Қазақстан Республикасында кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың, қадағалаусыздықтың және панасыз қалудың алдын алу жөніндегі 2008 - 2009 жылдарға арналған жоспарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 29 мамырдағы N 518 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың, қадағалаусыздықтың және панасыз қалудың алдын алу жөніндегі 2008 - 2009 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - Жоспар) бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар, өзге де мемлекеттік органдар (келісім бойынша), сондай-ақ мүдделі ұйымдар Жоспарда көзделген іс-шаралардың тиісінше және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін және жыл сайын, 10 қаңтарға Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне олардың орындалуы жөнінде ақпарат ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі жыл сайын, 25 қаңтарға Қазақстан Республикасының Үкіметіне Жоспардың орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат ұсынсын.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 29 мамырдағы
N 518 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында кәмелетке толмағандар
арасындағы құқық бұзушылықтардың, қадағалаусыздықтың
және панасыз қалудың алдын алу жөніндегі
2008-2009 жылдарға арналған жоспары
Р/с
N
Іс-шаралар Аяқтау нысаны Орындау ғ а
жауаптылар
Орындау
мерзімі
Болжана-
тын
шы ғ ыстар
Қаржы-
ландыру
көздері
1 2 3 4 5 6 7
1-бөлім. Заңнамалық және нормативтік құқықтық
базаны жетілдіру
1.
Қазақстан
Республикасы-
ның кейбір
заңнамалық
актілеріне
балалар қада-
ғалаусыздығы-
ның және
кәмелетке
толмағандар
арасындағы
құқық бұзушы-
лықтардың ал-
дын алу мәсе-
лесі бойынша
толықтырулар
мен өзгеріс-
тер енгізу
(кәмелетке
толмағандар-
дың көңіл кө-
теру ұйымда-
рында болу
тәртібін заң-
намалық
анықтау
мақсатында)
Заң
жобасы
ІІМ, БҒМ,
МАМ,
Әділетмині,
БП (келісім
бойынша)
2008
жылғы
ақпанда
Үкімет-
ке, 2008
жылғы
мамырда
Парла-
ментке
заң
жобасын
енгізу
Талап
етілмейді
2.
Мүдделі
мемлекеттік
органдармен
бірлесіп,
алкоголизммен
және нашақор-
лықпен ауыра-
тын кәмелетке
толмағандарды
еріксіз емдеудің
орындылығы
мен оларды
заңнамалық
бекіту мүм-
кінділігін
зерделеу
Казакс-
тан
Респуб-
ликасы-
ның
Үкіме-
тіне
ақпарат
ІІМ
(жинақтау),
БҒМ,
Әділетмині
ДСМ, БП
(келісім
бойынша)
2009
жылғы 25
қаңтар
Талап
етілмейді
3.
Кәмелетке
толмағандар
арасындағы
қадағалаусыз-
дықтың және
құқық бұзушы-
лықтардың
алдын алу,
олардың құқы-
ғын қорғау
мәселелері
бойынша заң-
намалық және
нормативтік
құқықтық ак-
тілер жинағын
дайындау және
жариялау
Жинақ
ІІМ,
Әділетмині,
БҒМ, ҮЕҰ

Об утверждении Плана по профилактике правонарушений среди несовершеннолетних, безнадзорности и беспризорности в Республике Казахстан на 2008-2009 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 мая 2008 года N 518
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План по профилактике правонарушений среди несовершеннолетних, безнадзорности и беспризорности в Республике Казахстан на 2008-2009 годы (далее - План).
2. Центральным и местным исполнительным органам, иным государственным органам (по согласованию), а также заинтересованным организациям обеспечить надлежащее и своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Планом, и ежегодно, к 10 января, представлять в Министерство внутренних дел Республики Казахстан информацию по их выполнению.
3. Министерству внутренних дел Республики Казахстан ежегодно, к 25 января, представлять в Правительство Республики Казахстан сводную информацию о ходе выполнения Плана.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 мая 2008 года N 518
План
по профилактике правонарушений среди
несовершеннолетних, безнадзорности и беспризорности
в Республике Казахстан на 2008-2009 годы
N
п/п
Мероприятия
Форма
завершения
Ответ-
ственные
за ис-
полнение
Срок
испол-
нения
Предпо-
лагаемые
расходы
Источники
финан-
сирования
1
2
3
4
5
6
7
Раздел 1. Совершенствование законодательной и
нормативной правовой базы
1.
Внести дополнения
и изменения в
некоторые законо-
дательные акты
Республики
Казахстан по
вопросу профилак-
тики детской
безнадзорности и
предупреждения
правонарушений
среди несовершен-
нолетних (с целью
законодательного
определения по-
рядка нахождения
несовершеннолет-
них в
развлекательных
организациях)
Проект Закона
МВД,
МОН,
МКИ, МЮ,
ГП (по
согла-
сованию)
Внесение
законо-
проекта
в Прави-
тельство
в февра-
ле 2008
года, в
Парла-
мент в
мае 2008
года
Не тре-
буются
2.
Совместно с
заинтересованными
государственными
органами изучить
вопрос о целесо-
образности и
возможности
законодательного
закрепления
принудительного
лечения несовер-
шеннолетних,
страдающих
алкоголизмом и
наркоманией
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МВД
(созыв),
МОН,
МЮ, МЗ,
ГП (по
согла-
сованию)
25
января
2009
года
Не тре-
буются
3.
Подготовить и
опубликовать
сборник законода-
тельных и норма-
тивных правовых
актов по вопросам
профилактики
безнадзорности и
правонарушений
среди несовершен-
нолетних, защиты
их прав
Сборник
МВД, МЮ,
МОН, НПО
Октябрь

2008
жылғы
қазан
Республи-
калық
бюджетте
көзделген
қаражат
шегінде
Респуб-
ликалық
бюджет
2-бөлім. Кәмелетке толмағандар арасындағы құқық
бұзушылықтардың алдын алу жөніндегі шаралар
4.
Жасөспірімдер
арасындағы
құқық бұзушы-
лықтардың
алдын алуға
бағытталған
бірлескен
жедел-профи-
лактикалық
іс-шараларды
жүргізу
практикасын
жалғастыру
Қазақс-
тан
Респуб-
ликасы-
ның
Үкіме-
тіне
ақпарат
ІІМ
(жинақтау),
БҒМ, ҮЕҰ
2009
жылғы
25 қаңтар
Талап
етілмейді
5.
Оқу орындарына
бармайтын
балалар мен
жасөспірім-
дерді анықтау
жөніндегі
жұмыстарды
ұйымдастыру.
Сабақтан
жалтаруға
ықпал ететін
себептер мен
жағдайларды
жоюға шаралар
қабылдау
Қазақс-
тан
Респуб-
ликасы-
ның
Үкіме-
тіне
ақпарат
ІІМ
(жинақтау),
БҒМ
2009
жылғы 25
қаңтар
Талап
етілмейді
6.
Республиканың
бір өңірінде
жазасын өтеу
орындарынан
оралған жас-
өспірімдерді
әлеуметтік
бейімдеуге
арналған
эксперимент-
тік орталығын
құру туралы
ұсыныстар
енгізу
Қазақс-
тан
Респуб-
ликасы-
ның
Үкіме-
тіне
ақпарат
ІІМ
(жинақтау),
БҒМ облыстар-
дың, Аста-
на, Алматы
қалаларының
әкімдері
2009
жылғы 25
қаңтар
Жергілік-
ті бюд-
жеттерде
көзделген
қаражат
шегінде
Жергі-
лікті
бюджет
7.
Жергілікті
атқарушы
органдармен
бірлесіп:
құқық бұзушы-
лықтарға
бейім бала-
лармен жұмыс
істеуге ар-
налған әлеу-
меттік-педа-
гогикалық
қызмет желі-
сін кеңейту;
жазғы каникул
кезеңінде
балалар мен
жасөспірім-
дердің бос
уақыттарын
ұйымдастыру,
спорт және
сауықтыру
лагерлерін,
аула клубта-
рын құру жө-
нінде шаралар
қабылдау жө-
ніндегі жұмысты
жалғастыру
Қазақс-
тан
Респуб-
ликасы-
ның
Үкіме-
тіне
ақпарат
ІІМ
(жинақтау),
БҒМ облыстар-
дың, Аста-
на, Алматы
қалаларының
әкімдері
2009
жылғы 25
қаңтар
Жергілік-
ті бюд-
жеттерде
көзделген
қаражат
шегінде
Жергі-
лікті
бюджет
8.
Қолайсыз және
аз қамтылған
отбасыларында
тұратын, сон-
дай-ақ ішкі
істер орган-
дарының есе-
бінде тұрған
жасөспірім-
дердің жазғы
каникул кезе-
ңінде сауық-
тыру демалыс-
тарын ұйым-
дастыруды
қамтамасыз ету
Қазақс-
тан
Респуб-
ликасы-
ның
Үкіме-
тіне
ақпарат
ІІМ
(жинақтау),
БҒМ облыстар-
дың, Аста-
на, Алматы
қалаларының
әкімдері
2009
жылғы 25
қаңтар
Жергілік-
ті бюд-
жеттерде
көзделген
қаражат
шегінде
Жергі-
лікті
бюджет
9.
Кәмелетке
толмағандар
арасындағы
қылмыстың
жай-күйіне,
криминогендік
ахуалға және
қадағалаусыз
қалуына, сон-
дай-ақ бала-
лар мен жас-
өспірімдердің
құқыққа қарсы
мінез-құлқы-
ның алдын алу
мақсатында
пайдаланылатын
әсер ету
нысандары мен
әдістерінің
нәтижелілігіне
жүйелі түрде
талдау жүргізу
Қазақс-
тан
Респуб-
ликасы-
ның
Үкіме-
тіне
ақпарат
ІІМ
(жинақтау),
БҒМ, БП
(келісім
бойынша)
2009
жылғы 25
қаңтар
Талап
етілмейді
3-бөлім. Кәмелетке толмағандардың қадағалаусыз және
панасыз қалуының, құқық бұзушылықтарының алдын алу
мекемелерінің қызметін ұйымдастыру-әдістемелік және
ақпараттық қамтамасыз ету
10.
Қиын тіршілік
жағдайына
душар болған
балалары бар
отбасыларын
анықтау және
есепке алу,
сондай-ақ
олармен про-
филактикалық
жұмыстар
жүргізудің
бірыңғай тәр-
тібін белгілеу
жөніндегі
анықтамалық
құралды әзірлеу және жариялау
Анықта-
малық
құрал
(басшы-
лық)
ІІМ, БҒМ,
БП (келісім
бойынша)
2008
жылғы
желтоқ-
сан
Республи-
калық
бюджетте
көзделген
қаражат
шегінде
Респуб-
ликалық
бюджет
11.
Қиын тіршілік
жағдайына
душар болған
отбасы мен
балаларға
психологиялық
көмек көрсету
жөнінде отба-
сы мен бала-
ларға әлеу-
меттік көмек
көрсету орта-
лықтарының
психологиялық
-медициналық-
әлеуметтік
орталықтарымен
өзара іс-қимыл
жасасу мәселе-
лері жөніндегі
анықтамалық
құралды
әзірлеу және
жариялау
Анықта-
малық
құрал
(басшы-
лық)
ІІМ, БҒМ,
ҮЕҰ
2008
жылғы
қараша
Республи-
калық
бюджетте
көзделген
қаражат
шегінде
Респуб-
ликалық
бюджет
12.
Девиантты
мінез-құлықты
балаларға
арналған
арнайы ұйым-
дарды құру
туралы мәсе-
лені қарау
Облыс-
тар,
Астана
және
Алматы
қалала-
ры
әкімде-
рінің
ақпара-
ты
ІІМ
(жинақтау),
БҒМ облыс-
тардың,
Астана,
Алматы
қалаларының
әкімдері
2009
жылғы 25
қаңтар
Жергілік-
ті бюд-
жеттерде
көзделген
қаражат
шегінде
Жергі-
лікті
бюджет
13.
Оқу орындарына
бекітілген
кәмелетке
толмағандар
істері жөнін-
дегі учаскелік
полиция
инспекторлары-
ның (мектеп
инспекторлары)
лауазымдарын
одан әрі енгізу
жөніндегі
жұмысты
жалғастыру
Облыс-
тар,
Астана,
Алматы
қалала-
ры
әкімде-
рінің
ақпара-
ты
ІІМ
(жинақтау),
БҒМ,
облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалаларының
әкімдері
2009
жылғы 25
қаңтар
Жергілік-
ті бюд-
жеттерде
көзделген
қаражат
шегінде
Жергі-
лікті
бюджет
14.
Жоспар шеңбе-
рінде өткізі-
летін іс-ша-
ралар туралы
мемлекеттік
органдар мен
үкіметтік
емес ұйымдар-
дың сайтта-
рында ақпарат
орналастыру
Қазақс-
тан
Респуб-
ликасы-
ның
Үкіме-
тіне
ақпарат
ІІМ
(жинақтау),
БҒМ, БП
(келісім
бойынша),
МАМ, ҮЕҰ
2009
жылғы 25
қаңтар
Талап
етілмейді
15.
Кәмелетке
толмағандар
қадағалаусыз-
дығының, па-
насыз қалуы-
ның және құ-
қық бұзушы-
лықтардың
алдын алу
және олардың
құқықтарын
қорғау жөнін-
де жүргізіле-
тін жұмыстар
туралы арнайы
анықтамалық
құрал әзірлеу
және жариялау
Анықта-
малық
құрал
(басшы-
лық)
ІІМ, БҒМ,
БП
(келісім
бойынша),
ҮЕҰ
2008
жылғы
қазан
Республи-
калық бюд-
жеттерде
көзделген
қаражат
шегінде
Респуб-
ликалық
бюджет
16.
Кәмелетке
толмағандар
арасында құқық
бұзушылықтар
жасалуына ықпал
ететін себептер
мен жағдайларды
зерделеу
Қазақс-
тан
Респуб-
ликасы-
ның
Үкіме-
тіне
ақпарат
ІІМ
(жинақтау),
БҒМ, БП
(келісім
бойынша)
2009
жылғы 25
қаңтар
Талап
етілмейді
17.
Кәмелетке
толмағандар
мен жастар
арасындағы
қылмысқа қарсы
күрес, құқық
бұзушылықтардың
алдын алу және
олардың құқық-
тарын қорғау
жөніндегі
өңірлік
іс-шаралар
жоспарларын
әзірлеу және
іске асыру
Қазақс-
тан
Респуб-
ликасы-
ның
Үкіме-
тіне
ақпарат
ІІМ
(жинақтау),
БҒМ,
облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалалары-
ның
әкімдері
2009
жылғы 25
қаңтар
Жергілік-
ті бюд-
жеттерде
көзделген
қаражат
шегінде
Жергі-
лікті
бюджет
18.
ЖОО-лар жаны-
нан жастардың
полицияға
жәрдемдесу
жасақтарын
құру жөніндегі
жұмысты
жалғастыру
Қазақс-
тан
Респуб-
ликасы-
ның
Үкіме-
тіне
ақпарат
ІІМ
(жинақтау),
БҒМ
2009
жылғы 25
қаңтар
Талап
етілмейді
Ескертпе: Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ІІМ               - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
Әділетмині        - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
БҒМ               - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым
министрлігі
ДСМ               - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау
министрлігі
МАМ               - Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат
министрлігі
БП                - Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы
ҮЕҰ               - үкіметтік емес ұйымдар

2008
года
В пре-
делах
средств,
преду-
смотрен-
ных в
респуб-
ликан-
ском
бюджете
Республи-
канский
бюджет
Раздел 2. Меры по предупреждению правонарушений
среди несовершеннолетних
4.
Продолжить прак-
тику проведения
совместных
комплексных
оперативно-
профилактических
мероприятий
направленных на
профилактику
правонарушений в
подростковой среде
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МВД
(созыв),
МОН, НПО
25
января
2009
года
Не тре-
буются
5.
Организовать ра-
боту по выявлению
детей и подрост-
ков, не посещаю-
щих учебные заве-
дения. Принять
меры к устранению
причин и условий,
способствующих
уклонению их от
учебы
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МВД
(созыв),
МОН
25
января
2009
года
Не тре-
буются
6.
Внести предложе-
ния о создании в
одном из регионов
республики экспе-
риментального
центра социальной
адаптации
подростков,
вернувшихся из
мест лишения
свободы
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МВД
(созыв),
МОН,
акимы
облас-
тей,
г.г.
Астаны,
Алматы
25
января
2009
года
В пре-
делах
средств,
преду-
смотрен-
ных в
местных
бюджетах
Местный
бюджет
7.
Совместно с
местными исполни-
тельными органами
продолжить
работу:
по расширению
сети социально-
педагогических
служб для работы
с детьми, склон-
ными к правона-
рушениям;
по организации
досуга детей и
подростков в
период школьных
каникул, принятию
мер по созданию
спортивных и
оздоровительных
лагерей, дворовых
клубов
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МОН
(созыв),
МВД,
акимы
облас-
тей, г.
Астаны,
Алматы
25
января
2009
года
В пре-
делах
средств,
преду-
смотрен-
ных в
местных
бюджетах
Местный
бюджет
8.
Обеспечить орга-
низацию оздорови-
тельного отдыха
подростков на
период проведения
школьных каникул,
проживающих в
неблагополучных и
малообеспеченных
семьях, а также
состоящих на
учете в органах
внутренних дел
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МОН
(созыв),
МВД
акимы
облас-
тей, г.
Астаны,
Алматы
25
января
2009
года
В пре-
делах
средств,
преду-
смотрен-
ных в
местных
бюджетах
Местный
бюджет
9.
