"Өркен" акционерлік коғамын құру және Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат бөлу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 13 мамырдағы N 452 Қаулысы.
Орта білім беру жүйесін жетілдіру және оқушылардың зияткерлік қабілетін дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын "Өркен" акционерлік қоғамы (бұдан әрі - қоғам) құрылсын.
2. Қоғам қызметінің негізгі бағыттары:
"20 Тұңғыш Президенттің зияткерлік мектебі" жобасы шеңберінде жалпы білім беретін мектептердің желісін құру және қызметін қамтамасыз ету;
жалпы білім беру саласына инновациялық технологияларды енгізу болып белгіленсін.
3. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігіне 2008 жылға арналған республикалық бюджетте Қазақстан Республикасы Үкіметінің шұғыл шығындарға көзделген резервінен қоғамның жарғылық капиталын қалыптастыру үшін 1 323 435 000 (бір миллиард үш жүз жиырма үш миллион төрт жүз отыс бес мың) теңге сомасында қаражат бөлінсін.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігімен бірлесіп, заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен бөлінетін қаражат есебінен қоғамның жарғылық капиталын қалыптастыруды;
2) қоғамның жарғысын бекітуді және оның Қазақстан Республикасының әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін;
3) қоғам акцияларының мемлекеттік пакетін иелену және пайдалану құқықтарын Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігіне беруді;
4) осы қаулыдан туындайтын өзге де шаралар қабылдауды қамтамасыз етсін.
5. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін толықтырулар бекітілсін.
6. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі бөлінетін қаражаттың мақсатты пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырсын.
7. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 13 мамырдағы
N 452 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін толықтырулар
1. "Акциялардың мемлекеттік пакеттеріне мемлекеттік меншіктің түрлері және ұйымдарға қатысудың мемлекеттік үлестері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 12 сәуірдегі N 405 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1999 ж., N 13, 124-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Акцияларының мемлекеттік пакеттері мен үлестері республикалық меншікке жатқызылған акционерлік қоғамдар мен шаруашылық серіктестіктердің тізбесінде:

О создании акционерного общества "Өркен" и выделения средств из резерва Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 мая 2008 года N 452.
В целях совершенствования системы среднего образования и развития интеллектуальных способностей учащихся Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать акционерное общество "Өркен" (далее - общество) со стопроцентным участием государства в его уставном капитале.
2. Определить основными направлениями деятельности общества:
создание и обеспечение деятельности сети общеобразовательных школ в рамках проекта "20 интеллектуальных школ Первого Президента";
внедрение инновационных технологий в образовательной сфере.
3. Выделить Министерству образования и науки Республики Казахстан из резерва Правительства Республики Казахстан, предусмотренного в республиканском бюджете на 2008 год на неотложные затраты, средства в сумме 1323435000 (один миллиард триста двадцать три миллиона четыреста тридцать пять тысяч) тенге для формирования уставного капитала общества.
4. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан совместно с Министерством образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) формирование уставного капитала общества за счет средств, выделяемых из резерва Правительства Республики Казахстан в соответствии с пунктом 3 настоящего постановления;
2) утверждение устава общества и его государственную регистрацию в органах юстиции Республики Казахстан;
3) передачу прав владения и пользования государственным пакетом акций общества Министерству образования и науки Республики Казахстан;
4) принятие иных мер, вытекающих из настоящего постановления.
5. Утвердить прилагаемые дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
6. Министерству финансов Республики Казахстан осуществить контроль за целевым использованием выделенных средств.
7. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 мая 2008 года N 452
Дополнения, которые вносятся в некоторые решения
Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 1999 года N 405 "О видах государственной собственности на государственные пакеты акций и государственные доли участия в организациях" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 13, ст. 124):
в перечне акционерных обществ и хозяйственных товариществ, государственные доли которых отнесены к республиканской собственности, утвержденном указанным постановлением:

"Астана қаласы" деген бөлім мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 21-101-жолмен толықтырылсын:
"21-101. "Өркен" АҚ".
2. "Республикалық меншіктегі ұйымдар акцияларының мемлекеттік пакеттері мен мемлекеттік үлестеріне иелік ету және пайдалану жөніндегі құқықтарды беру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 27 мамырдағы N 659 қаулысында :
көрсетілген қаулыға қосымшада:
"Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі" деген бөлім мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 222-33-3-жолмен толықтырылсын:
"222-33-3. "Өркен" АҚ".
3. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 19.08.2022 № 581 қаулысымен.
4. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 28.08.2015 № 683 қаулысымен.

раздел "г. Астана" дополнить строкой, порядковый номер 21-101, следующего содержания:
"21-101. АО "Өркен".
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1999 года N 659 "О передаче прав по владению и пользованию государственными пакетами акций и государственными долями в организациях, находящихся в республиканской собственности":
в приложении к указанному постановлению:
раздел "Министерству образования и науки Республики Казахстан" дополнить строкой, порядковый номер 222-33-3, следующего содержания:
"222-33-3. АО "Өркен".
3. Утратил силу постановлением Правительства РК от 19.08.2022 № 581.
4. Утратил силу постановлением Правительства РК от 28.08.2015 № 683 (вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию).