1992 жылғы 13 наурыздағы Стандарттау, метрология және сертификаттау саласында келісілген саясат жүргізу туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы хаттаманы бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 6 наурыздағы N 228 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. 2007 жылғы 22 қарашада Ашхабад қаласында жасалған 1992 жылғы 13 наурыздағы Стандарттау, метрология және сертификаттау саласында келісілген саясат жүргізу туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы хаттама бекітілсін.
2. "1992 жылғы 13 наурыздағы Стандарттау, метрология және сертификаттау саласында келісілген саясат жүргізу туралы келісімге толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы хаттаманы бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 12 қаңтардағы N 34 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
1992 жылғы 13 наурыздағы Стандарттау, метрология және
сертификаттау саласында келісілген саясат жүргізу туралы
келісімге өзгерістер енгізу туралы хаттама
1992 жылғы 13 наурыздағы Стандарттау, метрология және сертификаттау саласында келісілген саясат жүргізу туралы келісімге қатысушы мемлекеттердің үкіметтері техникалық регламенттерді үйлестіру және сәйкестікті бағалау (растау) саласында келісілген саясат жүргізу қажеттілігін танып, сондай-ақ:
Достастыққа қатысушы мемлекеттердің сауда-экономикалық және ғылыми-техникалық ынтымақтастығындағы техникалық кедергілерді жоюға ықпал ететін жалпы нормативтік-техникалық әлеуетті сақтау және одан әрі дамыту әрі өлшем бірлігін қамтамасыз ету;
1999 жылғы 2 сәуірдегі ТМД мемлекеттері басшылары кеңесінің Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы органдарының құрылымын жетілдіру және реформалау туралы шешімін іске асыру мақсатында
төмендегілер туралы келісті:
1. 1992 жылғы 13 наурыздағы Стандарттау, метрология және сертификаттау саласында келісілген саясат жүргізу туралы келісімге (бұдан әрі - Келісім) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1.1. Келісімнің және Кеңестің атауларынан басқа, Келісімнің бүкіл мәтіні бойынша "стандарттау, метрология және сертификаттау" деген сөздер "техникалық регламенттерді үйлестіру, стандарттау, метрология және сәйкестікті бағалау (растау)" деген сөздермен ауыстырылсын.
1.2. 1-баптың бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын: "ұлттық заңнамаға сәйкес келісілген ұйымдастырушылық-әдістемелік ережелер негізінде сәйкестікті бағалау (растау) жөніндегі жұмысты жүзеге асырады;".
1.3. 4-баптың соңғы абзацы алынып тасталсын.
1.4. 5-бап мынадай редакцияда жазылсын: "Осы Келісімге Тараптардың өзара келісімі бойынша осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын тиісті хаттамамен ресімделетін өзгерістер енгізілуі мүмкін.".
1.5. Келесі баптардың нөмірлеуін тиісінше өзгерте отырып, Келісім мынадай мазмұндағы 6-баппен толықтырылсын: "Осы Келісімді қолдануға және түсіндіруге қатысты даулы мәселелер мүдделі Тараптардың консультациялары мен келіссөздері жолымен шешіледі.".
1.6. 9-бап (жаңа нөмірмен) мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Келісім, оған басқа да ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің, сондай-ақ осындай қосылу туралы құжаттарды депозитарийге беру жолымен барлық Тараптардың келісімімен осы Келісімнің ережелерін танитын және мақсаттары мен міндеттерін бөлетін үшінші мемлекеттер үшін ашық.
Қосылу, осындай қосылуға Тараптардың келісімі туралы соңғы жазбаша хабарламаны депозитарийге берген күнінен бастап күшіне енді деп саналады.".

Об утверждении Протокола о внесении изменений в Соглашение о проведении согласованной политики в области стандартизации, метрологии и сертификации от 13 марта 1992 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 марта 2008 года N 228
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Протокол о внесении изменений в Соглашение о проведении согласованной политики в области стандартизации, метрологии и сертификации от 13 марта 1992 года, совершенный в городе Ашхабаде 22 ноября 2007 года.
2. Признать утратившим силу  постановление  Правительства Республики Казахстан от 12 января 2001 года N 34 "Об утверждении Протокола о внесении дополнений и изменений в Соглашение о проведении согласованной политики в области стандартизации, метрологии и сертификации от 13 марта 1992 года".
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Протокол
о внесении изменений в Соглашение
о проведении согласованной политики в области стандартизации,
метрологии и сертификации от 13 марта 1992 года
вступает в силу с даты подписания, а для государств, законодательство которых требует выполнения внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу, - с даты сдачи на хранение депозитарию уведомления о выполнении упомянутых процедур
подписали: Азербайджанская Республика, Республика Армения, Республика Беларусь, Республика Казахстан, Кыргызская Республика, Республика Молдова, Российская Федерация, Республика Таджикистан, Республика Узбекистан, Украина
сдали уведомления:
Российская Федерация - депонировано 16 ноября 2007 года.
Протокол вступил в силу с даты подписания.
вступил в силу для государств:
Российская Федерация - 22 ноября 2007 года.
Примечание:
Уведомления о необходимости выполнения внутригосударственных процедур или об отсутствии необходимости их выполнения от Азербайджанской Республики, Республики Армения, Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Республики Молдова, Республики Таджикистан, Республики Узбекистан, Украины депозитарию не поступали.
Правительства государств-участников  Соглашения  о проведении согласованной политики в области стандартизации, метрологии и сертификации от 13 марта 1992 года, признавая необходимость проведения согласованной политики в области гармонизации технических регламентов и оценки (подтверждения) соответствия, а также в целях:
сохранения и дальнейшего развития общего нормативно-технического потенциала и обеспечения единства измерений, способствующих устранению технических барьеров в торгово-экономическом и научно-техническом сотрудничестве государств-участников Содружества;
реализации Решения Совета глав государств СНГ от 2 апреля 1999 года о совершенствовании и реформировании структуры органов Содружества Независимых Государств
согласились о нижеследующем:
1. Внести в Соглашение о проведении согласованной политики в области стандартизации, метрологии и сертификации от 13 марта 1992 года (далее - Соглашение) следующие изменения:
1.1. По всему тексту Соглашения, кроме наименований Соглашения и Совета, слова "стандартизации, метрологии и сертификации" заменить на слова "гармонизации технических регламентов, стандартизации, метрологии и оценки (подтверждения) соответствия".
1.2. Абзац пятый статьи 1 изложить в следующей редакции: "осуществляют работы по оценке (подтверждению) соответствия на основе согласованных организационно-методических положений в соответствии с национальным законодательством;".
1.3. Абзац последний статьи 4 исключить.
1.4. Статью 5 изложить в следующей редакции: "По взаимному согласию Сторон в настоящее Соглашение могут быть внесены изменения, которые оформляются соответствующим протоколом, являющимся неотъемлемой частью настоящего Соглашения.".
1.5. Дополнить Соглашение статьей 6 следующего содержания: "Спорные вопросы относительно применения и толкования настоящего Соглашения разрешаются путем консультаций и переговоров заинтересованных Сторон.", соответственно изменив нумерацию последующих статей.
1.6. Статью 9 (в новой нумерации) изложить в следующей редакции: "Настоящее Соглашение открыто для присоединения к нему других государств-участников СНГ, а также третьих государств, признающих его положения и разделяющих цели и задачи настоящего Соглашения, с согласия всех Сторон путем передачи депозитарию документов о таком присоединении.
Присоединение считается вступившим в силу с даты сдачи депозитарию последнего письменного уведомления о согласии Сторон на такое присоединение.".

2. Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі мемлекетаралық кеңес туралы ереже қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. 1992 жылғы 13 наурыздағы Стандарттау, метрология және сертификаттау саласында келісілген саясат жүргізу туралы келісімге толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы 2000 жылғы 20 маусымдағы Хаттаманың күші жойылды деп танылсын.
4. Осы Хаттама қол қойылған күнінен бастап, ал заңнамасы күшіне ену үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді орындауды талап ететін мемлекеттер үшін - аталған рәсімдерді орындағаны туралы хабарламаны депозитарийге сақтауға берілген күнінен бастап күшіне енеді.
2007 жылғы 22 қарашадағы Ашхабад қаласында орыс тіліндегі бір түпнұсқа данада жасалды. Түпнұсқа данасы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Атқарушы комитетінде сақталады, ол осы Хаттамаға қол қойған әрбір мемлекетке оның куәландырылған көшірмесін жібереді.