Проводить систе-
матически анализ
состояния
преступности,
криминогенной
ситуации и без-
надзорности среди
несовершеннолет-
них, а также
результативность
используемых форм
и методов воз-
действия в целях
предупреждения
противоправного
поведения детей
и подростков
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МВД
(созыв),
МОН,
ГП (по
согла-
сованию)
25
января
2009
года
Не тре-
буются
Раздел 3. Организационно-методическое и информационное
обеспечение деятельности учреждений системы профилактики
беспризорности, безнадзорности и правонарушений
несовершеннолетних
10.
Разработать и
опубликовать
справочное посо-
бие по определе-
нию единого
порядка выявления
и постановки на
учет семей с
детьми, находя-
щихся в трудной
жизненной ситуа-
ции, а также
организации
профилактической
работы с ними
Справочное
пособие
(руководство)
МВД,
МОН,
ГП (по
согла-
сованию)
Декабрь
2008
года
В пре-
делах
средств,
преду-
смотрен-
ных в
респуб-
ликан-
ском
бюджете
Республи-
канский
бюджет
11.
Разработать и
опубликовать
справочное посо-
бие по вопросам
взаимодействия
центров социаль-
ной помощи семье
и детям с
психолого-медико-
социальными
центрами по ока-
занию психологи-
ческой поддержки
семьям и детям,
находящимся в
трудной жизненной
ситуации
Справочное
пособие
(руководство)
МВД,
МОН, НПО
Ноябрь
2008
года
В пре-
делах
средств,
преду-
смотрен-
ных в
респуб-
ликан-
ском
бюджете
Республи-
канский
бюджет
12.
Рассмотреть
вопрос о создании
специальных орга-
низаций для детей
с девиантным
поведением
Информация
акимов
областей,
г.г. Астаны
и Алматы
МВД
(созыв),
МОН,
акимы
облас-
тей,
г.г.
Астаны
и Алматы
25
января
2009
года
В пре-
делах
средств,
преду-
смотрен-
ных в
местных
бюджетах
Местный
бюджет
13.
Продолжить работу
по дальнейшему
введению должнос-
тей участковых
инспекторов
полиции по делам
несовершеннолет-
них, закрепленных
за учебными заве-
дениями (школьных
инспекторов)
Информация
акимов
областей,
г.г. Астаны
и Алматы
МВД
(созыв),
МОН,
акимы
облас-
тей,
г.г.
Астаны
и Алматы
25
января
2009
года
В пре-
делах
средств,
преду-
смотрен-
ных в
местных
бюджетах
Местный
бюджет
14.
Размещать инфор-
мацию о мероприя-
тиях, проводимых
в рамках Плана,
на сайтах
государственных
органов и непра-
вительственных
организаций
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МВД
(созыв),
МОН,
ГП (по
согласо-
ванию),
МКИ, НПО
25
января
2009
года
Не тре-
буются
15.
Разработать и
опубликовать
специальное спра-
вочное пособие о
проводимой работе
по профилактике
безнадзорности,
беспризорности и
правонарушений
несовершеннолет-
них и защите их
прав
Справочное
пособие
(руководство)
МВД,
МОН,
ГП (по
согласо-
ванию),
НПО
Октябрь
2008
года
В пре-
делах
средств,
преду-
смотрен-
ных в
респуб-
ликан-
ском
бюджете
Республи-
канский
бюджет
16.
Изучить причины
и условия,
способствующие
совершению право-
нарушений среди
несовершеннолет-
них
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МВД
(созыв),
МОН,
ГП (по
согла-
сованию)
25
января
2009
года
Не тре-
буются
17.
Разработать и
реализовать ре-
гиональные планы
мероприятий по
борьбе с
преступностью,
предупреждению
правонарушений
среди несовершен-
нолетних и моло-
дежи и защиты их
прав
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МВД
(созыв),
МОН,
акимы
облас-
тей,
г.г.
Астаны,
Алматы
25
января
2009
года
В пре-
делах
средств,
преду-
смотрен-
ных в
местных
бюджетах
Местный
бюджет
18.
Продолжить работу
по созданию при
ВУЗах молодежных
отрядов содейст-
вия полиции
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МВД
(созыв),
МОН
25
января
2009
года
Не тре-
буются
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МВД - Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЮ  - Министерство юстиции Республики Казахстан
МОН - Министерство образования и науки Республики Казахстан
МЗ  - Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МКИ - Министерство культуры и информации Республики Казахстан
ГП  - Генеральная прокуратура Республики Казахстан
НПО - неправительственные организации