің жинақталған зейнетақы қаражаттарын осы жинақтаушы зейнетақы қоры қалыптастыратын инвестициялық портфельдердің біреуінде немесе бірнешеуінде сақтауға;";
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) осы Заңның 34-1-бабының 5-тармағында белгіленген жағдайды қоспағанда, өзінің жинақталған зейнетақы қаражаттарын инвестициялық портфельдің бір түрінен басқасына уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген тәртіппен аударым жасауға;";
3-тармақтың 1) тармақшасы "және" деген сөзден кейін "осы Заңның 22-бабының 2-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген жағдайды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
8)27-1-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жинақталған зейнетақы қаражаттардың бір жинақтаушы зейнетақы қорынан басқасына аударылуы Орталықтың хабарламасы бойынша уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Жинақталған зейнетақы қаражаттардың бір жинақтаушы зейнетақы қорының ішіндегі инвестициялық портфельдің бір түрінен екіншісіне аударылуы салымшының (алушының) жеке өтініші бойынша уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.";
2-тармақта:
бірінші бөлігі "қорын" деген сөзден кейін "және (немесе) инвестициялық портфелін" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлігінде "одан жинақталған зейнетақы қаражаттарын аудару жүзеге асырылатын" деген сөздер "салымшының (алушының) жинақталған зейнетақы қаражаттарын басқа жинақтаушы зейнетақы қорына немесе бір жинақтаушы зейнетақы қорының ішінде басқа инвестициялық портфельге аударым жасау мақсатында" деген сөздермен ауыстырылсын;

4) в подпункте 1) пункта 1 статьи 23-1 слово "пятидесятипятилетнего" заменить словом "пятидесятилетнего";
5) в пункте 2 статьи 23-3:
слово "либо" заменить словами "и (или)";
дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае, если сумма пенсионных накоплений лиц, указанных в части первой настоящего пункта, превышает сумму договора пенсионного аннуитета, заключенного со страховой организацией, данная разница выплачивается вкладчику (получателю) из накопительного пенсионного фонда в виде пенсионных выплат по установленному графику.";
6) в статье 25:
в пункте 2 слова "Обращение взысканий на пенсионные активы" заменить словами "Наложение ареста или обращение взысканий на пенсионные активы и пенсионные накопления";
подпункт 5) пункта 2-1 исключить;
в пункте 4 слово "пятнадцатикратного" заменить словом "двадцатипятикратного";
7) в статье 27:
в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) выбирать накопительный пенсионный фонд для заключения с ним договора о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов и хранить свои пенсионные накопления в одном или нескольких инвестиционных портфелях, формируемых данным накопительным пенсионным фондом, за исключением случая, установленного пунктом 5 статьи 34-1 настоящего Закона;";
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) переводить в порядке, установленном нормативными правовыми актами уполномоченного органа, свои пенсионные накопления из одного вида инвестиционного портфеля в другой, за исключением случая, указанного в пункте 5 статьи 34-1 настоящего Закона;";
подпункт 1) пункта 3 дополнить словами ", за исключением случая, указанного в части второй пункта 2 статьи 22 настоящего Закона";
8) в статье 27-1:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Перевод пенсионных накоплений из одного накопительного пенсионного фонда в другой осуществляется по уведомлению Центра в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Перевод пенсионных накоплений из одного вида инвестиционного портфеля в другой внутри одного накопительного пенсионного фонда осуществляется по личному обращению вкладчика (получателя) в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
в пункте 2:
часть первую после слова "фонда" дополнить словами "и (или) инвестиционного портфеля";
в части второй слова ", из которого осуществляется перевод пенсионных накоплений," заменить словами "в целях перевода пенсионных накоплений вкладчика (получателя) в другой накопительный пенсионный фонд или в другой инвестиционный портфель внутри одного накопительного пенсионного фонда";

9) 29-бапта:
1 -тармақ:
мынадай мазмұндағы 5-2) тармақшамен толықтырылсын:
"5-2) жинақтаушы зейнетақы қоры қалыптастыратын инвестициялық портфельдер туралы мәліметтерді;";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жинақтаушы зейнетақы қорларының әрбір қалыптастырылатын инвестициялық портфелі бойынша инвестициялық декларациялар зейнетақы ережелеріне қосымша болып табылады.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлігімен толықтырылсын:
"Жинақтаушы зейнетақы қорларының әрбір инвестициялық портфелі бойынша инвестициялық декларациялары, сондай-ақ оларға өзгерістер мен толықтырулар, тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленген мерзімдік баспасөз басылымдарында зейнетақы ережелерін (оларға өзгертулерін) уәкілетті органмен келісілген күннен бастап 15 күнтізбелік күн ішінде жариялануы тиіс";
29-бабының 2-тармағы "ережелерін" деген сөзден кейін ", сондай-ақ олардың өзгертулерін және толықтыруларын" деген сөздермен толықтырылсын;
10) 31-баптың 4-тармағында:
бірінші бөлігінде "есептелетін" деген сөз "инвестициялық портфельдің әрбір түрі бойынша есептелген" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлігінде:
"зейнетақы активтері бойынша" деген сөздер "инвестициялық портфельдің әрбір түрі бойынша есептелетін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"кірістіліктің" деген сөздің алдында "инвестициялық портфельдің әрбір түрі бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлігі "активтеріне қатысты" деген сөздердің алдында "инвестициялық портфелдерінің әрбір түрінің" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші бөлігінде "есептелетін" деген сөз "инвестициялық портфельдің әрбір түрі бойынша есептелген" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 31-1-бабында:
3-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған жинақталған зейнетақы қаражаттарының қалған бөлігі салымшыға (алушыға) ол осы Заңның 9-бабының 1-тармағында көрсетілген жасқа келгенде жинақтаушы зейнетақы қорынан белгіленген кесте бойынша зейнетақы төлемдері түрінде төленеді.";
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Осы баптың 2, 4-тармақтарында көрсетілген тұлғалардың жинақталған зейнетақы қаражаттарының сомасы зейнетақы аннуитет шартының сомасынан асқан жағдайда, осы айырма салымшыға (алушыға) ол осы Заңның 9-бабының 1-тармағында көрсетілген жасқа келгенде жинақтаушы зейнетақы қорынан белгіленген кесте бойынша зейнетақы төлемдері түрінде төленеді.";
12) мынадай мазмұндағы 34-1-баппен толықтырылсын:
34-1-бап. Жинақтаушы зейнетақы қорлардағы инвестициялық
портфельдер
1. Жинақтаушы зейнетақы қоры зейнетақы активтері есебінен инвестициялық портфельдердің мынадай түрлерін қалыптастыруға міндетті:

9) в статье 29:
пункт 1:
дополнить подпунктом 5-2) следующего содержания:
"5-2) сведения о формируемых накопительным пенсионным фондом инвестиционных портфелях;";
дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Приложением к пенсионным правилам являются инвестиционные декларации накопительных пенсионных фондов по каждому формируемому инвестиционному портфелю.
Инвестиционные декларации накопительных пенсионных фондов по каждому инвестиционному портфелю, а также изменения и дополнения к ним, подлежат опубликованию в периодических печатных изданиях, перечень которых устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа, в течение пятнадцати календарных дней с даты согласования пенсионных правил (изменений в них) с уполномоченным органом.";
в пункте 2 после слова "правила" дополнить словами ", а также изменения и дополнения к ним,";
10) в пункте 4 статьи 31:
в части первой слово "рассчитываемый" заменить словами "рассчитанный по каждому виду инвестиционного портфеля";
в части второй:
слова "по пенсионным активам" заменить словами ", рассчитываемой по каждому виду инвестиционного портфеля,";
после слов "значения доходности" дополнить словами "по каждому виду инвестиционного портфеля";
часть третью после слов "в части активов" дополнить словами "каждого вида инвестиционного портфеля";
в части четвертой слово "рассчитываемый" заменить словами "рассчитанный по каждому виду инвестиционного портфеля";
11) в статье 31-1:
пункт 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"Остальная часть пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, выплачивается вкладчику (получателю) из накопительного пенсионного фонда в виде пенсионных выплат по установленному графику по достижении им возраста, указанного в пункте 1 статьи 9 настоящего Закона.";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. В случае, если сумма пенсионных накоплений лиц, указанных в пунктах 2, 4 настоящей статьи, превышает сумму договора пенсионного аннуитета, данная разница выплачивается вкладчику (получателю) из накопительного пенсионного фонда в виде пенсионных выплат по установленному графику по достижении им возраста, указанного в пункте 1 статьи 9 настоящего Закона.";
12) дополнить статьей 34-1 следующего содержания:
Статья 34-1. Инвестиционные портфели в накопительных пенсионных фондах
1. Накопительный пенсионный фонд обязан формировать за счет пенсионных активов следующие виды инвестиционных портфелей:

1) консервативті, оның активтері акцияларды қоспағанда, қаржы құралдарына инвестицияланады;
2) орташа, оның активтері қаржы құралдарына, оның ішінде отыз пайыздан аспайтын мөлшерде акцияларға инвестицияланады;
2. Жинақтаушы зейнетақы қоры қосымша активтері қаржы құралдарына, оның ішінде сексен пайыздан аспайтын мөлшерде акцияларға инвестицияланатын агрессивті инвестициялық портфельді қосымша қалыптастыруға құқылы.
3. Жинақталған зейнетақы активтерін қаржы құралдарына инвестициялаудың тәртібі мен шарттары, оның ішінде инвестициялау объектілерінің тізбесі, қаржы құралдарының түрлері бойынша инвестициялардың мөлшері және инвестициялық портфельдің әр түрі бойынша инвестициялардың жиынтық мөлшері, хеджирлеу жөніндегі талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде және жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық декларациясында белгіленеді.
4. Жинақтаушы зейнетақы қоры инвестициялық декларацияны инвестициялық портфельдің әрбір түріне әзірлейді.
Жинақтаушы зейнетақы қоры инвестициялық декларацияға өзгерістерді жылына екі реттен жиі емес енгізуге құқылы.
5. Зейнеткерлік жасқа жеткенге жеті жыл және одан аз уақыт қалған тұлғалардың міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған жинақталған зейнетақы қаражаттарын жинақтаушы зейнетақы қоры олардың келісімінсіз бұдан әрі осы немесе басқа қандай да бір жинақтаушы зейнетақы қорының агрессивті не орташа инвестициялық портфелдеріне аударым жасау құқығынсыз, консервативті инвестициялық портфельге аударым жасайды.";
13) 36-баптың 2-тармағы алынып тасталсын;
14) 36-2-баптың 2-тармағының 3) тармақшасында "аяқталған" деген сөзден кейін "соңғы" деген сөзбен толықтырылсын;
15) 40-бапта:
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тізбесі уәкілетті органмен белгіленетін, халықаралық қаржы ұйымдарында осы баппен белгіленген жұмыс стажы және (немесе) қаржылық қызмет көрсету және (немесе) оны реттеу және (немесе) қаржы ұйымдарына аудит жүргізу бойынша қызмет көрсету саласындағы жұмыс стажы жоқ;";
4-тармақта:
1), 2) тармақшаларында "қаржылық қызмет көрсету және (немесе) оны реттеу саласында" деген сөздер алынып тасталсын;
екінші бөлікте "қаржылық қызмет көрсету және (немесе) оны реттеу саласында" деген сөздер "осы баптың 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақта:
бірінші бөлікте "жетпіс бес" деген сөздер "алпыс" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші бөлікте:
"құжаттар" деген сөз "құжаттардың толық пакеті" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бұзуға" деген сөзден кейін "не еңбек шарты болмаған жағдайда, осы басшы қызметкердің өкілеттіктерін тоқтату бойынша шаралар қабылдауға" деген сөздермен толықтырылсын;
9-тармақтың екінші бөлігі "бұзуға" деген сөзден кейін "не еңбек шарты болмаған жағдайда, осы басшы қызметкердің өкілеттіктерін тоқтату бойынша шаралар қабылдауға" деген сөздермен толықтырылсын;

