Ақмола облысы Көкшетау қаласының бас жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 24 қазандағы N 986 Қаулысы
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және Ақмола облысы Көкшетау қаласының кешенді дамуын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Көкшетау қалалық және Ақмола облыстық мәслихаттары мақұлдаған Ақмола облысы Көкшетау қаласының бас жоспарының жобасы бекітілсін.
2. "Көкшетау қаласы дамуының бас жоспары туралы" Қазақ ССР Министрлер Кеңесінің 1985 жылғы 12 тамыздағы N 282 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 24 қазандағы
N 986 қаулысымен
бекітілген
Ақмола облысы Көкшетау қаласының бас жоспары
1. Бас жоспардың мәні
Ақмола облысының орталығы Көкшетау қаласының бас жоспары қала құрылысының аймақтарға бөлуді, аумақтың жоспарлы құрылымы мен функционалдық ұйымдастырылуын, көлік және инженерлік коммуникациялар, көгалдандыру және көріктендіру жүйесін белгілейтін кешенді жоспарлануын айқындайтын негізгі қала құрылысының құжаты болып табылады.
Көкшетау қаласының бас жоспары "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді, оның кешенді қала құрылысы сараптамасы өткізілді (Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Құрылыс және тұрғын-үй коммуналдық шаруашылығы істері комитеті төрағасы бекіткен 2008 жылғы 15 шілдедегі N 2-280/08 жиынтық қорытындысы).
Бас жоспарда мынадай жобалау кезеңдері қабылданған:
Бастапқы жыл — 2006 жыл.
Құрылыстың бірінші кезеңі - 2010 жыл.
Есепті мерзім - 2020 жыл.
Бас жоспарды әзірлеу үшін топографиялық негізге 1990 жылы КСРО Геодезия және картография бас басқармасының Оралэрогеодезия Өндірістік Бірлестігі орындаған 1:25000, 1:10000, 1:5000, 1:2000 ауқымдарының топокарталары, сондай-ақ 2004 жылғы ғарыштық фототүсірілім материалдары қолданылды.
Бас жоспармен табиғи-климаттық жағдайларды есепке ала отырып, әлеуметтік, рекреациялық, өндірістік, көлік және инженерлік инфрақұрылымды, сондай-ақ функционалдық аймақтарға бөлуді, резервтік аумақтар мен табиғи және техногендік құбылыстардың, үдерістердің қауіпті әсерінен қорғау, экологиялық ахуалды жақсарту жөніндегі шараларды қоса алғанда, Көкшетау қаласының аумағын дамытудың негізгі бағыттары айқындалды.

О генеральном плане города Кокшетау Акмолинской области
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 октября 2008 года № 986
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и в целях обеспечения комплексного развития города Кокшетау Акмолинской области Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемый проект генерального плана города Кокшетау Акмолинской области, одобренный Кокшетауским городским и Акмолинским областным маслихатами.
2. Признать утратившим силу постановление Совета Министров Казахской ССР от 12 августа 1985 года № 282 "О генеральном плане развития города Кокчетава".
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 октября 2008 года № 986
Генеральный план города Кокшетау Акмолинской области
1. Назначение генерального плана
Генеральный план города Кокшетау, областного центра Акмолинской области, является основным градостроительным документом, определяющим комплексное планирование застройки города, устанавливающим зонирование, планировочную структуру и функциональную организацию территории, систему транспортных и инженерных коммуникаций, озеленения и благоустройства.
Генеральный план города Кокшетау разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", проведена его комплексная градостроительная экспертиза (сводное заключение № 2-280/08 от 15 июля 2008 года, утвержденное Председателем Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан).
В генеральном плане приняты следующие проектные периоды:
Исходный год - 2006 год.
Первая очередь строительства - 2010 год.
Расчетный срок - 2020 год.
Топографической основой для разработки генерального плана послужили топокарты масштабов 1:25000, 1:10000, 1:5000 и 1:2000, выполненные Производственным Объединением Уралаэрогеодезия Главного управления геодезии и картографии СССР в 1990 году, а также материалы космической фотосъемки 2004 года.
Генеральным планом определены основные направления развития территории города Кокшетау, включая социальную, рекреационную, производственную, транспортную и инженерную инфраструктуры с учетом природно-климатических условий, а также функциональное зонирование, резервные территории и меры по защите от опасных воздействий природных и техногенных явлений и процессов, улучшению экологической обстановки.

2. Қаланың қала құрылысы дамуының мақсаты
Көкшетау қаласы қала құрылысы дамуының басты мақсаты - ол жайлы және эстетикалық тартымды өмір сүру ортаны құруды, халқы мен болашақ ұрпақтарының өмір сапасын жақсартуды қамтамасыз ететін қаланың экологиялық орнықты және үйлесімді дамуы.
Осы мақсатқа жету былай сипатталады:
қала құрылысы шешімдерінің сабақтастығы;
қала келбетінің сәулеттік-кеңістік бірлігі және эстетикалық мәнерлілігі;
тұрғын үй проблемасын шешу кешенділігі, тұрғын аумақтарын қайта жаңарту және дамыту, қолайлы тұрғын үй ортасын қалыптастыру;
тұрғын үй, өнеркәсіптік, қоғамдық-іскерлік, табиғи-рекреациялық және басқа да қалалық аумақтардың теңдестіріліп дамуы;
қоғамдық орталықтар жүйесінің дамығандығы және қол жетімді болуы;
өндірістік аумақтарды пайдаланудың тиімділігі;
тіршілік әрекеті ортасының экологиялық қауіпсіздігі және табиғи кешеннің орнықтылығы;
көлік және инженерлік инфрақұрылымның сенімділігі, қауіпсіздігі және тұрақтылығы.
Көрсетілген мақсаттарға жету Көкшетау қаласының аумағында құрылыс жүргізу, қайта ұйымдастыру және көріктендіру, құрылыс жүргізуді қайта құру, тіршілік әрекеті ортасының сапалы сипаттамаларын арттыру жолымен жүзеге асырылуы тиіс.
3. Табиғи-климаттық және инженерлік-геологиялық аспектілер
3.1. Климаты
Климат ауданы тез өзгергіш, құрғақшылықты ыстық жазы бар (+40 о С дейін) және қары аз, суық (-45 о С дейін). Ең ыстық - шілде айы (орташа температурасы +19,6 о С), барынша абсолюттік температурасы +40 о С, ең суық - қаңтар айы (орташа температурасы -16,2 о С), ал абсолюттік төменгі температурасы -45 о С құрайды. Жылдың жылы маусымы +10 градус температурамен, орта есеппен 6 мамырдан 21 қыркүйекке дейін 137 күнге созылады. Топырақтың гидротоңазытылу тереңдігі нормативтік 1,85 м, барынша - 2,6 м.
3.2. Бедері
Көкшетау қаласы гидрожелілердің нашар дамуы мен бедерінің тегістелген нысаны бар сипаты Орталық-Қазақстан ұсақ шоқылық солтүстік шеті шегінде орналасқан. Қазіргі заманғы бедер сипаты негізінен палезой уақытынан кейін мұраға қалған. Ежелгі элементтері қазіргі заманғы бедердің морфологиясын едәуір дәрежеде айқындады. Бұл бедер нысандары атап айтқанда, қазаншұңқырлар мен аңғарлар бөлігі қазіргі уақытқа үшінші және төртінші кезеңдер қопсытылған шөгінділермен толтырылды.
3.3. Гидрография
Көкшетау қаласына іргелес аумақтың гидрографиялық желісі Чаглинка, Қылшақты өзендерімен және Қопа көлімен беріледі.
Чаглинка су қоймасы суаруға және Қопа көлін толықтыруға айтарлықтай емес қосымша су алумен Көкшетау қаласын шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау үшін Чаглинка өзенінің ағынын көп жылғы реттеуді жүзеге асырады.
Қопа көлі Көкшетау қаласының солтүстік-батыс бөлігінде орналасқан.

2. Цель градостроительного развития города
Главная цель градостроительного развития города Кокшетау - это экологически устойчивое и гармоничное развитие города, обеспечивающее создание комфортной и эстетически привлекательной среды обитания, улучшение качества жизни населения и будущих поколений.
Достижение этой цели характеризуют:
преемственность градостроительных решений;
архитектурно-пространственное единство и эстетическая выразительность облика города;
комплексность решений жилищной проблемы, реконструкцию и развитие жилых территорий, формирование благоприятной жилой среды;
сбалансированное развитие жилых, промышленных, общественно-деловых, природно-рекреационных и прочих городских территорий;
развитость и доступность системы общественных центров;
эффективность использования производственных территорий;
экологическая безопасность среды жизнедеятельности и устойчивость природного комплекса;
надежность, безопасность и стабильность транспортной и инженерной инфраструктур.
Достижение указанных целей должно осуществляться путем строительства, реорганизации и благоустройства территории города Кокшетау, реконструкции застройки, повышения качественных характеристик среды жизнедеятельности.
3. Природно-климатические и инженерно-геологические аспекты
3.1. Климат
Климат района резко континентальный, с засушливым жарким летом (до +40 о С) и холодной малоснежной зимой (до -45 о С).
Самый жаркий месяц - июль (средняя температура +19,6 о С) с абсолютным максимумом температур +40 о С, самый холодный - январь (средняя температура -16,2 о С) с абсолютным минимумом температур -45 о С. Теплый сезон года с температурами выше +10 длится в среднем 137 дней с 6 мая по 21 сентября. Глубина гидрозамерзания почвы нормативная 1,85 м, максимальная - 2,6 м.
3.2. Рельеф
Город Кокшетау расположен в пределах северной окраины Центрально-Казахстанского мелкосопочника, для которого характерно слабое развитие гидросети и наличие сглаженных форм рельефа. Характер современного рельефа в основном унаследован после палеозойского времени. Древние элементы в значительной степени определили морфологию современного рельефа. Эти формы рельефа, в частности котловины и долины, к настоящему времени заполнены рыхлыми отложениями третичных и четвертичных периодов.
3.3. Гидрография
Гидрографическая сеть прилегающей к городу Кокшетау территории представлена реками Чаглинка, Кылшакты и озером Копа.
Чаглинским водохранилищем осуществляется многолетнее регулирование стока реки Чаглинки для хозяйственно-питьевого водоснабжения города Кокшетау с незначительным дополнительным отбором воды на орошение и подпитку озера Копа.
Озеро Копа расположено у северо-западной части города Кокшетау.

Көлдің ұзындығы 5,1 - 5,2 км, ені 3,1 - 3,2 км, айна ауданы 12,3 - 13,1 км 2 , орташа тереңдігі 1,6-2,3 м, су көлемі 19,6 - 47,0 млн.м 3 (1955 жылғы зерттеу). Көлдің су беті негізінен ашық.
Көлге Чаглинка және Қылшақты өзендері құяды.
3.4. Топырақтық-өсімдіктік жамылғы
Көкшетау қаласы жерлерінің аумағында мынадай топырақ құрамдары бөлінген:
1. Орта қуатты кәдімгі қара топырақ.
2. Сортаң орта қуатты кәдімгі қара топырақ.
3. Шалғындық-қара топырақтық орта қуатты және аз қуатты топырақ, сортаң топырақ.
4. Аңғар шалғындық топырақ.
5. Шалғындық-батпақ топырақ.
6. Сортаң топырақ.
Көкшетау қаласының барлық игерілген аумағы мен қаланың одан әрі дамуының аумағы адамның қызметі нәтижесінде топырақ кескінінің ішінара бұзылатын жерге жатқызылады. Осыған байланысты көгалдандыру аймақтарының едәуір аумақтарында жасанды топырақтық жамылғы жасалған.
Көгалдандыру жасанды екпе ағаштарын отырғызу жолымен жүзеге асырылады.
3.5. Физикалық-геологиялық үдерістер мен құбылыстар
Кекшетау қаласының аумағы және қаланың жақын төңірегі шегінде мынадай физикалық-геологиялық үдерістер мен құбылыстар дамуын алды: жер үсті мен жер асты суларын жел қақтыру және қызметі.
Қопсытылған тау жыныстары сияқты жартастар да солай жел қақтыруға тартылады. Жартас тау жыныстарын жел қақтыру үдерістерінің негізгі нәтижесі бұл жыныстардың физикалық-техникалық қасиеттерін өзгертуге әкелетін жел қақтыру мен жарықтардың қабығының пайда болуы.
Қаланың ірі кәсіпорындар аудандарында жер асты суларының көтерілу деңгейі жылына 0,03 - 0,20 м шапшаңдықпен жүріп отырады. Васильковка шағын ауданы, РК-1, РК-2 аумақтарында деңгей 1978 жылдан 1983 жылға дейін жылына 0,13 - 0,20 м жоғарылау қарқынымен 3,8 - 4,0 м 1,1 - 1,2 м дейін жоғарылады.
Анағұрлым жиі су басу Чкалов-Чаглинка және Әуезов көшелері шекарасында Қопа көліне және Қылшақты езеніне дейін тартылады.
Көкшетау қаласы аумақтарын топырақ суларының және олармен байланысты су басу үдерісінің жоғарылау деңгейінің негізгі факторлары: а) Қопа көлі және Қылшақты өзені суларының көп жылдық көтерілу деңгейі есебінен пайда болған топырақты суларды тежеуі; б) ағынды су бетінің қиындығын туғызатын қала аумағының тігінен жоспарлануының болмауы; в) су келетін коммуникациялардан судың жиі апаттық ысырап болуы; г) топырақ суын қосымша қоректендіруге әкелетін су тартқыш тау қыраты қарықтардан қарсуларының жанама сүзілуі болып табылады.
3.6. Сумен қамтамасыз етілу жағдайлары
Қаланы сумен жабдықтау қазіргі уақытта Чаглинка су қоймасынан Чаглинка өзені су беті есебінен секундына 350 л (тәулігіне 30.2 мың м 3 ) мөлшерде жүзеге асырылады.

Длина озера 5,1 - 5,2 км, ширина 3,1 - 3,2 км, площадь зеркала 12,3 - 13,1 км 2 , средняя глубина 1,6 - 2,3 м, объем воды 19,6 - 47,0 млн.м 3 (обследование 1955 года). Водная поверхность озера в основном открытая.
В озеро впадают реки Чаглинка и Кылшакты.
3.4. Почвенно-растительный покров
На территории земель города Кокшетау выделен следующий состав почв:
1. Черноземы обыкновенные среднемощные.
2. Черноземы обыкновенные солонцеватые маломощные.
3. Лугово-черноземные среднемощные и маломощные почвы, солончаковые почвы.
4. Пойменные луговые почвы.
5. Лугово-болотные почвы.
6. Солончаки луговые.
Вся освоенная территория города Кокшетау и территория дальнейшего развития города относится к землям с частично нарушенным почвенным профилем в результате деятельности человека. В связи с чем, на значительных территориях зон озеленения создан искусственный почвенный покров.
Озеленение осуществляется путем посадки искусственных насаждений.
3.5. Физико-геологические процессы и явления
В пределах территории города Кокшетау и в ближайшей окрестности города получили развитие следующие физико-геологические процессы и явления: выветривание и деятельность поверхностных и подземных вод.
Выветриванию подвергаются, как рыхлые горные породы, так и скальные. Основной результат процесса выветривания скальных горных пород это образование коры выветривания и трещин, что приводит к изменению физико-технических свойств пород.
Подъем уровня подземных вод в районах крупных предприятий города происходит со скоростью 0,03 - 0,20 м/год. На территории Васильковского микрорайона, РК-1, РК-2 с 1978 по 1983 годы уровни повышались с 3,8 - 4,0 м до 1,1 - 1,2 м с темпом повышения 0,13 - 0,20 м/год.
Наиболее частому затоплению подвергается прибрежная зона, в границах улиц Чкалова - Чаглинская и улицы Ауезова до озера Копа и реки Кылшакты.
Установлено, что основными факторами повышения уровня грунтовых вод и связанных с ним процессов подтопления территорий города Кокшетау являются: а) подпор грунтовых вод образовавшиеся за счет многолетнего подъема уровня воды в озере Копа и реке Кылшакты; б) отсутствие вертикальной планировки городской территории, создающее затрудненность поверхностного стока; в) частые аварийные утечки воды из водонесущих коммуникации; г) боковая фильтрация снеготалых вод из водоотводной нагорной канавы, вызывающая дополнительное питание грунтовых вод.
3.6. Условия обеспеченности водой
Водоснабжение города в настоящее время осуществляется за счет поверхностных вод реки Чаглинки из Чаглинского водохранилища в количестве 350 л/сек (30,2 тыс.м 3 /сут).

Екі кен орын бойынша (Павловское және Еленовка көпірі ауданында) жер асты суының бекітілген қоры секундына 265 л (тәулігіне 23 мың м 3 ) құрайды. Секундына 200 л (тәулігіне 17 мың м 3 ) жер асты сулары бекітілген қорларымен Павловское кен орны ғана пайдаланылады. Бұл кен орны жоба қуатынан барлығы 47% пайдаланылады. Секундына 65 л мөлшерінде (тәулігіне 5,6 мың м 3 ) бекітілген қорларымен Еленовка көпірі ауданында орналасқан екінші кен орын пайдаланылмайды.
Жер асты суының бекітілген қорларынан басқа Көкшетау қаласымен су тоғаны қаланың әр шетінде секундына 45-50 л (тәулігіне 4,5 мың м 3 ) әр уақытта бұрғыланған, пайдаланылған ұңғымалардан жүзеге асырылады. Қазіргі уақытта 17 ұңғыма істеп тұр.
Қаланы сумен жабдықтау үшін су беті және жер асты суларының пайдаланылған қорларының жалпы балансы секундына 650 л (тәулігіне 56 мың м 3 ) құрайды. Чаглинка су қоймасының жоба белгісінен жоғары лайлануына байланысты бар тазарту имараттары небәрі тәулігіне 17,0 мың м 3 босатуға есептелген, сондықтан сапалы таза сумен қамтамасыз етпейді, Көкшетау қаласын сумен жабдықтаудың көзі ретінде Чаглинка су қоймасын шығарып Сергеевка су қоймасынан Көкшетау өндірістік су құбырына қосу нұсқасы бар.
Көкшетау қаласын сумен жабдықтаудың көзі ретінде Чаглинка су қоймасын шығарып Чаглинка өзені құятын Шағлы-Теңіз дала көлінің санитарлық жағдайы мен сумен қамтамасыз ету мәселелерін ішінара шешуге болады.
4. Әлеуметтік-экономикалық даму
4.1. Демография
Болашақта демографиялық үрдістердің серпіні қоғамдық дамудың дәстүрлі, бұрыннан бері қалыптасқан, сонымен бірге қоғам өміріндегі көбейіп келе жатқан әлеуметтік-экономикалық өзгерістері мен құбылыстары барысында қалыптасатын жаңа факторлардың барлық жиынтығының өзара қатынасымен анықталатын болады.
Көкшетау қаласының демографиялық даму сипатының масштабтары мен бағыттылығы:
қаланың экономикалық әлеуетінің дамуы;
тұрғын үй рыногының дамуы;
жұмыспен қамту және еңбекақы деңгейі;
мемлекеттік және жергілікті әлеуметтік саясат және басқа факторлар сияқты әлеуметтік-экономикалық өзгерістер нәтижелеріне байланысты халықтың табиғи және көші-қон қозғалысымен белгіленеді.
Тұрғындардың болашақтағы саны болжамының нұсқалары халық өмірі деңгейінің көтерілуі халықтың табиғи өсуін кезең-кезеңмен көтеру болжамдарын ескерумен есептелген. 2003 жылы көші-қон оң сальдосына қол жеткізілді және оның сақталуы болжамды кезеңге дейін болады деп көзделіп отыр.
Көкшетау қаласы тұрғындарының қазіргі саны (2006 жылғы 01 қаңтарға) 137,5 мың адамды құрады, оның ішінде Көкшетау қаласында 125,5 мың адам, Станционный кентінде 2,2 мың адам және Красный яр селосында 9,8 мың адам.
Көкшетау қаласы тұрғындарының болжалды саны орнықты және инерциялық демографиялық беталыстармен белгіленеді. Көкшетау қаласы тұрғындарының перспективалық санын есепке алу қалалық әкімшілік құрамына 19-25 мың адам кіретін елді мекендер саны есебінсіз есептік мерзімге 150,0 - 170,0 мың адам белгіленді.

Утвержденные запасы подземных вод по двум месторождениям (Павловское и в районе Еленовского моста) составляет 265 л/сек (23 тыс.м 3 /сут). Эксплуатируется только Павловское месторождение с утвержденными запасами подземных вод 200 л/сек (17 тыс.м 3 /сут). Эксплуатируется это месторождение всего на 47 % от проектной мощности. Второе месторождение, расположенное в районе Еленовского моста, с утвержденными запасами в количестве 65 л/сек (5,6 тыс.м 3 /сут) не эксплуатируется.
Кроме утвержденных запасов подземных вод городом Кокшетау водозабор осуществляется из эксплуатационных скважин, пробуренных в разное время, в разных концах города порядка 45 - 50 л/сек (4,5 тыс.м 3 /сут). В настоящее время действует 17 скважин.
Общий баланс эксплуатационных запасов поверхностных и подземных вод для водоснабжения города составляет 650 л/сек (56 тыс.м 3 /сут).
В связи с тем, что Чаглинское водохранилище заилено сверх проектных отметок, а существующие очистные сооружения рассчитаны на пропуск всего 17,0 тыс.м 3 /сут, что не обеспечивает качественную очистку воды, есть вариант переключения водоснабжения города Кокшетау на Кокшетауский промводопровод из Сергеевского водохранилища, исключив Чаглинское водохранилище как источник водоснабжения города Кокшетау.
Исключив Чаглинское водохранилище, как источник водоснабжения города Кокшетау, частично можно решить проблему санитарного состояния и водообеспечения степного озера Шаглы-Тенгиз, в которое впадает река Чаглинка.
4. Социально-экономическое развитие
4.1. Демография
Динамика демографических процессов в перспективе будет определяться взаимодействием всей совокупности факторов общественного развития, как традиционных, давно сложившихся, так и новых, формирующихся в ходе нарастающих социально-экономических изменений и преобразований в жизни общества.
Характер демографического развития города Кокшетау будет определяться естественным и миграционным движением населения, масштабы и направленность которых будут зависеть от результатов социально-экономических преобразований:
развития экономического потенциала города;
развития рынка жилья;
занятости и уровня оплаты труда;
государственной и местной социальной политики и других факторов.
Варианты прогноза перспективной численности населения рассчитаны с учетом гипотез поэтапного повышения рождаемости, сокращения смертности, увеличения продолжительности жизни населения и миграционного прироста. Положительное сальдо миграции достигнуто в 2003 году и предполагается его сохранение до прогнозируемого периода.
Существующая численность населения города Кокшетау (на 01.01.2006 года) составила - 137,5 тыс. человек, из них в городе Кокшетау 125,5 тыс. человек, в поселке Станционный - 2,2 тыс. человек и в селе Красный Яр - 9,8 тыс. человек.
Прогнозируемая численность населения города Кокшетау определяется устойчивыми и инерционными демографическими тенденциями. Перспективная численность населения города Кокшетау на расчетный срок определена в 150,0 - 170,0 тыс. человек, без учета численности населенных пунктов, входящих в состав городской администрации в количестве 19,0 - 25,0 тыс. человек.

Экономика салалары бойынша тұрғындарды жұмыспен қамту құрылымының есептік көрсеткіштерін 2020 жылға қарай 71,3 мың адамға дейін жеткізу көзделіп отыр, бұл экономика салаларында жұмыс істейтіндердің қазіргі санымен салыстырғанда, 14,9 мың адамға көп.
Қаланың әлеуметтік және қала құрылысы дамуының негізгі мақсаты - бұл қаралып отырған аумақта әлеуметтік-психологиялық жайлылық пен тұрғындар өмір сүруінің жоғары деңгейін жасау.
Көкшетау қаласы қала құрылысы дамуының негізгі бағыттары тиімділігінің экономикалық индикаторлары 2005 жылмен салыстырғанда, Бас жоспардың есептік мерзімге артуына мынадай көрсеткіштер:
жалпы өңірлік өнім өндірісі көлемдерінің 3 есе;
халықтың жан басына шаққандағы табыстарын 2 еседен аса өсіру болып табылады.
4.2. Тұрғын үй құрылысы
Көкшетау қаласының тұрғын үй қоры 2005 жылдың басына 2447,6 мың м 2 құрды. Тұрғын үймен қамтамасыз ету 1 адамға 19,5 м 2 құрайды. Қала тұрғын үй қорының ширек шамасын бір-екі пәтерлі үйлер құрайды, көп пәтерлі үйлер арасында 2/3 аса тұрғын үй қоры 20-шы ғасырдың 50-70 жылдары салынған 4-5 қабатты үйлер үлесіне кіреді. Қабырғалардың материалдары бойынша кірпіш пен темірбетон панелдерінен салынған ғимараттар алады.
2005-2007 жылдары тұрғын үйді іске қосу орта есеппен жыл сайын 60 мың м 2 құрады.
2020 жылға дейін барлығы 1035,2 мың м 2 , соның ішінде 2010 жылға дейін - 357,0 мың м 2 , 2020 жылға дейін - 678,2 мың м 2 тұрғын үй салу жоспарлануда.
Жаңа тұрғын үй құрылысы көлемі есебінде қазіргі заманғы жағдай  және тұрғын үймен орта қамтамасыз ету 1 адамға 19,5 м 2 - 22,1 м 2 дейін жеткізумен, барлығы қала тұрғын үй қорының 3434,0 мың м 2 дейін көбейтумен қолайлы тұрғын үй жағдайларының Бас жоспарын есептік мерзімге жеткізу үшін тұрғын үйді жыл сайын біртіндеп өсірудің беталысын ұстау қажеттілігі есептелді.
Тұрғын үй саясатына басымдық даму аз қабатты үй-жай типіндегі құрылыс салуды алу.
Құрылыс бос және қайта құрылатын аумақтарда да ескі тұрғын үйді бұзу мен бар құрылыс салуды тығыздау есебінен жүргізілетін болады.
Қолда бар тұрғын үйдің кемуі 48,6 мың м 2 мөлшерінде көзделеді.
Көкшетау қаласы тұрғын үй аумақтарын қайта құру және дамытудың басымдық бағдарламалары халықтың барлық әлеуметтік қатары үшін әртүрлі үлгідегі тұрғын үйлермен тұрғын үй аудандарының құрылысын салудың жиынтығы болып табылады, бұл құрылысқа шығынды төмендетуге ықпал етеді және қаланың қазіргі заманғы келбетін қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
Жаңа тұрғын үй құрылысының аса ірі аудандары - "Сарыарқа", "Көкше", "Бейбітшілік", "Бостандық", "Жайлау", "Бірлік", "Бұқпа" және "Қопа" көлі ауданы.
Таңдаулы тұрғын үй құрылысын салу орман екпе ағаштарынан бос учаскелерде "Сарыарқа", "Қопа" көлі ауданында қайта жаңартылған аумақтарда және қаланың аса маңызды қала құрылысы желілерінің сәулет келбетін жақсартуды қалыптастыру мақсатында жалпы қалалық орталықта тұрғын үй массивтері қалыптасатын болады.
Бас жоспарда әлеуметтік-кепілді минимум қызмет көрсету мекемелерінің қамтамасыз етілуін нормативтік көрсеткіштерге облыстық және қалалық маңыздағы объектілер дамуының нормативтік көрсеткіштеріне қол жеткізу бағытында жаңа әлеуметтік-экономикалық және қала құрылысы жағдайларын ескере отырып, әлеуметтік саланы дамыту қарастырылып отыр.
Қаланың әлеуметтік саласының негізгі басымдық дамуы Ақмола облысының облыстық орталық мәртебесіне және өңірдің туризм индустрия орталығы, демалыс және спорттық рекреациясына сәйкес оның перспективалық дамуы болып табылады.
Толық кешенімен нысандарға қызмет көрсететін саябақ және спорттық аймақтармен, сондай-ақ бар саябақтар, шағынгүлбақтары және сауда аймақтарын қайта жаңарту және абаттандырумен жоспарлы аудандардың қоғамдық орталықтарын дамыту жоспарланып отыр.

Расчетные показатели структуры занятости населения по отраслям экономики предполагаются к 2020 году довести до 71,3 тыс. человек, что на 14,9 тыс. человек больше, по сравнению с существующей численностью занятых в отраслях экономики.
Основная цель социального и градостроительного развития города - это создание социально-психологического комфорта и высокого уровня проживания населения на рассматриваемой территории.
Экономическими индикаторами эффективности основных направлений градостроительного развития города Кокшетау является увеличение к расчетному сроку Генерального плана по сравнению с 2005 годом следующих показателей:
объемов производства валового регионального продукта в 3 раза;
доходов на душу населения более чем в 2 раза.
4.2. Жилищное строительство
На начало 2005 года жилой фонд города Кокшетау составил 2447,6 тыс.м 2 . Обеспеченность жильем составляет 19,5 м 2 на 1 человека. Около четверти жилого фонда города составляют частные одно-двух- квартирные дома, среди многоквартирных домов более 2/3 жилого фонда приходится на долю 4-5 этажных домов, построенных в 50 - 70 годы 20-го века. По материалу изготовления стен преобладают здания, построенные из кирпича и железобетонных панелей.
Ввод жилья за 2005-2007 годы составил в среднем 60,0 тыс.м 2 ежегодно.
Всего до 2020 года намечается построить 1035,2 тыс.м 2 жилья, в том числе до 2010 года - 357,0 тыс.м 2 , до 2020 года - 678,2 тыс.м 2 .
При расчете объемов нового жилищного строительства учитывалась современная ситуация и необходимость выдержать тенденцию постепенного наращивания ежегодного ввода жилья для достижения к расчетному сроку Генерального плана благоприятных жилищных условий, с доведением средней обеспеченности жильем с 19,5 м 2 до 22,1 м 2 на 1 человека, с увеличением всего жилищного фонда города до 3434,2 тыс.м 2 .
В жилищной политике приоритетное развитие получит малоэтажная застройка усадебного типа.
Строительство будет осуществляться как на свободных территориях, так и на реконструируемых территориях за счет сноса ветхого жилья и уплотнения существующей застройки.
Убыль существующего жилищного фонда предусматривается в размере 48,6 тыс.м 2 .
Приоритетной программой реконструкции и развития города Кокшетау является комплексность застройки жилых районов разнообразными типами жилых домов для всех социальных слоев населения, что будет способствовать снижению затрат на строительство и обеспечивать формирование современного облика города.
Наиболее крупные площадки нового жилищного строительства - жилые массивы "Сары-арка", "Кокше", "Бейбитшилик", "Бостандык", "Жайляу", "Бирлик", "Букпа" и район озера Копа.
Жилая элитная застройка будет формироваться в жилых массивах "Сары-арка" на свободных от лесных насаждений участках, "Кокше" на реконструируемых территориях, в районе озера Копа и общегородском центре, с целью формирования улучшенного архитектурного облика наиболее важных градостроительных узлов города.
Генеральным планом предусматривается развитие социальной сферы, с учетом новых социально-экономических и градостроительных условий в направлении достижения нормативных показателей обеспеченности учреждениями социально-гарантированного минимума обслуживания объектов городского и областного значения.
Основными приоритетами развития социальной сферы города являются ее перспективное развитие, соответствующее статусу областного центра Акмолинской области и центра индустрии туризма, отдыха и спортивной рекреации региона.
Планируется развитие общественных центров планировочных районов с полным комплексом обслуживающих объектов, парковыми и спортивными зонами, а также реконструкция и благоустройство существующих парков, скверов и торговых зон.

4.3. Өнеркәсіп
2005 жылы Көкшетау қаласында облыстық статистикалық басқармасы деректері бойынша 120, соның ішінде орташа және ірі 24 және кіші 96 (50 - адамнан кем емес қызметкерлер санымен) қолданыстағы өнеркәсіп кәсіпорны есептелді.
2004 жылы өнеркәсіптік өнімнің көлемі 11846,8 млн. теңгені құрды. Сала қызметкерлерінің саны 7,72 мың адамды құрды.
Орташа және ірі кәсіпорындар үлесіне 9376,9 млн. теңге немесе көлемнің 79% келеді.
Саланың валдық өнім көлемі 2010 жылы 32 млрд. теңге шамасын құрайды, бұл бастапқы жылдың деңгейін 3 есе жоғарылатады. 2010 жылы жұмыс орны саны 11 мың астам құрайды, бұл бастапқы жылдан 4 мың орынға артық. Өнім көлемінің және жұмыс орны санының біршама жоғарылауы келесі кәсіпорындардың дамуы есебінен:
1. Василковск ТКК - валдық өнім 8 млрд. теңге астам өсті және жұмыс орны саны - 800 шамасында өсті.
2. "Тыныс" АҚ тиісінше - 0,3 млрд. теңге және 400 шамасында жұмыс орны.
3. "КамАЗ-инжиниринг" ЖШС - 1,0 млрд. теңге шамасында және 1400 астам жұмыс орны.
4.4. Экономикалық қызмет
Көкшетау қаласы аумағында экономикалық қызметтің салааралық құрылымын қайта ұйымдастыру ұсынылып отыр, соның ішінде: ғылымның, білім берудің, мәдениет пен жоғары технологиялық өнеркәсіптің рөлін сақтау; өндірістік, іскерлік және әлеуметтік инфрақұрылымдардың, қызмет көрсету салаларын, туризм мен рекреацияның дамуын ынталандыру; экологиялық қауіпті және ресурстарды қажет ететін өндірістерді тарату, қайта ұйымдастыру.
Материалдық өндіріс салаларының қайта құрылымдалуын жүзеге асыру ғылымды қажет ететін және ресурстарды сақтайтын технологиялар пайдасына ұсынылып отыр.
Көкшетау қаласының облыстық маңызы бар қала мәртебесін сақтау және ғылыми-техникалық, білім беру, мәдени, әлеуметтік, өндірістік және инфрақұрылымдық әлеуетін, облыстық және республикалық маңызы бар рыноктық инфрақұрылымдар институттарының желісін қарқынды дамыту көзделіп отыр.
Экономиканың мемлекеттік және жеке меншік секторларының, шағын  және орта кәсіпкерлікті дамытудың одан әрі тиімді үйлесімі мен өзара қатынасы жоспарланып отыр.
Бас жоспармен аумақтардың экологиялық қауіпсіздігін көтеріп, қала құрылысы әлеуетін қаланы дамыту мүддесінде аса тиімді пайдалану мақсаты бар өндірістік аумақтарды қайта ұйымдастыру ұсынылып отыр.
Болашақта Көкшетау қаласы - шағын бизнес орталықтарының қалыптасқан желілерімен туризм орталығы, жоғары қонақ үй, мейрамхана және ауылшаруашылық, машинақұрылыстық өнімдері, жеңіл және тағамдық өнеркәсіп тауарларының халықаралық көрме өткізу үшін көрмелік кешендері ретінде қарастырылады.
Көкшетау қаласын дамытудың мақсаты барлық әлеуметтік проблемалардың шешіміне байланысты сенімді инженерлік-көліктік инфрақұрылыммен орнықты және бәсекеге қабілетті қалыптастыру болып табылады.

4.3. Промышленность
В 2005 году в городе Кокшетау по данным облстатуправления насчитывалось 120 действующих промышленных предприятий, в том числе 24 средних и крупных и 96 - малых (с числом работников менее 50 человек).
Объем промышленной продукции за 2004 год составил 11846,8 млн. тенге. Численность работников отрасли составила 7,72 тыс. человек.
На долю средних и крупных предприятий приходится 9376,9 млн. тенге или 79 % объема.
Объем валовой продукции отрасли составит в 2010 году около 32,0 млрд. тенге, что почти в 3 раза превысит уровень исходного года. Число рабочих мест составит в 2010 году более 11 тысяч, что почти на 4 тыс. мест больше чем на исходный год. Наибольший прирост объема продукции и числа рабочих мест ожидается за счет развития следующих предприятий:
1. Васильковский ГОК - прирост валовой продукции более 8 млрд. тенге и прирост числа рабочих мест - около 800.
2. АО "Тыныс" соответственно - 0,3 млрд. тенге и около 400 рабочих мест.
3. ТОО "КамАЗ-инжиниринг" - около 1,0 млрд. тенге и более 1400 рабочих мест.
4.4. Экономическая деятельность
Рекомендуется реорганизация межотраслевой структуры экономической деятельности на территории города Кокшетау, в том числе: сохранение роли науки, образования, культуры и высокотехнологичной промышленности; стимулирование развития производственной, деловой и социальной инфраструктур, сферы услуг, туризма и рекреации; ликвидация, реорганизация экологически опасных и ресурсоемких производств.
Осуществление реструктуризации отраслей сферы материального производства предлагается в пользу наукоемких и ресурсосберегающих технологий.
Прогнозируется сохранение городом Кокшетау статуса города областного значения и предполагается интенсивное развитие научно-технического, образовательного, культурного, социального, производственного и инфраструктурного потенциалов, сети институтов рыночной инфраструктуры областного и республиканского значения.
Планируются дальнейшее эффективное сочетание и взаимодействие государственного и частного секторов экономики, развитие малого и среднего предпринимательства.
Генеральным планом предлагается реорганизация производственных территорий, которая имеет цель повысить их экологическую безопасность и более эффективно использовать градостроительный потенциал этих территорий в интересах развития города.
В перспективе город Кокшетау рассматривается как - центр туризма, с формированной сетью центров малого бизнеса, бизнес-инкубатора, технологических парков, с высоко развитым гостиничным, ресторанным и выставочным комплексами, для проведения международных выставок сельскохозяйственной, машиностроительной продукции, товаров легкой и пищевой промышленностей.
Целью развития города Кокшетау является формирование устойчивой и конкурентоспособной экономики с надежной инженерно-транспортной инфраструктурой, от которых зависит решение всех социальных проблем.

5. Қоршаған ортаға әсер етуін бағалау
5.1. Экологиялық талаптар
Көкшетау қаласының қала құрылысы дамуының экологиялық талаптарына мыналар жатады:
оның тұрақты экологиялық қолайсыз аймақтарындағы өмір сүру ортасын түбегейлі сауықтыру;
табиғи кешеннің қазіргі бар аумақтарын жағымсыз антропогендік әсерлерден қорғау, жүргізілген шаруашылық қызметі салдарынан жоғалтқан Қопа көлін сауықтыру және жаңғырту, сондай-ақ, резервтік аумақтарда жасыл алқаптар қалыптастыру жөніндегі шараларды іске асыру;
өмір сүру ортасының жайлылығын, оның ішінде аумақтарды көгалдандыру және қаланың тұрғын үй және қоғамдық аймақтарындағы микроклиматтық жағдайларды жақсарту жолымен арттыру.
Көкшетау қаласының қала құрылысы дамуына қойылатын экологиялық талаптардың қажетті орындау шарттары:
қала аумағын нақты функционалдық аймақтарға бөлу;
қаланың ықшамды функционалдық-жоспарлау құрылымы;
Қопа көлі жағалауының аймағында рекреациялық жүйе қалыптастыру;
су қорғау аймағын және жағалауға жақын алқапты Қопа көлінде ұйымдастыру және абаттандыру, оны қаланың пайдалануына қатаң регламент белгілеу;
өнеркәсіптік және қоныстану аумақтары арасында санитарлық-қорғау аймақтарын ұйымдастыру;
табиғи кешеннің қазіргі бар аумақтарын қолайсыз антропогендік әсерлерден қорғау және көгалдандырудың үздіксіз жүйесін қалыптастыру мен құру және қаланың тұрғын үй мен қоғамдық аймақтарында микроклиматтық жағдайларды жақсарту жөніндегі шараларды іске асыру;
жол қозғалысын ұйымдастыруды жетілдіру және магистральдардың өткізу қабілетін арттыру, магистральдардың бойында шудан қорғайтын үйлер мен экрандар салу, тұрақты сұрыпты жасыл алқаптар құру арқылы шулы қолайсыз аймақтарды жою;
бұзылған аумақтарды қалпына келтіру (күл, қоқыс-қалдықтар төгетін жерлерді және тағы басқаларын);
экологиялық таза аз қалдықты және қалдықсыз технологиялар енгізу, ұйымдастырылмаған қалдықтар көздерінің санын азайту, өнеркәсіптік қалдықтар көздерін, ағынсыз өндіріс циклдарын шаңұстағыш қондырғылармен қосымша жабдықтау, өнеркәсіп нысандарының су тазартқыш жабдықпен жабдықталуын 100% дейін жеткізу;
ауыз су тазалығы стандарттарының сақталуы мен өндірістік және коммуналдық ағынды су мен жер үсті суағардың тазалануын қамтамасыз ету;
көлік қозғалысының үдемділігін ұлғайту және жүктің толассыздығын бөлуді қадағалау;
жүк көлігінің ерекше қозғалысымен және аралас қозғалысқа арналған айналма жолдар салу;
сумен жабдықтау және су бұрудың орталықтандырылған жүйелерін қайта жаңарту мен кеңейту;
табиғатты тиімді пайдалануға бағытталған экономикалық жағдай жасау жүйесін енгізу (санкцияларды қоса) болып табылады.

5. Оценка воздействия на окружающую среду
5.1. Экологические требования
К экологическим требованиям градостроительного развития города Кокшетау относятся:
радикальное оздоровление среды жизнедеятельности в зонах ее устойчивого экологического дискомфорта;
защита существующих территорий природного комплекса от неблагоприятных антропогенных воздействий, реализация мер по реабилитации и воссозданию утраченных от хозяйственной деятельности озера Копа, а также по формированию зеленых массивов на резервных территориях;
повышение комфортности среды жизнедеятельности, в том числе путем озеленения территории и улучшения микроклиматических условий в жилых и общественных зонах города.
Необходимыми условиями выполнения экологических требований к градостроительному развитию города Кокшетау являются:
четкое функциональное зонирование территории города;
компактная функционально-планировочная структура города;
формирование рекреационной системы в прибрежной зоне озера Копа;
организация и благоустройство водоохранной зоны озера Копа, установление жесткого регламента ее использования городом;
организация санитарно-защитных зон между промышленными и селитебными территориями;
защита существующих территорий природного комплекса от неблагоприятных антропогенных воздействий и реализация мер по формированию и созданию непрерывной системы озеленения и улучшения микроклиматических условий в жилых и общественных зонах города;
ликвидация зон шумового дискомфорта посредством совершенствования организации дорожного движения и повышения пропускной способности магистралей, строительства шумозащитных домов и экранов вдоль магистралей, создания зеленых полос с устойчивым породным составом;
рекультивация нарушенных территорий (золоотвалов, свалок и другие);
внедрение экологически чистых малоотходных и безотходных технологий, сокращение количества неорганизованных источников выбросов, дополнительное оснащение пылеулавливающими установками промышленных источников выбросов, бессточных циклов производств, доведение оснащенности объектов промышленности водоочистным оборудованием до 100 %;
обеспечение соблюдения стандартов качества питьевой воды и очистки производственных и коммунальных сточных вод и поверхностного стока;
обеспечение контроля увеличения интенсивности транспортного движения и распределение грузопотоков;
строительство обводных магистралей с преимущественным движением грузового транспорта и смешанным движением;
реконструкция и расширение централизованных систем водоснабжения и водоотведения;
введение системы экономического стимулирования (включая санкции), ориентированные на рациональное природопользование.

5.2. Қаланың рекреациялық инфрақұрылымы
Қаланың рекреациялық инфрақұрылымының дамуы тарихи-мәдени мұра әлеуетін пайдаланатын және осы аймақтағы тарихи мұра және табиғи әлеуетті сақтау, жаңғырту және қаржылық мәселелерін түбегейлі шешуге қабілетті әдемі теңдессіз бар жаңа тиімді экономика секторы ретінде туризм, спорт және белсенді демалыс индустриясын қалыптастыруға бағытталған.
Қонақ үй және мейрамхана бизнесі, көліктік-коммуникациялық жүйелер, аграрлық азық-түлік кешені, құрылыс, халық қолөнерінің дамуы және тағы басқа жалғас салалардың дамуымен шетелдік және ішкі тарихи-мәдени танымдық туризм бағыттарының басымды түрлерінің бірі болып табылады.
Бас жоспармен:
бар демалыс аймағын қайта жаңарту және жаңа туристік базалар құру;
кәсіби экскурсиялық қызмет орталығын қалыптастыру;
ақпараттық-анықтама қызметі, туристік бюро және көлік агенттіктер орталығын құру;
ойын-сауық, көрме, жәрмеңке индустриясын, сауда-тұрмыстық мақсаттағы нысандар, спорттық-сауықтыру кешендері мен медициналық пунктерді дамыту;
әуежайында және теміржол вокзалында көлік туристік қызмет көрсету жүйесін ұйымдастыру, арнайы көлікке қызмет көрсету паркі мен кәсіпорындарын және автомобиль прокатын дамыту, туристік аймақтарда автотұрақтар көлемін арттыру болжаланады.
5.3. Көгалдандыру жүйесін дамыту
Бас жоспармен Көкшетау қаласын кегалдандырудың негізгі принциптері анықталды. Жасыл екпе ағаштары:
біртұтас өзара байланысты жүйе түрінде жергілікті табиғи жағдайлар есебімен;
қаланың сәулет-жоспар құрылымына және халыққа қызмет етуді ұйымдастыруға сәйкес жобалануы керек.
Жасыл екпе ағаштары қала тұрғын үйлері орталықтары мен өндірістік аудандар сәулет ансамблясының кеңістік композициясының құрама бөлігі болып келуі керек.
Бұл принциптерді табысты жүзеге асыру көгалдандыру құралдарымен халықтың өмірі үшін қолайлы жағдайлар құруға мүмкіндік береді.
Халыққа теріс әсерін тигізетін факторлар қатарына: әуе алабын өнеркәсіптік кәсіпорындар мен автокөлік зиянды шығарындыларымен ластануы, қала, әсіресе көлік магистралындағы шу, жазғы және қысқы мерзімдердегі ауыр микроклиматтық жағдайлар мен басқалары жатады.
Атап өтілген қолайсыз факторлар қалаларды көгалдандыру жолымен айтарлықтай әлсіреуі мүмкін.
Теріс климаттық жағдайларды болдырмау үшін қала аумағының қажетті микроклиматын құрайтын, қорғайтын екпе ағаштары кешенін құру керек.
Көгалдандырудың басты міндеті қала әуе алабының жақсарту, оның микроклиматын жақсарту мен сыртқы келбетін байыту, халықтың бұқаралық демалуын ең жақсы ұйымдастыру мақсатында жасыл екпе ағаштарының аса оңтайлы жүйесін құру болып табылады.

5.2. Рекреационная инфраструктура города
Развитие рекреационной инфраструктуры города направлено на формирование индустрии туризма, спорта и активного отдыха как нового эффективного сектора экономики, использующего потенциал историков культурного наследия и наличие живописных уникальных ландшафтов в данном регионе, способного радикально решить финансовые проблемы сохранения, реставрации и воссоздания исторического наследия и природного потенциала.
Одним из приоритетных видов является историко-культурный познавательный туризм, как зарубежный, так и внутренний, с развитием сопутствующих отраслей: гостиничного и ресторанного бизнеса, транспортно-коммуникационных систем, агропродовольственного комплекса, строительства, развитие народного промысла.
Генеральным планом предполагается:
реконструкция существующих зон отдыха и создание новых туристских баз;
формирование центра профессиональной экскурсионной службы;
создание центра информационно-справочной службы, туристических бюро и транспортных агентств;
развитие индустрии развлечений, выставок, ярмарок, сети объектов торгово-бытового назначения, спортивно-оздоровительных комплексов и медицинских пунктов;
организация системы транспортного туристического обслуживания в аэропорту и железнодорожном вокзале, развитие парка и предприятий обслуживания специального транспорта и проката автомобилей, увеличение емкости автостоянок в туристических зонах.
5.3. Развитие системы озеленения
Генеральным планом определены основные принципы озеленения города Кокшетау. Зеленые насаждения должны проектироваться:
в виде целостной взаимосвязанной системы с учетом местных природных условий;
в соответствии с архитектурно-планировочной структурой города и организацией обслуживания населения.
Зеленые насаждения должны являться составной частью пространственной композиции архитектурных ансамблей городских центров жилых и промышленных районов.
Успешное осуществление этих принципов позволит создавать средствами озеленения благоприятные условия для жизни населения.
К числу факторов, отрицательно действующих на население, относятся: загрязненность воздушного бассейна вредными выбросами промышленных предприятий и автотранспорта, городской шум, особенно на транспортных магистралях, тяжелые микроклиматические условия в летнее и зимнее время и некоторые другие.
Перечисленные неблагоприятные факторы могут быть значительно ослаблены путем озеленения городов.
Для предотвращения отрицательных климатических условий необходимо создание комплекса защитных насаждений, создающих необходимый микроклимат городской территории.
Главной задачей озеленения является создание наиболее рациональной системы зеленых насаждений в целях, улучшения воздушного бассейна города, улучшения микроклимата и обогащения его внешнего облика, наилучшей организации массового отдыха населения.

6. Тарихи-мәдени мұраны сақтау және қайта өңдеу
Көкшетау қаласының қала құрылысы дамуының негізгі бағыттары қаланың тарихи-мәдени мұрасын сақтауды және қайта өңдеуді қамтамасыз етуі тиіс.
Сәулет ескерткіштері мен құнды құрылыс салудың көпшілігі қаланың жеке келбетін айқындайтын қаланың орталық бөлігінде орналасқан. Бульварлар мен гүл бақтары түрінде ескерткіштер орналасқан аумақтар үлкен тарихи және қала құрылысы құндылығын білдіреді. Олар сақтауды, қалпына келтіруді және абаттандыруды талап етеді.
Іргелес төбелермен Қопа көлі сақтауды қажет ететін қалаға ашық жеке келбет беретін теңдесіз табиғи қоршау болып табылады. Қылшақты өзені арнасын қайта жаңартумен және тазалаумен Қопа көлі жағалау алқабына айрықша назар аударылған. Бас жоспармен қала маңы орман саябақтарына шығумен жасыл бульварлармен болашақта өзара байланыстыруды қажет ететін қаланың оңтүстік бөлігі төбелерінің аумақтарында ормансаябақ аймақтарын ұйымдастыру қарастырылды.
7. Аумақтық сәулет-жоспарлық ұйымдастыру
7.1. Қаланың аумақтық дамуы және функционалдық белдемділігі
Қоныстану аумақтарының аумақтық дамытудың негізгі бағыттары жоспарлауға шек қою жүйесімен, аумақты кешенді бағалау мен солтүстік бағытта аумақты бос және инженерлік-қамтамасыз етудің үлкен қорларымен анықталды.
Негізгі функционалды аймақтарды (қоныстану және өндірістік) одан әрі дамыту көп қабатты құрылыс және "Бейбітшілік", "Жайлау", "Бұқпа" (Красный яр селосына кіре берісте) тұрғын үй аудандарында, сондай-ақ "Бірлік" кентінде аз қабатты тұрғын үй құрылысы солтүстік бағытта бос құрылыс салу алаңдарынан қарқынды игеруден басқа айтарлықтай өзгерістерді шыдап төзбейді.
Жоспарлау құрылымы ірі бес ауданнан: орталық - Қылшақты өзені шекарасында Астана-Петропавловск темір жолынан, Уәлиханов көшесінен, Зеренді селосына орағыту оңтүстік жолы мен өтетін магистраль жолынан; шығыс - темір жол сыртындағы, негізінен өндірістік-қоймалық аумақ жерлерінен; "Оңтүстік" тұрғын ауданы; солтүстік - Қостанай қаласының темір жолына дейін бос аумақтар және батыс - Красный яр селосы жағына жерлерден тұрады. Жоғарыда көрсетілген 5-жоспарлау ауданының әрқайсысы өздігінен бірлікті, қала тұрғындары үшін ең қажетті тұтынуды қанағаттандыру жоспарында өзара жеткілікті болатын кіші қаланы білдіреді.
Осы мақсатпен бас жоспарда бұл аудандардан әрқайсысының ішінде көлік магистралымен өзара байланысты өз орталықтары бөлінеді. Бұл жоспарлау аудандарының әрқайсысына айқындалған сәулет-жоспарлау саясаты керек. "Центр" жоспарлау ауданы аса салынған және магистраль, бульварлар, гүлбақтар және орталық алаңдар жүйелерін дамытумен әлеуметтік мәдени тұрмыс объектілерімен толықтырады. Көне аз қабатты тұрғын үй қорынан, әсіресе Қопа көлі жағалауының бойын біртіндеп арылтуды, бульварлар мен гүлбақтарын дамытуды, Горький, Уәлиханов, Кенесары, Ғабдуллин көшелері ғимараттарының қасбеттерін рәсімдеуді, "собачий хутор" ауданында аз қабатты тұрғын үйлерді құлатуды және оны "таунхаус" типті тежелген тұрғын үй құрылысын салуды талап етеді. "Қызыл сызықта" шекаралардың бастысы ретінде қала мен оның орталық бөлігінің екінші дәрежелі магистралі сияқты да қатаң ұстану керек. Телемұнара ауданында тау бөктері бөлігінде салынған негізінен көне тұрғын үй қорына ерекше назар аударылады. Осы алаң қала ұйытқысына жақындығы, қадаларды қағуды талап етпейтін жартас топырақтары, топырақты сулардың терең толтырылуы, шығыс жағынан орман саябақ массивтерінің жақындығы, Қопа көлі акваториясына жақсы келбеті ретінде қолайлы факторлардың толық қатарымен бөлінеді. Бұдан басқа жайлы бедер жобалаушыларға инвесторлар үшін аса мүдделі және жер асты гараждар, инженерлік имараттар, сауда және қызмет көрсету объектілері және тағы басқа құрылғылар үшін барынша қолданумен "Астана" ауданы тұрғындары үшін беделді және іске асыру жеткілікті мүмкіндік береді.
Тұрғын үй құрылысы массиві арасында орналасқан бар өндірістік кәсіпорындарды жоғары технологиялық, энергия сыйымдылық және экологиялық өндірістерге біртіндеп бағдарлау керек. Сауда-тұрмыстық кешендер, спорт залдар мен ойын-сауық орталықтарының хауыздары, көп қабатты автопаркингтер түрлерінде қала және жалпы қалалық маңызы бар объектілерге өндірістік ғимараттарды қайта жаңарту үшін жабық аумақтық қорларды аса тиімді қолдану. Өндірістік объектілерін қайта құруды жобалаудың ұқсас практикасы дамыған шет елдерде кең тәжірибеге ие.
Көше-жол желілерін дамыту жоспарында Горький, Ғабдуллин, Мир, Әуелбеков, Ақан сері және тағы басқа көшелерін одан әрі абаттандыру және жолды кеңейту ұсынылып отыр. Әуезов көшесін шығыс бағытында темір жол сызықтары арқылы ұсынылған айналма магистралына дейін тесіп шығу керек, "Сұңқар" шағын ауданы жанындағы Ғабдуллин көшесін Уәлиханов көшесі қиылысына дейін және одан әрі Чкалов көшесі бойынша оңтүстік айналма жолына дейін жалғастыру керек.
Келесі қарқынды дамып келе жатқан "Оңтүстік" тұрғын ауданы негізінен бірен-сарандап орталықтандырылған инженерлік қамтамасыз етумен аз қабатты элиталық құрылыс салу болып табылады. "Боровской", "Юбилейный" шағын аудандарымен және қала шетіне "Жайлау" шағын ауданымен екі көп қабатты тұрғын үй массиві өзгешеленеді. Осы ауданның қала құрылысын дамыту концепциясы одан әрі құрылыста және көп қабатты шағын аудандарды тығыздауда Кенесары, Горький, Саин көшелері қиылыстарында көп қабатты қала кешендерін құрып, Уәлиханов көшесі бойы аз қабатты тұрғын үйлерді біртіндеп құлатумен болады. Мұнда сауда-қоғамдық кешендерді, автосервис, мейманханалар объектілерін орналастырумен Астана қаласы және Зеренді селосы жақтарынан басты шыға берісті лайықты ресімдеуге жылдам шешуді талап етеді. Бас жоспарда барлық бағыттар бойынша "Оңтүстік" ауданы кешенді дамуында, мұнда демалыс, жалпы тамақтану объектілері дислокациямен "Кеңес үкіметін орнатқан күресушілер" саябақ массивін қайта қалпына келтіру қарастырылады.
Келесі жоспарлау темір жол магистралы сыртындағы "Шығыс" ауданы негізінен санитарлық жасыл коридор құрылғысымен өндірістік-қоймалық аймақ, сауда объектілерімен толық құнды орталық ұйымдастыру, осы ауданның тұрғындары мен жұмыс істейтін персоналдары үшін қызмет көрсету ретінде игеруді ұсынады. "Бірлік" тұрғын кентін әлеуметтік мәдени тұрмыстық объектілермен (мектеп, бала бақша, емхана) қамтамасыз ету және өмір сүрудің толық құндылығын құруды ұсынылады.
Ұлан-ғайыр өндірістік-қоймалық аймақтар қатынасында жаңа учаскелерді қармаусыз өндірістік, әкімшілік-тұрмыстық корпустар объектілерімен, инженерлік имараттармен берілген аумақтарды тығыздау саясаты қойылады.
"Солтүстік" жоспарлау ауданы тұрғын үй-азаматтық құрылыс үшін ең қарқынды дамыған аумақ болып табылады. Бұған құрылыс салудан бос аумақтар, Қопа көлі маңы қолайлы табиғат-ландшафтық аумақтар, инженерлік көздер мен коммуникациялардың жақындығы ықпал етеді. Бұл аудан Қопа көлі бойында жоғары кешенді құрылыс салуды қалыптастыра отырып көп қабатты құрылысқа толық бағытталған.

6. Сохранение и регенерация историко-культурного наследия
Основные направления градостроительного развития города Кокшетау должны обеспечить сохранение и регенерацию историко-культурного наследия города.
Большинство памятников архитектуры и ценной застройки находятся в центральной части города, которые и определяют его индивидуальный облик. Территории, на которых размещены памятники, в виде бульваров и скверов, представляют собой большую историческую и градостроительную ценность. Они требуют сохранения, восстановления и благоустройства.
Озеро Копа с прилегающими сопками является уникальным природным окружением, придающим яркий индивидуальный облик городу, который необходимо сохранить. Особое внимание уделено береговой полосе озера Копа с реконструкцией и расчисткой русла реки Кылшакты. Генеральным планом предусмотрена организация лесопарковых зон на территории сопок в южной части города, которые в будущем необходимо связать между собой зелеными бульварами с выходом в пригородные лесные парки.
7. Архитектурно-планировочная организация территории
7.1. Территориальное развитие города и функциональное зонирование
Основные направления территориального развития селитебных территорий определены системой планировочных ограничений, комплексной оценкой территории и большими резервами, свободных и инженерно-обеспеченных территорий в северном направлении.
Дальнейшее развитие основных функциональных зон (селитебной и промышленной) не претерпит значительных изменений, кроме интенсивного освоения свободных от застройки площадок в северном направлении - под многоэтажное строительство и в жилых районах "Бейбитшилик", "Жайляу", "Букпа" (на въезде в село Красный Яр), а так же поселка "Бирлик" - строительство малоэтажного жилья.
Планировочная структура состоит из пяти крупных районов: центр - в границах реки Кылшакты, железной дороги Астана-Петропавловск, улицы Валиханова, объездной южной дороги и выездной магистрали на село Зеренду; восток - земли за железной дорогой, в основном промышленно-складские территории; жилой район "Юг"; север - свободные территории до железной дороги на город Костанай и запад - земли в сторону села Красный Яр. Каждый из пяти вышеуказанных планировочных районов представляет собой самостоятельную единицу, минигород, который может быть самодостаточен в плане удовлетворения самых необходимых потребностей для городских жителей.
С этой целью в генеральном плане выделяются внутри каждого из этих районов свои центры, связанные между собой транспортными магистралями. К каждому из этих планировочных районов необходима определенная архитектурно-планировочная политика. Планировочный район "Центр" наиболее обжитый и насыщенный объектами соцкультбыта, с развитой системой магистралей, бульваров, скверов и центральными площадями. Требуется постепенное избавление от ветхого малоэтажного жилфонда, особенно вдоль берега озера Копа, развитие системы бульваров и скверов, оформление фасадов зданий по улицам: Горького, Валиханова, Кенесары, Габдуллина, снос малоэтажного жилья в районе "собачьего хутора" и его застройка блокированным жильем типа "таунхаус". Строго придерживаться границ в "красных линиях" как главных, так и второстепенных магистралей города и его центральной части. Обращается особое внимание на предгорную часть в районе телебашни застроенную, в основном, ветхим жилфондом. Данная площадка выделяется целым рядом благоприятных факторов, как близостью к центру города, скальными грунтами, не требующими забивки свай, глубоким залеганием грунтовых вод, близостью лесопарковых массивов с восточной стороны, хорошим обзором на акваторию озера Копа. Кроме того, достаточно спокойный рельеф позволяет проектировщикам реализовать очень интересный для инвесторов и престижный для жителей район с названием "Астана" с максимальным использованием для устройства подземных гаражей, инженерных сооружений, объектов торговли и обслуживания и так далее.
Имеющиеся промышленные предприятия, расположенные среди массива жилой застройки необходимо постепенно переориентировать под высокотехнологичные, неэнергоемкие и экологические производства. Более эффективно использовать скрытые территориальные резервы для реконструкции промышленных зданий под объекты городского и общегородского значения в виде торгово-бытовых комплексов, спортивных залов и бассейнов, развлекательных центров, многоэтажных автопаркингов. Подобная практика проектирования переустройства промобъектов имеет широкую практику в развитых зарубежных странах.
В плане развития улично-дорожной сети предлагается дальнейшее обустройство и расширение дорожного полотна улиц Горького, Габдуллина, Мира, Ауельбекова, Акана-Серэ. Улицу Ауэзова необходимо пробить через железнодорожные линии в восточном направлении до предлагаемой обводной магистрали, улицу Габдуллина возле микрорайона "Сункар" продолжить до пересечения с улицы Валиханова и далее по улице Чкалова до южной обводной дороги.
Следующий интенсивно развивающийся жилой район "Юг" в основном является малоэтажным, с островками элитной застройки, с частично централизованным инженерным обеспечением. Выделяются два многоэтажных жилых массива с микрорайонами "Боровской", "Юбилейный" и на краю города - микрорайон "Жайляу". Концепция градостроительного развития данного района заключается в дальнейшем строительстве и уплотнении многоэтажных микрорайонов, постепенного сноса малоэтажного жилья вдоль улицы Валиханова, образуя многоэтажные градкомплексы на пересечении с улицами Кенесары, Горького, Саина. Требует скорого решения достойное оформление главных выездов со стороны города Астаны и села Зеренды с размещением здесь торгово-общественных комплексов, объектов автосервиса, мотелей. В Генеральном плане предусмотрено восстановление паркового массива "Борцов за установление Советской власти" с дислокацией здесь объектов отдыха, общепита, чтобы район "Юг" развивался комплексно, по всем направлениям.
Следующий планировочный район "Восток" за железнодорожной магистралью предлагается осваивать, в основном, как промышленно-складскую зону, с устройством санитарных зеленых коридоров, организацией полноценного центра с объектами торговли, обслуживания для жителей и работающего персонала этого района. Жилой поселок "Бирлик" предлагается обеспечить объектами соцкультбыта (школа, детский сад, поликлиника, магазины) и создать полноценную жизненную среду.
В отношении обширных промышленно-складских зон ставится политика уплотнения данных территорий объектами производства, административно-бытовых корпусов, инженерных сооружений без захвата новых участков.
Планировочный район "Север" является самой интенсивно развиваемой территорией для жилищно-гражданского строительства. Этому способствуют свободные от застройки территории, благоприятные природно-ландшафтные территории вблизи озера Копа, близость инженерных источников и коммуникаций. Данный район будет почти полностью ориентирован на многоэтажное строительство, формирующий фронт застройки с высотными комплексами вдоль берега озера Копа.

Петропавловск жағынан қалаға кіретін жолға көрік беретін 2-3-4 қабатты тежелген құрылыс салу ұсынылады.
Көкшетау қаласы үшін қала құрылысын құрайтын қуатты объектілерінің бірі Қопа көлі жағына қаратылған Спорт сарайы, Мәдениет сарайы, кітапхана, оқу корпустары және тағы басқа объектілер сияқты бірегей жаңа төтенше жағдайлар министрлігінің республикалық институты болады.
Құрылысы салынып бітпеген стадионмен, бар спорт орталығымен қаланың келешек спорт орталығының аумағы айрықша назарды талап етеді.
"Батыс" жоспарлау ауданы "Бұқпа" төбесімен қаланың орман саябақ жоғары бөлігін білдіреді және келешекте аз қабатты құрылысты, демалыс, спорт, емделу объектілерін дамыту үшін өте жақсы перспективасы бар.
Бар саяжай кенті барлық әлеуметтік және инженерліқ-көліктік инфрақұрылыммен тұрғын кентіне біртіндеп ауыстырылуы керек. Табиғи және жасанды отырғызылған ағаштарды барынша сақтаумен бірегей табиғат ландшафт айрықша назарды талап етеді.
Өндірістік және коммуналды-қоймалық аймақтар, оларды сәулет  және мамандандыру, негізінен перспективаға сақталады.
Өнеркәсіптік-өндірістік аймақтарды дамыту сол төтелген шекараларда жоспарланып отыр және үлкен өзгерістерге төзбейді. "КамАЗ инжиниринг", кірпіш зауыты және басқа типті қайта жүргізілген кәсіпорындар бірлескен кәсіпорындар, өнеркәсіптік алаңдар ішінде қосымша сегментация, қызмет түрінде қайта бағдарлау жолымен аймақтық кеңейтілуінсіз дамуда.
Шығыс аймақты, әсіресе оның жолдармен және темір жолдармен қамтамасыз етілген Көкшетау-Омбы автомагистралінің екі жағы бойынша солтүстігін дамыту бар өнеркәсіптік және коммуналдық-қоймалық аумақтарды аса тиімді қолдануды жоспарлайды. Жер телімдерінің сегмантациясының белсенді үрдісі, сату-сатып алу бойынша келісім жер телімдерін мақсатты қолдану бөлігінің әрдайымғы бақылауында.
Жер екпе ағаштары жүйесі бар орман саябақ орман массивтеріне, қала маңының санитарлық-қорғау белдіктеріне ұштастырылған.
Келесі аймақтар:
саябақтар, бульварлар, жағалаулар аймақтарын;
табиғат ландшафтар аймақтарын;
бақ-саяжай учаскелері аймақтары оның құрылымын анықтайды.
Жасыл екпе ағаштарының негізгі жүйесін көркем төбелерімен қоршаған табиғат ландшафт құрайды.
Қопа көлі маңы жағалауы аумақтарын босату және жасыл жағалаулар мен рекреация құру жергілікті ландшафтың қолайлы басымдылығын толығымен қолдануға мүмкіндік береді.
Қала маңы жасыл айналымды аяқтау мақсатында оны барынша сақтау  және одан әрі ағаштар егу мен суаруды жалғастыру керек.
Сала және қаладан тыс маңызы бар сыртқы темір жол мен автомобиль көлігінің аймағы. Қала қиылысатын темір жол белдігін бұру өз параметрлерін сақтауы керек. Щучье-Бурабай демалыс аймағын қарқынды дамытуға байланысты әуежай аймағын кеңейту, айналма автожолды аяқтау қарастырылуда.

Предлагается блокированная 2-3-4-х этажная застройка, облагораживающая въезд в город со стороны города Петропавловска.
Одним из мощных градообразующих объектов будет новый республиканский институт Министерства чрезвычайных ситуаций c уникальными для города Кокшетау объектами, такими как Дворец спорта, Дворец культуры, библиотека, учебные корпусы, обращенные в сторону озера Копа. Требует особого внимания территория будущего спортивного ядра города с существующим спортцентром, недостроенным стадионом.
Планировочный район "Запад" представляет собой лесопарковую возвышенную часть города с сопкой "Букпа" и в будущем имеет очень хорошую перспективу для развития малоэтажного строительства, объектов отдыха, спорта, лечения.
Существующий дачный поселок должен постепенно трансформироваться в жилой поселок со всей социальной и инженерно-транспортной инфраструктурой. Особое внимание требует уникальный природный ландшафт с максимальным сохранением естественных и искусственно высаженных деревьев.
Промышленные и коммунально-складские зоны, их архитектура и специализация, в основном, сохраняются на перспективу.
Развитие промышленно-производственной зоны намечается в тех же устоявшихся границах и не претерпит больших изменений. Вновь вводимые предприятия типа "КамАЗ-инжиниринг", кирпичный завод и другие развиваются без территориального расширения путем совместных предприятий, дополнительной сегментации внутри промышленных площадок, переориентации вида деятельности.
Развития восточной зоны, особенно в северной его части, по обе стороны автомагистрали Кокшетау-Омск, обеспеченной дорогами и железнодорожными вводами, предполагает более эффективное использование существующих промышленных и коммунально-складских территорий. Активный процесс сегментации земельных участков, сделок по купле-продаже должен находиться в поле постоянного контроля в части целевого использования земельных участков.
Система земельных насаждений приурочена к существующим лесопарковым лесным массивам, санитарно-защитным полосам вокруг города.
Следующие зоны определяют ее структуру:
зона парков, бульваров, набережных;
зона природных ландшафтов;
зона садово-дачных участков.
Основу системы зеленых насаждений составляет окружающий природный ландшафт с живописными сопками.
Освобождение прибрежных территорий вокруг озера Копа и создание зеленых набережных и рекреаций позволит полнее использовать благоприятный потенциал местного ландшафта.
В целях завершения зеленого кольца вокруг города необходимо его максимальное сохранение и продолжение дальнейшей посадки и полива деревьев.
Зона внешнего железнодорожного и автомобильного транспорта городского и внегородского значения. Полоса отвода железной дороги пересекающий город должна сохранить свои параметры. Предусматривается расширение зоны аэропорта в связи с интенсивным развитием Щучинско-Боровской курортно-оздоровительной зоны и завершение кольцевой автодороги.

7.2. Сәулет-жоспарлық аудан-ауданға бөлу
"Центр" жоспарлық ауданы Горький, "Көкше" және "Бостандық" көшелері бөлінген екі тұрғын ауданынан тұрады.
"Көкше" тұрғын ауданы өзіне негізгі әкімшілік-мәдени және сауда объектілерін топтады және қаланың орталық бөлігінің меншікті ортасын көрсетеді.
"Бостандық" тұрғын ауданында тұрғын аудандары өнеркәсіптік және коммуналдық-қоймалық объектілермен бірен-сарандап кезектеседі.
"Оңтүстік" жоспарлық ауданы сондай-ақ негізінен аз қабатты құрылыстан тұратын "Жайлау" және "Бейбітшілік" екі тұрғын ауданын енгізеді.
"Шығыс" жоспарлық ауданы негізінен аз қабатты тұрғын үйден кішігірім стансалық кентпен өнеркәсіптік-қоймалық аймақты ұсынады. Мұнда "Бірлік" кентінің анықталған шекарасына дейін дамиды.
"Солтүстік" жоспарлық ауданы "Сарыарқа" шартпен аталған тұрғын ауданы аз қабатты тұрғын үйден тұрады. Қаланың солтүстікке одан әрі жылжуы шарасы бойынша жаңа тұрғын аудандар пайда болады.
"Батыс" жоспарлық ауданы "Бұқпа" аз қабатты тұрғын ауданынан  және кеңейтілген аумақтық ормансаябақ белдігінен тұрады.
7.3. Аумақты қорғау және қаланың орнықты дамуын қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар
Жобада тұрақты қызмет етуді арттыру және Көкшетау қаласының тұрғындарын табиғи сипаттағы төтенше жағдайлардың әсерінен қорғау мақсатында мынадай қала құрылысы іс-шаралар қарастырылып отыр:
қаланың аумағын неғұрлым айқын аймақтау;
қолда бар өнеркәсіптік аймақтарды одан әрі қалыптастыру және қайта ұйымдастыру;
құрылыс жүргізу аймағын жасыл егістердің жолақтарымен жоспарлау аудандарына мүшелеу және өзеннің суқорғау жолақтарын көгалдандыру;
көше-жол желісін одан әрі дамыту және оның негізінде тұрақты қызмет етудің қалалық желісін қалыптастыру.
8. Көлік инфрақұрылымын дамыту
Бас жоспарда сыртқы көлік жүйесінің дамуы (әуе, теміржол, су, автомобиль және құбыр) және қалалық көше-жол желісінің құрылыстары мен жаңа құрылыс нысандарын салу және қалпына келтіру, көлік жолдарының, көпірлер мен қала көлігінің дамуы бойынша өткізілетін іс-шаралар көрсетілген.
Жоба бойынша қала маңы айналма автомобиль жолын, Щучье және Петропавловск қалаларына басты көлік осі болып табылатын іс жүзінде барлық бағыттар бойынша авто-теміржол төсемі құрылысы мен қайта жаңартуды аяқтау ұсынылады.
Сондай-ақ, Щучье-Бурабай курорттық-сауықтыру аймағының қарқынды дамуына байланысты жергілікті әуежайдың жолаушы сыйымдылығын көбейту және қайта жаңарту ұсынылады.
Авто және теміржол сапаржайларының бар бірлескен дислокациясы өте тиімді болып табылады.
Бас жоспардың жобасында темір жол арқылы шешімдер мен жол өткізушілердің кезең-кезеңмен құрылысы, сондай-ақ барын қайта жаңарту ұсынылады.

7.2. Архитектурно-планировочное районирование
Планировочный район "Центр" состоит из двух жилых районов "Кокше" и "Бостандык", разделенных улицей Горького.
Жилой район "Кокше" сосредоточил в себе основные административно-культурные и торговые объекты и представляет собственно ядро центральной части города.
В жилом районе "Бостандык" жилые районы частично перемежаются с промышленными и коммунально-складскими объектами.
Планировочный район "Юг" включает в себя также два жилых района: "Жайляу" и "Бейбитшилик", состоящие в основном из малоэтажной застройки.
Планировочный район "Восток" в основном представляет промышленно-складскую зону с небольшим пристанционным поселком из малоэтажного жилья. Здесь развивается до определенных границ поселок "Бирлик".
Планировочный район "Север" состоит из многоэтажного жилья, условно названным жилым районом "Сары-Арка". По мере дальнейшего продвижения города к северу появятся новые жилые районы.
Планировочный район "Запад" состоит из малоэтажного жилого района "Букпа" и обширного территориального лесопаркового пояса.
7.3. Мероприятия по защите территории и обеспечению устойчивого развития города
В целях повышения устойчивого функционирования и защиты населения города Кокшетау от воздействия чрезвычайных ситуаций природного характера в проекте предусматриваются следующие градостроительные мероприятия:
более четкое функциональное зонирование территории города;
дальнейшее формирование и реорганизация существующих промышленных зон;
членение селитебной зоны на планировочные районы полосами зеленых насаждений и озеленение водоохранных полос рек;
дальнейшее развитие улично-дорожной сети и создание на ее основе общегородской сети устойчивого функционирования.
8. Развитие транспортной инфраструктуры
В Генеральном плане отражено развитие системы внешнего транспорта (воздушный, железнодорожный, автомобильный) и мероприятия по реконструкции и новому строительству объектов и сооружений городской улично-дорожной сети, строительству транспортных развязок, мостовых переходов и развитию городского транспорта.
По проекту предлагается завершение обводного автомобильного кольца вокруг города, строительство и реконструкция авто-железнодорожного полотна практически по всем направлениям, из которых главными являются транспортные оси на города Щучинск и Петропавловск.
Также, в связи с бурным развитием Щучинско-Боровской курортно-оздоровительной зоны предлагается реконструкция и увеличение пассажироемкости местного аэропорта.
Существующая совмещенная дислокация авто и железнодорожного вокзалов является очень удобной.
В проекте генерального плана предлагаются поэтапное строительство развязок и путепроводов через железную дорогу, а также реконструкция существующих.

9. Инженерлік инфрақұрылымды дамыту
9.1. Сумен қамтамасыз ету
Бас жоспар қаланың сумен қамтамасыз ету жүйесін дамытудың мынадай:
қолданыстағы шаруашылық-ауыз су, өртке қарсы және өндірістік су құбырын сақтау және дамыту;
қызмет ететін бас тоғандарды қайта құру, қызмет ететін су құбыры желілерін кезең-кезеңмен қайта құру және жаңа су құбырының құрылысы;
аз қабатты құрылыс жүргізілетін аудандарында тұрақты сумен қамтамасыз етуді, қызмет ететін сумен қамтамасыз ету жүйесімен байланыста жаңа су құбырлары, магистральдық желілер құрылысы жолымен жаңа қала құрылысын игеру аудандарын ұйымдастыру бағыттарын қарастырып отыр.
Көкшетау қаласы бойынша 2005 жылы орта тәуліктік су тұтыну тәулігіне 23,2 мың м 3 құрды, 2010 жылы тәулігіне 25,244 мың м 3 , ал 2020 жылы - тәулігіне 40,04 мың м 3 құрайды.
Желілерде ысырап шығару және бар имараттардың өнімділігін жоғарылату бойынша шаралар қолдану қажет.
Есептік схема бойынша негізге қаланы сумен қамтамасыз етудің бар схемасы алынды.
Келешекте 2010-2020 жылдары Көктем, Васильковка шағын аудандарын және Сарыарқа перспективалық ауданын қамтитын су құбырларының жаңа учаскелерін салу қарастырылады. Сондай-ақ Застанционный шағын ауданы және Әуезов көшесі соңы сутартқыш арасында мойнақ салынатын болады.
9.2. Канализация
Қаланың канализациялық тазарту имараттарының қуаттылығы тәулігіне 32,0 мың м 3 . Су тарту келесі схема бойынша жүзеге асырылды: бағытсыз коллекторлар, канализациялық сорғылық станциялар мен тегеуріндік құбыр желілері шаруашылық-нақақтық және өндірістік ағындылар жүйесімен N 2 және N 7 КТС басты канализациялық тегеурінді станцияларға беріледі.
Қалада барлығы 15 канализациялық тегеурінді станциялар, соның ішінде тәулігіне 1,2 мың м 3 тәулігіне 32 мың м 3 дейін Красный яр кентінде - 2 бірлік және Станционный кентінде - 1 бірлік бар.
Тазартылған ағынды суларды бұру, тазарту және түсіруді қамтамасыз ету үшін келесі:
канализациялық жүйені қайта жаңарту;
канализацияның жаңа желілері мен имараттарының құрылысы;
алғашқы тұндырғыштардың суды әкелуші және суды бұрушы құбыр желілерін тұнбаланудан тазалау;
механикалық тазалаудың имараттарын қайта жаңарту, биологиялық тазалау стансаларын (БТС) жабдықтау;
БТС имараттарын қайта жаңарту имараттары мен коммуникация құрылысы қарастырылады;
Мырзакөлсор және Ахметжансор жинақтаушы сыйымдылығын көбейту.
9.3. Жылумен қамтамасыз ету
Қазіргі кезеңде РК-2 жылудың орнатылған қуаттылығы сағатына 282,919 Гкал құрайды, жылуды тұтыну жылына 1 473 442,1 Гкал құрды.
Көкшетау қаласының бас жоспарын дамыту бойынша жылумен қамтамасыз ету жүйесін одан әрі дамытудың негізіне бірінші кезекте және есептік мерзімге РК-2 базасында орталықтандырылған жылумен қамтамасыз етуді сақтау қойылды.
Есептік мерзімге жаңа жоғары тиімді жабдықты қондырумен ЖЭО құрылысы жоспарлануда.
Есептік мерзімге дейінгі кезеңге өз мерзімінде қызмет көрсеткен барлық бар магистралды жылу желілерін қайта жаңарту мен ауыстыру жоспарланып отыр, бірінші кезекте 38 км. Бірінші кезекте 2010 жылға дейін барлық бар сорғы стансаларын жабдықтарды ауыстырумен жаңарту жоспарлануда.
Көкшетау қаласының жалпы жылулық жүктемесі келесі мөлшермен сипатталады:

9. Развитие инженерной инфраструктуры
9.1. Водоснабжение
Генеральный план предусматривает следующие направления развития системы водоснабжения города:
сохранение и расширение действующей системы хозпитьевого, противопожарного и производственного водопровода;
повышения уровня надежности системы водоснабжения города за счет реконструкции существующих водозаборов, поэтапной реконструкции существующих и строительства новых водопроводных сетей;
организация стабильного водоснабжения в районах малоэтажной застройки, районов нового градостроительного освоения путем строительства новых водоводов, магистральных сетей в увязке с существующей системой водоснабжения.
Среднесуточное водопотребление по городу Кокшетау в 2005 году составляло 23,2 тыс.м 3 /сутки, в 2010 году составит 25,244 тыс.м 3 /сутки, а в 2020 году - 40,04 тыс.м 3 /сутки.
Необходимо принять меры по исключению потерь в сети и повышению производительности существующих сооружений.
По расчетной схеме за основу взята существующая схема водоснабжения города.
В перспективе в 2010-2020 годы предусматривается прокладка новых участков водопровода, охватывающие микрорайоны Коктем, Васильковский и перспективный район Сары-Арка. Также будет проложена перемычка между микрорайонами Застанционный и водоводом в конце улицы Ауэзова.
9.2. Канализация
Канализационные очистные сооружения города мощностью 32,0 тыс.м 3 /сутки. Водоотведение осуществлено по следующей схеме: хозяйственно-фекальные и производственные стоки системой самотечных коллекторов, канализационных насосных станций и напорных трубопроводов подаются на главные канализационные насосные станции КНС № 2 и № 7.
Всего в городе имеется 15 канализационных насосных станций, в том числе в селе Красный Яр - 2 единицы и в поселке Станционный - 1 единица, с производительностью от 1,2 тыс.м 3 /сут до 32,0 тыс.м 3 /сут.
Для обеспечения отвода, очистки и сброса очищенных сточных вод предусматривается строительство следующих сооружений и коммуникаций:
реконструкция канализационной системы;
строительство новых сетей и сооружений канализации;
очистка подводящих и отводящих трубопроводов первичных отстойников от заиливания;
реконструкция сооружений механической очистки, оборудования станции биологической очистки (СБО);
реконструкция сооружений СБО;
увеличение емкости накопителей Мырзакольсор и Ахметжансор.
9.3. Теплоснабжение
В настоящий момент установленная мощность тепла РК-2 составляет 282,919 Гкал/час, потребление тепла составило 1 473 442,1 Гкал/год.
В основу дальнейшего развития системы теплоснабжения по Генплану развития города Кокшетау на первую очередь и расчетный срок положено сохранение централизованного теплоснабжения на базе РК-2.
На расчетный срок намечается строительство ТЭЦ, с установкой нового высокоэффективного оборудования.
В период до расчетного срока предполагается реконструкция и замена всех существующих магистральных тепловых сетей отслуживших свой срок, на первую очередь порядка 38,0 км. На первую очередь до 2010 года намечается модернизация всех существующих насосных станций с заменой оборудования.
Суммарные тепловые нагрузки города Кокшетау характеризуются следующими величинами:

2010 жылы - сағатына 435,6 Гкал;
2020 жылы - сағатына 661,5 Гкал.
9.4. Газбен қамтамасыз ету
Қазіргі уақытта Көкшетау қаласының тұтынушыларын темір жол бойынша және Ресей мен Қазақстан мұнай өңдеу зауыттарынан ауыр жүкті автоцистерналармен келетін сұйылтылған көміртегі газын (СКГ) қолдану жүзеге асырылады.
СКГ жақын өнім берушісі болып Павлодар МӨЗ табылады. Көп қабатты тұрғын үй секторында ішкі кварталдық газ жүйесінің санын азайтуға байланысты көп жылдан бері орталықтандырылған газбен қамтамасыз етудің жоқтығының салдарынан жаңадан алынып жатқан көп қабатты тұрғын үйлерде (5-9 қабатты) электр плиталарын қондыру қарастыру тенденциясы жоспарланды.
Газбен қамтамасыз етудің бар жүйесін табиғи газға ауыстыру мәселесін қайта қарау қажет. Экономикалық тиімділік, ұқсас іс-шаралардың мақсатқа лайықтылығы техникалық-экономикалық есептер негізінде әлденеше дәлелденген болатын.
9.5. Электр қуатымен қамтамасыз ету
Қазіргі уақытта Көкшетау қаласында электр қуатын меншікті өңдеуші жоқ. Қаламен тұтынылатын барлық электр энергиясы сатып алынған, осыған байланысты қала және облыс тұтынушылары мерзімінде төлемақы төлемеу салдарынан электр энергия көзін сөндірудің әрдайымғы қоқан-лоққысын көреді.
Қазіргі уақытта қалада электр тұтыну деңгейі, әсіресе мәдени-тұрмыстық секторда және өнеркәсіпте жоғарылаудың тұрақты тенденциясы бақыланып отыр.
Осыған байланысты электрмен қамтамасыз етудің бар және жаңа жүйелерін қайта жаңарту талап етіледі. Жобамен:
2x25 МВА, КЛ-110 кВ трансформаторларымен "Северная" 110/35/10 ПС, аралығы 5 км "Северная" КГПШ-ПС" құрылысы;
2х16МВА трансформаторымен "Бармашино" 110/10кВ ПС, "Западная" ПС аралығы 10 км "Бармашино" 110/10кВ ПС дейін екі бұғаулы ВЛ-110кВ, 10 ұйымға РП-10кВ және аралығы 3 км КЛ-10кВ екі монтаж;
"Западная" 110/10кВ ПС РП-10кВN17 дейін аралығы 3 км КЛ-10кВ екі монтаж;
Застанционный кенті ауданында 16 ұйымға РП-10кВ және аралығы 8 км "Северная" ПС жаңа РП-ЮкВ дейін 35 кВ габаритінде екі бұғаулы ВЛ-10кВ құрылысы;
Аралығы 2 км "Северная" ПС "КГПП-Аэропорт", "КГПП-Насосная", "КГПП Алексеевка" ВЛ-35кВ қайта жүргізу;
Аралығы 5 км және 12 ұйымға РП-10кВ "Боровской" шағын ауданында "МКТ" ПС 35 кВ габаритінде екі бұғаулы ВЛ-10кВ құрылысы;
35/10кВ 4000кВА трансформаторы және 10/6кВ 1600кВА трансформаторы қондырумен "2-ші өрлеу сорғысы" 35/6кВ ПС қайта жаңарту жоспарланды.
9.6. Телефондандыру
2005 жылғы 01 қаңтарға Көкшетау қаласының телефон желісі 42634 нөмір жалпы құрастырылған сыйымдылығы он жеті телефон стансаларымен ұсынылған.

2010 год - 435,6 Гкал/ч;
2020 год - 661,5 Гкал/ч.
9.4. Газоснабжение
Газоснабжение потребителей города Кокшетау в настоящее время осуществляется путем использования сжиженного углеводородного газа (СУГ) поступающего по железной дороге и в большегрузных автоцистернах с нефтеперерабатывающих заводов России и Казахстана. Ближайшим поставщиком СУГ является Павлодарский нефтеперерабатывающий завод. В связи с разукомплектованностью внутриквартальных газовых систем многоэтажного жилого сектора, вследствие многолетнего отсутствия централизованного газоснабжения, наметилась тенденция во вновь строящемся многоэтажном жилье (5-9 этажей) предусматривать установку электрических плит.
Необходимо повторное рассмотрение вопроса перевода существующей системы газоснабжения на природный газ. Экономическая эффективность, целесообразность подобных мероприятий была неоднократно доказана на основании технико-экономических расчетов.
9.5. Электроснабжение
Город Кокшетау в настоящее время не имеет собственных генерирующих электрических мощностей. Вся электроэнергия, потребляемая городом закупаемая, из-за чего потребители города и области испытывают постоянную угрозу отключения от источника электроэнергии за несвоевременную оплату.
В настоящее время в городе наблюдается устойчивая тенденция увеличения уровня электропотребления, особенно в культурно-бытовом секторе и промышленности.
В связи с этим, требуется реконструкция существующих и строительство новых систем электроснабжения. Проектом намечается:
Строительство ПС 110/35/10 кВ "Северная" с трансформаторами 2х25МВА, КЛ-110кВ ПС "КГПШ-ПС "Северная" протяженностью 5 км;
Строительство ПС 110/10кВ "Бармашино" с трансформаторами 2х16МВА, двухцепной ВЛ-110кВ от ПС "Западная" до ПС 110/10кВ "Бармашино" протяженностью 10км, РП-10кВ на 10 ячеек и монтаж двух КЛ-10кВ протяженностью 3 км;
Монтаж двух КЛ-10кВ протяженностью 5км от ПС 110/10кВ "Западная" до РП-10кВ№17;
Строительство РП-10кВ на 16 ячеек в районе застанционного поселка и двухцепной ВЛ-10кВ в габаритах 35кВ от ПС "Северная" до нового РП-ЮкВ протяженностью 8 км;
Перезавод ВЛ-35 кВ "КГПП-Аэропорт", "КГПП-Насосная", "КГПП-Алексеевка" на ПС "Северная" протяженностью 2 км;
Строительство двухцепной ВЛ-10кВ в габаритах 35кВ от ПС "МКТ" в м-не "Боровской" протяженностью 5 км и РП-10кВ на 12 ячеек;
Реконструкция ПС 35/6кВ "Насосная 2-го подъема" с установкой трансформатора 35/10кВ 4000кВА и трансформатора 10/6кВ 1600 кВА.
9.6. Телефонизация
На 01.01.2005 года телефонная сеть города Кокшетау представлена семнадцатью телефонными станциями, суммарной монтируемой емкостью 42634 номера.

Бірінші кезекте телефон аппараттарының санын тұрғын үйлер аудандары қиығында 47 250 (ҚТС сыйымдылығы) дейін жеткізу жоспарланып отыр.
Қаланың абонент желісін одан әрі де телефон канализациясында магистралдық кабель салумен шкафтық жүйеде салу ұсынылады.
Жобамен жаңа тұрғын үй-азаматтық құрылыс аудандары бағыттарында қосымша кабелді канализацияның құрылғысы және телефон кабелді канализацияға байланыстың әуе желілерін кезең кезеңмен салудың қажеттілігі белгіленеді.
Телекоммуникация қызметтерін қанағаттандыру мен кеңейту үшін бар телекоммуникациялық желілерді кезең кезеңмен жаңарту ұсынылады, мұнда телефондардың телефон тығыздылығын (100 тұрғынға) 35 бірінші кезекте қабылдау.
2010 жылға дейін бірінші кезекте қажет:
бар таратқыш шкафтарды кең жолды абонент мүмкіндігіне бірен-сарандап ауыстыру;
мыс сымдармен магистралды байланыс кабельдерін оптика-талшық кабельдеріне бірен-сарандап ауыстыру;
телефон канализациялары құрылысы мен қайта жаңартуды тиісті қарастыру.
10. Қаланы санитарлық тазарту
Қазіргі уақытта қатты тұрмыстық қалдықтар және өнеркәсіп кәсіпорындарының өндірістік қоқыстары қаладан 10 км әуежайға жол бойынша орналасқан ҚТҚ полигонына шығарылады. Қалада жоспарлы-жүйелі тазарту халықтың 70% қамтиды.
Жобамен жаңа ҚТҚ полигонының құрылысы (жетілдірілген қоқыстар үйіндісі) қарастырылады. Полигон ауданының 0,03 га қоқыстың 1,0 мың тонна оқшаулау нормасында есептік мерзімге 30 га құрайды.
11. Аумақты инженерлік дайындау
Экологиялық таза курорттық қала ретінде Көкшетау қаласын дамытудың бас жоспарын әзірлеу қауіпті физикалық-геологиялық процестер мен құбылыстардан, сондай-ақ халық өмірінің санитарлық-гигиеналық және экологиялық жағдайларының жақсаруынан аумақты қорғау жөнінде іс-шаралар кешенін шешуді талап етеді.
Табиғи жағдайларды, бар картографиялық және жоспарлы материалдарды, инженерлік желілерді қазіргі заманғы жағдайын талдауды және қауіпті физикалық-геологиялық процестерден аумақты қорғау жөнінде жүйелерді, бас жоспар жобасымен әзірленген Көкшетау қаласы аумағын инженерлік дайындауды зерттеу нәтижесінде келесі:
аумақты вертикальды жоспарлау;
сыртқы төбені ұйымдастыру;
аумақты топырақты су басудан қорғау;
жасыл екпе ағаштарды суаруды ұйымдастыру;
қылшақты өзені арнасын реттеу;
Қопа көлі бойынша гидромелиоративті іс-шараларын енгізеді.
К ө кшетау қ аласыны ң бас жоспары бойынша негізгі
техникалы қ -экономикалы қ к ө рсеткіштер
N р/с
Көрсеткіштер
Өлшеу бірлігі
Бастапқы жыл
Бірінші кезек
2010 жыл
Есептік мерзім
2020 жыл
1 2 3 4 5 6
1.
Аумақ
1.
Қала белдеуі шегінде жер ауданы, барлығы
га
23397,23
23397,23
23397,23
1.1.
Тұрғын үй және қоғамдық құрылыс салу ауданы, соның ішінде:
га

На первую очередь количество телефонных аппаратов в разрезе жилых районов планируется довести до 47 250 единиц (емкость ГТС).
Абонентскую сеть города и в дальнейшем предлагается строить по шкафной системе с прокладкой магистральных кабелей в телефонной канализации.
Проектом отмечается необходимость устройства дополнительной кабельной канализации в направлении районов нового жилищно-гражданского строительства и поэтапной перекладки воздушных линий связи в телефонную кабельную канализацию.
Для удовлетворения и расширения предоставляемых телекоммуникационных услуг предлагается поэтапно модернизировать существующую телекоммуникационную сеть, при этом телефонную плотность телефонов на 100 жителей принять 35 - на первую очередь.
На первую очередь до 2010 года необходимо:
частично заменить существующие распределительные шкафы на широкополосные абонентские доступы;
частично заменить кабели магистральной связи с медными жилами на оптико-волоконные кабели;
соответственно предусмотреть реконструкцию и строительство телефонной канализации.
10. Санитарная очистка города
В настоящее время твердые бытовые отходы и производственный мусор предприятий вывозятся на полигон твердых бытовых отходов (ТБО), расположенный по дороге в аэропорт в 10 км от города. Планово-регулярной очисткой в городе охвачено порядка 70 % населения.
Проектом предусматривается строительство нового полигона ТБО (усовершенствованной мусорной свалки). При норме складирования 1,0 тыс.тонн мусора на 0,03 га площадь полигона составит к расчетному сроку 30 га.
11. Инженерная подготовка территории
Разработка Генерального плана развития города Кокшетау, как экологически чистого города, требует решения комплекса мероприятий по защите территории от опасных физико-геологических процессов и явлений, а также улучшения санитарно-гигиенических и экологических условий жизни населения.
В результате изучения природных условий, имеющихся картографических и плановых материалов, анализа современного состояния инженерных сетей и систем по защите территории от опасных физико-геологических процессов, инженерная подготовка территории города Кокшетау, разработанная проектом Генерального плана, включает следующие мероприятия:
вертикальную планировку территории;
организацию поверхностного стока;
защиту территории от подтопления грунтовыми водами;
организацию полива зеленых насаждений;
регулирование русла реки Кылшакты;
гидромелиоративные мероприятия по озеру Копа.
Основные технико-экономические показатели
по проекту генерального плана города Кокшетау
№ п/п
Показатели
Единица
измере-
ния
Исходный
год
Первая
очередь
2010
год
Расчетный
срок
2020 год
1
2
3
4
5
6
1 .
Территория
1.
Общая площадь
городских земель в
пределах городской
черты, всего
га
23397,23
23397,23
23397,23
1.1.
в том числе:
площадь жилой и
общественной
застройки, из них:
га

10,9
56,5
көп қабатты көп пәтерлі
-//-
205,3
246,9
4.
Мәдени-сауық және мәдени-тұрмыстық мақсаттағы мекемелер
4.1.
Мектепке дейінгі балалар мекемелері, барлығы/1000 адамға
орын
1899/15,0
3300/24,0
5850/39,0
соның ішінде:
мемлекеттік
-//-
1899/15,0
2970/22,0
4680/31,0
жеке меншік
-//-
330/2,0
1170/8,0
4.2.
Жалпы білім беретін мекемелер, барлығы/1000 адамға
орын
17325/138,0
21600/160,0
24000/160,0
соның ішінде:
мемлекеттік (муниципалды)
-//-
17352/138,0
19440/144,0
19440/130,0
жеке
-//-
2160/16,0
4560/30,0
4.3.
Емханалар, барлығы/1000 адамға
ауысым
2500/22,0
4010/30,0
5250/35,0
соның ішінде:
мемлекеттік
-//-
2250/18,0
3610/27,0
4200/28,0
жеке
-//-
250/2,0
400/3,0
1050/7,0
4.4.
Ауруханалар, барлығы/1000 адамға
кереуеттер
2010/20,0
2955/22,0
4220/28,0
соның ішінде:
мемлекеттік
-//-
2010/20,0
2655/20,0
3370/22,50
жеке
-//-
300/2,0
850/5,5
4.5.
Сауда кәсіпорындары, барлығы/1000 адамға
сауда ауданы м 2
27900/222
37800/280
42000/280
соның ішінде:
мемлекеттік
-//-
-
-
жеке
-//-
27900/222
37800/280
42000/280
4.6.
Тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындары, барлығы/1000 адамға
жұмыс орны
583/4,6
926/6,8
1350/9,0
соның ішінде:
мемлекеттік
-//-
-
-
-
жеке
-//-
583/4,6
926/6,8
1350/9,0
4.7.
Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары, барлығы/1000 адамға
отыру орны
3663/29
5400/40
6000/40
соның ішінде:
мемлекеттік
-//-
-
-
-
жеке
-//-
3663/29
5400/40
6000/40
4.8.
Ойын-сауық-мәдени мекемелер (театрлар, клубтар, кино театрлар, мұражайлар, көрме залдары және тағы басқалары), барлығы/1000 адамға
орын
5297/42
9947/74
21855/146
соның ішінде:
мемлекеттік
-//-
-
-
-
жеке
-//-
5297/42
9947/74
21855/146
4.9.
Ұзақ демалыс мекемелері (демалыс үйлері, пансионаттар, оқушылар үшін лагерлер  және тағы басқалары), барлығы/1000 адамға
орын
50/0,4
150/1,1
250/1,7
соның ішінде:
мемлекеттік
-//-
-
-
-
жеке
-//-
50/0,4
150/1,1
250/1,7

10,9
56,5
многоэтажный
многоквартирный
-II-
205,3
246,9
4 .
Учреждения
культурно-
зрелищного и
культурно-бытового
назначения
4.1.
Детские дошкольные
учреждения,
всего/на 1000 чел.
место
1899/15,0
3300/24,0
5850/39,0
в том числе:
государственные
-II-
1899/15,0
2970/22,0
4680/31,0
частные
-II-
330/2,0
1170/8,0
4.2.
Общеобразовательные
учреждения,
всего/на 1000 чел.
место
17325/138 ,0
21600/160,0
24000/160,0
в том числе:
государственные
(муниципальные)
-II-
17325/138 ,0
19440/144,0
19440/130,0
частные
-II-
2160/16,0
4560/30,0
4.3.
Поликлиники,
всего/на 1000 чел.
Посеще-
ний в
смену
2500/20,0
4010/30,0
5250/35,0
в том числе:
государственные
-II-
2250/18,0
3610/27,0
4200/28,0
частные
-II-
250/2,0
400/3,0
1050/7,0
4.4.
Больницы, всего/на
1000 чел.
коек
2010/20,0
2955/22,0
4220/28,0
в том числе:
государственные
-II-
2010/20,0
2655/20,0
3370/22,50
частные
-II-
300/2,0
850/5,5
4.5.
Торговые
предприятия,
всего/на 1000 чел.
м 2
торговой
площади
27900/222
37800/280
42000/280
в том числе:
государственные
-II-
-
-
частные
-II-
27900/222
37800/280
42000/280
4.6.
Предприятия
бытового
обслуживания,
всего/на 1000 чел.
рабочее
место
583/4,6
926/6,8
1350/9,0
в том числе:
государственные
-II-
-
-
-
частные
-II-
583/4,6
926/6,8
1350/9,0
4.7.
Предприятия
общественного
питания, всего/на
1000 чел.
посадоч-
ное место
3663/29
5400/40
6000/40
в том числе:
государственные
-II-
-
-
-
частные
-II-
3663/29
5400/40
6000/40
4.8.
Зрелищно-культурные
учреждения (театры,
клубы, кинотеатры,
музеи, выставочные
залы и другие),
всего/на 1000 чел.
место
5297/42
9947/74
21855/146
в том числе: место
государственные
-II-
-
-
-
частные
-II-
5297/42
9947/74
21855/146
4.9.
Учреждения
длительного отдыха
(дома отдыха,
пансионаты, лагеря
для школьников и
другие), всего/на
1000 чел.
место
50/0,4
150/1,1
250/1,7
в том числе:
государственные
-II-
-
-
-
частные
-II-
50/0,4
150/1,1
250/1,7