"Кеден одағы комиссиясының хатшылығы туралы келісімді ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 23 маусымдағы N 965 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Кеден одағы комиссиясының хатшылығы туралы келісімді ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
Кеден одағы комиссиясының хатшылығы туралы келісімді ратификациялау туралы
Мәскеуде 2008 жылғы 12 желтоқсанда қол қойылған Кеден одағы комиссиясының хатшылығы туралы келісім ратификациялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
ЕУРАЗИЯ ЭКОНОМИКАЛЫҚ ҚОҒАМДАСТЫҒЫ МЕМЛЕКЕТАРАЛЫҚ КЕҢЕС
(КЕДЕН ОДАҒЫНЫҢ ЖОҒАРҒЫ ОРГАНЫ)
ШЕШІМ
2008 ж. 12 желтоқсан                 N 5                 Мәскеу қ-сы
Кеден одағының комиссиясы туралы
Еуразия экономикалық қоғамдастығының Мемлекетаралық кеңесі (кеден одағының жоғарғы органы) үкімет басшылары деңгейінде
шешті:
1. Кеден одағы комиссиясының хатшылығы туралы келісім (қоса беріліп отыр) қабылдансын.
2. Бекітілсін:
- Кеден одағы комиссиясы рәсімдерінің ережелері (қоса беріліп отыр);
- Кеден одағы комиссиясы шығыстарының сметасы туралы ереже (қоса беріліп отыр);
- Кеден одағы комиссиясы хатшылығының құрылымы (қоса беріліп отыр);
- Кеден одағы комиссиясы хатшылығының лауазымды тұлғалары мен қызметкерлерінің ақшалай қаражаты деңгейін анықтау тәртібі (қоса беріліп отыр);
- Кеден одағы комиссиясы хатшылығының лауазымды тұлғалары мен қызметкерлерінің лауазымдық айлық ақыларының Кеден одағы комиссиясы Жауапты хатшысының лауазымдық айлық ақысына пайыздық арақатынасының схемасы (қоса беріліп отыр);
- халықаралық ұйымдағы жұмыс жағдайының ерекшелігі үшін, сондай-ақ әлеуметтік және медициналық шығындарды өтеуді қамтамасыз ету мақсатында Кеден одағы комиссиясы хатшылығының лауазымды тұлғалары мен қызметкерлерінің лауазымдық айлық ақыларына арналған көтеріңкі коэффиценттер кестесі (қоса беріліп отыр).
3. Кеден одағы комиссиясының 2009 жылға арналған шығыстар сметасын қалыптастыруда Кеден одағы комиссиясы Жауапты хатшысының ақшалай қаражаты Мәскеу қаласындағы шет елдік мекеме қызметкерінің 17795, 5 рубль көлеміндегі базалық қызмет ақысына негіздеп белгілеудің тәртібі орнатылсын.
4. 2010 жылдан бастап Кеден одағы комиссиясы хатшылығының лауазымды тұлғалары мен қызметкерлерінің еңбекақы қоры бойынша шығындарды қалыптастыруда осы шешімнің 3-тармағында көрсетілген базалық айлық ақыны Кеден одағы комиссиясының тиісті қаржылық жылға арналған шығындар сметасында болжанатын тұтынушы бағасының өсу индексіне сәйкес жыл сайын түзетіліп отырсын.
Мемлекетаралық кеңестің мүшелері
Беларусь               Қазақстан           Ресей Федерациясы
Республикасы атынан     Республикасы атынан           атынан
Кеден одағы комиссиясының хатшылығы туралы
КЕЛІСІМ
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы,

О проекте Закона Республики Казахстан "О ратификации Соглашения о Секретариате Комиссии таможенного союза"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 июня 2009 года № 965
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О ратификации Соглашения о Секретариате Комиссии таможенного союза».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О ратификации Соглашения о Секретариате
Комиссии таможенного союза
Ратифицировать Соглашение о Секретариате Комиссии таможенного союза, подписанное в Москве 12 декабря 2008 года.
Президент
Республики Казахстан
ЕВРАЗИЙСКОЕ ЭКОНОМИЧЕСКОЕ СООБЩЕСТВО
МЕЖГОСУДАРСТВЕННЫЙ СОВЕТ
(ВЫСШИЙ ОРГАН ТАМОЖЕННОГО СОЮЗА)
РЕШЕНИЕ
от 12 декабря 2008 г.             № 5                        г. Москва
О Комиссии таможенного союза
Межгосударственный Совет Евразийского экономического сообщества (высший орган таможенного союза) на уровне глав правительств
решил:
1. Принять Соглашение о Секретариате Комиссии таможенного союза (прилагается).
2. Утвердить:
- Правила процедуры Комиссии таможенного союза (прилагается);
- Положение о смете расходов Комиссии таможенного союза (прилагается);
- Структуру Секретариата Комиссии таможенного союза (прилагается);
- Порядок определения уровня денежного содержания должностных лиц и сотрудников Секретариата Комиссии таможенного союза (прилагается);
- Схему процентного соотношения должностных окладов должностных лиц и сотрудников Секретариата Комиссии таможенного союза к должностному окладу Ответственного секретаря Комиссии таможенного союза (прилагается);
- Таблицу повышающих коэффициентов к должностным окладам должностных лиц и сотрудников Секретариата Комиссии таможенного союза за особые условия работы в международной организации, а также в целях компенсации расходов на социальное и медицинское обеспечение (прилагается).
3. Установить, что при формировании сметы расходов Комиссии таможенного союза на 2009 год денежное содержание Ответственного секретаря Комиссии таможенного союза определяется исходя из базового оклада работника загранучреждения в г. Москве в размере 17 798,5 рублей.
4. Начиная с 2010 года при формировании расходов по фонду оплаты труда должностных лиц и сотрудников Секретариата Комиссии таможенного союза производить ежегодную корректировку указанного в пункте 3 настоящего решения базового оклада в соответствии с индексом роста потребительских цен, прогнозируемым в смете расходов Комиссии таможенного союза на соответствующий финансовый год.
Члены Межгосударственного Совета:
От                        От                       От
Республика                Республики               Российской
Беларусь                  Казахстан                Федерации
СОГЛАШЕНИЕ
о Секретариате Комиссии таможенного союза
Республика Беларусь, Республика Казахстан и Российская Федерация, далее именуемые Сторонами,

2000 жылғы 10 қазандағы Еуразиялық экономикалық қоғамдастық құру туралы шартты және 2007 жылғы 6 қазандағы Кеден одағының комиссиясы туралы шартты негізге ала отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Кеден одағы комиссиясының хатшылығы (бұдан әрі - Хатшылық) 2007 жылғы 6 қазандағы Кеден одағының комиссиясы туралы шарттың 11-бабына сәйкес Кеден одағы комиссиясының (бұдан әрі - Комиссия) жұмыс органы болып табылады. Хатшылық қызметін ұйымдастыру Комиссия бекітетін регламентке сәйкес жүзеге асырылады.
2-бап
Осы Келісімде пайдаланылатын ұғымдар мыналарды білдіреді:
лауазымды адамдар - Тараптар кеден одағының жоғары органының (бұдан әрі - кеден одағының жоғары органы) функцияларын орындаған кезде олардың әрқайсысы үшін Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Мемлекетаралық кеңесі белгілеген лауазымдар квоталарына сәйкес Тараптардың ұсынысы бойынша Комиссия бекітетін адамдар;
қызметкерлер - Хатшылықтың құрылымдық бөлімшелерінде мамандар ретінде жұмыс істейтін адамдар;
техникалық және қызмет көрсетуші персонал - Хатшылықтың жұмысына қызмет көрсету жөніндегі функцияларды орындау үшін жалданатын адамдар (жүргізушілер, техника жөндеуді, үй-жайды жинауды жүзеге асыратын және өзге де техникалық функцияларды орындайтын адамдар);
отбасы мүшелері - жұбайы (зайыбы), кәмелетке толмаған балалары және асырауындағы адамдар.
3-бап
1. Хатшылық кеден одағының жоғары органының, Комиссиясының жұмыстарын ұйымдастыруды және оларды ақпараттық-техникалық қамтамасыз етіуді жүзеге асырады.
2. Хатшылық мынадай функцияларды жүзеге асырады:
а) кеден одағын қалыптастыру және оның жұмыс істеуі жөніндегі мәселелер бойынша, оның ішінде халықаралық шарттарды жасасу мен өзгерту бойынша кеден одағының жоғары органы мен Комиссияның қарауы үшін материалдар, шешім жобалары мен ұсынымдар дайындау;
б) Тараптардың кеден одағының шарттық-құқықтық базасын құрайтын халықаралық шарттардың ережелерін сақтауын, кеден одағының жоғары органы мен Комиссия қабылдаған шешімдерді орындауын мониторингілеу;
в) Тараптардың әрқайсысының сыртқы экономикалық қызметті реттеу саласындағы заңнамасын мониторингілеу және талдау;
г) кеден одағын қалыптастыру және бірыңғай кеден аумағын құру үшін қажетті халықаралық шарттардың жобаларын және өзге де құжаттарды дайындау;
д) Тараптардың мемлекеттік билік органдарымен өзара іс-қимыл жасау;
е) Комиссияның шығыстар сметасының жобасын әзірлеу және оны орындау, оның атқарылуы туралы есептер жобаларын дайындау;
ж) кеден одағының шеңберінде жасалған халықаралық шарттардың депозитарийінің функцияларын Комиссияның орындауын қамтамасыз ету;
з) кеден одағының жоғары органы немесе Комиссия белгілеген және олардың жұмысын ұйымдастыруға және ақпараттық техникалық қамтамасыз етуге бағытталған өзге де функциялар.

основываясь на Договоре об учреждении Евразийского экономического сообщества от 10 октября 2000 года и Договоре о Комиссии таможенного союза от 6 октября 2007 года,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Секретариат Комиссии таможенного союза (далее - Секретариат) в соответствии со статьей 11 Договора о Комиссии таможенного союза от 6 октября 2007 года является рабочим органом Комиссии таможенного союза (далее - Комиссия). Организация работы Секретариата осуществляется в соответствии с регламентом, утверждаемым Комиссией.
Статья 2
Понятия, используемые в настоящем Соглашении, означают следующее:
«должностные лица» - лица, утверждаемые Комиссией по представлению Сторон в соответствии с квотами на должности, установленными для каждой Стороны Межгосударственным Советом Евразийского экономического сообщества при выполнении им функций высшего органа таможенного союза (далее - высший орган таможенного союза);
«сотрудники» - лица, работающие в качестве специалистов в структурных подразделениях Секретариата;
«технический и обслуживающий персонал» - лица, нанимаемые для выполнения функций по обслуживанию деятельности Секретариата (водители, лица, осуществляющие ремонт техники, уборку помещений и выполняющие иные технические функции);
«члены семьи» - супруг (супруга), несовершеннолетние дети и лица, находящиеся на иждивении.
Статья 3
1. Секретариат осуществляет организацию работы высшего органа таможенного союза, Комиссии и их информационно-техническое обеспечение.
2. Секретариат осуществляет следующие функции:
а) подготовка материалов, проектов решений и рекомендаций по вопросам формирования и функционирования таможенного союза, в том числе по заключению и изменению международных договоров, для рассмотрения высшим органом таможенного союза и Комиссией;
б) мониторинг соблюдения Сторонами положений международных договоров, составляющих договорно-правовую базу таможенного союза, исполнения решений, принятых высшим органом таможенного союза и Комиссией;
в) мониторинг и анализ законодательства каждой из Сторон в сфере регулирования внешнеэкономической деятельности;
г) подготовка проектов международных договоров и иных документов, необходимых для формирования таможенного союза и создания единой таможенной территории;
д) взаимодействие с органами государственной власти Сторон;
е) разработка проекта сметы расходов Комиссии и ее исполнение, подготовка проектов отчетов о ее исполнении;
ж) обеспечение выполнения Комиссией функций депозитария международных договоров, заключенных в рамках таможенного союза;
з) иные функции, определенные высшим органом таможенного союза или Комиссией и направленные на организацию их работы и информационно-техническое обеспечение.

4-бап
1. Хатшылықты Комиссияның жауапты хатшысы (бұдан әрі - жауапты хатшы) басқарады, оның жауапты хатшыны тағайындаған Тараптан басқа Тараптардың әрқайсысынан бір-бірден орынбасары болады.
2. Комиссия жауапты хатшыны және оның орынбасарларын Тараптардың ұсынысы бойынша бекітеді және Тараптар арасында жауапты хатшының лауазымын ротациялау қағидатын ескере отырып, қызметтен босатады. Жауапты хатшының лауазымын ротациялау тәртібін Комиссия айқындайды.
3. Жауапты хатшы Комиссияның және кеден одағы жоғары органының отырыстарына қатысады.
4. Жауапты хатшыға Комиссияның шешімімен белгіленген тәртіппен Комиссияның қаржылық және материалдық құралдарына билік ету, азаматтық-құқықтық шарттар жасасу, сотта шығып сөйлеу жөніндегі өкілеттіктері берілуі мүмкін.
5. Хатшылықтың құрылымдық бөлімшелері - департаменттері болады. Хатшылық департаменттерінің саны және олардың штат саны кеден одағы жоғары органының шешімімен айқындалады.
5-бап
Хатшылықтың қызметін қаржыландыру Комиссиядағы Тараптарға берілген дауыс санына бара-бар енгізілетін Тараптардың үлестік жарналары есебінен қалыптастырылатын Комиссияның шығыстар сметасында көзделген қаражат есебінен жүзеге асырылады.
6-бап
1. Хатшылықтың персоналы лауазымды адамдар мен қызметкерлерден тұрады.
Хатшылықтың лауазымды адамдарына жауапты хатшы және оның орынбасарлары, департаменттердің директорлары мен олардың орынбасарлары жатады.
2. Департаменттердің директорларын және олардың орынбасарларын Комиссияның қызметін қаржыландыруға Тараптардың үлестік жарналарын ескере отырып, Тараптардың ұсынымы бойынша квоталық негізде Комиссия ұзартылуы мүмкін 3 жыл мерзімге бекітеді және олар қызметтен Комиссияның шешімімен босатылады.
3. Хатшылыққа жұмысқа қабылданатын лауазымды адамдармен Комиссия төрағасы Комиссия атынан 3 жыл мерзімге еңбек шарттарын (келісім-шарттарды) жасасады.
4. Хатшылыққа жұмысқа қабылданатын лауазымды адамдар мынадай талаптарды қанағаттандыруы тиіс:
Тараптардың бірі азаматтығының болуы;
лауазымдық міндеттеріне сәйкес келетін кәсіби даярлығының (біліктілігінің), сондай-ақ міндеттер бейіні бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілінің болуы.
5. Хатшылықтың қызметкерлері Тараптардың азаматтары болуы және иеленетін лауазымына қойылатын біліктілік талаптарына сай келуі тиіс.
Қызметкерлер Комиссияның атынан жауапты хатшы жасайтын еңбек шарттарының (келісім-шарттардың) негізінде жұмысқа 3 жылға дейінгі мерзімге қабылданады.
6. Хатшылықтың техникалық және қызмет көрсетуші персоналы Комиссияның атынан жауапты хатшы жасайтын еңбек шарттарының (келісім-шарттардың) негізінде жұмысқа қабылданады.

Статья 4
1. Секретариат возглавляет ответственный секретарь Комиссии (далее - ответственный секретарь), который имеет по одному заместителю от каждой из Сторон, кроме Стороны, от которой назначен ответственный секретарь.
2. Ответственный секретарь и его заместители утверждаются по представлению Сторон и освобождаются от должностей Комиссией с учетом принципа ротации должности ответственного секретаря между Сторонами. Порядок ротации должности ответственного секретаря определяется Комиссией.
3. Ответственный секретарь участвует в заседаниях Комиссии и высшего органа таможенного союза.
4. Ответственный секретарь решением Комиссии может наделяться в установленном порядке полномочиями по распоряжению финансовыми и материальными средствами Комиссии, заключать гражданско-правовые договоры, выступать в суде.
5. Секретариат имеет структурные подразделения — департаменты. Количество департаментов Секретариата и их штатная численность определяются решением высшего органа таможенного союза.
Статья 5
Финансирование деятельности Секретариата осуществляется за счет средств, предусмотренных сметой расходов Комиссии, формируемой за счет долевых взносов Сторон, вносимых пропорционально количеству голосов, которыми наделены Стороны в Комиссии.
Статья 6
1. Персонал Секретариата состоит из должностных лиц и сотрудников.
К должностным лицам Секретариата относятся ответственный секретарь и его заместители, директора департаментов и их заместители.
2. Директора департаментов и их заместители утверждаются Комиссией по представлению Сторон на квотной основе с учетом долевых взносов Сторон на финансирование деятельности Комиссии сроком на 3 года с возможным продлением и освобождаются от должностей решением Комиссии.
3. С должностными лицами, принимаемыми на работу в Секретариат, Председатель Комиссии от имени Комиссии заключает трудовые договоры (контракты) сроком на 3 года.
4. Должностные лица, принимаемые на работу в Секретариат, должны удовлетворять следующим требованиям:
иметь гражданство одной из Сторон;
иметь профессиональную подготовку (квалификацию), соответствующую должностным обязанностям, а также стаж работы по профилю должностных обязанностей не менее 5 лет.
5. Сотрудники Секретариата должны являться гражданами Сторон и отвечать квалификационным требованиям к занимаемой должности.
Сотрудники принимаются на работу на основе трудовых договоров (контрактов), заключаемых ответственным секретарем от имени Комиссии на срок до 3 лет.
6. Технический и обслуживающий персонал Секретариата принимается на работу на основе трудовых договоров (контрактов), заключаемых ответственным секретарем от имени Комиссии.

7-бап
Хатшылықтың лауазымды адамдары мен қызметкерлері халықаралық қызметшілер болып табылады. Өздерінің қызметтік міндеттерін орындаған кезде олар Тараптардың мемлекеттік органдары мен лауазымды адамдарынан тәуелсіз болады және олардан нұсқау сұрата алмайды немесе нұсқау ала алмайды.
Тараптардың әрқайсысы Хатшылықтың лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің мәртебесін құрметтеуге және олар қызметтік міндеттерін орындаған кезде оларға ықпал жасамауға міндеттенеді.
Хатшылықтағы жұмыс кезеңінде оның лауазымды адамдарының және қызметкерлерінің ғылыми, шығармашылық немесе оқытушылық қызметті қоспағанда, жеке пайдасының немесе өзге тұлғалар пайдасының мүддесінде коммерциялық немесе кез келген басқа қызметпен айналысуға құқығы жоқ.
8-бап
1. Хатшылықтың лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің еңбек қатынастарын Комиссия реттейді.
Хатшылықтың техникалық және қызмет көрсетуші персоналының еңбек қатынастары келген мемлекеттің заңнамасымен реттеледі.
2. Хатшылықтың лауазымды адамдарын және қызметкерлерін зейнетақымен қамсыздандыру өздері азаматтары болып табылатын мемлекеттің заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады. Бұл ретте ұлттық заңнамада белгіленген зейнетақымен қамсыздандыруға ақша аударуды лауазымды адамдар мен қызметкерлер азаматтары болып табылатын мемлекеттердің тиісті қорларына Комиссияның шығыстар сметасында көзделген қаражат есебінен Хатшылық жүргізеді.
Хатшылықтың лауазымды адамдары мен қызметкерлеріне зейнетақы төлеу жөніндегі шығыстарды олар азаматтары болып табылатын мемлекет көтереді.
3. Хатшылықтың лауазымды адамдары мен қызметкерлеріне және олармен бірге тұратын отбасы мүшелеріне әлеуметтік сақтандыру (қамсыздандыру) жөніндегі жәрдемақылар тағайындау және төлеу аумағында Хатшылықтың лауазымды адамдары мен қызметкерлері жұмыс істейтін мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Әлеуметтік сақтандыру бойынша жәрдемақы төлеу жөніндегі шығыстарды аумағында Хатшылықтың лауазымды адамдары немесе қызметкерлері жұмыс істейтін мемлекет өзара есеп айырусыз көтереді. Бұл ретте әлеуметтік және медициналық сақтандыру қорларына аударымдар келген мемлекеттің заңнамасына сәйкес Комиссияның шығыстар сметасында көзделген қаражат есебінен жүргізіледі.
4. Лауазымды адамдар мен қызметкерлерге зейнетақы немесе әлеуметтік сақтандыру (қамсыздандыру) жөніндегі жәрдемақы тағайындаған кезде Хатшылықтың лауазымды адамы немесе қызметкері ретіндегі жұмыс кезеңі сақтандыру немесе еңбек өтіліне есептеледі.
Көрсетілген адамдардың Хатшылықтағы жұмыс кезеңінде алған жалақылары зейнетақының мөлшерін белгілеу кезінде олар азаматтары болып табылатын мемлекеттің ұлттық заңнамасына сәйкес, ал әлеуметтік сақтандыру (қамсыздандыру) бойынша жәрдемақы мөлшерін белгілеу кезінде олар аумағында жұмыс істейтін мемлекет заңнамасына сәйкес ескеріледі.

Статья 7
Должностные лица и сотрудники Секретариата являются международными служащими. При исполнении своих служебных обязанностей они независимы от государственных органов и должностных лиц Сторон и не могут запрашивать или получать указания от них.
Каждая Сторона обязуется уважать статус должностных лиц и сотрудников Секретариата и не оказывать на них влияния при исполнении ими служебных обязанностей.
В период работы в Секретариате его должностные лица и сотрудники не вправе заниматься коммерческой или любой другой деятельностью в интересах личной выгоды или выгоды иных лиц, за исключением научной, творческой и преподавательской деятельности.
Статья 8
1. Трудовые отношения должностных лиц и сотрудников Секретариата регулируются Комиссией.
Трудовые отношения технического и обслуживающего персонала Секретариата регулируются законодательством государства пребывания.
2. Пенсионное обеспечение должностных лиц и сотрудников Секретариата осуществляется в соответствии с законодательством государства, гражданами которого они являются. При этом отчисления на пенсионное обеспечение, установленные национальным законодательством, производятся Секретариатом в соответствующие фонды государств, гражданами которых являются должностные лица и сотрудники, за счет средств, предусмотренных сметой расходов Комиссии.
Расходы по выплате пенсий должностным лицам и сотрудникам Секретариата несет государство, гражданами которого они являются.
3. Назначение и выплата пособий по социальному страхованию (обеспечению) должностным лицам и сотрудникам Секретариата и проживающим с ними членам семей осуществляются в порядке, установленном законодательством государства, на территории которого работают должностные лица и сотрудники Секретариата.
Расходы по выплате пособий по социальному страхованию несет государство, на территории которого работают должностные лица или сотрудники Секретариата, без взаимных расчетов. При этом отчисления в фонды социального и медицинского страхования производятся за счет средств, предусмотренных сметой расходов Комиссии, согласно законодательству государства пребывания.
4. При назначении должностным лицам и сотрудникам пенсии или пособия по социальному страхованию (обеспечению) в страховой или рудовой стаж засчитывается период работы в качестве должностного лица или сотрудника Секретариата.
Заработок, полученный указанными лицами в период работы  в Секретариате, учитывается при определении размера пенсии в соответствии с законодательством государства, гражданами которого они являются, а при определении размера пособия по социальному страхованию (обеспечению) - в соответствии с законодательством государства, на территории которого они работают.

9-бап
Хатшылықтың лауазымды адамдары мен қызметкерлері Тараптардың аумақтарында Еуразиялық экономикалық қоғамдастық органдарының лауазымды адамдары мен қызметкерлері үшін 2001 жылғы 31 мамырдағы Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың артықшылықтары мен иммунитеттері туралы конвенцияда белгіленген артықшылықтар мен иммунитеттерді пайдаланады.
10-бап
Мәскеу қаласы Хатшылық болатын орын болып табылады.
11-бап
Осы Келісімге ескертпелерге жол берілмейді.
12-бап
Осы Келісімге жеке хаттамалармен ресімделетін өзгерістер енгізілуі мүмкін.
13-бап
Осы Келісімді түсіндіруге және (немесе) қолдануға байланысты Тараптар арасындағы даулар мүдделі Тараптардың консультациялары және келіссөздері жолымен шешіледі, ал келісімге қол жеткізілмеген жағдайда, дау мүдделі Тараптардың кез келгенінің бастамасы бойынша Еуразиялық экономикалық қоғамдастық Сотының қарауына беріледі.
14-бап
Осы Келісім қол қойылған күнінен бастап уақытша қолданылады және ратификациялануға жатады.
Осы Келісімнің күшіне ену, одан шығу және оған қосылу тәртібі 2007 жылғы 6 қазандағы Кеден одағының шарттық-құқықтық базасын қалыптастыруға бағытталған халықаралық шарттардың күшіне енуі, олардан шығу және оларға қосылу тәртібі туралы хаттамамен айқындалады.
2008 жылғы 12 желтоқсанда Мәскеу қаласында орыс тілінде бір түпнұсқа данада жасалды.
Осы Келісімнің түпнұсқа данасы депозитарийде сақталады, ол депозитарийдің функциясы Комиссияға берілгенге дейін Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Интеграциялық комитеті болып табылады.
Депозитарий әрбір Тарапқа осы Келісімнің куәландырылған көшірмесін жібереді.
Беларусь             Қазақстан             Ресей
Республикасының      Республикасының       Федерациясының
Үкіметі үшін          Үкіметі үшін         Үкіметі үшін
Үкіметтер басшылары деңгейіндегі
ЕурАзЭҚ Мемлекетаралық кеңесінің
(кеден одағының жоғарғы органы)
2008 жылғы 12 желтоқсандағы
N 5 шешімімен бекітілген
КЕДЕН ОДАҒЫНЫҢ КОМИССИЯСЫ
РӘСІМДЕРІНІҢ ЕРЕЖЕЛЕРІ
Рәсімдердің осы ережелері (бұдан әрі - Ережелер) 2007 жылғы 6 қазандағы Кеден одағының комиссиясы туралы шартқа сәйкес Кеден одағының комиссиясының (бұдан әрі - Комиссия) жұмыс тәртібін, оның мәжілістерін ұйымдастыруды және өткізуді, шешімдер мен ұсынымдарды әзірлеу және қабылдау рәсімдерін белгілейді.
I. Мәжілістер
1. Комиссияның мәжілісі, ереже бойынша, Мәскеу қаласында немесе Комиссия мүшелерінің уағдаластығы бойынша кеден одағына мүше мемлекеттердің бірінің кез келген өзге қаласында айына бір реттен кем емес ретте өткізіледі.
2. Кезекті мәжілісті өткізу уақыты мен орны ереже бойынша Комиссияның алдыңғы өткен мәжілісінде белгіленеді.
Кезекті мәжілісті бұрын белгіленген орында/уақытта өткізу мүмкін болмаған кезде, Комиссия төрағасы (бұдан әрі - Төраға) Комиссия мүшелерінің келісімімен оны өткізудің жаңа орнын/уақытын белгілейді.

Статья 9
Должностные лица и сотрудники Секретариата пользуются на территориях Сторон привилегиями и иммунитетами, установленными Конвенцией о привилегиях и иммунитетах Евразийского экономического сообщества от 31 мая 2001 года для должностных лиц и сотрудников органов Евразийского экономического сообщества.
Статья 10
Местом пребывания Секретариата является город Москва.
Статья 11
Оговорки к настоящему Соглашению не допускаются.
Статья 12
В настоящее Соглашение могут вноситься изменения, которые оформляются отдельными протоколами.
Статья 13
Споры между Сторонами, связанные с толкованием и (или) применением настоящего Соглашения, разрешаются путем консультаций и переговоров заинтересованных Сторон, а в случае недостижения согласия спор по инициативе любой из заинтересованных Сторон передается на рассмотрение в Суд Евразийского экономического сообщества.
Статья 14
Настоящее Соглашение временно применяется с даты подписания и подлежит ратификации.
Порядок вступления настоящего Соглашения в силу, выхода из него и присоединения к нему определяется Протоколом о порядке вступления в силу международных договоров, направленных на формирование договорно-правовой базы таможенного союза, выхода из них и присоединения к ним от 6 октября 2007 года.
Совершено в городе Москве 12 декабря 2008 года в одном подлинном экземпляре на русском языке.
Подлинный экземпляр настоящего Соглашения хранится у депозитария, которым до передачи функций депозитария Комиссии янляется Интеграционный Комитет Евразийского экономического сообщества.
Депозитарий направит каждой Стороне заверенную копию настоящего Соглашения.
За Правительство        За Правительство       За Правительство
Республики              Республики              Российской
Беларусь               Казахстан               Федерации
Утверждены
Решением Межгоссовета ЕврАзЭС
(высшего органа таможенного союза)
на уровне глав правительств
от 12 декабря 2008 г. № 5
ПРАВИЛА ПРОЦЕДУРЫ
КОМИССИИ ТАМОЖЕННОГО СОЮЗА
Настоящие Правила процедуры (далее - Правила) в соответствии с Договором о Комиссии таможенного союза от 6 октября 2007 года определяют порядок работы Комиссии таможенного союза (далее - Комиссия), организацию и проведение ее заседаний, процедуру подготовки и принятия решений и рекомендаций.
I. Заседания
1. Заседания Комиссии проводятся не реже одного раза в месяц, как правило, в городе Москве либо, по договоренности членов Комиссии, в любом другом городе одного из государств - членов таможенного союза.
2. Время и место проведения очередного заседания определяются, как правило, на предшествующем заседании Комиссии.
При невозможности проведения очередного заседания в месте/ во время, установленные ранее, Председатель Комиссии (далее - Председатель) с согласия членов Комиссии определяет новое место/время его проведения.

3. Комиссияның кезектен тыс мәжілісі Кеден одағының жоғарғы органының шешімімен немесе Комиссияның кез келген мүшесінің бастамасымен шақырылады.
Комиссияның кезектен тыс мәжілісін шақыруға бастамашы болған мүшесі Комиссияның басқа мүшелеріне сондай мәжілісті шақыру қажеттігінің негіздемесімен бірге өтініш жолдайды, сондай-ақ оның күн тәртібінің және қарауға ұсынылатын мәселелер бойынша құжаттардың жобаларын ұсынады.
Төраға Комиссияның барлық мүшелерімен келісу арқылы өтінішті алған күннен бастап жеті күндік мерзімнен кешіктірмей кезектен тыс мәжілісті өткізудің уақыты мен орнын белгілейді.
4. Комиссия мәжілістері, ереже бойынша, жабық сипатта өтеді. Оларға Комиссияның Жауапты хатшысы мен оның орынбасарлары, лауазымды тұлғалар және Кеден одағы комиссиясы хатшылығының (бұдан әрі - Хатшылық) мәжілісті өткізуді қамтамасыз етуші қызметкерлері, сондай-ақ Комиссия мүшелері шақырған басқа да тұлғалар қатыса алады.
5. Комиссия мүшелерінің бірінің ұсынысы және Комиссия шешімі бойынша шақырылған тұлғалардың қатысуымен ашық мәжіліс өткізілуі мүмкін.
Ашық мәжілістерге бұқаралық ақпарат құралдарының тіркелген өкілдерінің қатысуы туралы мәселені Төраға шешеді.
6. Егер барлық мүшелері қатысып отырса, Комиссия мәжілісінің заңдық күші бар.
II. Мәжілістің күн тәртібі, құжаттардың
жобаларын әзірлеу және енгізу реті
7. Комиссия мәжілісінің күн тәртібінің жобасын Хатшылық дайындайды және ол Комиссия мүшелерімен келісіледі.
8. Комиссия мәжілісі өтетін күнге дейін 15 күн қалған мерзімнен кешіктірмей Хатшылық Төрағаға және Комиссия мүшелеріне күн тәртібі жобасына енгізілген мәселелер жөніндегі құжаттар мен материалдар пакетін жібереді.
Күн тәртібінің (процедуралықтан басқа) жобасы мәселелерінің әрқайсысы бойынша құжаттар мен материалдар пакеті:
- ұсынылып отырған шешімді (құжатты) қабылдау қажеттігінің негіздемесімен бірге қаралып отырған мәселе жөніндегі жұмыстар барысы баяндалған анықтаманы;
- қаржылық-экономикалық есеп-қисаптарды (қажет болған жағдайда);
- қаралып отырған мәселе бойынша сараптамалық кеңестердің, жұмыс топтарының, егер сол мәселе сараптамалық деңгейде қаралған жағдайларда, олардың хаттамаларын қоса алғандағы, материалдарын;
- қол қоюға арналған шешімдердің (құжаттардың) жобаларын;
- Кеден одағының жоғарғы органының қарауына енгізілген шешімдердің (құжаттардың) жобаларын;
- осы мәселе бойынша Кеден одағының шеңберіндегі қолданыстағы шешімдердің (құжаттардың) тізбесін;
- басқа да қосымша материалдарды (қажет болған жағдайда) қамтиды.
Комиссияның шұғыл шешімдер қабылдауына аса қажеттілік туындаған мәселелерге ғана ерекше жағдай қарастырылады.

3. Внеочередные заседания Комиссии созываются по решению Высшего органа таможенного союза либо по инициативе любого члена Комиссии.
Член Комиссии - инициатор внеочередного заседания направляет другим членам Комиссии обращение с обоснованием необходимости созыва такого заседания, а также представляет проекты его повестки дня и документов по предлагаемым к рассмотрению вопросам.
Председатель, по согласованию со всеми членами Комиссии, не позднее чем в семидневный срок со дня получения обращения определяет время и место проведения внеочередного заседания.
4. Заседания Комиссии носят, как правило, закрытый характер. На них могут присутствовать Ответственный секретарь Комиссии и его заместители, должностные лица и сотрудники Секретариата Комиссии таможенного союза (далее - Секретариат), обеспечивающие проведение заседания, а также иные лица, приглашенные членом Комиссии.
5. По предложению одного из членов Комиссии и решению Комиссии могут проводиться открытые заседания с участием приглашенных лиц.
Вопрос о присутствии аккредитованных представителей средств массовой информации на открытых заседаниях решается Председателем.
6. Заседание Комиссии правомочно, если на нем присутствуют все ее члены.
II. Повестка дня заседания, порядок подготовки и внесения
проектов документов
7. Проект повестки дня заседания Комиссии готовится Секретариатом и согласовывается с членами Комиссии.
8. Не позднее чем за 15 дней до даты заседания Комиссии Секретариат направляет Председателю и членам Комиссии пакет документов и материалов по вопросам, включенным в проект повестки дня.
Пакет документов и материалов по каждому из вопросов проекта повестки дня (кроме процедурных) включает в себя:
- справку с изложением хода работы по рассматриваемому вопросу с обоснованием необходимости принятия предлагаемого решения (документа);
- финансово-экономические расчеты (при необходимости);
- материалы экспертных совещаний, заседаний рабочих групп по рассматриваемому вопросу, включая их протоколы, в случаях, если данный вопрос рассматривался на экспертном уровне;
- проекты решений (документов) для подписания;
- проекты решений (документов), вносимых на рассмотрение Высшего органа таможенного союза;
- перечень решений (документов), действующих в рамках таможенного союза по данному вопросу;
- иные дополнительные материалы (при необходимости).
Исключения допускаются только для вопросов, по которым возникла острая необходимость принятия Комиссией безотлагательных решений.

9. Құжаттардың жобаларын дайындау мақсатында Хатшылық қажет болған жағдайда:
- тараптардың мамандарын тарту арқылы жұмыстық кеңес өткізе алады;
- сараптамалық топ құра алады (бір мәселе бойынша бірнеше сараптамалық кеңестер өткізу кезінде сараптамалық топтың құрамы мүмкіндігінше өзгеріссіз қалуы тиіс);
- тараптардың ведомстволарымен консультациялар өткізе алады.
III. Төрағалық
10. Комиссия Төрағасы:
- кезекті мәжіліс қарауына енгізілетін мәселелерді дайындауға жалпы басшылық етуді жүзеге асырады;
- мәжілісті ашады, жүргізеді және жабады;
- осы Ережелердің сақталуын қамтамасыз етеді.
IV. Мәжілістерді өткізудің тәртібі
11. Комиссия мүшелерімен келісу арқылы Комиссия Төрағасының ұсынысы бойынша Комиссияның мәжілістері ашылады және жабылады.
12. Кезектен тыс Комиссия мүшелері мәжілісті жүргізу тәртібі жөнінде ұсыныстар білдіре алады.
Мәжіліс барысында Комиссияның кез келген мүшесі мәжіліске үзіліс жасау туралы ұсыныс енгізе алады. Мұндай ұсыныс талқылаусыз дауысқа салынады.
13. Шешімдер 2007 жылғы 6 қазандағы Кеден одағының комиссиясы туралы шарттың 7-бабында белгіленген тәртіпке сәйкес қабылданады.
Комиссия өз өкілеттіктері шегінде Тараптар үшін міндетті сипатқа ие шешімдер қабылдайды.
Комиссия міндетті сипатқа ие емес ұсыным қабылдай алады.
Дауыс беру кезінде Комиссия мүшелері арасындағы келесі дауыс бөліністері ескеріледі:
Беларусь Республикасынан Комиссия мүшесі - 21,5 дауыс;
Қазақстан Республикасынан Комиссия мүшесі - 21,5 дауыс;
Ресей Федерациясынан Комиссия мүшесі - 57 дауыс.
Шешім 2/3 дауыс басымдығымен қабылданады. Бұл ретте, егер қабылдап отырған шешіммен келіспейтін Тарап бұл мәселені Кеден одағы жоғарғы органының кезекті мәжілісінде қараудың қажеттігі туралы мәлімдемесе, шешім қабылданды деп саналады.
Егер Тараптардың бірі Комиссияның қабылдап отырған шешімімен келіспесе, Комиссия пәтуамен шешім қабылдайтын мемлекет басшылары деңгейіндегі Кеден одағы жоғарғы органының қарауына енгізеді. Бұл ретте Тараптың Кеден одағы жоғарғы органының кезекті мәжілісінде мәселені қараудың қажеттігі туралы мәлімдемесі Комиссия мәжілісінің хаттамасында көрініс табуы тиіс.
Егер шешім қабылдау кезінде қажетті дауыс саны жиналмаса, Комиссия өз шешімімен мәселені Кеден одағы жоғарғы органының қарауына беруге құқылы.
Комиссия пәтуамен, егер бұл кеден одағының шарттық-құқықтық базасын құрайтын халықаралық шарттарда көзделсе, шешім қабылдайды.
Қабылданған шешім арнайы бланкілерде ресімделеді және міндетті түрде Комиссияның барлық мүшелерінің қолдарымен бекітіледі.
Егер шешімнің өзінде басқаша тәртіп белгіленбесе, Комиссияның шешімі оны қабылдаған сәттен бастап күшіне енеді. Комиссияның міндетті сипаты бар шешімдері олар ресми жарияланған күннен бастап бір айдан соң күшіне енеді.
Рәсімдік мәселелер жөніндегі шешімдер дауыстардың қарапайым көпшілігімен қабылданады.

9. В целях подготовки проектов документов Секретариат может в случае необходимости:
- проводить рабочие совещания с привлечением специалистов Сторон;
- создавать экспертные группы (при проведении нескольких экспертных совещаний по одному и тому же вопросу состав экспертной группы должен, по возможности, оставаться неизменным);
- проводить консультации с ведомствами Сторон.
III. Председательство
10. Председатель Комиссии:
- осуществляет общее руководство подготовкой вопросов, вносимых на рассмотрение очередного заседания;
- открывает, ведет и закрывает заседания;
- обеспечивает соблюдение настоящих Правил.
IV. Порядок проведения заседаний
11. Заседания Комиссии открываются и закрываются по предложению Председателя Комиссии по согласованию с членами Комиссии.
12. Вне очереди члены Комиссии могут высказывать предложения по порядку ведения заседания.
В ходе заседания любой член Комиссии может внести предложение о перерыве заседания. Такое предложение ставится на голосование без обсуждения.
13. Решения принимаются Комиссией в соответствии с порядком, установленным статьей 7 Договора о Комиссии таможенного союза от 6 октября 2007 года.
Комиссия в пределах своих полномочий принимает решения, имеющие обязательный характер для Сторон.
Комиссия может принимать рекомендации, не носящие обязательного характера.
При голосовании учитывается следующее распределение голосов между членами Комиссии:
член Комиссии от Республики Беларусь - 21,5 голос;
член Комиссии от Республики Казахстан - 21,5 голос;
член Комиссии от Российской Федерации - 57 голосов.
Решения принимаются большинством в 2/3 голосов. При этом решение считается принятым, если Сторона, которая не согласна с принимаемым решением, не заявила о необходимости рассмотрения данного вопроса на очередном заседании Высшего органа таможенного союза.
Если одна из Сторон не согласна с принимаемым решением Комиссии, вопрос вносится Комиссией на рассмотрение Высшего органа таможенного союза на уровне глав государств, который принимает решение консенсусом. При этом заявление Стороны о необходимости рассмотрения вопроса на очередном заседании Высшего органа таможенного союза должно быть отражено в протоколе заседания Комиссии.
Если при принятии решения не было набрано необходимое число голосов, Комиссия своим решением вправе передать вопрос на рассмотрение Высшего органа таможенного союза.
Комиссия также принимает решения консенсусом, если это предусматривается международными договорами, формирующими договорно-правовую базу таможенного союза.
Принятые решения оформляются в письменном виде на специальных бланках и в обязательном порядке скрепляются подписями всех членов Комиссии.
Решение Комиссии вступает в силу с момента его принятия, если в самом решении не определен иной порядок. Решения Комиссии, имеющие обязательный характер, вступают в силу не ранее, чем через месяц со дня их официального опубликования.
По процедурным вопросам решения принимаются простым большинством голосов.

14. Комиссия мәжілістерін дайындау мен өткізудің ұйымдастырушылық және ақпараттық-техникалық қамтамасыз етілуін Хатшылық қабылдаушы мемлекеттің жәрдемдесуі арқылы жүзеге асырады.
Мәжілістерді өткізуді қаржыландыру сол мақсатқа көзделген қаражат шегінде Комиссияның шығыстар сметасы есебінен жүзеге асырылады.
Комиссия мүшелерін және шақырылған тұлғаларды іссапарға жіберу бойынша шығыстар жіберуші мемлекеттің есебінен жүзеге асырылады.
V. Қорытынды ережелер
15. Комиссияның мәжілісіне шақыруды Комиссия мүшелерінің ұсынысы бойынша Жауапты хатшы жібереді.
16. Комиссия мәжілісі стенографияланады. Мәжілістердің стенограммалары таратуға арналмаған. Стенографиялық жазбаларды сақтауды Кеден одағы комиссиясының Хатшылығы жүзеге асырады.
17. Кеден одағының комиссиясы қабылдайтын шешімдерді жариялау (орналастыру) Кеден одағы комиссиясының сайтында, ал оны жасағанға дейін ЕурАзЭҚ сайтында жүзеге асады.
18. Осы ережелерді Кеден одағының жоғарғы органы бекітеді.
Осы Ережелерге Кеден одағының жоғарғы органының шешімімен өзгерістер енгізілуі мүмкін.
Үкіметтер басшыларының деңгейіндегі
ЕурАзЭҚ мемлекетаралық кеңесінің
(кеден одағының жоғарғы органының)
2008 жылғы 12 желтоқсандағы
N 5 шешімімен бекітілген
Кеден одағы комиссиясының шығыстар сметасы туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Кеден одағы комиссиясының шығыстар сметасын қалыптастыру мен орындаудың, Кеден одағы комиссиясы Хатшылығының (бұдан әрі Хатшылық және Комиссия) есебі мен есептілігінің, сондай-ақ Комиссияның шығыстар сметасының орындалуына бақылауды жүзеге асырудың тәртібін белгілейді.
2. Осы Ереженің мақсаттары үшін мынадай негізгі түсініктер пайдаланылады:
шығыстар сметасы - Хатшылықты ұстауды, сондай-ақ Комиссияның және Кеден одағы жоғарғы органының мәжілістерін өткізуді қаржыландыруға бағытталған ақша қаражаттарын түсіру және жұмсау жоспары;
шығыстар сметасының кірістері - кеден одағына мүше мемлекеттердің үлестік жарналары ретінде түсетін ақшалай қаражат;
шығыстар сметасының шығыстары - Хатшылықты ұстауға және Комиссия мен Кеден одағының жоғарғы органының мәжілістерін өткізуге жұмсалатын ақшалай қаражат;
ағымдағы қаржы жылы - Комиссияның шығыстар сметасын орындау, кезекті қаржы жылына арналған Комиссияның шығыстар сметасының жобасын қалыптастыру және қарау жүзеге асырылатын күнтізбелік жыл;
кезекті қаржы жылы - ағымдағы қаржылық жылдан кейінгі келесі күнтізбелік жыл;
қаржылық тәртіп - Хатшылықты ұстау және Комиссия мен Кеден одағы жоғарғы органдарының мәжілістерін өткізуді қаржыландыруға арналған кеден одағына мүше мемлекеттер үшін міндетті жарналық үлесті аударудың тәртібі, сондай-ақ Хатшылық үшін міндетті бөлінген сметалық қаражатты жұмсау тәртібі;
уәкілетті органдар - мемлекеттік бюджеттерді қалыптастыру мен орындау бойынша функциялар жүктелген кеден одағына мүше мемлекеттердің атқарушы билігінің органдары;
қаржылық бақылау - мемлекетаралық қаржылық бақылау, ол арқылы Комиссияның шығыстар сметасының жобасын қалыптастыру, қарау және бекіту, оны орындау және кеден одағына мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының шығыстар сметасының орындалуы туралы есеп дайындау үдерісінде қаржы-қаражаттарды бөлу мен пайдалану тексеріліп отырылады;
қаржылық есеп - ақша түріндегі кірістердің түсуі мен Хатшылықтың шығыстарын қаржыландыру туралы ақпаратты жинау, тіркеу және жинақтап қорытудың тәртіпке келтірілген жүйесі;
қаржылық есептілік - Комиссияның шығыстар сметасын кірістер  және шығыстар бойынша орындау туралы деректер;
қаражатқа билік етуші - Комиссияның шығыстар сметасының қаржы-қаражатын бөлуге құқығы бар Комиссияның органы.

14. Организационное и информационно-техническое обеспечение подготовки и проведения заседаний Комиссии осуществляется Секретариатом при содействии принимающего государства.
Финансирование проведения заседаний осуществляется за счет сметы расходов Комиссии в пределах средств, предусмотренных на эти цели.
Расходы по командированию членов Комиссии и приглашенных лиц осуществляются за счет направляющего государства.
V. Заключительные положения
15. Приглашения на заседания Комиссии направляются Ответственным секретарем по предложению членов Комиссии.
16. Заседания Комиссии стенографируются. Стенограммы заседаний не предназначены для распространения. Хранение стенографических записей осуществляется Секретариатом Комиссии таможенного союза.
17. Опубликование (размещение) решений, принимаемых Комиссией таможенного союза, осуществляется на сайте Комиссии таможенного союза, а до его создания - на официальном сайте ЕврАзЭС.
18. Настоящие Правила утверждаются Высшим органом таможенного союза.
В настоящие Правила Решением Высшего органа таможенного союза могут быть внесены изменения.
Утверждено
Решением Межгоссовета ЕврАзЭС
(высшего органа таможенного союза)
на уровне глав правительств
от 12 декабря 2008 г. № 5
Положение о смете расходов Комиссии таможенного союза
1. Общие положения
1.1. Настоящее Положение определяет порядок формирования и исполнения сметы расходов Комиссии таможенного союза, учета и отчетности Секретариата Комиссии таможенного союза (далее - Секретариат и Комиссия), а также осуществления контроля за исполнением сметы расходов Комиссии.
1.2. Для целей настоящего Положения используется следующие основные понятия:
смета расходов - план поступления и расходования денежных средств, направляемых на финансирование содержания Секретариата, а также проведения заседаний Комиссии и Высшего органа таможенного союза;
доходы сметы расходов - денежные средства, поступающие в качестве долевых взносов государств - членов таможенного союза;
расходы сметы расходов - денежные средства, направляемые на содержание Секретариата и проведение заседаний Комиссии и Высшего органа таможенного союза;
текущий финансовый год - календарный год, в течение которого осуществляется исполнение сметы расходов Комиссии, формирование и рассмотрение проекта сметы расходов Комиссии на очередной финансовый год;
очередной финансовый год - календарный год, следующий за текущим финансовым годом;
финансовая дисциплина - обязательный для государств - членов таможенного союза порядок перечисления долевых взносов на содержание Секретариата и финансирование проведения заседаний Комиссии и Высшего органа таможенного союза, а также обязательный для Секретариата порядок расходования сметных ассигнований;
уполномоченные органы - органы исполнительной власти государств - членов таможенного союза, на которые возложены функции по формированию и исполнению государственных бюджетов;
финансовый контроль - межгосударственный финансовый контроль, посредством которого в процессе формирования, рассмотрения и утверждения проекта сметы расходов Комиссии, ее исполнения и составления отчета об исполнении сметы расходов уполномоченными органами государств - членов таможенного союза проверяются распределение и использование финансовых средств;
финансовый учет - упорядоченная система сбора, регистрации и обобщения информации в денежном выражении о поступлении доходов и финансировании расходов Секретариата;
финансовая отчетность - данные об исполнении сметы расходов Комиссии по доходам и расходам;
распорядитель финансовых средств - орган Комиссии, имеющий право распределять финансовые средства сметы расходов Комиссии.

1.3. Комиссияның шығыстар сметасы бір қаржы жылына бекітіледі, ол күнтізбелік жылға сәйкес болады және 1 қаңтардан 31 желтоқсанға дейін созылады.
1.4. Комиссияның шығыстар сметасы Комиссияның қызметіне арналған шығыстарды қаржыландыруда кеден одағына мүше мемлекеттердің үлестік қатысуын негізге ала отырып, Комиссия қызметінің қаржылық аспектілерін реттейтін нормативтік құқықтық актілерге сәйкес қалыптастырылады.
5. Комиссияның шығыстар сметасының есеп айырысу валютасы Ресей Федерациясының валютасы - Ресей рублі болып табылады.
6. Қаражатты жұмсауға билік етуші және оған жауапты Хатшылық болып табылады, ол Комиссияның шығыстар сметасын қалыптастыруды, орындауды және есептілікті дайындауды қамтамасыз ету жөніндегі функцияларды жүзеге асырады.
1. Комиссияның шығыстар сметасының құрылымы
2.1. Комиссияның шығыстар сметасы кіріс және шығыс бөліктерден тұрады.
Комиссияның шығыстар сметасының кіріс бөлігі Кеден одағына мүше мемлекеттердің үлестік жарналарынан құралады, олардың мөлшері 2007 жылғы 6 қазандағы Кеден одағының комиссиясы туралы шартпен белгіленген.
Комиссияның шығыстар сметасының шығыс бөлігі Хатшылықты ұстауды және Комиссия мен Кеден одағының жоғарғы органының мәжілістерін өткізуді қаржыландыруға жіберіледі.
2.2. Комиссияның шығыстар сметасы тапшылықсыз қалыптастырылады және бекітіледі.
3. Комиссияның шығыстар сметасын қалыптастыру мен бекітудің тәртібі
1. Комиссияның кезекті қаржы жылына арналған шығыстар сметасының жобасын қалыптастыруды Хатшылықтың құрылымдық бөлімшелерінің өтінімдерінің негізінде Комиссияның Жауапты хатшысы белгілеген тәртіпке және мерзімге сәйкес Хатшылық жүзеге асырады.
Комиссияның шығыстар сметасының жобасын әзірлеу кеден одағының нормативтік-құқықтық актілеріне және Хатшылықтың ішкі нормативтік актілеріне, Комиссияның Хатшылығы туралы келісімге, Хатшылықтың белгіленген тәртіпте бекітілген саны, құрылымы мен штаттық кестесіне, Хатшылық персоналының еңбекке ақы төлеу тәртібіне және материалдық қамтамасыз ету нормаларына сәйкес, сондай-ақ Комиссия мен Кеден одағының жоғарғы органының мәжілістерін өткізу жоспарына сәйкес жүргізіледі.
3.2. Комиссияның шығыстар сметасы жобасының шығыстар баптарын қалыптастыру Ресей Федерациясының бюджеттік сыныптамасының бюджеттердің шығыстарын топтастыруды мемлекеттік басқару секторының операцияларды топтастыру баптарының (кіші баптарының) кодтарын қолдану арқылы жүзеге асырылады.
3.3. Комиссияның шығыстар сметасының жобасын Хатшылық түсіндірме жазбасымен, негізге алынатын құжаттамаларымен және шығыстар баптары бойынша есептерімен бірге ағымдағы қаржы жылының бірінші сәуірінен кешіктірмей, кедендік одаққа мүше мемлекеттер үкіметтерінің қарауы үшін жібереді.

1.3. Смета расходов Комиссии утверждается на один финансовый год, который соответствует календарному году и длится с 1 января по 31 декабря.
1.4. Смета расходов Комиссии формируется в соответствии с нормативными правовыми актами, регулирующими финансовые аспекты деятельности Комиссии, исходя из долевого участия государств - членов таможенного союза в финансировании расходов на деятельность Комиссии.
1.5. Валютой расчета сметы расходов Комиссии является валюта Российской Федерации - российский рубль.
1.6. Распорядителем и ответственным за расходование финансовых средств является Секретариат, который осуществляет функции по обеспечению формирования, исполнения сметы расходов Комиссии и составлению отчетности.
2. Структура сметы расходов Комиссии
2.1. Смета расходов Комиссии состоит из доходной и расходной частей.
Доходная часть сметы расходов Комиссии формируется из долевых взносов государств - членов таможенного союза, размер которых установлен Договором о Комиссии таможенного союза от 6 октября 2007 года.
Расходная часть сметы расходов Комиссии направляется на финансирование содержания Секретариата и проведения заседаний Комиссии и Высшего органа таможенного союза.
2.2. Смета расходов Комиссии формируется и утверждается без дефицита.
3. Порядок формирования и утверждения сметы расходов Комиссии
3.1. Формирование проекта сметы расходов Комиссии на очередной финансовый год осуществляется Секретариатом в соответствии с порядком и сроками, установленными Ответственным секретарем Комиссии, на основании заявок структурных подразделений Секретариата.
Разработка проекта сметы расходов Комиссии производится в соответствии с нормативно-правовыми актами таможенного союза и внутренними нормативными актами Секретариата, соглашением о Секретариате Комиссии, утвержденными в установленном порядке численностью, структурой и штатным расписанием Секретариата, порядком оплаты труда и нормами материального обеспечения персонала Секретариата, а также в соответствии с планом проведения заседаний Комиссии и Высшего органа таможенного союза.
3.2. Формирование статей расходов проекта сметы расходов Комиссии осуществляется с применением кодов статей (подстатей) классификации операций сектора государственного управления классификации расходов бюджетов бюджетной классификации Российской Федерации.
3.3. Проект сметы расходов Комиссии с пояснительной запиской, обосновывающей документацией и расчетами по статьям расходов направляется Секретариатом для рассмотрения в правительства государств - членов таможенного союза не позднее 1 апреля текущего финансового года.

3.4. Кеден одағына мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары Хатшылыққа Комиссияның кезекті жылға арналған шығыстар сметасының жобасы бойынша ескертпелері мен ұсыныстарын жолдайды.
3.5. Хатшылық уәкілетті органдардың ескертпелері мен ұсыныстарын ескере отырып Комиссияның шығыстар сметасы жобасын пысықтайды және оны жарналық үлестердің сомаларына келісімдерін растау жөніндегі өтінішпен кеден одағына мүше мемлекеттердің үкіметтеріне жібереді.
3.6. Хатшылық үлестік жарналар сомаларына уәкілетті органдардың пысықтауларын ескере отырып, Комиссияның шығыстар сметасы жобасын жетілдіреді және белгіленген тәртіппен Кеден одағының жоғарғы органының бекітуіне енгізеді.
3.7. Комиссияның шығыстар сметасына өзгерістер енгізу тек Кеден одағының жоғарғы органының шешімімен ғана жүзеге асырылуы мүмкін.
3.8. Комиссияның шығыстар сметасын бекіту туралы шешім қабылданғаннан кейін бір айлық мерзімде Комиссияның Жауапты хатшысы оны шығыстар бойынша орындауды ұйымдастыру мақсатында, Комиссияның шығыстар сметасын атқарудың қаржылық жоспарын бекітеді, ол Комиссияның шығыстар сметасының шығыстарын әр тоқсан бойынша бөлу туралы құжат болып табылады.
4. Комиссияның шығыстар сметасын орындау
4.1 Комиссияның шығыстар сметасын орындау кеден одағына мүше мемлекеттердің үлестік жарналарының түсуіне қарай қаржылық жоспарға сәйкес жүзеге асырылады.
4.2. Кеден одағына мүше мемлекеттердің үлестік жарналарын Хатшылық есебіне аудару, әдетте, ай сайын, бірақ тоқсанына бір реттен кем емес, Ресей Федерациясының валютасында (ресей рублі) немесе еркін айналымдағы валютада (АҚШ доллары) жүзеге асырылады.
Еркін айналымдағы валютада аударылған қаражаттың есебі аударылатын күнгі ресей рублінің осы валютаға ресми бағамы бойынша Ресей рублінде жүзеге асырылады.
4.3. Комиссияның шешімі бойынша Комиссияның Жауапты хатшысы қажет болған жағдайда, шығыстардың жалпы көлемінің 10 пайызы шегінде ағымдағы қаржы жылына тиісті баптар бойынша көзделген жалақы шығыстарын қоспағанда, Хатшылықты ұстауды және Комиссия мен Кеден одағының жоғарғы органының мәжілістерін өткізуді қаржыландыруға бөлінген сметалық қаражаттарды шығыстар баптары арасында қайта бөлуге құқығы бар.
4.4. Кезекті қаржы жылына арналған Комиссияның шығыстар сметасы ағымдағы қаржы жылының аяғына дейін бекітілмеген жағдайда, Комиссияның қызметін қаржыландыруды кезекті қаржы жылына арналған Комиссияның шығыстар сметасы бекітілгенге дейін кеден одағына мүше мемлекеттер ай сайын есепті қаржы жылындағы олардың іс жүзінде қаржыландыруының 12-ден бірінен артық емес мөлшерінде жүзеге асырады.

3.4. Уполномоченные органы государств - членов таможенного союза направляют Секретариату замечания и предложения по проекту сметы расходов Комиссии на очередной финансовый год.
3.5. Секретариат с учетом замечаний и предложений уполномоченных органов дорабатывает проект сметы расходов Комиссии и направляет его в правительства государств - членов таможенного союза с просьбой подтвердить согласие с суммами долевых взносов.
3.6. Секретариат с учетом доведенных уполномоченными органами сумм долевых взносов дорабатывает проект сметы расходов Комиссии и вносит его в установленном порядке на утверждение Высшего органа таможенного союза.
3.7. Внесение изменений в смету расходов Комиссии может быть осуществлено только решением Высшего органа таможенного союза.
3.8. В месячный срок после принятия решения об утверждении сметы расходов Комиссии Ответственный секретарь Комиссии утверждает финансовый план исполнения сметы расходов Комиссии, который является документом о поквартальном распределении расходов сметы расходов Комиссии в целях организации исполнения ее по расходам.
4. Исполнение сметы расходов Комиссии
4.1. Исполнение сметы расходов Комиссии осуществляется в соответствии с финансовым планом по мере поступления долевых взносов государств - членов таможенного союза.
4.2. Перечисление долевых взносов государств - членов таможенного союза на счета Секретариата осуществляется, как правило, ежемесячно, но не реже одного раза в квартал в валюте Российской Федерации (российских рублях) или свободно конвертируемой валюте (доллары США).
Учет средств, перечисленных в свободно конвертируемой валюте, осуществляется в российских рублях по официальному курсу российского рубля к данной валюте на дату перечисления.
4.3. По решению Комиссии Ответственный секретарь Комиссии в случае необходимости имеет право перераспределять сметные ассигнования между статьями расходов на содержание Секретариата и финансирование проведения заседаний Комиссии и Высшего органа таможенного союза, кроме расходов на заработную плату, в пределах 10 процентов общего объема расходов, предусмотренных по этим статьям на текущий финансовый год.
4.4. В случае неутверждения сметы расходов Комиссии на очередной финансовый год до конца текущего финансового года финансирование деятельности Комиссии до утверждения сметы расходов Комиссии на очередной финансовый год осуществляется государствами - членами таможенного союза ежемесячно в размере не более одной двенадцатой фактического их финансирования в отчетном финансовом году.

4.5. Кезекті қаржы жылының бірінші қаңтарындағы жағдай бойынша, Хатшылықтың есебінде жинақталып қалған, ағымдағы жылы несиелік берешектерді өтеуге және негізгі құрал-жабдықтарды сатып алуға қарастырылған ағымдағы жылдың қаражат қалдықтары мақсаттылық сипатын сақтайды және кезекті қаржы жылының бірінші жартыжылдығында Комиссияның кезекті қаржы жылына арналған шығыстар сметасында бекітілген шығыстарға қосымша қаржыландыру ретінде пайдаланылады және Комиссияның шығыстар сметасын орындау жөніндегі есеп беруде бұл көрсетілген операциялар көрініс табады.
4.6. Кезекті қаржы жылының бірінші қаңтарына дейінгі жағдайы бойынша, Хатшылық есебінде жинақталып қалған ағымдағы қаржы жылының қаражатының қалдықтары, осы Ереженің 4.5-тармағында көрсетілген қаржы-қаражат қалдықтарын қоспағанда, дебиторлық берешек барлығын ескере отырып, кеден одағына мүше мемлекеттердің қалауы бойынша олардың кезекті қаржы жылына төлейтін үлестік жарналары есебіне жатқызылады немесе ағымдағы қаржы жылында олардың аударған қаражаттарының көлеміне тепе-тең мөлшерде сол мемлекеттерге аударуға жатады.
4.7. Кедендік одаққа мүше мемлекеттердің ағымдағы қаржы жылында белгіленген үлестік жарналардан тыс аударған қаражаттары мемлекеттермен келісім бойынша олардың кезекті қаржы жылы шығыстарын іс жүзінде қаржыландыру есебіне есептелінеді.
4.8. Ағымдағы қаржы жылында Хатшылықты тарату туралы шешім қабылданған жағдайда, оның құқықтық мирасқоры болмаған болса Хатшылық шотында қалған қаражат тарату рәсімдеріне байланысты есеп айырысу жүргізілгеннен кейін, кедендік одақтың мүше мемлекеттеріне алдыңғы қаржы жылында Хатшылықты қаржыландыруға іс жүзінде аударылған қаржы көлеміне тепе-тең мөлшерде қайтаруға жатады.****
5. Қаржылық есеп және есептілік
5.1. Комиссияның шығыстар сметасының барлық кірістері мен шығыстары, сондай-ақ оны орындау үдерісіндегі жүзеге асырылатын операциялар Комиссияның Жауапты хатшысы бекітетін тәртіпте және нысандары бойынша қаржылық есепке және есептілікке жатады.
5.2. Комиссияның шығыстар сметасының орындалуы туралы тоқсандық және жылдық есептерді Хатшылық әзірлейді. Тоқсандық есептерді Комиссияның Жауапты хатшысы бекітеді.
5.3. Комиссияның шығыстар сметасын орындау туралы жылдық есепті Кеден одағының жоғарғы органы бекітеді.
5.4. Комиссияның Жауапты хатшысы кеден одағына мүше мемлекеттерді үлестік жарналардың толық аударылуы туралы тоқсан сайын хабардар етіп отырады.
6. Қаржылық бақылау
6.1 Хатшылықтың қаржы-қаражатты пайдалану заңдылығын сақтауын, оларды жұмсауды оңтайландыруды, қаржылық есеп пен есептілік жағдайын бағалауды, есептіліктің дұрыстығын тексеру мақсатында уәкілетті органдар қаржылық бақылаудың келесі нысандарын жүзеге асырады:
алдын ала қаржылық бақылау;
ағымдағы қаржылық бақылау;
кейінгі қаржылық бақылау.

4.5. Остатки финансовых средств текущего финансового года, образовавшиеся на счетах Секретариата по состоянию на 1 января очередного финансового года, предусмотренные на погашение кредиторской задолженности и приобретение основных средств в текущем году, сохраняют целевой характер и используются в первом полугодии очередного финансового года в качестве дополнительного финансирования сверх расходов, утвержденных в смете расходов Комиссии на очередной финансовый год, с последующим отражением указанных операций в отчетности по исполнению сметы расходов Комиссии.
4.6. Остатки финансовых средств текущего финансового года, образовавшиеся на счетах Секретариата по состоянию на 1 января очередного финансового года, за исключением остатков финансовых средств, указанных в пункте 4.5 настоящего Положения, с учетом наличия дебиторской задолженности, по усмотрению государств - членов таможенного союза подлежат зачету в счет уплаты их долевых взносов в очередном финансовом году либо возврату государствам пропорционально объемам фактически произведенных ими перечислений в текущем финансовом году.
4.7. Средства, перечисленные государствами - членами таможенного союза в текущем финансовом году сверх установленных долевых взносов, по согласованию с государствами зачисляются в счет фактического финансирования ими расходов очередного финансового года.
4.8. В случае принятия в текущем финансовом году решения о ликвидации Секретариата, при отсутствии его правопреемника, средства, оставшиеся на счетах Секретариата после проведения расчетов, связанных с ликвидационными процедурами, подлежат возврату государствам - членам таможенного союза пропорционально объемам фактически произведенных ими перечислений на финансирование Секретариата в предыдущем финансовом году.
5. Финансовый учет и отчетность
5.1. Все доходы и расходы сметы расходов Комиссии, а также операции, осуществляемые в процессе ее исполнения, подлежат финансовому учету и отчетности в порядке и по формам, утверждаемым Ответственным секретарем Комиссии.
5.2. Квартальные и годовой отчеты об исполнении сметы расходов Комиссии составляются Секретариатом. Квартальные отчеты утверждаются Ответственным секретарем Комиссии.
5.3. Годовой отчет об исполнении сметы расходов Комиссии утверждается Высшим органом таможенного союза.
5.4. Ответственный секретарь Комиссии ежеквартально информирует правительства государств - членов таможенного союза о полноте перечисления долевых взносов.
6. Финансовый контроль
6.1. В целях проверки соблюдения законности использования Секретариатом финансовых средств, оптимизации их расходования, оценки состояния финансового учета и отчетности, достоверности отчетности уполномоченные органы осуществляют следующие формы финансового контроля:
предварительный финансовый контроль;
текущий финансовый контроль;
последующий финансовый контроль.

6.2. Алдын ала қаржылық бақылау Хатшылық шығыстарының тиімділігін және оңтайлылығын анықтау мақсатында Комиссияның шығыстар сметасын қалыптастыру, қарау және бекіту кезінде жүргізіледі.
6.3. Ағымдағы қаржылық бақылау Комиссияның шығыстар сметасын орындау барысында жүзеге асырылады. Ағымдағы қаржылық бақылаудың міндеті - қаржы-қаражаттарды орынсыз жұмсаудың алдын алу.
6.4. Кейінгі қаржылық бақылау Кеден одағының жоғарғы органы бекіткен Комиссияның шығыстар сметасын орындау туралы есеп негізінде қаржы-қаражатты іс жүзінде пайдаланғаннан кейін және Хатшылықтың қаржы-шаруашылық қызметін тексерудің нәтижелері бойынша жүргізіледі. Оның міндеті - қаржы тәртібін бұзу фактілерін анықтау, жүргізілген қаржылық операциялардың кеден одағының нормативтік-құқықтық базасына сәйкес келуін тексеру, қаржы-қаражатты уақытылы жұмсау және мақсатты пайдалануға бақылау жасау болып табылады.
6.5. Хатшылықтың қаржы-шаруашылық қызметіне тексерісті Комиссияның шешімі бойынша кеден одағына мүше мемлекеттердің өкілдері кемі екі жылда бір рет жүргізеді. Тексерістің нәтижелері Кеден одағының жоғарғы органының қарауына ұсынылады.
6.6. Хатшылықтың қаржы-шаруашылық қызметіне тексеріс барысында анықталған тәртіп бұзушылықты, соның ішінде қаражатты мақсатсыз пайдалануды жою тәртібі Кеден одағының жоғарғы органының шешімімен белгіленеді.
7. Қаржылық тәртіп
7.1. Кеден одағына мүше мемлекеттердің Комиссия қызметін қаржыландыруға арналған үлестік жарналары осы Ережемен белгіленген тәртіпте уақытылы және толық аударылады.
Кеден одағына мүше мемлекеттердің ағымдағы жылы Комиссия қызметін қамтамасыз етуге аудармаған үлестік жарналары келесі қаржы жылы ішінде міндетті өтеуге жатады.
7.2. Кеден одағына мүше мемлекеттің Комиссия қызметін қамтамасыз етуге арналған үлестік жарналарын төлеу бойынша қабылдаған, бірақ орындамаған міндеттемелері мемлекеттің тиісті қаржылық жылдағы берешегі болып табылады.
Кеден одағына мүше мемлекеттердің Комиссия қызметін қаржыландыруға арналған үлестік жарналарын төлеу бойынша берешектерін өтеу тәртібі Кеден одағының жоғарғы органының шешімімен реттеледі.
7.3. Комиссияның шығыстар сметасында көзделген қаржы-қаражат Комиссияның Жауапты хатшысы бекіткен қаржы жоспарына қатаң сәйкес жұмсалуға тиіс.
7.4. Комиссияның Жауапты хатшысы және Хатшылықтың бас бухгалтері қаржылық тәртіпті сақтауға жеке жауапкершілікте болады.

6.2. Предварительный финансовый контроль проводится при формировании, рассмотрении и утверждении сметы расходов Комиссии в целях определения эффективности и оптимизации расходов Секретариата.
6.3. Текущий финансовый контроль осуществляется в ходе исполнения сметы расходов Комиссии. Задача текущего финансового контроля - предупреждение неоправданного расходования финансовых средств.
6.4. Последующий финансовый контроль проводится после фактического использования финансовых средств на основании отчета об исполнении сметы расходов Комиссии, утвержденной Высшим органом таможенного союза, и по результатам ревизий финансово - хозяйственной деятельности Секретариата. Его задача - выявление фактов нарушения финансовой дисциплины, проверка соответствия производимых финансовых операций нормативно-правовой базе таможенного союза, контроль за своевременностью расходования и целевым использованием финансовых средств.
6.5. Ревизия финансово-хозяйственной деятельности Секретариата проводится представителями государств - членов таможенного союза по решению Комиссии не реже одного раза в два года. Результаты ревизий представляются на рассмотрение Высшего органа таможенного союза.
6.6. Порядок устранения выявленных в ходе ревизий финансово-хозяйственной деятельности Секретариата нарушений, в том числе нецелевого использования средств, определяется решением Высшего органа таможенного союза.
7. Финансовая дисциплина
7.1. Долевые взносы государств - членов таможенного союза на финансирование деятельности Комиссии перечисляются своевременно и полностью в установленном настоящим Положением порядке.
Долевые взносы, не перечисленные государствами - членами таможенного союза на обеспечение деятельности Комиссии в текущем году, подлежат обязательному погашению в течение следующего финансового года.
7.2. Неисполненные государством - членом таможенного союза принятые обязательства по уплате долевых взносов на обеспечение деятельности Комиссии считаются задолженностью государства за соответствующий финансовый год.
Порядок погашения задолженности государств - членов таможенного союза по уплате долевых взносов на финансирование деятельности Комиссии регламентируется решением Высшего органа таможенного союза.
7.3. Финансовые средства, предусмотренные сметой расходов Комиссии, должны расходоваться строго в соответствии с утвержденным Ответственным секретарем Комиссии финансовым планом.
7.4. Ответственный секретарь Комиссии и главный бухгалтер Секретариата несут персональную ответственность за соблюдение финансовой дисциплины.

7.5. Осы Ережемен белгіленген Комиссияның шығыстар сметасын қалыптастыру, қарау және орындау тәртібін орындамау қаржылық тәртіпті бұзу болып танылады.
Хатшылықтың қаржылық тәртіпті бұзған лауазымды адамдарына және қызметкерлеріне Хатшылық орналасқан мемлекеттің ұлттық заңнамасы нормаларымен белгіленген шаралар қолданылады.
Үкіметтер басшылары деңгейіндегі
ЕурАзЭҚ Мемлекетаралық кеңесінің
(кеден одағының жоғарғы органы)
2008 жылғы 12 желтоқсандағы
N 5 шешімімен бекітілген
Кеден одағы комиссиясы хатшылығының құрылымы
Комиссия хатшылығының жалпы саны                   40 адам
соның ішінде:
лауазымды тұлғалар                                 12 адам 1
қызметкерлер                                       28 адам
Комиссия хатшылығы құрылымының басшылығы
Жауапты хатшы
Жауапты хатшының орынбасары
Комиссия хатшылығының құрылымдық бөлімшелері
Сауда саясаты департаменті
Кедендік басқару департаменті
Қаржы саясаты департаменті
Әкімшілік департаменті
Құқықтық департамент
Орналасқан жері - Мәскеу қаласы (Ресей Федерациясы)
_____________________________
1 Комиссия хатшылығы құрылымына қолданылатын квоталық лауазымдардың бөлінуі қоса беріліп отыр
Кеден одағы комиссиясы
хатшылығының құрылымына
қосымша
Кеден одағы комиссиясы хатшылығының құрылымында пайдаланылатын квоталық лауазымдардың бөлінуі
Квоталық лауазым
Квоталық лауазымдар саны
Мемлекеттердің квоталары
Комиссия хатшылығының басшылығы
Жауапты хатшы
1
Ресей
Жауапты хатшының орынбасарлары
2
Беларусь Қазақстан
Сауда саясаты департаменті
Департамент директоры
1
Ресей
Департамент директорының орынбасарлары
2
Беларусь Қазақстан
Кедендік басқару департаменті
Департамент директоры
1
Қазақстан
Департамент директорының орынбасары
1
Ресей
Қаржы саясаты департаменті
Департамент директоры
1
Беларусь
Департамент директорының орынбасары
1
Ресей
Әкімшілік департаменті
Департамент директоры
1
Ресей
Құқықтық департамент
Департамент директоры
1
Ресей
Барлығы:
12
Үкіметтер басшылары деңгейіндегі
ЕурАзЭҚ Мемлекетаралық кеңесінің
(кеден одағының жоғарғы органы)
2008 жылғы 12 желтоқсандағы
N 5 шешімімен бекітілген
Кеден одағы комиссиясы хатшылығының лауазымды тұлғалары мен қызметкерлерінің ақшалай қаражаты деңгейін айқындаудың
ТӘРТІБІ
1. Осы Тәртіп Кеден одағы комиссиясы хатшылығының (бұдан әрі - Хатшылық) лауазымды тұлғалары мен қызметкерлерінің ақшалай қаражаты деңгейін айқындаудың тетігін белгілейді.

7.5. Неисполнение установленного настоящим Положением порядка формирования, рассмотрения и исполнения сметы расходов Комиссии признается нарушением финансовой дисциплины.
К должностным лицам и сотрудникам Секретариата - нарушителям финансовой дисциплины применяются меры, установленные нормами национального законодательства государства пребывания Секретариата.
Утверждена
Решением Межгоссовета ЕврАзЭС
(высшего органа таможенного союза)
на уровне глав правительств
от 12 декабря 2008 г. № 5
Структура
Секретариата Комиссии таможенного союза
Общая численность Секретариата Комиссии 40 чел.
в том числе:
должностные лица                              12 чел. 1
сотрудники                                    28 чел.
Руководство Секретариата Комиссии
Ответственный секретарь
Заместители Ответственного секретаря
Структурные подразделения Секретариата Комиссии
- Департамент торговой политики
- Департамент таможенного администрирования
- Департамент финансовой политики
- Административный департамент
- Правовой департамент
Месторасположение - г. Москва (Российская Федерация)
___________________________________
1 Распределение квотных должностей применительных к структуре Секретариата Комиссии прилагается.
Приложение
к Структуре Секретариата
Комиссии таможенного союза
Распределение квотных должностей применительно к Структуре Секретариата Комиссии таможенного союза
Квотная должность
Количество
квотных
должностей
Квоты
государств
Руководство Секретариата Комиссии
Ответственный секретарь          1           Россия
Заместители Ответственного       2          Беларусь
секретаря                                  Казахстан
Департамент торговой политики
Директор департамента            1           Россия
Заместитель директора            2         Казахстан
департамента                                Беларусь
Департамент таможенного администрирования
Директор департамента            1         Казахстан
Заместитель директора            1           Россия
департамента
Департамент финансовой политики
Директор департамента            1          Беларусь
Заместитель директора            1           Россия
департамента
Административный департамент
Директор департамента            1           Россия
Правовой департамент             1           Россия
Всего:                           12
Утвержден
Решением Межгоссовета ЕврАзЭС
(высшего органа таможенного союза)
на уровне глав правительств
от 12 декабря 2008 г. № 5
ПОРЯДОК
определения уровня денежного содержания должностных лиц и
сотрудников Секретариата Комиссии таможенного союза
1. Настоящий Порядок устанавливает механизм определения уровня денежного содержания должностных лиц и сотрудников Секретариата Комиссии таможенного союза (далее - Секретариат).

2. Кеден одағы комиссиясы Жауапты хатшысының (бұдан әрі - Жауапты хатшы) ақшалай қаражатының деңгейі Ресей Федерациясы валютасында (ресей рублінде) Мәскеу қаласындағы шет елдік мекеме қызметкерінің өмір сүру құнына негізделіп есептелетін және азық-түлік тауарларының бағасынан, тамақ әзірлеу шығындарынан, киімдер мен үйге қажетті заттардан, тұрғын үй және медициналық қызметтер бағаларынан құралатын Мәскеу қаласындағы шет елдік мекеме қызметкерінің базалық айлық ақысына (бұдан әрі - базалық айлық ақы) негізделіп анықталады.
3. Жауапты хатшының лауазымдық айлық ақысы базалық айлық ақыны 3,33 коэффицентіне көбейту нәтижесінде есептеп шығарылады (қызметкерлердің жоғарғы санаттағы лауазымдардағы еңбек ақы деңгейінің төменгі санаттағы лауазымдардағы еңбек ақы деңгейіне арақатынасы).
4. Лауазымды тұлғалар мен қызметкерлердің лауазымдық айлық ақылары Кеден одағы комиссиясы хатшылығының лауазымды тұлғалары мен қызметкерлерінің есептік лауазымдық айлық ақыларының Кеден одағы комиссиясы Жауапты хатшысының лауазымдық айлық ақысына пайыздық арақатынасының схемасына (бұдан әрі - схема) сәйкес Жауапты хатшының лауазымдық айлық ақысының негізінде ондыққа дейінгі жинақталған ресей рублінде есептеп шығарылады.

2. Уровень денежного содержания Ответственного секретаря Комиссии таможенного союза (далее - Ответственный секретарь), определяется исходя из базового оклада работника загранучреждений в г. Москве (далее - базовый оклад), который рассчитывается исходя из стоимости жизни работника загранучреждения в г. Москве в валюте Российской Федерации (российских рублях) и складывается из стоимости продовольственных товаров, расходов на приготовление пищи, стоимости одежды и предметов домашнего обихода, коммунальных и медицинских услуг.
3. Должностной оклад Ответственного секретаря рассчитывается в результате умножения базового оклада на коэффициент 3,33 (соотношение уровня оплаты труда по высшей категории должностей к уровню оплаты по низшей категории должностей работников).
4. Должностные оклады должностных лиц и сотрудников рассчитываются на основе должностного оклада Ответственного секретаря, округленного до десятка российских рублей, в соответствии со Схемой процентного соотношения расчетных должностных окладов должностных лиц и сотрудников Секретариата Комиссии таможенного союза к должностному окладу Ответственного секретаря Комиссии таможенного союза (далее - Схема).

5. Халықаралық ұйымдағы жұмыс жағдайының ерекшелігі үшін, сондай-ақ әлеуметтік және медициналық қамтамасыз етудің шығындарын өтеу мақсатында Кеден одағы комиссиясы хатшылығының лауазымды тұлғалары мен қызметкерлерінің лауазымдық айлық ақыларына арналған көтеріңкі коэффиценттер кестесіне (бұдан әрі - Кесте) сәйкес лауазымды тұлғалар мен қызметкерлердің лауазымдық айлық ақыларына халықаралық ұйымдағы жұмыс жағдайының ерекшелігі, сондай-ақ әлеуметтік және медициналық қамтамасыз етудің шығындарын өтеу үшін көтеріңкі коэффицент қолданылады.

5. К должностным окладам должностных лиц и сотрудников применяется повышающий коэффициент за особые условия работы в международной организации, а также в целях компенсации расходов на социальное и медицинское обеспечение в соответствии с Таблицей повышающих коэффициентов к должностным окладам должностных лиц и сотрудников Секретариата Комиссии таможенного союза за особые условия работы в международной организации, а также в целях компенсации расходов на социальное и медицинское обеспечение (далее - Таблица).

6. Тізбе мен Кестені ЕуроАзЭҚ Мемлекетаралық кеңесі (Кеден одағының жоғарғы органы) бекітеді.
7. Хатшылықтың лауазымды тұлғалары мен қызметкерлерінің ақшалай қаражатының деңгейі және еңбекақы төлеу Ресей Федерациясы валютасында (ресей рублінде) жүзеге асырылады.
8. Осы тәртіп Хатшылықтың лауазымды тұлғалары мен қызметкерлері үшін өзге де еңбекақы немесе осы Тәртіптің 3-5 тармақтарында көзделгеннен артық әлеуметтік және медициналық қамтамасыз ету бойынша қосымша кепілдіктерді қарастырмайды.
Үкіметтер басшылары деңгейіндегі
ЕурАзЭҚ Мемлекетаралық кеңесінің
(кеден одағының жоғарғы органы)
2008 жылғы 12 желтоқсандағы
N 5 шешімімен бекітілген
Кеден одағы комиссиясы хатшылығының лауазымды тұлғалары мен қызметкерлерінің лауазымдық айлық ақыларының Кеден одағы комиссиясы Жауапты хатшысының лауазымдық айлық ақысына пайыздық арақатынасының
СХЕМАСЫ
Лауазым атаулары
Лауазымдық айлық ақы
пайыздарда
1
2
Жауапты хатшы

6. Схема и Таблица утверждаются Межгосударственным Советом ЕврАзЭС (Высшим органом таможенного союза).
7. Расчет уровня денежного содержания и оплаты труда должностных лиц и сотрудников Секретариата осуществляется в валюте Российской Федерации (российских рублях).
8. Настоящий Порядок не предусматривает для должностных лиц и сотрудников Секретариата иные условия оплаты труда или дополнительные гарантии по социальному и медицинскому обеспечению, сверх предусмотренных пунктами 3-5 настоящего Порядка.
Утверждена
Решением Межгоссовета ЕврАзЭС
(высшего органа таможенного союза)
на уровне глав правительств
от 12 декабря 2008 г. № 5
СХЕМА
процентного соотношения должностных окладов должностных
лиц и сотрудников Секретариата Комиссии таможенного союза к
должностному окладу Ответственного секретаря Комиссии
таможенного союза
Наименование должности
Должностной оклад
в процентах
1
2
Ответственный секретарь

100
Жауапты хатшының орынбасары
90
Департамент директоры
80
Департамент директорының орынбасары
70
Кеңесші
65
Кеңесші - бас есепші
65
Консультант
50
Консультант - есепші
50
Бас маман
45
Жетекші маман
35
1-сыныпты маман
30
Үкімет басшылары деңгейінде
ЕурАзЭҚ Мемлекетаралық кеңесінің
(кеден одағының жоғарғы органы)
2008 жылғы 12 желтоқсанда
N 5 шешімімен бекітілген
Халықаралық ұйымдағы жұмыс жағдайының ерекшелігі үшін, сондай-ақ әлеуметтік және медициналық қамтамасыз етудің шығындарын өтеу мақсатында Кеден одағы комиссиясы хатшылығының лауазымды тұлғалары мен қызметкерлерінің лауазымдық айлық ақыларына арналған көтеріңкі коэффиценттер
КЕСТЕСІ
Лауазым атаулары
Көтеріңкі коэффицент
1
2
Жауапты хатшы
2,2
Жауапты хатшының орынбасары
2,1
Департамент директоры
2,1
Департамент директорының орынбасары
Кеңесші
1,9
Кеңесші - бас есепші
Консультант
Консультант - есепші
Бас маман
1,7
Жетекші маман
1-сыныпты маман
Қазақстан Республикасы Парламентіне және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне енгізу тәртібіне сәйкес, "Кеден одағы комиссиясының хатшылығы туралы келісімді ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасы заңы жобасына қоса берілген құжаттар (Үкіметтер басшылары деңгейіндегі Еуразия Экономикалық қоғамдастығы Мемлекетаралық кеңесінің 2008 жылғы 12 желтоқсандағы N 5 шешімі (2 парақ), аталған шешіммен бекітілген Кеден одағының комиссиясы рәсімдерінің ережелері (4 парақ), аталған шешіммен бекітілген Кеден одағы комиссиясының шығыстар сметасы туралы ереже (6 парақ), аталған шешіммен бекітілген Кеден одағы комиссиясы хатшылығының құрылымы (1 парақ), Кеден одағы комиссиясы хатшылығының құрылымының қосымшасы - Кеден одағы комиссиясы хатшылығының құрылымында пайдаланылатын квоталық лауазымдардың бөлінуі (2 парақ), аталған шешіммен бекітілген Кеден одағы комиссиясы хатшылығының лауазымды тұлғалары мен қызметкерлерінің ақшалай қаражаты деңгейін айқындаудың тәртібі (2 парақ); аталған шешіммен бекітілген Кеден одағы комиссиясы хатшылығының лауазымды тұлғалары мен қызметкерлерінің лауазымдық айлық ақыларының Кеден одағы комиссиясы Жауапты хатшысының лауазымдық айлық ақысына пайыздық арақатынасының схемасы (1 парақ), аталған шешіммен бекітілген Халықаралық ұйымдағы жұмыс жағдайының ерекшелігі үшін, сондай-ақ әлеуметтік және медициналық қамтамасыз етудің шығындарын өтеу мақсатында Кеден одағы комиссиясы хатшылығының лауазымды тұлғалары мен қызметкерлерінің лауазымдық айлық ақыларына арналған көтеріңкі коэфиценттер кестесі (1 парақ) топтамасының мемлекеттік тілге аударылған нұсқаларының орыс тіліндегі түпнұсқаға сәйкестігін растаймыз.
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігінің
Әкімшілік және бақылау департаменті
Мемлекеттік тіл және құқықтық сараптама
басқармасының бастығы                                А. Айдашев

100
Заместитель Ответственного
секретаря
90
Директор департамента
80
Заместитель директора
департамента
70
Советник
65
Советник - главный
бухгалтер
65
Консультант
50
Консультант - бухгалтер
50
Главный специалист
45
Ведущий специалист
35
Специалист 1-ой категории
30
Утверждена
Решением Межгоссовета
ЕврАзЭС (высшего органа
таможенного союза)
на уровне глав правительств
от 12 декабря 2008 г. № 5
ТАБЛИЦА
повышающих коэффициентов к должностным окладам
должностных лиц и сотрудников Секретариата Комиссии
таможенного союза за особые условия работы в международной
организации, а также в целях компенсации расходов на
социальное и медицинское обеспечение
Наименование должности
Повышающий
коэффициент
1
2
Ответственный секретарь
2,2
Заместитель Ответственного
секретаря
2,1
Директор департамента
2,1
Заместитель директора
департамента
Советник
1,9
Советник - главный бухгалтер
Консультант
Консультант - бухгалтер
Главный специалист
1,7
Ведущий специалист
Специалист 1-ой категории
Настоящим удостоверяю, что данные тексты являются полными и аутентичными копиями решения Межгосударственного Совета Евразийского экономического сообщества (высшего органа таможенного союза) № 5 и приложений к нему, подписанных 12 декабря 2008 года в г. Москве от Республики Беларусь - Премьер-министром Республики Беларусь Сидорским С.С, от Правительства Республики Казахстан - Премьер-министром Республики Казахстан Масимовым К.К., от Правительства Российской Федерации - Председателем Правительства Российской Федерации Путиным В.В.
Подлинный экземпляр хранится в Интеграционном Комитете Евразийского экономического сообщества.
Руководитель Правового
департамента                               В.С. Князев