Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 26 шілдедегі N 833 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 16 шілдедегі N 1081 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (айналдырылуы тиіс) мүлікті есепке алудың, сақтаудың, бағалаудың және одан әрі пайдаланудың кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 26 шілдедегі N 833 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2002 ж., N 25, 260-құжат) мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (айналдырылуы тиіс) мүлікті есепке алу, сақтау, бағалау және одан әрі пайдалану ережесінде:
15-1-тармақтың 2) тармақшасында "басылымдарында" деген сөзден кейін ", сондай-ақ уәкілетті органмен немесе коммуналдық меншікті басқаруға уәкілетті органмен келісім бойынша өзге мерзімді баспа басылымдарында" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Аукционда сату үшін ұсынылып отырған мүлік туралы ақпараттық хабарлама уәкілетті органның немесе коммуналдық меншікті басқаруға уәкілетті органның ресми сайтында қосымша жариялануы мүмкін;";
17-тармақта:
"бұйымдар" деген сөзден кейін "Тізімдеме актісінің негізінде" деген сөздермен толықтырылсын;
"жіберіледі және" деген сөздер алынып тасталсын;
18 және 18-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына (бұдан әрі — филиал) немесе Орталыққа жіберілетін бағалы металдар, асыл тастар мен олардан жасалған бұйымдар ішкі тігіспен тігілген тығыз матамен қапталып, ағаш жәшікке немесе картон қорапқа (құндылықтардың санатына қарай) буып-түйілуі тиіс (бұдан әрі — құндылықтар салынған жөнелтілім). Бағалы металдардан жасалған монеталарды ішкі тігіспен тігілген тығыз матадан жасалған екі қапқа (бірінің ішіне бірі салынып) буып-түюге рұқсат етіледі (бұдан әрі - құндылықтар салынған қап). Құндылықтар салынған жөнелтілімдер (құндылықтар салынған қаптардың ауыздары) ораманы және пломбаны бұзбай ашудың мүмкін еместігін қамтамасыз ететіндей түрде буылуы (тігілуі) және корғасын пломбамен пломбалануы тиіс. Жөнелтілімдерде (немесе қапқа таңбаларда) бағасы, өлшемдері: ұзындығы, ені, биіктігі сантиметрмен, брутто салмағы, алушының және жіберушінің мекен-жайы көрсетіледі. Құндылықтар бар бір орынның (жөнелтілімнің немесе қаптың) ең жоғарғы салмағы 10 (он) кг-дан аспауы тиіс. Құндылықтар салынған жөнелтілімдерді (қаптарды) почтамен және қағаз пакеттермен жіберуге тыйым салынады.
Көрсетілген талаптарды бұза отырып ресімделген құндылықтар салынған жөнелтілімдерді (қаптарды) филиалдар мен Орталық қабылдамайды.
Құндылықтар салынған жөнелтілімдерді (қаптарды) уәкілетті орган өз бетімен немесе жергілікті арнайы байланыс бөлімдері арқылы Орталыққа не Алматы қалалық филиалы мен Алматы облыстық филиалын қоспағанда, одан әрі Орталыққа жіберу үшін өз бетімен филиалға жібереді.
Құндылықтар салынған жөнелтілімдерді (қаптарды) қабылдаған соң филиал Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің эмиссиялық-кассалық операцияларды және құндылықтарды сақтауды реттейтін нормативтік құқықтық актісімен белгіленген тәртіппен түбіртек береді.
Уәкілетті орган құндылықтарды буып-түю кезінде пайдаланылатын пломбалар таңбаларының уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі басшысының қолымен және елтаңбалық мөрмен куәландырылған үлгілерін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдары мен Орталыққа беруді қамтамасыз етеді. Пломбалар таңбаларының куәландырылған үлгілері (олар ауыстырылған жағдайда таңбалардың жаңа үлгілері) құндылықтар салынған жөнелтілімдерді (қаптарды) жібергенге немесе тапсырғанға дейін алдын ала ұсынылуы тиіс. Филиалдар құндылықтар салынған жөнелтілімдерді (қаптарды) ашпай, эмиссиялық-кассалық операцияларды және құндылықтарды сақтауды реттейтін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісімен белгіленген тәртіппен Орталыққа жіберуді жүзеге асырады.
