Қазақстан Республикасының өндірістік қуаттарын оңтайлы орналастырудың 2015 жылға дейінгі схемасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 14 сәуірдегі № 304 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының өндірістік қуаттарын оңтайлы орналастырудың 2015 жылға дейінгі схемасы (бұдан әрі - Орналастыру схемасы) бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (келісім бойынша) Орналастыру схемасын іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                  К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 14 сәуірдегі
№ 304 қаулысымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасының өндірістік қуаттарын 2015 жылға
дейін оңтайлы орналастыру схемасы
Астана, 2010 жыл
Мазмұны
Кіріспе
1. Қайтадан енгізілетін өндірістік қуаттарды ресурстық және инфрақұрылымдық қамтамасыз ету
1.1. Мұнай-газ секторы
1.2. Мұнай химиясы
1.3. Тау-кен металлургия саласы
1.4. Химия өнеркәсібі
1.5. Машина жасау
1.6. Фармацевтика өнеркәсібі
1.7. Құрылыс индустриясы және құрылыс материалдарын өндіру
1.8. Агроөнеркәсіптік кешен
1.9. Жеңіл өнеркәсіп
1.10. Туристік сала
1.11. Ғарыш қызметі
1.12. Энергетика
1.13. Көлік инфрақұрылымы
2. Қазақстан Республикасының ресурстық базасын дамыту
2.1. Минералдық шикізат ресурстары
2.2. Табиғи ресурстар
2.3. Еңбек ресурстары
3. Инфрақұрылым
3.1. Энергетика инфрақұрылымы
3.2. Көлік инфрақұрылымы
4. Қазақстан Республикасының индустриялық-инновациялық даму шарттары
4.1. Әлеуметтік-экономикалық дамудың негізгі параметрлерін болжау
4.2. Тариф саясаты
Кіріспе
Қазақстан Республикасының өндірістік қуаттарын 2015 жылға дейін оңтайлы орналастыру схемасы (бұдан әрі - Схема) Мемлекет басшысының 2009 жылғы 15 мамырдағы «Нұр Отан» ұлттық-демократиялық партиясының кезектен тыс 12 съезінде берген тапсырысын, Мемлекет басшысының «Жаңа онжылдық - жаңа экономикалық өрлеу - Қазақстанның жаңа мүмкіндіктері» атты Қазақстан халқына жолдауын орындау, сондай-ақ Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаны іске асыру үшін әзірленді.
Схема Индустрияландыру картасы жобаларын ескере отырып елдің инфрақұрылымдық және ресурстық базасы дамуының перспективалы жоспарларының үйлестірілу нәтижелерін көрсетеді.
Құрылымдық жақтан Схема мынадай төрт бөлімнен тұрады:
Бірінші бөлім - қайтадан енгізілетін өндірістік қуаттарды ресурстық және инфрақұрылымдық қамтамасыз ету - Индустрияландыру картасының жобаларын елдің инфрақұрылымдық және ресурстық базасына байланыстыра отырып, ведомствоаралық келісу нәтижесі.
Екінші бөлім - ресурстық базаны дамыту - ресурстық базаның өндірістік қуаттардың қажеттіліктерін қамтамасыз ету жөніндегі мүмкіндігі ашылады. Осы бөлімде отын-энергетика, рудалық, рудалық емес, минералдық ресурстардың, сондай-ақ Индустрияландыру картасы жобаларының қажеттіліктерін ескере отырып, су және жер ресурстарының болжамдық теңгерімдерінің индикативті көрсеткіштері ұсынылған.
Үшінші бөлім - инфрақұрылымды дамыту - Индустрияландыру картасы жобаларының қажеттіліктерін ескере отырып, құбыржол, автомобиль, темір жол, ауа және су көлігін қоса алғанда, электр энергетикасы және көлік инфрақұрылымының перспективаларын ашып көрсетеді.
Төртінші бөлім - Қазақстан Республикасының индустриялық-инновациялық дамуының шарттары. Осы бөлімде Индустрияландыру картасының жобаларын ескере отырып, жалпы өңірлік өнім болжамын, өнеркәсіп өнімінің көлемін, ауыл шаруашылығы жалпы өнімінің көлемін, негізгі капиталға инвестицияларды, сыртқы сауда айналымын, жұмыссыздық деңгейін қоса алғанда, өңірлер жөніндегі 2015 жылға дейінгі әлеуметтік-экономикалық дамудың негізгі параметрлерінің болжамы ұсынылған. Сондай-ақ осы бөлімде тариф саясатының перспективалары ашылған.
Схеманың параметрлері бизнестің инвестициялық шешімдерін жоспарлау және Үдемелі индустриялық-инновациялық даму жөніндегі мемлекеттік бағдарламаны іске асыруда салалық бағдарламаларды қалыптастыру үшін бағдар, аумақтарды дамытудың бес жылдық бағдарламаларын және Елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының 2020 жылға дейінгі болжамдық схемасын әзірлеу үшін негіз болып табылады.

Об утверждении Схемы рационального размещения производственных мощностей Республики Казахстан до 2015 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2010 года № 304
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Схему рационального размещения производственных мощностей Республики Казахстан до 2015 года (далее - Схема размещения).
2. Центральным и местным исполнительным органам, а также государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию), принять меры по реализации Схемы размещения.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
УТВЕРЖДЕНА
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 апреля 2010 года № 304
Схема
рационального размещения производственных мощностей
Республики Казахстан до 2015 года
Астана, 2010 год
Содержание
Введение
1. Ресурсное и инфраструктурное обеспечение вновь вводимых
производственных мощностей
1.1. Нефтегазовый сектор
1.2. Нефтехимия
1.3. Горнометаллургическая отрасль
1.4. Химическая промышленность
1.5. Машиностроение
1.6. Фармацевтическая промышленность
1.7. Строительная индустрия и производство строительных материалов
1.8. Агропромышленный комплекс
1.9. Легкая промышленность
1.10. Туристская отрасль
1.11. Космическая деятельность
1.12. Энергетика
1.13. Транспортная инфраструктура
2. Развитие ресурсной базы Республики Казахстан
2.1. Минерально-сырьевые ресурсы
2.2. Природные ресурсы
2.3. Трудовые ресурсы
3. Инфраструктура
3.1. Энергетическая инфраструктура
3.2. Транспортная инфраструктура
4. Условия индустриально-инновационного развития Республики Казахстан
4.1. Прогноз основных параметров социально-экономического развития
4.2. Тарифная политика
Введение
Схема рационального размещения производственных мощностей Республики Казахстан до 2015 года (далее - Схема) разработана во исполнение поручения Главы государства, данного 15 мая 2009 года на XII внеочередном съезде Народно-демократической партии "Hуp Отан", Послания Главы государства народу Казахстана "Новое десятилетие - новый экономический подъем - новые возможности Казахстана", а также для реализации Государственной программы по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 - 2014 годы.
Схема отображает результаты координации перспективных планов развития инфраструктурной и ресурсной базы страны с учетом проектов Карты индустриализации.
Структурно Схема состоит из следующих четырех разделов:
Первый раздел - ресурсное и инфраструктурное обеспечение вновь вводимых производственных мощностей - результат межведомственного согласования проектов Карты индустриализации в привязке к инфраструктурной и ресурсной базе страны.
Второй раздел - развитие ресурсной базы - раскрывает возможности ресурсной базы по обеспечению потребностей производственных мощностей. В данном разделе представлены индикативные показатели прогнозных балансов топливно-энергетических, рудных, нерудных, минеральных ресурсов, а также водных и земельных ресурсов с учетом потребностей проектов Карты индустриализации.
Третий раздел - развитие инфраструктуры - раскрывает перспективы электроэнергетической и транспортной инфраструктуры, включая трубопроводный, автомобильный, железнодорожный, воздушный и водный транспорт с учетом потребностей проектов Карты индустриализации.
Четвертый раздел - условия индустриально-инновационного развития Республики Казахстан. В данном разделе с учетом проектов Карты индустриализации представлен прогноз основных параметров социально-экономического развития до 2015 года по регионам, включая: прогноз валового регионального продукта, объем промышленной продукции, объем валовой продукции сельского хозяйства, инвестиции в основной капитал, внешнеторговый оборот, уровень безработицы. Также в данном разделе раскрыты перспективы тарифной политики.
Параметры Схемы являются ориентирами для планирования инвестиционных решений бизнеса и формирования отраслевых программ в реализацию Государственной программы по форсированному индустриально-инновационному развитию, базой для разработки пятилетних программ развития территорий и Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны до 2020 года.

1. Қайтадан енгізілетін өндірістік қуаттарды ресурстық
және инфрақұрылымдық қамтамасыз ету
1.1. Мұнай-газ секторы
Ескерту. 1.1-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.03.15 № 258 Қаулысымен.
Мұнай-газ саласының негізгі кәсіпорындары осы сектордың минералдық шикізат базасының орналасу аудандары болып табылатын батыс облыстарда және Қызылорда облысында орналасқан.
Қарастырылатын кезеңде республикадағы мұнай мен газ конденсатын өндіру Теңіз және Қарашығанақ кен орындарын кеңейту жөніндегі жобаларды іске асыру, сондай-ақ Каспий теңізінің қазақстандық секторындағы (Қашаған және басқалары) өндірудің басталуы есебінен артады.
Осымен қатар, республикалық және өңірлік Индустрияландыру картасына енгізілген мынадай жобалар іске асырылатын болады.
Жобалар
Жобаның атауы
Жобаға өтінім беруші
Іске асыру мерзімі, жылдар*
Өңір
1
2
3
4
5
Республикалық жобалар
1.
Үшінші Жаңажол газ өңдеу зауыты
«СНПС-Ақтөбемұнайгаз» АҚ,
2006-2012 жылдар
Ақтөбе облысы
2.
«Бейнеу - Шымкент» газ құбырын салу
«ҚазМұнайГаз» ҰК» АҚ
2010-2019 жылдар
Өңіраралық жоба
Өңірлік жобалар**
3.
Лақтыбай және Қаратөбе кен орындарында жанама газды кәдеге жарату жөніндегі жүйені құру
«Қазақтүрікмұнай» ЖШС
2008-2010 жылдар
Ақтөбе облысы
4.
Газды кәдеге жарату жөніндегі кешен
«ҚазақОйлАқтөбе» ЖШС
2009-2011 жылдар
Ақтөбе облысы
5.
Жаңажол кен орнында тазартылмаған газды жер қойнауына қайта жіберу станциясы
«СНПС-Ақтөбемұнайгаз» АҚ
2010-2010 жылдар
Ақтөбе облысы
6.
ЖГӨЗ-3-те Солтүстік Трува кен орыннан газды сепарациядан өткізу және айдау жөніндегі сорғы станциясы
«СНПС-Ақтөбемұнайгаз» АҚ
2010-2010 жылдар
Ақтөбе облысы
7.
Мұнай базасын қайта жаңарту
«Sinooil» ЖШС АФ
2008-2010 жылдар
Ақтөбе облысы
8.
Чинаревское кен орнында газ дайындау қондырғысын салу
«Жайықмұнай» ЖШС
2007-2010 жылдар
Батыс Қазақстан облысы
9.
«Қарашығанақ-Орал» газ құбырын салу (ІІ кезең)
КПО
2008-2010 жылдар
Батыс Қазақстан облысы
10.
Газды кәдеге жарату кешенінің II кезегін салу
«Қазгермұнай» АҚ
2010 жыл
Қызылорда облысы
11.
Газ қоспаларының өндірісі
«Азия Хайер» ЖШС
2009-2010 жылдар
Қарағанды облысы
12.
Кеңлік кен орнының ілеспе мұнай газын кәдеге жарату жөніндегі өндірісті ұйымдастыру
«Саутс Ойл» ЖШС
2008 – 2010 жылдар
Қызылорда облысы
13.
«Достық» экспорттық темір жол мұнай базасын қайта жаңарту, мұнай өңдеу қондырғысын салу
«Dostyk Refinery» ЖШС
2009 – 2010 жылдар
Алматы облысы
Жобалардың көлік инфрақұрылымымен қамтамасыз етілуі:
Мұнай-газ секторының өнімді өткізу нарығына тасымалдауға жалпы қажеттілігін қамтамасыз ету үшін мынадай жобалар іске асырылатын болады:
Қазақстандық Каспий Тасымалдау Жүйесін (бұдан әрі - КҚТЖ) құру Қашаған және Теңіз кен орындарынан Каспий теңізі мен Баку - Тбилиси - Джейхан жүйесі және басқа да мұнай тасымалдау жүйелері арқылы халықаралық нарықтарға мұнайды экспорттауға арналған;
Каспий Құбыр Консорциумы (бұдан әрі - КҚК) мұнай құбырының өткізу қабілетін жылына 67 мың тоннаға дейін арттыру;
Қазақстан - Қытай мұнай құбырының жұмыс істеп тұрған қуаттарының өткізу қабілетін жылына 20 млн. тоннаға дейін арттыру;
елдің оңтүстік өңірлеріне газ тасымалдау үшін «Бейнеу - Бозой - Ақбұлақ» газ құбырын салу;
Батыс Қазақстан облысының тұтынушыларына газ тасымалдауға арналған «Қарашығанақ - Орал» газ құбырын салу;
Республикалық және өңірлік Индустрияландыру картасына енгізілген жобалар жөніндегі автожол және темір жол инфрақұрылымымен қамтамасыз етілу мынадай түрде жүзеге асырылады:
Жобаның атауы
Жобаға өтінім беруші
Іске асыру мерзімі, жылдар*
Автомобиль жолдарымен қамтамасыз етілуі
1
2
3
4
Республикалық жобалар
Үшінші Жаңажол газ өңдеу зауыты
«СНПС-Ақтөбемұнайгаз» АҚ
2006-2012 жылдар
1) Ақтөбе - Темір - Жаңажол автожолы
2) Жем - Жаңажол (Жаңажол станциясы) темір жолы
«Бейнеу-Шымкент» газ құбырын салу
«ҚазМұнайГаз» ҰК» АҚ
2010-2019 жылдар
А-33 Доссор - Құлсары - Бейнеу - Сай - Өтес - Шетпе - Жетібай - Ақтау порты автожолы, Бейнеу — Ақжігіт — Өзбекстан Республикасының шекарасы (Нөкіске) автожолы, Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы өтетін М-32 РФ шекарасы (Самараға) - Шымкент автожолы
Өңірлік жобалар**
Лақтыбай және Қаратөбе кен орындарында жанама газды кәдеге жарату жөніндегі жүйені құру
«Қазақтүрік мұнай» ЖШС
2008-2010 жылдар
1) А-27 Ақтөбе - Атырау - РФ шекарасы (Астраханьға) автожолы
2) Ақтөбе - Мақат - Атырау (Байғанин станциясы) темір жолы
Газды кәдеге жарату жөніндегі кешен
«ҚазақОйл Ақтөбе» ЖШС
2009-2011 жылдар
1) Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы өтетін М-32 РФ шекарасы (Самараға) — Шымкент автожолы
2) Алматы - Шымкент - Ақтөбе (Ақтөбе станциясы) темір жолы
Жаңажол кен орнында тазартылмаған газды жер қойнауына қайта жіберу станциясы
«СНПС-Ақтөбемұнайгаз» АҚ
2010-2010 жылдар
1) Ақтөбе - Темір — Жаңажол автожолы
2) Жем - Жаңажол (Жаңажол станциясы) темір жолы
ЖГӨЗ-3-те Солтүстік Трува кен орыннан газды сепарациядан өткізу және алу жөніндегі сорғы станциясы
«СНПС-Ақтөбемұнайгаз» АҚ
2010-2010 жылдар
1) Ақтөбе - Темір - Жаңажол автожолы
2) Жем — Жаңажол (Жаңажол станциясы) темір жолы
Мұнай базасын қайта жаңарту
«Sinooil» ЖШС АФ
2008-2010 жылдар
1) Ақтөбе - Темір - Жаңажол автожолы
2) Жем - Жаңажол (Жаңажол станциясы) темір жолы
Кеңлік кен орнының ілеспе мұнай газын кәдеге жарату жөніндегі өндірісті ұйымдастыру
«Саутс Ойл» ЖШС
2008 – 2010 жылдар
1) Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы өтетiн М-32 РФ шекарасы (Самараға) — Шымкент автожолы
және Арал – Қызылорда – Жосалы автожолы
2) Алматы – Шымкент – Ақтөбе (Қызылорда станциясы) темір жолы
«Достық» экспорттық темір жол мұнай базасын қайта жаңарту, мұнай өңдеу қондырғысын салу
«Dostyk Refinery» ЖШС
2009 – 2010 жылдар

1. Ресурсное и инфраструктурное обеспечение
вновь вводимых производственных мощностей
1.1. Нефтегазовый сектор
Сноска. Подраздел 1.1. с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.03.2011 № 258.
Основные предприятия нефтегазовой отрасли расположены в западных областях и Кызылординской области, являющихся районами размещения минерально-сырьевой базы данного сектора.
В рассматриваемый период добыча нефти и газового конденсата в республике будет увеличиваться за счет реализации проектов по расширению месторождения Тенгиз и Карачаганак, а также начала добычи на Казахстанском секторе Каспийского моря (Кашаган и другие).
Наряду с этим будут реализованы следующие проекты, включенные в республиканскую и региональные Карты индустриализации.
Проекты
Наименование проекта
Заявитель
проекта
Срок
реализации,
годы*
Регион
1
2
3
4
5
Республиканские проекты
1.
Третий Жанажолский
газоперерабатывающий
завод
АО "СНПС-
Актобемунайгаз"
2006-2012
г.г.
Актюбинская
область
2.
Строительство
газопровода
"Бейнеу-Шымкент"
АО "НК
"КазМунайГаз"
2010-2019
г.г.
Межрегиональный
проект
Региональные проекты**
3.
Создание системы по
утилизации попутного
газа на месторож-
дениях Лактыбай и
Каратобе
ТОО
"Казахтуркмунай"
2008-2010
г.г.
Актюбинская
область
4.
Комплекс по
утилизации газа
ТОО "КазахОйл
Актобе"
2009-2011
г.г.
Актюбинская
область
5.
Станция по закачке
неочищенного газа в
пласт на месторож-
дении Жанажол
АО "СНПС-
Актобемунайгаз"
2010-2010
г.г.
Актюбинская
область
6.
Насосная станция по
сепарации и
перекачке газа с
месторождения
Северная Трува на
ЖГПЗ-3
АО "СНПС-
Актобемунайгаз"
2010-2010
г.г.
Актюбинская
область
7.
Реконструкция
нефтебазы
АФ ТОО "Sinooil"
2008-2010
г.г.
Актюбинская
область
8.
Строительство
установки подготовки
газа на Чинаревском
месторождении
ТОО "Жаикмунай"
2007-2010
г.г.
Западно-
Казахстанская
область
9.
Строительство
газопровода
"Карачаганак -
Уральск" (II этап)
КПО б.в.
2008-2010
г.г.
Западно-
Казахстанская
область
10.
Строительство II-й
очереди комплекса по
утилизации газа
АО "Казгермунай"
2010 г.
Кызылординская
область
11.
Производство
поверочных газовых
смесей
ТОО "Азия Хайер"
2009-2010
г.г.
Карагандинская
область
12.
Организация
производства по
утилизации попутного
нефтяного газа
месторождения Кенлык
ТОО «Саутс Ойл»
2008-2010
г.г.
Кызылординская
область
13.
Реконструкция
экспортной
железнодорожной
нефтебазы «Достык»,
строительство нефте-
перерабатывающей
установки
ТОО «Dostyk
Refinery»
2009-2010
г.г.
Алматинская
область
Обеспеченность проектов транспортной инфраструктурой:
Для обеспечения общей потребности нефтегазового сектора в транспортировке продукции на рынки сбыта будут реализованы следующие проекты:
создание Казахстанской Каспийской Системы Транспортировки (далее - ККСТ), предназначенной для экспорта нефти с месторождений Кашаган и Тенгиз, через Каспийское море и систему Баку - Тбилиси - Джейхан и другие нефтетранспортные системы на международные рынки;
расширение пропускной способности нефтепровода Каспийского Трубопроводного Консорциума (далее - КТК) до 67 млн. тонн нефти в год;
расширение пропускной способности существующих мощностей нефтепровода Казахстан - Китай до 20 млн. тонн в год;
строительство газопровода "Бейнеу - Бозой - Акбулак", предназначенного для транспортировки газа в южные регионы страны;
строительство газопровода "Карачаганак - Уральск", предназначенного для транспортировки газа потребителям Западно-Казахстанской области.
По проектам, включенным в республиканскую и региональные Карты индустриализации, обеспеченние автодорожной и железнодорожной инфраструктурой будет осуществляться следующим образом:
Наименование проекта
Заявитель проекта
Срок
реализации,
годы*
Обеспеченность
автомобильными
дорогами
1
2
3
4
Республиканские проекты
Третий Жанажолский
газоперерабатывающий
завод
АО "СНПС-
Актобемунайгаз"
2006-2012
г.г.
1) автодорога
Актобе - Темир
- Жанажол
2) железная
дорога Жем -
Жанажол
(станция
Жанажол)
Строительство
газопровода "Бейнеу —
Шымкент"
АО "НК
"КазМунайГаз"
2010-2019
г.г.
1) автодорога А-33
Доссор-Кульсары
-Бейнеу - Сай -
Утес - Шетпе -
Жетыбай - порт
Актау, автодорога
Бейнеу - Акжигит
- граница
Республики
Узбекистан (на
Нукус)
2) автодорога
М-32 Граница РФ
(на Самару) -
Шымкент, через
г.г. Уральск,
Актобе, Кызылорду
Региональные проекты**
Создание системы по
утилизации попутного
газа на
месторождениях
Лактыбай и Каратобе
ТОО
"Казахтуркмунай"
2008-2010
г.г.
1) автодорога
А-27 Актобе —
Атырау -
граница РФ (на
Астрахань)
2) ж/д пути
Актобе — Макат -
Атырау (станция
Байганин)
Комплекс по
утилизации газа
ТОО "КазахОйл
Актобе"
2009-2011
г.г.
1) автодорога
М-32 Граница РФ
(на Самару) -
Шымкент, через
г.г. Уральск,
Актобе,
Кызылорду
2) ж/д пути
Алматы - Шымкент
- Актобе (станция
Актобе)
Станция по закачке
неочищенного газа в
пласт на
месторождении Жанажол
АО "СНПС-
Актобемунайгаз"
2010-2010
г.г.
1) автодорога
Актобе - Темир
- Жанажол
2) железная
дорога Жем -
Жанажол (станция
Жанажол)
Насосная станция по
сепарации и перекачке
газа с месторождения
Северная Трува на
ЖГПЗ-3
АО "СНПС-
Актобемунайгаз"
2010-2010
г.г.
1) автодорога
Актобе - Темир
- Жанажол
2) железная
дорога Жем -
Жанажол (станция
Жанажол)
Реконструкция
нефтебазы
АФ ТОО "Sinooil"
2008-2010
г.г.
1) автодорога
Актобе - Темир -
Жанажол
2) железная
дорога Жем -
Жанажол (станция
Жанажол)
Организация
производства по
утилизации попутного
нефтяного газа
месторождения Кенлык
ТОО «Саутс Ойл»
2008-2010
г.г
1) автодорога
М-32 Граница РФ
(на Самару) –
Шымкент, через
г.г. Уральск,
Актобе, Кызылорду
и автодорога
Аральск – Жосалы
– Кызылорда
2) железная
дорога Алматы –
Шымкент – Актобе
(станция
Кызылорда)
Реконструкция
экспортной
железнодорожной
нефтебазы «Достык»,
строительство
нефтеперерабатывающей
установки
ТОО «Dostyk
Refinery»
2009-2010
г.г.

1) А-7 Үшарал – Достық – ҚХР шекарасы
2) Ақтоғай – Достық (Достық станциясы) темір жолы
Жобалардың электр энергиясымен қамтамасыз етілуі:
Мұнай-газ секторы жобаларының электр энергиясымен қамтамасыз етілуі өндіру өңірлерінде жұмыс істеп тұрған және жаңа энергетикалық қуаттарды іске қосу есебінен жүзеге асырылады.
Батыс Қазақстан облысындағы энергия тапшылығы мәселесін шешу үшін Орал МАЭС іске қосу және Атырау ЖЭО, Қызылорда облысында Ақшабұлақ МАЭС кеңейту есебінен болжанады.
Республикалық және өңірлік Индустрияландыру картасына енгізілген жобалар бойынша электр энергетикасы инфрақұрылымымен қамтамасыз етілу мынадай түрде жүзеге асырылады:
«Үшінші Жаңажол газ өңдеу» жобасын электр энергиясымен қамтамасыз етуді зауыт облыстың энергия көздерінің есебінен, сондай-ақ қуатын 100 МВт жеткізіп «Ақтөбемұнайқаржы» АҚ Жаңажол МАЭС-56 кеңейту есебінен (3x16 МВт) болжайды.
«Бейнеу — Шымкент» газ құбырын салуды электр энергиясымен қамтамасыз ету компрессорлы станциялардың алаңдарында орнату жоспарланып жатқан автономды газ поршеньді электр станцияларынан (ГПЭС) жүзеге асырылады деп көзделеді.
Тазартылмаған газды Жаңажол кен орнында жер қойнауына қайтадан жіберу станциясының және Солтүстік Трува кен орнынан ЖГӨЗ-3-ке газды тасымалдау және сепарациялау станцияларының жобалары Ақтөбе энергия торабының энергия көздерінің есебінен электр энергиясымен қамтамасыз етіледі.
Жобалардың су ресурстарымен қамтамасыз етілуі:
«Бейнеу - Шымкент» магистралды газ құбырын салу жөніндегі жоба толығымен жер үсті және жер асты суларының су ресурстары есебінен қамтамасыз етіледі.
Еңбек ресурстарымен қамтамасыз етілуі:
Мұнай-газ саласы бойынша кадрларды даярлау Атырау, Ақтөбе, Батыс Қазақстан, Маңғыстау, Қызылорда, Оңтүстік Қазақстан облыстарының 15 мамандық бойынша 19 мың адам оқитын 18 оқу орнында өткізілген.
Көрсетілген жобаны іске асыру бойынша кадрлардың болжамды қажеттілігі 9,9 мың адамды құрайды.
2011 жылы Атырау қаласында 700 оқушы орнына арналған мұнай-газ саласына кадрларды даярлау және қайта даярлау бойынша өңіраралық орталық пайдалануға беріледі.
1.2. Мұнай химиясы

1) А-7 Ушарал –
Достык – граница
КНР
2) ж/д пути
Актогай – Достык
(станция Достык)
Обеспеченность проектов электроэнергией:
Обеспечение проектов нефтегазового сектора электроэнергией будет осуществляться за счет действующих и ввода новых энергетических мощностей в регионах добычи.
Для снятия вопроса энергодефицита в Западном Казахстане предполагается ввод Уральской ГТЭС и расширение Атырауской ТЭЦ, в Кызылординской области - Акшабулакской ГТЭС.
По проектам, включенным в республиканскую и региональные Карты индустриализации обеспечение электроэнергетической инфраструктурой будет осуществляться следующим образом:
Обеспечение электроэнергией проекта "Третий Жанажолский газоперерабатывающий" завод предполагается за счет энергоисточников области, а также за счет расширения Жанажолской ГТЭС-56 АО "Актобемунайфинанс" (3x16 МВт) с доведением мощности до 100 МВт.
Обеспечение электроэнергией Строительства газопровода "Бейнеу - Шымкент" предусматривается осуществляться от автономных газопоршневых электрических станций (ГПЭС), планируемых для установки на площадках компрессорных станций.
Проекты станции по закачке неочищенного газа в пласт на месторождении Жанажол и насосной станции по сепарации и перекачке газа с месторождения Северная Трува на ЖГПЗ-3 будут обеспечиваться электроэнергией за счет энергоисточников Актюбинского энергоузла.
Обеспеченность проектов водными ресурсами:
Проект по строительству газопровода "Бейнеу - Шымкент" полностью обеспечен водными ресурсами за счет поверхностных и подземных вод.
Обеспеченность трудовыми ресурсами:
Подготовка кадров по нефтегазовой отрасли ведется в Атырауской, Актюбинской, Западно-Казахстанской, Мангистауской, Кызылординской, Южно-Казахстанской областях в 18 учебных заведениях по 15 специальностям, где обучается 19 тыс. человек.
Прогнозная потребность в кадрах для реализации указанных проектов составляет 9,9 тыс. человек.
В 2011 году будет введен в эксплуатацию Межрегиональный центр по подготовке и переподготовке кадров для нефтегазовой отрасли на 700 ученических мест в г. Атырау.
1.2. Нефтехимия

Ескерту. 1.2-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.03.15 № 258 Қаулысымен.
Көмірсутекті шикізатты тереңдетілген қайта өңдеуге байланысты жаңа өндірістердің орналастырылуы шикізат көздеріне, ал қолданыстағы МӨЗ жаңартылуы және жағар материалдары өндірісінің құрылысы қолда бар инфрақұрылымға және тапсыру нарықтарына бағдарланады.
Жобалар
Жобаның атауы
Жобаға өтінім беруші
Іске асыру мерзімі, жылдар*
Өңір
1
2
3
4
5
Республикалық жобалар
1.
Атырау МӨЗ қайта жаңарту және жаңғырту
«ҚазМұнайГаз» ҰК» АҚ
2009-2014 жылдар
Атырау облысы
2.
Ақтау пластмасса зауытында жол битумын шығару зауыты
«ҚазМұнайГаз» ҰК» АҚ
2010-2011 жылдар
Маңғыстау облысы
3.
Ықпалдастырылған газ-химия кешенін салу
«Kazakhstan Petrochemical Industires Inc.» ЖШС
2010-2015 жылдар
Атырау облысы
Өңірлік жобалар**
4.
Битум шығару зауытын салу
«Автомобиль жолдары басқармасы» ЖШС
2009-2010 жылдар
Қызылорда облысы
5.
№ 4 мұнай дайындау зауыты
«СНПС-Ақтөбемұнайгаз» АҚ
2010 жыл
Ақтөбе облысы
6.
Жамбыл облысының Аса ауылында шикі мұнайды қайта өңдеу зауытын салу
«Амангелдігаз өңдеу зауыты» ЖШС
2008-2010 жылдар
Жамбыл облысы
7.
Көмірсутек шикізаты мен шайылған мұнай қалдықтары  қайта өңдеу қондырғысы
«БИС» ЖШС
2010 жыл
Қызылорда облысы
8.
Жоғары сыныпты жағар материалдарын шығару зауытын салу
«HILL Corp.» ЖШС
2007-2010 жылдар
Оңтүстік Қазақстан облысы
Жобалардың мұнаймен қамтамасыз етілуі:
Атырау МӨЗ алыс-беріс шикізатының жеткізушісі «ҚазМұнайГаз» БӨ» АҚ, «ҚазМұнайГаз» СҮ» АҚ және «Теңіз Шевройл» ЖШС болып табылады. Бұл ретте жеткізілімдер Кенкияқ - Атырау, Өзен - Атырау - Самара құбыржолдары бойынша, сондай-ақ темір жол көлігімен жүзеге асырылады.

Сноска. Подраздел 1.2. с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.03.2011 № 258.
Размещение новых производств, связанное с углубленной переработкой углеводородного сырья, будет ориентировано на источники сырья, а реконструкция действующих НПЗ и строительство производств смазочных материалов - на существующую инфраструктуру и рынки сбыта.
Проекты
Наименование
проекта
Заявитель проекта
Срок
реализации,
годы*
Регион
1
2
3
4
5
Республиканские проекты
1.
Реконструкция и
модернизация
Атырауского НПЗ
АО "НК "КазМунайГаз"
2009-2014
г.г.
Атырауская
область
2.
Производство
дорожных битумов
на Актауском
заводе
пластических масс
АО "НК
"КазМунайГаз"
2010-2011
г.г.
Мангистауская
область
3.
Строительство
интегрированного
газохимического
комплекса
ТОО "Kazakhstan
Petrochemical
Industires Inc."
2010-2015
г.г.
Атырауская
область
Региональные проекты**
4.
Строительство
завода по выпуску
битума
TOO "Управление
автомобильных
дорог"
2009-2010
г.г.
Кызылординская
область
5.
Завод № 4 по
подготовке нефти
АО "СНПС-
Актобемунайгаз"
2010-2010
г.г.
Актюбинская
область
6.
Строительство
завода по
переработке сырой
нефти в селе Аса
Жамбылского района
ТОО
"Амангельдинский
газоперерабаты-
вающий завод"
2008-2010
г.г.
Жамбылская
область
7.
Установка по
переработке
углеводордного
сырья и смытых
нефтяных отходов
ТОО "БИС"
2010 г.
Кызылординская
область
8.
Строительство
завода по
производству
высококлассных
смазочных
материалов
ТОО "HILL Corp."
2007-2010
г.г.
Южно-
Казахстанская
область
Обеспеченность проектов нефтью:
Поставщиком давальческого сырья Атырауского НПЗ является АО "РД "КазМунайГаз", АО "ТД "КазМунайГаз" и ТОО "Тенгиз Шевройл". При этом поставки будут осуществляться по трубопроводам Кенкияк - Атырау, Узень - Атырау - Самара, а также железнодорожным транспортом.

Битум зауытын салу (Маңғыстау облысы) - 2011 жылы шикізатты жеткізу көлемі 0,5 млн. тонна, 2012 жылы — 1,0 млн. тонна, 2013 жылы - 1,0 млн. тонна, 2014 жылы - 1,0 млн.тонна болатын Қаражанбас БМТС-нан Ақтау БМТС-ға дейін Атырау - Самара құбыры бойынша мұнайды тасымалдайтын «Қаражанбасмұнай» АҚ жеткізуші болып табылады.
Жобаның атауы
Жобаны жылдар бойы мұнаймен қамтамасыз ету мүмкіндігі (тұтыну\мүмкіндік), млн. тонна
Жеткізушісі көрсетілген және келісімшарты бар жобаның мұнай қажеттіліктерін өтеу көзі
Мұнайды жеткізу бағыты (мұнай құбырының атауы)
1
2
3
4
5
2010
2011
2012
2013
2014
Жеткізушінің атауы
Атырау МӨЗ қайта жаңарту және жаңғырту
4,1/ 4,3
4,4/ 4,7
4,55/4,7
4,7/ 4,7
4,8/ 5,0
«ҚазМұнайГаз» БӨ» АҚ, «ҚазМұнайГаз» СҮ» АҚ және «Теңіз Шевройл» ЖШС алыс-беріс мұнайы
1.Кенқияқ - Атырау
2. Өзен - Атырау - Самара
Ақтау пластмасса зауытында жол битумын шығару
0,5
1,0
1,0
1,0
«Қаражанбасмұнай» АҚ-мен 2008 жылғы 15 желтоқсандағы «АтырауМӨЗ жол битумын шығару» жобасын іске асыру мақсатындағы өзара түсіністіктер туралы» «Қаражанбасмұнай» АҚ арасында меморандумға қол қойылды
Қаражанбас БМТС-нан Ақтау БМТС-ға дейін Атырау - Самара құбыржолы бойынша
Жобалардың табиғи газбен қамтамасыз етілуі:
Атырау облысындағы ықпалдастырылған газ-химия кешенінің жеткізушісі «ТШО» ЖШС болып табылады (Теңіз ГӨЗ жобаланатын газ құбыры бойынша «ТШО» Атырау облысының Қарабатан станциясы).
Жобаның атауы
Жобаны жылдар бойы мұнай мен қамтамасыз ету мүмкіндігі (тұтыну\мүмкіндік), млн. тонна
Жеткізушісі көрсетілген және келісімшарты бар жобаның мұнай қажеттіліктерін өтеу көзі
Газ жеткізу бағыты (газ құбыры)
1
2
3
4
5
2010
2011
2012
2013
2014
Өнім берушінің атауы
Шарттың қолданылу мерзімі
1
Ықпалдастырылған газ-химия кешенін салу
-
-
-
7 000
7 000
«ТШО» ЖШС
2013-2042
Теңіз - Қарабатан кен орны
Жобалардың электр энергиясымен қамтамасыз етілуі:
Атырау облысы объектілерінің энергия энергетикасына қажеттіліктері жеке өндіруші энергия көздері есебінен жүзеге асырылады. Атырау ЖЭО (215 МВт) кеңейту мен қуаты 180 МВт газ-турбиналы электр станциясын салу жоспарланып отыр. Маңғыстау облысындағы жаңадан енгізілетін объект МАЭК «МАЭК-Қазатомөнеркәсіп» АҚ энергия көздерінің электр энергиясымен қамтамасыз етіледі.
Өңірлік жобалар бойынша: жаңа өндірістік қуаттарды электр энергиясымен қамтамасыз ету олардың орналасуына байланысты энергия көздерінен жүзеге асырылатын болады.
Ақтөбе облысы газ саласының жаңадан енгізілетін қуаттары Ақтөбе энергия торабының энергия көздері есебінен электр энергиясымен қамтамасыз етіледі.
Жобаның атауы
Жобаны электр энергиясымен қамтамасыз ету (тұтыну\мүмкіндік), мВт
Жобаның жылдар бойы электр энергиясымен қамтамасыз етілуі мүмкіндігі, мВт

Строительство битумного завода (Мангистауская область) - поставщиком является АО "Каражанбасмунай" с объемами поставки сырья в 2011 г. 0,5 млн. тонн, 2012 г. - 1,0 млн. тонн, 2013 г. - 1,0 млн. тонн, 2014 г. - 1,0 млн. тонн по трубопроводу Атырау - Самара от ГНПС Каражанбас до ГНПС Актау.
Наименование
проекта
Возможность обеспечения
проекта нефтью по годам
(потребность\возможность),
млн. тонн
Источник
покрытия
потребностей
проекта в нефти
с указанием
поставщика и
наличия
контракта
Маршрут
поставки
нефти
(наимено-
вание
нефтепро-
вода)
1
2
3
4
5
2010
2011
2012
2013
2014
Наименование
поставщика
1
Реконструк-
ция и
модернизация
Атырауского
НПЗ
4,1/
4,3
4,4/
4,7
4,55/
4,7
4,7/
4,7
4,8/
5,0
АО "РД
"КазМунайГаз"
Давальческая
нефть АО "ТД
"КазМунайГаз"
ТОО "Тенгиз
Шевройл"
1.
Кенкияк -
Атырау
2. Узень
- Атырау
- Самара
2
Производство
дорожных
битумов на
Актауском
заводе
пластических
масс
0,5
1,0
1,0
1,0
АО "Каражанбас
мунай" подписан
меморандум
м/у АО
"Каражанбас
мунай"
"О взаимопони-
мании в целях
реалиизации
проекта
"Производство
дорожного
битума на АЗПМ"
от 15.12.2008
г.
по трубо-
проводу
Атырау -
Самара от
ГНПС
Каражан-
бас до
ГНПС
Актау
Обеспеченность проектов природным газом:
Поставщиком газа интегрированного газохимического комплекса в Атырауской области является ТОО "ТШО" (по проектируемому газопроводу Тенгизский ГПЗ "ТШО" - станция Карабатан Атырауской области).
Наименование
проекта
Возможность
обеспечения проекта
газом по годам
(потребность\
возможность), млн. м3
Источник покрытия
потребностей
проекта в газе с
указанием
поставщика и
наличия контракта
Маршрут
поставки
газа
(газопро-
вод)
1
2
3
4
5
2010
2011
2012
2013
2014
Наимено-
вание
пос-
тавщика
Период
действия
контракта
1.
Строительство
интегрирован-
ного газохи-
мического
комплекса
-
-
-
7000
7000
ТОО
"ТШО"
2013-2042
г.г.
Месторожде-
ние Тенгиз-
Карабатан
Обеспеченность проектов электроэнергией:
Потребности в электрической энергии объектов Атырауской области будут полностью покрываться собственными генерирующими источниками. Предусматривается расширение Атырауской ТЭЦ (215 МВт) и строительство Газотурбинной электростанции мощностью 180 МВт. В Мангистауской области вновь вводимый объект будет обеспечиваться электроэнергией от энергоисточников МАЭК АО "МАЭК-Казатомпром".
По региональным проектам: обеспечение электроэнергией новых производственных мощностей будет осуществляться от энергоисточников в зависимости от их дислокации.
Вновь вводимые мощности газовой отрасли Актюбинской области будут обеспечиваться электроэнергией от энергоисточников Актюбинского энергоузла.
Наименование
проекта
Возможность
обеспечения
проекта
электроэнергией
(потребность\
возможность),
мВт
Возможность обеспечения проекта
электроэнергией по годам, мВт
2009

1) Өзен - Атырау - Самара мұнай құбыры
2) Мақат - Солтүстік Кавказ МГ газ құбыры
3) «Кеңқияқ - Атырау» мұнай құбыры
4) «Қазақстан Темір Жолы» ӨК» АҚ инфрақұрылымы
Ақтау пластмасса зауытында жол битумын шығару
«ҚазМұнайГаз» ӨК» АҚ
2010-2012 жылдар
1) Қаламқас-Қаражанбас - Ақтау мұнай құбыры
2) «Қазақстан Темір Жолы» ӨК» АҚ инфрақұрылымы
Ықпалдастырылған газ-химия кешенін салу
«Kazakhstan Petrochemical Industires Inc.» ЖШС
2010-2015 жылдар
1) А-33 Доссор - Құлсары - Бейнеу - Сай — Өтес - Шетпе — Жетібай - Ақтау порты автожолы
2) Ақтау - Мақат - Атырау (Қарабатан станциясы) темір жолы
Битумды шығару зауытын салу
«Автомобиль жолдары басқармасы» ЖШС
2009-2010 жылдар
1) Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы өтетін М-32 РФ шекарасы (Самараға) — Шымкент автожолы және Арал — Жосалы — Қызылорда автожолы
2) Алматы - Шымкент — Ақтөбе (Қызылорда станциясы) темір жолы
№ 4 мұнай дайындау зауыты
«СНПС-Ақтөбемұнайгаз» АҚ
2010-2010 жылдар
1)Ақтөбе — Темір - Жаңажол автожолы
2) Жем - Жаңажол (Жаңажол станциясы) темір жолы
Жамбыл облысының Аса ауылында шикі мұнайды қайта өңдеу зауытын салу
«Амангелді газ өңдеу зауыты» ЖШС
2008-2010 жылдар
1) Тараз - Аса - Ақкөл автожолы
2) Тараз - Жаңатас (Аса станциясы) темір жолы
Көмірсутек шикізаты мен шайылған мұнай қалдықтарын қайта өңдеу құрылғысы
«БИС» ЖШС
2010 жыл
1) Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы өтетін М-32 РФ шекарасы (Самараға) - Шымкент автожолы
2) Алматы - Шымкент - Ақтөбе (Жосалы станциясы) темір жолы
Жоғары санатты жағар материалдарын шығару зауытын салу
«HILL Corp.» ЖШС
2007-2010 жылдар
1) Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы өтетін М-32 РФ шекарасы (Самараға) - Шымкент автожолы
2) Алматы - Шымкент - Ақтөбе (Шымкент станциясы) темір жолы
Теңіз ГӨЗ БК ЖШС «ТШО» жеткізушісінен табиғи және сұйытылған газды газ химия кешеннің газ фракциондық қондырғыларына дейін тасымалдау үшін (Қарабатан ауылы, Құлсары, Атырау облысы) газ құбыры жасалады, этан мен пропанның фракцияларын бөлек тасымалдау үшін Атырау қаласына дейін 2 өнім қүбыры өткізіледі, олар арқылы полиэтилен және цолипропилен жасалатын этилен және пропилен мономерлері өндіріледі.
Жобалардың су ресурстарымен қамтамасыз етілуі:
Мұнай-химия саласы жобаларының су ресурстары қажеттілігі жылына 0,177 км3 суды құрайды. Барлық жобалар су ресурстарымен толық қамтамасыз етілген. Бұл ретте Атырау мұнай өңдеу зауыты мен Ақтау пластмасса зауытының қажеттіліктері «Астрахань - Маңғышлақ» суағары бойынша жер үсті суларының есебінен қамтамасыз етіледі.
Қызылорда облысындағы битум зауытының қажеттіліктері Арал-Сырдария су шаруашылығы бассейнінің су ресурстары есебінен қамтамасыз етіледі.
Еңбек ресурстарымен қамтамасыз етілуі:

