"Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 13 қарашадағы N 1051 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Конституциялық заңы
"Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Конституциялық Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 17-18, 114-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 12, 192-құжат; 1998 ж., N 7-8, 71-құжат; N 22, 290-құжат; 1999 ж., N 10, 340-құжат; N 15, 593-құжат; 2004 ж., N 7, 45-құжат; 2005 ж., N 7-8, 17-құжат; 2006 ж., N 23, 138-құжат; 2007 ж., N 12, 85-құжат;) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 11-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Орталық сайлау комиссиясы төрағасының орынбасары мен хатшысы комиссияның алғашқы отырысында сайланады.";
2) 12-бапта:
5) тармақшада:
"арыздар мен шағымдарды қарайды;" деген сөздерден кейін "сайлау туралы заңнаманы түсіндіруді ұйымдастырады" деген сөздермен толықтырылсын;
"саяси партиялардың өкілдерімен" деген сөздерден кейін "және басқа да сайлау процесіне қатысушылармен" деген сөздермен толықтырылсын;
6-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6-1) дауыс беру құқығына арналған есептен шығару куәліктерін жасауды ұйымдастырады, беру және есепке алу тәртібін айқындайды;";
8) тармақшада ", олардың сенім білдірген адамдарын" деген сөздер алып тасталсын;
16-1) тармақшада "web-сайтына" деген сөздер "интернет-ресурсына" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 14-бапта:
2-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1) Президенттікке кандидаттардың, партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың сенім білдірген адамдарын тіркейді, оларға тиісті куәліктер береді;";
9) тармақшада "web-сайтында" деген сөздер "интернет-ресурсына" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 19-бапта:
6-тармақтың екінші бөлігі "қызметін тоқтатқан" деген сөздерден кейін "және таратқан" деген сөздермен толықтырылсын;
7-тармақта "лауазымдық өкілеттігін" деген сөздерден кейін "немесе осы Конституциялық заңның талаптарын" деген сөздермен толықтырылсын, "немесе міндеттерін тиісінше орындамаған" деген сөздер алып тасталсын;

О проекте Конституционного закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Конституционный закон Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2008 года № 1051
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Конституционного закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Конституционный закон Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
Конституционный закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений
в Конституционный закон Республики Казахстан
"О выборах в Республике Казахстан"
Статья 1. Внести в Конституционный закон Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года "О выборах в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 17-18, ст. 114; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 12, ст. 192; 1998 г., № 7-8, ст. 71; № 22, ст. 290; 1999 г., № 10, ст. 340; № 15, ст. 593; 2004 г., № 7, ст. 45; 2005 г., № 7-8, ст. 17; 2006 г., № 23, ст. 138; 2007 г., № 12, ст. 85) следующие изменения и дополнения:
1) пункт 2 статьи 11 дополнить частью второй следующего содержания:
"Заместитель Председателя и секретарь Центральной избирательной комиссии избираются на первом заседании комиссии.";
2) в статье 12:
в подпункте 5):
после слов "окружных избирательных комиссий" дополнить словами ", организует разъяснение законодательства о выборах";
после слов "политических партий" дополнить словами "и другими участниками избирательного процесса";
подпункт 6-1) изложить в следующей редакции:
"6-1) организует изготовление, определяет порядок выдачи и учета открепительных удостоверений на право голосования;";
в подпункте 8) слова ", их доверенных лиц" исключить;
в подпункте 16-1) слова "web-сайте" заменить словами "интернет-ресурсе";
3) в статье 14:
подпункт 2-1) изложить в следующей редакции:
"2-1) регистрирует доверенных лиц кандидатов в Президенты, политических партий, выдвинувших партийные списки, выдает им соответствующие удостоверения;";
в подпункте 9) слова "web-сайте" заменить словами "интернет-ресурсе";
4) в статье 19:
часть вторую пункта 6 после слов "прекращения деятельности" дополнить словами "и ликвидации";
в пункте 7 слова "ненадлежащего выполнения обязанностей" заменить словами "требований настоящего Конституционного закона";

