Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің республикалық мемлекеттік кәсіпорындарының кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 1 наурыздағы № 151 Қаулысы
Қазақстан Республикасының ғылыми ұйымдарын, биологиялық және биотехнологиялық ғылымын басқару жүйесін оңтайландыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің «Қазақстан Республикасының Ұлттық биотехнология орталығы» және «Биологиялық зерттеулер орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорындарының еншілес мемлекеттік кәсіпорындары қайта құру жолымен шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорындар болып қайта ұйымдастырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің «Қазақстан Республикасының Ұлттық биотехнология орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорыны оған Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің «Биологиялық зерттеулер орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнын қосу жолымен қайта ұйымдастырылсын.
3. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің «Қазақстан Республикасының Ұлттық биотехнология орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің «Ұлттық биотехнология орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны болып қайта аталсын.
4. Осы қаулының 1, 2 және 3-тармақтарында көрсетілген кәсіпорындар (бұдан әрі - Кәсіпорындар) қызметінің негізгі мәні ғылым саласындағы өндірістік-шаруашылық қызметті жүзеге асыру болып белгіленсін.
5. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Ғылым комитеті Кәсіпорындардың мемлекеттік басқару органы болып белгіленсін.
6. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Ғылым  комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) бір ай мерзімде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің
Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетіне Кәсіпорындардың
жарғыларын бекітуге ұсынсын;
2) Кәсіпорындардың әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
3) осы қаулыдан туындайтын қажетті шараларды қабылдасын.
7. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:

О некоторых вопросах республиканских государственных предприятий Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 марта 2010 года № 151
В целях оптимизации системы управления научными организациями, биологической и биотехнологической наукой Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Реорганизовать дочерние государственные предприятия республиканских государственных предприятий на праве хозяйственного ведения "Национальный центр биотехнологии Республики Казахстан" и "Центр биологических исследований" Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан путем преобразования их в республиканские государственные предприятия на праве хозяйственного ведения согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Реорганизовать Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр биотехнологии Республики Казахстан" Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан путем присоединения к нему Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Центр биологических исследований" Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан.
3. Переименовать Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр биотехнологии Республики Казахстан" Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр биотехнологии" Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан.
4. Основным предметом деятельности предприятий, указанных в пунктах 1, 2 и 3 настоящего постановления (далее - Предприятия) определить осуществление производственно-хозяйственной деятельности в области науки.
5. Определить органом государственного управления Предприятиями Комитет науки Министерства образования и науки Республики Казахстан.
6. Комитету науки Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством порядке:
1) в месячный срок представить в Комитет государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан на утверждение уставы Предприятий;
2) обеспечить государственную регистрацию Предприятий в органах юстиции;
3) принять необходимые меры, вытекающие из настоящего постановления.
7. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:

1) күші жойылды - ҚР Үкіметінің 05.08.2013 № 796 қаулысымен;
2) «Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің кейбір мәселелері» туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 21 шілдедегі № 700 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., № 27, 290-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің қарамағындағы ұйымдардың тізбесінде:
«Республикалық мемлекеттік кәсіпорындар» деген 1-бөлімде:
реттік нөмірі 4-жол алынып тасталсын;
реттік нөмірі 6-жол мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Ұлттық биотехнология орталығы»;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 16-6, 16-7, 16-8, 16-9, 16-10, 16-11, 16-12, 16-13, 16-14, 16-15, 16-16, 16-17-жолдармен толықтырылсын:
«16-6. Биологиялық қауіпсіздік проблемаларының ғылыми-зерттеу институты
16-7. Өсімдіктердің биологиясы және биотехнологиясы институты
16-8. Микробиология және вирусология институты
16-9. Жалпы генетика және цитология институты
16-10. Биологиялық бақылау, сертификаттау және клиника алдындағы зерттеулер орталық зертханасы
16-11. Алтай ботаникалық бағы
16-12. Маңғыстау эксперименталдық ботаникалық бағы
16-13. Зоология институты
16-14. Адам және жануарлар физиологиясы институты
16-15. М.А. Айтхожин атындағы Молекулярлық биология және биохимия институты
16-16. Ботаника және фитоинтродукция институты
16-17. Микроорганизмдердің республикалық коллекциясы»;
3) күші жойылды - ҚР Үкіметінің 28.08.2015 № 683 қаулысымен.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 05.08.2013 № 796; 28.08.2015 № 683 қаулыларымен.
8. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 1 наурыздағы
№ 151 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Ғылым комитетінің шаруашылық жүргізу құқығындағы
республикалық мемлекеттік кәсіпорындары болып қайта
ұйымдастырылатын Қазақстан Республикасы Білім және ғылым
министрлігі Ғылым комитетінің шаруашылық жүргізу құқығындағы
республикалық мемлекеттік кәсіпорындарының
еншілес мемлекеттік кәсіпорындарының тізбесі
Р/с
Шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорындар болып қайта ұйымдастырылатын Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорындарының еншілес мемлекеттік кәсіпорындарының атауы
Қайта ұйымдастыру нәтижесінде жаңадан құрылған шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорындардың атауы
1
2
3
1
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің «Қазақстан Республикасының Ұлттық биотехнология орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының «Микроорганизмдердің республикалық коллекциясы» еншілес мемлекеттік кәсіпорны
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің «Микроорганизмдердің республикалық коллекциясы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
2
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің «Қазақстан Республикасының Ұлттық биотехнология орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының «Биологиялық қауіпсіздік проблемаларының ғылыми-зерттеу институты» еншілес мемлекеттік кәсіпорны
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің «Биологиялық қауіпсіздік проблемаларының ғылыми-зерттеу институты» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
3
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің «Қазақстан Республикасының Ұлттық биотехнология орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының «Өсімдіктердің биологиясы және биотехнологиясы институты» еншілес мемлекеттік кәсіпорны
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің «Өсімдіктердің биологиясы және биотехнологиясы институты» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
4
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің «Биологиялық зерттеулер орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының «Микробиология және вирусология институты» еншілес мемлекеттік кәсіпорны
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің «Микробиология және вирусология институты» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
5
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің «Қазақстан Республикасының Ұлттық биотехнология орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының «Жалпы генетика және цитология институты» еншілес мемлекеттік кәсіпорны
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің «Жалпы генетика және цитология институты» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
6
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің «Қазақстан Республикасының Ұлттық биотехнология орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының «Биологиялық бақылау, сертификаттау және клиника алдындағы зерттеулер орталық зертханасы» еншілес мемлекеттік кәсіпорны
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің «Биологиялық бақылау, сертификаттау және клиника алдындағы зерттеулер орталық зертханасы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
7
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің «Қазақстан Республикасының Ұлттық биотехнология орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының «Алтай ботаникалық бағы» еншілес мемлекеттік кәсіпорны
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің «Алтай ботаникалық бағы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
8
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің «Қазақстан Республикасының Ұлттық биотехнология орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының «Маңғыстау экспериментальдық ботаникалық бағы» еншілес мемлекеттік кәсіпорны
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің «Маңғыстау экспериментальдық ботаникалық бағы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
9
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің «Қазақстан Республикасының Ұлттық биотехнология орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының «Зоология институты» еншілес мемлекеттік кәсіпорны
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің «Зоология институты» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
10
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің «Қазақстан Республикасының Ұлттық биотехнология орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының «Адам және жануарлар физиологиясы институты» еншілес мемлекеттік кәсіпорны
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің «Адам және жануарлар физиологиясы институты» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
11
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің «Қазақстан Республикасының Ұлттық биотехнология орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының «М.А. Айтхожин атындағы Молекулярлық биология және биохимия институты» еншілес мемлекеттік кәсіпорны
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің «М.А. Айтхожин атындағы Молекулярлық биология және биохимия институты» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорына
12
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің «Қазақстан Республикасының Ұлттық биотехнология орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының «Ботаника және фитоинтродукция институты» еншілес мемлекеттік кәсіпорны
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің «Ботаника және фитоинтродукция институты» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны

1) утратил силу постановлением Правительства РК от 05.08.2013 № 796;
2) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 21 июля 2006 года № 700 "Некоторые вопросы Министерства образования и науки Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 27, ст. 290):
в Перечне организаций, находящихся в ведении Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в разделе 1. "Республиканские государственные предприятия":
строку, порядковый номер 4, исключить;
строку, порядковый номер 6, изложить в следующей редакции:
"6. Национальный центр биотехнологии";
дополнить строками, порядковые номера 16-6, 16-7, 16-8, 16-9, 16-10, 16-11, 16-12, 16-13, 16-14, 16-15, 16-16, 16-17 следующего содержания:
"16-6. Научно-исследовательский институт проблем биологической безопасности
16-7. Институт биологии и биотехнологии растений
16-8. Институт микробиологии и вирусологии
16-9. Институт общей генетики и цитологии
16-10. Центральная лаборатория биоконтроля, сертификации и предклинических испытаний
16-11. Алтайский ботанический сад
16-12. Мангышлакский экспериментальный ботанический сад
16-13. Институт зоологии
16-14. Институт физиологии человека и животных
16-15. Институт молекулярной биологии и биохимии им. М.А. Айтхожина
16-16. Институт ботаники и фитоинтродукции
16-17. Республиканская коллекция микроорганизмов";
3) утратил силу постановлением Правительства РК от 28.08.2015 № 683.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 05.08.2013 № 796; от 28.08.2015 № 683.
8. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 1 марта 2010 года № 151
Перечень дочерних государственных предприятий
республиканских государственных предприятий на праве
хозяйственного ведения Комитета науки Министерства образования
и науки Республики Казахстан реорганизуемых в республиканские
государственные предприятия на праве хозяйственного ведения
Комитета науки Министерства образования и науки
Республики Казахстан
п/п
Наименование дочерних
государственных предприятий
республиканских
государственных предприятий на
праве хозяйственного ведения
Комитета науки Министерства
образования и науки Республики
Казахстан реорганизуемых в
республиканские государственные
предприятия на праве
хозяйственного ведения
Наименование вновь
созданных в результате
реорганизации
республиканских
государственных предприятий
на праве хозяйственного
ведения
1
2
3
1.
Дочернее государственное предприятие
«Республиканская коллекция
микроорганизмов» Республиканского
государственного предприятия на
праве хозяйственного ведения
"Национальный центр биотехнологии
Республики Казахстан" Комитета
науки Министерства образования и
науки Республики Казахстан
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Республиканская коллекция микроорганизмов» Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан
2.
Дочернее государственное предприятие
«Научно-исследовательский институт
проблем биологической безопасности»
Республиканского государственного
предприятия на праве хозяйственного
ведения "Национальный центр
биотехнологии Республики Казахстан"
Комитета науки Министерства
образования и науки Республики
Казахстан
Республиканское
государственное предприятие
на праве хозяйственного
ведения «Научно-
исследовательский институт
проблем биологической
безопасности» Комитета науки
Министерства образования и
науки Республики Казахстан
3.
Дочернее государственное
предприятие «Институт биологии и
биотехнологии растений»
Республиканского государственного
предприятия на праве хозяйственного
ведения "Национальный центр
биотехнологии Республики Казахстан"
Комитета науки Министерства
образования и науки Республики
Казахстан
Республиканское
государственное предприятие
на праве хозяйственного
ведения «Институт биологии
и биотехнологии растений»
Комитета науки Министерства
образования и науки
Республики Казахстан
4.