1) нефтепровод
Узень - Атырау - Самара
2) газопровод МГ Макат
- Северный Кавказ
3) нефтепровод "Кенкияк
- Атырау"
4) инфраструктура АО
"НК "Казахстан
ТемирЖолы"
Производство
дорожных
битумов на
Актауском заводе
пластических масс
АО "НК
"КазМунайГаз"
2010-2012
г.г.
1) нефтепровод Каламкас
- Каражанбас - Актау
2) инфраструктура АО
"НК "КазахстанТемир
Жолы"
Строительство
интегрированного
газохимического
комплекса
ТОО "Kazakhstan
Petrochemical
Industires
Inc."
2010-2015
г.г.
1) автодорога А-33
Доссор - Кульсары
- Бейнеу - Сай - Утес-
Шетпе - Жетыбай - порт
Актау
2) ж/д пути Актау -
Макат – Атырау (станция
Карабатан)
Строительство
завода по выпуску
битума
ТОО "Управление
автомобильных
дорог"
2009-2010
г.г.
1) автодорога М-32
Граница РФ (на Самару)
- Шымкент, через
г.г. Уральск, Актобе,
Кызылорду и автодорога
Аральск - Жосалы -
Кызылорда
2) железная дорога Алматы - Шымкент -
Актобе (станция
Кызылорда)
Завод № 4 по
подготовке нефти
АО "СНПС-
Актобемунайгаз"
2010-2010
г.г.
1) автодорога Актобе -
Темир - Жанажол
2) железная дорога Жем
- Жанажол (станция
Жанажол)
Строительство
завода по
переработке сырой
нефти в селе Аса
Жамбылского
района
ТОО "Амангель-
динский
газоперерабаты-
вающий завод"
2008-2010
г.г.
1) автодорога Тараз -
Аса - Акколь
2) ж/д пути Тараз -
Жанатас (станция Асса)
Установка по
переработке
углеводородного
сырья и смытых
нефтяных отходов
ТОО "БИС"
2010 г.
1) автодорога М-32
Граница РФ (на Самару)
- Шымкент, через
г.г. Уральск, Актобе,
Кызылорду
2) ж/д пути Алматы -
Шымкент - Актобе
(станция Жусалы)
Строительство
завода по
производству
высококлассных
смазочных
материалов
ТОО "HILL
Corp."
2007-2010
г.г.
1) автодорога М-32
Граница РФ (на Самару)
- Шымкент, через
г.г. Уральск, Актобе,
Кызылорду
2) ж/д пути Алматы
- Шымкент - Актобе
(станция Шымкент)
Для транспортировки природного и сжиженных газов от поставщика Тенгизского ГПЗ СП ТОО "ТШО" до газофракционирующих установок газохимического комплекса (поселки Карабатан, Кульсары Атырауской области) будет проложен газопровод, для транспортировки раздельно фракций этана и пропана будет построено 2 продуктопровода до Атырау, где будут производиться мономеры этилена и пропилена из которых затем будут выработаны полиэтилен и полипропилен.
Обеспеченность проектов водными ресурсами:
Общая потребность в водных ресурсах проектов нефтехимической отрасли к моменту ввода в эксплуатацию составит 0,177 км3 воды в год. Все проекты полностью обеспечены водными ресурсами. При этом потребности Атырауского нефтеперерабатывающего завода и Актауского завода пластических масс будет обеспечиваться за счет поверхностных вод по водоводу "Астрахань - Мангышлак".
Потребности битумного завода в Кызылординской области будут обеспечиваться за счет водных ресурсов Арало-Сырдарьинского водохозяйственного бассейна.
Обеспеченность трудовыми ресурсами:

Сала жобаларын іске асыру үшін кадрлардың болжамды қажеттілігі 20,8 мың адамды құрайды, оның ішінде құрылыс кезеңінде - 18,3 мың адам, пайдалануға беру кезеңінде - 2,5 мың адам.
Мұнай-газ саласы бойынша кадрларды даярлау 15 мамандық бойынша 18 оқу орнында жүргізіледі. 2011 жылы Атырау қаласында 700 оқушы орнына арналған мүнай-газ саласы үшін кадрларды даярлау мен қайта даярлау өңіраралық орталығы пайдалануға беріледі
1.3. Тау-кен металлургия саласы
Ескерту. 1.3-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.03.15 № 258 Қаулысымен.
Тау-кен металлургия кешенінің кәсіпорындары алдағы уақытта да елдің солтүстік-батыс, орталық және солтүстік-шығыс бөліктерінде Қарағанды, Қостанай, Ақтөбе, Павлодар, Өскемен, Жезқазған қалаларындағы салалық мамандандырылу орталықтарымен бірге, шикізат көздері мен арзан электр энергиясына, қолда бар өндірістік қуаттарға, инфрақұрылым мен білікті еңбек ресурстарына жақын орналасады.
Металлургия мен металл өңдеу саласындағы жоғары бөліністі істеп тұрған өндірістерді жаңғырту және жаңа өндірістерді орналастыру:
бастапқы бөліністің қолда бар кәсіпорындарына - болат өндірісі (Қарағанды облысы), титан құймалары (Шығыс Қазақстан облысы), феррохром өндірісі (Ақтөбе облысы), темір жол рельстері мен прокаттың өндірісі (Павлодар облысы), ферросиликомарганец өндірісі (Жамбыл облысы), арнайы болаттың өндірісі (Қарағанды және Қостанай облыстары).
арзан электр энергиясының көздеріне - алюминий өндірісі (Павлодар облысы), катод мысы (Шығыс Қазақстан облысы) байланыстырылады.
Жобалар
Жобаның атауы
Жобаға өтінім беруші
Іске асыру мерзімі, жылдар*
Өңір
1
2
3
4
5
1.
Васильков алтын кен орнын әрі қарай игеру және алтын шығару фабрикасын салу
«Васильков тау-кен байыту кешені» АҚ
2007-2010 жылдар
Ақмола облысы
2.
Өскемен металлургия кешенінің мыс қорыту және электролиз зауыттарын салу, жылына 70000 тонна мыс қорытпасы
«Қазмырыш» АҚ
2006-2010 жылдар
Шығыс Қазақстан облысы
3.
«ӨТМК» акционерлік қоғамы базасында титан кесектері және қорытпаларын өндіру зауыты
«Өскемен титан-магний комбинаты» АҚ
2007-2010 жылдар
Шығыс Қазақстан облысы
4.
Тараз металлургия зауытының ферроқорытпалар өндірісін кеңейту және жаңғырту
«Тараз металлургия зауыты» ЖШС
2009-2010 жылдар
Жамбыл облысы
5.
Металл илектеу зауытын салу
«Соколов-Сарыбай кен байыту өндірістік бірлестігі» АҚ
2008-2010 жылдар
Қостанай облысы
6.
Бастапқы алюминий өндіретін электролиз зауытының екінші кезегін салу
«Қазақстан электролиз зауыты» АҚ
2009-2010 жылдар
Павлодар облысы
7.
Инновациялық технологияларды пайдалана отырып, жоғары көмiртектi феррохром өндiрiсiн ұлғайту
«Қазхром» ұлттық көлік компаниясы» АҚ
2009-2012 жылдар
Ақтөбе облысы
8.
Ақтоғай КБК салу
«Қазақмыс корпорациясы» ЖШС
2010-2014 жылдар
Шығыс Қазақстан облысы
9.
Металданған өнім өндіру зауытын салу
«Соколов-Сарыбай кен байыту өндірістік бірлестігі» АҚ
2011-2014 жылдар
Қостанай облысы
10.
Қостанай қаласында ұсақ сұрыпты илектеу станын салу
«ЕвразКаспиан Сталь» ЖШС
2010-2012 жылдар
Қостанай облысы
11.
Бозшакөл КБК салу
«Қазақмыс корпорациясы» ЖШС
2010-2014 жылдар
Павлодар облысы
12.
Темір рудасын өндіру және өңдеу
«Bapy Mining» ЖШС
2007-2010 жылдар
Қарағанды облысы
13.
«Юбилейное» кен орнында алтын бар кен байыту фабрикасы және кеніш салу
«Юбилейное» ЖШС
2009-2013 жылдар
Ақтөбе облысы
14.
№ 2 мыс-мыс-мырыш рудасын өңдеу жөніндегі байыту фабрикасы
«Актюбинская медная компания» ЖШС
2008-2010 жылдар
Ақтөбе облысы

Прогнозная потребность в кадрах для реализации проектов отрасли составляет 20,8 тыс. человек, в том числе период строительства - 18,3 тыс. человек, в период эксплуатации - 2,5 тыс. человек.
Подготовка кадров по нефтегазовой отрасли ведется в 18 учебных заведениях по 15 специальностям. В 2011 году будет введен в эксплуатацию Межрегиональный центр по подготовке и переподготовке кадров для нефтегазовой отрасли на 700 ученических мест в г. Атырау.
1.3. Горнометаллургическая отрасль
Сноска. Подраздел 1.3. с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.03.2011 № 258.
Предприятия горнометаллургического комплекса будут и впредь, преимущественно размещены в северо-западной, центральной и северо-восточной частях страны с центрами отраслевой специализации в городах: Караганда, Костанай, Актобе, Павлодар, Усть-Каменогорск, Жезказган, вблизи источников сырья и дешевой электроэнергии, имеющихся производственных мощностей, инфраструктуры и квалифицированных трудовых ресурсов.
Размещение новых и модернизация действующих производств более высоких переделов в металлургии и металлообработке будет привязано к:
существующим предприятиям первичных переделов - производство стали (Карагандинская область), титановых слитков (Восточно-Казахстанская область), феррохрома (Актюбинская область), производство рельс и проката (Павлодарская область), ферросиликомарганец (Жамбылская область), производство специальных сталей (Карагандинская и Костанайская области);
источникам дешевой электроэнергии - производство алюминия (Павлодарская область), катодной меди (Восточно-Казахстанская область).
Проекты
Наименование
проекта
Заявитель проекта
Срок
реализации,
годы*
Регион
1
2
3
4
5
Республиканские проекты
1.
Дальнейшее
освоение
Васильковского
месторождения
золота и строи-
тельство золотоиз-
влекательной
фабрики
АО "Васильковский
горнообогатительный
комплекс"
2007-2010
г.г.
Акмолинская
область
2.
Строительство
медеплавильного и
электролизного
заводов Усть-
Каменогорского
металлургического
комплекса", 70 000
тонн к/меди в год
АО "Казцинк"
2006-2010
г.г.
Восточно-
Казахстанская
область
3.
Завод по
производству
титановых слитков
и сплавов на базе
акционерного
общества "УК ТМК"
АО "Усть-
Каменогорский
титаномагниевый
комбинат"
2007-2010
г.г.
Восточно-
Казахстанская
область
4.
Расширение и
модернизация
производства
ферросплавов
Таразского
металлургического
завода
ТОО "Таразский
металлургический
завод"
2009-2010
г.г.
Жамбылская
область
5.
Строительство
металлопрокатного
завода
АО "Соколовско-
Сарбайское
горнообогатительное
объединение"
2008-2010
г.г.
Костанайская
область
6.
Строительство
второй очереди
электролизного
завода по
производству
первичного алюминия
АО "Казахстанский
электролизный завод"
2009-2010
г.г.
Павлодарская
область
7.
Увеличение
производства высо-
коуглеродистого
феррохрома с
использованием
инновационных
технологий
АО "Транспортная
национальная
компания "Казхром"
2009-2012
г.г.
Актюбинская
область
8.
Строительство
Актогайского ГОК
ТОО "Корпорация
"Казахмыс"
2011-2014
г.г.
Восточно-
Казахстанская
область
9.
Строительство
завода по
производству
металлизованного
продукта
АО "Соколовско-
Сарбайское
горнообогатительное
объединение"
2011-2014
г.г.
Костанайская
область
10.
Строительство
мелкосортного
прокатного стана в
городе Костанай
ТОО "Евраз Каспиан
Сталь"
2010-2012
г.г.
Костанайская
область
11.
Строительство
Бозшагольского ГОК
ТОО "Корпорация
"Казахмыс"
2010-2014
г.г.
Павлодарская
область
12.
Добыча и
переработка
железной руды
ТОО "Вару Mining"
2007-2010
г.г.
Карагандинская
область
13.
Обогатительная
фабрика по
переработке
золотосодержащих
руд на месторож-
дении "Юбилейное"
и строительство
рудника
АО "Юбилейное"
2009-2013
г.г.
Актюбинская
область
14.
Обогатительная
фабрика № 2 по
переработке медно-
медноцинковых руд
ТОО "Актюбинская
медная компания"
2008-2010
г.г.
Актюбинская
область

14-1.
Ақбақай алтын өндіру фабрикасын қайта жаңарту және жаңғырту
«АК Алтыналмас» АҚ
2010 – 2011 жылдар
Жамбыл облысы
14-2.
Болат өндірісін жылына 6 млн. тоннаға дейін өсіре отырып, «Арселор Миттал Теміртау» АҚ-ны дамыту және жаңғырту
«Арселор Миттал Теміртау» АҚ
2010 – 2015 жылдар
Қарағанды облысы
14-3.
Электрмен болат балқыту кешенін салу
«Ақтау құйма зауыты» ЖШС
2011 – 2013 жылдар
Маңғыстау облысы
14-4.
Алтын өндіру қуатын 1 тоннаға дейін арттыру
«КБК Төрт Құдық» АҚ
2007 – 2010 жылдар
Павлодар облысы
14-5.
Катодты мыс рудасын қайта өңдеу және өндіру кешенін салу
«KazCopper» ЖШС
2010 – 2014 жылдар
Ақтөбе облысы
14-6.
Қуатын жылына 300 мың тонна ферроқорытпаға дейін жеткізе отырып, ферроқорытпа өндірісін және оның шикізат базасын әртараптандыру мен кеңейту
«Тараз металлургия зауыты» ЖШС
2011 – 2012 жылдар
Жамбыл облысы
14-7.
«Көктасжал» кен орнының базасында тау-кен кешенін кеңейту
«Алтай полиметалдары» ЖШС
2011 – 2014 жылдар
Қарағанды облысы
14-.8
Тазартылған мыс өндіретін зауыт салу
«Сары Қазына» ЖШС
2010 – 2012 жылдар
Қарағанды облысы
14-9.
Күйдірілген анодтарды шығару
«Қазақстан электролиз зауыты» АҚ
2008 – 2012 жылдар
Павлодар облысы
Өңірлік жобалар**
15.
Байыту фабрикасындағы қайта жаңғырту жұмыстары
«Қазмырыш» ЖШС
2009-2011 жылдар
Шығыс Қазақстан облысы
16.
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.03.13 № 258 Қаулысымен.
17.
Темір кендерін қайта өңдеу және байыту жөніндегі үгіту-байыту фабрикасын салу
«Өркен» ЖШС
2010-2010 жылдар
Ақмола облысы
18.
Тишин кенішінің төменгі жерлеріндегі кендерді дамыту
«Қазмырыш» ЖШС
2009-2011 жылдар
Шығыс Қазақстан облысы
19.
РМК мырыш өндірісінің қалпына келтірілуі
«Қазмырыш» ЖШС
2008-2011 жылдар
Шығыс Қазақстан облысы
20.
Жылына 120 мың тонна металл бұйымдарын шығаратын электр металлургия зауыты
«Запчасть» АҚ
2008-2010 жылдар
Жамбыл облысы
21.
Жаңатас қаласында болат балқыту цехын салу
«Жаңатас» металлургия комбинаты» ЖШС
2008-2010 жылдар
Жамбыл облысы
22.
Болаттан жасалған иілген бейінді шығару зауыт салу
«Ilnogroup» ЖШС
2008-2011 жылдар
Алматы облысы
23.
Алюминий катанкасы өндірісін ұйымдастыру
«Қазэнерго-кабель» АҚ
2009-2010 жылдар
Павлодар облысы
24.
Байыту фабрикасын салумен бірге Велиховский темір кендерінің кен орнын игеру
«Ақтөбе Темір ВС» ЖШС
2012-2014 жылдар
Ақтөбе облысы
25.
«Шығыс» кен орнында жер асты кеніші-шахта
«Шығыс-Ориел» ЖШС
2009-2010 жылдар
Ақтөбе облысы
26.
Құлсары қаласында металл прокатын шығару жөніндегі металлургиялық комбинат салу
«Металлөнім» ЖШС
2009-2010 жылдар
Атырау облысы
27.
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.03.13 № 258 Қаулысымен.
28.
«Kaztherm» ЖШС болаттан жасалған панельді радиаторларын шығару
«Kaztherm» ЖШС
2008-2010 жылдар
Қарағанды облысы
29.
Металл құрылғыларының зауыты бойынша өндірістік алаңдар салу
ТОО «ТеңізСервис»
2008-2010 жылдар
Маңғыстау облысы
30.
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.03.13 № 258 Қаулысымен.
31.
Болатты вакуумдауға арналған қондырғы салу
«KSP Steel» ӨФ ЖШС
2008-2010 жылдар
Павлодар облысы
32.
Қуаты 350 мың тонна агломератты құрайтын аглоцехты жобалау және құру
«Қазхром» ТӨК» АҚ Ақсу ферроқоспалар зауыты
2008-2010 жылдар
Павлодар облысы
33.
Марганцовистік құйма өндірісін ұйымдастыру
«Format зауыты» ЖШС
2009-2010 жылдар
Павлодар облысы
34.
Жоғары көмірсутекті феррохром шлактарын қайта өңдеу кешенін жобалау және салу
«Қазхром» ТӨК» АҚ Ақсу ферроқоспалар зауыты
2009-2010 жылдар
Павлодар облысы
35.
Өндірісті басқарудың ақпараттық жүйесі
«Қазхром» ТӨК» АҚ Ақсу ферроқоспалар зауыты
2009-2010 жылдар
Павлодар облысы
36.
Қуаты жылына 40 мың текше метр Обухов кен орнының титан-цирконий рудаларын өндіру және қайта өңдеу жөніндегі тәжірибелік-өнеркәсіптік өндіріс
«Тиолайн» ЖШС
2006-2010 жылдар
Солтүстік Қазақстан облысы
37.
«Сырымбет» кен орнын игеру
«Сырымбет» АҚ
2010-2014 жылдар
Солтүстік Қазақстан облысы
38.
Металл конструкцияларын шығару
«Ақтөбе металл конструкциялары зауыты» ЖШС
2010 жыл
Ақтөбе облысы
39.
Теңіз металл конструкцияларын шығару
«Қазақстан Каспиан Оффшор Индастриз» ЖШС
2009 – 2011 жылдар
Маңғыстау облысы
40.
Ферроқорытпа өндiрiсiнде кокс алмастырғыш алу үшiн ұзақ жанғыш көмiрдi байыту және сұрыптау
«Хром-Т» ЖШС
2010 – 2011 жылдар
Қарағанды облысы
Жобалардың рудамен қамтамасыз етілуі:
Келер уақытта (2010 - 2014 жылдар) тау кен-металлургия саласының Индустрияландыру картасы жобаларының рудалық пайдалы қазбаларға қажеттілігінің қамтамасыз етілуі мынадай минералдық-рудалық базамен жүзеге асырылады:

14-1.
Реконструкция и
модернизация
Акбайской золото-
извлекательной
фабрики
АО «АК Алтыналмас»
2010-2011
г.г.
Жамбылская
область
14-2.
Развитие и
модернизация АО
«Арселор Миттал
Темиртау» с
увеличением
производства стали
до 6 млн. тонн в
год
АО «Арселор
Миттал Темиртау»
2010-2015
г.г.
Карагандинская
область
14-3.
Строительство
электросталепла-
вильного комплекса
ТОО «Актауский
литейный завод»
2011-2013
г.г.
Мангистауская
область
14-4.
Увеличение
мощности
производства
золота до 1 тонны
АО «ГОК Торт Кудык»
2007-2010
г.г.
Павлодарская
область
14-5.
Строительство
комплекса по
переработке руды и
производству
катодной меди
ТОО «KazCopper»
2010-2014
г.г.
Актюбинская
область
14-6.
Диверсификация и
расширение
ферросплавного
производства и его
сырьевой базы с
доведением
мощности до 300
тыс. тонн
ферросплавов в год
ТОО «Таразский
металлургический
завод»
2011-2012
г.г.
Жамбылская
область
14-7.
Расширение
горнорудного
комплекса на базе
месторождения
«Коктасжал»
ТОО «Алтай
полиметаллы»
2011-2014
г.г.
Карагандинская
область
14-8.
Строительство
завода по
производству
рафинированной
меди
ТОО «Сары Казна»
2010-2012
г.г.
Карагандинская
область
14-9.
Производство
обожженных анодов
АО «Казахстанский
электролизный
завод»
2008-2012
г.г.
Павлодарская
область
Региональные проекты**
15.
Реконструкционные
работы на
обогатительной
фабрике
ТОО "Казцинк"
2009-2011
г.г.
Восточно-
Казахстанская область
16.
Исключена постановлением Правительства РК от 15.03.2011 № 258
17.
Строительство
дробильно-
обогатительной
фабрики по
переработке и
обогащению
железных руд
ТОО "Оркен"
2010-2010
г.г.
Акмолинская
область
18.
Развитие рудных
тел на нижних
горизонтах
Тишинского рудника
ТОО "Казцинк"
2009-2011
г.г.
Восточно-
Казахстанская
область
19.
Реконструкция
цинкового
производства РМК
ТОО "Казцинк"
2008-2011
г.г.
Восточно-
Казахстанская
область
20.
Электрометаллур-
гический завод по
выпуску 120 тыс.
тонн металло-
изделий в год
АО "Запчасть"
2008-2010 г.г.
Жамбылская область
21.
Строительство
сталеплавильного
цеха в г. Жанатас
ТОО
"Металлургический
комбинат "Жанатас"
2008-2010
г.г.
Жамбылская
область
22.
Строительство
завода по
производству
стального гнутого
профиля
ТОО "Ilnogroup"
2008-2011
г.г.
Алматинская
область
23.
Организация
производства
алюминиевой
катанки
АО "Казэнергокабель"
2009-2010
г.г.
Павлодарская
область
24.
Освоение
Велиховского
месторождения
железных руд со
строительством
обогатительной
фабрики
ТОО "Актобе Темир
ВС"
2012-2014
г.г.
Актюбинская
область
25.
Подземный
рудник-шахта на
месторождении
"Восход"
ТОО "Восход - Ориел"
2009-2010
г.г.
Актюбинская
область
26.
Строительство
металлургического
комбината по
производству
металлопроката в
г. Кульсары
ТОО "Металл Продукт"
2009-2010
г.г.
Атырауская
область
27.
Исключена постановлением Правительства РК от 15.03.2011 № 258
28.
Производство
стальных панельных
радиаторов ТОО
"Kaztherm"
ТОО "Kaztherm"
2008-2010
г.г.
Карагандинская
область
29.
Строительство
производственной
площадки по завод
металлоконструкций
ТОО "ТенизСервис"
2008-2010
г.г.
Мангистауская
область
30.
Исключена постановлением Правительства РК от 15.03.2011 № 258
31.
Строительство
установки для
вакумирования
стали
ПФ ТОО "KSP Steel"
2008-2010
г.г.
Павлодарская
область
32.
Проектирование и
строительство
аглоцеха мощностью
350 тыс. тонн
агломерата
Аксуский завод
ферросплавов АО
"ТНК Казхром"
2008-2010
г.г.
Павлодарская
область
33.
Организация
производства
марганцовистового
литья
ТОО "Завод Format"
2009-2010
г.г.
Павлодарская
область
34.
Проектирование и
строительство
комплекса по
переработке шлаков
высокоуглеродисто-
го феррохрома
Аксуский завод
ферросплавов АО
"ТНК Казхром"
2009-2010
г.г.
Павлодарская
область
35.
Информационная
система управления
производства
Аксуский завод
ферросплавов АО
"ТНК Казхром"
2009-2010
г.г.
Павлодарская
область
36.
Опытно-промышлен-
ное производство
по добыче и
переработке
титано-циркониевых
руд Обуховского
месторождения
мощностью 40 тысяч
кубических метров
в год
ТОО "Тиолайн"
2006-2010
г.г.
Северо-
Казахстанская
область
37.
Освоение
месторождения
"Сырымбет"
АО "Сырымбет"
2010-2014
г.г.
Северо-
Казахстанская
область
38.
Производство
металлоконструкций
ТОО «Актюбинский
завод
металлоконструкций»
2010 г.
Актюбинская
область
39.
Производство
морских
металлоконструкций
ТОО «Казахстан
Каспиан Оффшор
Индастриз»
2009-2011
г.г.
Мангистауская
область
40.
Обогащение и
сортировка
длиннопламенного
угля для получения
заменителя кокса в
ферросплавном
производстве
ТОО «Хром-Т»
2010-2011
г.г.
Карагандинская
область
Обеспеченность проектов рудой:
В предстоящий период (2010-2014 гг.) обеспечение потребностей в рудных полезных ископаемых проектов Карты индустриализации горнометаллургической отрасли будет обеспечено следующей минерально-рудной базой:

қара металлургияда - Соколов, Сарыбай, Қашар, Қоржынкөл және басқа кен орындарын ары қарай игеру арқылы Қостанай облысында 3,5 млрд. тонна өндірілген кеннің қоры бар ENRC корпорациясының жобалары, «Арселор Миттал Теміртау» жобалары - Атасу және Батыс Қаражал кен орындарын игеру есебінен, сондай-ақ Қарағанды облысындағы Жомарт, Үшқатан 1 кен орындарын ары қарай игеру;
феррохром өндірісінде - «Қазхром» ТӨК» АҚ жобасы, Алмаз-Жемчужина, Миллионное, Қазақ ҚСР 40 жылдығы - Молодежное кен орындарының 300 млн. тоннадан астам хром рудасынан біріккен қорлары есебінен;

в черной металлургии - проекты корпорации ENRC за счет дальнейшего освоения Соколовского, Сарбайского, Качарского, Куржункольского и других месторождений совокупными разведанными запасами более 3,5 млрд. тонн руды в Костанайской области, проекты "Арселор Миттал Темиртау" - за счет развития месторождений Атасуйское и Западный Каражал, а также дальнейшего освоения месторождений Жомарт, Ушкатан 1 в Карагандинской области;
в производстве феррохромов - проект АО ТНК "Казхром", за счет запасов месторождений Алмаз - Жемчужина, Миллионное, 40 лет Казахской ССР - Молодежное совокупными запасами более 300 млн. тонн хромовых руд;

мыс-мырыш өнімінің өндірісінде - Ақтоғай (1,4 млрд. тоннадан астам), Ақбастау, Қосмұрын және басқа да мыс пен полиметалдар кен орындары, олардың қайта өңделуі жоспарланып жатқан Ақтоғай тау-кен байыту комбинатында жүзеге асырылады. Малеевское, Тишинское, Риддер-Сокольное, Греховское кен орындарының игерілуі жалғасады, олардың біріккен қорлары шамамен 100 млн. полиметалл рудасын құрайды, «Бозшакөл КБК» жобасының іске асырылуы 170 млн.тонна рудадан астам өндірілген қуаты бар Павлодар облысындағы кен орнын игеру есебінен іске асырылады;
алюминий өндірісінде - 200 млн. тоннадан астам өндірілген қорлары бар Қостанай облысында бокситтердің кен орны, оның ішінде мемлекеттік зоологиялық қорық аумағында орналасқан Таунсор кен орнын да алуға болады;
алтынды өңдеу мен өндіру - Ақмола облысындағы алтын-сульфидті кендердің орнында Васильков КБК ары қарай игеру жобасын іске асыру, Бақыршық кен орнында (Шығыс Қазақстан облысы), сондай-ақ 120 млн. тонна алтын-сульфидті рудалар өндірілген қоры бар Абыз (Қарағанды облысы) кен орындарын игеру;
никельды өңдеу мен өндіру - өндірілген қуаты 7 млн.тонна Солтүстік-Рождественское, Оңтүстік-Шырпақайын кен орындары. Қайта өңдеу құрылысы жоспарланып жатқан Бадамша никель зауытында өтеді;
Республика жалпы қатты пайдалы қазбалардың жеткілікті ресурстарына ие, сондай-ақ руда базасын кеңейту және өндірілген кен орындарын толтыру мақсатында елдің пайдалы қазбалары туралы геологиялық ақпараттың массивін қалыптастырумен өңірлік, геологиялық түсіру, іздеу-бағалау және іздеу-барлау жұмыстары жүргізіледі.
Р/с
Жобаның атауы
Өңір
Жобаның қуаты (тонна)
Талап етілетін шикізат түрі
Шикізатқа қажеттілік (мың тонна)
Шикізатпен қамтамасыз ету (мың тонна)
1
2
3
4
5
6
7
1
Васильков алтын кен орнын әрі қарай игеру және алтын шығару фабрикасын салу
Ақмола облысы «Васильков тау кен байыту комбинаты» АҚ

в производстве медно-цинковой продукции - месторождений медных и полиметаллических руд Актогай (более 1,4 млрд. тонн), Акбастау, Космурун и другие, переработка которых будет осуществляться на планируемом Актогайском горнообогатительном комбинате. Будет продолжено освоение месторождений Малеевское, Тишинское, Риддер-Сокольное, Греховское, совокупными запасами около 100 млн. тонн полиметаллической руды, реализация проекта "Бозшагольский ГОК" за счет освоения месторождения в Павлодарской области с разведанной запасами более 170 млн. тонн руды;
в производстве алюминия - месторождений бокситов в Костанайской области с разведанными запасами более 200 млн. тонн, в том числе Таунсорское, находящееся на территории государственного зоологического заказника;
в добыче и производстве золота - реализация проекта дальнейшего освоения Васильковского ГОКа на месторождении золото - сульфидных руд в Акмолинской области, на месторождении Бакырчик (Восточно-Казахстанской области), а также освоение месторождений Абызское (Карагандинская область) с суммарными разведанными запасами более 120 млн. тонн золотосульфидных руд;
добыча и производство никеля - месторождения Северо-Рождественское, Южно-Ширпакаинское, с разведанными запасами около 7 млн. тонн. Переработка будет осуществляться на планируемом к строительству Бадамшинском никелевом заводе;
Республика в целом располагает достаточными ресурсами твердых полезных ископаемых, вместе с тем в целях расширения рудной базы и восполнения отработанных месторождений будут проводиться региональные, геологосъемочные, поисковооценочные и поисковоразведочные работы с формированием массива геологической информации о полезных ископаемых страны.
п./
п.
Наименование
проекта
Регион
Мощность
проекта
(тонн)
Тип
требуе-
мого
сырья
Потреб-
ность в
сырье
(тыс.
тонн)
Обеспеченность
сырьем (тыс. тонн)
1
2
3
4
5
6
7
1
Дальнейшее
освоение
Васильковс-
кого место-
рождения
золота и
строительст-
во золото-
извлекатель-
ной фабрики
Акмолин-
ская
область,
АО
"Василь-
ковский
ГОК"

14,8 тонна
Алтын сульфидті кендер
600 мың тонна
121 600 мың тонна
2
Өскемен металлургия кешенінің мыс қорыту және электролиз зауыттарын салу, жылына 70 000 тонна мыс қорытпасы
ШҚО, «Қазмырыш» АҚ
Жылына 70 000 катод мысы және 100 000 қара қорғасын
Мыс шикізаты
Жылына 295 мың тонн
«Қазмырыш» АҚ әзірленетін ШҚО кен орын:
Греховское  қуаты — 59 млн. тонна, Зыряновское - қуаты - 80,9 млн. тонна, Малеевское - қуаты 34 млн. тонна. Жиынтық қуаты - шамамен 174 млн. тонна
3
«ӨТМК» АҚ базасында титан кесектері және қорытпаларын өндіру зауыты
ШҚО, «Өскемен титан-магний комбинаты» АҚ
16 мың тонна титан құймалары
Ильменит үгіндісі
ШҚО-дағы кен орындар: Сатпаевское — ильменит үгіндісінің қуаты 22 млн. тонна
4
Тараз металлургия зауытының ферроқорытпалар өндірісін кеңейту және жаңғырту
«Тараз металлургия зауыты» ЖШС
64,8 мың тонна
Марганец кені
2009 жылы жылдық қажеттілік 40 мың тоннадан астам
Қарағанды облысындағы марганецтің негізгі кен орындары Полуденное 62 мың т, Керегетас — 784 мың т., Жезді кен орны, шамамен 7 млн.тонна. Жиынтық қуаты 8 млн. тонна.
5
Металл илектеу зауытын салу
Қостанай облысы, «Соколов-Сарыбай кен байыту өндірістік бірлестігі» АҚ
Жылына 75 мың тонна
Темір рудасы
Жылдық қажеттілік шамамен 350 мың тонна
ССТӨБ АҚ әзірленіп жатқан Қостанай облысындағы кен орындар:
Қашар - 1 млрд. 259 млн. т., Қоржынкөл - 180 млн. т., Сарыбай - 1 млрд. 16 млн. т. Соколов 1 237 млн. т. Жиынтық қуаты - шамамен 2600 млн. Тонна
6
Бастапқы алюминий өндіретін электролиз зауытының екінші кезегін салу
Павлодар облысы, «Қазақстан электролиз зауыты» АҚ
250 мың тонна
бокситтер
1 млннан. 1,6 млн. тонна рудаға дейін
Қазақстан алюминий әзірлейтін Қостанай облысындағы кен орындардың жиынтық қуаты - 238,3 млн. тонна
7
Инновациялық технологияларды пайдалана отырып, жоғары көмiртектi феррохром өндiрiсiн ұлғайту
Ақтөбе облысы, «Қазхром» ұлттық көлік компаниясы» АҚ
2 550 мың тонна
Хром кендері
Ақтөбе облысындағы кен орындар:
ҚазКСР 20 жыл, ҚазКСР 40 жыл, Алмаз-Жемчужина, 21-кен орыны және т.б. Жиынтық қуаты - 300 млн. тоннада астам
8
Ақтоғай КБК салу
ШҚО, «Қазақмыс корпорациясы» ЖШС
Жылына 25 000 катод мысы және 250 000 т. концентрат
Мыс кені
Қазақмыс корпорациясы әзірлейтін ШҚО кен орындары, Ақтоғай - қуаты 1 млрд. 445 млн. тонна
9
Металданған өнім өндіру зауытын салу
Қостанай облысы «Соколов-Сарыбай кен байыту өндірістік бірлестігі» АҚ
Жылына 2 800 мың тонна
Темір кені
Жылына шамамен 10 млн. тонна
ССКӨБ АҚ әзірлейтін Қостанай облысындағы кен орындар:
Қашар - 1 млрд. 259 млн. т., Қоржынкөл - 180 млн. т., Сарыбай - 1 млрд. 16 млн. т. Соколов 1 237 млн. т. Жиынтық қуаты - шамамен 2600 млн. тонна
10
Қостанай қаласында ұсақ сұрыпты илектеу станын салу
Қостанай облысы «ЕвразКаспиан Сталь» ЖШС
450 мың тонна
Құрылыс прокаты
800 мың тоннадан 300 мың тоннаға дейін
Қостанай облысындағы кен орындар:
Қашар — 1 млрд. 259 млн. т., Қоржынкөл - 180 млн. т., Сарыбай - 1 млрд. 16 млн. т. Соколов 1 237 млн. т. Жиынтық қуаты - шамамен 2 600 млн. тонна
10
Бозшакөл КБК салу
Павлодар облысы, «Қазақмыс» корпора циясы» ЖШС
500 мың тонна
Мыс кені
Қазақмыс АҚ әзірлейтін Павлодар облысындағы кен орындар:
Бозшакөл - қуаты - 174 млн. тонна
Жобалардың көлік инфрақұрылымымен қамтамасыз етілуі:
Жобаның атауы
Жобаға өтінім беруші
Іске асыру мерзімі, жылдар*
Автомобиль жолдарымен қамтамасыз етілуі
1
2
3
4
Васильков алтын кен орнын әрі қарай игеру және алтын шығару фабрикасын салу
«Васильков КБК» АҚ
2007-2010 жылдар

14,8 тонн
Золото
суль-
фидные
руды
600
тыс.
тонн
121600 тыс. тонн
2
Строительст-
во медепла-
вильного и
электролиз-
ного заводов
Усть-Камено-
горского
металлурги-
ческого
комплекса",
70 000 тонн
к/меди в год
ВКО, АО
"Каз-
цинк"
70000
катодной
меди и
100000
чернового
свинца в
год
Медное
сырье
295
тыс.
тонн в
год
Месторождения в
ВКО, разрабатывае-
мые АО Казцинк:
Греховское -
мощность 59 млн.
тонн, Зыряновское
мощность 80,9 млн.
тонн, Малеевское —
мощность 34 млн.
тонн. Суммарная
мощность - около
174 млн. тонн
3
Завод по
производству
титановых
слитков и
сплавов на
базе АО
"УКТМК"
ВКО, АО
"Усть-
Камено-
горский
титано-
магние-
вый ком-
бинат"
16 тыс.
тонн
титановых
слитков
Ильме-
нитовая
россыпь
Месторождения в
ВКО: Сатпаевское -
мощность 22 млн.
тонн ильменитовой
россыпи
4
Расширение и
модернизация
производства
ферросплавов
Таразского
металлурги-
ческого
завода
Жамбыль-
ская
область,
ТОО
"ТМЗ"
64,8 тыс.
тонн
Марган-
цевая
руда
годовая
потреб-
ность в
2009
году
более
40 тыс.
тонн.
Основные
месторождения
марганцевых руд в
Карагандинской
области
- Полуденное
- 62 тыс. т.,
Керегетас - 784
тыс. т.,
Жездинское
месторождение
более 7 млн. тонн.
Суммарная мощность
около 8 млн. тонн.
5
Строительст-
во металло-
прокатного
завода
Коста-
найская
область,
АО
"ССГПО"
75 тыс.
тонн в
год
Желез-
ная
руда
годовая
потреб-
ность
около
350
тыс.
тонн
Месторождения в
Костанайской
области, разраба-
тываемые АО ССГПО:
Качарское - 1
млрд. 259 млн. т.,
Куржункольское -
180 млн. т.,
Сарбайское - 1
млрд. 16 млн. т.
Соколовское — 1237
млн. т. Суммарная
мощность - около
2600 млн. тонн
6
Строительст-
во второй
очереди
электролиз-
ного завода
по
производству
первичного
алюминия
Павло-
дарская
область,
АО
"Казах-
станский
электро-
лизный
завод"
250 тыс.
тонн
Бокситы
от 1
млн.
до 1,6
млн.
тонн
руды
Суммарная мощность
месторождений в
Костанайской
области, разраба-
тываемые Алюминий
Казахстана - 238,3
млн. тонн
7
Увеличение
производства
высокоугле-
родистого
феррохрома с
использова-
нием иннова-
ционных
технологий
Актюбин-
ская
область,
АО "ТНК
"Каз-
хром"
2550 тыс.
тонн
Хромо-
вые
руды
Месторождения в
Актюбинской
области: 20 лет
КазССР, 40 лет
КазССР, Алмаз
- Жемчужина,
Месторождение 21
и т.д. Суммарная
мощность - более
300 млн. тонн
8
Строительст-
во Актогай-
ского ГОК
ВКО, ТОО
"Корпо-
рация
Казах-
мыс"
25 000
катодной
меди в и
250 000
тн
концен-
трата в
год
Медная
руда
Месторождения в
ВКО, разрабаты-
ваемые Корпорация
Казахмыс Актогай -
мощность 1 млрд.
445 млн. тонн.
9
Строительст-
во завода по
производству
металлизо-
ванного
продукта
Коста-
найская
область,
АО
"ССГПО"
2800 тыс.
тонн в
год
Желез-
ная
руда
около
10 млн.
тонн в
год
Месторождения в
Костанайской
области, разраба-
тываемые АО ССГПО:
Качарское - 1
млрд. 259 млн. т.,
Куржункольское -
180 млн. т.,
Сарбайское - 1
млрд. 16 млн. т.
Соколовское 1237
млн. т. Суммарная
мощность - около
2600 млн. тонн
10
Строительст-
во мелко-
сортного
прокатного
стана в
г. Костанай
Коста-
найская
область,
АО
"Caspian
Group",
ООО
"Евраз-
Холдинг"
450 тыс.
тонн
Строи-
тельный
прокат
от 800
тыс.
тонн до
300
тыс.
тонн
Месторождения в
Костанайской
области:
Качарское - 1
млрд. 259 млн. т.,
Куржункольское -
180 млн. т.,
Сарбайское - 1
млрд. 16 млн. т.
Соколовское - 1237
млн. т. Суммарная
мощность - около
2600 млн. тонн
11
Строительст-
во Бозша-
гольского
ГОК
Павло-
дарская
область,
ТОО
"Корпо-
рация
Казах-
мыс"
500 тыс.
тонн
Медная
руда
Месторождения в
Павлодарской
области,
разрабатываемые АО
"Казахмыс":
Бозшаголь -
мощность 174 млн.
тонн
Обеспеченность проектов транспортной инфраструктурой:
Наименование проекта
Заявитель
проекта
Срок
реализации,
годы*
Обеспеченность
автомобильными дорогами
1
2
3
4
Дальнейшее освоение
Васильковского
месторождения золота
и строительство
золотоизвлекательной
фабрики
АО "Ва-
сильковкий
ГОК"
2007-2010
г.г.

