«Үшінші елдерге қатысты бірыңғай кедендік аумақта тауарлармен жасалатын сыртқы сауданы қозғайтын шараларды енгізу және қолдану тәртібі туралы келісімді ратификациялау туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 16 қарашадағы N 1855 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Үшінші елдерге қатысты бірыңғай кедендік аумақта тауарлармен жасалатын сыртқы сауданы қозғайтын шараларды енгізу және қолдану тәртібі туралы келісімді ратификациялау туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
Үшінші елдерге қатысты бірыңғай кедендік аумақта тауарлармен жасалатын сыртқы сауданы қозғайтын шараларды енгізу және қолдану тәртібі туралы келісімді ратификациялау туралы
Мәскеуде 2009 жылғы 9 маусымда қол қойылған Үшінші елдерге қатысты бірыңғай кедендік аумақта тауарлармен жасалатын сыртқы сауданы қозғайтын шараларды енгізу және қолдану тәртібі туралы келісім ратификациялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Үшінші елдерге қатысты бірыңғай кедендік аумақта тауарларменжасалатын сыртқы сауданы қозғайтын шараларды енгізу және қолдану тәртібі туралы келісім
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Беларусь Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Үкіметі және Ресей Федерациясының Үкіметі,
2007 жылғы 6 қазандағы Бірыңғай кедендік аумақ құру және кеден одағын қалыптастыру туралы шартты және 2007 жылғы 6 қазандағы Кеден одағының комиссиясы туралы шартты негізге ала отырып,
2008 жылғы 25 қаңтардағы Үшінші елдерге қатысты тарифтік емес реттеудің бірыңғай шаралары туралы келісімді іске асыру және кеден одағының тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында,
халықаралық құқықтың жалпы жұрт таныған принциптері мен нормаларын басшылыққа ала отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап.
Жалпы ережелер
1. Осы Келісім үшінші елдерге қатысты бірыңғай кедендік аумақта тарифтік емес реттеудің бірыңғай шараларын, тауарлармен жасалатын сыртқы сауданы қозғайтын және Тараптар мемлекеттерінің ұлттық мүдделеріне сүйене отырып енгізілетін шараларды, сондай-ақ  тауарлармен жасалатын сыртқы саудаға тыйым салу мен шектеулердің айрықша түрлерін енгізу және қолдану тәртібін (бұдан әрі - реттеу шаралары) айқындайды.
2. Кеден одағының жоғарғы органы Кеден одағының комиссиясына (бұдан әрі - Комиссия) үшінші елдерге қатысты реттеу шараларын қолдану жөніндегі өкілеттіктерді берген күнінен бастап осы Келісімнің 8 және 9-баптарында көзделген шаралардан басқа, реттеу шаралары Комиссияның шешімімен енгізіледі.

О проекте Закона Республики Казахстан "О ратификации Соглашения о порядке введения и применения мер, затрагивающих внешнюю торговлю товарами, на единой таможенной территории в отношении третьих стран"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 ноября 2009 года № 1855
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О ратификации Соглашения о порядке введения и применения мер, затрагивающих внешнюю торговлю товарами, на единой таможенной территории в отношении третьих стран".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О ратификации Соглашения о порядке введения и применения мер,
затрагивающих внешнюю торговлю товарами, на единой
таможенной территории в отношении третьих стран
Ратифицировать Соглашение о порядке введения и применения мер, затрагивающих внешнюю торговлю товарами, на единой таможенной территории в отношении третьих стран, подписанное в Москве 9 июня 2009 года.
Президент
Республики Казахстан
СОГЛАШЕНИЕ
о порядке введения и применения мер, затрагивающих
внешнюю торговлю товарами, на единой таможенной
территории в отношении третьих стран
Правительство Республики Беларусь, Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, именуемые в дальнейшем Сторонами,
основываясь на Договоре о создании единой таможенной территории и формировании таможенного союза от 6 октября 2007 года и Договоре о Комиссии таможенного союза от 6 октября 2007 года,
в целях реализации Соглашения о единых мерах нетарифного регулирования в отношении третьих стран от 25 января 2008 года и обеспечения эффективного функционирования таможенного союза,
руководствуясь общепризнанными принципами и нормами международного права,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Общие положения
1. Настоящее Соглашение определяет порядок введения и применения на единой таможенной территории в отношении третьих стран единых мер нетарифного регулирования, мер, затрагивающих внешнюю торговлю товарами и вводимых исходя из национальных интересов государств Сторон, а также особых видов запретов и ограничений внешней торговли товарами (далее - меры регулирования).
2. С даты наделения высшим органом таможенного союза Комиссии таможенного союза (далее - Комиссия) полномочиями по применению мер регулирования в отношении третьих стран меры регулирования вводятся решением Комиссии, кроме мер, предусмотренных статьями 8 и 9 настоящего Соглашения.

3. Оларға қатысты реттеу шаралары қолданылатын тауарлар Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберінде үшінші елдермен жасалатын саудада кеден одағына қатысушы мемлекеттердің әкелуіне немесе әкетуіне тыйым салу немесе шектеулер қолданылатын тауарлардың бірыңғай тізбесіне (бұдан әрі - бірыңғай тізбе) енгізіледі. Бірыңғай тізбені Комиссия оған реттеу шараларын қолдану туралы шешім қабылдау жөніндегі тиісті өкілеттіктер берілген күнінен бастап бекітеді.
4. Комиссия тауардың жекелеген түріне қатысты реттеу шараларын енгізу туралы шешім қабылдағаннан кейін оны Комиссия бірыңғай тізбеге енгізеді.
2-бап.
Комиссияның тарифтік емес реттеудің бірыңғай шараларын енгізу, қолдану және алып тастау туралы шешім қабылдауы
1. Комиссия 2008 жылғы 25 қаңтардағы Үшінші елдерге қатысты тарифтік емес реттеудің бірыңғай шаралары (бұдан әрі - тарифтік емес реттеу шаралары) туралы Келісімнің 3 - 6-баптарына сәйкес тарифтік емес реттеудің бірыңғай шараларын енгізу, қолдану және алып тастау туралы шешім қабылдайды.
2. Комиссия тауардың жекелеген түріне қатысты тарифтік емес реттеу шараларын енгізу туралы ұсынысты мыналарды қамтитын құжаттардың негізінде қарайды:
кеден одағының жоғарғы органы бекітетін Сыртқы экономикалық қызметтің бірыңғай тауар номенклатурасына сәйкес (СЭҚ БТН) тауардың атауы және оның коды;
ұсынылатын тарифтік емес реттеу шаралары:
экспортқа тыйым салу;
экспортқа және (немесе) импортқа сандық шектеулер;
экспортқа және (немесе) импортқа айрықша құқық беру;
сыртқы сауда саласындағы лицензиялау;
экспортты және (немесе) импортты қадағалау;
ұсынылатын тарифтік емес реттеу шараларының қолданылу мерзімі (шараларды қолданудың басталған және аяқталған күндері);
осы Келісімнің 3 - 5-баптарының ережелеріне сәйкес тарифтік емес реттеу шараларын енгізу қажеттілігінің негіздемесі.
Ұсыныс Тараптың (Тараптардың) да, Комиссияның да бастамасы бойынша берілуі мүмкін.
3. Тарифтік емес реттеу шараларын енгізу туралы шешімді Комиссия Тарап (Тараптар) ұсыныс берген күннен бастап 30 күннен кешіктірмей қабылдайды.
4. Комиссияның тарифтік емес реттеу шараларын енгізу, қолдану және алып тастау туралы шешімі 2008 жылғы 12 желтоқсандағы Кеден одағының комиссиясы рәсімінің ережесіне сәйкес жарияланады және жарияланған күнінен бастап 45 күннен кешіктірілмей күшіне енеді.
3-бап.
Тыйым салу немесе сандық шектеулер
1. Сандық шектеулерді, оның ішінде тауарлар экспортына тыйым салуды енгізу қажеттілігінің негіздемесі мыналарды қамтуы тиіс:
а) тауарлар экспортына қатысты:
кеден одағы шеңберінде өндіру және тауарға сұраныс көлемдері (заттай және құндық мәнде) туралы мәліметтер, статистикалық деректер, қаржы-экономикалық есептер және 2008 жылғы 25 қаңтардағы Үшінші елдерге қатысты тарифтік емес реттеудің бірыңғай шаралары туралы келісімнің 3-бабында көзделген жағдайларда әкетуге рұқсат етілген тауардың кеден одағының ішкі нарығында осы тауардың мүлдем жетіспеуін болдырмауға не азайтуға мүмкіндік беретін көлемдерін негіздейтін басқа ақпарат;
бірыңғай кедендік аумақтан экспортталатын тауар көлемі туралы мәліметтер;
б) тауарлар импортына қатысты:
тауарды өндіру және сату көлемдері (заттай және құндық мәнде) туралы мәліметтер, статистикалық деректер, қаржылық-экономикалық есептер және 2008 жылғы 25 қаңтардағы Үшінші елдерге қатысты тарифтік емес реттеудің бірыңғай шаралары туралы келісімнің 3-бабында көзделген жағдайларда кез келген түрде әкелінетін ауыл шаруашылығы тауарларының немесе су биологиялық ресурстардың импортын шектеу қажеттілігін негіздейтін басқа ақпарат;
бірыңғай кедендік аумаққа осы тауарды импорттау көлемдері туралы мәліметтер.

3. Товары, в отношении которых применяются меры регулирования, включаются в единый перечень товаров, к которым применяются запреты или ограничения на ввоз или вывоз государствами - участниками таможенного союза в рамках Евразийского экономического сообщества в торговле с третьими странами (далее - единый перечень). Единый перечень утверждается Комиссией с даты наделения ее соответствующими полномочиями по принятию решений о применении мер регулирования.
4. После принятия Комиссией решения о введении мер регулирования в отношении отдельного вида товара он включается Комиссией в единый перечень.
Статья 2
Принятие Комиссией решений о введении,
применении и отмене единых мер нетарифного регулирования
1. Комиссия принимает решения о введении, применении и отмене единых мер нетарифного регулирования (далее - меры нетарифного регулирования) в соответствии со статьями 3-6 Соглашения о единых мерах нетарифного регулирования в отношении третьих стран от 25 января 2008 года.
2. Комиссия рассматривает предложение о введении мер нетарифного регулирования в отношении отдельного вида товара на основании документов, которые содержат:
наименование товара и его код в соответствии с Единой товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, утверждаемой высшим органом таможенного союза (ЕТН ВЭД);
предлагаемые меры нетарифного регулирования:
запрет экспорта;
количественное ограничение экспорта и (или) импорта;
предоставление исключительного права на экспорт и (или) импорт;
лицензирование в сфере внешней торговли;
наблюдение за экспортом и (или) импортом;
срок действия предлагаемых мер нетарифного регулирования (даты начала и окончания действия мер);
обоснование необходимости введения мер нетарифного регулирования в соответствии с положениями статей 3-5 настоящего Соглашения.
Предложение может быть представлено как по инициативе Стороны (Сторон), так и Комиссии.
3. Решение о введении мер нетарифного регулирования принимается Комиссией не позднее 30 дней с даты представления предложения Стороны (Сторон).
4. Решения Комиссии о введении, применении и отмене мер нетарифного регулирования публикуются в соответствии Правилами процедуры Комиссии таможенного союза от 12 декабря 2008 года и вступают в силу не позднее 45 дней с даты публикации.
Статья 3
Запреты или количественные ограничения
1. Обоснование необходимости введения количественных ограничений, в том числе запрета экспорта товаров, должно содержать:
а) в отношении экспорта товаров:
сведения об объемах производства и потребности в товаре в рамках таможенного союза (в натуральном и стоимостном выражении), статистические данные, финансово-экономические расчеты и другую информацию, обосновывающие объемы товара, разрешенные к вывозу, которые позволят предотвратить либо уменьшить критический недостаток этого товара на внутреннем рынке таможенного союза, в случаях, предусмотренных статьей 3 Соглашения о единых мерах нетарифного регулирования в отношении третьих стран от 25 января 2008 года;
сведения об объеме экспорта товара с единой таможенной территории;
б) в отношении импорта товаров:
сведения об объемах производства и продажи товара (в натуральном и стоимостном выражении), статистические данные, финансово-экономические расчеты и другую информацию, обосновывающие необходимость ограничения импорта сельскохозяйственных товаров или водных биологических ресурсов, ввозимых в любом виде, в случаях, предусмотренных статьей 3 Соглашения о единых мерах нетарифного регулирования в отношении третьих стран от 25 января 2008 года;
сведения об объемах импорта этого товара на единую таможенную территорию.

2. Комиссия бірыңғай кедендік аумақта сандық шектеулерді енгізген жағдайда экспорттық және (немесе) импорттық квоталар қолданылады. Сандық шектеулер мыналарға қолданылады:
экспорт кезінде - бірыңғай кедендік аумақтан шығарылатын тауарларға ғана қатысты;
импорт кезінде - үшінші елдерден шығарылатын тауарларға ғана қатысты.
Егер сандық шектеулер барлық үшінші елдерден жасалатын импортқа немесе барлық үшінші елдерге жасалатын экспортқа қатысты қолданылмайтын болса ғана, мұндай сандық шектеулер қандай да бір үшінші ел аумағынан импортталатын тауарға немесе қандай да бір ел аумағына арналған тауар экспортына қатысты қолданылмайды. Мұндай ереже еркін сауда аймағы туралы халықаралық шарттарға сәйкес Тараптар мемлекеттерінің міндеттемелерін сақтауға бөгет болмайды.
Оларға қатысты экспорттың сандық шектеулері енгізілуі мүмкін тауарлар, оларға қатысты айрықша жағдайларда экспортты уақытша шектеу немесе тыйым салу енгізілуі мүмкін кеден одағының ішкі нарығы үшін айтарлықтай маңызды болып табылатын тауарлар тізбесінде (бұдан әрі - айтарлықтай маңызды тауарлар тізбесі) қамтылуы тиіс.
Айтарлықтай маңызды тауарлар тізбесін Тараптардың ұсыныстары негізінде Комиссия оған үшінші елдерге қатысты тарифтік емес реттеу шараларын қолдану бойынша өкілеттіктер берілген күнінен бастап 30 күннен кешіктірмей бекітеді.
3. Комиссия Тараптар мемлекеттерінің арасындағы экспорттық және (немесе) импорттық квоталардың көлемдерін бөледі және Тараптар мемлекеттерінің сыртқы экономикалық қызметке қатысушыларының арасында экспорттық және (немесе) импорттық квоталардың үлестерін бөлу әдісін айқындайды, сондай-ақ қажет болған жағдайда үшінші елдер арасындағы импорттық квоталардың көлемін бөледі.
Комиссия Тараптар мемлекеттерінің арасында экспорттық және (немесе) импорттық квоталардың көлемдерін бөлуді Тараптардың ұсыныстарын есепке ала отырып, сандық шектеулерді енгізумен шешу болжанатын міндеттерге байланысты Тараптар мемлекеттерінің әрқайсысындағы тауарларды өндіру және (немесе) тұтыну көлемдеріне сүйене отырып жүзеге асырады.
4. Комиссия экспорттық және (немесе) импорттық квоталарды қолдану туралы шешім қабылдаған кезде мыналарды қамтамасыз етеді:
экспорттық және (немесе) импорттық квоталарды (олар үшінші елдер арасында бөлінетін-бөлінбейтіне қарамастан) белгілі бір мерзімге белгілеу;
егер импорттық квота үшінші елдер арасында бөлінетін болған жағдайда, оларға бөлінген импорттық квота көлемі туралы барлық мүдделі үшінші елдерге хабарлау;
экспорттық және (немесе) импорттық квоталарды қолдану, олардың көлемдері және қолданылу мерзімдері туралы, сондай-ақ үшінші елдер арасында импорттық квоталарды бөлу туралы ақпаратты жариялау.

2. При введении Комиссией на единой таможенной территории количественных ограничений применяются экспортные и (или) импортные квоты. Количественные ограничения применяются:
при экспорте - только в отношении товаров, происходящих с единой таможенной территории;
при импорте - только в отношении товаров, происходящих из третьих стран.
Количественные ограничения не применяются в отношении импорта товара с территории какой-либо третьей страны или экспорта товара, предназначенного для территории какой-либо третьей страны, если только такие количественные ограничения не применяются в отношении импорта из всех третьих стран или экспорта во все третьи страны. Такое положение не препятствует соблюдению обязательств государств Сторон в соответствии с международными договорами о зоне свободной торговли.
Товары, в отношении которых могут вводиться количественные ограничения экспорта, должны содержаться в перечне товаров, являющихся существенно важными для внутреннего рынка таможенного союза, в отношении которых в исключительных случаях могут быть введены временные ограничения или запреты экспорта (далее - перечень существенно важных товаров).
Перечень существенно важных товаров утверждается Комиссией не позднее 30 дней с даты передачи ей полномочий по применению мер нетарифного регулирования в отношении третьих стран на основании предложений Сторон.
3. Комиссия распределяет объемы экспортной и (или) импортной квот между государствами Сторон и определяет метод распределения долей экспортной и (или) импортной квот среди участников внешнеторговой деятельности государств Сторон, а также при необходимости распределяет объем импортной квоты между третьими странами.
Распределение объемов экспортной и (или) импортной квот между государствами Сторон осуществляется Комиссией в зависимости от задач, которые предполагается решить введением количественных ограничений с учетом предложений Сторон исходя из объемов производства и (или) потребления товаров в каждом из государств Сторон.
4. Комиссия при принятии решения о применении экспортной и (или) импортной квот обеспечивает:
установление экспортной и (или) импортной квот (независимо от того, будут ли они распределены между третьими странами или нет) на определенный срок;
информирование всех заинтересованных третьих стран об объеме выделенной им импортной квоты, в случае если импортная квота распределяется между третьими странами;
опубликование информации о применении экспортной и (или) импортной квот, их объемах и сроках действия, а также о распределении импортной квоты между третьими странами.

5. Егер Комиссия осындай шешім қабылдаған жағдайда, үшінші елдер арасында импорттық квоталарды бөлуді әдетте, Комиссия үшінші елдерден барлық маңызды өнім берушілермен консультациялар негізінде жүзеге асырады.
Осы бапта үшінші елдерден маңызды өнім берушілер деп бірыңғай кедендік аумақта осы тауар импортында 5 пайыз және одан көп үлесі бар өнім берушілер түсініледі.
6. Егер импорттық квоталарды бөлуді үшінші елдерден барлық маңызды өнім берушілермен консультациялар нәтижелерінің негізінде жүзеге асыру мүмкін болмайтын жағдайда, үшінші елдер арасында квоталарды бөлу туралы шешімді Комиссия алдыңғы кезең ішінде осы елдерден жеткізілетін тауар көлемін есепке ала отырып қабылдауы тиіс.
7. Мұндай тауарды жеткізуді импорттық квотаны қолдану кезеңінде жүргізу шартымен Комиссия кез келген үшінші елге оған бөлінген импорттық квотаны толық пайдалануға бөгет болуы мүмкін ешқандай шарттарды немесе формальдылықтарды белгілемейді.
8. Оған қатысты экспорттық және (немесе) импорттық квота енгізілетін тауар үшін алдыңғы кезеңді таңдауды Комиссия жүзеге асырады. Бұл ретте, әдетте, оларға қатысты экспорттың және (немесе) импорттың шынайы көлемдерін неғұрлым ықтимал бейнелейтін ақпарат қол жетімді болатын алдыңғы кез келген 3 жыл осындай кезең деп қабылданады. Алдыңғы кезеңді таңдау мүмкіндігі болмаған кезде экспорттық және (немесе) импорттық квота экспорттың және (немесе) импорттың шынайы көлемдерін бөлуді бағалау негізінде бөлінеді.
Осы бапта экспорттың және (немесе) импорттың шынайы көлемдері ретінде оларға шектеулер болмаған жағдайда экспорттың және (немесе) импорттың көлемдері түсініледі.
9. Тауарды жеткізуге мүдделі кез келген үшінші елдің өтініші бойынша Комиссия осы елмен мыналарға қатысты консультациялар жүргізуге тиіс:
белгіленген импорттық квотаны қайта бөлу қажеттігі;
таңдап алынған алдыңғы кезеңді өзгерту;
импорттық квотаны бөлуге немесе оны шектеусіз пайдалануға қатысты бір жақты тәртіппен белгіленген шарттарды, формальдылықтарды немесе кез келген басқа ережелерді алып тастау қажеттігі.
10. Сыртқы сауда қызметіне қатысушылар арасында экспорттық және (немесе) импорттық квоталар үлестерін бөлуді Тараптар Комиссия айқындайтын әдіспен жүзеге асырады әрі ол экспорттық және (немесе) импорттық квоталар үлестерін алуға қатысты сыртқы сауда қызметіне қатысушылардың тең құқылы болуына және меншік нысанының, тіркелген орнының немесе нарықтағы жағдайының белгілері бойынша кемсітпеушілікке негізделеді.
11. Экспорттық және импорттық квоталар шеңберінде тауарларды кедендік ресімдеу осындай тауарлар экспортына және (немесе) импортына Тараптар мемлекеттерінің атқарушы билігінің уәкілетті мемлекеттік органдары берген лицензия болған кезде жүзеге асырылады.

5. Распределение импортных квот между третьими странами, в случае если Комиссией принято такое решение, осуществляется, как правило, Комиссией на основе результатов консультаций со всеми значительными поставщиками из третьих стран.
В настоящей статье под значительными поставщиками из третьих стран понимаются поставщики, имеющие долю 5 процентов и более в импорте данного товара на единую таможенную территорию.
6. В случае если распределение импортных квот не может быть осуществлено на основе результатов консультаций со всеми значительными поставщиками из третьих стран, решение о распределении квот между третьими странами должно приниматься Комиссией с учетом объема поставок товара из этих стран в течение предшествующего периода.
7. Комиссия не устанавливает никаких условий или формальностей, которые могут воспрепятствовать любой третьей стране полностью использовать выделенную ей импортную квоту, при условии, что поставка такого товара будет произведена в период действия импортной квоты.
8. Выбор предшествующего периода для товара, в отношении которого вводятся экспортная и (или) импортная квоты, осуществляется Комиссией. При этом, как правило, за такой период принимаются любые предшествующие 3 года, в отношении которых доступна информация, отражающая реальные объемы экспорта и (или) импорта. При отсутствии возможности выбрать предшествующий период экспортная и (или) импортная квоты распределяются на основе оценки наиболее вероятного распределения реальных объемов экспорта и (или) импорта.
В настоящей статье под реальными объемами экспорта и (или) импорта понимаются объемы экспорта и (или) импорта в условиях отсутствия их ограничений.
9. По просьбе любой третьей страны, заинтересованной в поставке товара, Комиссия должна провести консультации с этой страной относительно:
необходимости перераспределения установленной импортной квоты;
изменения выбранного предшествующего периода;
необходимости отмены условий, формальностей или любых других положений, установленных в одностороннем порядке в отношении распределения импортной квоты или ее неограниченного использования.
10. Распределение долей экспортной и (или) импортной квот среди участников внешнеторговой деятельности осуществляется Сторонами методом, определяемым Комиссией, и основывается на равноправии участников внешнеторговой деятельности в отношении получения долей экспортной и (или) импортной квот и недискриминации по признакам формы собственности, места регистрации или положения на рынке.
11. Таможенное оформление товаров в рамках экспортных и импортных квот осуществляется при наличии лицензии на экспорт и (или) импорт таких товаров, выданной уполномоченными государственными органами исполнительной власти государств Сторон.

12. Импорттық квоталарды үшінші елдер арасында бөлген жағдайлардан басқа, Комиссия лицензияларды осы тауарды қандай да белгілі бір елге және (немесе) қандай да белгілі бір елден экспорттау (импорттау) үшін пайдалануды талап етуге тиіс емес.
13. Комиссия экспорттық және (немесе) импорттық квоталарды пайдалануға байланысты:
көрсетілген тауар саудасына мүдделі үшінші елдің талабы бойынша экспорттық және (немесе) импорттық квоталарды бөлу тәртібіне, оларды сыртқы сауда қызметіне қатысушылар арасында бөлу тетігіне және лицензиялар берілген квоталар көлемдеріне қатысты ақпарат беруге;
экспорты және (немесе) импорты болашақта белгілі бір уақыт ішінде рұқсат етілетін тауардың жалпы саны немесе құны туралы, сондай-ақ экспорттық және (немесе) импорттық квоталарды қолданудың басталатын және аяқталатын күндері мен олардағы кез келген өзгерістер туралы ақпаратты жариялауға тиіс.
4-бап.
Тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына және (немесе) импортына айрықша құқық
1. Комиссияның сыртқы сауда қызметін тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына және (немесе) импортына айрықша құқық беру жолымен жүзеге асыруға шектеу енгізу туралы шешімі Тараптардың (Тараптың) ұсынысы бойынша қабылданады.
Тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына және (немесе) импортына айрықша құқық енгізу қажеттігінің негіздемесінде статистикалық деректер, қаржы-экономикалық есептер және тарифтік емес реттеудің осы шараларын қолданудың орындылығын растайтын өзге де қажетті ақпарат қамтылуға тиіс.
2. Экспортына және (немесе) импортына айрықша құқық берілетін тауарлардың жекелеген түрлері, сондай-ақ тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына және (немесе) импортына айрықша құқық берілетін ұйымдарды Тараптардың айқындау тәртібі Комиссияның шешімімен белгіленеді.
Комиссия шешімінің негізінде Тараптар тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына және (немесе) импортына айрықша құқық берілген сыртқы сауда қызметіне қатысушылар кемсітпеушілік принципін негізге ала отырып және тауардың бағасын, сапасын, қол жетімділігін, оның өтімділігін, тасымалдау шарттарын және сатып алудың немесе сатудың басқа шарттарын қоса алғанда, тек қана коммерциялық түсінікті басшылыққа ала отырып, тауарлардың жекелеген түрлерінің экспорты және (немесе) импорты бойынша мәмілелер жасайды және басқа Тараптар мемлекеттерінің ұйымдарына осындай сатып алуларға немесе сатуларға қатысуға қатысты бәсекелесуге (кәдімгі іскерлік практикаға сәйкес) баламалы мүмкіндік береді.
Экспортына және (немесе) импортына айрықша құқық берілетін тауарлар тізбесі, сондай-ақ тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына және (немесе) импортына айрықша құқық берілетін ұйымдар тізбесі Комиссияның шешіміне сәйкес жариялануға жатады.

12. Кроме случаев распределения импортной квоты между третьими странами, Комиссия не должна требовать, чтобы лицензии использовались для экспорта (импорта) данного товара в какую-либо определенную страну и (или) из какой-либо определенной страны.
13. В связи с применением экспортных и (или) импортных квот Комиссия должна:
предоставить по требованию третьей страны, заинтересованной в торговле указанным товаром, информацию, касающуюся порядка распределения экспортной и (или) импортной квот, механизма их распределения между участниками внешнеторговой деятельности и объемах квот, на которые выданы лицензии;
опубликовать информацию об общем количестве или стоимости товара, экспорт и (или) импорт которого будет разрешен в течение определенного времени в будущем, а также о датах начала и окончания действия экспортной и (или) импортной квот и любых их изменениях.
Статья 4
Исключительное право на экспорт и (или) импорт
отдельных видов товаров
1. Решение Комиссии о введении ограничения на осуществление внешнеторговой деятельности путем предоставления исключительного права на экспорт и (или) импорт отдельных видов товаров принимается по предложению Сторон (Стороны).
Обоснование необходимости введения исключительного права на экспорт и (или) импорт отдельных видов товаров должно содержать статистические данные, финансово-экономические расчеты и иную необходимую информацию, подтверждающие целесообразность применения данной меры нетарифного регулирования.
2. Отдельные виды товаров, на экспорт и (или) импорт которых предоставляется исключительное право, а также порядок определения Сторонами организаций, которым предоставляется исключительное право на экспорт и (или) импорт отдельных видов товаров, устанавливаются решением Комиссии.
Участники внешнеторговой деятельности, которым на основании решения Комиссии Сторонами предоставлено исключительное право на экспорт и (или) импорт отдельных видов товаров, совершают сделки по экспорту и (или) импорту отдельных видов товаров, основываясь на принципе недискриминации и руководствуясь только коммерческими соображениями, включая цену, качество, доступность товара, его реализуемость, условия транспортировки и другие условия покупки или продажи, и предоставляют организациям государств других Сторон адекватную возможность (в соответствии с обычной деловой практикой) конкурировать в отношении участия в таких покупках или продажах.
Перечень товаров, на экспорт и (или) импорт которых предоставляется исключительное право, а также перечень организаций, которым предоставляется исключительное право на экспорт и (или) импорт отдельных видов товаров, подлежат опубликованию в соответствии с решением Комиссии.

3. Оларға қатысты экспортына және (немесе) импортына айрықша құқық беру жолымен шектеу қолданылатын тауарлар бірыңғай тізбеге енгізіледі.
4. Тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына және (немесе) импортына айрықша құқық осы баптың 2-тармағында көзделген Комиссия шешіміне сәйкес Тараптар айқындаған сыртқы сауда қызметіне қатысушыларға Тараптар мемлекеттерінің атқарушы билігінің уәкілетті мемлекеттік органдары беретін лицензиялардың негізінде жүзеге асырылады.
5-бап.
Тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортын және (немесе) импортын қадағалау
1. Комиссияның тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортын және (немесе) импортын қадағалауды енгізу туралы шешімі тауарлардың жекелеген түрлерінің экспорты және (немесе) импорты серпінін мониторингілеу мақсатында қабылданады.
Тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортын және (немесе) импортын қадағалауды енгізу қажеттілігінің негіздемесі Тараптың (Тараптардың) да, Комиссияның да бастамасы бойынша ұсынылады. Мұндай негіздемеде тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортының және (немесе) импортының сандық көрсеткіштерін және олардың өзгерістерін өзге тәсілдермен қадағалап отырудың мүмкін еместігі туралы ақпарат қамтылуға тиіс.
2. Оларға қатысты қадағалау енгізілетін тауарлардың жекелеген
түрлерінің тізбесін, сондай-ақ оның мерзімдерін Комиссия белгілейді.
Оларға қатысты қадағалау енгізілген тауарлар бірыңғай тізбеге енгізіледі.
3. Оларға қатысты қадағалау енгізілген тауарлардың жекелеген
түрлерінің экспорты және (немесе) импорты Тараптар мемлекеттерінің
атқарушы билігінің уәкілетті органдары беретін рұқсаттар бойынша жүзеге асырылады.
4. Рұқсаттар тауарлармен жасалатын сыртқы сауда саласындағы
лицензиялау ережесі туралы келісімде айқындалатын тәртіппен ресімделеді.
5. Рұқсаттың болмауы тауарларды кедендік ресімдеуден бас тарту үшін негіз болып табылады.
6-бап.
Тауарлармен жасалатын сыртқы сауданы қозғайтын және Тараптар мемлекеттерінің ұлттық мүдделерін негізге ала отырып енгізілетін шаралар
1. Тараптар мемлекеттерінің ұлттық мүдделерін негізге ала отырып және 2008 жылғы 25 қаңтардағы Үшінші елдерге қатысты тарифтік емес реттеудің бірыңғай шаралары туралы келісімнің 7-бабына сәйкес Тараптың (Тараптардың) ұсынысы бойынша Комиссия тауарлармен жасалатын сыртқы сауданы қозғайтын және экономикалық сипаты жоқ мынадай шараларды енгізуі мүмкін:
әкелуге және (немесе) әкетуге тыйым салу;
әкелуге және (немесе) әкетуге сандық шектеулер;
әкелуге және (немесе) әкетуге айрықша құқық беру;
әкелуге және (немесе) әкетуге рұқсат беру тәртібі:
реттеудің өзге де шаралары.

3. Товары, в отношении которых применяются ограничения путем предоставления исключительного права на экспорт и (или) импорт, включаются в единый перечень.
4. Исключительное право на экспорт и (или) импорт отдельных видов товаров осуществляется на основании лицензий, которые выдаются уполномоченными государственными органами исполнительной власти государств Сторон участникам внешнеторговой деятельности, определенным Сторонами в соответствии с решением Комиссии, предусмотренным пунктом 2 настоящей статьи.
Статья 5
Наблюдение за экспортом и (или) импортом
отдельных видов товаров
1. Решение Комиссии о введении наблюдения за экспортом и (или) импортом отдельных видов товаров принимается в целях мониторинга динамики экспорта и (или) импорта отдельных видов товаров.
Обоснование необходимости введения наблюдения за экспортом и (или) импортом отдельных видов товаров представляется как по инициативе Стороны (Сторон), так и Комиссии. Такое обоснование должно содержать информацию о невозможности отслеживания количественных показателей экспорта и (или) импорта отдельных видов товаров и их изменений иными способами.
2. Перечень отдельных видов товаров, в отношении которых вводится наблюдение, а также его сроки устанавливаются Комиссией.
Товары, в отношении которых введено наблюдение, включаются в единый перечень.
3. Экспорт и (или) импорт отдельных видов товаров, в отношении которых введено наблюдение, осуществляются по разрешениям, которые выдаются уполномоченными органами исполнительной власти государств Сторон.
4. Разрешения оформляются в порядке, определяемом соглашением о правилах лицензирования в сфере внешней торговли товарами.
5. Отсутствие разрешения является основанием для отказа в таможенном оформлении товаров.
Статья 6
Меры, затрагивающие внешнюю торговлю товарами и вводимые
исходя из национальных интересов государств Сторон
1. Исходя из национальных интересов государств Сторон и в соответствии со статьей 7 Соглашения о единых мерах нетарифного регулирования в отношении третьих стран от 25 января 2008 года Комиссией по предложению Стороны (Сторон) могут вводиться следующие меры, затрагивающие внешнюю торговлю товарами и не носящие экономического характера:
запрет ввоза и (или) вывоза;
количественное ограничение ввоза и (или) вывоза;
предоставление исключительного права на ввоз и (или) вывоз;
разрешительный порядок ввоза и (или) вывоза;
иные меры регулирования.

2. Мыналарды:
СЭҚ БТН-ға сәйкес тауардың атауы мен оның кодын;
ұсынылатын шараларды;
ұсынылатын шаралардың қолданылу мерзімін (шараларды қолданудың басталатын және аяқталатын күндері, қажет болған жағдайда шаралардың қолдану мерзімін көрсетпеуге болады);
оларды енгізу қажеттілігін растайтын ақпаратты қоса алғанда, шараларды енгізу қажеттігінің негіздемесін қамтитын құжаттардың негізінде Комиссия тауардың жекелеген түріне қатысты Тараптар мемлекеттерінің ұлттық мүдделерін негізге ала отырып, осы баптың 1-тармағында көрсетілген шараларды енгізу туралы Тараптың (Тараптардың) ұсынысын қарайды.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген шараларды енгізу туралы шешімді Комиссия Тараптардың ұлттық мүдделерін негізге ала отырып, Тарап (Тараптар) ұсыныс берген күнінен бастап 30 күннен кешіктірмей қабылдайды.
4. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген шаралар үшінші елдерді өз бетімен немесе негізделмеген кемсіту құралы болып табылатын тәсілмен қабылданбауға немесе қолданылмауға не тауарлармен жасалатын сыртқы сауданы жасырын шектеу болып табылмауға тиіс.
5. Егер Комиссия Тараптар мемлекеттерінің ұлттық мүдделерін негізге ала отырып, осы баптың 1-тармағында көрсетілген шараларды енгізу туралы Тараптың (Тараптардың) ұсынысын қабылдамаған жағдайда, онда оларды енгізу туралы ұсыныс берген Тарап мұндай шараларды осы Келісімнің 8 - 10-баптарында көзделген бір жақты тәртіппен енгізу туралы шешім қабылдауы мүмкін.
7-бап.
Тауарлармен жасалатын сыртқы саудаға тыйым салу мен оларды шектеудің ерекше түрлері
1. Комиссия шешімімен тауарлар импортына реттеу шараларымен, оның ішінде егер бұл сыртқы қаржылық жағдайды қорғау және төлем теңгерімінің тепе-теңдігін ұстап тұру үшін қажет болса, 2008 жылғы 25 қаңтардағы Үшінші елдерге қатысты тарифтік емес реттеудің бірыңғай шаралары туралы келісімнің 3 және 4-баптарының ережелерінен алшақ шаралармен шектеу салынуы мүмкін. Комиссия мыналарды:
СЭҚ БТН-ға сәйкес тауардың атауы мен оның кодын;
ұсынылатын шараларды;
ұсынылатын шаралардың қолданылу мерзімін (шараларды қолданудың басталатын және аяқталатын күндері);
шараларды енгізу қажеттігінің негіздемесін қамтитын құжаттардың негізінде Тараптың (Тараптардың) осындай шараларды енгізу туралы ұсынысын қарайды.
Егер Комиссия көрсетілген шараларды енгізу туралы Тараптың (Тараптардың) ұсынысын қабылдамаған жағдайда, онда Тарап (Тараптар) мұндай шараларды осы Келісімнің 8 - 10-баптарында көзделген бір жақты тәртіппен енгізу туралы шешім қабылдауы мүмкін.
2. Комиссияның шешімімен тауарлармен жасалатын сыртқы саудаға Біріккен Ұлттар Ұйымының Жарғысына сәйкес Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберінде кеден одағына қатысушы мемлекеттердің халықаралық санкцияларға қатысуы үшін қабылдануы қажет шаралармен шектеу салынуы мүмкін. Комиссия мұндай шараларды кеден одағының жоғары органының шешімі негізінде енгізеді.

2. Комиссия рассматривает предложение Стороны (Сторон) о введении мер, указанных в пункте 1 настоящей статьи, исходя из национальных интересов государств Сторон в отношении отдельного вида товара, на основании документов, которые содержат:
наименование товара и его код в соответствии с ЕТН ВЭД;
предлагаемые меры;
срок действия предлагаемых мер (даты начала и окончания действия мер, в случае необходимости окончание действия мер может не указываться);
обоснование необходимости введения мер, включая информацию, подтверждающую необходимость их введения.
3. Решение о введении мер, указанных в пункте 1 настоящей статьи, принимается Комиссией исходя из национальных интересов Сторон не позднее 30 дней с даты представления предложения Стороны (Сторон).
4. Меры, указанные в пункте 1 настоящей статьи, не должны приниматься или применяться способом, являющимся средством произвольной или необоснованной дискриминации третьих стран, либо представлять собой скрытые ограничения внешней торговли товарами.
5. В случае если Комиссия не примет предложение Стороны (Сторон) о введении мер, указанных в пункте 1 настоящей статьи, исходя из национальных интересов государств Сторон (Стороны), то Сторона, представившая предложение об их введении, может принять решение о введении таких мер в одностороннем порядке, предусмотренном статьями 8-10 настоящего Соглашения.
Статья 7
Особые виды запретов и ограничений внешней торговли товарами
1. Решением Комиссии импорт товаров может быть ограничен мерами регулирования, в том числе мерами, отступающими от положений статей 3 и 4 Соглашения о единых мерах нетарифного регулирования в отношении третьих стран от 25 января 2008 года, если это необходимо для защиты внешнего финансового положения и поддержания равновесия платежного баланса. Комиссия рассматривает предложение Стороны (Сторон) о введении таких мер на основании документов, которые содержат:
наименование товара и его код в соответствии с ЕТН ВЭД;
предлагаемые меры;
срок действия предлагаемых мер (даты начала и окончания действия мер);
обоснование необходимости введения мер.
В случае если Комиссия не примет предложение Стороны (Сторон) о введении указанных мер, то Сторона (Стороны) может принять решение о введении таких мер в одностороннем порядке, предусмотренном статьями 8-10 настоящего Соглашения.
2. Решением Комиссии внешняя торговля товарами может быть ограничена мерами, принятие которых необходимо для участия государств - участников таможенного союза в рамках Евразийского экономического сообщества в международных санкциях в соответствии с Уставом Организации Объединенных Наций. Комиссия вводит такие меры на основании решения высшего органа таможенного союза.

8-бап.
Тауарлармен жасалатын сыртқы сауданы қозғайтын шараларды бір жақты тәртіппен енгізу
1. Тараптар тауарлармен жасалатын сыртқы сауданы қозғайтын және экономикалық сипаты жоқ шараларды (бұдан әрі - уақытша шаралар), егер олар мыналарға:
қоғамдық мораль мен құқықтық тәртіпті сақтауға;
қорғаныс пен қауіпсіздікті қамтамасыз етуге;
азаматтардың өмірін немесе денсаулығын, қоршаған ортаны, жануарлар мен өсімдіктердің тіршілігін немесе саулығын қорғауға;
мәдени құндылықтарды және мәдени мұраны қорғауға;
зияткерлік меншікті қорғауға;
орны толмайтын табиғи ресурстарды тауысудың алдын алуға;
ішкі нарықта өндірістік немесе ішкі нарық үшін айтарлықтай маңызды болып табылатын өзге де тауарлардың мүлдем жетіспеуінің алдын алуға не азайтуға;
сыртқы қаржылық жағдайды қорғауға және төлем теңгерімінің тепе-теңдігін ұстап тұруға бағытталған болса, бір жақты тәртіппен енгізуі мүмкін.
2. Осы Келісімге сәйкес уақытша шараларды енгізетін Тарап күні бұрын, бірақ оларды енгізгенге дейінгі 3 күнтізбелік күннен кешіктірмей, Комиссияға оларды енгізу туралы хабарлайды және оның қарауына басқа Тараптардың уақытша шараларды қолдануы туралы ұсыныс енгізеді.
3. Уақытша шараларды қолдану туралы ұсыныста мыналар қамтылуға тиіс:
СЭҚ БТН-ға сәйкес тауардың атауы мен оның коды;
осы Келісімнің 6-бабында көзделген шаралар;
тауарларды жеткізушілер туралы мәліметтер, тауарларды сәйкестендіру белгілері, тасымалдаудың белгілі тәсілдері, оған қатысты уақытша шараларды енгізу ұсынылатын тауарды анықтауға мүмкіндік беретін өзге де ақпарат;
уақытша шараларды қолданудың басталатын күні;
уақытша шараларды қолдану қажеттігінің негіздемесі.
Негіздеме мыналарды қамтуға тиіс:
уақытша шараларды енгізудің құқықтық негіздемесі (Тараптың нормативтік құқықтық актісінің атауы);
уақытша шараларды енгізудің қажеттілігін растайтын ақпарат;
әкелуге және (немесе) әкетуге рұқсат беру тәртібін енгізу үшін - бұл тауарлардың мемлекеттің қауіпсіздігіне, азаматтардың өміріне немесе денсаулығына, жеке немесе заңды тұлғалардың мүлкіне, мемлекеттік немесе муниципалдық мүлікке, қоршаған ортаға, жануарлар мен өсімдіктердің тіршілігіне немесе саулығына қолайсыз әсер ететінін растайтын ақпарат;
әкелуге және (немесе) әкетуге сандық шектеулер енгізу үшін - квота мөлшері;
әкелуге және (немесе) әкетуге айрықша құқық берген жағдайда - айрықша құқық берілген сыртқы сауда қызметіне қатысушылардың тізбесі.
4. Тарап (Тараптар) ұсынысын Комиссия ол берілген күнінен бастап 30 күннен кешіктірмей қарайды.
5. Тараптың (Тараптардың) ұсыныстарын қарау қорытындылары бойынша Комиссия бірыңғай кедендік аумақта уақытша шаралар енгізу туралы шешім қабылдауы мүмкін.
Бұл жағдайда уақытша шаралардың қолданылу мерзімі Комиссия шешімімен белгіленеді.

Статья 8
Введение мер, затрагивающих внешнюю торговлю товарами,
в одностороннем порядке
1. Стороны могут в одностороннем порядке вводить меры, затрагивающие внешнюю торговлю товарами и не носящие экономического характера (далее - временные меры), если они направлены на:
соблюдение общественной морали и правопорядка;
обеспечение обороны и безопасности;
охрану жизни или здоровья граждан, окружающей среды, жизни или здоровья животных и растений;
защиту культурных ценностей и культурного наследия;
защиту интеллектуальной собственности;
предотвращение исчерпания невосполнимых природных ресурсов;
предотвращение либо уменьшение критического недостатка на внутреннем рынке продовольственных или иных товаров, которые являются существенно важными для внутреннего рынка;
защиту внешнего финансового положения и поддержания равновесия платежного баланса.
2. Сторона, вводящая в соответствии с настоящим Соглашением временные меры, заблаговременно, но не позднее 3 календарных дней до их введения, уведомляет Комиссию об их введении и вносит на ее рассмотрение предложение о применении временных мер другими Сторонами.
3. Предложение о применении временных мер должно содержать:
наименование товара и его код в соответствии с ЕТН ВЭД;
меры, предусмотренные статьей 6 настоящего Соглашения;
сведения о поставщиках товаров, идентификационные признаки товаров, известные способы транспортировки, иную информацию, позволяющую выявлять товар, в отношении которого предлагается ввести временные меры;
дату начала действия временных мер;
обоснование необходимости применения временных мер.
Обоснование должно содержать:
правовое основание введения временных мер (наименование нормативного правового акта Стороны);
информацию, подтверждающую необходимость введения временных мер, информацию, подтверждающую неблагоприятное воздействие этих товаров на безопасность государства, жизнь или здоровье граждан, имущество физических или юридических лиц, государственное или муниципальное имущество, окружающую среду, жизнь или здоровье животных и растений, - для введения разрешительного порядка ввоза и (или) вывоза;
размер квоты - для введения количественных ограничений на ввоз и (или) вывоз;
перечень участников внешнеторговой деятельности, которым предоставлено исключительное право, - в случае предоставления исключительного права на ввоз и (или) вывоз.
4. Комиссия рассматривает предложение Стороны (Сторон) не позднее 30 дней с даты его представления.
5. По итогам рассмотрения предложения Стороны (Сторон) Комиссия может принять решение о введении временных мер на единой таможенной территории.
Срок действия временных мер в данном случае устанавливается решением Комиссии.

6. Егер бірыңғай кедендік аумақта уақытша шаралар енгізу туралы шешім қабылданбаған жағдайда, Комиссия уақытша шаралар енгізген Тарапқа (Тараптарға) және Тараптар мемлекеттерінің кеден органдарына уақытша шаралар енгізілген күнінен бастап олар ең көбі 6 ай қолданылатынын хабарлайды.
9-бап.
Уақытша шараларды бір жақты тәртіппен қолдану
1. Уақытша шараларды бір жақты тәртіппен енгізу туралы Тараптан алынған хабарлама негізінде Комиссия Тараптар мемлекеттерінің кеден органдарына Тараптардың бірінің уақытша шараларды бір жақты тәртіппен енгізгені туралы дереу хабарлайды. Ақпарат сонымен бірге мыналарды:
Тараптың оған сәйкес уақытша шаралар енгізілетін нормативтік құқықтық актісінің атауын;
СЭҚ БТН-ға сәйкес тауардың атауы мен оның кодын;
тауарларды жеткізушілер туралы мәліметтерді, тауарлардың сәйкестендіру белгілерін, тасымалдаудың белгілі тәсілдерін, оған қатысты уақытша шаралар енгізу ұсынылатын тауарды анықтауға мүмкіндік беретін өзге де ақпаратты;
уақытша шараларды енгізу күнін және олардың қолданылу мерзімін қамтиды.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген ақпаратты алғаннан кейін Тараптар мемлекеттерінің кеден органдары мыналарға:
осы баптың 1-тармағында көрсетілген және көрсетілген Тарап мемлекетінің атқарушы билігінің уәкілетті органы берген лицензиясыз уақытша шараларды бір жақты тәртіппен қолданған Тарап мемлекетінің кедендік аумағында шығарылатын тауарларды әкетуге;
осы баптың 1-тармағында көрсетілген және көрсетілген Тарап мемлекетінің атқарушы билігінің уәкілетті мемлекеттік органы берген лицензиясыз уақытша шараларды бір жақты тәртіппен қолданған Тараптар мемлекетіне арналған тауарларды әкетуге жол бермейді. Бұл ретте уақытша шараларды қолданбайтын Тараптар бұл тауарларды уақытша шараларды қолданатын Тарап мемлекетінің аумағына әкелуге жол бермеуге бағытталған қажетті күш-жігерін жұмсайды.
10-бап.
Сыртқы сауда саласындағы лицензиялау
1. Бірыңғай тізбеге енгізілген тауарлармен жасалатын сыртқы сауданы қозғайтын реттеу шараларын қолдану, сондай-ақ тарифтік квотаны қолдану әдетте, тауарлардың экспортын және (немесе) импортын лицензиялау жолымен іске асырылады.
2. Тауарлардың экспортына және (немесе) импортына лицензиялар беру Тараптар мемлекеттерінің сыртқы сауда қызметіне қатысушылардың өтініштері негізінде жүзеге асырылады.
3. Лицензиялар тауарлармен жасалатын сыртқы сауда саласындағы
лицензиялау ережесі туралы келісімде айқындалған тәртіппен ресімделеді.
4. Лицензияның болмауы тауарларды кедендік ресімдеуден бас тарту үшін негіз болып табылады.
11-бап.
Ерекшеліктер
Осы Келісім экспорттық бақылау, әскери-техникалық ынтымақтастық, техникалық реттеу, санитарлық, ветеринариялық және фитосанитарлық талаптар мен шараларды, сондай-ақ арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемдік шараларды қолдану мәселелеріне қатысты Тараптардың қатынасына қолданылмайды.

6. В случае если решение о введении временных мер на единой таможенной территории не принято, Комиссия информирует Сторону (Стороны), которая ввела временные меры, и таможенные органы государств Сторон, что временные меры действуют не более 6 месяцев с даты их введения.
Статья 9
Применение временных мер в одностороннем порядке
1. На основании полученного от Стороны уведомления о введении в одностороннем порядке временных мер Комиссия незамедлительно информирует таможенные органы государств Сторон о введении одной из Сторон в одностороннем порядке временных мер. Информация также включает в себя:
наименование нормативного правового акта Стороны, в соответствии с которым вводятся временные меры;
наименование товара и его код в соответствии с ЕТН ВЭД;
сведения о поставщиках товаров, идентификационные признаки товаров, известные способы транспортировки, иную информацию, позволяющие выявлять товар, в отношении которого введены временные меры;
дату введения временных мер и срок их действия.
2. После получения указанной в пункте 1 настоящей статьи информации таможенные органы государств Сторон не допускают:
вывоз товаров, указанных в пункте 1 настоящей статьи и происходящих с таможенной территории государства Стороны, применившей в одностороннем порядке временные меры, без лицензии, выданной уполномоченным органом исполнительной власти государства указанной Стороны;
ввоз товаров, указанных в пункте 1 настоящей статьи и предназначенных для государства Стороны, применившей в одностороннем порядке временные меры, без лицензии, выданной уполномоченным государственным органом исполнительной власти государства указанной Стороны. При этом Стороны, не применяющие временные меры, предпринимают необходимые усилия, направленные на недопущение ввоза этих товаров на территорию государства Стороны, применившей временные меры.
Статья 10
Лицензирование в сфере внешней торговли
1. Применение мер регулирования, затрагивающих внешнюю торговлю товарами, включенными в единый перечень, а также применение тарифной квоты реализуются, как правило, путем лицензирования экспорта и (или) импорта товаров.
2. Выдача лицензий на экспорт и (или) импорт товаров осуществляется на основании заявлений участников внешнеторговой деятельности государств Сторон.
3. Лицензии оформляются в порядке, определяемом соглашением о правилах лицензирования в сфере внешней торговли товарами.
4. Отсутствие лицензии является основанием для отказа в таможенном оформлении товаров.
Статья 11
Исключения
Настоящее Соглашение не распространяется на отношения Сторон, касающиеся вопросов экспортного контроля, военно-технического сотрудничества, технического регулирования, применения санитарных, ветеринарных и фитосанитарных требований и мер, а также специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер.

12-бап.
Реттеу шараларын әзірлеудегі жариялылық
1. Реттеу шараларын енгізу, қолдану және алып тастау туралы Комиссия шешімдерін дайындау кезінде Комиссия мұндай шешімді қабылдау экономикалық мүдделерін қозғауы мүмкін Тараптар мемлекеттерінің ұйымдарына және дара кәсіпкерлеріне (мүдделі тұлғалар) Комиссияға осы мәселе бойынша ұсыныстар мен ескертулер беруді ұсынады.
2. Комиссия консультацияларды өткізудің тәсілі мен нысаны туралы, сондай-ақ өз ұсыныстары мен ескертулерін берген мүдделі тұлғалардың назарына консультацияларды өткізу барысы мен нәтижелері туралы ақпаратты жеткізудің тәсілі мен нысаны туралы шешім қабылдайды.
3. Егер бұл Тараптар мемлекеттерінің халықаралық шарттарынан туындаған жағдайда, басқа мемлекеттердің (мемлекеттер топтарының) құзыретті органдарына өз пікірлерін Тараптар мемлекеттерінің тиісті халықаралық шарттарының ережелерінде көзделген тәсілмен беру ұсынылады. Сондай-ақ, шетелдік ұйымдар мен кәсіпкерлерге де өз пікірлерін Тараптар мемлекеттерінің тиісті халықаралық шарттарының ережелерінде көзделген тәсілмен беру ұсынылады.
4. Комиссия мынадай жағдайлардың кез келгені орын алған кезде осы баптың 2-тармағына сәйкес консультация жүргізбеу шешімін қабылдауы мүмкін:
сыртқы сауда қызметін жүзеге асыру құқығын қозғайтын шешім жобасында көзделген шаралар туралы ол күшіне енген сәтке дейін белгілі болмауы тиіс және консультацияларды өткізу мұндай шешімде көзделген мақсаттарға қол жеткізбеуге алып келеді немесе алып келуі мүмкін;
консультацияларды өткізу сыртқы сауда қызметін жүзеге асыру құқығын қозғайтын шешім қабылдауды кідіртуге алып келеді, бұл Тараптар мемлекеттерінің мүдделеріне айтарлықтай нұқсан келтіруге алып келуі мүмкін;
тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына және (немесе) импортына айрықша құқықтар беру кезінде;
Тарап (Тараптар) реттеу шараларын бір жақты тәртіппен енгізген кезде.
5. Консультацияларды өткізбеу Комиссияның сыртқы сауда қызметін жүзеге асыру құқығын қозғайтын шешімін жарамсыз деп тану үшін негіз бола алмайды.
13-бап.
Дауларды шешу
Осы Келісімді түсіндіруге және (немесе) қолдануға байланысты Тараптар арасындағы даулар консультациялар мен келіссөздер жүргізу жолымен шешіледі.
Егер Тараптардың бірінің екінші Тарапқа жіберген консультациялар мен келіссөздер жүргізу туралы жазбаша ресми өтініші келіп түскен күнінен бастап 6 ай ішінде Тараптар дауды реттемеген болса, онда дауды шешу тәсіліне қатысты Тараптар арасында өзгеше уағдаластық болмаған жағдайда, Тараптардың кез келгені бұл дауды қарау үшін Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Сотына береді.

Статья 12
Гласность в разработке мер регулирования
1. При подготовке решения Комиссии о введении, применении и отмене мер регулирования Комиссия предлагает организациям и индивидуальным предпринимателям государств Сторон, экономические интересы которых могут быть затронуты принятием такого решения (заинтересованные лица), представить предложения и замечания по данному вопросу в Комиссию.
2. Комиссия принимает решение о способе и форме проведения консультаций, а также о способе и форме доведения информации о ходе и результатах проведения консультаций до сведения заинтересованных лиц, представивших свои предложения и замечания.
3. В случае если это следует из международных договоров государств Сторон, компетентным органам других государств (групп государств) предлагается представить свои мнения способом, предусмотренным положениями соответствующих международных договоров государств Сторон. Иностранным организациям и предпринимателям также предлагается представить свои мнения способом, предусмотренным положениями соответствующих международных договоров государств Сторон.
4. Комиссия может принять решение не проводить консультации в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи при наличии любого из следующих условий:
о мерах, предусмотренных проектом решения, затрагивающего право осуществления внешнеторговой деятельности, не должно быть известно до момента вступления его в силу и проведение консультаций приведет или может привести к недостижению целей, предусмотренных таким решением;
проведение консультаций приведет к задержке принятия решения, затрагивающего право осуществления внешнеторговой деятельности, что может привести к причинению существенного ущерба интересам государств Сторон;
при предоставлении исключительного права на экспорт и (или) импорт отдельных видов товаров;
при введении мер регулирования Стороной (Сторонами) в одностороннем порядке.
5. Непроведение консультаций не может являться основанием для признания решения Комиссии, затрагивающего право осуществления внешнеторговой деятельности, недействительным.
Статья 13
Разрешение споров
Споры между Сторонами, связанные с толкованием и (или) применением настоящего Соглашения, разрешаются путем проведения консультаций и переговоров.
Если спор не будет урегулирован Сторонами в течение 6 месяцев с даты поступления официальной письменной просьбы о проведении консультаций и переговоров, направленной одной из Сторон другой Стороне, то при отсутствии иной договоренности между Сторонами относительно способа разрешения спора любая из Сторон передает этот спор для рассмотрения в Суд Евразийского экономического Сообщества.

14-бап.
Өзгерістер
Тараптардың уағдаластығы бойынша осы Келісімге жеке хаттамалармен ресімделетін өзгерістер енгізілуі мүмкін.
15-бап.
Қорытынды ережелер
Осы Келісімнің күшіне ену, оған қосылу және одан шығу тәртібі 2007 жылғы 6 қазандағы Кеден одағының шарттық-құқықтық базасын қалыптастыруға бағытталған халықаралық шарттардың күшіне ену, олардан шығу және оларға қосылу тәртібі туралы хаттамамен айқындалады.
2009 жылғы 9 маусымда Мәскеу қаласында орыс тілінде бір түпнұсқа данада жасалды.
Осы Келісімнің түпнұсқа данасы Комиссия болып табылатын депозитарийде сақталады.
Депозитарий әрбір Тарапқа осы Келісімнің куәландырылған көшірмесін жібереді.
Беларусь             Қазақстан                    Ресей
Республикасының       Республикасының            Федерациясының
Үкіметі үшін          Үкіметі үшін               Үкіметі үшін
2009 жылғы 9 маусымда Мәскеу қаласында қол қойылған Үшінші елдерге қатысты бірыңғай кедендік аумақта тауарлармен жасалатын сыртқы сауданы қозғайтын шараларды енгізу және қолдану тәртібі туралы келісімнің мемлекеттік тілдегі аудармасы дұрыс екендігін растаймын.
Әкімшілік департаменті
Мемлекеттік тілді дамыту
басқармасының бастығы                         Ж. Жұмбергенов
Осымен 2009 жылғы 9 маусымда Мәскеу қаласында жасалған Үшінші елдерге қатысты бірыңғай кеден аумағындағы тауарлармен сыртқы сауданы қозғайтын шараларды енгізу мен қолдану тәртібі туралы келісімнің куәландырылған көшірмесінің куәландырылған көшірмесі екендігін растаймын.
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігі
Халықаралық құқық департаментінің
Басқарма бастығы                                Б. Пискорский

Статья 14
Изменения
По договоренности Сторон в настоящее Соглашение могут быть внесены изменения, которые оформляются отдельными протоколами.
Статья 15
Заключительные положения
Порядок вступления настоящего Соглашения в силу, присоединения к нему и выхода из него определяется Протоколом о порядке вступления в силу международных договоров, направленных на формирование договорно-правовой базы таможенного союза, выхода из них и присоединения к ним от 6 октября 2007 года.
Совершено в городе Москве 9 июня 2009 года в одном подлинном экземпляре на русском языке.
Подлинный экземпляр настоящего Соглашения хранится у депозитария, которым является Комиссия.
Депозитарий направит каждой Стороне заверенную копию настоящего Соглашения.
За                       За                   За
Правительство             Правительство        Правительство
Республики                Республики           Российской
Беларусь                 Казахстан            Федерации
Настоящим удостоверяю, что данный текст является полной и аутентичной копией оригинала Соглашение о порядке введения и применения мер, затрагивающих внешнюю торговлю товарами, на единой таможенной территории в отношении третьих стран от 9 июня 2009 года, подписанного от Республики Беларусь - Премьер-Министром Республики Беларусь Сидорским С.С, от Правительства Республики Казахстан - Премьер-Министром Республики Казахстан Масимовым К.К., от Правительства Российской Федерации - Председателем Правительства Российской Федерации Путиным В.В.
Подлинный экземпляр хранится в Интеграционном Комитете Евразийского экономического сообщества.
Всего прошнуровано,
скреплено подписью и печатью
18 листов
Руководитель Правового департамента              В. Князев