1) консервативный, активы которого инвестируются в финансовые инструменты, за исключением акций;
2) умеренный, активы которого инвестируются в финансовые инструменты, в том числе в размере не более тридцати процентов в акции.
2. Накопительный пенсионный фонд вправе дополнительно формировать агрессивный инвестиционный портфель, активы которого инвестируются в финансовые инструменты, в том числе в размере не более восьмидесяти процентов в акции.
3. Порядок и условия инвестирования пенсионных активов в финансовые инструменты, в том числе перечень объектов инвестирования, размеры инвестиций по видам финансовых инструментов и суммарные размеры инвестиций для каждого вида инвестиционного портфеля, требования по хеджированию, устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа и инвестиционной декларацией накопительного пенсионного фонда.
4. Инвестиционная декларация разрабатывается накопительным пенсионным фондом для каждого вида инвестиционного портфеля.
Накопительный пенсионный фонд вправе вносить изменения в инвестиционную декларацию не чаще двух раз в год.
5. Пенсионные накопления, сформированные за счет обязательных пенсионных взносов лиц, до достижения пенсионного возраста которым остается семь лет и менее, переводятся накопительным пенсионным фондом без их согласия в консервативный инвестиционный портфель без права последующего перевода в агрессивный либо умеренный инвестиционные портфели данного или любого другого накопительного пенсионного фонда.";
13) пункт 2 статьи 36 исключить;
14) подпункт 3) пункта 2 статьи 36-2 после слова "результатам" дополнить словом "последних";
15) в статье 40:
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) не имеющее установленного настоящей статьей стажа работы в международных финансовых организациях, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, и (или) стажа работы в сфере предоставления и (или) регулирования финансовых услуг и (или) услуг по проведению аудита финансовых организаций;";
в пункте 4:
в подпунктах 1), 2) слова "в сфере предоставления и (или) регулирования финансовых услуг" исключить;
в части второй слова "в сфере предоставления и (или) регулирования финансовых услуг" заменить словами ", предусмотренного подпунктом 2) пункта 2 настоящей статьи,";
в пункте 5:
в части первой слова "семидесяти пяти" заменить словами "шестидесяти";
в части второй:
после слова "непредставления" дополнить словами "полного пакета";
дополнить словами ", либо в случае отсутствия трудового договора принять меры по прекращению полномочий данного руководящего работника";
часть вторую пункта 9 дополнить словами "либо в случае отсутствия трудового договора принять меры по прекращению полномочий данного руководящего работника";

16) 41-бапта:
2-тармақта:
6) тармақшада "бір жинақтаушы зейнетақы қорынан екіншісіне" деген сөздер "басқа жинақтаушы зейнетақы қорына немесе бір жинақтаушы зейнетақы қорының ішінде басқа инвестициялық портфеліне," деген сөздермен ауыстырылсын;
13) тармақшада:
"жасасу және оны бұзу кепілдігін қамтамасыз етуге" деген сөздер "жасасуды және оны бұзуды, салымшының (алушының) не сенімді өкілдің жинақталған зейнетақы қаражаттарын аудару жөніндегі өтініштерін қабылдауын және орындауын қамтамасыз етуге" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 42-1-баптың 2-тармағында "1-1-тармағының 3)-6) тармақшаларында" деген сөздер "8-тармағының 3)-7) тармақшаларында" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 42-4-баптың 1-тармағында:
2) тармақшасында "және оның басшы қызметкерлерінің өкілеттіктері тоқтатыла тұрады" деген сөздер "өкілеттіктері тоқтатыла тұрады және оның басшы қызметкерлері жұмыстан шеттетіледі" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) жинақтаушы зейнетақы қорын басқару жөніндегі барлық өкілеттіктер уақытша әкімшілікке (жинақтаушы зейнетақы қорының уақытша меңгерушісіне) өтеді;";
19) 45-2 -баптың 4-тармағында:
бірінші бөлігі "тағайындайды" деген сөзден кейін ", оған оның барлық органдарының өкілеттіктері беріледі. Жинақтаушы зейнетақы қорының ертерек іс-әрекет жасаған органдарының өкілеттіктері тоқтатыла тұрады," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші, үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Уәкілетті орган лицензиядан айырғаннан кейін он жұмыс күні ішінде жинақтаушы зейнетақы қорын заңнамада белгіленген тәртіппен мәжбүрлеп тарату туралы сотқа өтініш береді.
Уәкілетті орган лицензиядан айыру жөнінде қабылдаған шешімі туралы ақпаратты Қазақстан Республикасының барлық аумағында таралатын екі мерзімді баспасөз басылымдарында жариялайды.";
үшінші бөлігінде "Мәжбүрлеп таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының уақытша әкімшілігі" деген сөздер "Уақытша әкімшілік" деген сөздермен ауыстырылсын, "оның" деген сөз "жинақтаушы зейнетақы қорының" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Уақытша әкімшілік (жинақтаушы зейнетақы қорын уақытша басқарушы) мәжбүрлеп таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін және зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттары бойынша міндеттемелерін басқа жинақтаушы зейнетақы қорына өткізуді аяқтағанша өз қызметін жүзеге асырады.";
сегізінші бөліктегі "тарату комиссиясын тағайындау туралы шешім қабылданған" деген сөздер "мәжбүрлеп таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін және зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттары бойынша міндеттемелерін басқа жинақтаушы зейнетақы қорына өткізу аяқталған" деген сөздермен ауыстырылсын;

16) в статье 41:
в пункте 2:
в подпункте 6) слова "из одного накопительного пенсионного фонда в другой" заменить словами "в другой накопительный пенсионный фонд или инвестиционный портфель внутри одного накопительного пенсионного фонда,";
в подпункте 13):
слова "обеспечивать гарантию заключения и расторжения" заменить словами "обеспечить заключение и расторжение";
после слова "лицом" дополнить словами ", прием и исполнение заявлений вкладчика (получателя) либо поверенного на перевод пенсионных накоплений";
17) в пункте 2 статьи 42-1 слова "в подпунктах 3) - 6) пункта 1-1" заменить словами "в подпунктах 3) - 7) пункта 8";
18) в пункте 1 статьи 42-4:
в подпункте 2) слова "руководящих работников" заменить словами "руководящие работники отстраняются от работы";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) все полномочия по управлению накопительным пенсионным фондом переходят к временной администрации (временному управляющему накопительным пенсионным фондом);";
19) в пункте 4 статьи 45-2:
часть первую дополнить словами ", к которой (ому) переходят полномочия всех его органов. Полномочия ранее действовавших органов накопительного пенсионного фонда приостанавливаются.";
дополнить частями второй, третьей следующего содержания:
"Уполномоченный орган после лишения лицензии в течение десяти рабочих дней обращается в суд с заявлением о принудительной ликвидации накопительного пенсионного фонда в установленном законодательством порядке.
Информация о принятом решении о лишении лицензии публикуется уполномоченным органом в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан.";
в части третьей слова "принудительно ликвидируемого накопительного пенсионного фонда обязана принять меры по передаче пенсионных активов, его обязательств" заменить словами "обязана принять меры по передаче пенсионных активов, обязательств накопительного пенсионного фонда";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"Временная администрация (временный управляющий накопительным пенсионным фондом) осуществляет свою деятельность до завершения передачи пенсионных активов и обязательств по договорам о пенсионном обеспечении принудительно ликвидируемого накопительного пенсионного фонда другому накопительному пенсионном фонду.";
в части восьмой слова "принятия решения о назначении ликвидационной комиссии" заменить словами "завершения передачи пенсионных активов и обязательств по договорам о пенсионном обеспечении принудительно ликвидируемого накопительного пенсионного фонда другому накопительному пенсионном фонду";

20) 52-баптың 1-2-тармағының бірінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
"1-2. Рейтинг агенттіктерінің бірінің белгілі бір рейтингін иеленген заңды тұлға - қаржы ұйымы ғана зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның Қазақстан Республикасының резиденті емес болып табылатын құрылтайшысы немесе акционері бола алады."
21) 55-баптың 2-тармағының 3) тармақшасында:
"мәмілелер мен" деген сөздер "мәмілелерді," деген сөзбен және тыныс белгісімен ауыстырылсын;
"шарттарды," деген сөзден кейін "эмитенттің жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық портфеліндегі облигацияларды акцияларға айырбастауды, артықшылықпен сатып алу құқығын іске асыруды, эмитенттен жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық портфеліндегі акцияларды сатып алуды талап етуді," деген сөздермен толықтырылсын.
4. "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 14, 119-құжат; 2004 ж., N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 24-құжат; N 14, 58-құжат; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 4, 28-құжат; N 9, 67-құжат; 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы, N 17, 141-құжат;):
1) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңның мақсаттары үшін мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) агенттік облигация - қаржы агенттігі шығаратын облигация;
2) айырбасталатын бағалы қағаз - акционерлік қоғамның шығару проспектісінде айқындалған талаптармен және тәртіппен оның басқа түрдегі бағалы қағазына айырбасталуға жататын бағалы қағазы;
3) андеррайтер - бағалы қағаздар рыногының брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар және эмитентке эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару мен орналастыру жөнінде қызмет көрсететін кәсіби қатысушысы;
4) бағалармен айла-шарғы жасау - бағалы қағаздар рыногы субъектілерінің ұсыныс пен сұраныстың объективті арақатынасы нәтижесінде бағалы қағаздарға белгіленген бағадан жоғары немесе төмен баға белгілеуге бағытталған іс-әрекеттері;
5) бағалы қағаз - мүліктік құқықты куәландыратын белгілі бір жазбалар мен басқа да белгілеулердің жиынтығы;
6) бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушысы - өз қызметін бағалы қағаздар рыногында лицензия негізінде не заң актілеріне сәйкес жүзеге асыратын және акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында қызмет істейтін (трансфер-агентті қоспағанда) заңды тұлға;
7) бағалы қағаздарды нақтылы ұстау - нақтылы ұстау шартына не осы Заңға сәйкес бағалы қағаздарда ұстаушылардың атынан және есебінен белгілі бір заңды іс-әрекеттерді жасау, сондай-ақ бағалы қағаздар бойынша құқықтарды есепке алу мен растау және осындай ұстаушылардың бағалы қағаздармен жасалатын мәмілелерін тіркеу;

