"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне зияткерлік меншік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 30 маусымдағы N 658 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне зияткерлік меншік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне
зияткерлік меншік мәселелері бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізу туралы
1-бап . Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" 1996 жылғы 10 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж.,N 8-9, 237-құжат, 2004 ж., N 17, 100-құжат, 2005 ж., N 21-22, 87-құжат; 2007 ж., N 20, 152-құжат):
1) 2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"2-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) автор - шығармашылық еңбегімен туынды жасаған жеке тұлға;
2) авторлық құқық - автордың мүліктік және мүліктік емес жеке құқықтары;
3) авторлық құқықты және сабақтас құқықтарды қорғаудың техникалық құралы - туындыларға немесе сабақтас құқықтар объектілеріне қол жеткізуді бақылайтын, туындыларға немесе сабақтас құқықтар объектілеріне қатысты автордың, сабақтас құқықтар иесінің немесе айрықша құқықтардың өзге иелерінің рұқсатынсыз іс-әрекеттердің жүзеге асырылуын болдырмайтын не шектейтін техникалық (бағдарламалық-техникалық) құрылғы немесе оның компоненттері;
4) авторлық құқық немесе сабақтас құқықтар объектісінің контрафактілік данасы - жасалуы, таратылуы немесе өзгедей пайдаланылуы осы Заңның ережелеріне не Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттардың нормаларына сәйкес авторлық құқық және сабақтас құқықтардың бұзылуына әкеп соғатын туындының, жазылған орындаушылықтың, фонограмманың, эфирлік және кәбілдік хабар тарату ұйымдары хабарының данасы. Құқық иеленушінің рұқсатынсыз құқықтарды басқару туралы ақпараты жойылған немесе өзгертілген, авторлық құқық пен сабақтас құқықтарды қорғаудың техникалық әдістерін айналып өтуге мүмкіндік беретін заңсыз пайдаланылатын құрылғылардың көмегімен жасалған авторлық құқықтың және сабақтас құқықтардың объектілері де контрафактілік болып танылады;

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам интеллектуальной собственности"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2008 года N 658
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам интеллектуальной собственности".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
интеллектуальной собственности
Статья 1.  Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Закон  Республики Казахстан от 10 июня 1996 года "Об авторском праве и смежных правах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 8-9, ст. 237; 2004 г., N 17, ст. 100; 2005 г., N 21-22, ст. 87; 2007 г., N 20, ст. 152):
1) статью 2 изложить в следующей редакции:
"Статья 2. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) автор - физическое лицо, творческим трудом которого создано произведение;
2) авторское право - имущественные и личные неимущественные права автора;
3) техническое средство защиты авторского права и смежных прав - техническое (программно-техническое) устройство или его компоненты, контролирующие доступ к произведениям или объектам смежных прав, предотвращающие либо ограничивающие осуществление действий, которые не разрешены автором, обладателем смежных прав или иным обладателем исключительных прав в отношении произведений или объектов смежных прав;
4) контрафактный экземпляр объекта авторского права или смежных прав - экземпляр произведения, записанного исполнения, фонограммы, передачи организаций эфирного и кабельного вещания, изготовление, распространение или иное использование которого влечет за собой нарушение авторского права и смежных прав в силу положений настоящего Закона либо норм международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан. Контрафактными также признаются объекты авторского права и смежных прав, с которых без разрешения правообладателя удалена или на которых изменена информация об управлении правами или которые изготовлены с помощью незаконно используемых устройств, позволяющих обходить технические средства защиты авторского права и смежных прав;

5) авторлық шарт - нысанасы автордың мүліктік құқықтарын беру болып табылатын шарт. Авторлық шарт лицензиялық шарттың бір түрі болып табылады;
6) айрықша емес құқық - осы Заңда белгіленген жағдайларды қоспағанда, автордың тиісті рұқсатымен басқа адамдардың құқық иесімен бірге туындыларды, орындауларды, фонограммаларды, эфирлік немесе кәбілдік хабар тарату ұйымдарының хабарларын пайдалана алатын құқығы;
7) айрықша құқық - автордың немесе сабақтас құқықтар иеленушінің туындыны, орындаушылықты, қойылымды, фонограмманы, эфирлік немесе кәбілдік хабар тарату ұйымдарының хабарын осы Заңда белгіленген мерзім ішінде өз қалауы бойынша кез келген әдіспен пайдалану жөніндегі мүліктік құқығы;
8) аккредиттеу - уәкілетті органның осы Заңда белгіленген ұжымдық басқару салаларында мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын ұйымдардың құқықтылығын ресми тану рәсімі;
9) деректер базасы - деректер электронды-есептеу машинасының (бұдан әрі - ЭЕМ) көмегімен табылатындай және өңделетіндей етіп жүйеге түсірілген материалдардың іріктелуі мен (немесе) орналасуы жағынан шығармашылық еңбектің нәтижесін білдіретін деректер (мақалалар, есептер, фактілер және басқалар) жиынтығы. Деректер базасы ұғымы оның көмегімен деректер базасының материалдарына электрондық кіруді жүзеге асыруға болатын ЭЕМ-ге арналған бағдарламаға қолданылмайды;
10) дыбыстау-бейнелеу туындысы - тиісті техникалық құрылғылардың көмегімен көріп және естіп (дыбыспен берілетін жағдайда) қабылдауға арналған өзара байланысты кадрлардың немесе бейнелердің тіркелген серияларынан құралатын (дыбыспен немесе дыбыссыз берілетін) туынды. Дыбыстау-бейнелеу туындылары кинематографиялық туындыларды және бастапқы немесе одан кейінгі түсірілу әдісіне қарамастан кинематография құралдарына ұқсас құралдармен бейнеленген туындылардың барлығын (теле- және бейнефильмдерді, диафильмдер мен слайдфильмдерді және сол сияқты туындыларды) қамтиды;
11) дыбыстау-бейнелеу туындысын шығарушы - осындай туынды жасаудың бастамасы мен жауапкершілігін мойнына алған жеке немесе заңды тұлға. Өзге дәлелдемелері болмаған кезде, осы туындыда есімі немесе атауы белгіленген тұлға дыбыстау-бейнелеу туындысын шығарушы деп танылады;
12) жазу - дыбыстарды және (немесе) бейнелерді техникалық құралдардың көмегімен оларды бірнеше қайтара қабылдауға, қайта шығаруға немесе хабарлауға мүмкіндік беретін қандай да бір материалдық нысанда жазып алу;

5) авторский договор - договор, предметом которого является передача имущественных прав автора. Авторский договор является разновидностью лицензионного договора;
6) неисключительное право - право, когда одновременно с правообладателем другие лица могут использовать произведения, исполнения, фонограммы, передачи организаций эфирного и кабельного вещания, имея на то соответствующее разрешение автора, кроме случаев, установленных настоящим Законом;
7) исключительное право - имущественное право автора или обладателя смежных прав на использование произведения, исполнения, постановки, фонограммы, передачи организаций эфирного или кабельного вещания любым способом по своему усмотрению в течение срока, установленного настоящим Законом;
8) аккредитация - процедура официального признания уполномоченным органом правомочий организаций, управляющих имущественными правами на коллективной основе в сферах коллективного управления, установленных настоящим Законом;
9) база данных - совокупность данных (статей, расчетов, фактов и других), представляющих по подбору и (или) расположению материалов результат творческого труда, систематизированных таким образом, чтобы эти данные могли быть найдены и обработаны с помощью электронно-вычислительной машины (далее - ЭВМ). Понятие базы данных не распространяется на программу для ЭВМ, с помощью которой может осуществляться электронный доступ к материалам базы данных;
10) аудиовизуальное произведение - произведение, состоящее из зафиксированной серии связанных между собой кадров или изображений (с сопровождением или без сопровождения их звуком), предназначенное для зрительного и слухового (в случае сопровождения звуком) восприятия с помощью соответствующих технических устройств. Аудиовизуальные произведения включают кинематографические произведения и все произведения, выраженные средствами, аналогичными кинематографическим (теле- и видеофильмы, диафильмы и слайдофильмы и тому подобные произведения), независимо от способа их первоначальной или последующей фиксации;
11) производитель аудиовизуального произведения - физическое или юридическое лицо, взявшее на себя инициативу и ответственность за создание такого произведения. При отсутствии доказательства иного производителем аудиовизуального произведения признается лицо, имя или наименование которого обозначено на этом произведении;
12) запись - фиксация звуков и (или) изображений, позволяющая их неоднократное восприятие, воспроизведение или сообщение с помощью технических средств в какой-либо материальной форме;