5) 20-баптың 11-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілмеген сайлау комиссияларының мүшелеріне сайлауды әзірлеу мен өткізу кезеңіне сайлау өткізуге бөлінген қаражаттың есебінен кемінде ең төменгі үш айлық жалақысының мөлшерінде жалақы белгіленеді.";
6) 20-2-баптың 2-тармағының төртінші бөлігінде "не сайлауды байқау тәжірибесі жоқ" деген сөздер алып тасталсын;
7) 23-баптың 5-тармағында "учаскелерді құрған кезден бастап" деген сөздер "сайлау тағайындалған немесе жарияланғаннан кейін" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 26-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Учаскелік сайлау комиссияларының жұмыс кестесін, дауыс беру күнін қоспағанда, тиісті аумақтық сайлау комиссиялары айқындайды.";
4-тармақтың екінші сөйлемінде "Тізімдерге" деген сөз "Сайлаушылар тізіміне енгізу, одан шығару не тізімдерге" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 27-баптың 7-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұқаралық ақпарат құралдары барлық кандидаттарды және партиялық тізімдерді ұсыну, сайлау комиссияларының оларды тіркеуі жөніндегі іс-шаралар туралы ақпаратты баспасөз бетінен орын, эфир уақытының көлемі бойынша бірдей таратуға міндетті.";
10) 28-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жергілікті атқарушы органдар және жергілікті өзін-өзі басқару органдары кандидаттарға сайлаушылармен кездесуі үшін шарттық негізде үй-жай береді. Үй-жай беру шарты барлық кандидаттар үшін бірдей және тең болуға тиіс.
Сайлау комиссиялары жергілікті атқарушы органдармен және жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен бірлесіп, бөлінген үй-жайда кандидаттардың сайлаушылармен кездесулер кестесін жасайды және оны бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды.";
11) 33-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы "мүшелеріне" деген сөзден кейін ", электронды сайлау жүйелерін пайдалануды қамтамасыз ететін мамандарға" деген сөздермен толықтырылсын;
12) 34-баптың 3-тармағының 1) тармақшасында "сайлау округтері бойынша депутаттыққа" деген сөздер алып тасталсын;
13) 38-баптың 1-тармағының төртінші сөйлемінде "дауыс беру күніне кем дегенде жеті күн қалғанда қабылданып," деген сөздер алып тасталсын;
14) 39-баптың 2-тармағының екінші бөлігінде "сайлау учаскесінде" деген сөздер "дауыс беруге арналған үй-жайда" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 48-баптың 2-тармағының 3) тармақшасында "дауыс беретін күні" деген сөздер алып тасталсын;
16) 50-5-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Электрондық сайлау жүйесін қосу Орталық сайлау комиссиясы белгілеген уақытта жүргізіледі.";

5) пункт 11 статьи 20 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Членам избирательных комиссий, не указанным в части второй настоящего пункта, на период подготовки и проведения выборов устанавливается заработная плата в размере не менее трех минимальных заработных плат за счет средств, выделенных на проведение выборов.";
6) в части четвертой пункта 2 статьи 20-2 слова ", либо не имеющие практики наблюдения за выборами" исключить;
7) в пункте 5 статьи 23 слова "со дня создания участков" заменить словами "после назначения или объявления выборов";
8) в статье 26:
пункт 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"График работы участковых избирательных комиссий, за исключением дня голосования, определяется соответствующими территориальными избирательными комиссиями.";
в предложении втором пункта 4 слова "о необходимости исправлений в списках" заменить словами "о необходимости включения в списки избирателей, исключения из них либо исправлений в списках избирателей";
9) пункт 7 статьи 27 дополнить частью второй следующего содержания:
"Средства массовой информации обязаны распространять информацию о мероприятиях по выдвижению всех кандидатов и партийных списков, их регистрации избирательными комиссиями в равных объемах печатной площади, эфирного времени.";
10) пункт 4 статьи 28 изложить в следующей редакции:
"4. Местные исполнительные органы и органы местного самоуправления предоставляют кандидатам на договорной основе помещения для встреч с избирателями. Условия предоставления помещения должны быть едиными и равными для всех кандидатов.
Избирательные комиссии совместно с местными исполнительными органами и органами местного самоуправления составляют график встреч кандидатов с избирателями в выделенном помещении и публикуют его в средствах массовой информации.";
11) подпункт 1) пункта 2 статьи 33 дополнить словами ", специалистов, обеспечивающих эксплуатацию электронной избирательной системы";
12) в подпункте 1) пункта 3 статьи 34 слова "в депутаты по избирательным округам" исключить;
13) в предложении четвертом пункта 1 статьи 38 слова "принято и доведено до сведения избирателей не позднее чем за семь дней до дня голосования" заменить словами "доведено до избирателей";
14) в части второй пункта 2 статьи 39 слова "на избирательном участке" заменить словами "в помещении для голосования";
15) в подпункте 3) пункта 2 статьи 48 слова "в день голосования" исключить;
16) пункт 2 статьи 50-5 дополнить частью второй следующего содержания:
"Запуск электронной избирательной системы производится в установленное Центральной избирательной комиссией время.";