20) в пункте 1-2 статьи 52 слово "являющейся" заменить словом "являющимся";
21) в подпункте 3) пункта 2 статьи 55:
слово "рынках и" заменить словом "рынках,";
после слова "активами," дополнить словами "конвертации эмитентом имеющихся в инвестиционном портфеле накопительного пенсионного фонда облигаций в акции, реализации права преимущественной покупки, требования выкупа у эмитента акций, имеющихся в инвестиционном портфеле накопительного пенсионного фонда,".
4. В  Закон  Республики Казахстан от 2 июля 2003 г. "О рынке ценных бумаг" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 14, ст. 119; 2004 г., N 16, ст. 91; N 23, ст. 142; 2005 г., N 7-8, ст. 24; N 14, ст. 58; N 23, ст. 104; 2006 г., N 3, ст. 22; N 4, ст. 24; N 8, ст. 45; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; 2007 г., N 2, ст. 18; N 4, ст. 28; N 9, ст. 67; Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 г. N 17, ст. 141):
1) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
Для целей настоящего Закона используются следующие основные понятия:
1) агентская облигация - облигация, выпускаемая финансовым агентством;
2) конвертируемая ценная бумага - ценная бумага акционерного общества, подлежащая обмену на его ценную бумагу другого вида на условиях и в порядке, определяемых проспектом выпуска;
3) андеррайтер - профессиональный участник рынка ценных бумаг, обладающий лицензией на осуществление брокерской и дилерской деятельности и оказывающий услуги эмитенту по выпуску и размещению эмиссионных ценных бумаг;
4) манипулирование ценами - действия субъектов рынка ценных бумаг, направленные на установление цен на ценные бумаги выше или ниже тех, которые установились в результате объективного соотношения предложения и спроса;
5) ценная бумага - совокупность определенных записей и других обозначений, удостоверяющих имущественные права;
6) профессиональный участник рынка ценных бумаг - юридическое лицо, осуществляющее свою деятельность на рынке ценных бумаг на основании лицензии либо в соответствии с законодательными актами и функционирующее в организационно-правовой форме акционерного общества (за исключением трансфер-агента);
7) номинальное держание ценных бумаг - совершение от имени и за счет держателей ценных бумаг определенных юридических действий в соответствии с договором номинального держания либо в соответствии с настоящим Законом, а также учет и подтверждение прав по ценным бумагам и регистрация сделок с ценными бумагами таких держателей;

8) бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесі - эмитент, эмиссиялық бағалы қағаздар және белгілі бір уақыт кезінде эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша оларды ұстаушылардың құқықтарын бірдейлендіруді, бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеуді қамтамасыз ететін ұстаушылар туралы мәліметтердің жиынтығы, сондай-ақ осы бағалы қағаздар бойынша айналысқа немесе құқықтарды жүзеге асыруға арналып тіркелген шектеулердің сипаты және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісіне сәйкес өзге де мәліметтер;
9) бағалы қағаздардың бағасын белгілеу - ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында белгілі бір уақыт кезінде бағалы қағаздар бойынша сұранымның және (немесе) ұсынымның жарияланған бағасы;
10) бағалы қағаздардың қайталама рыногы - орналастырылған бағалы қағаздардың айналысы процесінде бағалы қағаздар рыногының субъектілері арасында қалыптасатын құқықтық қатынастар;
11) бағалы қағазды ұстаушы - бағалы қағаздар бойынша құқықтары бар, бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдері жүйесінде немесе нақтылы ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген тұлға, сондай-ақ пайлық инвестициялық қор;
12) базалық актив - стандартталған тауарлар партиясы, бағалы қағаздар, валюта, қаржы құралдары және сауда-саттықты ұйымдастырушының ішкі құжаттарында айқындалған өзге де көрсеткіштер;
13) бастапқы бағалы қағаздар рыногы - эмитенттің бұрын қайталама бағалы қағаздар рыногында өзі сатып алған эмиссиялық бағалы қағаздарын бұдан әрі орналастыруын қоспағанда, эмитенттің (андеррайтердің немесе эмиссиялық консорциумның) жарияланған эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыруы;
14) биржадан тыс бағалы қағаздар рыногының баға белгілеу ұйымы - акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған, осы сауда-саттықты ұйымдастырушы клиенттердің арасында баға белгілеу арқылы айырбастау жүйесін пайдалану мен қолдау арқылы сауда-саттықты ұйымдық және техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
15) брокер - бағалы қағаздар рыногының клиенттің тапсырмасы бойынша, соның есебінен және мүдделерін көздеп, эмиссиялық бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен мәмілелер жасайтын кәсіби қатысушысы;
16) бұйрық - қаржы құралдарын ұстаушы (сатып алушы) өзіне тиесілі қаржы құралдарына немесе қаржы құралдарын сатып алуға арналған ақшаға қатысты белгілі бір іс-әрекетті жүзеге асыруды көрсете отырып, бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушысына табыс ететін құжат;
17) делистинг - бағалы қағаздарды сауда-саттықты ұйымдастырушының тізімінен уақытша немесе тұрақты шығарып тастау;
18) депозитарийлік қолхат - осы депозитарийлік қолхаттың базалық активі болып табылатын эмиссиялық бағалы қағаздардың белгілі бір санына меншік құқығын растайтын туынды эмиссиялық бағалы қағаз;

8) система реестров держателей ценных бумаг - совокупность сведений об эмитенте, эмиссионных ценных бумагах и их держателях, обеспечивающих идентификацию держателей прав по эмиссионным ценным бумагам на определенный момент времени, регистрацию сделок с ценными бумагами, а также характер зарегистрированных ограничений на обращение или осуществление прав по данным ценным бумагам, и иные сведения в соответствии с нормативным правовым актом уполномоченного органа;
9) котировка ценных бумаг - цена спроса и (или) предложения, объявленная по ценной бумаге в определенный момент времени на организованном рынке ценных бумаг;
10) вторичный рынок ценных бумаг - правоотношения, складывающиеся между субъектами рынка ценных бумаг в процессе обращения размещенных ценных бумаг;
11) держатель ценной бумаги - лицо, зарегистрированное в системе реестров держателей ценных бумаг или системе учета номинального держания, а также паевой инвестиционный фонд, обладающие правами по ценным бумагам;
12) базовый актив - стандартизованные партии товаров, ценные бумаги, валюта, финансовые инструменты и иные показатели, определенные внутренними документами организатора торгов;
13) первичный рынок ценных бумаг - размещение объявленных эмиссионных ценных бумаг эмитентом (андеррайтером или эмиссионным консорциумом), за исключением дальнейшего размещения эмитентом ранее выкупленных им эмиссионных ценных бумаг на вторичном рынке ценных бумаг;
14) котировочная организация внебиржевого рынка ценных бумаг - юридическое лицо, созданное в организационно-правовой форме акционерного общества, осуществляющее организационное и техническое обеспечение торгов путем эксплуатации и поддержания системы обмена котировками между клиентами данного организатора торгов;
15) брокер - профессиональный участник рынка ценных бумаг, совершающий сделки с эмиссионными ценными бумагами и иными финансовыми инструментами по поручению, за счет и в интересах клиента;
16) приказ - документ, представляемый профессиональному участнику рынка ценных бумаг держателем (приобретателем) финансовых инструментов, с указанием осуществления определенного действия в отношении принадлежащих ему финансовых инструментов или денег, предназначенных для приобретения финансовых инструментов;
17) делистинг - временное или постоянное исключение ценных бумаг из списка организатора торгов;
18) депозитарная расписка - производная эмиссионная ценная бумага, подтверждающая право собственности на определенное количество эмиссионных ценных бумаг, являющихся базовым активом данной депозитарной расписки;

19) депозитарийлік қызмет - басқа нақтылы ұстаушылар үшін бағалы қағаздарды нақтылы ұстау қызметін көрсету және ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында қаржы құралдарымен жасалған мәмілелер бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыру жөніндегі қызмет;
20) депозитке салу - орталық депозитарийдің оның клиенттерінің жеке шоттарындағы қаржы құралдарын есепке алуы;
21) депонент - орталық депозитарийдің клиенті болып табылатын ұйым;
22) дефолт - эмиссиялық бағалы қағаздар және өзге де қаржы құралдары бойынша міндеттемелердің орындалмауы;
23) дилер - бағалы қағаздар рыногының ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар рыногында және ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында оған тікелей кіру құқығымен өз мүдделерін көздеп және өз есебінен эмиссиялық бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен мәмілелер жасайтын кәсіби қатысушысы;
24) жарияланған эмиссиялық бағалы қағаздар - шығарылуын уәкілетті орган тіркеген бағалы қағаздар;
25) жеке инвестор - институционалдық инвестор болып табылмайтын инвестор;
26) жеке шот - бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі жүйесінде немесе нақтылы ұстауды есепке алу жүйесінде бар, эмиссиялық бағалы қағаздар мен өзге де қаржы құралдары бойынша мәмілелерді тіркеу және құқықтарды есепке алу мақсатымен тіркелген тұлғаны сөзсіз бірдейлендіруге мүмкіндік беретін жазбалар жиынтығы;
27) жеке шоттан үзінді - бағалы қағаз болып табылмайтын, тіркеуші немесе нақтылы ұстаушы беретін және тіркелген тұлғаның эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша белгілі бір уақыт кезіндегі құқықтарын растайтын құжат;
28) инвестициялық портфель - бағалы қағаздар рыногы субъектісінің меншігіндегі немесе басқаруындағы эр түрлі қаржы құралдарының жиынтығы не инвестициялық қорлар туралы Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген талаптарға сәйкес инвестициялық қордың мүлкі;
29) инвестициялық портфельді немесе зейнетақы активтерін басқарушы - бағалы қағаздар рыногының азаматтық құқық объектілерін басқару жөніндегі қызметті өз атынан, клиенттің мүдделерін көздеп және соның есебінен жүзеге асыратын кәсіби қатысушысы;
30) инсайдер - эмитенттің немесе оның аффилиирленген тұлғасының акцияларын (жарғылық капиталға қатысу үлесін) иеленуіне, эмитенттің немесе оның аффилиирленген тұлғасының басқару органдарына мүше болуына, эмитентпен немесе оның аффилиирленген тұлғасымен еңбек шартын немесе азаматтық-құқықтық шартын жасауына, оған мемлекеттік органның лауазымды тұлғасы ретінде берілген өкілеттіктерге байланысты инсайдерлік ақпаратқа қол жеткізе алатын тұлға;

19) депозитарная деятельность - деятельность по оказанию услуг номинального держания ценных бумаг для других номинальных держателей и осуществлению расчетов по сделкам с финансовыми инструментами, заключенным на организованном рынке ценных бумаг;
20) депонирование - учет центральным депозитарием финансовых инструментов, находящихся на лицевых счетах его клиентов;
21) депонент - организация, являющаяся клиентом центрального депозитария;
22) дефолт - невыполнение обязательств по эмиссионным ценным бумагам и иным финансовым инструментам;
23) дилер - профессиональный участник рынка ценных бумаг, совершающий сделки с эмиссионными ценными бумагами и иными финансовыми инструментами в своих интересах и за свой счет на неорганизованном рынке ценных бумаг и на организованном рынке ценных бумаг с правом прямого доступа к нему;
24) объявленные эмиссионные ценные бумаги - ценные бумаги, выпуск которых зарегистрирован уполномоченным органом;
25) индивидуальный инвестор - инвестор, не являющийся институциональным инвестором;
26) лицевой счет - совокупность записей, содержащихся в системе реестров держателей ценных бумаг или системе учета номинального держания, позволяющих однозначно идентифицировать зарегистрированное лицо с целью регистрации сделок и учета прав по эмиссионным ценным бумагам и иным финансовым инструментам;
27) выписка с лицевого счета - документ, не являющийся ценной бумагой, выдаваемый регистратором или номинальным держателем и подтверждающий права зарегистрированного лица по эмиссионным ценным бумагам на определенный момент времени;
28) инвестиционный портфель - находящаяся в собственности или управлении субъекта рынка ценных бумаг совокупность различных видов финансовых инструментов либо имущества инвестиционного фонда в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан об инвестиционных фондах;
29) управляющий инвестиционным портфелем или пенсионными активами - профессиональный участник рынка ценных бумаг, осуществляющий от своего имени в интересах и за счет клиента деятельность по управлению объектами гражданских прав;
30) инсайдер - лицо, которое имеет доступ к инсайдерской информации в силу владения акциями (долями участия в уставном капитале) эмитента или его аффилиированного лица, членства в органах управления эмитента или его аффилиированного лица, заключенного с эмитентом или его аффилиированным лицом трудового договора или гражданско-правового договора, предоставленных ему полномочий как должностному лицу государственного органа;

31) инсайдерлік ақпарат - эмиссиялық бағалы қағаздар және олармен жасалған мәмілелер туралы, сондай-ақ осы бағалы қағаздардың эмитенті және ол жүзеге асыратын қызмет туралы үшінші тұлғаларға белгісіз, жария етілуі негізгі активтері осы бағалы қағаздар болып табылатын осы бағалы қағаздардың немесе туынды бағалы қағаздардың рыноктағы бағасына елеулі түрде әсер етуі мүмкін кез келген ақпарат;
32) институционалдық инвестор - Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес инвестицияны жүзеге асыру мақсатымен қаражат тартушы заңды тұлға;
33) инфрақұрылымдық облигация - эмитент міндеттемелерінің орындалуы мемлекет пен эмитент арасында мемлекетке берілетін объектінің құнының сомасына сәйкес жасалған инфрақұрылымдық жобаны іске асыру жөніндегі концессиялық келісім шеңберінде мемлекеттің кепілгерлігімен қамтамасыз етілген облигация;
34) ипотекалық облигация - ипотекалық қарыз шарттары бойынша талап ету құқығы кепілімен (ипотекалық куәліктердің кепілін қоса алғанда), сондай-ақ тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленетін өзге де жоғары өтімді активтер кепілімен қамтамасыз етілген облигация;
35) кастодиан - бағалы қағаздар рыногының қаржы құралдарының және клиенттер ақшасының есебін алуды және олар бойынша құқықтарды растауды, клиенттердің құжатты қаржы құралдарының сақталуы жөнінде өзіне міндеттемелер қабылдай отырып оларды сақтауды және Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес өзге қызметті жүзеге асыратын кәсіби қатысушысы;
36) клиент - бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушысы көрсететін қызметті пайдаланушы немесе пайдаланғысы келетін тұлға;
37) қазақстандық депозитарийлік қолхат - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздарының белгілі бір санына меншік құқығын растайтын туынды эмиссиялық бағалы қағаз;
38) қамтамасыз етілген облигация - эмитент міндеттемелерін орындау эмитент мүлкінің кепілімен, банк кепілдігімен қамтамасыз етілген облигация;
39) қаржы агенттігі - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес экономиканың белгілі бір салаларында мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруға уәкілетті және осы мақсатта Қазақстан Республикасының қаржы рыногында және (немесе) халықаралық қаржы рыногында қарыз алуды жүзеге асыратын банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым;
40) қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клиринг - қаржы құралдарымен мәмілелер жасасу нәтижесінде жүзеге асырылатын есеп айырысуға қатысушы тараптардың өзара талаптары мен міндеттемелерінің есебі;

31) инсайдерская информация - любая информация об эмиссионных ценных бумагах и сделках с ними, а также об эмитенте этих ценных бумаг и осуществляемой им деятельности, не известная третьим лицам, раскрытие которой может оказать существенное влияние на рыночную цену этих ценных бумаг или производных ценных бумаг, базовым активом которых являются данные ценные бумаги;
32) институциональный инвестор - юридическое лицо, привлекающее средства с целью осуществления инвестиций в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
33) инфраструктурная облигация - облигация, по которой исполнение обязательств эмитента обеспечено поручительством государства в рамках концессионного соглашения по реализации инфраструктурного проекта, заключенного между государством и эмитентом, в сумме, соответствующей стоимости передаваемого государству объекта;
34) ипотечная облигация - облигация, обеспеченная залогом прав требования по договорам ипотечного займа (включая залог ипотечных свидетельств), а также иных высоколиквидных активов, перечень которых устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа;
35) кастодиан - профессиональный участник рынка ценных бумаг, осуществляющий учет финансовых инструментов и денег клиентов и подтверждение прав по ним, хранение документарных финансовых инструментов клиентов с принятием на себя обязательств по их сохранности и иную деятельность в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
36) клиент - лицо, пользующееся или намеренное воспользоваться услугами профессионального участника рынка ценных бумаг;
37) казахстанская депозитарная расписка - производная эмиссионная ценная бумага, подтверждающая право собственности на определенное количество эмиссионных ценных бумаг, выпущенная в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
38) обеспеченная облигация - облигация, по которой исполнение обязательств эмитента обеспечено залогом имущества эмитента, гарантией банка;
39) финансовое агентство - банк или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, уполномоченные в соответствии с законодательством Республики Казахстан на реализацию государственной инвестиционной политики в определенных сферах экономики и осуществляющие в этих целях заимствования на финансовом рынке Республики Казахстан и (или) международном финансовом рынке;
40) клиринг по сделкам с финансовыми инструментами - зачет взаимных требований и обязательств сторон, участвующих в расчетах, осуществляемых в результате совершения сделок с финансовыми инструментами;

41) қаржы құралдарын материалсыздандыру -құжатты нысанда шығарылған қаржы құралдары куәландыратын құқықтарды растау тәсілін осы құқықтарды орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіндегі электрондық жазбалармен растау арқылы өзгерту;
42) қаржы құралы - қаржы рыногының халықаралық қаржылық есептілік стандарттарымен айқындалған бағалы қағаздары (туынды бағалы қағаздарды қоса алғанда) мен өзге де активтері;
43) қаржы рыногы - қаржы қызметін көрсету мен тұтынуға және қаржы құралдарының айналысына байланысты қатынастардың жиынтығы;
44) қор биржасы - акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған, осы сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйесін пайдалана отырып, оларды тікелей жүргізу арқылы сауда-саттықты ұйымдық және техникалық жағынан қамтамасыз етуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
45) құжатсыз бағалы қағаз - құжатсыз нысанда (электрондық жазбалардың жиынтығы түрінде) шығарылған бағалы қағаз;
46) құжатты бағалы қағаздар - құжатты нысанда шығарылған (қағаздағы немесе арнайы техникалық құралдарды пайдаланбай-ақ бағалы қағаздың мазмұнын тікелей оқуға болатын өзге де материалдық берілім көзіндегі) бағалы қағаздар;
47) левередж - эмитенттің міндеттемелері мен өз капиталы мөлшерлерінің арақатынасы;
48) листинг - бағалы қағаздарды қор биржасының бағалы қағаздар тізімінің санатына енгізу, оған енгізу және сол санатта болу үшін қор биржасының ішкі құжаттарында бағалы қағаздарға және олардың эмитенттеріне арнайы (листингтік) талаптар белгіленген;
49) лицензиат - уәкілетті орган берген лицензия негізінде бағалы қағаздар рыногындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
50) мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар - мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар болып табылмайтын акциялар, облигациялар және өзге де эмиссиялық бағалы қағаздар;
51) мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаз - қарыз алушы Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі болатын қарыз алуға қатысы жөнінен ұстаушының құқықтарын куәландыратын эмиссиялық бағалы қағаз;
52) мінсіз іскерлік бедел - кәсіби білікті, адалдығын растайтын факторлардың болуы, экономикалық қызмет саласындағы қылмыстар үшін немесе ауырлығы орташа қылмыстар, ауыр және аса ауыр қылмыстар үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқтығы;
53) мүдделер қақтығысы - бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушылары мен олардың клиенттерінің мүдделері бір-біріне сай келмейтін жағдай;
54) нақтылы ұстауды есепке алу жүйесі - бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушысының уақыттың белгілі бір кезінде оларды бірдейлендіруді, бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеуді қамтамасыз ететін бағалы қағаздарды ұстаушылар мен оларға тиесілі бағалы қағаздар туралы мәліметтер бар, нақтылы ұстау қызметін көрсететін есеп беру жүйесі, сондай-ақ осы бағалы қағаздардың айналысқа немесе олар бойынша құқықтарды жүзеге асыруға арналып тіркелген шектеулердің сипаты және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес өзге де мәліметтер;

41) дематериализация финансовых инструментов - изменение способа подтверждения прав, удостоверяемых финансовыми инструментами, выпущенными в документарной форме, путем подтверждения этих прав электронными записями в системе учета центрального депозитария;
42) финансовый инструмент - ценные бумаги (включая производные ценные бумаги) и иные активы финансового рынка, определенные международными стандартами финансовой отчетности;
43) финансовый рынок - совокупность отношений, связанных с оказанием и потреблением финансовых услуг и обращением финансовых инструментов;
44) фондовая биржа - юридическое лицо, созданное в организационно-правовой форме акционерного общества, осуществляющее организационное и техническое обеспечение торгов путем их непосредственного проведения с использованием торговых систем данного организатора торгов;
45) бездокументарная ценная бумага - ценная бумага, выпущенная в бездокументарной форме (в виде совокупности электронных записей);
46) документарные ценные бумаги - ценные бумаги, выпущенные в документарной форме (на бумажном или ином материальном носителе с возможностью непосредственного чтения содержания ценной бумаги без использования специальных технических средств);
47) левередж - соотношение между размерами обязательств и собственного капитала эмитента;
48) листинг - включение ценных бумаг в категорию списка ценных бумаг фондовой биржи, для включения и нахождения в которой внутренними документами фондовой биржи установлены специальные (листинговые) требования к ценным бумагам и их эмитентам;
49) лицензиат - юридическое лицо, осуществляющее деятельность на рынке ценных бумаг на основании лицензии, выданной уполномоченным органом;
50) негосударственные эмиссионные ценные бумаги - акции, облигации и иные эмиссионные ценные бумаги, не являющиеся государственными эмиссионными ценными бумагами;
51) государственная эмиссионная ценная бумага - эмиссионная ценная бумага, удостоверяющая права ее держателя в отношении займа, в котором заемщиком выступают Правительство Республики Казахстан или Национальный Банк Республики Казахстан;
52) безупречная деловая репутация - наличие фактов, подтверждающих профессионализм, добросовестность, отсутствие неснятой или непогашенной судимости за преступления в сфере экономической деятельности или за преступления средней тяжести, тяжкие и особо тяжкие преступления;
53) конфликт интересов - ситуация, при которой интересы профессиональных участников рынка ценных бумаг и их клиентов не совпадают между собой;
54) система учета номинального держания - система учета профессионального участника рынка ценных бумаг, оказывающего услуги номинального держания, содержащая сведения о держателях ценных бумаг и принадлежащих им ценных бумагах, обеспечивающая их идентификацию на определенный момент времени, регистрацию сделок с ценными бумагами, а также характер зарегистрированных ограничений на обращение или осуществление прав по данным ценным бумагам, и иные сведения в соответствии с нормативным правовым актом уполномоченного органа;

55) облигацияларды өтеу - эмитенттің орналастырылған облигацияларды сыйақы және облигацияның нақтылы құнын төлеу (кейіннен сату мақсатынсыз) немесе оны облигациялар шығару проспектісінде белгіленген тәртіппен сол эмитенттің акциясына (акцияларына) айырбастау арқылы айналыстан алып қою жөніндегі іс-әрекеті;
56) облигацияларды ұстаушылардың өкілі - эмитентпен жасалған шарт негізінде қайталама бағалы қағаздар рыногындағы инфрақұрылымдық, сондай-ақ ипотекалық және өзге де қамтамасыз етілген облигациялар айналысы, облигациялар бойынша сыйақы төлеу және оларды өтеу процесінде облигацияларды ұстаушылардың мүдделерін көздеп іс-әрекет жасайтын ұйым;
57) облигациялық бағдарлама - эмитент бірнеше облигациялар шығаруды, оның ішінде шығарылымның тиісті проспектісі белгілейтін әртүрлі құрылыммен шығаруды жүзеге асыруға құқылы болатын шекте облигациялар шығару;
58) облигацияның нақтылы құны - облигация құнының ол шығарылған кезде белгіленген, купондық облигация бойынша процентпен көрсетілген сыйақы есептелетін ақшалай көрінісі, сондай-ақ облигацияны өтеген кезде оны ұстаушыға төленуге тиісті сома;
59) оқшаулау - бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімі жүйесінде және нақтылы ұстауды есепке алу жүйесінде бағалы қағаздармен жасалған азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеуге бағалы қағаздардың сақталуына кепілдік беру мақсатында жүзеге асырылатын уақытша тыйым салу;
60) опцион - шарт, оған сәйкес бір тарап (опционды сатушы) осы шартта аталған мүліктің (базалық активтің) белгілі бір санын осы шартта келісілген баға бойынша сатуға немесе сатып алуға міндеттенеді, ал екінші тарап (опционды сатып алушы) сатып алу немесе сату құқығына ие болады; сауда-саттықты ұйымдастырушылар мұндай шартты стандарттаған жағдайда ол туынды бағалы қағаз ретінде пайдаланылуы мүмкін;
61) орналастырылған эмиссиялық бағалы қағаздар - бастапқы бағалы қағаздар рыногында инвесторлар толық төлеген эмиссиялық бағалы қағаздар;
62) орталық депозитарий - негізгі функциясы депозитарийлік қызметті жүзеге асыру болып табылатын мамандандырылған коммерциялық емес ұйым;
63) өзін-өзі реттейтін ұйым - бағалы қағаздар рыногында ез қызметінің бірыңғай ережелері мен стандарттарын белгілеу мақсатымен қауымдастық (одақ) нысанында бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушылары құрған заңды тұлға;
64) өтініш беруші - бағалы қағаздар рыногында қызметті жүзеге асыру үшін лицензия алу мақсатымен уәкілетті органға құжаттарды табыс еткен заңды тұлға;
65) пруденциалдық нормативтер - уәкілетті орган белгілеген және лицензиат сақтауға тиіс нормалардың қаржылық көрсеткіштері;

55) погашение облигаций - действия эмитента по изъятию из обращения размещенных облигаций путем выплаты вознаграждения и номинальной стоимости (без цели последующей продажи) облигации или конвертирования ее в акцию (акции) этого же эмитента в порядке, установленном проспектом выпуска облигаций;
56) представитель держателей облигаций - организация, действующая в интересах держателей облигаций на основании договора, заключенного с эмитентом, в процессе обращения инфраструктурных, а также ипотечных и иных обеспеченных облигаций на вторичном рынке ценных бумаг, выплаты вознаграждения по облигациям и их погашения;
57) облигационная программа - выпуск облигаций, в пределах которого эмитент вправе осуществлять несколько выпусков облигаций, в том числе с различной структурой выпуска, определяемой соответствующим проспектом выпуска;
58) номинальная стоимость облигации - денежное выражение стоимости облигации, определенное при ее выпуске, на которую начисляется выраженное в процентах вознаграждение по купонной облигации, а также сумма, подлежащая выплате держателю облигации при ее погашении;
59) блокирование - временный запрет на регистрацию гражданско-правовых сделок с ценными бумагами в системе реестров держателей ценных бумаг и системе учета номинального держания, осуществляемый с целью гарантирования сохранности ценных бумаг;
60) опцион - договор, в соответствии с которым одна сторона (продавец опциона) обязуется продать или купить, а вторая сторона (покупатель опциона) приобретает право купить или продать определенное количество оговоренного в данном договоре имущества (базового актива) по обусловленной в данном договоре цене; в случае стандартизации организатором торгов условий такого договора он может использоваться как производная ценная бумага;
61) размещенные эмиссионные ценные бумаги - эмиссионные ценные бумаги, полностью оплаченные инвесторами на первичном рынке ценных бумаг;
62) центральный депозитарий - специализированная некоммерческая организация, основной функцией которой является осуществление депозитарной деятельности;
63) саморегулируемая организация - юридическое лицо, созданное профессиональными участниками рынка ценных бумаг в форме ассоциации (союза) с целью установления единых правил и стандартов их деятельности на рынке ценных бумаг;
64) заявитель - юридическое лицо, представившее в уполномоченный орган документы с целью получения лицензии для осуществления деятельности на рынке ценных бумаг;
65) пруденциальные нормативы - финансовые показатели норм, установленные уполномоченным органом и подлежащие соблюдению лицензиатом;

66) рейтинг - белгілі бір эмитенттің шамамен алғандағы кредит қабілетін немесе оның бағалы қағаздарының сапасы мен сенімділігін белгілейтін бағаның жеке сан және әріп көрсеткіші;
67) сауда жүйесі - сауда-саттықты ұйымдастырушының материалдық- техникалық құралдарының, ішкі құжаттарының және сол сауда-саттықты ұйымдастырушының мүшелері арасында эмиссиялық бағалы қағаздармен және өзге қаржы құралдарымен мәмілелер жасауда пайдаланылатын өзге де қажетті активтері мен рәсімдерінің кешені;
68) сауда-саттықты ұйымдастырушы - қор биржасы және биржадан тыс бағалы қағаздар рыногының баға белгілеу ұйымы;
69) сауда-саттықты ұйымдастырушының тізімі - сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйесіне айналысқа жіберуге рұқсат етілген қаржы құралдарының сауда-саттықты ұйымдастырушының ішкі құжаттарына сәйкес және (немесе) Алматы қаласы өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның нормативтік құқықтық актісіне сәйкес жасалған тізімі;
70) своп - екі тараптың белгілі бір мерзім ішінде белгілі бір талаптармен қаржы құралдарын айырбастау жөніндегі келісімін куәландыратын туынды бағалы қағаз;
71) төлем агенті - банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым;
72) трансфер-агент - бағалы қағаздар рыногының өз клиенттерінің арасында құжаттар (ақпараттар) қабылдау мен беру жөнінде қызмет көрсететін кәсіби қатысушысы;
73) туынды бағалы қағаздар - осы туынды бағалы қағаздардың базалық активке қатынасы бойынша құқықтарды куәландыратын бағалы қағаз;
74) тіркелген тұлға - бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімі жүйесінде немесе нақтылы ұстау есебі жүйесінде жеке шоты бар тұлға;
75) тіркеуші - бағалы қағаздар рыногының бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдері жүйесін қалыптастыруды, сақтауды және жүргізуді жүзеге асыратын кәсіби қатысушысы;
76) уәкілетті орган - бағалы қағаздар рыногын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
77) ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногы - мәмілелер сауда-саттықты ұйымдастырушының ішкі құжаттарына сәйкес жүзеге асырылатын эмиссиялық бағалы қағаздар мен өзге де қаржы құралдарының айналыс саласы;
78) ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар рыногы - бағалы қағаздар айналысының бағалы қағаздармен жасалатын мәмілелер сауда-саттықты ұйымдастырушының ішкі құжаттарында белгіленген талаптар сақталмай жүзеге асырылатын саласы;
79) ұлттық бірдейлендіру нөмірі - эмиссиялық бағалы қағаздарды бірдейлендіру және есепке алуды жүйелеу мақсатында оларға уәкілетті орган беретін әріптік-сандық код;

66) рейтинг - индивидуальный числовой и буквенный показатель оценки, устанавливающий относительную кредитоспособность определенного эмитента или качество и надежность его ценных бумаг;
67) торговая система - комплекс материально-технических средств, внутренних документов организатора торгов и иных необходимых активов и процедур, с использованием которых заключаются сделки с эмиссионными ценными бумагами и иными финансовыми инструментами между членами данного организатора торгов;
68) организатор торгов - фондовая биржа и котировочная организация внебиржевого рынка ценных бумаг;
69) список организатора торгов - составленный в соответствии с внутренними документами организатора торгов список финансовых инструментов, разрешенных к обращению в торговой системе организатора торгов, и (или) в соответствии с нормативным правовым актом уполномоченного государственного органа по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы;
70) своп - производная ценная бумага, удостоверяющая соглашение двух сторон по обмену финансовыми инструментами в течение определенного периода времени на определенных условиях;
71) платежный агент - банк или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций;
72) трансфер-агент - профессиональный участник рынка ценных бумаг, оказывающий услуги по приему и передаче документов (информации) между своими клиентами;
73) производные ценные бумаги - ценные бумаги, удостоверяющие права по отношению к базовому активу данных производных ценных бумаг;
74) зарегистрированное лицо - лицо, имеющее лицевой счет в системе реестров держателей ценных бумаг или системе учета номинального держания;
75) регистратор - профессиональный участник рынка ценных бумаг, осуществляющий формирование, хранение и ведение системы реестров держателей ценных бумаг;
76) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий регулирование и надзор за рынком ценных бумаг;
77) организованный рынок ценных бумаг - сфера обращения эмиссионных ценных бумаг и иных финансовых инструментов, сделки с которыми осуществляются в соответствии с внутренними документами организатора торгов;
78) неорганизованный рынок ценных бумаг - сфера обращения ценных бумаг, в которой сделки с ценными бумагами осуществляются без соблюдения требований, установленных внутренними документами организатора торгов;
79) национальный идентификационный номер - буквенно-цифровой код, присваиваемый уполномоченным органом эмиссионным ценным бумагам в целях их идентификации и систематизации учета;

80) фьючерс - белгіленген нысандағы стандарттық саны мен орындалу мерзімі бар және ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында айналыста жүретін туынды бағалы қағаз, оны сатушы сатуға немесе сатып алуға міндеттенеді, ал сатып алушы мүліктің (базалық активтің) белгіленген санын келісілген баға бойынша және белгілі бір мерзім өткеннен кейін сатып алуға немесе сатуға міндеттенеді;
81) хеджирлеу - мүліктік мүдделерді жай-күйі қаржы құралдарымен мәміле жасасу арқылы бағалы қағаздар рыногы субъектілерінің кірістері мен шығындарының туындауына байланысты болатын бағанын, айырбастау бағамының, сыйақы ставкаларының немесе өзге де ықтимал көрсеткіштердің өзгеруі кезіндегі тәуекелдерден қорғау;
82) шетелдік мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаз - қарыз алушы шет мемлекеттің үкіметі болатын қарызға қатысты ұстаушының құқықтарын куәландыратын эмиссиялық бағалы қағаз не шет мемлекеттің заңдарына сәйкес мемлекеттік бағалы қағаздарға жатқызылған өзге де бағалы қағаз;
83) шығару құрылымы - шығарылатын эмиссиялық бағалы қағаздардың саны, олардың түрі, нақтылы құны (облигациялар үшін) туралы мәліметтер;
84) ішкі құжаттар - бағалы қағаздар рыногы субъектісінің, оның органдарының, құрылымдық бөлімшелерінің (филиалдарының, өкілдіктерінің), қызметкерлерінің қызмет жағдайлары мен тәртібін, қызмет көрсетуін және оларға ақы төлеу тәртібін реттейтін құжаттар;
85) эмиссиялық бағалы қағаздар - бір шығарылым шегінде біртекті белгілер мен реквизиттері болатын, осы шығарылым үшін бірыңғай жағдайлар негізінде орналастырылатын және айналысқа түсетін бағалы қағаздар;
86) эмиссиялық бағалы қағаздар айналысы - қайталама бағалы қағаздар рыногында бағалы қағаздармен азаматтық-құқықтық мәмілелер жасау;
87) эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымы - эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздардың азаматтық құқықтар объектісі ретінде пайда болуына бағытталған іс-әрекеті, немесе орналастырылуы, айналыста болуы және өтелуі осы эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару проспектісіне сәйкес жүзеге асырылатын белгілі бір бағалы қағаздардың жиынтығы;
88) эмиссиялық бағалы қағаздар шығару проспектісі - эмитент, оның қаржылық жай-күйі, сатылады деп болжанатын эмиссиялық бағалы қағаздар, шығарылымның көлемі, шығарылымдағы бағалы қағаздардың саны, оларды шығару, орналастыру, айналыста болуы, дивидендтер (сыйақы) төлеу, өтеу рәсімі мен тәртібі туралы мәліметтер және инвестордың бағалы қағаздар сатып алу туралы шешіміне ықпал етуі мүмкін басқа да ақпарат бар құжат;
89) эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымының күшін жою -эмиссиялық бағалы қағаздың азаматтық құқықтар объектісі ретінде өмір сүруін тоқтату;

80) фьючерс - производная ценная бумага установленной формы, имеющая стандартное количество и сроки исполнения и обращающаяся на организованном рынке ценных бумаг, продавец которой обязуется продать или купить, а покупатель обязуется купить или продать определенное количество имущества (базового актива) по обусловленной цене и через определенный срок;
81) хеджирование - защита имущественных интересов от рисков при изменении цен, обменных курсов, ставок вознаграждения или иных возможных показателей, от состояния которых зависит возникновение доходов или убытков субъектов рынка ценных бумаг, путем совершения сделок с финансовыми инструментами;
82) иностранная государственная эмиссионная ценная бумага - эмиссионная ценная бумага, удостоверяющая права ее держателя в отношениях займа, в котором заемщиком выступает правительство иностранного государства, либо иная ценная бумага, отнесенная в соответствии с законодательством иностранного государства к государственным ценным бумагам;
83) структура выпуска - сведения о (об) количестве выпускаемых эмиссионных ценных бумаг, их виде, номинальной стоимости (для облигаций);
84) внутренние документы - документы, которые регулируют условия и порядок деятельности субъекта рынка ценных бумаг, его органов, структурных подразделений (филиалов, представительств), работников, оказание услуг и порядок их оплаты;
85) эмиссионные ценные бумаги - ценные бумаги, обладающие в пределах одного выпуска однородными признаками и реквизитами, размещаемые и обращающиеся на основании единых для данного выпуска условий;
86) обращение эмиссионных ценных бумаг - совершение на вторичном рынке ценных бумаг гражданско-правовых сделок с ценными бумагами;
87) выпуск эмиссионных ценных бумаг - действия эмитента, направленные на возникновение эмиссионных ценных бумаг в качестве объекта гражданских прав, или совокупность определенных ценных бумаг, размещение, обращение и погашение которых осуществляются в соответствии с проспектом выпуска данных эмиссионных ценных бумаг;
88) проспект выпуска эмиссионных ценных бумаг - документ, содержащий сведения об эмитенте, его финансовом состоянии, предполагаемых к продаже эмиссионных ценных бумагах, объеме выпуска, количестве ценных бумаг в выпуске, процедуре и порядке их выпуска, размещения, обращения, выплаты дивидендов (вознаграждения), погашения и другую информацию, которая может повлиять на решение инвестора о покупке ценных бумаг;
89) аннулирование выпуска эмиссионных ценных бумаг - прекращение существования эмиссионной ценной бумаги как объекта гражданских прав;

90) эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру - бастапқы бағалы қағаздар рыногында бағалы қағаздарды сату;
91) эмиссиялық бағалы қағаздардың мемлекеттік тізілімі - уәкілетті орган қалыптастыратын эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымдары мен олардың эмитенттері туралы мәліметтердің жиынтығы;
92) эмиссиялық консорциум - андеррайтерлердің эмитентке эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару мен орналастыру жөнінде қызмет көрсету мақсатында бірлескен қызмет туралы шарт негізінде құрылған бірлестігі;
93) эмитент - эмиссиялық бағалы қағаздарды шығаруды жүзеге асыратын тұлға.";
2) 9-баптың 4-тармағының бірінші бөлігінде:
"мәліметтер" деген сөзден кейін "және қоғам оларды сатып алу кезіндегі акциялардың құнын айқындау әдістемесі" деген сөздермен толықтырылсын;
"саны өзгерген" деген сөздер "саны кеміген" деген сөздермен ауыстырылсын";
3) 22-1-баптың 1 -1 -тармағының бірінші бөлігінде "құрылған" деген сөзден кейін "және (немесе) активтерінің кемінде үштен екі бөлігі Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шығарылған" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 23-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Облигацияларды төлеу ақшамен ғана жүзеге асырылады. Орналастыратын облигацияны толық төлегенге дейін эмитент облигацияларды ұстаушылар тізілімі жүйесіндегі (номиналды ұстаушыны есепке алу жүйесіндегі) оны иеленушінің жеке шотына осы облигацияны енгізу туралы бұйрық беруге құқылы емес";
5) 47-1-бапта "Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган тіркеген", "сондай-ақ брокерді және (немесе) дилерді" деген сөздер алынып тасталсын;
6) 54-бапта:
2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) тізбесі уәкілетті органмен белгіленетін халықаралық қаржы ұйымдарында осы баппен белгіленген жұмыс стажы және (немесе) қаржылық қызмет көрсету және (немесе) оны реттеу және (немесе) қаржы ұйымдарына аудит жүргізу бойынша қызмет көрсету саласындағы жұмыс стажы жоқ;";
4-тармақта:
бірінші бөліктің 1), 2), 3) тармақшалардағы "қаржылық қызмет көрсету және (немесе) оны реттеу саласында" деген сөздер алынып тасталсын;
екінші бөліктегі "қаржылық қызмет көрсету және (немесе) оны реттеу саласында" деген сөздер "осы баптың 2-тармағының 3) тармақшасында көзделген" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтың екінші бөлігінде:
"құжаттар" деген сөз "құжаттардың толық пакетін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бұзуға" деген сөзден кейін "не еңбек шарты болмаған жағдайда осы басшы қызметкердің өкілеттілігін тоқтату жөнінде шаралар қабылдауға" деген сөздермен толықтырылсын;
9-тармақтың екінші бөлігіндегі "бұзуға" деген сөзден кейін "не еңбек шарты болмаған жағдайда осы басшы қызметкердің өкілеттілігін тоқтату жөнінде шаралар қабылдауға" деген сөздермен толықтырылсын;

90) размещение эмиссионных ценных бумаг - продажа ценных бумаг на первичном рынке ценных бумаг;
91) Государственный реестр эмиссионных ценных бумаг - совокупность сведений о выпусках эмиссионных ценных бумаг и их эмитентах, формируемых уполномоченным органом;
92) эмиссионный консорциум - объединение андеррайтеров, созданное на основе договора о совместной деятельности в целях оказания услуг эмитенту по выпуску и размещению эмиссионных ценных бумаг;
93) эмитент - лицо, осуществляющее выпуск эмиссионных ценных бумаг.";
2) в части первой пункта 4 статьи 9:
после слов "в случае изменения" дополнить словами "методики определения стоимости акций при их выкупе обществом и";
слова "либо изменении" заменить словами "либо уменьшении";
3) часть первую пункта 1-1 статьи 22-1 после слов "законодательством Республики Казахстан," дополнить словами "и (или) не менее двух третьих активов которых находятся на территории Республики Казахстан или выпущены в соответствии с законодательством Республики Казахстан,";
4) пункт 2 статьи 23 изложить в следующей редакции:
"2. Оплата облигаций осуществляется только деньгами. До полной оплаты размещаемой облигации эмитент не вправе давать приказ о зачислении данной облигации на лицевой счет ее приобретателя в системе реестров держателей облигаций (системе учета номинального держателя).";
5) в статье 47-1 слова ", а также брокера и (или) дилера, зарегистрированных уполномоченным государственным органом по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы" исключить;
6) в статье 54:
подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) не имеющее установленного настоящей статьей стажа работы в международных финансовых организациях, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, и (или) стажа работы в сфере предоставления и (или) регулирования финансовых услуг и (или) услуг по проведению аудита финансовых организаций;";
в пункте 4:
в подпунктах 1), 2), 3) части первой слова "в сфере предоставления и (или) регулирования финансовых услуг" исключить;
в части второй слова "в сфере предоставления и (или) регулирования финансовых услуг" заменить словами ", предусмотренного подпунктом 3) пункта 2 настоящей статьи,";
в части второй пункта 5:
после слова "непредставления" дополнить словами "полного пакета";
дополнить словами "либо в случае отсутствия трудового договора принять меры по прекращению полномочий данного руководящего работника";
часть вторую пункта 9 дополнить словами "либо в случае отсутствия трудового договора принять меры по прекращению полномочий данного руководящего работника";