13) жалпы жұрттың назарына жеткізу - авторлық құқық және (немесе) сабақтас құқықтар объектілерін көпшілік оларға өзінің жеке қалауы бойынша кез келген жерден және кез келген уақытта (интерактивтік режимде) қол жеткізуді жүзеге асыра алатын сым арқылы немесе сымсыз байланыс құралдарымен хабарлау;
14) жариялау - автордың не авторлық немесе сабақтас құқықтар объектілеріне өзге құқық иеленушінің келісімімен туындының, орындау жазбасының немесе фонограмманың даналарын көпшіліктің орынды қажеттіліктерін қанағаттандыратын мөлшерде көпшілікке ұсыну;
15) кәбіл бойынша жалпы жұрттың назарына хабарлау - туындыны, фонограмманы, орындаушылықты, эфирлік немесе кәбілдік хабар тарату ұйымдары хабарын жалпы жұрттың назарына кәбіл, сым, оптикалық талшықтар арқылы немесе соған ұқсас құралдардың көмегімен хабарлау;
16) көпшілік алдында орындау - туындыны мәнерлеп оқу, ойнау, билеу немесе қандай да бір өзге жолмен, соның ішінде техникалық құралдардың көмегімен (дыбыстау-бейнелеу туындысына қатысты - кадрларды дыбыспен сүйемелдеу арқылы оларды ретімен көрсету) отбасы мүшелері болып табылмайтын адамдар болатын немесе болуы мүмкін орындарда орындау;
17) көпшілікке көрсету - туындының түпнұсқасын немесе данасын тікелей немесе слайд, кино-, телекадр түрінде экранда, басқа кез келген техникалық құралдың көмегімен немесе кез келген өзге әдіспен (дыбыстау-бейнелеу туындысына қатысты - олардың реттілігінен тыс жеке кадрларды көрсету) отбасы мүшелері болып табылмайтын адамдар болатын немесе болуы мүмкін орындарда көрсету;
18) көшірмелеу (репрографиялық қайта шығару) - жазбаша және басқа да графикалық туындылар түпнұсқаларының немесе көшірмелерінің фотокөшірме жолымен немесе басып шығарудан өзге басқа да техникалық құралдар арқылы кез келген мөлшерде және нысанда бір немесе одан да көп данасын факсимильдік қайта шығару. Репрографиялық қайта шығаруға аталған көшірмелерді электрондық (цифрлық көшірмелерін қоса), оптикалық немесе машинамен оқылатын өзге де нысанда сақтау немесе қайта шығару кірмейді;
19) қайта шығару - туындылардың немесе сабақтас құқықтар объектілерінің бір немесе одан да көп тұрақты немесе уақытша даналарын кез келген әдіспен және кез келген нысанда, толық немесе ішінара, тікелей немесе жанама түрде дайындау. Дыбыс- немесе бейнежазбаны дайындау, екі өлшемдік немесе үш өлшемдік туындының бір немесе одан да көп даналарын дайындау, сондай-ақ туындыларды немесе сабақтас құқықтар объектілерін кез келген материалдық нысанда кез келген тұрақты немесе уақытша сақтау қайта шығару түрлері болып табылады;

13) доведение до всеобщего сведения - сообщение объектов авторского права и (или) смежных прав по проводам или средствами беспроволочной связи, при котором публика может осуществлять доступ к ним из любого места и в любое время по ее собственному выбору (в интерактивном режиме);
14) опубликование - предложение публике с согласия автора либо иного правообладателя на объекты авторского или смежных прав экземпляров произведения, записи исполнения или фонограммы в количестве, удовлетворяющем разумные потребности публики;
15) сообщение для всеобщего сведения по кабелю - сообщение произведения, фонограммы, исполнения, передачи организаций эфирного или кабельного вещания для всеобщего сведения посредством кабеля, провода, оптического волокна или с помощью аналогичных средств;
16) публичное исполнение - исполнение произведения посредством декламации, игры, танца или каким-либо иным образом, в том числе с помощью технических средств, в местах, где присутствуют или могут присутствовать лица, не являющиеся членами семьи;
17) публичный показ - показ оригинала или экземпляра произведения непосредственно или в виде слайда, кино-, телекадра на экране с помощью любого другого технического средства или любым иным способом (в отношении аудиовизуального произведения - показ отдельных кадров вне их последовательности) в местах, где присутствуют или могут присутствовать лица, не являющиеся членами семьи;
18) репродуцирование (репрографическое воспроизведение) - факсимильное воспроизведение в любом размере и форме одного или более экземпляров оригиналов или копий письменных и других графических произведений посредством фотокопирования или с помощью других технических средств, иных, чем издание. Репрографическое воспроизведение не включает в себя хранение или воспроизведение указанных копий в электронной (включая цифровую), оптической или иной машиночитаемой форме;
19) воспроизведение - изготовление одного или более постоянных или временных экземпляров произведений или объектов смежных прав любым способом и в любой форме, полностью или частично, непосредственно или косвенно. Видами воспроизведения являются: изготовление звуко- или видеозаписи, изготовление одного или более экземпляров двухмерного или трехмерного произведения, а также любое постоянное или временное хранение произведений или объектов смежных прав в любой материальной форме;

20) құқық иеленуші - авторлық құқыққа қатысты автор (оның мұрагерлері), сабақтас құқықтарға қатысты орындаушы (оның мұрагерлері), фонофаммаларды жасаушы, эфирлік немесе кәбілдік хабар беру ұйымы, сондай-ақ шарт бойынша немесе осы Заңда көзделген өзге де негіз бойынша туындыны және (немесе) сабақтас құқықтар объектілерін пайдалануға айрықша құқық алған өзге де жеке немесе заңды тұлғалар;
21) құқықтарды басқару жөніндегі ақпарат - туындыны, туынды авторын, орындаушыны, орындаушының орындаушылығын, фонограмма жасаушыны, фонограмманы, туындыға, орындаушылыққа немесе фонограммаға немесе туындыны, орындаушылықты немесе фонограмманы пайдалану шарттары туралы ақпаратқа қайсыбір құқық иеленушіні бірдейлендіретін ақпарат. Ақпараттың кез келген элементі туындының, жазып алынған орындаушылықтың немесе фонограмманың данасына қоса берілетін, не жалпы жұрттың назарына туындыны хабарлауға немесе жазып алынған орындаушылықты немесе фонофамманы хабарлауға және (немесе) жеткізуге байланысты пайда болатын кезде осындай ақпарат берілген кез келген цифрлар немесе кодтар да құқықтарды басқару жөніндегі ақпарат деп ұғынылады;
22) құрамдас туынды - материалдарды іріктеп алу және (немесе) орналастыру бойынша шығармашылық қызметтің нәтижесін білдіретін туындылар мен басқа да материалдардың жинағы (энциклопедия, антология, деректер базасы);
23) орындау - туындыны, фонограмманы, орындаушылықты, қойылымды тікелей орындалатын ойын, ән, би арқылы немесе қандай да бір техникалық құралдардың (телерадио хабарлары, кәбілдік телевизия және басқалары) көмегімен көрсету. Дыбыстау-бейнелеу туындысының кадрларын реті бойынша дыбыспен сүйемелдеп немесе сүйемелдемей көрсету;
24) орындаушы - актер, әнші, музыкант, биші немесе рөлде ойнайтын, ән салатын, оқитын, мәнерлеп оқитын, музыкалық аспапта ойнайтын, интерпретациялайтын немесе әдебиет және (немесе) өнер туындыларын (соның ішінде эстрадалық, цирк немесе қуыршақ нөмірлерін) немесе халық шығармашылығы туындыларын қандай да бір өзгедей жолмен орындайтын басқа да адам, сондай-ақ спектакльді қоюшы-режиссер және дирижер;
25) пайдаланушы - авторлық құқық және сабақтас құқықтар объектілерін пайдалануды жүзеге асыратын немесе ұйымдастыратын жеке немесе заңды тұлға;
26) прокатқа (жалға) беру - туындының немесе фонограмманың данасын тікелей немесе жанама коммерциялық пайда табу мақсатында уақытша пайдалануға беру;
27) сабақтас құқықтар - орындаушының, фонофамма жасаушының, эфирлік және кәбілдік хабар тарату ұйымының мүліктік құқықтары және орындаушының жеке мүліктік емес құқықтары;

20) правоообладатель - автор (его наследники) в отношении авторских прав, исполнитель (его наследники), производитель фонограмм, организация эфирного или кабельного вещания в отношении смежных прав, а также иные физические или юридические лица, получившие исключительное право на использование произведения и (или) объекта смежных прав по договору или иному основанию, предусмотренному настоящим Законом;
21) информация об управлении правами - информация, которая идентифицирует произведение, автора произведения, исполнителя, исполнение исполнителя, производителя фонограммы, фонограмму, обладателя какого-либо права на произведение, исполнение или фонограмму или информацию об условиях использования произведения, исполнения или фонограммы. Под информацией об управлении правами также понимаются любые цифры или коды, в которых предоставлена такая информация, когда любой из этих элементов информации приложен к экземпляру произведения, записанного исполнения или фонограммы либо появляется в связи с сообщением произведения или сообщением и (или) доведением записанного исполнения или фонограммы для всеобщего сведения;
22) составное произведение - сборник (энциклопедия, антология, база данных) произведений и других материалов, представляющих собой по подбору и (или) расположению материалов результат творческой деятельности;
23) исполнение - представление произведения, фонограммы, исполнения, постановки посредством игры, пения, танца в живом исполнении или с помощью каких-либо технических средств (телерадиовещание, кабельное телевидение и другое). Показ кадров аудиовизуального произведения в их последовательности с сопровождением или без сопровождения звуком;
24) исполнитель - актер, певец, музыкант, танцор или иное лицо, которое играет роль, поет, читает, декламирует, играет на музыкальном инструменте, интерпретирует или иным образом исполняет произведения литературы и (или) искусства (в том числе эстрадный, цирковой или кукольный номер) или произведения народного творчества, а также режиссер-постановщик спектакля и дирижер;
25) пользователь - физическое или юридическое лицо, осуществляющее или организующее использование объектов авторского права и смежных прав;
26) сдача в прокат (внаем) - предоставление экземпляра произведения или фонограммы во временное пользование в целях извлечения прямой или косвенной коммерческой выгоды;
27) смежные права - имущественные права исполнителя, производителя фонограммы, организации эфирного и кабельного вещания и личные неимущественные права исполнителя;

28) сәндік-қолданбалы өнер туындысы - көркем кәсіпшілік туындысын немесе өнеркәсіптік әдіспен дайындалған туындыны қоса алғанда, іс жүзінде пайдаланылатын заттарға көшірілген екі өлшемді немесе үш өлшемді өнер туындысы;
29) спектакльді қоюшы-режиссер - театр, цирк, қуыршақ, эстрада спектаклін немесе өзге де спектакль (көрсетілім) қойылымын жүзеге асырған адам;
30) туындыны аудару - шығарманы түпнұсқа шығарманың тілінен басқа тілде білдіру. Бұл ретте аударма дұрыс және түпнұсқа туындының мазмұнын да, стилін де бұрмаламайтын болуға тиіс;
31) туындының данасы - туындының кез келген материалдық нысанда дайындалған көшірмесі;
32) туындыны жариялау - туындыны жариялау, көпшілікке көрсету, көпшілік алдында орындау, жалпыжұрттың назарына жеткізу арқылы және өзге де әдістермен оған көпшіліктің алғаш рет қолын жеткізетін іс-әрекетті автордың келісімімен жүзеге асыру;
33) туындыны өңдеу - түпнұсқа туындыны бір жанрдан екінші жанрға өзгерту. Бұл ретте түпнұсқа туындыны сахналау, қою және аранжировка жасау туындыны өңдеу түрлері болып табылады;
34) туынды шығарма - басқа туындыны шығармашылықпен өңдеу нәтижесінде жасалған туынды;
35) уәкілетті орган - авторлық құқық және сабақтас құқықтар саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
36) фонограмма - орындаушылықтардың немесе өзге де дыбыстардың дыбыстық жазбасы, сондай-ақ дыбыстау-бейнелеу туындысына енгізілген жазбаны қоспағанда, дыбыстарды кез келген нысанда беру;
37) фонограмманың данасы - фонограммадан тікелей немесе жанама түрде дайындалған және осы фонограммада жазылған барлық дыбыстарды немесе дыбыстардың бөлігін қамтитын кез келген материалдық жеткізгіштегі фонограмма көшірмесі;
38) фонограмма шығарушы - қайсыбір орындаушылықты немесе өзге де дыбыстардың тұңғыш дыбыс жазбасы үшін бастамашылық пен жауапкершілікті мойнына алған жеке немесе заңды тұлға.
39) халық шығармашылығы туындысы - дәстүрлі көркемдік мұраларға (халық ертегілері, халық поэзиясы, халық әндері, халық аспаптық музыкасы, халық билері мен пьесалары, халықтық салт-жоралғылардың көркемдік нысандары және басқалар) тән элементтерді қамтитын туынды;
40) ЭЕМ-ге арналған бағдарлама - табиғатына орай ЭЕМ-ге арналған бағдарлама олардың неғұрлым кейінірек кезеңдегі нәтижесі болып табылатын дайындық материалдарын қоса алғанда, машинада оқылатын материалдық жеткізгішке жазу кезінде ЭЕМ-мен белгілі бір міндеттерді орындау немесе нәтижеге қол жеткізу қамтамасыз етілетін сөздер, схемалар немесе бейнелеудің өзге де кез келген түрінде бейнеленген командалар жиынтығы;

28) произведение декоративно-прикладного искусства - двухмерное или трехмерное произведение искусства, перенесенное на предметы практического пользования, включая произведение художественного промысла или произведение, изготовленное промышленным способом;
29) режиссер-постановщик спектакля - лицо, осуществившее постановку театрального, циркового, кукольного, эстрадного или иного спектакля (представления);
30) перевод произведения - выражение произведения на языке, отличном от языка оригинального произведения. При этом перевод должен быть достоверным и не искажающим ни содержание, ни стиль оригинального произведения;
31) экземпляр произведения - копия произведения, изготовленная в любой материальной форме;
32) обнародование произведения - осуществление с согласия автора действия, которое впервые делает произведение доступным публике посредством его опубликования, публичного показа, публичного исполнения, доведения до всеобщего сведения и иными способами;
33) переработка произведения - изменение оригинального произведения из одного жанра в другой. При этом видами переработки произведения являются инсценировка, постановка и аранжировка оригинального произведения;
34) производное произведение - произведение, которое создано в результате творческой переработки другого произведения;
35) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий руководство в области авторского права и смежных прав;
36) фонограмма - звуковая запись исполнений или иных звуков, а также представление звуков в любой форме, за исключением записи, включенной в аудиовизуальное произведение;
37) экземпляр фонограммы - копия фонограммы на любом материальном носителе, изготовленная непосредственно или косвенно с фонограммы и включающая все звуки или часть звуков, зафиксированных в этой фонограмме;
38) производитель фонограммы - физическое или юридическое лицо, взявшее на себя инициативу и ответственность за первую звуковую запись какого-либо исполнения или иных звуков;
39) произведение народного творчества - произведение, включающее характерные элементы традиционного художественного наследия (народные сказки, народная поэзия, народные песни, инструментальная народная музыка, народные танцы и пьесы, художественные формы народных обрядов и другое);
40) программа для ЭВМ - набор команд, выраженный в виде слов, схем или в любой иной форме выражения, при записи которого на машиночитаемый материальный носитель обеспечивается выполнение или достижение ЭВМ определенной задачи или результата, включая подготовительные материалы, природа которых такова, что программа для ЭВМ является их результатом на более поздней стадии;

41) ЭЕМ-ге арналған бағдарламаны қайта құрастыру - ЭЕМ-ге арналған бағдарламаның құрылымын зерттеу және кодын белгілеу мақсатында объектілік кодты бастапқы мәтінге өзгертуді қамтитын техникалық тәсіл;
42) ЭЕМ-ге немесе деректер базасына арналған бағдарламаны түрлендіру (өңдеу) - ЭЕМ-ге немесе деректер базасына арналған бағдарламаның бейімделуге жатпайтын кез келген өзгерістері;
43) ЭЕМ-ге немесе деректер базасына арналған бағдарламаны бейімдеу - ЭЕМ-ге немесе деректер базасына арналған бағдарламаның пайдаланушының нақты техникалық құралдарында немесе пайдаланушының нақты бағдарламаларының басқаруымен жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында ғана жүзеге асырылатын ЭЕМ-ге немесе деректер базасына арналған бағдарламаға өзгерістер енгізу;
44) эфирге беру - туындыларды, орындаушылықтарды, қойылымдарды, фонограммаларды, эфирлік немесе кәбілдік хабар тарату ұйымдарының хабарларын (көрсетуді немесе орындауды қоса алғанда) радио немесе телевизия арқылы (кәбілдік телевизияны қоспағанда) беру жолымен жалпы жұрттың назарына хабарлау. Туындыларды, орындаушылықтарды, қойылымдарды, фонограммаларды, эфирлік немесе кәбілдік хабар тарату ұйымдарының хабарларын жерсерік арқылы эфирге беру кезінде жердегі станциядан жерсерікке сигналдар қабылдау және жерсеріктен сигналдар беру эфирге беру деп түсініледі, солар арқылы туындыларды, орындаушылықтарды, қойылымдарды, фонограммаларды, эфирлік немесе кәбілдік хабар тарату ұйымдарының хабарларын көпшіліктің нақты қабылдауына қарамастан жалпы жұрттың назарына жеткізу мүмкін болады. Егер көпшілікке кодты ажырату құралдарын эфирлік хабар тарату ұйымы берсе немесе соның рұқсаты бойынша берілсе, код белгіленген сигналдарды беру эфирге беру болып табылады;
45) эфирге кейінгі беру - бұрын эфирде берілген немесе кәбіл бойынша жалпы жұрттың назарына хабарланған шығармаларды немесе сабақтас құқықтар объектілерін қайталап беру;
46) эфирлік немесе кәбілдік хабар тарату ұйымының хабары - эфирлік немесе кәбілдік хабар тарату ұйымының өзі жасаған, сондай-ақ соның қаражаты есебінен соның тапсырысы бойынша басқа ұйым жасаған хабар.";
2) 14-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Егер жұмыс беруші мен автор арасындағы шартта өзгеше көзделмесе, қызметтік туындыны пайдалануға айрықша мүліктік құқықты жұмыс беруші иеленеді.";
4-тармақ алып тасталсын;
3) 16-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:
"10-1) туындыны жалпы жұрттың назарына жеткізу (жалпы жұрттың назарына жеткізу құқығы);";
6-тармақта "және құқық иеленушінің" деген сөздер "немесе өзге құқық иеленушінің" деген сөздермен ауыстырылсын;

41) декомпилирование программы для ЭВМ - технический прием, включающий преобразование объектного кода в исходный текст в целях изучения структуры и кодирования программы для ЭВМ;
42) модификация (переработка) программы для ЭВМ или базы данных - любые изменения программы для ЭВМ или базы данных, не являющиеся адаптацией;
43) адаптация программы для ЭВМ или базы данных - внесение изменений в программы для ЭВМ или базы данных, осуществляемое исключительно в целях обеспечения функционирования программы для ЭВМ или базы данных на конкретных технических средствах пользователя или под управлением конкретных программ пользователя;
44) передача в эфир - сообщение произведений, исполнений, постановок, фонограмм, передач организаций эфирного или кабельного вещания для всеобщего сведения (включая показ или исполнение) посредством их передачи по радио или телевидению (за исключением кабельного телевидения). При передаче произведений, исполнений, постановок, фонограмм, передач организаций эфирного или кабельного вещания в эфир через спутник под передачей в эфир понимаются прием сигналов с наземной станции на спутник и передача сигналов со спутника, посредством которых произведения, исполнения, постановки, фонограммы, передачи организаций эфирного или кабельного вещания могут быть доведены до всеобщего сведения независимо от фактического приема их публикой. Передача кодированных сигналов является передачей в эфир, если средства декодирования предоставляются публике организацией эфирного вещания или с ее согласия;
45) последующая передача в эфир - передача ранее переданных в эфир или сообщенных для всеобщего сведения по кабелю произведений или объектов смежных прав;
46) передача организации эфирного или кабельного вещания - передача, созданная самой организацией эфирного или кабельного вещания, а также по ее заказу за счет ее средств другой организацией.";
2) в статье 14:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Исключительные имущественные права на использование служебного произведения принадлежат работодателю, если иное не предусмотрено в договоре между ним и автором.";
пункт 4 исключить;
3) в статье 16:
пункт 2 дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
"10-1) доводить произведение до всеобщего сведения (право на доведение до всеобщего сведения);";
в пункте 6 слова "и правообладателя" заменить словами "или иного правообладателя";

4) 18-баптың тақырыбы және 1-тармағы "автордың немесе" деген сөздерден кейін "өзге де" деген сөздермен толықтырылсын;
19-баптың тақырыбы және бірінші абзацы "автордың немесе" деген сөздерден кейін "өзге де" деген сөздермен толықтырылсын;
21-бапта "автордың немесе" деген сөздерден кейін "өзге де" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 25-бапта:
бірінші абзац "автордың немесе" деген сөздерден кейін "өзге де" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақша "авторымен немесе" деген сөздерден кейін "өзге де" деген сөздермен толықтырылсын;
28-баптың 3-тармағы алып тасталсын;
35-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Фонограмма жасаушы, эфирлік және кәбілдік хабар таратушы ұйымдар осы тарауда көзделген құқықтарды орындаушымен, сондай-ақ фонограммаға жазылған не эфирде немесе кабель бойынша берілетін туындының авторымен жасалған шарт бойынша алған құқықтары шегінде жүзеге асырады.";
4-тармақтың бірінші абзацында "жасаушы" деген сөз "шығарушы" деген сөзбен ауыстырылсын;
10) 43-бапта:
1-тармақта:
"олардың" деген сөз алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын ұйымдар ұжымдық басқарудың мынадай:
1) көпшілік алдында орындалуына, эфирде немесе кәбіл бойынша, оның ішінде ретрансляциялау арқылы хабарлауға қатысты жарияланған (мәтіні бар немесе мәтіні жоқ) музыкалық туындыларға және музыкалық-драмалық туындылардың үзінділеріне айрықша құқықтарды басқару;
2) мұндай дыбыстау-бейнелеу туындыларын көпшілік алдында орындау немесе эфир немесе кәбіл бойынша хабарлау үшін сыйақы алуға дыбыстау-бейнелеу туындыларында пайдаланылған (мәтіні бар немесе мәтіні жоқ) музыкалық туындылардың авторы болып табылатын композиторлардың құқықтарын жүзеге асыру;
3) бейнелеу өнерінің туындыларына қатысты қадағалау құқығын басқару;
4) жеке мақсатта фонограммаларды және дыбыстау-бейнелеу туындыларын қайта шығару үшін сыйақы алуға авторлардың, орындаушылардың, фонограммалар және дыбыстау-бейнелеу туындыларын жасаушылардың құқықтарын жүзеге асыру;
5) коммерциялық мақсатта жарияланған фонограммаларды көпшілік алдында орындау, сондай-ақ эфирде немесе кәбіл бойынша хабарлау үшін сыйақы алуға орындаушылардың құқықтарын жүзеге асыру;
6) коммерциялық мақсатта жарияланған фонограммаларды көпшілік алдында орындау, сондай-ақ эфирде немесе кәбіл бойынша хабарлау үшін сыйақы алуға фонограмма жасаушылардың құқықтарын жүзеге асыру;
7) жарияланған туындыларды репрографиялық қайта шығаруды басқару құқығына салаларында құрыла алады.";
2-тармақта "коммерциялық іспен айналысуға, сондай-ақ " деген сөздер алып тасталсын;
5-тармақта "Авторлардың" деген сөз алып тасталсын, "қоғамдық" деген сөз "коммерциялық емес" деген сөздермен ауыстырылсын;

4) заголовок и пункт 1 статьи 18 после слов "автора или" дополнить словом "иного";
5) заголовок и абзац первый статьи 19 после слов "автора или" дополнить словом "иного";
6) в статье 21 после слов "автора или" дополнить словом "иного";
7) в статье 25:
абзац первый после слов "автора или" дополнить словом "иного";
подпункт 2) после слов "автором или" дополнить словом "иным";
8) пункт 3 статьи 28 исключить;
9) в статье 35:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Производитель фонограммы, организации эфирного и кабельного вещания осуществляют права, предусмотренные настоящей главой, в пределах прав, полученных по договору с исполнителем, а также автором записанного на фонограмме либо передаваемого в эфир или по кабелю произведения.";
в абзаце первом пункта 4 слово "Изготовитель" заменить словом "Производитель";
10) в статье 43:
в пункте 1:
слова "управляющие их" заменить словом "управляющие";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Организации, управляющие имущественными правами на коллективной основе, могут создаваться в следующих сферах коллективного управления:
1) управление исключительными правами на обнародованные музыкальные произведения (с текстом или без текста) и отрывки музыкально-драматических произведений в отношении их публичного исполнения, сообщения в эфир или по кабелю, в том числе путем ретрансляции;
2) осуществление прав композиторов, являющихся авторами музыкальных произведений (с текстом или без текста), использованных в аудиовизуальном произведении, на получение вознаграждения за публичное исполнение или сообщение в эфир или по кабелю такого аудиовизуального произведения;
3) управление правом следования в отношении произведения изобразительного искусства;
4) осуществление прав авторов, исполнителей, производителей фонограмм и аудиовизуальных произведений на получение вознаграждения за воспроизведение фонограмм и аудиовизуальных произведений в личных целях;
5) осуществление прав исполнителей на получение вознаграждения за публичное исполнение, а также за сообщение в эфир или по кабелю фонограмм, опубликованных в коммерческих целях;
6) осуществление прав производителей фонограмм на получение вознаграждения за публичное исполнение, а также за сообщение в эфир или по кабелю фонограмм, опубликованных в коммерческих целях;
7) управление правами на репрографическое воспроизведение обнародованных произведений.";
в пункте 2 слова "заниматься коммерческой деятельностью, а также" исключить;
в пункте 5 слово "авторов" исключить, слово "общественных" заменить словом "некоммерческих";

11) 44-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Заңның 43-бабының 3-тармағына сәйкес алынған өкілеттіктер негізінде мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын ұйым туындыларды және сабақтас құқықтар объектілерін пайдаланудың тиісті тәсілдеріне пайдаланушылармен лицензиялық шарттар жасасады. Мұндай лицензиялық шарттардың талаптары бір санаттағы барлық пайдаланушыларға бірдей болуға тиіс. Аталған ұйымдардың оған жеткілікті негіздерсіз пайдаланушыға лицензиялық шарттар жасасудан бас тартуға құқығы жоқ.";
12) 46-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"46-бап. Мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын ұйымдардың міндеттері
1. Мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын ұйымның қызметі мұндай ұйым өкілі болатын авторлық және сабақтас құқықтар иелерінің мүддесіне сай жүзеге асырылады. Бұл мақсатта ұйым:
1) авторлық және сабақтас құқықтардың иелеріне сыйақы төлеумен бірге олардың құқықтарын пайдаланғаны туралы, оның ішінде жиналған сыйақы мөлшері туралы және одан ұсталған сомалар туралы мәліметі бар есептер беріп тұруға;
2) осы Заңның 45-бабындағы 4)-тармақшасының ережелеріне сәйкес жиналған сыйақыны авторлық және сабақтас құқықтардың иелеріне бөлу және төлеу үшін пайдалануға тиіс. Бұл орайда ұйым жиналған сыйақыдан өзінің мұндай сыйақыны жинауға, бөлуге және төлеуге кеткен нақты шығынын өтеуге қажетті соманы, сондай-ақ өзі өкілі болып табылатын авторлық және сабақтас құқықтар иелерінің келісімімен және солардың мүддесіне сай сол ұйым құрған арнайы қорларға жіберілетін соманы ұстап қалуға құқылы;
3) туындыларды және сабақтас құқықтар объектілерін нақты пайдалануына қарай осы тармақтың 2)-тармақшасында аталған соманы шегеріп отырып, жиналған сыйақыны бөлуге және ұдайы төлеп отыруға;
4) құқық иеленушілер туралы, оған басқаруға берілген құқықтар туралы, сондай-ақ авторлық және сабақтас құқықтар объектілері туралы мәліметтер қамтылған тізілімдерді қалыптастыруға тиіс. Мұндай тізілімдерде қамтылған мәліметтер заңға сәйкес құқық иеленушінің келісімінсіз жария етілмейтін мәліметтерді қоспағанда, барлық мүдделі тұлғаларға ұсынылады.
5) авторлық немесе сабақтас құқықтар объектілерінің атауын, автордың немесе өзге де құқық иеленушінің атын қосқанда, оған басқаруға берілген құқықтар туралы ақпаратты WЕВ-сайтта орналастыруға;
6) авторлық құқық және сабақтас құқықтар объектілерін пайдалану үшін сыйақы жинау, бөлу және төлеу функцияларын жүзеге асыратын жер-жерлерде өкілдіктердің болуы туралы ақпаратты WЕВ-сайтта орналастыруға;

11) пункт 2 статьи 44 изложить в следующей редакции:
"2. На основе полномочий, полученных в соответствии с пунктом 3 статьи 43 настоящего Закона, организация, управляющая имущественными правами на коллективной основе, заключает лицензионные договоры с пользователями на соответствующие способы использования произведений и объектов смежных прав. Условия таких лицензионных договоров должны быть одинаковыми для всех пользователей одной категории. Указанные организации не вправе отказать в заключении лицензионных договоров пользователю без достаточных на то оснований.";
12) статью 46 изложить в следующей редакции:
"Статья 46. Обязанности организаций, управляющих
имущественными правами на коллективной основе
1. Деятельность организации, управляющей имущественными правами на коллективной основе, осуществляется в интересах обладателей авторских и смежных прав, представляемых такой организацией. В этих целях организация обязана:
1) одновременно с выплатой вознаграждения представлять обладателям авторских и смежных прав отчеты, содержащие сведения об использовании их прав, в том числе о размере собранного вознаграждения и об удержанных из него суммах;
2) использовать собранное в соответствии с положениями подпункта 4) статьи 45 настоящего Закона вознаграждение для распределения и выплаты обладателям авторских и смежных прав. При этом организация вправе вычитать из собранного вознаграждения суммы на покрытие своих фактических расходов по сбору, распределению и выплате такого вознаграждения, а также суммы, которые направляются в специальные фонды, создаваемые этой организацией с согласия и в интересах представляемых ею обладателей авторских и смежных прав;
3) распределять и регулярно выплачивать собранные суммы вознаграждения за вычетом сумм, указанных в подпункте 2) настоящего пункта, пропорционально фактическому использованию произведений и объектов смежных прав;
4) формировать реестры, содержащие сведения о правообладателях, о правах, переданных ей в управление, а также об объектах авторских и смежных прав. Сведения, содержащиеся в таких реестрах, предоставляются всем заинтересованным лицам, за исключением сведений, которые в соответствии с законом не могут разглашаться без согласия правообладателя;
5) размещать на WEB-сайте информацию о правах, переданных ей в управление, включая наименование объекта авторских или смежных прав, имя автора или иного правообладателя;
6) размещать на WEB-сайте информацию о наличии представителей на местах, осуществляющих функции по сбору, распределению и выплате вознаграждения за использование объектов авторского права и смежных прав;

7) мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын ұйымдардың қызметі туралы пайдаланушыларды ақпараттандыру мақсатында WЕВ-сайт құруға міндетті.
2. Осы Заңның 45-бабының 4)-тармақшасында көзделген сыйақы жинауына қатысты мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын ұйымдардың өкілеттік бермеген авторлық және сабақтас құқықтар иелері жүргізілген бөлуге сәйкес ұйымнан өздеріне тиесілі сыйақының төленуін талап етуге, сондай-ақ бұл ұйым пайдаланушыларға берген рұқсаттардан өз туындылары мен сабақтас құқықтар объектілерін шығарып тастауға құқылы.";
13) мынадай мазмұндағы 46-1, 46-2-баптармен толықтырылсын:
"46-1-бап. Мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын ұйымдарды аккредиттеу
1. Мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын ұйым осы Заңның 43-бабының 1-тармағында көзделген ұжымдық басқару салаларындағы қызметті жүзеге асыруға уәкілетті органда аккредиттеу туралы куәлік алуға құқылы.
2. Аккредиттеу осы Заңның 43-бабының 1-тармағында көзделген салалардың әрқайсысы бойынша бөлек жүргізіледі.
Мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын ұйым осы Заңның 43-бабының 1-тармағында көрсетілген ұжымдық басқарудың бір, екі және одан да көп салаларында қызметті жүзеге асыруға аккредиттеу туралы куәлікті ала алады.
Аккредиттеу туралы куәлікті алған мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын ұйым құқықтарын басқару туралы шарт жасасқан құқық иелерімен қатар мұндай шарт жасаспаған құқық иелері үшін де сыйақы жинауды жүзеге асыруға құқылы.
46-2-бап. Мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын ұйымдарды аккредиттеуді жүргізу тәртібі
1. Мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын ұйымдарды аккредиттеу ерікті болып табылады және осы Заңға сәйкес мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын ұйымдардың өтінішінің негізінде уәкілетті орган жүзеге асырады.
2. Мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын уәкілетті орган жанындағы аккредиттеу ұйымдары мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын Акредиттеу ұйымдары жөніндегі комиссияның қорытындысы негізінде (бұдан әрі - аккредиттеу жөніндегі комиссия) уәкілетті органмен жүзеге асырылады.
3. Акредиттеу жөніндегі комиссияның құрамы мен ережесі уәкілетті органмен бекітіледі.
Аккредиттеу жөніндегі комиссияның отырысы өтетін күн туралы ақпаратты уәкілетті орган Қазақстан Республикасының барлық аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарында және оның ресми WЕВ-сайтында аккредиттеу жөніндегі комиссияның отырысы өтетін күнге дейін 60 күнтізбелік күннен кешіктірмей жариялайды.