Әзірбайжан Республикасының          Молдова Республикасының
Үкіметі үшін                       Үкіметі үшін
Армения Республикасының            Ресей Федерациясының
Үкіметі үшін                       Үкіметі үшін
Беларусь Республикасының           Тәжікстан Республикасының
Үкіметі үшін                       Үкіметі үшін
Грузия                             Түрікменстан
Үкіметі үшін                       Үкіметі үшін
Қазақстан Республикасының          Өзбекстан Республикасының
Үкіметі үшін                       Үкіметі үшін
Қырғыз Республикасының             Украина
Үкіметі үшін                       Үкіметі үшін
1992 жылғы 13 наурыздағы Стандарттау,
метрология және сертификаттау саласында
келісілген саясат жүргізу туралы келісімге
өзгерістер енгізу туралы хаттамаға
қосымша
Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі мемлекетаралық кеңес туралы ереже
1. Жалпы ережелер
Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі мемлекетаралық кеңес (бұдан әрі - Кеңес) өз қызметінде 1992 жылғы 13 наурыздағы Стандарттау, метрология және сертификаттау саласында келісілген саясат жүргізу туралы келісімді (бұдан әрі - Келісім), осы Ережені және техникалық регламенттерді үйлестіру, стандарттау, метрология және сәйкестікті бағалау (растау) саласында келісілген саясат жүргізу мақсатында Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы шеңберінде қабылданған басқа да құжаттарды басшылыққа алады.
Кеңес Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Атқарушы комитетімен өзара іс-қимылда техникалық регламенттерді үйлестіру, стандарттау, метрология және сәйкестікті бағалау (растау) саласында келісілген саясат жүргізу жөніндегі үйлестіруді жүзеге асырады, шешімдер дайындайды және қабылдайды.

2. Положение о Межгосударственном совете по стандартизации, метрологии и сертификации изложить в новой редакции согласно приложению.
3. Признать утратившим силу  Протокол  от 20 июня 2000 года о внесении дополнений и изменений в Соглашение о проведении согласованной политики в области стандартизации, метрологии и сертификации от 13 марта 1992 года.
4. Настоящий Протокол вступает в силу с даты его подписания, а для государств, законодательство которых требует выполнения внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу, - с даты сдачи на хранение депозитарию уведомления о выполнении упомянутых процедур.
Совершено в городе Ашхабаде 22 ноября 2007 года в одном подлинном экземпляре на русском языке. Подлинный экземпляр хранится в Исполнительном комитете Содружества Независимых Государств, который направит каждому государству, подписавшему настоящий Протокол, его заверенную копию.
За Правительство                           За Правительство
Азербайджанской Республики                 Республики Молдова
За Правительство                           За Правительство
Республики Армения                         Российской Федерации
За Правительство                           За Правительство
Республики Беларусь                        Республики Таджикистан
За Правительство                           За Правительство
Грузии                                     Туркменистана
За Правительство                           За Правительство
Республики Казахстан                       Республики Узбекистан
За Правительство                           За Правительство
Кыргызской Республики                      Украины
Приложение
к Протоколу о внесении изменений
в Соглашение о проведении
согласованной политики в области
стандартизации, метрологии и
сертификации от 13 марта 1992 года
Положение
о Межгосударственном совете по стандартизации,
метрологии и сертификации
1. Общие положения
Межгосударственный совет по стандартизации, метрологии и сертификации (далее - Совет) в своей деятельности руководствуется Соглашением о проведении согласованной политики в области стандартизации, метрологии и сертификации от 13 марта 1992 года (далее - Соглашение), настоящим Положением и другими документами, принятыми в рамках Содружества Независимых Государств в целях проведения согласованной политики в области гармонизации технических регламентов, стандартизации, метрологии и оценки (подтверждения) соответствия.
Совет во взаимодействии с Исполнительным комитетом Содружества Независимых Государств осуществляет координацию, вырабатывает и принимает решения по проведению согласованной политики в области гармонизации технических регламентов, стандартизации, метрологии и оценки (подтверждения) соответствия.

1995 жылғы 14 қыркүйектегі 40/1995 Стандарттау жөніндегі халықаралық ұйым (ИСО) кеңесінің қарарына сәйкес Кеңес стандарттау жөніндегі өңірлік ұйым болып табылады және стандарттау жөніндегі өңірлік ұйымдарға қойылатын ИСО-ның талаптарына сәйкес нормативтік құжаттамада және халықаралық, өңірлік және шетелдік ұйымдармен өзара қарым-қатынаста Кеңес қабылдаған атауды, аббревиатураны және эмблеманы пайдаланады.
Кеңес Келісімге қатысушы мемлекеттердің өкілетті өкілдерінен тұрады.
