"Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Америка Құрама Штаттарының Үкіметі арасындағы өзара түсіністік туралы меморандумды ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 1 наурыздағы N 210 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Америка Құрама Штаттарының Үкіметі арасындағы өзара түсіністік туралы меморандумды ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Америка Құрама
Штаттарының Үкіметі арасындағы өзара түсіністік туралы
меморандумды ратификациялау туралы
2001 жылғы 15 желтоқсанда Астана қаласында қол қойылған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Америка Құрама Штаттарының Үкіметі арасындағы өзара түсіністік туралы меморандум ратификациялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Бейресми аударма
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Америка Құрама Штаттарының Үкіметі арасындағы өзара түсіністік туралы меморандум
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Америка Құрама Штаттарының Үкіметі,
Қазақстан Республикасы мен Америка Құрама Штаттары арасындағы қарым-қатынастың стратегиялық сипатын назарға ала отырып, екі жақты деңгейде халықаралық терроризмге, діни және саяси экстремизмге қарсы күреске қатысты "Мызғымас Бостандық" операциясы шеңберіндегі өзара тығыз іс-қимылға дайындығын білдіре отырып;
Қазақстан Республикасы мен Америка Құрама Штаттары арасындағы Демократиялық әріптестік туралы 1994 жылғы хартияның ережелеріне, Терроризмге қатысты 1998 жылғы 3 қарашадағы қазақстандық-американдық бірлескен мәлімдемеге адалдықтарын қуаттай отырып;
Әскери саладағы ынтымақтастық туралы бұрын қол жеткізілген уағдаластықтарға сілтеме жасай отырып және оларды нығайтуға ниет білдіре отырып;
Төмендегі мәселелер бойынша өзара түсіністікке қол жеткізді:
I. "Мызғымас Бостандық" операциясы шеңберінде АҚШ әуе кемелерінің ұшып өтуін қамтамасыз ету үшін (топтық емес, жекелеген ұшулар) арнайы әуе дәліздерін Қазақстан Республикасы Үкіметінің беруі туралы американдық Тараптың өтінішін ескере отырып, қазақстандық Тарап төмендегі өлшемдермен шектелген әуе дәліздерін ұсынуға дайын:
1. NORDA А355 ТӨЛЕ БИ В142 АRВОL А352 ТҮРКІСТАН А480
ВОRІS - әрі қарай Өзбекстан аумағы бойынша KUNAS В363 АҚТАУ А87/R227 АZАВІ/ІТАКА нүктеге дейін
2. RIRAN А118 ШЫМКЕНТ В114 ТӨЛЕ БИ А355 NORDA

О проекте Закона Республики Казахстан "О ратификации Меморандума о взаимопонимании между Правительством Республики Казахстан и Правительством Соединенных Штатов Америки"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 марта 2008 года N 210
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О ратификации Меморандума о взаимопонимании между Правительством Республики Казахстан и Правительством Соединенных Штатов Америки".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О ратификации Меморандума о взаимопонимании между
Правительством Республики Казахстан и Правительством
Соединенных Штатов Америки
Ратифицировать Меморандум о взаимопонимании между Правительством Республики Казахстан и Правительством Соединенных Штатов Америки, подписанный в городе Астане 15 декабря 2001 года.
Президент
Республики Казахстан
Меморандум
О взаимопонимании между Правительством Республики Казахстан
и Правительством Соединенных Штатов Америки
Правительство Республики Казахстан и Правительство Соединенных Штатов Америки, далее именуемые Сторонами,
Принимая во внимание стратегический характер отношений между Республикой Казахстан и Соединенными Штатами Америки, выражая готовность к тесному взаимодействию в рамках "Операции Несокрушимая Свобода" по борьбе с международным терроризмом, религиозным и политическим экстремизмом на двустороннем уровне;
Подтверждая приверженность положениям Хартии о демократическом партнерстве между Республикой Казахстан и Соединенными Штатами Америки 1994 года, казахстано-американского Совместного заявления по терроризму от 3 ноября 1998 года;
Ссылаясь на ранее достигнутые договоренности о сотрудничестве в военной области и выражая намерения укрепить их;
Достигли взаимопонимания по следующим вопросам:
I. С учетом обращения Американской Стороны о предоставлении Правительством Республики Казахстан специальных воздушных коридоров, для обеспечения пролетов воздушных судов США (не групповые, одиночные полеты) в рамках операции "Несокрушимая Свобода", Казахстанская Сторона готова предоставить воздушные коридоры, ограниченные параметрами:
1. NORDA A355 ТОЛЕ БИ В142 ARBOL A352 ТУРКЕСТАН А480 BORIS - далее по территории Узбекистана до точки KUNAS B363 АКТАУ A87/R227 AZABI/ITAKA
2. RIRAN A118 ШЫМКЕНТ В114 ТОЛЕ БИ А355 NORDA

3. NORDA А355 ТӨЛЕ БИ А356 АТЫРАУ G487 ОВАТА
4. RІRАN А118 ШЫМКЕНТ R482 ТҮРКІСТАН А352 ҚЫЗЫЛОРДА А356 АТЫРАУ G487 ОВАТА
Егер осы әуе дәліздері қандай да бір күні, қандай да болсын себеппен жабық болатын болса, Қазақстан Республикасының әуе қозғалысына қызмет көрсету орталығы (Әуе қозғалысын жоспарлаудың басты орталығы) АҚШ ұшақтарының бағытын қайта жоспарлайды, олардың Қазақстанның әуе кеңістігі арқылы ұшып өтуін кейінге қалдырмайды.
II. Осы Меморандумның I тармағында көрсетілген мақсатпен қазақстандық Тарап дипломатиялық рұқсаттың келесі бірыңғай NМИД 110/015 КЗН01 нөмірін белгілеуге дайын.
III. Тараптар "Мызғымас Бостандық" операциясы шеңберінде АҚШ әуе кемелерінің Қазақстанның әуе кеңістігін пайдалануы туралы хабарландыру ұшуға дейін кем дегенде 4 сағат бұрын мерзімде берілуі тиіс екенін түсіністікпен негізге алады, төмендегі мекен-жайға АFТN - UAAKZDZK, UААААZDZК арналған келесі мазмұндағы ақпараты бар ұшу жоспары Әуе қозғалысын жоспарлаудың басты орталығына беріледі; (АFТN мекен-жайына қол жеткізілмеген жағдайларда ұшу жоспары төмендегі СІТА-АLАОКҮА мекен-жайға немесе 7(3272)574343) факске жолданады, ұшу жоспары мыналарды қамтиды:
- дипломатиялық рұқсаттың бірыңғай нөмірі;
- әуе кемесінің түрі, тіркеу нөмірі және радиолық шақыру белгісі;
- жолаушыларды/жүкті жөнелту және жеткізу пункті;
- тасымалдаудың жалпы сипаты (адамдар, жүк, қауіпті жүк);
- күні, толық маршруты және ұшу маршрутындағы авиатрасса, Қазақстан әуе кеңістігіне кіру/одан шығу нүктелері міндетті түрде көрсетілген қозғалыс кестесі.
Қазақстан Республикасының әуе трассалары бойынша әуе кемелерінің ұшуы азаматтық әуе кемелері ұшуларының халықаралық ережесін сақтай отырып, жүзеге асырылуы тиіс (жекелеген ұшулар). Жауынгерлік авиацияға қатысты ұшақтар топ-топ болып емес, кезек сақтап ұшуы және 0.80 М-нен артық емес ұшу жылдамдығын ұстануы тиіс. Әуе кемелерінің ұшу санының шамасы тәулігіне 8-10 рейс.
IV. Қазақстан Республикасы "Мызғымас Бостандық" операциясы шеңберінде ұшатын және осы ұшақтардың Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде болған уақытысында III Параграфтың талаптарын орындайтын АҚШ ұшақтарынан алымдар алмастан аэронавигациялық қызмет көрсететін болады. Бұған қосымша Қазақстан Республикасы осы Меморандум күшіне енген күнге дейін 2001 жылғы 23 қыркүйектен бастап жарамды, бұрын дипломатиялық рұқсаттың МИД 110/001 КЗН 01 нөмірін алған, "Мызғымас Бостандық" операциясы шеңберіндегі АҚШ ұшақтарына тегін аэронавигациялық қызмет көрсететін болады.
V. Бақытсыздық жағдайларда Тараптар әріптестік рухында консультациялар өткізеді. АҚШ-тың кез-келген персоналының әрекеті немесе әрекетсіздігі нәтижесінде көтерілетін үшінші Тараптың талаптары АҚШ Үкіметінің қарауы бойынша АҚШ заңнамасына сәйкес қаралуы және реттелуі мүмкін.
VI. Осы Меморандум бойынша жүзеге асырылатын ынтымақтастықтың анағұрлым тиімділігін қамтамасыз ету мақсатында Тараптар экологиялық талапты қоса алғанда, ұшуларды ұшу қауіпсіздігінің халықаралық стандарттарына сәйкес жүзеге асыратын болады.
VII. Осы Меморандум Америка Құрама Штаттары және оның халықаралық коалиция бойынша әріптестері жүргізетін "Мызғымас Бостандық" операциясы өтетін мерзім ішінде күшінде болады. Осы Меморандум қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының       Америка Құрама Штаттарының
Үкіметі үшін                    Үкіметі үшін

3. NORDA А355 ТОЛЕ БИ А356 АТЫРАУ G487 ОВАТА
4. RIRAN A118 ШЫМКЕНТ R482 ТУРКЕСТАН А352 КЫЗЫЛОРДА А356 АТЫРАУ G487 ОВАТА
Если эти воздушные коридоры закрыты в какой-либо день, по какой-либо причине, центр обслуживания воздушного движения Республики Казахстан (Главный Центр планирования воздушного движения) перепланирует маршрут самолетов США, а не отложит их пролет через воздушное пространство Казахстана.
II. Казахстанская Сторона в целях, указанных в пункте I настоящего Меморандума, готова определить следующий единый номер дипломатического разрешения N МВД 110/015 КЗН01.
III. Стороны исходят из понимания того, что уведомления об использовании воздушного пространства Казахстана воздушными судами США в рамках Операции "Несокрушимая Свобода", должны быть представлены в срок не менее чем за 4 часа до вылета, путем передачи плана полета в Главный Центр планирования воздушного движения, содержащего следующую информацию на адрес AFTN - UAAKZDZK, UAAAZDZX; (в случаях, когда AFTN адрес не доступен, план полета направлять на адрес CITA - ALAOKYA или факс: 7 (3272) 574343):
- единый номер дипломатического разрешения;
- тип, регистрационный номер и радиопозывной воздушного судна;
- пункт отправки и доставки пассажиров/груза;
- общий характер перевозки (люди, груз, опасный груз);
- дата, полный маршрут и график движения с обязательным указанием авиатрасс на маршруте полета, точек входа/выхода в/из воздушного пространства Казахстана.
Полеты воздушных судов по воздушным трассам Республики Казахстан должны осуществляться с соблюдением международных правил полетов гражданских воздушных судов (одиночные полеты). Касательно боевой авиации, самолеты должны идти последовательно, не в группах и придерживаться скорости полета не более 0.80 М. Приблизительное количество полетов воздушных судов: 8-10 рейсов в сутки.
IV. Республика Казахстан предоставит аэронавигационное обслуживание без взимания сборов с самолетов США, задействованных в  Операции "Несокрушимая Свобода", и выполнивших требования Параграфа III, во время нахождения этих самолетов в воздушном пространстве Республики Казахстан. Дополнительно Республика Казахстан предоставит бесплатное аэронавигационное обслуживание самолетам США, в рамках операции "Несокрушимая Свобода", ранее получившим номер дипломатического разрешения МИД 110/001 КЗН 01, действительный с 23 сентября 2001, до дня вступления в силу настоящего Меморандума.
V. При несчастных случаях Стороны проведут консультации в духе партнерства. Иски третьей Стороны, выдвигаемые в результате действия или бездействия любого персонала США, могут, по усмотрению Правительства США, быть рассмотрены и урегулированы в соответствии с законодательством США.
VI. В целях обеспечения наибольшей эффективности осуществляемого по настоящему Меморандуму сотрудничества, Стороны будут осуществлять полеты в соответствии с международными стандартами безопасности полетов, включая экологическую.
VII. Настоящий Меморандум действует в течение срока проведения Операции "Несокрушимая Свобода", проводимой Соединенными Штатами Америки и их партнерами по международной коалиции. Настоящий Меморандум вступает в силу со дня подписания.
За Правительство                            За Правительство
Республики Казахстан                      Соединенных Штатов Америки
Примечание РЦПИ. Далее прилагается текст Меморандума на английском языке.