7) создать WEB-сайт в целях информирования пользователей о деятельности организации, управляющей имущественными правами на коллективной основе.
2. Обладатели авторских и смежных прав, не предоставившие полномочий организации, управляющей имущественными правами на коллективной основе, в отношении сбора вознаграждения, предусмотренного в подпункте 4) статьи 45 настоящего Закона, вправе потребовать от нее выплатить причитающееся им вознаграждение в соответствии с произведенным распределением, а также исключить свои произведения и объекты смежных прав из разрешений, предоставляемых этой организацией пользователям.";
13) дополнить статьями 46-1, 46-2 следующего содержания:
"Статья 46-1. Аккредитация организаций, управляющих имущественными правами на коллективной основе
1. Организация, управляющая имущественными правами на коллективной основе, вправе получить свидетельство об аккредитации в уполномоченном органе на осуществление деятельности в сферах коллективного управления, предусмотренных пунктом 1 статьи 43 настоящего Закона.
2. Аккредитация проводится по каждой из сфер, предусмотренных пунктом 1 статьи 43 настоящего Закона, отдельно.
Организация, управляющая имущественными правами на коллективной основе, может получить свидетельство об аккредитации на осуществление деятельности в одной, двух и более сферах коллективного управления, указанных в пункте 1 статьи 43 настоящего Закона.
Организация, управляющая имущественными правами на коллективной основе, получившая свидетельство об аккредитации, вправе наряду с управлением правами тех правообладателей, с которыми она заключила договоры об управлении правами, осуществлять сбор вознаграждения для тех правообладателей, с которыми такие договоры не заключены.
Статья 46-2. Порядок проведения аккредитации организаций, управляющих имущественными правами на коллективной основе
1. Аккредитация организаций, управляющих имущественными правами на коллективной основе, является добровольной и осуществляется уполномоченным органом на основании заявления организации, управляющей имущественными правами на коллективной основе, в соответствии с настоящим Законом.
2. Аккредитация организации, управляющей имущественными правами на коллективной основе, осуществляется уполномоченным органом на основании заключения Комиссии по аккредитации организаций, управляющих имущественными правами на коллективной основе (далее - комиссия по аккредитации).
3. Состав и положение о комиссии по аккредитации, утверждается уполномоченным органом.
Информация о дате проведения заседания комиссии по аккредитации размещается уполномоченным органом в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, и на его WEB-сайте не позднее чем за 60 календарных дней до даты проведения заседания комиссии по аккредитации.

4. Аккредиттеу алу үшін өтініш беруші уәкілетті органға жазбаша түрде өтініш жібереді. Өтініш аккредиттеу жөніндегі комиссияның отырысы өтетін күнге дейін 30 күнтізбелік күннен кешіктірілмей жіберілуге тиіс.
5. Өтініште:
1) өтініш берушінің атауы, оның орналасқан жері;
2) осы Заңның 43-бабының 1-тармағында көзделген, өтініш беруші аккредиттеу алуға ниеті бар ұжымдық басқару саласы көрсетіледі.
6. Өтінішке:
1) құрылтай құжаттарының нотариаттық куәландырылған көшірмелері;
2) өтініш берушінің бухгалтерлік есебінің шынайылығын растайтын аудиторлық қорытынды қоса берілген өтініш берудің алдындағы соңғы есептік күнге бухгалтерлік теңгерімнің өтініш беруші куәландырған көшірмесі;
3) өтініш беруші құжаттарды бергеннен кейін қолданылу мерзімі бір жылдан кейін аяқталатын құқықтарды басқару жөніндегі өкілеттіктерді беру туралы құқық иеленушімен жасалған шарттар (құқық иеленушінің тегі, аты, әкесінің аты, шарттың деректемелері, басқаруға берілген құқықтардың санаты, құқықты пайдалану аумағы);
осыған ұқсас шетелдік ұйымдармен өтініш берушінің өзара өкілдігінің мүддесі;
авторлық құқық және сабақтас құқықтар объектілерін пайдалану үшін сыйақы жинау, бөлу және төлеу функцияларын жүзеге асыратын жер-жерлерде өкілдіктердің болуы;
осы Заңның 46-бабының 1-тармағы 4) тармақшасына сәйкес ұйым қалыптастырған тізілімнің болуы;
өтініш берушінің WЕВ-сайты туралы өтініш беруші куәландырған мәлімет;
4) ұсынылған құжаттардың өтініш беруші куәландырған тізімдемесі қоса беріледі.
7. Уәкілетті орган өтініштерді қабылдайды және өтініштерді тіркеу журналында нөмір беріп және қабылдау күнін көрсетіп, олардың есебін жүргізеді.
Уәкілетті орган өтініштерді қабылдау аяқталған соң мәліметтердің толықтығын және шынайылылығын тексеруді жүзеге асырады және аккредиттеу жөніндегі комиссияның отырысына алдын ала қорытынды жасайды.
8. Комиссия отырысы, егер отырысқа оның мүшелерінің кемінде жартысы қатысса, шешім қабылдауға құқылы. Комиссия шешімі отырысқа қатысқан комиссия мүшелерінің басым даусымен қабылданады. Егер дауыстар тең болса, комиссия төрағасы шешуші дауысқа ие болады.
Комиссия мүшелеріне сырттай дауыс беруді жүргізу арқылы шешім қабылдауына және өз өкілеттіктерін басқа адамға беруіне жол берілмейді.
9. Аккредиттеу жөніндегі комиссия отырысының қорытындысы бойынша уәкілетті орган отырыс аяқталған күннен кейін 5 күннен кешіктірмейтін мерзімде аккредиттеу туралы шешім қабылдайды және өтініш берушіге 5 жыл мерзімге аккредиттеу туралы куәлік береді.
Уәкілетті орган:

4. Для получения аккредитации заявитель направляет в уполномоченный орган заявление в письменном виде. Заявление должно быть направлено не позднее 30 календарных дней до даты проведения заседания комиссии по аккредитации.
5. В заявлении указываются:
1) наименование заявителя, его место нахождения;
2) сфера коллективного управления, предусмотренная пунктом 1 статьи 43 настоящего Закона, в которой заявитель намерен получить аккредитацию.
6. К заявлению прилагаются:
1) нотариально заверенные копии учредительных документов;
2) заверенная заявителем копия бухгалтерского баланса на последнюю отчетную дату, предшествующую подаче заявления, с приложением аудиторского заключения, подтверждающего достоверность бухгалтерской отчетности заявителя;
3) заверенные заявителем сведения о:
договорах, заключенных с правообладателями, о передаче полномочий по управлению правами, срок действия которых истекает не ранее чем через год после подачи документов заявителем (фамилия, имя, отчество правообладателя, реквизиты договора, категория прав, переданных в управление, территория использования прав);
взаимном представительстве интересов заявителя с аналогичными иностранными организациями;
наличии представителей на местах, осуществляющих функции по сбору, распределению и выплате вознаграждения за использование объектов авторского права и смежных прав;
наличии реестра, формируемого организацией в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 46 настоящего Закона;
WEB-сайте заявителя;
4) заверенная заявителем опись представленных документов.
7. Уполномоченный орган принимает заявление и ведет их учет в журнале регистрации заявлений с присвоением номера и указанием даты приема.
Уполномоченный орган после окончания приема заявлений осуществляет проверку полноты и достоверности сведений и составляет предварительное заключение на заседание комиссии по аккредитации.
8. Заседание комиссии правомочно принимать решение, если в заседании участвует не менее половины ее членов. Решение комиссии принимается большинством голосов присутствующих на заседании членов комиссии. Если голоса разделятся поровну, решающий голос имеет председатель комиссии.
Принятие решения членами комиссии путем проведения заочного голосования и делегирования своих полномочий иным лицам не допускается.
9. По итогам заседания комиссии по аккредитации уполномоченный орган в срок не позднее 5 рабочих дней после даты завершения заседания принимает решение об аккредитации и выдает заявителю свидетельство об аккредитации сроком на 5 лет.
Уполномоченный орган принимает решение об отказе в аккредитации в случаях:

1) осы баптың 6-тармағында көзделген құжаттар ұсынбаған;
2) ұсынылған құжаттарда қамтылған мәліметтер толық болмаған жағдайларда аккредиттеуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
10. Мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын ұйымдарды аккредиттеуден бас тарту туралы шешімге заңнамада белгіленген тәртіппен шағым берілуі мүмкін.
11. Аккредиттелген ұйымдар туралы ақпаратты уәкілетті орган оның WЕВ-сайтында орналастырады.
12. Мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын ұйымдар таратылған жағдайда тиісті ақпаратты ұсынады және уәкілетті органға мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын акредиттелген ұйымды тарату туралы шешім қабылданған күннен бастап бір ай мерзімде аккредиттеу туралы куәлікті уәкілетті органға қайтарады.
13. Қайта тіркелген не қайта ұйымдастырылған жағдайда, аккредиттелген ұйым көрсетілген мәліметті растайтын құжаттарды қоса бере отырып, қайта тіркеу не қайта ұйымдастыру туралы уәкілетті органға он жұмыс күні ішінде жазбаша хабарлайды.
Уәкілетті орган өтініш берушінің жазбаша хабарламасын алған сәттен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей аккредиттеу туралы куәлікті береді.
14. Аккредиттеу туралы куәлік жоғалған жағдайда уәкілетті орган мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын ұйымның жазбаша өтініші бойынша он жұмыс күні ішінде аккредиттеу туралы куәліктің телнұсқасын береді.";
14) 47-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жыл сайын, есептік кезеңнен кейінгі жылдың 31 наурызынан кешіктірмей, уәкілетті органға жиналған және аударылған сыйақының мөлшері, және ұйымның шығыстарын жабуға одан ұсталған сомалар туралы есепті жіберуге міндетті.";
2-тармақта "қоғамдық бірлестіктер туралы" деген сөздер "коммерциялық емес ұйымдар туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) мынадай мазмұндағы 47-1-баппен толықтырылсын:
"47-1-бап. Мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын ұйымдарды аккредиттеу туралы куәлікті кері қайтарып алу
Мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын ұйымдарды аккредиттеу туралы куәлікті уәкілетті орган:
1) құжаттарда аккредиттеу туралы шешім қабылдауға негіз болған шынайы емес мәліметтерді анықталған;
2) уәкілетті органға белгіленген мерзімде аккредиттелген ұйымның қызметі туралы жыл сайынғы есепті ұсынбаған;
3) аккредиттелген ұйым аккредиттеуден өз еркімен бас тартуы туралы өтінішті ұсынған;
4) осы Заңның 46-2-бабы 12-тармағымен көзделген жағдайларда;

1) не представления документов, предусмотренных пунктом 6 настоящей статьи;
2) не полноты сведений, содержащихся в представленных документах.
10. Решение об отказе в аккредитации организации, управляющей имущественными правами на коллективной основе, может быть обжаловано в установленном законодательством порядке.
11. Информация об аккредитованных организациях размещается уполномоченным органом на его WEB-сайте.
12. В случае ликвидации, аккредитованная организация, управляющая имущественными правами на коллективной основе, представляет в уполномоченный орган соответствующую информацию и возвращает в уполномоченный орган свидетельство об аккредитации в месячный срок со дня принятия решения о ликвидации организации, управляющей имущественными правами на коллективной основе.
13. В случае перерегистрации либо реорганизации, аккредитованные организации письменно уведомляют уполномоченный орган о перерегистрации либо реорганизации с приложением документов, подтверждающих указанные сведения, в течении десяти рабочих дней.
Уполномоченный орган не позднее десяти рабочих дней с момента получения письменного уведомления заявителя выдает свидетельство об аккредитации.
14. В случае утери свидетельства об аккредитации уполномоченный орган по письменному заявлению организации, управляющей имущественными правами на коллективной основе, в течение десяти рабочих дней выдает дубликат свидетельства об аккредитации.";
14) в статье 47:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Ежегодно, не позднее 31 марта года, следующего за отчетным, направлять в уполномоченный орган отчет о размерах собранного и перечисленного вознаграждения, и об удержанных из него суммах на покрытие расходов организации.";
в пункте 2 слова "об общественных объединениях" заменить словами "о некоммерческих организациях";
15) дополнить статьей 47-1 следующего содержания:
"Статья 47-1. Отзыв свидетельства об аккредитации организаций, управляющих имущественными правами на коллективной основе
Свидетельство об аккредитации организаций, управляющих имущественными правами на коллективной основе, может быть отозвано уполномоченным органом в случае:
1) выявления недостоверных сведений в документах, послуживших основанием для принятия решения об аккредитации;
2) непредставления в установленный срок в уполномоченный орган ежегодного отчета о деятельности аккредитованной организации;
3) представления аккредитованной организацией заявления о добровольном отказе от аккредитации;
4) в случаях, предусмотренных пунктом 12 статьи 46-2 настоящего Закона;

5) уәкілетті органға аккредиттелген ұйымның қызметі туралы көрінеу жалған мәліметті қамтитын жыл сайынғы есепті ұсынған жағдайда қайтарып алуы мүмкін.";
16) 48-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"48-бап. Авторлық және сабақтас құқықтардың бұзылуы
1. Осы Заңда көзделген авторлық және сабақтас құқықтарды бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес азаматтық, қылмыстық және әкімшілік жауаптылық туындайды.
2. Туындыларға немесе сабақтас құқықтар объектілеріне қатысты:
1) автордың немесе өзге де құқық иеленушінің рұқсатынсыз авторлық құқық және сабақтас құқықтарды қорғаудың техникалық құралдарын қолдану арқылы белгіленген туындыларды немесе сабақтас құқықтар объектілерін пайдалануға шектеулерді алуға бағытталған іс-әрекеттерді жүзеге асыруға;
2) егер мұндай іс-әрекеттер нәтижесінде авторлық құқықты және сабақтас құқықтарды қорғаудың техникалық құралдарын пайдалану мүмкін болмаған не осы техникалық құралдар аталған құқықтардың тиісті қорғалуын қамтамасыз ете алмаған жағдайда олардан пайда табу мақсатында пайдалануға не қызмет көрсетуге кез келген құрылғыны немесе оның компоненттерін дайындауға, таратуға, прокатқа (жалға) беруге, уақытша пайдалануға беруге, импорттауға, жарнамалауға;
3) автордың немесе өзге де құқық иеленушінің рұқсатынсыз авторлық құқықтарды басқару туралы ақпаратты жоюға немесе өзгертуге;
4) автордың немесе өзге де құқық иеленушінің рұқсатынсыз құқықтарды басқару туралы ақпараттың жойылуына немесе өзгертілуіне қатысты туындыларды қайта шығаруға, таратуға, тарату мақсатында импорттауға, көпшілік алдында орындауға, эфирде немесе кәбіл бойынша хабарлауға, жалпы жұрттың назарына жеткізуге жол берілмейді.".
2. 1999 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Патент  заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 20, 718-құжат; 2004 ж., N 17, 100-құжат, 2005 ж., N 21-22, 87-құжат, 2007 ж., N 5-6, 37-құжат):
1) 10-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"10-бап. Патент иеленуші
1. Қорғау құжаты:
1) өнеркәсіптік меншік объектісінің авторына (авторларына);
2) осы баптың 2-тармағында көзделген реттерде, жұмыс берушіге;
3) олардың құқықтық мирасқорына (құқықтық мирасқорларына), оның ішінде тиісті құқықты беру тәртібімен алған адамға (адамдарға);
4) бір-бірімен келісімдері болған жағдайда осы тармақта көзделген адамдарға бірге беріледі.
2. Егер жұмыс беруші мен қызметкер арасындағы шартта өзгеше көзделмесе, қызметтік өнертабысқа қорғау құжаттарының құқықтары жұмыс берушіге тиесілі болады.
3. Егер жұмыс беруші мен автор арасындағы шартта өзгеше көзделмесе, өзінің қызметтік міндеттерін немесе жұмыс берушіден алған нақты тапсырманы орындауға байланысты емес, бірақ жұмыс берушінің ақпаратын, сондай-ақ материалдарын, техникалық және өзге де құралдарын пайдаланып автордың жасаған өнертабысына қорғау құжатын алу құқығы авторға тиесілі.
Егер қызметтік өнертабыс ұйымның қызметкері болып табылмайтын адам кіретін бірнеше адамның бірлескен шығармашылық еңбегімен жасалса, осы адамның көрсетілген қызметтік өнертабысқа қатысты құқығы оның осы ұйыммен және басқа да авторлармен жасалатын шартымен анықталады.
Егер қызметтік өнертабыстар шарт негізінде бірнеше ұйымдардың бірігіп жұмысты орындау нәтижесінде авторлармен жасалса, бұл ұйымдардың көрсетілген өнертабысқа құқығы олардың арасындағы шартпен анықталады.

5) представления в уполномоченный орган ежегодного отчета о деятельности аккредитованной организации, содержащего заведомо ложные сведения.";
16) статью 48 изложить в следующей редакции:
"Статья 48. Нарушение авторских и смежных прав
1. За нарушение предусмотренных настоящим Законом авторских и смежных прав наступает гражданская, уголовная и административная ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
2. В отношении произведений или объектов смежных прав не допускаются:
1) осуществление без разрешения автора или иного правообладателя, действий, направленных на снятие ограничений использования произведений или объектов смежных прав, установленных путем применения технических средств защиты авторского права и смежных прав;
2) изготовление, распространение, сдача в прокат, предоставление во временное пользование, импорт, реклама любого устройства или его компонентов, их использование в целях получения дохода либо оказание услуг в случаях, если в результате таких действий становится невозможным использование технических средств защиты авторского права и смежных прав либо эти технические средства не могут обеспечить надлежащую защиту указанных прав;
3) удаление или изменение без разрешения автора или иного правообладателя информации об управлении правами;
4) воспроизведение, распространение, импорт в целях распространения, публичное исполнение, сообщение в эфир или по кабелю, доведение до всеобщего сведения произведений, в отношении которых без разрешения  автора или иного правообладателя была удалена или изменена информация об управлении правами.".
2. В  Патентный закон  Республики Казахстан от 16 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 20, ст. 718; 2004 г., N 17, ст. 100; 2005 г., N 1-22, ст. 87; 2007 г., N 5-6, ст. 37):
1) статью 10 изложить в следующей редакции:
"Статья 10. Патентообладатель
1. Охранный документ выдается:
1) автору (авторам) объекта промышленной собственности;
2) работодателю в случаях, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи;
3) их правопреемнику (правопреемникам), в том числе лицу (лицам), получившему соответствующее право в порядке уступки;
4) совместно лицам, предусмотренным настоящим пунктом, при условии согласия между ними.
2. Права на охранные документы на служебные изобретения принадлежат работодателю, если иное не предусмотрено в договоре между ним и работником.
3. Право на получение охранного документа на изобретение, созданное автором, не связанного с выполнением им своих служебных обязанностей или полученного от работодателя конкретного задания, но с использованием информации, а также материальных, технических и иных средств работодателя, принадлежит автору, если иное не предусмотрено договором между автором и работодателем.
В случае, если служебное изобретение создано совместным творческим трудом нескольких лиц, в число которых входит лицо, не являющееся работником организации, в которой оно создано, права такого лица в отношении данного служебного изобретения определяются договором, заключаемым им с данной организацией и другими авторами.
В случае, если служебные изобретения созданы авторами в результате выполнения несколькими организациями совместной работы на основе договора, права этих организаций на указанные изобретения определяются договором между ними.

4. Қызметтік өнертабыс жасалған жағдайда, автор жұмыс берушіні жазбаша түрде қызметтік өнертабысты жасау фактісі анықталған күннен бастап бір айдың ішінде хабардар етеді.
Хабарламаға автор (авторлар) қол қояды және онда:
1) автордың тегі, аты, әкесінің аты және атқаратын қызметі;
2) қызметтік өнертабыстың атауы;
3) оның жасалу жағдайы мен орны, болжамды қолданылу саласы;
4) өнертабыстың мәнін ашуға, санатын айқындауға және жұмыс берушінің қызметіндегі жарамдылығын бағалауға жеткілікті толық жасалған сипаттамасы қамтылуға тиіс.
Жұмыс беруші автор берген қызметтік өнертабысты жасағандығы туралы хабарламаны оны берген күннен бастап қабылдауға және тіркеуге міндетті, бұл жөнінде авторға жазбаша түрде хабарланады.
Егер сипаттама және өтінімді ресімдеуге қажетті басқа да мәліметтер толық болмаса, жұмыс берушінің қызметкерден қызметтік өнертабыс туралы қосымша материалдарды сұратуға құқығы бар, ол қосымша материалдарды сауалды алған күннен бастап бір ай ішінде ұсынады. Мұндай жағдайда осы баптың 7-тармағында көрсетілген мерзім тоқтатылады және сұратылған мәліметтер алынғаннан бастап қайта қалпына келтіріледі.
5. Егер қызметкер қорғау құжатын алуға құқылы жұмыс берушіні қызметтік өнертабыстың жасалғандығы туралы хабардар етпесе, осы баптың 7-тармағында көрсетілген мерзім жұмыс берушіге оның жасалғаны туралы белгілі болған күннен басталады.
Егер қызметтік өнертабыстың жасалу фактісін жұмыс беруші анықтаған жағдайда, онда ол қызметтік өнертабыс авторына бұл туралы жазбаша түрде хабарлауға міндетті. Бұл ретте, егер қызметтік өнертабысқа қорғау құжатын алу құқығы жұмыс берушіге тиесілі болса, ол авторға тиісті өтінімді ресімдеудің басталғандығы туралы хабарлауға міндетті, ал автор жұмыс берушінің талабы бойынша жазбаша түрде қызметтік өнертабысқа өтінімді ресімдеу үшін қажетті қосымша ақпаратты және қызметтік өнертабыстың барлық авторларының тізімін беруге міндетті.
6. Жұмыс беруші қорғау құжаттарын алуға өтінім бергеннен кейін қызметтік өнертабысқа қорғау құжатын алуға немесе қорғау құжатын күшінде ұстап тұруға қызығушылығын жоғалтқан жағдайда, авторға алынған қорғау құжатын алуға не алынған қорғау құжатына құқықты уақытылы және өтеусіз беруге міндетті.
7. Егер жұмыс беруші жасалған өнеркәсіп меншігі объектісі туралы автор өзін хабардар еткен күннен бастап төрт ай ішінде өтінім бермесе, қорғау құжаттарын алу құқығын басқа адамға бермесе және тиісті объектіні құпия сақтау туралы авторға хабарламаса, қорғау құжатын алу құқығы авторға көшеді. Бұл жағдайда жұмыс берушінің патент иеленушімен шарт бойынша тиісті өнеркәсіптік меншік объектісін өз өндірісінде пайдалануға басым құқығы болады.

4. В случае создания служебного изобретения автор уведомляет работодателя о его создании в письменной форме в течение месяца со дня выявления им факта создания служебного изобретения.
Уведомление должно быть подписано автором (авторами) и должно содержать:
1) указание фамилии, имени, отчества и занимаемой должности автора;
2) наименование служебного изобретения;
3) условия и место его создания, предполагаемую область применения;
4) описание, составленное с полнотой, достаточной для раскрытия сущности, определения категории и оценки пригодности изобретения в деятельности работодателя.
Работодатель обязан принять и зарегистрировать поданное автором уведомление о создании служебного изобретения в день его подачи, о чем авторы извещаются в письменной форме.
Если описание и иные сведения, необходимые для оформления заявки являются неполными, то работодатель имеет право запросить у работника дополнительные материалы о служебном изобретении, который представляет дополнительные материалы в течение одного месяца с даты получения им запроса. В этом случае течение срока, указанного в пункте 7 настоящей статьи, приостанавливается и возобновляется по получении запрошенных сведений.
5. Если работник не уведомил о создании служебного изобретения работодателя, имеющего право на получение охранного документа, то срок, указанный в пункте 7 настоящей статьи начинается с даты, когда работодателю стало известно о его создании.
Если факт создания служебного изобретения установлен работодателем, то он обязан в письменной форме уведомить об этом автора служебного изобретения. При этом, если право на получение охранного документа на служебное изобретение принадлежит работодателю, работодатель обязан уведомить автора о начале оформления им соответствующей заявки, а автор обязан по требованию работодателя предоставить в письменной форме дополнительную информацию, необходимую для оформления заявки на служебное изобретение и список всех авторов служебного изобретения.
6. Работодатель в случае утраты интереса в получении охранного документа на служебное изобретение после подачи заявки на их выдачу либо в поддержании охранного документа в силе обязан своевременно и безвозмездно предоставить автору право на получение охранного документа либо полученный охранный документ.
7. Если работодатель в течение четырех месяцев с даты уведомления его автором о созданном объекте промышленной собственности не подаст заявку, не переуступит право на получение охранного документа другому лицу и не сообщит автору о сохранении соответствующего объекта в тайне, то к автору переходит право на получение охранного документа. В этом случае работодатель имеет преимущественное право на использование соответствующего объекта промышленной собственности в собственном производстве по договору с патентообладателем.

8. Тараптардың ешқайсысы екінші тарапқа бұл туралы хабардар етпей, қызметтік өнертабысқа қатысты өз құқықтарын қамтамасыз ету үшін сараптама ұйымына қорғау құжатын алуға өтінімді бермеуге тиіс.
9. Қызметтік өнертабыс үшін авторға сыйақы төлеудің мөлшері, талаптары және тәртібі автор мен жұмыс беруші арасындағы келісіммен белгіленеді. Келісімге қол жетпеген жағдайда шешімді сот қабылдайды. Егер қызметтік өнертабысты жасаудағы автор мен жұмыс берушінің үлестерін мөлшерлеу мүмкін болмаса, жұмыс беруші алған немесе алуға тиісті пайданың жартысына автор құқылы деп танылады.".
2-бап . Осы Заң 2009 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1) тармақшасының он бірінші абзацын, 12), 13), 14) және 15) тармақшаларын қоспағанда, алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

8. Ни одна из сторон для обеспечения своих прав в отношении служебного изобретения не должна подавать в экспертную организацию заявку на получение охранного документа, не уведомив об этом другую сторону.
9. Размер, условия и порядок выплаты вознаграждения автору за служебное изобретение определяются соглашением между ним и работодателем. В случае недостижения соглашения решение принимается судом. Если невозможно соразмерить вклад автора и работодателя в создании служебного изобретения, за автором признается право на половину выгоды, которую получил или должен был получить работодатель.".
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие со дня его первого официального опубликования, за исключением абзаца одиннадцатого подпункта 1), подпунктов 12), 13), 14) и 15) пункта 1 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 июля 2009 года.
Президент
Республики Казахстан