Кеңес техникалық регламенттерді үйлестіру, стандарттау, метрология, сәйкестікті бағалау (растау) және ТМД Атқарушы комитетіне материалдар дайындау жөніндегі Кеңестің жұмыстарын орындау үшін Стандарттар жөніндегі бюроны құрады.
Стандарттар жөніндегі бюроның орналасқан жері Беларусь Республикасы, Минск қаласы болып табылады.
Кеңестің ресми тілі орыс тілі болып табылады.
2. Кеңестің функциялары
Кеңес мынадай негізгі функцияларды орындайды:
техникалық регламенттерді үйлестіру, стандарттау, метрология және сәйкестікті бағалау (растау) саласындағы мемлекетаралық ынтымақтастық бойынша бірлескен қызметтің басым бағыттары мен нысандарын әзірлеу және келісу;
ғылыми зерттеулердің негізгі бағыттарын, ғылыми-техникалық бағдарламаларды, жоспарлар мен жобаларды қарау және қабылдау;
Келісімде көзделген бекітіліп берілген қызмет салалары бойынша құжаттарды Келісімге қатысушы мемлекеттердің үкіметтеріне бекітуге ұсыну, ал өкілеттігі бар болғанда - бекіту;
техникалық регламенттерді үйлестіру жөнінде ұсыныстар дайындау; мемлекетаралық стандарттар туралы шешімдер қабылдау; техникалық регламенттерді үйлестіру, стандарттау, метрология және сәйкестікті бағалау (растау) жөнінде бірлескен жұмыстар жүргізу ережелері мен рәсімдерін пысықтау және қабылдау;
ТМД Экономикалық кеңесінің жанындағы Экономикалық мәселелер жөніндегі комиссияның және ТМД Экономикалық кеңесінің отырыстарына Кеңеске бекітіліп берілген қызмет салалары бойынша материалдар дайындау;
техникалық регламенттерді үйлестіру, стандарттау, метрология және сәйкестікті бағалау (растау) және оларды қаржыландыру көздері бойынша ұсыныстар әзірлеу жөніндегі мақсатты бағдарламаларды және техникалық жобаларды орындау үшін шығындар сметасын қарау және келісу;
Кеңестің жанынан ғылыми-техникалық комиссиялар және техникалық комитеттер құру туралы шешімдер қабылдау, олардың жұмыс жоспарларын бекіту;
бекітіліп берілген қызмет салалары бойынша халықаралық және өңірлік ұйымдармен ынтымақтастықты жүзеге асыру;
ТМД-ның басқа да салалық ынтымақтастық органдарымен, оның ішінде Кеңеске бекітіліп берілген қызмет салалары бойынша саясат пен ақпараттың біртұтастығын қамтамасыз ету мақсатында Құрылыста техникалық нормалау және стандарттау жөніндегі мемлекетаралық ғылыми-техникалық комиссиямен (ҚМҒТК) өзара іс-қимылды жүзеге асыру;
Стандарттар жөніндегі бюроның директорын тағайындау, Стандарттар жөніндегі бюроның штаттық саны туралы шешімдер қабылдау, Стандарттар жөніндегі бюроны қаржыландыру сметасын және оның шығысы туралы есепті бекіту.
Техникалық регламенттерді үйлестіру, стандарттау, метрология, және сәйкестікті бағалау (растау) саласындағы жұмыстардың тиімділігін арттыруға жәрдемдесетін, сондай-ақ стандарттау, метрология, сертификаттау және аккредиттеу жөніндегі халықаралық және өңірлік ұйымдармен ынтымақтастықты қамтамасыз ететін, мемлекетаралық ұйымдық, ғылыми-техникалық және басқа да іс-шараларды дайындау және іске асыру мақсатында Кеңес Достастықтың құзыретті органдарына қабылданған нормаларға сай өзін-өзі қаржыландыратын коммерциялық емес ұйымдарды (қызметінің мақсаты пайда табу болып табылмайтын бюджеттен тыс қаржыландырылатын ұйымдар) құру туралы ұсыныстар енгізе алады.
Кеңес Келісімге қатысушы мемлекеттердің үкіметтерімен келісілген қосымша өкілеттіктермен айқындалатын бекітіліп берілген қызмет салалары бойынша басқа функцияларды да жүзеге асыра алады.

В соответствии с резолюцией Совета Международной организации по стандартизации ИСО 40/1995 от 14 сентября 1995 года Совет является региональной организацией по стандартизации и в нормативной документации и во взаимоотношениях с международными, региональными и зарубежными организациями использует наименование, аббревиатуру и эмблему, принятые Советом, в соответствии с требованиями ИСО к региональным организациям по стандартизации.
Совет состоит из полномочных представителей государств-участников Соглашения.
Совет создает Бюро по стандартам для выполнения работ Совета по гармонизации технических регламентов, стандартизации, метрологии, оценке (подтверждению) соответствия и подготовки материалов для Исполнительного комитета СНГ.
Местопребыванием Бюро по стандартам является город Минск, Республика Беларусь.
Официальным языком Совета является русский язык.
2. Функции Совета
Совет выполняет следующие основные функции:
выработку и согласование приоритетных направлений и форм совместной деятельности по межгосударственному сотрудничеству в области гармонизации технических регламентов, стандартизации, метрологии и оценки (подтверждения) соответствия;
рассмотрение и принятие основных направлений научных исследований, научно-технических программ, планов и проектов;
представление на утверждение правительствам государств-участников Соглашения, а при наличии полномочий - утверждение документов, предусмотренных Соглашением по закрепленным областям деятельности;
подготовку предложений по гармонизации технических регламентов; принятие решений о межгосударственных стандартах; выработку и принятие правил и процедур проведения совместных работ по гармонизации технических регламентов, стандартизации, метрологии и оценке (подтверждению) соответствия;
подготовку материалов к заседаниям Комиссии по экономическим вопросам при Экономическом совете СНГ и Экономического совета СНГ по закрепленным за Советом областям деятельности;
рассмотрение и согласование смет затрат для выполнения целевых программ и технических проектов по гармонизации технических регламентов, стандартизации, метрологии, оценке (подтверждению) соответствия и выработке предложений по источникам их финансирования;
принятие решений о создании при Совете научно-технических комиссий и технических комитетов, утверждение планов их работ;
осуществление сотрудничества с международными и региональными организациями по закрепленным областям деятельности;
осуществление взаимодействия с другими органами отраслевого сотрудничества СНГ, в том числе с Межгосударственной научно-технической комиссией по техническому нормированию и стандартизации в строительстве (МНТКС), в целях обеспечения единства политики и информации по закрепленным за Советом областям деятельности;
принятие решений о назначении директора Бюро по стандартам, штатной численности Бюро по стандартам, утверждение сметы финансирования Бюро по стандартам и отчета об ее расходовании.
В целях подготовки и реализации межгосударственных организационных, научно-технических и других мероприятий, содействующих повышению эффективности работ в области гармонизации технических регламентов, стандартизации, метрологии и оценки (подтверждения) соответствия, а также обеспечивающих сотрудничество с международными и региональными организациями по стандартизации, метрологии, сертификации и аккредитации, Совет может вносить предложения в компетентные органы Содружества о создании самофинансируемых некоммерческих организаций (организации внебюджетного финансирования, целью деятельности которых не является получение прибыли) в соответствии с принятыми нормами.
Совет может осуществлять и другие функции по закрепленным областям деятельности, определяемые дополнительными полномочиями, согласованными с правительствами государств-участников Соглашения.

3. Мемлекеттердің Кеңестегі өкілдігі
Мемлекет атынан Кеңестің мүшелері болу құқығы және осы Кеңеске жүктелген функцияларды орындау үшін қажетті өкілеттіктер берілетін техникалық реттеу, стандарттау, метрология, сәйкестікті бағалау (растау) саласындағы функцияларды жүзеге асыруға уәкілетті тиісті ұлттық мемлекеттік билік органдарының басшылары Кеңестің мүшелері болып табылады.
Егер Келісімге қатысушы мемлекетте көрсетілген қызмет салаларында бірнеше басқару органдары жұмыс істесе және олардың басшыларына мемлекет Кеңестің мүшелері болу құқығын берсе, онда оның жұмысына өздерінің құзыреті шегінде қатысады. Келісімге қатысушы әрбір мемлекет Кеңесте бір дауысқа ие.
Кеңестің мүшелері:
олардың өкілеттіктеріне сәйкес Кеңес қызметінің барлық түрлеріне шешуші дауыс құқығымен қатысады;
Кеңесте техникалық регламенттерді үйлестіру, стандарттау, метрология және сәйкестікті бағалау (растау) жөніндегі мемлекетаралық ынтымақтастықтың әр түрлі мәселелерін талқылауға бастамашы болады;
Кеңесте көрсетілген қызмет түрлерінде мемлекетаралық ынтымақтастықтың нақты мәселелері бойынша өз мемлекеттерінің ұстанымы туралы ақпарат береді;
Келісімге қатысушы мемлекеттерде әзірленіп жатқан және қолданыстағы техникалық регламенттер, стандарттар, сәйкестікті бағалау (растау) рәсімдері бойынша ақпарат алмасады және техникалық регламенттерді үйлестіру, стандарттау, метрология және сәйкестікті бағалау (растау) жөніндегі мемлекетаралық және халықаралық ынтымақтастықтың нақты нысандарында өз мемлекетінің қатысуы мәселелері бойынша Кеңестің басқа мүшелерімен келіссөздер жүргізеді;
Кеңес отырыстарының хаттамаларын, Кеңестің және Стандарттар жөніндегі бюроның ғылыми-техникалық комиссияларының ағымдағы қызметі туралы ақпаратты, сондай-ақ ынтымақтастықтың нақты бағыттары бойынша ақпаратты жүйелі алып отырады;
Кеңеске, оның сұрауы бойынша және Стандарттар жөніндегі бюроға мемлекетаралық мүддені білдіретін нақты мәселелер бойынша техникалық реттеу, стандарттау, метрология, сәйкестікті бағалау (растау) саласындағы функцияларды жүзеге асыруға уәкілетті ұлттық мемлекеттік билік органдарының қызметі туралы қажетті ақпаратты жібереді.
4. Кеңестің жұмысын ұйымдастыру
Кеңес қабылдаған техникалық регламенттерді үйлестіру, стандарттау, метрология және сәйкестікті бағалау (растау) жөніндегі шешімдер мен құжаттар ұлттық заңнамаға сәйкес Келісімге қатысушы мемлекеттерде қолданысқа енгізіледі.
Кеңес өзінің отырыстарын қажеттілігіне орай, бірақ кемінде бір жылда екі рет өткізеді. Отырыстарға Кеңес мүшелерінен басқа, шешуші дауыс құқығынсыз мемлекеттердің басқа да өкілдері, Келісімге қатысушы мемлекеттер өнеркәсібінің жетекші салаларының өкілдері қатыса алады. Келісімге қатысушы мемлекеттер делегацияларының құрамына кеңесшілер мен сарапшылардың қажетті саны енгізіле алады.
Кеңестің отырыстарына кеңесу даусы құқығымен ТМД Атқарушы комитетінің өкілі қатысады.
Кеңестің және оның жұмыс органдары отырыстарының ұйымдық-техникалық қамтамасыз етілуін отырыс жүргізіліп жатқан аумақтағы мемлекет жүзеге асырады.
Мемлекеттер Кеңестің және оның жұмыс органдары өкілдерінің жұмысына байланысты барлық шығыстарды өтейді.
Келісімге қатысушы мемлекеттердің әрқайсысы оның өкілі тұлғасында бір жылдан аспайтын мерзімге ротация қағидаты негізінде кезекпен Кеңесте төрағалық етуді жүзеге асырады. Төраға Кеңестің отырыстарын басқарады және отырыстар арасындағы кезеңде оның жұмысын ұйымдастырады.
Кеңестің алдыңғы төрағасы әрбір жаңа мерзімге оның тең төрағасы болып табылады.
Отырыстардың күн тәртібі Кеңес қабылдаған МКК рәсімдерінің ережесіне сәйкес қалыптасады, отырысқа қатысып отырған Келісімге қатысушы мемлекеттердің көпшілік даусымен бекітіледі.
Нақты бағдарламалар, техникалық жобалар және мемлекетаралық ынтымақтастық нысандары бойынша шешімдерді Келісімге қатысушы мемлекеттер консенсус негізінде қабылдайды.
Келісімге қатысушы кез келген мемлекеттің мүдделеріне қатысты шешімдер, ол жоқ болғанда қабылдана алмайды.
Рәсімдік мәселелер бойынша шешім Келісімге қатысушы мемлекеттердің көпшілік даусымен қабылданады.
Кеңестің отырысы, егер оған Келісімге қатысушы мемлекеттердің жартысынан көбі қатысса, заңды болып саналады.
Кеңестің төрағасы:
техникалық реттеу, стандарттау, метрология, сәйкестікті бағалау (растау) саласындағы функцияларды жүзеге асыруға уәкілетті ұлттық мемлекеттік билік органдарымен келісім бойынша өнеркәсіпті, ауыл шаруашылығын және экономиканың басқа да салаларын дамыту жөніндегі көп жақты уағдаластықтар шеңберінде бағдарламалардың бірлескен жобаларын дайындауға қатысу үшін Достастыққа қатысушы мемлекеттердің мамандарын тартады;
техникалық регламенттерді үйлестіру, стандарттау, метрология және сәйкестікті бағалау (растау) мәселелерін қарау кезінде ТМД Экономикалық кеңесінің, ТМД Экономикалық кеңесінің жанындағы Экономикалық мәселелер жөніндегі комиссияның, басқа да мемлекетаралық органдардың отырыстарына қатысады. Кеңес төрағасының тапсырмасы бойынша көрсетілген отырыстардың жұмысына өзінің өкілеттігі шегінде Кеңестің басқа мүшесі қатыса алады.
Отырыстар арасындағы кезеңде Кеңес мүшелері өз мемлекеттерінде Кеңес қабылдаған шешімдерді іске асыру жөніндегі жұмысты ұйымдастырады, ТМД Атқарушы комитетімен, Кеңес құрған ұйымдармен және өздерінің арасында байланыс жасайды.

3. Представительство государств в Совете
Членами Совета являются руководители соответствующих национальных органов государственной власти, уполномоченные на осуществление функций в сфере технического регулирования, стандартизации, метрологии, оценки (подтверждения) соответствия, которые от имени государств наделяются правом быть членами Совета и полномочиями, необходимыми для выполнения функций, возложенных на этот Совет.
Если в государстве-участнике Соглашения действуют несколько органов управления в указанных сферах деятельности и их руководители наделены государством правом быть членами Совета, то они участвуют в его работе в пределах своих полномочий. Каждое государство-участник Соглашения имеет в Совете один голос.
Члены Совета:
участвуют с правом решающего голоса во всех видах деятельности Совета в соответствии с их полномочиями;
инициируют обсуждение в Совете различных вопросов межгосударственного сотрудничества по гармонизации технических регламентов, стандартизации, метрологии и оценке (подтверждению) соответствия;
информируют Совет о позиции своих государств по конкретным вопросам межгосударственного сотрудничества в указанных видах деятельности;
обмениваются информацией по разрабатываемым и действующим в государствах-участниках Соглашения техническим регламентам, стандартам, процедурам оценки (подтверждения) соответствия и проводят переговоры с другими членами Совета по вопросам участия своего государства в конкретных формах межгосударственного и международного сотрудничества по гармонизации технических регламентов, стандартизации, метрологии и оценке (подтверждению) соответствия;
систематически получают протоколы заседаний Совета, информацию о текущей деятельности научно-технических комиссий Совета и Бюро по стандартам, а также информацию по конкретным направлениям сотрудничества;
представляют в Совет по его запросу и Бюро по стандартам необходимую информацию о деятельности национальных органов государственной власти, уполномоченных на осуществление функций в сфере технического регулирования, стандартизации, метрологии, оценки (подтверждения) соответствия по конкретным вопросам, представляющим межгосударственный интерес.
4. Организация работы Совета
Принятые Советом решения и документы по гармонизации технических регламентов, стандартизации, метрологии и оценке (подтверждению) соответствия вводятся в действие в государствах-участниках Соглашения в соответствии с национальным законодательством.
Совет проводит свои заседания по мере необходимости, но не реже двух раз в год. В заседаниях, кроме членов Совета, могут принимать участие и другие представители государств, представители ведущих отраслей промышленности государств-участников Соглашения без права решающего голоса. В состав делегаций государств-участников Соглашения может включаться необходимое количество советников и экспертов.
В заседаниях Совета принимает участие представитель Исполнительного комитета СНГ с правом совещательного голоса.
Организационно-техническое обеспечение проведения заседаний Совета и его рабочих органов осуществляет государство, на территории которого проводятся заседания.
Государства несут все расходы, связанные с работой их представителей в Совете и его рабочих органах.
Председательство в Совете осуществляется поочередно каждым из государств-участников Соглашения в лице его представителей на основе принципа ротации на срок не более одного года. Председатель руководит заседаниями Совета и организует его работу в период между заседаниями.
Предшествующий председатель Совета является его сопредседателем на каждый новый срок.
Повестки дня заседаний формируются в соответствии с принятыми Советом Правилами процедуры МГС, утверждаются большинством голосов присутствующих на заседании государств-участников Соглашения.
Решения по конкретным программам, техническим проектам и формам межгосударственного сотрудничества принимаются государствами-участниками Соглашения на основе консенсуса.
Решения, затрагивающие интересы любого государства-участника Соглашения, не могут приниматься в его отсутствие.
По процедурным вопросам решение принимается большинством голосов государств-участников Соглашения.
Заседание Совета считается правомочным, если в нем приняли участие более половины государств-участников Соглашения.
Председатель Совета:
привлекает по согласованию с национальными органами государственной власти, уполномоченными на осуществление функций в сфере технического регулирования, стандартизации, метрологии, оценки (подтверждения) соответствия, специалистов государств-участников Соглашения для участия в подготовке совместных проектов программ в рамках многосторонней договоренности по развитию промышленности, сельского хозяйства и других отраслей экономики;
принимает участие в заседаниях Экономического совета СНГ, Комиссии по экономическим вопросам при Экономическом совете СНГ, других межгосударственных органов при рассмотрении вопросов гармонизации технических регламентов, стандартизации, метрологии и оценки (подтверждения) соответствия. По поручению председателя Совета в работе указанных заседаний может принимать участие другой член Совета в пределах его полномочий.
В промежутках между заседаниями члены Совета организуют в своих государствах работу по реализации принятых Советом решений, поддерживают контакты с Исполнительным комитетом СНГ, созданными Советом организациями и между собой.

5. Стандарттар жөніндегі бюро
Стандарттар жөніндегі бюроны Кеңес құрады және Кеңес қызметінің негізгі бағыттары бойынша тұрақты негізде жұмыс істейтін мамандардан тұрады.
Стандарттар жөніндегі бюроның сандық құрамын Кеңес айқындайды.
Стандарттар жөніндегі бюро өзінің қызметінде осы Ережені, Кеңеске бекітіліп берілген қызмет салалары бойынша ТМД шеңберінде қабылданған келісімдерді және Кеңес бекіткен Стандарттар жөніндегі бюро туралы ережені басшылыққа алады.
Стандарттар жөніндегі бюро қызметін жүзеге асыру үшін орналасқан мемлекетінің заңнамасына сәйкес өзінің заңды тұлға мәртебесін ресімдейді, есеп шоты және өзінің атауы бар мөрі болады.
Стандарттар жөніндегі бюро орналасқан елінің мемлекеттік басқару органдары үшін ұсынылатын жағдайларда қажетті үй-жайлармен қамтамасыз етіледі.
Стандарттар жөніндегі бюроның Кеңестің жұмысын ұйымдастыруға және аппаратты ұстауға байланысты шығыстарын қаржыландыру Кеңесте ұсынылған Келісімге қатысушы мемлекеттердің ұлттық мемлекеттік билік органдарының жыл сайынғы жарналары, сондай-ақ ақпараттық-консультациялық және әдістемелік-ұйымдастырушылық қызметтің нәтижесінде түскен қаражат, шаруашылық жүргізуші субъектілердің стандарттау жөніндегі жұмыстарға төлемдері және орналасқан елінің қолданыстағы заңнамасына сәйкес басқа да көздер есебінен жүзеге асырылады.

5. Бюро по стандартам
Бюро по стандартам создается Советом и состоит из специалистов по основным направлениям деятельности Совета, работающих на постоянной основе.
Количественный состав Бюро по стандартам определяется Советом.
Бюро по стандартам руководствуется в своей деятельности настоящим Положением, принятыми в рамках СНГ соглашениями по закрепленным за Советом областям деятельности и Положением о Бюро по стандартам, утверждаемым Советом.
Бюро по стандартам для осуществления деятельности оформляет свой статус юридического лица в соответствии с законодательством страны местопребывания, имеет расчетный счет и печать со своим наименованием.
Бюро по стандартам обеспечивается необходимыми помещениями на условиях, предоставляемых для органов государственного управления страны местопребывания.
Финансирование расходов Бюро по стандартам, связанных с организацией работы Совета и содержанием аппарата, осуществляется за счет ежегодных взносов национальных органов государственной власти государств-участников Соглашения, представленных в Совете, а также средств, поступивших в результате информационно-консультационной и методико-организационной деятельности, оплаты хозяйствующими субъектами работ по стандартизации и других источников в соответствии с действующим законодательством страны местопребывания.