7) 56-бапта:
3-тармақтың 1) тармақшасындағы "он проценті шегінен аспайтын" деген сөздер "он процент және одан артық" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "тәртібі" деген сөзден кейін "мен талаптары" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 72-бапта мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Инвестициялық комитет мүшелерінің кем дегенде жартысы инвестициялық портфельді немесе зейнетақы активтерін басқаратын басшы қызметкерлер болып табылуы тиіс";
9) 84-баптың 3-тармағының екінші бөлігі "акционері" деген сөзден кейін "Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын.
5. "Инвестициялық қорлар туралы" 2004 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., N 16, 90-құжат; 2006 ж., N 16, 103-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат, N 4, 33-құжат):
1) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) акционерлік инвестициялық қор - қызметінің айрықша түрі осы Заңда белгіленген талаптарға және өзінің инвестициялық декларациясына сәйкес осы қоғамның акционерлері оның акцияларын төлеу үшін қосқан ақшаны, сондай-ақ осындай инвестициялау нәтижесінде алынған активтерді жинақтау мен инвестициялау болып табылатын акционерлік қоғам;
2) әртараптандыру - инвестициялық қор активтерін олардың құнының төмендеу қаупін азайту мақсатында түрлі қаржы құралдарына және өзге мүлікке орналастыру;
3) басқарушы компания - инвестициялық портфельді басқаруға берілген лицензия негізінде инвестициялық қор активтерін сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын бағалы қағаздар рыногының кәсіпқой қатысушысы;
4) жылжымайтын мүлік қоры - қызметінің айрықша түрі осы Заңда белгіленген талаптарға және өзінің инвестициялық декларациясына сәйкес, осы қоғамның акционерлері оның акцияларын төлеу үшін қосқан ақшаны, сондай-ақ осындай инвестициялау нәтижесінде алынған активтерді жылжымайтын мүлікке және осы Заңмен өзге де рұқсат берілген мүлікке жинақтау мен инвестициялау болып табылатын акционерлік инвестициялық қор;
5) инвестициялық декларация - инвестициялау объектілерінің тізбесін, инвестициялық қор активтеріне қатысты инвестициялық қызмет мақсатын, стратегиясын, шарттарын және оны шектеуді, қор активтерін хеджирлеу және әртараптандыру шарттарын айқындайтын құжат;
6) инвестициялық кіріс - инвестициялық қор активтерін инвестициялау нәтижесінде алынған олардың ақшалай көрінісіндегі өсімі;
7) инвестициялық қор - осы Заңға сәйкес құрылған акционерлік немесе инвестициялық пай қоры;

7) в статье 56:
в подпункте 1) пункта 3 слова "не более чем в пределах десяти процентов" заменить словами "на десять процентов и более";
пункт 4 после слова "Порядок" дополнить словами "и условия";
8) статью 72 дополнить вторым предложением следующего содержания:
"Не менее половины членов инвестиционного комитета должны являться руководящими работниками управляющих инвестиционным портфелем или пенсионными активами.";
9) часть вторую пункта 3 статьи 84 дополнить словами ", за исключением случаев, установленных законодательными актами Республики Казахстан".
5. В  Закон  Республики Казахстан от 7 июля 2004 г. "Об инвестиционных фондах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 16, ст. 90; 2006 г., N 16, ст. 103; 2007 г., N 2, ст. 18, N 4, ст. 33):
1) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) акционерный инвестиционный фонд - акционерное общество, исключительным видом деятельности которого являются аккумулирование и инвестирование в соответствии с требованиями, установленными настоящим Законом и его инвестиционной декларацией, денег, внесенных акционерами данного общества в оплату его акций, а также активов, полученных в результате такого инвестирования;
2) диверсификация - размещение активов инвестиционного фонда в различные финансовые инструменты и иное имущество с целью снижения риска уменьшения их стоимости;
3) управляющая компания - профессиональный участник рынка ценных бумаг, осуществляющий доверительное управление активами инвестиционного фонда на основании лицензии на управление инвестиционным портфелем;
4) фонд недвижимости - акционерный инвестиционный фонд, исключительным видом деятельности которого являются аккумулирование и инвестирование в соответствии с требованиями, установленными настоящим Законом и его инвестиционной декларацией, денег, внесенных акционерами данного общества в оплату его акций, а также активов, полученных в результате такого инвестирования, в недвижимость и иное разрешенное настоящим Законом имущество;
5) инвестиционная декларация - документ, определяющий перечень объектов инвестирования, цели, стратегии, условия и ограничения инвестиционной деятельности в отношении активов инвестиционного фонда, условия хеджирования и диверсификации активов фонда;
6) инвестиционный доход - прирост активов инвестиционного фонда в денежном выражении, полученный в результате их инвестирования;
7) инвестиционный фонд - акционерный или паевой инвестиционный фонд, созданный в соответствии с настоящим Законом;

8) инвестициялық қордың активтері - акционерлік инвестициялық қорға тиесілі немесе инвестициялық пай қорын құрайтын активтер жиынтығы;
9) инвестициялық қордың таза активтерінің құны - инвестициялық қордың барлық активтерінің құны мен оның инвестициялық қор активтері есебінен төленуге жататын міндеттемелері не есептелген шығыстары арасындағы айырма ретінде айқындалатын инвестициялық қор активтері құнының ақшалай көрінісі;
10) инвестициялық пай қоры - пайға, сондай-ақ оларды инвестициялау нәтижесінде сатып алынған өзге де активтерге ақы төлеуден алынған, пайларды ұстаушыларға ортақ үлестік меншік құқығымен тиесілі және басқарушы компанияның басқаруындағы ақша жиынтығы;
11) инвестициялық пай қорының ережесі - инвестициялық пай қорының мақсаттарын, жұмыс істеу және жұмыс істеуін тоқтату шарттары мен тәртібін айқындайтын құжат;
12) инвестициялық шешім - инвестициялық қордың активтерін басқару процесінде қабылданатын оның активтерімен мәміле жасасу туралы шешім;
13) пай - инвестициялық пай қорындағы оның иесінің үлесін, инвестициялық пай қоры жұмыс істеуін тоқтатқан кезде оның активтерін өткізуден алынған ақшаны алу құқығын, сондай-ақ осы Заңда айқындалған инвестициялық пай қоры қызметінің ерекшеліктеріне байланысты өзге де құқықтарды растайтын, шығарылымы құжаттандырылмаған нысандағы атаулы эмиссиялық бағалы қағаз;
14) пай ұстаушы - инвестициялық пай қорының пайларын ұстаушылар тізілімі жүйесінде немесе нақтылы ұстауды есепке алу жүйесінде жеке шоты бар және инвестициялық пай қорының пайлары бойынша құқықтары бар тұлға;
15) пайды сатып алу - басқарушы компанияның пайды ұстаушыдан оны сатып алу арқылы инвестициялық пай қорының активтерін сенімгерлік басқару шартын бұзу;
16) пайдың есептелу құны - инвестициялық пай қорының таза активтерінің құнына оның айналыстағы пайларының санына бөлу арқылы айқындалатын пай құнының ақшалай көрінісі;
17) пайдың нақтылы құны - инвестициялық пай қорының пайларын бастапқы орналастыру кезіндегі пай құнының ақшалай көрінісі;
18) пайларды бастапқы орналастыру - инвестициялық пай қоры активтерінің ең төменгі мөлшерін қалыптастыру мақсатында пайларды нақтылы құны бойынша орналастыру кезеңі;
19) сенімгерлік басқару шарты - осы Заңда белгіленген талаптарға сәйкес ақшаны сенімгерлік басқаруға беру туралы басқарушы компанияның акционерлік инвестициялық қормен немесе инвестициялық пай қорының инвесторымен жасайтын инвестициялық қор активтерін құрайтын инвестициялық портфельді басқару жөніндегі шарт;

8) активы инвестиционного фонда - совокупность активов, принадлежащих акционерному инвестиционному фонду или составляющих паевой инвестиционный фонд;
9) стоимость чистых активов инвестиционного фонда - денежное выражение стоимости активов инвестиционного фонда, определяемое как разница между стоимостью всех активов инвестиционного фонда и его обязательствами либо начисленными расходами, подлежащими оплате за счет активов инвестиционного фонда;
10) паевой инвестиционный фонд - принадлежащая на праве общей долевой собственности держателям паев и находящаяся в управлении управляющей компании совокупность денег, полученных в оплату паев, а также иных активов, приобретенных в результате их инвестирования;
11) правила паевого инвестиционного фонда - документ, который определяет цели, условия, порядок функционирования и прекращения существования паевого инвестиционного фонда;
12) инвестиционное решение -решение о совершении сделки с активами инвестиционного фонда, принимаемое в процессе управления его активами;
13) пай - именная эмиссионная ценная бумага бездокументарной формы выпуска, подтверждающая долю ее собственника в паевом инвестиционном фонде, право на получение денег, полученных от реализации активов паевого инвестиционного фонда при прекращении его существования, а также иные права, связанные с особенностями деятельности паевых инвестиционных фондов, определенных настоящим Законом;
14) держатель пая - лицо, имеющее лицевой счет в системе реестров держателей паев паевого инвестиционного фонда или системе учета номинального держания и обладающее правами по паям паевого инвестиционного фонда;
15) выкуп пая - расторжение договора доверительного управления активами паевого инвестиционного фонда посредством приобретения управляющей компанией пая у его держателя;
16) расчетная стоимость пая - денежное выражение стоимости пая, определяемое посредством деления стоимости чистых активов паевого инвестиционного фонда на количество его паев, находящихся в обращении;
17) номинальная стоимость пая - денежное выражение стоимости пая при первоначальном размещении паев паевого инвестиционного фонда;
18) первоначальное размещение паев - период размещения паев по номинальной стоимости в целях формирования минимального размера активов паевого инвестиционного фонда;
19) договор доверительного управления - договор по управлению инвестиционным портфелем, составляющим активы инвестиционного фонда, заключаемый управляющей компанией с акционерным инвестиционным фондом или с инвестором паевого инвестиционного фонда о передаче в доверительное управление денег в соответствии с требованиями, установленными настоящим Законом;

20) уәкілетті орган - қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган.";
2) 4-баптың 4-тармағының екінші бөлігі "ұстаушысы" деген сөзден кейін ", егер өзгесі осы Заңмен және қордың ережелерімен көзделмесе," деген сөздермен толықтырылсын;
3) 8-баптың 2-тармағының бірінші бөлігіндегі "және тіркеуші" деген сөздер ", тіркеуші, аудиторлық ұйым және бағалаушы" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 9-бапта:
1-тармақта:
екінші бөліктегі "және жылжымайтын мүлік қорларына" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы баптың 1-тармағының 3), 4) тармақшаларымен белгіленген тыйым салу жылжымайтын мүлік қорларына қолданылмайды.";
3-тармақтағы "және тіркеуші" деген сөздер ", тіркеуші, аудиторлық ұйым және бағалаушы" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 10-баптың 2) тармақшасы "шығыстардың" деген сөздің алдынан "ағымдағы қызметке арналған" деген сөздермен және осыдан кейін ", оның ішінде" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 11-баптың 2-тармағындағы "жобалары" деген сөз "көшірмелері" деген сөзбен ауыстырылсын;
7) 17-баптың 3-тармағында:
"және тіркеуші" деген сөздер", тіркеуші, аудиторлық ұйым және бағалаушы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ұйымдарды," деген сөзден кейін", сондай-ақ аудиторлық ұйым және бағалаушыны" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 24-бапта:
4-тармақтың екінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
"Өтінім берушіге ақшаны беру (оның ішінде ақшаны ол көрсеткен шотқа аударым жасау) пайларды сатып алған күні жүзеге асырылады.";
5-тармақтағы "өтінім қабылданған күннен кейінгі бірінші жұмыс күніндегі" деген сөздер "пайларды сатып алу күнінің алдындағы жұмыс күнінің соңындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 26-бап мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Басқарушы компания бұқаралық ақпарат құралдарында тоқтата тұру күніне дейінгі отыз күнтізбелік күннен кешіктірмей орналастыруды тоқтата тұру туралы міндетті түрде хабардар еткен жағдайда, пайларды орналастыруды белгілі кезеңге тоқтата түру мүмкіндігін аралық және жабық инвестициялық пай қорының ережесінде көздеуге құқылы.";
10) 27-баптың 1-тармағының 5) тармақшасындағы орыс тіліндегі мәтін өзгертілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
11) 28-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жабық инвестициялық пай қорының ережесіне өзгерістер мен толықтырулар пай ұстаушылардың жалпы жиналысының шешімі бойынша енгізіледі.
Жабық инвестициялық пай қорының ережесіне олардың құқықтарына нұқсан келтіретін өзгерістер мен толықтырулар енгізуге қарсы дауыс берген пай ұстаушылар, қор ережесінде пай ұстаушының пайларды сатып алу құқығының болуына қарамастан, баспасөз басылымында жарияланғаннан кейін немесе олардың уәкілетті органмен келісілгендігі туралы көрсетілген осы өзгерістер мен толықтырулардың мәтінін қор ережесінде белгіленген тәртіппен алғаннан кейін отыз күнтізбелік күн ішінде басқарушы компаниядан оларға тиесілі пайларды сатып алуды талап етуге құқылы.";
4-тармақтағы "басқа кастодианмен," деген сөздерден кейін ", тіркеушімен" деген сөзбен толықтырылсын;

20) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций.";
2) часть вторую пункта 4 статьи 4 дополнить словами ", если иное не предусмотрено настоящим Законом и правилами фонда";
3) в части первой пункта 2 статьи 8 слова "и регистратор" заменить словами ", регистратор, аудиторская организация и оценщик";
4) в статье 9:
в пункте 1:
в части второй слова "и фонды недвижимости" исключить;
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Запрет, установленный подпунктами 3), 4) пункта 1 настоящей статьи, не распространяется на фонды недвижимости.";
в пункте 3 слова "и регистратор" заменить словами ", регистратор, аудиторская организация и оценщик";
5) подпункт 2) статьи 10 после слова "расходов" дополнить словами "на текущую деятельность, в том числе";
6) в пункте 2 статьи 11 слово "проекты" заменить словом "копии";
7) в пункте 3 статьи 17:
слова "и регистратор" заменить словами ", регистратор, аудиторская организация и оценщик";
дополнить словами ", а также аудиторской организации и оценщика";
8) в статье 24:
второе предложение пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Передача денег заявителю (в том числе перечисление их на указанный им счет) осуществляется в день выкупа паев.";
в пункте 5 слова "первый рабочий день, следующий за днем приема заявки" заменить словами "конец рабочего дня, предшествующего дате выкупа паев";
9) статью 26 дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Управляющая компания вправе предусмотреть в правилах интервального и закрытого паевого инвестиционного фонда возможность приостановления размещения паев на определенный период при условии обязательного информирования в средствах массовой информации о приостановлении размещения не позднее, чем за тридцать календарных дней до даты приостановления.";
10) в подпункте 5) пункта 1 статьи 27 слово "аудит," заменить словом "аудит";
11) в статье 28:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Изменения и дополнения в правила закрытого паевого инвестиционного фонда вносятся по решению общего собрания держателей паев.
Держатели паев, голосовавшие против внесения изменений и дополнений в правила закрытого паевого инвестиционного фонда, ущемляющих их права, вправе требовать у управляющей компании выкупа принадлежащих им паев в течение тридцати календарных дней после опубликования в печатном издании или получения в порядке, установленном правилами фонда, текста этих изменений и дополнений с указанием об их согласовании с уполномоченным органом независимо от наличия в правилах фонда права держателя пая на выкуп паев.";
пункт 4 после слова "кастодианом" дополнить словом ", регистратором";

12) 31-баптың 2-тармағындағы"ішінара" деген сөз алынып тасталсын;
13) 37-бапта: 2-тармақта: екінші бөлікте:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ұсынылатын үйлер және ғимараттар, жобалау-сметалық құжаттама;";
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) басқарушы компанияның инвестициялық қордың есебінен және оның мүддесіне сай құрылысқа үлестік қатысу үшін жасаған шарттарынан пайда болған талаптар құқығы;";
үшінші бөлік "мүлікке" деген сөздің алдынан "осы тармақтың 1)-4) тармақшаларында аталған" деген сөздермен толықтырылсын;
2-1-тармақтың 1) тармақшасындағы "осы үйлер мен ғимараттар орналасқан" деген сөздер алынып тасталсын;
3-2-тармақтағы "процентін" деген сөзден кейін ", жылжымайтын мүлік қорларының активтерін құрайтын жылжымайтын мүлікті қайта бағалаудан түскен кірісті шегере отырып," деген сөздермен толықтырылсын";
5-тармақтың 1) тармақшасындағы "осы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда," деген сөздер алынып тасталсын;
7-тармақтың 3) тармақшасы алынып тасталсын;
14) 41-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 13) тармақшамен толықтырылсын:
"13) жарнамада және бұқаралық ақпарат құралдарында инвестициялық қордың инвестициялық қызметінің бір жылға жетпейтін кезең ішіндегі кірістілігі туралы ақпаратты көрсету керек.";
15) 44-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) инвестициялық қордың акциялары мен пайларын орналастыру және сатып алу жөніндегі барлық операциялардың есебін жүргізуге;";
16) 45-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Тәуекелмен инвестициялайтын инвестициялық қор туралы мәліметтер акционерлер мен пай ұстаушыларға қордың ережесіне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы хабарлама беру, акционерлік инвестициялық қордың акционерлерінің жалпы жиналысын және жабық инвестициялық пай қорының пай ұстаушыларының жалпы жиналысын шақыру, пайларды орналастыруды тоқтата тұру, акционерлік инвестициялық қорды тарату және инвестициялық пай қорының қызметін тоқтату жағдайларын қоспағанда, бұқаралық ақпарат құралдарында орналастырылмайды және сыртқы (көрнекі) жарнама құралдары арқылы таратылмайды.".
6. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, қаңтар, 2007 ж.(N 3 (2484), 20-құжат): 1-баптың 10-тармағының 1) тармақшасындағы "30)" деген сан "5)" деген санмен ауыстырылсын.
2-бап .
1. Осы Заң 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабының 3-тармағының 8) тармақшасының үшінші абзацын, 2) тармақшасының төртінші, бесінші абзацтарын, сондай-ақ 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабының 3-тармағының 16) тармақшасының үшінші абзацын, 9), 10), 12) тармақшаларын, 8) тармақшаның төртінші абзацын, 7) тармақшаның екінші, үшінші, төртінші, бесінші және алтыншы абзацтарын, 1) тармақшаның қырық төртінші абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн еткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Алматы қаласы -өңірлік қаржы орталығының қатысушылары болып табылатын брокерлер және (немесе) дилерлерге осы Заң қолданысқа енген күннен бастап екі ай ішінде өз қызметін осы Заңға сәйкес жүргізетін болсын.

12) в пункте 2 статьи 31 слово "частичной" исключить;
13) в статье 37:
в пункте 2:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) реконструируемые здания и сооружения, проектно-сметная документация;";
часть вторую дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) права требования, возникающие из договоров долевого участия в строительстве, заключенных управляющей компанией за счет и в интересах инвестиционного фонда;";
часть третью после слов "в имущество" дополнить словами ", перечисленное в подпунктах 1) - 4) настоящего пункта,";
в подпункте 1) пункта 2-1 слова ", на которых расположены данные здания и сооружения" исключить;
пункт 3-2 после слова "недвижимости" дополнить словами ", за вычетом доходов от переоценки недвижимого имущества, составляющего активы фондов недвижимости,";
в подпункте 1) пункта 5 слова ", за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом" исключить;
подпункт 3) пункта 7 исключить;
14) часть первую пункта 1 статьи 41 дополнить подпунктом 13) следующего содержания:
"13) указывать в рекламе и средствах массовой информации информацию о доходности инвестиционной деятельности инвестиционного фонда за период менее одного года.";
15) подпункт 1) статьи 44 изложить в следующей редакции:
"1) вести учет всех операций по размещению и выкупу акций и паев инвестиционного фонда;";
16) пункт 5 статьи 45 изложить в следующей редакции:
"5. Сведения об инвестиционном фонде рискового инвестирования не могут размещаться в средствах массовой информации и распространяться путем наружной (визуальной) рекламы, за исключением случаев уведомления акционеров и держателей паев о внесении изменений и (или) дополнений в правила фонда, созыва общего собрания акционеров акционерного инвестиционного фонда и общего собрания держателей паев закрытого паевого инвестиционного фонда, приостановления размещения паев, ликвидации акционерного инвестиционного фонда и прекращения существования паевого инвестиционного фонда.".
6. В  Закон  Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам национальных реестров идентификационных номеров" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, январь, 2007 г., N 3 (2484), ст. 20):
1) в подпункте 1) пункта 10 статьи 1 цифру "30)" заменить цифрой "5)".
Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев четвертого, пятого подпункта 2), абзаца третьего подпункта 8) пункта 3 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2009 года, а также абзаца сорок четвертого подпункта 1), абзацев второго, третьего, четвертого, пятого и шестого подпункта 7), абзаца четвертого подпункта 8), подпунктов 9), 10), 12), абзаца третьего подпункта 16) пункта 3 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2010 года.
Брокерам и (или) дилерам, являющимся участниками регионального финансового центра города Алматы, привести свою деятельность а соответствие с настоящим Законом в течение двух месяцев со дня его введения в действие.

2. Жинақтаушы зейнетақы қорлары 2010 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде инвестициялық портфельді таңдау жөніндегі салымшылардың (алушылардың) өтініштерін қабылдау бойынша жұмысты жүргізсін.
3. Жинақтаушы зейнетақы қорларына инвестициялық портфельді таңдау жөнінде өтініш бермеген салымшылардың (алушылардың), сондай-ақ 2010 жылғы і қаңтарда зейнеткерлік жасқа жетуіне жеті жыл  және одан аз қалған салымшылардың (алушылардың) жинақталған зейнетақы қаражаттары консервативті инвестициялық портфельге жатқызылады.
Қазақстан Республикасының
Президенті

2. Накопительным пенсионным фондам в срок до 1 января 2010 года провести работу по приему заявлений вкладчиков (получателей) о выборе инвестиционного портфеля.
3. Пенсионные накопления вкладчиков (получателей), не обратившихся с заявлением в накопительные пенсионные фонды о выборе инвестиционного портфеля, а также вкладчиков (получателей), которым до достижения пенсионного возраста на 1 января 2010 года остается семь лет и менее, относятся в консервативный инвестиционный портфель.
Президент
Республики Казахстан