"Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Занының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2253 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Трансферттік баға белгілеу туралы» Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                 К. Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
«Трансферттік баға белгілеу туралы» Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. «Трансферттік баға белгілеу туралы» 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 15-16, 65-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«2-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпарат көздерінен алынған баға - ресми танылған ақпарат көздерінен, биржалық баға белгіленімдері туралы деректерден, уәкілетті органдардан, сондай-ақ басқа да ақпарат көздерінен алынған баға;
2) баға ауқымы - осы Заңда белгіленген тәртіппен нарықтық бағаны айқындау әдістерінің бірін немесе ақпарат көздерін қолдану нәтижесінде айқындалған нарықтық бағаның ең төменгі және ең жоғарғы мәнімен шектелген нарықтық бағаның бірқатар мәні;
3) баға белгіленім кезеңі - тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) өткізуге келісім-шартта белгіленген баға белгілеу кезеңі, бірақ баға белгіленімнің бағасы биржада жарияланған 30 тізбекті күннен аспайды, мәміле шарттарына сәйкес мәміле тараптары осы кезең ішінде тиісті биржалық тауардың (жұмыстың, көрсетілетін қызметтің) күнделікті орташа арифметикалық баға белгіленімінің орташа арифметикалық мәнін айқындайды;
4) біртекті тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) - ұқсас болмаса да бірдей сипаттағы және ұқсас құрамдастардан тұратын, ол өздеріне бір ғана функцияларды атқаруға және өзара алмастырылуға мүмкіндік беретін тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер);
5) дифференциал - мәміленің бағасын немесе ақпарат көзінен алынған бағаны салыстырымды экономикалық шарттарға келтіру үшін қолданылатын түзету мөлшері;
6) жеңілдікті салық салынатын мемлекет - Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес айқындалатын шет мемлекет;
7) комиссиялық (агенттік) сыйақы - мәміле қатысушысы және сауда брокері, трейдер немесе агент арасындағы бөлек келісімде көзделген жасалған мәміле сомасынан сома немесе процент түрінде төленетін тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) сатып алу-сату бойынша сауда брокерінің, трейдердің немесе агенттің көрсеткен қызметі үшін төлемақы;

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2253
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан
"О трансфертном ценообразовании"
Статья 1. Внести следующие изменения и дополнения в
Закон Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 15-16, ст. 65; 2009 г., № 18, ст. 84):
1) статью 2 изложить в следующей редакции:
"Статья 2. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) цена из источников информации - цена, полученная из официально признанных источников информации, данных о биржевых котировках, от уполномоченных органов, а также из других источников информации;
2) диапазон цен - ряд значений рыночных цен, ограниченный минимальным и максимальным значениями рыночных цен, определенных в результате применения одного из методов определения рыночных цен или источников информации в порядке, установленном настоящим Законом;
3) котировальный период - период ценообразования, но не более 30 последовательных дней на которые опубликованы котировки цен на бирже, установленный в контракте на реализацию товара (работы, услуги) в течение которого в соответствии с условиями сделки сторонами сделки определяется среднеарифметическое значение среднеарифметических ежедневных котировок цен на соответствующие биржевые товары (работы, услуги);
4) однородные товары (работы, услуги) - товары (работы, услуги), которые, не являясь идентичными, имеют сходные характеристики и состоят из схожих компонентов, что позволяет им выполнять одни и те же функции и быть взаимозаменяемыми;
5) дифференциал - размер корректировки, применяемый для приведения в сопоставимые экономические условия цены сделки или цены из источника информации;
6) государство с льготным налогообложением - иностранное государство, определяемое в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
7) комиссионное (агентское) вознаграждение - плата за услуги торгового брокера, трейдера или агента по купле-продаже товара (работы, услуги), выплачиваемая в виде суммы или процента от суммы совершенной сделки, предусмотренная отдельным соглашением между участником сделки и торговым брокером, трейдером или агентом;

8) Қазақстан Республикасының аумағында жасалатын халықаралық іскерлік операциямен тікелей өзара байланысты мәміле - кейіннен халықаралық іскерлік операцияның мәні болған тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алу-сату бойынша мәміле;
9) қолданылатын бағаның экономикалық негіздемесі - мәміле бағасының қолданылу негізділігін растайтын және уәкілетті органдарға берілетін құжаттар мен ақпарат;
10) «қол созу» принципі - өзара байланысты тараптар арасындағы мәмілелер шарттарын салыстыру негізінде баға ауқымын ескере отырып, осы Заңда белгіленген тәртіппен айқындалатын нарықтық баға жөніндегі мәмілелерді жүзеге асыратын тәуелсіз тараптар арасындағы мәмілелер шарттарымен нарықтық бағаны айқындау үшін қолданылатын принцип;
11) маржа - тауарды, (жұмысты, көрсетілетін қызметті) сатып алу-сату бойынша мәмілелер жүргізу нәтижесінде сауда брокері, трейдер немесе агент алатын сома;
12) мәмілеге қатысушы - осы Заңмен реттелетін мәмілені жасасқан жеке немесе заңды тұлға;
13) мәмілелер мониторингі бойынша есептілік - трансферттік бағаларды қолдана отырып есепті кезең ішінде жасалған мәмілені қоса алғанда, мәмілеге қатысушы уәкілетті органдар бекітетін тәртіпке және нысанға сәйкес жыл сайын салық қызметі органдарына ұсынатын мәмілелер бойынша деректер;
14) мәміленің бағасы - тауардың мәмілелерге (жұмыстың, көрсетілетін қызметтің) қатысушылар мәміле жасау кезінде қолданатын бағасы;
15) нарықтық баға - «қол созу» принципіне сәйкес айқындалатын салыстырымды экономикалық шарттарда ұқсас (ал олар болмаған жағдайда - біртекті) тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) нарығындағы сұраныс пен ұсыныстың өзара іс-қимылы кезінде қалыптасқан тауардың (жұмыстың, көрсетілетін қызметтің) бағасы;
16) маржаның ауқымы - салыстырымды экономикалық шарттарда «қол созу» принципіне сәйкес айқындалған нарықтық маржаның ең төменгі және ең жоғарғы мәнімен шектелген мәндердің қатары;
17) рентабельділік нормаларының ауқымы - салыстырымды экономикалық шарттарда «қол созу» принципіне сәйкес айқындалған рентабельділік нормаларының ең төменгі және ең жоғарғы мәндерімен шектелген рентабельділік нормасы мәндерінің қатары;
18) рентабельділік нормасы - негізгі қызметтен түскен, тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) өткізуден алынған бухгалтерлік пайданың сол тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) өндіруге және өткізуге жұмсалған шығындарға қатынасы;
19) салықтар бойынша жеңілдіктер - салық төлеушілердің жекелеген санаттары бойынша салық міндеттемелерінен босату (оларды азайту), инвестициялар жөніндегі келісім-шартқа сәйкес Инвестициялық салық преференцияларының болуы немесе қызметті арнайы экономикалық аймақтар аумағында жүзеге асыру;

8) сделка, совершаемая на территории Республики Казахстан, непосредственно взаимосвязанная с международной деловой операцией - сделка по купле - продаже товаров (работ, услуг), которые в последующем явились предметом международной деловой операции;
9) экономическое обоснование применяемой цены - документы и информация, подтверждающие обоснованность применения цены сделки и предоставляемые в уполномоченные органы;
10) принцип "вытянутой руки" - принцип, применяемый для определения рыночной цены с учетом диапазона цен, на основе сравнения условий сделок между взаимосвязанными сторонами с условиями сделок между независимыми сторонами, осуществляющими сделки по рыночной цене, определяемой в порядке, установленном настоящим Законом;
11) маржа - сумма, получаемая торговым брокером, трейдером или агентом в результате проведения сделок по купле-продаже товаров (работ, услуг);
12) участник сделки - физическое или юридическое лицо, заключившее сделку, регулируемую настоящим Законом;
13) отчетность по мониторингу сделок - данные по сделкам, включая сделки с применением трансфертных цен, совершенным в течение отчетного периода, представляемые участником сделки в органы налоговой службы ежегодно в соответствии с порядком и формой, утверждаемыми уполномоченными органами;
14) цена сделки - цена товара (работы, услуги), применяемая участниками сделок при совершении сделки;
15) рыночная цена - цена товара (работы, услуги), сложившаяся при взаимодействии спроса и предложения на рынке идентичных (а при их отсутствии - однородных) товаров (работ, услуг) в сопоставимых экономических условиях, определяемых в соответствии с принципом "вытянутой руки";
16) диапазон маржи - ряд значений, ограниченный минимальным и максимальным значениями рыночной маржи, определенных в соответствии с принципом "вытянутой руки", в сопоставимых экономических условиях;
17) диапазон норм рентабельности - ряд значений норм рентабельности, ограниченный минимальным и максимальным значениями норм рентабельности, определенных в соответствии с принципом "вытянутой руки", в сопоставимых экономических условиях;
18) норма рентабельности - отношение бухгалтерской прибыли от основной деятельности, полученной от реализации товара (работы, услуги), к затратам на производство и реализацию данного товара (работы, услуги);
19) льготы по налогам - освобождение (уменьшение) от налоговых обязательств по отдельным категориям налогоплательщиков, наличие инвестиционных налоговых преференций в соответствии с контрактом по инвестициям или осуществление деятельности на территории специальных экономических зон;