17) 87-баптың 5-тармағының екінші бөлігінде:
"он бес күн" деген сөздер "бір ай" деген сөздермен ауыстырылсын;
"он" деген сөз "жиырма" деген сөзбен ауыстырылсын;
18) 89-баптың 8-тармағының екінші бөлігінде:
"он" деген сөз "жиырма" деген сөзбен ауыстырылсын;
"бес" деген сөз "он бес" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 97-1-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Егер дауыс беруге қатысқан сайлаушылар дауысының жеті пайызын тек бір саяси партия алса, онда депутаттық мандатты бөлуге аталған саяси партияның тізімі, сондай-ақ дауыс беруге қатысқан сайлаушылар дауысының келесі көп санын жинаған партиялардың партиялық тізімі жіберіледі.
Екі саяси партияға берілген сайлаушылар дауысының жиынтығы бөлінетін депутаттық мандаттар санына бөлінеді. Алынған нәтиже алғашқы сайлау жеке саны (квота) болып табылады.";
2-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2. Депутаттық мандаттарды бөлуге қатысқан әрбір партиялық тізім алған дауыстардың саны алғашқы сайлау жеке санына бөлінеді.
Жеті пайыздық кедергіні еңсермеген және осы баптың 1-1-тармағына сәйкес мандаттарды белуге қатысқан партиялардың тізімімен алынған дауыстардың саны алғашқы сайлау жеке санына бөлінеді және 0,7 түзету коэффициентіне көбейтіледі.
Санды бөлу нәтижесінде алынған тұтас бөлік партиялық тізім құрған тиісті саяси партия алатын депутаттық мандаттар саны болып табылады.
Жеті пайыздық кедергіні еңсермеген және осы баптың 1-1-тармағына сәйкес мандаттарды бөлуге қатысқан партия кемінде екі мандатты алады.";
3-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы баптың 1-1-тармағына сәйкес мандаттарды бөлу кезінде бөлінбеген мандаттар дауыс беру қорытындысы бойынша жеті пайыздық кедергіні еңсерген сол партиялық тізімге беріледі.";
20) 101-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мәслихаттардың шығып қалған депутаттарының орнына сайлауды облыстық, қалалық (республикалық маңызы бар қала және Республика астанасы) сайлау комиссиясы тағайындайды.
Мәслихаттардың шығып қалған депутаттарының орнына сайлау наурыздың соңғы жексенбісінде және (немесе) қазанның соңғы жексенбісінде бір мезгілде өткізіледі.
Орталық сайлау комиссиясымен келісім бойынша мәслихаттардың шығып қалған депутаттарының орнына сайлауды тиісті аумақтық сайлау комиссиялары басқа күнге тағайындауы мүмкін.";
21) 104-баптың 1-тармағының екінші бөлігінде "Орталық сайлау комиссиясының" деген сөздер "жергілікті атқарушы органдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;

17) в части второй пункта 5 статьи 87:
слова "пятнадцать дней" заменить словами "один месяц";
слово "десять" заменить словом "двадцать";
18) в части второй пункта 8 статьи 89:
слово "десять" заменить словом "двадцать";
слово "пять" заменить словом "пятнадцать";
19) в статье 97-1:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Если семь процентов голосов избирателей, принявших участие в голосовании, получено только одной политической партией, то к распределению депутатских мандатов допускается список указанной политической партии, а также партийный список партии, набравшей следующее наибольшее число голосов избирателей, принявших участие в голосовании.
Сумма голосов избирателей, поданных за две политические партии, делится на число распределяемых депутатских мандатов. Полученный результат есть первое избирательное частное (квота).";
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. Число голосов, полученных каждым партийным списком, участвующим в распределении депутатских мандатов, делится на первое избирательное частное.
Число голосов, полученное списком партии, не преодолевшей семипроцентный барьер и участвующей в распределении мандатов в соответствии с пунктом 1-1 настоящей статьи, делится на первое избирательное частное и умножается на поправочный коэффициент 0,7.
Целая часть, полученная в результате деления числа, есть число депутатских мандатов, которые получает соответствующая политическая партия, сформировавшая партийный список.
Политическая партия, не преодолевшая семипроцентный барьер и участвующая в распределении мандатов в соответствии с пунктом 1-1 настоящей статьи, получает не менее двух мандатов.";
пункт 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"При распределении мандатов в соответствии с пунктом 1-1 настоящей статьи нераспределенные мандаты передаются тому партийному списку, который по итогам голосования преодолел семипроцентный барьер.";
20) пункт 4 статьи 101 изложить в следующей редакции:
"4. Выборы депутатов маслихатов вместо выбывших назначаются областной, городской (города республиканского значения и столицы Республики) избирательной комиссией.
Выборы депутатов маслихатов вместо выбывших проводятся одновременно в последнее воскресенье марта и (или) последнее воскресенье октября.
По согласованию с Центральной избирательной комиссией выборы депутатов маслихатов вместо выбывших могут быть назначены соответствующей территориальной избирательной комиссией на другую дату.";
21) в части второй пункта 1 статьи 104 слова "Центральной избирательной комиссии" заменить словами "местных исполнительных органов".

2-бап. Осы Конституциялық заң 2007 жылы 18 тамызда партиялық тізімдер бойынша сайланған Парламент Мәжілісі депутаттарының өкілеттіктері тоқтатылғаннан кейін қолданысқа енгізілетін 1-баптың 19) тармақшасын қоспағанда, оны ресми жариялаған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

Статья 2. Настоящий Конституционный закон вводится в действие со дня его официального опубликования, за исключением подпункта 19) статьи 1, который вводится в действие после прекращения полномочий депутатов Мажилиса Парламента, избранных по партийным спискам 18 августа 2007 года.
Президент
Республики Казахстан