"Қорғану құқығын реттейтін қылмыстық іс жүргізу заңнамасын қолдану тәжірибесі туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2002 жылғы 6 желтоқсандағы № 26 нормативтік қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2010 жылғы 25 маусымдағы N 9 Нормативтік қаулысы.
Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгеруіне байланысты Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жалпы отырысы
қаулы етеді:
1. "Қорғану құқығын реттейтін қылмыстық іс жүргізу заңнамасын қолдану тәжірибесі туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2002 жылғы 6 желтоқсандағы № 26 нормативтік қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 4-тармақта:
бірінші абзацтағы "немесе" деген сөз "және" деген сөзбен, "адвокаттың немесе ҚІЖК-нің 70-бабының екінші бөлігінде көрсетілген адамдардың, егер олардың арнайы заңгерлік дайындығы және білікті заң көмегін көрсетуге қабілеті болса, іске қатысуы қорғану құқығын қамтамасыз етудің маңызды кепілі болып табылады" деген сөздер "адвокат немесе тек кәсіпқой адвокатпен қатар ғана қорғаушылар ретінде қатыса алатын ҚІЖК-нің 70-бабының екінші бөлігінде көрсетілген адамдар жіберілуі мүмкін" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзац алып тасталсын;
2) 5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Адвокат куәлігін және осы қылмыстық іс бойынша нақты адамды (адамдарды) қорғауды жүзеге асыруға өкілеттігін куәландыратын ордерді көрсеткеннен кейін адвокат қорғаушы ретінде іске қатысуға жіберіледі.
ҚІЖК-нің 70-бабының екінші бөлігінде аталған басқа да тұлғалар қылмыстық процесті жүргізуші органға ҚІЖК-нің 72-бабының сегізінші бөлігінде көрсетілген құжаттарды ұсынғаннан сәттен бастап іске қорғаушы ретінде қатысуға жіберіледі.";
3) 6-тармақ алып тасталсын;
4) 23-тармақта:
үшінші абзацтағы "апелляциялық сатының соттары" деген сөздер "апелляциялық, кассациялық және қадағалау сатыларының соттары" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Қорғаушының апелляциялық, кассациялық және қадағалау сатыларына қатысуы ҚІЖК-нің 71-бабында көрсетілген жағдайларда және тиісінше ҚІЖК-нің 408-бабының төртінші бөлігінде, 446-5-бабының төртінші бөлігінде және 467-1-бабында қарастырылған тәртіпте қамтамасыз етіледі.";
5) 24-тармақтың бірінші абзацы "апелляциялық" деген сөзден кейін ", кассациялық" деген сөзбен толықтырылсын және бірінші абзацтың үшінші сөйлемінде "апелляциялық" деген сөз алып тасталсын;
6) 26-тармақта "апелляциялық және қадағалау сатысының соттары" деген сөздер "апелляциялық, кассациялық және қадағалау сатыларының соттары" деген сөздермен ауыстырылсын.

О внесении изменений и дополнений в нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан № 26 от 06 декабря 2002 года "О практике применения уголовно-процессуального законодательства, регулирующего право на защиту"
Нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан от 25 июня 2010 года № 9.
В связи с изменением законодательства Республики Казахстан пленарное заседание Верховного Суда Республики Казахстан
постановляет:
1. Внести изменения и дополнения в нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан № 26 от 06 декабря 2002 года "О практике применения уголовно-процессуального законодательства, регулирующего право на защиту":
1) в пункте 4:
в абзаце первом слово "либо" заменить словом "и", слова "если они обладают специальными юридическими знаниями и способны оказать квалифицированную юридическую помощь, что является важнейшей гарантией обеспечения права на защиту" заменить словами "которые могут участвовать в деле в качестве защитников только наряду с профессиональным адвокатом";
абзац второй исключить;
2) пункт 5 изложить в следующей редакции:
"Адвокат допускается к участию в деле в качестве защитника по предъявлении удостоверения адвоката и ордера, удостоверяющего его полномочия на осуществление защиты конкретного лица (лиц) по данному уголовному делу.
Другие лица, перечисленные в части второй статьи 70 УПК, допускаются к участию в деле в качестве защитника с момента предъявления органу, ведущему уголовный процесс, документов, указанных в части восьмой статьи 72 УПК.";
3) пункт 6 исключить;
4) в пункте 23:
в абзаце третьем слова "Судам апелляционной инстанции" заменить словами "Судам апелляционной, кассационной и надзорной инстанций";
дополнить абзацем следующего содержания:
"Участие защитника в апелляционной, кассационной и надзорной инстанциях обеспечивается в случаях, указанных в статье 71 УПК, и в порядке, предусмотренном соответственно частью четвертой статьи 408, частью четвертой статьи 446-5 и статьей 467-1 УПК.";
5) в абзаце первом пункта 24 после слова "апелляционной" дополнить словом ", кассационной" и в третьем предложении слово "апелляционное" исключить;
6) в пункте 26 слова "суды апелляционной и надзорной инстанции" заменить словами "суды апелляционной, кассационной и надзорной инстанций".

2. Қазақстан Республикасы Конституциясының 4-бабына сәйкес, осы нормативтік қаулы қолданыстағы құқық құрамына қосылады, сондай-ақ жалпыға бірдей міндетті болып табылады және ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының Төрағасы
М. Әлімбеков
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының судьясы,
жалпы отырыс хатшысы
Ж. Бәйішев

2. Согласно статье 4 Конституции Республики Казахстан настоящее нормативное постановление включается в состав действующего права, а также является общеобязательным и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель
Верховного Суда
Республики Казахстан
М. Алимбеков
Судья Верховного Суда
Республики Казахстан,
секретарь пленарного заседания
Ж. Баишев