Дочернее государственное предприятие
«Институт молекулярной биологии и
биохимии им. М.А. Айтхожина»
Республиканского государственного
предприятия на праве хозяйственного
ведения "Центр биологических
исследований" Комитета науки
Министерства образования и науки
Республики Казахстан
Республиканское
государственное предприятие
на праве хозяйственного
ведения «Институт
молекулярной биологии и
биохимии им. М.А. Айтхожина»
Комитета науки Министерства
образования и науки
Республики Казахстан
5.
Дочернее государственное предприятие
«Институт общей генетики и
цитологии» Республиканского
государственного предприятия на
праве хозяйственного ведения "Центр
биологических исследований" Комитета
науки Министерства образования и
науки Республики Казахстан
Республиканское
государственное предприятие
на праве хозяйственного
ведения «Институт общей
генетики и цитологии»
Комитета науки Министерства
образования и науки
Республики Казахстан
6.
Дочернее государственное предприятие
«Институт физиологии человека и
животных» Республиканского
государственного предприятия на
праве хозяйственного ведения "Центр
биологических исследований" Комитета
науки Министерства образования и
науки Республики Казахстан
Республиканское
государственное предприятие
на праве хозяйственного
ведения «Институт физиологии
человека и животных»
Комитета науки Министерства
образования и науки
Республики Казахстан
7.
Дочернее государственное предприятие
«Центральная лаборатория
биоконтроля, сертификации и
предклинических испытаний»
Республиканского государственного
предприятия на праве хозяйственного
ведения "Центр биологических
исследований" Комитета науки
Министерства образования и науки
Республики Казахстан
Республиканское
государственное предприятие
на праве хозяйственного
ведения «Центральная
лаборатория биоконтроля,
сертификации и
предклинических испытаний»
Комитета науки Министерства
образования и науки
Республики Казахстан
8.
Дочернее государственное предприятие
«Алтайский ботанический сад»
Республиканского государственного
предприятия на праве хозяйственного
ведения "Центр биологических
исследований" Комитета науки
Министерства образования и науки
Республики Казахстан
Республиканское
государственное предприятие
на праве хозяйственного
ведения «Алтайский
ботанический сад» Комитета
науки Министерства
образования и науки
Республики Казахстан
9.
Дочернее государственное предприятие
«Институт зоологии» Республиканского
государственного предприятия на
праве хозяйственного ведения "Центр
биологических исследований" Комитета
науки Министерства образования и
науки Республики Казахстан
Республиканское
государственное предприятие
на праве хозяйственного
ведения «Институт зоологии»
Комитета науки Министерства
образования и науки
Республики Казахстан
10.
Дочернее государственное предприятие
«Институт микробиологии и
вирусологии» Республиканского
государственного предприятия на
праве хозяйственного ведения "Центр
биологических исследований" Комитета
науки Министерства образования и
науки Республики Казахстан
Республиканское
государственное предприятие
на праве хозяйственного
ведения «Институт
микробиологии и вирусологии»
Комитета науки Министерства
образования и науки
Республики Казахстан
11.
Дочернее государственное предприятие
«Мангышлакский экспериментальный
ботанический сад» Республиканского
государственного предприятия на
праве хозяйственного ведения "Центр
биологических исследований" Комитета
науки Министерства образования и
науки Республики Казахстан
Республиканское
государственное предприятие
на праве хозяйственного
ведения «Мангышлакский
экспериментальный
ботанический сад» Комитета
науки Министерства
образования и науки
Республики Казахстан
12.
Дочернее государственное
предприятие «Институт ботаники и
фитоинтродукции» Республиканского
государственного предприятия на
праве хозяйственного ведения "Центр
биологических исследований" Комитета
науки Министерства образования и
науки Республики Казахстан
Республиканское
государственное предприятие
на праве хозяйственного
ведения «Институт ботаники и
фитоинтродукции» Комитета
науки Министерства
образования и науки
Республики Казахстан