Қазақстан Республикасында сауданы дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 қазандағы N 1143 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 27 мамырдағы № 550 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 27.05.2014 № 550 қаулысымен.
«Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010-2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 14 сәуірдегі № 302 қаулысын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында сауданы дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған бағдарлама (бұдан әрі - Бағдарлама) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі мүдделі орталық атқарушы органдармен, облыстардың, Астана  және Алматы қалаларының әкімдерімен бірлесіп, Бағдарламада көзделген іс-шаралардың тиісінше және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін.
3. Жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдар «Салалық бағдарламаларды әзірлеу және мониторингілеу ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 18 наурыздағы № 218 қаулысымен бекітілген Салалық бағдарламаларды әзірлеу және мониторингілеу ережесіне сәйкес Бағдарламаның іске асырылу барысы туралы ақпарат берсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары Ө. Е. Шөкеевке жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 30 қазандағы
№ 1143 қаулысымен
бекітілді
Қазақстан Республикасында сауданы дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған бағдарлама Мазмұны
1. Бағдарламаның паспорты
2. Кіріспе
3. Ағымдағы жағдайды талдау
4. Бағдарламаның мақсаты, міндеттері, нысаналы индикаторлары және іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері
5. Бағдарламаны іске асыру кезеңдері
6. Қажетті ресурстар
7. Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
1. Бағдарламаның паспорты
Бағдарламаның         Қазақстан Республикасында сауданы дамыту
атауы                  жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған
бағдарлама
Әзірлеу үшін         «Қазақстан Республикасын үдемелі
негіздеме            индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010
- 2014 жылдарға арналған мемлекеттік
бағдарлама және Қазақстан Республикасы
Президентінің кейбір жарлықтарының күші
жойылды деп тану туралы» Қазақстан
Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19
наурыздағы № 958 Жарлығы
Бағдарламаны         Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және әзірлеуші            сауда министрлігі
Бағдарламаны іске    Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және асыруға жауапты      сауда министрлігі, Қазақстан Республикасы
мемлекеттік орган    Қаржы министрлігі, Қазақстан Республикасы Көлік
және коммуникация министрлігі, Қазақстан
Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар
министрлігі, Қазақстан Республикасы Сыртқы
істер министрлігі, Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау агенттігі
Мақсаты               Қазақстан Республикасының сауда саласын орнықты
дамыту мен оның бәсекеге қабілеттігін
жоғарылату үшін жүйелік және институционалдық
негіз жасау
Міндеттері            - ішкі сауданы мемлекеттік қолдау жүйесін
қалыптастыру (бірлесіп қаржыландыру, саланы
кадрлық қамтамасыз ету);
- биржалық және электрондық сауданы жедел
дамыту үшін қолайлы жағдай жасау;
- сауда қызметі мәселелері бойынша нормативтік
құқықтық базаны сауда саласындағы
мемлекеттік саясаттың мақсаттарына сәйкес
келтіру;
- көтерме сауда жүйесін халықаралық транзиттік
желіге ықпалдастыру;
- Қазақстан аумағындағы қазіргі заманғы
бәсекеге қабілетті өнімдер өндірісін дамыту,
экспортқа бағдарланған жаңа өндірістерді
қалыптастыру және жоғары технологиялық
секторға шетелдік капиталды тарту үшін
қолайлы жағдай жасау;
- сыртқы нарықтарға қазақстандық өнімді
жылжыту үшін қолайлы жағдай жасау;
- ішкі саудаға қатысушыларға сервистік
қолдауды (ақпараттық, талдау және өзге)
ұйымдастыру.
Іске асыру             2010-2014 жылдар
мерзімдері
Нысаналы               Өткен жылға %-бен санағанда бөлшек тауар
индикаторлар           айналымы (ағымдағы бағада) өсуінің жыл
сайынғы қарқынын 2014 жылдан бастап кемінде
106%-ға, атап айтқанда, 2010 жылы - 100%-ға,
2011 жылы - 102%-ға, 2012 жылы 103%-ға, 2013
жылы - 104%-ға жеткізу; өткен жылға %-бен
санағанда бөлшек сауданың нақты көлем
индексінің жыл сайынғы есуін 2010 жылы

Об утверждении Программы по развитию торговли в Республике Казахстан на 2010 - 2014 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан 30 октября 2010 года № 1143. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 мая 2014 года № 550
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 27.05.2014 № 550.
В целях реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2010 года № 302 «Об утверждении Плана мероприятий Правительства Республики Казахстан по реализации Государственной программы по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 - 2014 годы» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Программу по развитию торговли в Республике Казахстан на 2010 - 2014 годы (далее - Программа).
2. Министерству экономического развития и торговли Республики Казахстан совместно с заинтересованными центральными исполнительными органами, акимами областей, городов Астаны и Алматы обеспечить надлежащее и своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Программой.
3. Ответственным центральным и местным исполнительным органам представлять информацию о ходе реализации Программы в соответствии с Правилами разработки и мониторинга отраслевых программ, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 марта 2010 года № 218 «Об утверждении Правил разработки и мониторинга отраслевых программ».
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Шукеева У.Е.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 октября 2010 года № 1143
Программа
по развитию торговли в Республике Казахстан
на 2010 - 2014 годы
Содержание
1. Паспорт Программы
2. Введение
3. Анализ текущей ситуации
4. Цель, задачи, целевые индикаторы и показатели
результатов реализации Программы
5. Этапы реализации Программы
6. Необходимые ресурсы
7. План мероприятий по реализации Программы
1. Паспорт Программы
Наименование           Программа по развитию торговли в Республике
Программы              Казахстан на 2010 - 2014 годы
Основание              Указ Президента Республики Казахстан
для разработки         от 19 марта 2010 года № 958 «О Государственной
программе по форсированному
индустриально-инновационному развитию
Республики Казахстан на 2010 - 2014 годы и
признании утратившими силу некоторых указов
Президента Республики Казахстан»
Разработчик            Министерство экономического развития
Программы              и торговли Республики Казахстан
Государственный        Министерство экономического развития
орган, ответственный   и торговли, Министерство финансов
за реализацию          Республики Казахстан, Министерство транспорта
Программы              и коммуникаций Республики Казахстан,
Министерство индустрии и новых технологий,
Министерство иностранных дел Республики
Казахстан, Агентство Республики Казахстан по
защите конкуренции
Цель                   Создание системной и институциональной основы
для устойчивого развития торговой отрасли
Республики Казахстан и повышения ее
конкурентоспособности
Задачи                 - сформировать систему государственной
поддержки внутренней торговли
(софинансирование, кадровое обеспечение
отрасли);
- создать благоприятные условия для
ускоренного развития биржевой и электронной
торговли;
- привести нормативную правовую базу по
вопросам торговой деятельности в соответствие
с целями государственной политики в сфере
торговли;
- интегрировать систему оптовой торговли в
международную транзитную сеть;
- создать благоприятные условия для развития
производства современной конкурентоспособной
продукции на территории Казахстана,
формирования новых экспортоориентированных
производств и привлечения иностранного
капитала в высокотехнологичные сектора;
- создать благоприятные условия для
продвижения казахстанской продукции на внешние
рынки;
- организовать сервисную поддержку участников
внутренней торговли (информационную,
аналитическую и иную).
Сроки реализации       2010 - 2014 годы
Целевые                Достижение ежегодных темпов роста розничного
индикаторы             товарооборота (в текущих ценах) в % к
предыдущему году начиная с 2014 года не менее
106 %, причем в 2010 году - 100 %, в 2011 году
- 102 %, в 2012 году - 103 %, в 2013 году -
104 %;
достижение ежегодного роста индекса
физического объема розничной торговли в 2010

-108%-ға, 2011 жылы - 104%-ға, 2012 жылы -
104,1%-ға, 2013 жылы - 104,4%-ға, 2014 жылы -
105,3%-ға жеткізу; 2014 жылға қарай бөлшек
сауда алаңдарының (базарларды қоса алғанда)
жалпы көлемінде сауда кәсіпорындары
алаңдарының үлесін 30%-ға ұлғайту;
2014 жылға қарай 1000 адамға шаққанда сауда
алаңдарымен қамтамасыз етілу үлесін 30%-ға
ұлғайту; бөлшек тауар айналымының жалпы
көлемінде қазіргі заманғы сауда пішімдерінің
үлесін 50%-ға дейін жеткізу; 1 шаршы метр
сауда алаңына арналған сату көлемдерін
(базалық жыл бағасында) 40%-ға ұлғайту;
бөлшек нарықтың шоғырлануының деңгейін 7%-ға
дейін ұлғайту;
ашық баға белгілеуді арттыру мақсатында
тауар айналымының жалпы көлемінде биржалар
арқылы сауда операциялары көлемінің үлесін
2010 жылы - 0,8%-ға, 2011 жылы - 0,9%-ға,
2012 жылы - 1,0%-ға, 2013 жылы - 1,1 %-ға
және 2014 жылы - 1,2%-ға дейін ұлғайту, өткен
жылға %-бен санағанда сыртқы сауда айналымы
өсуінің жыл сайынғы қарқынын 2010 жылы -
110,0%-ға; 2011 жылы - 106,2%-ға, 2012 жылы -
105,0%-ға; 2013 жылы - 103,7%-ға; 2014 жылы -
104,1%-ға жеткізу; Еуразия экономикалық
қоғамдастығы шеңберінде Кеден одағын
қалыптастыруды аяқтау;
Кеден одағына мүше елдердің импорттық кеден
баждарының ставкаларын біріздендіру (Беларусь
Республикасы, Қазақстан Республикасы, Ресей
Федерациясы) - 2010 жылы - 96% деңгейінде,
2011 жылы - 96% деңгейінде, 2012 жылы - 97%
деңгейінде, 2013 жылы - 99% деңгейінде және
2014 жылы - 99% деңгейінде; Беларусь
Республикасының, Қазақстан Республикасының
және Ресей Федерациясының Бірыңғай
экономикалық кеңістігін қалыптастыруды
аяқтау; Дүниежүзілік сауда ұйымына кіру.
әлемдік сауда жүйесіне тартылушылық бойынша
ДЭФ рейтингін 80 орынға дейін жоғарылату.
Қаржыландыру          Іс-шараларды іске асыруға 2011 жылы
көздері мен            республикалық бюджет қаражатынан Қазақстан
көлемі                Республикасы Экономикалық даму және сауда
министрлігінің 007 «Экономика, сауда және
мемлекеттік басқару саласындағы қолданбалы
зерттеулерді жүргізу» бюджеттік бағдарламасы
бойынша 20 млн. теңге, 2012 жылы - 35 млн.
теңге, 2013 жылы - 25 млн. теңге бөлінетін
болады. Іс-шараларды іске асыруға 2014 жылы
қажетті қаражат 2012-2014 жылдарға арналған
республикалық бюджеттің шеңберінде
қарастырылатын болады.
Бағдарламаны қаржыландыру даму
институттарының қаражаты, кәсіпорындардың өз
қаражаты, отандық және шетелдік инвестициялар
есебінен және республикалық бюджетте
көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылады.
2. Кіріспе
Сауда басқа салалармен өзара тығыз байланысты және елдің барлық ауқымында және сыртқы экономикалық қызмет шеңберінде тұтынушыларға (ұйымдарға, халыққа) тауарлар мен қызметтерді жылжытуды қамтамасыз ететін экономиканың функционалдық секторы болып табылады. Сауданың жүйе және қазіргі заманғы дамыған бизнес ретіндегі тиімділігі маркетингке, логистикаға шығындарды азайтуға және түптеп келгенде, көтерме және бөлшек сауда бағасын төмендетуге басқа салаларға мүмкіндік бере отырып, барлық экономика үшін мультипликативтік нәтиже береді. Нәтижесінде, ішкі сауданы дамыту тауарлардың ішкі өндірісінің өсуіне жәрдемдеседі.

году - 108 %, в 2011 году - 104 %, в 2012 году
- 104,1 %, в 2013 году - 104,4 %,
в 2014 году - 105,3 % в % к предыдущему году;
увеличение доли площадей торговых предприятий
в общем объеме розничных торговых площадей
(включая рынки) на 30 % к 2014 г.;
увеличение доли обеспеченности торговыми
площадями на 1000 человек на 30 % к 2014 году;
доведение доли современных торговых форматов в
общем объеме розничного товарооборота до 50 %;
увеличение на 40 % объемов продаж (в ценах
базового года) на 1 квадратный метр торговой
площади;
увеличение степени консолидированности
розничного рынка до 7 %;
увеличение доли объема торговых операций через
биржи в общем объеме товарооборота в целях
повышения прозрачного ценообразования до 0,8 %
в 2010 году, 0,9 % в 2011 году, в 2012 году -
1,0 %, в 2013 году - 1,1 % и в 2014 году -
1,2 % от общего объема товарооборота;
достижение ежегодных темпов роста
внешнеторгового оборота в % к предыдущему
году, в 2010 году - 110,0 %; в 2011 году -
106,2 %; в 2012 году - 105,0 %; в 2013 году
- 103,7 %; в 2014 году - 104,1 %;
завершение формирования Таможенного союза в
рамках Евразийского экономического сообщества;
унификация ставок импортных таможенных пошлин
стран-членов Таможенного союза (Республики
Беларусь, Республики Казахстан, Российской
Федерации) - в 2010 году на уровне 96 %,
в 2011 году - 96 %, в 2012 году - 97 %, в 2013
году - 99 % и в 2014 году - 99 %;
завершение формирования Единого экономического
пространства Республики Беларусь, Республики
Казахстан и Российской Федерации;
вступление во Всемирную торговую организацию;
повышение рейтинга ВЭФ по вовлеченности в
мировую торговую систему до 80 места.
Источники и            На реализацию мероприятий будет выделено в
объемы финансирования  2011 году  из средств республиканского бюджета
20 млн. тенге по  бюджетной программе
007 «Проведение прикладных исследований в
сфере экономики, торговли и государственного
управления» Министерства экономического
развития и торговли Республики Казахстан, в
2012 году - 35 млн. тенге, в 2013 году - 25
млн. тенге. На реализацию мероприятий в 2014
году необходимые средства будут
рассматриваться в рамках республиканского
бюджета на 2012 - 2014 года. Финансирование
Программы осуществляется за счет средств
институтов развития, собственных средств
предприятий, отечественных и зарубежных
инвестиций и в пределах средств,
предусматриваемых в республиканском бюджете.
2. Введение
Торговля является функциональным сектором экономики, тесно взаимоувязанным с другими отраслями и обеспечивающим продвижение товаров и услуг к потребителям (организации, население) в масштабах всей страны и в рамках внешнеэкономической деятельности. Эффективность торговли как системы и современного развитого бизнеса дает мультипликативный эффект для всей экономики, позволяя другим отраслям уменьшать издержки на маркетинг, логистику, продажи и, в конечном счете, снижать оптовые и розничные цены. Наконец, развитие внутренней торговли способствует росту внутреннего производства товаров.

Бұдан өзге, 2010 жылдан бастап Қазақстан Ресей Федерациясымен және Беларусь Республикасымен бірге жаңа жағдайларда - оның шеңберінде үшінші елдерге қатысты бірыңғай сыртқы сауда саясаты жүргізілетін Кеден одағының құрамында әрекет етеді. 2012 жылдан бастап Қазақстан, Ресей және Беларусь арасында оның шеңберінде қызметтердің, капиталдың және жұмыс күшінің еркін жылжуын да қамтамасыз етуді болжайтын экономикалық ықпалдасудың неғұрлым тереңдетілген нысанын болжайтын Бірыңғай экономикалық кеңістіктің жұмыс істей бастауын жоспарлайды.
Елдің экономикалық дамуы үшін сауданың үлкен мәніне қарамастан сауданы дамыту бағдарламасы бұрын әзірленген жоқ және аталған құжат, алғашқы жүйелік құжат болып табылады.
Қазақстан Республикасында сауданы дамыту жөніндегі 2010-2014 жылдарға арналған бағдарлама (бұдан әрі - Бағдарлама) Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспарының басты бағыттарына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 14 сәуірдегі № 302 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаны (бұдан әрі - ҮИИМДБ) іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына сәйкес әзірленген. Бағдарлама ҮИИМДБ функционалдық бөлімін білдіреді.
Қазақстан Республикасының сауда саласын орнықты дамыту мен оның бәсекеге қабілеттігін жоғарылату үшін жүйелік және институционалдық негізін жасау Бағдарламаның негізгі мақсаты болып табылады.
Бағдарламада тұтастай алғанда, сауданы, оның ішінде, бөлшек, көтерме, биржалық, электрондық сауданы және қоғамдық тамақтандыру жүйесін қамтитын сыртқы және ішкі сауданы дамыту мәселелері көрсетілген.
Ішкі сауданы дамыту үшін қазіргі заманғы пішімдердегі сауда алаңдарының санын және бөлшек саудадағы жалпы айналымда олардың үлесін ұлғайтуды ынталандыруды, электрондық сауданы дамытуды, шалғайдағы, әсіресе, ауылдық жерлердегі өндірушілерді тауар қозғалысының негізгі арналарымен жақындастыруды, сауданың ашықтығын арттыруды және нарық қатысушыларын хабарландыруды, сондай-ақ оның қатысушыларының кәсіби деңгейін арттыруды болжайды. Сыртқы сауда саясатында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру, саудадағы кедергілерді жою, өндірісті дамытуды және әлемдік сауда кеңістігіне ықпалдасуды ынталандыру үшін рәсімдерді оңтайландыру мақсатымен Кеден одағы елдері шеңберінде саясатты жетілдіру көзделіп отыр. Қазақстандағы сауда саласын болжамды жаңғырту оны сауданың қазіргі заманғы халықаралық талаптарына сәйкес келтіруге және ең аз транзакциялық шығындармен тауар қозғалысының тиімді үдерісіне жәрдемдесуге бағытталған.
Шараларды іске асыру халықтың қажеттіліктерін тиімді қанағаттандыру түрінде (тауарлардың физикалық қолжетімділігі, тауарлардың бағалық қолжетімділігі, тауарлар мен қызметтердің жоғары сапасы) өндірушілер үшін де (ауқымды географиялық қамту, үлкен өткізу қабілеті, жүйенің төмен үлестік шығындары) және тұтынушылар үшін де тиімді дистрибуцияны қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.

Кроме того, с начала 2010 года Казахстан вместе с Российской Федерацией и Республикой Беларусь функционирует в новых условиях - в составе Таможенного союза, в рамках которого проводится единая внешнеторговая политика по отношению к третьим странам. С 2012 года между Казахстаном, Россией и Беларусью планируется начало функционирования Единого экономического пространства, которое предполагает более углубленную форму экономической интеграции, в рамках которой предполагается также обеспечение свободного передвижения услуг, капитала и рабочей силы.
Несмотря на большое значение торговли для экономического развития страны программа развития торговли ранее не разрабатывалась и данный документ является первым системным документом.
Программа по развитию торговли в Республике Казахстан на 2010 - 2014 годы (далее - Программа) разработана в соответствии с ключевыми направлениями Стратегического плана развития Республики Казахстан до 2020 года, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922 и Планом мероприятий по реализации Государственной программы по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 - 2014 годы (далее - ГПФИИР), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2010 года № 302. Программа представляет собой функциональный раздел ГПФИИР.
Основной целью Программы является создание системной и институциональной основы для устойчивого развития торговой отрасли Республики Казахстан и повышения ее конкурентоспособности.
В Программе отражены вопросы развития торговли в целом, в том числе, внешней торговли и внутренней, включающей в себя розничную, оптовую, биржевую, электронную торговлю и систему общественного питания.
Для развития внутренней торговли предполагается стимулирование увеличения количества площадей современных торговых форматов и их доли в общем обороте розничной торговли, развитие электронной торговли, сближение удаленных производителей, особенно в сельской местности, с основными каналами товародвижения, повышение прозрачности торговли и информированности участников рынка, а также повышение уровня профессионализма его участников. Во внешнеторговой политике предполагается совершенствование политики в рамках стран Таможенного союза с целью упрощения процедур для осуществления предпринимательской деятельности, устранения барьеров в торговле, стимулирования развития производства и интеграции в мировое торговое пространство.
Предполагаемая модернизация торговой отрасли Казахстана направлена на приведение ее в соответствие современным международным требованиям торговли и содействие эффективному процессу товародвижения с минимальными транзакционными издержками. Реализация мер позволит обеспечить эффективную дистрибуцию как для производителей (широкий географический охват, большая пропускная способность, низкие удельные издержки системы), так и для потребителей в виде эффективного удовлетворения потребностей населения (физическая доступность товаров, ценовая доступность товаров, высокое качество товаров и услуг).

3. Ағымдағы жағдайды талдау
Классикалық нарықтық экономикалық жүйеде сауда қызметі тауарлар мен қызметтерді шығару мен тұтыну арасындағы делдалдық (тарату) функциясын орындайды. Сондықтан, қазіргі заманғы нарық жағдайында сауданы дамыту сұраныс пен ұсыныстың дамуына, тауарлардың ішкі өндірісінің өсуіне және халықтың сатып алу қабілетінің ұлғаюына тікелей тәуелді болады.
ЖІӨ-дегі сауданың үлес салмағы. Сауда секторы көптеген елдерде маңызды экономикалық және әлеуметтік рөлді орындайтын деп танылған.
Әлемде орта есеппен алғанда, сауданың ЖІӨ-дегі үлесі шамамен алғанда, 10%, ал жалпы жұмыспен қамтуда 13% құрайды (Еurostat, US Сеnsus деректері). Ресейде сауда үлесі ЖІӨ-нің - 20%, Словенияда - 13%, Нидерландта - 13%, АҚШ-та шамамен 12%, Қытайда 8% құрайды.
Қазақстанда ЖІӨ құрылымында сауда 1998 — 2009 жылдар кезеңінде 12 - 13% ЖІӨ құрай отырып, үшінші орын алды.
Халықты жұмыспен қамтудағы сауданың үлес салмағы. Саудада елдің барлық жұмыспен қамтылған халқының 14,8% жұмыс істейді. Бұл ретте, Қазақстанның саудасындағы жұмыспен қамтылған халықтың саны жыл сайын орта есеппен алғанда, 33 мың адамға өсу үрдісі бар. Мәселен, егер 2005 жылы саудада жұмыспен қамтылғандардың саны 1 038,5 адамды құраған болса, ол 2009 жылы - 1 170,6 мың адамды құрады, ол бұл сектордағы еңбек өнімділігінің артуын растамайды, өйткені ЖІӨ құрылымындағы сауданың үлесі өзгеріссіз қалды.
Саудадағы жұмыспен қамту көрсеткіші экономикада жұмыспен қамтылған жалпы халықтың 10% құрайтындығы АҚШ-та (15%), Ұлыбританияда (15%), Францияда (13%), Словакияда (19%), Нидерландта (17%), Польшада (15%) және Ресейде (17%) бар екенін атап өту қажет.
Салық түсімдеріндегі сауда. Соңғы жылдары салық түсімдерінің құрылымында үлкен бөлік тау-кен өндіруші өнеркәсіпке тиесілі, оның үлесі 2009 жылы шамамен 52,6% құрады.
Екінші және үшінші орындарда өңдеуші өнеркәсіп және жылжымайтын мүлікпен операциялар нық тұр. 2005 - 2008 жылдар кезеңінде салық төлемдері құрылымында алымдардың көлемдері бойынша 4 орын алды, бірақ 2009 жылы оның үлесі құрылыс (5,9%), көлік және байланыс (5,4%) үлесімен шамамен тең болды және 5,3% құрады.
Саудадағы жұмыспен қамтылғандардың үлесін ескере отырып (14,8%), салық түсімдеріндегі 5,3% мөлшеріндегі оның үлесі салаға сәйкес келмейді және әкімшілік ету проблемаларын, көлеңкелі сектордың болуын, салық салудың оңтайландырылған режимі арқылы іске қосылған үлкен үлесін, оның салыстырмалы төмен тиімділігін көрсететіндігін атап өту қажет.
Ішкі сауда.

3. Анализ текущей ситуации
В классической рыночной экономической системе торговая деятельность выполняет посредническую (распределительную) функцию между производством и потреблением товаров и услуг. Поэтому в условиях современного рынка развитие торговли напрямую зависит от развития спроса и предложения, роста внутреннего производства товаров и увеличения покупательной способности населения.
Удельный вес торговли в ВВП. Сектор торговли признан во многих странах выполняющим важную экономическую и социальную роль.
В среднем в мире вклад торговли в ВВП составляет порядка 10 %, а в общую занятость - до 13 % (данные Eurostat, US Census). В России доля торговли занимает до 20 % ВВП, в Словении - 13 %, Нидерландах - 13 %, в США около 12 %, в Китае 8 %.
В Казахстане торговля в структуре ВВП в период с 1998 по 2009 годы занимала третье место, составляя 12 - 13 % ВВП.
Источник.US Census Bureau
Источник: Агентство РК по статистике
Удельный вес торговли в занятости населения. В торговле занятого 14,8 % от всего занятого населения страны. При этом численность занятого населения в торговле Казахстана имеет тенденцию к увеличению в среднем на 33 тыс. чел. ежегодно. Так, если в 2005 году численность занятых в торговле составила 1 038,5 тысяч человек, то в 2009 году - 1 170,6 тыс. чел., что не свидетельствует о повышении производительности труда в этом секторе, т.к. доля торговли в структуре ВВП осталась неизменной.
Занятость, тыс. чел.
Источник: Агентство РК по статистике
Необходимо отметить, что показатель занятости в торговле более 10 % от общего населения, занятого в экономике, существует в США (15 %), Великобритании (15 %), Франции (13 %), Словакии (19 %), Нидерланды (17 %), Польше (15 %) и России (17 %).
Торговля в налоговых поступлениях. В структуре налоговых поступлений на протяжении последних лет большая часть принадлежит горнодобывающей промышленности, доля которой в 2009 году составила около 52,6 %.
Источник: Министерство финансов РК
На втором и третьем месте прочно стоят обрабатывающая промышленность и операции с недвижимым имуществом. В период с 2005 - 2008 годы в структуре налоговых платежей торговля занимала 4-е место по объемам сборов, но в 2009 году ее доля оказалась почти равной доли строительства (5,9 %), транспорта и связи (5,4 %) и составила 5,3 %.
Следует отметить, что с учетом доли занятого населения в торговле (14,8 %), ее доля в налоговых поступлениях в размере 5,3 % не соответствует отрасли и отражает проблемы администрирования, наличие теневого сектора, большую долю задействованных через упрощенный режим налогообложения, ее сравнительно низкую доходность.
Внутренняя торговля.

Әлемдік бөлшек сауданың жалпы айналымы шамамен 14,5 трлн. АҚШ долларына тең, одан шамамен 30% Батыс Еуропа елдерінің үлесіне, тағы 25% АҚШ-тың, 2% - Ресейдің үлесіне келеді. ҚР Статистика агенттігінің деректеріне сәйкес 2009 жыл үшін Қазақстанның бөлшек тауар айналымы 17,31 млрд. долл. немесе шамамен 2,5 трлн. теңгені құрайды, ол әлемдік бөлшек саудатауар айналымының 0,12%-ын құрайды.
2005 - 2008 жылдар аралығындағы кезеңде бөлшек сауда секторының жалпы әлемдік айналымы орташа қарқынмен 8,3%-ға өсті. 2009 жылы экономикалық дағдарыс салдарынан бөлшек сауда айналымы 6,4%-ға төмендеуі байқалды. Алайда, 2010 жылдың бірінші жартыжылдығының нәтижелері бойынша тауар айналымы қалпына келе бастады.
Іске асырылмаған елеулі әлеуеті бар елдер - Қытай, Үндістан, Бразилия, Ресей әлемдік тауар айналымының дамуына елеулі оң үлес қосады. Бұл елдердің көпшілігінде ішкі сауданы дамыту жөніндегі кешенді мемлекеттік бағдарламалар жұмыс істейді.
Бөлшек сауданы дамыту бірқатар факторлармен айқындалады, олардың ішінде мыналар елеулі болып табылады:
халықтың әл-ауқатының деңгейі (Қазақстанда теңгедегі орташа жалақы деңгейі 2009 жылы 2005 жылмен салыстырғанда 31%-ға өсті (нақты көріністе);
халықтың саны 2009 жылы 5,4% өскен (кезең соңына халық санының көрсеткіші бойынша есеп);
халықтың тығыздығы - 2005 жылы Алматы қ., Оңтүстік Қазақстан облысы, Қарағанды облысы, Шығыс Қазақстан облысы ел өңірлерінің неғұрлым жиі қоныстаған өңірлері болды және 2009 жылы да көшбасшылықты сақтады (орташа жылдық халық саны бойынша есеп);
қаржы ресурстарына қолжетімділік (Ұлттық банктің деректері бойынша 2005 жылы заңды тұлғалар үшін 1 жылдан 5 жылға дейінгі мерзіммен теңгедегі кредиттер бойынша орташа банктік ставка 13,9%, ал 2009 жылы - 14,6% құрады);
базалық инфрақұрылымның және инфрақұрылымдық қызметтердің дамуы (2005 - 2009 жылдар кезеңінде ҚР бөлшек тауар айналымының көлемі 27,7%-ға ұлғайды, осы кезеңдегі ҚР сауда кәсіпорындары алаңдарының көлемі 66%-ға ұлғайды).
Қазақстандағы бөлшек сауда.
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тұтынушылардың жеке пайдалануы үшін оларға тауарларды сату жөніндегі кәсіпкерлік қызмет бөлшек саудаға жатады. Бөлшек сауда дүкендер, сауда үйлері, базарлар мен автоматтар, дүңгіршектер, автодүкендер, шатырлар, шығарылатын сөрелер арқылы жүзеге асырылады. Бөлшек сауда дүкендері алаңдары, ассортименті, қызмет көрсету сапасы, техникалық жарақтандырылуы бойынша ерекшеленеді. Жіктеу кезінде оларды сауда алаңдарының көлемдері бойынша бөлу қабылданған, өйткені, «А», «В», «С» санаттарына бөлу бөлшек сауда дүкендерін жіктеудің маркетингте ең  жиі таралған түрі болып табылады.

Общий оборот мировой розничной торговли равен примерно 14,5 трлн. долларов США, из которых на долю стран Западной Европы приходится порядка 30 %, еще 25 % приходится на США, 2 % - на Россию. Согласно данным Агентства РК по статистике, розничный товарооборот Казахстана за 2009 год составил 17,31 млрд. долл. США или порядка 2,5 трлн. тенге, что составляет 0,12 % от мирового розничного товарооборота.
Общемировой оборот сектора розничной торговли рос в период с 2005 по 2008 год со средним темпом в 8,3 %. Вследствие экономического кризиса в 2009 году отмечалось снижение оборота розничной торговли на 6,4 %. Однако по результатам первого полугодия 2010 года товарооборот начал восстанавливаться.
_____________________
1 Средневзвешенный курс тенге к доллару США за 2009 по данным
Нацбанка РК - 147,5 тенге.
Существенный позитивный вклад в развитие мирового товарооборота вносят страны, имеющие значительный нереализованный потенциал - Китай, Индия, Бразилия, Россия. В большинстве этих стран действуют комплексные государственные программы по развитию внутренней торговли.
Развитие розничной торговли определяется рядом факторов, среди которых наиболее значительными являются:
уровень благосостояния населения (уровень средней заработной платы в тенге в Казахстане в 2009 году по сравнению с 2005 годом увеличился на 31 % (в реальном выражении);
численность населения, которая в 2009 году выросла на 5,4 % (расчет по показателю численности населения на конец периода);
плотность населения - наиболее населенными регионами страны в 2005 году являлись г. Алматы, Южно-Казахстанская область, Карагандинская область, Восточно-Казахстанская области, которые
сохранили лидерство и в 2009 году (расчет по показателю среднегодовой численности);
Источник.US Census Bureau
доступ к финансовым ресурсам (по данным Национального банка в 2005 году средняя банковская ставка по кредитам в тенге сроком от 1 года до 5 лет для юридических лиц составила 13,9 %, а в 2009 году - 14,6 %); развитие базовой инфраструктуры и инфраструктурных услуг (за период с 2005 по 2009 год объем розничного товарооборота РК увеличился на 27,7 %, а объем площадей торговых предприятий РК в этот период увеличился на 66 %).
Розничная торговля в Казахстане.
В соответствии с законодательством Республики Казахстан к розничной торговле относится предпринимательская деятельность по продаже товаров потребителям для их личного использования. Розничная торговля осуществляется через магазины, торговые дома, рынки и автоматы, киоски, автолавки, палатки, выносные прилавки. Магазины розничной торговли различаются по площадям, ассортименту, качеству обслуживания, технической оснащенности. При классификации их принято делить по размерам торговых площадей, так как наиболее распространенной в маркетинге классификацией магазинов розничной торговли является деление на категории «А», «В», «С».

«А» санатының дүкендері - бұл сауда алаңы 100 шаршы метр2 астам дүкендер (бұдан әрі - шаршы м). Мұндай дүкендер көп ассортиментімен, клиенттердің ағынын жоғары өткізу қабілетімен, қолма қол ақшасыз есеп айырысудың техникалық мүмкіндіктерімен, жоғары сервис деңгейімен, жеткізу мен сақтауға арналған төмен үлестік шығындармен, неғұрлым жоғары еңбек өнімділігімен ерекшеленеді. Дәл жоғарыда аталған артықшылықтар себебі бойынша сауда желілері осы пішімдердегі дүкендерде жұмыс істегенді қалайды. Іскерлік әдебиетте және бұқаралық  ақпарат құралдарында «Қазіргі заманғы пішімдер» терминін пайдалану кезінде негізінен «А» санатының дүкендерін білдіреді.
____________________________
1 ҚР Ұлттық банкінің деректері бойынша 2009 жыл үшін АҚШ долларына орташа өлшемді теңге бағамы.
2 Кейде дүкендердің бұл санаты үшін сауда алаңының мөлшері 250 шаршы метрдегі жоғары планка белгіленеді
«В» санатының дүкендері - бұл сауда алаңы 50-ден 100 шаршы м. дейінгі дүкендер. Сауда желілері сауда нүктелерінің бұл санатына онша барғысы келмейді, өйткені, мұндай нүктелер жеткізу мен сақтауға неғұрлым жоғары операциялық шығындарға және әкімшілік сипатындағы шығыстарға ұшырайды.
«С» санатының дүкендері - бұл сауда алаңы 50 шаршы м. аспайтын дүкендер. Бұл санат Қазақстанда неғұрлым көп таралған. Мұндай дүкендер басқаруға және есепке алуға өз талаптарында өте таңдамаушылығымен ерекшеленеді. Мұндай дүкендердің тауар айналымының жеке бөлігі көбінесе тіркелмейді, азық-түліктерді қалыпты сақтау үшін жағдай болмауы мүмкін. Бұл дүкендерде азық-түліктерді жеткізуге және сақтауға жоғары шығындар, жоғары сатып алу бағалары, шектелген ассортимент, сапасыз сервис бар. Осы санат дүкендерінен сауда желісін ұйымдастыру қиын, өйткені, клиенттердің және тауарлардың өткізу қабілеті өте шектеулі, ал үлестік операциялық және әкімшілік шығыстары неғұрлым ірі дүкендерге қарағанда елеулі жоғары. Мұның бәрі, тұтастай алғанда, осы санат дүкендеріндегі баға деңгейіне әсер етеді, олар, әрине, неғұрлым ірі пішімдегі дүкендерге қарағанда жоғары. Бөлшек тауар айналымының көлемі. Арналар бойынша айналымдар
Бөлшек тауар айналымы. 2009 жылы бөлшек тауар айналымының жалпы көлемі 2 551,4 млрд. теңгені құрады, ол 2008 жылға қарағанда 2,7%-ға аз.
Бөлшек тауар айналымының жалпы көлемін қалыптастыруда 51,1% базарлардағы саудаға және жеке кәсіпкерлерге тиесілі.
1997 - 2009 жылдар кезеңінде бөлшек тауар айналымының көлемі 342 млрд. теңгеден 2 551 млрд. теңгеге дейін (ағымдағы бағаларда) яғни 6,4 есе ұлғайды.
Көрсетілген кезеңде бөлшек тауар айналымының тұрақты өсуі байқалады. Бөлшек тауар айналымының көлемі дағдарысты құбылыстарға байланысты 2,7%-ке төмендегенде, ерекшелік 2009 жыл болды.
Базарлар/Сауда кәсіпорындары.
Бөлшек тауар айналымы құрылымының даму сипаты қызғылықты.

Магазины категории «А» - это все магазины с торговой площадью свыше 100 квадратных метров (далее - кв. м.2). Такие магазины отличаются широким ассортиментом, высокой пропускной способностью потока клиентов, техническими возможностями безналичных расчетов, высоким уровнем сервиса, низкими удельными издержками на доставку и хранение, более высокой производительностью труда. Именно по причине вышеперечисленных преимуществ торговые сети предпочитают работать в магазинах этих форматов. В деловой литературе и средствах массовой информации при использовании термина «Современные форматы» преимущественно подразумевают магазины категории «А».
Магазины категории «В» - это магазины с торговой площадью от 50 до 100 кв. м. Торговые сети неохотно идут в данную категорию торговых точек, т.к. такие точки чаще всего имеет более высокие операционные издержки как на доставку и хранение, так и на расходы административного характера.
Магазины категории «С» - это магазины с торговой площадью не более 50 кв. м. Данная категория более всего распространена в Казахстане. Такие магазины отличаются крайней неприхотливостью в своих требованиях к управлению и к учету. Чаще всего отдельная часть товарооборота таких магазинов не фиксируются, возможно, отсутствие условий для нормального хранения продуктов. В этих магазинах высокие издержки на доставку и хранение продукции, высокие закупочные цены, ограниченный ассортимент, некачественный сервис. Организация торговой сети из магазинов данной категории затруднительна, т.к. пропускная способность, как клиентов, так и товаров весьма ограничена, а удельные операционные и административные расходы значительно выше, чем в более крупных магазинах. Все это в целом накладывается на уровень цен в магазинах данной категории, которые, как правило, выше, чем в магазинах более крупного формата.
Объем розничного товарооборота. Обороты по каналам.
Розничный товарооборот.
_____________________
2 Иногда для данной категории магазинов обозначается верхняя планка
размера торговой площади в 250 квадратных метров
В 2009 году общий объем розничного товарооборота составил 2 551,4 млрд. тенге, что на 2,7 % меньше, чем в 2008 году. В формировании общего объема розничного товарооборота 51,1 принадлежит торговле на рынках и индивидуальными предпринимателями.
За период с 1997 по 2009 годы объем розничного товарооборота увеличился с 342 млрд. тенге до тенге 2 551 млрд. тенге (в текущих ценах), т.е. в 6,4 раза.
В указанный период отмечается стабильный рост розничного товарооборота. Исключением стал 2009 год, когда объем розничного товарооборота в силу кризисных явлений снизился на 2,7 %.
Динамика региональной структуры розничного товарооборота РК (2004-2009 гг.)
Источник: Агентство РК по статистике
Рынки/Торговые предприятия.

Мәселен, егер, 1997 - 1999 жылдар кезеңінде «Базарлар» арнасы арқылы бөлшек тауар айналымы үлесінің сенімді ұлғаюы байқалатын болса, онда 2000 - 2008 жылдар аралығында оның сенімді төмендеуі және «Сауда кәсіпорындары (дүкендері)» үлесінің өсуі байқалады. «Базарлар» арқылы сату үлесінің төмендеуі елдегі экономикалық жағдайдың жақсаруымен және халықтың тұрмыс деңгейінің жақсаруымен байланысты.
Егер 1999 жылы Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің деректеріне сәйкес базарлардағы және жеке кәсіпкерлермен сауда үлесі 77% құрайтын болса, онда енді 2008 жылы ол 40% дейін төмендеді және бір мезгілде «Сауда кәсіпорындарының» үлесі 23%-дан 60% дейін немесе 2,6 есе астамға өсті. Алайда, 2009 жылы зкономикалық жағдайдың нашарлауымен байланысты «Сауда кәсіпорындары» арқылы тауар айналымы республиканың барлық бөлшек тауар айналымының 49%-на дейін күрт төмендегенін қайта көрсетті.
Қазақстан бойынша сауда алаңдарының құрылымы.
Қазақстан Республикасының Статистика агенттігінің деректеріне сәйкес 1 қаңтарға 2005 - 2009 жылдар кезеңінде сауда алаңдарының көлемі 1 811 мың шаршы. м-ден 3 075 мың шаршы м-ге дейін немесе 53% ұлғайды. Бұл ішінара бөлшек сауданың инвестициялық тартымдылығы коммерциялық жылжымайтын мүлікке арналған бағаның өсуінің күшеюімен және бағаның одан әрі ұлғаюын күтумен жылжымайтын мүлік нарығындағы серпіліспен байланысты болды. Бұл кезеңде банктер сауда кәсіпорындарына да және халыққа да жаппай кредиттер берді (тұтынушылық кредиттер).
Өңірлік бөліністе бұл кезеңде сауда алаңдарының неғұрлым өсімі Астанада байқалды - 223%, ол, атап айтқанда, бас қаланың сол жағалауының дамуымен байланысты болды. Сауда алаңдарының өсу қарқыны бойынша екінші орында «мұнайлы» Атырау облысы болды - 203%. Сауда алаңдары елеулі өсті, Алматыда - 98%, Қызылорда, Оңтүстік Қазақстан және Павлодар облыстарында - тиісінше 95%, 77% және 74%.
Сауда алаңдарының көлемінің ең аз өқуі Солтүстік Қазақстан (26%), Жамбыл (26%), Алматы (21%) облыстарында байқалды.
Ел бойынша сауда алаңдарының құрылымы. Республика бойынша сауда алаңдарының құрылымында неғұрлым үлес салмақ барлық сауда алаңдарының 47% - «С» санаты пішіміндегі дүкендерге тиесілі, екінші орында - «А» санатындағы пішімге (33%) тиесілі. «В» санатындағы дүкендерге сауда алаңдарының 16%, ал «Дүңгіршектер» пішіміне - бар болғаны 4% келеді.
«А» санатындағы дүкендердің неғұрлым көп үлесі Астанада байқалады - 48%, «В» санаты әсіресе, Батыс Қазақстан облысында - 22% және Алматыда -19% ұсынылған.

Примечателен характер развития структуры розничного товарооборота. Так, если в период с 1997 по 1999 годы наблюдается уверенное увеличение доли розничного товарооборота через канал «Рынки», то с 2000 по 2008 годы прослеживается его уверенное снижение и рост доли «Торговых предприятий» (магазинов).
Источник: АО «Центр развития торговой политики»
Снижение доли продаж через «Рынки» связано с улучшением экономической ситуации в стране и повышением уровня жизни населения. Если в 1999 году, согласно данных Агентства РК по статистике, доля торговли на рынках и индивидуальными предпринимателями составляла 77 %, то уже к 2008 году она снизилась до 40 %, при одновременном увеличении доли «Торговых предприятий» с 23 % до 60 % или более чем в 2,6 раза. Однако в 2009 году в связи с ухудшением экономической ситуации товарооборот через «торговые предприятия» вновь продемонстрировал резкое снижение до 49 % от всего розничного товарооборота республики.
Структура торговых площадей по Казахстану.
Согласно данным Агентства РК по статистике за период с 1 января 2005 по 1 января 2010 годы объем площадей торговых предприятий РК увеличился с 1 811 тыс. кв. м 3 075 тыс. кв. м или на 70 %. Отчасти это связано с бумом на рынке недвижимости, когда инвестиционная привлекательность розничной торговли усилилась ростом и ожиданием дальнейшего увеличения цен на коммерческую недвижимость. В этом же периоде банки массово кредитовали как торговые предприятия, так и население (потребительские кредиты).
Источник: Агентство РК по статистике
В региональном разрезе наибольший рост торговых площадей в этот период наблюдался в Астане - 223 %, что, в частности, связано с развитием левого берега столицы. На втором месте по темпам роста торговых площадей оказалась «нефтяная» Атырауская область - 203 %. Заметно выросли торговые площади в Алматы - на 98 %, в Кызылординской, Южно-Казахстанской и Павлодарской областях - на 95 %, 77 % и 74 %, соответственно.
Медленнее всего увеличение объема торговых площадей наблюдается в Северо-Казахстанской (26 %), Жамбылской (26 %), Алматинской (21 %) областях.
Структура торговых площадей по стране. По республике в структуре торговых площадей наибольший удельный вес приходится на магазины формата категории «С» - 47 % от всех торговых площадей, второе место - на формат категории «А» (33 %). На магазины категории «В» приходится 16 % торговых площадей, а на формат «Киоски» - 4 %.
Источник: АО «Центр развития торговой политики»
Наибольшая доля магазинов категории «А» отмечается в Астане - 48 %, категория «В» лучше всего представлена в Западно-Казахстанской области - 22 % и в Алматы - 19 %.

«С» санатының дүкендері бойынша Оңтүстік Қазақстан облысы көшбасшы болып табылады - 68%. Бөлшек сауда нүктесі сияқты дүңгіршектер ең алдымен Қызылорда облысында кең таралған - 13%.
Осы өңірлік шолудан көрінетіндей «А» және «В» санаттарындағы сауда пішімдерінің әртүрлі өңірлерде қамтамасыз етілуінің елеулі саралану проблемасы бар. Мәселен, батыс өңірі олармен неғұрлым қамтамасыз етілген болып табылады, онда басқа облыстармен және тіптен, астанамен салыстырғанда әлеуетті жоғары төлем қабілеті сұранысы бар. Бөлшек сауда сегментінде ұсыныс пен сұраныстың сәйкес еместігі көрініп тұр.
Сауда алаңдарымен қамтамасыз етілу. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің деректеріне негізінде жүзеге асырылған «Сауда саясатын дамыту орталығы» Акционерлік Қоғам есептеріне сәйкес 2009 жылдың басында республиканың 1000 тұрғынына яғни, дүңгіршектерді/дүкеншіктерді қоса алғанда, бірақ сауда базарларын есепке алмағанда сауда кәсіпорындарының барлық түрлерінің 176 шаршы м. келеді. Бұл ретте, 176 шаршы м, тек 58 шаршы м. немесе 33% «А» санатындағы дүкендерге келеді, ал «С» санатындағы пішімге 83 шаршы м. немесе 47% келеді.
Барлық өңірлердің ішінен сауда алаңдарымен Алматы қ. (456 ш.м.), одан кейін Астана қ. (389 ш.м.) және СҚО (292 ш.м.) жақсы қамтамасыз етілген. Сауда алаңдарымен қамтамасыз етілу бойынша ең нашар жағдай Алматы (70 ш.м.) және Оңтүстік Қазақстан (69 ш.м.) облыстарында байқалады, бұл осы өңірлердегі сауданың дүкендермен емес басым түрде базарлар арқылы дамығанын көрсетеді.
Базарлардың сауда алаңдары.
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің деректеріне  сәйкес 2008 жылы «Базарлардың» ең көп алаңдары Алматы облысында орналасқан -1 120 мың шаршы м. немесе республикадағы барлық базарлардың 20%.
Оңтүстік Қазақстан облысында 825 мың шаршы м. немесе базарлардың жалпы алаңының 15% орналасады. Алматы базарлардың алаңы бойынша үшінші орында тұр - 635 мың шаршы м (11%). Шамамен тең алаңдар Астанаға (430 мың шаршы м немесе 8%), Жамбыл (397 мың шаршы м немесе 7%) және Шығыс Қазақстан облыстарына (377 мың шаршы м немесе 7%) тиесілі.
Базарлар алаңдарының ең аз үлесі Солтүстік Қазақстан (161 мың шаршы м. немесе 3%), Қызылорда (152 мың шаршы м. немесе 3%), Павлодар және Қостанай облыстарында (шамамен 140 мың шаршы м. немесе 2%-дан) байқалады.
Қазақстан және өңірлер халқының сауда және базар алаңдарымен қамтамасыз етілуінің арақатынасы. Республика халқы дүкендерге жататын алаңдарға қарағанда (Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің «Сауда кәсіпорындары» жіктемесі бойынша) базарларға жататын алаңдармен елеулі дәрежеде қамтамасыз етілген (Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің «Базарлар/ЖК» жіктемесі бойынша). Орташа алғанда, «Сауда саясатын дамыту орталығы» Акционерлік Қоғам есебіне сәйкес республика бойынша 1000 адамға олардың алаңдары 67% (352 шаршы м.) және 33% (176 шаршы м.) ретінде сәйкес келеді.

По магазинам категории «С» лидером является Южно-Казахстанская область - 68 %. Киоски как розничная торговая точка более всего распространены в Кызылординской области - 13 %.
Как видно из данного регионального обзора существует проблема значительной дифференциации обеспеченности разных регионов торговыми форматами категорий «А» и «В». Так, наиболее необеспеченным ими является западный регион, где в сравнении с другими областями и даже столицей существует потенциально высокий платежеспособный спрос. Налицо несоответствие спроса и предложения в сегменте розничной торговли.
Обеспеченность торговыми площадями. Согласно расчетам акционерного общества «Центр развития торговой политики» осуществленных на основе данных Агентства РК по статистике на начало 2009 года, на 1000 жителей республики приходится 176 кв. м всех видов торговых предприятий, т.е. магазинов, включая киоски/ларьки, но без учета торговых рынков. При этом из 176 кв. м, только 58 кв. м, или 33 %, приходится на магазины категории «А», а на формат категории «С» приходится 83 кв. м. или 47 %.
Источник: АО «Центр развития торговой политики»
Из всех регионов лучше всего торговыми площадями на 1000 жителей региона обеспечен г. Алматы (456 кв.м), затем г. Астана (389 кв.м) и СКО (292 кв.м). Наихудшее положение по обеспеченности торговыми площадями наблюдается в Алматинской (70 кв.м) и Южно-Казахстанской (69 кв.м) областях, что свидетельствует о преимущественном развитии в этих регионах торговли через рынки, а не магазины.
Торговые площади рынков.
Согласно данным Агентства РК по статистике за 2008 год, наибольшие площади «Рынков» находятся в Алматинской области - 1 120 тыс. кв. м или 20 % от всех рынков в республике.
В Южно-Казахстанской области располагается 825 тыс.кв.м. или 15 % от общей площади рынков. Город Алматы по площади рынков находится на третьем месте - 635 тыс.кв.м (11 %). Примерно равные площади приходятся на Астану (430 тыс.кв.м или 8 %), Жамбылскую (393 тыс.кв.м или 7 %) и Восточно-Казахстанскую области (377 тыс.кв.м или 7 %).
Источник: Агентство РК по статистике
Наименьшие доли площадей рынков отмечаются в Северо-Казахстанской (161 тыс.кв.м или 3 %), в Кызылординской (152 тыс.кв.м или 3 %), в Павлодарской и Костанайской областях (примерно по 140 тыс.кв.м или по 2 %).
Соотношение обеспеченности населения Казахстана и регионов торговыми и рыночными площадями. Население республики в значительно большей степени обеспечено площадями, относящимися к рынкам (по классификации Агентства РК по статистике «Рынки»), чем площадями, относящимися к магазинам (по классификации Агентства РК по статистике «Торговые предприятия»). В среднем по республике, согласно расчетам акционерного общества «Центр развития торговой политики», их площади на 1000 человек соотносятся как 67 % (352 кв.м) и 33 % (176 кв.м).
Источник: АО «Центр развития торговой политики»

Өңірлер бөлінісінде барынша позитивті көрініс Қостанай облысында байқалады, онда сауда алаңдарының 60% дүкендерге және 40% - сауда базарларына келеді. Шығыс Қазақстан облысында дүкендер мен базарлардың алаңдары шамамен бірдей - 50% және 50%. Жамбыл, Атырау және Алматы облыстарында 78%, 84% және 86% алаңдар сауда алаңдарына тиесілі. Бұл арақатынас тұтынушылардың батыс және оңтүстік өңірлерде бөлшек саудадағы дүкендерге, ал кейбір өңірлерде - баға өлшемдерінің салдарынан базарларға басымдық берумен байланысты туындаған.
Тауар айналымының тиімділігі.
«Сауда саясатын дамыту орталығы» АҚ есептеріне сәйкес бөлшек сауда алаңдарының 1 шаршы метріне республика бойынша орташа алғанда жылына 800 мың теңгеден келді.
Сауда алаңдарының барынша тиімді жүктемесі Алматы қ. және Ақтөбе облысында байқалды, онда 1 шаршы м. сауда алаңдарында бір жылда 1 млн. 200 мың теңгенің сомасына өнім өткізілген, бұл республика бойынша орташа алғандағыдан шамамен екі есе жоғары. Сауда алаңдарының ең аз тиімділігі 2009 жыл үшін 1 шаршы м. Қостанай облысында - 392 мың теңге және Солтүстік Қазақстан облысында - 315 мың теңге байқалды.
Шоғырлану деңгейі
Базарларды шоғырландыру бөлшек сауданы дамытудың маңызды көрсеткіші болып табылады, базарларды шоғырландыру деп бір емес, бірнеше бөлшек сауда нүктелері бар, яғни, дүкендер немесе сауда желісі бар сауда кәсіпорындары жүзеге асыратын тауар айналымы/сату түсініледі.
Қазақстанда азық-түлік тауарлары базарларының шоғырлануы 5% аспайды. Ресейде Бөлшек сауда компаниялары қауымдастығының бағалауы бойынша жергілікті бөлшек базардың шоғырлануы барлық тауар айналымының 11%-на жетеді. Осындай елеулі айырмашылықтың негізгі себептерінің бірі Қазақстанда Ресейге қарағанда «А» санатындағы сауда пішімдерімен қамтамасыз етушілік елеулі төмен болып табылады, ал сауда желілері, мысалы, азық-түлік тауарларын сату жөніндегі сауда желілері негізінен «А» пішімінде жұмыс істейді. Сондай-ақ бөлшек тауар айналымының шоғырлануына үлкен деңгейдегі кедергі базарлар арқылы өнімдерді сатып алудан тұратын түлынушылардың тәртіп моделі болып табылады.
Қазақстандағы шоғырландырылған базарлардың болмау себептерінің ішінде Қазақстандағы халық санының және тығыздығының төмөндігін атап өтеміз, ол Ресейде байқалатын бизнес үшін ауқымды емес. Бұл батыс және Ресей сауда желілері әзірге қазақстандық нарыққа шығу мүмкіндігінің өте мұқият қарастыратынының басты себебі болып табылады.
Осылайша, үлесіне тауар айналымының 51% және сауда аландарының 67% келетін базарлардың басымдығы Қазақстанның сауда секторында сауданы өркениетті дамытуға жәрдемдеспейді.
Базарларда тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың тиісті деңгейі жоқ, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарды сақтауды және салықтардың жиналуын қамтамасыз ету қиын. Бұдан басқа, тиісінше базарларда тауар ағынының көлемдерін, құрылымын, серпінін талдау мүмкін емес.
Саудасы дамыған елдерде базарлар бөлшек сауданың ескі нысанына жатады және іс жүзінде пайдаланылмайды немесе мамандандырылған бағыттар бойынша (мысалы, халық қол өнері бойынша) жұмыс істейді.
Бұрын атап өткеніміздей, республикадағы «уақыты өткен пішімдер» деп аталатын, яғни, «В», «С» және «Дүңгіршектер» санатындағы дүкендердің басымдығы көрініс береді, оларға дүкендердің барлық алаңдарының 67% тиесілі. Бұл санаттар алаңдардың шектелген көлемдерімен, төмен өткізу қабілетімен, жоғары үлестік шығындармен сипатталады, яғни, сауда қызметін шоғырландыру үшін негіз бола алмайды.
Дүкендердің, сондай-ақ, базарлардың әртүрлі санаттарының артықшылықтары мен кемшіліктері кестеде егжей-тегжейлі келтірілген.
Бөлшек сауда арналарының және пішімдерінің артықшылықтары мен кемшіліктері
БӨЛШЕК САУДА АРНАЛАРЫ МЕН ПІШІМДЕРІ ТИІМДІЛІГІНІҢ ӨЛШЕМДЕРІ
Базарлар/ЖК
"В"/"С"/"Дүңгіршектер" санатының дүкендері
"А" санатының жеке дүкені
Сауда желісі
МЕМЛЕКЕТТІК МҮДДЕЛЕР
Тұтынушылардың құқықтарын қорғау
Іс жүзінде жоқ дерлік
Төмен
Орташа
Жоғары
Мониторинг және статистика мүмкіндігі
Іс жүзінде жоқ дерлік
Төмен
Орташа
Жоғары
Отандық өндірушіні қорғау және жылжыту
Іс жүзінде жоқ дерлік
Іс жүзінде жоқ дерлік
Төмен
Жоғары
Салықтардың жиналуы
Төмен
Төмен
Төмен
Жоғары
Санитарлық нормалар мен талаптарды сақтау
Төмен
Төмен
Орташа
Жоғары
ІШКІ ҮДЕРІСТЕР
Жеткізушіден жеңілдіктер мен тауар кредиттерін алу мүмкіндігі
Іс жүзінде жоқ дерлік
Іс жүзінде жоқ дерлік
Төмен
Жоғары
Қазіргі заманғы жоспарлау жүйелерін пайдалану
Іс жүзінде жоқ дерлік
Іс жүзінде жоқ дерлік
Төмен
Жоғары
Басқарушы кадрлық ресурстардың сапасы
Төмен
Төмен
Орташа
Жоғары
Менеджмент пен штатқа арналған үлестік шығындар
Жоғары
Жоғары
Орташа
Төмен
Үшінші тұлғалар қызметінің құны (көлік компаниялары, консультациялар және т.б.)
Жоғары
Жоғары
Орташа
Төмен
Логистикалық инфрақұрылымды пайдалану тиімділігі (көлік, қойма, тоңызатқыштар, жүкшілер және т.б.)
Төмен
Төмен
Орташа
Жоғары
Логистикаға арналған үлестік шығындар
Жоғары
Жоғары
Орташа
Төмен
Өндірушілермен тікелей жұмыс істеу мүмкіндігі
Төмен
Төмен
Орташа
Жоғары
САТЫП АЛУШЫЛАРМЕН ЖҰМЫС
Ұсынылатын бағалар
Орташа
Жоғары
Орташа
Төмен
Ассортименттің ауқымдылығы
Төмен
Төмен
Жоғары
Жоғары
Жарнама компанияларының тиімділігі
Жоқ
Жоқ
Төмен
Жоғары
Адалдықтың тиімді дисконттық және өзге де бағдарламалары
Жоқ
Жоқ
Төмен
Жоғары

В разрезе регионов наиболее позитивная картина наблюдается в Костанайской области, где 60 % торговых площадей приходится на магазины и 40 % - на торговые рынки. В Восточно-Казахстанской области площади магазинов и рынков примерно одинаковы - 50 % на 50 %. В Жамбылской, Атырауской и Алматинской областях 78 %, 84 % и 86 %, площадей приходится на торговые рынки. Данное соотношение вызвано как предпочтением потребителей рынков магазинам, так и общим уровнем благосостояния населения.
Эффективность товарооборота.
Согласно расчетам акционерного общества «Центр развития торговой политики», в 2009 году на 1 квадратный метр розничных торговых площадей приходилось в среднем по республике - 800 тыс. тенге в год.
Источник: АО «Центр развития торговой политики»
Максимальная эффективная загрузка торговых площадей наблюдалась в г. Алмате и Актюбинской области, где на 1 кв.м торговых площадей было реализовано продукции на сумму - 1 млн. 200 тыс. тенге за год. Наименьшая эффективность торговых площадей наблюдалось в Костанайской области - 392 тыс. тенге и в Северо-Казахстанской области - 315 тыс. тенге на 1 кв.м за 2009 год.
Степень консолидации
Важным качественным показателем развития розничной торговли является консолидация рынка, под которой подразумевается товарооборот/продажи, осуществляемые торговыми предприятиями, представленными не одной, а несколькими розничными торговыми точками, т.е. сетью магазинов или торговой сетью.
В Казахстане консолидированность рынка продовольственных товаров составляет не более 5 %. В России по оценке Ассоциации компаний розничной торговли консолидация местного рынка розницы достигает 11 % от всего товарооборота.
Одной из основных причин столь значительной разницы является то, что в Казахстане, в отличие от России, обеспеченность торговыми форматами категории «А» существенно ниже, а торговые сети, например по продаже продовольственных товаров, работают преимущественно в форматах «А». Также в не меньшей степени препятствием к консолидации розничного товарооборота является модель поведения потребителей, предпочтения которых сводятся к покупкам продукции через рынки.
Среди причин отсутствия консолидированности рынка в Казахстане отмечаем невысокую численность и плотность населения в Казахстане, что не дает для бизнеса масштаба, наблюдаемого в России. Это также является причиной того, что западные и российские торговые сети пока очень осторожно рассматривают возможности выхода на казахстанский рынок.
Таким образом, превалирование торговли на рынках, на долю которых приходится 51 % объема товарооборота и 67 % торговых площадей, в торговом секторе Казахстана не способствует цивилизованному развитию торговли.
На рынках отсутствует должный уровень защиты прав потребителей, сложно обеспечивать санитарно-эпидемиологические требования и собираемость налогов. Кроме того, на рынках невозможно анализировать объемы, структуру, динамику товаропотоков соответственно.
Источник: АО «Центр развития торговой политики»
В странах с развитой торговлей, рынки относятся к архаичной форме розницы и практически изжиты, либо функционируют по специализированным направлениям (например, по народным ремеслам).
Как отмечено ранее, наглядно превалирование в республике так называемых «несовременных форматов», то есть магазинов категории «В», «С» и «Киоски», на которые приходится 67 % всех площадей магазинов. Эти категории характеризуют ограниченные размеры площадей, низкая пропускная способность, высокие удельные издержки, что не может быть базой для консолидации торговой деятельности.
Подробно достоинства и недостатки различных категорий магазинов, а так же рынков, приведены в таблице.
Преимущества и недостатки различных каналов и форматов розницы
КРИТЕРИИ
ЭФФЕКТИВНОСТИ
РОЗНИЧНЫХ КАНАЛОВ
И ФОРМАТОВ
Рынки/ИП
Магазины
категории
"В"/"С"/
"Киоски"
Отдельный
магазин
категории
"А"
Торговые
сети
ГОСУДАРСТВЕННЫЕ ИНТЕРЕСЫ
Защита прав
потребителей
Практически
отсутствует
Низкая
Средняя
Высокая
Возможность
мониторинга и
статистики
Практически
отсутствует
Низкая
Средняя
Высокая
Защита и
продвижение
отечественного
производителя
Практически
отсутствует
Практически
отсутствует
Низкая
Высокая
Собираемость
налогов
Низкая
Низкая
Низкая
Высокая
Соблюдение
санитарных норм и
требований
Низкая
Низкая
Средняя
Высокая
ВНУТРЕННИЕ ПРОЦЕССЫ
Возможность
получения скидок
и товарных
кредитов у
поставщиков
Практически
отсутствует
Практически
отсутствует
Низкая
Высокая
Использование
современных
систем
планирования
Практически
отсутствует
Практически
отсутствует
Низкая
Высокая
Качество
управленческих
кадровых ресурсов
Низкая
Низкая
Средняя
Высокая
Удельные издержки на
менеджмент и штат
Высокие
Высокие
Средние
Низкие
Стоимость услуг
третьих лиц
(транспортные
компании,
консультации)
Высокая
Высокая
Средняя
Низкая
Эффективность
использования
логистической
инфраструктуры
(транспорт, склад,
холодильники,
грузчики)
Низкая
Низкая
Средняя
Высокая
Удельные издержки
на логистику
Высокие
Высокие
Средние
Низкие
Возможность
работать с
производителями
напрямую
Низкая
Низкая
Средняя
Высокая
РАБОТА С ПОКУПАТЕЛЯМИ
Предлагаемые цены
Средние
Высокие
Средние
Низкие
Широта
ассортимента
Низкая
Низкая
Высокая
Высокая
Эффективность
рекламных
компаний
Отсутствует
Отсутствует
Низкая
Высокая
Эффективные
дисконтные и иные
программы
лояльности
Отсутствует
Отсутствует
Низкая
Высокая

Кестеде келтірілген факторлар баға үстемелерінің төмен деңгейімен сауда қызметін жүргізудің мүмкіндігін қамтамасыз етеді. Мысалы, Батыс Еуропаның, МЕТRО, RЕАL, Аuсhаn, Саrrеfour сияқты және басқа да сауда желілері 3 - 4%-да «Өндіруші - Сауда Желісі» тізбегіндегі орташа баға үстемесі кезінде жұмыс істейді, ол операциялық тиімділігіне және олардың қызметінің ауқымының тиімділігіне негізделген.
Ұсақ дүкендер, базарлар және тіптен, «А» санатының жекелеген дүкендері бөлшек желілермен салыстырғанда бәсекелестік қабілеті жоқ екені мәлім және елде әлсіз инфрақұрылымдық дамуға және бөлшек саудадағы инвестициялардың жеткіліксіз деңгейіне, сәйкесінше, сауда үстемелерінің үлкен деңгейіне байланысты ғана жұмыс істеуін жалғастырады.
Осылайша, әртүрлі пішімдердегі өңірлік бөліністе бөлшек сауда алаңдарына шолу жасау және олардың тиімділігіне салыстырмалы талдау жүргізу қазіргі заманғы сауда пішімдері мен сауда желілерінің дамуының артықшылықтарын көрсетеді. Дамыған елдер осы жолмен жүріп өтті және Қазақстан да осы жолмен жүретіні айқын.
Көтерме сауда.
Көтерме сауда - бұл жеке, отбасылық, үй және өзге де осындай пайдаланумен байланысты емес кейіннен сатуға немесе өзге де мақсаттарға арнаған тауарларды өткізу жөніндегі кәсіпкерлік қызмет.
Көтерме сауда бөлшек сауданы жүзеге асыру орнын алыс, оқшауланған жерлердің болуы кезінде мамандандырылған немесе аралас дүкендерде, сауда үйлерінде және базарларда жүзеге асырылады.

Перечисленные в таблице факторы обеспечивают возможность торговым сетям осуществлять деятельность с низким уровнем торговых наценок. К примеру, торговые сети Западной Европы, такие как METRO, REAL, Auchan, Carrefour работают при средней торговой накрутке в цепи «Производитель - Торговая Сеть» в 3 - 4 %, что обусловлено операционной эффективностью и эффектом масштабов их деятельности.
Очевидно, что мелкие магазины, рынки и даже отдельные магазины категории «А» неконкурентоспособны по сравнению с розничными сетями и сохраняют функционирование в стране только из-за слабого инфраструктурного развития и недостаточного уровня инвестиций в розничную торговлю.
Таким образом, обзор торговых площадей розничной торговли в региональном разрезе различных форматов и сравнительный анализ их эффективности свидетельствует о преимуществах развития современных торговых форматов и торговых сетей. По этому пути шли развитые страны, и Казахстан не должен являться исключением.
Оптовая торговля.
Оптовая торговля - это предпринимательская деятельность по реализации товаров, предназначенных для последующей продажи или иных целей, не связанных с личным, семейным, домашним и иным подобным использованием.
Оптовая торговля осуществляется в специализированных или смешанных, при наличии обособленных мест, отделенных от мест осуществления розничной торговли, магазинах, торговых домах и рынках.

Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің деректеріне  сәйкес 2009 жылы 2005 жылмен салыстырғанда көтерме тауар айналымы (ағымдағы бағада) 127,5%-ға ұлғайып, 6 872,3 млрд. теңгені құраған. 2009 жылы көтерме тауар айналымында азық-түлік тауарларының үлесі 16,9%, азық-түлік емес тауарларының үлесі - 83,1 % құрады.
Соңғы бес жылда елдің көтерме тауар айналымындағы елеулі үлесті Алматы алады - 3 075,3 млрд. теңге немесе көтерме сауданың жалпы көлемінен 45%. Екінші көрсеткіш Астана қ. бойынша 1 002,5 млрд. теңге (немесе 15%) мөлшерінде, үшінші орында - Қарағанды облысы (495,1 млрд. теңге немесе 7%).

Согласно данным Агентства РК по статистике в 2009 году по сравнению с 2005 годом оптовый товарооборот (в текущих ценах) увеличился на 127,5 %, составив 6 872,3 млрд. тенге. В 2009 году в оптовом товарообороте доля продовольственных товаров составляла 16,9 %, непродовольственных - 83,1 %.
Последние пять лет значительную долю в оптовом товарообороте страны занимает Алматы - 3 075,3 млрд. тенге или 45 % от общего объема оптовой торговли. Второй показатель по г. Астана в размере 1 002,5 млрд. тенге (или 15 %), на третьем месте - Карагандинская область (495,1 млрд. тенге или 7 %).

Соңғы бес жыл үшін көтерме сауда көлемдерінің жыл сайынғы өсуінің неғұрлым көп пайызы Астанада (64%), ең төмені - Солтүстік Қазақстан облысында (19%) байқалды.
2008 жылы республиканың көтерме сауда құрылымында ең көп үлесті мұнай өңдеу өнімдері - дизель отыны мен автомобиль бензині, сондай-ақ, қара металдар мен астық, яғни, халық тұтыну емес тауарлары мен азық-түліктік емес тауарлар алды.
Алматы бойынша базар үлесінің және көтерме сауданың өсуінің жоғары көрсеткіштері бұл қаланың айрықша рөлімен түсіндіріледі. Алматы аса ірі автопаркі бар қала (ЖЖМ елеулі тұтыну және автомобилдерді көп сату), сондай-ақ тамақ өнімдерін елеулі бөлігін орналастыру орны (сыра, шарап, ас суын, шырындарды және сүт және кондитер өнімдерін өндіру) болып табылады.
Көлемдерді тең бөлінбеуі себептерінің бірі өзара байланыстардың бұзылуы және көтерме сауда кәсіпорындарында меншікті айналым қаражатының жеткілікті көлемінің болмауы болып табылады, бұл көбінесе ірі өткізу базарларының маңында, яғни өнімді тұтынудың неғұрлым көп деңгейі бар өңірлерде тауарлардың үлкен көлемінің шоғырлануына алып келеді.
Осылайша, Қазақстандағы көтерме сауда бүгінгі күні ең алдымен, ЖЖМ, астық, қара металдар, құрылыс материалдары сияқты тұтынушылық емес тауарлардағы қажеттілікті қамтамасыз ете отырып, сауданың жеке буыны болып табылады. Көтерме сауда бөлшек саудамен байланыстырушы буын рөлін атқармайды, тауар ағындарын реттегіш функциясын орындамайды, бұл ондағы айналыстағы тауарлардың құрылымынан көрінеді, мұнда бөлшек саудада өткізілетін тауарлардың түрлері айтарлықтай емес.
Биржалық сауда
Биржалық сауда - бұл сауда-саттықтарды, оның ішінде, электрондық сауда-саттықтарды, мәмілелерді тіркеуді және ресімдеуді жүргізу жолымен тауар биржасында жүзеге асырылатын биржалық тауарларды өткізу жөніндегі кәсіпкерлік қызмет.

Наибольший процент ежегодного роста объемов оптовой торговли за последние пять лет наблюдается в Астане (64 %), наименьший - в Северо-Казахстанской области (19 %).
Источник: Агентство РК по статистике
Наибольшую долю в структуре оптовой торговли республики за 2008 год занимали продукты нефтепереработки - дизельное топливо и автомобильный бензин, а также черные металлы и пшеница, т.е. не товары народного потребления и непродовольственные товары.
Высокие показатели рыночной доли и прироста оптовой торговли по Алматы объясняется особой ролью этого города. Алматы является городом с крупнейшим автопарком (значительное потребление ГСМ и большие продажи автомобилей), а также местом размещения значительной части пищевой промышленности (производство пива, вина, столовой воды, соков, молочной и кондитерской продукции).
Одной из причин столь неравномерного распределения объемов является разрушение взаимосвязей и отсутствие у предприятий оптовой торговли достаточного объема собственных оборотных средств, что чаще приводит к концентрации больших объемов товаров вблизи крупных рынков сбыта, т.е. в регионах с наибольшим уровнем потребления продукции.
Таким образом, оптовая торговля в Казахстане сегодня выступает отдельным звеном торговли, главным образом, обеспечивая потребность в непотребительских товарах, таких как, ГСМ, зерно, черные металлы, стройматериалы. Оптовая торговля не выступает связующим звеном с розничной, не выполняет функции регулятора товаропотоков, что видно по структуре обращаемых в ней товаров, где незначительны виды товаров, реализуемых в розничной торговле.
Биржевая торговля.
Биржевая торговля - это предпринимательская деятельность по реализации биржевых товаров, осуществляемая на товарной бирже путем проведения торгов, в том числе электронных, регистрации и оформления сделок.
Источник: Агентство РК по статистике

Республикада 2010 жылғы 1 мамырда лицензия алған 33 брокерлік-дилерлік ұйым және 4 тауарлық биржа қызметін жүзеге асырады: «Еуразия Сауда Жүйесі» тауар биржасы» (ЕСЖ), «Қазақстан» халықаралық тауар биржасы», «Жамбыл облысының» тауарлық биржасы», «Астана» әмбебап тауар биржасы». ҚРСА деректеріне сәйкес 2009 жылы осы биржалардағы мәмілелердің саны 2005 жылмен салыстырғанда 3,7 есе төмендеген. Дегенмен, бұл ретте, сауда-саттыққа шығарылатын тауарлардың көлемі 29%-ға өсті. Жасалған мәмілелердің төмендеу серпінін атап өту қажет. Мәселен, егер 2005 жылы сауда-саттыққа шығарылатын биржалық тауарлардың жалпы көлемінен мәмілелер тауарлардың 84% бойынша жасалған болса, 2009 жылы - 58% бойынша жасалды.

На 1 мая 2010 года в республике осуществляют деятельность 33 брокерско-дилерских организации и 4 товарные биржи получившие лицензию: «Товарная биржа «Евразийская Торговая Система» (ETC), «Международная товарная биржа «Казахстан», «Товарная биржа Жамбылской области», «Универсальная товарная биржа «Астана». Согласно данным Агентства РК по статистике количество сделок на биржах в 2009 году снизилось более чем в 3,7 раза, по сравнению с 2005 годом. Тем не менее, при этом объем выносимых на торги биржевых товаров вырос на 29 %. Следует отметить динамику снижения совершенных сделок. Так, если из общего объема выносимых на торги биржевых товаров в 2005 году сделки были совершены по 84 % товарам, то в 2009 году - по 58 %.
Основные показатели деятельности товарных бирж

Осылайша, биржалық сауда ел экономикасына елеулі әсер етпейді, атап айтқанда, 2009 жылы көтерме тауар айналымының жалпы келеміндегі оның үлесі 1% аспайды. 2005 жылдан басталған кезеңде тауар биржаларының саны 3 бірлікке азайды, ол бұл нарықтың құрылымдалмағандығын, жаңа ойыншылардың мүмкін кездейсоқ пайда болуын, бұл бизнестің әлсіз тартымдылығын білдіреді. Сатудың бұл арнасы тұтынушылардың бірде бір тобында (өнеркәсіптік кәсіпорындар, көтерме және бөлшек сауда кәсіпорындары, дистрибуциялық компаниялар, азық-түлік тауарларын сату жөніндегі трейдерлер, мемлекеттік органдар мен мемлекеттік компаниялар) жоғары сұранысқа ие емес. Тауар биржалары арқылы өткізілуі мүмкін ресурстар (тауарлар) иелерінің тарапынан ұсыныстар сатудың осы арнасы үлесін ұлғайтуға мүдделі емес.
Баға конъюктурасына тауар биржаларының іс жүзінде әсер ете алмауы мұнда кeмшілік болып табылады. Белгілі Лондон тауар биржалары халықаралық сату арнасы функциясын орындаудан басқа, сондай-ақ, әлемді тауарлық нарықтарға елеулі әсер ете отырып, қандай да бір тауарлардың бағасын белгілеуді қалыптастырады, мәселен тауар биржалары арқылы тиісті биржалық тауарлармен 5-тен 20%-ға дейін әлемдік сауда жүреді. Бұл жағдайларда республикада биржалық сауданы дамытуға биржалық тауарлардың тізбесін және олардың қалыптасу кезеңінде қолданылатын тауар биржалары арқылы тауарларды өткізу көлемдерін заңнамалық тұрғыдан айқындауда көрініс беретін ұсынысты белсенді мемлекеттік ынталандыру әсер ете алады.
Электрондық сауда.
Электрондық сауда байланысының электрондық құралдарын пайдалана отырып, тауарларды сатуға-сатып алуға арналған электрондық саудаға қатысушылардың келісімінің (шартының) негізінде сауда мәмілелерін жасау жолымен жүзеге асырылады.
Әлемдік бөлшек саудада Интернет арқылы сатудың рөлі артады, бірақ, электрондық сауданың ену деңгейі әлі өте үлкен емес және елдер арасында елеулі айырмашылықтары бар. Аумағы шағын алаңдармен және халықтың жоғары тығыздығымен сипатталатын неғұрлым технологиялық дамыған елдерде электрондық сауданың үлесі 5% жетеді және одан да жоғары. Қазақстанда электрондық сауданың перспективасы алыс қашықтармен халықтың тығыз емес қоныстануымен, логистикалық жүйелердің әлсіз дамуымен, Интернеттің сауда функцияларын пайдаланбаумен (және оны салыстырмалы түрде жоғары емес пайдаланумен), көптеген нарықтардың аздаған келемдерімен және ауқымның тиімділігін төмендететін тұтыну тауарларының сегменттерімен күрделенеді.
Қазақстанда 2009 жылдың соңында Интернетті пайдаланушылардың саны 3,15 млн. адамды немесе 100 адамға 19,8 пайдаланушыны қүрады. Бірақ, бұл цифрлар Интернетті тауарлар мен қызметтерді пайдаланушылар ретінде пайдаланатындардың санына қарағанда, электрондық поштаны, желілік қоғамдастықтар мен жаңалық ресурстарын пайдаланушылардың санын білдіреді.
Ұсыныс тұрғысынан соңғы жылдары Қазақстанда электрондық сауда шеңберінде бизнес тарапынан қызығушылық пайда болды, ол әртүрлі бейіндегі жиырмадан астам интернет-дүкендердің, ұялы байланысты төлеу  жөніндегі карточкаларды, мультимедиялық өнімді, кітаптарды, сондай-ақ азық-түлікті сату жөніндегі алаңдардың пайда болуымен сипатталады.
Алайда, қазақстандық Интернет пайдаланушылар санының салыстырмалы түрдегі аздығына қарамастан, сарапшылар КZ дөмендік аймағындағы Интернет сатулардың әлі де елеулі қалып қоюын атап өтуде, бұл осы нарықтың аздаған сыйымдылығымен, сатып алушылардың көпшілігінің сенімсіздікпен қарауымен байланысты болып отыр.
Қазақстанда сауданың бұл түрінің дамуын тежейтін мынадай бірқатар факторлар бар:
Интернетті пайдаланушылардың салыстырмалы түрдегі санының аздығы;
Интернеттің қазақстандық бөлігі контентінің дамымауы, ол КZ дөмендік аймағындағы Интернетті пайдаланушылар санының аздағы проблемасын қиындатады, өйткені, пайдаланушылардың көпшілігі неғұрлым мазмұнды және әртүрлі Ресей сайттарын пайдалануға артықшылық береді;
қазақстандық компаниялардағы қызметті оңтайландырудың ішкі резервтері, оның ішінде мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз ету есебінен;
Интернет пайдаланушылар мен қазақстандық бизнестің құпия қаржылық ақпаратты беру кезінде байланыс құралдарының сенімділігіне сенімсіздігі;
Қазақстан, әсіресе өңірлер халқының көп бөлігінің сатып алу қабілетінің төмендігі;
бөлшек сауданың дәстүрлі арналарының жетілмеуі. Бұл арналар жақсы дамыған жерлерде ғана Интернет оларға жаңа сапа алып келеді;
электрондық төлем жүйелерінің салыстырмалы түрде дамымауы;
қазақстандық электрондық бизнес нарығының дамуының әркелкілігі;
оларды пайдаланатын қазақстандық компаниялар үшін электрондық төлем жүйелерінің жоғары құны да маңызды болып табылады (банктердің комиссиялары 3% дейін жетеді).
Дегенмен, дамыған электрондық сауда - бұл технологиялық қажеттіліктің ұлғаюы және өмір бейнесі бойынша күшейе түсетін халықаралық тренд. Алайда, электрондық сауданы бөлшек сауда және сауданың басқа да түрлерінен, қор нарығының және қаржылық қызметтердің дамуынан айырып қарауға болмайды. Бұл аспектіде кәдімгі сауда немесе банктік қызмет үшін технологиялық шешім ретіндегі электрондық сауданың рөлі электрондық сауданың абстрактілік жеке дамуына қарағанда неғұрлым назар аударатын болып көрінеді.
Осылайша, электрондық сауданы дамыту үшін негізгі мағынаға коммуникациялық технологиялар саласындағы инфрақұрылым ие, өйткені ол негізінен оның даму деңгейі мен пайдалану кендігіне байланысты.
Қоғамдық тамақтандыру қызметтері.
Қоғамдық тамақтануға тағам өнімдерін өндірумен, қайта өңдеумен, сатумен және ұйымдастырумен байланысты кәсіпкерлік қызмет жатады.

Таким образом, биржевая торговля не оказывает значительного влияния на экономику страны, в частности, ее доля в общем объеме оптового товарооборота 2009 году не превышает 1 %. За период с 2005 года количество товарных бирж уменьшилось на 3 единицы, что свидетельствует о неструктурированности этого рынка, возможно, случайном характере появления новых игроков, слабой привлекательности этого бизнеса. Данный канал продаж не пользуется повышенным спросом, пожалуй, ни у одной группы потребителей (промышленные предприятия, предприятия оптовой и розничной торговли, дистрибуционные компании, трейдеры по продовольственным товарам, госорганы и госкомпании). Со стороны предложения владельцы ресурсов (товаров), которые могут реализовываться через товарные биржи, не заинтересованы в увеличении доли этого канала продаж.
Минусом здесь является и отсутствие практической возможности товарных бирж влиять на ценовую конъюнктуру. Известные лондонские товарные биржи помимо исполнения функции международного канала продаж также формируют котировки на те или иные товары, оказывая тем самым значительное влияние на мировые товарные рынки, так через товарные биржи проходит от 5 до 20 % мировой торговли соответствующими биржевыми товарами. В этих условиях на развитие биржевой торговли в республике может повлиять активное государственное стимулирование, выраженное в законодательном определении перечня биржевых товаров и объема реализации товаров через товарные биржи, применяемые на период их становления.
Электронная торговля.
Электронная торговля осуществляется путем заключения торговых сделок на основе соглашения (договора) участников электронной торговли на куплю-продажу товаров с использованием электронных средств связи.
В мировой розничной торговле возрастает роль продаж через интернет, но уровень проникновения электронной торговли еще не очень велик и существенно различается между странами. В наиболее технологически развитых странах, характеризующихся небольшой площадью территории и высокой плотностью населения, доля электронной торговли достигает 5 % и выше. В Казахстане перспективы электронной торговли осложняются огромными расстояниями, невысокой плотностью населения, слабым развитием логистических систем, неиспользованием торговых функций интернета (и его сравнительно невысоким использованием), небольшими объемами большинства рынков и сегментов потребительских товаров, что снижает эффект масштаба.
Источник: АО "Центр развития торговой политики"
В Казахстане в 2009 году количество пользователей сети интернет составляло 3,15 млн. человек или 19,8 пользователей на 100 жителей. Но данные цифры скорее отражают число пользователей электронной почты, сетевых сообществ и новостных ресурсов, чем количество тех из них, которые используют Интернет как потребители товаров и услуг.
Со стороны предложения в последние годы в Казахстане появился интерес со стороны бизнеса в рамках электронной торговли, что характеризуется появлением более двух десятков интернет-магазинов разного профиля, площадок по продаже карточек по оплате сотовой связи, мультимедийной продукции, книг, а также продовольственных товаров.
Однако, несмотря на то, что численность казахстанских интернет-пользователей сравнительно незначительно, эксперты отмечают еще более значительное отставание интернет-продаж в доменной зоне KZ, что связано с небольшой емкостью этого рынка, недостаточностью критической массы покупателей.
Существует ряд следующих факторов, которые сдерживают развитие данного вида торговли в Казахстане:
сравнительно небольшое количество интернет-пользователей;
неразвитость контента казахстанской части интернета, что обостряет проблему малого числа пользователей интернета в доменной зоне KZ, т.к. большинство пользователей предпочитает использовать более содержательные и разнообразные российские сайты;
имеющиеся в казахстанских компаниях внутренние резервы оптимизации деятельности, в том числе, за счет специализированного программного обеспечения;
недоверие интернет-пользователей и казахстанского бизнеса к надежности средств связи при передаче конфиденциальной финансовой информации;
низкая покупательская способность большей части населения Казахстана, особенно в регионах;
несовершенство традиционных каналов розничной торговли. Лишь там, где эти каналы хорошо развиты, интернет привносит в них новое качество;
относительная неразвитость электронных платежных систем;
неравномерность развития казахстанского рынка электронного бизнеса;
высокая стоимость электронных платежных систем для использующих их казахстанских компаний (комиссия банков доходит до 3 %).
Тем не менее, развитая электронная торговля - это международный тренд, усиливающийся по мере увеличения технологичности потребления и образа жизни. Однако не стоит рассматривать электронную торговлю в отрыве от розничной и других видов торговли, развития фондового рынка и финансовых услуг. В этом аспекте роль электронной торговли, как технологического решения для обычной торговли или банковских услуг, выглядит более заслуживающей внимания, чем абстрактное отдельное развитие электронной торговли.
Таким образом, основное значение для развития электронной торговли имеет инфраструктура в сфере коммуникационных технологий, так как от этого в основном зависит степень ее развития и широта использования.
Услуги общественного питания.
К общественному питанию относится предпринимательская деятельность, связанная с производством, переработкой, реализацией и организацией потребления продуктов питания.
Источник: Агентство РК по статистике

ҚР Статистика агенттігінің деректеріне сәйкес қоғамдық тамақтану объектілерінің саны 2005 - 2009 жылдар кезеңінде 1,6 есе дерлік артты және 22,7 мың мекемені құрады.
Өңірлер бойынша қоғамдық тамақтану қызметтерінің көлемі бойынша жетекші позиция Алматыға тиесілі (28,3 млрд. теңге). Екінші орынды Атырау облысы (14,2 млрд. теңге), үшінші орынды — Астана (9,9 млрд. теңге) алады.
Сонымен бірге қоғамдық тамақтану қызметі нарығының негізгі ерекшеліктері мен үрдістері мыналар болып табылады:
Алматы мен Астанада мейрамхана бизнесінің шоғырлануы;
нарықтың құрылымсыздығы, ірі ойыншылардың болмауы;
объектілердің пішімі бойынша көпшілік қабылдаған стандарттардың жоқтығы, маңдайшадағы жазулар мен мазмұнының жиі сәйкес келмеуі;
шетелдік брендттер санының онша көп еместігі (негізінен түріктердікі);
қоғамдық тамақтану жүйесіндегі франчайзингтің нашар дамуы;
орташа мейрамхана немесе дәмхана қызметінің аз уақытты мерзімі, осы бизнестің жоғары қауіптілігі және шығындылығы;
стихиялық, көбінесе кенеттен болатын, сұраныс, сынып/санат сияқты тұрақты клиенттердің жоқтығы;
әдеттегідей тек қана дисконтты карталармен шектелетін клубтық жүйенің бір жақты дамуы;
персоналды даярлаудың орталықтандырылған жүйесінің болмауы.
Сонымен қатар қоғамдық тамақтану саласы негізінен шағын бизнеспен айналысатынын атап өту керек. Ресейден айырмашылығы Қазақстанда табысты бизнесмен-рестораторлар, оның ішінде өзінің саны онша көп еместігі себепті танымал емес.
Осылайша, аталған сала көп жағдайда оның тұтынуға деген сұранысының өзгеруіне байланысты болады. Оның одан әрі дамуы көбінесе қызметі қызмет көрсету стандарттарын, клиенттер үшін жағдайлардың сапасына бағытталған қоғамдық бірлестіктерді, ұйымдарды дамыту  жолымен өзіндік реттеумен байланысты.
Сыртқы сауда.
Сыртқы сауда деп шығаруды (экспорт) және (немесе) әкелуді (импорт) қамтитын елдер арасындағы сауда түсініледі. Нарықтық  экономика жағдайында сыртқы сауда операцияларын кәсіпорындар мен ведомстволар дербес жүзеге асырады. Бұл ретте мемлекет сыртқы сауда саясатының құралдарын пайдалану арқылы (кедендік-тарифтік саясат, тарифтік емес саясат, тауарлардың импорты кезінде ішкі нарықты қорғау шараларын қолдану, келісімдер жасасу жолымен сауда қарым-қатынастарын дамыту) сыртқы тауар тасқынын реттейді.
2010 жылғы 1 қаңтардан бастап Қазақстан Ресей Федерациясымен және Беларусь Республикасымен бірлесіп, Кеден одағының шеңберінде жұмыс істейді. Кеден одағын құрудың негізгі міндеті осы аумақтан шығатын тауарларға қатысты бірыңғай кеден аумағын құру, сондай-ақ оларға кедендік баждар мен экономикалық сипатына шектеу қолданылмайтын еркін айналымға шығарылған үшінші елдерден әкелінген тауарлар болып табылады. Бұл ретте қатысушы мемлекеттер бірыңғай кеден тарифін және үшінші елдердің тауарларымен сауда жасауды реттеудің бірыңғай шараларын қолданады.
Сыртқы сауда құрылымы.
Қазақстан үшін Кеден одағының елдері негізгі әріптестердің бірі болып табылады, олардың республиканың сыртқы саудасындағы үлесі 18% құрайды және тұрақты болып табылады.

Согласно данным Агентства РК по статистике количество объектов общественного питания выросло с 2005 по 2009 годы почти в 1,6 раза и составило 22,7 тыс. заведений.
В региональном разрезе лидирующие позиции по объему услуг общественного питания занимает Алматы (28,3 млрд. тенге). Второе место занимает Атырауская область (14,2 млрд. тенге), на третьем - Астана (9,9 млрд. тенге).
Вместе с тем, особенностями и тенденциями рынка услуг общественного питания являются следующие:
концентрация ресторанного бизнеса в Алматы и Астане;
неструктурированность рынка, отсутствие крупных игроков;
отсутствие общепринятых стандартов по форматам объектов, зачастую несоответствие вывески и содержания;
немногочисленность иностранных брендов (в основном турецкие);
слабое развитие франчайзинга в системе общественного питания;
недолгий срок деятельности среднего ресторана или кафе, высокие риски и убыточность этого бизнеса;
стихийный, во многом спонтанный, спрос, отсутствие постоянных клиентов как класса/категории;
однобокое развитие клубной системы, ограничиваемой, как правило, лишь дисконтными картами;
отсутствие централизованной системы подготовки персонала.
Следует также отметить, что сферой общественного питания в основном занимается малый бизнес, действия которого основываются на общем экономическом развитии, повышении платежеспособности населения.
Таким образом, данная сфера в большей степени зависит от изменений спроса, его потребностей. Дальнейшее ее развитие больше связано с саморегулированием, путем развития общественных объединений, организаций, деятельность которых направлена на повышение стандартов обслуживания, качества условий для клиентов.
Внешняя торговля.
Под внешней торговлей понимается торговля между странами, включающая вывоз (экспорт) и (или) ввоз (импорт). В условиях рыночной экономики внешнеторговые операции осуществляются самостоятельно предприятиями и ведомствами. При этом, государство путем использования инструментов внешнеторговой политики (таможенно-тарифная политика, нетарифная политика, применение мер защиты внутреннего рынка при импорте товаров, развитие торговых взаимоотношений путем заключения соглашений) регулирует внешние товаропотоки.
С 1 января 2010 года Казахстан совместно с Российской Федерацией и Республикой Беларусь функционирует в рамках Таможенного союза. Основной задачей создания Таможенного союза является формирование единой таможенной территории, на которой в отношении товаров, происходящих с этой территории, а также товаров из третьих стран, выпущенных в свободное обращение на ней, не применяются таможенные пошлины и ограничения экономического характера. При этом государствами-участниками применяется единый таможенный тариф и другие единые меры регулирования торговли товарами с третьими странами.
Структура внешней торговли.
Для Казахстана страны Таможенного союза являются одними из основных партнеров, их доля во внешней торговле республики составляет 18 % и является стабильной.

Тұтас алғанда, Қазақстанның сыртқы сауда серпіні соңғы 5 жылда өсумен сипатталады. Егер 2005 жылы тауар айналымы 45,2 млрд. АҚШ долл. құраса, 2009 жылы сыртқы сауданың деңгейі 71,6 млрд. АҚШ долл. құрап, 58,4% өсті. Салыстыру үшін, Ресей Федерациясында тауар айналымы 2009 жылы 469 млрд. АҚШ долл. (қазақстандық айналымнан 6,5 есе көп), ал Беларусьта 49,8 млрд АҚШ долл. құрады.
Бағыттар бойынша сыртқы саудадағы үлестік салмақ. Қазақстанның ТМД елдерімен тауар айналымының үлестік салмағы 2009 жылы 26,3% (немесе 18,8 млрд. АҚШ долл.), ал алыс шетел елдерімен сауда үлесі 73,7% (немесе 52,7 млрд. АҚШ долл.) құрады. Тауар тасқынының бағыттары бойынша сыртқы сауда құрылымындағы едәуір өзгерістер орын алған жоқ. 2009 жылы елдер арасындағы Қазақстанның негізгі сауда әріптестері:
- ЕО елдері (40,2% - 28,8 млрд. АҚШ долл.);
- Ресей (17,4% - 12,4 млрд. АҚШ долл.),
- Қытай (13,2% - 9,5 млрд. АҚШ долл.),
- Украина (4,8% - 3,4 млрд. АҚШ долл.),
- АҚШ (2,8% - 2,0 млрд. АКДІ долл.) болды.
Сыртқы сауда сальдосы. Қазақстандық сыртқы сауда сальдосы экспорттың едәуір көлеміне байланысты оң болып табылады. Сөйтіп, 2009 жылы сальдо 2005 жылмен салыстырғанда (10,5 млрд. АҚШ долл.) 40,9%-ға ұлғайып 14,8 млрд. АҚШ долл. құрады, бұған алыс шетел елдеріне экспорттық жеткізілімдердің артуы есебінен қол жетті. Бұл ретте ТМД елдерімен саудадағы сальдо керісінше теріс болып табылады және (-5,3) млрд. АҚШ долл. құрайды, бұл 2005 жылғы көрсеткіштен 30%-ға төмен.
Оң сальдо ұлттық валюта бағамының өсуі үшін қолайлы фактор болып табылатынын атап өту керек. Алайда оған көбінесе шикізат экспорты, атап айтқанда отын-энергетикалық тауарлар көлемінің (барлық экспорттың 69,5%) өсуі есебінен қол жетті.
Импорт
Негізгі жеткізушілер. Қазақстандық кедендік статистика деректеріне сәйкес 2009 жылы импорт 2005 жылмен салыстырғанда $17,4 млрд. -тан $28,4 млрд. дейін, яғни 63,7%-ға ұлғайды. 2009 жылы Қазақстанға негізгі жеткізушілер алыс шетел елдері болды, оған барлық импорттың 57,5% келді.
Қазақстанға әкелінетін тауарлар. 2009 жылы Қазақстанға әкелінетін негізгі өнім:
Қазақстанның негізгі тауарлық топтар импортының серпіні, 2005  және 2009 жж.
Импорттың құрылымы Қазақстан көбінесе дайын өнімдерді, жабдықты, көлік құралдарын әкелетініне куәлік береді.
Қазақстанға Кеден одағына мүше елдерден әкелінетін тауарлар. Қазақстандық кедендік статистиканың деректері бойынша Ресейден келетін импорттың үлесіне 31,3% немесе 8,9 млрд. АҚШ доллары, ал Беларустан келетін импорттың үлесіне - 1,3% немесе 367,1 млн. АҚШ доллары келеді.
Қазақстанға Ресейден әкелінетін негізгі өнімдер:

В целом, динамика внешней торговли Казахстана за последние 5 лет характеризуется ростом. Если в 2005 году товарооборот составил 45,2 млрд. долларов США, то в 2009 году уровень внешней торговли увеличился на 58,4 %, составив 71,6 млрд. долларов США. Для сравнения, в Российской Федерации товарооборот в 2009 году составил 469 млрд. долларов США (больше казахстанского оборота в 6,5 раз), а в Беларусь - 49,8 млрд. долларов США.
Удельный вес во внешней торговле по направлениям. Удельный вес товарооборота Казахстана со странами СНГ в 2009 году составил 26,3 % (или 18,8 млрд. долларов США), а доля торговли со странами дальнего зарубежья составила 73,7 % (или 52,7 млрд. долларов США). Значительных изменений в структуре внешней торговли в разрезе направлений товаропотоков за последние пять лет не произошло. Среди стран основными торговыми партнерами Казахстана в 2009 году являлись:
- страны ЕС (40,2 % - 28,8 млрд. долл. США);
- Россия (17,4 % - 12,4 млрд. долл. США),
- Китай (13,2 % - 9,5 млрд. долл. США),
- Украина (4,8 % - 3,4 млрд. долл. США),
- США (2,8 % - 2,0 млрд. долл. США).
Сальдо внешней торговли. Казахстанское сальдо внешней торговли является положительным в связи со значительными объемами экспорта. Так в 2009 году сальдо составило 14,8 млрд. долларов США, увеличившись на 40,9 % по сравнению с 2005 годом (10,5 млрд. долларов США), что достигнуто за счет роста экспортных поставок в страны дальнего зарубежья. При этом, сальдо в торговле со странами СНГ является, напротив, отрицательным и составляет (-5,3) млрд. долларов США, что ниже показателей 2005 года на 30 %.
Следует отметить, что положительное сальдо является благоприятным фактором для роста курса национальной валюты. Однако достигнуто оно преимущественно за счет роста объемов экспорта сырья, в частности топливно-энергетических товаров (69,5 % от всего экспорта):
Импорт.
Основные поставщики. Согласно данным казахстанской таможенной статистики в 2009 году по сравнению с 2005 годом импорт увеличился с 17,4 млрд. долларов США до 28,4 млрд. долларов США, т.е. на 63,7 %. Основными поставщиками в Казахстан в 2009 году являлись страны дальнего зарубежья, на которые приходилось 57,5 % всего импорта.
Ввозимые в Казахстан товары. Основной продукцией, ввозимой в Казахстан в 2009 году, являются:
Источник: КТК МФ РК
Структура импорта свидетельствует о том, что в Казахстан ввозятся преимущественно готовая продукция, оборудование, транспортные средства.
Товары, ввозимые в Казахстан из стран-членов Таможенного союза. По данным казахстанской таможенной статистики на долю импорта из России приходится 31,3 % или 8,9 млрд. долларов США, а на долю импорта из Беларуси - 1,3 % или 367,1 млн. долларов США.
Основной продукцией, ввозимой в Казахстан из России являются:

- шикі мұнай - 16,3% (1,4 млрд. АҚШ долл. немесе 6,1 млн. тонна);
- мұнай өнімдері - 7,1% (635,9 млн. АҚШ долл. немесе 1,5 млн. тонна);
- қара металдан жасалған құбырлар - 5,2% (458,2 млн. АҚШ долл. немесе 192,9 мың тонна);
- қара металдан жасалған металл конструкциялар - 1,5% (134,8 млн. АҚШ долл. немесе 26,4 мың тонна) болып табылады.
Осылайша, әкелінетін тауарлардың негізгі үлесі Павлодар мұнай-химия зауытында өңделетін шикі мұнайды қоспағанда, түпкілікті пайдалану үшін пайдаланылатын дайын өнімдер болып табылады.
Қазақстанға Беларусь Республикасынан әкелінетін негізгі өнімдер:
- пневматикалық резеңке жаңа шиналар мен доңғалақ тыстары - 10,3% (37,7 млн. АҚШ долл. немесе 500,7 мың дана);
- қызылшадан жасалған қант - 8,6% (31,5 млн. АҚШ долл. немесе 55,9 мың тонна);
- сүт және қоюлатылған қаймақ - 7,4% (27,1 млн. АҚШ долл. немесе 18 мың тонна);
- ұшу аппараттары (тікұшақтар, ұшақтар) - 5,6% (20,6 млн. АҚШ долл. немесе 4 дана);
- тракторлар - 5,0% (18,5 млн. АҚШ долл. немесе 1 028 дана);
- астық жинауға немесе ауыл шаруашылық дақылдарын бастыруға арналған машиналар немесе механизмдер - 5,0% (18,3 млн. АҚШ долл.);
- жүк көлік құралдары - 4,3% (15,8 млн. АҚШ долл. немесе 96 дана);
- сарымай - 4,2% (15,3 млн. АҚШ долл. немесе 5 810,3 тонна) Беларусьтен көбінесе дайын өнімдер де әкелінеді. Бұл ретте ең көп үлес азық-түлік тауарларына (сүт, қант), сондай-ақ машина жасау өніміне тиесілі.
Кеден одағы құрылғанға дейін Қазақстанның кеден-тарифтік саясат көбінесе тұтынушылардың мүддесін қорғады және шын мәнінде отандық өндірістің дамуын ынталандырған жоқ. Нәтижесінде, бүгінгі күні республикада өндіруге мүмкіндік бар тауарлар импортының едәуір үлесі жоғары. Бұл ретте бұл сипаттама негізінен халық тұтынатын тауарларға және өнеркәсіп өндірісінде пайдаланылатын тауарларға жатады.
Сонымен, кеден-тарифтік қорғаудың орта есеппен 10 - 20% дейін артуы машина жасау, металлургия, құрылыс материалдарын өндіру, химия және мұнай-газ-химия, жеңіл және келешекте фармацевтика саласына оң ықпалын тигізеді. Азық-түлік өнімдері бүгінгі күні елдің нарықтарында ұсынылды және оның негізгі бәсекелесі ТМД елдерінен, оның ішінде Кеден одағы елдерінен әкелінетін тауарлар болып табылады, оларға қатысты кедендік баж қолданылмайды.
Экспорт.
Негізгі сатып алушылар. Қазақстандық кедендік статистиканың деректеріне сәйкес 2009 жылы республиканың экспорты 43,2 млрд. АҚШ долл. құрады. Өсім 2005 жылмен салыстырғанда (27,8 млн. АҚШ долл.) 55,1% алыс шет елдерге жеткізілімдердің (өсім 53,1%-ға) көбеюімен байланысты. Бұл елдердің қазақстандық тауарлардың негізгі сатып алушылары болып табылатынын және олардың үлесіне барлық экспорттың 84,3% (немесе 36,4 млн. АҚШ долл.) келетінін, сонымен бірге ТМД елдерінің үлесі Қазақстанның жалпы экспортында 15,7% (немесе 6,8 млн. АҚШ долл.) құрайтынын атап өту қажет.

нефть сырая - 16,3 % (1,4 млрд. долларов США или 6,1 млн. тонн);
нефтепродукты - 7,1 % (635,9 млн. долларов США или 1,5 млн. тонн);
трубы из черных металлов - 5,2 % (458,2 млн. долларов США или 192,9 тыс. тонн);
металлоконструкции из черных металлов - 1,5 % (134,8 млн. долларов США или 26,4 тыс. тонн).
Таким образом, основная доля ввозимых товаров является готовой продукцией, используемой для конечного пользования, за исключением сырой нефти, перерабатываемой на Павлодарском нефтехимическом заводе.
Основной продукцией, ввозимой в Казахстан из Республики Беларусь являются:
шины и покрышки пневматические резиновые новые - 10,3 % (37,7 млн. долларов США или 500,7 тыс. штук);
сахар свекловичный - 8,6 % (31,5 млн. долларов США или 55,9 тыс. тонн);
молоко и сливки сгущенные - 7,4 % (27,1 млн. долларов США или 18 тыс. тонн);
летательные аппараты (вертолеты, самолеты) - 5,6 % (20,6 млн. долларов США или 4 штук);
тракторы - 5,0 % (18,5 млн. долларов США или 1 028 штук);
машины или механизмы для уборки или обмолота сельскохозяйственных культур - 5,0 % (18,3 млн. долларов США);
грузовые транспортные средства - 4,3 % (15,8 млн. долларов США или 96 штук);
сливочное масло - 4,2 % (15,3 млн. долларов США или 5 810,3 тонн).
Из Беларуси также преимущественно ввозится готовая продукция. При этом наибольшая доля приходится на продовольственные товары (молочные, сахар), а также продукцию машиностроения.
До создания Таможенного союза таможенно-тарифная политика Казахстана преимущественно защищала интересы потребителей и фактически не стимулировала развитие отечественного производства. В результате, на сегодняшний день присутствует значительная доля импорта товаров, которые имеют потенциал для производства в республике. При этом данная характеристика относится в основном к товарам народного потребления и товарам, используемым в промышленном производстве.
Так, повышение таможенно-тарифной защиты в среднем до 10-20 % окажет положительное влияние на отрасль машиностроения, металлургии, производства строительных материалов, химической и нефтегазохимической, легкой и в перспективе фармацевтической. Продовольственная продукция на сегодняшний день представлена на рынке страны и ее основным конкурентом являются товары из стран СНГ, в том числе, стран Таможенного союза, в отношении которых таможенные пошлины не распространяются. Таким образом, для развития данного вида продукции необходимы дополнительные меры стимулирования.
Экспорт.
Основные покупатели. Согласно данным казахстанской таможенной статистики в 2009 году экспорт республики составил 43,2 млрд. долларов США. Рост по сравнению с 2005 годом (27,8 млн. долларов США) на 55,1 % связан с увеличением поставок в страны дальнего зарубежья (рост на 53,1 %). Следует отметить, что данные страны являются основными покупателями казахстанских товаров, и на их долю которые приходится 84,3 % всего экспорта (или 36,4 млн. долларов США), в то время как доля стран СНГ в общем экспорте Казахстана составляет 15,7 % (или 6,8 млн. долларов США).

Қазақстаннан шығарылатын тауарлар. Қазақстандық өнімнің экспорттық жеткізілімдері көбінесе шикізаттық сипатта болады. Мәселен, отын-энергетикалық тауарларды шығару (мұнай және мұнай өнімдері) 69,5% ($30 млрд.); қара металлдар - 6,9% ($3 млрд.); бейорганикалық химия өнімдері - 5% (2,1 млрд. АҚШ долл.); кендер, қож, күл - 4% (1,7 млрд. АҚШ долл.) құрайды. Экспорттың ұқсас құрылымы 2005 жылы да болды және іс жүзінде өзгерген жоқ.
Кеден одағына мүше елдерге шығарылатын тауарлар. Қазақстандық кедендік статистиканың деректері бойынша Ресейге экспорттың үлесіне 8,2% немесе 3,5 млрд. АҚШ долл., ал Беларусқа экспорттың үлесіне - 0,1% немесе 54,7 млн. АҚШ долл. келеді.
Қазақстаннан Ресейге шығарылатын негізгі өнім түрлері:
кендер мен темір концентраттары - 13,7% (485,5 млн. АҚШ долл. немесе 8,3 млн. тонна);
тас көмір - 11,6% (412 млн. АҚШ долл. немесе 23,8 млн. тонна);
шикі мұнай - 9,8% (347,3 млн. АҚШ долл. немесе 1,8 млн. тонна);
жасанды корунд - 8,6% (305,2 млн. АҚШ долл. немесе 1,4 млн. тонна);
химиялық радиоактивті элементтер - 7,6% (268,6 млн. АҚШ долл. немесе 3 мың тонна);
темірден жасалған жазық прокат - 6,3% (223,8 млн. АҚШ долл. немесе 277,7 тыс. тонна);
мұнай газдары - 4,7% (168,3 млн. АҚШ долл. немесе 6,7 млн. тонна).
Осылайша, әкелінетін тауарлардың негізгі үлесі шикізат немесе түпкі өнім өндіру үшін пайдаланылатын жартылай фабрикаттар болып табылады.
Қазақстаннан Беларусь Республикасына шығарылатын негізгі өнімдер:
темірден жасалған жазық прокат - 44,7% (24,5 млн. АҚШ долл. немесе 33,1 мың тонна);
салқындай басылған жазық прокат - 17% (9,3 млн. АҚШ долл. немесе 20,7 мың тонна);
конвейерлік таспалар немесе жетек белдіктер — 5,2% (2,8 млн. АҚШ долл. немесе 1 мың тонна);
ыстықтай басылған жазық прокат - 5,1% (2,1 млн. АҚШ долл. немесе 2 мың тонна);
ферроқорытпалар - 3,9% (1,8 млн. АҚШ долл. немесе 4,7 мың тонна) болып табылады.
Беларусьқа сонымен қатар көбінесе не шикізат не кейіннен өңдеу үшін жартылай фабрикаттар шығарылады.
Жоғарыда айтылғандарды ескере отырып, Кеден одағы құрылғанға дейін Қазақстанның экспортты реттеуге қатысты кеден-тарифтік саясаты көбінесе шикізат пен жартылай фабрикаттар шығаратын отандық кәсіпорындарды қолдағанын, бірақ дайын өнімдерді өңдеуді және кейіннен өндіруді ынталандырмағанын байқауға болады. Нәтижесінде, бүгінгі күні шикізаттық өнімдер мен жартылай дайындалған өнімдер экспортының едәуір үлесі болып отыр. Бұл ретте бұл сипаттама негізінен металлургиялық және мұнай өнімдеріне қатысты. Кедендік-тарифтік қорғаудың орта есеппен 10-20% дейін артқанын ескере отырып, машина жасау, дайын металлургия өнімдерін өндіру, құрылыс материалдарын өндіру, химия және мұнай-газ-химия, жеңіл өнеркәсіп сияқты салаларда шикізат қажеттілігі туындайды.
Сауданы мемлекеттік реттеудің қолданыстағы саясатын талдау.
Дамыған елдерде мемлекеттік реттеу саясаты мынадай қағидаттарға негізделеді:
сауда саласындағы қатынастарды оның дамуын ынталандыратын нормативтік құқықтық актілер қабылдау арқылы реттеу;
болжамды келеңсіз фактілерді өзге жолмен болдырмау мүмкін болмаған ерекше жағдайларда тыйым салулар мен шектеулер белгілеу;
мемлекеттік реттеудің тиімділігі мен орындылығын немесе мемлекеттік реттеуді енгізу қажеттілігін анықтау мақсатында мониторинг жүргізу.
Ішкі сауданы реттеу.
Жалпы реттеу. Сауда өндірушілер мен сауда ұйымдарының өзара іс-қимыл үдерісінде мемлекет тарапынан араласудың төмен деңгейімен ерекшеленеді, бұл атап айтқанда көтерме сауда және диструбициялық компанияларды реттеудің жоқтығынан тауарлық позициялардың көпшілігі бойынша бағаны бақылаудың болмауынан көрінеді.

Товары, вывозимые из Казахстана. Экспортные поставки казахстанской продукции носят преимущественно сырьевой характер. Так, вывоз топливно-энергетических товаров (нефть и нефтепродукты) составляет 69,5 % (30 млрд. долларов США); черных металлов - 6,9 % (3 млрд. долларов США); продукции неорганической химии - 5 % (2,1 млрд. долларов США); руды, шлак, зола - 4 % (1,7 млрд. долларов США). Аналогичная структура экспорта была и в 2005 году и практически не изменилась.
Товары, вывозимые в страны Таможенного союза. По данным казахстанской таможенной статистики на долю экспорта в Россию приходится 8,2 % или 3,5 млрд. долларов США, а на долю экспорта в Беларусь - 0,1 % или 54,7 млн. долларов США.
Основные виды продукции, вывозимые из Казахстана в Россию:
руды и концентраты железные - 13,7 % (485,5 млн. долларов США или 8,3 млн. тонн);
уголь каменный - 11,6 % (412 млн. долларов США или 23,8 млн. тонн);
нефть сырая - 9,8 % (347,3 млн. долларов США или 1,8 млн. тонн);
искусственный корунд - 8,6 % (305,2 млн. долларов США или 1,4 млн. тонн);
элементы химические радиоактивные - 7,6 % (268,6 млн. долларов США или 3 тыс. тонн);
прокат плоский из железа плакированный - 6,3 % (223,8 млн. долларов США или 277,7 тыс. тонн);
газы нефтяные - 4,7 % (168,3 млн. долларов США или 6,7 млн. тонн).
Таким образом, основная доля ввозимых товаров является сырьем или полуфабрикатом, используемыми для производства конечной продукции.
Основной продукцией, вывозимой из Казахстана в Республику Беларусь являются:
прокат плоский из железа плакированный - 44,7 % (24,5 млн. долларов США или 33,1 тыс. тонн);
прокат плоский из железа холоднокатаный - 17 % (9,3 млн. долларов США или 20,7 тыс. тонн);
ленты конвейерные или ремни приводные - 5,2 % (2,8 млн. долларов США или 1 тыс. тонн);
прокат плоский из железа горячекатаный - 5,1 % (2,1 млн. долларов США или 2 тыс. тонн);
ферросплавы - 3,9 % (1,8 млн. долларов США или 4,7 тыс.тонн).
В Беларусь также преимущественно вывозится либо сырье, либо полуфабрикаты для последующей переработки.
Исходя из вышеизложенного видно, что до создания Таможенного союза таможенно-тарифная политика Казахстана в отношении регулирования экспорта преимущественно поддерживала отечественные предприятия, вывозящие сырье и полуфабрикаты, но не стимулировала переработку и последующее производство готовой продукции. В результате, на сегодняшний день присутствует значительная доля экспорта сырьевой продукции и полуфабрикатов. При этом, данная характеристика относится в основном к металлургической и нефтяной продукции. Учитывая повышение таможенно-тарифной защиты в среднем до 10 - 20 %, возникает потребность в сырье в таких отраслях как машиностроение, производство готовой металлургической продукции, производство строительных материалов, химической и нефтегазохимической, легкой промышленности.
Анализ действующей политики государственного регулирования торговли.
Политика государственного регулирования в развитых странах основывается на следующих принципах:
регулирование отношений в области торговли путем принятия нормативных правовых актов, стимулирующих ее развитие;
установление запретов и ограничений исключительно в тех случаях, когда предполагаемые негативные факты невозможно предотвратить иным путем;
ведение мониторинга с целью выявления эффективности и целесообразности государственного регулирования или необходимости введения государственного регулирования.
Регулирование внутренней торговли.
Общее регулирование. Торговля отличается низкой степенью вмешательства со стороны государства в процесс взаимодействия производителей и торговых организаций, что в частности выражается в отсутствии регулирования оптовых и дистрибуционных компаний, отсутствии ценового контроля по большинству товарных позиций.

Сауда қызметі саласындағы базалық заңнамалық акті «Сауда қызметін реттеу туралы» Қазақстан Республикасының Заңы болып табылады, ол оны мемлекеттік реттеудің қағидаттары мен ұйымдастыру негізін белгілейді. Сонымен қатар қазіргі уақытта сауда ішкі сауда мәселелерін реттейтін 27 заңнамалық актімен (оның ішінде бес кодекс) және 105 заңға тәуелді актілермен (Үкіметтің 77 қаулысы, министрліктердің 28 бұйрығы) реттеледі. Бұл ретте сауданы оның түрлері бойынша нормативтік құқықтық реттеу былайша көрінеді: аукциондық сауда бойынша - 20, комиссиялық - 16, тапсырыстар бойынша сауда - 16, шекаралық өңірдегі сауда - 17, көшпелі сауда - 17, көрме-жәрмеңкелік сауда - 14, электрондық (үлгілер бойынша тауардың бөлшек саудасы) - 16, биржалық - 18 нормативтік құқықтық актілер.
«Сауда қызметін реттеу туралы» Қазақстан Республикасының Заңын кәсіпкерлер жасаған талдау онда заңның мыналарға қатысты көптеген сілтеме нормаларының бар екенін көрсетті:
ішкі сауданы жүзеге асыру ережесі;
бағаларды мемлекеттік реттеу;
көтерме сауданы ұйымдастыру жөніндегі талаптар;
сауда орындарынан тыс бөлшек сауда тәртібі;
әкелінетін және әкетілетін тауарларға кеден баждарын белгілеу;
тауарлардың жекелеген түрлерін әкелуге (әкетуге) тыйым салу;
тарифтік квоталар белгілеу;
тауарлардың жекелеген түрлеріне мемлекеттік монополия;
қорғау шараларын белгілеу;
аукциондық, комиссондық, шекара маңы электрондық және биржалық сауда жүргізу тәртібі;
сауда қызметі субъектілеріне қойылатын жекелеген талаптар;
дауларды шешу;
заңды бұзған үшін жауапкершілік белгілеу.
Бұдан басқа, саудадағы мемлекеттік реттеу қазіргі уақытта, әлеуметтік-маңызды азық-түлік тауарларына баға белгілеу және тауарлардың сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелерінде ерекше мәнге ие болады. Мемлекет саудадағы бәсекелестікті қорғауға кепілдік беретінінен, тауарларды сатып алушы азаматтардың өмірі мен денсаулығын қорғауды, қоғамның өзге де заңды мүдделерін өзіне алатындықтан мемлекеттік реттеуге қажеттілік туындайды.
Қазіргі заманғы терминология. Қолданыстағы заң негізінен сауда қызметін реттеуге бағытталған және саланың дамуын жеткіліксіз ынталандырады. Бұдан басқа, ішкі сауда мәселелері бойынша заңнама ішкі сауданың барлық түрлерін реттеу ерекшеліктерін көрсетпейді, қазіргі технология бөлшек сауда және көтерме сауда кәсіпорындарының қызметін ұйымдастыруға қойылатын бірыңғай және мәндес талаптарды қамтымайды. Мысалға, осы заманғы сауда пішімінің, сауда желілерінің, электронды коммерцияның айқын анықтамасы жоқ.
Дүкен саудасын ұйымдастыруға қойылатын талаптар. Дүкен саудасын ұйымдастыруға қойылатын талаптар мен сауда алаңдарымен қамтамасыз етілу нормативтері жоқ. Нәтижесінде, қала құрылысы жоспарларын іске асыру барысында бөлшек сауда объектілерін орналастыру әркелкі жүзеге асырылуда, тауарлар мен қызметтердің аумақтық қол жетімділігіне бірдей жағдай қамтамасыз етілмейді.
Біліктілікті арттыру. Сауда саласының мамандарын қайта даярлау  және біліктілігін арттыру жүйесін ұйымдастыру және дамыту үшін ынталандыру заңнамалық деңгейде қалыптаспаған. Сауда объектілерінің көпшілігі сауда ұйымдары үшін персоналды даярлау және уәждемесінің төмен деңгейін атап өтеді, бұл ретте кадрлардың тапшылығы мен жеткіліксіз біліктілігі барлық деңгейде байқалады. Кадрларды жүйелі түрде даярлаумен бүгінгі күні тек қана ірі сауда желілері, әдеттегідей шетелдік ірі сауда желілері айналысады.
Сыртқы сауданы реттеу.
Мемлекет белгілі бір сыртқы экономикалық саясат жүргізе отырып, таңдау оның нақты мақсатына байланысты сыртқы сауда саясатының құралдарын пайдаланады. Бір мақсатқа жету үшін әртүрлі құралдар қолданылуы мүмкін, сондықтан әрбір нақты жағдайда мемлекет олардың сол немесе өзгеше үйлесуін таңдайды.
Бұл құралдарға:
кедендік-тарифтік - кеден тарифін пайдалануға негізделгендер (импорттық және экспорттық баждар),
тарифтік емес - барлық өзге әдістер (тыйым салулар мен шектеулер, оның ішінде сандық; үлестеу; тауарларды шығаруға және (немесе) әкелуге мемлекеттік монополия; лицензиялау, техникалық реттеу)
тауарлардың импорты кезінде ішкі нарықты қорғау шаралары (демпингке қарсы шаралар; есесін өтеу шаралары; қорғау шаралары;) жатады.
Көбіне құралдар ретінде екіжақты және көпжақты шарттар пайдаланылады.
Кеден-тарифтік саясат. Кеден-тарифтік саясат мынадай 5 халықаралық құжатқа негізделеді:

Базовым законодательным актом в сфере торговой деятельности является Закон Республики Казахстан «О регулировании торговой деятельности», который устанавливает принципы и организационные основы ее государственного регулирования. Также в настоящее время торговля регулируется 27 законодательными актами (в числе которых пять кодексов) и 105 подзаконными актами, регламентирующими вопросы внутренней торговли (77 постановлений Правительства, 28 приказов министерств). При этом нормативное правовое регулирование торговли по ее видам выглядит следующим образом: по аукционной торговле - 20, комиссионной - 16, торговли по заказам - 16, приграничной торговли - 17, выездной торговли - 17, выставочно-ярмарочной торговли - 14, электронной (розничная торговля товара по образцам) - 16, биржевой - 18 нормативных правовых актов.
Анализ Закона Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года «О регулировании торговой деятельности», проведенный предпринимателями показал, что в нем присутствует множество отсылочных норм закона, касающихся:
правил осуществления внутренней торговли;
государственного регулирования цен;
требований по организации оптовой торговли;
порядка розничной торговли вне торговых мест;
установления таможенных пошлин на ввозимые и вывозимые товары;
запрета на ввоз (вывоз) отдельных видов товаров;
установления тарифных квот;
государственной монополии на отдельные виды товаров;
установления защитных мер;
порядка проведения аукционной, комиссионной, приграничной электронной и биржевой торговли;
отдельных требований к субъектам торговой деятельности;
разрешения споров;
определения ответственности за нарушение закона.
Кроме того, государственное регулирование в торговле в настоящее время приобретает особое значение в вопросах ценообразования на социально-значимые продовольственные товары и обеспечения качества и безопасности товаров. Необходимость в государственном регулировании возникает потому, что именно государство гарантирует защиту конкуренции в торговле, берет на себя защиту жизни и здоровья граждан, приобретающих товары, обеспечение иных законных интересов общества.
Современная терминология. Действующий закон в основном направлен на регулирование торговой деятельности и недостаточно стимулирует развитие отрасли. Кроме того, законодательство по вопросам внутренней торговли, не отражает особенности регулирования всех видов внутренней торговли, современной терминологии, не содержит единые и однозначные требования к организации деятельности как розничных, так и оптовых торговых предприятий. К примеру, нет четкого определения современных торговых форматов, торговой сети, электронной коммерции.
Требования к организации магазинной торговли. Отсутствуют требования к организации магазинной торговли и нормативы обеспеченности торговыми площадями. В результате, в ходе реализации градостроительных планов размещение объектов розничной торговли осуществляется неравномерно, не обеспечиваются равные условия в территориальной доступности товаров и услуг.
Повышение квалификации. На законодательном уровне не сформированы стимулы для организации и развития системы переподготовки и повышения квалификации специалистов сферы торговли. Большинство субъектов торговли отмечают низкий уровень подготовки и мотивации персонала для торговых организаций, при этом, дефицит и недостаточная квалификация кадров отмечается на всех уровнях. Системно подготовкой кадров сегодня занимаются только крупные торговые сети, как правило, иностранные.
Регулирование внешней торговли.
Государства, проводя определенную внешнеэкономическую политику, используют инструменты внешнеторговой политики, выбор которых зависит от ее конкретных целей. Для достижения одной и той же цели могут быть применены различные инструменты, поэтому в каждой конкретной ситуации государство выбирает то или иное их сочетание.
К этим инструментам относятся:
таможенно-тарифные - те, что основаны на использовании таможенного тарифа (импортные и экспортные пошлины),
нетарифные - все прочие методы (запреты или ограничения, в том числе, количественные; квотирование; государственная монополия на вывоз и (или) ввоз товаров; лицензирование, техническое регулирование);
меры защиты внутреннего рынка при импорте товаров (антидемпинговые, компенсационные и защитные меры).
Зачастую в качестве инструментов используются также двусторонние и многосторонние договоры.
Таможенно-тарифная политика. Таможенно-тарифная политика в Казахстане основывается на 5 следующих международных документах:

- Бірыңғай кедендік-тарифтік саясатының негізін қалыптастыратын бірыңғай кедендік-тарифтік реттеу туралы келісім - Бірыңғай кедендік тариф, сондай-ақ, оның жұмыс істеу тетігі - Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 18 қарашадағы Заңымен ратификацияланған.
- Ерекше жағдайларда Бірыңғай кедендік тариф ставкаларынан өзгеше әкелімді кедендік баж алымдары ставкаларын қолдану жағдайлары мен тәртібі туралы хаттама — Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 24 қарашадағы Заңымен ратификацияланған.
Тарифтік жеңілдіктер беру туралы хаттама - Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 24 қарашадағы Заңымен ратификацияланған.
- Тарифтік квоталарды қолдану жағдайлары мен тетігі туралы келісім - Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 24 қарашадағы Заңымен ратификацияланған.
- Кеден одағының тарифтік преференцияларының бірыңғай жүйесі туралы хаттама - Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 24 қарашадағы Заңымен ратификацияланған.
Барлық жоғарыда аталған шарттар Кеден одағының жоғарғы органының 2009 жылғы 27 қарашадағы № 18 шешіміне сәйкес (ЕурАзЭҚ мемлекетаралық кеңесінің) 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енді. Сонымен қатар осы Шешіммен:
Үшінші елдердің импортына қатысты қолданылатын және экспорттық баж алымдарын қамтымайтын бірыңғай импорттық кедендік баж алымдарының жиынтығын білдіретін Кеден одағының Бірыңғай кедендік тарифі бекітілді.
Бүгінгі күні тараптар экспорттық баж алымы салынатын тауарлар тізбесін дербес анықтайтыны және Кеден одағының комиссиясын және бір-бірін хабардар ететіні болжануда.
Кеден одағының тарифтік преференциялар жүйесін пайдаланушылар дамушы елдердің тізбесі;
Кеден одағының тарифтік преференциялар жүйесін пайдаланушылар ең аз дамыған елдердің тізбесі;
Әкелу кезінде тарифтік преференциялар берілетін дамушы және ең аз дамыған елдерде жасалған және әкелінетін тауарлардың тізбесі;
Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің бірі өтпелі кезең ішінде Кеден одағының бірыңғай кедендік тарифінің ставкасынан өзгеше әкелімді кедендік баж алымдарының ставкасы қолданылатын тауарлар мен ставкалардың тізбесі;
Кеден одағы комиссиясының кедендік әкелу бажының ставкаларын өзгерту туралы шешім ымырамен қабылданатын сезімтал тауарлардың тізбесі.
Тарифтік емес реттеу шаралары. Бұл шаралар Кеден одағының шеңберінде:
Тарифтік емес реттеу шаралары туралы негізгі ережелерді анықтайтын 2009 жылғы 25 қаңтардағы үшінші елдерге қатысты бірыңғай тарифтік емес реттеу шаралары туралы келісіммен;
Үшінші елдерге қатысты тарифтік емес реттеу шараларын қолдану тәртібін анықтайтын 2009 жылғы 9 маусымдағы бірыңғай кедендік аумақта тауарлармен сыртқы сауданы қозғайтын шараларды енгізу және қолдану тәртібі туралы келісіммен;
Тауарлардың экспортына және (немесе) импортына лицензиялар мен рұқсат беру тәртібін анықтайтын 2009 жылғы 9 маусымдағы тауарлармен сыртқы сауда жасау саласындағы лицензиялау тәртібі туралы келісіммен реттеледі.
Тауарлардың импорты кезінде ішкі нарықты қорғау шаралары. Арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шараларын қолданумен байланысты қарым-қатынасты реттейтін бірыңғай саясат қалыптастыру маңызды элемент болып табылады.
Кеден одағының сауда шараларын қолдану саласындағы базалық құжаты үшінші елдерге қатысты 2008 жылғы 25 қаңтардағы арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шараларын қолдану туралы келісім болып табылады.
Жалпы, өздігінше сыртқы сауда саясатын толық өткізу мүмкіндігі шектелген. Бірақ, Қазақстанның мәртебесін Кеден одағының мүшесі ретінде арттырумен байланысты бірқатар оң сәттер бар, өйткені енді қазақстандық нарық Кеден одағы нарығының бөлігі болып табылады, бұл шетелдік тауарларға қол жеткізу үшін оның тартымдылығын арттырады. Бұдан басқа, тауарлық шараларды қолдану саласында ресейлік-беларустік тәжірибені пайдалану отандық тауар өндірушілерді қолдау үшін қолайлы жағдай жасауға мүмкіндік береді. Сондай-ақ бірыңғай Кеден одағы тәрізді халықаралық келіссөздерге қатысу әлемдік нарықтағы позициясы нығайтуға мүмкіндік береді және сауда-инвестициялық әріптес ретінде біздің еліміздің беделіне оң көрініс береді.
Халықаралық рейтингтерге қатысу.
Мемлекет экономикасын дамытудың, оның бәсекеге қабілеттілігін арттырудың маңызды өлшемі Дүниежүзілік экономикалық форум (бұдан әрі - ДЭФ) рейтингін әлемдік сауда жүйесінде тартылуы бойынша 80-орынға дейін көтеру болып табылады. 2010 жылы Қазақстан 88-орында болды.
Бұл индекс тоғыз бағытты қамтитынын атап өту қажет.
Бірінші бағыт - отандық және шетелдік тауар нарығына қол жеткізу. Бүгінгі күні Қазақстан осы бағыт бойынша 53-орында келеді. Бұл ретте аталған көрсеткішті мемлекеттік реттеу саясатын жетілдіру Кеден одағы комиссиясының шеңберіндегі өзара іс-қимылға байланысты, оның басқаруына Кеден-тарифтік саясат пен тарифтік емес шаралар саласындағы саясат жатады.
Екінші бағыт — кедендік әкімшілік етудің тиімділігі. Қазақстан 103-орында (2010 жыл), жағдайдың жақсаруы 2009 жылмен салыстырғанда 3 позиция. Көрсеткіш кедендік рәсімдерді өткізу үдерісін, сондай-ақ кеден органдары мен басқа қатысушылар көрсететін қызметтер көлемін есепке алады. Аталған көрсеткішті жетілдіру бойынша шара қабылдау Кеден одағы комиссиясының шеңберіндегі өзара іс-қимылға байланысты қазақстан ұлттық заңнама шеңберінде кедендік әкімшілік етуді оңтайландырудың елеулі әлеуетіне ие.

- Соглашение о едином таможенно-тарифном регулировании, закладывающее основу единой таможенно-тарифной политики - Единый таможенный тариф, а также механизм его функционирования - ратифицировано Законом Республики Казахстан от 18 ноября 2008 года.
- Протокол об условиях и порядке применения в исключительных случаях ставок ввозных таможенных пошлин, отличных от ставок Единого таможенного тарифа - ратифицирован Законом Республики Казахстан от 24 ноября 2009 года.
- Протокол о предоставлении тарифных льгот - ратифицирован Законом Республики Казахстан от 24 ноября 2009 года.
- Соглашение об условиях и механизме применения тарифных квот - ратифицировано Законом Республики Казахстан от 24 ноября 2009 года.
- Протокол о единой системе тарифных преференций таможенного союза - ратифицирован Законом Республики Казахстан от 24 ноября 2009 года.
Все вышеназванные договора в соответствии с Решением Высшего органа таможенного союза (Межгосударственного Совета ЕврАзЭС) от 27 ноября 2009 года № 18 вступили в силу с 1 января 2010 года. Также данным Решением были утверждены:
Единый таможенный тариф Таможенного союза, представляющий собой свод единых импортных таможенных пошлин, применяемых в отношении импорта из третьих стран и не охватывающий экспортные пошлины.
На сегодня предполагается, что стороны самостоятельно определяют перечни товаров, которые будут облагаться экспортными пошлинами и информируют Комиссию Таможенного союза и друг друга.
Перечень развивающихся стран - пользователей системы тарифных преференций Таможенного союза;
Перечень наименее развитых стран - пользователей системы тарифных преференций Таможенного союза;
Перечень товаров, происходящих и ввозимых из развивающихся и наименее развитых стран, при ввозе которых предоставляются тарифные преференции;
Перечень товаров и ставок, в отношении которых в течение переходного периода одним из государств-участников таможенного союза применяются ставки ввозных таможенных пошлин, отличные отставок Единого таможенного тарифа Таможенного союза;
Перечень чувствительных товаров, в отношении которых решение об изменении ставки ввозной таможенной пошлины Комиссия Таможенного союза принимает консенсусом.
Меры нетарифного регулирования. Данные меры в рамках Таможенного союза регулируются:
Соглашением о единых мерах нетарифного регулирования в отношении третьих стран от 25 января 2008 года, определяющим основные положения о мерах нетарифного регулирования;
Соглашением о порядке введения и применения мер, затрагивающих внешнюю торговлю товарами, на единой таможенной территории в отношении третьих стран от 9 июня 2009 года, определяющим порядок применения мер нетарифного регулирования;
Соглашением о правилах лицензирования в сфере внешней торговли товарами от 9 июня 2009 года, определяющим порядок выдачи лицензий и разрешений на экспорт и (или) импорт товаров.
Меры защиты внутреннего рынка при импорте товаров. Важным элементом является формирование единой политики, регулирующей отношения, связанные с применением специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер.
Базовым документом Таможенного союза в области применения торговых мер является Соглашение о применении специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер по отношению к третьим странам от 25 января 2008 года.
В целом, во многом возможность проведения полностью самостоятельной внешнеторговой политики ограничена. Однако имеется ряд положительных моментов, связанных с повышением статуса Казахстана как члена Таможенного союза, так как казахстанский рынок теперь является частью рынка Таможенного союза, что повышает его привлекательность для доступа иностранных товаров. Кроме того, использование российско-белорусского опыта в сфере применения торговых мер позволит создать благоприятные условия для поддержки отечественных товаропроизводителей. Также участие в международных переговорах как единого Таможенного союза позволит укрепить позиции на мировом рынке и положительно отразится на имидже нашей страны как торгово-инвестиционного партнера.
Участие в международных рейтингах.
Важным критерием развития экономики государства, повышения ее конкурентоспособности является рейтинг Всемирного экономического форума (далее - ВЭФ). Применительно к торговле, ВЭФ формирует рейтинг вовлеченности в мировую торговую систему. По данному показателю в 2010 году Казахстан занимает 88-ю позицию.
Следует отметить, что этот индекс включает в себя девять направлений.
Первое направление - доступ на отечественный или иностранный рынок товаров. На 2010 год Казахстан находится по данному направлению на 53 месте. При этом совершенствование политики государственного регулирования названного показателя зависит от взаимодействия в рамках Таможенного союза, нежели от мер на национальном уровне.
Второе направление - эффективность таможенного администрирования. Казахстан находится на 103 месте, улучшение положения по сравнению с 2009 годом на 3 позиции. Показатель учитывает процесс проведения таможенных процедур, а также объем услуг, оказываемых таможенными органами и другими участниками. Принятие мер по совершенствованию названного показателя в меньшей степени зависит от взаимодействия в рамках Таможенного союза. У Казахстана имеется значительный потенциал упрощения таможенного администрирования в рамках национального законодательства.

Үшінші бағыт - импорттық-экспорттық рәсімдердің тиімділігі. Қазақстан 125-орында, жағдайдың нашарлауы 2009 жылмен салыстырғанда 5 позицияға төмен. Бұл бағыт өзімен бірге «кедендік тазарту» үдерісін; шекаралық бақылау рәсімдерін оңайлатуды; тауарлардың импортына немесе экспортына жоғалған уақытты; тауарлардың импорты мен экспорты үшін талап етілетін барлық құжаттардың санын; тауарлардың импорты немесе экспорты үшін қажет барлық рәсімдермен байланысты шығындарды тұспалдайды. Осы бағыт бойынша Қазақстан ұлттық заңнама шеңберінде рейтингті жақсартудың кең мүмкіндіктеріне де ие.
Төртінші бағыт - ашықтық, бұл ресми емес төлемдерге, сыбайлас жемқорлыққа байланысты мәселелерді тұспалдайды. Қазақстан бұл бағыт бойынша 81-орында тұр, жағдайдың жақсаруы 7 позиция. Аталған бағыт мемлекеттік саясаттың жалпы жүйелік шараларын қабылдауды талап етеді.
Бесінші бағыт - көлік инфрақұрылымының қол жетімділігі және сапасы. Қазақстан бұл бағыт бойынша 35-орында, жағдайдың жақсаруы 13 позиция. Бұл көрсеткіш Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация министрлігінің қарауына жатады және өзіне бір миллион адамға ең кемі тұрақты бір (ең аз) рейсі бар әуежайлардың санын; әрбір елдің екі жақты бағыттарға қол жетімді жүк женелтушілерге артық жүктеме байланыс түрлерін; жолдардың жалпы санынан пайыздағы асфальталған жолдарды; авиакөлігі инфрақұрылымының және теміржол көлігі инфрақұрылымының, жолдардың, порт инфрақұрылымының сапасын қамтиды. Осы бағыт мемлекеттің инфрақұрылымды дамыту облысындағы саясатына, сонымен бірге Қазақстан Республикасының көліктік инфрақұрылымды дамыту жөніндегі 2010-2014 жылдарға арналған салалық бағдарлама шеңберінде дамытылады.
Алтыншы - көлік қызметінің қол жетімділігі және сапасы. Қазақстан бұл көрсеткіш бойынша 47-орында, жағдайдың жақсаруы 28 позиция. Аталған көрсеткіш кеме қатынасы компаниялары көрсететін қызметтердің сапасын есепке алады; халықаралық жеткізілімдердің бағасы бойынша бәсекеге қабілетті ұйымдардың жеңілдігін; логистикалық қызметтердің құзыреттілігі мен сапасын; тауар партиясын қадағалауды және іздеп табуды жүзеге асыру мүмкіндігін; белгіленген мерзім шеңберінде жүк алушыға жеткізілетін жеткізілімнің жиілігін; почта қызметтерінің тиімділігі; Сауда қызметтері жөніндегі бас келісім шеңберінде көлік секторы жөніндегі міндеттемелер индексін ескереді. Даму экономиканың жалпы экономикалық жағдайымен, сондай-ақ жеке бизнес субъектілерінің қызметімен байланысты.
Жетінші бағыт — ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың болуы мен оларды пайдалану. Қазақстан бұл бағыт бойынша 61 орында тұр, жағдай 7 позицияға жақсарған. Бұл көрсеткіш кәсіпкерлердің Интернетті пайдалану ауқымын; ұялы байланыс абоненттер санын; 100 адамға арналған кең жолақты Интернет абоненттерінің жалпы санын мен 100 адамға арналған Интернет пайдаланушыларды; 100 адамға арналған негізгі телефон желілерінің санын; мемлекеттік органдардың шұғыл қызметтер көрсету санын қамтиды. Бұл бағыт мемлекеттің байланыс технологияларын дамытумен, сонымен бірге Қазақстан Республикасының ақпараттық және коммуникациялық технологияларды дамыту туралы 2010 - 2014 жылдарға арналған салалық бағдарламасы шеңберінде іске асырумен байланысты.

Третье направление - эффективность импортно-экспортных процедур. Казахстан находится на 125-м месте, ухудшение положения по сравнению с 2009 годом - снижение на 5 позиций. Данное направление подразумевает под собой процесс «таможенной очистки»; упрощении процедур пограничного контроля; время, затраченное на импорт или экспорт товаров; количество всех документов, требуемых для импорта или экспорта товаров; затраты, связанные со всеми процедурами, необходимыми для импорта или экспорта товаров. По данному направлению Казахстан также имеет широкие возможности улучшения рейтинга в рамках национального законодательства.
Четвертое направление - прозрачность, что подразумевает под собой вопросы, связанные с неофициальными платежами, коррупцией. Казахстан находится по данному направлению на 81-м месте, улучшение положения на 7 позиций. Данное направление требует принятие общесистемных мер государственной политики.
Пятое направление - доступность и качество транспортной инфраструктуры. Казахстан находится по данному направлению на 35 месте, улучшение положения на 13 позиций. Данный показатель включает: количество аэропортов с одним (как минимум) регулярным рейсом на один миллион человек; виды связей перегрузок, доступных грузоотправителям каждой страны на двусторонних маршрутах; асфальтированные дороги в процентах от общего количества дорог; качество инфраструктуры авиатранспорта и железнодорожной инфраструктуры, дорог, портовой инфраструктуры. Данное направление развивается с учетом проводимой политики государства в области развития инфраструктуры, в том числе в рамках отраслевой программы по развитию транспортной инфраструктуры в Республике Казахстан на 2010 - 2014 годы.
Шестое направление - доступность и качество транспортных услуг, по которому Казахстан находится на 47 месте, улучшение положения на 28 позиций. Названный показатель учитывает качество услуг, оказываемых судоходными компаниями; легкость организации конкурентоспособных по цене международных поставок; компетентность и качество логистических услуг; возможность осуществлять слежение и разыскивать партии товара; частота поставок, поставляемых грузополучателю в рамках установленных сроков; эффективность почтовых услуг; индекс обязательств по транспортному сектору в рамках Генерального соглашения по торговле услугами. Развитие связано с общеэкономическим состоянием экономики, а также с деятельностью субъектов частного бизнеса.
Седьмое направление - наличие и использование информационно-коммуникационных технологий, по которому Казахстан находится на 61 месте, улучшение положения на 7 позиций. Данный показатель включает масштабы использования Интернета предпринимателями; количество абонентов сотовой связи; общее количество абонентов широкополосного Интернета на 100 человек и пользователей Интернета на 100 человек; количество основных телефонных линий на 100 человек; качество оказания государственными органами оперативных услуг. Данное направление связано с развитием коммуникационных технологий государства, в том числе в рамках реализации программы по развитию информационных и коммуникационных технологий в Республике Казахстан на 2010 - 2014 годы.

Сегізінші бағыт - нормативтік құқықтық база. Қазақстан бұл бағыт бойынша 80 орында, жағдай 3 позицияға төмендеген. Бұл көрсеткіште меншік құқығы; этика мен сыбайлас жемқорлық; сот жүйесі мен мемлекеттік қызметшілер арасындағы ықпал; мемлекеттік органдардың тиімділігі; отандық бәсекеге қабілеттілік; қаржы нарығының тиімділігі; шетел қатысуы үшін ашықтық ескеріледі.
Тоғызыншы бағыт - физикалық қауіпсіздік. Қазақстан бұл бағыт бойынша 82 орында тұр, жағдай 4 позицияға төмендеген. Бұл көрсеткіште полиция қызметтерінің сенімділігі; қылмыстар мен құқық бұзушылықтар шығындары; терроризм шығындары ескеріледі.
Осылайша сауда саясатына тауарларды әкелу және әкету мәселелерімен байланысты алғашқы үш бағыттың тікелей қатысы болады, барлық қалған бағыттар республикадағы инфрақұрылымның дамуына және бизнес ахуалдың өзіне байланысты болады. Бұл ретте 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап Кеден одағының жұмыс істейтінін ескерсек, бұл бағыттар бойынша мемлекеттік реттеу саясатын жетілдіруді Кеден одағы комиссиясының шеңберінде Кеден одағы елдерімен өзара іс-қимылда жүзеге асыру қажет.
Кеден одағы шеңберінде, бірақ үшінші елдермен, оның ішінде Дүниежүзілік сауда ұйымына кіру арқылы жүргізілуі қажет сыртқы нарықтарға қол жеткізуді арттырумен байланысты мәселе жоғарыда аталғандарға жатпайды.
Сала үшін күшті және осал тұстарын, мүмкіндіктері мен қауіптерін талдау.
Ішкі сауданың жай-күйін SWОТ - талдау.
Күшті тұстары
Әлсіз тұстары
- ішкі сауданы дамыту үшін заңнамалық және институционалдық негіздің болуы;
- ішкі сауданы дамыту стратегиясын әзірлеу қажеттігін түсіну;
- қазақстандықтардың тұтынушылық әрекетіндегі оң өзгерістер;
- ішкі өндірушілерді тарифтік қорғаудың барабар деңгейі;
- бөлшек сауда нарығында қалыптасқан күшті қазақстандық ойыншылардың болуы.
- сауда бойынша заңнаманың «бытыраңқылығы», сондай-ақ нормативтік құқықтық актілерде қазіргі заманғы терминологияның жоқтығы;
- әкімшілік кедергілер;
- инженерлік-техникалық инфрақұрылым салу мен пайдалануға беру құнының жоғарылығы;
- жаңа дүкендер не жұмыс істеп тұрған дүкендер үшін алаңдардың жеткіліксіздігі;
- отандық кәсіпорындар өнімі ассортиментінің ауқымсыздығы, оның импорттық тауарлармен салыстырғанда бәсекеге қабілетінің әлсіздігі;
- ірі қалаларда көлік-логистикалық орталықтардың (КЛО) жоқтығы, сондай-ақ «ауылдық жер» байланысының логистикалық проблемасы;
- сауда кәсіпорындары мен желілерінің айналым қаражатының тапшылығы мен қарыз жүктемесінің жоғарылығы;
- кәсіптік-техникалық, оның ішінде сауда мамандықтары бойынша білім беру жүйесінің әлсіздігі
Мүмкіндіктер
Қауіптер
Қазақстанның қайта өңдеуші өнеркәсібін дамыту;
- отандық өнім өндірісінің өсіру;
- әкімшілік кедергілерді төмендету бойынша мемлекеттік саясатты жүргізу;
- көлік-логистикалық орталықтар желісін дамыту;
- бәсекелестікті өсіру, сауда желілерінің бәсекеге қабілеттігін өсіру;
- орта тапты қалыптастыру, халықтың төлем қабілетінің үлесін ұлғайту.
- қазақстандық сауда кәсіпорындары мен желілерінің банкрот болуы;
- шетел сауда желілері тарапынан отындық ойыншыларды ығыстыру мен сіңіру;
- шағын бизнес кәсіпорындарын қазіргі заманғы сауда пішімдерімен ығыстыру.
Сыртқы сауданың жай-күйін SWОТ - талдау
Күшті тұстары
Әлсіз тұстары
- Еуропа мен Азия арасындағы стратегиялық орналасуы, бұл республиканың транзиттік әлеуетін дамытуға мүмкіндік береді;
- Кеден одағындағы мүшелік.
- теңізге тікелей шығыстың жоқтығы;
- ТМД және Кеден одағы елдерінен әкелінетін азық-түлік тауарларының  импорттық жеткізілімдеріне тәуелділік;
- республикада өндірілетін өнімнің бәсекеге қабілетінің төмендігі;
- қазақстандық экспорттың шикізаттық бағыты;
- сыртқы сауда саясаты шаралары бойынша шешімдер қабылдаудың талдамалық дайындығының әлсіздігі;
- қабылданатын шешімдер бойынша іскер топтармен өзара байланыстың әлсіздігі;
- сыртқы сауда саясатындағы өзгерістер бойынша шешімдерді әзірлеу мен қабылдау рәсімдерінің пысықталмағандығы;
- сыртқы саудадағы өзгерістердің және қабылданған шешімдердің іске асырылуының мониторингі жүйесінің жоқтығы.
Мүмкіндіктер
Қауіптер
- алыс және жақын шетелдермен, оның ішінде Кеден одағы шеңберінде жұмыс істеу мен ДСҰ-ға кіру арқылы әріптестікті дамыту;
- мыналар арқылы өткізу нарығын ұлғайту:

Восьмое направление - нормативная правовая среда. Казахстан находится по данному направлению на 80-м месте, ухудшение положения на 3-ей позиции. В данном показателе учитываются право собственности, этика и коррупция; влияние в судебной системе и среди государственных служащих; эффективность государственных органов; отечественная конкуренция; эффективность финансового рынка; открытость для иностранного участия.
Девятое направление - физическая безопасность. Казахстан находится по данному направлению на 82-м месте, ухудшение положения на 4 позиции. В названном показателе учитываются надежность полицейских услуг; издержки преступлений и нарушений; издержки терроризма.
Таким образом, непосредственно к торговой политике имеют отношения первые три направления, которые связаны с вопросами ввоза и вывоза товаров, все остальные связаны с развитием инфраструктуры в республике с уровнем бизнес-климата, ситуацией с коррупцией и вопросами деятельности правоохранительных органов. При этом, учитывая функционирование Таможенного союза с 1 января 2010 года, совершенствование политики государственного регулирования по данным направлениям следует осуществлять во взаимодействии со странами Таможенного союза.
Исключением является вопрос, связанный с повышением доступа на внешние рынки, который необходимо прорабатывать как в рамках национального законодательства, так и Таможенного союза, развития сотрудничества с третьими странами, в том числе, через вступление во Всемирную торговую организацию.
Анализ сильных и слабых сторон, возможностей и угроз для отрасли.
SWOT - анализ состояния внутренней торговли
Сильные стороны
Слабые стороны
- наличие законодательной и
институциональной основы для развития
внутренней торговли;
- понимание необходимости разработки
стратегии развития внутренней
торговли;
- положительные изменения в
потребительском поведении
казахстанцев;
- адекватный уровень тарифной защиты
внутренних производителей;
- наличие сформировавшихся сильных
казахстанских игроков на рынке
розничной торговли.
- «размытость» законодательства по
торговле, а также отсутствие
современной терминологии в
нормативных правовых актах;
- административные барьеры;
- высокая стоимость возведения и
эксплуатации инженерно-технической
инфраструктуры;
- нехватка площадей для новых
магазинов, либо расширения существующих;
- узость ассортимента продукции
отечественных предприятий, ее слабая
конкурентоспособность по сравнению с
импортными товарами;
- отсутствие в крупных городах
транспортно-логистических центров
(ТЛЦ), а также логистическая проблема
в связке «сельская местность»;
- дефицит оборотных средств и высокая
долговая нагрузка торговых предприятий
и сетей;
- слабая система
профессионально-технического
образования, в том числе, по торговым
специальностям.
Возможности
Угрозы
- развитие перерабатывающей
промышленности Казахстана;
- рост производства отечественной
продукции;
- проведение государственной политики
по снижению административных
барьеров;
- развитие сети
транспортно-логистических центров;
- рост конкуренции, повышение
конкурентоспособности торговых сетей;
- формирование среднего класса,
увеличение доли платежеспособного
населения.
- банкротство казахстанских торговых
предприятий и сетей;
- вытеснение и поглощение
отечественных игроков со стороны
иностранных торговых сетей;
- вытеснение современными торговыми
форматами предприятий малого бизнеса.
SWOT - анализ состояния внешней торговли
Сильные стороны
Слабые стороны
- стратегическое местоположение
между Европой и Азией, что
позволяет развивать транзитный
потенциал республики;
- членство в Таможенном союзе.
- отсутствие прямого выхода к морю;
- зависимость от импортных поставок
продовольственных товаров из стран
СНГ и Таможенного союза;
- низкая конкурентоспособность
производимой в республике продукции;
- сырьевая направленность казахстанского
экспорта;
- слабая аналитическая подготовка
принятия решений по мерам внешнеторговой
политики;
- слабая взаимосвязь с деловыми кругами
по принимаемым решениям;
- непроработанность процедур выработки и
принятия решений по изменениям во
внешнеторговой политике;
- отсутствие системы мониторинга
изменений во внешней торговле и за
реализацией принятых обязательств.
Возможности
Угрозы
- развитие партнерства со странами
ближнего и среднего зарубежья, в том
числе, через функционирование в рамках
Таможенного союза и вступление в ВТО;
- расширение рынков сбыта через:

1) Кеден одағын дамыту;
2) ДСҰ-ға кіру;
3) Ресейге, ҚХР мен Үндістанға аумақтық жақындықты пайдалану;
4) дайын өнімнің импорты кезінде кедендік әкелу баждары ставкаларының жоғарылығы мен шикізатқа арналған баждың төмендігі, бұл Кеден одағы шеңберінде жалпы нарықты құру кезінде ішкі өндірісті дамытуға мүмкіндік береді.
- ТМД елдерінен, әсіресе Кеден одағы елдерінен азық-түлік тауарларының да, азық түлік емес тауарларының да импорттық жеткізілімдеріне қарай өсуі;
- Оңтүстік-Шығыс Азия елдерінде, әсіресе Қытайда шығарылатын азық-түлік емес тауарлары бойынша жоғары бәсекелестік;
- тұрақсыздықтың жоғарылығы, конъюнктура мен республикадан экспортталатын тауар бағаларының елеулі ауытқушылығы.
Сауданы мемлекеттік реттеумен байланысты проблемалар.
Мемлекеттік реттеумен байланысты проблемалар ішінде көп жылдар бұрын пайда болған барынша кешенді және бүгінде сауда секторын дамытуға айтарлықтай кедергі жасайтын проблемалар бөліп алынады.
Біріншіден, бұл сауда бойынша заңнамадағы «бытыраңқылық» мәселесі, яғни әртүрлі нормативтік құқықтық актілерде сауда мәселелерінің болуы.
Екіншіден, нормативтік құқықтық актілерде қазіргі заманғы терминологияның, қазіргі заманғы сауда пішімдері (супермаркет, гипермаркет, дискаунтер, «А», «В», «С» класты дүкендер) мен қоғамдық тамақтандыру мекемелері жіктемесінің жоқтығы.
Инфрақұрылым проблемасы. Сауда алаңдарының жетіспеушілігі.
Бүгінде Қазақстанда елеулі инфрақұрылымдық проблема «А» пішіміне жататын сауда алаңдарының тапшылығы болып табылады. Бұл проблема бірінші кезекте ірі қалаларға қатысты болады. Мәселен, Петропавл және Талдықорған сияқты қалаларда «А» санатты алаңдармен қамтамасыз ету тиісінше 272 және 223 шаршы метрді құраса, еліміздің аса ірі мегаполисі Алматыда бұл көрсеткіш 84 шаршы метрге тең, бұл тіптен республика бойынша қала халқын қамтамасыз етудің орташа деңгейінен 91 шаршы метрге төмен.
Бұл проблема алаңдардың қат болуы көрінісінде күрделене түседі, тіптен жалдау мен сатып алу құны жылжымайтын мүлік нарығындағы тұралау жағдайының өзінде айтарлықтай жоғары күйінде қалып отыр. Осылайша, алаңдардың тапшылығы мен жалдау бағасының жоғарылығы бөлшек бизнесті ұйымдастыруға кіретін шығындардың жоғарлауына және түптеп келгенде, бұл дүкендердегі тауарлар бағаларының жоғарлауына әкеледі.
Инженерлік-техникалық коммуникацияларды салу мен пайдалануға беру құнының жоғарылығы. Көбіне оған кететін шығыстар бөлшек сауда объектісін салуға кететін барлық шығындардың 50%-ына дейін жетеді. Мұның бәрі тағы да отандық бөлшек сауданың тиімділігі мен бәсекеге қабілеттігіне әсер етеді.
«Ауылдық жер - қала» байланысындағы логистикалық проблема. Ауылдық жерлердегі және ұсақ қалалардағы шағын бизнес деңгейіндегі, шаруа және фермерлік қожалықтар өндірістері дайын өнімді жолға қойылған және шығынсыз тасымалдау арнасының жоқтығы нәтижесінде ұсақ өңірлік өндіруші қала желісіне қол жеткізу алаңынан тыс қалуымен байланысты қиындыққа тап болып отыр. Ауылдық және қашықтағы өндірушінің елеулі проблемасы сауда желісіне кіру кезінде қажет болатын өз өнімін сапалы орамамен қамтамасыз етуге қабілетсіздігі болып табылады.
Ірі қалаларда көлік-логистикалық орталықтардың (КЛО) болмауы. КЛО өндіруші мен сауда желілерінің арасында ірі буын ретінде көріне отырып, бөлуші көтерме орталықтары (көтерме алаңдары) рөлін орындай алады.
Тұтастай алғанда, алаңдардың жетіспеушілігі мен тиісінше жалдау ставкаларының жоғарылығы, логистика мен сақтаудың шығындығының көптігі барлық сауда жүйесінің жалпы тиімсіз болмауы мен бәсекеге қабілетсіздігін болжайды. Қазіргі кезде инфрақұрылым (алаң, инженерия, логистика және қоймалау) мәселелері сауда саласының ең аз зерделенген бөлігі болып табылады, алайда дәл осы салада тұтастай алғанда барлық сауда жүйесінің тиімділігін жақсартудың елеулі резерві бар.
Қаржы мәселелері. Сауда бизнесінің барынша өзекті проблемаларына, мыналарды жатқызуға болады:
біріншіден, сауда кәсіпорындары мен желілерінің қарыз жүктемесі деңгейінің жоғарылығы. Мәселен, қарыздардың ЖІӨ-ге қатынасы ретінде бұл сала бойынша өндірістік әдіспен есептелген сауданың қарыз жүктемесі 128%-ды құрады.
екіншіден, бұл айналым қаражатының тапшылығы. Сауда бизнесіне дағдарыстың ықпалы банктік кредит беру көлемінің қысқаруымен де, тұтыну сұранысындағы өзгерістерге де байланысты күшті сезілді.
Білікті мамандардың жетіспеушілігі. Сауда секторының кадрлық проблемалары қаржылық емес және шикізаттық емес сектор үшін ортақ. Қысқаша оларды мынадай түрде белгілеуге болады:
- кәсіптік-техникалық, оның ішінде сауда мамандықтары бойынша білім беру жүйесі бұзылған;
- жоғары білім беру жүйесіндегі сауда мамандықтарының шағын үлесі, олардың жоғары оқу орындары үшін де, талапкерлер үшін де танымал еместігі;
- қысқа мерзімді білім беру жүйесі (тренингтер, семинарлар, мастер-кластар) тек Алматыда ғана жұмыс істейді;
- жеке тренингтік орталықтардың құны шағын бизнес үшін қол жетімсіз;
жеке рекрутингтік агенттік қызметтердің құны шағын және орта бизнес үшін қол жетімсіз, персоналды іздеудің басқа арналары (жұмысқа  орналастыру агенттігі, мамандандырылған газеттер мен сайттар) үлкен тиімділікпен және кәсібилікпен ерекшеленбейді;
- толыққанды НR қызметіне ірі сауда желілері ғана мүмкіндігі бар;
- сауда секторында топ-менеджменттің тапшылығы.
Оң шетелдік тәжірибеге шолу жасау.
Сауданы мемлекеттік реттеудің халықаралық тәжірибесінде бастапқы кезеңде шағын және орта кәсіпкерлерді ірі бөлшек сауда кәсіпорындарының ығыстыруын, бөлшек нарықты шетелдік бөлшек бизнес көшбасшыларының басып алуын, бөлшек сауда кәсіпорындарының барынша тиімді ірі пішімдерінің таралуы кезінде бөлшек саудадағы жұмыспен қамтудың төмендеуін болдырмауға бағытталған қатаң реттеу қолданылады. Бұл шаралар ірі пішімді сауда объектілерін ашуға рұқсат алуды қиындату, жұмыс уақытын белгілеуге дейін болған қатаң талаптармен ілесе жүрді.
Алайда, экономиканың даму шамасына қарай жаңа сауда мақсаттарын қалыптасады, мысалы, жоғарылатылған бағаларды төмендету, сапа стандарттарын арттыру, логистикалық инфрақұрылымды дамыту, бөлшек сауда тиімділігін арттыру. Осыған байланысты дамыған елдерде де (Франция, Нидерланды, Ұлыбритания, Жапония), дамушы елдерде де (Қытай, Сингапур, Үндістан) елдерінде де қолданылатын мемлекеттік реттеудің оңтайландырылған талаптары жүргізіледі. Бұл шаралар ірі сауда пішімдерін дамытуға ықпал етіп, саланың өнімділігінің, тиімділігі мен бәсекеге қабілетінің өсуіне әкеліп, ауқым тиімділігін іске асыруға, барынша жоғары тиімділікке қол жеткізуге мүмкіндік береді.
Көтерме және бөлшек сауда.
Халықаралық тәжірибеде көтерме және бөлшек сауданы реттеудің нақты моделі жоқ, өйткені бұл әрбір елдің қажеттілігіне байланысты болады. Мәселен, Франция, АҚШ және Польша ірі пішімді сауданы дамытумен белсенді айналысты, ал Жапония сияқты елдер керісінше ұсақ дүкендердің дамуын қолдай отырып, ірі пішімдерді дамыту үшін мүмкіндіктерді шектеуге ұмтылды. Алайда, тұтастай бірқатар әмбебап құралдар да бар, олардың көмегімен қандай да бір мақсаттарға қол жеткізуге болады.

1) развитие Таможенного союза;
2) вступление в ВТО;
3) использование территориальной
близости к России, КНР и Индии;
4) высокие ставки ввозных таможенных
пошлин при импорте готовой продукции,
а также низкие пошлины на сырье, что
вкупе с созданием общего рынка в рамках
Таможенного союза дает возможность развитию внутреннего производства.
- рост зависимости от импортных поставок
из стран СНГ, в особенности, стран
Таможенного союза, как по
продовольственным товарам, так и не
продовольственным товарам;
- высокая конкуренция по
непродовольственным товарам,
производимым в странах Юго-Восточной
Азии, в особенности Китая;
- высокая нестабильность, значительные
колебания конъюнктуры и цен на товары,
экспортируемые из республики.
Проблемы, связанные с государственным регулированием торговли. Среди ряда проблем, связанных с государственным регулированием выделяются наиболее комплексные, возникшие на протяжении многих лет, и на сегодняшний день, серьезно препятствующие развитию торгового сектора.
Во-первых, это вопрос «размытости» законодательства в сфере торговли, то есть присутствие вопросов регулирования торговли в различных нормативных правовых актах.
Во-вторых, это отсутствие в нормативных правовых актах современной терминологии, классификации современных торговых форматов (супермаркет, гипермаркет, дискаунтеры, магазины класса «А», «В», «С») и заведений общественного питания. Отсутствие утвержденной терминологии влечет соответственно, и низкое качество статистической информации, что затрудняет процесс совершенствования торгового законодательства.
Проблемы инфраструктуры. Нехватка торговых площадей. Серьезной инфраструктурной проблемой на сегодня в Казахстане является дефицит торговых площадей, относящихся к формату «А». Данная проблема касается, в первую очередь, крупных городов. Так, к примеру, если в таких городах, как Петропавловск и Талдыкорган, обеспеченность площадями категории «А» составляет, соответственно, 272 и 223 кв. м, то в крупнейшем мегаполисе страны Алматы этот показатель равен 84 кв. м, что даже ниже среднего уровня обеспеченности городского населения по республике в 91 кв. м.
Данная проблема усугубляется тем, что на фоне дефицита площадей, стоимость аренды и выкупа даже в условиях стагнации на рынке недвижимости все еще остается довольно высокой. Таким образом, дефицит площадей и высокие цены аренды неминуемо приводят к повышению издержек на организацию розничного бизнеса и, в конечном итоге, завышенным ценам на товары в этих магазинах.
Высокая стоимость возведения и эксплуатации инженерно-технических коммуникаций. Часто расходы на нее доходят до 50 % от всех расходов на строительство объекта розничной торговли. Все это опять же влияет на эффективность и конкурентоспособность отечественной розничной торговли.
Логистическая проблема в связке «Сельская местность - город». Производство в сельской местности и мелких городах на уровне малого бизнеса, крестьянских и фермерских хозяйств осложнено тем, что в результате отсутствия налаженного и незатратного канала транспортировки готовой продукции мелкий региональный производитель остается вне поля досягаемости городских сетей. Серьезной проблемой сельского и удаленного производителя также является неспособность обеспечить свою продукцию качественной упаковкой, что необходимо при входе в торговые сети.
Отсутствие в крупных городах транспортно-логистических центров (ТЛЦ). ТЛЦ могут выполнять роль распределительных оптовых центров (оптовых площадок), выступая крупным звеном между производителями и торговыми сетями.
В целом необходимо отметить, что дефицит площадей и соответственно высокие арендные ставки, высокие затраты логистики и хранения предопределяют общую неэффективность и неконкурентоспособность всей торговой системы. Вопросы инфраструктуры (площади, инженерия, логистика и складирование) в настоящий момент являются наименее изученной частью отрасли торговли, хотя, именно в этой сфере имеются значительные резервы улучшения эффективности всей торговой системы.
Финансовые вопросы. К наиболее актуальным финансовым проблемам торгового бизнеса можно отнести:
во-первых, это высокий уровень долговой нагрузки торговых предприятий и сетей. Так, долговая нагрузка торговли, рассчитанная как отношение долгов к ВВП методом производства по данной отрасли, составила 128 %.
во-вторых, это дефицит оборотных средств. Воздействие кризиса на торговый бизнес сильно ощущалось как в связи с сокращением объемов банковского кредитования, так и в связи с изменениями в потребительском спросе.
Нехватка квалифицированных специалистов. Кадровые проблемы торгового сектора типичны для большинства нефинансовых и несырьевых отраслей. Вкратце их можно обозначить следующим образом:
не в полной мере обеспечивается подготовка кадров по торговым специальностям в системе профессионально-технического образования;
небольшая доля торговых специальностей в системе высшего образования, их непопулярность, как для вузов, так и абитуриентов;
система краткосрочного образования (тренинги, семинары, мастер-классы) полноценно функционирует только в Алматы;
стоимость услуг частных тренинговых центров недоступна для малого бизнеса;
стоимость услуг частных рекрутинговых агентств недоступна для малого и среднего бизнеса, другие же каналы поиска персонала (агентства по трудоустройству, специализированные газеты и сайты) не отличаются большой эффективностью и профессионализмом;
полноценную HR-службу может позволить себе только крупные торговые сети;
дефицит топ-менеджмента в торговом секторе.
Обзор позитивного зарубежного опыта.
В международной практике государственного регулирования торговли на первоначальной стадии применялось жесткое регулирование, направленное на предотвращение вытеснения малых и средних предпринимателей крупными розничными предприятиями, захвата розничного рынка иностранными лидерами розничного бизнеса, снижения занятости в розничном секторе при распространении более эффективных крупных форматов розничных предприятий. Данные меры сопровождались суровыми требованиями, вплоть до усложнения получения разрешения на открытие крупноформатного торгового объекта, установления графика рабочего времени.
Однако по мере развития экономики формируются новые цели торговли, например, снижение завышенных цен, повышение стандартов качества, развитие логистической инфраструктуры, повышение эффективности розничной торговли. В этой связи, проводится упрощение требований государственного регулирования, как в развитых странах (Франция, Нидерланды, Великобритания, Япония), так и в развивающихся. Данные меры способствовали развитию крупных торговых форматов, что повлекло рост производительности, эффективности и конкурентоспособности отрасли, позволяет реализовать эффект масштаба, достичь максимальной производительности.
Оптовая и розничная торговля.
В международной практике отсутствуют конкретные модели регулирования оптовой и розничной торговли, поскольку это зависит от потребности каждой страны. Так, Франция, США и Польша активно занимались развитием крупноформатной торговли, в то время как такие страны, как Япония, напротив стремились ограничить возможности для развития крупных форматов, поддерживая развитие мелких магазинов. Однако имеется целый ряд универсальных инструментов, с помощью которых достигаются те или иные цели.

Үлкен пішімді дүкендерді дамытуды шектеу. Бұл шаралар алаңы белгілі бір шектік деңгейден асатын дүкендерді ашуға міндетті түрде келісім белгілеу жолымен іске асырылады. Орташа алғанда бұл деңгей 300-ден 3000 шаршы метр аралығында түрленіп отырады.
Көптеген Еуропа елдерінде жаңа сауда объектісін салуға немесе ашуға рұқсат ету үшін жобаның коммерциялық орындылығына сараптамадан өтіп, тиісті рұқсат алу керек. Бұл ретте жаңа объектінің жұмыспен қамтуға, бағалар мен жұмыс істеп тұрған шағын бизнеске әсері ескеріледі. Сауда объектілерін ашуға арналған мұндай рұқсаттар Австрияда (сауда алаңдарының шектік деңгейі - 800 шаршы метр), Бельгияда (400 шаршы метр), Венгрияда (3000 шаршы метр), Германияда (800 шаршы метр), Данияда (1000 шаршы метр), Испанияда (2500 шаршы метр), Италияда (1500 шаршы метр), Польшада (2000 шаршы метр), Португалияда (500 шаршы метр), Финляндияда (2000 шаршы метр) бар.
Мысалы, Францияда сауда және индустрияны дамыту туралы заңда (1996 жыл) жаңа сауда объектісін салуға және ашуға арналған рұқсат етудің рәсімдері нақты айқындалған. Бизнестің алуан түрлерін үйлесімді дамыту үшін мынадай қағидаттар белгіленген: дистрибуцияның жаңа нысандарының жоспарланбаған өсімінің алдын алу, жергілікті жоспарларға сәйкес және қоршаған ортаға залалын тигізбейтін теңгерімді қалалық даму.
Үлкен пішімді дүкендерді орналастыру бойынша шектеулер. Бұл мақсат жоспарлау жүйесінің көмегімен орындалады. Мәселен, Ұлыбританияда мемлекеттің негізгі тетігі жерді пайдалануды жоспарлау жүйесі болып табылады, ол қалалық орындардағы супермаркеттердің орналасуын реттейді. Ұлыбританияда бөлшек сауданы реттейтін арнайы заңнама жоқ, алайда мемлекеттің қала орталығына таяу супермаркеттер салуға рұқсаттар беруді шектеу арқылы қызметті жанама реттеудің құралдары бар.
Жапонияда бөлшек сауданың үлкен сауда орталықтарының орналасу орындары туралы заң бар. Оған сәйкес дүкенді ашу кезінде оның қоршаған жағдайға әсері — сауда орталықтары орналасқан жерлерде жол кептелісінің болуы мүмкіндігі т.б. зерделенеді. Олар жүзеге асыратын қызметтің жергілікті қоғамға үйлесімділігі қажеттілігі зерделенеді.
Биржалық сауда.
Биржалық сауданы дамыту саласында басқа елдердің тауар биржалары қызметінің ілгерінді тәжірибе бар. Ресей Федерациясында тауар биржаларын құру және олардың қызметі «Тауар биржалары және биржалық сауда туралы» РФ Заңымен, сондай-ақ биржалардың құрылтай құжаттарымен, биржалық сауданың ережелерімен және биржалардың заңнамаға сәйкес қабылданған басқа да ішкі құжаттарымен реттеледі. Атап айтқанда, әрбір биржа биржалық тауарлардың тізбесін дербес белгілеуге құқылы, бірақ бұл ретте биржалық сауда практикасының биржалық саудаға қоятын талаптары ескеріледі. Ресейдің негізгі  биржалық тауарлары: астық («Мәскеу Банкаралық Валюталық биржасы»), бензин мен қант, (РСЖ), сондай-ақ цемент, көмір мен тыңайтқыш (МҚБ) болып табылады.
Беларусь Республикасында «Тауар биржалары туралы» Заңға сәйкес тауар биржасы акционерлік қоғам нысанында құрылады. Биржаларды реттеу  және бақылау жөніндегі уәкілетті орган - Беларусь Республикасының Сауда министрлігі болып табылады. Беларусь Республикасының Министрлер кеңесі заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлер биржалық сауда-саттықта, оның ішінде сыртқы сауда-саттықта жасауға міндетті тауарлар тізбесі мен мәмілелерді және мұндай мәмілелерді жасау шарттарын бекітеді. Тізбеге негізгі стратегиялық тауарлардың 86 позициясы қосылған: тас көмір, брикеттер, шөкемтастар мен тас көмірден алынған қатты отынның ұқсас; тазартылған мыс және өңделмеген мыс қорытпасы.
Әлемде ең дамыған, көп ғасырлық жинақталған тәжірибесі мен әлемдік қаржы нарығында жетекші рөл атқаратын ағылшын тауар және қор биржаларының жүйесі болып табылады; олардың ішінде тауарлардың нақты түрлеріне мамандандырылған Лондон металдар биржасы мен Лондон тауар биржасы ірі әлемдік биржалар болып табылады.
Электрондық сауданы реттеу
2000 жылғы маусымда Еуропа одағында «Ақпараттық қоғам қызметтерінің, және атап ішкі нарықтағы электронды сауданың кейбір құқықтық аспектілері туралы директива» (Электрондық сауда туралы директива) қабылданды. Қабылданған акті Еуропа одағы ішкі нарығының, мекеме еркіндігі мен қызметтер ұсыну еркіндігі сияқты жалпы қағидаттарына, сондай-ақ ұлттық заңнаманы үйлестіру туралы ережелерге негізделеді. Бұған байланысты аумағында қызмет көрсетілетін мемлекетті айқындау мәселесінің маңызы зор. Мұндай қызмет коммерциялық кәсіпорынды шектеусіз мерзімге құруды көздеуі тиіс. Бұл ережеге сәйкес оның сайты деректерінің нақты орналасқан орны емес, ал оның нақты экономикалық белсенділігі, яғни қызметті ұсыну қамтамасыз етілетін орын қызметтерді жеткізушінің орналасқан орны болып табылады.
ЕО ішкі нарығының қағидаттарын іске асыру ақпараттық қоғам қызметтерін көрсету үшін биліктен алдын ала рұқсат алу қажетсіздігі туралы көріністен де байқалады. Бұл ретте жеткізуші фирмалық атауын, шынайы орналасқан жері, электрондық почта мекенжайын қамтитын өзі туралы ақпаратқа тұрақты қол жетімділікті қамтамасыз етуге міндетті.
Қоғамдық тамақтандыру қызметі.

Ограничение развития магазинов большого формата. Данные меры реализуются путем установления обязательного согласования на открытие магазинов, чья торговая площадь превышает определенный пороговый уровень. В среднем данный уровень варьируется от 300 до 3000 кв. м.
Во многих европейских странах для получения разрешения на строительство или открытие нового торгового объекта, необходимо пройти экспертизу на коммерческую целесообразность проекта и получить соответствующее разрешение. При этом, учитывается влияние новых объектов на занятость, цены и действующий малый бизнес. Такие разрешения требуются для открытия торговых объектов в Австрии (пороговый уровень торговых площадей - 800 кв. м), Бельгии (400 кв. м), Венгрии (3000 кв. м), Германии (800 кв. м), Дании (1000 кв. м), Испании (2500 кв. м), Италии (1500 кв. м), Польше (2000 кв. м), Португалии (500 кв. м), Финляндии (2000 кв. м).
Например, во Франции в законе о развитии торговли и индустрии (1996 год) четко определены процедуры получения разрешения на строительство и открытие новых торговых объектов. Для гармоничного развития различных форм бизнеса установлены следующие принципы: предупреждение незапланированного роста новых форм дистрибуции; сбалансированное городское развитие, в соответствии с местными планами, и не причиняющее вреда окружающей среде.
Ограничение по размещению магазинов большого формата. Данная цель выполняется при помощи системы планирования. Так, в Великобритании главным рычагом государства является система планирования использования земли, которая регулирует размещение супермаркетов в городской местности. Следует отметить, что в Великобритании отсутствует специальное законодательство, регулирующее розничную торговлю, но государство обладает инструментами косвенного регулирования деятельности супермаркетов путем ограничения выдачи разрешений на строительство супермаркетов вдали от городских центров.
В Японии действует закон о месторасположении больших торговых центров розничной торговли. В соответствии с ним при открытии магазина изучается оказываемое влияние на окружающую обстановку - возможность образования дорожных пробок в месте расположения торговых центров. Изучается необходимость гармонизации осуществляемой ими деятельности и местного общества.
Биржевая торговля.
В сфере развития биржевой торговли имеется позитивный опыт деятельности товарных бирж других стран. В России вопросы создания и деятельности товарных бирж и биржевой торговли регулируются законом Российской Федерации «О товарных биржах и биржевой торговле», а также учредительными документами биржи, Правилами биржевой торговли и другими внутренними документами биржи. В частности, каждая биржа вправе самостоятельно устанавливать перечень биржевых товаров, но при этом учитываются требования, которые предъявляются к биржевым товарам практикой биржевой торговли. Основными российскими биржевыми товарами выступают: зерно («Московская межбанковская валютная биржа»), бензин и сахар (РТС), а также цемент, уголь и удобрения (МФБ).
В Беларуси, согласно закону «О товарных биржах», товарная биржа создается в форме акционерного общества. Уполномоченным органом по регулированию и контролю бирж является Министерство торговли Республики Беларусь. Совет министров Республики Беларусь утверждает перечень товаров, сделки с которыми юридические лица и индивидуальные предприниматели обязаны заключать на биржевых торгах, в том числе внешнеторговые, и условия заключения таких сделок. В Перечень включены 86 позиций по основным стратегическим товарам: уголь каменный, брикеты, окатыши и аналогичные виды твердого топлива, полученные из каменного угля; медь рафинированная и сплавы медные необработанные.
Одной из самых развитых в мире в силу многовекового накопленного опыта и ведущей роли на мировом финансовом рынке является английская система товарных и фондовых бирж, наиболее известными из них являются: Лондонская биржа металлов и Лондонская товарная биржа, которые специализируются на конкретных видах товарах.
Регулирование электронной торговли.
Европейским союзом в июне 2000 года принята «Директива о некоторых правовых аспектах услуг информационного общества и, в частности, электронной торговли на внутреннем рынке» (Директива об электронной торговле). Данный акт основывается на общих принципах внутреннего рынка Европейского союза, таких как свобода учреждения и свобода предоставления услуг, а также положениях о гармонизации национального законодательства. Важнейшим в этой связи является вопрос определения государства, с территории которого оказывается услуга. Такая деятельность должна предусматривать создание коммерческого предприятия на неограниченный срок. В соответствии с данным правилом, местом нахождения поставщика услуги будет являться не место физического нахождения данных его сайта, а центр его реальной экономической активности, т.е. место, из которого обеспечивается предоставление услуг.
Реализация принципов внутреннего рынка ЕС находит свое выражение также в том, что для оказания услуг информационного общества не требуется получения предварительного разрешения властей. При этом, поставщик услуг обязан обеспечивать постоянный доступ к информации о себе, включая фирменное наименование, действительное место нахождения, адрес электронной почты.
Услуги общественного питания.

Бұл саланы реттеу мемлекеттің секторды дамытуға мүдделілігіне байланысты болады. Мәселен, Мальтада қоғамдық тамақтандыру қызметтері саласына айрықша назар аударылады, осыған байланысты «Қоғамдық тамақтандыру объектілерін құру тәртібі туралы нұсқаулықты бекіту туралы» тиісті қаулы (2005 жыл) жұмыс істейді. Бұл елде барлық қоғамдық тамақтандыру объектілерін міндетті түрде лицензиялау жүргізіледі, оны жергілікті билік жүзеге асырады. Осыған байланысты осы нормативтік құқықтық актімен тамақтандыру объектілері 3 класқа бөлінеді: «Бірінші класс», «Екінші класс» және «Үшінші класс», оның ішінде:
- мейрамханалар да үш класқа бөлінеді;
- снэк-барлар мен қарапайым барлар «Бірінші» және «Екінші кластарға» жіктелген;
- күнгі клубтар мен дискотекалар «Стандарт» ретінде жіктелуі тиіс. АҚШ-та Michelin Red Guide Trip Organization халықаралық жүйесі жұмыс істейді. Ол ерекше мейрамханалар үшін жұлдыз береді (ең көбі үш жұлдыз):
* - «өз санатындағы өте жақсы мейрамхана»;
** - «онда қайта баруға лайық»;
*** - «арнайы саяхат жасауға лайық» (Michelin жүйесі).
Отелдер мен отелдер жанындағы мейрамханаларда да осындай жүйе пайдаланады, ең көбі 7 жұлдыз. Бұл жүйеге сәйкес қоғамдық тамақтандырудың барлық қалған объектілері санаттар бойынша бөлуге жатпайды.
Бұл секторды мемлекеттік реттеу мен нормативтік бақылаудың негізгі құралы лицензиялау болып табылады, ол алкоголь сусындары мен темекі өнімдерін сатуды жүзеге асыратып сауда объектілеріне қолданылады. Алайда әлемдік стандарттарға сәйкес болуын рейтингтік бағалау мен бақылауды Michelin Red Guide Trip Organization ұйымы реттейді. Оның үстіне сәйкестікке әділ тексеру жүргізу мақсатында инспекцияны бұл ұйымның сарапшысы (біліктілік жүйесі өлшемдерін толтыру үшін), сондай-ақ жекелеген өңірдің қауіпсіздік мэриясы комиссиясы құпия өткізеді.
Мұндай жүйе Ұлыбритания мен Францияда да бар.
4. Бағдарламаның мақсаты, міндеттері, нысаналы индикаторлары және іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері
Бағдарламаның мақсаты Қазақстан Республикасының сауда саласын тұрақты дамыту үшін жүйелік және институттық негіз жасау мен оның бәсекеге қабілеттігін арттыру болып табылады.
Ішкі сауда бөліміне нысаналы индикаторлар:
бөлшек тауар айналымының жыл сайынғы өсу қарқынын алдыңғы жылғы (ағымдағы бағада) %-ға шаққанда 2014 жылдан бастап кемінде 106%, оның үстіне 2010 жылы - 100%-ға, 2011 жылы - 102%-ға, 2012 жылы - 103%-ға, 2013 - 104%-ға қол жеткізу;
сауданың физикалық көлемі индексінің жыл сайынғы өсу қарқынын алдыңғы жылғы %-ға шаққанда 2010 жылы 108%-ға, 2011 жылы - 104%-ға, 2012 жылы - 104,1%-ға, 2013 жылы - 104,5 %-ға, 2014 - 105,3%-ға қол жеткізу;

Регулирование данной сферы зависит от заинтересованности государства в развитии сектора. Так, на Мальте, которая специализируется на туризме, сфере услуг общественного питания уделяется особое внимание, в связи с чем, действует соответствующее постановление «Об утверждении инструкций о порядке создания объектов общественного питания» (2005 год). В данной стране действует обязательное лицензирование всех объектов общественного питания, которое осуществляется местными властями. В связи с данным нормативным правовым актом основная система объектов питания делится на 3 класса: «Первый класс», «Второй класс» и «Третий класс», в том числе:
рестораны подразделяются на все три класса;
снэк-бары и просто бары классифицированы на «Первый класс» и «Второй класс»;
ночные клубы и дискотеки должны быть классифицированы, как «Стандарт».
В США действует международная система Michelin Red Guide Trip Organization. Она резервирует звезды для исключительных ресторанов (максимум три звезды):
* - «очень хороший ресторан в своей категории»;
** - «достойный того, чтобы вернуться туда снова»;
*** - «достойный специального путешествия» (система Michelin).
Аналогичная система используется для оценки отелей и ресторанов при отелях, максимум 7 звезд. Согласно данной системе все остальные объекты общественного питания не подлежат разделению по категориям.
Основным инструментом государственного регулирования и нормативного контроля данного сектора является лицензирование, которое применяется к торговым объектам, осуществляющих реализацию алкогольных напитков и табачных изделий. Однако рейтинговая оценка и контроль на соответствие мировом стандартам регулируется организацией Michelin Red Guide Trip Organization. Более того, с целью проведения объективной проверки на соответствие инспекция проводится тайно экспертом данной организации (для заполнения критериев системы классификации), а также комиссией безопасности мэрии отдельного региона.
Подобные системы действуют в Великобритании и Франции.
4. Цель, задачи, целевые индикаторы и показатели
результатов реализации Программы
Целью Программы является создание системной и институциональной основы для устойчивого развития торговой отрасли Республики Казахстан и повышения ее конкурентоспособности.
Целевые индикаторы к разделу внутренней торговли:
достижение ежегодных темпов роста розничного товарооборота (в текущих ценах) в % к предыдущему году начиная с 2014 года не менее 106 %, причем в 2010 году - 100 %, в 2011 году - 102 %, в 2012 году - 103 %, в 2013 году - 104 %;
достижение ежегодного роста индекса физического объема розничной торговли в 2010 году - 108 %, в 2011 году - 104 %, в 2012 году - 104,1 %, в 2013 году - 104,4 %, в 2014 году - 105,3 % в % к предыдущему году;

2014 жылға қарай бөлшек сауда алаңының жалпы көлеміндегі сауда кәсіпорындары алаңының үлесін 30 %-ға ұлғайту;
2014 жылға қарай 1000 адамға сауда алаңдарымен қамтамасыз етушілік үлесін 30 %-ға ұлғайту;
бөлшек тауар айналымының жалпы көлемінің қазіргі заманғы сауда пішімдерінің үлесін 50% дейін жеткізу;
сауда алаңының 1 шаршы метрге сату көлемдерін 40%-ға ұлғайту;
бөлшек нарықтың шоғырланушылық деңгейін 7 %-ға дейін ұлғайту;

увеличение доли площадей торговых предприятий в общем объеме розничных торговых площадей (включая рынки) на 30 % к 2014 г.;
увеличение доли обеспеченности торговыми площадями на 1000 человек на 30 % к 2014 году;
доведение доли современных торговых форматов в общем объеме розничного товарооборота до 50 %;
увеличение на 40 % объемов продаж (в ценах базового года) на 1 квадратный метр торговой площади;
увеличение степени консолидированности розничного рынка до 7 %;

баға құрылымының ашықтығын ұлғайту мақсатында биржа арқылы сауда операциялары көлемі үлесін жалпы тауар айналымы көлемінде 2010 жылы - 0,8%-ға, 2011 жылы - 0,9%-ға, 2012 жылы - 1,0%-ға, 2013 жылы - 1,1 %-ға және 2014 - 1,2%-ға көтеру;
Негізгі міндет:
ішкі сауданың тиімділігін арттыру, сауда инфрақұрылымын жетілдіру арқылы сауда саласындағы еңбек өнімділігін ұлғайту, атап айтқанда:
ішкі сауданы мемлекеттік қолдау жүйесін қалыптастыру;
биржалық және электрондық сауданы жедел дамыту үшін қолайлы жағдайлар жасау;
сауда қызметі мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық базаны сауда саласындағы мемлекеттік саясаттың мақсаттарына сәйкес келтіру;
көтерме сауда жүйесін халықаралық транзит желісімен ықпалдастыру;
ішкі сауда қатысушыларына сервистік қолдау (ақпараттық, талдамалық, және басқа) ұйымдастыру;
Көрсеткіштер:
Көрсеткіш
2010 жылдың басында
Жоспар
Дереккөзі
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
Алдыңғы жылға қарағанда бөлшек сауда тауар айналымының %-бен өсу қарқыны

увеличение доли объема торговых операций через биржи в общем объеме товарооборота в целях повышения прозрачного ценообразования до 0,8 % в 2010 году, 0,9 % в 2011 году, в 2012 году - 1,0 %, в 2013 году - 1,1 % и в 2014 году - 1,2 % от общего объема товарооборота.
Основная задача:
Повысить эффективность внутренней торговли, увеличить производительность труда в торговой сфере через совершенствование инфраструктуры торговли, в частности:
сформировать систему государственной поддержки внутренней торговли;
создать благоприятные условия для ускоренного развития биржевой и электронной торговли;
привести нормативную правовую базу по вопросам торговой деятельности в соответствие с целями государственной политики в сфере торговли;
интегрировать систему оптовой торговли в международную транзитную сеть;
организовать сервисную поддержку участников внутренней торговли (информационную, аналитическую и иную).
Показатели:
Показатель
На
начало
2010
года
План
Источник
информации
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
Темп роста розничного
товарооборота в % к
предыдущему году

5. Бағдарламаны іске асыру кезеңдері
Ескерту. 5-бөлімге өзгеріс енгізілді -ҚР Үкіметінің 2012.01.18 N 100 Қаулысымен.
Бағдарлама мына бағыттар бойынша 2010-2014 жылдары кезең кезеңмен орындалатын болады:
сауда инфрақұрылымын дамыту үшін қолайлы жағдайлар жасау;
биржалық және электрондық сауданың тартымдылығын арттыру;
сауда қызметі субъектілерімен жүйелі жұмыс құру;
отандық өндірісті дамыту үшін қолайлы жағдайлар жасау;
көп жақты және екі жақты ынтымақтастықты дамыту;
ақпараттық тұғырнама қалыптастыру.
Сауда инфрақұрылымын дамыту үшін қолайлы жағдайлар жасау
Сауда инфрақұрылымын дамытуды мемлекеттік ынталандыру.
Сауда инфрақұрылымын дамыту саласындағы мемлекеттік саясат сауда мен логистикалық ұйымдар құру және дамыту үшін алаңның, жердің, сауда жабдығын сатып алу мүмкіндігінің қол жетімділігін ұлғайтуға бағдарлануы тиіс.
Осыған байланысты 2011 - 2012 жылдарда:
1) ішкі сауданы бөлшек сауда компанияларының инвестицияларға қол жетімділігін жеңілдету үшін инвестициялық қызметтердің басым бағыттарының тізіміне енгізу;
2) кредиттер бойынша пайыздық ставкаларды субсидиялау мәселесін төмендегілер бойынша «Бизнестің жол картасы - 2020» бағдарламасына қосуды пысықтау:
жоғары технологиялық жылыжай кешендерін және ауыл шаруашылығы өнімдері қоймаларын салу және қайта жаңарту;
ауыл шаруашылығы өнімін сақтауға арналған жаңа базалар салу және жұмыс істеп тұрғандарын қайта жаңалау, тауарларды қоймалау технологияларын жетілдіру (қоймалардың қазіргі заманғы жобаларын, жабдықтардың жаңа түрлерін әзірлеу, қоймаларды механикаландыру және автоматтандыру)
3) мемлекеттік-жеке әріптестікті дамыту, оның шеңберінде мемлекет жер беріп, учаскеге барлық қажетті коммуникацияны әкеледі, ал жеке компания тауар өндірушілердің өнімін өткізу үдерісін қамтамасыз ететін қойма аймағы мен логистика инфрақұрылымын дамыту мақсатында сауда немесе логистикалық объект салуы қажет.
шағын сауда ішімдерін біріктіруді және ауылдық жерлер мен қала өндірушілерінің және тұтынушылардың арасындағы кооперацияны ынталандыру.
Сауда кәсіпорындарының ірі пішімді талаптарын қанағаттандыратын  және транзакциялық шығындардың қысқаруына ықпал ететін жеткізудің қазіргі заманғы жүйесі екі тәсілмен құрылуы мүмкін (бірақ, онымен шектелмейді):
сауда кәсіпорны өндірушілермен тікелей жұмыс жасайды, бұл бірнеше өңірде жұмыс жасайтын ірі сауда желілеріне тән;
сауда кәсіпорыны тауарларды белгілі бір өнімге маманданған және бөлшек саудаға жеткізетін тәуелсіз көтерме құрылымдар арқылы сатып алады.
Осылайша дистрибьюторлық орталықтар мен көтерме құрылымдарды дамыту және шағын өндірушілерді біріктіру үшін жағдайлар жасаған орынды.
Бұл шаралар бірінші кезекте ауыл шаруашылығы өндірушілерінің бәсекеге қабілеттігін арттыруға бағытталуы тиіс. Бұл жағдайда бәсекеге қабілеттілік өлшеніп, оралған немесе оралмаған күйде жас жемістер мен көкеністердің ірі партияларын үздіксіз және тиімді жеткізуден көрінеді.
Осыған байланысты саудадағы, оның ішінде ауыл шаруашылығындағы шағын және орта кәсіпкерлікті дамытуды қолдау үшін:

5. Этапы реализации Программы
Сноска. Раздел 5 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 18.01.2012 № 100 .
Программа будет выполняться поэтапно в 2010 - 2014 годах по следующим направлениям:
создание благоприятных условий для развития торговой инфраструктуры;
повышение привлекательности биржевой и электронной торговли;
построение системной работы с субъектами торговой деятельности;
создание благоприятных условий для развития отечественного производства;
развитие многостороннего и двустороннего сотрудничества;
формирование информационной платформы.
Создание благоприятных условий для развития торговой инфраструктуры.
Государственное стимулирование развития торговой инфраструктуры.
Государственную политику в области развития торговой инфраструктуры необходимо ориентировать на увеличение доступности площадей, земли, возможности приобретения торгового оборудования для создания и развития торговых и логистических организаций.
В этой связи, в 2011 - 2012 годах необходимо:
1) включение внутренней торговли в список приоритетных направлений инвестиционной деятельности для облегчения доступа розничных торговых компаний к инвестициям;
2) проработать включение вопроса субсидирования процентных ставок по кредитам в программу «Дорожная карта бизнеса - 2020» на:
строительство и реконструкцию высокотехнологичных тепличных комплексов и хранилищ сельскохозяйственной продукции;
строительство новых и реконструкцию действующих баз для хранения сельскохозяйственной продукции, совершенствование технологий складирования товаров (разработка современных проектов складов, новых видов оборудования, механизация и автоматизация складов).
3) развитие государственно-частного партнерства, в рамках которого, государство выделяет землю и подводит к участку все необходимые инженерные коммуникации, а частная компания строит торговый, логистический объекты или объект придорожного сервиса с целью развития зон складской и логистической инфраструктуры, обеспечивающих процесс сбыта продукции товаропроизводителей.
Стимулирование объединения малых торговых форматов и кооперации между производителями и потребителями сельской местности и города.
Современная система поставок, удовлетворяющая требованиям крупноформатных торговых предприятий и способствующая сокращению транзакционных издержек, может быть построена двумя способами (но не ограничиваться ими):
торговое предприятие работает напрямую с производителями, что характерно для крупных торговых сетей, функционирующих в нескольких регионах;
торговое предприятие закупает товары через независимые оптовые структуры, которые специализируются на определенной продукции и на поставках в розницу.
Таким образом, целесообразно создание условий для развития дистрибьюторских центров и оптовых структур, объединения небольших производителей.
Данные меры должны, в первую очередь, быть направлены на повышение конкурентоспособности сельхозпроизводителей, что позволит, например, беспрерывно и эффективно поставлять крупные партии свежих фруктов и овощей, в расфасованном или же не расфасованном виде.
В этой связи, для поддержки развития малого и среднего предпринимательства в торговле, в том числе, в сельской местности, необходимо:

1) «Даму» КҚҚ құралдары арқылы кәсіпкерлерге маркетингтік зерттеулер бойынша шығындар бөлігін өтеуге арналған субсидиялар ұсыну арқылы қаржылық қолдау көрсету;
2) «Даму» КҚҚ құралдары арқылы шағын сауда пішімдерін («үйдегі дүкен») бірыңғай брендпен және бірыңғай ассортиментпен әрі баға саясатымен біріктіру үшін, оның ішінде олардың сауда жабдығын сатып алуға кредиттер бойынша пайыздық ставканы субсидиялау, сондай-ақ жеңілдікті жағдайларда негізгі құралдарды сатып алуға лизинг ұсыну бөлігінде қаржылық қолдау көрсету;
3) тиісті нормативтік құқықтық акті әзірлеу және кооперация кезінде консультациялық көмек көрсету жолымен өткізу және сатып алу кооперативтерін құру арқылы шағын және орта кәсіпкерлік кооперациясын қолдау қажет.
Өндірушілердің өткізу кооперативтері бірнеше өндірушілердің ұсыныстарын жинақтауға және қолайлы шығын үлесімен дистрибуцияның бірыңғай жүйесін құруға мүмкіндік береді, ол кооператив мүшелеріне: жаңа өңірлер мен сату арналарына (оның ішінде жеткізу көлемдері мен мерзімдері, сапасы, таңбалануы т.б. бойынша сауда желілерінің талаптарына сәйкес келу) шығуға; сауда компанияларынан барынша тартымды жағдайлар алуға; қатерлерді төмендету және осыған орай бұл кәсіпорындар үшін қаржы ресурстарының құнын төмендетуге мүмкіндік жасайды. Сатып алу кооперативтері бірнеше шағын және орта бөлшек сауда компанияларының сұранысын біріктіре алады, бұл: шығын үлесін азайтатын дистрибуцияның тиімді жүйесін құруға, оның ішінде қоймалар т.б. салуға; ауқым әсері есебінен жеткізушілерден жақсы жағдайлар алуға; жеткізу тізбегіндегі делдал буынын алып тастауға және өндірушілерге тікелей шығуға; бір шағын немесе орта кәсіпорындар үшін тым қымбат қазіргі заманғы ІТ жүйесін енгізуге; желілік ойыншылардың брендтерімен бәсекелесе алатын бірыңғай бренд құруға және ілгерілетуге; қатерлерді төмендетуге және осының салдарынан қаржы ресурстарының құнын төмендетуге мүмкіндік береді. Биржалық және электрондық сауданың тартымдылығын арттыру
Биржалық сауданы дамыту:
1) «Тауар биржалары туралы» Қазақстан Республикасының Заңына өндірістің жылдық көлемінен тауар биржалары арқылы өткізуге жататын тауарлардың міндетті үлесінің көлемін айқындау бөлігінде өзгерістер енгізу;
2) Биржалық тауарлар тізбесін әзірлеу және бекіту;
3) тауар биржалары арқылы сауданы жүргізу кезінде салық жеңілдіктерді беру мәселесін пысықтау;
4) биржалық сауда арқылы мемлекеттік сатып алуды дамыту бойынша ұсынымдар әзірлеу.
Электрондық сауданы дамыту.
Электрондық сауданы дамыту және телекоммуникация мен электрондық төлемдер саласын дамытуға жағдай жасау үшін 2011 - 2012 жылдарда мыналарды:

1) оказание финансовой поддержки посредством предоставления предпринимателям через инструменты ФРП «Даму» субсидий на возмещение части затрат по маркетинговым исследования;
2) оказание финансовой поддержки через инструменты ФРП «Даму» в части субсидирования процентных ставок по кредитам для объединения малых торговых форматов («магазины у дома») под единым брендом и единой ассортиментной и ценовой политикой, в том числе, на покупку ими торгового оборудования, а также предоставления лизинга на приобретение основных средств на льготных условиях;
3) поддержать кооперацию малого и среднего предпринимательства через стимулирование создания сбытовых и закупочных кооперативов путем оказания консультационной помощи при кооперации.
Сбытовые кооперативы производителей позволяют аккумулировать предложения нескольких производителей, и с приемлемыми удельными издержками создать единую систему дистрибуции, которая позволит членам кооператива: выйти в новые регионы и каналы продаж (в т.ч. соответствовать требованиям торговых сетей по объемам и срокам поставок, качеству, маркировке); получать более привлекательные условия у торговых компаний; снизить риски, снизить стоимость финансовых ресурсов для данных предприятий. Закупочные кооперативы могут объединить спрос нескольких малых и средних розничных компаний, что позволит: создать эффективную систему дистрибуции, позволяющую снизить удельные издержки, в т.ч. построить склады; получить лучшие условия у поставщиков за счет эффекта масштаба; убрать посреднические звенья в цепочке поставок и выйти напрямую на производителей; внедрить современные IT-системы; создать и продвигать единый бренд, который сможет конкурировать с брендами сетевых игроков; снизить риски, снизить стоимость финансовых ресурсов.
Повышение привлекательности биржевой и электронной торговли.
Развитие биржевой торговли:
1) внести изменения в закон Республики Казахстан «О товарных биржах» в части определения объема обязательной доли товаров от годового объема производства, которые подлежат реализации через товарные биржи;
2) разработать и утвердить Перечень биржевых товаров;
3) выработать рекомендации по развитию государственных закупок через биржевую торговлю.
Развитие электронной торговли.
В целях создания условий для развития электронной торговли и развития сферы телекоммуникаций и электронных платежей в 2011 - 2012 годах требуется:

1) бөлшек сауда кәсіпорындары үшін аудару арқылы есептесу бойынша банктік операциялар шығындарын төмендету мәселесін пысықтау;
2) барлық екінші деңгейдегі банктерді бірыңғай процессингтік орталыққа (Webmoney, Paypal ұқсас) біріктіретін Интернет-дүкендерге кіріктіру үшін ыңғайлы модульдері бар Интернет желісінде аудару арқылы электрондық төлеу жүйесін құру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
3) бірыңғай республикалық электрондық сауда алаңын құру бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Сауда қызметінің субъектілерімен жүйелік жұмысты құру
Заңнаманы жетілдіру
Ұлттық заңнаманы жандандыру, оны сауда саласындағы қазіргі заманғы талаптармен сәйкес келтіру мақсатында 2010-2013 жылдарда мыналарды:
1) сауда қызметін реттейтін барлық деңгейдегі нормативтік құқықтық актілеріне түгендеу жүргізу, бұл заңнамадағы бар олқылықтарды, қайшылықтарды және ескірген нормаларды анықтауға мүмкіндік береді;
2) қазіргі заманғы сауданың барлық пішімдерін (гипермаркеттер, супермаркеттер, дискаунттер) нақты жіктеуді белгілеу және әрбір пішімдердің негізгі сипаттамасын айқындау қажет. Бұл жіктеу қазіргі халықаралық жіктеулер негізінде әзірленетін болады;
Сауда кәсіпорындарын орналастыруды жоспарлау жүйесін енгізу.
Қалалық даму ерекшеліктерін ескеретін және түрлі пішімдер мен сауда объектілері өлшемдерінің арасындағы қажетті теңгерімді сақтап, жергілікті сұранысты қанағаттандыратын, халықты сауда объектілерімен ұтымды қамтамасыз ету мақсатында Ресей мен Еуропа елдері (Ұлыбритания, Франция) үлгісі бойынша бөлшек сауда кәсіпорындарын дамытуды (орналастыруды) жоспарлау жүйесі енгізілетін болады.
Осыған байланысты, 2011 жылы мыналар:
1) сауда алаңдарымен тұрғындардың қамтамасыз етілуі (шаршы метр немесе 1000 адамға бірлік) және сауда желілерінің қашықтықтан қол жетімділігі бойынша нормативтерді әзірлеу және бекіту қажет. Жоспарлау шағын және орта кәсіпкерліктің мүддесі мен дүкендер мен базарлардың әртүрлі пішіні арасындағы теңгерімнің сақталуын есепке ала отырып, қала құрылысы заңнамасының, аумақтарды дамыту жоспарлары негізінде жүзеге асырылуы тиіс.
2) бөлшек сауда кәсіпорындарын орналастыру бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеу және бекіту қажет. Республикалық әдістемелік нұсқаулардың негізінде жергілікті атқарушы органдар шағын және орта кәсіпкерліктің мүддесін ескере отырып, бөлшек сауда кәсіпорындарын орналастыру және олардың жұмыс істеуі бойынша жергілікті жоспарлар/талаптар әзірлейтін болады. Кейіннен, құрылысты ынталандыру және сауданың жетіспейтін пішімдерін дамыту жөніндегі іс-шаралар жүргізілетін болады. Жергілікті атқарушы органдар жер учаскелерін жеңілдікпен бөлу, отандық инвесторларды тарту, әртүрлі инвестициялардағы құжаттаманы келісуден инвесторлардан босату үшін жоба алды құжаттамасын әзірлеу, рұқсат беру рәсімдерін оңайлату және шығыс-рұқсат беру құжаттамасын (ресей тәжірибесінің үлгісі) әзірлеудің шекті мерзімін белгілеу жолымен жаңа сауда объектілерін ашуға ықпал ете алады. Сондай-ақ құрылысқа рұқсат беру құжаттарын алу үдерісін оңайлату үшін «бір терезе» қағидатын енгізу мүмкіндігі қарастырылатын болады.

1) проработать вопрос по снижению транзакционных издержек за банковские операции по безналичному расчету для предприятий розничной торговли;
2) выработать предложения по созданию безналичной электронной системы оплаты в сети Интернет с удобными модулями для интеграции в Интернет-магазинах, объединяющей все банки второго уровня в единый процессинговый центр (по аналогии Webmoney, Paypal);
3) выработать предложения по созданию единой республиканской электронной торговой площадки.
Построение системной работы с субъектами торговой деятельности.
Совершенствование законодательства.
В целях актуализации национального законодательства, приведение его в соответствие с современными требованиями в сфере торговли, с 2010 по 2013 годы необходимо:
1) провести инвентаризацию нормативных правовых актов всех уровней, устанавливающие регулирование торговой деятельности, что позволит выявить существующие в законодательстве пробелы, противоречия и устаревшие нормы;
2) установить четкую классификацию всех видов современных торговых форматов (гипермаркеты, супермаркеты, дискаунтеры) и определить основные характеристики каждого формата. Данная классификация будет разработана на основе существующих международных классификаций.
Внедрение системы планирования размещения торговых объектов.
В целях рационального обеспечения населения торговыми объектами, удовлетворяющего местный спрос, учитывающего особенности городского развития и сохраняющего необходимый баланс между различными форматами и размерами торговых объектов будет внедрена система планирования развития (размещения) предприятий розничной торговли, по примеру России и Европейских стран (Великобритания, Франция).
В этой связи, в 2011 году необходимо:
1) разработать и утвердить норматив по обеспеченности жителей торговыми площадями (квадратными метрами или единиц на 1000 человек) и дистанционной доступности торговых сетей. Планирование должно осуществляться на основе градостроительного законодательства, планов развития территорий, с учетом интересов малого и среднего предпринимательства и соблюдением баланса между различными форматами магазинов и рынками.
2) разработать и утвердить методические рекомендации по размещению предприятий розничной торговли. Местные исполнительные органы на основе республиканских методических указаний будут разрабатывать местные планы/требования по размещению и функционированию предприятий розничной торговли, с учетом интересов малого и среднего предпринимательства. В последующем, будут проводиться мероприятия по стимулированию строительства и развития недостающих форматов торговли. Местные исполнительные органы могут способствовать открытию новых торговых объектов, например дискаунтеров, путем льготного выделения земель, привлечения отечественных инвесторов, разработки предпроектной документации для освобождения инвесторов от согласований документации в различных инстанциях, упрощения разрешительных процедур и установления предельного срока разработки исходно-разрешительной документации (по примеру российского опыта). Также будет рассмотрена возможность внедрения принципа «одно окно» для упрощения процесса получения разрешительного документа на строительство торговых объектов;

3) жергілікті атқарушы органдардың құзыретінде сауда инфрақұрылымын жоспарлау және дамыту бойынша функциялар көзделуі қажет.
Сауда нарықтарының инфрақұрылымына қойылатын талаптарды кезең-кезеңмен күшейту
Әлемдік сауда тәжірибесі көрсеткеніндей, сауда қызметін көрсетудің жоғары ұйымдастырылған жүйелерінде де нарықтар мен көше саудасының орны бар, алайда олардың сатудағы жалпы көлемі айтарлықтай емес.
Қазақстанда халықтың өмір сүру деңгейінің өсуімен және артықшылықтардың өзгеруімен тауарлар және сервистің анағұрлым жоғары сапасының пайдасына нарықтардағы тауар айналымының үлесі төмендейді.
Дегенмен, нарықтардың белгілі бір үлесі қалды, өйткені олар халықтың қорғалмаған жіктерін басқа сауда пішіндерінде іске асырылмайтын қол жетімді тауарлар мен ерекше азық-түліктерге қатысты қамтамасыз етеді және сондай-ақ ұсақ өндірушілерге өз өнімдерін өздігінен іске асыруға мүмкіндік береді. Осыған байланысты, бір жағынан, тауарлар мен қызметтердің басқа саласындағы нарықтарды қайта даярлау үдерісін жеделдету және реттеу, екінші жағынан, олардың деңгейін әлемдік стандарттарға барынша жақындатып, жұмыс істейтін нарықтарды жаңғырту үшін жағдай жасау қажет.
Бұл үшін қолданыстағы біліктілік талаптарына сәйкес талдау жүргізу, одан әрі бес жыл ішінде оларды кезең-кезеңімен жаңғыртуды есепке ала отырып, сауда нарықтарына қатысты жаңа республикалық талаптарды әзірлеу және бекіту керек. Осы талаптарға сәйкес, әрбір нарық орналасқан орнына сәйкес оған жазылғаннан төмен емес тип пен санатына сәйкес келуі тиіс. Ең жоғарғы талаптар республикалық маңызы бар қалаларда орналасқан нарықтарға қойылатын болады. Облыс орталықтарындағы нарықтарға қойылатын талаптар басқа қалаларға, аудан орталықтарына және ауылдық жерлерге қарағанда барынша қатаң болуы тиіс.
Нарықтарды 2014 жылға дейін жаңғырту жоспарының жобасы*
I санат
2011-2012                       2014 жылдан бастап
_____________________            __________________
|* Жабық базар       |          |**                |
|(көтерме және       |          |Мыналарға бөлу:   |
| бөлшек сауда       |          |Ірі сауда         |
|нарықтарының        |--------->|орталығы және     |
|функцияларын қоса   |          |Сауда-логистикалық|
| атқару мүмкін)     |          |терминал          |
|____________________|          |__________________|
II санат
2011-2012                         2014 жылдан бастап
________________________             ____________________
|* Аралас сауда базары  |           |** Мыналарға бөлу:  |
|                       |---------> |Жақсартылған жабық  |
|_______________________|           |және Көтерме база   |
|____________________|
III санат
2011-2012                        2014 жылдан бастап
__________________            ____________________________
| * Ашық нарық    |          |** Жабық базар (көтерме    |
|                 |--------->|(және бөлшек сауда         |
|_________________|          |нарықтарының функцияларын  |
|қоса атқару мүмкін)        |
|___________________________|

3) предусмотреть в компетенции местных исполнительных органов функции по планированию и развитию торговой инфраструктуры.
Поэтапное усиление требований к инфраструктуре торговых рынков
Мировая торговая практика показывает, что даже в самых высокоорганизованных системах торгового обслуживания имеют место рынки и уличная торговля, однако их доля в общем объеме продаж незначительна.
В Казахстане с ростом уровня жизни и изменением предпочтений населения в пользу более высокого качества товаров и сервиса, доля товарооборота на рынках снижается. Тем не менее, определенная доля рынков останется, так как они обеспечивают незащищенные слои населения относительно доступными товарами и специфическими продуктами, нереализуемые в других торговых форматах, а также позволяют мелким производителям самостоятельно реализовывать свою продукцию. В этой связи, необходимо с одной стороны, ускорить и упорядочить процесс переквалификации рынков в другие сферы торговли и услуг, а с другой стороны, создать условия для модернизации функционирующих рынков, максимально приближая их уровень к мировым стандартам.
Для этого следует провести анализ на соответствие действующим требованиям классификации, в последующем разработать и утвердить новые республиканские требования к торговым рынкам, с учетом поэтапной их модернизации в течение пяти лет. Согласно данным требованиям, каждый рынок должен будет соответствовать типу и категории не ниже предписанной ему согласно месторасположению. Самые высокие требования будут предъявляться к рынкам, расположенным в городах республиканского значения. В областных центрах требования к рынкам должны быть менее жесткие, но жестче чем в других городах, районных центрах и сельской местности.
проект Плана модернизации торговых рынков до 2014 года*
I категория
2011-2012                       с 2014 года
_____________________           __________________
|* Крытый рынок      |          |** Разделение на:|
|(возможно сов-      |          |Крупный торговый |
|мещение функций     |          |центр и          |
|оптовых и розничных |--------->|Торгово-логисти- |
|рынков)             |          |ческий терминал  |
|____________________|          |_________________|
II категория
2011-2012                         с 2014 года
_____________________            ____________________
|* Комбинированный   |          |** Разделение на:   |
|торговый рынок      |          |Улучшенный крытый   |
|                    |--------->|рынок и Оптовая база|
|____________________|          |____________________|
III категория
2011-2012                         с 2014 года
__________________            ____________________________
| * Открытый рынок |          |** Крытый рынок (возможно   |
|                  |--------->|совмещение функций оптовых  |
|__________________|          |и розничных рынков)         |
|____________________________|

Ескерту: 1 санат — Республикалық маңызы бар қалалар, 2 санат - Облыс орталықтары мен басқа қалалар, 3 санат — аудан орталықтары және ауылдың жерлер.
«*» түсіндіруді жеңілдете отырып, санат ішіндегі градацияны көрсетеді.
Санатты айқындау жергілікті органдардың жанынан мемлекеттік органдардың өкілдерінен, сондай-ақ іскер адамдардан, салалық қауымдастықтардан, қоғамдық бірлестіктердің мамандарынан тұратын арнайы құрылған сараптамалық кеңестердің салалық қауымдастықтарының қорытындыларын қарау қорытындысы бойынша жүзеге асырылуы тиіс.
Бұл ретте барлық сауда базарлары ыңғайлы жерде орналасуы, елді мекен өміріне кірігуі тиіс, өйткені олар тек экономикалық қана емес, әлеуметтік функцияларды да орындайды. Көптеген қалаларда базарларды қала сыртына көшіру үрдісі бар, бұл олардың дәстүрлі функциялары мен олардың қызмет тиімділігінің жоғалуын білдіреді. Осыған байланысты, базарлардың орналасуы бойынша шешімде тек қаланы дамыту жоспары ғана емес барлық салдарлар ескерілуі тиіс.
Осыған байланысты, 2011 - 2012 жылдарда мыналарды:
1) республиканың барлық жұмыс істейтін сауда базарларына паспорттау жүргізу;
2) жаңғыртуға кедергі жасайтын себептер мен факторларды анықтау мақсатында қолданыстағы талаптарға сәйкес сауда базарларының жағдайын талдау жүргізу;
3) оларды кезең-кезеңмен жаңғыртуды ескере отырып базарлардың сыныптамасы талаптарын әзірлеу.
Коммуналдық базарлар мен жәрмеңкелердің қызметін мемлекеттік реттеу саясатын жетілдіру.
Халықтың әлеуметтік қорғалмаған жіктерін қолдауға бағытталған мемлекеттік саясат құралының бірі коммуналдық базарлардың қызметін дамыту, сондай-ақ жәрмеңкелік сауданы ұйымдастыруға жәрдемдесу болып табылады. Коммуналдық базарларды, сондай-ақ алаңдарды жалға алудың ең аз құны бойынша ұсынып, отандық азық-түлік емес тауарларды өндірушілерді қолдау ретінде пайдалануға болатынын атап өткен жөн. Осы объектілерде сатылатын өнімдердің көп бөлігі азық-түлік емес тауарларға жатады.
Базарлар инфрақұрылымына қойылатын талаптарды күшейту мақсатында 2011 - 2012 жылдардан бастап:
1) республиканың барлық жұмыс істеп тұрған сауда базарларына паспорттандыру жүргізу;
2) жаңғыртуға кедергі жасайтын себептер мен факторларды анықтау мақсатында қолданыстағы талаптарға сәйкес сауда базарларының жағдайын талдау жүргізу;
3) оларды кезең-кезеңмен жаңғыртуды ескере отырып, базарларды жіктеу талаптарын әзірлеу;
Коммуналдық базарлар мен жәрмеңкелердің қызметін реттеудің мемлекеттік саясатын жетілдіру қажет.
Халықтың әлеуметтік қорғалмаған жіктерін қолдауға бағытталған мемлекеттік саясат құралдарының бірі коммуналдық базарлардың қызметін дамыту, сондай-ақ жәрмеңкелік сауданы ұйымдастыруға жәрдемдесу болып табылады. Коммуналдық нарықтарды ең аз құны бойынша жал алаңдарын ұсыну, бүгінде коммуналдық базарларда сатылатын өнімнің басым бөлігі азық-түлік емес тауарларына жататынын ескере отырып, азық-түлік емес тауарларының отандық өндірушілерін қолдау ретінде пайдалану қажет.
Осыған байланысты, 2010-2014 жылдарда мыналарды:
1) коммуналдық базарлардың ағымдағы қызметіне, олардың өңірлердегі баға саясатына ықпалын, шығындар құрылымына талдау жүргізу;
2) сауда орны үшін жалға беру ақысын айқындау әдістемесін қоса алғанда коммуналдық базарлардың қызметі бойынша әдістемелік ұсынымдарды бекіту;
3) коммуналдық базарлар әкімшілігін конкурстық іріктеу, оның қызметін жергілікті атқарушы органдардың тарапынан бағалау және реттеу өлшемдерін әзірлеу;
4) жәрмеңкелер өткізу арқылы халыққа әлеуметтік маңызы бар тауарларды тікелей сатуды ынталандыру тәжірибесін дамыту қажет.
Отандық өндірісті дамыту үшін қолайлы жағдай жасау.

Примечание: 1 Категория - Города Республиканского значения, 2 Категория - Областные центры и другие города, 3 Категория - Районные центры и сельская местность.
Символ «*» указывает на градацию внутри категории, облегчая интерпретацию.
Определение на соответствие критериям должно осуществляться по итогам рассмотрения заключений отраслевых ассоциаций специально созданными экспертными советами при местных исполнительных органах, включающих в себя как представителей государственных органов, деловой общественности, так и специалистов отраслевых ассоциаций, общественных объединений.
При этом все торговые рынки должны быть расположены в удобном месте, интегрированы в жизнь населенного пункта, так как они выполняют не только экономические, но и социальные функции. Во многих городах существует тенденция переноса рынков за пределы города, что означает утерю их традиционных функций и эффективности их деятельности. В этой связи, решения по месторасположению рынков должны учитывать все последствия, а не только план развития города.
В целях усиления требований к инфраструктуре рынков, с 2011 - 2012 годы необходимо:
1) провести паспортизацию всех функционирующих торговых рынков республики;
2) провести анализ состояния торговых рынков на соответствие действующим требованиям с целью выявления причин и факторов, препятствующих модернизации;
3) разработать требования классификации рынков с учетом поэтапной их модернизации.
Совершенствование государственной политики регулирования деятельности коммунальных рынков и ярмарок
Одними из инструментов государственной политики, направленными на поддержку социально-незащищенных слоев населения является развитие деятельности коммунальных рынков, а также содействие в организации ярмарочной торговли. Коммунальные рынки необходимо использовать в качестве поддержки отечественных производителей непродовольственных товаров, предоставляя по минимальной стоимости арендные площади, учитывая, что большая часть продукции, торгуемой сегодня на коммунальных рынках, относится к непродовольственным товарам.
В этой связи, с 2010 по 2014 годы необходимо:
1) провести анализ текущей деятельности коммунальных рынков, их влияние на ценовую политику регионов, структуру затрат;
2) утвердить методические рекомендации по организации деятельности коммунальных рынков, включая методику определения арендной платы за торговое место;
3) разработать критерии конкурсного отбора администрации коммунального рынка, систему оценки и регулирования ее деятельности со стороны местных исполнительных органов;
4) развивать практику стимулирования прямых продаж социально-значимых товаров населению посредством проведения ярмарок.
Создание благоприятных условий для развития отечественного производства.

Кедендік-тарифтік саясат. 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап Кеден одағы жұмыс істейді, ол әлеуетті шетелдік иивесторлар үшін бірқатар артықшылықтар ұсынады, өткізу нарығын кеңейтуге, тауарлардың экспорты кезінде көліктік және кедендік шығыстарды азайтуға, Ресей мен Беларусия арқылы тауарларды тасымалдау кезінде салық салу жүйесін жеңілдетуге мүмкіндік береді.
Осыған байланысты, 2011 - 2014 жылдарда Қазақстанды мемлекеттік реттеудің жекелей және Кеден одағы шеңберінде мынадай жолдармен жетілдіру қажет:
1) құқықтық базаны жаңа талаптар арқылы бейімдеу:
«Сауда қызметін реттеу туралы» Қазақстан Республикасының Заңында экспортты дамыту және жылжыту мен экспортты экономикалық ынталандыру құралдары жөніндегі Ұлттық ұйымның құқықтық мәртебесін бекіту, сондай-ақ оған мыналардың бөлігінде тарифтік квотаны қолдану тетігін енгізу;
Кеден одағы шеңберінде тараптардың ұстанымдарын тиімді келісуге және оларды ұлттық ұйымдардың шешімдері шеңберінде ескеруге мүмкіндік беретін ережелерді, рәсімдерді және регламенттерді әзірлеу және енгізу, бұл кеден одағының ұлттық ұйымдардың жұмыс істеуінің тиімді және шұғыл тетіктерін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді;
2) төмендегі әдістер арқылы өндірісті жаңартуды ынталандыру  және қазақстандық өнімнің бәсекелестігін арттыру:
отандық өндірістердің технологиялық деңгейін көтеруге ықпал ететін және Кеден одағы елдерінде ұқсастығы жоқ өндірістік мақсаттағы жоғары технологиялық жабдықтарды, жинақтауыштар, дайын бұйымдарды әкелу үшін жағдайлар жасау (Кеден одағының әкелу кедендік баждары ставкаларын төмендету немесе нөлге түсіну жөніндегі комиссиясының отырысына ұсыныс әзірлеу);
Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі мемлекеттік бағдарламаны және салалық бағдарламаларды іске асыруға нысаналы негізде байланысты, сондай-ақ Кеден одағы бойынша әріптес елдердегі ұқсас құжаттардың әкелу және әкету баждарын өзгерту кестесін бекіту;
кеден тарифінің эскалация деңгейін көтеру және жиынтықтауыштарға арналған әкелу баждарын азайту/нөлге түсіру;
3) бағаның тез, оның ішінде маусымдық сипаттағы ауытқуын болдырмау, сондай-ақ аграрлық саладағы (маусымдық баждар, бағалық диапазондардың негізіндегі баждары, тарифтік квоталар) импортты реттеу үшін арнайы құралдарды пайдалану бойынша Кеден одағы комиссиясының отырысына ұсыныстар әзірлеу арқылы өндірушілер мен тұтынушылар мүддесінің теңгерімін қамтамасыз ету. Осы шараларды қолдану өндірістің тұрақты мониторингі мен ауыл шаруашылығы өнімдерінің және азық-түлік тағамдарының маңызды түрлерін сату негізінде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясат шараларын ескеру қажет;

Таможенно-тарифная политика. С 1 января 2010 г. функционирует Таможенный союз, который предоставляет ряд преимуществ для потенциальных иностранных инвесторов, позволяет расширить рынок сбыта, сократить транспортные и таможенные расходы при экспорте товаров, упростить систему налогообложения при транзите товаров через Россию и Белоруссию.
В этой связи, с 2011 по 2014 годы необходимо совершенствование государственного регулирования Казахстана, как в отдельности, так и в рамках Таможенного союза, путем:
1) адаптации правовой базы к новым условиям через:
закрепление правового статуса Национальной организации по развитию и продвижению экспорта и инструментов экономического стимулирования экспорта, а также внедрение механизма применения тарифных квот в Закон Республики Казахстан «О регулировании торговой деятельности» в части;
разработку и внедрение правил, процедур и регламентов, позволяющих эффективно согласовывать позиции сторон в рамках Таможенного союза и учитывать их в рамках решений наднациональных органов, что позволит обеспечить эффективность и оперативность механизма функционирования наднациональных органов таможенного союза;
2) стимулирования модернизации производства и повышения конкурентоспособности казахстанской продукции через:
создание условий для ввоза высокотехнологичного оборудования, комплектующих, готовых изделий производственного назначения, способствующих повышению технологического уровня отечественного производства и не имеющих аналогов в странах Таможенного союза (выработка предложений на заседание Комиссии Таможенного союза по снижению или обнулению ставок ввозных таможенных пошлин);
утверждение графиков изменения ввозных и вывозных пошлин, целевым образом привязанных к реализации государственной программы по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан и отраслевых программ, а также аналогичных документов в странах - партнерах по Таможенному союзу;
повышение степени эскалации таможенного тарифа и снижения/обнуления ввозных пошлин на комплектующие;
3) недопущения резких колебаний цен на внутреннем рынке, в том числе сезонного характера, обеспечения баланса интересов производителей и потребителей через выработку предложений на заседание Комиссии Таможенного союза по использованию специальных инструментов для регулирования импорта в аграрном секторе (сезонные пошлины, пошлины на основе ценовых диапазонов, тарифные квоты). Применение этих мер необходимо учитывать с мерами государственной политики в области сельского хозяйства на основе постоянного мониторинга производства и торговли важнейшими видами сельскохозяйственной продукции и продуктов питания;

4) шикізатты қайта өңдеу және одан жасалған дайын өнімдерді өндіру бойынша, сондай-ақ фискалдық мақсаттарда әкетілген кедендік баждарды белгілеу және әкімшілік ету тетіктерін жетілдіру. Бұл ретте өткізу нарықтарын шығынға әкелмес үшін әлемдік нарықтардағы қазақстандық тауарлардың бағалық бәсекеге қабілеттілігін ескерген жөн;
5) Кеден одағы шеңберінде Қазақстан ұсынған шешімдердің негіздемелік базасын күшейту, олардың әлеуметтік-экономикалық және сауда-саяси салдарларын болжау, сондай-ақ кейіннен кедендік-тарифтік реттеудің алдын ала шараларының жоспарын әзірлеу үшін сыртқы ортада өсіп келе жатқан қатерлермен және халықаралық сауда үдерісінде Қазақстанның жылдам тартылумен байланысты сыртқы экономикалық салада мониторинг жүйесін көру.
6) Сауда саясаты мәселелері бойынша ақпараттық ресурстардың бірыңғай базасын құру арқылы Кеден одағы шеңберінде әзірленетін және қабылданатын шешімдерді талқылауға іскер топтарын тарту.
Тарифтік емес реттеу шаралары. Тарифтік емес реттеу шаралары қаржылық, техникалық, кредиттік және сауда саясаты шараларын, сондай-ақ экологиялық саясат іс-шаралары, адам денсаулығын, жануарлар мен өсімдіктерді қорғауға бағытталған шаралардың ауқымды біртекті тобын қамтиды. Осы шараларды біршама түрде пайдалану тауарлар мен қызметтердің сыртқы нарығы үшін кедергі жасайды.
Осыған байланысты 2011 - 2014 жылдарда мыналар:
1) нарықта бәсекеге қабілетті жағдайдың бұзылуы, тауарларды орналастыруды шектеу кезінде жекелеген түрлердің экспортына және/немесе импортына айрықша құқық беру тәжірибесін қысқарту. Әлемдік тәжірибеде импортқа және (немесе) экспортқа айрықша құқық беруді монополистік шаралар деп те атайды - бұл шаралар мемлекеттік өнімдердің экспортына (импортына) жекелеген шаруашылық субъектілеріне айрықша құқық беруді болжайтын, оның ішінде монополистік жағдайды құру, бір немесе шектелген тұлғалар тобына экономикалық, әлеуметтік не қаржылық себептері бойынша айрықша құқық беру салдарының шаралары. Осылайша, бүкіл импорты немесе жекелеген тауарлардың импорты мемлекеттік органдар не мемлекет бақылайтын кәсіпорындар арқылы өтуі тиіс. Жекелеген жағдайда жеке салаға айрықша құқық беріледі, бұл нарықтың басқа қатысушыларын ығыстырады.
2) сыртқы сауда саласында лицензиялауға жататын тауарлар тізбесін кезең-кезеңі бойынша Кеден одағы отырысына ұсыныстар әзірлеу, сондай-ақ лицензия алу процесіне байланысты рәсімдер мен құжаттамаларды оңайлату;

4) совершенствования механизмов установления и администрирования вывозных таможенных пошлин для создания условий по развитию переработки сырья и производству готовой продукции из него, а также в фискальных целях. При этом следует учитывать ценовую конкурентоспособность казахстанских товаров на мировых рынках, чтобы не привести к потере рынков сбыта;
5) усиления обосновательной базы предлагаемых Казахстаном решений через развитие аналитической поддержки в рамках Таможенного союза, прогнозирование их социально-экономических и торгово-политических последствий, а также создание системы мониторинга во внешнеэкономической сфере, связанной с растущими рисками внешней среды и быстро вовлечением Казахстана в процессы международной торговли, для последующей выработки плана превентивных мер таможенно-тарифного регулирования;
6) привлечения деловых кругов к обсуждениям разрабатываемых и принимаемых решений в рамках Таможенного союза через создание единой базы информационных ресурсов по вопросам торговой политики.
Меры нетарифного регулирования. Меры нетарифного регулирования охватывают большую группу разнородных мер финансовой, технической, административной, кредитной и торговой политики, а также мероприятий экологической политики, мер, направленных на защиту здоровья людей, животных и растений. Использование данных мер в некоторой мере создает препятствие для внешней торговли товарами и услугами.
В этой связи, в период с 2011 по 2014 годы необходимо:
1) сокращение практики предоставления исключительного права на экспорт и/или импорт отдельных видов, при нарушении конкурентного положения на рынке, ограничении перемещения товаров. В международной практике исключительное право на импорт и (или) экспорт также называют монополистическими мерами - это меры, предполагающие предоставление государством исключительного права отдельным хозяйствующим субъектам на экспорт (импорт) продукции, т.е. создание монополистической ситуации, вследствие предоставления исключительных прав одному или ограниченному кругу лиц по экономическим, социальным  или же по финансовым причинам. Таким образом, весь импорт или импорт отдельных товаров должен проходить через государственные органы, либо предприятия контролируемые государством. В отдельных случаях частному сектору также предоставляются исключительные права, что вытесняет других участников рынка.
2) выработка предложений на заседание Комиссии таможенного союза по поэтапному сокращению перечня товаров, подлежащих лицензированию в сфере внешней торговле, а также упрощение процедур и документации, связанной с процессом получения лицензии;

3) Кеден одағы келісімдерінің нормаларын ДСҰ нормаларына сәйкес келтіру мақсатында тарифтік емес реттеу шараларының жүйесін жетілдіру;
4) Қазақстандық тауарлардың Кеден одағына мүше елдерінің нарығына қол жеткізуіне қатысты кедергілерге жол бермеу мақсатында тарифтік емес реттеу шараларының мониторингін жүргізу.
Тауарлардың импорты кезінде ішкі нарықты қорғау.
Кеден одағы құрылғанға дейін Қазақстанда әлемнің барлық елдерінен, оның ішінде Кеден одағы елдерінің импортына қатысты демпингке қарсы және өтемдік шараларын қабылдау мүмкіндігі болды, ал арнайы қорғау шаралары шығу еліне қарамастан барлық импортқа қатысты болды. 2010 жылғы шілдеден бастап сауда шаралары тек Кеден одағына кірмейтін елдерде өндірілетін тауарларға қатысты қабылдануы мүмкін.
Халықаралық құқық жүйесінде сауда шараларын қолдану 1947 жылғы ГАТТ-тың VI және XIX баптарымен және ДСҰ-ның ГАТТ-тың VI бабын қолдану туралы, субсидиялар мен өтемдік шаралары туралы және арнайы қорғау шараларын қолдану туралы Келісімдерімен реттелетінін атап өткен жөн. Әлемдік саудада барынша таратылған демпингке қарсы шаралар болып табылады — ДСҰ статистикасына сәйкес 1995 жылдан бастап 2008 жыл аралағында ДСҰ-ға мүше елдер 6000-ға жуық тексерулер жүргізген.
Жалпы алғанда, Сауда шаралары бойынша ДСҰ-ның құқықтық базасы мүше елдерге, егер тауарлар импортының өсуі қатерлер немесе отандық өндірістерге шығын келтірген жағдайда ішкі нарықты қорғауға; сауда әріптестері тарапынан әділетсіз сауда жағдайында отандық өндірушілердің мүддесін қорғау үшін шаралар қабылдауға; ДСҰ-ның басқа мүшелері тарапынан сауда шараларын негізсіз пайдаланған жағдайда отандық экспорттаушыларды кемсітушіліктен қорғауға мүмкіндік береді.
Сауда шараларын пайдалануда көшбасшы елдер мыналар болып табылады: Үндістан, Бразилия, Аргентина, Түркия, ЕС, АҚШ, Австралия, Канада, Қытай, ОАР. Ұлттық өндірістерді қорғау үшін ДСҰ мүмкіндігін табысты пайдаланатын дамыған елдердің сауда шараларын белсенді қолдану үрдістері байқалуда. Оларға қарсы сауда шаралары жиі қолданылатын елдер: Қытай (50%-дан астам), Таиланд, Тайвань, Индонезия, Корея, АҚШ, Үндістан және Ресей.
Осыған байланысты 2010-2014 жылдарда мыналарды:
1) Кеден одағы шеңберінде ауысу кезеңінде тексеру жүргізудің уақытша тетігін әзірлеу. 2010 жылғы шілдеден бастап Үшінші елдерге қатысты арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтем шараларын қолдану туралы келісім күшіне енді, бұл ретте Кеден одағы шеңберінде білікті мамандармен толыққанды жұмыс істейтін құзыретті органды құруға қосымша уақыт қажет болады. Осыған байланысты, осы уақытта Кеден одағының өндірушілері жосықсыз немесе тез өсетін импорттан қорғау мүмкіндігінен айырылып қалмас үшін тиісті тетіктер әзірлеу қажет;

3) совершенствование системы мер нетарифного регулирования с целью приведения норм соглашений Таможенного союза в соответствие с нормами Всемирной торговой организации;
4) проведение мониторинга мер нетарифного регулирования с целью недопущения препятствий в отношении доступа казахстанских товаров на рынки стран-членов Таможенного союза.
Защита внутреннего рынка при импорте товаров. До создания Таможенного союза Казахстан имел возможность применять антидемпинговые и компенсационные меры в отношении импорта из всех стран мира, в том числе стран Таможенного союза, а специальные защитные меры распространялись на весь импорт, вне зависимости от страны происхождения. С июля 2010 года торговые меры могут быть приняты только в отношении товаров, происходящих из стран не входящих в Таможенный союз.
Следует отметить, что в международной правовой системе применение торговых мер регулируется Статьями VI и XIX ГАТТ 1947 года и Соглашениями ВТО о применении статье VI ГАТТ, о субсидиях и компенсационных мерах и о применении специальных защитных мер. Наиболее распространенными в мировой торговле являются антидемпинговые меры - согласно статистике ВТО с 1995 по 2008 г.г. страны-члены ВТО провели около 6000 расследований.
В целом, правовая база ВТО по торговым мерам позволяет странам-членам защитить внутренний рынок в случае, если рост импорта товаров приводит к угрозе или нанесению ущерба отечественному производству; принимать меры для защиты интересов отечественных производителей, в случае недобросовестной торговли со стороны торговых партнеров; защитить отечественных экспортеров от дискриминации, в случае необоснованного использования торговых мер со стороны других членов ВТО.
Странами-лидерами в использовании торговых мер являются: Индия, Бразилия, Аргентина, Турция, ЕС, США, Австралия, Канада, Китай, ЮАР. Наблюдается тенденция активного применения торговых мер развивающимися странами, которые успешно используют возможности ВТО для защиты национального производства. Странами, против которых часто применяются торговые меры: Китай (более 50 %), Таиланд, Тайвань, Индонезия, Корея, США, Индия и Россия.
В этой связи, в 2010 - 2014 г.г. необходимо:
1) разработать в рамках Таможенного союза временный механизм проведения расследований на переходный период. Соглашение о применении специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер по отношению к третьим странам вступило в силу с июля 2010 года, при этом на создание полноценно функционирующего компетентного органа с квалифицированными специалистами в рамках Комиссии таможенного союза потребуется дополнительное время. В этой связи, для того, чтобы на это время производители Таможенного союза не лишились возможности защищаться от недобросовестного или резко возрастающего импорта, необходимо разработать соответствующий механизм;

2) өндіріске қауіп төндіретін немесе өз бастамасы бойынша тексеруге бастамашылық жасау мәселесін құзыретті органның қарауына кейіннен ұсыныстар әзірлеу үшін инвестициялық жобаларды іске асыруға кедергі келтіретін импорттың айтарлықтай көлемін анықтау мақсатында Үдемелі индустриялық-инновациялық даму жөніндегі мемлекеттік бағдарлама шеңберінде басым салаларға жататын салаларға мониторинг жүргізу;
3) арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтем шараларын қолдану туралы өтінімді дайындау мен беру кезінде қазақстандық өндірушілерге жәрдемдесу, сондай-ақ оларға қатысты тексеруге бастамашылық жасалған және үшінші елдерде сауда шараларын қолданатын қазақстандық экспорттаушылардың мүддесін қорғауға мамандандырылған талдау тұғырнамасын құру қажет.
Көпжақты және екіжақты ынтымақтастықты дамыту.
Қазіргі уақытта Қазақстан күш-жігері экономиканың мынадай басым салаларын дамытуға шоғырландырған:
дәстүрлі (мұнай-газ секторы, тау-кен металлургия кешені, шикізат өндірістерін кейіннен барынша жоғары қайта бөлулерге ауыстыратын атом және химия өнеркәсібі);
жер қойнауын пайдаланушылар, ұлттық компаниялар және мемлекет сұранысына негізделген (машина жасау, құрылыс индустриясы, фармацевтика);
шикізаттық сектормен байланыстырылмаған және экспортқа басым бағдарланған өндірістер (агроөнеркәсіптік кешен, жеңіл өнеркәсіп, туризм);
кейінгі 15 — 20 жылда әлемдік экономикада үстем рөлге ие болатын «болашақ экономикасының» секторлары (ақпараттық және коммуникациялық технологиялар, биотехнологиялар, баламалы энергетика, ғарыш қызметі).
Осыған байланысты, әріптестікті дамыту жаһандық экономикада республиканы дамыту және ұлттық экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру үшін жағдай жасауға мүмкіндік береді, атап айтқанда 2010-2014 жылдары:
1) дәстүрлі нарықтарды қазақстандық экспорттаушылар мен инвесторлардың ұстанымдарын ұлғайтуды және мынадай жолдармен жаңа нарықтарды игеруді қамтамасыз ететін сауда байланыстарын географиялық әртараптандыру:
Қазақстанның экономикалық мүдделерін есепке ала отырып, Дүниежүзілік сауда ұйымына қосылу;
ірі сауда және экономикалық әріптестер - Еуропа одағы, АҚШ, Қытай, Үндістанмен келіссөзді, сондай-ақ стратегиялық әріптестік шеңберінде (Шанхай ынтымақтастық ұйымы және басқалар), оның ішінде Қазақстан Республикасы мен Еуропа одағы арасында жаңа Негіздемелік келісімді әзірлеу және жасау, сауда және инвестициялар саласындағы қатынастарды дамыту жөніндегі Келісім шеңберінде (ТИФА) өзара қарым-қатынастарды жандандыру арқылы дамыту.
Кеден одағы бойынша әріптестермен бірлесіп алыс шет елдермен өзара қарым-қатынастарды еркін сауда аймағы туралы келісімді, атап айтқанда Еркін сауданың Еуропалық қауымдастығына мүше мемлекеттермен (Швейцария, Лихтенштейн, Норвегия, Исландия), Сербиямен және Черногориямен еркін сауда туралы, Египетпен, Иорданиямен, Израильмен, Ауғанстанмен, Парсы шығанағы елдерімен (Сауд Арабиясы Корольдігі, Кувейт, Бахрейн, Оман, Катар, БАӘ) және басқа да елдермен преференциялық сауда туралы келісімдер жасасу арқылы дамыту.
Кеден одағы бойынша әріптестермен бірлесіп ТМД елдерімен өзара қарым-қатынастар үшін бірыңғай сыртқы саясатты бірыңғай сауда режимін қалыптастыру, оның ішінде Түркіменстанмен еркін сауда туралы келісімді жасасу арқылы жүргізу.

2) проводить мониторинг отраслей, относящихся к приоритетным отраслям в рамках Государственной программы по форсированному индустриально-инновационному развитию, с целью выявления значительных объемов импорта, угрожающих производству либо препятствующих реализации инвестиционных проектов, для последующей выработки предложений на рассмотрение компетентного органа вопроса инициирования расследований по собственной инициативе;
3) создание аналитической платформы, специализирующейся на содействии казахстанским производителям при подготовке и подаче заявлений о применении специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер, а также на защите интересов казахстанских экспортеров, в отношении которых инициированы расследования и применяются торговые меры третьими странами.
Развитие многостороннего и двустороннего сотрудничества.
В настоящее время Казахстан акцентирует развитие следующих приоритетных секторов экономики:
традиционных (нефтегазового сектора, горнометаллургического комплекса, атомной и химической промышленности с последующим переходом сырьевых производств на более высокие переделы), основанных на спросе недропользователей, национальных компаний и государства (машиностроение, стройиндустрия, фармацевтика);
производств, не связанных с сырьевым сектором и ориентированных преимущественно на экспорт (агропромышленный комплекс, легкая промышленность, туризм);
секторов «экономики будущего», которые будут играть доминирующую роль в мировой экономике в последующие 15 - 20 лет (информационные и коммуникационные технологии, биотехнологии, альтернативная энергетика, космическая деятельность).
В этой связи, развитие международного партнерства следует развивать с учетом имеющихся перспектив и задач по развитию определенных секторов экономики, что позволит создать условия для развития республики в глобальной экономике и повышения конкурентоспособности национальной экономики, в частности с 2010 по 2014 годы необходимо:
1) географическая диверсификация торговых связей, обеспечивающая расширение позиций казахстанских экспортеров и инвесторов на традиционных рынках и освоение новых рынков путем:
присоединения к Всемирной торговой организации на условиях учета экономических интересов Казахстана;
развития диалога с крупнейшими торговыми и экономическими партнерами - Европейским союзом, США, Китаем, Индией, а также в рамках стратегических партнерств (Шанхайская организация сотрудничества), в т.ч. через разработку и заключение нового базового Соглашения между Республикой Казахстан и Европейским союзом, активизацию взаимоотношений в рамках Соглашения по развитию отношений в области торговли и инвестиций (ТИФА);
развития совместно с партнерами по Таможенному союзу торгово-экономических отношений со странами дальнего зарубежья через заключение соглашений о зоне свободной торговли, в частности с государствами-участниками Европейской ассоциации свободной торговли (Швейцария, Лихтенштейн, Норвегия, Исландия), Сербией и Черногорией, о преференциальной торговле с Египтом, Иорданией, Израилем, Афганистаном, странами Персидского залива (Королевство Саудовской Аравии, Кувейт, Бахрейн, Оман, Катар, ОАЭ и другими странами);
проведения вместе с партнерами по Таможенному союзу единой внешнеторговой политики во взаимоотношениях со странами СНГ через формирование единого торгового режима, в том числе заключения соглашения о свободной торговле с Туркменистаном.

2) әлемдік нарықта ауыл шаруашылығы өнімдерін перспективалы экспорттаушы ретінде өңірдің инвестициялары үшін тартымды республиканың ұстанымдарын күшейту, сондай-ақ азық-түлік емес тауарлар импортына тәуелділікті азайту.
3) мыналарға бағытталған құқықтық базаны әзірлеу арқылы Бірыңғай экономикалық кеңістікті құру:
келісілген экономикалық саясатты, атап айтқанда бірыңғай макроэкономикалық саясатты, бәсекелестік саясатты, табиғи монополиялар, өнеркәсіптік субсидиялар, мемлекеттік сатып алу, ауыл шаруашылығын субсидиялау саласындағы саясатты қалыптастыру;
инвестициялық қызмет және валюталық саясатпен келісілген капиталдың еркін қозғалысы үшін жағдайлар жасау;
қызметтің еркін қозғалысы үшін жағдайлар жасау;
жұмыс күшінің еркін қозғалысы үшін жағдайлар жасау;
БЭК-ке қатысушы елдер инфрақұрылымына, атап айтқанда электр энергетикасы, темір жол көлігі, мұнай мен газды тасымалдау саласындағы кемсітушіліксіз қол жетімділік ұсыну.
Ақпараттық тұғырнаманы қалыптастыру
Сервистік қолдау. Экономиканың кез келген саласын ұзақ мерзімді дамыту көбінесе нарықтың ашықтығына, хабардар болушылыққа және болжампаздығына байланысты болады. Осыған байланысты, жалпы алғанда сала үшін және жекелеген бағыттар бойынша проблемаларды зерделеумен, шешімдерді қарастырумен және стратегиялар мен тәсілдерді қалыптастырумен үнемі айналысуы қажет. Нәтижесінде, нарықтың хабардар болуы мен ашықтығы жергілікті және шетелде шығарылатын салаларға қосымша инвестицияларды белсенді тартуға мүмкіндік береді.
Осыған байланысты 2010-2014 жылдары мыналарды:
«Сауда саясатын дамыту орталығы» АҚ базасында бөлшек сауданы дамытуға мамандандырылған зерттеу және талдау тұғырнамасын, оның ішінде мамандандырылған электрондық Интернет-ресурс құру;
сауда саласының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер бойынша сілтеуіш әзірлеу;
тәжірибе және бөлшек сауда бизнесіндегі, бөлшек сауданы мемлекеттік реттеудегі және қолжетімді қолдау шараларының жаңалықтары туралы ақпарат алмасу мақсатында ірі шетелдік бөлшек сауда желілері өкілдерінің қатысуымен бөлшек сауда бизнесі өкілдері үшін жыл сайын форумдар мен семинарлар ұйымдастыру қажет.
Біліктілікті арттыру. Қатардағы сауда персоналын және басқарушы буынның менеджерлерін оқыту мен кәсібилігін арттыру жүйесін енгізу үшін мыналар:

2) усиления на мировом рынке позиций республики, как привлекательного для инвестиций региона, в качестве перспективного экспортера сельскохозяйственной продукции, а также снижения зависимости от импорта непродовольственных товаров.
3) создания Единого экономического пространства через разработку правовой базы, направленной на:
формирование согласованной экономической политики, в частности согласованной макроэкономической политики, конкурентной политики, политики в области естественных монополий, промышленных субсидий, государственных закупок, субсидирования сельского хозяйства;
создание условий для свободного движения капитала, согласованной инвестиционной деятельности и валютной политики;
создание условий для свободного движения услуг;
создание условий для свободного движения рабочей силы;
предоставление недискриминационного доступа к инфраструктуре стран-участниц ЕЭП, в частности в сфере электроэнергетики, железнодорожного транспорта, транспортировки нефти и газа.
Формирование информационной платформы.
Сервисная поддержка. Долгосрочное развитие любой отрасли экономики во многом зависит от прозрачности, информированности, и предсказуемости рынка. В этой связи, необходимо постоянно заниматься изучением проблем, поиском решений, и формированием стратегий и тактик, как для отрасли в целом, так и по отдельным направлениям. В результате, информированность и прозрачность рынка позволит активнее привлекать дополнительные инвестиции в отрасль, как местного, так и зарубежного происхождения.
В этой связи, с 2010 по 2014 годы необходимо:
создание на базе акционерного общества «Центр развития торговой политики» исследовательской и аналитической платформы, специализирующейся на содействии развития розничной торговли, в том числе специализированного электронного интернет-ресурса;
разработка путеводителя по нормативным правовым актам, регулирующим деятельность в сфере торговли;
организация ежегодных форумов и семинаров для представителей розничного бизнеса с участием представителей крупных иностранных розничных сетей с целью обмена опытом и информацией о новшествах в розничном бизнесе, государственном регулировании розничной торговли и доступных мерах поддержки.
Повышение квалификации. Для внедрения системы обучения и повышения профессионализма рядового торгового персонала и менеджеров управляющего звена необходимо:

1) жыл сайын тұрақты негізде барлық республика бойынша кадрлардың қамтамасыз етілуінің мониторингін жүргізу қажет. Әрбір елдің жекелеп алған өңірінде түрлі бейінді мамандардың көлемі мен тапшылығын бағалау керек. Кадрлардың аса тапшылығы жалпы алғанда, республика бойынша және жекелей алған өңірлерде сауда жүйесі тиімділігінің төмендеуіне әкелуі мүмкін. Сондықтан әрбір кадрға мұқтаж өңірлерде қысқа мерзімде оқу курстарын ұйымдастырудың маңызы зор;

1) проводить на ежегодной основе мониторинг обеспеченности кадрами по всей республике. Оценивать объем и остроту дефицита специалистов различного профиля в каждом отдельно взятом регионе страны. Чрезмерный дефицит кадров может влечь за собой снижение эффективности торговой системы как в целом по республике, так и в отдельно взятом регионе. Поэтому важно чтобы в каждом нуждающемся в кадрах регионах в короткие сроки организовывались учебные курсы;

2) салалық қауымдастықтармен бірлесіп сауда компанияларының персоналы үшін қысқа оқыту курстары бар тренингтік орталықтарды құру мәселесін пысықтау қажет. Семинарлар мен дәрістер жүргізу үшін Батыс және Шығыс Еуропа елдерінен тәжірибелі мамандарды тұрақты түрде шақыру керек.
Осылайша, қатардағы персонал деңгейінде және сондай-ақ топ менеджер деңгейінде кадрлық мәселелерді шешу қазақстандық сауда компанияларының тиімділік деңгейін осы саладағы үздік әлемдік стандарттарға барынша жақындатуы тиіс.
6.Қажетті ресурстар

2) совместно с отраслевыми ассоциациями проработать вопрос организации тренингового центра с краткими курсам обучения для персонала торговых компаний. Для проведения семинаров и лекций регулярно приглашать специалистов практиков из стран Западной и Восточной Европы.
Таким образом, решение кадровых вопросов, как на уровне рядового персонала, так и на среднем уровне и топ-менеджмента, должно максимально приблизить уровень эффективности казахстанских торговых компаний к лучшим мировым стандартам в этой отрасли.
6. Необходимые ресурсы

Іс-шараларды іске асыруға 2011 жылы республикалық бюджеттің қаражаты есебінен Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігінің «Экономика, сауда және мемлекеттік басқару саласындағы қолданбалы зерттеулерді жүргізу» деген 007 бюджеттік бағдарламасы бойынша 20 млн. теңге, 2012 жылы - 35 млн. теңге, 2013 жылы - 25 млн.теңге бөлінетін болады. 2014 жылы іс-шараларды іске асыруға арналған қажетті қаражат 2012 - 2014 жылдарға арналған республикалық бюджет шеңберінде қарастырылатын болады.
Бағдарламаны қаржыландыру даму институттарының қаражаты, кәсіпорындардың меншікті қаражаты, отандық және шетелдік инвестициялар есебінен және республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылады.

На реализацию мероприятий будет выделено в 2011 году из средств республиканского бюджета 20 млн. тенге по бюджетной программе 007 «Проведение прикладных исследований в сфере экономики, торговли и государственного управления» Министерства экономического развития и торговли Республики Казахстан, в 2012 году - 35 млн. тенге, в 2013 году - 25 млн. тенге. На реализацию мероприятий в 2014 году необходимые средства будут рассматриваться в рамках республиканского бюджета на 2012 - 2014 года.
Финансирование Программы осуществляется за счет средств институтов развития, собственных средств предприятий, отечественных и зарубежных инвестиций и в пределах средств, предусматриваемых в республиканском бюджете.

7. Қазақстан Республикасында сауданы дамыту жөніндегі 2010-2014 жылдарға арналған бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Ескерту. 7-бөлімге өзгеріс енгізілді -ҚР Үкіметінің 2012.01.18 N 100 Қаулысымен.
Іс-шара
Аяқталу нысаны
Орындауға жауаптылар
Орындалу мерзімі
Болжамды шығыстар
Қаржыландыру көздері
ББӘ бағдарламасының №
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
2013 ж.
2014 ж.
Барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
1. Сауда инфрақұрылымын дамыту үшін қолайлы жағдайлар жасау
1.1 Сауда инфрақұрылымын дамытуды мемлекеттік ынталандыру
1
Инвестициялық қызметтің басым бағыттарының тізіміне ішкі сауданы енгізу мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасы Үкіметіне ұсыныс
ЭДСМ
2011 жыл
Талап етілмейді
2
«Бизнес — 2020 жол картасы» бағдарламасына мыналарға кредиттер бойынша пайыздық ставканы субсидиялау мәселесін енгізу мәселесін пысықтау:
- жоғары технологиялық жылыжай кешендерін және ауыл шаруашылығы өнімі қоймаларын салу және қайта жаңғырту;
- ауыл шаруашылығы өнімін сақтау үшін жаңа базаларды салу және жұмыс істеп тұрғандарын қайта жаңғырту, тауарларды қоймада сақтау технологиясын жетілдіру (қоймалардың, жабдықтардың қазіргі заманғы жобаларын, жабдықтардың жаңа түрлерін әзірлеу, қоймаларды механикаландыру және автоматтандыру).
Қазақстан Республикасы Үкіметіне ақпарат
ЭДСМ, ИЖТМ, АШМ, Қаржымині, «Қазагро» ҰБК» АҚ, «Даму» КДҚ» АҚ
2011 жыл
Талап етілмейді
3
Тауар өндірушілердің өнімін өткізу үдерісін қамтамасыз ететін қоймалық және логистикалық инфрақұрылымды дамыту мақсатында мемлекеттік жеке әріптестікті дамыту бойынша ұсыныстарды әзірлеу
Қазақстан Республикасы Үкіметіне ақпарат
ЭДСМ, ИЖТМ, АШМ, Қаржымині, ККМ, «МЖӘ ҚО» АҚ облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2011 - 2012 жылдар
Талап етілмейді

7. План мероприятий по реализации Программы по развитию
торговли в Республике Казахстан на 2010 - 2014 годы
Сноска. Раздел 7 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 18.01.2012 № 100 .
Мероприятие
Форма
завершения
Ответст-
венные за
исполнение
Сроки
ис-
пол-
нения
Предполагаемые расходы
Источ-
ники
финан-
сиро-
вания
Прог-
раммы
АБП
2010 г.
2011г.
2012 г.
2013 г.
2014 г.
Всего
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
1. Создание благоприятных условий для развития торговой инфраструктуры
1.1. Государственное стимулирование развития торговой инфраструктуры
1
Проработать
вопрос
включения
отрасли
внутренней
торговли в
список
приоритетных
направлений
инвестицион-
ной
деятельности
Предло-
жение в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МЭРТ
2011
год
Не
требу-
ется
2
Проработать
включение
вопроса
субсидиро-
вания
процентных
ставок по
кредитам в
программу
«Дорожная
карта
бизнеса -
2020» на:
- строитель-
ство и
реконстру-
кцию
высокотех-
нологичных
тепличных
комплексов и
хранилищ
сельскохо-
зяйственной
продукции;
- строи-
тельство
новых и
реконстру-
кцию
действующих
баз для
хранения
сельскохо-
зяйственной
продукции,
совершенс-
твование
технологий
складирова-
ния товаров
(разработка
современных
проектов
складов,
новых видов
оборудова-
ния,
механизация
и автома-
тизация
складов).
Информация
в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МЭРТ,
МИНТ, МСХ,
МФ, АО
«НУХ
«КазАгро»
АО «ФРП
«Даму»
2011
год
Не
требу-
ется
3
Разработать
предложения
по развитию
государст-
венно-
частного
партнерства
с целью
развития зон
складской и
логистичес-
кой
инфраструк-
туры,
обеспечива-
ющих процесс
сбыта
продукции
товаропро-
изводителей
Информа-
ция в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МЭРТ,
МИНТ,
МСХ, МФ,
MTK, АО
«КЦ ГЧП»,
акиматы
областей,
городов
Астана и
Алматы
2011-
2012
года
Не
требу-
ется

1.2. Ауылды жерлердегі және қаладағы өндірушілер мен тұтынушылар арасындағы шағын сауда пішімдерін ынталандыру
4
Қарызын өтеу бөлігіндегі кәсіпкерлерді қаржылық қолдау құралдары бойынша ұсыныстарды әзірлеу және енгізу: жобалау-сметалық құжаттамасын және техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеу бойынша шығыстар бөлігі;
- сауда жабдықтарын сатып алуға және айналым қаражатын толықтыруға кредиттер бойынша, сондай-ақ жеңілдікті жағдайларда негізгі құралдарды сатып алуға лизинг беру бойынша шығыстар
Қазақстан Республикасы Үкіметіне ақпарат
ЭДСМ, ИЖТМ, АШМ, Қаржымині, ККМ, «Қазагро» ҰБХ» АҚ, «Даму» КДҚ» АҚ
2011 жыл
Талап етілмейді
5
Өткізу және сатып алу коперативтерін құру бойынша ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республикасы Үкіметіне ақпарат
ЭДСМ, ИЖТМ, АШМ, Қаржымині, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, Сауда кәсіпорындары қауымдастығы (келісім бойынша)
2012 жыл
Талап етілмейді
2. Биржалық және электрондық сауданың тартымдылығын арттыру
2.1 Биржалық сауданы дамыту
6
«Кейбір заңнамалық актілерге сауда биржаларын дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Заң жобасының тұжырымдамасын әзірлеу
Тұжырымдаманы Заң жобалау жұмыстары мәселелері жөніндегі ведомство аралық комиссияның қарауына шығару
ЭДСМ
2010 жыл
Талап етілмейді
7
Биржалық тауарлар және тауар биржалары арқылы өткізілетін, ұсынылатын партиялардың ең төменгі мөлшерінің тізбесін әзірлеу
Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысы
ЭДСМ, АШМ, ИЖТМ, МГМ, БҚА, «ҚазАгро» ҰБХ» АҚ «Самұрық Қазына» АҚ
2010-2011 жылдар
Талап етілмейді
8
Мемлекеттік сатып алуды дамыту арқылы сауда биржаларын дамыту бойынша ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республикасы Үкіметіне ұсыныстар
ЭДСМ, АШМ, ИЖТМ, МГМ, БҚА
2011 жыл
Талап етілмейді
2.2 Электрондық сауданы дамыту
9
Төлем карточкалары арқылы тауарларды және қызметтерді дамыту үшін заңнаманы жетілдіру бойынша ұсыныстарды әзірлеу
Қазақстан Республикасы Үкіметіне ұсыныстар
ЭДСМ, Қаржымині, ҰБ (келісім бойынша)
2011 жыл
Талап етілмейді
10
Қолма-қол емес ақша төлемдерін дамыту бойынша ынталандыру және көтермелеу шараларын қабылдау, оның ішінде, қолма-қол емес есеп айырысу бойынша транзакциялық шығындарды төмендегі бойынша ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республикасы Үкіметіне ұсыныстар
ЭДСМ, Қаржымині, ҚР ҰБ (келісім бойынша)
2011 жыл
Талап етілмейді
11
Бірыңғай республикалық электрондық сауда алаңдарын құру мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасы Үкіметіне ақпарат
ЭДСМ, Қаржымині, ҰБ (келісім бойынша)
2011-2012 жылдар
Талап етілмейді
12
Бірыңғай үдерістік орталыққа барлық екінші деңгейлі банктерді біріктіретін Интернет-дүкендерге ықпалдасу үшін қолайлы модульмен Интернет желісінде төлемнің қолма-қол электрондық желісін құру (Webmoney, Paypal  ұқсастарды) жөніндегі ұсыныстарды әзірлеу
Қазақстан Республикасы Үкіметіне ақпарат
ЭДСМ, Қаржымині, ҚР ҰБ
2012 жыл
Талап етілмейді

1.2. Стимулирование объединения малых торговых форматов и кооперации между
производителями и потребителями сельской местности и города
4
Разработать
и внести
предложения
по
инструментам
финансовой
поддержки
предприни-
мателей в
части
возмещения:
- части
затрат по
разработке
проектно-
сметной
документа-
ции и
технико-
экономичес-
кое
обоснование;
- затрат по
кредитам на
покупку
торгового
оборудования
и пополнение
оборотных
средств, а
также
предоста-
вления
лизинга на
приобретение
основных
средств на
льготных
условиях
Информа-
ция в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МЭРТ,
МИНТ,
МСХ, МФ,
MTK, AO
«НУХ
«КазАгро»,
АО «ФРП
«Даму»
2011
год
Не
требу-
ется
5
Разработать
предложения
по созданию
сбытовых и
закупочных
кооперативов
Информа-
ция в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МЭРТ,
МИНТ, МСХ,
МФ,
акиматы
областей,
городов
Астана и
Алматы,
Ассоциация
торговых
предпри-
ятий
(по согл.)
2012
год
Не
требу-
ется
2. Повышение привлекательности биржевой и электронной торговли
2.1. Развитие биржевой торговли
6
Разработать
концепцию
проекта
Закона «О
внесении
изменений и
дополнений в
некоторые
законода-
тельные акты
по вопросам
развития
товарных,
бирж»
Внесение
концепции
на
рассмо-
трение
Межведом-
ственной
комиссии
по
вопросам
законо-
проектных
работ
МЭРТ
2010
год
Не
требу-
ется
7
Разработать
Перечень
биржевых
товаров и
минимальный
размер
представля-
емых партий,
которые
реализуются
через
товарные
биржи
Постано-
вление
Правитель-
ства
Республики
Казахстан
МЭРТ, МСХ,
МИНТ, МНГ,
АЗК, АО
«НУХ
«Казагро»,
АО
«Самрук-
Казына»
2010-
2011
годы
Не
требу-
ется
8
Выработать
предложения
по развитию
биржевой
торговли
через
развитие
государст-
венных
закупок
Предло-
жения в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МЭРТ, МСХ,
МИНТ, МНГ,
АЗК
2011
год
Не
требу-
ется
2.2. Развитие электронной торговли
9
Разработать
предложения
по
совершенст-
вованию
законода-
тельства для
развития
продажи
товаров и
услуг
посредством
платежных
карточек
Предло-
жения в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МЭРТ, МФ,
НБ (по
согл.)
2011
год
Не
требу-
ется
10
Выработать
предложения
по принятию
стимулиру-
ющих и
поощритель-
ных мер для
создания
благопри-
ятных
условий по
развитию
безналичных
платежей, в
том числе
снижению
транзакцион-
ных издержек
за
банковские
операции по
безналичному
расчету
Предло-
жения в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МЭРТ, МФ,
НБ РК (по
согл.)
2011
год
Не
требу-
ется
11
Проработать
вопрос
создания
единой
республикан-
ской
электронной
торговой
площадки
Информация
в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МЭРТ, МФ,
НБ (по
согл.)
2011-
2012
годы
Не
требу-
ется
12
Выработать
предложения
по созданию
безналичной
электронной
системы
оплаты в
сети
Интернет с
удобными
модулями для
интеграции в
Интернет-
магазинах,
объединяющей
все банки
второго
уровня в
единый
процессин-
говый центр
(по аналогии
Webmoney,
Paypal)
Информация
в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МЭРТ, МФ,
НБ РК
2012
год
Не
требу-
ется

3. Сауда қызметі субъектілерімен жүйелік жұмысты құру
3.1 Заңнаманы жетілдіру
13
Сауда саласындағы қызметті реттейтін барлық деңгейдегі нормативтік құқықтық актілерге түгендеу жүргізу
Қазақстан Республикасы Үкіметіне ұсыныстар
ЭДСМ, Қаржымині, ДСМ, ККМ, Еңбекмині, ТЖМ, ІІМ, ИЖТМ, БҚА, ТМРА, АШМ
2011 жыл
Талап етілмейді
14
«Сауда қызметін реттеу туралы» Заңға өзгеріс енгізу туралы» Заң жобасының тұжырымдамасын әзірлеу
Тұжырымдаманы Заң жобалау жұмыстары мәселелері жөніндегі ведомство аралық комиссияның қарауына шығару
ЭДСМ
2013 жыл
Талап етілмейді
15
Сауда саласындағы қызметті реттейтін нормативтік құқықтық акті бойынша жол көрсетуші жинағын (guide) шығару
Жол көрсетуші жинағы
ЭДСМ, «ССДО» АҚ, Сауда кәсіпорындары қауымдастығы (келісім бойынша)
2011 жыл
10 млн. теңге
10 млн. теңге
Республикалық бюджет қаражатынан
220-007
3.2 Сауда кәсіпорындарын орналастыруды жоспарлау жүйесін енгізу
16
Халықты сауда алаңдарымен қамтамасыз ету бойынша ең аз нормативтерді әзірлеу
Қазақстан Республикасы Үкіметіне ақпарат
ЭДСМ, Қаржымині, МЗ, ККМ, ТЖМ, ИЖТМ, БҚА, ҚТКШІА, «ССДО» АҚ
2011 жыл
Талап етілмейді
17
Бөлшек сауда кәсіпорындарын орналастыру бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеу
ЭДСМ бұйрығы
ЭДСМ, Қаржымині, ДСМ, ККМ, ТЖМ, ИЖТМ, БҚА, ҚТКІША, «ССДО» АҚ
2011 жыл
10 млн. теңге
10 млн. теңге
Республикалық бюджет қаражатынан
220-007
3.3 Базарлар инфрақұрылымына қойылатын талаптарды кезең-кезеңмен күшейту
18
Республиканың барлық жұмыс істейтін сауда базарларына паспорттау жүргізу
ҚР ЭДСМ -ға есеп
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, салық органдары, Сауда кәсіпорындары қауымдастығы (келісім бойынша)
2011 жыл
Талап етілмейді
19
Жаңғыртуға кедергі жасайтын себептер мен факторларды анықтау мақсатында қолданыстағы талаптарға сәйкес сауда базарларының жағдайын талдау жүргізу
Қазақстан Республикасы Үкіметіне есеп
ЭДСМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, «ССДО» АҚ, Сауда кәсіпорындары қауымдастығы (келісім бойынша)
2011 жыл
Талап етілмейді
20
Оларды кезең-кезеңмен жаңғыртуды ескере отырып базарлардың сыныптамасы талаптарын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Үкіметіне ақпарат
ЭДСМ, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, «ССДО» АҚ, Сауда кәсіпорындары қауымдастығы (келісім бойынша)
2012 жыл
10 млн теңге
10 млн теңге
Республикалық бюджет қаражатынан
220-007
3.4 Коммуналдық базарлар мен жәрмеңкелердің қызметін мемлекеттік реттеу саясатын жетілдіру
21
Коммуналдық базарлардың ағымдағы қызметіне, олардың өңірлердің бағалық саясатына әсеріне, шығыстар құрылымына талдау жүргізу
Қазақстан Республикасы Үкіметіне ақпарат
ЭДСМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2011 жыл
Талап етілмейді
22
Сауда орнына жалдық төлемді айқындау әдістемесін қоса алғанда, коммуналдық базарлар қызметін ұйымдастыру бойынша әдістемелік ұсынымдары әзірлеу
ЭДСМ бұйрығы
ЭДСМ, Қаржымині, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2012 жыл
Талап етілмейді
23
Коммуналдық базарлар әкімшіліктерін конкурстық іріктеу өлшемдерін және оның қызметін бағалау және реттеу жүйесін әзірлеу бойынша мәселелерді пысықтау
Қазақстан Республикасы Үкіметіне ақпарат
ЭДСМ, Қаржымині, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2012 жыл
Талап етілмейді
24
Халыққа әлеуметті маңызы бар тауарларды тікелей сатуды ынталандыру мақсатында жәрмеңкелер өткізу
ЭДСМ -ға ақпарат
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2010-2014 жылдар
Талап етілмейді
25
Азық-түлік тауарлары бойынша республикалық және өңірлік баланстарды жүргізуді қамтамасыз ету
ЭДСМ -ға ақпарат
АШМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2011-2014 жылдар
Талап етілмейді

3. Построение системной работы с субъектами торговой деятельности
3.1. Совершенствование законодательства
13
Провести
инвентари-
зацию
нормативных
правовых
актов всех
уровней,
регулирующих
деятельность
в сфере
торговли
Предло-
жения в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МЭРТ, МФ,
МЗ, МТК,
МТСЗН, МЧС, МВД,
МИНТ, АЗК,
АРЕМ, МСХ
2011
год
Не
требу-
ется
14
Разработать
концепцию
проекта
Закона «О
внесении
изменение в
Закон «О
регулирова-
нии торговой
деятельности
»
Внесение
концепции
на
рассмо-
трение
Межведом-
ственной
комиссии
по
вопросам
законо-
проектных
работ
МЭРТ
2013
год
Не
требу-
ется
15
Выпустить
сборник-
путеводитель
(guide) по
нормативным
правовым
актам,
регулирующим
деятельность
в сфере
торговли
Сборник-
путеводи-
тель
МЭРТ, АО
«ЦРТП»,
Ассоциация
торговых
предпри-
ятий
(по согл.)
2011
год
10
млн.
тен-
ге
10
млн.
тен-
ге
из
сред-
ств
респу-
бли-
кан-
ского
бюд-
жета
220-007
3.2. Внедрение системы планирования размещения торговых предприятий
16
Разработать
минимальные
нормативы по
обеспечен-
ности
населения
торговыми
площадями
Информация
в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МЭРТ, МФ,
МЗ, МТК,
МЧС, МИНТ,
АЗК, АДС,
АО «ЦРТП»
2011
год
Не
требу-
ется
17
Разработать
методические
рекомендации
по
размещению
предприятий
розничной
торговли
Приказ
МЭРТ
МЭРТ, МФ,
МЗ, МТК,
МЧС, МИНТ,
АЗК, АДС,
АО «ЦРТП»
2011
год
10
млн.
тен-
ге
10
млн.
тен-
ге
из
сред-
ств
респу-
блик
анс-
кого
бюд-
жета
220-007
3.3. Поэтапное усиление требований к инфраструктуре рынков
18
Провести
паспортиза-
цию всех
функциони-
рующих
торговых
рынков
республики
Отчет в
МЭРТ
Акиматы
областей,
городов
Астана и
Алматы, налоговые
органы,
Ассоциация
торговых
предпри-
ятий
(по согл.)
2011
год
Не
требу-
ется
19
Провести
анализ
состояния
торговых
рынков на
соответствие
действующим
требованиям
с целью
выявления
причин и
факторов,
препятству-
ющих
модернизации
Отчет в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МЭРТ,
акиматы
областей,
городов
Астана и
Алматы,
АО «ЦРТП»,
Ассоциация
торговых
предпри-
ятий (по
согл.)
2011
год
Не
требу-
ется
20
Разработать
требования
классифика-
ции рынков с
учетом
поэтапной их
модернизации
Информа-
ция в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МЭРТ,
акиматы
областей,
городов
Астана и
Алматы,
АО «ЦРТП»,
Ассоциация
торговых
предпри-
ятий (по
согл.)
2012
год
10
млн.
тен-
ге
10
млн.
тен-
ге
из
сред-
ств
респу-
бли-
канс-
кого
бюд-
жета
220-007
3.4. Совершенствование гocударственной политики регулирования деятельности
коммунальных рынков и ярмарок
21
Провести
анализ
текущей
деятельности
коммунальных
рынков, их
влияние на
ценовую
политику
регионов,
структуру
затрат
Информа-
ция в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МЭРТ
акиматы
областей,
городов
Астана и
Алматы
2011
год
Не
требу-
ется
22
Разработать
методические
рекомендации
по
организации
деятельности
коммунальных
рынков,
включая
методику
определения
арендной
платы за
торговое
место
Приказ
МЭРТ
МЭРТ, МФ,
акиматы
областей,
городов
Астана и
Алматы
2012
год
Не
требу-
ется
23
Проработать
вопросы по
разработке
критерия
конкурсного
отбора
администра-
ции
коммуналь-
ного рынка и
систему
оценки и
регулиро-
вания ее
деятельности
Информа-
ция в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МЭРТ, МФ,
акиматы
областей,
городов
Астана и
Алматы
2012
год
Не
требу-
ется
24
Проводить
ярмарки с
целью
стимулиро-
вания прямых
продаж
социально-
значимых
товаров
населению
Информация
в МЭРТ
Акиматы
областей,
городов
Астана и
Алматы
2010-
2014
годы
Не
требу-
ется
25
Обеспечить
ведение
республикан-
ского и
региональных
балансов по
продоволь-
ственным
товарам
Информация
в МЭРТ
МСХ,
акиматы
областей,
городов
Астана и
Алматы
2011-
2014
Не
требу-
ется

4. Республиканың логистикалық жүйелерін және транзиттік әлеуетін дамыту
4-кіші бөлім алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2012.01.18 N 100 Қаулысымен.
5 Отандық өндірісті дамыту үшін қолайлы жағдайлар жасау
5.1 Кедендік-тарифтік саясат
30
Мыналар бойынша ұсыныстар әзірлеу: - Қазақстан Республикасының үдемелі индустриялық-инновациялық дамуы бойынша мемлекеттік бағдарламаны және салалық бағдарламаларды іске асыруға байланысты нысаналы түрдегі әкелу және әкету баждарын өзгерту кестесін бекіту; - кедендік тариф эскалациясының және ауыл шаруашылық-техникасының және құрастырмалы құрылыс құрастырмаларының жинақтаушыларын әкелу баждарын төмендету/нөлге келтіру деңгейін арттыру.
Сауда саясаты жөніндегі ведомствоаралық комиссияға ұсыныстар
ЭДСМ, ИЖТМ, АШМ, БАМ, Қаржымині, ККМ
2011-2014 жылдар
Талап етілмейді
31
Аграрлық сектордағы импортты реттеу үшін арнайы құралдарды пайдалану бойынша ұсыныстар әзірлеу (мерзімдік баждар, негізгі бағалық диапазондарға арналған баждар, тарифтік квоталар)
Сауда саясаты жөніндегі ведомствоаралық комиссияға ұсыныстар
ЭДСМ, АШМ, Қаржымині
2011-2014 жылдар
Талап етілмейді
32
Кедендік жеңілдіктер және преференциялар жүйесін оңтайландыру және қысқарту бойынша ұсыныстар әзірлеу
Сауда саясаты жөніндегі ведомствоаралық комиссияға ұсыныстар
ЭДСМ, Қаржымині
2011-2014 жылдар
Талап етілмейді
33
Сыртқы экономикалық саладағы мониторинг жүйесін әзірлеу және жасау
Қазақстан Республикасы Үкіметіне ақпарат
ЭДСМ, Қаржымині, «ССДО» АҚ
2011-2012 жылдар
Талап етілмейді
5.2 Тарифтік емес реттеу шаралары
34
Тауарлардың жеке түрлерін экспорттауға және/немесе импорттауға арналған ерекше құқықтарын беру тәжірибесін қысқарту бойынша ұсыныстары әзірлеу
Сауда саясаты жөніндегі ведомствоаралық комиссияға ұсыныстар
ЭДСМ, ИЖТМ, АШМ, БАМ, Қаржымині, ККМ
2011-2014 жылдар
Талап етілмейді
35
Сыртқы сауда саласындағы лицензиялауға жататын тауарлар тізбесін кезең-кезеңмен қысқарту, сондай-ақ лицензия алу үдерісімен байланысты рәсімдер мен құжаттамаларды қысқарту бойынша ұсыныстар әзірлеу
Сауда саясаты жөніндегі ведомствоаралық комиссияға ұсыныстар
ЭДСМ, ИЖТМ, АШМ6 БАМ, Қаржымині, ККМ 2011-2014 жылдар
Талап етілмейді
5.3 Тауарлар импорты кезінде ішкі нарықты қорғау шаралары
36
Кеден Одағы шеңберінде өтпелі кезеңге арналған тексеру жүргізудің уақытша тетігін әзірлеу
Қазақстан Республикасы Үкіметіне ақпарат
ЭДСМ, СІМ, «ССДО» АҚ
2010 жыл
Талап етілмейді
37
Өндіріске қауіп төндіретін не инвестициялық жобаларды іске асыруға кедергі болатын импорттың елеулі көлемін анықтау мақсатында, өзіндік бастамасы бойынша тексеруді бастамашылық ету мәселесін құзыретті органның қарауына ұсыныстарды одан әрі әзірлеу үшін ҮИИДМБ шеңберінде басым салаларға қатысты салалар мониторингін жүргізу
Қазақстан Республикасы Үкіметіне ақпарат
ЭДСМ, Қаржымині, СІМ, ИЖТМ, АШМ, «ССДО» АҚ
2011-2014 жылдар
Талап етілмейді
38
Арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемдік шараларды қолдану туралы өтінішті дайындау және беру кезіндегі қазақстандық өндірушілерге ықпалдасуға, сондай-ақ оларға қатысты тексеру бастамашылық етілген және үшінші елдердің сауда шаралары қолданылатын қазақстандық экспорттаушылар мүдделерін қорғауға маманданған талдамалық тұғырнаманы құру
Қазақстан Республикасы Үкіметіне ақпарат
ЭДСМ, «ССДО» АҚ
2011-2012 жылдар
Талап етілмейді
6 Көпжақты және екіжақты ынтымақтастықты дамыту
39
Дүниежүзілік сауда ұйымына қосылу бойынша іс-шараларды жүргізу
Қазақстан Республикасы Үкіметіне ақпарат
ЭДСМ, Қаржымині, ИЖТМ, СІМ, АШМ, ККМ, барлық мүдделі мемлекеттік органдар
2010-2014 жылдар
Талап етілмейді
40
Бірыңғай экономикалық кеңістікті құру бойынша іс-шараларды жүргізу
Қазақстан Республикасы Үкіметіне ақпарат
ЭДСМ, Қаржымині, ИЖТМ, СІМ, АШМ, ККМ, барлық мүдделі мемлекеттік органдар
2010-2012 жылдар
Талап етілмейді
41
Еуропалық еркін сауда қауымдастығына қатысушы мемлекеттермен (Швейцария, Лихтенштейн, Норвегия, Исландия) еркін сауда туралы келісім жасау туралы мәселені пысықтау
Қазақстан Республикасы Үкіметіне ақпарат
ЭДСМ, Қаржымині, СІМ, ИЖТМ, АШМ, ККМ, «ССДО» АҚ
2010-2011 жылдар
Талап етілмейді
42
Сербиямен еркін сауда туралы келісім жасау туралы мәселені пысықтау
Қазақстан Республикасы Үкіметіне ақпарат
ЭДСМ, Қаржымині, СІМ, ИЖТМ, АШМ, ККМ, «ССДО» АҚ
2010-2011 жылдар
Талап етілмейді
43
Черногориямен еркін сауда туралы келісім жасау туралы мәселені пысықтау
Қазақстан Республикасы Үкіметіне ақпарат
ЭДСМ, Қаржымині, СІМ, ИЖТМ, АШМ, ККМ, «ССДО» АҚ
2010-2011 жылдар
Талап етілмейді
44
Египетпен еркін сауда туралы келісім жасау туралы мәселені пысықтау
Қазақстан Республикасы Үкіметіне ақпарат
ЭДСМ, Қаржымині, СІМ, ИЖТМ, АШМ, ККМ, «ССДО» АҚ
2010-2011 жылдар
Талап етілмейді
45
Иорданнямен еркін сауда туралы келісім жасау туралы мәселені пысықтау
Қазақстан Республикасы Үкіметіне ақпарат
ЭДСМ, Қаржымині, СІМ, ИЖТМ, АШМ, ККМ, «ССДО» АҚ
2010-2011 жылдар
Талап етілмейді
46
Израильмен еркін сауда туралы келісім жасау туралы мәселені пысықтау
Қазақстан Республикасы Үкіметіне ақпарат
ЭДСМ, Қаржымині, СІМ, ИЖТМ, АШМ, ККМ, «ССДО» АҚ
2010-2011 жылдар
Талап етілмейді
47
Ауғанстанмен еркін сауда туралы келісім жасау туралы мәселені пысықтау
Қазақстан Республикасы Үкіметіне ақпарат
ЭДСМ, Қаржымині, СІМ, ИЖТМ, АШМ, ККМ, «ССДО» АҚ
2010-2011 жылдар
Талап етілмейді
48
Парсы бұғазы елдерімен (Сауд Арабиясы Корольдігі, Кувейт, Бахрейн, Оман, Катар, БАӘ) және басқа елдермен еркін сауда туралы келісім жасау туралы мәселені пысықтау
Қазақстан Республикасы Үкіметіне ақпарат
ЭДСМ, Қаржымині, СІМ, ИЖТМ, АШМ, ККМ, «ССДО» АҚ
2010-2011 жылдар
Талап етілмейді
49
Түркіменстанмен еркін сауда туралы келісім жасау туралы мәселені пысықтау
Қазақстан Республикасы Үкіметіне ақпарат
ЭДСМ, Қаржымині, СІМ, ИЖТМ, АШМ, ККМ, «ССДО» АҚ
2010-2011 жылдар
Талап етілмейді
50
ТМД елдері шеңберінде сауда режимін бірегейлендіру мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасы Үкіметіне ақпарат
ЭДСМ, Қаржымині, СІМ, ИЖТМ, АШМ, ККМ, «ССДО» АҚ
2010-2011 жылдар
Талап етілмейді
7 Ақпараттық тұғырнаманы қалыптастыру
51
Бөлшек сауданы дамытуға мамандандырылған зерттеу және талдау тұғырнамасын, оның ішінде мамандандырылған электронды Интернет-ресурсты «Сауда саясатын дамыту орталығы» АҚ базасында құру
Қазақстан Республикасы Үкіметіне ақпарат
ЭДСМ, «ССДО» АҚ
2010-2011 жылдар
Талап етілмейді
52
Бөлшек бизнестегі, бөлшек сауданы мемлекеттік реттеудегі және қолдаудың қол жетімді шараларындағы жаңашылдықтар туралы тәжірибемен және ақпаратпен алмасу мақсатында ірі шетел бөлшек желілері өкілдерінің қатысумен бөлшек бизнесі өкілдері үшін жыл сайынғы форумдар және семинарлар ұйымдастыру
Қазақстан Республикасы Үкіметіне ақпарат
ЭДСМ, «ССДО» АҚ, Сауда кәсіпорындары қауымдастығы (келісім бойынша)
2012-2014 жылдар
25 млн. теңге
25 млн. теңге
*3
50 млн. теңге
Республикалық бюджет қаражатынан

4. Развитие логистических систем и транзитного потенциала республики
Раздел исключен постановлением Правительства РК от 18.01.2012 № 100 .
5. Создание благоприятных условий для развития отечественного производства
5.1. Таможенно-тарифная политика
30
Выработать
предложения
по:
- утверждению
графиков
изменения
ввозных и
вывозных
пошлин,
целевым
образом
привязанных
к реализации
государст-
венной
программы по
форсирован-
ному
индустриаль-
но-инноваци-
онному
развитию
Республики
Казахстан и
отраслевых
программ;
- по повышению
степени
эскалации
таможенного
тарифа и
снижения/
обнуления
ввозных
пошлин на
комплекту-
ющие
сельскохозяй-
ственную
технику и
сборных
строительных
конструкций.
Предложе-
ния на
Межведом-
ственную
комиссию
по
торговой
политике
МЭРТ,
МИНТ,
МСХ, МСИ,
МФ, МТК
2011-
2014
г.г.
Не
требу-
ется
31
Выработать
предложения
по исполь-
зованию
специальных
инструмен-
тов для
регулирова-
ния импорта
в аграрном
секторе
(сезонные
пошлины,
пошлины на
основе
ценовых
диапазонов,
тарифные
квоты)
Предло-
жения на
Межведом-
ственную
комиссию
по
торговой
политике
МЭРТ, МСХ,
МФ
2011-
2014
годы
Не
требу-
ется
32
Выработать
предложения
по рациона-
лизации и
сокращению
системы
таможенных
льгот и
преференций
Предло-
жения на
Межведом-
ственную
комиссию
по
торговой
политике
МЭРТ, МФ
2011-
2014
годы
Не
требу-
ется
33
Разработать
и создать
систему
мониторинга
во
внешнеэко-
номической
сфере
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭРТ, МФ,
АО «ЦРТП»
2011-
2012
годы
Не
требу-
ется
5.2. Меры нетарифного регулирования
34
Выработать
предложения
по
сокращению
практики
предостав-
ления
исключитель-
ного права
на экспорт
и/или импорт
отдельных
видов
товаров
Предло-
жения на
Межведом-
ственную
комиссию
по
торговой
политике
МЭРТ,
МИНТ,
МСХ, МСИ,
МФ, МТК
2011-
2014
годы
Не
требу-
ется
35
Выработать
предложения
по
поэтапному
сокращению
перечня
товаров,
подлежащих
лицензирова-
нию в сфере
внешней
торговле, а
также
упрощению
процедур и
документации,
связанной
с процессом
получения лицензии
Предло-
жения на
Межведом-
ственную
комиссию
по
торговой
политике
МЭРТ,
МИНТ,
МСХ, МСИ,
МФ, МТК
2011-
2014
годы
Не
требу-
ется
5.3. Меры защиты внутреннего рынка при импорте товаров
36
Разработать
в рамках
Таможенного
союза
временный
механизм
проведения
расследова-
ний на
переходный
период
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭРТ, МИД,
АО «ЦРТП»
2010
год
Не
требу-
ется
37
Проводить
мониторинг
отраслей,
относящихся
к приори-
тетным
отраслям в
рамках
ГПФИИР, с
целью
выявления
значительных
объемов
импорта,
угрожающих
производст-
ву либо
препятству-
ющих
реализации
инвестицион-
ных проектов,
для
последующей
выработки
предложений
на
рассмотрение
компетен-
тного органа
вопроса
иницииро-
вания
расследо-
ваний по
собственной
инициативе
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭРТ, МФ,
МИД, МИНТ,
МСХ,
АО «ЦРТП»
2011-
2014
годы
Не
требу-
ется
38
Создать
аналитичес-
кую
платформу,
специализи-
рующейся на
содействии
казахстанс-
ким
производи-
телям при
подготовке и
подаче
заявлений о
применении
специальных
защитных,
антидемпин-
говых и
компенсаци-
онных мер, а
также на
защите
интересов
казахстанс-
ких
экспортеров,
в отношении
которых
инициированы
расследова-
ния и
применяются
торговые
меры
третьими
странами
Информация
в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МЭРТ,
АО «ЦРТП»
2011-
2012
годы
Не
требу-
ется
6. Развитие многостороннего и двустороннего сотрудничества
39
Провести
мероприятия
по присоеди-
нению к
Всемирной
торговой
организации
Информа-
ция в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МЭРТ, МФ,
МИНТ,
МИД,
МСХ, МТК,
все
заинтере-
сованные
государс-
твенные
органы
2010-
2014
годы
Не
требу-
ется
40
Провести
мероприятия
по созданию
Единого
экономичес-
кого
пространства
Информация
в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МЭРТ, МФ,
МИНТ,
МИД,
МСХ, МТК,
все
заинтере-
сованные
государс-
твенные
органы
2010-
2012
годы
Не
требу-
ется
41
Проработать
вопрос о
заключении
соглашения
о свободной
торговле с
государства-
ми-
участниками
Европейской
ассоциации
свободной
торговли
(Швейцария,
Лихтенштейн,
Норвегия,
Исландия)
Информа-
ция в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МЭРТ, МФ,
МИД, МИНТ,
МСХ, МТК,
АО «ЦРТП»
2010-
2011
годы
Не
требу-
ется
42
Проработать
вопрос о
заключении
соглашения о
свободной
торговле с
Сербией
Информа-
ция в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МЭРТ, МФ,
МИД, МИНТ,
МСХ, МТК,
АО «ЦРТП»
2010-
2011
годы
Не
требу-
ется
43
Проработать
вопрос о
заключении
соглашения о
свободной
торговле с
Черногорией
Информация
в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МЭРТ, МФ,
МИД, МИНТ,
МСХ, МТК,
АО «ЦРТП»
2010-
2011
годы
Не
требу-
ется
44
Проработать
вопрос о
заключении
соглашения о
свободной
торговле с
Египтом
Информация
в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МЭРТ, МФ,
МИД, МИНТ,
МСХ, МТК,
АО «ЦРТП»
2010-
2011
годы
Не
требу-
ется
45
Проработать
вопрос о
заключении
соглашения о
свободной
торговле с
Иорданией
Информация
в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МЭРТ, МФ,
МИД, МИНТ,
МСХ, МТК,
АО «ЦРТП»
2010-
2011
годы
Не
требу-
ется
46
Проработать
вопрос о
заключении
соглашения о
свободной
торговле с
Израилем
Информация
в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МЭРТ, МФ,
МИД, МИНТ,
МСХ, МТК,
АО «ЦРТП»
2010-
2011
годы
Не
требу-
ется
47
Проработать
вопрос о
заключении
соглашения о
свободной
торговле с
Афганистаном
Информация
в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МЭРТ, МФ,
МИД, МИНТ,
МСХ, МТК,
АО «ЦРТП»
2010-
2011
годы
Не
требу-
ется
48
Проработать
вопрос о
заключении
соглашения о
свободной
торговле со
странами
персидского
залива
(Королевство
Саудовской
Аравии,
Кувейт,
Бахрейн,
Оман, Катар,
ОАЭ) и
другими
странами)
Инфор-
мация в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МЭРТ, МФ,
МИД, МИНТ,
МСХ, МТК,
АО «ЦРТП»
2010-
2011
годы
Не
требу-
ется
49
Проработать
вопрос о
заключении
соглашения о
свободной
торговле с
Туркмени-
станом
Информация
в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МЭРТ, МФ,
МИД, МИНТ,
МСХ, МТК,
АО «ЦРТП»
2010-
2011
годы
Не
требу-
ется
50
Проработать
вопрос
унификации
торгового
режима в
рамках стран
СНГ
Информация
в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МЭРТ, МФ,
МИД, МИНТ,
МСХ, МТК,
АО «ЦРТП»
2010-
2011
годы
Не
требу-
ется
7. Формирование информационной платформы
51
Создать на
базе АО
«Центр
развития
торговой
политики»
исследовате-
льскую и
аналитичес-
кую
платформу,
специализи-
рующейся на
развитии
розничной
торговли, в
том числе
специализи-
рованного
электронного
Интернет-
ресурса
Информация
в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МЭРТ,
АО «ЦРТП»
2010-
2011
годы
Не
требу-
ется
52
Организовать
ежегодные
форумы и
семинары для
представи-
телей
розничного
бизнеса с
участием
представите-
лей крупных
иностранных
розничных
сетей с
целью обмена
опытом и
информацией
о новшествах
в розничном
бизнесе,
государст-
венном
регулирова-
ние
розничной
торговли и
доступных
мерах
поддержки
Информация
в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МЭРТ,
АО «ЦРТП»,
Ассоциация
торговых
предпри-
ятий (по
согл.)
2012-
2014
годы
25
млн.
тен-
ге
25
млн.
тен-ге
*1
50
млн.
тен-
ге
из
сред-
ств
респу-
бли-
канс-
кого
бюд-
жета

220-007
53
Сауда компаниялары персоналдары үшін қысқа оқыту курстарымен тренингтік орталық ұйымдастыру мәселелерін пысықтау
Қазақстан Республикасы Үкіметіне ақпарат
ЭДСМ, «ССДО» АҚ, Сауда кәсіпорындары қауымдастығы (келісім бойынша)
2011-2013 жылдар
Талап етілмейді
______________________
3 2012-2014 ж.ж. арналған республикалық бюджет шеңберінде қаралатын болады
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҚР ҰБ                  - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
ЭДСМ                   - Қазақстан Республикасы Экономикалық
даму және сауда министрлігі
ИЖТМ                   - Қазақстан Республикасы Индустрия және
жаңа технологиялар министрлігі
МГМ                    - Қазақстан Республикасы Мұнай және газ
министрлігі
ККМ                    - Қазақстан Республикасы Көлік және
коммуникация министрлігі
СІМ                    - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер
министрлігі
Қаржымині              - Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігі
АШМ                    - Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрлігі
БҒМ                    - Қазақстан Республикасы Білім және
ғылым министрлігі
ТЖМ                    - Қазақстан Республикасы Төтенше
жағдайлар министрлігі
ДСМ                    - Қазақстан Республикасы Денсаулық
сақтау министрлігі
БҚА                    - Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау агенттігі
(Монополияға қарсы агенттік)
ҚТКШІА                 - Қазақстан Республикасы Құрылыс және
тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
істері агенттігі
ТМРА                   - Қазақстан Республикасы Табиғи
монополияларды реттеу агенттігі
ҚҚА                    - Қазақстан Республикасының Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу
мен қадағалау агенттігі
Еңбекмині              - Қазақстан Республикасы Еңбек және
халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
«Самұрық -
Қазына» АҚ             - «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры»
акционерлік қоғамы
«ССДО» АҚ              - «Сауда саясатын дамыту орталығы»
акционерлік қоғамы
«Даму» КДҚ» АҚ         - «Даму» кәсіпкерлікті дамыту қоры»
акционерлік қоғамы
«МЖӘ ҚО» АҚ            - «Мемлекеттік-жекеменшік әріптестіктің
қазақстандық орталығы» акционерлік
қоғамы
«ҚазАгро» ҰБХ» АҚ      - «ҚазАгро» ұлттық басқарушы холдингі»
акционерлік қоғамы

220-007
53
Проработать
вопрос
организации
тренингового
центра с
краткими
курсами
обучения для
персонала
торговых
компаний
Инфор-
мация в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МЭРТ,
АО «ЦРТП»,
Ассоциация
торговых
предпри-
ятий
(по согл.)
2011-
2013
годы
Не
требу-
ется
_______________________
1 Будет рассматриваться в рамках республиканского бюджета на 2012-2014 г.г.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
НБ РК - Национальный Банк Республики Казахстан
МЭРТ - Министерство экономического развития и торговли Республики
Казахстан
МИНТ - Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан
МНГ - Министерство нефти и газа Республики Казахстан
МТК - Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
МИД - Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан
МСХ - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МОН - Министерство образования и науки Республики Казахстан
МЧС - Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
МЗ - Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МТСЗН - Министерство труда и социальной защиты населения Республики
Казахстан
АЗК - Агентство Республики Казахстан по защите конкуренции
(Антимонопольное агентство)
АДС - Агентство Республики Казахстан по делам строительства и
жилищно-коммунального хозяйства
АРЕМ - Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных
монополий
АФН - Агентство Республики Казахстан по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых организаций
АО «Самрук-Казына» - акционерное общество «Фонд национального
благосостояния «Самрук-Казына»
АО «ЦРТП» - акционерное общество «Центр развития торговой политики»
АО «ФРП «Даму» - акционерное общество «Фонд развития
предпринимательства «Даму»
АО «КЦ ГЧП» - акционерное общество «Казахстанский центр
государственно-частного партнерства»
АО «НУХ «КазАгро» - акционерное общество «Национальный управляющий
холдинг «КазАгро»