Жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу туралы есептер беру қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 желтоқсандағы № 1455 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 тамыздағы № 630 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.08.2015 № 630 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңының 16-бабының 33) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу туралы есептер беру қағидасы бекітілсін.
2. «Жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу туралы есептерді беру ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 17 шілдедегі № 690 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 32, 339-құжат) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 1455 қаулысымен
бекітілген
Жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын пайдалану
жөніндегі операцияларды жүргізу туралы есептер
беру қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу туралы есептер беру қағидасы (бұдан әрі - Қағида) «Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңының 16-бабының  33) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Қағида жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі - уәкілетті орган) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу туралы есептер беру тәртібін айқындайды.
2. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялар - жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеуге, пайдалы қазбаларды барлауға және (немесе) өндіруге қатысты, оның ішінде жерасты суларын, емдік балшықты барлаумен және өндірумен, жер қойнауын сарқынды суларды ағызу үшін барлаумен байланысты, сондай-ақ барлаумен және (немесе) өндірумен байланысты емес, жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жұмыстар.
2. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды
жүргізу туралы есептер беру тәртібі

Об утверждении Правил представления недропользователями отчетов о проведении операций по недропользованию
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2010 года № 1455. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2015 года № 630
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.08.2015 № 630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 33) статьи 16 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила представления недропользователями отчетов о проведении операций по недропользованию.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 17 июля 2008 года № 690 "Об утверждении Правил представления недропользователями отчетов о проведении операций по недропользованию" (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 32, ст. 339).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2010 года № 1455
Правила
представления недропользователями отчетов о проведении
операций по недропользованию
1. Общие положения
1. Настоящие Правила представления недропользователями отчетов о проведении операций по недропользованию (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 33) статьи 16 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании".
Правила определяют порядок представления недропользователями в уполномоченный орган по изучению и использованию недр (далее - уполномоченный орган) отчетов о проведении операций по недропользованию.
2. Операции по недропользованию - работы, относящиеся к государственному геологическому изучению недр, разведке и (или) добыче полезных ископаемых, в том числе связанные с разведкой и добычей подземных вод, лечебных грязей, разведкой недр для сброса сточных вод, а также по строительству и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей.
2. Порядок предоставления отчетов о проведении операций по
недропользованию

3. Жер қойнауын пайдаланушылар үшін уәкілетті органға жер қойнауын пайдалану жөнінде операцияларды жүргізу туралы есептіліктің (бұдан әрі - есептер) мынадай түрлері белгіленеді:
1) алты айдың қорытындысы бойынша ақпараттық геологиялық есеп (жартыжылдық есеп);
2) жылдың қорытындысы бойынша ақпараттық геологиялық есеп (жылдық есеп).
4. Ағымдағы жылдың бірінші жарты жылдығы үшін келісімшарттық аумақта жер қойнауын пайдалану жөнінде жүргізілген операциялардың нәтижелері туралы жартыжылдық есептерді жер қойнауын пайдаланушы ағымдағы жылғы 15 шілдеден кешіктірмей уәкілетті органның өңіраралық департаментіне (бұдан әрі - өңіраралық департамент) жібереді.
Жер қойнауын пайдаланушылар есептерде толық немесе дұрыс мәлімет бермеген жағдайда өңіраралық департамент олар түскен сәттен бастап күнтізбелік он күн ішінде есепті пысықтауға қайтарады. Жер қойнауын пайдаланушы күнтізбелік отыз күн ішінде пысықталған есептерді өңіраралық департаментке ұсынады.
Өңіраралық департамент жер қойнауын пайдаланушылардың деректері бойынша ағымдағы жылдың бірінші жартыжылдығы үшін өзіне ведомстволық бағыныстағы аумақта жер қойнауын пайдалану жөнінде жүргізілген операциялардың нәтижелері туралы жиынтық есептер жасайды. Өңіраралық департаменттер жер қойнауын пайдалану жөнінде жүргізілген операциялардың нәтижелері туралы жиынтық есептерді ағымдағы жылғы бірінші қыркүйекке уәкілетті органға жібереді.
Уәкілетті орган жиынтық жартыжылдық есеп өңіраралық департаменттен түскен сәттен бастап оны күнтізбелік он бес күн ішінде қарайды және уәкілетті органның Республикалық геологиялық ақпарат қорына (бұдан әрі - геологиялық қор) сақтауға жібереді.
5. Жер қойнауын пайдаланушылар келісімшарттық аумақта жер
қойнауын пайдалану жөнінде жүргізілген операциялардың нәтижелері туралы жылдық есепті өңіраралық департаментке есепті жылдан кейінгі жылдың 10 қаңтарынан кешіктірмей жібереді.
Жер қойнауын пайдаланушы есептерде толық немесе дұрыс мәліметтер бермеген жағдайда өңіраралық департамент жылдық есеп түскен сәттен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны пысықтауға қайтарады. Жер қойнауын пайдаланушы күнтізбелік отыз күн ішінде пысықталған есептерді өңіраралық департаментке ұсынады.
Өңіраралық департамент жер қойнауын пайдаланушылардың деректері бойынша өзіне ведомстволық бағыныстағы аумақта есепті жыл үшін жер қойнауын пайдалану жөнінде жүргізілген операциялардың нәтижелері туралы жылдық жиынтық есептерді жасайды.
Өңіраралық департаменттер жер қойнауын пайдалану жөнінде жүргізілген операциялардың нәтижелері туралы жиынтық есептерді есепті жылдан кейінгі жылдың жиырма бесінші ақпанына уәкілетті органға жібереді.
Уәкілетті орган өңіраралық департаменттен жылдық жиынтық есеп түскен сәттен бастап оны күнтізбелік он бес күн ішінде қарайды және геологиялық қорға сақтауға жібереді.

3. Для недропользователей устанавливается следующие виды отчетности о проведении операций по недропользованию (далее - отчеты) в уполномоченный орган:
1) информационный геологический отчет по итогам шести месяцев (полугодовой отчет);
2) информационный геологический отчет по итогам года (годовой отчет).
4. Полугодовые отчеты о результатах проведенных операций по недропользованию на контрактной территории за первое полугодие текущего года направляются недропользователем в межрегиональный департамент уполномоченного органа (далее - межрегиональный департамент) не позднее 15 июля текущего года.
Межрегиональный департамент в случае представления недропользователями неполных или недостоверных сведений в отчетах, в течение десяти календарных дней с момента их поступления возвращает отчет на доработку. Недропользователь в течение тридцати календарных дней представляет в межрегиональный департамент доработанные отчеты.
Межрегиональный департамент по данным недропользователей составляет сводные отчеты о результатах проведенных операций по недропользованию на подведомственной им территории за первое полугодие текущего года. Сводные отчеты о результатах проведенных операций по недропользованию направляются межрегиональными департаментами в уполномоченный орган к первому сентябрю текущего года.
В течение пятнадцати календарных дней с момента поступления сводного полугодового отчета от межрегионального департамента уполномоченный орган рассматривает и направляет его на хранение в Республиканский фонд геологической информации уполномоченного органа (далее - геологический фонд).
5. Годовые отчеты о результатах проведенных операций по недропользованию на контрактной территории направляются недропользователями в межрегиональный департамент не позднее 10 января следующего за отчетным годом.
Межрегиональный департамент, в случае представления недропользователем неполных или недостоверных сведений, в течение десяти календарных дней с момента поступления годового отчета возвращает его на доработку. Недропользователь в течение тридцати календарных дней представляет в межрегиональный департамент доработанные отчеты.
Межрегиональный департамент по данным недропользователей составляет сводные годовые отчеты о результатах проведенных операций по недропользованию на подведомственной им территории за отчетный год.
Сводные отчеты о результатах проведенных операций по недропользованию направляются межрегиональными департаментами в уполномоченный орган к двадцать пятому февралю следующего за отчетным годом.
В течение пятнадцати календарных дней с момента поступления сводного годового отчета из межрегионального департамента уполномоченный орган рассматривает и направляет его на хранение в геологический фонд.

6. Жер қойнауын пайдаланушы келісімшарттық аумақтың қайтарылатын (босатылатын) бөлігі бойынша жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялар аяқталғаннан кейін бір айдан кешіктірмей өңіраралық департаментке босатылатын келісімшарттық аумақтың учаскелерінде жүргізілген геологиялық зерттеулер туралы есепті тапсырады.
Өңіраралық департаменттер келісімшарттық аумақтың қайтарылатын (босатылатын) бөлігі жөніндегі есептерді оларды түскен сәттен бастап күнтізбелік он күн ішінде келіседі және уәкілетті органға жібереді не жер қойнауын пайдаланушылар есептерде толық немесе дұрыс мәліметтер бермеген жағдайда пысықтауға қайтарады. Жер қойнауын пайдаланушы күнтізбелік отыз күн ішінде пысықталған есептерді өңіраралық департаментке ұсынады.
Уәкілетті орган өңіраралық департаменттен есепті алған сәттен бастап оны күнтізбелік он бес күн ішінде бекітіп, геологиялық қорға сақтауға жібереді.
7. Жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалану объектілері жойылғаннан және/немесе консервациялағаннан соң бүкіл келісімшарттық аумақта жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялар аяқталғаннан кейін жүргізілген геологиялық барлау жұмыстары туралы түпкілікті есеп береді.
Түпкілікті есептерді өңіраралық департамент олар жер қойнауын пайдаланушылардан түскен сәттен бастап күнтізбелік он күн ішінде келіседі және уәкілетті органға жібереді не жер қойнауын пайдаланушылар есептерде толық немесе дұрыс мәліметтер бермеген жағдайда пысықтауға қайтарады. Жер қойнауын пайдаланушы күнтізбелік отыз күн ішінде пысықталған есептерді өңіраралық департаментке ұсынады.
Уәкілетті орган өңіраралық департаменттен есеп түскен сәттен бастап оны күнтізбелік он бес күн ішінде бекітіп, геологиялық қорға сақтауға жібереді.
8. Жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу жөніндегі жұмысты жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15-күнінен кешіктірмей өңіраралық департаментке тоқсандық есептерді ұсынады.
Жер қойнауын пайдаланушы есепте толық немесе дұрыс мәліметтер бермеген жағдайда өңіраралық департамент түскен сәттен бастап күнтізбелік он күн ішінде есепті пысықтауға қайтарады. Жер қойнауын пайдаланушы күнтізбелік отыз күн ішінде пысықталған есептерді өңіраралық департаментке ұсынады.
Өңіраралық департаменттер жер қойнауын пайдаланушылардың деректері бойынша есепті тоқсан үшін өзіне ведомстволық бағыныстағы аумақта жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу жөнінде жүргізілген операциялардың нәтижелері туралы жиынтық есепті жасайды.
Өңіраралық департаменттер жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу жөнінде жүргізілген операциялардың нәтижелері туралы жиынтық есептерді тоқсан сайын екі ай ішінде уәкілетті органға жібереді.
Уәкілетті орган өңіраралық департаменттен жиынтық есеп түскен сәттен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде қарағаннан кейін геологиялық қорға сақтауға жібереді.
Өңіраралық департаментке және уәкілетті органға жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу нәтижелері туралы жер қойнауын пайдаланушылардың жылдық есептерінің келіп түсуі тоқсандық есептерге ұқсас тәртіппен жүзеге асырылады.

6. Недропользователь не позднее одного месяца после завершения операций по недропользованию по возвращаемой (освобождаемой) части контрактной территории представляет в межрегиональный департамент отчет о проведенных геологических исследованиях на участках освобождаемой контрактной территории.
Отчеты по возвращаемой (освобождаемой) части контрактной территории в течение десяти календарных дней с момента их получения согласовываются и направляются межрегиональными департаментами в уполномоченный орган, либо, в случае представления недропользователями неполных или недостоверных сведений в отчетах, возвращается на доработку. Недропользователь в течение тридцати календарных дней представляет в межрегиональный департамент доработанные отчеты.
В течение пятнадцати календарных дней с момента получения отчета от межрегионального департамента уполномоченный орган утверждает и направляет его на хранение в геологический фонд.
7. Недропользователь после завершения операций по недропользованию на всей контрактной территории после ликвидации и/или консервации объектов недропользования представляет в межрегиональный департамент окончательный отчет о проведенных геологоразведочных работах.
Окончательные отчеты в течение десяти календарных дней с момента их поступления от недропользователей согласовываются и направляются межрегиональными департаментами в уполномоченный орган, либо, в случае представления недропользователями неполных или недостоверных сведений в отчетах, возвращается на доработку. Недропользователь в течение тридцати календарных дней представляет в межрегиональный департамент доработанные отчеты.
В течение пятнадцати календарных дней с момента поступления отчета из межрегионального департамента уполномоченный орган утверждает и направляет его на хранение в геологический фонд.
8. Недропользователи, осуществляющие работы по государственному геологическому изучению недр, не позднее 15 числа месяца за следующим отчетным кварталом представляют в межрегиональный департамент ежеквартальные отчеты.
Межрегиональный департамент в случае представления недропользователем неполных или недостоверных сведений в отчете, в течение десяти календарных дней с момента поступления возвращает отчет на доработку. Недропользователь в течение тридцати календарных дней представляет в межрегиональный департамент доработанные отчеты.
Межрегиональные департаменты по данным недропользователей составляют сводные отчеты о результатах проведенных операций по государственному геологическому изучению недр на подведомственной ему территории за отчетный квартал.
Сводные отчеты о результатах проведенных операций по государственному геологическому изучению недр направляются межрегиональными департаментами в уполномоченный орган ежеквартально в течение двух месяцев.
В течение пятнадцати календарных дней с момента поступления сводного отчета из межрегионального департамента уполномоченный орган после рассмотрения направляет его на хранение в геологический фонд.
В аналогичном с квартальными отчетами порядке осуществляется поступление в межрегиональные департаменты и в уполномоченный орган годовых отчетов недропользователей о результатах государственного геологического изучения недр.

9. Жер қойнауын пайдаланушылар ұсынатын есептер құрамындағы пайдалы қазбалары бар жер қойнауының геологиялық құрылымы, кен орындарының геологиялық параметрлері, қорлардың көлемі, игеру шарттары, сондай-ақ осы Қағидаға қосымшаға сәйкес жер қойнауының кез-келген ерекшеліктері туралы мәліметтерді қамтуы тиіс.
Жер қойнауын пайдаланушылардың
жер қойнауын пайдалану жөніндегі
операцияларды жүргізу туралы
есептер беру қағидасына
қосымша
Жер қойнауын пайдаланушылар есептерінің мазмұны
1. Жер қойнауын пайдаланушының жартыжылдық есебі қысқаша ақпараттық жазбаны және қажет болған жағдайда, ақпараттық жазбаның мәтінін безендіретін графикалық қосымшаларды (немесе суреттерді) қамтиды.
Жартыжылдық есепті ақпараттық толтыру геологиялық зерттеу сатысына байланысты:
1) өңірлік геологиялық зерттеулерде мынадай деректер келтіріледі:
келісімшарттық аумақтың әкімшілік жағдайы;
есепті кезеңде келісімшарттық аумақта орындалған жұмыстардың түрлері мен көлемі;
пайдалы қазбаның көрініс-белгісі орнының географиялық координаттары;
табылған пайдалы қазбаның көрініс-белгісінің жоспардағы және тереңдіктегі мөлшері;
пайдалы қазба көрініс-белгілерінің сипаттамасы;
табылған жерүсті және ұңғымалық мұнай-газ көрініс-белгілерінің, табиғи резервуарлардың сипаттамасы;
пайдалы қазба ресурстарын болжамды бағалау;
2) табылған перспективалы объектілер шегіндегі іздестіру жұмыстары кезінде есепте 1) тармақшада көрсетілген мәліметтерден басқа мынадай деректер келтіріледі:
табылған кенге айналудың топографиялық және минералогиялық сипаттамасы;
кен денесінің параметрлері;
перспективалы құрылымның тереңдегі түзілуінің ерекшеліктері;
көмірсутек кен шоғырының параметрлері;
іздестіру немесе параметрлік ұңғымалардың ағынын байқап көрудің нәтижесі жөніндегі деректер;
пайдалы қазбаның қорларын бағалау, пайдалы қазбаның коммерциялық құндылығы туралы қорытынды;
3) іздестіру - бағалау жұмыстары кезінде 2) тармақшада көрсетілген мәліметтермен катар мынадай деректер келтіріледі:
кен орындары кендерінің негізгі типтері мен сорттары;
байытудың оңтайлы сызбасын көрсетумен бірге, кенді қайта өңдеудің жоспарланған технологиялары жөніндегі деректер;
өнеркәсіптік қорлар мен болжамды ресурстар, кен орындарын игерудің рентабельділігі туралы мәліметтер;
4) барлау кезеңіндегі объектілер бойынша 3) тармақшада көрсетілген мәліметтермен қатар, мынадай деректер келтіріледі:
кен денелерінің мөлшері, пішіні және параметрлері;
пайдалы қазбалардың қорларын есептеу үшін қолданылған кондицияның негізгі параметрлері;
кен орындарын игерудің гидрогеологиялық шарттары, кен орындарының су басу дәрежесі;
негізгі су тұтқыш көкжиектердің және жерасты сулары кешендерінің гидрогеологиялық параметрлерін бағалау деректері.

9. Представляемые недропользователями отчеты должны содержать сведения о геологическом строении недр, содержащихся в них полезных ископаемых, геологических параметрах месторождений, величине запасов, условиях разработки, а также любых особенностях недр в соответствии с приложением к настоящим Правилам.
Приложение
к Правилам представления
недропользователями отчетов о проведений
операций по недропользованию
Содержание отчетов недропользователей
1. Полугодовой отчет недропользователя включает в себя краткую информационную записку и, при необходимости, графические приложения (или рисунки), иллюстрирующие текст информационной записки.
Информационное наполнение полугодового отчета зависит от стадии геологического изучения:
1) при региональных геологических исследованиях приводятся следующие данные:
административное положение контрактной территории;
виды и объемы работ, выполненных на контрактной территории за отчетный период;
географические координаты местонахождения проявления полезного ископаемого;
размеры выявленного проявления полезного ископаемого в плане и на глубину;
размеры выявленного проявления полезного ископаемого в плане и на глубину;
характеристика проявления полезного ископаемого;
характеристика выявленных поверхностных и скважинных нефтегазопроявлений, природных резервуаров;
прогнозная оценка ресурсов полезного ископаемого;
2) при поисковых работах в пределах выявленных перспективных объектов кроме сведений, указанных в подпункте 1), в отчете приводятся следующие данные:
топографическое и минералогическое описание выявленного оруденения;
параметры рудного тела;
особенности глубинного строения перспективной структуры;
параметры углеводородной залежи;
данные по результатам опробования поисковых или параметрических скважин на приток;
оценка запасов полезного ископаемого, заключение о коммерческой ценности полезного ископаемого;
3) при поисково-оценочных работах, наряду со сведениями, указанными в подпункте 2), приводятся следующие данные:
основные типы и сорта руд месторождения;
данные по планируемой технологии переработки руд с указанием оптимальной схемы обогащения;
сведения о промышленных запасах и прогнозных ресурсах, рентабельности разработки месторождения;
4) по объектам разведочной стадии, наряду со сведениями, указанными в подпункте 3), приводятся следующие данные:
количество, форма и параметры рудных тел;
основные параметры кондиций, примененных для подсчета запасов полезных ископаемых;
гидрогеологические условия разработки месторождения, степень обводненности месторождения;
данные по оценке гидрогеологических параметров основных водоносных горизонтов и комплексов подземных вод.

2. Жер қойнауын пайдаланушының жылдық есебі өткен жылғы геологиялық зерттеулердің нәтижелері туралы қорытылған ақпаратты қамтиды. Жылдық есеп ақпараттық жазбахаттың мәтінін көркемдейтін ақпараттық жазбахат және графикалық қосымшалар түрінде беріледі. Жылдық есепті ақпараттық толтыру келісімшарттық аумақтың зерттеу кезеңіне байланысты:
1) пайдалы қазбаларға өңірлік геологиялық зерттеулер кезінде есепке келісімшарттық аумақ бойынша мынадай мәліметтер енгізіледі:
әкімшілік жағдайы;
келісімшарттық аумақтың қысқаша геологиялық сипаттамасы;
өңірлік зерттеулердің әдістемесі, орындалған жұмыстардың түрлері мен көлемдері;
жер қойнауын пайдаланушылар тапқан кен көрініс-белгілері мен минералдау нүктелерінің сипаттамасы:
географиялық координаттары, жоспардағы мөлшері, геологиялық сипаттамасы, табылған кенге айналуының сипаттамасы (пайдалы құрамдастар және олардың құрамы, одан әрі зерделеу перспективалары);
айқындалған перспективалы құрылымдардың сипаттамасы:
географиялық байланыстыру, геометриялық параметрлері, перспективалы көкжиектердің орналасу тереңдігі, олардың стратиграфиялық байланысуы, ресурстарды болжамды бағалау.
Өңірлік зерттеулер бойынша жылдық есептің мәтініне мынадай графикалық қосымшалар қоса беріледі:
өңірлік масштабтағы келісімшарттық аумақтың геологиялық картасы;
карталарда геофизикалық және геохимиялық ауытқулар көрсетілген перспективалы құрылымдар, учаскелер, көрініс-белгілері бойынша егжей-тегжейлі масштабтағы геологиялық карта-қималар;
негізгі реперлік бетінің құрылымдық карталары;
айқындалған перспективалы құрылымдар бойынша қималар;
ерекше қиылыстар бойынша уақытша және тереңдік тіліктер.
2) перспективалы учаскелердегі, көрініс-белгілердегі, құрылымдардағы іздестіру-бағалау жұмыстарының нәтижелері жөнінде мынадай ақпарат келтіріледі:
перспективалы учаскелердің, кен көрініс-белгілерін, құрылымдардың географиялық-экономикалық жағдайы;
айқындалған кен объектісінің геологиялық түзілуінің сипаттамасы, кенге айналудың заттық құрамы;
кенді дене параметрлері, пайдалы құрамдастарының құрамы, болжамды ресурстарды бағалау, олардың геологиялық-экологиялық сипаттамалары;
мұнай мен газдың болуында жұмыс істеу кезінде мыналар көрсетіледі:
айқындалған және терең бұрғылауға дайындалған өнімді құрылымдардың, белгіленген мұнай-газ көрініс-белгілерінің және битум мен кирлерді қоса алғанда, көмірсутек белгілерінің атауы;
негізгі көрсету көкжиектері бойынша құрылымдық карталар, коллектордың қасиеттері бойынша деректер, іздестіру және параметрлік ұңғымаларды ағынға бұрғылау және сынау нәтижелері, А+В+С1 және С2 санаттары бойынша қорларды бағалау;
іздетіру және параметрлік ұңғымаларды ағынға сынау нәтижелері, ұңғымамен ашылған литологостратиграфиялық қима, ұңғыманың құрылымы, коллектордағы мұнайдың, газдың, судың мөлшері, ұңғыманың қысқаша өткізгіші, кедергілер және келісімшартта ескерілген басқа да мәліметтер.

2. Годовой отчет недропользователя включает в себя обобщенную информацию о результатах геологических исследований за прошедший год. Годовой отчет представляется в виде информационной записки и графических приложений, иллюстрирующих текст информационной записки. Информационное наполнение годового отчета зависит от стадии изучения контрактной территории:
1) при региональных геологических исследованиях на полезные ископаемые в отчет включаются следующие сведения по контрактной территории:
административное положение;
краткое геологическое описание контрактной территории;
методика региональных исследований, виды и объемы выполненных работ;
характеристика выявленных недропользователем рудопроявлений и точек минерализации:
географические координаты, размеры в плане, геологическое описание, характеристика выявленного оруденения (полезные компоненты и их содержание, перспективы дальнейшего изучения);
характеристика выявленных перспективных структур;
географическая привязка, геометрические параметры, глубина залегания перспективных горизонтов, их стратиграфическая привязка, прогнозная оценка ресурсов.
К тексту годового отчета по региональным исследованиям прикладываются следующие графические приложения:
геологическая карта контрактной территории в региональном масштабе;
геологические карты-врезки в детальном масштабе по перспективным структурам, участкам, проявлениям с отображением на картах геофизических и геохимических аномалий;
структурные карты по основным реперным поверхностям;
разрезы по выявленным перспективным структурам;
временные и глубинные разрезы по характерным пересечениям;
2) по результатам поисково-оценочных работ на перспективных участках, рудопроявлениях, структурах представляется следующая информация:
географо-экономическое положение перспективного участка, рудопроявления, структуры; характеристика геологического строения выявленного рудного объекта, вещественный состав оруденения;
параметры рудных тел, содержание полезных компонентов, оценка прогнозных ресурсов, их геолого-экономическая характеристика;
при работах на наличие нефти и газа указываются:
название выявленных и подготовленных под глубокое бурение продуктивных структур, установленных нефтегазопроявлений и признаков углеводородов, включая битумы и киры;
структурные карты по основным отражающим горизонтам, данные по свойствам коллекторов, результаты бурения и опробования поисковых и параметрических скважин на приток, их объем, оценка запасов по категориям A+B+С1 и С2;
результаты опробования поисковых и параметрических скважин на приток, вскрытый скважиной литологостратиграфический разрез, конструкция скважины, содержание нефти, газа, воды в коллекторе, краткая проводка скважины, осложнения и другие, оговоренные в контракте, сведения;

3) келісімшарттық аумақты зерттеудің іздестіру-барлау кезеңіне мыналар қоса беріледі:
спектрлік талдау деректерін таратумен бірге кенді аймақтарды сынау жоспарлары;
спектрлік, сандық, оның ішінде технологиялық талдаулардың нәтижелерін шығара отырып іздестіру бұрғылау деректері бойынша геологиялық қималар, керн материалы нәтижелерін талдау;
іздестіру ұңғымаларының геологиялық бағаналары;
мұнай-газ аудандары бойынша:
негізгі көрсету көкжиектері бойынша толық құрылымдық карталар, ерекше бағыттар бойынша уақытша және тереңдік қималар, каротажды диаграммалардың қосымшасымен бірге бұрғыланған ұңғымалардың геологиялық қималары, ағынға сынау нәтижелері қоса беріледі.
4) келісімшарттық аумақтағы барлау жұмыстарының нәтижелері бойынша мынадай ақпарат келтіріледі:
табылған кен орнындағы кеннің негізгі типтері мен сорттары;
кен өңдеудің әзірленген оңтайлы технологиясы;
кен орнын өңдеудің гидрогеологиялық және кен-технологиялық шарттары;
кен орындарының өнеркәсіптік қорлары және болжамды ресурстары, пайдалы құрамдастарының құрамы;
кен орнын өңдеудің рентабельділігі;
Жылдық есептің мәтініне мынадай графикалық материалдар қоса беріледі:
жекелеген (типті) барлау сызықтары бойынша қорларды есептеуге арналған геологиялық қималар;
С1 және C2 санаттарының ең маңызды блоктары мен болжамды  ресурстардың қорларын бұғаттау.
5) өнеркәсіптік игеру үшін кен орнын барлау және дайындау жұмыстары бойынша мынадай ақпарат келтіріледі:
кен орнының географиялық координаттары;
барлау әдістемесі, жұмыстардың түрлері мен көлемі;
кен орнының геологиялық сипаттамасы;
тау-кен аудандары бойынша:
кен денелерінің саны, пішімі, параметрлері, кеннің минералогиялық құрамы, минералдық ассоциациясы, пайдалы құрамдастардың көрініс-белгілерінің нысаны туралы деректер;
пайдалы құрамдастың негізгі минералдары-тасымалдаушылары;
қорларды есептеуге арналған кондицияның параметрлері, пайдалы қазбалар қорларын есептеудің нәтижелері;
кеннің заттық құрамы және технологиялық қасиеті, кен шикізатын өңдеудің оңтайлы технологиялық схемасы;
кен орнын игерудің техникалық-экономикалық көрсеткіштері;
мұнай және газ кен орындарын барлау кезінде:
өнімді көкжиектер мен коллекторлардың сыналану аймағының геологиялық түзілуі, таужыныс-коллекторлардың параметрлері;
ұңғымаларды ағынға зерттеу нәтижелері;
өнімділік коэффициенттері;
газ-су, су-мұнай байланыстарының сипаты;
жойылған ұңғымалар мен консервациядағы ұңғымалар туралы ақпарат.
Өнеркәсіптік игеру үшін кен орнын барлау және дайындау бойынша графикалық қосымшадан басқа мыналар қоса беріледі:
рудалы кен орындары бойынша:
бойлық геологиялық қималар;
кен орнын біркелкі сипаттайтын геологиялық қималар, екі және үш деңгейдегі көкжиекті жоспарлар;
негізгі кендік шоғырлардың қорларын бұғаттау;
мұнай-газ кен орындары бойынша:
әрбір өнімді көкжиек бойынша толық құрылымдық карталар, литологиялық-геологиялық қималар, ұңғымаларды сынау нәтижелері;

3) на поисково-разведочной стадии изучения контрактной территории прилагаются:
планы опробования рудных зон с разноской данных спектрального анализа;
геологические разрезы по данным поискового бурения с выноской результатов спектрального, количественного анализов, в том числе технологические, анализ результатов кернового материала;
геологические колонки поисковых скважин;
по нефтегазоносным районам прилагаются:
детальные структурные карты по основным отражающим горизонтам, временные и глубинные разрезы по характерным направлениям, геологические разрезы пробуренных скважин с приложением каротажных диаграмм, результаты опробования на приток;
4) по результатам разведочных работ на контрактной территории приводится следующая информация:
основные типы и сорта руд выявленного месторождения;
разработанная оптимальная технология переработки руд;
гидрогеологические и горно-технологические условия отработки месторождения;
промышленные запасы и прогнозные ресурсы месторождения, содержание полезных компонентов;
рентабельность отработки месторождения.
К тексту годового отчета прилагаются следующие графические материалы:
геологические разрезы для подсчета запасов по отдельным (типичным) разведочным линиям; блокировки запасов наиболее значимых блоков категории С1 и С2 и прогнозных ресурсов;
5) по работам разведки и подготовки месторождения для промышленного освоения приводится следующая информация:
географические координаты месторождения;
методика разведки, виды и объемы работ;
геологическая характеристика месторождения;
по горнорудным районам:
данные о количестве, форме, параметрах рудных тел, минералогическом составе руд, минеральных ассоциациях, форме проявления полезных компонентов;
основные минералы-носители полезного компонента;
параметры кондиций для подсчета запасов, результаты подсчета запасов полезного ископаемого;
вещественный состав и технологические свойства руд, оптимальные технологические схемы переработки рудного сырья;
технико-экономические показатели освоения месторождения;
при разведке месторождений нефти и газа:
геологическое строение продуктивных горизонтов и зон выклинивания коллекторов, параметры пород-коллекторов;
результаты исследования скважин на приток;
коэффициенты продуктивности;
характер газоводяного, водонефтяного контактов;
информация о ликвидированных скважинах и скважинах, находящихся на консервации.
По разведке и подготовке месторождения для промышленного освоения, кроме графических приложений, прилагаются:
по рудным месторождениям:
продольные геологические разрезы;
геологические разрезы, равномерно характеризующие месторождения, погоризонтные планы на двух и трех уровнях;
блокировки запасов основных рудных залежей;
по нефтегазовым месторождениям:
детальные структурные карты по каждому продуктивному горизонту, литолого-геологические разрезы, результаты испытаний скважин.

3. Келісімшарттық аумақта коммерциялық табу және пайдалы қазбалардың пайдалану қорларын бекіту кезінде жер қойнауын пайдаланушы табылған кен орнының паспортын уәкілетті органға беруге міндетті.
4. Осы Қағиданың 7 және 8-тармақтарында көрсетілген геологиялық есептерді ресімдеу Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің бұйрығымен бекітілетін Қазақстан Республикасының жер қойнауын геологиялық зерттеу туралы есептерді ресімдеу жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырылады.

3. При коммерческом обнаружении на контрактной территории и утверждении эксплуатационных запасов полезных ископаемых недропользователь обязан представить в уполномоченный орган паспорт выявленного месторождения.
4. Оформление геологических отчетов, указанных в пунктах 7 и 8 настоящих Правил, осуществляется в соответствии с Инструкцией по оформлению отчетов о геологическом изучении недр Республики Казахстан, утверждаемой приказом Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан.