Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 2 қарашадағы N 1092 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 желтоқсандағы N 1382 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 тамыздағы № 676 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 28.08.2015 № 676 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 2 қарашадағы N 1092  қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., N 39, 556-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақыларды тағайындау және төлеу ережесінде:
1-тармақтың 1) тармақшасының үшінші абзацындағы "толғанға дейін" деген сөздер "толысымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Бала туғанда берілетін және бала күтімі жөніндегі жәрдемақыларды тағайындау үшін тұрғылықты жері бойынша уәкілетті ұйымға мынадай өтініш берушілер өтініш жасайды:
1) бала туғанда берілетін жәрдемақыны тағайындау үшін:
міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысатынына (қатыспайтынына) қарамастан, бала күтімін жүзеге асыратын адамдар;
2) бала күтімі жөніндегі жәрдемақыны тағайындау үшін:
баланың күтімін жүзеге асыратын және міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы болып табылмайтын адамдар;
2008 жылғы 1 қаңтарға дейін туған баланың күтімін жүзеге асыратын және міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы болып табылатын адамдар.
Өтініш жасаған кезде мынадай құжаттарды ұсыну қажет:
1) бала туғанда берілетін жәрдемақыны және (немесе) бала күтімі жөніндегі жәрдемақыны тағайындау үшін өтініш;
2) баланың (балалардың) тууы туралы куәлігінің (куәліктерінің) көшірмесі (көшірмелері);
3) өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
4) отбасының тұратын жерін растайтын құжаттың көшірмесі (азаматтарды тіркеу кітабының көшірмесі не мекенжай бюросының анықтамасы, не ауылдық (селолық) округ әкімінің анықтамасы);
5) отбасы құрамы туралы мәліметтер (бала күтімі жөніндегі жәрдемақы үшін осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес).";
4-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) баланың (балалардың) тууы туралы куәлігінің (куәліктерінің) көшірмесі (көшірмелері);";
4) тармақша "(азаматтарды тіркеу кітабының көшірмесі не мекенжай бюросының анықтамасы, не ауылдық (селолық) округ әкімінің анықтамасы)" деген сөздермен толықтырылсын;
11-тармақта:
"толғанға дейін" деген сөздер "толысымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 2 ноября 2005 года № 1092
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1382. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 августа 2015 года № 676
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 28.08.2015 № 676 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в  постановление Правительства Республики Казахстан от 2 ноября 2005 года N 1092 "О некоторых мерах по реализации Закона Республики Казахстан "О государственных пособиях семьям, имеющим детей" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., N 39, ст. 556) следующие изменения и дополнения:
в Правилах назначения и выплаты государственных пособий семьям, имеющим детей, утвержденных указанным постановлением:
в абзаце третьем подпункта 1) пункта 1 слова "до достижения" заменить словами "по достижении";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. За назначением пособий на рождение и по уходу в уполномоченную организацию по местожительству обращаются следующие заявители:
1) за назначением пособия на рождение:
лица, осуществляющие уход за ребенком, независимо от их участия (не участия) в системе обязательного социального страхования;
2) за назначением пособия по уходу:
лица, осуществляющие уход за ребенком и не являющиеся участниками системы обязательного социального страхования;
лица, осуществляющие уход за ребенком, родившимся до 1 января 2008 года, и являющиеся участниками системы обязательного социального страхования.
При обращении необходимо представить следующие документы:
1) заявление для назначения пособия на рождение и (или) пособия по уходу;
2) копия (копии) свидетельства (свидетельств) о рождении ребенка (детей);
3) копия документа, удостоверяющего личность заявителя;
4) копия документа, подтверждающего местожительство семьи (копия книги регистрации граждан либо справка адресного бюро, либо справка акима аульного (сельского) округа);
5) сведения о составе семьи (для пособия по уходу согласно приложению 1 к настоящим Правилам).";
в пункте 4:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) копия (копии) свидетельства (свидетельств) о рождении ребенка (детей);";
подпункт 4) дополнить словами "(копия книги регистрации граждан либо справка адресного бюро, либо справка акима аульного (сельского) округа)";
в пункте 11:
слова "до достижения" заменить словами "по достижении";
дополнить абзацем вторым следующего содержания:

"Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы болып табылатын және 2008 жылғы 1 қаңтарға дейін туған баланың күтімін жүзеге асыратын адамдарға бала күтімі жөніндегі жәрдемақы баланың туған күнінен бастап 2007 жылғы 31 желтоқсанды қоса тағайындалады.";
17 және 26-тармақтар мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Бала (балалар) қайтыс болған жағдайда жәрдемақы төлемі бала (балалар) қайтыс болған ай өткеннен кейін тоқтатылады.";
17-1-тармақтың бірінші абзацы "есептік көрсеткіштің мөлшері" деген сөздерден кейін "және (немесе) жәрдемақылардың мөлшері" деген сөздермен толықтырылсын;
18-тармақ мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Өтініш беруші бала күтімі жөніндегі жәрдемақының мөлшеріне әсер ететін мән-жайлар туралы уақытында хабарламаған жағдайларда, жәрдемақы мөлшері көрсетілген мән-жайлар туындаған сәттен бастап, бірақ оның тағайындалған сәтінен асырмай қайта қаралады.";
мынадай мазмұндағы 18-1 және 18-2-тармақтармен толықтырылсын:
"18-1. Бала күтімі жөніндегі жәрдемақы мөлшеріне әсер ететін мән-жайлар анықталған жағдайда, уәкілетті ұйым Ережеге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шешімнің жобасын жәрдемақының тағайындалған мөлшерінің өзгеруін ескере отырып дайындайды және бала туғанда берілетін және бала күтімі жөніндегі жәрдемақыларды тағайындау жөніндегі уәкілетті органға бекітуге жібереді.
Бала туғанда берілетін және бала күтімі жөніндегі жәрдемақыларды тағайындау жөніндегі уәкілетті орган он жұмыс күні ішінде шешімнің жобасын қарап бекітеді және оны уәкілетті ұйымға жібереді.
18-2. Бала күтімі жөніндегі жәрдемақы төлемін тоқтату үшін негіз болып табылатын мән-жайлар анықталған жағдайда, уәкілетті ұйым Ережеге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақы төлемін тоқтату туралы шешімнің жобасын дайындайды және бала туғанда берілетін және бала күтімі жөніндегі жәрдемақыларды тағайындау жөніндегі уәкілетті органға бекітуге жібереді.
Бала туғанда берілетін және бала күтімі жөніндегі жәрдемақыларды тағайындау жөніндегі уәкілетті орган он жұмыс күні ішінде шешімнің жобасын қарап бекітеді және уәкілетті ұйымға жібереді.
Жәрдемақы төлемі төлемді тоқтату үшін негіз болып табылған мән-жайлар туындаған сәттен бастап тоқтатылады.
Артық төленген сомалар ерікті түрде, бас тартылған жағдайда - сот тәртібімен қайтарылуға тиіс, бұл туралы бала туғанда берілетін және бала күтімі жөніндегі жәрдемақыларды тағайындау жөніндегі уәкілетті орган жәрдемақы алушыны он жұмыс күні ішінде жазбаша хабардар етеді.";
31-тармақтың екінші, үшінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"Өтініш беруші балаларға арналған жәрдемақының мөлшеріне әсер ететін мән-жайлар туралы уақытында хабарламаған жағдайда, жәрдемақы мөлшері көрсетілген мән-жайлар туындаған сәттен бастап, бірақ оның тағайындалған сәтінен асырмай қайта қаралады.
Артық төленген сомалар ерікті түрде, ал бас тартылған жағдайда - сот тәртібімен қайтарылуға тиіс, бұл туралы балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау және төлеу жөніндегі уәкілетті орган жәрдемақы алушыны он жұмыс күні ішінде жазбаша хабардар етеді.";
Ережеге 4-қосымша:
"себеп бойынша тағайындаудан бас тартылды" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Жәрдемақы төлемі мынадай себептер бойынша тоқтатылды:______".

"Лицам, являющимся участниками системы обязательного социального страхования и осуществляющим уход за ребенком, родившимся до 1 января 2008 года, пособие по уходу назначается с даты рождения ребенка по 31 декабря 2007 года включительно.";
пункты 17 и 26 дополнить абзацем следующего содержания:
"В случае смерти ребенка (детей) выплата пособия прекращается по истечении месяца смерти ребенка (детей).";
абзац первый пункта 17-1 после слов "месячного расчетного показателя" дополнить словами "и (или) размера пособий";
пункт 18 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"В случаях, когда заявитель своевременно не известил об обстоятельствах, влияющих на размер пособия по уходу, размер пособия пересматривается с момента наступления указанных обстоятельств, но не ранее момента его назначения";
дополнить пунктами 18-1 и 18-2 следующего содержания:
"18-1. В случае обнаружения обстоятельств, влияющих на размер пособия по уходу, уполномоченная организация готовит проект решения по форме согласно приложению 4 к Правилам, с учетом изменения размера назначенного пособия и направляет на утверждение в уполномоченный орган по назначению пособий на рождение и по уходу.
Уполномоченный орган по назначению пособий на рождение и по уходу в течение десяти рабочих дней рассматривает, утверждает проект решения и направляет его в уполномоченную организацию.
18-2. В случае обнаружения обстоятельств, являющихся основанием для прекращения выплаты пособия по уходу, уполномоченная организация готовит проект решения о прекращении выплаты пособия по форме согласно приложению 4 к Правилам и направляет на утверждение в уполномоченный орган по назначению пособий на рождение и по уходу.
Уполномоченный орган по назначению пособий на рождение и по уходу в течение десяти рабочих дней рассматривает, утверждает проект решения и направляет его в уполномоченную организацию.
Выплата пособия прекращается с момента наступления обстоятельств, являющихся основанием для прекращения выплаты.
Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном порядке, а в случае отказа - в судебном порядке, о чем уполномоченный орган по назначению пособий на рождение и по уходу в течение десяти рабочих дней письменно уведомляет получателя пособия.";
абзацы второй, третий пункта 31 изложить в следующей редакции:
"В случае, когда заявитель своевременно не известил об обстоятельствах, влияющих на размер пособия на детей, размер пособия пересматривается с момента наступления указанных обстоятельств, но не ранее момента его назначения.
Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном порядке, а в случае отказа - в судебном порядке, о чем уполномоченный орган по назначению и выплате пособия на детей в течение десяти рабочих дней письменно уведомляет получателя пособия.";
приложение 4 к Правилам:
после строки "Отказано в назначении пособия по причине: ______________"
дополнить строкой следующего содержания:
"Выплата пособия прекращена по причине: _____________".

2. Осы қаулы 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі

2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2008 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан