"Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 4 наурыздағы N 217 Қаулысы.
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 қарашадағы Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған "Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 4 наурыздағы
N 217 қаулысымен
бекітілген
"Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті
1. Қолданылу аясы
1. Осы "Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті (бұдан әрі - осы техникалық регламент) Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексін , Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексін және " Техникалық реттеу туралы " 2004 жылғы 9 қарашадағы, " Қауіпті өндірістік объектілердегі өнеркәсіптік қауіпсіздік туралы " 2002 жылғы 3 сәуірдегі, " Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы " 2002 жылғы 4 желтоқсандағы, " Химиялық өнімдердің қауіпсіздігі туралы " 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңдарын іске асыру мақсатында әзірленді.
2. Осы техникалық регламенттің талаптары Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының кодтарына сәйкес жіктелетін техникалық реттеу объектілері болып табылатын синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларына қолданылады. 3402 - тауар позициясы ("Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы" жіктеушісіне сәйкес).
2. Терминдер мен анықтамалар
3. Осы техникалық регламентте "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында пайдаланылған негізгі терминдер, сондай-ақ мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады.
1) аэрозольдік орам - металдан, шыны немесе пластмассадан жасалған, ішінде сұйықтықпен, сықпамен немесе ұнтақпен немесе онсыз қысым астында сығылған, сұйылтылған немесе ерітілген газ болатын бір реттік пайдаланылатын ыдыс. Осы ыдыс газда өлшенген қатты немесе сұйық бөлшектерді, көбік, паста немесе ұнтақты сұйық немесе газ тәрізді күйде лақтырылуына мүмкіндік беретін, аэрозольдік шашыратқымен жабдықталған шығару құрылғысымен жабдықталған;

Об утверждении технического регламента "Требования к безопасности синтетических моющих средств и товаров бытовой химии"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 марта 2008 года N 217.
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый технический регламент "Требования к безопасности синтетических моющих средств и товаров бытовой химии".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении шести месяцев со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 марта 2008 года N 217
Технический регламент
"Требования к безопасности синтетических моющих средств
и товаров бытовой химии"
1. Область применения
1. Настоящий технический регламент "Требования к безопасности синтетических моющих средств и товаров бытовой химии" (далее - настоящий технический регламент) разработан в целях реализации Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года, Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года и законов Республики Казахстан от 3 апреля 2002 года "О промышленной безопасности на опасных производственных объектах", от 4 декабря 2002 года "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения", от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании", от 21 июля 2007 года "О безопасности химической продукции".
2. Требования настоящего технического регламента распространяются на синтетические моющие средства и товары бытовой химии, являющиеся объектами технического регулирования, классифицируемые в соответствии с кодами Товарной номенклатуры внешней экономической деятельности. Товарная позиция - 3402 (согласно классификатору "Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности").
2. Термины и определения
3. В настоящем техническом регламенте применяются основные термины, использованные в Законе Республики Казахстан "О техническом регулировании", а также следующие термины и определения:
1) аэрозольная упаковка - сосуд одноразового использования из металла, стекла или пластмассы, в котором содержится сжатый, сжиженный или растворенный под давлением газ с жидкостью, пастой или порошком или без них. Данный сосуд оснащен выпускным устройством, позволяющим производить выброс содержимого в виде взвешенных в газе твердых или жидких частиц, пены, пасты или порошка в жидком или газообразном состоянии, снабженный аэрозольным распылителем;

2) өтінім беруші - осы техникалық регламент талаптарына сәйкестігін растау үшін өнімді берген заңды немесе жеке тұлға;
3) толық биоыдыраушылық - заттардың микроорганизмдермен көміртегінің қос тотығы мен тұздарды қайта өңдеу есебінен толық минералдануымен сипатталатын (оттегі болғанда) биологиялық аэробтық ыдырау деңгейі;
4) кері жалын - жалынның тұтану көзінен аэрозоль ағыны бойынша аэрозоль орамына таралуы;
5) қауіпсіздік паспорты - химиялық өнімнің сипаттамалары мен оны қолдану кезеңіндегі қауіпсіздік шаралары туралы қажетті мәліметтерден тұратын ақпараттық құжат;
6) алғашқы биоыдыраушылық - заттың тазартатын құрылғылар мен су қоймаларында бар микроағзалармен, оның беттік-белсенді қасиеттерін жоғалтуға әкелетін аэробтық (оттегі болғанда) биологиялық трансформациясы (құрылымдық өзгеруі);
7) беттік-белсенді зат - беттік-белсенді қасиеттерге ие және судың беттік тартылысын төмендетуге, сондай-ақ су мен ауа шекарасында таралатын немесе сіңірілетін мономолекулярлық қабаттардың қалыптасуына, эмульсиялар және/немесе микроэмульсиялар және/немесе мицеллалар қалыптасуына, сондай-ақ қатты және сұйық фазалар бөлінісінің шекарасында сіңірілуге мүмкіндік беретін бір немесе одан да көп гидрофильдік топтардан және бір немесе одан артық гидрофобтық топтардан тұратын кез келген органикалық зат және/немесе препарат;
8) пропеллент - затпен бірге ыдыста қысымда болатын және затты шашыратуға мүмкіндік беретін көміртегінің қос тотығы немесе басқа газ;
9) синтетикалық жуғыш құралдар - тұрмыстық және өнеркәсіптік мақсаттарда пайдаланылатын синтетикалық немесе табиғи беттік-белсенді заттар негізіндегі жууға арналған құралдар;
10) тұрмыстық химия тауарларына (оның ішінде аэрозольдық орамдағы):
маталарды жуғанға дейін және кейін өңдеуге арналған құралдар;
қатты беттерді жуу мен тазартуға және олардың күтіміне арналған құралдар;
үй-жайлар мен жабық ыдыстардағы иістерді жоюға арналған құралдар жатады.
3. Өнімдердің нарықтағы айналымының шарттары
4. Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарлары осы техникалық регламентпен белгіленген талаптарға сәйкес келуі тиіс.
5. Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарлары егер олар арналуы бойынша тиісті пайдалану кезінде адамдардың денсаулығы мен қауіпсіздігі үшін қауіп туғызбаған жағдайда ғана нарыққа жеткізіледі және өткізіледі.
4. Қауіпсіздіктің жалпы талаптары
6. Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларының қауіпсіздігі арналуы мен қолданылу тәсілін және әзірленген қорғаныс шараларының жеткіліктілігін есепке алып өнім құрамымен қамтамасыз етіледі.

2) заявитель - юридическое или физическое лицо, предоставившее продукцию для подтверждения соответствия требованиям настоящего технического регламента;
3) полная биоразлагаемость - уровень аэробного (в присутствии кислорода) биологического разложения, характеризуемый полной минерализацией веществ за счет переработки его микроорганизмами с образованием двуокиси углерода и солей;
4) обратное пламя - распространение пламени от источника зажигания по струе аэрозоля к аэрозольной упаковке;
5) паспорт безопасности - информационный документ, содержащий необходимые сведения о характеристиках химической продукции и мерах безопасности на стадии обращения;
6) первичная биоразлагаемость - аэробная (в присутствии кислорода) биологическая трансформация (структурное изменение) вещества микроорганизмами, присутствующими в очистных сооружениях и водоемах, приводящее к утрате его поверхностно-активных свойств;
7) поверхностно-активное вещество - любое органическое вещество и/или препарат, обладающие поверхностно-активными свойствами и состоящее из одной или более гидрофильных групп и одной или более гидрофобных групп такого характера и размера, который позволяет снижать поверхностное натяжение воды, а также формировать распространяющиеся или адсорбирующиеся мономолекулярные слои на границе воды и воздуха, формировать эмульсии и/или микроэмульсии и/или мицеллы, а также адсорбироваться на границе раздела твердой и жидкой фаз;
8) пропеллент - двуокись углерода или другой газ, находящийся под давлением в сосуде с веществом и позволяющий осуществлять распыление вещества;
9) синтетические моющие средства - средства для стирки на основе синтетических или натуральных поверхностно-активных веществ используемые в бытовых и промышленных целях;
10) к товарам бытовой химии (в том числе в аэрозольной упаковке) относятся:
средства для обработки тканей до и после стирки;
средства для мытья и чистки твердых поверхностей и ухода за ними;
средства для уничтожения запахов в помещении и закрытых емкостях.
3. Условия обращения продукции на рынке
4. Синтетические моющие средства и товары бытовой химии должны соответствовать требованиям, установленным настоящим техническим регламентом.
5. Синтетические моющие средства и товары бытовой химии поставляются на рынок и реализовываются только в том случае, если они не представляют опасности для здоровья и безопасности людей при использовании по назначению.
4. Общие требования безопасности
6. Безопасность синтетических моющих средств и товаров бытовой химии обеспечивается составом продукции, с учетом назначения и способа применения и достаточностью разработанных защитных мер.

7. Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларының құрамындағы ингредиенттер тізбесі осы техникалық регламентке 1-қосымшада келтірілген.
8. Нарықтағы айналымға ескертпе таңбалаусыз және баламалы қорғау шараларымен қолдану тәсіліне арналған нұсқауларсыз мынадай:
1) асқазанға енгізген, теріге жаққан және тыныс жолдарына әсер ету кезінде аса уыттылығы бойынша қауіптіліктің 1 және 2-сыныптарына жататын;
2) теріні жарақаттайтын (күйдіретін) және шырышты қабыққа қайтарусыз салдарлар тудыратын;
3) теріге жаққан және тыныс жолдарына әсер ету кезінде сезімталдық тудыру (аллергендік) әсер етуге ие;
4) гендік өзгеріс ету әрекеттерін және өну қызметтерінің бұзылуын тудыратын;
5) канцерогендік болып табылатын синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарлары жіберілмейді.
9. Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларының қауіпсіздік көрсеткіштері:
1) биоыдыраушылық (толық, алғашқы);
2) сутегі иондарының белсенділік көрсеткіштері (рН);
3) ыдыс жууға арналған құралдардың ыдыстан шайылуы;
4) фосфордың бес тотығына қайта санағанда құрамында фосфоры бар қосылыстардың салмақтық үлесі (Р2О5);
5) хлорбелсенді қосылыстары бар құралдарда белсенді хлордың салмақтық үлесі;
6) тозаң түзу (тозаңның салмақтық үлесі);
7) тыныс алу жолы арқылы улану мүмкіндігінің коэффициенті (КВИО - 20 градус Цельсий жағдайында (20 0 С) ауада зиянды заттың ең жоғарғы рұқсат етілетін шоғырының тышқандар үшін заттың өлім қаупін тудыру шоғырына қатынасы);
8) аэрозольдік орамдағы тұрмыстық химия тауарлары үшін - 20 градус Цельсий жағдайында (20 0 С) аэрозольдік орамдағы артық қысым болып табылады.
10. Аэрозольдік орамдағы қауіпсіздік көрсеткіштері өрт қауіпсіздігінің мынадай көрсеткіштері болып табылады:
1) өртену жылуы, килограмға мегаджоуль (МДж/кг),
2) аэрозоль шашырауы бойынша жалынның таралу ұзындығы, метр (м),
3) аэрозоль орамына аэрозоль шашыратқышы бойынша тұтану көзінен жалынның ("кері жалын") таралуы, метр (м).
Өрт қаупі көрсеткіштерінің шектік мәні аэрозольдік өнімді қолдану аясымен айқындалады.
Аэрозоль шашыратуы бойынша жалынның таралу ұзындығы тұтанудың әлеуетті көздері бар тұрғын үй, әкімшілік және қоғамдық ғимараттарда шашырату үшін 0,45 метрді (м) құрауы тиіс.
Әлеуетті жану көздері бар тұрғын үй, әкімшілік және қоғамдық ғимараттарда тозаңдату кезінде "қайта жалынға" ие болатын аэрозольді өнімдерді пайдалануға рұқсат етілмейді.
11. Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларының құрамына кіретін беттік-белсенді заттардың толық биологиялық ыдырауының деңгейі кемінде 60 %-ды (көміртегінің қостотығы бойынша) немесе кемінде 70%-ды (жалпы органикалық көміртегі бойынша) құрауы тиіс.

7. Перечень ингредиентов состава синтетических моющих средств и товаров бытовой химии, которые обязательно включают в информацию для потребителя, приведены в Приложении 1 к настоящему техническому регламенту.
8. Не допускаются к обращению на рынке без предупредительной маркировки и указаний на способ применения с адекватными защитными мерами синтетические моющие средства и товары бытовой химии, которые:
1) относятся к 1-му и 2-му классам опасности по острой токсичности при введении в желудок, при нанесении на кожу и ингаляционном воздействии;
2) оказывают изъязвляющее (разъедающее) действие на кожу и вызывают необратимые последствия для слизистой оболочки;
3) обладают сенсибилизирующим (аллергенным) действием при нанесении на кожу и ингаляционном воздействии;
4) вызывают мутагенное действие и нарушение функции воспроизводства;
5) являются канцерогенами.
9. Показателями безопасности синтетических моющих средств и товаров бытовой химии являются:
1) биоразлагаемость (полная, первичная);
2) показатель активности водородных ионов (рН);
3) смываемость с посуды средств для мытья посуды;
4) массовая доля фосфорсодержащих соединений в пересчете на пятиокись фосфора (Р 2 О 5 );
5) массовая доля активного хлора в средствах, содержащих хлорактивные соединения;
6) пылеобразование (массовая доля пыли);
7) коэффициент возможности ингаляционного отравления (КВИО - отношение максимально достижимой концентрации вредного вещества в воздухе при 20 градусах Цельсия (20 0 С) к средней смертельной концентрации вещества для мышей);
8) для товаров бытовой химии в аэрозольной упаковке - избыточное давление в аэрозольной упаковке при 20 градусах по Цельсию (20 0 С).
10. Показателями безопасности продукции в аэрозольной упаковке являются следующие показатели пожароопасности:
1) теплота сгорания, мегаджоулей на килограмм (МДж/кг),
2) длина распространения пламени по струе аэрозоля, метр (м),
3) распространение пламени от источника зажигания по струе аэрозоля к аэрозольной упаковке ("обратное пламя"), метр (м).
Предельное значение показателей пожароопасности определяются областью применения аэрозольной продукции.
Длина распространения пламени по струе аэрозоля должна составлять для распыления в жилых, административных и общественных зданиях с наличием потенциальных источников возгорания не более 0,45 метров (м).
Не допускается использовать аэрозольную продукцию, имеющую "обратное пламя" при распылении в жилых, административных и общественных зданиях с наличием потенциальных источников возгорания.
11. Уровень полного биологического разложения поверхностно-активных веществ, входящих в состав синтетических моющих средств и товаров бытовой химии, должен составлять не менее 60 % (по двуокиси углерода) или не менее 70 % (по общему органическому углероду).

12. Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларының құрамына кіретін беттік-белсенді заттардың осы техникалық регламенттің 11-тармағының талаптарына сәйкес болмайтын алғашқы биологиялық таралу деңгейі кемінде 80 %-ды құрауы тиіс.
13. Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларының қауіпсіздігі көрсеткіштерінің шекті рұқсат етілетін мәндері осы техникалық регламентке 2-қосымшада көрсетілген.
5. Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларын сақтау кезіндегі қауіпсіздік талаптары
14. Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларын сақтау өнімге өтінім беруші көздеген қауіпсіздіктің барлық талаптары мен қорғаныс шараларын есепке ала отырып жүргізілуі тиіс.
15. Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларын қоймалар мен өткізу орындарында сақтаған кезде өндірістік үй-жайларда сыртқа тарту желдеткіштерімен қамтамасыз етілуі тиіс.
16. Өндірістік үй-жайларда аэрозольдік өнімді сақтаған кезде тамақ ішуге, темекі шегуге жол берілмейді.
6. Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларын тасымалдау кезінде қойылатын талаптар
17. Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларына, олар тиісті түрде оралған, таңбаланған, тасымалдау қауіпсіздігі жөніндегі ақпаратпен жабдықталған жағдайда ғана тасымалдауға рұқсат етіледі.
18. Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларын тасымалдау кезінде мыналар қамтамасыз етілуі тиіс:
1) кейіннен оның тұтынушылық қасиеттерін және қауіпсіздік көрсеткіштерін өзгерте отырып рұқсатсыз қол жеткізуді болдырмайтын герметикалығын, тұтастығын, орамның төзімділігін сақтау;
2) синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларының әрбір партиясына ілеспе құжаттардың және штаттан тыс, апаттық немесе төтенше жағдайлар туындаған жағдайда нұсқаулықтардың болуы;
3) синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларының азаматтардың өмірі мен денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың мүлкіне, мемлекеттік мүлікке, қоршаған ортаға, жануарлар өмірі мен денсаулығына және өсімдіктерге әсер ету қаупін болдырмайтын еңбекті қорғау тәсілдері мен әдістерін пайдалану;
4) қызметкерлерге қажетті жеке және қорғаудың ұжымдық құралдарын, арнайы киімдерді, жеке бастың гигиенасы құралдарын, алғашқы медициналық көмек көрсетуге арналған құралдарын ұсыну;
5) қызметкерлерді синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларын тасымалдау кезіндегі қауіпсіздік талаптары мен қауіпсіз жұмыс тәсілдері туралы ақпаратпен таныстыру;
6) апатты жағдайларды болдырмау және олардың салдарын жою бойынша, өрт сөндірудің тәсілдері мен құралдарын қамтитын шараларды әзірлеу.

12. Уровень первичного биологического разложения поверхностно-активных веществ, входящих в состав синтетических моющих средств и товаров бытовой химии, не соответствующих требованиям пункта 11 настоящего технического регламента, должен составлять не менее 80 %.
13. Предельно-допустимые значения показателей безопасности синтетических моющих средств и товаров бытовой химии указаны в Приложении 2 к настоящему техническому регламенту.
5. Требования безопасности при хранении синтетических моющих
средств и товаров бытовой химии
14. Хранение синтетических моющих средств и товаров бытовой химии должно проводиться с учетом всех требований безопасности и защитных мер, предусмотренных заявителем продукции.
15. При хранении синтетических моющих средств и товаров бытовой химии на складах и в местах реализации должна быть установлена вытяжная вентиляция предназначенная для производственных помещений.
16. При хранении аэрозольной продукции в производственных помещениях не допускается прием пищи, курение.
6. Требования безопасности при транспортировке синтетических
моющих средств и товаров бытовой химии
17. Синтетические моющие средства и товары бытовой химии допускаются к перевозке при условии, что они надлежащим образом упакованы, маркированы, снабжены информацией по безопасной перевозке.
18. При перевозке синтетических моющих средств и товаров бытовой химии должны обеспечиваться:
1) сохранение герметичности, целостности, прочности упаковки, исключающие несанкционированный доступ к продукции с последующим изменением ее потребительских свойств и показателей безопасности;
2) наличие сопроводительных документов к каждой партии синтетических моющих средств и товаров бытовой химии с указанием условий хранения, сроков хранения и инструкций на случай возникновения нештатных, аварийных или чрезвычайных ситуаций;
3) использование приемов и методов охраны труда, исключающих риск воздействия синтетических моющих средств и товаров бытовой химии на жизнь и здоровье граждан, имущество физических и юридических лиц, государственное имущество, окружающую среду, жизнь и здоровье животных и растений;
4) предоставление работникам необходимых индивидуальных и коллективных средств защиты, спецодежды, средств личной гигиены, средств оказания первой медицинской помощи;
5) ознакомление работников с информацией о требованиях безопасности и приемах безопасной работы при перевозке синтетических моющих средств и товаров бытовой химии;
6) разработка мер по предотвращению аварийных ситуаций и ликвидации их последствий, включающих способы и средства пожаротушения.

19. Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларын тасымалдау кезіндегі қорғау шараларын өтінім беруші қауіпсіздік паспортында көрсетеді.
20. Өнімдерді тасымалдауға қауіпсіздік талаптарын сақтау үшін қажетті біліктілікке ие қызметкерлер жіберіледі.
7. Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларын өткізу кезіндегі қауіпсіздік талаптары
21. Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларын, олар тиісті түрде оралған, таңбаланған, қауіпсіз сақтау, тасымалдау және өткізу жөніндегі ақпаратпен жабдықталған жағдайда ғана өткізуге рұқсат етіледі.
22. Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларын өткізу кезінде мыналар қамтамасыз етілуі тиіс:
1) кейіннен оның тұтынушылық қасиеттерін және қауіпсіздік көрсеткіштерін өзгерте отырып синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларына рұқсатсыз қол жеткізуді болдырмайтын герметикалығын, тұтастығын, орамның төзімділігін сақтау;
2) синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларының әрбір партиясына сақтау шарттары, сақтау мерзімдері көрсетілген ілеспе құжаттардың және штаттан тыс апаттық және төтенше жағдайлар туындаған жағдайда нұсқаулықтардың болу;
3) синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларының азаматтардың өмірі мен денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың мүлкіне, мемлекеттік мүлікке, қоршаған ортаға, жануарлар өмірі мен денсаулығына және өсімдіктерге әсер ету қаупін болдырмайтын еңбекті қорғау тәсілдері мен әдістерін пайдалану;
4) қызметкерлерге қажетті жеке және қорғаудың ұжымдық құралдарын, арнайы киімдерді, жеке бастың гигиенасы құралдарын, алғашқы медициналық көмек көрсетуге арналған құралдарын ұсыну;
5) қызметкерлерді синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларын өткізу кезіндегі қауіпсіздік талаптары мен қауіпсіз жұмыс тәсілдері туралы ақпаратпен таныстыру;
6) апатты жағдайларды болдырмау және олардың салдарын жою бойынша, өрт сөндірудің тәсілдері мен құралдарын қамтитын шаралар әзірлеу.
23. Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларын өткізу кезінде қорғау шараларын өтінім беруші қауіпсіздік паспортында көрсетеді. Қауіпсіздік төлқұжатының тиісті бөлімдеріне енгізілетін ақпараттың құрамына, мазмұнына және нысанына ең аз талаптар осы техникалық регламентке 3-қосымшада көрсетілген.
24. Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларын өткізу кезіндегі жұмысқа қауіпсіздік талаптарын сақтау үшін қажетті біліктіліктері бар қызметкерлер жіберіледі.
25. Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларын өткізуге арналған үй-жай санитарлық нормалар мен өрт қауіпсіздігі ережелерінің талаптарына сәйкес болуы тиіс.

19. Защитные меры при перевозке синтетических моющих средств и товаров бытовой химии указываются заявителем в паспорте безопасности.
20. К перевозке продукции допускаются работники, имеющие необходимую квалификацию для соблюдения требований безопасности.
7. Требования безопасности при реализации синтетических моющих
средств и товаров бытовой химии
21. Синтетические моющие средства и товары бытовой химии допускаются к реализации при условии, что они надлежащим образом упакованы, маркированы, снабжены информацией по безопасному хранению, перевозке и реализации.
22. При реализации синтетических моющих средств и товаров бытовой химии должны обеспечиваться:
1) сохранение герметичности, целостности, прочности упаковки, исключающее несанкционированный доступ к синтетическим моющим средствам и товарам бытовой химии с последующим изменением ее потребительских свойств и показателей безопасности;
2) наличие сопроводительных документов к каждой партии синтетических моющих средств и товаров бытовой химии с указанием условий хранения, сроков хранения и инструкций на случай возникновения нештатных, аварийных или чрезвычайных ситуаций;
3) использование приемов и методов охраны труда, исключающих риск воздействия синтетических моющих средств и товаров бытовой химии на жизнь и здоровье граждан, имущество физических и юридических лиц, государственное имущество, окружающую среду, жизнь и здоровье животных и растений;
4) предоставление работникам необходимых индивидуальных и коллективных средств защиты, спецодежды, средств личной гигиены, средств для оказания первой медицинской помощи;
5) ознакомление работников с информацией о требованиях безопасности и приемах безопасной работы при реализации синтетических моющих средств и товаров бытовой химии;
6) разработка мер по предотвращению аварийных ситуаций и ликвидации их последствий, включающих способы и средства пожаротушения.
23. Защитные меры при реализации синтетических моющих средств и товаров бытовой химии указываются заявителем в паспорте безопасности. Минимальные требования к составу, содержанию и форме информации, включаемой в соответствующие разделы паспорта безопасности указаны в Приложении 3 к настоящему техническому регламенту.
24. К работам при реализации синтетических моющих средств и товаров бытовой химии допускаются работники, имеющие необходимую квалификацию для соблюдения требований безопасности.
25. Помещения для реализации синтетических моющих средств и товаров бытовой химии должны соответствовать требованиям санитарных норм и правилам пожарной безопасности.

8. Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларын қолдану кезіндегі қауіпсіздік талаптары
26. Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарлары олар тиісті түрде оралған, таңбаланған, қауіпсіздік белгілерімен, оларды қауіпсіз қолдану жөніндегі ақпаратпен жабдықталған жағдайда ғана қолдануға жіберіледі.
27. Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларын қауіпсіз қолдану жөніндегі ақпаратты өндіруші әзірлеуі тиіс.
28. Тұрмыстық жағдайда синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларын қауіпсіз қолдану жөніндегі ақпарат мынадай:
синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларымен жұмыс кезіндегі қорғанудың жеке құралдары;
синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарлары азаматтардың өмірі мен денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың мүлкіне, мемлекеттік мүлікке, қоршаған ортаға, жануарлар өмірі мен денсаулығына және өсімдіктерге әсер ету қаупін болдырмайтын еңбекті қорғау тәсілдері мен әдістерін пайдалану туралы мәліметтерден тұруы тиіс.
29. Өнеркәсіптік жағдайларда синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларын қауіпсіз қолдану жөніндегі ақпарат мыналарды қамтуы тиіс:
1) азаматтар мен қоршаған ортаға зиянды әсерін тигізетін және жұмыс аймағының ауасында, атмосфералық ауада және қоршаған ортада санитарлық-эпидемиологиялық бақылауға жататын химиялық заттардың тізбесі;
2) сенсибилизирлейтін қасиеттерге ие химиялық заттардың тізбесі;
3) жұмыс істейтін персоналдың қажетті құралдарының тізбесі;
4) синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларын қауіпсіз қолдануға бақылаудың қажетті техникалық құралдарының тізбесі;
5) адамның синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларымен байланыс жасауын және азаматтардың өмірі мен денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың мүлкіне, мемлекеттік мүлікке, қоршаған ортаға, жануарлар өмірі мен денсаулығына және өсімдіктерге әсер ету қаупін болдырмайтын, сондай-ақ апатты жағдайларды болдырмайтын еңбекті қорғау тәсілдері мен әдістерін таңдау жөнінде ұсынымдар;
6) апатты жағдайларды болдырмау тәсілдері, оның ішінде жабдыққа қойылатын талаптар және өрт сөндіру, жарылыстан қорғау тәсілдері мен құралдарының тізбесі.
30. Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларын өнеркәсіптік қолдануды қажетті біліктілікке ие, еңбектің қауіпсіз әдістері мен тәсілдеріне оқытылған, қажетті қорғау құралдарымен қамтамасыз етілген және қауіпсіздік және жұмыс істейтін персоналдың еңбегін қорғау талаптарына сәйкес синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларымен жұмысқа жіберілген персонал жүзеге асыруы тиіс.

8. Требования безопасности при применении
синтетических моющих средств и товаров бытовой химии
26. Синтетические моющие средства и товары бытовой химии допускаются к применению при условии, что они надлежащим образом упакованы, маркированы, снабжены символами опасности, информацией по их безопасному применению.
27. Информация по безопасному применению синтетических моющих средств и товаров бытовой химии должна разрабатываться производителем.
28. Информация по безопасному применению синтетических моющих средств и товаров бытовой химии в бытовых условиях должна содержать сведения:
об индивидуальных средствах защиты при работе с синтетическими моющими средствами и товарами бытовой химии;
о приемах и методах труда, исключающих опасное воздействие синтетических моющих средств и товаров бытовой химии на жизнь и здоровье граждан, имущество физических и юридических лиц, государственное имущество, окружающую среду, жизнь и здоровье животных.
29. Информация по безопасному применению синтетических моющих средств и товаров бытовой химии в промышленных условиях должна содержать:
1) перечень химических веществ, оказывающих вредное воздействие на граждан и окружающую среду, подлежащих санитарно- эпидемиологическому контролю в воздухе рабочей зоны, атмосферном воздухе и окружающей среде;
2) перечень химических веществ, обладающих сенсибилизирующими свойствами;
3) перечень необходимых средств защиты работающего персонала;
4) перечень необходимых технических средств контроля за безопасностью применения синтетических моющих средств и товаров бытовой химии;
5) рекомендации по выбору приемов и методов труда (включая технологии и оборудование), исключающие контакт человека с синтетическими моющими средствами и товарами бытовой химии и опасность воздействия на жизнь и здоровье граждан, имущества физических и юридических лиц, государственного имущества, окружающую среду, жизнь и здоровье животных, а также исключение создания аварийных ситуаций;
6) способы предотвращения аварийных ситуаций, в том числе требований к оборудованию и перечень способов и средств пожаротушения, взрывозащиты.
30. Промышленное применение синтетических моющих средств и товаров бытовой химии должно осуществляться персоналом, имеющим необходимую квалификацию, обученным безопасным методам и приемам труда, обеспеченным необходимыми средствами защиты и допущенным к работам с синтетическими моющими средствами и товарами бытовой химии в соответствии с требованиями безопасности и охраны труда работающего персонала.

31. Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларын өнеркәсіптік қолдану кезінде жарылыс қауіпсіздігі, өрт қауіпсіздігі және химиялық қауіпсіздік мыналар арқылы іске асырылатын шаралармен қамтамасыз етілуі тиіс:
1) технологиялар мен жабдықтарды, синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларын қолданумен байланысты қауіптілікті азайтатын еңбек тәсілдері мен әдістерін таңдау;
2) синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларын қауіпсіз қолдануды бақылаудың техникалық құралдарын пайдалану және тиісті ұстау;
3) синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларын қолдану кезінде, жұмыс аймағының ауасында, атмосфералық ауада және қоршаған орта объектілерінде бөлінетін зиянды химиялық заттарды ұстауды өндірістік зертханалық бақылауды жүргізу;
4) жұмыс істейтін персоналды тікелей немесе мүмкін болатын қауіп туралы ескерту, тыйым салу, нұсқау немесе белгілі бір әрекеттерге рұқсат ету үшін, сондай-ақ пайдаланылуы қауіпті және зиянды факторлардың әсерін болдырмайтын және төмендететін құралдардың орналасуы туралы ақпаратқа арналған қауіпсіздік белгілерін пайдалану;
5) жұмыс істейтін персоналға қажетті жеке және ұжымдық қорғау шараларын, арнайы киім, жеке бастың гигиенасы құралдарымен, алғашқы медициналық көмек көрсетуге арналған құралдарын ұсыну;
6) персоналдың білімін тексеру, апатты жағдайларды болдырмау тәсілдерін қайта жасау және оларды жою қажетті құралдарын жасақтау;
7) еңбектің қауіпсіз шарттарын қамтамасыз ету және синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларымен жұмыс жасайтын жұмыс істейтін персоналға Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген өтемақылар беру.
9. Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларын
кәдеге жарату және жою кезіндегі қауіпсіздік талаптары
32. Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларын, сондай-ақ орамдарды кәдеге жарату және (немесе) жою егер өтінім беруші өзгедей белгілемесе, тұрмыстық қалдық ретінде жүзеге асырылады.
33. Егер синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларын кәдеге жарату және (немесе) жою тұрмыстық қалдық ретінде жүзеге асырылмаса, онда бұл өндірушінің синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларына және тұтынушылық орамында техникалық құжаттамада көрсетіледі.
34. Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларын кәдеге жарату және (немесе) жою кезінде экологиялық талаптар, халықтың санитарлық-эпидемиологиялық қолайлығы талаптары сақталуы және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жұмыс істейтін еңбекті қорғау қауіпсіздігі бойынша шаралар қамтамасыз етілуі тиіс.

31. При промышленном применении синтетических моющих средств и товаров бытовой химии взрывобезопасность, пожарная безопасность и химическая безопасность должна обеспечиваться мерами, реализуемыми путем:
1) выбора технологии и оборудования, приемов и методов труда, которые сводят к минимуму возникновение опасности, связанные с применением синтетических моющих средств и товаров бытовой химии;
2) использования и надлежащего содержания технических средств контроля за безопасностью применения синтетических моющих средств и товаров бытовой химии;
3) проведения производственного лабораторного контроля за содержанием вредных химических веществ, выделяющихся при применении синтетических моющих средств и товаров бытовой химии, в воздухе рабочей зоны, в атмосферном воздухе и объектах окружающей среды;
4) использования знаков безопасности, предназначенных для предупреждения работающего персонала о непосредственной или возможной опасности, запрещения, предписания или разрешения определенных действий, а также для информации о расположении средств, использование которых исключает или снижает воздействие опасных и вредных факторов;
5) предоставления работающему персоналу необходимых средств защиты, спецодежды, средств личной гигиены, средств оказания первой медицинской помощи;
6) проверки знаний персонала, отработки способов предотвращения аварийных ситуаций и оснащения необходимыми средствами их ликвидации;
7) обеспечения безопасных условий труда и предоставление работающему персоналу, занятому на работах с синтетическими моющими средствами и товарами бытовой химии, компенсаций, установленных законодательством Республики Казахстан.
9. Требования безопасности при утилизации и уничтожении
синтетических моющих средств и товаров бытовой химии
32. Утилизация и (или) уничтожение синтетических моющих средств и товаров бытовой химии, а также упаковки осуществляется как бытовой отход, если иное не установлено заявителем.
33. Если утилизация и (или) уничтожение синтетических моющих средств и товаров бытовой химии не может осуществляться как бытовой отход, то это указывается в технической документации производителя на синтетические моющие средства и товары бытовой химии и на потребительской упаковке.
34. При утилизации и (или) уничтожении отходов синтетических моющих средств и товаров бытовой химии должны соблюдаться экологические требования, требования санитарно-эпидемиологического благополучия населения и обеспечиваться меры по безопасности охраны труда работающего в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

10. Ақпаратқа қойылатын қауіпсіздік талаптар
35. Тұтынушыға арналған ақпарат ілеспе құжаттамада және/немесе тұтынушылық таңбалануында және/немесе қауіпсіздік паспортында болады.
36. Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларының тұтынушылық таңбалануына қойылатын талаптар:
Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларының тұтынушылық таңбалануы нақты, түсінікті, жеңіл байқалатын және жуылмайтын, химиялық заттардың, климаттық факторлардың әсеріне тұрақты әріптермен жазылуы, өнімді пайдаланудың барлық мерзімі ішінде сақталуы және мына ақпараттан тұруы керек:
1) саудалық атауын қоса алғанда, өнімнің құрамы туралы деректер және нақты өнімді нарықтағы айналымдағы өзге өнімнен нақты айыруға мүмкіндік беретін басқа деректер;
2) шұғыл жүгінулер үшін байланысу деректерін - атауы, не сауда атауы, не сауда белгісі, өнімді нарыққа орналастыруға жауапты болатын тараптың толық мекен-жайы мен телефон нөмірін қоса алғанда өнімге өтінім беруші (егер өтінім беруші дайындаушы болып табылмаса) туралы мәліметтер;
3) өнімнің арналуы;
4) қауіп сипаттамасы (қажет жағдайда - дабыл белгілері немесе пиктограммалар);
5) қауіптіліктің алдын алу жөнінде шаралар;
6) өнім топтамасының сәйкестендіру деректері;
7) орау кезінде тұтынушы орауында өнімнің атаулы құрамының таза грамм, килограмм (г, кг) салмағы немесе текше сантиметрлерде, текше дециметрдегі (смЗ, дмЗ) көлемі;
8) тұтынушы орауында өнімнің дайындалған күнін немесе осы күн көрсетілген орынды көрсетіп "дейін (ай, жыл) жарамды (пайдаланылсын), не "жарамдылық мерзімі (ай, жыл) сөздерімен көрсетілетін жарамдылық мерзімі;
9) оларды сақтау өнімнің жарамдылық мерзімі бойына сақталуын қамтамасыз ететін шарттар (қажет жағдайда). Егер, жарамдылық мерзімі аяқталғаннан кейін арналуын түзеткен жағдайда өнім пайдаланыла алатын болса, онда қолданылу тәсілдері туралы мәліметтер көрсетіле отырып тиісті ақпарат беріледі.
37. Осы техникалық регламенттің 1-қосымшасының 1) тармағында көрсетілген синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарлары құрамындағы ингредиенттер туралы ақпарат мынадай түрде жазылуы керек:
1) 5%-дан кем;
2) 5 % немесе одан астам, бірақ 15%-дан кем;
3) 15% немесе одан астам, бірақ 30 %-дан кем;
4) 30 % және одан астам.
38. Тұтынушыға арналған ақпарат мемлекеттік және орыс тілдерінде көрсетіледі. Өтінім берушінің атауы, синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларының аты және шетелдік өтінім берушінің орналасқан орны латын графикасының негізін пайдаланып белгіленуі мүмкін.

10. Требования безопасности к информации
35. Информация для потребителя содержится в сопроводительной документации и/или потребительской маркировке и/или паспорте безопасности.
36. Требования к потребительской маркировке синтетических моющих средств и товаров бытовой химии:
Потребительская маркировка синтетических моющих средств и товаров бытовой химии наносится четкими, разборчивыми, крупными и несмываемыми буквами, устойчивыми к воздействию химических веществ, климатических факторов, сохраняется в течение всего срока использования продукции и содержит следующую информацию:
1) наименование и обозначение продукции, включая торговое название, данные о составе продукции, и другие данные, позволяющие однозначно отличить конкретную продукцию от прочей продукции, обращающейся на рынке;
2) сведения о заявителе продукции, включая контактные данные для экстренных обращений - наименование, либо торговое название, либо торговый знак, полный адрес и номер телефона стороны, несущей ответственность за размещение продукта на рынке (если заявитель не является изготовителем);
3) назначение продукции;
4) описание опасности (сигнальные слова или пиктограммы - при необходимости);
5) меры по предупреждению опасности;
6) идентификационные данные партии продукции;
7) масса нетто грамм, килограмм (г, кг) или объем сантиметры кубические, дециметры кубические (см 3 , дм 3 ) номинального содержания продукции в потребительской упаковке на момент упаковки;
8) срок годности, обозначаемой фразой "Годен (Использовать) до (месяц, год)", либо "Срок годности (месяцев, лет)" с указанием даты изготовления продукции или места на потребительской упаковке, где эта дата указана;
9) условия, соблюдение которых обеспечивают сохранность продукции в течение срока годности (при необходимости). В случае, если после окончания срока годности продукция может быть использована при условии корректировки назначения, об этом приводится соответствующая информация с указанием сведений о способах применения.
37. Информация об ингредиентах в составе синтетических моющих средств и товаров бытовой химии, приведенных в пункте 1 Приложения 1 к настоящему техническому регламенту должна быть нанесена следующим образом:
1) менее 5 %;
2) 5 % или более, но менее 15 %;
3) 15 % или более, но менее 30 %;
4) 30 % и более.
38. Информация для потребителя указывается на государственном и русском языках. Наименование Заявителя, название синтетических моющих средств и товаров бытовой химии и местонахождение иностранного заявителя могут быть обозначены с использованием латинской графической основы.

39. Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларының сәйкестендіру белгісі тұтынушы таңбалануында көрсетілген оның арналуы болып табылады.
40. Кір жуу және/немесе жуынуға арналған құрал ретінде сатылуға түсетін синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларын тұтынушылық таңбалау кір жуу және/немесе жуынудың қолданылатын тәсіліне қарай құралдың ұсынылатын саны және/немесе мөлшері туралы ақпараттан тұруы тиіс.
41. Тұтынушылық таңбалау мынадай сақтық шаралары мен ескерту жазуларын қамтуы тиіс:
1) "Тіке күн сәулесінен және... о С-тан жоғары қызудан сақтау керек" (шарттар нақты құралға арналған нормативтік немесе техникалық құжатта көрсетілуі тиіс);
2) "Бұзбау және балаларға бермеу керек";
3) аэрозоль шашырандысы бойынша жалын таралуы 0,05 метр (м) ұзындығына және "кері жалынға" ие аэрозольдік өнім үшін "От қауіпті! Ашық от және ыстық заттар жанында шашпау керек" деген ескерту жазуы болуы тиіс;
4) "Шашырату кезінде басын төмен аудармау керек!" (пропеллент ретінде құрамында көмірқышқыл газы немесе қысылған ауасы бар құралдар үшін);
5) "Құрамында белсенді хлор бар".
Қажет жағдайда тұтынушылық таңбалау өнімді қолдануды шектеу туралы ескертпеден (аллергендерге, тозаң, тітіркендіргіш заттарға және т.б. асқан сезімталдыққа ие тұлғалар үшін), сондай-ақ жеке қорғаныс құралдарын (қорғау көзілдіріктері, резеңке қолғаптар) қолдану қажеттілігі туралы нұсқаулық болуы тиіс.
Ескерту. 41-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.01.16 N 13 қаулысымен.
42. Өнеркәсіптік секторда пайдалануға арналған және халыққа сатуға түспейтін синтетикалық жуғыш құралдары мен тұрмыстық химия тауарлары үшін, егер ұқсас ақпарат осы құралды дайындауға арналған құжаттарда, қауіпсіздік техникасы жөніндегі нұсқаулықтарда немесе өзге тәсілмен көрсетілген болса, осы техникалық регламенттің 36, 39, 40-тармақтарының талаптары қолданылмайды.
43. Көліктік таңбалау өнімді сақтау, тасымалдау, сату және кәдеге жарату кезінде өнім қауіпсіздігін қамтамасыз етуі және қажет кезінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес сақтық шараларын және (немесе) қауіптілік белгілерін қамтамасыз етуі және мыналардан тұруы тиіс:
1) негізгі өнім мен пропелленттің жалпы жану жылуының мегаджоульдегі килограммға мәні (МДж/кг);
2) аэрозоль шашырандысы бойынша жалынның таралу ұзындығы, метр (м) және "кері жалын" болуы туралы ақпарат;
3) "От қауіпті!" жазуы (жанбайтын негізгі өнім мен пропеллентті өнімнен басқа).

39. Идентификационным признаком синтетических моющих средств и товаров бытовой химии является ее назначение, указанное на потребительской маркировке.
40. Потребительская маркировка синтетических моющих средств и товаров бытовой химии, поступающих в продажу как средства для стирки и/или мытья, должна содержать информацию о рекомендованном количестве и/или дозировке средства в зависимости от применяемого способа стирки и/или мытья.
41. Потребительская маркировка должна содержать указания на следующие меры предосторожности и предупредительные надписи:
1) "Предохранять от воздействия прямых солнечных лучей и нагревания выше ... 0 С!" (условия должны быть указаны в нормативном или техническом документе на конкретное средство);
2) "Не разбирать и не давать детям";
3) для аэрозольной продукции, имеющей длину распространения пламени по струе аэрозоля от 0,05 метров (м) и "обратное пламя", должна содержать предупредительную надпись "Огнеопасно! Не распылять у открытого огня и раскаленных предметов";
4) "При распылении не переворачивать головкой вниз!" (для средств, содержащих в качестве пропеллента углекислый газ или сжатый воздух);
5) "Содержит активный хлор".
При необходимости потребительская маркировка должна содержать предупреждение об ограничении применения продукции (для лиц с повышенной чувствительностью к аллергенам, пыли, раздражающим веществам), а также указание о необходимости применения средств индивидуальной защиты (защитные очки, резиновые перчатки).
Сноска. Пункт 41 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 16.01.2009 N 13.
42. Для синтетических моющих средств и товаров бытовой химии, предназначенных для использования в промышленном секторе и не поступающих в продажу населению, требования пунктов 36, 39, 40 настоящего технического регламента не применяются, если подобная информация указана в документах на изготовление данного средства, инструкциях по технике безопасности или иным способом.
43. Транспортная маркировка должна обеспечивать безопасность продукции при хранении, перевозке, реализации и утилизации продукции и содержать, при необходимости, меры предосторожности и (или) знаки опасности в соответствии с требованиями нормативных правовых актов Республики Казахстан и содержать:
1) значение общей теплоты сгорания основного продукта и пропеллента мегаджоулей на килограмм (МДж/кг);
2) длину распространения пламени по струе аэрозоля, метр (м) и информацию о наличии "обратного пламени";
3) надпись "Огнеопасно!" (за исключением продукции с негорючим основным продуктом и пропеллентом).

11. Орамға қойылатын талаптар
44. Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарлардың орамы дірілдің, соғылудың немесе температураның, қысым немесе ылғалдылықтың өзгеруі салдарынан ішіндегілердің түрін өзгертпеуді, кемуді немесе төгілуді болдырмауды қамтамасыз етуі тиіс.
45. Орам дайындалған материал мен жабу құрылғысы оның ішіндегі өнімнің әсеріне төзгіш болмауы, сондай-ақ сыртқы факторлардың немесе жаңа қауіпті қасиеттердің өз бетінше қалыптасуының әсерінен өзгермеуі тиіс.
46. Ішкі ыдыс тасымалдаудың қарапайым жағдайларында оның ішіндегілердің сыртқы ыдысқа жарылуы, тесілуі немесе жылыстамауы болмайтындай етіп сыртқы ыдысқа салынады. Ішкі ыдыстан сыртқы ыдысқа ішіндегі өнімнің ағып кетуіне жол берілмейді.
47. Сұйықтықтар тасымалдаудың қарапайым жағдайларында туындауы мүмкін ішкі қысымға шыдамды ішкі ыдысқа ғана құйылуы тиіс.
48. Тұтынушы орам синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларының тұтынушылар үшін қауіпсіздігін және жарамдылық мерзімі ішінде өнімнің сақталуын қамтамасыз етуі тиіс.
49. Көліктік орам өнімді сақтау, тасымалдау және кәдеге жарату кезінде өнімнің қауіпсіздігін қамтамасыз етуі тиіс; оның таңбалануы осы техникалық регламенттің 43-тармақтың талаптарына сәйкес келуі тиіс.
12. Сәйкестік болжамы
50. Үйлестірілген стандарттардың талаптарына сәйкес дайындалған синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарлары осы техникалық регламент талаптарына сәйкес деп есептеледі.
51. Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарлары олардың осы техникалық регламентке сәйкес болған кезінде өзге де стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттар бойынша дайындалуы мүмкін.
13. Сәйкестікті бағалау және растау
52. Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарлары осы техникалық регламенттің талаптарына және осы өнім қолданылу саласына жататын Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкестігін бағалау мынадай:
1) синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларының құрамына кіретін химиялық заттарды тіркеу;
2) сәйкестікті міндетті растау (міндетті сертификаттау және сәйкестікті мәлімдеу);
3) мемлекеттік бақылау жолымен жүзеге асырылады.
53. Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларының осы және олардың қолданылу саласына синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарлары кіретін өзге де техникалық регламенттер талаптарына сәйкестігін растау өтінім берушінің таңдауы бойынша міндетті сәйкестікті растау немесе сәйкестікті декларациялау нысандарында жүзеге асырылады.

11. Требования безопасности к упаковке
44. Упаковка синтетических моющих средств и товаров бытовой химии должна обеспечивать невозможность деформации, утечки или высыпания содержимого вследствие вибрации, удара или изменений температуры, давления или влажности.
45. Материал, из которого изготовлена упаковка и закрывающие устройства, не должен быть восприимчив к воздействию содержащейся в ней продукции, а также трансформироваться под воздействием внешних факторов или самопроизвольно с образованием новых опасных свойств.
46. Внутренняя тара укладывается в наружную тару таким образом, чтобы при обычных условиях перевозки не происходило ее разрыва, прокола или утечки ее содержимого в наружную тару. Не допускается утечка содержимого из внутренней тары в наружную.
47. Жидкости должны заливаться только во внутреннюю тару, способную выдержать внутреннее давление, которое может возникнуть в обычных условиях перевозки.
48. Потребительская упаковка должна обеспечивать безопасность синтетических моющих средств и товаров бытовой химии для потребителя и сохранность в течение срока годности.
49. Транспортная упаковка должна обеспечивать безопасность синтетических моющих средств и товаров бытовой химии при хранении, перевозке и утилизации продукции; маркировка ее должна соответствовать требованиям пункта 43 настоящего технического регламента.
12. Презумпция соответствия
50. Синтетические моющие средства и товары бытовой химии, изготовленные в соответствии с требованиями гармонизированных стандартов, считаются соответствующими требованиям настоящего технического регламента.
51. Синтетические моющие средства и товары бытовой химии, могут быть изготовлены по иным нормативным документам по стандартизации при условии соответствии их настоящему техническому регламенту.
13. Оценка и подтверждение соответствия
52. Оценка соответствия синтетических моющих средств и товаров бытовой химии требованиям настоящего технического регламента и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, к сфере применения которых относится эта продукция, осуществляется путем:
1) регистрации химических веществ, входящих в состав синтетических моющих средств и товаров бытовой химии;
2) обязательного подтверждения соответствия (обязательная сертификация и декларирование соответствия);
3) государственного контроля.
53. Подтверждение соответствия синтетических моющих средств и товаров бытовой химии требованиям настоящего и иных технических регламентов, к сфере применения которых относятся синтетические моющие средства и товары бытовой химии, осуществляется по выбору заявителя в формах обязательного подтверждения соответствия или декларирования соответствия.

54. Сәйкестікті растау немесе сәйкестікті декларациялау Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
55. Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарларының сертификаты және сәйкестігі туралы декларациясының әрекет ету мерзімі Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасына сәйкес анықталады.
14. Үйлестіру стандарттарының тізбесі
56. Үйлестіру стандарттарының тізбесі:
1) МемСТ 2407-83 "Көмір-сүректі карбюризатор. Техникалық жағдайлар";
2) МемСТ 4453-74 "Сүректік ұнтақ тәрізді сәулелендіретін белсенді көмір. Техникалық жағдайлар";
3) МемСТ 5454-76 "А азотолы. Техникалық жағдайлар";
4) МемСТ 6217-74 "Сүректік уатылған белсенді көмір. Техникалық жағдайлар";
5) МемСТ ИСО 6388-2002 "Беттік-белсенді заттар. Тұрақсыздық сипаттамасын айқындау";
6) МемСТ 6755-88 "ХП-И химиялық әкті жұтқыш. Техникалық жағдайлар";
7) МемСТ 8703-74 "Рекуперациялық белсенді көмір. Техникалық жағдайлар";
8) МемСТ 8980-75 "Тоқыма көмекші заттар. Стеарокс-6. Техникалық жағдайлар";
9) МемСТ 12596-67 "Белсенді көмірлер. Күлдің массалық үлесін айқындау әдісі";
10) МемСТ 12597-67 "Сорбенттер. Судың белсенді көмірдегі және олардың негізіндегі катализаторлардағы массалық үлесін айқындау әдісі";
11) МемСТ 14845-79 "Майлы еріген қышқылдар. Техникалық жағдайлар";
12) МемСТ 16187-70 "Сорбенттер. Фракциялық құрамды айқындау әдісі";
13) МемСТ 16188-70 "Сорбенттер. Уату кезіндегі төзімділікті айқындау әдісі";
14) МемСТ 16189-70 "Сорбенттер. Бақауларды қысқарту және орташалау әдісі";
15) МемСТ 16188-70 "Сорбенттер. Салу тығыздығын айқындау әдісі";
16) МемСТ 17218-71 "Белсенді көмірлер. Бензол бойынша қорғау іс-қимылының уақытын айқындау әдісі";
17) МемСТ 17219-71 "Белсенді көмірлер. Судағы пораның жиынтықты көлемін айқындау әдісі";
18) МемСТ 18261-72 "Белсенді көмірлер. Хлорлы этил бойынша қорғау іс-қимылының уақытын айқындау әдісі";
19) МемСТ 22567.1-77 "Синтетикалық жуғыш құралдар. Көбік қалыптастырғыш қабілетін айқындау әдісі";
20) МемСТ 22567.2-77 "Синтетикалық жуғыш құралдар. Түйіршікті құрамын айқындау әдісі";
21) МемСТ 22567.3-77 "Синтетикалық жуғыш құралдар. Тұрақтылықты айқындау әдісі";
22) МемСТ 22567.4-77 "Синтетикалық жуғыш құралдар. Белгілі бір көлемнің массасын өлшеу әдісі";
23) МемСТ 22567.5-93 "Синтетикалық жуғыш құралдар және беттік-белсенді заттар. Сутекті иондардың шоғырлануын айқындау әдісі";
24) МемСТ 22567.6-87 "Синтетикалық жуғыш құралдар. Беттік-белсенді заттардың массалық үлесін айқындау әдісі";

54. Подтверждение соответствия или декларирование соответствия осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования.
55. Срок действия сертификата и декларации о соответствии синтетических моющих средств и товаров бытовой химии, определяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования.
14. Перечень гармонизированных стандартов
56. Перечень гармонизированных стандартов:
1) ГОСТ 2407-83 "Карбюризатор древесно-угольный. Технические условия";
2) ГОСТ 4453-74 "Уголь активный осветляющий древесный порошкообразный. Технические условия";
3) ГОСТ 5454-76 "Азотол А. Технические условия";
4) ГОСТ 6217-74 "Уголь активный древесный дробленый. Технические условия";
5) ГОСТ ИСО 6388-2002 "Вещества поверхностно-активные. Определение характеристик текучести";
6) ГОСТ 6755-88 "Поглотитель химический известковый ХП-И. Технические условия";
7) ГОСТ 8703-74 "Уголь активный рекуперационный. Технические условия";
8) ГОСТ 8980-75 "Вещества текстильно-вспомогательные. Стеарокс-6. Технические условия";
9) ГОСТ 12596-67 "Угли активные. Метод определения массовой доли золы";
10) ГОСТ 12597-67 "Сорбенты. Метод определения массовой доли воды в активных углях и катализаторах на их основе";
11) ГОСТ 14845-79 "Кислоты жирные талловые. Технические условия";
12) ГОСТ 16187-70 "Сорбенты. Метод определения фракционного состава";
13) ГОСТ 16188-70 "Сорбенты. Метод определения прочности при истирании";
14) ГОСТ 16189-70 "Сорбенты. Метод сокращения и усреднения проб";
15) ГОСТ 16190-70 "Сорбенты. Метод определения насыпной плотности";
16) ГОСТ 17218-71 "Угли активные. Метод определения времени защитного действия по бензолу";
17) ГОСТ 17219-71 "Угли активные. Метод определения суммарного объема пор на воде";
18) ГОСТ 18261-72 "Угли активные. Метод определения времени защитного действия по хлористому этилу";
19) ГОСТ 22567.1-77 "Средства моющие синтетические. Метод определения пенообразующей способности";
20) ГОСТ 22567.2-77 "Средства моющие синтетические. Метод определения гранулометрического состава";
21) ГОСТ 22567.3-77 "Средства моющие синтетические. Метод определения стабильности";
22) ГОСТ 22567.4-77 "Средства моющие синтетические. Метод измерения массы определенного объема";
23) ГОСТ 22567.5-93 "Средства моющие синтетические и вещества поверхностно-активные. Методы определения концентрации водородных ионов";
24) ГОСТ 22567.6-87 "Средства моющие синтетические. Метод определения массовой доли поверхностно-активных веществ";

25) МемСТ 22567.7-87 "Синтетикалық жуғыш құралдар. Фосфор қышқылды тұздардың массалық үлесін айқындау әдісі";
26) МемСТ 22567.8-77 "Синтетикалық жуғыш құралдар. Натрий силикатын айқындау әдісі";
27) МемСТ 22567.9-87 "Синтетикалық жуғыш құралдар. Карбонаттың немесе бикарбонат натрийдің массалық үлесін айқындау әдісі";
28) МемСТ 22567.10-93 "Синтетикалық жуғыш құралдар. Белсенді оттегінің массалық үлесін айқындау әдісі";
29) МемСТ 22567.12-82 "Синтетикалық жуғыш құралдар. Төгілгіштігін айқындау әдісі";
30) МемСТ 22567.13-82 "Синтетикалық жуғыш құралдар. Түсін айқындау әдісі";
31) МемСТ 22567.14-93 "Синтетикалық жуғыш құралдар. Беттік-белсенді заттар және сабын. Судың массалық үлесін айқындау әдісі";
32) МемСТ 22567.15-95 "Синтетикалық жуғыш құралдар. Жуғыш қабілетін айқындау әдісі";
33) МемСТ 22989-78 "Белсенді көмірлерді өндіру үшін байланыстырушы. Техникалық жағдайлар";
34) МемСТ 23361-78 "Көбік жуғыш құралдары. Техникалық жағдайлар";
35) МемСТ 23998-80 "Белсенді көмір АГ-2. Техникалық жағдайлар";
36) МемСТ 24455-80 "Еденді күтуге арналған құралдар. Эмульсиялық мастиканың суға төзімділігін айқындау әдісі";
37) МемСТ 24456-80 "Еденді күтуге арналған құралдар. Эмульсиялық мастиканың термо төзімділігін айқындау әдісі";
38) МемСТ 25162-82 "Еденді күтуге арналған құралдар. Эмульсиялық мастиканың су бүрку қабілетін айқындау әдісі";
39) МемСТ 25163-82 "Беттік-белсенді заттар (ЖБЗ). Иогенді емес ЖБЗ-ның еркін полиэтиленгликолды және активті заттарын айқындау әдісі";
40) МемСТ 25644-96 "Ұнтақ тәрізді синтетикалық жуғыш заттар. Жалпы техникалық талаптар";
41) МемСТ 27076-86 "Оптикалық ағартқыштар. Судағы ерігіштігін айқындау әдісі";
42) МемСТ 27404-87 "Оптикалық ағартқыштар. Массада өңделген қағаздағы шоғырлануын, реңкін және барынша ағартқыштық әсерін айқындау әдісі";
43) МемСТ 28478-90 "Беттік-белсенді заттар. Органикалық емес сульфаттың құрамын айқындау. Титриметрикалық әдісі";
44) МемСТ 28954-91 "Беттік-белсенді заттар және жуу құралдары. Қолмен немесе механикалық жолмен тікелей қос фазалы әдіспен анионды белсенді заттардың құрамын айқындау";
45) МемСТ 29190-91 "Беттік-белсенді заттар. Пастаның тығыздығына қатысты айқындау әдісі";
46) МемСТ 29232-91 "Анионды және ионногенді емес беттік-белсенді заттар. Мицелло қалыптасудың сындарлы шоғырлануын айқындау. Пластиналардың, скобаның немесе сақинаның көмегімен беткі кернеуін айқындау";
47) МемСТ 29263-91 "Беттік-белсенді заттар. Кальций қаттылығы берілген суды дайындау әдісі";

25) ГОСТ 22567.7-87 "Средства моющие синтетические. Метод определения массовой доли фосфорнокислых солей";
26) ГОСТ 22567.8-77 "Средства моющие синтетические. Метод определения силиката натрия";
27) ГОСТ 22567.9-87 "Средства моющие синтетические. Метод определения массовой доли карбоната или бикарбоната натрия";
28) ГОСТ 22567.10-93 "Средства моющие синтетические. Метод определения массовой доли активного кислорода";
29) ГОСТ 22567.12-82 "Средства моющие синтетические. Метод определения сыпучести";
30) ГОСТ 22567.13-82 "Средства моющие синтетические. Метод определения цвета";
31) ГОСТ 22567.14-93 "Средства моющие синтетические. Вещества поверхностно-активные и мыла. Метод определения массовой доли воды";
32) ГОСТ 22567.15-95 "Средства моющие синтетические. Метод определения моющей способности";
33) ГОСТ 22989-78 "Связующее для производства активных углей. Технические условия";
34) ГОСТ 23361-78 "Средства пеномоющие. Технические условия";
35) ГОСТ 23998-80 "Уголь активный АГ-2. Технические условия";
36) ГОСТ 24455-80 "Средства для ухода за полами. Метод определения водостойкости эмульсионной мастики";
37) ГОСТ 24456-80 "Средства для ухода за полами. Метод определения термостойкости эмульсионной мастики";
38) ГОСТ 25162-82 "Средства для ухода за полами. Метод определения смачивающей способности эмульсионной мастики";
39) ГОСТ 25163-82 "Поверхностно-активные вещества (ПАВ). Метод определения свободных полиэтиленгликолей и активного вещества в неионогенных ПАВ";
40) ГОСТ 25644-96 "Средства моющие синтетические порошкообразные. Общие технические требования";
41) ГОСТ 27076-86 "Отбеливатели оптические. Метод определения растворимости в воде";
42) ГОСТ 27404-87 "Отбеливатели оптические. Методы определения концентрации, оттенка и максимального отбеливающего эффекта на бумаге, обработанной в массе";
43) ГОСТ 28478-90 "Вещества поверхностно-активные. Определение содержания неорганического сульфата. Титриметрический метод";
44) ГОСТ 28954-91 "Вещества поверхностно-активные и средства моющие. Определение содержания анионоактивного вещества методом прямого двухфазного титрования вручную или механическим путем";
45) ГОСТ 29190-91 "Вещества поверхностно-активные. Метод определения кажущейся плотности паст";
46) ГОСТ 29232-91 "Анионные и неионногенные поверхностно-активные вещества. Определение критической концентрации мицеллообразования. Метод определения поверхностного напряжения с помощью пластины, скобы или кольца";
47) ГОСТ 29263-91 "Вещества поверхностно-активные. Метод приготовления воды заданной кальциевой жесткости";

48) МемСТ 29264-91 "Беттік-белсенді заттар. Қатты судағы тұрақтылықты айқындау";
49) МемСТ 30024-93 "Беттік-белсенді заттар және синтетикалық жуғыш заттар. Сынаманы бөлу әдісі";
50) МемСТ 30268-95 "Белсенді импрегнирленген көмірлер. Техникалық жағдайлар";
51) МемСТ 30278-95 "Су сабындар мен көбікті жуғыш заттары. Микробтық жұқтыруға тұрақтылықты айқындау әдісі";
52) МемСТ 30279-95 "Су сабындар мен көбікті жуғыш заттары. Staphylococcus aureus анықтау әдісі";
53) МемСТ 30280-95 "Су сабындар мен көбікті жуғыш заттары. Микробты ластану. Ашытқының құрамын есепке алу және Candida albicans анықтау әдісі";
54) МемСТ 30281-95 "Су сабындар мен көбікті жуғыш заттары. Микробтық ластану. Pseudomonas aeruginasa анықтау әдісі";
55) МемСТ 30282-95 "Су сабындар мен көбікті жуғыш заттары. Микробтық ластану. Escherichaia coli анықтау әдісі";
56) МемСТ 30283-95 "Су сабындар мен көбікті жуғыш заттары. Шоғырландыратын қосындылардың тиімділігін айқындау әдісі";
57) МемСТ 30468-97 "Су сабындар мен көбікті жуғыш заттары. Микроорганизмдермен жалпы ластануды айқындау әдісі";
58) МемСТ 1921287-87 "Дифтордихлорметан (хладон 12). Техникалық жағдайлар";
59) МемСТ 28084-89 "Салқындататын өте қатырмайтын сұйықтықтар. Жалпы техникалық жағдайлар";
60) МемСТ 29265-91 "Органикалық хладагенттер (хладондар). Цифрлық белгілеулер";
61) МемСТ 10916-74 "132-12 Д кремний органикалық электр оқшаулағыш сұйықтық. Техникалық жағдайлар";
62) МемСТ 10957-74 "132-24 және 132-25 кремний органикалық маркалардың сұйықтығы. Техникалық жағдайлар";
63) МемСТ 13004-77 "Полиэтилсилоксанды сұйықтық. Техникалық жағдайлар";
64) МемСТ 18613-88 "132-10 және 132-10 Д гидравликалық маркалар сұйықтығы. Техникалық жағдайлар";
65) МемСТ 20841.1-75 "Кремний органикалық өнімдер. Сыртқы түрі мен механикалық қоспаларды айқындау әдісі";
66) МемСТ 20841.2-75 "Кремний органикалық өнімдер. Кремнийдің массалық үлесін айқындау әдісі";
67) МемСТ 20841.3-75 "Кремний органикалық өнімдер. Ұйып қалу температурасын айқындау әдісі";
68) МемСТ 20841.4-75 "Кремний органикалық өнімдер. Ортаның реакциясын айқындау әдісі";
69) МемСТ 20841.5-75 "Кремний органикалық өнімдер. Алкоксильді топтардың массалық үлесін айқындау әдісі";
70) МемСТ 20841.7-75 "Кремний органикалық өнімдер. Алкилхлорсиландардың құрамын айқындаудың газохроматографиялық әдісі";
71) МемСТ 20841.8-79 "Кремний органикалық өнімдер. Арил- алкилхлорсиландардың құрамын айқындаудың газохроматографиялық әдісі";
72) МемСТ 25149-82 "N 7 сұйықтық. Техникалық жағдайлар";
73) МемСТ 26371-84 "Этилсиликат-40. Техникалық жағдайлар";

48) ГОСТ 29264-91 "Вещества поверхностно-активные. Определение стабильности в жесткой воде";
49) ГОСТ 30024-93 "Вещества поверхностно-активные и средства моющие синтетические. Методы деления пробы";
50) ГОСТ 30268-95 "Угли активные импрегнированные. Технические условия";
51) ГОСТ 30278-95 "Шампуни и пеномоющие средства. Метод определения устойчивости к микробному заражению";
52) ГОСТ 30279-95 "Шампуни и пеномоющие средства. Микробное загрязнение. Метод выявления Staphylococcus aureus";
53) ГОСТ 30280-95 "Шампуни и пеномоющие средства. Микробное загрязнение. Метод учета содержания дрожжей и выявления Candida albicans";
54) ГОСТ 30281-95 "Шампуни и пеномоющие средства. Микробное загрязнение. Метод выявления Pseudomonas aeruginasa";
55) ГОСТ 30282-95 "Шампуни и пеномоющие средства. Микробное загрязнение. Метод выявления бактерий Escherichaia coli";
56) ГОСТ 30283-95 "Шампуни и пеномоющие средства. Метод определения эффективности консервирующих добавок";
57) ГОСТ 30468-97 "Шампуни и пеномоющие средства. Метод определения общей загрязненности микроорганизмами";
58) ГОСТ 19212-87 "Дифтордихлорметан (хладон 12). Технические условия";
59) ГОСТ 28084-89 "Жидкости охлаждающие низкозамерзающие. Общие технические условия";
60) ГОСТ 29265-91 "Хладагенты органические (хладоны). Цифровые обозначения";
61) ГОСТ 10916-74 "Жидкость кремнийорганическая электроизоляционная 132-12Д. Технические условия";
62) ГОСТ 10957-74 "Жидкости кремнийорганические марок 132-24 и 132-25. Технические условия";
63) ГОСТ 13004-77 "Жидкости полиэтилсилоксановые. Технические условия";
64) ГОСТ 18613-88 "Жидкость гидравлическая марок 132-10 и 132-10Д. Технические условия";
65) ГОСТ 20841.1-75 "Продукты кремнийорганические. Методы определения внешнего вида и механических примесей";
66) ГОСТ 20841.2-75 "Продукты кремнийорганические. Методы определения массовой доли кремния";
67) ГОСТ 20841.3-75 "Продукты кремнийорганические. Метод определения температуры застывания";
68) ГОСТ 20841.4-75 "Продукты кремнийорганические. Методы определения реакции среды";
69) ГОСТ 20841.5-75 "Продукты кремнийорганические. Метод определения массовой доли алкоксильных групп";
70) ГОСТ 20841.7-75 "Продукты кремнийорганические. Газохроматографический метод определения состава алкилхлорсиланов";
71) ГОСТ 20841.8-79 "Продукты кремнийорганические. Газохроматографический метод определения состава арилалкиларихлорсиланов";
72) ГОСТ 25149-82 "Жидкость N 7. Технические условия";
73) ГОСТ 26371-84 "Этилсиликат-40. Технические условия";

74) МемСТ 14618.2-78 "Эфир майлары, хош иісті заттар мен оларды синтездеудің жартылай өнімдері. Карбонильді қосылыстарды айқындау әдісі";
75) МемСТ 14618.3-78 "Эфир майлары, хош иісті заттар мен оларды синтездеудің жартылай өнімдері. Тотықтарды айқындау әдісі";
76) МемСТ 14618.4-78 "Эфир майлары, хош иісті заттар мен оларды синтездеудің жартылай өнімдері. Қанықпаған қосылыстарды айқындау әдісі";
77) МемСТ 14618.5-78 "Эфир майлары, хош иісті заттар мен оларды синтездеудің жартылай өнімдері. Газды хроматографикалық талдау әдісі";
78) МемСТ 14618.6-78 "Эфир майлары, хош иісті заттар мен оларды синтездеудің жартылай өнімдері. Суды айқындау әдісі";
79) МемСТ 14618.9-78 "Эфир майлары, хош иісті заттар мен оларды синтездеудің жартылай өнімдері. Айналу бұрышын және полярлану жазықтығының айналуының үлес шамасын айқындау әдісі";
80) МемСТ 14618.10-78 "Эфир майлары, хош иісті заттар мен оларды синтездеудің жартылай өнімдері. Тығыздығы мен сынғыштық көрсеткішін айқындау әдісі";
81) МемСТ 14618.11-78 "Эфир майлары, хош иісті заттар мен оларды синтездеудің жартылай өнімдері. Ұшатын заттар мен қоспалардың еріткіштігін айқындау әдісі";
82) МемСТ 14618.12-78 "Эфир майлары, хош иісті заттар мен оларды синтездеудің жартылай өнімдері. Температуралық бөліктердің, ажыратудың, балқу және тұну температурасын айқындау әдісі";
83) МемСТ 790-89 "Қатты шаруашылық сабыны және иіс сабын. Өлшемдерді қабылдау ережесі мен орындау әдістері";
84) МемСТ 4225-76 "Парфюмерлік сабын. Техникалық жағдайлар";
85) МемСТ 26878-86 "Шаш күтуге арналған және ваннаға арналған су сабындар. Хлоридтердің құрамын айқындау әдістері";
86) МемСТ 28303-89 "Парфюмерлік-косметикалық бұйымдар. Орау, таңбалау, тасымалдау және сақтау";
87) МемСТ 28546-2002 "Қатты жуыну сабыны. Жалпы техникалық жағдайлар";
88) МемСТ 29189-91 "Косметикалық крем. Жалпы техникалық жағдайлар";
89) МемСТ 30266-95 "Қатты шаруашылық сабыны. Жалпы техникалық жағдайлар";
90) МемСТ 3864-75 "22 %-дық мастика. Техникалық жағдайлар";
91) МемСТ 6867-77 "НБ ылғалдандырғыш. Техникалық жағдайлар";
92) МемСТ 7927-75 "Бутилді және этилді калий ксантогенаттары. Техникалық жағдайлар";
93) МемСТ 10730-82 "Тоқыма көмеуші заттары. ОС-20 препараты. Техникалық жағдайлар";
94) МемСТ 10896-78 "Иониттар. Зерттеуге дайындық";
95) МемСТ 10900-84 "Иониттар. Түйіршікті метрикалық құрамды айқындау тәсілдері";
96) МемСТ 19113-84 "Қарағай шайыры. Техникалық жағдайлар";
97) МемСТ 21533-76 "Орман химиялық өнімдері. Газохроматографиялық талдау әдісі";
98) МемСТ 25659-83 "Ақ түсті люминесцентті лампалар үшін люминофор. Техникалық жағдайлар";

74) ГОСТ 14618.2-78 "Масла эфирные, вещества душистые и полупродукты их синтеза. Методы определения карбонильных соединений";
75) ГОСТ 14618.3-78 "Масла эфирные, вещества душистые и полупродукты их синтеза. Методы определения перекисей";
76) ГОСТ 14618.4-78 "Масла эфирные, вещества душистые и полупродукты их синтеза. Методы определения ненасыщенных соединений";
77) ГОСТ 14618.5-78 "Масла эфирные, вещества душистые и полупродукты их синтеза. Газохроматографический метод анализа";
78) ГОСТ 14618.6-78 "Масла эфирные, вещества душистые и полупродукты их синтеза. Методы определения воды";
79) ГОСТ 14618.9-78 "Масла эфирные, вещества душистые и полупродукты их синтеза. Методы определения угла вращения и величины удельного вращения плоскости поляризации";
80) ГОСТ 14618.10-78 "Масла эфирные, вещества душистые и полупродукты их синтеза. Методы определения плотности и показателя преломления";
81) ГОСТ 14618.11-78 "Масла эфирные, вещества душистые и полупродукты их синтеза. Методы определения растворимости летучих веществ и примесей";
82) ГОСТ 14618.12-78 "Масла эфирные, вещества душистые и полупродукты их синтеза. Методы определения температурных пределов перегонки, температуры плавления и застывания";
83) ГОСТ 790-89 "Мыло хозяйственное твердое и мыло туалетное. Правила приемки и методы выполнения измерений";
84) ГОСТ 4225-76 "Масло парфюмерное. Технические условия";
85) ГОСТ 26878-86 "Шампуни для ухода за волосами и для ванн. Метод определения содержания хлоридов";
86) ГОСТ 28303-89 "Изделия парфюмерно-косметические. Упаковка, маркировка, транспортирование и хранение";
87) ГОСТ 28546-2002 "Мыло туалетное твердое. Общие технические условия";
88) ГОСТ 29189-91 "Кремы косметические. Общие технические условия";
89) ГОСТ 30266-95 "Мыло хозяйственное твердое. Общие технические условия";
90) ГОСТ 3864-75 "Мастика 22 %-ная. Технические условия";
91) ГОСТ 6867-77 "Смачиватель НБ. Технические условия";
92) ГОСТ 7927-75 "Ксантогенаты калия бутиловый и этиловый. Технические условия";
93) ГОСТ 10730-82 "Вещества текстильно-вспомогательные. Препарат ОС-20. Технические условия";
94) ГОСТ 10896-78 "Иониты. Подготовка к испытанию";
95) ГОСТ 10900-84 "Иониты. Методы определения гранулометрического состава";
96) ГОСТ 19113-84 "Канифоль сосновая. Технические условия";
97) ГОСТ 21533-76 "Продукты лесохимические. Газохроматографический метод анализа";
98) ГОСТ 25659-83 "Люминофор для люминесцентных ламп белой цветности. Технические условия";

99) МемСТ 28670-90 "Орман химиялық өнімдері. Орау, таңбалау, тасымалдау және сақтау";
100) МемСТ 29289-92 "Орман химиялық өнімдері. Қабылдау ережесі, сынаманы іріктеу";
101) ҚР Ст МемСТ Р 50097-2007 "Беттік-белсенді заттар. Фаза аралық созылуды айқындау. Тамшылар көлемінің әдісі";
102) ҚР МемСТ Р 51021-2007 "Тұрмыстық химия тауарлары. Ыдыстан шайылғыштығын айқындау әдісі";
103) ҚР СТ МемСТ Р 50551-2007 "Тұрмыстық химия тауарлары. Белсенді хлорды айқындау әдісі";
104) ҚР МемСТ Р 51019-2007 "Тұрмыстық химия тауарлары. Сілтілік компоненттерді айқындау әдісі";
105) ҚР СТ ИСО 685-2007 "Сабынды талдау. Сілтілік және майлы заттардың жалпы құрамын айқындау";
106) ҚР СТ ИСО 4323-2007 "Сабын. Хлоридтердің құрамын айқындау. Потенцияметрикалық әдіс";
107) ҚР СТ ИСО 4324-2007 "Беттік-белсенді заттар. Ұнтақтар мен түйіршіктер. Табиғи еңістің бұрыштарын өлшеу";
108) ҚР СТ ИСО 8022-2007 "Беттік-белсенді заттар. Тиеу кезіндегі шаю қабілетін айқындау".
15. Қолданысқа енгізудің мерзімдері мен шарттары
57. Осы техникалық регламент алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
58. Осы техникалық регламентті қолданысқа енгізгенге дейін берілген сәйкестікті растау саласындағы құжаттар олардың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін жарамды деп есептеледі.
"Синтетикалық жуғыш құралдар
мен тұрмыстық химия
тауарларының қауіпсіздігіне
қойылатын талаптар"
техникалық регламентіне
1-қосымша
Тұтынушыға арналған ақпаратқа міндетті түрде енгізілетін синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия тауарлары құрамы ингредиенттерінің тізбесі
1. Жуғыш, тазартқыш және көмекші құралдар құрамында 0,2 %-дан жоғары болған жағдайда (салмақ.):
1) фосфаттар;
2) фосфонаттар;
3) аниондық беткі-белсенді заттар;
4) катиондық беткі-белсенді заттар;
5) амфотерлық беткі-белсенді заттар;
6) бейионогенді беткі-белсенді заттар;
7) оттегі негізді ағартқыш заттар;
8) хлор негізді ағартқыш заттар;
9) этилендиаминтетрасіркесу қышқылы және оның тұздары;
10) нитрилоүшсіркесу қышқылы және оның тұздары;
11) фенолдар мен галогенді фенолдар;
12) парадихлорбензол;
13) хош иісті көмірсутектері;
14) алифаттық көмірсутектері;
15) галогенделген көмірсутектері;
16) сабын (майлы қышқыл тұздары);
17) цеолиттер;
18) поликарбоксилаттар;
19) тұз қышқылы;
20) қымыздық қышқылы;
2. Олардың жуғыш, тазартқыш және көмекші құралдар құрамында болуына қарамастан:
1) энзимдер;
2) зарарсыздандырғыш заттар;
3) оптикалық ағартқыштар;
4) хош иістендіргіш қоспалар;
5) консерванттар.
3. Жуғыш, тазартқыш және көмекші хаттар құрамында 0,01 % (салмақ.) артық болуы жағдайда әлеуетті аллергендер:

99) ГОСТ 28670-90 "Продукты лесохимические. Упаковка, маркировка, транспортирование и хранение";
100) ГОСТ 29289-92 "Продукты лесохимические. Правила приемки, отбор проб";
101) СТ РК ГОСТ Р 50097-2007 "Вещества поверхностно-активные. Определение межфазного натяжения. Метод объема капли";
102) СТ РК ГОСТ Р 51021-2007 "Товары бытовой химии. Метод определения смываемости с посуды";
103) СТ РК ГОСТ Р 50551-2007 "Товары бытовой химии. Метод определения активного хлора";
104) СТ РК ГОСТ Р 51019-2007 "Товары бытовой химии. Метод определения щелочных компонентов";
105) СТ РК ИСО 685-2007 "Анализ мыла. Определения общего содержания щелочки и жирных веществ";
106) СТ РК ИСО 4323-2007 "Мыло. Определение содержания хлоридов. Потенциометрический метод";
107) СТ РК ИСО 4324-2007 "Вещество поверхностно-активные. Порошки и гранулы. Измерение угла естественного откоса";
108) СТ РК ИСО 8022-2007 "Вещества поверхностно-активные. Определение смачивающей способности при погружении".
15. Сроки и условия введения в действие
57. Настоящий технический регламент вводится в действие по истечении шести месяцев со дня первого официального опубликования.
58. Документы в сфере подтверждения соответствия, выданные до введения в действие настоящего технического регламента считаются действительными до окончания срока их действия.
Приложение 1
к техническому регламенту
"Требования к безопасности
синтетических моющих средств
и товаров бытовой химии"
Перечень ингредиентов
состава синтетических моющих средств и товаров бытовой химии,
которые обязательно включают в информацию для потребителя
1. При содержании в составе моющих, чистящих и вспомогательных средств выше 0,2 % (вес):
1) фосфаты;
2) фосфонаты;
3) анионные поверхностно-активные вещества;
4) катионные поверхностно-активные вещества;
5) амфотерные поверхностно-активные вещества;
6) неионогенные поверхностно-активные вещества;
7) отбеливающие вещества на основе кислорода;
8) отбеливающие вещества на основе хлора;
9) этилендиаминтетрауксусная кислота и ее соли;
10) нитрилотриуксусная кислота и ее соли;
11) фенолы и галогенированные фенолы;
12) парадихлорбензол;
13) ароматические углеводороды;
14) алифатические углеводороды;
15) галогенированные углеводороды;
16) мыло (соли жирных кислот);
17) цеолиты;
18) поликарбоксилаты;
19) соляная кислота;
20) щавелевая кислота.
2. Независимо от их содержания в составе моющих, чистящих и вспомогательных средств:
1) энзимы;
2) дезинфицирующие вещества;
3) оптические отбеливатели;
4) ароматизирующие добавки;
5) консерванты.
3. Потенциальные аллергены - при содержании в составе моющих, чистящих и вспомогательных средств выше 0,01 % (вес):

1) амилциннамаль;
2) бензил спирті;
3) корица спирті;
4) цитраль;
5) эвгенол;
6) гидроксицитронеллаль;
7) изоэвгенол;
8) амилкорица спирті;
9) бензилсалицилат;
10) циннамаль;
11) гидроксиметилпентил-циклогексенкарбоксиальдегид;
12) кумарин;
13) гераниол;
14) бәден спирті;
15) бензилциннамат;
16) фарнезол, 2-(4-Тертбутилбензил) пропиональдегид;
17) линалоол;
18) бензилбензоат;
19) цитронеллол;
20) гексилкорицалық альдегид;
21) d-лимонен;
22) метилгептинкарбонат;
23) 3-метил-4-(2,6,6-три-метил-2-циклогексен-1-ил)-3- бутен-2-он;
24) ағаш мүгінің сығындысы;
25) емен мүгінің сығындысы.
"Синтетикалық жуғыш құралдар
мен тұрмыстық химия
тауарларының қауіпсіздігіне
қойылатын талаптар"
техникалық регламентіне
2-қосымша
Синтетикалық жуғыш құралдар мен тұрмыстық химия
тауарлардың қауіпсіздік көрсеткіштерінің шекті рұқсат
етілетін мәндері
Р/с
N
Көрсеткіш атауы
Мәні
Ескертпе
1
2
3
4
1
Биоыдыратушылық: Толық, %
Бастапқы, %
60-тан кем емес
(көміртегінің
қос тотығы
бойынша) немесе
70-тен кем емес
(жалпы органика-
лық көміртегі
бойынша)
80-нен кем емес
Қанағатсызданарлық
толық биоыдыратушылық
кезінде бастапқы
биоыдыратушылықты
сынақтан өткізу
міндетті.
Беткі-белсенді заттар
(ББЗ) мен биоыдырату-
шылық 80%-дан кем
нарық айналымына
жіберілуі мүмкін емес
2
Құралдың немесе
салмақтық үлесі
1% құралдың сулы
ерітіндісінің
сутегілік
иондарының
белсенділік
көрсеткіші (рН),
рН бірл.
3,0-11,5
Сұйық өнімнің немесе
салмақтық үлесі 1%-дан
өнімнің су ерітінді-
сінде 3,0 кен немесе
11,5 артық рН мағына-
сында тұтынушылық
ораманы таңбалау
міндетті (пиктограмма
және мәтін)
3
Ыдыс жууға
арналған құралдың
ыдыстан шайылуы,
мг/дм 3 артық емес:
1) аниондық
беткі-белсенді
заттан тұратын
құралдар үшін
(АББЗ)
2) бейиондық
беткі-белсенді
заттан (БББЗ)
тұратын құралдар
үшін
0,5
0,1
4
Р 2 О 5 қайта
санағанда фосфор
құрамды
қосындысының
салмақтық үлесі,
%, артық емес:
1) құрамында
фосфот бар
құралдарда (су
жұмсартқыш
құралдардан
басқа)
2) су жұмсартқыш
құралдарда
22
30
5
Құрамында хлор
белсенді қосынды-
лар бар құралдар-
да белсенді
хлордың салмақтық
үлесі, %, артық
емес
немесе құрамында
хлор белсенді
қосындылар бар
құралдарда белсенді хлордың
салмақтық шоғыры,
г/дм3, артық емес
8
200
Тұтынушылық ораманы
таңбалау міндетті
(пиктограмма және
мәтін)
Тұтынушы ораманы
таңбалау міндетті
(пиктограмма және
мәтін)
6
Тозаң түзу
(тозаңның салмақтық
үлесі), %, артық
емес
5
Сусыма өнімдер мен түйіршіктер үшін
7
Тыныс алуда улану
мүмкіндігінің
коэффициенті
(ТУМК)*, артық
емес
29
Сусыма өнімдер мен аэрозольдік орамадағы тұрмыстық химия тауарлары үшін
8
Аэрозольдік
орамадағы
тұрмыстық химия
тауарлары үшін:
20 о С-да
аэрозольдік
орамадағы артық
қысым, МПа
(кгс/см2)
1) сұйылтылған
газдар мен көмірқышқыл
газының
пропеллентін
пайдаланатын
құралдар үшін;

1) амилциннамаль;
2) бензиловый спирт;
3) коричный спирт;
4) цитраль;
5) эвгенол;
6) гидроксицитронеллаль;
7) изоэвгенол;
8) амилкоричный спирт;
9) бензилсалицилат;
10) циннамаль;
11) гидроксиметилпентил-циклогексенкарбоксиальдегид;
12) кумарин;
13) гераниол;
14) анисовый спирт;
15) бензилциннамат;
16) фарнезол, 2-(4-Тертбутилбензил) пропиональдегид;
17) линалоол;
18) бензилбензоат;
19) цитронеллол;
20) гексилкоричный альдегид;
21) d-лимонен;
22) метилгептинкарбонат;
23) 3-метил-4-(2,6,6-три-метил-2-циклогексен-1-ил)-3-бутен-2-он;
24) древесного мха экстракт;
25) дубового мха экстракт.
Приложение 2
к техническому регламенту
"Требования к безопасности
синтетических моющих средств
и товаров бытовой химии"
Предельно-допустимые значения показателей безопасности
синтетических моющих средств и товаров бытовой химии
N
п/п
Наименование
показателя
Значение
Примечание
1
2
3
4
1.
Биоразлагаемость:
Полная, %
Не менее 60
(по двуокиси
углерода)
или не
менее 70
(по общему
органическо-
му углероду)
При неудовлетворительной
полной биоразлагаемости
обязательно проведение
испытаний первичной
биоразлагаемости
Первичная, %
Не менее 80
Поверхностно-активные вещества
(ПАВ) с биоразлагаемостью менее
80 % не могут быть допущены к
обращению на рынке
2.
Показатель
активности
водородных ионов
(рН) средства
или водного
раствора средства
с массовой долей
1 %, ед. рН
3,0-11,5
При значениях рН жидкого
продукта или водного раствора
продукта с массовой долей 1 %
менее 3,0 или более 11,5
обязательна маркировка
потребительской упаковки
(пиктограмма и текст)
3.
Смываемость с
посуды средств
для мытья посуды,
мг/дм 3 , не более:
1) для средств,
содержащих
анионные
поверхностно-
активные
вещества (АПАВ)
0,5
2) для средств,
содержащих
неионогенные
поверхностно-
активные
вещества (НПАВ)
0,1
4.
Массовая доля
фосфорсодержащих
соединений в
пересчете на
Р 2 О 5 , %, не
более:
1) в средствах,
содержащих
фосфаты (кроме
водосмягчающих
средств)
22
2) в
водосмягчающих
средствах
30
5.
Массовая доля
активного хлора
в средствах,
содержащих
хлорактивные
соединения, %,
не более
8
обязательна маркировка
потребительской упаковки
(пиктограмма и текст)
или массовая
концентрация
активного хлора
в средствах,
содержащих
хлорактивные
соединения,
г/дм 3 , не более
200
обязательна маркировка
потребительской упаковки
(пиктограмма и текст)
6.
Пылеобразование
(массовая доля
пыли), %,
не более
5
Для сыпучих продуктов и гранул
7.
Коэффициент
возможности
ингаляционного
отравления
(КВИО)*, не более
29
Для сыпучих продуктов и товаров
бытовой химии в аэрозольной
упаковке
8.
Для товаров
бытовой химии в
аэрозольной
упаковке:
избыточное
давление в
аэрозольной
упаковке при 20
0 С, МПа (кгс/см 2 )
1) для средств с
использованием в
качестве
пропеллента
сжиженных газов и
углекислого газа;
0,20 (2,0)-
0,60 (6,0)

2) қысылған
газдардың
пропеллентін
пайдаланатын
құралдар үшін
0,20(2,0)-0,60 (6,0)
0,55(5,5)-0,90 (9,0)
Ескертпе.
* - тыныс алу арқылы улану мүмкіндігінің коэффициенті (ТУМК) - 20 о С ауада зиянды заттың ең жоғарғы шоғырының тышқандар үшін орташа шоғырына қатынасы.
"Синтетикалық жуғыш құралдар
мен тұрмыстық химия
тауарларының қауіпсіздігіне
қойылатын талаптар"
техникалық регламентіне
3-қосымша
Қауіпсіздік паспортының тиісті бөлімдеріне сәйкес
енгізілетін ақпарат құрамына, мазмұны мен нысанына
қойылатын ең аз талаптар
р/б
N
Қауіпсіздік паспортының
бөлімдеріне қосылатын
ақпарат
Ақпараттың мазмұнына және нысанына қойылатын талаптар
1
2
3
1
Химиялық өнім атауы (аты)
және ұйым (тұлға) -
өндіруші немесе жеткізуші
туралы мәліметтер
Нормативтік құжатта
көрсетілгенге тиісті химиялық
өнімдер атауы (аты).
Химиялық өнімдерді қолдану
бойынша ұсынымдар мен
шектеулер.
Химиялық өнімді өндіруге,
әкелуге және айналымға
шығаруға жауапты ұйымның
(адамның тегі) толық ресми
атауы, мекен-жайы және
телефоны.
Шұғыл байланыс телефоны.
2
Қауіпті әсер түрлері және
олардың туындау жағдайла-
ры
Қазақстан Республикасы
аумағындағы қолданыста заңға
сәйкес химиялық өнім
қауіптілігін жіктеу туралы
мәліметтер.
3
Құрамы (негізгі қауіпті компоненттер)
Өзімен жеке химиялық затты
ұсынатын химиялық өнім үшін:
- ІUРАС бойынша химиялық
атауы, химиялық формула;
- қарапайым атауы, синонимдер
және т.б.
САS нөмірі.
- осы өнім құрамында бар және
оның қауіптілігіне әсер
ететін араласқан және
тұрақтандырушы қоспалар.
Өзімен заттар қоспасын
ұсынатын химиялық өнім үшін
алушыға және өзге де мүдделі
адамдарға оны қолдануға
байланысты тәуекелді
анықтауға мүмкіндік беретін
өнім құрамы (компонеттер
бойынша) туралы ақпарат
ұсынылуы тиіс.
Адам денсаулығы немесе
қоршаған орта үшін қауіп
тудыратын барлық компонеттер
үшін: компонент атауы мен
өзге де сәйкестендіру
белгілері; шоғыры немесе
шоғырлар ауқымы; қауіпті
сипаттаудан тұратын ақпарат
ұсынылуы тиіс.
Ескертпе:
Егер нақты химиялық
заттардың бар болуы туралы
мәліметтер құпия болып
табылатын болса, онда арнайы
нормативтік және заңнамалық
актілердің талаптарын
басшылыққа алу керек. Осы
заттардың химиялық
қасиеттері тұтынушылардың
қауіпсіздігіне кепілдік
беретін шамада ұсынылуы
керек.
4
Зардап шегушіге алғашқы
көмек көрсету жөніндегі
шаралар
Зардап шегушіге медициналық
көмек бірден көрсетілуі керек
жағдайларды міндетті түрде
көрсетіп зардап шегушілерге
алғашқы көмек көрсету бойынша
қажетті шараларды сипаттау.
Бұл ретте, нақты саладағы
(токсиколог, дерматолог және
т.б.) маман-дәрігердің көмегі
қажет немесе лазымдығын
міндетті түрде көрсету керек.
Химиялық өнімнің тікелей
және бірнеше уақыт аралығы
өткеннен кейін әсерден пайда
болатын әсер белгілері
туралы деректер.
Қайғылы оқиға жағдайында
оқиға болған жерде тікелей
не істеу керектігін көрсету
қажет. Баяу әрекет ететін
қандай да бір залалды күтуге
бола ма.
Зардап шегушілерге алғашқы
көмек көрсету жөніндегі шаралар туралы ақпарат зиянды
әсер ету (тыныс алу органдары, көздер, тері, ағза
ішіне түсуі және т.б.) түрлері (бағыттары) бойынша
топталуы қажет.
5
Өрт-жарылыс қауіпсіздікті
қамтамасыз ету құралдары
және шаралар
Химиялық өнімнің өрт жарылыс
қауіптілігінің жалпы
сипаттамасы.
Өрт жарылыс қаупінің
көрсеткіштері.
Жану және жылудан бұзылатын
өнімдерімен туындайтын қауіп.
Өрт сқндіруде ұсынылатын
құралдар.
Өрт сөндіруде тиым салынған
құралдар.
Өрт сөндіру кезіндегі жеке
қорғау құралдары. Сөндіру
ерекшелігі.
6
Төтенше жағдайларды алдын
алу және жою жөніндегі
шаралар
Тұтану және тозаң көздерін
белгілеу, тыныс алу
органдарын қорғау (оның
ішінде желдету есебінен),
көз бен теріге әсер етуді
алдын алу сияқты жеке және
ұжымдық қауіпсіздікті
қамтамасыз ету шаралары.
Қоршаған ортаны қорғауды
қамтамасыз ететін сақтық
шаралары (оқшаулау қажеттігі
мен түрі, сарқынды су
құбырларынан ең кіші
алшақтауы, жерасты және
беткі суларды, топырақты
қорғау шаралары, жақын
орналасқан аудандар
тұрғындарына хабарлау
қажеттілігі және т.б.).
Бейтараптау мен тазарту
әдістері, оның ішінде
сіңіргіш материалдарды (құм,
ағаш үгіндісі, арнайы және
әмбебап байланыстырушы
заттар және т.с.с.) қолдану,
шоғырлануды төмендету үшін
суды және өзге құралдарды
пайдалану әдісі. Қажет
жағдайда қай құралдарды және
қай жағдайларда осы мақсаттар
үшін пайдаланбау керектігі
көрсетілуі қажет.
7
Химиялық өнімдермен жұмыс
істеу және оны сақтау
ережелері
Жұмыс істеу кезінде алдын ала
сақтандыру шаралары.
Химиялық өнімді қауіпсіз
сақтау шарттары мен
мерзімдері, оның ішінде:
өткізбейтін қабырғалар
(қалқаншалар) мен желдеткіштің бар болуын қоса
қоймалар немесе сиымдылықтар
құрастырылымының
ерекшеліктері;
сақтау кезіндегі сәйкеспейтін
материалдар тізілімі;
температура мен ылғалдылықтың
рұқсат етілетін ауқымдары,
жарық берілуі, орта бойынша
талаптарды сақтау, мысалы
инертті газ ортасында сақтау
талаптары;
арнайы электр жабдықтардың
немесе статистикалық электрді
болдырмау үшін шаралар
қажеттілігі;
нақты сақтау мжағдайларында
химиялық өнімнің шекті
сандары;
орау үшін ұсынылатын материал
(контейнер) түрі;
сақтау шараларына қойылатын
қосымша арнайы талаптар.
8
Еңбекті қорғау жөніндегі
талаптар мен қызметкер-
лердің (пайдаланушының)
қауіпсіздігін қамтамасыз
ету жөніндегі шаралар
Міндетті бақылауға жататын
параметрлер, олардың
қызметкерлер үшін биологиялық
қауіпсіз олардың шекті рұқсат
етілетін мәндері (олар
белгіленген стандарттар мен
өзге де нормативтік-
техникалық құжаттарға
сілтеме жасау)
Қауіпсіздіктің инженерлік
шаралар жүйесі туралы ақпарат.
Қызметкерлерді жеке қорғау
құралдары туралы ақпарат.
9
Физикалық және химиялық қасиеттер
Түсін көрсететін (қатты,
сұйық, газ тектес)физикалық
күйі.
Иісі (иіс шегі)
Балқу/қату температурасы.
Қайнаудың басты температурасы
және қайнаудың температуралық
ауқымы.
Жану температурасы.
Жану жарылудың жоғарғы/
төменгі шегі.
Бу қысымы.
Бу тығыздығы.
Химиялық өнімнің салыстырмалы
тығыздығы.
Ерігіштік.
Тарату коэффициенті:
н-октанол/су.
Өздігінен жану температурасы.
Ыдырату температурасы.
10
Тұрақтылық және химиялық белсенділік
Химиялық тұрақтылық.
Қауіпті реакциялар
мүмкіндігі.
Болдырмауға тырысу күйі
(мысалы, статистикалық
разряд, соққы немесе діріл).
Үйлеспейтін материалдар.
Ыдыраудың қауіпті өнімдері.
11
Уландырғыштық
Адамның химиялық өніммен
байланысында уланушылық
әсері, қысқа, бірақ
жан-жақты сипаттама енгізеді:
әсер етудің ықтимал жолдары
туралы ақпарат (тыныс алу,
жұту, тері және көзге тиюі);
Әсер ету белгілері;
Химиялық өніммен тікелей
байланысты әсерлер адам
денсаулығы үшін қауіпі
туралы мәліметтер, сондай-ақ
сол әсерлердің зардаптары
және ағзаға әсер салдарының
қауіпті шалғай зардаптары
туралы мәліметтер;
Қатты уландырғыштық
көрсеткіштері; ең кіші
уландырғыштық әсерлердің
дозалары (шоғыры) және өзге
де химиялық өнімнің адам
ағзасына әсерін сипаттайтын
сандық сипаттар.
12
Қоршаған ортаға әсері
Қоршаған ортаға (ауа, су,
топырақ) мүмкін әсерлерді
бағалау.
Қоршаған ортада тұрақтылығы
мен ауысуы туралы деректер.
Көші-қон туралы (топырақтағы)
деректер.
Қолайсыз әсерлердің өзге түрлері.
13
Жою оның ішінде
қалдықтарды -
залалсыздандыру, кәдеге
жарату және көму
Химиялық өнімдердің қажет емес қалдықтарын қауіпсіз өңдеу жөніндегі ұсынымдар. Химиялық өнімнің өзін және ластанған орамаларды залалсыздандыру немесе көму әдістері (жағу, полигонда көму, қайта пайдалану және т.б.).
14
Алып өту (тасымалдау) кезіндегі ақпарат
Алып ету кезіндегі жүк атауы.
Алып өту кезінде қауіпті
жіктеу.
БҰҰ нөмірі.
Орама тобы (егер қолданылса).
Химиялық өнім теңіз
ластаушыларының қатарына
жататындығы туралы
мәліметтер.
Қауіпсіз орнын ауыстыру және
тасымалдау бойынша ұсынымдар.
15
Халықаралық және ұлттық заңнама
Заң туралы мәліметтер.
Адам және қоршаған ортаны
қорғау жөнінде талаптарды
регламенттейтін құжаттар
туралы мәліметтер
(сертификаттар).
Халықаралық сақтандыру
таңбалары туралы мәліметтер.
16
Қосымша ақпарат
Қауіпсіздік паспортының
әзірленген/қайта қаралған
күні туралы ақпарат.
Пайдаланылатын құжаттар мен
әдебиеттер тізілімі.

2) для средств с
использованием в
качестве
пропеллента
сжатых газов
0,55 (5,5)-
0,90 (9,0)
Примечание .
* - коэффициент возможности ингаляционного отравления (КВИО) - отношение максимально достижимой концентрации вредного вещества в воздухе при 20 0 С к средней смертельной концентрации вещества для мышей.
Приложение 3
к техническому регламенту
"Требования к безопасности
синтетических моющих средств
и товаров бытовой химии"
Минимальные требования к составу, содержанию и форме информации,
включаемой в соответствующие разделы паспорта безопасности
N
п/п
Информация,
включаемая
в разделы
паспорта
безопасности
Требования к содержанию и
форме информации
1
2
3
1.
Наименование
(название)
химической
продукции и
сведения об
организации
(лице) -
производителе
или поставщике
Наименование (название) химической
продукции соответствующее указанному в
нормативном документе.
Рекомендации и ограничения по применению
химической продукции.
Полное официальное название, адрес и
телефон организации (фамилия лица),
ответственной за производство, ввоз и
выпуск в обращение химической продукции.
Телефон экстренной связи.
2.
Виды опасного
воздействия
и условия их
возникновения
Сведения о классификации опасности
химической продукции в соответствии с
законом действующим на территории
Республики Казахстан.
3.
Состав
(основные
опасные
компоненты)
Для химической продукции представляющей
собой индивидуальное химическое вещество:
- химическое наименование по IUPAC,
химическая формула;
- тривиальное наименование, синонимы и
т.д.
Номер CAS.
- примеси и стабилизирующие добавки,
присутствующие в данной продукции и
влияющие на ее опасность.
Для химической продукции представляющей
собой смесь веществ должна быть
представлена информация о составе
продукции (по компонентам), которая
может помочь приобретателю и другим
заинтересованным лицам определить риск,
связанный с ее применением.
Для всех компонентов представляющих
опасность для здоровья человека или
окружающей среды должна быть представлена
информация, включающая в себя:
наименование компонента и др.
идентификационные признаки; концентрация
или диапазон концентраций, описание
опасности.
Примечание:
Если сведения о наличии определенных
химических веществ являются конфиден-
циальными, то следует руководствоваться
требованиями специальных нормативных и
законодательных актов. Химические
свойства этих веществ должны быть
представлены в той мере, которая
гарантирует безопасность потребителей.
4.
Меры по
оказанию
первой помощи
пострадавшему
Описание необходимых мер по оказанию
первой помощи пострадавшим с обязательным
указанием случаев, когда пострадавшим
медицинская помощь должна быть оказана
немедленно. При этом следует обязательно
указывать, является ли помощь врача-
специалиста конкретного профиля
(токсиколога, дерматолога и др.)
необходимой или желательной.
Данные о симптомах воздействия,
проявляющихся как при непосредственном
воздействии химической продукции, так и
спустя некоторый промежуток времени.
Необходимо указать, что следует делать
при несчастном случае непосредственно на
месте происшествия. Можно ли ожидать
каких-либо последствий замедленного
действия.
Информация о мерах по оказанию первой
помощи пострадавшим должна быть
сгруппирована по видам (направлениям)
вредного воздействия (органы дыхания,
глаза, кожа, попадание внутрь организма
и др.).
5.
Меры и
средства
обеспечения
пожаровзрыво-
безопасности
Общая характеристика пожаровзрывоопаснос-
ти химической продукции. Показатели
пожаровзрывоопасности. Опасность,
вызываемая продуктами горения и
термодеструкции.
Рекомендуемые средства тушения пожаров.
Запрещенные средства тушения пожаров.
Средства индивидуальной защиты при
тушении пожаров. Специфика при тушении.
6.
Меры по
предотвращению
и ликвидации
чрезвычайных
ситуаций
Меры обеспечения личной и коллективной
безопасности, такие как установление
источников воспламенения и пыли, защита
органов дыхания (в том числе за счет
вентиляции), предотвращение воздействия
на глаза и кожу.
Меры предосторожности, обеспечивающие
защиту окружающей среды (необходимость и
вид изоляции, минимальная удаленность от
сточных труб, меры защиты грунтовых и
поверхностных вод, почвы, необходимость
оповещения жителей близ расположенных
районов и др.).
Методы нейтрализации и очистки, в том
числе использование абсорбирующих
материалов (песок, опилки, специальные и
универсальные связывающие вещества и
т.п.), использование воды и других
средств для снижения концентрации. При
необходимости должно быть указано, какие
средства и при каких условиях нельзя
использовать для этих целей.
7.
Правила
обращения с
химической
продукцией и
ее хранения
Меры предосторожности при обращении.
Условия и сроки безопасного хранения
химической продукции, в том числе:
особенности конструкции хранилищ или
емкостей, включая наличие непроницаемых
стен (перегородок) и вентиляции;
перечень несовместимых при хранении
материалов;
допустимые диапазоны температуры и
влажности, требования хранения по
освещенности, по среде, например в среде
инертного газа;
необходимость специального электрического
оборудования и мер для устранения
статического электричества;
предельные количества химической
продукции при определенных условиях
хранения;
тип материала, рекомендуемого для
упаковки (контейнера);
дополнительные специальные требования к
условиям хранения.
8.
Требования по
охране труда
и меры по
обеспечению
безопасности
персонала
(пользователя)
Параметры, подлежащие обязательному
контролю, их предельно допустимые
значения, биологически безопасные для
персонала (со ссылкой на стандарты и
другие нормативно-технические документы,
которыми они установлены).
Информация о системе инженерных мер
безопасности.
Информация об индивидуальных средствах
защиты персонала.
9.
Физические и
химические
свойства
Физическое состояние (твердое, жидкое,
газообразное) с указанием цвета.
Запах (порог запаха)
Температура плавления/замерзания.
Начальная температура кипения и
температурный диапазон кипения.
Температура воспламенения.
Верхний/нижний пределы воспламенения или
взрыва.
Давление пара.
Плотность пара.
Относительная плотность химической
продукции.
Растворимость.
Коэффициент распределения:
н-октанол/вода.
Температура самовоспламенения.
Температура разложения.
10.
Стабильность и
химическая
активность
Химическая стабильность.
Возможность опасных реакций.
Состояния, которых следует избегать
(например, статический разряд, удар или
вибрация).
Несовместимые материалы.
Опасные продукты разложения.
11.
Токсичность
Краткое, но исчерпывающее описание
токсикологических воздействий в случае
контакта человека с химической
продукцией, включающее:
информацию о вероятных путях воздействия
(ингаляционный, проглатывание, контакт
с кожей и глазами);
Симптомы воздействия;
Сведения об опасных для здоровья человека
воздействиях при непосредственном
контакте с химической продукцией, а
также последствия этих воздействий и
сведения об опасных отдаленных
последствиях воздействия на организм;
Показатели острой токсичности; дозы
(концентрации), обладающие минимальным
токсическим действием и др. численные
значения, характеризующие воздействие
химической продукции на здоровье
человека.
12.
Воздействие на
окружающую
среду
Оценка возможных воздействий на
окружающую среду (воздух, воду, почву).
Данные о персистентности и трансформации
в окружающей среде.
Данные о миграции (в почве).
Другие виды неблагоприятного воздействия.
13.
Удаление -
обезвреживание,
утилизация и
захоронение,
в т.ч.
отходов
Рекомендации по безопасной обработке
ненужных остатков химической продукции.
Методы нейтрализации или захоронения как
самой химической продукцией, так и
загрязненной упаковки (сжигание,
захоронение на полигонах, повторное
использование и т.д.).
14.
Информация при
перевозках
(транспорти-
ровании)
Наименование груза при перевозке.
Классификация опасности при перевозке.
Номер ООН.
Группа упаковки (если применяется).
Сведения о том, относится ли химическая
продукция к морским загрязнителям.
Рекомендации по безопасному перемещению
и перевозке.
15.
Международное
и национальное
законода-
тельства
Сведения о законах.
Сведения о документации, регламенти-
рующей требования по защите человека и
окружающей среды (сертификаты).
Сведения о международной
предупредительной маркировке.
16.
Дополнительная
информация
Информация о дате разработке/пересмотре
паспорта безопасности.
Перечень используемых документов и
литературы.