20) салыстырымды экономикалық шарттар - егер мұндай шарттар арасындағы айырмашылық бағаға ықпал етпесе немесе мәмілелердің шарттарын осы Заңға сәйкес салыстырымды экономикалық шарттарға келтіру мақсатында түзетілуі мүмкін болса, ұқсас (ал олар болмаған жағдайда - біртекті) тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) нарығындағы мәмілелердің шарттары;
21) сауда брокері, агент - мәміле қатысушысымен жасасылған агенттік келісімнің шарттарына сәйкес делдалдық қызметтерді орындайтын тұлға;
22) сауда-делдалдық функцияларын орындағаны үшін өтемақы - мәміле тараптарының бірінің сауда-делдалдық қызметтерді жүзеге асырғаны үшін ақшалай сыйақы немесе тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) өткізу бағасына жеңілдіктер беру нысанындағы өтеуі;
23) соңғы тұтынушы - мәміле қатысушыларымен, осындай мәміле қатысушылары жүзеге асыратын мәміленің экономикалық нәтижелеріне ықпал ететін ерекше өзара қарым-қатынастары жоқ тәуелсіз тарап;
24) трансферттік баға белгілеуді қолдану жөніндегі келісім - нарықтық бағаны айқындау әдісі мен белгілі бір кезеңге нарықтық бағаны айқындау үшін қолданылатын ақпарат көзін белгілейтін уәкілетті органдар мен мәмілеге қатысушының арасындағы жазбаша шарт;
25) трансферттік баға (трансферттік баға белгілеу) - өзара байланысты тараптар арасында қалыптасатын және (немесе) тәуелсіз тараптар арасында мәмілелер жасасу кезінде баға ауқымы ескеріле отырып, объективті қалыптасатын нарықтық бағадан айырмашылығы болатын, осы Заңға сәйкес бақылауға жататын баға;
26) уәкілетті органдар - Қазақстан Республикасының салық қызметі органдары мен кеден органдары;
27) ұзақ мерзімдік баға - белгілі бір кезеңге ресми танылған ақпарат көздерінде және (немесе) мәміле қатысушыларының арасындағы келісім-шартта (шартта) белгіленген мәміленің бағасы;
28) ұқсас тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) - өздеріне тән бірдей негізгі белгілері: физикалық сипаттамалары, сапасы мен нарықтағы өтімділігі, шығарылған және өндірген елі бар тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер);
29) ұқсас (ал олар болмаған жағдайда - біртекті) тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) тиісті нарығы - нарықтық баға қалыптасатын немесе айқындалатын тауардың (жұмыстың, көрсетілетін қызметтің) межелі (жеткізілетін) нарығы;
30) халықаралық іскерлік операциялар - тауарларды сатып алу-сату жөніндегі экспорттық және (немесе) импорттық мәмілелер; тұрақты мекеме құрмастан, Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын резидент емес болып табылатын тараптардың бірінің жұмыстар орындау, қызметтер көрсету жөніндегі мәмілелері; Қазақстан Республикасы резиденттерінің Қазақстан Республикасы аумағының шегінен тыс жерлерде тауарларды сатып алу-сату, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету жөнінде жасаған мәмілелері;

20) сопоставимые экономические условия - условия сделок на рынке идентичных (а при их отсутствии - однородных) товаров (работ, услуг), если различие между такими условиями не влияет на цену или может быть скорректировано в целях приведения условий сделок к сопоставимым экономическим условиям в соответствии с настоящим Законом;
21) торговый брокер, агент - лицо, выполняющее посреднические услуги в соответствии с условиями агентского соглашения, заключенного с участником сделки;
22) компенсация за выполнение торгово-посреднических функций - возмещение одной из сторон сделки в форме денежного вознаграждения или предоставления скидки к цене реализации товара (работы, услуги) за осуществление торгово-посреднических услуг;
23) конечный потребитель - независимая сторона, не имеющая с участниками сделки особых взаимоотношений, оказывающих влияние на экономические результаты сделки, осуществляемой такими участниками сделки;
24) соглашение по применению трансфертного ценообразования - письменный договор между уполномоченными органами и участником сделки, устанавливающий метод определения рыночной цены и источник информации, применяемый для определения рыночной цены, на определенный период;
25) трансфертная цена (трансфертное ценообразование) - цена, которая формируется между взаимосвязанными сторонами и (или) отличается от объективно формирующейся рыночной цены с учетом диапазона цен при совершении сделок между независимыми сторонами, подлежащая контролю в соответствии с настоящим Законом;
26) уполномоченные органы - органы налоговой службы и таможенные органы Республики Казахстан;
27) долгосрочная цена - цена сделки, установленная на определенный период в официально признанных источниках информации и (или) контракте (договоре) между участниками сделки;
28) идентичные товары (работы, услуги) - товары (работы, услуги), имеющие одинаковые характерные для них основные признаки: физические характеристики, качество и репутацию на рынке, страну происхождения и производителя;
29) соответствующий рынок идентичных (а при их отсутствии - однородных) товаров (работ, услуг) - рынок назначения (поставки) товара (работы, услуги), на котором формируется или определяется рыночная цена;
30) международные деловые операции - экспортные и (или) импортные сделки по купле-продаже товаров; сделки по выполнению работ, оказанию услуг, одной из сторон которых является нерезидент, осуществляющий деятельность в Республике Казахстан без образования постоянного учреждения; сделки резидентов Республики Казахстан, совершенные за пределами территории Республики Казахстан, по купле-продаже товаров, выполнению работ, оказанию услуг;

31) трейдер - тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алу-сату кезінде өзі және (немесе) мәміле қатысушысының  тапсырмасы бойынша делдалдық функцияларды жүзеге асыратын тұлға.»;
2) 4-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы 3-1) және 3-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«3-1) мәмілеге қатысушының трансферттік баға белгілеуді қолдану бойынша келісім жасасуға өтінішін мәмілеге қатысушыдан өтініш алған күннен бастап тоқсан жұмыс күні ішінде қарауға;
3-2) мәмілеге қатысушының өтінішін қарау нәтижелері бойынша шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде трансферттік баға белгілеуді қолдану бойынша келісімді жасасудан бас тартудың себептерін көрсете отырып, мәмілеге қатысушыға жазбаша жауап жіберуге;»;
3) 5-бапта:
1-тармақта:
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
«3-1) уәкілетті органдарға бақылауды жүзеге асыру және салықтық тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағым жасау барысында қолданылатын бағаның экономикалық негіздемесін және қолданылатын бағаны растайтын басқа да ақпаратты беруге;»;
5) тармақшадағы «мәміленің бағасын және» деген сөздерден кейін «(немесе)» деген сөзбен толықтырылсын;
3-тармақтың 4) тармақшасындағы «және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарымен» деген сөздер алып тасталсын;
4-тармақтағы «және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарымен» деген сөздер алып тасталсын;
4) 6-баптың 4-тармағындағы «құжаттама жүргізу тәртібін» деген сөздер «оларды уәкілетті органдарға табыс ету тәртібін, сондай-ақ мәмілелер мониторингі бойынша құжаттама жүргізу тәртібін» деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 7-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«7-бап. Мәмілелер мониторингі бойынша есептілік және құжаттама»;
1-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Мәмілелер мониторингі бойынша есептілік уәкілетті орган бекіткен есептілік нысандарын қамтиды.
Мәмілелер мониторингі бойынша құжаттама мынадай ақпаратты қамтиды:»;
1) тармақшаның алтыншы абзацы алып тасталсын;
3) тармақшадағы «нарықтық бағаны айқындау үшін қолданылатын» деген сөздер алып тасталсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) шарттардан (келісім-шарттардан), шот фактуралардан (инвойстардан) кедендік жүк декларацияларынан алынған мәліметтерді қамтитын осы Заңның 3-бабында көрсетілген мәмілелер бойынша ақпаратты, сондай-ақ дифференциалды айқындау үшін қажетті мәліметтерді;»;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«8) маржаны, сауда брокерінің, трейдердің және (немесе) агенттің комиссиялық сыйақысын, олардың сауда-делдалдық функцияларды орындағаны үшін өтемақыларды.
Бұл ретте, мәмілеге қатысушы маржаның құрамдас бөліктерін ашып көрсететін ақпаратты ұсынады және егер маржа комиссиялық (агенттік) сыйақыны және (немесе) өтемақыны қамтитын болса, уәкілетті органдар бұл құрамдас бөліктерді бақылауды жүзеге асыру кезінде есепке алмайды;»;
2-тармақтағы «Осы» деген сөз «Мәмілеге қатысушылар, оның ішінде осы» деген сөздермен ауыстырылсын;

31) трейдер - лицо, осуществляющее посреднические функции при купле-продаже товаров (работ, услуг) самостоятельно и (или) по поручению участника сделки.";
2) пункт 3 статьи 4 дополнить подпунктами 3-1) и 3-2) следующего содержания:
"3-1) рассматривать заявление участника сделки на заключение соглашения по применению трансфертного ценообразования в течение девяноста рабочих дней со дня получения от участника сделки заявления;
3-2) направлять участнику сделки письменный ответ с причинами отказа в заключении соглашения по применению трансфертного ценообразования в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения по результатам рассмотрения заявления участника сделки;";
3) в статье 5:
в пункте 1:
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) предоставлять уполномоченным органам экономическое обоснование применяемой цены и другую информацию, подтверждающую применяемую цену, в ходе осуществления контроля и обжалования уведомления о результатах налоговой проверки;";
в подпункте 5) после слов "цену сделки и" дополнить словом "(или)";
в подпункте 4) пункта 3 слова "и иными законами Республики Казахстан" исключить;
в пункте 4 слова "и иными законами Республики Казахстан" исключить;
4) в пункте 4 статьи 6 слова "и ведения документации по мониторингу сделок" заменить словами "по мониторингу сделок и их представления в уполномоченные органы, а также порядок ведения документации по мониторингу сделок".
5) в статье 7:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 7. Отчетность и документация по мониторингу сделок";
в пункте 1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Отчетность по мониторингу сделок включает в себя формы отчетности, утвержденные уполномоченным органом.
Документация по мониторингу сделок включает в себя следующую информацию:";
абзац шестой подпункта 1) исключить;
в подпункте 3) слова ", применяемый для определения рыночной цены" исключить;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) информацию по сделкам, указанным в статье 3 настоящего Закона, содержащую сведения из договоров (контрактов), счетов-фактур (инвойсов), грузовых таможенных деклараций, а также сведения, необходимые для определения дифференциала;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) маржа, комиссионное (агентское) вознаграждение торгового брокера, трейдера и (или) агента, компенсации за выполнение ими торгово-посреднических функций.
При этом участник сделки представляет информацию, раскрывающую составляющие маржи, и в случае если маржа включает в себя комиссионное (агентское) вознаграждение и (или) компенсации, уполномоченными органами эти составляющие не учитываются при осуществлении контроля;";
в пункте 2 после слов "Участники сделок," дополнить словами "в том числе";

6) 10-бапта:
мәтіндегі «салық салу объектілеріне және» деген сөздерден кейін «(немесе)» деген сөзбен толықтырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Егер осы бапта өзгеше көзделмесе, биржалық тауарлар бойынша, ақпарат көздерінде көрсетілген бағалар ауқымы және дифференциал ескеріле отырып, салық салу объектілеріне және (немесе) салық салуға байланысты объектілерге түзету жасалады. Биржалық тауарлардың тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.»;
мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
«7-1. Осы Заңның 16-бабына сәйкес жүзеге асырылатын салық салу объектілеріне және (немесе) салық салуға байланысты объектілерге түзету есепті салық кезеңінің қорытындылары бойынша байланысты тараптардың арасында салыстырымды экономикалық шарттарда «қол созу» принципіне сай келмейтін пайданы бөлу фактісі анықталған кезде жүргізіледі.
Осы тармаққа сәйкес түзету төлем құжаттарын және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес талап етілетін құжаттардың нысандарын ресімдей отырып, тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) тиеп жөнелтілгенін растайтын бастапқы құжаттарды тиісті өзгертусіз салық салу объектілерін және (немесе) салық салуға байланысты объектілерді өзгерту жолымен жүзеге асырылады.
Мәмілеге қатысушы бір мезгілде алынған жалпы пайданың бір бөлігін байланысты тараптар арасында аудара отырып, осы Заңның 5-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес жүргізген түзету жағдайында алынған пайда есепті салық кезеңі үшін өткізуден алынған табыс ретінде қаралады, ал берілген пайда есепті салық кезеңі үшін өткізуден алынған табысты азайту ретінде қаралады.
Салық салу объектілерін және (немесе) салық салуға байланысты объектілерді осы тармаққа сәйкес түзету, әрбір мәміле бойынша бөлек-бөлек тиісті есептерді қоса бере отырып, салық органдарына берілетін тиісті салық есептілігінде көрсетілуі тиіс»;
8-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Салық салу объектісін анықтау кезінде мәміле қатысушысының нарықтық бағалардан асатын мәмілелердің бағаларын қолданудан алған табысы, мәміле қатысушылары мөлшері нарықтағыдан төмен мәмілелердің (халықаралық іскерлік операциялардың) бағаларын қолданған кезде салық салу объектісін төмендету есебіне есепке алынады. Баға ауытқуларының есебі бақыланатын кезең үшін әрбір тауардың түрі бойынша, әрбір сатып алушы және сатушы бойынша, барлық мәмілелер бойынша жүргізіледі.»;
9-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша мәміле бағасы және (немесе) баға белгілеу тәртібі (әдістемесі) белгіленген кезде жасалмайды.»;

6) в статье 10:
в тексте после слов "объектов налогообложения и" дополнить словом "(или)";
в пункте 2 слова "не производится в случае соответствия цены сделки рыночной цене с учетом диапазона цен, указанной в официально признанном источнике" заменить словами "производится с учетом диапазона цен и дифференциала, указанных в источниках";
дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Корректировка объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением, производится при установлении факта распределения прибыли, осуществляемой в соответствии со статьей 16 настоящего Закона, не отвечающего принципу "вытянутой руки" в сопоставимых экономических условиях, между связанными сторонами по итогам отчетного налогового периода.
Корректировка в соответствии с настоящим пунктом осуществляется путем изменения объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением, без соответствующего изменения платежных документов и первичных документов, подтверждающих отгрузку товаров (работ, услуг) с оформлением форм документов, требуемых в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан.
В случае корректировки, произведенной участником сделки в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 5 настоящего Закона, с одновременным переводом части общей прибыли между связанными сторонами, полученная прибыль рассматривается как доход от реализации за отчетный налоговый период, а переданная прибыль рассматривается как уменьшение дохода от реализации за отчетный налоговый период.
Корректировка объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением, производимая в соответствии с настоящим пунктом, подлежит отражению в соответствующей налоговой отчетности, представляемой в налоговые органы с приложением соответствующих расчетов по каждой сделке в отдельности.";
пункт 8 дополнить частью второй следующего содержания: "При определении объекта налогообложения доход участника сделки полученный от применения цен сделок, превышающих рыночные цены, засчитывается в счет уменьшения объекта налогообложения, при применении участниками сделки цен сделок (международных деловых операций) размер которых ниже рыночных. Расчет отклонений цен производится по каждому виду товара, по каждому покупателю и продавцу товара, по всем сделкам за контролируемый период.";
подпункт 3) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"3) при установлении по решению Правительства Республики Казахстан цены сделки и (или) порядка (методики) ценообразования.";

мынадай мазмұндағы 10 және 11-тармақтармен толықтырылсын:
«10. Салық төлеуші салық салу объектілеріне және (немесе) салық салумен байланысты объектілерге трансферттік баға белгілеу мәселелері бойынша кешенді салық тексеруін (трансферттік баға белгілеу мәселелері кіргізілген жағдайда) және тақырыптық тексерулерді жүргізу басталғанға дейін салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің сомасын өзі түзетсе, онда қосымша салық есептілігін тапсыру жолымен айыппұл есептелмей бюджетке енгізуге жатқызылады.
11. Осы Заңның 13-бабының 5-тармағында көрсетілген дифференциал қатысушылары жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тіркелген мәмілелерге ықпал етпейді және осы Заңның 13-бабы 5-тармағының ережелері ескерілместен, салық салу объектілеріне және салық салуға байланысты объектілерге түзету жасалады.»;
7) 11-бапта:
4) тармақшадағы «байланысты» деген сөз «өзара байланысты» деген сөздермен ауыстырылсын;
12) тармақшадағы «байланысты» деген сөз «өзара байланысты» деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 13-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігінде:
«тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) бойынша» деген сөздерден кейін «баға ауқымының ескерумен» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші, төртінші, бесінші және алтыншы бөліктермен толықтырылсын:
«Егер тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуге арналған келісім-шарт талаптарымен баға белгіленім кезеңін қолдану көзделген жағдайда биржалық тауарлардың бағасы болып дифференциалды ескере отырып тиісті тауарға (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) баға белгілеу кезеңіндегі күнделікті баға белгіленімдерінің кез келген бір ақпарат көздерінде жарияланған орташа арифметикалық мәні айқындалады.
Баға белгіленім кезеңіне баға белгіленімдерінің орташа арифметикалық мәні мынадай формула бойынша есептеледі:
S= P1+P2+...+Pn x E, мұнда:
n
S - баға белгіленім кезеңіндегі тиісті тауарға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) орташа арифметикалық бағалардың, күнделікті баға белгіленімдерінің орташа арифметикалық мәні,
Р1, Р2, ..., Рn - тиісті тауарға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағалардың күнделікті баға белгіленім кезеңі ағымындағы күндерге жарияланған баға белгіленімдерінің орташа арифметикалық мәні,
Е - тиісті баға белгіленім кезеңінде тиісті шетел валютасына қатысты теңгенің нарықтық орташа арифметикалық айырбас бағамы,
n - баға белгіленім жарияланған баға белгіленім кезеңіндегі күндердің саны.
Баға белгіленім кезеңіне тиісті тауарға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағалардың баға белгіленімдерінің орташа арифметикалық мәні мынадай формула бойынша есептеледі:
Pn= Cn1+Cn2, мұнда:
2
Pn - тиісті тауарға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағалардың күнделікті баға белгіленімдерінің орташа арифметикалық мәні,
Cn1 - тиісті тауарға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағалардың күнделікті баға белгіленімдерінің ең төменгі (тіп) мәні,
Сn2 - тиісті тауарға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағалардың күнделікті баға белгіленімдерінің ең жоғарғы (mах) мәні,
Күндік бағалардың ең төменгі және ең жоғарғы баға белгіленімдері жоқ болғанда тиісті күннің баға белгіленімдерінің нақты мәні орташа арифметикалық мән ретінде қабылданады.»;
2-тармақта:
мынадай мазмұндағы үшінші, төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
«Тауарды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуге арналған келісім-шартта белгіленген баға белгіленім кезеңі ол белгіленген күннен бастап 12 айлық кезең ішінде өзгертуге жатпайды.
Осы Заңның мақсаты үшін Баға белгіленім кезеңі келісім-шарт талаптарына сәйкес мынадай уақыт аралығында айқындалған болуы тиіс:

дополнить пунктами 10 и 11 следующего содержания:
"10. При самостоятельной корректировке налогоплательщиком объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением, до начала проведения комплексной налоговой проверки (в случае включения вопросов трансфертного ценообразования) и тематической проверки по вопросам трансфертного ценообразования, суммы налогов и других обязательных платежей в бюджет подлежат внесению без начисления штрафов путем представления дополнительной налоговой отчетности.
11. Дифференциал, указанный в пункте 5 статьи 13, не влияет на сделки, участники которых зарегистрированы в государстве с льготным налогообложением, и корректировка объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, производится без учета положений пункта 5 статьи 13 настоящего Закона."
7) в статье 11:
в подпункте 4) слово "связан" заменить словом "взаимосвязан";
в подпункте 12) слово "связаны" заменить словом "взаимосвязаны";
8) в статье 13:
в части первой пункта 1:
после слов "с рыночной ценой" дополнить словами "с учетом диапазона цен";
дополнить частями третьей, четвертой, пятой и шестой следующего содержания:
"В случае если условиями контракта на реализацию товаров (работ, услуг) предусмотрено применение котировального периода цена на биржевые товары определяется как среднеарифметическое значение любой из публикуемых в одном источнике информации ежедневных котировок на товары (работы, услуги), за котировальный период с учетом дифференциала."
Среднеарифметическое значение котировок цен за котировальный период определяется по следующей формуле:
S = P1+P2+Pn х Е, где:
n
S - среднеарифметическое значение среднеарифметических ежедневных котировок цен на соответствующий товар (работы, услуги) за котировальный период,
P1, Р2,..., Рn - среднеарифметическое значение ежедневных котировок цен на соответствующий товар (работы, услуги) в дни, за которые опубликованы котировки цен в течение котировального периода,
Е - среднеарифметический рыночный курс обмена тенге к соответствующей иностранной валюте за соответствующий котировальный период,
n - количество дней в котировальном периоде, за которые опубликованы котировки цен.
Среднеарифметическое значение ежедневных котировок цен на соответствующий товар (работы, услуги) за котировальный период определяется по формуле:
Pn = Сn1 + Сn2 , где:
2
Рn - среднеарифметическое значение ежедневных котировок цен на соответствующий товар (работы, услуги);
Cn1 - низшее значение (min) ежедневной котировки цены на соответствующий товар (работы, услуги);
Сn2 - высшее значение (max) ежедневной котировки цены на соответствующий товар (работы, услуги).
При отсутствии минимальных и максимальных значений котировок цен за день за среднеарифметическое значение принимается фактическое значение котировки за соответствующий день.";
в пункте 2:
дополнить частями третьей, четвертой и пятой следующего содержания:
"Котировальный период, установленный в контракте на реализацию товаров (работ, услуг), не подлежит изменению в течение 12-ти месячного периода с даты его установления.
Для целей настоящего Закона Котировальный период должен быть определен согласно условиям контракта во временном промежутке:

мұнай бойынша - тауарға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) меншік құқығы сатып алушыға ауысқан күнге дейін 5 күнтізбелік күннен аспауы және тауарға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) меншік құқығы сатып алушыға ауысқан күннен кейін 5 күнтізбелік күннен аспауы керек;
мұнайды қоспағанда биржалық тауарлар бойынша - тауарға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) меншік құқығы сатып алушыға ауысқан күнге дейін 60 күнтізбелік күннен аспауы және тауарға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) меншік құқығы сатып алушыға ауысқан күннен кейін 60 күнтізбелік күннен аспауы керек;
бағалары биржалық тауарлардың баға белгіленімдеріне байланыстырылған биржадан тыс тауарлар бойынша - тауарға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) меншік құқығы сатып алушыға ауысқан күнге дейін 60 күнтізбелік күннен аспауы және тауарға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) меншік құқығы сатып алушыға ауысқан күннен кейін 120 күнтізбелік күннен аспауы керек;
Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуге арналған келісім-шартта белгіленген баға белгіленім кезеңі осы бапта белгіленген баға белгіленім кезеңін айқындау шарттарына сәйкес келмеген жағдайда тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) нарықтық бағалары осы тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметтерді) өткізу сәтінде қабылданады.»;
үшінші бөлік «мына шарттар» деген сөздерден кейін «бір уақытта» деген сөздермен толықтырылсын;
1) тармақшадағы «жүзеге асырылады» деген сөздер «басталады» деген сөзбен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы «ресми танылған ақпарат көздерінде жарияланған баға ретінде» деген сөздер «осы Заңда белгіленген ресми түрде танылған ақпарат көздерінен» деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Салыстырымды бақыланбайтын баға әдісі сыртқы және (немесе) ішкі салыстыру арқылы нарықтық бағаны айқындау үшін қолданылады. Сыртқы салыстыру жолымен салыстырымды бақыланбайтын баға әдісін қолдану мүмкін болмаған жағдайда салыстырымды бақыланбайтын баға әдісі ішкі салыстыру арқылы қолданылады. Бұл ретте, сыртқы салыстыру кезінде мәмілеге қатысушы мен өзара байланысты тарап арасындағы және тәуелсіз екі тарап арасындағы салыстырымды мәмілелер салыстырылады. Ішкі салыстыру кезінде мәмілеге қатысушы мен өзара байланысты тарап арасындағы және сол мәмілеге қатысушы мен тәуелсіз тарап арасындағы салыстырымды мәмілелер салыстырылады.»;
4-тармақта:
1) тармақшадағы «нарықтық баға» деген сөздерден кейін «баға ауқымы ескеріле отырып» деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшадағы «дифференциал арқылы» деген сөздерден кейін «баға ауқымы ескеріле отырып» деген сөздермен толықтырылсын;

по нефти - не более 5 календарных дней до даты перехода права собственности покупателю на товар (работы, услуги) и 5 календарных дней после даты перехода права собственности покупателю на товар (работы, услуги);
по биржевым товарам за исключением нефти - не более 60 календарных дней до даты перехода права собственности покупателю на товар (работы, услуги) и 60 календарных дней после даты перехода права собственности покупателю на товар (работы, услуги);
по внебиржевым товарам, цены на которые привязаны к котировкам на биржевые товары - не более 60 календарных дней до даты перехода права собственности покупателю на товар (работы, услуги) и 120 календарных дней после даты перехода права собственности покупателю на товар (работы, услуги).
При несоответствии котировального периода установленного в контракте на реализацию товаров (работ, услуг) условиям определения котировального периода, установленным настоящей статьей, рыночные цены на товары (работы, услуги) принимаются на момент реализации этого товара (работы, услуги).";
в части третьей после слов "заключения договора при" дополнить словом "одновременном";
в подпункте 1) слово "осуществляется" заменить словом "начинается";
в подпункте 2) слова "как цена, опубликованная официально признанными источниками информации" заменить словами "из официально признанных источников информации, установленных в соответствии с настоящим Законом";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Метод сопоставимой неконтролируемой цены применяется для определения рыночной цены путем внешнего и (или) внутреннего сопоставления. При невозможности применения метода сопоставимой неконтролируемой цены путем внешнего сопоставления метод сопоставимой неконтролируемой цены применяется путем внутреннего сопоставления. При этом, при внешнем сопоставлении сравниваются сопоставимые сделки между участником сделки и взаимосвязанной стороной и между двумя независимыми сторонами. При внутреннем сопоставлении сравниваются сопоставимые сделки между участником сделки и взаимосвязанной стороной и между тем же участником сделки и независимой стороной.";
в пункте 4:
подпункт 1) после слов "из источника информации" дополнить словами ", с учетом диапазона цен";
подпункт 2) дополнить словами ", с учетом диапазона цен";

5-тармақтың 1) тармақшасы «құжаттамалық» деген сөзден кейін «және (немесе) ақпарат көздерімен» деген сөздермен толықтырылсын;
7-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) маржа, сауда брокерінің, трейдердің және (немесе) агенттің комиссиялық (агенттік) сыйақысы, олардың сауда-делдалдық функцияларды орындағаны үшін өтемақы;»;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«8. Осы баптың 5-тармағында көрсетілген дифференциал бойынша мәмілеге қатысушының мынадай мәміле мониторингі бойынша тиісті есептілікке өзгерістер мен толықтырулар енгізуіне жол берілмейді:
1) тексерілетін салық кезеңіне - трансферттік баға белгілеу мәселелері бойынша кешенді және тақырыптық тексерулер өткізу кезеңінде;
2) шағым жасалған салық кезеңіне - салықтық тексеру нәтижелері туралы хабарламаға және (немесе) шағым берудің қалпына келтірілген мерзімін ескере отырып, хабарламаға жасалған шағымды қарау нәтижелері бойынша салық қызметінің жоғары тұрған органы шығарған шешімге жасалған шағымды беру және қарау кезеңінде.»;
9-тармақ алып тасталсын;
9) 14-баптың 2-тармағындағы «қалыптасқан» деген сөзден кейін «, салыстырымды экономикалық шарттарда рентабельділік нормасының ауқымы негізінде есептелетін» деген сөздермен толықтырылсын;
10) 15-бапта:
бірінші сөйлемдегі «үстеме бағасының» деген сөздер «маржасының» деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
«Бұл ретте, маржа маржаның ауқымына сәйкес келуі тиіс»;
11) 18-баптың 1-тармағындағы «бағаны айқындау» деген сөздерден кейін «әдістерін қолдану» деген сөздермен толықтырылсын.
2-бап. Осы Заң 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1), 5), 6) және 8) тармақшаларын қоспағанда, 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

подпункт 1) пункта 5 после слова "документально" дополнить словами "и (или) источниками информации";
подпункт 5) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"5) маржа, комиссионное (агентское) вознаграждение торгового брокера, трейдера и (или) агента, компенсация за выполнение ими торгово-посреднических функций";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. По дифференциалу, указанному в пункте 5 настоящей статьи, не допускается внесение участником сделки изменений и дополнений в соответствующую отчетность по мониторингу сделок:
1) проверяемого налогового периода - в период проведения комплексных и тематических проверок по вопросам трансфертного ценообразования;
2) обжалуемого налогового периода - в период срока подачи и рассмотрения жалобы на уведомление о результатах налоговой проверки и (или) решение вышестоящего органа налоговой службы, вынесенное по результатам рассмотрения жалобы на уведомление, с учетом восстановленного срока подачи жалобы."
пункт 9 исключить;
9) пункт 2 статьи 14 дополнить словами ", который рассчитывается исходя из диапазона норм рентабельности, в сопоставимых экономических условиях.";
10) в статье 15:
в предложении первом слово "наценкой" заменить словом "маржи";
предложение второе изложить в следующей редакции:
"При этом маржа должна соответствовать диапазону маржи.";
11) в пункте 1 статьи 18 после слов "необходимых для" дополнить словами "применения методов".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2010 года, за исключением подпунктов 1), 5), 6) и 8) статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2009 года.
Президент
Республики Казахстан