Құндылықтар салынған жөнелтілімдерді (қаптарды) Орталыққа жіберуді филиалдар оның жүк көтергіштігі, сыйымдылығы және есіктерінің ені шегінде тек арнайы вагонмен жолай жеткізу мүмкін болғанда ғана жүзеге асырады.
Құндылықтар салынған жөнелтілімдерді (қаптарды) жіберген кезде уәкілетті орган бағалы металдың немесе тастың санын, салмағын, сынамасын, түрін (атауын) және әрбір заттың ерекше белгілерін көрсете отырып, олардың әрқайсысының егжей-тегжейлі сипаттамасы көрсетілген Тізімдеме актісін (тізімдеме) жасайды, оған уәкілетті органның тиісті өңірлік бөлімшесінің басшысы қол қояды.
Тізімдеме актісі (тізімдеме) үш данада жасалады, олардың бір данасы уәкілетті органда қалады, екіншісі - құндылықтар салынған жөнелтілімнің (қаптың) ішіне салынады, үшіншісі - ілеспе хатпен бірге Орталыққа жіберіледі. Ілеспе хатта құндылықтар Мүліктің қандай түріне жататындығы (тәркіленген, мұрагерлік, иесіз немесе қазына), оның мемлекет меншігіне қандай негіз бойынша өткені, құндылықтарды тәркілеуге арналған құжаттардың көшірмесі қоса беріліп (алып қою актілері, сот шешімдері, сот сараптамасының актілері және т.с.с), оның кімнің иелігінде болғаны (егер ол белгілі болса), сондай-ақ жөнелтілімді (қапты) ашу және құндылықтарды саны бойынша қабылдау кезінде уәкілетті орган өкілінің міндетті қатысуының қажеттігі көрсетіледі немесе өз өкілінің қатысуынсыз жөнелтілімді (қапты) ашуға және құндылықтарды қабылдауға келісім беріледі.
Құндылықтар салынған жөнелтілімді (қапты) алғанын растау үшін Орталық уәкілетті органға алдын ала қабылдау актісін жібереді. Жөнелтілімді ашу және құндылықтарды саны бойынша қабылдау кезінде өз өкілінің міндетті қатысуының қажеттігіне арналған уәкілетті органның нұсқауы бар құндылықтар салынған жөнелтілімді (қапты) алдын ала қабылдау актісіне ілеспе хатта құндылықтар салынған жөнелтілімнің (қаптың) ашылған күні көрсетіледі. Көрсетілген күні уәкілетті органның өкілі келмеген жағдайда, Орталық жөнелтілімді ашуды және құндылықтарды қабылдауды өз бетінше жүзеге асырады.
Уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі алдын ала қабылдау актісін алған күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде құндылықтарды қабылдаған филиалға құндылықтарды тапсыру туралы түбіртекті қайтарады.
Жөнелтілімді (қапты) ашуды, құндылықтарды қабылдауды және сұрыптауды Орталық жөнелтілімдердің түсу тәртібі бойынша жүзеге асырады және ол құндылықтарды қабылдау және сұрыптау актісімен ресімделеді. Орталықтың жөнелтілімдерді ашу және құндылықтарды қабылдау нәтижелері түпкілікті болып табылады.
Құндылықтарды қабылдау және сұрыптау актісін Орталық уәкілетті органға жібереді.
Құндылықтарды қабылдау уақытында ілеспе құжаттардың деректерімен алшақтықтар анықталған кезде құндылықтар бар жөнелтілімдерді (қаптарды) жіберген уәкілетті органға тиісті шаралар қабылдау үшін анықталған алшақтықтарды көрсете отырып наразылық жіберіледі.

О внесении дополнений и изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 июля 2002 года № 833
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 июля 2009 года № 1081
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 июля 2002 года № 833 "Некоторые вопросы учета, хранения, оценки и дальнейшего использования имущества, обращенного (подлежащего обращению) в собственность государства по отдельным основаниям" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., № 25, ст. 260) следующие дополнения и изменения:
в Правилах учета, хранения, оценки и дальнейшего использования имущества, обращенного (подлежащего обращению) в собственность государства по отдельным основаниям, утвержденных указанным постановлением:
в подпункте 2) пункта 15-1 :
после слова "актов," дополнить словами "а также по согласованию с уполномоченным органом или органом, уполномоченным управлять коммунальной собственностью, в иных периодических печатных изданиях,";
дополнить абзацем следующего содержания:
"Дополнительно информационное сообщение об Имуществе, предлагаемом для реализации на аукционе, может быть опубликовано на официальном сайте уполномоченного органа или органа, уполномоченного управлять коммунальной собственностью;";
в пункте 17 :
слова "направляются и" исключить;
после слова "Центр" дополнить словами "на основании Акта описи";
пункты 18 и 18-1 изложить в следующей редакции:
"18. Драгоценные металлы, драгоценные камни и изделия из них, направляемые в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан (далее - филиал) или Центр, должны быть упакованы в деревянный ящик или картонную коробку (в зависимости от характера ценностей), которые обшиваются плотной тканью с внутренним швом (далее - посылка с ценностями). Монеты из драгоценных металлов разрешается упаковывать в два мешка (один вложен в другой) из плотной ткани с внутренним швом (далее - мешок с ценностями). Посылки с ценностями (горловины мешков с ценностями) должны быть обвязаны (прошиты) и опломбированы свинцовой пломбой таким образом, чтобы обеспечить невозможность вскрытия посылки (мешка) без нарушения упаковки и пломбы. На посылках (или на ярлыках к мешку) указывается оценка, размеры: длина, ширина, высота в см., вес брутто, адреса получателя и отправителя. Максимальный вес одного места с ценностями (посылки или мешка) не должен превышать 10 (десяти) кг. Направление посылок (мешков) с ценностями почтой и в бумажных пакетах запрещается.
Посылки (мешки) с ценностями, оформленные с нарушением указанных требований, филиалами и Центром не принимаются.
Посылки (мешки) с ценностями направляются уполномоченным органом самостоятельно или через местные отделы специальной связи в Центр либо самостоятельно в филиал, за исключением Алматинского городского филиала и Алматинского областного филиала, для дальнейшей пересылки в Центр.
После приема посылки (мешка) с ценностями филиал выдает квитанцию в порядке, установленном нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан, регулирующим эмиссионно-кассовые операции и хранение ценностей.
Уполномоченный орган обеспечивает представление в территориальные филиалы Национального Банка Республики Казахстан и Центр образцов оттисков пломб, которые используются при упаковке ценностей, заверенных подписью руководителя и гербовой печатью территориального подразделения уполномоченного органа. Заверенные образцы оттисков пломб (новые образцы оттисков, в случаях их замены) должны быть представлены заблаговременно до направления или сдачи посылок (мешков) с ценностями. Филиалы осуществляют пересылку посылок (мешков) с ценностями в Центр, не вскрывая, в порядке, установленном нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан, регулирующим эмиссионно-кассовые операции и хранение ценностей.
Пересылка посылок (мешков) с ценностями в Центр осуществляется филиалами только при возможности попутной доставки специальным вагоном в пределах его грузоподъемности, вместимости и ширины дверей.
При направлении посылки (мешка) с ценностями уполномоченным органом составляется Акт описи (опись) с указанием количества, веса, пробы, вида (наименование) драгоценного металла или камня и отличительных признаков каждого предмета, с подробным описанием каждого из них, которая подписывается руководителем соответствующего регионального подразделения уполномоченного органа.
Акт описи (опись) составляется в трех экземплярах, из которых первый экземпляр остается в уполномоченном органе, второй - вкладывается в посылку (мешок) с ценностями, третий - отсылается в Центр с сопроводительным письмом. В сопроводительном письме указывается, к какому виду Имущества относятся ценности (конфискованному, наследственному, бесхозяйному или кладу), на каком основании оно перешло в собственность государства, кому оно принадлежало (если это известно) с приложением копии документов на конфискацию ценностей (акты изъятия, решения суда, акты судебной экспертизы и т.п.), а также необходимость вскрытия посылки (мешка) и приема ценностей по количеству при обязательном присутствии представителя уполномоченного органа или дается согласие на вскрытие посылки (мешка) и прием ценностей без присутствия своего представителя.
В подтверждение получения посылки (мешка) с ценностями Центр направляет уполномоченному органу акт предварительного приема. В сопроводительном письме к акту предварительного приема посылки (мешка) с ценностями, к которой имеется указание уполномоченного органа на необходимость вскрытия посылки и приема ценностей по количеству при обязательном присутствии его представителя, указывается дата вскрытия посылки (мешка) с ценностями. В случае неприбытия в указанную дату представителя уполномоченного органа, Центр осуществляет вскрытие посылки и прием ценностей самостоятельно.
В течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения акта предварительного приема, территориальное подразделение уполномоченного органа возвращает квитанцию о сдаче ценностей филиалу, принявшему ценности.
Вскрытие посылки (мешка), прием и сортировка ценностей Центром осуществляется в порядке поступления посылок и оформляется актом приема и сортировки ценностей. Результаты вскрытия посылок и приема ценностей Центром являются окончательными.
Акт приема и сортировки ценностей Центром направляется уполномоченному органу.
При обнаружении во время приема ценностей расхождений с данными сопроводительных документов уполномоченному органу, отправившему посылки (мешки) с ценностями, направляется рекламация с указанием выявленных расхождений для принятия соответствующих мер.

18-1. Жекелеген негіздемелер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (айналдырылуы тиіс) бағалы металдарды, асыл тастар мен олардан жасалған бұйымдарды есепке алу, беру және өткізу мақсаттары үшін қабылдау, сұрыптау, есепке алу, құнын анықтау тәртібін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісім бойынша уәкілетті орган белгілейді.
Орталыққа немесе оған одан әрі жіберу үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің филиалына тапсырылған бағалы металлдарды, асыл тастарды және олардан жасалған бұйымдарды сақтау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген тәртіппен жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 22-1-тармақпен толықтырылсын:
"22-1. Тасымалдауға, сақтауға, бағалауға, сатуға байланысты шығындары олардың бағалау құнынан асып түсетін қара және түсті металл сынығы Комиссияның шешімі бойынша неғұрлым тиімді баға мен шарттар ұсынған металл сынығын қабылдау жөніндегі мамандандырылған ұйымға тапсыру жолымен орналасқан жері бойынша өткізілуі мүмкін.";
25-5-тармақ "уәкілетті орган" деген сөздерден кейін "немесе коммуналдық меншікті басқаруға уәкілетті орган" деген сөздермен толықтырылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов

18-1. Порядок приема, сортировки, учета, определения стоимости для целей учета, выдачи и реализации драгоценных металлов, драгоценных камней и изделий из них, обращенных (подлежащих обращению) в собственность государства по отдельным основаниям, устанавливается уполномоченным органом по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.
Хранение драгоценных металлов, драгоценных камней и изделий из них, сданных в Центр или филиал Национального Банка Республики Казахстан для дальнейшей пересылки в Центр, осуществляется в порядке, установленном Национальным Банком Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 22-1 следующего содержания:
"22-1. Лом черного и цветного металла, по которым затраты, связанные с транспортировкой, хранением, оценкой, реализацией, превысят их оценочную стоимость, по решению Комиссии может быть реализован по месту нахождения путем сдачи в специализированную организацию по приему металлолома, предложившую наиболее выгодные цены и условия.";
в пункте 25-5 после слов "уполномоченным органом" дополнить словами "или органом, уполномоченным управлять коммунальной собственностью".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов