Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қырғыз Республикасының Үкіметі арасындағы "Аухатты - Кен-Булун" және "Айша бибі - Чон-Капка" шекара маңы ынтымақтастығы халықаралық орталықтарын құру туралы негіздемелік келісімді бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 7 ақпандағы N 122 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. 2007 жылғы 26 сәуірде Бішкекте қол қойылған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қырғыз Республикасының Үкіметі арасындағы "Аухатты - Кен-Булун" және "Айша бибі - Чон-Капка" шекара маңы ынтымақтастығы халықаралық орталықтарын құру туралы негіздемелік келісім бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қырғыз Республикасының Үкіметі арасындағы "Аухатты - Кен-Булун" және "Айша бибі - Чон-Капка" шекара маңы ынтымақтастығы халықаралық орталықтарын құру туралы негіздемелік келісім
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қырғыз Республикасының Үкіметі,
Тараптар мемлекеттерінің егемендігі мен аумақтық тұтастығын құрметтей отырып;
бәсекеге қабілеттілікті арттыруға ықпал ететін кәсіпкерлік және инвестициялық ортаны құру қажеттілігіне сенімді бола отырып;
екі жақты ынтымақтастықты жандандыру мақсатында өзара тиімділік қағидатын басшылыққа ала отырып;
Тараптар мемлекеттерінің шекара маңы саудасы мен шектес шекара маңы аумақтарының экономикасын дамытуға, нарықты халықтың түрлі жіктерінің сұранысын қанағаттандыратын тауарлармен толтыруды қамтамасыз етуге ұмтыла отырып;
мына төмендегілер туралы келісті:
1-бап
1. Қосымшаға сәйкес Тараптар мемлекеттері мемлекеттік шекара арқылы өткізу пункттерінің маңынан бөлген шектес аумақтарда "Аухатты - Кен-Булун" және "Айша бибі - Чон-Капка" шекара маңы ынтымақтастығы халықаралық орталықтарын (бұдан әрі - Орталықтар) құрады.
2. Орталықтардағы қызметтің кез келген түрі, аумағында олар жүзеге асырылатын мемлекеттің ұлттық заңнамасында көзделген талаптарды сақтаған кезде жүзеге асырылады.
3. Шекара маңындағы аудандардың экономикасы мен саудасын дамытуға жәрдемдесуге бағытталған қолайлы шаралар, адамдардың өтуі үшін қолайлы жағдайлар жасау жөніндегі тәртіп, сондай-ақ Орталықтардың қазақстандық және қырғыз бөліктерінің алаңы, аумағының шекаралары, орналасу схемасы жекелеген келісім жасасу жолымен Тараптар арасында келісіледі және қосымша айқындалады.
2-бап
Орталықтардың қазақстандық және қырғыз бөліктерін салуды және игеруді әрбір Тарап мемлекеттерінің ұлттық заңнамасына сәйкес айқындалатын мүдделі инвесторлар жүзеге асырады.

Об утверждении Рамочного соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Кыргызской Республики о создании международных центров приграничного сотрудничества "Аухатты - Кен-булун" и "Айша биби - Чон-Капка"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 февраля 2008 года N 122
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить Рамочное соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Кыргызской Республики о создании международных центров приграничного сотрудничества "Аухатты - Кен-булун" и "Айша биби - Чон-Капка", подписанное в Бишкеке 26 апреля 2007 года.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Рамочное соглашение между Правительством
Республики Казахстан и Правительством Кыргызской Республики
о создании Международных центров приграничного сотрудничества
"Аухатты - Кен-Булун" и "Айша биби - Чон-Капка"
(Официальный сайт МИД РК - Вступило в силу 23 апреля 2008 года)
Правительство Республики Казахстан и Правительство Кыргызской Республики, в дальнейшем именуемые Сторонами, уважая суверенитет и территориальную целостность государств Сторон,
убежденные в необходимости создания предпринимательской и инвестиционной среды, способствующей повышению конкурентоспособности,
руководствуясь принципом взаимной выгоды, в целях активизации двустороннего сотрудничества,
стремясь к развитию приграничной торговли и экономики сопредельных приграничных территорий государств Сторон, обеспечению насыщенности рынка товарами, удовлетворяющими спрос различных слоев населения,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
1. Стороны создают Международные центры приграничного сотрудничества "Аухатты - Кен-Булун" и "Айша биби - Чон-Капка" (далее - Центры) на сопредельных территориях, выделенных государствами Сторон вблизи пунктов пропуска через государственную границу согласно приложению.
2. Любые виды деятельности в Центрах осуществляются при соблюдении требований, предусмотренных национальным законодательством государства, на территории которого они осуществляются.
3. Благоприятные меры, направленные на содействие развитию экономики и торговли приграничных районов, порядок по созданию благоприятных условий для перемещения лиц, а также площадь, границы территории, схемы размещения казахстанской и кыргызской частей Центров, согласовываются и определяются дополнительно между Сторонами, путем заключения отдельного Соглашения.
Статья 2
Строительство и освоение казахстанской и кыргызской частей Центров осуществляются заинтересованными инвесторами, определенными в соответствии с национальным законодательством государств каждой из Сторон.

3-бап
Орталықтар аумағының шегінде Тараптар мемлекеттерінің мемлекеттік шекарасы арқылы адамдарды, тауарлар мен көлік құралдарын өткізуді бақылауды қамтамасыз ету үшін Тараптар мемлекеттерінің шекара, кеден, көлік, санитарлық-эпидемиологиялық, ветеринариялық-фитосанитарлық бақылау саласындағы мүдделі органдары мен басқа да органдар өз мемлекетінің ұлттық заңнамасына сәйкес Орталықтардың өз бөлігіндегі бақылауды жүзеге асырады, құқықтық тәртіп пен қоғамдық қауіпсіздікті қорғауды қамтамасыз етеді.
4-бап
Орталықтардың аумағында үшінші елдердің ұйымдары инвестициялық және шаруашылық қызметті жүзеге асыра алады.
Орталықтардың аумағында жасалған құқық бұзушылықтар (кедендік, салықтық, ветеринариялық-фитосанитарлық, әкімшілік, санитарлық-эпидемиологиялық, көші-қондық, қылмыстық және тағы басқа) аумағында олар жасалған мемлекеттің ұлттық заңнамасына сәйкес қаралады.
Тараптар экономикалық құқық бұзушылықтардың алдын алу жөнінде шаралар қабылдайды және қылмысқа қарсы күрес мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасайды, қылмыстық әрекеттер мен әкімшілік құқық бұзушылықтар бойынша талқылауларды жүзеге асыру кезінде бір-біріне жәрдем көрсетеді.
5-бап
Осы Негіздемелік келісімге сәйкес Тараптар Орталықтарды құру, реттеу және олардың жұмыс істеуі жөніндегі басқа да режимдерді және нақты ережелерді келіседі және оларды екі Тарап үшін қолайлы заңды нысандарда ресімдейді.
6-бап
Осы Негіздемелік келісім олар қатысушылары болып табылатын басқа да халықаралық шарттардан туындайтын Тараптардың құқықтары мен міндеттемелерін қозғамайды.
7-бап
Осы Негіздемелік келісімнің ережелерін түсіндіру немесе қолдану кезінде келіспеушіліктер туындаған жағдайда Тараптар оларды консультациялар және келіссөздер жолымен шешеді.
8-бап
Қажет болған жағдайда осы Негіздемелік келісімге Тараптардың өзара келісімі бойынша осы Негіздемелік келісімнің ажырамас бөліктері болып табылатын жекелеген хаттамалармен ресімделетін өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
9-бап
Осы Негіздемелік келісім Тараптардың оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарлама алған күнінен бастап күшіне енеді.
Осы Негіздемелік келісім белгіленбеген мерзімге жасалады және Тараптардың бірі өзінің осы Негіздемелік келісімнің күшін тоқтату ниеті туралы екінші Тараптың жазбаша хабарламасын алған күнінен бастап алты ай өткенге дейін қолданылатын болады.
2007 жылғы 26 сәуірде Бішкек қаласында әрқайсысы қазақ, қырғыз және орыс тілдерінде екі түпнұсқа данада жасалды, әрі барлық мәтіндердің күші бірдей. Осы Негіздемелік келісімнің ережелерін түсіндіруде келіспеушіліктер туындаған жағдайда Тараптар орыс тіліндегі мәтінге жүгінеді.
Қазақстан Республикасының      Қырғыз Республикасының
Үкіметі үшін                 Үкіметі үшін
Қазақстан Республикасының
Үкіметі мен Қырғыз
Республикасының Үкіметі
арасындағы "Аухатты -
Кен-Булун" және
"Айша бибі - Чон-Капка"
шекара маңы ынтымақтастығы
халықаралық орталықтарын
құру туралы негіздемелік
келісімге қосымша
Шекара маңы ынтымақтастығы халықаралық орталықтарының
орналасқан жері

Статья 3
Для обеспечения контроля за перемещением лиц, товаров и транспортных средств через государственную границу государств Сторон в пределах территории Центров, заинтересованные органы государств Сторон в области пограничного, таможенного, транспортного, санитарно-эпидемиологического, ветеринарно-фитосанитарного контроля и другие органы, в соответствии с национальным законодательством своего государства осуществляют контроль, обеспечивают правопорядок и охрану общественной безопасности на своей части Центров.
Статья 4
На территории Центров может осуществляться инвестиционная и хозяйственная деятельность организациями третьих государств.
Правонарушения (таможенные, налоговые, ветеринарно-фитосанитарные, административные, санитарно-эпидемиологические, миграционные, уголовные и другие), совершенные на территории Центров, рассматриваются в соответствии с национальным законодательством государства, на территории которого они совершены.
Стороны принимают меры по предотвращению экономических правонарушений и взаимодействуют по вопросам борьбы с преступностью, оказывают друг другу содействие при осуществлении разбирательств по уголовным преступлениям и административным правонарушениям.
Статья 5
В соответствии с настоящим Рамочным соглашением, Стороны согласуют другие режимы и конкретные правила по созданию, регулированию и функционированию Центров и оформляют их в юридических формах, приемлемых для обеих Сторон.
Статья 6
Настоящее Рамочное соглашение не затрагивает прав и обязательств Сторон, вытекающих из других международных договоров, участниками которых они являются.
Статья 7
В случае возникновения разногласий при толковании или применении положений настоящего Рамочного соглашения, Стороны разрешают их путем консультаций и переговоров.
Статья 8
В случае необходимости по взаимному согласию Сторон в настоящее Рамочное соглашение могут вноситься изменения и дополнения, которые оформляются отдельными протоколами, являющимися неотъемлемыми частями настоящего Рамочного соглашения.
Статья 9
Настоящее Рамочное соглашение вступает в силу с даты получения последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Настоящее Рамочное соглашение заключается на неопределенный срок и действует до истечения шести месяцев со дня получения одной из Сторон письменного уведомления другой Стороны об ее намерении прекратить действие настоящего Рамочного соглашения.
Совершено в городе Бишкек 26 апреля 2007 года в двух подлинных экземплярах, каждый на казахском, кыргызском и русском языках, причем все тексты имеют одинаковую силу. В случае возникновения разногласий в толковании положений настоящего Рамочного соглашения, Стороны обращаются к тексту на русском языке.
За Правительство                             За Правительство
Республики Казахстан                         Кыргызской Республики
Приложение
к Рамочному соглашению между
Правительством Республики Казахстан
и Правительством Кыргызской Республики
о создании Международных центров
приграничного сотрудничества
"Аухатты - Кен-Булун" и
"Айша биби - Чон-Капка"
Месторасположение Международных центров
приграничного сотрудничества

1. Қазақстан Республикасы Жамбыл облысы Қордай ауданының "Аухатты" және Қырғыз Республикасы Шу облысы Ысық-Ата ауданының "Кен-Булун" мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінің ауданына.
2. Қазақстан Республикасы Жамбыл облысы Жамбыл ауданының "Айша-бибі" және Қырғыз Республикасы Талас облысы Манас ауданының "Чон-Капка" мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінің ауданында.

1. В районе пунктов пропуска через государственную границу "Аухатты" Кордайского района Жамбылской области Республики Казахстан и "Кен-Булун" Ысык-Атинского района Чуйской области Кыргызской Республики.
2. В районе пунктов пропуска через государственную границу "Айша биби" Жамбылского района Жамбылской области Республики Казахстан и "Чон-Капка" Манасского района Таласской области Кыргызской Республики.