1) Көкшетау қаласы арқылы өтетін А-1 Астана - Петропавл автожолы және Щучинск - Зеренді автожолы
2) Астана — Петропавл (Көкшетау станциясы) темір жолы
Өскемен металлургия кешенінің мыс қорыту және электролиз зауыттарын салу, жылына 70000 тонна мыс қорытпасы
«Қазмырыш» АҚ
2006-2010 жылдар
1) А-9 Өскемен - Лениногор - РФ шекарасы автожолы, А-10 Өскемен - Шемонаиха - РФ шекарасы автожолы және Алматы - Өскемен - РФ шекарасы автожолы
2) Астана — Лениногор (Защита станциясы) темір жолы және Алматы — Өскемен - Лениногор темір жолы
«ӨТМК» акционерлік қоғамы базасында титан кесектері және қорытпаларын өндіру зауыты
«Өскемен титан-магний комбинаты» АҚ
2007-2010 жылдар
1) А-9 Өскемен - Лениногор - РФ шекарасы автожолы, А-10 Өскемен - Шемонаиха - РФ шекарасы автожолы және Алматы - Өскемен - РФ шекарасы автожолы
2) Астана - Лениногор (Защита станциясы) темір жолы және Алматы - Өскемен - Лениногор темір жолы
Тараз металлургия зауытының ферроқорытпалар өндірісін кеңейту және жаңғырту
«Тараз металлургия зауыты» ЖШС
2009-2010 жылдар
1) Көкпек, Көктал, Благовещенка арқылы, Қырғызстан Республикасының шекарасына қарай кіреберістермен А-2 Өзбекстан Республикасының шекарасы (Ташкентке) - Шымкент - Тараз - Алматы - Қорғас автожолы және А-14 Тараз - Өтмек - Қырғызстанның шекарасы автожолы
2) Алматы - Шымкент - Ташкент (Тараз станциясы) темір жолдары
Металл илектеу зауытын салу
«ССКӨБ» АҚ
2008-2010 жылдар
1) А-22 Қарабұтақ - Комсомольское - Денисовка - Рудный - Қостанай автожолы
2) Астана - Қостанай (Железорудная станциясы) темір жолы
Бастапқы алюминий өндіретін электролизді зауыттың екінші кезегін салу
«Қазақстандық электролиз зауыты» АҚ
2009-2010 жылдар
1) Павлодар, Семей қалалары арқылы өтетін М-38 РФ шекарасы (Омбы қаласына) - Майқапшағай (ҚХР-ға шығу) автожолы және А-17 Қызылорда — Павлодар - Успенка - РФ шекарасы автожолы және Алматы - Өскемен - РФ шекарасы автожолы
2) Астана - Лениногор (Павлодар станциясы) темір жолы және Алматы - Өскемен - Лениногор темір жолы
Инновациялық технологияларды пайдалана отырып, жоғары көміртекті феррохром өндірісін ұлғайту
«Қазхром» ТӨК АҚ
2009-2012 жылдар
1) Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы өтетін М-32 РФ шекарасы (Самараға) - Шымкент автожолы;
2) Алматы - Шымкент — Ақтөбе (Ақтөбе станциясы) автожолы
Ақтоғай КБК салу
«Қазақмыс корпорациясы» ЖШС
2011-2014 жылдар
1) А-3 Алматы - Өскемен автожолы
2) Алматы — Лениногор (Ақтоғай - Ақтоғай КБК станциясының темір жол торабы) автожолы
Металданған өнім өндіру зауытын салу
«ССКӨБ» АҚ
2011-2014 жылдар
1) А-22 Қарабұтақ - Комсомольское — Денисовка - Рудный - Қостанай автожолы

1) автодорога А-1 Астана
- Петропавловск, через г.
Кокшетау и автодорога
Щучинск - Зеренда
2) ж/д пути Астана -
Петропавловск (станция
Кокшетау)
Строительство
медеплавильного и
электролизного
заводов Усть-
Каменогорского
металлургического
комплекса, 70 000
тонн к/меди в год
АО
"Казцинк"
2006-2010
г.г.
1) автодорога А-9 Усть-
Каменогорск - Лениногорск
- граница РФ, автодорога
А-10 Усть-Каменогорск —
Шемонаиха - граница РФ и
автодорога Алматы - Усть-
Каменогорск - граница РФ
2) ж/д пути Астана -
Лениногорск (станция
Защита) и ж/д линия
Алматы - Усть-Каменогорск
— Лениногорск
Завод по
производству
титановых слитков и
сплавов на базе АО
"УК ТМК"
АО "Усть-
Камено-
горский
титано-
магниевый
комбинат"
2007-2010
г.г.
1) автодорога А-9
Усть-Каменогорск —
Лениногорск - граница РФ,
автодорога А-10
Усть-Каменогорск
- Шемонаиха - граница РФ
и автодорога Алматы -
Усть-Каменогорск -
граница РФ
2) ж/д пути Астана
- Лениногорск (станция
Защита) и ж/д линия
Алматы - Усть-Каменогорск
- Лениногорск
Расширение и
модернизация
производства
ферросплавов
Таразского
металлургического
завода
ТОО
"Таразский
металлур-
гический
завод"
2009-2010
г.г.
1) автодорога А-2 Граница
Республики Узбекистан (на
Ташкент) - Шымкент -
Тараз - Алматы - Хоргос
через Кокпек, Коктал,
Благовещенку, с
подъездами к границе
Кыргызской Республики, и
автодорога А-14 Тараз -
Утмек - граница
Кыргызстана
2) ж/д пути Алматы -
Шымкент - Ташкент
(станция Тараз)
Строительство
металлопрокатного
завода
АО "ССГПО"
2008-2010
г.г.
1) автодорога А-22
Карабутак - Комсомольское
- Денисовка - Рудный
- Костанай
2) ж/д пути Астана -
Костанай (станция
Железорудная)
Строительство
электролизного
завода по
производству
первичного алюминия
АО "Казах-
станский
электро-
лизный
завод"
2009-2010
г.г.
1) автодорога М-38
Граница РФ (на Омск) -
Майкапшагай (выход на
КНР), через г.г.
Павлодар, Семипалатинск,
автодорога А-17
Кызылорда - Павлодар -
Успенка — граница РФ и
автодорога Алматы -
Усть-Каменогорск -
граница РФ
2) ж/д пути Астана -
Лениногорск (станция
Павлодар) и ж/д линия
Алматы - Усть-Каменогорск
- Лениногорск
Увеличение
производства
высокоуглеродистого
феррохрома с
использованием
инновационных
технологий
АО "ТНК
"Казхром"
2009-2012
г.г.
1) автодорога М-32
Граница РФ (на Самару) -
Шымкент, через г.г.
Уральск, Актобе,
Кызылорду
2) ж/д пути Алматы -
Шымкент - Актобе (станция
Актобе)
Строительство
Актогайского ГОК
ТОО "Кор-
порация
Казахмыс"
2011-2014
г.г.
1) автодорога А-3 Алматы
- Усть-Каменогорск
2) ж/д пути Алматы -
Лениногорск (ж/д ветка
станция Актогай -
Актогайский ГОК)
Строительство завода
по производству
металлизованного
продукта
АО "ССГПО"
2011-2014
г.г.
1) автодорога А-22
Карабутак - Комсомольское
- Денисовка - Рудный -
Костанай

2) Астана - Қостанай (Железорудная станциясы) темір жолы
Қостанай қаласында ұсақ сұрыпты илектеу станын салу
«Евраз Каспиан Сталь» ЖШС
2010-2012 жылдар
1) А-22 Қарабұтақ - Комсомольское - Денисовка - Рудный - Қостанай автожолы
2) Астана — Қостанай (Қостанай станциясы) темір жолы
Бозшакөл КБК салу
«Қазақмыс» Корпорациясы» ЖШС
2010-2014 жылдар
1) Астана-Ерейментау — Шідерті автожолы
2) Астана - Лениногор (Бозшакөл станциясы) автожолы
Темір кенін барлау және өндіру
«Bapy Minining» ЖШС
2007-2010 жылдар
1) Қостанай, Астана, Қарағанды қалалары арқылы өтетін М-36 РФ шекарасы (Екатеринбургке) - Алматы автожолы
2) Алматы - Астана - Петропавл (Қарағанды - Сортировочная станциясы) темір жолы
№ 2 мыс-мыс-мырыш рудасын қайта өңдеу байыту фабрикасы
«Ақтөбе мыс компаниясы» ЖШС
2008-2010 жылдар
1) Орал, Қызылорда, Ақтөбе қалалары арқылы өтетін М-32 РФ шекарасы (Самараға) - Шымкент автожолы
2) Алматы - Шымкент — Ақтөбе (Ақтөбе станциясы) темір жолы
Байыту фабрикасында қайта жаңғырту жұмыстарын жүргізу
«Қазмырыш» ЖШС
2009-2011 жылдар
1) А-9 Өскемен - Лениногор - РФ шекарасы автожолы, А-10 Өскемен - Шемонаиха - РФ шекарасы автожолы және Алматы - Өскемен - РФ шекарасы автожолы
2) Астана - Лениногор (Защита станциясы) темір жолы
Темір кендерін қайта өңдеу және байыту жөніндегі үгіту-байыту фабрикасын салу
«Өркен» ЖШС
2010-2010 жылдар
А-1 Астана - Петропавл, Көкшетау қаласы арқылы өтетін Макинск - Степняк автожолы
Тишин кенішінің төменгі жерлеріндегі кендерді дамыту
«Қазмырыш» ЖШС
2009-2011 жылдар
1) А-9 Өскемен - Лениногор — РФ шекарасы арқылы өтетін автожол, А-10 Өскемен — Шемонаиха - РФ шекарасы автожолы және Алматы - Өскемен - РФ шекарасы автожолы
2) Астана - Лениногор (Защита станциясы) темір жолы және Алматы - Өскемен - Лениногор темір жолы
РМК мырыш өндірісін қайта жаңарту
«Қазмырыш» ЖШС
2008-2011 жылдар
1) А-9 Өскемен - Лениногор - РФ шекарасы автожолы, А-10 Өскемен - Шемонаиха - РФ шекарасы автожолы және Алматы - Өскемен - РФ шекарасы автожолы
2) Астана - Лениногор (Защита станциясы) темір жолы және Алматы - Өскемен - Лениногор темір жолы
Жылына 120 мың тонна металл бұйымдарын шығаратын электр-металлургия зауыты
«Запчасть» АҚ
2008-2010 жылдар
1) Көкпек, Көктал, Благовещенка арқылы өтетін, Қырғызстан Республикасына кіреберіс жолдары бар А-2 Өзбекстан Республикасының шекарасы (Ташкентке) - Шымкент - Тараз - Алматы — Қорғас автожолы және А-14 Тараз - Өтмек - Қырғызстан шекарасына автожолы
2) Алматы - Шымкент - Ташкент (Тараз станциясы) темір жолы
Жаңатас қаласында болат балқыту зауытын салу
«Жаңатас» металлургия комбинаты» ЖШС
2008-2010 жылдар

2) ж/д пути Астана -
Костанай (станция
Железорудная)
Строительство
мелкосортного
прокатного стана в
г. Костанай
ТОО "Евраз
Каспиан
Сталь"
2010-2012
г.г.
1) автодорога А-22
Карабутак - Комсомольское
- Денисовка - Рудный -
Костанай
2) ж/д пути Астана -
Костанай (станция
Кустанай)
Строительство
Бозшагольского ГОК
ТОО "Кор-
порация
Казахмыс"
2010-2014
г.г.
1) автодорога Астана -
Ерейментау - Шидерты
2) пути Астана -
Лениногорск (станция
Бозшаколь)
Разведка и добыча
железной руды
ТОО "Вару
Mining"
2007-2010
г.г.
1) автодорога М-36
Граница РФ (на
Екатеринбург) - Алматы,
через г.г. Кустанай,
Астана, Караганда
2) ж/д пути Алматы -
Астана - Петропавловск
(станция Караганда -
Сортировочная)
Обогатительная
фабрика № 2 по
переработке медно-
медноцинковых руд
ТОО "Актю-
бинская
медная
компания"
2008-2010
г.г.
1) автодорога М-32
Граница РФ (на Самару) -
Шымкент, через г.г.
Уральск, Актобе,
Кызылорду
2) ж/д пути Алматы -
Шымкент - Актобе (станция
Актобе)
Реконструкционные
работы на обогати-
тельной фабрике
ТОО
"Казцинк"
2009-2011
г.г.
1) автодорога А-9
Усть-Каменогорск -
Лениногорск - граница РФ
и автодорога А-10 Усть-
Каменогорск - Шемонаиха -
граница РФ
2) ж/д пути Астана -
Лениногорск (станция
Защита)
Строительство
дробильно-обогати-
тельной фабрики по
переработке и
обогащению железных
руд
ТОО
"Оркен"
2010-2010
г.г.
автодорога А-1 Астана —
Петропавловск, через г.
Кокшетау с подъездом на
трассу Макинск - Степняк
Развитие рудных тел
на нижних горизонтах
Тишинского рудника
ТОО
"Казцинк"
2009-2011
г.г.
1) автодорога А-9
Усть-Каменогорск —
Лениногорск - граница РФ,
автодорога А-10
Усть-Каменогорск -
Шемонаиха - граница РФ и
автодорога Алматы - Усть-
Каменогорск - граница РФ
2) ж/д пути Астана -
Лениногорск (станция
Защита) и ж/д линия
Алматы - Усть-Каменогорск
- Лениногорск
Реконструкция
цинкового
производства РМК
ТОО
"Казцинк"
2008-2011
г.г.
1) автодорога А-9
Усть-Каменогорск -
Лениногорск - граница РФ,
автодорога А-10 Усть-
Каменогорск - Шемонаиха -
граница РФ и автодорога
Алматы - Усть-Каменогорск
— граница РФ
2) ж/д пути Астана -
Лениногорск (станция
Защита) и ж/д линия
Алматы - Усть-Каменогорск
- Лениногорск
Электрометаллурги-
ческий завод по
выпуску 120 тыс.
тонн металлоизделий
в год
АО
"Запчасть"
2008-2010
г.г.
1) автодорога А-2 Граница
Республики Узбекистан (на
Ташкент) - Шымкент -
Тараз — Алматы - Хоргос
через Кокпек, Коктал,
Благовещенку, с
подъездами к границе
Кырзызстана. и автодорога
А-14 Тараз - Утмек -
граница Кыргызстана
2) ж/д пути Алматы -
Шымкент - Ташкент
(станция Тараз)
Строительство
сталеплавильного
цеха в г. Жанатас
ТОО "Ме-
таллурги-
ческий
комбинат
"Жанатас"
2008-2010
г.г.

1) Көкпек, Көктал, Благовещенка арқылы өтетін, Қырғызстан Республикасына кіреберіс жолдары бар А-2 Өзбекстан Республикасының шекарасы (Ташкентке) - Шымкент - Тараз - Алматы — Қорғас, автожолы және А-14 Тараз - Өтмек - Қырғызстан шекарасына автожолы
2) Алматы - Шымкент - Ташкент (Тараз станциясы) темір жолы
Иілген болат бейінді өндіру зауытын салу
«Ilnogroup» ЖШС
2008-2011 жылдар
1) Алматы - Қапшағай тас жолына кіреберіс жолдары бар А-3 Алматы - Өскемен автожолы
2) Алматы - Өскемен (Қапшағай станциясы) темір жолы
Алюминий катанкасы өндірісін ұйымдастыру
«Қазэнергокабель» АҚ
2009-2010 жылдар
1) Павлодар, Семей қалалары арқылы өтетін М-38 РФ шекарасы (Омбы қаласына) - Майқапшағай (ҚХР-ға шығу) автожолы, А-17 Қызылорда - Павлодар — Успенка - РФ шекарасы автожолы және Алматы - Өскемен - Лениногор - РФ шекарасы автожолы
2) Астана - Лениногор (Павлодар станциясы) темір жолы және Алматы — Өскемен - Лениногор темір жолы
Байыту фабрикасын салумен бірге Велиховский темір кендерінің кен орнын игеру
«АқтөбеТемір ВС» ЖШС
2012-2014 жылдар
1) Орал, Қызылорда, Ақтөбе қалалары арқылы өтетін М-32 РФ шекарасы (Самараға) - Шымкент автожолы
2) Алматы - Шымкент - Ақтөбе (Ақтөбе станциясы) темір жолы
«Шығыс» кен орнында жер асты кеніші-шахта
«Шығыс-Ориел» ЖШС
2009-2010 жылдар
1) Ақтөбе - Қостанай, Хромтау арқылы өтетін автожол
2) Ақтөбе - Астана (Хромтау станциясы) темір жолы
Құлсары қаласында металл илегін шығару жөніндегі металлургия комбинатын салу
«Металлөнім» ЖШС
2009-2010 жылдар
1) А-33 Доссор - Құлсары - Бейнеу - Сай - Өтес - Шетпе - Жетібай - Ақтау порты автожолы
2) Ақтау — Мақат - Атырау (Құлсары станциясы) темір жолы
«Kaztherm» ЖШС болаттан жасалған панельді радиаторлар өндірісі
«Kaztherm» ЖШС
2008-2010 жылдар
1) Қостанай, Астана, Қарағанды қалалары арқылы өтетін М-36 РФ шекарасы (Екатеринбургке) - Алматы автожолы
2) Алматы - Астана - Петропавл (Қарағанды - Сұрыптау станциясы) темір жолы
Металл құрылғыларының зауыты жөніндегі өндірістік алаңдардың құрылысы
«ТеңізСервис» ЖШС
2008-2010 жылдар
1) А-33 Доссор - Құлсары - Бейнеу - Сай — Өтес - Шетпе — Жетібай - Ақтау порты автожолы
2) Ақтау - Мақат - Атырау (Ақтау станциясы) темір жолы
Вакуумдалған болатты орнату құрылысы
«KSP Steel» ӨФ ЖШС
2008-2010 жылдар
1) Павлодар, Семей қалалары арқылы өтетін М-38 РФ шекарасы (Омбыға) - Майқапшағай (ҚХР-ға шығу) автожолы және А-17 Қызылорда - Павлодар - Успенка - РФ шекарасы автожолы
2) Астана - Лениногор (Павлодар станциясы) темір жолы
Қуаты 350 мың тонна агломератты құрайтын аглоцехты жобалау және құру
«Қазхром» ТӨК» АҚ Ақсу ферроқоспалар зауыты
2008-2010 жылдар

1) автодорога А-2 Граница
Узбекистана (на Ташкент)
- Шымкент – Тараз -
Алматы - Хоргос через
Кокпек, Коктал,
Благовещенку, с
подъездами к границе
Кырзызстана. и автодорога
А-14 Тараз - Утмек -
граница Кыргызстана
2) ж/д пути Тараз -
Жанатас (станция
Жанатас)
Строительство завода
по производству
стального гнутого
профиля
ТОО "Ilno-
group"
2008-2011
г.г.
1) автодорога А-3 Алматы
- Усть-Каменогорск с
подъездами на трассу
Алматы - Капшагай
2) ж/д пути Алматы -
Усть-Каменогорск (станция
Капшагай)
Организация
производства
алюминиевой катанки
АО "Каз-
энерго-
кабель"
2009-2010
г.г.
1) автодорога М-38
Граница РФ (на Омск)
- Майкапшагай (выход на
КНР), через г.г.
Павлодар, Семипалатинск,
автодорога А-17 Кызылорда
- Павлодар - Успенка -
граница РФ и автодорога
Алматы - Усть-Каменогорск
- Лениногорск - граница
РФ
2) ж/д пути Астана
- Лениногорск (станция
Павлодар), и ж/д линия
Алматы - Усть-Каменогорск
- Лениногорск
Освоение
Велиховского
месторождения
железных руд со
строительством
обогатительной
фабрики
ТОО
"Актобе
Темир ВС"
2012-2014
г.г.
1) автодорога М-32
Граница РФ (на Самару) -
Шымкент, через г.г.
Уральск, Актобе,
Кызылорду
2) ж/д пути Алматы -
Шымкент - Актобе (станция
Актобе)
Подземный
рудник-шахта на
месторождении
"Восход"
ТОО
"Восход —
Ориел"
2009-2010
г.г.
1) автодорога Актобе -
Костанай, через Хромтау
2) ж/д пути Актобе -
Астана (станция Хромтау)
Строительство
металлургического
комбината по
производству
металлопроката в
г. Кульсары
ТОО
"Металл-
Продукт"
2009-2010
г.г.
1) автодорога А-33 Доссор
- Кульсары - Бейнеу - Сай
- Утес — Шетпе - Жетыбай
- порт Актау
2) ж/д пути Актау - Макат
- Атырау (станция
Кульсары)
Производство
стальных панельных
радиаторов ТОО
"Kaztherm"
ТОО
"Kaztherm"
2008-2010
г.г.
1) автодорога М-36
Граница РФ (на
Екатеринбург)
— Алматы, через г.г.
Кустанай, Астана,
Караганда
2) ж/д пути Алматы -
Астана
— Петропавловск (станция
Караганда -
Сортировочная)
Строительство
производственной
площадки по завод
металлоконструкций
ТОО "Тениз
Сервис"
2008-2010
г.г.
1) автодорога А-33 Доссор
- Кульсары - Бейнеу - Сай
- Утес - Шетпе - Жетыбай
- порт Актау
2) ж/д пути Актау - Макат
- Атырау (станция Актау)
Строительство
установки для
вакумирования стали
ПФ ТОО
"KSP
Steel"
2008-2010
г.г.
1) автодорога М-38
Граница РФ (на Омск) -
Майкапшагай (выход на
КНР), через г.г.
Павлодар, Семипалатинск и
автодорога А-17 Кызылорда
- Павлодар - Успенка -
граница РФ
2) ж/д пути Астана -
Лениногорск (станция
Павлодар)
Проектирование и
строительство
аглоцеха мощностью
350 тыс. тонн
агломерата
Аксуский
завод
ферроспла-
вов АО
"ТНК
Казхром"
2008-2010
г.г.

1) Павлодар, Семей қалалары арқылы өтетін М-38 РФ шекарасы (Омбыға) - Майқапшағай (ҚХР-ға шығу) автожолы және А-17 Қызылорда - Павлодар - Успенка - РФ шекарасы автожолы
2) Астана — Лениногор (Павлодар станциясы) темір жолы
Марганец құймасы өндірісін ұйымдастыру
«Format зауыты» ЖШС
2009-2010 жылдар
1) Павлодар, Семей қалалары арқылы өтетін М-38 РФ шекарасы (Омбыға) - Майқапшағай (ҚХР-ға шығу) автожолы және А-17 Қызылорда - Павлодар - Успенка - РФ шекарасы автожолы
2) Астана - Лениногор (Павлодар станциясы) темір жолы
Жоғары көмірсутекті феррохром шлактарын қайта өңдеу кешенінің салынуын жобалау
«Қазхром» ТӨК» АҚ Ақсу ферроқоспалар зауыты
2009-2010 жылдар
Павлодар, Семей қалалары арқылы өтетін М-38 РФ шекарасы (Омбыға) - Майқапшағай (ҚХР-ға шығу) автожолы және А-17 Қызылорда -Павлодар — Успенка - РФ шекарасы автожолы
Өндірісті басқарудың ақпараттық жүйесі
«Қазхром» ТӨК» АҚ Ақсу ферроқоспалар зауыты
2009-2010 жылдар
Павлодар, Семей қалалары арқылы өтетін М-38 РФ шекарасы (Омбыға) - Майқапшағай (ҚХР-ға шығу) автожолы және А-17 Қызылорда - Павлодар - Успенка - РФ шекарасы автожолы
Қуаты жылына 40 мың текше метр Обухов кен орнының титан-цирконий рудаларын өндіру және қайта өңдеу жөніндегі тәжірибелік-өнеркәсіптік өндіріс
«Тиолайн» ЖШС
2006-2010 жылдар
Көкшетау қаласы арқылы өтетін А-1 Астана - Петропавл автожолы
«Сырымбет» кен орнын игеру
«Сырымбет» АҚ
2010-2014 жылдар
Көкшетау қаласы арқылы өтетін А-1 Астана - Петропавл автожолы
Ақбақай алтын өндіру фабрикасын қайта жаңарту және жаңғырту
«АК Алтыналмас» АҚ
2010 – 2011 жылдар
1) Өзбекстан шекарасы А-2 (Ташкентке) – Шымкент – Тараз – Алматы – Қорғас автожолы және А-14 Тараз – Өтмек – Қырғызстан шекарасы автожолы
2) Алматы – Шымкент – Ташкент (Тараз станциясы) темір жолы
Болат өндірісін жылына 6 млн. тоннаға дейін ұлғайта отырып, «Арселор Миттал Теміртау» АҚ-ны дамыту және жаңғырту
«Арселор Миттал Теміртау» АҚ
2010 – 2015 жылдар
1) Қостанай, Астана, Қарағанды қалалары арқылы өтетін М-36 Алматы автожолы
2) Алматы – Астана – Петропавл (Қарағанды – Сортировочная станциясы) темір жолы
Электрмен болат балқыту кешенін салу
«Ақтау құйма зауыты» ЖШС
2010 – 2013 жылдар
1) А-33 Доссор – Құлсары – Бейнеу – Сай – Өтес – Шетпе – Жетібай – Ақтау порты автожолы
2) Ақтау – Мақат – Атырау (Ақтау станциясы) темір жолы
Алтын өндіру қуатын 1 тоннаға дейін арттыру
«КБК Төрт Құдық» АҚ
2007 – 2010 жылдар
1) Қарағанды – Екібастұз – Павлодар автомобиль жолы
2) Павлодар – Астана (Екібастұз станциясы) темір жолы
Катодты мыс рудасын қайта өңдеу және өндіру кешенін салу
«KazCopper» ЖШС
2010 – 2014 жылдар

1) автодорога М-38
Граница РФ (на Омск) -
Майкапшагай (выход на
КНР), через г.г.
Павлодар, Семипалатинск и
автодорога А-17 Кызылорда
- Павлодар - Успенка -
граница РФ
2) ж/д пути Астана —
Лениногорск (станция
Павлодар)
Организация
производства
марганцовистового
литья
ТОО "Завод
Format"
2009-2010
г.г.
1) автодорога М-38
Граница РФ (на Омск)
- Майкапшагай (выход на
КНР), через г.г.
Павлодар, Семипалатинск и
автодорога А-17 Кызылорда
- Павлодар - Успенка -
граница РФ
2) ж/д пути Астана -
Лениногорск (станция
Павлодар)
Проектирование и
строительство
комплекса по
переработке шлаков
высокоуглеродистого
феррохрома
Аксуский
завод
ферроспла-
вов АО
"ТНК
Казхром"
2009-2010
г.г.
автодорога М-38 Граница
РФ (на Омск) -
Майкапшагай (выход на
КНР), через г.г.
Павлодар, Семипалатинск и
автодорога А-17 Кызылорда
- Павлодар - Успенка -
граница РФ
Информационная
система управления
производством
Аксуский
завод
ферроспла-
вов АО
"ТНК
Казхром"
2009-2010
г.г.
автодорога М-38 Граница
РФ (на Омск) -
Майкапшагай (выход на
КНР), через г.г.
Павлодар, Семипалатинск и
автодорога А-17 Кызылорда
- Павлодар - Успенка -
граница РФ
Опытно-промышленное
производство по
добыче и переработке
титано-циркониевых
руд Обуховского
месторождения
мощностью 40 тысяч
кубических метров в
год
ТОО
"Тиолайн"
2006-2010
г.г.
автодорога А-1 Астана
- Петропавловск, через г.
Кокшетау
Освоение
месторождения
"Сырымбет"
АО
"Сырымбет"
2010-2014
г.г.
автодорога А-1 Астана
- Петропавловск, через г.
Кокшетау
Реконструкция и
модернизация
Акбайской золото-
извлекательной
фабрики
АО «АК
Алтыналмас»
2010-2011
г.г
1) автодорога А-2
граница Узбекистана
(на Ташкент) –
Шымкент – Тараз –
Алматы – Хоргос и
автодорога А-14
Тараз – Утмек –
граница Кыргызстана
2) ж/д пути Алматы –
Шымкент – Ташкент
(станция Тараз)
Развитие и
модернизация АО
«Арселор Миттал
Темиртау» с
увеличением
производства стали до
6 млн. тонн в год
АО «Арселор
Миттал
Темиртау»
2010-2015
г.г.
1) автодорога М-36
Алматы, через г.г.
Кустанай, Астана,
Караганда
2) ж/д пути Алматы –
Астана-Петропавловск
(станция Караганда –
Сортировочная)
Строительство
электросталеплавиль-
ного комплекса
ТОО «Актауский
литейный завод»
2011-2013
г.г.
1) автодорога А-33
Доссор – Кульсары –
Бейнеу – Сай –
Утес–Шетпе –
Жетыбай – порт Актау
2) ж/д пути Актау –
Макат – Атырау
(станция Актау)
Увеличение мощности
производства золота
до 1 тонны
АО «ГОК Торт
Кудык»
2007-2010
г.г.
1) автодорога
Караганды –
Экибастуз - Павлодар
2) ж/д пути Павлодар
–Астана (станция
Экибастуз)
Строительство
комплекса по
переработке руды и
производству катодной
меди
ТОО «KazCopper»
2010-2014
г.г.

1) Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы өтетін М-32 РФ шекарасы (Самараға) – Шымкент автожолы
2) Алматы – Шымкент – Ақтөбе (Ақтөбе станциясы) темір жолы
Қуатын жылына 300 мың тонна ферроқорытпаға дейін жеткізе отырып, ферроқорытпа өндірісін және оның шикізат базасын әртараптандыру және кеңейту
«Тараз металлургия зауыты» ЖШС
2011 – 2012 жылдар
1) Өзбекстан шекарасы А-2 (Ташкентке) – Шымкент – Тараз – Алматы – Қорғас автожолы және А-14 Тараз – Өтмек – Қырғызстан шекарасы
2) Алматы – Шымкент – Ташкент (Тараз станциясы) темір жолы
«Көктасжал» кен орнының базасында тау-кен кешенін кеңейту
«Алтай полиметалдары» ЖШС
2011 – 2014 жылдар
1) Қостанай, Астана, Қарағанды қалалары арқылы өтетін М-36 РФ шекарасы (Екатеринбургке) – Алматы автожолы
2) Алматы – Астана – Петропавл (Қарағанды станциясы) темір жолы
Тазартылған мыс өндіретін зауыт салу
«Сары Қазына» ЖШС
2010 – 2012 жылдар
1) М-36 Алматы – Қарағанды – Астана автожолы
2) Ақтоғай – Балқаш – Мойынты (Балқаш станциясы) темір жолы
Күйдірілген анодтарды шығару
«Қазақстан электролиз зауыты» АҚ
2008 – 2012 жылдар
1) Павлодар, Семей қалалары арқылы өтетін М-38 РФ шекарасы (Омбыға) – Майқапшағай (ҚХР-ға шығу) автожолы, А-17 Қызылорда – Павлодар – Успенка – РФ шекарасы автожолы және Алматы – Өскемен – РФ шекарасы автожолы
2) Астана – Лениногор (Павлодар станциясы) темір жолы және Алматы – Өскемен – Лениногор темір жол желісі
Металл конструкцияларын шығару
«Ақтөбе металл конструкциялары зауыты» ЖШС
2010 жыл
1) Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы өтетін М-32 РФ шекарасы (Самараға) – Шымкент автожолы
2) Алматы – Шымкент – Ақтөбе (Ақтөбе станциясы) темір жолы
Теңіз металл құрылыстарын шығару
«Қазақстан Каспиан Оффшор Индастриз» ЖШС
2009 – 2011 жылдар
1) А-33 Доссор – Құлсары – Бейнеу–Сай – Өтес – Шетпе – Жетібай – Ақтау порты автожолы
2) Ақтау – Мақат – Атырау (Ақтау станциясы) темір жолы
Ферроқорытпа өндiрiсiнде кокс алмастырғыш алу үшiн ұзақ жанғыш көмiрдi байыту және сұрыптау
«Хром-Т» ЖШС
2010 – 2011 жылдар
1) Қостанай, Астана, Қарағанды қалалары арқылы өтетін М-36 РФ шекарасы (Екатеринбургке) – Алматы автожолы
2) Алматы – Астана – Петропавл (Қарағанды станциясы) темір жолы
Жобалардың электр энергиясымен қамтамасыз етілуі:
Металлургия кешенінің жаңа қуаттарын енгізу электр энергиясымен толығымен қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін электр энергиясы шамадан артық болатын Солтүстік энергетикалық аймақ есебіне көзделеді. Алайда, кейбір жаңа кәсіпорындарды (Ақтоғай КБК («Қазақмыс корпорациясы» ЖШС), металл өнімін шығару зауытын («ССТӨБ» АҚ), Қостанай қаласындағы ұсақ сұрыпты илектеу станын, Бозшакөл КБК («Қазақмыс корпорациясы» ЖШС), «Сырымбет» кен орны («Сырымбет» АҚ) іске қосу үшін жергілікті маңызы бар электр беру желілерін салу қажет.
Оңтүстік өңірдің жаңадан енгізілетін қуаттарын электр энергиясымен қамтамасыз ету Оңтүстік энергетикалық аймақ есебінен және Солтүстік-Оңтүстік ағымының желісі бойынша жабылады.
Қазақстанның батыс облыстарында тау-кен металлургия кешені кәсіпорындарының электр энергиясымен қамтамасыз етілуі облыстың энергия көздерінің есебінен жүзеге асырылады. Ақтөбе облысында жаңадан енгізілетін қуаттар электр энергиясының бір бөлігін Солтүстік Қазақстан - Ақтөбе облысы ЭБЖ арқылы алады. Батыс Қазақстан облысын электр энергиясына тапшылық Ресейден импорт есебінен өтеледі.
Жобалардың су ресурстарымен қамтамасыз етілуі:

1) автодорога М-32
Граница РФ (на
Самару) – Шымкент,
через г.г. Уральск,
Актобе, Кызылорду
2) ж/д пути Алматы –
Шымкент – Актобе
(станция Актобе)
Диверсификация и
расширение
ферросплавного
производства и его
сырьевой базы с
доведением мощности
до 300 тыс. тонн
ферросплавов в год
ТОО «Таразский
металлургичес-
кий завод»
2011-2012
г.г.
1) автодорога А-2
граница Узбекистана
(на Ташкент) –
Шымкент – Тараз –
Алматы – Хоргос и
автодорога А-14
Тараз – Утмек –
граница Кыргызстана
2) ж/д пути Алматы –
Шымкент – Ташкент
(станция Тараз)
Расширение
горнорудного
комплекса на базе
месторождения
«Коктасжал»
ТОО «Алтай
полиметаллы»
2011-2014
г.г.
1) автодорога М-36
Граница РФ (на
Екатеринбург) –
Алматы, через г.г.
Кустанай, Астана,
Караганда
2) ж/д пути Алматы –
Астана –
Петропавловск
(станция Караганда)
Строительство завода
по производству
рафинированной меди
ТОО «Сары
Казна»
2010-2012
г.г.
1) автодорога М-36
Алматы - Караганда -
Астана
2) ж/д пути Актогай
- Балхаш – Мойынты
(станция Балхаш)
Производство
обожженных анодов
АО
«Казахстанский
электролизный
завод»
2008-2012
г.г.
1) автодорога М-38
Граница РФ (на Омск)
– Майкапшагай (выход
на КНР), через г.г.
Павлодар,
Семипалатинск,
автодорога А-17
Кызылорда – Павлодар
– Успенка – граница
РФ и автодорога
Алматы –
Усть-Каменогорск –
граница РФ
2) ж/д пути Астана –
Лениногорск (станция
Павлодар) и ж/д
линия Алматы –
Усть-Каменогорск –
Лениногорск
Производство
металлоконструкций
ТОО
«Актюбинский
завод
метало-
конструкций»
2010 г.
1) автодорога М-32
Граница РФ (на
Самару) – Шымкент,
через г.г. Уральск,
Актобе, Кызылорду
2) ж/д пути Алматы –
Шымкент – Актобе
(станция Актобе)
Производство морских
металлоконструкций
ТОО «Казахстан
Каспиан Оффшор
Индастриз»
2009-2011
г.г.
1) автодорога А-33
Доссор – Кульсары –
Бейнеу – Сай–Утес–
Шетпе – Жетыбай –
порт Актау
2) ж/д пути Актау –
Макат – Атырау
(станция Актау)
Обогащение и
сортировка
длиннопламенного угля
для получения
заменителя кокса в
ферросплавном
производстве
ТОО «Хром-Т»
2010-2011
г.г.
1) автодорога М-36
Граница РФ (на
Екатеринбург) –
Алматы, через г.г.
Кустанай, Астана,
Караганда
2) ж/д пути Алматы –
Астана –
Петропавловск
(станция Караганда)
Обеспеченность проектов электроэнергией:
Ввод новых мощностей металлургического комплекса предусматривается в Северной энергетической зоне, которая является электроизбыточной, что даст возможность полностью обеспечить электроэнергией. Однако для подключения некоторых новых предприятий (Актогайский ГОК (ТОО "Корпорация Казахмыс"), завод по производству металлизованного продукта (АО "ССГПО), мелкосортный прокатный стан в г. Костанай, Бозшагольский ГОК (ТОО "Корпорация Казахмыс"), месторождение "Сырымбет" (АО "Сырымбет")) к сетям необходимо строительство линий электропередачи локального значения.
Потребности в электроэнергии вновь вводимых мощностей Южного региона будут покрываться за счет энергоисточников Южной энергетической зоны и по линии перетока Север-Юг.
В западных областях Казахстана обеспеченность предприятий горно-металлургического комплекса электроэнергий будет осуществляться от областных энергоисточников. В Актюбинской области, вновь вводимые мощности часть электроэнергии будут получать за счет перетока по ЛЭП Северный Казахстан - Актюбинская область. В Западно-Казахстанской области дефицит электроэнергии будет покрываться за счет импорта из России.
Обеспеченность проектов водными ресурсами:

Осы сала жобаларының жалпы су қажеттілігі 2015 жылға қарай жылына 0,058 км3 құрайды.
Ақмола облысында іске асырылатын жобалардың қажеттілігі Көкшетау өнеркәсіп суағары арқылы Есіл өзенінен тартылған су есебінен қанағаттандырылады.
Ақтөбе облысы жобаларының қажеттілігі Сарыбұлақ кен орындары тобының жер асты сулары есебінен жүзеге асырылады.
Алматы облысындағы иілген болат бейінін өндіру жөніндегі жоспарланып жатқан зауыт су ресурстарымен Балқаш-Алакөл су шаруашылығы бассейні есебінен толығымен қамтамасыз етілді.
Шығыс Қазақстан облысының инвестициялық жобалары Ертіс және Балқаш-Алакөл су шаруашылығы бассейнінің жер үсті және жер асты суларының есебінен қамтамасыз етілетін болады.
Жамбыл облысы жобаларының сумен қамтылуы Шу - Талас су шаруашылығы бассейнінің су ресурстары есебінен жүзеге асырылады.
Қостанай облысы жобаларының су ресурстарына қажеттілігі Тобыл - Торғай су шаруашылығы бассейнінің жер асты және жер үсті сулары есебінен жүзеге асырылады.
Павлодар облысының жобалары Ертіс су шаруашылығы бассейні арқылы сумен қамтамасыз етіледі.
Жобалардың еңбек ресурстарымен қамтамасыз етілуі:
Металлургия саласы үшін кадрларды даярлау 8 мамандық бойынша 1,5 мың адам оқытылып жатқан ЖОО-да және техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) 10 оқу орындарында жүзеге асырылады.
Сала жобаларын іске асыру үшін кадрлардың болжамды қажеттілігі 38,3 мың адамды құрайды: 22,4 мың адам құрылыс кезеңінде, 15,9 мың адам пайдалану кезеңінде.
1.4. Химия өнеркәсібі

Общая потребность в воде проектов данной отрасли к 2015 году составит 0,058 км3 в год.
Потребность проектов, реализуемых в Акмолинской области, будет удовлетворяться за счет привлеченной воды из р. Ишим по Кокшетаускому промышленному водоводу.
Потребность проектов Актюбинской области будет обеспечиваться за счет подземных вод Сарыбулакской группы месторождений.
Планируемый завод по производству стального гнутого профиля в Алматинской области полностью обеспечен в водных ресурсах за счет Балхаш-Алакольского водохозяйственного бассейна.
Инвестиционные проекты Восточно-Казахстанской области будут обеспечиваться водой за счет поверхностных и подземных вод Иртышского и Балхаш-Алакольского водохозяйственного бассейнов.
Водообеспечение проектов Жамбылской области будет осуществляться за счет водных ресурсов Шу-Таласского водохозяйственного бассейна.
Потребность в водных ресурсах проектов Костанайской области будет осуществляться за счет подземных и поверхностных вод Тобол-Торгайского водохозяйственного бассейна.
Проекты Павлодарской области будут обеспечиваться водой за счет Иртышского водохозяйственного бассейна.
Обеспеченность проектов трудовыми ресурсами:
Подготовка кадров для металлургической отрасли осуществляется в ВУЗах и 10 учебных заведениях ТиПО по 8 специальностям, где обучается более 1,5 тыс. человек.
Прогнозная потребность в кадрах для реализации проектов отрасли составляет 38,3 тыс. человек: 22,4 тыс. человек в период строительства, 15,9 тыс. человек в период эксплуатации.
1.4. Химическая промышленность

Ескерту. 1.4-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.03.15 № 258 Қаулысымен.
Бастапқы бөлінісі бар химия өнеркәсібінің кәсіпорындарын орналастыру шикізат көздеріне (Жамбыл, Ақтөбе, Атырау және Оңтүстік Қазақстан облыстары — азот, фосфор, калий, кешенді минералдық тыңайтқыштар), едәуір жоғары бөліністер қолда бар өндірістік қуаттарға, қажетті біліктілігі бар еңбек ресурстарына, ғылыми-техникалық базаға және халық тарапынан сұранысқа, өнеркәсіп кәсіпорындарына (арнайы химикаттар және тұтыну химиясы - Павлодар, Қарағанды, Шығыс Қазақстан облыстары және Алматы қаласы; қаустикалық сода - Павлодар қаласы, күкірт қышқылын ендіру - Ақмола, Қызылорда және Жамбыл облыстары), резеңке техника бұйымдар өндіру - Қарағанды облысы) байланыстырылады.
Салалық мамандандырылу орталықтары: Тараз, Шымкент, Ақтөбе, Алматы.
Жобалар
Жобаның атауы
Жобаға өтінім беруші
Іске асыру мерзімі, жылдар*
Өңір
1
2
3
4
5
Республикалық жобалар
1.
Өндірістік қуаты жылына 180 мың тонна болатын күкірт қышқылы зауытын қайта жаңарту
«Қазатомөнеркәсіп-КҚЗ БК» ЖШС
2010-2011 жылдар
Ақмола облысы
2.
Қуаты жылына 30 мың тонна болатын хлор және каустикалық сода шығаратын зауыт салу
«Каустик» АҚ
2009-2010 жылдар
Павлодар облысы
3.
Кен байыу фабрикасы және күкірт қышқылы цехын салу
«Қазфосфат» ЖШС
2011-2012 жылдар
Жамбыл облысы
4.
«Үшбас» және «Герес» кен орындары базасында моноаммоний және диаммонийфосфат шығару
«Қазақстандық минералдық ресурстар» тау-кен компаниясы» ЖШС
2009-2013 жылдар
Оңтүстік Қазақстан облысы
5.
Шиелісай фосфориттер кен орнының базасында фосфоритті тыңайтқыштар шығару өндірісін ұйымдастыру
«Темір Сервис ЛТД» ЖШС
2007-2010 жылдар
Ақтөбе облысы
5-1.
Фосфорит кенінен күрделі минералдық тынайтқыштар шығаратын химия комбинатын салу
«Chilisai Chemicals» ЖШС
2011 – 2014 жылдар
Ақтөбе облысы
Өңірлік жобалар**
6.
Радиациялық тігілген полиэтилен және термосақтаушы манжеттер мен ленталар өндірісін жасау
«Ядролық технологиялар паркі» АҚ, «Kazfaom» ЖШС
2009-2010 жылдар
Шығыс Қазақстан облысы
7.
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.03.13 № 258 Қаулысымен.
8.
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.03.13 № 258 Қаулысымен.
9.
Минералдық тыңайтқыштар өндіру
«АГРОФОС-ЮГ» ЖШС
2008-2011 жылдар
Оңтүстік Қазақстан облысы
10.
Тағам және техникалық тұз өндіру зауыты
«Каспий» ӘӨК ҰК» АҚ, Серіктес - «Промтехснаб» ЖШС, басқарушы компания - «Caspiy Salt» ЖШС
2009-2010 жылдар
Атырау облысы
11.
Жарылғыш заттар өндірісін құру
«Аммонит» ЖШС
2011-2014 жылдар
Шығыс Қазақстан облысы
12.
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.03.13 № 258 Қаулысымен.
13.
Жарылғыш заттар өндірісі
«ҚазЦКУБ Нитрохим» ЖШС
2008-2010 жылдар
Ақтөбе облысы
14.
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.03.13 № 258 Қаулысымен.
15.
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.03.13 № 258 Қаулысымен.
Жобалардың көлік инфрақұрылымымен қамтамасыз етілуі:
Жобаның атауы
Жобаға өтінім беруші
Іске асыру мерзімі, жылдар*
Автомобиль жолдарымен қамтамасыз етілуі
1
2
3
4
Өндірістік қуаты жылына 180 мың тонна болатын күкірт қышқылы зауытын қайта жаңарту
«Қазатомөнеркәсіп-КҚЗ БК» ЖШС
2010-2011 жылдар
1) Макинск - Степногор - Торғай автожолы

Сноска. Подраздел 1.4. с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.03.2011 № 258.
Размещение предприятий химической промышленности с начальными переделами связано с привязкой к источникам сырья (Жамбылская, Актюбинская, Атырауская и Южно-Казахстанская области - азотные, фосфорные, калийные, комплексные минеральные удобрения), более высокие переделы привязаны к имеющимся производственным мощностям, к трудовым ресурсам необходимой квалификации, научно-технической базе и спросу со стороны населения, промышленных предприятий (спецхимикаты и потребительская химия - Павлодарская, Карагандинская, Восточно-Казахстанская области и г. Алматы; каустическая сода - город Павлодар, производство серной кислоты - Акмолинская, Кызылординская и Жамбылская области), производство резинотехнических изделий - Карагандинская область.
Центры отраслевой специализации: Тараз, Шымкент, Актюбинск, Алматы.
Проекты
Наименование проекта
Заявитель
проекта
Срок
реализации,
годы*
Регион
1
2
3
4
5
Республиканские проекты
1.
Реконстуркция
сернокислотного
завода
производственной
мощностью 180 тыс.
тонн в год
ТОО "СП "СКЗ-
Казатомпром"
2010-2011
г.г.
Акмолинская
область
2.
Завод по производству
хлора и каустической
соды мощностью 30
тыс. тонн в год
АО "Каустик"
2009-2010
г.г.
Павлодарская
область
3.
Строительство
горнообогатительной
фабрики и сернокислотного цеха
ТОО "Казфосфат"
2011-2012
г.г.
Жамбылская
область
4.
Производство
моноаммоний и
диаммонийфосфата на
базе месторождений
"Ушбас" и "Герес"
ТОО "Горнорудная
Компания
"Казахстанские
минеральные
ресурсы"
2009-2013
г.г.
Южно-казах-
станская
область
5.
Организация
производства по
выпуску фосфоритных
удобрений на базе
Чилисайского
месторождения
фосфоритов
ТОО "Темир
Сервис ЛТД"
2007-2010
г.г.
Актюбинская
область
5-1.
Строительство
химического комбината
по производству
сложных минеральных
удобрений из
фосфоритной руды
ТОО «Chilisai
Chemicals»
2011-2014
г.г.
Актюбинская
область
Региональные проекты**
6.
Создание производства
радиационо-сшитого
полиэтилена и
термоусаживаемых
манжет и лент
АО "Парк ядерных
технологий",
ТОО "Kazfoam"
2009-2010
г.г.
Восточно-
Казахстанская
область
7.
Исключена постановлением Правительства РК от 15.03.2011 № 258
8.
Исключена постановлением Правительства РК от 15.03.2011 № 258
9.
Производство
минеральных удобрений
ТОО "АГРОФОС-ЮГ"
2008-2011
г.г.
Южно-
Казахстанская
область
10.
Завод по производству
пищевой и технической
соли
АО "НК СПК
"Каспий",
Партнер - ТОО
"Промтехснаб",
управляющая
компания — ТОО
"Caspiy Salt"
2009-2010
г.г.
Атырауская
область
11.
Создание производства
взрывчатых веществ
ТОО "Аммонит"
2011-2014
г.г.
Восточно-
Казахстанская
область
12.
Исключена постановлением Правительства РК от 15.03.2011 № 258
13.
Производство
взрывчатых веществ
ТОО "КазЦКУБ
Нитрохим"
2008-2010
г.г.
Актюбинская
область
14.
Исключена постановлением Правительства РК от 15.03.2011 № 258
15.
Исключена постановлением Правительства РК от 15.03.2011 № 258
Обеспеченность проектов транспортной инфраструктурой:
Наименование
проекта
Заявитель
проекта
Срок
реализации,
годы*
Обеспеченность
автомобильными
дорогами
1
2
3
4
Реконструкция
серно-кислотного
завода
производственной
мощностью 180 тыс.
тонн в год
ТОО "СП СКЗ-
Казатомпром"
2010-2011
г.г.
1) автодорога
Макинск —
Степногорск - Торгай

2) Астана - Степногор (Степногор станциясы) темір жолдары
Қуаты жылына 30 мың тонна болатын хлор және каустикалық сода шығаратын зауыт салу
«Каустик» АҚ
2009-2010 жылдар
1) Павлодар, Семей қалалары арқылы өтетін М-38 РФ шекарасы (Омбы қаласына) — Майқапшағай (ҚХР-ға шығу) автожолы, А-17 Қызылорда - Павлодар - Успенка - РФ шекарасы автожолы және Алматы - Өскемен - РФ шекарасы автожолы
2) Астана - Лениногор (Павлодар станциясы) темір жолы және Алматы - Өскемен - Лениногор темір жолы
Кен байыту фабрикасы және күкірт қышқылы цехын салу
«Қазфосфат» ЖШС
2011-2012 жылдар
1) А-2 Өзбекстан Республикасының шекарасы (Ташкентке) - Шымкент - Тараз - Алматы — Қорғас және А-14 Тараз - Өтмек- Қырғызстанның шекарасы автожолы
2) Алматы - Шымкент - Ташкент (Тараз станциясы) темір жолы
«Үшбас» және «Герес» кен орындары базасында моноаммоний және диаммонийфосфат шығару
«Қазақстандық минералдық ресурстар» тау-кен компаниясы» ЖШС
2009-2013 жылдар
1) Тараз - Жаңатас тас жолына кіреберіс жолдары бар Өзбекстан (Ташкентке) - Шымкент - Тараз - Алматы - Қорғас автожолы
2) Тараз - Жаңатас (Жаңатас станциясы) темір жолы
Радиациялық тігілген полиэтилен және термосақтаушы манжеттер мен ленталар өндірісін жасау
«Ядролық технологиялар паркі» АҚ, «Kazfoam» ЖШС
2009-2010 жылдар
1) Павлодар, Семей қалалары арқылы өтетін М-38 РФ шекарасы (Омбы қаласына) - Майқапшағай (ҚХР-ға шығу) автожолы және Алматы - Өскемен - РФ шекарасы автожолы
2) Астана - Лениногор (Павлодар станциясы) темір жолы және Алматы - Өскемен - Лениногор темір жолы
Минералдық тыңайтқыштар өндіру
«АГРОФОС-ЮГ» ЖШС
2008-2011 жылдар
1) Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы өтетін М-32 РФ шекарасы (Самараға) - Шымкент автожолы
Тағам және техникалық тұз өндіру зауыты
«Каспий» ӘӨК ҰК» АҚ, Серіктес - «Промтехснаб» ЖШС, басқарушы компания - «Caspiy Salt» ЖШС
2009-2010 жылдар
1) А-28 Орал-Атырау автожолы
2) Атырау - Мақат - Индебор (Индер станциясы) темір жолы
Жарылғыш заттар өндірісін құру
«Аммонит» ЖШС
2011-2014 жылдар
1) Павлодар, Семей қалалары арқылы өтетін М-38 РФ шекарасы (Омбы қаласына)- Майқапшағай (ҚХР-ға шығу) автожолы және Алматы - Өскемен - РФ шекарасы автожолы
2) Астана - Лениногор (Курчатов станциясы) темір жолы және Алматы - Өскемен - Лениногор темір жолы
Жарылғыш заттар өндірісі
«ҚазЦКУБ Нитрохим» ЖШС
2008-2010 жылдар
1) Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы өтетін М-32 РФ шекарасы (Самараға) - Шымкент автожолы
2) Алматы - Шымкент - Ақтөбе (Ақтөбе станциясы) темір жолы
Фосфорит кенінен күрделі минералдық тынайтқыштар шығаратын химия комбинатын салу
«Chilisai Chemicals» ЖШС
2011 – 2014 жылдар

2) ж/д пути Астана
- Степногорск
(станция
Степногорск)
Завод по
производству хлора
и каустической соды
мощностью 30 тыс.
тонн в год
АО "Каустик"
2009-2010
г.г.
1) автодорога М-38
Граница РФ (на Омск)
- Майкапшагай (выход
на КНР), через г.г.
Павлодар,
Семипалатинск,
автодорога А-17
Кызылорда - Павлодар
— Успенка — граница
РФ и автодорога
Алматы -
Усть-Каменогорск -
граница РФ
2) ж/д пути Астана
- Лениногорск
(станция Павлодар) и
ж/д линия Алматы
- Усть-Каменогорск -
Лениногорск
Строительство
горнообогатительной
фабрики и
серно-кислотного
цеха
ТОО "Казфосфат"
2011-2012
г.г.
1) автодорога А-2
граница Узбекистана
(на Ташкент) -
Шымкент - Тараз -
Алматы - Хоргос и
автодорога А-14
Тараз - Утмек -
граница Кыргызстана
2) ж/д пути Алматы -
Шымкент - Ташкент
(станция Тараз)
Производство
моноаммоний и
диаммонийфосфата на
базе месторождений
"Ушбас" и "Герес"
ТОО ГК
"Казахстанские
минеральные
ресурсы"
2009-2013
г.г.
1) автодорога А-2
граница Узбекистана
(на Ташкент) -
Шымкент - Тараз -
Алматы - Хоргос с
подъездом на трассу
Тараз - Жанатас
2) ж/д пути Тараз -
Жанатас (станция
Жанатас)
Создание
производства
радиационно-сшитого
полиэтилена и
термоусаживаемых
манжет и лент
АО "Парк
ядерных
технологий",
ТОО "Kazfoam"
2009-2010
г.г.
1) автодорога М-38
Граница РФ (на Омск)
- Майкапшагай (выход
на КНР), через г.г.
Павлодар, Семипала-
тинск, автодорога
Алматы -
Усть-Каменогорск -
граница РФ
2) ж/д пути Астана -
Лениногорск
(станция Курчатов),
ж/д линия Алматы -
Усть-Каменогорск -
Лениногорск
Производство
минеральных
удобрений
ТОО
"АГРОФОС-ЮГ"
2008-2011
г.г.
автодорога М-32
Граница РФ (на
Самару) - Шымкент,
через г.г. Уральск,
Актобе, Кызылорду
Завод по
производству
пищевой и
технической соли
АО "НК СПК
"Каспий",
Партнер - ТОО
"Промтехснаб",
управляющая
компания - ТОО
"Caspiy Salt"
2009-2010
г.г.
1) автодорога А-28
Уральск - Атырау
2) ж/д пути Атырау -
Макат - Индеборский
(станция Индер)
Создание
производства
взрывчатых веществ
ТОО "Аммонит"
2011-2014
г.г.
1) автодорога М-38
Граница РФ (на Омск)
- Майкапшагай (выход
на КНР), через г.г.
Павлодар,
Семипалатинск,
автодорога Алматы -
Усть-Каменогорск -
граница РФ
2) ж/д пути Астана
- Лениногорск
(станция Курчатов),
ж/д линия Алматы -
Усть-Каменогорск -
Лениногорск
Производство
взрывчатых веществ
ТОО "КазЦКУБ
Нитрохим"
2008-2010
г.г.
1) автодорога М-32
Граница РФ (на
Самару) - Шымкент,
через г.г. Уральск,
Актобе, Кызылорду
2) ж/д пути Алматы -
Шымкент - Актобе
(станция Актобе)
Строительство
химического
комбината по
производству
сложных минеральных
удобрений из
фосфоритной руды
ТОО «Chilisai
Chemicals»
2011-2014
г.г.

1) Ақтөбе – Темір – Жаңажол автожолы
2) Жем – Жаңажол (Жаңажол станциясы) темір жолы
Шилісай фосфорит кен орнының базасында фосфорит тыңайтқыштарын шығару жөніндегі өндірісті ұйымдастыру
«Темір
Сервис ЛТД» ЖШС
2007 – 2010 жылдар
1) Ақтөбе – Темір – Жаңажол автожолы
2) Жем – Жаңажол (Жаңажол станциясы) темір жолы
Жобалардың электр энергиясымен қамтамасыз етілуі:
Жаңадан енгізілетін өндірістік қуаттарды электр энергиясымен қамтамасыз ету олардың орналасуына байланысты энергия көздерінен жүзеге асырылатын болады.
Жобалардың су ресурстарымен қамтамасыз етілуі:
Ақмола облысындағы «Күкірт қышқылы зауытын салу» жобасының сумен қамтамасыз етілуі Степногор суағары арқылы Сілеті су қоймасынан тартылған судың есебінен жүзеге асырылады.
Атырау облысының жобалары «Астрахань - Маңғышлақ» суағары арқылы тартылған судың есебінен қамтамасыз етіледі.
Шығыс Қазақстан облысының жобалары Ертіс және Балқаш-Алакөл су шаруашылығы бассейндерінің жер үсті суларымен қамтамасыз етіледі.
Жамбыл облысы жобаларының сумен қамтамасыз етілуі Шу - Талас су шаруашылығы бассейнінің су ресурстарының есебінен жүзеге асырылады.
Қарағанды облысының жобалары Нұра — Сарысу су шаруашылығы бассейні суларының есебінен қамтамасыз етіледі.
Маңғыстау облысының жобалары «Астрахань - Маңғышлақ» суағары арқылы тартылған сумен қамтамасыз етіледі.
Павлодар облысының жобалары Ертіс су шаруашылығы бассейнінің су ресурстары есебінен қамтамасыз етіледі.
Оңтүстік Қазақстан облысының жобалары Арал - Сырдария, Шу - Талас және Нұра - Сарысу су шаруашылығы бассейндерінің су ресурстары есебінен қамтамасыз етіледі.
Жобалардың еңбек ресурстарымен қамтамасыз етілуі:
Химия өнеркәсібі үшін мамандар даярлау 9 мамандық бойынша 4,5 мың адам оқытылып жатқан 13 ТжКБ оқу орындарында жүзеге асырылады. Химия саласының жобаларын іске асыру үшін еңбек ресурстарының болжамды қажеттілігі 1,7 мың адамды құрайды, ал ТжКБ оқу орындарында 2,1 мың адам даярланады.
2012 жылға Тараз қаласында химия өнеркәсібіне мамандарды даярлайтын 600 оқу орнына арналған кәсіптік лицей салу жоспарланып отыр.
«Тұздықты тазарту және дайындау аппаратшысы», «Электролиз аппаратшысы», «Синтез аппаратшысы», «Құюшы - бөліп құюшы», «Контактылы күкірт қышқылы өндірісінің аппаратшысы», «Шикізат дайындау аппаратшысы» мамандықтары бойынша кадрлар даярланбайды.
1.5. Машина жасау
Ескерту. 1.5-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.03.15 № 258 Қаулысымен.
Бейініне сәйкес машина жасаудың жаңа кәсіпорындары былайша орналастырылады:
ауыл шаруашылығы машиналарын жасау - ауыл шаруашылығы қызметі неғұрлым жоғары өңірлер - солтүстік және шығыс өңірлерде (Қостанай қаласында ауыл шаруашылығы техникасын жасау жобасы, Семей қаласында «Беларус» маркалы тракторлар жасау);
мұнай-газ машиналарын жасау - мұнай-газ өндіру және қайта өңдеу кәсіпорындарының арнайы жабдыққа, шығыс материалдарына және оларға құрамдауыштарға (Атырау және Орал қалаларындағы мұнай-газ машиналарын жасау жобалары) сұранысына бағдарлана отырып, қарқынды дамып келе жатқан мұнай-газ өндіруді технологиялық қамтамасыз ету мақсатында батыс өңірде және қолда бар өндірістік қуаттарды - Алматы қаласы, Солтүстік Қазақстан және Шығыс Қазақстан облыстары;
тау-кен машиналарын жасау - тау-кен металлургия кешенінің ірі кәсіпорындарының сұранысына бағдарлана отырып, орталық және шығыс өңірлерде (Шығыс Қазақстан, Павлодар және Қарағанды облыстарындағы жобалар);
электротехникалық машина жасау — қолда бар өндірістік базаға бағдарлана отырып, оңтүстік және орталық өңірлерде (Оңтүстік Қазақстан, Алматы және Қарағанды облыстарындағы жобалар);
көліктік машина жасау - білікті еңбек ресурстарының, аралас салалардың құрамдауыштары мен қосалқы бөлшектері өндірісінің болуына бағдарлана отырып, солтүстік, орталық және шығыс өңірлерде (Қостанай қаласындағы жол-құрылыс техникасы мен автобустар өндірісі, Астана қаласындағы локомотив құрастыру зауыты, Өскемен қаласындағы жеңіл автомобильдер, Ақмола облысы Атбасар қаласындағы электровоздар, Петропавл және Екібастұз қалаларындағы жүк вагондары өндірісі);
қорғаныс машиналарын жасау мемлекеттік тапсырыс тетігі арқылы машина жасау кәсіпорындарының қолда бар қуаттарына негізделеді.
Салалық мамандандырылу орталықтары: Астана, Алматы, Қостанай, Семей, Орал, Өскемен, Петропавл.
Жобалар
Жобаның атауы
Жобаға өтінім беруші
Іске асыру мерзімі, жылдар*
Өңір
1
2
3
4
5
Республикалық жобалар
1.
Қазақстан Республикасында медициналық техникалар өндірісін оқшауландыру
«Ақтөберентген» АҚ
2009-2010 жылдар
Ақтөбе облысы
2.
Өскемен қаласында толық циклді автозауыт және автоқұрамдауыштар шығару жөніндегі технопарк салу
«Азия Авто» АҚ

1) автодорога
Актобе – Темир –
Жанажол
2) железная дорога
Жем – Жанажол
(станция Жанажол)
Организация
производства по
выпуску фосфоритных
удобрений на базе
Чилисайского
месторождения
фосфоритов
ТОО «Темир
Сервис ЛТД»
2007-2010
г.г.
1) автодорога
Актобе – Темир –
Жанажол
2) железная дорога
Жем – Жанажол
(станция Жанажол)
Обеспеченность проектов электроэнергией:
Обеспечение вновь вводимых производственных мощностей электроэнергией будет осуществляться от энергоисточников в зависимости от их дислокации.
Обеспеченность проектов водными ресурсами:
Водообеспечение проекта "Строительство сернокислотного завода" Акмолинской области будет осуществляться за счет привлеченной воды из Селетинского водохранилища по Степногорскому водоводу.
Проекты Атырауской области будут обеспечиваться за счет привлеченной по водоводу "Астрахань - Мангышлак".
Проекты Восточно-Казахстанской области будут обеспечиваться поверхностными водами Иртышского и Балхаш-Алакольского водохозяйственного бассейнов.
Водообеспечение проектов Жамбылской области будут осуществляться за счет водных ресурсов Шу-Таласского водохозяйственного бассейна.
Проекты Карагандинской области будут обеспечиваться водой за счет вод Нура-Сарысуского водохозяйственного бассейна.
Проекты Мангистауской области будут обеспечиваться водой за счет привлеченной по водоводу воды "Астрахань - Мангышлак".
Проекты Павлодарской области будут обеспечиваться водой за счет водных ресурсов Иртышского водохозяйственного бассейна.
Проекты Южно-Казахстанской области будут обеспечиваться водными ресурсами за счет водных ресурсов Арало-Сырдарьинского, Шу-Таласского и Нура-Сарысуского водных бассейнов.
Обеспеченность проектов трудовыми ресурсами:
Подготовку специалистов для химической промышленности осуществляют 13 учебных заведений ТиПО по 9 специальностям, где обучается 4,5 тыс. человек. Прогнозная потребность в трудовых ресурсах для реализации проектов химической отрасли в период экплуатации составляет 1,7 тыс. человек, а учебными заведениями ТиПО будет подготовлено 2,1 тыс. человек.
На 2012 год запланировано строительство профессионального лицея по подготовке кадров для химической промышленности на 600 ученических мест в г. Таразе.
Отсутствует подготовка кадров по специальностям: "Аппаратчик очистки и приготовления рассола", "Аппаратчик электролиза", "Аппаратчик синтеза", "Сливщик-разливщик", "Аппаратчик производства контактной серной кислоты", "Аппаратчик подготовки сырья".
1.5. Машиностроение
Сноска. Подраздел 1.5. с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.03.2011 № 258.
Новые предприятия машиностроения в соответствии с профилем будут размещены:
сельскохозяйственное машиностроение - в регионах с наибольшей деятельностью сельского хозяйства - северные и восточные регионы (проект по производству сельскохозяйственной техники в г. Костанай, производство тракторов марки "Беларус" в г. Семей);
нефтегазовое машиностроение - в западном регионе в целях технологического обеспечения интенсивно развивающейся нефтегазодобычи с ориентацией на спрос нефтегазодобывающих и перерабатывающих предприятий в специализированном оборудовании, расходных материалах и комплектующих к ним (проекты нефтегазового машиностроения в городах Атырау и Уральске) и существующие производственные мощности - г. Алматы, Северо-Казахстанской и Восточно-Казахстанской областей;
горнорудное машиностроение - в центральных и восточных регионах, с ориентацией на спрос крупных предприятий горнометаллургического комплекса (проекты в Восточно-Казахстанской, Павлодарской и Карагандинской областях);
электротехническое машиностроение - в южных и центральных регионах, с ориентацией на имеющуюся производственную базу (проекты в Южно-Казахстанской, Алматинской и Карагандинской областях);
транспортное машиностроение - в северных, центральных и восточных регионах, с ориентацией на наличие квалифицированных трудовых ресурсов, производства комплектующих и запасных частей смежных отраслей (производство дорожно-строительной техники и автобусов в г. Костанае, локомотивосборочный завод в г. Астане, легковых автомобилей в г. Усть-Каменогорске электровозов в г. Атбасаре Акмолинской области, грузовых вагонов в г. Петропавловске и г. Экибастузе);
оборонное машиностроение будет базироваться на существующих мощностях предприятий машиностроения через механизм государственного заказа.
Центры отраслевой специализации: Астана, Алматы, Костанай, Семей, Уральск, Усть-Каменогорск, Петропавловск.
Проекты
Наименование
проекта
Заявитель
проекта
Срок
реализации,
годы*
Регион
1
2
3
4
5
Республиканские проекты
1.
Локализация
производства
медицинской
техники в
Республике
Казахстан
АО
"Актюбрентген"
2009-2010
г.г.
Актюбинская
область
2.
Строительство
автозавода полного
цикла и технопарка
по производству
автокомпонентов в
городе
Усть-Каменогорск
АО "Азия Авто"

2010-2015 жылдар
Шығыс Қазақстан облысы
3.
Электровоздар жасауды ұйымдастыру
«Ремлокомотив» АҚ
2008-2011 жылдар
Ақмола облысы
4.
Essil КЗС-740 өздігінен жүретін астық жинау комбайндарын және басқа да ауыл шаруашылығы техникасын шығару
«АгромашХолдинг» АҚ
2003-2011 жылдар
Қостанай облысы
5.
«Таман» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі базасында Қазақстан Республикасында жүк вагондарын жасайтын қуаттар құру
«Қамқор Менеджмент» ЖШС
2009-2011 жылдар
Павлодар облысы
6.
Екібастұз қаласында бағыттамалы бұрмалар өндірісі мен темір жол дөңгелектерін өңдеуді ұйымдастыру
«Проммашкомплект» ЖШС
2009-2012 жылдар
Павлодар облысы
7.
«Қазақмыс корпорациясы» жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің филиалында - Қарағанды құю-машина жасау зауытында қосалқы бөлшектер жасау және «ҚазБелАЗ» техникасын құрастыру
«ҚазБелАЗ» БК ЖШС
2009-2010 жылдар
Қарағанды облысы
7-1.
Тактикалық буынның радио байланысы құралдарының өндірісін құру (УҚТ және ҚТ белдеулері)
«Талес Қазақстан Инжиниринг» БК ЖШС
2010 жыл
Алматы қаласы
7-2.
Бетон, темір-бетон бұйымдары мен конструкцияларын шығару зауыты
АБК «Мақсат» ЖШС
2010 жыл
Астана қаласы
Өңірлік жобалар**
8.
Перспективті мамандандырылған платформаны (контейнер тасушы) әзірлеу және оны өндіріске енгізу
«ЗИКСТО» АҚ
2009-2010 жылдар
Солтүстік Қазақстан облысы
9.
Астық тасымалдау үшін бункерлік вагонның қағидаттық жаңа үлгісі - хопперді (астық тасымалдаушы) әзірлеу және оны өндіріске енгізу
«ЗИКСТО» АҚ
2010 жыл
Солтүстік Қазақстан облысы
10.
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.03.13 № 258 Қаулысымен.
11.
Газ-турбиналық қондырғылар мен жабдықты жөндеу және оларға сервистік қызмет көрсету зауытын салу
«ҚазТурбоРемонт» ЖШС
2007-2010 жылдар
Атырау облысы
12.
Бұрын Қазақстанда шығарылмаған индустриялық (стационарлы, тартқыш) қорғасынды-қышқылды аккумулятор батареяларын игеру
«Қайнар-АКБ» ЖШС
2009-2011 жылдар
Алматы облысы
13.
Газ айдаушы агрегаттар мен газ турбиналық электр станцияларын әзірлеу және дайындау
«Батыс Қазақстан машина жасау компаниясы» АҚ
2009-2010 жылдар
Батыс Қазақстан облысы
14.
Ауыл шаруашылығы техникасын сату және оларға қызмет көрсету жөніндегі сауда-сервис орталықтарын кеңейту және жаңғырту
«Агромашхолдинг» АҚ
2008-2010 жылдар
Қостанай облысы
15.
Күш түсетін және бақылау кәбілдерін шығару цехын дамыту
«EAST INDUSTRY COMPANI Ltd» ЖШС
2007-2010 жылдар
Шығыс Қазақстан облысы
16.
Өндірістік қуаттарды жаңғырту, өндірілетін өнімнің номенклатурасын кеңейту
«Өскемен арматура зауыты» АҚ
2010-2011 жылдар
Шығыс Қазақстан облысы
17.
№ 10 шойын құю цехын болат вагон құю өндірісі етіп қайта жаңарту
«Шығысмашзауыт» АҚ
2006-2011 жылдар
Шығыс Қазақстан облысы
18.
Баутино кентіндегі шағын кемелерді жөндеу зауыты
«Маңғыстау облысының кеме жөндеу зауыты» ЖШС
2007-2010 жылдар
Маңғыстау облысы
19.
Жүк таситын темір жол вагондары үшін ірі құйма өндірісі
«Пархоменко атындағы Қарағанды машина жасау зауыты» ЖШС
2008-2012 жылдар
Қарағанды облысы
20.
Техникалық қайта жарақтау
«Қазмырышмаш» ЖШС
2007 – 2010 жылдар
Шығыс Қазақстан облысы
21.
Жылу-сорғы қондырғыларын шығару
«Қазатомөнеркәсіп» ҰАК» ЖШС
2010 жыл
Шығыс Қазақстан облысы
22.

2010-2015 г.г.
Восточно-
Казахстанская
область
3.
Организация
производства
электровозов
АО
"Ремлокомотив"
2008-2011 г.г.
Акмолинская
область
4.
Производство
самоходных
зерноуборочных
комбайнов Essil
КЗС-740 и другой
сельскохозяй-
ственной техники
АО "Агромаш-
Холдинг"
2003-2011
г.г.
Костанайская
область
5.
Создание мощностей
по производству
грузовых вагонов в
Республике
Казахстан на базе
товарищества с
ограниченной
ответственностью
"Таман"
ТОО "Камкор
Менеджмент"
2009-2011
г.г.
Павлодарская
область
6.
Организация
производства
стрелочных
переводов и
обработки ж/д
колес в городе
Экибастуз
ТОО "Проммаш-
комплект"
2009-2012
г.г.
Павлодарская
область
7.
Производство
запасных частей и
сборка техники
"КазБелАЗ" на
Карагандинском
литейно-машиност-
роительном
заводе-филиале
товарищества с
ограниченной
ответственностью
"Корпорация
Казахмыс"
ТОО "СП
"КазБелАЗ"
2009-2010
г.г.
Карагандинская
область
7-1.
Создание
производства
средств радиосвязи
тактического звена
(УКВ и КВ
диапазонов)
ТОО СП «Талес
Казахстан
Инжиниринг»
2010 г.
город Алматы
7-2.
Завод по
производству
бетонных,
железобетонных
изделий и
конструкций
ТОО АБК «Максат»
2010 г.
город Астана
Региональные проекты**
8.
Разработка
перспективной
специализированной
платформы
(контейнеровоз) и
внедрение ее в
производство
АО "ЗИКСТО"
2009-2010
г.г.
Северо-
Казахстанская
область
9.
Разработка
принципиально
новой модели
бункерного
вагона-хоппера для
перевозки зерна
(зерновоз) и
внедрение ее в
производство
АО "ЗИКСТО"
2010 г.
Северо-
Казахстанская
область
10.
Исключена постановлением Правительства РК от 15.03.2011 № 258
11.
Строительство
завода по ремонту
и сервисному
обслуживанию
газотурбинных
установок и
оборудования
ТОО "КазТурбо-
Ремонт"
2007-2010
г.г.
Атырауская
область
12.
Освоение
индустриальных
(стационарных,
тяговых) свинцово-
кислотных
аккумуляторных
батарей, ранее не
выпускавшихся в
Казахстане
ТОО "Кайнар-АКБ"
2009-2011
г.г.
Алматинская
область
13.
Разработка и
изготовление
газоперекачивающих
агрегатов и
газотурбинных
электростанций
АО "Западно-
Казахстанская
машинострои-
тельная
компания"
2009-2010
г.г.
Западно-
Казахстанская
область
14.
Расширение и
модернизация
торгово-сервисных
центров по
реализации и
обслуживанию
сельскохозяйствен-
ной техники
АО "Агромаш-
Холдинг"
2008-2010
г.г.
Костанайская
область
15.
Развитие цеха по
производству
силовых и
контрольных
кабелей
ТОО "EAST
INDUSTRI
COMPANI Ltd."
2007-2010
г.г.
Восточно-
Казахстанская
область
16.
Модернизация
производственных
мощностей,
расширение
номенклатуры
производимой
продукции
АО "Усть-
Каменогорский
арматурный
завод"
2010-2011
г.г.
Восточно-
Казахстанская
область
17.
Реконструкция
чугунно-литейного
цеха № 10 под
производство
стального
вагонного литья
АО "Востокмаш-
завод"
2006-2011
г.г.
Восточно-
Казахстанская
область
18.
Завод по ремонту
малых судов в пос.
Баутино
ТОО
"Судоремонтный
завод
Мангистауской
области"
2007-2010
г.г.
Мангистауская
область
19.
Производство
крупного литья для
грузовых
железнодорожных
вагонов
ТОО
"Карагандинский
машиностроитель-
ный завод им.
Пархоменко"
2008-2012
г.г.
Карагандинская
область
20.
Техническое
перевооружение
ТОО «Казцинкмаш»
2007-2010
г.г.
Восточно-
Казахстанская
область
21.
Производство
тепловых насосных
установок
АО «НАК
«Казатомпром»
2010 г.
Восточно-
Казахстанская
область
22.
Сборочное
производство
трактора

«Беларус-3022ДЦ.1» тракторын құрастыру өндірісі
«СемАЗ» ЖШС
2010 жыл
Шығыс Қазақстан облысы
23.
Металл конструкцияларын ыстық мырыштау қызметтерін көрсетуді ұйымдастыру
«Оралагрореммаш» ЖШС
2009 – 2010 жылдар
Батыс Қазақстан облысы
24.
Шойыннан жасалған бұйымдарды шығару
«КазАрмаөнеркәсіп» ЖШС
2010 – 2013 жылдар
Батыс Қазақстан облысы
25.
Мұнай-газ жабдығын шығару зауыты
«ГММОС Қазақстан» ЖШС
2008 – 2010 жылдар
Маңғыстау облысы
26.
Машина жасау өндірісі
«Format Mach Company» ЖШС
2009 – 2011 жылдар
Павлодар облысы
Жобалардың көліктік инфрақұрылыммен қамтамасыз етілуі:
Жобаның атауы
Жобаға өтінім беруші
Іске асыру мерзімі, жылдар*
Автомобиль жолдарымен қамтамасыз етілуі
1
2
3
4
Қазақстан Республикасында медициналық техникалар өндірісін оқшауландыру
«Ақтөберентген» АҚ
2009-2010 жылдар
1) Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы өтетін М-32 РФ шекарасы (Самараға) - Шымкент автожолы
2) Алматы - Шымкент - Ақтөбе (Ақтөбе стнациясы) темір жолы
Жеңіл автомобильдерді жасау
«Азия-Авто» ЖШС
2010-2015 жылдар
1) А-9 Өскемен - Лениногор - РФ шекарасы автожолы, А-10 Өскемен - Шемонаиха - РФ шекарасы автожолы және Алматы - Өскемен - РФ шекарасы автожолы
2) Астана - Лениногор (Защита станциясы) темір жолы және Алматы - Өскемен - Лениногор темір жолы
Электровоздар жасауды ұйымдастыру
«Ремлокомотив» АҚ
2010-2012 жылдар
1) Қостанай, Астана, Қарағанды қалалары арқылы өтетін М-36 РФ шекарасы (Екатеринбургке) — Алматы автожолы
2) Астана - Тобыл - Қостанай (Атбасар станциясы) темір жолы
Essil КЗС-740 өздігінен жүретін астық жинау комбайндарын және басқа да ауыл шаруашылығы техникасын шығару
«АгромашХолдинг» АҚ
2003-2011 жылдар
1) Қостанай, Астана, Қарағанды қалалары арқылы өтетін М-36 РФ шекарасы (Екатеринбургке) - Алматы автожолы
2) Астана - Қостанай (Қостанай станциясы) темір жолы
«Таман» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі базасында Қазақстан Республикасында жүк вагондарын жасайтын қуаттар құру
«Қамқор Менеджмент» ЖШС
2009-2011 жылдар
1) А-17 Қызылорда - Павлодар - Успенка - РФ шекарасы автожолы
2) Астана - Лениногор (Екібастұз станциясы) темір жолы
Екібастұз қаласында бағыттамалы бұрмалар өндірісі мен темір жол дөңгелектерін өңдеуді ұйымдастыру
«Проммашкомплект» ЖШС
2009-2012 жылдар
1) А-17 Қызылорда - Павлодар - Успенка - РФ шекарасы автожолы
2) Астана - Лениногор (Екібастұз станциясы) темір жолы
Перспективті мамандандырылған платформаны (контейнер тасушы) әзірлеу және оны өндіріске енгізу
«ЗИКСТО» АҚ
2009-2010 жылдар
1) Көкшетау қаласы арқылы өтетін А-1 Астана - Петропавл автожолы
2) Алматы - Астана — Петропавл (Петропавл станциясы) темір жолы
Астық тасымалдау үшін бункерлік вагонның қағидаттық жаңа үлгісі - хопперді (астық тасымалдаушы) әзірлеу және оны өндіріске енгізу
«ЗИКСТО» АҚ
2010 жыл

«Беларус-3022ДЦ.1»
ТОО «СемАЗ»
2010 г.
Восточно-
Казахстанская
область
23.
Организация
производства услуг
по горячему
цинкованию
металлоконструкций
АО «Уральск-
агрореммаш»
2009-2010
г.г.
Западно-
Казахстанская
область
24.
Производство
изделий из чугуна
ТОО
«КазАрмапром»
2010-2013
г.г.
Западно-
Казахстанская
область
25.
Завод по
изготовлению
нефтегазового
оборудования
ТОО «ГММОС
Казахстан»
2008-2010
г.г.
Мангистауская
область
26.
Машиностроительное
производство
ТОО «Format Mach
Company»
2009-2011
г.г.
Павлодарская
область
Обеспеченность проектов транспортной инфраструктурой:
Наименование
проекта
Заявитель
проекта
Срок
реализации,
годы*
Обеспеченность
автомобильными дорогами
1
2
3
4
Локализация
производства
медицинской
техники в
Республике
Казахстан
АО
"Актюбрентген"
2009-2010
г.г.
1) автодорога М-32
Граница РФ (на Самару) -
Шымкент, через г.г.
Уральск, Актобе,
Кызылорду
2) ж/д пути Алматы -
Шымкент - Актобе (станция
Актобе)
Производство
легковых
автомобилей
ТОО "Азия-Авто"
2010-2015
г.г.
1) автодорога А-9 Усть-
Каменогорск - Лениногорск
— граница РФ, автодорога
А-10 Усть-Каменогорск -
Шемонаиха - граница РФ и
автодорога Алматы — Усть-
Каменогорск - граница РФ
2) ж/д пути Астана -
Лениногорск (станция
Защита) и ж/д линия
Алматы - Усть-Каменогорск
- Лениногорск
Организация
производства
электровозов
АО
"Ремлокомотив"
2010-2012
г.г.
1) автодорога М-36
Граница РФ (на
Екатеринбург) - Алматы,
через г.г. Кустанай,
Астана, Караганда
2) ж/д пути Астана -
Тобол - Костанай (станция
Атбасар)
Производство
самоходных
зерноуборочных
комбайнов
Essil КЗС-740
и другой
сельскохозяй-
ственной
техники
АО "Агромаш-
Холдинг"
2003-2011
г.г.
1) автодорога М-36
Граница РФ (на
Екатеринбург) - Алматы,
через г.г. Кустанай,
Астана, Караганда
2) ж/д пути Астана -
Костанай (станция
Костанай)
Создание
мощностей по
производству
грузовых
вагонов в
Республике
Казахстан на
базе ТОО
"Таман"
ТОО "Камкор
Менеджмент"
2009-2011
г.г.
1) автодорога А-17
Кызылорда - Павлодар -
Успенка - граница РФ
2) ж/д пути Астана -
Лениногорск (станция
Экибастуз)
Организация
производства
стрелочных
переводов и
обработки ж/д
колес в г.
Экибастуз
ТОО "Проммаш-
комплект"
2009-2012
г.г.
1) автодорога А-17
Кызылорда - Павлодар
- Успенка - граница РФ
2) ж/д пути Астана
- Лениногорск (станция
Экибастуз)
Разработка
перспективной
специализиро-
ванной
платформы
(контейнеро-
воз) и
внедрение ее в
производство
АО "ЗИКСТО"
2009-2010
г.г.
1) автодорога А-1 Астана
- Петропавловск, через г.
Кокшетау
2) ж/д пути Алматы -
Астана - Петропавловск
(станция Петропавловск)
Разработка
принципиально
новой модели
бункерного
вагона-хоппера
для перевозки
зерна
(зерновоз) и
внедрение ее в
производство
АО "ЗИКСТО"
2010 г.

1) Көкшетау қаласы арқылы өтетін А-1 Астана — Петропавл автожолы
2) Алматы - Астана - Петропавл (Петропавл станциясы) темір жолы
Газ-турбиналық қондырғылар мен жабдықты жөндеу және оларға сервистік қызмет көрсету зауытын салу
«ҚазТурбоРемонт» ЖШС
2007-2010 жылдар
1) А-27 Ақтөбе - Атырау - РФ шекарасы (Астраханьға) автожолы
2) Ақтөбе - Мақат - Атырау (Атырау станциясы) темір жолы
Бұрын Қазақстанда шығарылмаған индустриялық (стационарлы, тартқыш) қорғасынды-қышқылды аккумулятор батареяларын игеру
«Қайнар-АКБ» ЖШС
2009-2011 жылдар
1) Талдықорған қаласына кіреберіс жолдары бар А-3 Алматы - Өскемен автожолы
2) Алматы - Үштөбе — Қарабұлақ (Қарабұлақ станциясы) темір жолы
Газ айдаушы агрегаттар мен газ турбиналық электр станцияларын әзірлеу және дайындау
«Батыс Қазақстан машина құрылыс компаниясы» АҚ
2009-2010 жылдар
1) А-28 Орал - Атырау автожолы және Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы өтетін М-32 РФ шекарасы (Самараға) - Шымкент автожолы
2) Ақтөбе - Орал (Орал станциясы) темір жолы
Ауыл шаруашылығы техникасын сату және оларға қызметтер көрсету жөніндегі сауда-сервис орталықтарын кеңейту және жаңғырту
«Агромашхолдинг» АҚ
2008-2010 жылдар
1) А-22 Қарабұтақ - Комсомольское - Денисовка - Рудный — Қостанай автожолы
2) Астана - Қостанай (Қостанай станциясы) темір жолы
Күш түсетін және бақылау кәбілдерін шығару цехын дамыту
«EAST INDUSTRY COMPANI Ltd» ЖШС
2007-2010 жылдар
1) Павлодар, Семей қалалары арқылы өтетін М-38 РФ шекарасы (Омбыға) — Майқапшағай (ҚХР-ға шығу) автожолы
2) Астана - Лениногор (Семей станциясы) темір жолы
Өндірістік қуаттарды жаңғырту, өндірілетін өнімнің номенклатурасын кеңейту
«Өскемен арматура зауыты» АҚ
2010-2011 жылдар
1) А-9 Өскемен - Лениногор - РФ шекарасы автожолы, А-10 Өскемен - Шемонаиха - РФ шекарасы автожолы және Алматы - Өскемен - РФ шекарасы автожолы
2) Астана - Лениногор (Защита станциясы) темір жолы және Алматы - Өскемен — Лениногор автожолы
№ 10 шойын құю цехын болат вагон құю өндірісі етіп қайта жаңарту
«Шығысмашзауыты» АҚ
2006-2011 жылдар
1) А-9 Өскемен - Лениногор - РФ шекарасы және А-10 Өскемен - Шемонаиха - РФ шекарасы автожолы
2) Астана - Лениногор (Защита станциясы) темір жолы
Баутино кентіндегі шағын кемелерді жөндеу зауыты
«Маңғыстау облысының кеме жөндеу зауыты» ЖШС
2007-2010 жылдар
1) А-33 Доссор - Қүлсары - Бейнеу - Сай - Өтес - Шетпе - Жетібай - Ақтау порты автожолы
2) Ақтау - Мақат - Атырау темір жолы
Тактикалық буынның радио байланысы құралдарының өндірісін салу (УҚТ және ҚТ белдеулері)
«Талес Қазақстан Инжиниринг» БК ЖШС
2010 жыл
1) Көкпек, Көктал, Благовещенка арқылы өтетін, Қырғызстан шекарасына кіреберіс жолы бар А-2 Өзбекстан Республикасының шекарасы (Ташкентке) – Шымкент – Тараз – Алматы – Қорғас автожолы

1) автодорога А-1 Астана
- Петропавловск, через г.
Кокшетау
2) ж/д пути Алматы -
Астана - Петропавловск
(станция Петропавловск)
Строительство
завода
по ремонту и
сервисному
обслуживанию
газотурбинных
установок и
оборудования
ТОО "КазТурбо-
Ремонт"
2007-2010
г.г.
1) автодорога А-27 Актобе
- Атырау - граница РФ (на
Астрахань)
2) ж/д пути Актобе -
Макат - Атырау (станция
Атырау)
Освоение
индустриальных
(стационарных,
тяговых)
свинцово-
кислотных
аккумуляторных
батарей, ранее
не
выпускавшихся
в Казахстане
ТОО "Кайнар-АКБ"
2009-2011
г.г.
1) автодорога А-3 Алматы
- Усть-Каменогорск, с
подъездами на Талдыкорган
2) ж/д пути Алматы -
Уштобе - Карабулак
(станция Карабулак)
Разработка и
изготовление
газоперекачи-
вающих
агрегатов и
газотурбинных
электростанций
АО "Западно-
Казахстанская
машиностроитель-
ная компания"
2009-2010
г.г.
1) автодорога А-28
Уральск - Атырау и
автодорога М-32 Граница
РФ (на Самару) - Шымкент,
через г.г. Уральск,
Актобе, Кызылорду
2) ж/д пути Актобе -
Уральск (станция Уральск)
Расширение и
модернизация
торгово-
сервисных
центров по
реализации и
обслуживанию
сельскохозяй-
ственной
техники
АО "Агромаш-
Холдинг"
2008-2010
г.г.
1) автодорога А-22
Карабутак - Комсомольское
- Денисовка - Рудный -
Костанай
2) ж/д пути Астана -
Костанай (станция
Кустанай)
Развитие цеха
по
производству
силовых и
контрольных
кабелей
ТОО "EAST
INDUSTRI COMPANY
Ltd."
2007-2010
г.г.
1) автодорога М-38
Граница РФ (на Омск) -
Майкапшагай (выход на
КНР), через г.г.
Павлодар, Семипалатинск
2) ж/д пути Астана -
Лениногорск (станция
Семипалатинск)
Модернизация
производствен-
ных мощностей,
расширение
номенклатуры
производимой
продукции
АО "Усть-
Каменогорский
арматурный
завод"
2010-2011
г.г.
1) автодорога А-9 Усть-
Каменогорск - Лениногорск
— граница РФ, автодорога
А-10 Усть-Каменогорск -
Шемонаиха - граница РФ и
автодорога Алматы - Усть-
Каменогорск - граница РФ
2) ж/д пути Астана -
Лениногорск (станция
Защита) и ж/д линия
Алматы - Усть-Каменогорск
- Лениногорск
Реконструкция
чугунно-
литейного цеха
№ 10 под
производство
стального
вагонного
литья
АО "Востокмаш-
завод"
2006-2011
г.г.
1) автодорога А-9 Усть-
Каменогорск - Лениногорск
— граница РФ и автодорога
А-10 Усть-Каменогорск -
Шемонаиха - граница РФ
2) ж/д пути Астана -
Лениногорск (станция
Защита)
Завод по
ремонту малых
судов в пос.
Баутино
ТОО
"Судоремонтный
завод
Мангистауской
области"
2007-2010
г.г.
1) автодорога А-33 Доссор
- Кульсары - Бейнеу - Сай
- Утес — Шетпе - Жетыбай
— порт Актау
2) ж/д пути Актау - Макат
- Атырау (станция Актау)
Создание
производства
средств
радиосвязи
тактического
звена
(УКВ и КВ
диапазонов)
ТОО СП «Талес
Казахстан
Инжиниринг»
2010 г.
1) автодорога А-2
Граница Республики
Узбекистан (на Ташкент)
– Шымкент – Тараз –
Алматы – Хоргос через
Кокпек, Коктал,
Благовещенку, с
подъездами к границе
Кыргызстана.

2) Алматы – Астана – Петропавл (Алматы станциясы) темір жолы
Техникалық қайта жарақтандыру
«Қазмырыш-маш» ЖШС
2007 – 2010 жылдар
1) А-9 Өскемен – Лениногор – РФ шекарасы автожолы,
2) Астана – Лениногор (Защита станциясы) темір жолы және Алматы – Өскемен – Лениногор темір жолы
Жылу-сорғы қондырғыларын шығару
«Қазатомөнеркәсіп» ҰАК» ЖШС
2010 жыл
1) А-9 Өскемен – Лениногор – РФ шекарасы автожолы, А-10 Өскемен – Шемонаиха – РФ шекарасы автожолы және Алматы – Өскемен – РФ шекарасы автожолы
2) Астана – Лениногор (Защита станциясы) темір жолы және Алматы – Өскемен – Лениногор темір жолы
«Беларус-3022ДЦ.1» тракторын құрастыру өндірісі
«СемАЗ» ЖШС
2010 жыл
1) Павлодар, Семей қалалары арқылы өтетін М-38 РФ шекарасы (Омбыға) – Майқапшағай (ҚХР-ға шығу) автожолы және Алматы – Өскемен – РФ шекарасы автожолы
2) Астана – Лениногор (Семей станциясы) темір жолы және Алматы – Өскемен – Лениногор темір жол желісі
Металл конструкцияларын ыстық мырыштау қызметтері өндірісін ұйымдастыру
«Оралагрореммаш» ЖШС
2009 – 2010 жылдар
1) Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы өтетін М-32 РФ шекарасы (Самараға) – Шымкент автожолы
2) Алматы – Шымкент – Ақтөбе (Ақтөбе станциясы) темір жолы
Шойыннан жасалған бұйымдарды шығару
«КазАрмаөнеркәсіп» ЖШС
2010 – 2013 жылдар
1) Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы өтетін М-32 РФ шекарасы (Самараға) – Шымкент автожолы
2) Алматы – Шымкент – Ақтөбе (Ақтөбе станциясы) темір жолы
Мұнай-газ жабдығын шығару зауыты
«ГММОС Қазақстан» ЖШС
2008 – 2010 жылдар
1) А-33 Доссор – Құлсары – Бейнеу – Сай – Өтес – Шетпе – Жетібай – Ақтау порты автожолы
2) Ақтау – Мақат – Атырау (Ақтау станциясы) темір жолы
Машина жасау өндірісі
«Format Mach Company» ЖШС
2009 – 2011 жылдар
1) Павлодар, Семей қалалары арқылы өтетін М-38 РФ шекарасы (Омбыға) – Майқапшағай (ҚХР-ға шығу) автожолы, А-17 Қызылорда – Павлодар – Успенка – РФ шекарасы автожолы және Алматы – Өскемен – РФ шекарасы автожолы
2) Астана – Лениногор (Павлодар станциясы) темір жолы және Алматы – Өскемен – Лениногор темір жол желісі
Жобалардың электр энергиясымен қамтамасыз етілуі:
Осы саланың жаңа өндірістік қуаттарын электр энергиясымен қамтамасыз ету олардың орналасуына байланысты энергия көздерінен жүзеге асырылатын болады.
Жобалардың су ресурстарымен қамтамасыз етілуі:
Жобалардың машина жасау бағыты бойынша суға жалпы қажеттілігі 2015 жылға қарай 0,02737 текше километрді құрайды.
Ақмола облысының «Бәйтерек» жобасының сумен қамтамасыз етілуі «Атбасар-Су» ӨШС МҚКК резервуарлары арқылы таратылатын жер асты сулары есебінен жүзеге асырылады.
Ақтөбе облысының жобалары Сарыбұлақ кен орындары тобының жер асты сулары есебінен қамтамасыз етіледі.
Алматы облысының жобалары Балқаш - Алакөл су шаруашылығы бассейнінің су ресурстары арқылы қамтамасыз етіледі.
Атырау облысының жобалары «Астрахань - Маңғышлақ» суағары арқылы тартылған су есебінен қамтамасыз етіледі.
Шығыс Қазақстан облысының жобалары Ертіс және Балқаш - Алакөл су шаруашылығы бассейндерінің жер үсті сулары есебінен қамтамасыз етіледі.
Батыс Қазақстан облысының жобалары Жайық - Каспий су шаруашылығы бассейнінің сулары есебінен қамтамасыз етіледі.
Қостанай облысы жобаларының су ресурстарына қажеттілігі Тобыл - Торғай су шаруашылығы бассейнінің жер үсті және жер асты сулары есебінен жүзеге асырылады.
Павлодар облысының жобалары Ертіс су шаруашылығы бассейнінің су ресурстары арқылы қамтамасыз етіледі.
Жобалардың еңбек ресурстарымен қамтамасыз етілуі:

2) ж/д пути Алматы –
Астана – Петропавловск
(станция Алматы)
Техническое
перевооружение
ТОО
«Казцинкмаш»
2007-2010
г.г.
1) автодорога А-9
Усть-Каменогорск –
Лениногорск – граница
РФ,
2) ж/д пути Астана –
Лениногорск (станция
Защита) и ж/д линия
Алматы –
Усть-Каменогорск –
Лениногорск
Производство
тепловых насосных
установок
АО «НАК
«Казатомпром»
2010 г.
1) автодорога А-9
Усть-Каменогорск –
Лениногорск – граница
РФ, автодорога А-10
Усть-Каменогорск –
Шемонаиха – граница РФ
и автодорога Алматы –
Усть-Каменогорск –
граница РФ
2) ж/д пути Астана –
Лениногорск (станция
Защита) и ж/д линия
Алматы –
Усть-Каменогорск –
Лениногорск
Сборочное
производство
трактора
"Беларус-3022ДЦ.1"
ТОО «СемАЗ»
2010 г.
1) автодорога М-38
Граница РФ (на Омск) –
Майкапшагай (выход на
КНР), через г.г.
Павлодар, Семипалатинск
и автодорога Алматы –
Усть-Каменогорск –
граница РФ
2) ж/д пути Астана –
Лениногорск (станция
Семипалатинск) и ж/д
линия Алматы –
Усть-Каменогорск –
Лениногорск
Организация
производства услуг
по горячему
цинкованию
металлоконструкций
АО
«Уральскагро-
реммаш»
2009-2010
г.г.
1) автодорога М-32
Граница РФ (на Самару)
– Шымкент, через г.г.
Уральск, Актобе,
Кызылорду
2) ж/д пути Алматы –
Шымкент – Актобе
(станция Актобе)
Производство
изделий из чугуна
ТОО
«КазАрмапром»
2010-2013
г.г.
1) автодорога М-32
Граница РФ (на Самару)
– Шымкент, через г.г.
Уральск, Актобе,
Кызылорду
2) ж/д пути Алматы –
Шымкент – Актобе
(станция Актобе)
Завод по
изготовлению
нефтегазового
оборудования
ТОО «ГММОС
Казахстан»
2008-2010
г.г.
1) автодорога А-33
Доссор – Кульсары –
Бейнеу – Сай – Утес –
Шетпе – Жетыбай – порт
Актау
2) ж/д пути Актау –
Макат – Атырау (станция
Актау)
Машиностроительное
производство
ТОО «Format
Mach Company»
2009-2011
г.г.
1) автодорога М-38
Граница РФ (на Омск) –
Майкапшагай (выход на
КНР), через г.г.
Павлодар,
Семипалатинск,
автодорога А-17
Кызылорда – Павлодар –
Успенка – граница РФ и
автодорога Алматы –
Усть-Каменогорск –
граница РФ
2) ж/д пути Астана –
Лениногорск (станция
Павлодар) и ж/д линия
Алматы –
Усть-Каменогорск –
Лениногорск
Обеспеченность проектов электроэнергией:
Обеспечение электроэнергией новых производственных мощностей данной отрасли будет осуществляться от энергоисточников в зависимости от их дислокации.
Обеспеченность проектов водными ресурсами:
Общая потребность проектов по направлению машиностроение в воде к 2015 году будет составлять 0,02737 км3.
Водообеспечение проекта Акмолинской области "Байтерек" будет осуществляться за счет грунтовых вод, распределяемых через резервуары ГККП на ПХВ "Атбасар-Су".
Водообеспечение проектов Актюбинской области будет осуществляться за счет подземных вод Сарыбулакской группы месторождений.
Проекты Алматинской области будут обеспечиваться за счет водных ресурсов Балхаш-Алакольского водохозяйственного бассейна.
Проекты Атырауской области будут обеспечиваться за счет привлеченной по водоводу "Астрахань - Мангышлак".
Проекты Восточно-Казахстанской области будут обеспечиваться поверхностными водами Иртышского и Балхаш-Алакольского водохозяйственных бассейнов.
Проекты Западно-Казахстанской области будут обеспечиваться за счет воды Жайык-Каспийского водохозяйственного бассейна.
Потребность в водных ресурсах проектов Костанайской области будут осуществляться за счет подземных и поверхностных вод Тобол-Торгайского водохозяйственного бассейна.
Проекты Павлодарской области будут обеспечиваться водой за счет водных ресурсов Иртышского водохозяйственного бассейна.
Обеспеченность проектов трудовыми ресурсами:

Машина жасау саласы үшін кадрлар даярлау Ақтөбе, Атырау, Шығыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Маңғыстау, Павлодар облыстарында 7 мамандық бойынша 4,8 мың адам оқып жатқан 19 ТжКБ және ЖОО оқу орындарында жүргізіледі. Машина жасау саласының жобаларын іске асыру үшін кадрлардың 2010 — 2014 жылдарға арналған болжамды қажеттілігі 7,8 мың адамды құрайды.
2012 жылы Өскемен қаласында машина жасау саласына кадрлар даярлайтын және қайта даярлайтын 700 оқу орнына арналған өңіраралық орталық салу жоспарланып отыр.
Шығыс Қазақстан, Қостанай облыстарындағы, Астана қаласындағы машина жасау саласының кадрлармен қамтамасыз етілуіне жасалған талдау жобалар бойынша кадрларға қосымша қажеттілік кадрларды жоспарлы даярлау шеңберінде қанағаттандырылатынын көрсетті.
1.6. Фармацевтика өнеркәсібі

Подготовка кадров для машиностроительной отрасли ведется в Актюбинской, Атырауской, Восточно-Казахстанской, Карагандинской, Костанайской, Мангистауской, Павлодарской областях в ВУЗах и 19 учебных заведениях ТиПО по 7 специальностям, где обучается 4,8 тыс. человек. Прогнозная потребность в кадрах для реализации проектов машиностроительной отрасли на 2010-2014 годы в период эксплуатации составляет 7,8 тыс.человек.
В 2012 году планируется строительство Межрегионального центра по подготовке и переподготовке кадров для машиностроительной отрасли на 700 ученических мест в г. Усть-Каменогорске.
Анализ обеспеченности кадрами машиностроительной отрасли в Восточно-Казахстанской, Костанайской областях, г. Астане показывает, что дополнительная потребность в кадрах по проектам удовлетворяется в рамках плановой подготовки кадров.
1.6. Фармацевтическая промышленность

Ескерту. 1.6-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.03.15 № 258 Қаулысымен.
Фармацевтика өнеркәсібінің кәсіпорындары ертеректе құрылған ғылыми-өндірістік базаға (Оңтүстік Қазақстан облысы және Алматы қаласы), сондай-ақ білім беру инфрақұрылымының, біліктілігі жоғары еңбек ресурстарының болуына байланыстырыла отырып орналастырылады (Ақтөбе, Шығыс Қазақстан, Қарағанды облыстары және Алматы мен Астана қалалары). Олардың ішіндегі неғұрлым ірі - Астана қаласында фармацевтикалық фабрика салу.
Салалық мамандандырылу орталықтары: Алматы, Шымкент, Астана, Қарағанды.
Жобалар
Жобаның атауы
Жобаға өтінім беруші
Іске асыру мерзімі, жылдар*
Өңір
1
2
3
4
5
Республикалық жобалар
1.
Шымкент қаласында «Химфарм» акционерлік қоғамындағы жұмыс істеп тұрған қуаттарды кеңейту және Астана қаласында GMР стандарттарына сәйкес фармацевтика фабрикасын салу
«Химфарм» АҚ
2009-2011 жылдар
Өңіраралық жоба
2.
Дәрілік заттар шығаратын жаңа фармацевтикалық зауыт салу
«Global New Life» ЖШС
2009-2011 жылдар
Алматы облысы
3.
«Ромат» фармацевтикалық компаниясы» жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің медициналық препараттар зауытын қайта жаңарту
«Ромат» фармацевтикалық компаниясы» ЖШС
2010-2011 жылдар
Шығыс Қазақстан облысы
4.
Фармацевтика зауытын салу
«Ромат» фармацевтикалық компаниясы» АҚ
2010-2011 жылдар
Павлодар облысы
5.
Медициналық зауытты қайта жаңарту және салу
«Ромат» фармацевтикалық компаниясы» АҚ
2010-2012 жылдар
Павлодар облысы
6.
Қатты дәрілік заттарды шығару жөніндегі өндірісті жаңғырту және қосымша өндірістерді құру жолымен қолданыстағы өндірісті кеңейту және жаңғырту
«Нобел Алматы фармацевтика фабрикасы» АҚ
2009-2010 жылдар
Алматы қаласы
6-1.
Инфузиялық системалар шығаратын зауыт
«Велес Ақтөбе» ЖШС
2010 – 2011 жылдар
Ақтөбе облысы
6-2.
Инфузиялық ерітінділер және басқа дәрілік заттар шығаратын фармацевтикалық зауыт салу
«Парентерал Драгз Қазақстан»
2010 – 2011 жылдар
Алматы облысы
6-3.
Бір рет пайдаланылатын медициналық мақсаттағы бұйымдар шығару
«Super Pharm» ЖШС
2010 – 2011 жылдар
Жамбыл облысы
6-4.
«DOSFARM» ЖШС-нің жұмыс істеп тұрған дәрілік заттар өндірісін жаңғырту
«DOSFARM» ЖШС
2010 – 2012 жылдар
Алматы қаласы
6-5.
Полимерлерден бір реттік медициналық бұйымдар шығаратын медицина зауытын салу
«Жұлдыз Кенан» ЖШС
2010 – 2012 жылдар
Алматы қаласы
6-6.
Еңбекшіқазақ ауданы, Қырбалтабай ауылында инфузиялық ерітінділер үшін бір реттік системалар шығаратын зауыт салу
«Алтомед» ЖШС
2008 - 2010 жылдар
Алматы облысы
6-7.
Сұйық дәрі нысандары мен медициналық мақсаттағы бұйымдар шығаратын фармацевтикалық кешен
«Медикал Фарм «ЧаКур» ЖШС
2008 – 2011 жылдар
Маңғыстау облысы
6-8.
Бір реттік шприцтер шығаратын зауыт
«Брандо» ЖШС
2009 – 2010 жылдар
Атырау облысы
6-9.
Қарағанды фармацевтика кешенінің үшінші кезеңін салу
«Қарағанды фармацевтика кешені» ЖШС
2010 – 2012 жылдар
Қарағанды облысы

Сноска. Подраздел 1.6. с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.03.2011 № 258.
Предприятия фармацевтической промышленности будут размещаться в привязке к созданной ранее научно-производственной базе (Южно-Казахстанской области и г. Алматы), а также к наличию образовательной инфраструктуры, высококвалифицированных трудовых ресурсов (Актюбинская, Восточно-Казахстанская, Карагандинская области и гг. Алматы и Астана). Наиболее крупное из них - строительство фармацевтической фабрики в г. Астана.
Центры отраслевой специализации: Алматы, Шымкент, Астана, Караганда.
Проекты
Наименование проекта
Заявитель
проекта
Срок
реализации,
годы*
Регион
1
2
3
4
5
Республиканские проекты
1.
Расширение
действующих мощностей
на АО "Химфарм" в
городе Шымкент и
строительство
фармацевтической
фабрики в городе
Астана в соответствии
со стандартами GMP
АО
"Химфарм"
2009-2011
г.г.
Межрегиональный
проект
2.
Строительство нового
фармацевтического
завода по
производству
лекарственных средств
ТОО "Global
New Life"
2009-2011
г.г.
Алматинская
область
3.
Реконструкция завода
медицинских
препаратов ТОО
"Фармацевтическая
компания "Ромат"
ТОО
"Фармацевти-
ческая
компания
"Ромат"
2010-2011
г.г.
Восточно-
Казахстанская
область
4.
Реконструкция и
строительство
фармацевтического
завода
ТОО
"Фармацевти-
ческая
компания
"Ромат"
2010-2011
г.г.
Павлодарская
область
5.
Реконструкция и
строительство
медицинского завода
ТОО
"Фармацевти-
ческая
компания
"Ромат"
2010-2013
г.г.
Павлодарская
область
6.
Расширение и
модернизация
существующего
производства путем
создания дополнитель-
ных производств и
модернизации
имеющегося
производства по
выпуску твердых
лекарственных средств
АО "Нобел
Алматинская
Фармацевти-
ческая
Фабрика"
2009-2010
г.г.
г. Алматы
6-1.
Завод по производству
инфузионных систем
ТОО «Велес
Актобе»
2010-2011
г.г.
Актюбинская
область
6-2.
Строительство
фармацевтического
завода по производству
инфузионных растворов
и других лекарственных
средств
«Парентерал
Драгз
Казахстан»
2010-2011
г.г.
Алматинская
область
6-3.
Производство изделий
медицинского
назначения
одноразового
использования
ТОО «Super
Pharm»
2010-2011
г.г.
Жамбылская
область
6-4.
Модернизация
действующего
производства
лекарственных средств
ТОО «DOSFARM»
ТОО
«DOSFARM»
2010-2012
г.г.
Город Алматы
6-5.
Строительство
медицинского завода по
производству
одноразовых
медицинских изделий из
полимеров
ТОО «Жулдыз
Кенан»
2010-2012
г.г.
Город Алматы
6-6.
Строительство завода
по производству
одноразовых систем
для инфузионных
растворов
Енбекшиказахский
район с. Кырбалтабай
ТОО
«Алтомед»
2008-2010
г.г.
Алматинская
область
6-7.
Фармацевтический
комплекс по выпуску
жидких лекарственных
форм и изделий
медицинского
назначения
ТОО «Медикал
Фарм «ЧаКур»
2008-2011
г.г.
Мангистауская
область
6-8.
Завод по производству
одноразовых шприцов
ТОО «Брандо»
2009-2010
г.г.
Атырауская
область
6-9.
Строительство третьей
очереди
Карагандинского
фармацевтического
комплекса
ТОО «Караган-
динский
фармацевти-
ческий
комплекс»
2010-2012
г.г.
Карагандинская
область

6-10.
Гемодиализ үшін қоюлатылған ерітінділер шығару
«BIRUNIFARM» ЖШС
2009 – 2010 жылдар
Алматы қ.
Өңірлік жобалар**
7. - 12.
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.03.13 № 258 Қаулысымен.
Жобалардың көліктік инфрақұрылыммен қамтамасыз етілуі:
Жобаның атауы
Жобаға өтінім беруші
Іске асыру мерзімі, жылдар*
Автомобиль жолдарымен қамтамасыз етілуі
1
2
3
4
«Химфарм» акционерлік қоғамының өндірісін кеңейту және Астана қаласында фармацевтика фабрикасын салу
«Химфарм» АҚ
2009-2011 жылдар

6-10.
Производство
концентрированных
растворов для
гемодиализа
ТОО
«BIRUNIFARM»
2009-2010
г.г.
г. Алматы
Региональные проекты**
7.-
12.
Исключены постановлением Правительства РК от 15.03.2011 № 258
Обеспеченность проектов транспортной инфраструктурой
Наименование
проекта
Заявитель
проекта
Срок
реализации,
годы*
Обеспеченность
автомобильными дорогами
1
2
3
4
Строительство
фармацевтической
фабрики в г.
Астана и
расширение
производства АО
"Химфарм"
АО "Химфарм"
2009-2011
г.г.

1) Қостанай, Астана, Қарағанды қалалары арқылы өтетін М-36 РФ шекарасы (Екатеринбургке) - Алматы автожолы және Көкшетау қаласы арқылы өтетін А-1 Астана - Петропавл автожолы
2) Алматы - Астана - Петропавл (Сороковая станциясы) темір жолы
Дәрілік заттар шығаратын жаңа фармацевтикалық зауытын салу
«Global New Life» ЖШС
2009-2011 жылдар
1) Алматы - Қапшағай тас жолына кіреберіс жолдары бар А-3 Алматы - Өскемен автожолы
2) Алматы - Өскемен (Қапшағай станциясы) темір жолы
«Ромат» фармацевтикалық компаниясы» жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің медициналық препараттар зауытын қайта жаңғырту
«Ромат» фармацевтикалық компаниясы» ЖШС
2010-2011 жылдар
1) Павлодар, Семей қалалары арқылы өтетін М-38 РФ шекарасы (Омбыға) - Майқапшағай (ҚХР-ға шығу) автожолы, Алматы - Өскемен - РФ шекарасы автожолы
2) Астана — Лениногор (Семей станциясы) темір жолы және Алматы - Өскемен - Лениногор темір жолы
Фармацевтика зауытын салу
«Ромат» фармацевтикалық компаниясы» АҚ
2010-2011 жылдар
1) Павлодар, Семей қалалары арқылы өтетін М-38 РФ шекарасы (Омбыға) - Майқапшағай (ҚХР-ға шығу) автожолы, А-17 Қызылорда - Павлодар - Успенка - РФ шекарасы автожолы және Алматы — Өсқемен — РФ шекарасы автожолы
2) Астана - Лениногор (Павлодар станциясы) темір жолы және Алматы - Өскемен - Лениногор темір жолы
Медициналық зауытты қайта жаңарту және салу
«Ромат» фармацевтикалық компаниясы» АҚ
2010-2013 жылдар
1) Павлодар, Семей қалалары арқылы өтетін М-38 РФ шекарасы (Омбыға) - Майқапшағай (ҚХР-ға шығу) автожолы, А-17 Қызылорда - Павлодар - Успенка — РФ шекарасы автожолы және Алматы - Өскемен — РФ шекарасы автожолы
2) Астана - Лениногор (Павлодар станциясы) темір жолы және Алматы - Өскемен — Лениногор темір жолы
Қатты дәрілік заттарды шығару жөніндегі өндірісті жаңғырту және қосымша өндірістерді құру жолымен қолданыстағы өндірісті кеңейту және жаңғырту
«Нобел Алматы Фармацевтикалық Фабрика» АҚ
2009-2010 жылдар
1) Көкпек, Көктал, Благовещенка арқылы өтетін Қырғызстан шекарасына кіреберіс жолдары бар А-2 Өзбекстан Республикасының шекарасы (Ташкентке) - Шымкент - Тараз - Алматы — Қорғас автожолы
2) Алматы - Астана - Петропавл (Алматы станциясы) темір жолы
Фармацевтикалық кешен
«Медикал Фарм «Ча-Кур» ЖШС
2008-2010 жылдар
1) А-33 Доссор - Құлсары - Бейнеу - Сай - Өтес - Шетпе - Жетібай — Ақтау порты автожолы
2) Ақтау — Мақат - Атырау (Ақтау станциясы) темір жолы
Инфузиялық системалар шығаратын зауыт
«Велес Ақтөбе» ЖШС
2010 – 2011 жылдар
1) Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы өтетiн М-32 РФ шекарасы (Самараға) – Шымкент автожолы
2) Алматы – Шымкент – Ақтөбе (Ақтөбе станциясы) темiр жолы
Инфузиялық ерітінділер және басқа дәрілік заттар шығаратын фармацевтикалық зауыт салу
«Парентерал Драгз Қазақстан»
2010 – 2011 жылдар

1) автодорога М-36 Граница
РФ (на Екатеринбург) -
Алматы, через г.г. Кустанай,
Астана, Караганда и
автодорога А-1 Астана -
Петропавловск, через г.
Кокшетау
2) ж/д пути Алматы - Астана
- Петропавловск (станция
Сороковая)
Строительство
нового фармацев-
тического завода
по производству
лекарственных
средств
ТОО "Global
New Life"
2009-2011
г.г.
1) автодорога А-3 Алматы -
Усть-Каменогорск с
подъездами на трассу Алматы
- Капшагай
2) ж/д пути Алматы -
Усть-Каменогорск (станция
Капшагай)
Реконструкция
завода
медицинских
препаратов ТОО
"Фармацевтичес-
кая компания
"Ромат"
ТОО
"Фармацевти-
ческая
компания
"Ромат"
2010-2011
г.г.
1) автодорога М-38 Граница
РФ (на Омск) - Майкапшагай
(выход на КНР), через г.г.
Павлодар, Семипалатинск,
автодорога Алматы -
Усть-Каменогорск - граница
РФ
2) ж/д пути Астана -
Лениногорск (станция
Семипалатинск) и ж/д линия
Алматы - Усть-Каменогорск -
Лениногорск
Строительство
фармацевтическо-
го завода
ФК "Ромат"
2010-2011
г.г.
1) автодорога М-38 Граница
РФ (на Омск) - Майкапшагай
(выход на КНР), через г.г.
Павлодар, Семипалатинск,
автодорога А-17 Кызылорда —
Павлодар — Успенка — граница
РФ и автодорога Алматы -
Усть-Каменогорск - граница
РФ
2) ж/д пути Астана -
Лениногорск (станция
Павлодар) и ж/д линия Алматы
- Усть-Каменогорск -
Лениногорск
Реконструкция и
строительство
медицинского
завода
ФК "Ромат"
2010-2013
г.г.
1) автодорога М-38 Граница
РФ (на Омск) - Майкапшагай
(выход на КНР), через г.г.
Павлодар, Семипалатинск и
автодорога А-17 Кызылорда -
Павлодар - Успенка - граница
РФ и автодорога Алматы -
Усть-Каменогорск - граница
РФ
2) ж/д пути Астана -
Лениногорск (станция
Павлодар) и ж/д линия Алматы
- Усть-Каменогорск -
Лениногорск
Расширение и
модернизация
существующего
производства
путем создания
дополнительных
производств и
модернизации
имеющегося
производства по
выпуску твердых
лекарственных
средств
АО "Нобел
Алматинская
Фармацевти-
ческая
Фабрика"
2009-2010
г.г.
1) автодорога А-2 Граница
Республики Узбекистан (на
Ташкент) - Шымкент - Тараз -
Алматы - Хоргос через
Кокпек, Коктал,
Благовещенку, с подъездами к
границе Кыргызстана
2) ж/д пути Алматы - Астана
- Петропавловск (станция
Алматы)
Фармацевтический
комплекс
ТОО "Медикал
Фарм
"ЧаКур"
2008-2010
г.г.
1) автодорога А-33 Доссор -
Кульсары - Бейнеу - Сай -
Утес - Шетпе - Жетыбай -
порт Актау
2) ж/д пути Актау - Макат -
Атырау (станция Актау)
Завод по
производству
инфузионных систем
ТОО «Велес
Актобе»
2010-2011
г.г.
1) автодорога М-32
Граница РФ (на Самару) –
Шымкент, через г.г.
Уральск, Актобе,
Кызылорду
2) ж/д пути Алматы –
Шымкент – Актобе
(станция Актобе)
Строительство
фармацевтического
завода по
производству
инфузионных
растворов и других
лекарственных
средств
«Парентерал
Драгз
Казахстан»
2010-2011
г.г.

1) Алматы – Қапшағай тас жолына кiреберiс жолдары бар А-3 Алматы – Өскемен автожолы
2) Алматы – Өскемен (Қапшағай станциясы) темiр жолы
Бір рет пайдаланылатын медициналық мақсаттағы бұйымдар шығару
«Super Pharm» ЖШС
2010 – 2011 жылдар
1) А-2 Өзбекстан шекарасы (Ташкентке) – Шымкент – Тараз – Алматы – Қорғас, автожолы және А-14 Тараз – Өтмек – Қырғызстан шекарасы автожолы
2) Алматы – Шымкент – Ташкент (Тараз станциясы) темiр жолы
«DOSFARM» ЖШС-нің жұмыс істеп тұрған дәрілік заттар өндірісін жаңғырту
«DOSFARM» ЖШС
2010 – 2012 жылдар
1) Көкпек, Көктал, Благовещенка арқылы өтетін, Қырғызстан шекарасына кiреберiс жолдары бар А-2 Өзбекстан Республикасының шекарасы (Ташкентке) – Шымкент – Тараз – Алматы – Қорғас автожолы;
2) Алматы – Астана – Петропавл (Алматы станциясы) темiр жолы
Полимерлерден бір реттік медицина бұйымдар шығаратын медицина зауытын салу
«Жұлдыз Кенан» ЖШС
2010 – 2012 жылдар
1) Көкпек, Көктал, Благовещенка арқылы өтетін, Қырғызстан шекарасына кiреберiс жолдары бар А-2 Өзбекстан Республикасының шекарасы (Ташкентке) – Шымкент – Тараз – Алматы – Қорғас автожолы;
2) Алматы – Астана – Петропавл (Алматы станциясы) темiр жолы
Еңбекшіқазақ ауданы, Қырбалтабай ауылында инфузиялық ерітінділер үшін бір реттік системалар шығаратын зауыт салу
«Алтомед» ЖШС
2008 – 2010
жылдар
1) Көкпек, Көктал, Благовещенка арқылы өтетін, Қырғызстан Республикасының шекарасына кiреберiс жолдары бар А-2 Өзбекстан Республикасының шекарасы (Ташкентке) – Шымкент – Тараз – Алматы – Қорғас автожолы
2) Алматы – Жетіген – Қорғас темiр жолы (жоспарлануда)
Сұйық дәрі нысандары мен медициналық мақсаттағы бұйымдар шығаратын фармацевтикалық кешен
«Медикал
Фарм «ЧаКур» ЖШС
2008 – 2011
жылдар
1) А-33 Доссор – Құлсары – Бейнеу – Сай – Өтес – Шетпе – Жетiбай – Ақтау порты автожолы
2) Ақтау – Мақат – Атырау (Ақтау станциясы) темiр жолы
Бір реттік шприцтер шығаратын зауыт
«Брандо» ЖШС
2009 – 2010
жылдар
1) А-27 Ақтөбе – Атырау – РФ шекарасы (Астраханьға) автожолы
2) Ақтөбе – Мақат – Атырау (Атырау станциясы) темiр жолы
Қарағанды фармацевтика кешенінің үшінші кезеңін салу
«Қарағанды фармацевтика кешені» ЖШС
2010 – 2012
жылдар
1) Қостанай, Астана, Қарағанды қалалары арқылы өтетiн М-36 РФ шекарасы (Екатеринбургке) – Алматы автожолы
2) Алматы – Астана – Петропавл (Қарағанды станциясы) темiр жолы
Гемодиализ үшін қоюлатылған ерітінділер шығару
«BIRUNIFARM» ЖШС
2009 – 2010
жылдар
1) Көкпек, Көктал, Благовещенка арқылы өтетін, Қырғызстан шекарасына кiреберiс жолдары бар А-2 Өзбекстан Республикасының шекарасы (Ташкентке) – Шымкент – Тараз – Алматы – Қорғас автожолы

1) автодорога А-3 Алматы
– Усть-Каменогорск с
подъездами на трассу
Алматы – Капшагай
2) ж/д пути Алматы –
Усть-Каменогорск
(станция Капшагай)
Производство
изделий
медицинского
назначения
одноразового
использования
ТОО «Super
Pharm»
2010-2011
г.г.
1) автодорога А-2
граница Узбекистана (на
Ташкент) – Шымкент –
Тараз – Алматы – Хоргос
и автодорога А-14 Тараз
– Утмек – граница
Кыргызстана
2) ж/д пути Алматы –
Шымкент – Ташкент
(станция Тараз)
Модернизация
действующего
производства
лекарственных
средств ТОО
«DOSFARM»
ТОО
«DOSFARM»
2010-2012
г.г.
1) автодорога А -2
Граница Республики
Узбекистан (на Ташкент)
– Шымкент – Тараз –
Алматы – Хоргос через
Кокпек, Коктал,
Благовещенку, с
подъездами к границе
Кыргызстана.
2) ж/д пути Алматы –
Астана – Петропавловск
(станция Алматы)
Строительство
медицинского завода
по производству
одноразовых
медицинских изделий
из полимеров
ТОО «Жулдыз
Кенан»
2010-2012
г.г.
1) автодорога А-2
Граница Республики
Узбекистан (на Ташкент)
– Шымкент – Тараз –
Алматы – Хоргос через
Кокпек, Коктал,
Благовещенку, с
подъездами к границе
Кыргызстана.
2) ж/д пути Алматы –
Астана – Петропавловск
(станция Алматы)
Строительство
завода по
производству
одноразовых систем
для инфузионных
растворов
Енбекшиказахский
район с.
Кырбалтабай
ТОО
«Алтомед»
2008-2010
г.г.
1) автодорога А-2
Граница
Республики Узбекистан
(на Ташкент) - Шымкент -
Тараз - Алматы - Хоргос
через Кокпек, Коктал,
Благовещенку, с
подъездами к границе
Республики Кыргызстан
2) ж/д пути Алматы -
Жетыген - Коргас
(планируется)
Фармацевтический
комплекс по выпуску
жидких
лекарственных
форм и изделий
медицинского
назначения
ТОО «Медикал
Фарм «ЧаКур»
2008-2011
г.г.
1) автодорога А-33
Доссор – Кульсары –
Бейнеу – Сай – Утес –
Шетпе – Жетыбай – порт
Актау
2) ж/д пути Актау –
Макат – Атырау (станция
Актау)
Завод по производству
одноразовых шприцов
ТОО «Брандо»
2009-2010
г.г.
1) автодорога А-27
Актобе - Атырау -
граница РФ (на
Астрахань)
2) ж/д пути Актобе —
Макат - Атырау (станция
Атырау)
Строительство
третьей очереди
Карагандинского
фармацевтического
комплекса
ТОО «Караган-
динский
фармацевти-
ческий
комплекс»
2010-2012
г.г.
1) автодорога М-36
Граница РФ (на
Екатеринбург) – Алматы,
через г.г. Кустанай,
Астана, Караганда
2) ж/д пути Алматы –
Астана – Петропавловск
(станция Караганда)
Производство
концентрированных
растворов для
гемодиализа
ТОО
«BIRUNIFARM»
2009-2010
г.г.
1) автодорога А-2
Граница Республики
Узбекистан (на Ташкент)
– Шымкент – Тараз –
Алматы – Хоргос через
Кокпек, Коктал,
Благовещенку, с
подъездами к границе
Кыргызстана.

2) Алматы – Астана – Петропавл (Алматы станциясы) темiр жолы
Жобалардың электр энергиясымен қамтамасыз етілуі:
Осы салалардың жаңадан енгізілетін өндірістік қуаттарын электр энергиясымен қамтамасыз ету Солтүстік энергетикалық аймағының энергия көздері арқылы жүзеге асырылады.
Алматы облысы жобаларының электр энергиясымен қамтамасыз етілуі Солтүстік - Оңтүстік желісі бойынша электр энергиясын тасымалдау есебінен жүзеге асырылады.
Өңірлік жобалар бойынша: жаңа өндірістік қуаттарды электр энергиясымен қамтамасыз ету олардың орналасуына байланысты энергия көздерінен жүзеге асырылатын болады.
Жобалардың су ресурстарымен қамтамасыз етілуі:
Алматы облысының жобалары Үлкен Алматы каналының суағары арқылы Алакөл су шаруашылығы бассейнінің су ресурстары есебінен қамтамасыз етіледі.
Шығыс Қазақстан облысының жобалары Ертіс және Балқаш - Алакөл су шаруашылығы бассейнінің жер үсті суларымен қамтамасыз етіледі.
Павлодар облысының жобалары Ертіс су шаруашылығы бассейнінің су ресурстары есебінен қамтамасыз етіледі.
Жобалардың еңбек ресурстарымен қамтамасыз етілуі:
Пайдалану кезеңінде фармацевтика өнеркәсібінің жобаларын іске асыру үшін 2010 - 2014 жылдарға арналған кадрларға болжалды сұраныс 2,1 мың адамды құрайды.
«Фармация» мамандығы бойынша кадрлар даярлау жалпы саны 3 мың адамды құрайтын техникалық және кәсіптік білім беретін оқу орындарында жүзеге асырылады. Жыл сайын 0,7 мың адам, оның ішінде мемлекеттік тапсырыс бойынша 0,3 мың адам бітіріп шығады.
1.7. Құрылыс индустриясы және құрылыс материалдары өндірісі
Ескерту. 1.7-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.03.15 № 258 Қаулысымен.
Құрылыс материалдары өнеркәсібінің жаңа өндірістерін орналастыру жергілікті шикізат көзіне, жергілікті өткізу нарықтарының болуына, құрылған өндірістік-технологиялық базаға байланыстырылады.
Цемент зауыттарын салу мен жаңғырту, сондай-ақ қыш, шыны, гипс блоктарын, жеңілдетілген құрылыс панельдерін, құрғақ құрылыс қоспаларын шығару жөніндегі инвестициялық жобалардың іске асырылуы шикізат базасы мен ішкі өткізу нарықтарына бағдарланады.
Индустриялық құрылыс комбинаттары өткізу нарықтарына бағдарланады (Астана, Алматы, Шымкент, Ақтөбе қалалары).
Салалық мамандандырылу орталықтары: Алматы, Астана, Шымкент, Өскемен, Атырау.
Жобалар
Жобаның атауы
Жобаға өтінім беруші
Іске асыру мерзімі, жылдар*
Өңір
1
2
3
4
5
Республикалық жобалар
1
«Құрғақ тәсіл» бойынша цемент зауытын салу
«Қазақцемент» ЖШС
2006-2010 жылдар
Шығыс Қазақстан облысы
2
Цемент зауытын салу
«Мыңарал Тас компани» ЖШС
2007-2010 жылдар
Жамбыл облысы
3
«Құрғақ тәсіл» бойынша цемент шығаратын № 5 технологиялық желіні іске қосу
«Қарцемент» АҚ
2007-2012 жылдар
Қарағанды облысы
4
Цемент зауытын салу
«ВІ цемент» ӨБ ЖШС
2007-2011 жылдар
Ақмола облысы
Өңірлік жобалар**
5
Қыш бұйымдарын (кірпіш, блоктар) шығару зауыты
«Ситал-2» ЖШС
2007-2010 жылдар
Ақтөбе облысы
6
Кафель тақтайшасын шығару зауыты
«Еурокерамика» ЖШС
2007-2011 жылдар
Алматы облысы
7
Полиэтилен құбырларын шығару цехы
«Өскемен полиэтилен құбырлары зауыты» ЖШС
2009-2010 жылдар
Шығыс Қазақстан облысы
8

2) ж/д пути Алматы –
Астана – Петропавловск
(станция Алматы)
Обеспеченность проектов электроэнергией:
Обеспеченность вновь вводимых производственных мощностей электроэнергией данной отрасли будет осуществляться энергоисточниками Северной энергетической зоны.
Обеспеченность проектов Алматинской области будут осуществляться за счет перетока электроэнергии по линии Север-Юг.
По региональным проектам: обеспечение электроэнергией новых производственных мощностей будет осуществляться от энергоисточников в зависимости от их дислокации.
Обеспеченность проектов водными ресурсами:
Проекты Алматинской области будут обеспечиваться за счет водных ресурсов Балхаш-Алакольского водохозяйственного бассейна по водоводу Большой Алматинский канал.
Проекты Восточно-Казахстанской области будут обеспечиваться поверхностными водами Иртышского и Балхаш-Алакольского водохозяйственного бассейнов.
Проекты Павлодарской области будут обеспечиваться водой за счет водных ресурсов Иртышского водохозяйственного бассейна.
Обеспеченность проектов трудовыми ресурсами:
Прогнозная потребность в кадрах для реализации проектов фармацевтической промышленности в период эксплуатации на 2010 - 2014 годы составляет 2,1 тыс. человек.
Подготовка кадров по специальности "Фармация" осуществляется во всех медицинских учебных заведениях технического и профессионального образования с общим контингентом 3 тыс. человек. Выпуск составляет 0,7 тыс. человек, в том числе по госзаказу 0,3 тыс. человек.
1.7. Строительная индустрия и
производство строительных материалов
Сноска. Подраздел 1.7. с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.03.2011 № 258.
Размещение новых производств промышленности строительных материалов будет привязано к местным источникам сырья, наличию локальных рынков сбыта, созданной производственно-технологической базе.
Реализация инвестиционных проектов по строительству и модернизации цементных заводов, а также производству керамики, стекла, гипсовых блоков, облегченных строительных панелей, сухих строительных смесей будет ориентирована на сырьевую базу и внутренние рынки сбыта.
Комбинаты индустриального строительства будут ориентированы на рынки сбыта (города Астана, Алматы, Шымкент, Актобе).
Центры отраслевой специализации: Алматы, Астана, Шымкент, Усть-Каменогорск, Атырау.
Проекты
Наименование проекта
Заявитель
проекта
Срок
реализации,
годы*
Регион
1
2
3
4
5
Республиканские проекты
1.
Строительство
цементного завода по
"сухому способу"
ТОО
"Казахцемент"
2006-2010
г.г.
Восточно-
Казахстанская
область
2.
Строительство
цементного завода
ТОО "Мынарал
Тас компани"
2009-2010
г.г.
Жамбылская
область
3.
Запуск технологической
линии № 5 по
производству цемента
"сухим способом"
АО "Карцемент"
2008-2012
г.г.
Карагандинская
область
4.
Строительство
цементного завода
ТОО ПО "BI
цемент"
2007-2011
г.г.
Акмолинская
область
Региональные проекты**
5.
Завод по производству
керамических изделий
(кирпич, блоки)
ТОО "Ситал-2"
2007-2010
г.г.
Актюбинская
область
6.
Завод по производству
кафельной плитки
ТОО
"Еврокерамика"
2007-2011
г.г.
Алматинская
область
7.
Цех по производству
полиэтиленовых труб
ТОО "Усть-
Каменогорский
завод
полиэтиленовых
труб"
2009-2010
г.г.
Восточно-
Казахстанская
область
8.
Завод по производству
керамогранита

Қуаты жылына 2,5 млн. шаршы метр болатын қыш-гранит шығару зауыты
«Азия Керамик» ЖШС
2006-2010 жылдар
Оңтүстік Қазақстан облысы
9
Сэндвич-панельдер шығару зауыты
«Кровля НС» ЖШС
2009-2010 жылдар
Астана қаласы
10
Домбыққан вермикулит өндірісіне арналған инфрақұрылым салу
«А VENUE» ЖШС
2009-2011 жылдар
Оңтүстік Қазақстан облысы
11
Шыны-пластик құбырларын шығару зауытының 3-кезегі
«Ақтөбе металл емес құбырлар зауыты» АҚ
2007-2011 жылдар
Ақтөбе облысы
12
Қыштан жасалған қуыс кірпіш зауытын салу
«Кереге Астана» ЖШС
2007-2010 жылдар
Ақмола облысы
13
Қыш кірпіш шығару зауыты
«Ақтөбе Құрылыс Монтаж» ЖШС
2007-2010 жылдар
Ақтөбе облысы
14
Қиыршық тас шығару зауыты
«Текше Тас компаниясы» ЖШС
2008-2010 жылдар
Ақтөбе облысы
15
Қиыршық тас шығару зауыты
«Темір жол Құрылыс Атырау» ЖШС
2006-2010 жылдар
Ақтөбе облысы
16
Қиыршық тас шығару зауыты
«Мұғалжар Мұнай құрылыс» ЖШС
2008-2010 жылдар
Ақтөбе облысы
17
Жамбыл ауданы Қопа станциясында табиғи тасты қайта өңдеу зауытын салу
«TASKOM KZ» ЖШС
2007-2010 жылдар
Алматы облысы
18
Тұрғын үй құрылысы үшін жеңілдетілген панельдер шығару зауыты
«Констракшн KZ» ЖШС
2009-2010 жылдар
Атырау облысы
19
Құрғақ құрылыс қоспаларын шығару зауытын салу
«БиасТЭК» ЖШС
2006-2010 жылдар
Атырау облысы
20
Мойынқұм ауданының Қияқты станциясында гранит өңдеу және одан жасалатын бұйымдар шығару цехын салу
«АльБасар» ЖШС
2008-2010 жылдар
Жамбыл облысы
21
Қантау станциясында цемент зауытын салу
«ACIG» АҚ
2007-2011 жылдар
Жамбыл облысы
22
Майда дисперсті фракциядан есіктерді жасау цехын ұйымдастыру
«Алтимстройдеталь» ЖШС
2009-2010 жылдар
Батыс Қазақстан облысы
23
Қиыршық тас зауытын салу
«Тасбұлақ» ЖШС
2009-2010 жылдар
Қызылорда облысы
24
Асфальт-бетон зауытын салу
«Автомобиль жолдары басқармасы» ЖШС
2010 жыл
Қызылорда облысы
25
Қиыршық тас зауытын салу
«Автомобиль жолдары басқармасы» ЖШС
2010 жыл
Қызылорда облысы
26
Жоғары сапалы қиыршық тас өндірісін ұйымдастыру
«Шалқия-Неруд» компаниясы» ЖШС
2010 жыл
Қызылорда облысы
27
Ақтау қаласында газ-бетон зауытын салу
«Сфинкс концерні» ЖШС
2007-2011 жылдар
Маңғыстау облысы
28
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.03.13 № 258 Қаулысымен.
29
Байыту фабрикасын салумен бірге Айсары кварц құмының кен орнын игеру
«Ақтөбе GLASS» ЖШС
2007-2010 жылдар
Солтүстік Қазақстан облысы
30
Құрғақ көбікті бетон қоспаларын шығаруды ұйымдастыру
«Құрғақ көбікті бетон қоспалары зауыты» ЖШС
2009-2010 жылдар
Солтүстік Қазақстан облысы
31
Текше тәріздес қиыршық тас шығару зауыты
«Шунгит» ЖШС
2009-2010 жылдар
Солтүстік Қазақстан облысы
32
Цемент зауыты
«Стандарт цемент» ЖШС
2008-2010 жылдар
Оңтүстік Қазақстан облысы
33
Қыш кірпіш шығару зауытын салу
«ENKI» ЖШС
2006-2010 жылдар
Ақмола облысы
34
Вибрациялық тығыздалған бұйымдарды шығару зауыты
«СпецТрансҚұрылысКомпани» ЖШС
2009-2010 жылдар
Ақтөбе облысы
35.
Сүректен жасалған бұйымдар өндірісі
«КомпанияКазЛес» ЖШС
2009 – 2010 жылдар
Ақмола облысы
36.
Ақмола облысында қуаты жылына 2 млн. тонна цемент зауытын салу
«Көкше-Цемент» ӨО» ЖШС
2007 – 2012 жылдар
Ақмола облысы
37.
Металл-пластик құбырларын шығаратын зауыт салу
«Шеврон Мұнайгаз Инк.» корпорациясы
2010 – 2011 жылдар
Атырау облысы
38.
Полиэтилен құбырларын шығару
«Алим» ЖШС
2010 жыл
Батыс Қазақстан облысы
39.
Полиэтилен құбырларын шығару
«Kazcentrelectroprovod» ЖШС
2009 – 2010 жылдар
Қарағанды облысы
40.
Қуаты жылына 500 мың тонна цемент зауытын салу
«Рудный цемент зауыты» ЖШС
2008 – 2012 жылдар
Қостанай облысы
41.
Қуаты жылына 84 мың тонна бұрғылау ерітінділерін өндіру
«Эм-Ай Дриллинг Флюидз Интернэшнл, Б.В.» филиалы
2009 – 2010 жылдар
Маңғыстау облысы
42.
Қуыс темір-бетон плиталарын шығару
«Еврострой-А» ЖШС
2009 – 2010 жылдар
Маңғыстау облысы
43.
Алдын ала оқшауландырылған құбырлар шығару
«АтырауФлоулайн» ЖШС
2010 жыл
Маңғыстау облысы
44.
Дәретхана қағазын, қағаз сүлгілер мен қағаз майлықтар шығару
«KazakhstanProject» ЖШС
2009 – 2010 жылдар
Павлодар облысы
45.
Өндірістік қуатын ұлғайта отырып, өндірістік жабдықты жаңғырту
«Гофротара» зауыты» ЖШС
2010 – 2011 жылдар
Павлодар облысы
Жобалардың рудалық емес материалдармен қамтамасыз етілуі:
Қазіргі уақытта құрылыс материалдары өнеркәсібінің негізгі өніміне бұрынғыдай цементтің өндірісі жатады.
Цемент шикізатының аса бай қорлары, сондай-ақ елдің бірнеше зауытында енгізіліп жатқан цемент өндірісінің жаңа технологиялары цемент саласын айтарлықтай дамытуға мүмкіндік береді, сол арқылы елге цемент импортын қысқартып қана қоймай, тасымалдауға ыңғайлы цемент клинкерінің экспортын реттейді. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің есептеуінше, пайдалануға енгізілетін цемент өндірісі жөніндегі қуаттар елдің барлық ішкі қажеттілігін қамтамасыз ету үшін, сондай-ақ жылына 3 миллион тонна цемент пен цемент клинкерін экспортқа шығару үшін жеткілікті болады. Цемент өндірісін елдің орталық және шығыс бөлігінде ұйымдастыру неғұрлым тиімді болып табылады.

мощностью 2,5 млн.
кв. м в год
ТОО "Азия
Керамик"
2006-2010
г.г.
Южно-
Казахстанская
область
9.
Завод по производству
сэндвич-панелей
ТОО "Кровля НС"
2009-2010
г.г.
г. Астана
10.
Строительство
инфраструктуры для
производства
вспученного
вермикулита
ТОО "AVENUE",
2009-2011
г.г.
Южно-
Казахстанская
область
11.
Третья очередь завода
по производству
стеклопластиковых труб
АО "Актюбинский
завод
неметаллических
труб"
2007-2011
г.г.
Актюбинская
область
12.
Строительство завода
по выпуску
керамического
пустотелого кирпича
ТОО
"Кереге-Астана"
2007-2010
г.г.
Акмолинская
область
13.
Завод по производству
керамического кирпича
ТОО
"АктобеСтрой-
Монтаж"
2007-2010
г.г.
Актюбинская
область
14.
Завод по производству
щебня
ТОО "Компания
Текше Тас"
2008-2010
г.г.
Актюбинская
область
15.
Завод по производству
щебня
ТОО "Темиржол
Курылыс Атырау"
2006-2010
г.г.
Актюбинская
область
16.
Завод по производству
щебня
ТОО "Мугалжар
Нефтестрой"
2008-2010
г.г.
Актюбинская
область
17.
Строительство завода
по переработке
природного камня
Жамбылский район ст.
Копа
TOO "TASKOMKZ"
2007-2010
г.г.
Алматинская
область
18.
Завод по выпуску
облегченных панелей
для жилищного
строительства
ТОО "Констракшн
KZ"
2009-2010
г.г.
Атырауская
область
19.
Строительство завода
по производству сухих
строительных смесей
ТОО "БиасТЭК"
2006-2010
г.г.
Атырауская
область
20.
Строительство цеха по
обработке гранита и
выпуску изделий из
него на станции Кияхты
Мойынкумского района
ТОО "АльБасар"
2008-2010
г.г.
Жамбылская
область
21.
Строительство
цементного завода на
ст. Хантау
АО "ACIG"
2007-2011
г.г.
Жамбылская
область
22.
Организация цеха по
производству дверей из
мелкодисперсной
фракции
ТОО "Алтим-
стройдеталь"
2009-2010
г.г.
Западно-
Казахстанская
область
23.
Строительство
щебеночного завода
ТОО "Тасбулак"
2009-2010
г.г.
Кызылординская
область
24.
Строительство
асфальтобетонного
завода
ТОО "Управление
автомобильных
дорог"
2010-2010
г.г.
Кызылординская
область
25.
Строительство
щебеночного завода
ТОО "Управление
автомобильных
дорог"
2010-2010
г.г.
Кызылординская
область
26.
Организация
производства
высококачественного
щебня
ТОО "Компания
"Шалкия-Неруд"
2010 г.
Кызылординская
область
27.
Строительство
газобетонного завода в
г. Актау
ТОО "Концерн
Сфинкс"
2007-2011
г.г.
Мангистауская
область
28.
Исключена постановлением Правительства РК от 15.03.2011 № 258
29.
Освоение Айсаринского
месторождения
кварцевых песков со
строительством
обогатительной фабрики
ТОО "Актобе
GLASS"
2007-2010
г.г.
Северо-
Казахстанская
область
30.
Организация
производства сухих
пенобетонных смесей
ТОО "Завод
сухих
пенобетонных
смесей"
2009-2010
г.г.
Северо-
Казахстанская
область
31.
Завод по производству
кубовидного щебня
ТОО "Шунгит"
2009-2010
г.г.
Северо-
Казахстанская
область
32.
Цементный завод
ТОО "Стандарт
цемент"
2008-2010
г.г.
Южно-
Казахстанская
область
33.
Строительство завода
по выпуску
керамического кирпича
ТОО "ENKI"
2006-2010
г.г.
Акмолинская
область
34.
Завод по производству
вибропресованных
изделий
ТОО
"СпецТранс-
СтройКомпани"
2009-2010
г.г.
Актюбинская
область
35.
Производство
изделий из
древесины
ТОО«КомпанияКазЛес»
2009-2010
г.г.
Акмолинская
область
36.
Строительство
Цементного завода
мощностью 2 млн.
тонн/в год в
Акмолинской
области
ТОО «ПО
«Кокше-Цемент»
2007-2012
г.г.
Акмолинская
область
37.
Строительство
завода по
производству
металлопластиковых
труб
Корпорация «Шеврон
Мунайгаз Инк.»
2010-2011
г.г.
Атырауская
область
38.
Производство
полиэтиленовых
труб
ТОО «Алим»
2010 г.
Западно-
Казахстанская
область
39.
Производство
полиэтиленовых
труб
ТОО
«Kazcentrelectro-
provod»
2009-2010
г.г.
Карагандинская
область
40.
Цементный завод
мощностью 500 тыс.
тонн в год
ТОО «Рудненский
цементный завод»
2008-2012
г.г.
Костанайская
область
41.
Производство
буровых растворов
мощностью 84 тыс.
тонн в год
Филиал «Эм-Ай
Дриллинг Флюидз
Интернэшнл, Б.В.»
2009-2010
г.г.
Мангистауская
область
42.
Производство
пустотелых
железобетонных
плит
ТОО «Еврострой-А»
2009-2010
г.г.
Мангистауская
область
43.
Производство
предизолированных
труб
ТОО
«АтырауФлоулайн»
2010 г.
Мангистауская
область
44.
Производство
туалетной бумаги,
бумажных полотенец
и бумажных
салфеток
ТОО
«Kazakhstan
Project»
2009-2010
г.г.
Павлодарская
область
45.
Модернизация
производственного
оборудования с
увеличением
производственных
мощностей
ТОО Завод
«Гофротара»
2010-2011
г.г.
Павлодарская
область
Обеспеченность проектов нерудными материалами:
Основной продукцией промышленности строительных материалов на предстоящий период, по-прежнему, останется производства цемента.
Богатейшие запасы цементного сырья, а также внедряющиеся на нескольких заводах страны новые технологии производства цемента позволяют существенно развить цементную подотрасль, тем самым не только сократить импорт цемента в страну, но и наладить экспорт удобного к транспортировке цементного клинкера. По расчетам Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан, вводимых в эксплуатацию мощностей по производству цемента будет достаточно как для обеспечения всей внутренней потребности страны, так и для экспорта в объеме более 3 миллионов тонн цемента и цементного клинкера в год. Организация производства цемента наиболее выгодна в центральной и восточной части страны.

Алдағы уақытта (2010 - 2014 жылдар) құрылыс индустриясы мен құрылыс материалдары өндірісі саласында Индустрияландыру картасының жобаларының цемент шикізатына қажеттілігін қамтамасыз ету мынадай минералдық-рудалық базамен қамтамасыз етіледі:
Жамбыл облысында - зауыттың жобалық қуаты жылына 1,2 миллион тонна цемент, пайдалануға берілу мерзімі — 2010 жыл - Қордай, Талас және Мойынқұм аудандарындағы карбонатты және сазды шикізат кен орындары есебінен - цемент шикізатының қоры шамамен 570 миллион тонна;

В предстоящий период (2010 - 2014 г.г.) обеспечение потребностей в цементном сырье проектов Карты индустриализации в отрасли строительная индустрия и производство строительных материалов будет обеспечено следующей минерально-рудной базой:
в Жамбылской области - проектная мощность завода 1,2 миллиона тонн цемента в год, срок ввода в эксплуатацию - 2010 год - за счет месторождений карбонатного и глинистого сырья в Кордайском, Таласком и Мойынкумском районах - запасы цементного сырья около 570 миллионов тонн;

Ақмола облысында - жобалық қуат жылына 552 мың тонна цемент, пайдалануға берілу мерзімі - 2010 жыл - Целиноград, Еңбекшілдер, Зеренді аудандарындағы карбонатты және сазды шикізат кен орындары есебінен - цемент шикізатының қоры шамамен 1 700 миллион тонна;
Шығыс Қазақстан облысында - жобалық қуат жылына 1 миллион тонна цемент, пайдалануға берілу мерзімі — 2010 жыл - Жарма, Зырянов аудандарындағы карбонатты және сазды шикізат кен орындары есебінен - цемент шикізатының қоры шамамен 280 миллион тонна;

в Акмолинской области - проектная мощность 552 тысячи тонн цемента в год, срок ввода в эксплуатацию - 2010 год - за счет месторождений карбонатного и глинистого сырья в Целиноградском, Енбекшильдерском, Зерендинском районах - запасы цементного сырья около 1 700 миллионов тонн;
в Восточно-Казахстанской области - проектная мощность 1 миллион тонн цемента в год, срок ввода в эксплуатацию - 2010 год - за счет месторождений карбонатного и глинистого сырья в Жарминском, Зырьяновском районах - запасы цементного сырья около 280 миллионов тонн;

Қарағанды облысында - Ақтау цемент зауытының «құрғақ тәсілмен» цемент шығаратын жобалық қуаты жылына 1 миллион тонна цементті құрайтын № 5 технологиялық желісін іске қосу, пайдалануға берілу мерзімі - 2012 жыл - Бұқар-Жырау, Осакаровка аудандарындағы карбонатты және сазды шикізат кен орындары есебінен - цемент шикізатының қоры шамамен 550 миллион тонна.
р/с
Жобаның атауы
Өңір
Жобаның қуаты (млн. тонна)
Талап етілетін шикізат түрі
Шикізатқа қажеттілік (мың тонна)
Шикізатпен қамтамасыз етілу (мың тонна)
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
1
«Құрғақ тәсіл» бойынша цемент зауытын салу
ШҚО (Жарма ауданы), «Қазақ цемент» ЖШС
Жылына 1 млн. тонна
Цемент шикізаты (карбонатты және сазды шикізат)
1,9 млн. тонна
Жарма, Зырянов аудандарындағы және Семей қалалық әкімшілігіндегі карбонатты және сазды шикізат кен орындарының шоғырлануы — цемент шикізатының қорлары шамамен 280 миллион тонна.

в Карагандинской области - запуск технологической линии № 5 по производству цемента "сухим способом" Актауского цементного завода с проектной мощностью 1 миллион тонн цемента в год, срок ввода в эксплуатацию - 2012 год - за счет месторождений карбонатного и глинистого сырья - Бухар-Жырауский, Осакаровский районы - запасы цементного сырья около 550 миллионов тонн.
п./
п.
Наиме-
нова-
ние
проек-
та
Ре-
гион
Мощ-
ность
прое-
кта
(млн.
тонн)
Тип
тре-
буемо-
го
сырья
Пот-
реб-
ность
в
сырье
(тыс.
тонн)
Обеспеченность
сырьем (тыс. тонн)
Примечания
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Строи-
тель-
ство
цемен-
тного
завода
по
"сухо-
му
спо-
собу"
ВКО
(Жар-
минс-
кий
рай-
он),
ТОО
"Ка-
зах-
це-
мент"
1
млн.
тонн
в год
Цемен-
тное
сырье
(кар-
бонат-
ное и
гли-
нистое
сырье)
1,9
млн.
тонн
Сосредоточение
месторождений
карбонатного и
глинистого сырья в
Жарминском,
Зырьяновском
районах и
Семипалатинской
г/а) - запасы сырья
около 280 миллионов
тонн.
Запасов сырья
при
нормативном
уровне произ-
водства хватит

Өндірістің қалыпты деңгейінде шикізат қоры 100-140 жылға жетеді
2
Цемент зауытын салу
Жамбыл облысы Мойынқұм ауданы «Мыңарал Тас компани» ЖШС
Жылына 1,2 млн. тонна
Цемент шикізаты (карбонатты және сазды шикізат)
Жылына шама мен 2 млн. тонна
Қордай, Талас және Мойынқұм аудандарында карбонатты және сазды шикізат кен орындарының шоғырлануы - цемент шикізатының қоры шамамен 570 миллион тонна;
Өндірістің қалыпты деңгейінде шикізат қоры 250 - 285 жылға жетеді
3
«Құрғақ тәсіл» бойынша цемент шығаратын № 5 технологиялық желіні іске қосу
Қарағанды облысы «Қарцемент» АҚ
Жылына 1 млн. тонна
Цемент шикізаты (карбонатты және сазды шикізат)
Жылына шамамен 2 млн. тонна
Бұқар-Жырау, Осакаровка аудандарында ғы карбонатты және сазды шикізат кен орындарының шоғырлануы - цемент шикізатының қоры шамамен 550 миллион тонна.
Өндірістің қалыпты деңгейінде шикізат қоры 250 - 275 жылға жетеді
Жобалардың көліктік инфрақұрылыммен қамтамасыз етілуі:
Жобаның атауы
Жобаға өтінім беруші
Іске асыру мерзімі, жылдар*
Автомобиль жолдарымен қамтамасыз етілуі
1
2
3
4
«Құрғақ тәсіл» бойынша цемент зауытын салу
«Қазақцемент» ЖШС
2006-2010 жылдар
1) А-3 Алматы - Өскемен автожолы
2) Алматы - Лениногор (Чарск станциясы) темір жолы
Цемент зауытын салу
«Мыңарал Тас компани» ЖШС
2009-2010 жылдар
1) Жайлаукөл - Бірлік автожолы
2) Алматы - Шымкент - Ақтөбе (Құрманғазы станциясы) темір жолы
«Құрғақ тәсіл» бойынша цемент шығаратын № 5 технологиялық желіні іске қосу
«Қарцемент» АҚ
2008-2012 жылдар
1) Қостанай, Астана, Қарағанды қалалары арқылы өтетін М-36 РФ шекарасы (Екатеринбургке) — Алматы автожолы
2) Алматы - Астана - Петропавл (Қарағанды станциясы) темір жолы
Цемент зауытын салу
«ВІ цемент» ӨБ ЖШС
2007-2011 жылдар
1) Қостанай, Астана, Қарағанды қалалары арқылы өтетін М-36 РФ шекарасы (Екатеринбургке) - Алматы автожолы және Көкшетау арқылы өтетін А-1 Астана — Петропавл автожолы
2) Алматы - Астана (станциясы) темір жолы
Қыш бұйымдарын (кірпіш, блоктар) шығару зауыты
«Ситал-2» ЖШС
2007-2010 жылдар
1) Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы өтетін М-32 РФ шекарасы (Самараға) - Шымкент автожолы
2) Алматы - Шымкент - Ақтөбе (Ақтөбе станциясы) темір жолы
Кафель тақтайшасын шығару зауыты
«Еврокерамика» ЖШС
2007-2011 жылдар
1) Алматы - Қапшағай тас жолына кіреберіс жолдары бар А-3 Алматы - Өскемен автожолы
2) Алматы - Өскемен (Қапшағай станциясы) темір жолы
Полиэтилен құбырларын шығару цехы
«Өскемен полиэтилен құбырлары зауыты» ЖШС
2009-2010 жылдар
1) А-9 Өскемен - Лениногор - РФ шекарасы автожолы, А-10 Өскемен - Шемонаиха - РФ шекарасы автожолы және Алматы - Өскемен - РФ шекарасы автожолы

на 100-140 лет
2
Строи-
тель-
ство
цемен-
тного
завода
Жам-
быль-
ская
обла-
сть
Мо-
йын-
кум-
ский
рай-
он,
ТОО
"Мын-
арал
Тас
ком-
пани"
1,2
млн.
тонн
в год
Цемен-
тное
сырье
(кар-
бонат-
ное и
гли-
нистое
сырье)
около
2
млн.
тонн
в год
Сосредоточение
месторождений
карбонатного и
глинистого сырья в
Кордайском,
Таласком и Мойын-
кумском районах) —
запасы сырья около
570 миллионов тонн.
Запасов сырья
при
нормативном
уровне
производства
хватит на
250-285 лет
3
Запуск
техно-
логи-
ческой
линии
№ 5 по
произ-
водст-
ву це-
мента
"сухим
спосо-
бом"
Кара-
ган-
динс-
кая
обла-
сть
АО
"Кар-
це-
мент"
1
млн.
тонн
в год
Це-
мент-
ное
сырье
(кар-
бонат-
ное и
гли-
нистое
сырье)
около
2
млн.
тонн
в год
Сосредоточение
месторождении
карбонатного и
глинистого сырья -
Бухар-Жырауский,
Осакаровский районы
- запасы сырья
около 550 миллионов
тонн.
Запасов сырья
при
нормативном
уровне произ-
водства хватит
на 250-275 лет
Обеспеченность проектов транспортной инфраструктурой:
Наименование
проекта
Заявитель
проекта
Срок
реализации,
годы*
Обеспеченность
автомобильными дорогами
1
2
3
4
Строительство
цементного
завода по
"сухому способу"
ТОО
"Казахцемент"
2006-2010
г.г.
1) автодорога А-3 Алматы
- Усть-Каменогорск
2) ж/д пути Алматы
- Лениногорск (станция
Чарская)
Строительство
цементного
завода
ТОО "Мынарал
Тас компани"
2009-2010
г.г.
1) автодорога Жайляуколь
- Бирлик
2) ж/д пути Алматы -
Шымкент - Актобе (станция
Курмангазы)
Запуск техноло-
гической линии №
5 по производ-
ству цемента
"сухим способом"
АО "Карцемент"
2008-2012
г.г.
1) автодорога М-36
Граница РФ (на
Екатеринбург) - Алматы,
через г.г. Кустанай,
Астана, Караганда
2) ж/д пути Алматы -
Астана - Петропавловск
(станция Караганда)
Строительство
цементного
завода
ТОО ПО "BI
цемент"
2007-2011
г.г.
1) автодорога М-36
Граница РФ (на
Екатеринбург) - Алматы,
через г.г. Кустанай,
Астана, Караганда и
автодорога А-1 Астана
- Петропавловск, через
г. Кокшетау
2) ж/д пути Алматы -
Астана - Петропавловск
(станция Сороковая)
Завод по
производству
керамических
изделий (кирпич,
блоки)
ТОО "Ситал-2"
2007-2010
г.г.
1) автодорога М-32
Граница РФ (на Самару)
- Шымкент, через
г.г. Уральск, Актобе,
Кызылорду
2) ж/д пути Алматы -
Шымкент - Актобе (станция
Актобе)
Завод по
производству
кафельной плитки
ТОО "Евро-
керамика"
2007-2011
г.г.
1) автодорога А-3 Алматы
- Усть-Каменогорск с
подъездами на трассу
Алматы - Капшагай
2) ж/д пути Алматы -
Усть-Каменогорск (станция
Капшагай)
Цех по
производству
полиэтиленовых
труб
ТОО "Усть-
Каменогорский
завод
полиэтиленовых
труб"
2009-2010
г.г.
1) автодорога А-9
Усть-Каменогорск —
Лениногорск - граница РФ,
автодорога А-10
Усть-Каменогорск —
Шемонаиха - граница РФ и
автодорога Алматы - Усть-
Каменогорск - граница РФ

2) Алматы - Астана - Петропавл (Алматы станциясы) темір жолы
Тұрғын үй құрылысы үшін жеңілдетілген панельдер шығару зауыты
«Констракшн KZ» ЖШС
2009-2010 жылдар
1) А-27 Ақтөбе - Атырау - РФ шекарасы (Астраханьға) автожолы
2) Ақтөбе - Мақат - Атырау (Атырау станциясы) темір жолы
Құрғақ құрылыс қоспаларын шығару зауытын салу
«БиасТЭК» ЖШС
2006-2010 жылдар
1) А-27 Ақтөбе - Атырау - РФ шекарасы (Астраханьға) автожолы
2) Ақтөбе - Мақат - Атырау (Атырау станциясы) темір жолы
Мойынқұм ауданының Қияқты станциясында гранит өңдеу және одан жасалатын бұйымдар шығару цехын салу
«АльБасар» ЖШС
2008-2010 жылдар
1) Тараз - Шу - Ақбақай автожолы
2) Алматы - Астана - Петропавл (Кияқты станциясы) темір жолы
Қантау станциясында цемент зауытын салу
«ACIG» АҚ
2007-2011 жылдар
1) Тараз — Шу - Ақбақай автожолы
2) Алматы - Астана - Петропавл (Хантау станциясы) темір жолы
Майда дисперсті фракциядан есіктерді жасау цехын ұйымдастыру
«Алтимстройдеталь» ЖШС
2009-2010 жылдар
1) А-28 Орал - Атырау автожолы және Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы өтетін М-32 РФ шекарасы (Самараға) - Шымкент автожолы
2) Ақтөбе - Орал (Орал станциясы) темір жолы
Қиыршық тас зауытын салу
«Тасбұлақ» ЖШС
2009-2010 жылдар
1) Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы өтетін М-32 РФ шекарасы (Самараға) - Шымкент автожолы және Арал - Жосалы - Қызылорда автожолы
2) Алматы - Шымкент - Ақтөбе (Қызылорда станциясы) темір жолы
Қиыршық тас зауытын салу
«Автомобиль жолдары басқармасы» ЖШС
2010 жыл
1) Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы өтетін М-32 РФ шекарасы (Самараға) - Шымкент автожолы және Арал - Жосалы - Қызылорда автожолы
2) Алматы - Шымкент - Ақтөбе (Қызылорда станциясы) темір жолы
Жоғары сапалы қиыршық тас өндірісін ұйымдастыру
«Шалқия-Неруд» компаниясы» ЖШС
2010 жыл
1) Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы өтетін М-32 РФ шекарасы (Самараға) - Шымкент автожолы және Арал - Жосалы - Қызылорда автожолы
2) Алматы - Шымкент - Ақтөбе (Қызылорда станциясы) темір жолы
Ақтау қаласында газ-бетон зауытын салу
«Сфинкс концерні» ЖШС
2007-2011 жылдар
1) А-33 Доссор - Құлсары - Бейнеу - Сай — Өтес - Шетпе - Жетібай - Ақтау порты автожолы
2) Ақтау - Мақат - Атырау (Ақтау станциясы) темір жолы
Байыту фабрикасын салумен бірге Айсары кварц құмының кен орнын игеру
«Ақтөбе GLASS» ЖШС
2007-2010 жылдар
1) Қостанай, Астана, Қарағанды қалалары арқылы өтетін М-36 РФ шекарасы (Екатеринбургке) - Алматы автожолы және Көкшетау қаласы арқылы өтетін А-1 Астана - Петропавл автожолы
2) Алматы - Астана - Петропавл (Петропавл станциясы) темір жолы
Құрғақ көбікті бетон қоспаларын шығаруды ұйымдастыру
«Құрғақ көпіршікті бетон қоспаларының зауыты» ЖШС
2009-2010 жылдар

2) ж/д пути Алматы -
Астана - Петропавловск
(станция Алматы)
Завод по выпуску
облегченных
панелей для
жилищного
строительства
ТОО "Констракшн
KZ"
2009-2010
г.г.
1) автодорога А-27 Актобе
- Атырау - граница РФ (на
Астрахань)
2) ж/д пути Актобе -
Макат - Атырау (станция
Атырау)
Строительство
завода по
производству
сухих
строительных
смесей
ТОО "БиасТЭК"
2006-2010
г.г.
1) автодорога А-27 Актобе
- Атырау - граница РФ (на
Астрахань)
2) ж/д пути Актобе -
Макат - Атырау (станция
Атырау)
Строительство
цеха по
обработке
гранита и
выпуску изделий
из него на
станции Кияхты
Моиынкумского
района
ТОО "АльБасар"
2008-2010
г.г.
1) автодорога Тараз - Шу
- Акбакай
2) ж/д пути Алматы -
Астана - Петропавловск
(станция Кияхты)
Строительство
цементного
завода на ст.
Хантау
АО "ACIG"
2007-2011
г.г.
1) автодорога Тараз - Шу
- Акбакай
2) ж/д пути Алматы -
Астана - Петропавловск
(станция Хантау)
Организация цеха
по производству
дверей из
мелкодисперсной
фракции
ТОО
"Алтимстрой-
деталь"
2009-2010
г.г.
1) автодорога А-28
Уральск - Атырау и
автодорога М-32 Граница
РФ (на Самару) - Шымкент,
через г.г. Уральск,
Актобе, Кызылорду
2) ж/д пути Актобе -
Уральск (станция Уральск)
Строительство
щебеночного
завода
ТОО "Тасбулак"
2009-2010
г.г.
1) автодорога М-32
Граница РФ (на Самару)
- Шымкент, через г.г.
Уральск, Актобе,
Кызылорду и автодорога
Аральск - Жосалы -
Кызылорда
2) железная дорога Алматы
- Шымкент - Актобе
(станция Кызылорда)
Строительство
щебеночного
завода
ТОО "Управление
автомобильных
дорог"
2010-2010
г.г.
1) автодорога М-32
Граница РФ (на Самару) -
Шымкент, через г.г.
Уральск, Актобе,
Кызылорду и автодорога
Аральск - Жосалы -
Кызылорда
2) железная дорога Алматы
— Шымкент - Актобе
(станция Кызылорда)
Организация
производства
высококачест-
венного щебня
ТОО "Компания
"Шалкия-Неруд"
2010 г.
1) автодорога М-32
Граница РФ (на Самару) -
Шымкент, через г.г.
Уральск, Актобе,
Кызылорду и автодорога
Аральск - Жосалы -
Кызылорда
2) железная дорога Алматы
- Шымкент - Актобе
(станция Кызылорда)
Строительство
газобетонного
завода в г.
Актау
ТОО "Концерн
Сфинкс"
2007-2011
г.г.
1) автодорога А-33 Доссор
- Кульсары - Бейнеу - Сай
- Утес - Шетпе - Жетыбай
- порт Актау
2) ж/д пути Актау - Макат
- Атырау (станция Актау)
Освоение
Айсаринского
месторождения
кварцевых песков
со строительст-
вом обогати-
тельной фабрики
ТОО "Актобе
GLASS"
2007-2010
г.г.
1) автодорога М-36
Граница РФ (на
Екатеринбург) - Алматы,
через г.г. Кустанай,
Астана, Караганда и
автодорога А-1 Астана -
Петропавловск, через г.
Кокшетау
2) ж/д пути Алматы -
Астана - Петропавловск
(станция Петропавловск)
Организация
производства
сухих
пенобетонных
смесей
ТОО "Завод
сухих
пенобетонных
смесей"
2009-2010
г.г.

1) Қостанай, Астана, Қарағанды қалалары арқылы өтетін М-36 РФ шекарасы (Екатеринбургке) — Алматы автожолы және Көкшетау қаласы арқылы өтетін А-1 Астана - Петропавл автожолы
2) Алматы - Астана - Петропавл (Петропавл станциясы) темір жолы
Текше тәріздес қиыршық тас шығару зауыты
«Шунгит» ЖШС
2009-2010 жылдар
1) Қостанай, Астана, Қарағанды қалалары арқылы өтетін М-36 РФ шекарасы (Екатеринбургке) - Алматы автожолы және Көкшетау қаласы арқылы өтетін А-1 Астана - Петропавл автожолы
2) Алматы - Астана - Петропавл (Петропавл станциясы) темір жолы
Цемент зауыты
«Стандарт цемент» ЖШС
2008-2010 жылдар
1) Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы өтетін Бұқа - Бақты - Мырзакент - Жетісай - Шардара - Байырқұм - Арыс - Темірлан облыстық жолына кіреберіс жолы бар М-32 РФ шекарасы (Самараға) - Шымкент автожолы
2) Алматы - Шымкент - Ақтөбе (Шымкент станциясы) темір жолы
Сүректен жасалған бұйымдар өндірісі
«КомпанияКаз-Лес» ЖШС
2009 – 2010 жылдар
1) Қостанай, Астана, Қарағанды қалалары арқылы өтетін М-36 РФ шекарасы (Екатеринбургке) – Алматы автожолы және Көкшетау қаласы арқылы өтетін А-1 Астана – Петропавл автожолы
2) Алматы – Астана – Петропавл (Сороковая станциясы) темір жолы
Ақмола облысында қуаты жылына 2 млн. тонна цемент зауытын салу
«Көкше-Цемент» ӨО» ЖШС
2007 – 2012 жылдар
1) Көкшетау қаласы арқылы өтетiн А-1 Астана – Петропавл автожолы және Щучинск – Зеренді
автожолы
2) Астана – Петропавл (Көкшетау станциясы) темір жолы
Металл-пластик құбырларын шығаратын зауыт салу
«Шеврон Мұнайгаз Инк.» корпорациясы
2010 – 2011 жылдар
1) А-27 Ақтөбе – Атырау – РФ шекарасы (Астраханьға) автожолы
2) Ақтөбе – Мақат – Атырау (Атырау станциясы) темiр жолы
Полиэтилен құбырларын шығару
«Алим» ЖШС
2010 жыл
1) А-28 Орал – Атырау автожолы және Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы өтетiн М-32 РФ шекарасы (Самараға) – Шымкент автожолы
2) Ақтөбе – Орал (Орал станциясы) темір жолы
Полиэтилен құбырларын шығару
ЖШС «Kazcentrelectro-provod»
2009 – 2010 жылдар
1) Қостанай, Астана, Қарағанды қалалары арқылы өтетiн М-36 РФ шекарасы (Екатеринбургке) – Алматы автожолы
2) Алматы – Астана – Петропавл (Қарағанды – Сортировочная станциясы) темір жолы
Қуаты жылына 500 мың тонна цемент зауытын салу
«Рудный цемент зауыты» ЖШС
2008 – 2012 жылдар
1) А-22 Қарабұтақ – Комсомольское – Денисовка – Рудный – Қостанай автожолы
2) Астана – Қостанай (Железорудная станциясы) темiр жолы
Қуаты жылына 84 мың тонна бұрғылау ерітінділерін өндіру
«Эм-Ай Дриллинг Флюидз Интернэшнл филиалы, Б.В.»
2009 – 2010 жылдар
1) А-33 Доссор – Құлсары – Бейнеу – Сай – Өтес – Шетпе – Жетiбай – Ақтау порты автожолы

1) автодорога М-36
Граница РФ (на
Екатеринбург) - Алматы,
через г.г. Кустанай,
Астана, Караганда и
автодорога А-1 Астана -
Петропавловск, через г.
Кокшетау
2) ж/д пути Алматы -
Астана - Петропавловск
(станция Петропавловск)
Завод по
производству
кубовидного
щебня
ТОО "Шунгит"
2009-2010
г.г.
1) автодорога М-36
Граница РФ (на
Екатеринбург) — Алматы,
через г.г. Кустанай,
Астана, Караганда и
автодорога А-1 Астана -
Петропавловск, через г.
Кокшетау
2) ж/д пути Алматы —
Астана - Петропавловск
(станция Петропавловск)
Цементный завод
ТОО "Стандарт
цемент"
2008-2010
г.г.
1) автодорога М-32
Граница РФ (на Самару) -
Шымкент, через г.г.
Уральск, Актобе,
Кызылорду с подъездами на
областную дорогу Бука -
Бахт - Мырзакент -
Жетисай - Шардара -
Байыркум - Арыс -
Темирлан
2) ж/д пути Алматы —
Шымкент - Актобе (станция
Шымкент)
Производство изделий
из древесины
ТОО
«Компания
КазЛес»
2009-2010
г.г.
1) автодорога М-36
Граница РФ (на
Екатеринбург) –
Алматы, через г.г.
Кустанай, Астана,
Караганда и
автодорога А-1
Астана-Петропавловск,
через г. Кокшетау
2) ж/д пути Алматы –
Астана –
Петропавловск
(станция Сороковая)
Строительство
Цементного завода
мощностью 2 млн.
тонн/в год в
Акмолинской области
ТОО «ПО
«Кокше-
Цемент»
2007-2012
г.г.
1) автодорога А-1
Астана –
Петропавловск, через
г. Кокшетау и
автодорога Щучинск –
Зеренда
2) ж/д пути Астана –
Петропавловск
(станция Кокшетау)
Строительство завода
по производству
металлопластиковых
труб
Корпорация
«Шеврон
Мунайгаз
Инк.»
2010-2011
г.г.
1) автодорога А-27
Актобе – Атырау –
граница РФ (на
Астрахань)
2) ж/д пути Актобе –
Макат – Атырау
(станция Атырау)
Производство
полиэтиленовых труб
ТОО «Алим»
2010 г.
1) автодорога А-28
Уральск – Атырау и
автодорога М-32
Граница РФ (на
Самару) – Шымкент,
через г.г. Уральск,
Актобе, Кызылорду
2) ж/д пути Актобе –
Уральск (станция
Уральск)
Производство
полиэтиленовых труб
ТОО
«Kazcentrele
сtroprovod»
2009-2010
г.г.
1) автодорога М-36
Граница РФ (на
Екатеринбург) –
Алматы, через г.г.
Кустанай, Астана,
Караганда
2) ж/д пути Алматы –
Астана –
Петропавловск
(станция Караганда –
Сортировочная)
Цементный завод
мощностью 500 тыс.
тонн в год
ТОО
«Рудненский
цементный
завод»
2008-2012
г.г.
1) автодорога А-22
Карабутак –
Комсомольское –
Денисовка – Рудный –
Костанай
2) ж/д пути Астана –
Костанай (станция
Железорудная)
Производство буровых
растворов мощностью
84 тыс. тонн в год
Филиал
«Эм-Ай
Дриллинг
Флюидз
Интернэшнл,
Б.В.»
2009-2010
г.г.
1) автодорога А-33
Доссор – Кульсары –
Бейнеу – Сай – Утес –
Шетпе – Жетыбай –
порт Актау

2) Ақтау – Мақат – Атырау (Ақтау станциясы) темiр жолы
Қуыс темір-бетон плиталарын шығару
«Еврострой-А» ЖШС
2009 – 2010 жылдар
1) А-33 Доссор – Құлсары – Бейнеу – Сай – Өтес – Шетпе – Жетiбай – Ақтау порты автожолы
2) Ақтау – Мақат – Атырау (Ақтау станциясы) темiр жолы
Алдын ала оқшауландырылған құбырлар шығару
«АтырауФлоулайн» ЖШС
2010 жыл
1) А-33 Доссор – Құлсары – Бейнеу – Сай – Өтес – Шетпе – Жетiбай – Ақтау порты автожолы
2) Ақтау – Мақат – Атырау (Ақтау станциясы) темiр жолы
Дәретхана қағазын, қағаз сүлгілер мен қағаз майлықтар шығару
«Kazakhstan Project» ЖШС
2009 – 2010 жылдар
1) Павлодар, Семей қалалары арқылы өтетiн М-38 РФ шекарасы (Омбыға) – Майқапшағай (ҚХР-ға шығу) автожолы, А-17 Қызылорда – Павлодар – Успенка – РФ шекарасы автожолы және Алматы – Өскемен – РФ шекарасы автожолы
2) Астана – Лениногор (Павлодар станциясы) темір жолы және Алматы – Өскемен – Лениногор темір жол желісі
Өндірістік қуатын ұлғайта отырып, өндірістік жабдықты жаңғырту
«Гофротара» зауыты» ЖШС
2010 – 2011 жылдар
1) Павлодар, Семей қалалары арқылы өтетiн М-38 РФ шекарасы (Омбыға) – Майқапшағай (ҚХР-ға шығу) автожолы, Алматы – Өскемен – РФ шекарасы автожолы
2) Астана – Лениногор (Семей станциясы) темір жолы және Алматы – Өскемен – Лениногор темір жол желісі
Қыш кiрпiш шығару зауытын салу
«ENKI» ЖШС
2006 – 2011 жылдар
1) Қостанай, Астана, Қарағанды қалалары арқылы өтетiн М-36 РФ шекарасы (Екатеринбургке) – Алматы автожолы және А-1 Көкшетау қаласы арқылы өтетін Астана – Петропавл автожолы
2) Алматы – Астана – Петропавл (Сороковая станциясы) темір жолы
Жобалардың электр энергиясымен қамтамасыз етілуі:
Осы саланың барлық жобалары қажетті электр энергиясымен осы кәсіпорындарды орналастыру жоспарланып отырған энергетикалық аймақтардың өндірілетін қуаттарынан қамтамасыз етіледі.
Жобалардың су ресурстарымен қамтамасыз етілуі:
Ақмола облысы жобаларының сумен қамтамасыз етілуі Көкшетау өнеркәсіптік суағары арқылы Есіл өзенінен тартылған су есебінен жүзеге асырылады.
Ақтөбе облысының жобаларын сумен қамтамасыз ету Сарыбұлақ кен орындары тобының жер асты сулары есебінен жүзеге асырылады.
Алматы облысының жобалары Балқаш - Алакөл су шаруашылығы бассейнінің су ресурстары арқылы қамтамасыз етіледі.
Шығыс Қазақстан облысының жобалары Ертіс және Балқаш - Алакөл су шаруашылығы бассейндерінің жер үсті сулары есебінен қамтамасыз етіледі.
Жамбыл облысы жобаларының сумен қамтамасыз етілуі Шу - Талас су шаруашылығы бассейні су ресурстарының есебінен жүзеге асырылады.
Қарағанды облысының жобалары Нұра - Сарысу су шаруашылығы бассейні суларының есебінен қамтамасыз етіледі.
Маңғыстау облысының жобалары «Астрахань - Маңғышлақ» суағары арқылы жер үсті су есебінен қамтамасыз етіледі.
Оңтүстік Қазақстан облысының жобалары Арал - Сырдария, Шу - Талас және Нұра - Сарысу су шаруашылығы бассейндерінің су ресурстары есебінен қамтамасыз етіледі.
Жобалардың еңбек ресурстарымен қамтамасыз етілуі:

2) ж/д пути Актау –
Макат – Атырау
(станция Актау)
Производство
пустотелых
железобетонных плит
ТОО
«Еврострой-
А»
2009-2010
г.г.
1) автодорога А-33
Доссор – Кульсары –
Бейнеу – Сай – Утес –
Шетпе – Жетыбай –
порт Актау
2) ж/д пути Актау –
Макат – Атырау
(станция Актау)
Производство
предизолированных
труб
ТОО
«АтырауФлоул
- айн»
2010 г.
1) автодорога А-33
Доссор – Кульсары –
Бейнеу – Сай – Утес –
Шетпе – Жетыбай –
порт Актау
2) ж/д пути Актау –
Макат – Атырау
(станция Актау)
Производство
туалетной бумаги,
бумажных полотенец и
бумажных салфеток
ТОО
«Kazakhstan
Project»
2009-2010
г.г.
1) автодорога М-38
Граница РФ (на Омск)
– Майкапшагай (выход
на КНР), через г.г.
Павлодар, Семипала-
тинск, автодорога
А-17 Кызылорда –
Павлодар – Успенка –
граница РФ и
автодорога Алматы –
Усть-Каменогорск –
граница РФ
2) ж/д пути Астана –
Лениногорск (станция
Павлодар) и ж/д линия
Алматы –
Усть-Каменогорск –
Лениногорск
Модернизация
производственного
оборудования с
увеличением
производственных
мощностей
ТОО Завод
«Гофротара»
2010-2011
г.г.
1) автодорога М-38
Граница РФ (на Омск)
– Майкапшагай (выход
на КНР), через г.г.
Павлодар,
Семипалатинск,
автодорога Алматы –
Усть-Каменогорск –
граница РФ
2) ж/д пути Астана –
Лениногорск (станция
Семипалатинск) и ж/д
линия Алматы –
Усть-Каменогорск –
Лениногорск
Строительство завода
по выпуску
керамического
кирпича
ТОО «ENKI»
2006-2011
г.г.
1) автодорога М-36
Граница РФ (на
Екатеринбург) –
Алматы, через г.г.
Кустанай, Астана,
Караганда и
автодорога А-1
Астана-Петропавловск,
через г. Кокшетау
2) ж/д пути Алматы –
Астана –
Петропавловск
(станция Сороковая)
Обеспеченность проектов электроэнергией:
Все проекты данной отрасли будут обеспечены необходимым объемом электроэнергии от генерирующих мощностей тех энергетических зон, в которых предполагается размещать данные предприятия.
Обеспеченность проектов водными ресурсами:
Водообеспечение проектов Акмолинской области будет осуществляться за счет привлеченной воды из реки Ишим по Кокшетаускому промышленному водоводу.
Водообеспечение проектов Актюбинской области будет осуществляться за счет подземных вод Сарыбулакской группы месторождений.
Проекты Алматинской области будут обеспечиваться за счет водных ресурсов Балхаш-Алакольского водохозяйственного бассейна.
Проекты Восточно-Казахстанской области будут обеспечиваться поверхностными водами Иртышского и Балхаш-Алакольского водохозяйственного бассейнов.
Водообеспечение проектов Жамбылской области будут осуществляться за счет водных ресурсов Шу-Таласского водохозяйственного бассейна.
Проекты Карагандинской области будут обеспечиваться водой за счет вод Нура-Сарысуского водохозяйственного бассейна.
Проекты Мангистауской области будут обеспечиваться водой за счет поверхностных вод по водоводу "Астрахань - Мангышлак".
Проекты Южно-Казахстанской области будут обеспечиваться водными ресурсами за счет водных ресурсов Арало-Сырдарьинского, Шу-Таласского и Нура-Сарысуского водных бассейнов.
Обеспеченность проектов трудовыми ресурсами:

Сала жобаларын іске асыру үшін 2010 - 2014 жылдарға арналған болжамды қажеттілік 6,7 мың адамды, құрылыс кезеңінде - 3,0 мың адамды, пайдалануға беру кезеңінде - 3,7 мың адамды құрайды, ал оқу орындарында 16,2 мың адам даярланады.
Кадрлар қажеттілігі жергілікті кадрлар және ТжКБ оқу орындарының құрылыс мамандықтары бойынша түлектері есебінен жүзеге асырылады.
Құрылыс мамандықтары бойынша кадрларды даярлау 36 мамандық бойынша 35 мың адам оқытылып жатқан 139 ТжКБ оқу орындарында жүзеге асырылады.
Мына: «Шикізатты диірмендер операторы», «Тік диірмендердің операторы», «Цемент диірмендерінің операторы», «Айналмалы пеш операторы» мамандықтары бойынша кадрлар даярланбайды.
1.8. Агроөнеркәсіптік кешен
Ескерту. 1.8-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.03.15 № 258 Қаулысымен.
Аграрлық индустрия елдің орталығында, солтүстігінде, оңтүстігінде және шығысында дамытылатын болады.
Агроөнеркәсіптік кешен мен балық шаруашылығының өндіруші кәсіпорындарын орналастыру шикізат көздеріне де, ірі қалалардың өткізу нарықтарына да бағдарланады.
Астана мен Алматы қалаларының айналасынан азық-түлік белдеулерін қалыптастыру басымдық болады.
Агроөнеркәсіптік кешеннің астық пен етті тереңдетілген қайта өңдеуге бағытталған негізгі өндірістері негізінен солтүстік өңірлерде орналастырылды.
Салалық мамандандырылу орталықтары: Петропавл, Қостанай, Көкшетау, Шымкент, Тараз, Талдықорған, Алматы, Қызылорда, Атырау.
Жобалар
Жобаның атауы
Жобаға өтінім беруші
Іске асыру мерзімі, жылдар*
Өңір
1
2
3
4
5
Республикалық жобалар
1
Инфрақұрылымы дамыған бордақылау алаңын құру
«Отес БиоАзия» ЖШС
2008-2010 жылдар
Алматы облысы
2
Инфрақұрылымы дамыған қазіргі заманғы бордақылау алаңын құру
«Crown Батыс» ЖШС
2008-2010 жылдар
Батыс Қазақстан облысы
3
Мақтаның сортты тұқымдық материалын шығару зауытын салу
«Қазақстан мақтасы» АҚ
2008-2010 жылдар
Оңтүстік Қазақстан облысы
4
Құс фабрикасын қайта жаңарту
«АгроИнтерҚұс» ЖШС
2010-2011 жылдар
Қостанай облысы
5
«Құнарлы өнімдер» жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің құс фабрикасын салу
«Құнарлы өнімдер» ЖШС
2009-2011 жылдар
Қарағанды облысы
6
Ет шығаруға бағдарланған өндірісті жаңғырту
«Комсомол құс фабрикасы» АҚ
2009-2011 жылдар
Қостанай облысы
7
Қысқа кесілген макарон өнімдерін шығару цехын салу
«Қостанай диірмен комбинаты» АҚ
2009-2010 жылдар
Қостанай облысы
8
Жеміс-көкөніс өнімдерін өндіру және қайта өңдеу
«АстанаЭкоСтандарт» ЖШС
2010-2011 жылдар
Астана қаласы
9
Ет өңдеу кешені
«Астана Агроөнім» ЖШС
2008-2010 жылдар
Ақмола облысы
10
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.03.13 № 258 Қаулысымен.
11
Бордақылау алаңын құру
«Острогорское» ЖШС
2009-2010 жылдар
Ақмола облысы
12
3,56 га жылыжайлар салу
«Қазақстанның жылыжай технологиялары» ЖШС
2009-2010 жылдар
Ақмола облысы
13
Бестамақ ауылындағы мал шаруашылығы кешені
«Париж Коммунасы XXI» ЖШС
2008-2010 жылдар
Ақтөбе облысы
14
1100 малбасына арналған сүт-тауар фермасы
«Айс» ЖШС
2009-2010 жылдар
Ақтөбе облысы
15
3,56 га жылыжай салу
«Green House - жасыл үй» ЖШС
2009-2010 жылдар
Алматы облысы
16
«Өскемен құс фабрикасы» акционерлік қоғамын жылына 20 мың тонна етке дейін кеңейту
«Өскемен құс фабрикасы» АҚ
2009-2010 жылдар
Шығыс Қазақстан облысы
17
3 га жылыжай кешенін салу
«Green Technology» ЖШС
2009-2011 жылдар
Қарағанды облысы
18
Бордақылау алаңын құру (Әулиекөл ауданының Тимофеевка ауылы)
«Тимофеевка-Агро» ЖШС
2009-2011 жылдар
Қостанай облысы
19
Ет өңдеу кешені
«Қарасу-Ет» ЖШС
2009-2010 жылдар
Қостанай облысы
20
Бордақылау алаңын салу
«Қараман-К» ЖШС
2009-2010 жылдар
Қостанай облысы
21
200 мал басына арналған сүт-тауар фермасы
«Садчиковское» ЖШС
2009-2010 жылдар
Қостанай облысы
22
600 мал басына арналған сүт-тауар фермасы
«Рза» АҚ
2009-2010 жылдар
Қызылорда облысы
23
Диірмен кешенін, құрама жем зауытын қамтитын элеватор кешенін салу
«Корпорация АПК-Инвест» ЖШС
2009-2010 жылдар
Маңғыстау облысы
24
Нан-тоқаш өнімдерін шығару
«Энергия Капитал-1» ЖШС
2008-2010 жылдар
Павлодар облысы
25
Күрке тауық өсіру, сою және оның етін өңдеу жөніндегі құс кешені
«Ордабасы Құс» ЖШС
2009-2010 жылдар
Оңтүстік Қазақстан облысы
26
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.03.13 № 258 Қаулысымен.

Прогнозная потребность для реализации проектов отрасли на 2010-2014 годы составляет 6,7 тыс. человек, в т.ч. в период строительства - 3,0 тыс. человек, в период эксплуатации - 3,7 тыс. человек, а в учебных заведениях будет подготовлено 16,2 тыс. человек.
Потребность в кадрах будет восполнена из числа местных кадров и за счет выпускников учебных заведений ТиПО по строительным профессиям.
Подготовка кадров по строительным специальностям осуществляется в 139 учебных заведениях ТиПО по 36 специальностям, где обучается более 35 тыс. человек.
Отсутствует подготовка кадров по специальностям: "Оператор сырьевых мельниц", "Оператор вертикальных мельниц", "Оператор цементных мельниц", "Оператор вращающейся печи".
1.8. Агропромышленный комплекс
Сноска. Подраздел 1.8. с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.03.2011 № 258.
Аграрная индустрия будет развиваться в центре, на севере, юге и востоке страны.
Размещение перерабатывающих предприятий агропромышленного комплекса и рыбного хозяйства будет ориентировано как на источники сырья, так и рынки сбыта крупных городов.
Приоритетом станет формирование продовольственных поясов вокруг городов Астаны и Алматы.
Основные производства агропромышленного комплекса, направленные на глубокую переработку зерна и мяса, преимущественно будут размещаться в северных регионах.
Центры отраслевой специализации: Петропавловск, Костанай, Кокшетау, Шымкент, Тараз, Талдыкорган, Алматы, Кызылорда, Атырау.
Проекты
Наименование проекта
Заявитель
проекта
Срок
реализации,
годы*
Регион
1
2
3
4
5
Республиканские проекты
1.
Создание откормочной
площадки с развитой
инфраструктурой
ТОО "Отес
БиоАзия"
2008-2010
г.г.
Алматинская
область
2.
Создание современной
откормочной площадки с
развитой
инфраструктурой
ТОО "Crown
Батыс"
2008-2010
г.г.
Западно-
Казахстанская
область
3.
Строительство завода по
производству сортового
семенного материала
хлопчатника
АО "Казакстан
мактасы"
2008-2010
г.г.
Южно-
Казахстанская
область
4.
Реконструкция
птицефабрики
ТОО "АгроИнтер-
Птица"
2010-2011
г.г.
Костанайская
область
5.
Строительство
птицефабрики ТОО
"Здоровые продукты"
ТОО "Здоровые
продукты"
2009-2011
г.г.
Карагандинская
область
6.
Модернизация
производства,
ориентированного на
производство мяса
АО
"Комсомольская
птицефабрика"
2009-2011
г.г.
Костанайская
область
7.
Строительство цеха по
производству коротко
резанных макаронных
изделий
АО
"Костанайский
Мелькомбинат"
2009-2010
г.г.
Костанайская
область
8.
Производство и
переработка
плодоовощной продукции
ТОО "АстанаЭко-
Стандарт"
2010-2011
г.г.
г. Астана
9.
Мясоперерабатывающий
комплекс
ТОО "Астана
Агропродукт"
2008-2010
г.г.
Акмолинская
область
10.
Исключена постановлением Правительства РК от 15.03.2011 № 258
11.
Создание откормочной
площадки
ТОО
"Острогорское"
2009-2010
г.г.
Акмолинская
область
12.
Строительство теплицы
на 3,56 га
ТОО "Тепличные
технологии
Казахстана"
2009-2010
г.г.
Акмолинская
область
13.
Животноводческий
комплекс в селе
Бестамак
ТОО "Парижская
Коммуна XXI"
2008-2010
г.г.
Актюбинская
область
14.
Молочно-товарная ферма
на 1100 голов
ТОО "Айс"
2009-2010
г.г.
Актюбинская
область
15.
Строительство теплицы
на 3,65 га
ТОО "Green
House - зеленый
дом"
2009-2010
г.г.
Алматинская
область
16.
Расширение акционерного
общества
"Усть-Каменогроская
птицефабрика" до 20
тыс.тонн мяса в год
АО "Усть-
Каменогорская
птицефабрика"
2009-2010
г.г.
Восточно-
Казахстанская
область
17.
Строительство
тепличного комплекса
на 3 га
ТОО "Green
Technology"
2009-2011
г.г.
Карагандинская
область
18.
Создание откормочной
площадки (село
Тимофеевка,
Аулиекольского района)
ТОО
"Тимофеевка-
Агро"
2009-2011
г.г.
Костанайская
область
19.
Мясоперерабатывающий
комплекс
ТОО "Карасу-Ет"
2009-2010
г.г.
Костанайская
область
20.
Создание откормочной
площадки
ТОО "Караман-К"
2009-2010
г.г.
Костанайская
область
21.
Молочно-товарная ферма
на 200 голов
ТОО
"Садчиковское"
2009-2010
г.г.
Костанайская
область
22.
Молочно-товарная ферма
на 600 голов
АО "Рза"
2009-2010
г.г.
Кызылординская
область
23.
Строительство
элеваторного комплекса
включающего мельничный
комплекс, комбикормовый
завод
ТОО "Корпорация
АПК-Инвест"
2009-2010
Мангистауская
область
24.
Производство
хлебобулочных изделий
ТОО "Энергия
Капитал-1"
2008-2010
г.г.
Павлодарская
область
25.
Птицекомплекс по
выращиванию, убою и
переработке мяса
индейки
ТОО "Ордабасы
Кус"
2009-2010
г.г.
Южно-
Казахстанская
область
26.
Исключена постановлением Правительства РК от 15.03.2011 № 258

26-1
Әрқайсысында 1010 басқа дейін ІҚМ репродукторы болатын екі асыл тұқымды мал шаруашылығы бар 5000 басқа дейін ІҚМ бордақылау алаңын салу
«KazBeef Ltd» ЖШС
2010 – 2011 жылдар
Ақмола облысы
26-2
ІҚМ бордақылау алаңы
«Щучинск қалалық сүт зауыты» ЖШС
2010 – 2011 жылдар
Ақмола облысы
26-3
Сүт зауытын салу
Агрофирма «Родина» ЖШС
2010 – 2011 жылдар
Ақмола облысы
26-4
Репродуктор және бордақылау алаңын құру
«Астро-АГРО» ЖШС
2010 – 2011 жылдар
Қарағанды облысы
26-5
Астықты терең өңдеу өндірісін ұйымдастыру
«Номад» ЖШС
2010 – 2011 жылдар
Қарағанды облысы
26-6
Бордақылау алаңы және ет комбинаты
«SC Food» ЖШС
2009 – 2011 жылдар
Ақмола облысы
26-7
Жылыжай кешені
«Izet Greenhouse» ЖШС
2009 – 2010 жылдар
Ақтөбе облысы

26-1.
Строительство
откормочной площадки
до 5000 голов КРС с
двумя племенными
хозяйствами –
репродукторами до
1 010 голов КРС
каждая
ТОО «KazBeef
Ltd»
2010-2011
г.г.
Акмолинская
область
26-2.
Откормочная площадка
КРС
ТОО «Щучинский
гормолзавод»
2010-2011
г.г.
Акмолинская
область
26-3.
Строительство
молочного завода
ТОО Агрофирма
«Родина»
2010-2011
г.г.
Акмолинская
область
26-4.
Создание
репродуктора и
откормочной площадки
ТОО
«Астро-АГРО»
2010-2011
г.г.
Карагандинская
область
26-5.
Организация
производства по
глубокой переработке
зерна
ТОО «Номад»
2010-2011
г.г.
Карагандинская
область
26-6.
Откормочная площадка
и мясокомбинат
ТОО «SC Food»
2009-2011
г.г.
Акмолинская
область
26-7.
Тепличный комплекс
ТОО «Izet
Greenhouse»
2009-2010
г.г.
Актюбинская
область

26-8
Қапшағай қаласында «Арна» өнеркәсіп аймағында жылыжай салу
«Green Land Alatau» ЖШС
2009 – 2011 жылдар
Алматы облысы
Өңірлік жобалар**
27
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.03.13 № 258 Қаулысымен.
28
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.03.13 № 258 Қаулысымен.
29
Құс фабрикасын қайта жаңғырту
«Рамазан» ЖШС
2009-2010 жылдар
Ақтөбе облысы
30
Құс фабрикасын қайта жаңарту
«Көктас-Ақтөбе» АҚ
2009-2010 жылдар
Ақтөбе облысы
31
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.03.13 № 258 Қаулысымен.
32
Соя майын шығару зауытын салу, Іле ауданы, Чапаев ауылы
«Сарыбұлақ компаниясы» ЖШС
2008-2010 жылдар
Алматы облысы
33
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.03.13 № 258 Қаулысымен.
34
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.03.13 № 258 Қаулысымен.
35.
Danone Berkut сүт өнімін шығару зауыты
«Danone Berkut» ЖШС
2009-2010 жылдар
Алматы облысы
36.
Көкөніс қоймасын жасау
«Ертіс ТАНур плюс» ЖШС
2009-2010 жылдар
Шығыс Қазақстан облысы
37.
Өнеркәсіптік негізде гүл өсіру кешенін салу
«Жасұлан және К» ЖШС
2007-2010 жылдар
Жамбыл облысы
38.
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.03.13 № 258 Қаулысымен.
39.
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.03.13 № 258 Қаулысымен.
40.
«Майқұдық құс фабрикасы» ЖШС өндірістік кешенін қайта жаңарту
«Майқұдық құс фабрикасы» ЖШС
2008-2010 жылдар
Қарағанды облысы
41.
Құс фабрикасын салу
«К.Маркс атындағы құс фабрикасы» ЖШС
2009-2011 жылдар
Қарағанды облысы
42.
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.03.13 № 258 Қаулысымен.
43.
Жаңа сүт өңдеу зауытын салу және жабдық сатып алу
«Милх» ЖШС
2007-2010 жылдар
Қостанай облысы
44.
Қазіргі заманға жаңғыртылған құс фабрикасын дамыту және құру
«Жас-Қанат 2006» ЖШС
2008-2010 жылдар
Қостанай облысы
45.
Бройлер етін қайта өңдеу өндірісін кеңейту
«Жас-қанат бройлер фабрикасы» ЖШС
2009-2010 жылдар
Қостанай облысы
46.
1000 мал басына арналған сүт кешенін салу
«Тұрар» ЖШС
2008-2010 жылдар
Қостанай облысы
47.
Диірмен кешенін және зығыр майын шығару цехын салу
«Алтын май» ЖШС
2008-2010 жылдар
Қостанай облысы
48.
Бір ауысымда 30 тн нан өнімдерін шығаратын нан зауытын салу
«Шапағат сүт» ЖШС
2010 жыл
Қызылорда облысы
49.
Томат өнімін шығару цехын салу
«Тату Агро» ШҚ
2010-2011 жылдар
Қызылорда облысы
50.
Ет өңдеу кешенімен және құрама жем зауытымен бірге мал шаруашылығы кешені
«Баско» ЖШС
2006-2010 жылдар
Солтүстік Қазақстан облысы
51.
Сыйымдылығы 60 мың тонна элеватор салу
«ЕңбекНан» ЖШС
2007-2010 жылдар
Солтүстік Қазақстан облысы
52.
320 мал басына арналған сүт кешенін салу
«Леонов Я.П.» ШҚ
2009-2010 жылдар
Солтүстік Қазақстан облысы
53.
Жылыжай кешенін жаңғырту
«Наурыз-2030» ЖШС
2009-2015 жылдар
Солтүстік Қазақстан облысы
54.
Минералды сулар мен сусындарды ПЭТ бөтелкелерге құю жөніндегі зауыт
«Көкшетау минералды сулары» АҚ
2009 – 2010 жылдар
Ақмола облысы
55.
Ақмола облысындағы қуаты 110 мың тонна астық қоймалары кешені
«Жарқайың нивасы» ЖШС, «Запорожье» ЖШС, «Бауманское-07» ЖШС, «Атбасар нивасы» ЖШС, «Әліби-Жарқайың» ЖШС
2009 – 2010 жылдар
Ақмола облысы
56.
Диірмен кешенінің құрылысы
«Агример Астық» ЖШС
2009 – 2010 жылдар
Ақмола облысы
57.
Диірмен кешенінің құрылысы
«Төңкеріс» НҚП» ЖШС
2010 жыл
Ақмола облысы
58.
Вакуум орамада кесек ет пен ірі кесекті кесінділер шығаратын ет өңдеу кешендерін құру
«Байсерке-Агро» ЖШС
2010 – 2011 жылдар
Алматы облысы
59.
Қытай бұршақты қайта өңдеу зауыты
«Экстра» қытай бұршақ өңдеу зауыты» ЖШС
2009 – 2010 жылдар
Алматы облысы
60.
АМТ-12 сүт зауытын салу және пайдалану
«Амиран» Қазақ тағам академиясы зауыты» ЖШС
2009 – 2010 жылдар
Алматы облысы
61.
Томат пастасын шығаратын зауыт салу, Еңбекшіқазақ ауданы
«Есік жеміс-консерві зауыты» ЖШС
2009 – 2010 жылдар
Алматы облысы
62.
Жылыжай және көкөніс қоймасын салу
«Жайық АГРО» КМК
2009 – 2010 жылдар
Атырау облысы
63.
Уылдырық шашу–өсіру шаруашылығын дамыту және жаңғырту
«Бұқтарма уылдырық шашу-өсіру шаруашылығы» ЖШС, «Ертіс» ӘКК» ҰК» АҚ
2009 – 2014 жылдар
Шығыс Қазақстан облысы
64.
Ультра пастерленген сүт өндірісін ұйымдастыру
«Шығыс–сүт» ЖШС
2009 – 2010 жылдар
Шығыс Қазақстан облысы
65.
Диірмен кешенін салу
«ДРК» ЖШС
2009 – 2011 жылдар
Шығыс Қазақстан облысы
66.
4000 тоннаға арналған көкөніс қоймасын салу
«Агрофирма «Приречное» ЖШС
2010 жыл
Шығыс Қазақстан облысы
67.
Өсімдік майын, ұн-жарма және аралас жем өнімін шығару
«Триумф Агро» ӘКК
2008 – 2011 жылдар
Шығыс Қазақстан облысы
68.
Қысқа кесілген макарондарды өндіру желісін сатып алып, макарон фабрикасын салу
«Семей азық-түлік өнімдері комбинаты» ЖШС
2009 – 2010 жылдар
Шығыс Қазақстан облысы
69.

26-8.
Строительство
теплицы в г.
Капшагай промзона
«Арна»
ТОО «Green Land
Alatau»
2009-2011
г.г.
Алматинская
область
Региональные проекты**
27.
Исключена постановлением Правительства РК от 15.03.2011 № 258
28.
Исключена постановлением Правительства РК от 15.03.2011 № 258
29.
Реконструкция
птицефабрики
ТОО "Рамазан"
2009-2010
г.г.
Актюбинская
область
30.
Реконструкция
птицефабрики
АО
"Коктас-Актобе"
2009-2010
г.г.
Актюбинская
область
31.
Исключена постановлением Правительства РК от 15.03.2011 № 258
32.
Строительство завода по
производству соевого
масла, Илийский район,
с. Чапаево
ТОО "Компания
Сарыбулак"
2008-2010
г.г.
Алматинская
область
33.
Исключена постановлением Правительства РК от 15.03.2011 № 258
34.
Исключена постановлением Правительства РК от 15.03.2011 № 258
35.
Завод по производству
молочной продукции
Danone Berkut
ТОО "Danone
Berkut"
2009-2010
г.г.
Алматинская
область
36.
Создание овощехранилища
TOO
"ИртышТАНур
плюс"
2009-2010
г.г.
Восточно-
Казахстанская
область
37.
Строительство комплекса
по выращиванию цветов
на промышленной основе
TOO "Жасулан и
К"
2007-2010
г.г.
Жамбылская
область
38.
Исключена постановлением Правительства РК от 15.03.2011 № 258
39.
Исключена постановлением Правительства РК от 15.03.2011 № 258
40.
Реконструкция
производственного
комплекса ТОО
"Майкудукская
птицефабрика"
ТОО
"Майкудукская
птицефабрика"
2008-2010
г.г.
Карагандинская
область
41.
Строительство
птицефабрики
ТОО
"Птицефабрика
им. К.Маркса"
2009-2011
г.г.
Карагандинская
область
42.
Исключена постановлением Правительства РК от 15.03.2011 № 258
43.
Строительство нового
завода по переработке
молока и приобретение
оборудования
ТОО "Милх"
2007-2010
г.г.
Костанайская
область
44.
Развитие и создание
современной
модернизированной
птицефабрики
ТОО "Жас-Канат
2006"
2008-2010
г.г.
Костанайская
область
45.
По расширению
производства и
переработке мяса
бройлеров
ТОО "Бройлерная
фабрика Жас-
канат"
2009-2010
г.г.
Костанайская
область
46.
Строительство молочного
комплекса на 1000 голов
ТОО "Турар"
2008-2010
г.г.
Костанайская
область
47.
Строительство
мельничного комплекса и
цеха по производству
льняного масла
ТОО "Алтын май"
2008-2010
г.г.
Костанайская
область
48.
Строительство
хлебзавода
производительностью 30
тн хлебобулочных
изделий в смену
ТОО "Шапагат
сут"
2010 г.
Кызылординская
область
49.
Строительство цеха по
производству томатной
продукции
КХ "Тату Агро"
2010-2011
г.г.
Кызылординская
область
50.
Животноводческий
комплекс совместно с
мясоперерабатывающим
комплексом и
комбикормовым заводом
ТОО "Баско"
2006-2010
г.г.
Северо-
Казахстанская
область
51.
Строительство элеватора
емкостью 60 тыс. тонн
ТОО "Енбек Нан"
2007-2010
г.г.
Северо-
Казахстанская
область
52.
Строительство молочного
комплекса на 320 голов
КХ "Леонов
Я.П."
2009-2010
г.г.
Северо-
Казахстанская
область
53.
Модернизация тепличного
комплекса
ТОО
"Наурыз-2030"
2009-2015
г.г.
Северо-
Казахстанская
область
54.
Завод по розливу
минеральной воды и
напитков в ПЭТ бутылки
АО «Кокшетауские
минеральные воды»
2009-2010
г.г.
Акмолинская
область
55.
Комплекс зернохранилищ
мощностью 110 тыс.
тонн в Акмолинской
области
ТОО «Жаркаинская
нива»,
ТОО «Запорожье»,
ТОО
«Бауманское-07»,
ТОО «Атбасарская
нива»,
ТОО
«Алиби-Жаркаин»
2009-2010
г.г.
Акмолинская
область
56.
Строительство
мельничного комплекса
ТОО «Агример
Астык»
2009-2010
г.г.
Акмолинская
область
57.
Строительство
мельничного комплекса
ТОО «ХПП
«Тонкерис»
2010 г.
Акмолинская
область
58.
Создание
мясоперерабатывающих
комплексов с
производством блочного
мяса и крупнокусковых
нарезок в вакуумной
упаковке
ТОО
«Байсерке-Агро»
2010-2011
г.г.
Алматинская
область
59.
Завод по переработке
сои
ТОО «Завод по
переработке сои
«Экстра»
2009-2010
г.г.
Алматинская
область
60.
Строительство и
эксплуатация молочного
завода АМТ-12
ТОО «Завод
Казахской академии
питания «Амиран»
2009-2010
г.г.
Алматинская
область
61.
Строительство завода
по производству
томатной пасты,
Енбекшиказахский район
ТОО «Иссыкский
плодоконсервный
завод»
2009-2010
г.г.
Алматинская
область
62.
Строительство теплицы
и овощехранилища
КГП «Жайык АГРО»
2009-2010
г.г.
Атырауская
область
63.
Развитие и
модернизация
нерестово-вырастного
хозяйства
ТОО «Бухтарминское
нерестово-
вырастное
хозяйство»,
АО «НК «СПК
«Ертіс»
2009-2014
г.г.
Восточно-
Каахстанс-
кая область
64.
Организация
производства
ультрапастеризованного
молока
ТОО
«Восток-молоко»
2009-2010
г.г.
Восточно-
Казахстанс-
кая область
65.
Строительство
мельничного комплекса
ТОО «ДРК»
2009-2011
г.г.
Восточно-
Казахстанс-
кая область
66.
Строительство
овощехранилища на 4000
тонн
ТОО «Агрофирма
«Приречное»
2010 г.
Восточно-
Казахстанс-
кая область
67.
Производство
растительного масла,
мукомольно-крупяной и
комбикормовой
продукции
СПК «Триумф Агро»
2008-2011
г.г.
Восточно-
Казахстанс-
кая область
68.
Строительство
макаронной фабрики с
приобретением линии по
производству
короткорезных макарон
ТОО
«Семипалатинский
комбинат продуктов
питания»
2009-2010
г.г.
Восточно-
Казахстанс-
кая область
69.
Свинокомплекс

30 000 басқа арналған шошқа бордақылау кешені
«Луговой жылқы зауыты» ЖШС
2009 – 2011 жылдар
Жамбыл облысы
70.
1250 басқа арналған сүт–тауарлық ферма салу
«Сарыағаш» ЖШС
2010 – 2011 жылдар
Қостанай облысы
71.
Шығарылатын өнім сапасын жақсарту
«Сүт» АҚ
2009 – 2010 жылдар
Павлодар облысы
72.
8500 тоннаға арналған көкөніс қоймасын салу
«Ақтоғай Агро» ЖШС
2010 жыл
Павлодар облысы
73.
500 басқа арналған сүт–тауарлық ферманы жаңғырту
«Галицкое» ЖШС
2010 – 2011 жылдар
Павлодар облысы
74.
Солтүстік Қазақстан облысында қуаты 60 мың тонна астық қоймасы кешені
«Әліби-Ишим» ЖШС, «Кутузовское-Әліби» ЖШС, «Кирилловка-Айыртау» ЖШС, «Новосветловка–Әліби» ЖШС
2009 – 2010 жылдар
Солтүстік Қазақстан облысы
75.
Новоишимка май өңдеу зауытын қайта жаңарту
«МаслоДел» ЖШС
2010 – 2013 жылдар
Солтүстік Қазақстан облысы
76.
«МТФ жаңғырту және сүт өңдеу зауытын құру
«Алтын Дән» ЖШС
2010 – 2011 жылдар
Оңтүстік Қазақстан облысы
77.
Көкөніс өнімін шығару үшін жылыжай кешенін салу
«М-Нұрай» ЖШС
2009 – 2011 жылдар
Оңтүстік Қазақстан облысы
78.
Ыстықтай құю технологиясы бойынша құрамында шырыны бар сусындар шығару
«Компания ОБИС» ЖШС
2009 – 2011 жылдар
Алматы қаласы
79.
Өсімдік майларын тазарту өндірісі және бөлу кешені
«Евразиан Фудс» АҚ
2008 – 2010 жылдар
Қарағанды облысы
80.
Мия тамырын қайта өңдеу цехын ұйымдастыру
«Licorice Kazahstan» ЖШС
2009 – 2010
жылдар
Батыс Қазақстан
облысы
Жобалардың көліктік инфрақұрылыммен қамтамасыз етілуі:
Батыс Еуропа - Батыс Қытай автожолын қайта жаңарту Ақтөбе облысындағы Бестамақ мал шаруашылығы кешенін қайта жаңарту және іске қосу, томат өңдеу зауытын салу және Оңтүстік Қазақстан облысында тамшылап суару технологияларын пайдалана отырып, жеміс-көкөніс дақылдарының өндірісін дамыту сияқты жобалардың экспорттық позицияларын жақсартады.
Жобаның атауы
Жобаға өтінім беруші
Іске асыру мерзімі, жылдар*
Автомобиль жолдарымен қамтамасыз етілуі
1
2
3
4
Инфрақұрылымы дамыған бордақылау алаңын құру
«Отес БиоАзия» ЖШС
2008-2010 жылдар
А-3 Алматы - Өскемен автожолы
Инфрақұрылымы дамыған қазіргі заманғы бордақылау алаңын құру
«Crown Батыс» ЖШС
2008-2010 жылдар
А-28 Орал - Атырау автожолы
Мақтаның сортты тұқымдық материалын шығару зауытын салу
«Қазақстан мақтасы» АҚ
2008-2010 жылдар
М-32 РФ шекарасы (Самараға) - Шымкент автожолы және Өзбекстанның (Сырдария, Гүлстан және Шыназ) Атакент ауылына және Сарыағаш санаторийіне кіреберіс жолы бар А-15 Жизак - Гагарин - Жетісай - Кировский - Қызыләскер — Сарыағаш - Абай - Жібек жолы автожолы
Құс фабрикасын қайта жаңарту
«АгроИнтерҚұс» ЖШС
2010-2011 жылдар
1) Арқалық қаласы арқылы өтетін А-16 Жезқазған — Петропавл автожолы;

откормочник на 30 000
голов
ТОО «Луговской
конный завод»
2009-2011
г.г.
Жамбылская
область
70.
Строительство
молочно-товарной фермы
на 1 250 голов
ТОО «Сарыагаш»
2010-2011
г.г.
Костанай-
ская
область
71.
Улучшение качества
выпускаемой продукции
АО «Сут»
2009-2010
г.г.
Павлодарс-
кая область
72.
Строительство
овощехранилища на 8500
тонн
ТОО «Актогай Агро»
2010 г.
Павлодарс-
кая область
73.
Модернизация
молочно-товарной фермы
на 500 голов
ТОО «Галицкое»
2010-2011
г.г.
Павлодарс-
кая область
74.
Комплекс зернохранилищ
мощностью 60 тыс. тонн
в Северо-Казахстанской
области
ТОО «Алиби-Ишим»,
ТОО «Кутузовское-
Алиби»,
ТОО «Кирилловка-
Аиртау»,
ТОО «Новосветловка
–Алиби»
2009-2010
г.г.
Северо-
Казахстанс-
кая область
75.
Реконструкция
Новоишимского
маслоперерабатывающего
завода
ТОО «МаслоДел»
2010-2013
г.г.
Северо-
Казахстанс-
кая область
76.
«Модернизация МТФ и
создание завода по
переработке молока»
ТОО «Алтын Дан»
2010-2011
г.г.
Южно-
Казахстанс-
кая область
77.
Строительство
тепличного комплекса
для производства
овощной продукции
ТОО «М-Нурай»
2009-2011
г.г.
Южно-
Казахстанс-
кая область
78.
Выпуск сокосодержащих
напитков по технологии
горячего розлива
ТОО «Компания
ОБИС»
2009-2011
г.г.
город
Алматы
79.
Производство по
рафинации растительных
масел и фасовочный
комплекс
АО «Евразиан Фудс»
2008-2010
г.г.
Карагандин-
ская
область
80.
Организация цеха по
переработке
солодкового корня
ТОО «Licorice
Kazahstan»
2009-2010
г.г.
Западно-
Казахстан-
ская
область
Обеспеченность проектов транспортной инфраструктурой:
Реконструкция автодороги Западная Европа - Западный Китай улучшит экспортные позиции таких проектов как: реконструкция и запуск Бестамакского животноводческого комплекса в Актюбинской области, строительство томатоперерабатывающего завода и развитие производства плодоовощных культур с применением технологий капельного орошения в Южно-Казахстанской области.
Наименование
проекта
Заявитель
проекта
Срок
реализации,
годы*
Обеспеченность
автомобильными дорогами
1
2
3
4
Создание
откормочной
площадки с
развитой
инфраструктурой
ТОО "Отес
БиоАзия"
2008-2010
г.г.
автодорога А-3 Алматы -
Усть-Каменогорск
Создание
современной
откормочной
площадки с
развитой
инфраструктурой
ТОО "Crown
Батыс"
2008-2010
г.г.
автодорога А-28 Уральск
- Атырау
Строительство
завода по
производству
сортового
семенного
материала
хлопчатника
АО "Казакстан
мактасы"
2008-2010
г.г.
автодорога М-32 Граница
РФ (на Самару) - Шымкент
и автодорога А-15 Жизак
- Гагарин - Жетысай -
Кировский - Кызыласкер -
Сарыагаш - Абай -
Жибекжолы с подъездом к
с. Атакент Узбекистан
(на Сырдарью, Гулистан и
Чиназ) и к санаторию
Сарыагаш
Реконструкция
птицефабрики
ТОО
"АгроИнтер-
Птица"
2010-2011
г.г.
1) автодорога А-16
Жезказган -
Петропавловск,
через г. Аркалык

2) Есіл - Арқалық (Арқалық станциясы) темір жолы
«Құнарлы өнімдер» ЖШС-нің құс фабрикасын салу
«Құнарлы өнімдер» ЖШС
2009-2011 жылдар
Қостанай, Астана, Қарағанды қалалары арқылы өтетін М-36 РФ шекарасы (Екатеринбургке) - Алматы автожолы
Ет өндіруге бағдарланған өндірісті жаңғырту. Жаңа жабдықтар сатып алу.
«Комсомол құс фабрикасы» АҚ
2009-2010 жылдар
Қостанай, Астана, Қарағанды қалалары арқылы өтетін М-36 РФ шекарасы (Екатеринбургке) - Алматы автожолы
Қысқа кесінді макарон өнімдерін өндіру цехын салу
«Қостанай диірмен комбинаты» АҚ
2009-2010 жылдар
Қостанай, Астана, Қарағанды қалалары арқылы өтетін М-36 РФ шекарасы (Екатеринбургке) - Алматы автожолы
Жеміс-көкөніс өнімдерін шығару цехын салу
«АстанаЭко Стандарт» ЖШС
2010-2011 жылдар
1) Қостанай, Астана, Қарағанды қалалары арқылы өтетін М-36 РФ шекарасы (Екатеринбургке) - Алматы автожолы және Көкшетау қаласы арқылы өтетін А-1 Астана — Петропавл автожолы;
2) Алматы - Астана (Сороковая станциясы) темір жолы
Ет өңдеу кешені
«Астана Агроөнім» ЖШС
2008-2010 жылдар
Астана - Қорғалжын, Қорғалжын қорығына кіреберіс жолы бар автожол
Бордақылау алаңын құру
«Острогорское» ЖШС
2009-2010 жылдар
Қостанай, Астана, Қарағанды қалалары арқылы өтетін М-36 РФ шекарасы (Екатеринбургке) - Алматы автожол
3,56 га жылыжай салу
«Қазақстанның жылыжай технологиялары» ЖШС
2009-2010 жылдар
Макинск - Степногор - Торғай автожолы
Бестамақ ауылындағы мал шаруашылығы кешені
«Париж Коммунасы XXI» ЖШС
2008-2010 жылдар
А-27 Ақтөбе - Атырау - РФ шекарасы (Астраханьға) автожолы
1100 мал басына арналған сүт-тауар фермасы
«Айс» ЖШС
2009-2010 жылдар
А-24 Ақтөбе - Мартук - РФ шекарасы (Орынбор қаласына) автожолы
4 га жылыжай салу
«Green House - жасыл үй» ЖШС
2009-2010 жылдар
Көкпек, Көктал, Благовещенка арқылы өтетін Қырғызстан Республикасының шекарасына кіреберіс жолдары бар А-2 Өзбекстан Республикасының шекарасы (Ташкентке) - Шымкент - Тараз — Алматы - Қорғас автожолы
Құс фабрикасын жаңғырту және кеңейту
«Өскемен құс фабрикасы» ЖШС
2009-2010 жылдар
А-3 Алматы - Өскемен автожолы
3 га жылыжай салу
«Green Technology» ЖШС
2009-2010 жылдар
Қостанай, Астана, Қарағанды қалалары арқылы өтетін М-36 РФ шекарасы (Екатеринбургке) - Алматы автожолы
Ет өңдеу кешені
«Қарасу-Ет» ЖШС
2008-2010 жылдар
Қостанай, Астана, Қарағанды қалалары арқылы өтетін М-36 РФ шекарасы (Екатеринбургке) - Алматы автожолы
Бордақылау алаңын құру
«Қараман-К» ЖШС
2009-2010 жылдар
Қостанай - Әулиекөл - Сурған автожолы және Қостанай, Астана, Қарағанды қалалары арқылы өтетін М-36 РФ шекарасы (Екатеринбургке) - Алматы автожолы
200 мал басына арналған сүт-тауар фермасы
«Садчиковское» ЖШС
2009-2010 жылдар
Қостанай, Астана, Қарағанды қалалары арқылы өтетін М-36 РФ шекарасы (Екатеринбургке) - Алматы автожолы
600 мал басына арналған сүт-тауар фермасы
«Рза» АҚ
2009-2010 жылдар
Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы өтетін М-32 РФ шекарасы (Самараға) - Шымкент автожолы
Диірмен кешенін, құрама жем зауытын қамтитын элеватор кешенін салу
«Корпорация АПК-Инвест» ЖШС
2009-2010 жылдар
А-33 Доссор - Құлсары - Бейнеу — Сай - Өтес - Шетпе — Жетібай - Ақтау порты және Бейнеу - Ақжігіт - Өзбекстан Республикасының шекарасы (Нөкіске) автожолы
Нан-тоқаш өнімдерін шығару
«Энергия Капитал-1» ЖШС
2008-2010 жылдар
А-17 Қызылорда - Павлодар - Успенка - РФ шекарасы автожолы
Құс фабрикасын салу
«Ордабасы Құс» ЖШС
2009-2010 жылдар
Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы өтетін М-32 РФ шекарасы (Самараға) - Шымкент автожолы
Жылыжай кешені
«Izet Greenhouse» ЖШС
2009-2010 жылдар

2) ж/д пути Есиль -
Аркалык (станция
Аркалык)
Строительство
птицефабрики ТОО
"Здоровые
продукты"
ТОО "Здоровые
продукты"
2009-2011
г.г.
автодорога М-36 Граница
РФ (на Екатеринбург) -
Алматы, через г.г.
Кустанай, Астана,
Караганда
Модернизация
производства,
ориентированного
на производство
мяса
АО
"Комсомольская
птицефабрика"
2009-2010
г.г.
автодорога М-36 Граница
РФ (на Екатеринбург) -
Алматы, через г.г.
Кустанай, Астана,
Караганда
Строительство
цеха по
производству
коротко резанных
макаронных
изделий
АО
"Костанайский
Мелькомбинат"
2009-2010
г.г.
автодорога М-36 Граница
РФ (на Екатеринбург) -
Алматы, через г.г.
Кустанай, Астана,
Караганда
Производство и
переработка
плодоовощной
продукции
ТОО
"АстанаЭко-
Стандарт"
2010-2011
г.г.
1) автодорога М-36
Граница РФ (на
Екатеринбург) - Алматы,
через г.г. Кустанай,
Астана, Караганда и
автодорога А-1 Астана -
Петропавловск, через г.
Кокшетау
2) ж/д пути Алматы -
Астана (станция
Сороковая)
Мясоперерабаты-
вающий комплекс
ТОО "Астана
Агропродукт"
2008-2010
г.г.
автодорога Астана -
Коргалжын с подъездом к
Коргалжынскому
заповеднику
Создание
откормочной
площадки
ТОО
"Острогорское"
2009-2010
г.г.
автодорога М-36 Граница
РФ (на Екатеринбург) -
Алматы, через г.г.
Кустанай, Астана,
Караганда
Теплицы на 3,56
га
ТОО "Тепличные
технологии
Казахстана"
2009-2010
г.г.
автодорога Макинск -
Степногорск - Торгай
Реконструкция и
запуск
Бестамакского
животноводческого
комплекса
ТОО "Парижская
Коммуна XXI"
2008-2010
г.г.
автодорога А-27 Актобе -
Атырау — граница РФ (на
Астрахань)
Молочно-товарная
ферма на 1100
голов
ТОО "Айс"
2009-2010
г.г.
автодорога А-24 Актобе -
Мартук - граница РФ (на
г. Оренбург)
Теплицы на 3,65
га
ТОО "Green
House -
зеленый дом"
2009-2010
г.г.
автодорога А-2 Граница
Республики Узбекистан
(на Ташкент) - Шымкент -
Тараз - Алматы - Хоргос
через Кокпек, Коктал,
Благовещенку, с
подъездами к границе
Р. Кыргызстан
Расширение АО
"Усть-Каменогро-
ская
птицефабрика" до
20 тыс.тонн мяса
в год
АО "Усть-
Каменогорская
птицефабрика"
2009-2010
г.г.
автодорога А-3 Алматы -
Усть-Каменогорск
Строительство
тепличного
комплекса на 3 га
ТОО "Green
Technology"
2009-2010
г.г.
автодорога М-36 Граница
РФ (на Екатеринбург) —
Алматы, через г.г.
Кустанай, Астана,
Караганда
Мясоперерабаты-
вающий комплекс
ТОО
"Карасу-Ет"
2008-2010
г.г.
автодорога М-36 Граница
РФ (на Екатеринбург) -
Алматы, через г.г.
Кустанай, Астана,
Караганда
Создание
откормочной
площадки
ТОО
"Караман-К"
2009-2010
г.г.
автодорога Костанай -
Аулиеколь - Сурган и
автодорога М-36 Граница
РФ (на Екатеринбург) -
Алматы, через г.г.
Кустанай, Астана,
Караганда
Молочно-товарная
ферма на 200
голов
ТОО
"Садчиковское"
2009-2010
г.г.
автодорога М-36 Граница
РФ (на Екатеринбург) -
Алматы, через г.г.
Кустанай, Астана,
Караганда
Молочно-товарная
ферма на 600
голов
АО "Рза"
2009-2010
г.г.
автодорога М-32 Граница
РФ (на Самару) -
Шымкент, через г.г.
Уральск, Актобе,
Кызылорду
Строительство
элеваторного
комплекса
включающего
мельничный
комплекс,
комбикормовый
завод
ТОО
"Корпорация
АПК-Инвест"
2009-2010
г.г.
автодорога А-33 Доссор —
Кульсары - Бейнеу - Сай
- Утес - Шетпе - Жетыбай
- порт Актау и
автодорога Бейнеу -
Акжигит - граница
Республики Узбекистан
(на Нукус)
Производство
хлебобулочных
изделий
ТОО "Энергия
Капитал-1"
2008-2010
г.г.
автодорога А-17
Кызылорда - Павлодар -
Успенка - граница РФ
Птицекомплекс по выращиванию, убою и переработке мяса индейки
ТОО "Ордабасы Кус"
2009-2010 г.г.
автодорога М-32 Граница РФ (на Самару) - Шымкент, через г.г. Уральск, Актобе, Кызылорду
Реконструкция
птицефабрики
ТОО "Рамазан"
2009-2010
г.г.

1) Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы өтетін М-32 РФ шекарасы (Самараға) - Шымкент автожолы
2) Алматы - Шымкент - Ақтөбе (Ақтөбе станциясы) темір жолы
Құс фабрикасын қайта жаңарту
«Рамазан» ЖШС
2009-2010 жылдар
1) Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы өтетін М-32 РФ шекарасы (Самараға) - Шымкент автожолы
2) Алматы - Шымкент - Ақтөбе (Ақтөбе станциясы) темір жолы
Құс фабрикасын қайта жаңғырту
«Көктас - Ақтөбе» АҚ
2009-2010 жылдар
1) Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы өтетін М-32 РФ шекарасы (Самараға) — Шымкент автожолы
2) Алматы - Шымкент - Ақтөбе (Ақтөбе станциясы) темір жолы
Соя майын шығару зауытын салу, Іле ауданы, Чапаев ауылы
«Сарыбұлақ Компаниясы» ЖШС
2008-2010 жылдар
А-3 Алматы - Өскемен, Алматы - Қапшағай тас жолына кіреберіс жолдары бар автожолы
Жылыжай салу, Қарасай ауданы, Қаскелен қ.
«Green Land Alatau» ЖШС
2009-2010 жылдар
Көкпек, Көктал, Благовещенка арқылы, Қаскелен қаласына кіреберіс жолы бар А-2 Өзбекстан Республикасының шекарасы (Ташкентке) - Шымкент - Тараз - Алматы - Қорғас автожолы
Danone Berkut - сүт өнімін шығару зауыты
«Danone Berkut» ЖШС
2009-2010 жылдар
Алматы - Қапшағай тас жолына кіреберіс жолы бар А-3 Алматы - Өскемен автожолы
Көкөніс сақтау қоймасын жасау
«ЕртісТАНур плюс» ЖШС
2009-2010 жылдар
А-9 Өскемен - Лениногор - РФ шекарасы автожолы, А-10 Өскемен - Шемонаиха - РФ шекарасы автожолы және Алматы - Өскемен - РФ шекарасы автожолы
Өнеркәсіптік негізде гүл өсіру кешенін салу
«Жасұлан және К» ЖШС
2007-2010 жылдар
Көкпек, Көктал, Благовещенка арқылы, Қырғызстан Республикасына кіреберіс жолдары бар А-2 Өзбекстан Республикасының шекарасы (Ташкентке) — Шымкент - Тараз - Алматы - Қорғас автожолы және А-14 Тараз - Өтмек - Қырғызстанның шекарасы автожолы
«Майқұдық құс фабрикасы» ЖШС өндірістік кешенін қайта жаңарту
«Майқұдық құс фабрикасы» ЖШС
2008-2010 жылдар
1) Қостанай, Астана, Қарағанды қалалары арқылы өтетін М-36 РФ шекарасы (Екатеринбургке) - Алматы автожолы
2) Алматы - Астана - Петропавл (Қарағанды - Сортировочная станциясы) темір жолы
Құс фабрикасын салу
«К.Маркс атындағы құс фабрикасы» ЖШС
2009-2011 жылдар
1) Қостанай, Астана, Қарағанды қалалары арқылы өтетін М-36 РФ шекарасы (Екатеринбургке) - Алматы автожолы
2) Алматы - Астана - Петропавл (Қарағанды - Сортировочная станциясы) темір жолы
Сүтті өңдейтін жаңа зауыт салу және жабдықтар сатып алу
«Милх» ЖШС
2007-2010 жылдар
Қостанай, Астана, Қарағанды қалалары арқылы өтетін М-36 РФ шекарасы (Екатеринбургке) - Алматы автожолы және А-22 Қарабұтақ — Комсомольское - Денисовка - Рудный - Қостанай және Қостанай - Әулиекел - Сурган автожолы
Қазіргі заманғы жаңғыртылған құс фабрикасын дамыту және жасау
«Жас-Қанат 2006» ЖШС
2008-2010 жылдар
А-22 Қарабұтақ - Комсомольское - Денисовка - Рудный - Қостанай автожолы
2) Астана — Қостанай (Железорудная станциясы) темір жолы
Бройлер етінің өңделуін және өндірісін кеңейту
«Жас - қанат бройлер фабрикасы» ЖШС
2009-2010 жылдар
Қостанай, Астана, Қарағанды қалалары арқылы өтетін М-36 РФ шекарасы (Екатеринбургке) - Алматы автожолы
1000 мал басына арналған сүт кешенін салу
«Тұрар» ЖШС
2008-2010 жылдар
Қостанай, Астана, Қарағанды қалалары арқылы өтетін М-36 РФ шекарасы (Екатеринбургке) - Алматы автожолы
Диірмен кешенін және зығыр майын шығаратын цех салу
«Алтын май» ЖШС
2008-2010 жылдар

1) автодорога М-32
Граница РФ (на Самару) -
Шымкент, через г.г.
Уральск, Актобе,
Кызылорду
2) ж/д пути Алматы -
Шымкент - Актобе
(станция Актобе)
Реконструкция
птицефабрики
АО "Коктас-
Актобе"
2009-2010
г.г.
1) автодорога М-32
Граница РФ (на Самару) -
Шымкент, через г.г.
Уральск, Актобе,
Кызылорду
2) ж/д пути Алматы -
Шымкент - Актобе
(станция Актобе)
Строительство
завода по
производству
соевого масла,
Илийский район,
с. Чапаево
ТОО "Компания
Сарыбулак"
2008-2010
г.г.
автодорога А-3 Алматы -
Усть-Каменогорск с
подъездами на трассу
Алматы - Капшагай
Завод по
производству
молочной
продукции Danone
Berkut
ТОО "Danone
Berkut"
2009-2010
г.г.
автодорога А-3 Алматы -
Усть-Каменогорск с
подъездами на трассу
Алматы - Капшагай
Создание
овощехранилища
ТОО
"ИртышТАНур
плюс"
2009-2010
г.г.
автодорога А-9
Усть-Каменогорск —
Лениногорск - граница
РФ, автодорога А-10
Усть-Каменогорск -
Шемонаиха - граница РФ и
автодорога Алматы -
Усть-Каменогорск -
граница РФ
Строительство
комплекса по
выращиванию
цветов на
промышленной
основе
ТОО "Жасулан и
К"
2007-2010
г.г.
автодорога А-2 Граница
Республики Узбекистан
(на Ташкент) - Шымкент -
Тараз - Алматы - Хоргос
через Кокпек, Коктал,
Благовещенку, с
подъездами к границе
Кыргызстана, и
автодорога А-14 Тараз -
Утмек - граница
Кыргызстана
Реконструкция
производственного
комплекса ТОО
"Майкудукская
птицефабрика"
ТОО
"Майкудукская
птицефабрика"
2008-2010
г.г.
1) автодорога М-36
Граница РФ (на
Екатеринбург) - Алматы,
через г.г. Кустанай,
Астана, Караганда
2) ж/д пути Алматы -
Астана - Петропавловск
(станция Караганда -
Сортировочная)
Строительство
птицефабрики ТОО
"Птицефабрика им.
К. Маркса"
ТОО
"Птицефабрика
им. К.Маркса"
2009-2011
г.г.
1) автодорога М-36
Граница РФ (на
Екатеринбург) - Алматы,
через г.г. Кустанай,
Астана, Караганда
2) ж/д пути Алматы -
Астана - Петропавловск
(станция Караганда -
Сортировочная)
Строительство
нового завода по
переработке
молока и
приобретение
оборудования
ТОО "Милх"
2007-2010
г.г.
автодорога М-36 Граница
РФ (на Екатеринбург) -
Алматы, через г.г.
Кустанай, Астана,
Караганда, автодорога
А-22 Карабутак -
Комсомольское -
Денисовка - Рудный -
Костанай и автодорога
Костанай - Аулиеколь -
Сурган
Развитие и
создание
современной
модернизированной
птицефабрики
ТОО "Жас-Канат
2006"
2008-2010
г.г.
1) автодорога А-22
Карабутак -
Комсомольское -
Денисовка - Рудный -
Костанай
2) ж/д пути Астана -
Костанай (станция
Железорудная)
По расширению
производства и
переработке мяса
бройлеров
ТОО
"Бройлерная
фабрика
Жас-канат"
2009-2010
г.г.
автодорога М-36 Граница
РФ (на Екатеринбург) -
Алматы, через г.г.
Кустанай, Астана,
Караганда
Строительство
молочного
комплекса на 1000
голов
ТОО "Турар"
2008-2010
г.г.
автодорога М-36 Граница
РФ (на Екатеринбург) -
Алматы, через г.г.
Кустанай, Астана,
Караганда
Строительство
мельничного
комплекса и цеха
по производству
льняного масла
ТОО "Алтын
май"
2008-2010
г.г.

1) А-22 Қарабұтақ - Комсомольское - Денисовка - Рудный - Қостанай автожолы
2) Астана - Қостанай (Қостанай станциясы) темір жолы
Ауысымында 30 тонна нан өнімдерін шығаратын нан зауытын салу
«Шапағат сүт» ЖШС
2010 жыл
1) М-32 РФ шекарасы (Самараға) - Шымкент, Орал, Ақтөбе, Қызылорда және Арал — Жосалы — Қызылорда автожолы
2) Алматы - Шымкент - Ақтөбе (Қызылорда станциясы) темір жолы
Томат өнімдерін шығаратын цех салу
«Тату Агро» КШ
2010-2011 жылдар
Өзбекстан шекарасы - Шымкент — Қызылорда - Ақтөбе - Орал - РФ шекарасы автожолы
Ет өңдеу кешенімен және құрама жем зауытымен бірге мал шаруашылығы кешені
«Баско» ЖШС
2006-2010 жылдар
Көкшетау қаласы арқылы өтетін А-1 Астана - Петропавл автожолы
Сыйымдылығы 60 мың тонна элеваторды салу
«Еңбек Нан» ЖШС
2007-2010 жылдар
Көкшетау қаласы арқылы өтетін Талшық арқылы Көкшетау - Омбы тас жолына кіреберіс жолы бар А-1 Астана - Петропавл автожолы
320 мал басына арналған сүт кешенін салу
«Леонов Я.П.» КШ
2009-2010 жылдар
Көкшетау қаласы арқылы өтетін А-1 Астана - Петропавл автожолы
Жылыжай кешенін жаңғырту
«Наурыз-2030» ЖШС
2009-2015 жылдар
Петропавл, Омбы қалалары арқылы өтетін М-51 РФ шекарасы (Челябинскіге) - РФ шекарасы (Новосибирскіге) автожолы
Минералды сулар мен сусындарды ПЭТ бөтелкелерге құю жөніндегі зауыт
«Көкшетау минералды сулары» АҚ
2009 – 2010 жылдар
1) Көкшетау қаласы арқылы өтетiн А-1 Астана – Петропавл автожолы және Щучинск – Зерендi автожолы
2) Астана — Петропавл (Көкшетау станциясы) темiр жолы
Ақмола облысындағы қуаты 110 мың тонна астық қоймалары кешені
«Жарқайың нивасы» ЖШС, «Запорожье» ЖШС, «Бауманское-07» ЖШС, «Атбасар нивасы» ЖШС, «Әліби-Жарқайың» ЖШС
2009 – 2010 жылдар
1) Қостанай, Астана, Қарағанды қалалары арқылы өтетiн М-36 РФ шекарасы (Екатеринбургке) – Алматы автожолы; А-16 Қызылорда – Жезқазған – Арқалық автожолы; Атбасар – Егіндікөл автожолы
2) Астана – Есіл (Жақсы станциясы); Атбасар Егіндікөл (Егіндікөл станциясы); Арқалық – Есіл (Державинск станциясы) темір жолдары
Диірмен кешенінің құрылысы
«Агример Астық» ЖШС
2009 – 2010 жылдар
1) Көкшетау қаласы арқылы өтетiн А-1 Астана – Петропавл автожолы және Щучинск – Зерендi автожолы
2) Астана – Петропавл (Көкшетау станциясы) темiр жолы
Диірмен кешенінің құрылысы
«Төңкеріс» НҚП» ЖШС
2010 – 2010 жылдар
1) Көкшетау қаласы арқылы өтетiн А-1 Астана – Петропавл автожолы
2) Алматы – Астана – Петропавл (станция Шортанды) темір жолы
Вакуум орамада кесек ет пен ірі кесекті кесінділер шығаратын ет өңдеу кешендерін құру
«Байсерке-Агро» ЖШС
2010 – 2011 жылдар
1) А-2 Өзбекстан Республикасының шекарасы (Ташкентке) – Шымкент – Тараз – Алматы – Қорғас автожолы
2) Алматы – Қорғас темір жолы (жоспарлануда)
Қытай бұршақты қайта өңдеу зауыты
«Экстра» қытай бұршақ өңдеу зауыты» ЖШС
2009 – 2010 жылдар

1) автодорога А-22
Карабутак -
Комсомольское —
Денисовка - Рудный -
Костанай
2) ж/д пути Астана -
Костанай (станция
Кустанай)
Строительство
хлебзавода
производитель-
ностью 30 тн
хлебобулочных
изделий в смену
ТОО "Шапагат
сут"
2010 г.
1) автодорога М-32
Граница РФ (на Самару) -
Шымкент, через г.г.
Уральск, Актобе,
Кызылорду и автодорога
Аральск - Жосалы -
Кызылорда
2) железная дорога
Алматы - Шымкент -
Актобе (станция
Кызылорда)
Строительство
цеха по
производству
томатной
продукции
КХ "Тату Агро"
2010 - 2011
г.г.
автодорога граница Узбекистана — Шымкент — Кызылорда - Актобе - Уральск - граница РФ
Животноводческий
комплекс
совместно с
мясоперерабаты-
вающим комплексом
и комбикормовым
заводом
ТОО "Баско"
2006-2010
г.г.
автодорога А-1 Астана —
Петропавловск, через г.
Кокшетау
Строительство
элеватора
емкостью 60 тыс.
тонн
ТОО "Енбек
Нан"
2007-2010
г.г.
автодорога А-1 Астана -
Петропавловск, через г.
Кокшетау с подъездом на
трассу Кокшетау — Омск
через Талшик
Строительство
молочного
комплекса на 320
голов
КХ "Леонов
Я.П."
2009-2010
г.г.
автодорога А-1 Астана -
Петропавловск, через г.
Кокшетау
Модернизация
тепличного
комплекса
ТОО
"Наурыз-2030"
2009-2015
г.г.
автодорога М-51 Граница
РФ (на Челябинск) -
граница РФ (на
Новосибирск), через г.г.
Петропавловск, Омск
Завод по розливу
минеральной воды и
напитков в ПЭТ
бутылки
АО
«Кокшетауские
минеральные
воды»
2009-2010
г.г.
1) автодорога А-1
Астана –
Петропавловск, через
г. Кокшетау и
автодорога Щучинск –
Зеренда
2) ж/д пути Астана –
Петропавловск (станция
Кокшетау)
Комплекс
зернохранилищ
мощностью 110 тыс.
тонн в Акмолинской
области
ТОО
«Жаркаинская
нива»,
ТОО
«Запорожье»,
ТОО «Бауманское-
07»,
ТОО
«Атбасарская
нива»,
ТОО «Алиби-
Жаркаин»
2009-2010
г.г.
1) автодорога М-36
Граница РФ (на
Екатеринбург) –
Алматы, через г.г.
Кустанай, Астана,
Караганда; Автодорога
А–16 Кызылорда –
Жезказган – Аркалык;
автодорога Атбасар -
Егиндиколь
2) ж/д пути Астана –
Есил (станция Жаксы);
Атбасар – Егиндиколь
(станция Егиндиколь);
Аркалык - Есил
(станция Державинск)
Строительство
мельничного
комплекса
ТОО «Агример
Астык»
2009-2010
г.г.
1) автодорога А-1
Астана –
Петропавловск, через
г. Кокшетау и
автодорога Щучинск –
Зеренда
2) ж/д пути Астана –
Петропавловск (станция
Кокшетау)
Строительство
мельничного
комплекса
ТОО «ХПП
«Тонкерис»
2010 г.
1) автодорога А-1
Астана –
Петропавловск, через
г. Кокшетау
2) ж/д пути Алматы –
Астана – Петропавловск
(станция Шортанды)
Создание
мясоперерабатываю-
щих комплексов с
производством
блочного мяса и
крупнокусковых
нарезок в вакуумной
упаковке
ТОО «Байсерке-
Агро»
2010-2011
г.г.
1) автодорога А-2
Граница Республика
Узбекистан (на
Ташкент) – Шымкент –
Тараз – Алматы –
Хоргос
2) ж/д пути Алматы –
Хоргос (планируется)
Завод по
переработке сои
ТОО «Завод по
переработке
сои «Экстра»
2009-2010
г.г.

1) М-22 Қырғызстан шекарасы – Алматы автожолы
2) Алматы – Астана – (Алматы станциясы), Тараз – Алматы (Алматы станциясы) темір жолы
АМТ-12 сүт зауытын салу және пайдалануға беру
«Амиран» Қазақ тағам академиясы зауыты» ЖШС
2009 – 2010 жылдар
1) А-2 Өзбекстан Республикасының шекарасы (Ташкентке) – Шымкент – Тараз – Алматы – Қорғас автожолы
2) Алматы – Қорғас темір жолы (жоспарлануда)
Томат пастасын шығаратын зауыт салу, Еңбекшіқазақ ауданы
«Есік жеміс-консерві зауыты» ЖШС
2009 – 2010 жылдар
1) А-2 Өзбекстан Республикасының шекарасы (Ташкентке) – Шымкент – Тараз – Алматы – Қорғас автожолы
2) Алматы – Қорғас темір жолы (жоспарлануда)
Жылыжай және көкөніс қоймасын салу
«Жайық АГРО» КМК
2009 – 2010 жылдар
1) А-27 Ақтөбе – Атырау – РФ шекарасы (Астраханьға) автожолы
2) Ақтөбе – Мақат – Атырау (Атырау станциясы) темір жолы
Уылдырық шашу–өсіру шаруашылығын дамыту және жаңғырту
«Бұқтарма уылдырық шашу-өсіру шаруашылығы» ЖШС, «Ертіс» ӘКК» ҰК» АҚ
2009 – 2014 жылдар
1) Р-25 Өскемен – Зырян – РФ шекарасы автожолы
2) Өскемен – Зырян (Зырян станциясы) темір жолы
Ультрапастерленген сүт өндірісін ұйымдастыру
«Шығыс-сүт» ЖШС
2009 - 2010 жылдар
1) А-9 Өскемен – Лениногор – РФ шекарасы автожолы, А-10 Өскемен – Шемонаиха – РФ шекарасы автожолы және Алматы – Өскемен – РФ шекарасы автожолы
2) Астана – Лениногор (Защита станциясы) темір жолы және Алматы – Өскемен – Лениногор темір жол желісі
Диірмен кешенін салу
«ДРК» ЖШС
2009 – 2011 жылдар
1) Павлодар, Семей қалалары арқылы өтетiн М-38 РФ шекарасы (Омбыға) – Майқапшағай (ҚХР-ға шығу) автожолы және Алматы – Өскемен – РФ шекарасы автожолы
2) Астана – Лениногор (Семей станциясы) темір жолы және Алматы – Өскемен – Лениногор темір жол желісі
4000 тоннаға арналған көкөніс қоймасын салу
«Агрофирма «Приречное» ЖШС
2010 жыл
1) Павлодар, Семей қалалары арқылы өтетiн М-38 РФ шекарасы (Омбыға) – Майқапшағай (ҚХР-ға шығу) автожолы және Алматы – Өскемен – РФ шекарасы автожолы
2) Астана – Лениногор (Семей станциясы) темір жолы және Алматы – Өскемен – Лениногор темір жол желісі
Өсімдік майын, ұн-жарма және аралас жем өнімін шығару
«Триумф Агро» ӘКК
2008 – 2011 жылдар
1) А-10 Өскемен – Шемонаиха – РФ шекарасы автожолы және Алматы — Өскемен – РФ шекарасы автожолы
2) Зырян – Өскемен - Шемонаиха – РФ шекарасы (Шемонаиха станциясы) темір жолы
Қысқа кесілген макарондарды өндіру желісін сатып алып, макарон фабрикасын салу
«Семей азық–түлік өнімдері комбинаты» ЖШС
2009 – 2010 жылдар
1) Павлодар, Семей қалалары арқылы өтетiн М-38 РФ шекарасы (Омбыға) – Майқапшағай (ҚХР-ға шығу) автожолы және Алматы – Өскемен – РФ шекарасы автожолы

1) автодорога М-22
Граница Кыргызстан -
Алматы
2) ж/д пути Алматы –
Астана – (станция
Алматы), Тараз –
Алматы (станция
Алматы)
Строительство и
эксплуатация
молочного завода
АМТ-12
ТОО «Завод
Казахской
академии
питания
«Амиран»
2009-2010
г.г.
1) автодорога А-2
Граница Республика
Узбекистан (на
Ташкент) – Шымкент –
Тараз – Алматы –
Хоргос
2) ж/д пути Алматы –
Хоргос (планируется)
Строительство
завода по
производству
томатной пасты,
Енбекшиказахский
район
ТОО «Иссыкский
плодоконсерв-
ный завод»
2009-2010
г.г.
1) автодорога А-2
Граница Республика
Узбекистан (на
Ташкент) – Шымкент –
Тараз – Алматы –
Хоргос
2) ж/д пути Алматы –
Хоргос (планируется)
Строительство
теплицы и
овощехранилища
КГП «Жайык
АГРО»
2009-2010
г.г.
1) автодорога А-27
Актобе – Атырау –
граница РФ (на
Астрахань)
2) ж/д пути Актобе –
Макат – Атырау
(станция Атырау)
Развитие и
модернизация
нерестово-выраст-
ного хозяйства
ТОО
«Бухтарминское
нерестово-
вырастное
хозяйство»,
АО «НК «СПК
«Ертіс»
2009-2014
г.г.
1) автодорога Р-25
Усть-Каменогорск –
Зыряновск– граница РФ
2) ж/д пути Усть
–Каменогорск –
Зыряновск (станция
Зыряновск)
Организация
производства
ультрапастеризован-
ного молока
ТОО «Восток-
молоко»
2009-2010
г.г.
1) автодорога А-9
Усть-Каменогорск –
Лениногорск – граница
РФ, автодорога А-10
Усть-Каменогорск –
Шемонаиха – граница РФ
и автодорога Алматы –
Усть-Каменогорск –
граница РФ
2) ж/д пути Астана –
Лениногорск (станция
Защита) и ж/д линия
Алматы –
Усть-Каменогорск –
Лениногорск
Строительство
мельничного
комплекса
ТОО «ДРК»
2009-2011
г.г.
1) автодорога М-38
Граница РФ (на Омск) –
Майкапшагай (выход на
КНР), через г.г.
Павлодар,
Семипалатинск и
автодорога Алматы –
Усть-Каменогорск –
граница РФ
2) ж/д пути Астана –
Лениногорск (станция
Семипалатинск) и ж/д
линия Алматы –
Усть-Каменогорск –
Лениногорск
Строительство
овощехранилища на
4000 тонн
ТОО «Агрофирма
«Приречное»
2010 г.
1) автодорога М-38
Граница РФ (на Омск) –
Майкапшагай (выход на
КНР), через г.г.
Павлодар,
Семипалатинск и
автодорога Алматы –
Усть-Каменогорск –
граница РФ
2) ж/д пути Астана –
Лениногорск (станция
Семипалатинск) и ж/д
линия Алматы –
Усть-Каменогорск –
Лениногорск
Производство
растительного
масла,
мукомольно-
крупяной и
комбикормовой
продукции
СПК «Триумф
Агро»
2008-2011
г.г.
1) автодорога А-10
Усть-Каменогорск –
Шемонаиха – граница РФ
и автодорога Алматы –
Усть-Каменогорск –
граница РФ
2) ж/д пути Зыряновск
– Усть-Каменогорск-
Шемонаиха – граница РФ
(станция Шемонаиха)
Строительство
макаронной фабрики
с приобретением
линии по
производству
короткорезных
макарон
ТОО
«Семипалатин-
ский комбинат
продуктов
питания»
2009-2010
г.г.
1) автодорога М-38
Граница РФ (на Омск) –
Майкапшагай (выход на
КНР), через г.г.
Павлодар,
Семипалатинск и
автодорога Алматы –
Усть-Каменогорск –
граница РФ

2) Астана – Лениногор (Семей станциясы) темір жолы және Алматы – Өскемен – Лениногор темір жол желісі
30 000 басқа арналған шошқа бордақылау кешені
«Луговой жылқы зауыты» ЖШС
2009 – 2011 жылдар
1) А-2 Шымкент – Тараз автожолы
2) Шымкент – Тараз (Түлкібас станциясы) темір жолы
1250 басқа арналған сүт-тауарлық ферма салу
«Сарыағаш» ЖШС
2010 – 2011 жылдар
1) А-23 Денисовка – Жітіқара автожолы
2) Жітіқара – Қостанай (Денисовка станциясы) темір жолы
Шығарылатын өнім сапасын жақсарту
«Сүт» АҚ
2009 – 2010 жылдар
1) Павлодар, Семей қалалары арқылы өтетiн М-38 РФ шекарасы (Омбыға) – Майқапшағай (ҚХР-ға шығу) автожолы,
А-17 Қызылорда – Павлодар – Успенка – РФ шекарасы автожолы және Алматы – Өскемен – РФ шекарасы автожолы
2) Астана – Лениногор (Павлодар станциясы) темір жолы және Алматы – Өскемен – Лениногор темір жол желісі
8500 тоннаға арналған көкөніс қоймасын салу
«Ақтоғай Агро» ЖШС
2010 жыл
1) Павлодар қаласы арқылы өтетiн М-38 РФ шекарасы (Омбыға) – Майқапшағай (ҚХР-ға шығу) автожолы
2) Астана – Лениногор (Павлодар станциясы) темір жолы
500 басқа арналған сүт–тауарлық ферманы жаңғырту
«Галицкое» ЖШС
2010 – 2011 жылдар
1) А-17 Қызылорда – Павлодар – Успенка – РФ шекарасы автожолы және Успенка – Галицкое автожолы
2) Павлодар – РФ шекарасы (Шарбақты станциясы) темір жолы
Солтүстік Қазақстан облысында қуаты 60 мың тонна астық қоймасы кешені
«Әліби-Ишим» ЖШС, «Кутузовское-Әліби» ЖШС, «Кирилловка-Айыртау» ЖШС, «Новосветловка–Әліби» ЖШС
2009 – 2010 жылдар
1) Қостанай, Астана, Қарағанды қалалары арқылы өтетiн М-36 РФ шекарасы (Екатеринбургке) – Алматы автожолы
2) Қостанай – Көкшетау темір жолы
Новоишимка май өңдеу зауытын қайта жаңарту
«МаслоДел» ЖШС
2010 – 2013 жылдар
1) Қостанай, Астана, Қарағанды қалалары арқылы өтетiн М-36 РФ шекарасы (Екатеринбургке) – Алматы автожолы
2) Қостанай – Көкшетау (Новоишим станциясы) темір жолы
«МТФ жаңғырту және сүт өңдеу зауытын құру
«Алтын Дән» ЖШС
2010 – 2011 жылдар
1) Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы өтетiн М-32 РФ шекарасы (Самараға) – Шымкент автожолы
2) Алматы – Шымкент – Ақтөбе (Шымкент станциясы) темір жолы
Көкөніс өнімін шығару үшін жылыжай кешенін салу
«М-Нұрай» ЖШС
2009 – 2011 жылдар
1) Шымкент – Леңгір – Первомаевка автожолы
2) Шымкент – Леңгір (Леңгір станциясы) темір жолы
Ыстықтай құю технологиясы бойынша құрамында шырыны бар сусындар шығару
«Компания ОБИС» ЖШС
2009 – 2011 жылдар
1) Көкпек, Көктал, Благовещенка арқылы өтетiн, Қырғызстан шекарасына кiреберiс жолдары бар А-2 Өзбекстан Республикасының шекарасы (Ташкентке) – Шымкент – Тараз – Алматы – Қорғас автожолы

2) ж/д пути Астана –
Лениногорск (станция
Семипалатинск) и ж/д
линия Алматы –
Усть-Каменогорск –
Лениногорск
Свинокомплекс
откормочник на
30 000 голов
ТОО «Луговской
конный завод»
2009-2011
г.г.
1) автодорога А-2
Шымкент - Тараз
2) ж/д пути Шымкент –
Тараз (станция
Тулькубас)
Строительство
молочно-товарной
фермы на 1 250
голов
ТОО
«Сарыагаш»
2010-2011
г.г.
1) автодорога А-23
Денисовка - Жетикара
2) ж/д пути Жетикара –
Костанай (станция
Денисовка)
Улучшение качества
выпускаемой
продукции
АО «Сут»
2009-2010
г.г.
1) автодорога М-38
Граница РФ (на Омск) –
Майкапшагай (выход на
КНР), через г.г.
Павлодар,
Семипалатинск,
автодорога А-17
Кызылорда – Павлодар –
Успенка – граница РФ и
автодорога Алматы –
Усть-Каменогорск –
граница РФ
2) ж/д пути Астана –
Лениногорск (станция
Павлодар) и ж/д линия
Алматы –
Усть-Каменогорск –
Лениногорск
Строительство
овощехранилища на
8500 тонн
ТОО «Актогай Агро»
2010 г.
1) автодорога М-38
Граница РФ (на Омск) –
Майкапшагай (выход на
КНР), через г.г.
Павлодар
2) ж/д пути Астана –
Лениногорск (станция
Павлодар)
Модернизация
молочно-товарной
фермы на 500 голов
ТОО
«Галицкое»
2010-2011
г.г.
1) автодорога А-17
Кызылорда – Павлодар –
Успенка – граница РФ и
автодорога Успенка -
Галицкое
2) ж/д пути Павлодар –
граница РФ (станция
Шарбакты)
Комплекс
зернохранилищ
мощностью 60 тыс.
тонн в
Северо-Казахстанс-
кой области
ТОО
«Алиби-Ишим»,
ТОО
«Кутузовское-
Алиби»,
ТОО
«Кирилловка-
Аиртау»,
ТОО
«Новосветлов-
ка–Алиби»
2009-2010
г.г.
1) автодорога М-36
Граница РФ (на
Екатеринбург) –
Алматы, через г.г.
Кустанай, Астана,
Караганда
2) ж/д пути Костанай –
Кокшетау
Реконструкция
Новоишимского
маслоперерабатываю-
щего завода
ТОО «МаслоДел»
2010-2013
г.г.
1) автодорога М-36
Граница РФ (на
Екатеринбург) –
Алматы, через г.г.
Кустанай, Астана,
Караганда
2) ж/д пути Костанай –
Кокшетау (станция
Новоишимский)
«Модернизация МТФ и
создание завода по
переработке молока»
ТОО «Алтын
Дан»
2010-2011
г.г.
1) автодорога М-32
Граница РФ (на Самару)
– Шымкент, через г.г.
Уральск, Актобе,
Кызылорду
2) ж/д пути Алматы –
Шымкент – Актобе
(станция Шымкент)
Строительство
тепличного
комплекса для
производство
овощной продукции
ТОО «М-Нурай»
2009-2011
г.г.
1) автодорога Шымкент
– Ленгер - Первомаевка
2) ж/д пути Шымкент –
Ленгер (станция
Ленгер)
Выпуск
сокосодержащих
напитков по
технологии горячего
розлива
ТОО «Компания
ОБИС»
2009-2011
г.г.
1) автодорога А-2
Граница Республики
Узбекистан (на
Ташкент) – Шымкент –
Тараз – Алматы –
Хоргос через Кокпек,
Коктал, Благовещенку,
с подъездами к границе
Кыргызстана

2) Алматы – Астана – Петропавл (Алматы станциясы) темір жолы
Өсімдік майларын тазарту өндірісі және бөлу кешені
«Евразиан Фудс» АҚ
2010 – 2011 жылдар
1) P-6 Макинск – Торғай автожолы
2) Астана – Көкшетау (Макинск станциясы) темір жолы
Мия тамырын қайта өңдеу цехын ұйымдастыру
«Licorice Kazahstan» ЖШС
2010 – 2011 жылдар
1) Көкшетау қаласы арқылы өтетiн А-1 Астана – Петропавл автожолы және Щучинск – Зерендi автожолы
2) Астана – Петропавл (Көкшетау станциясы) темір жолы
Сүт зауытын салу
Агрофирма «Родина» ЖШС
2010 – 2011 жылдар
1) Р-12 Атбасар – Көкшетау автожолы және Балкашино - Приозерное автожолы
2) Астана – Атбасар – Шаңтөбе (Шаңтөбе станциясы) темір жолы
Репродуктор және бордақылау алаңын құру
«Астро-АГРО» ЖШС
2010 – 2011 жылдар
1) А-17 Қарағанды – Атасу – Жезқазған автожолы
2) Қарағанды – Мойынты (Абай станциясы) темір жолы
Астықты терең өңдеу өндірісін ұйымдастыру
«Номад» ЖШС
2010 – 2011 жылдар
1) Қостанай, Астана, Қарағанды қалалары арқылы өтетiн М-36 РФ шекарасы (Екатеринбургке) – Алматы автожолы
2) Алматы – Астана – Петропавл (Қарағанды станциясы) темір жолы
Бордақылау алаңы және ет комбинаты
«SC Food» ЖШС
2009 – 2011 жылдар
1) Көкшетау қаласы арқылы өтетін А-1 Астана – Петропавл автожолы
2) Алматы – Астана – Петропавл (Ақкөл станциясы) темір жолы
Жылыжай кешені
«Izet Greenhouse» ЖШС
2009 – 2010 жылдар
1) Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы өтетін М-32 РФ шекарасы (Самараға) – Шымкент автожолы
2) Алматы – Шымкент – Ақтөбе (Ақтөбе стнациясы) темір жолы
Қапшағай қаласындағы «Арна» өнеркәсіп аймағында жылыжай кешенін салу
«Green Land Alatau» ЖШС
2009 – 2011 жылдар
1) А-3 Алматы – Өскемен автожолы
2) Алматы – Қапшағай – Семей (Өтеген Батыр станциясы) темір жолы
Жобалардың электр энергиясымен қамтамасыз етілуі:
2015 жылға дейінгі кезеңде агроөнеркәсіптік кешеннің жаңадан енгізілетін өндірістік қуаттары осы кәсіпорындарды орналастыру жоспарланып отырған энергетикалық аймақтардың генерациялайтын қуаттарынан қажетті электр энергиясымен қамтамасыз етіледі.
Жобалардың жер ресурстарымен қамтамасыз етілуі:
2010-2014 жылдар кезеңінде қор жерлерінен ауыстыру арқылы ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің ауданы бірте-бірте артады. Алаң резервін арттыру және ауыл шаруашылығы жерлерін жақсарту үшін жердің пайдаланылуын жақсарту жөніндегі іс-шаралар жоспары іске асырылады: батпақты жерді құрғату, жер шоғырларын қазу, жерді томардан тазартып тегістеу, тастардан тазалау, жайылымдарды жақсарту, шабындықтарды жақсарту, пішен шабуды жақсарту. Суарудың алдыңғы қатарлы әдістерін енгізу арқылы жерлердің мелиоративті жағдайын сақтау және жақсарту. Тұтастай алғанда, алдағы уақытта Агроөнеркәсіптік кешенді индустрияландыру жобалары жер ресурстарымен қамтамасыз етіледі.
Жобалардың су ресурстарымен қамтамасыз етілуі:

2) ж/д пути Алматы –
Астана – Петропавловск
(станция Алматы)
Строительство
откормочной
площадки до 5000
голов КРС с двумя
племенными
хозяйствами –
репродукторами до
1 010 голов КРС
каждая
ТОО «KazBeef
Ltd»
2010-2011
г.г.
1)автодорога P-6
Макинск - Тургай
2) ж/д пути Астана –
Кокшетау (станция
Макинск)
Откормочная
площадка КРС
ТОО «Щучинский
гормолзавод»
2010-2011
г.г.
1) автодорога А-1
Астана –
Петропавловск, через
г. Кокшетау и
автодорога Щучинск –
Зеренда
2) ж/д пути Астана –
Петропавловск (станция
Кокшетау)
Строительство
молочного завода
ТОО Агрофирма
«Родина»
2010-2011
г.г.
1) автодорога Р-12
Атбасар - Кокшетау и
автодорога Балкашино -
Приозерное
2) ж/д пути Астана –
Атбасар – Шантобе
(станция Шантобе)
создание
репродуктора и
откормочной
площадки
ТОО
«Астро-АГРО»
2010-2011
г.г.
1) автодорога А-17
Караганда - Атасу –
Жезказган
2) ж/д пути Караганда
– Мойынты (станция
Абай)
Организация
производства по
глубокой
переработке зерна
ТОО «Номад»
2010-2011
г.г.
1) автодорога М-36
Граница РФ (на
Екатеринбург) –
Алматы, через г.г.
Кустанай, Астана,
Караганда
2) ж/д пути Алматы –
Астана – Петропавловск
(станция Караганда)
Организация цеха
по переработке
солодкового
корня
ТОО
«Licorice
Kazahstan»
2009-2010
г.г.
1) автодорога А-28
Уральск - Атырау и
автодорога М-32
Граница РФ (на
Самару) — Шымкент,
через г.г. Уральск,
Актобе, Кызылорду
2) ж/д пути Актобе -
Уральск
(станция Уральск)
Откормочная
площадка и
мясокомбинат
ТОО «SC Food»
2009 –
2011 г.г.
1) автодорога А-1
Астана –
Петропавловск, через
г. Кокшетау
2) ж/д пути Алматы –
Астана – Петропавловск
(станция Акколь)
Тепличный комплекс
ТОО «Izet
Greenhouse»
2009 –
2010 г.г.
1) автодорога М-32
Граница РФ (на Самару)
– Шымкент, через г.г.
Уральск, Актобе,
Кызылорду
2) ж/д пути Алматы –
Шымкент – Актобе
(станция Актобе)
Строительство
теплицы в г.
Капшагай промзона
«Арна»
ТОО «Green
Land Alatau»
2009 –
2011 г.г.
1) автодорога А-3
Алматы – Усть-
Каменогорск
2) Алматы - Капшагай-
Семипалатинск (станция
Отеген Батыр)
Обеспеченность проектов электроэнергией:
В период до 2015 г. вновь вводимые производственные мощности агропромышленного комплекса будут обеспечены необходимым объемом электроэнергии от генерирующих мощностей тех энергетических зон, в которых предполагается размещать данные предприятия.
Обеспеченность проектов земельными ресурсами:
В период с 2010 по 2014 г.г. постепенно увеличится площадь земель сельскохозяйственного назначения за счет перевода из категории земли запаса. Для увеличения резервов площади и улучшения сельскохозяйственных угодий выполняется план мероприятий по улучшению использования земель: осушение болот, распашка залежей, раскорчевка кустарников, уборка камней, улучшение пастбищ, улучшение сенокосов. Сохранение и улучшение мелиоративного состояния земель путем внедрения передовых методов орошения.
В целом, в предстоящий период проекты Карты индустриализации агропромышленного комплекса будут обеспечены земельными ресурсами.
Обеспеченность проектов водными ресурсами:

Суарылатын жер шаруашылығын дамытудағы негізгі бағыт суландыру жүйелерінің түпкілікті қалпына келтірілуі болады, ол суарылатын жерлердің бір гектарының үлестік су тұтынылуын 2015 жылға қарай қазіргі деңгейге қатысты 16 %-ға төмендетуге мүмкіндік береді. Барлық шығарылатын су өзендердің атырауына және табиғи кешендерге беріледі.
Бұл ретте Ақмола облысының жобаларын сумен қамтамасыз ету Көкшетау өнеркәсіп суағары арқылы Есіл өзенінен тартылған су есебінен іске асырылады.
Ақтөбе облысының жобаларын сумен қамтамасыз ету Сарыбұлақ кен орындары тобының жер асты сулары есебінен жүзеге асырылатын болады.
Алматы облысының жобалары Балқаш - Алакөл су шаруашылығы бассейнінің су ресурстары арқылы қамтамасыз етіледі.
Шығыс Қазақстан облысының жобалары Ертіс және Балқаш - Алакөл су шаруашылығы бассейндерінің жер үсті сулары есебінен қамтамасыз етіледі.
Жамбыл облысы жобаларының сумен қамтылуы Шу - Талас су шаруашылығы бассейні су ресурстарының есебінен жүзеге асырылады.
Батыс Қазақстан облысының жобалары Жайық - Каспий су шаруашылығы бассейнінің сулары есебінен қамтамасыз етіледі.
Қарағанды облысының жобалары Нұра — Сарысу су шаруашылығы бассейні суларының есебінен қамтамасыз етіледі.
Қостанай облысы жобаларының су ресурстарына қажеттілігі Тобыл - Торғай су шаруашылығы бассейнінің жер үсті және жер асты сулары есебінен жүзеге асырылады.
Қызылорда облысы жобаларының суға қажеттілігі Арал - Сарыбұлақ топтық суағары есебінен жүзеге асырылады.
Маңғыстау облысының жобалары «Астрахань - Маңғышлақ» суағары арқылы тартылған жер үсті сулары есебінен қамтамасыз етіледі.
Павлодар облысының жобалары Ертіс су шаруашылығы бассейнінің су ресурстары арқылы қамтамасыз етіледі.
Оңтүстік Қазақстан облысының жобалары Арал - Сырдария, Шу - Талас және Нұра - Сарысу су шаруашылығы бассейндерінің су ресурстары есебінен қамтамасыз етіледі.
Жобалардың еңбек ресурстарымен қамтамасыз етілуі:
Саланың жобаларын іске асыру үшін 2010-2014 жылдарға арналған болжамды қажеттілік 26,4 мың адамды құрайды, оның ішінде құрылыс кезеңінде - 18,6 мың адам, пайдалануға беру кезеңінде - 7,8 мың адам.
Агроөнеркәсіптік кешенге арналған кадрларды даярлау 57 мамандық бойынша 28,4 мың адам оқытылып жатқан 168 ТжКБ және ЖОО ауылдық оқу орындарында жүзеге асырылады, ал ТжКБ оқу орындарында бұл уақытта 16,8 мың адам даярланады.
Ақмола облысының Қатаркөл ауылы Ауыл шаруашылығы колледжінің базасында ет-сүт өнімін қайта өңдеу бойынша кадрларды даярлайтын және қайта даярлайтын өңіраралық орталық салу жоспарланып отыр.
Майды тығыздаушы, майды сүзуші, үрлеуші, құю мен тығындау моноблогының, затбелгі жасаушы автоматтың қызметкерлері, шыны жасаушы мамандықтары жөніндегі кадрларды даярлау жоқ.

Основным направлением в развитии орошаемого земледелия будет являться коренная реконструкция оросительных систем, что позволит снизить удельное водопотребление одного гектара орошаемых земель к 2015 году до 16 % по отношению к современному уровню. Вся высвобождаемая вода будет подаваться в дельты рек и природные комплексы.
При этом водообеспечение проектов Акмолинской области будет осуществляться за счет привлеченной воды из реки Ишим по Кокшетаускому промышленному водоводу.
Водообеспечение проектов Актюбинской области будет осуществляться за счет подземных вод Сарыбулакской группы месторождений.
Проекты Алматинской области будут обеспечиваться за счет водных ресурсов Балхаш-Алакольского водохозяйственного бассейна.
Проекты Восточно-Казахстанской области будут обеспечиваться поверхностными водами Иртышского и Балхаш-Алакольского водохозяйственных бассейнов.
Водообеспечение проектов Жамбылской области будет осуществляться за счет водных ресурсов Шу-Таласского водохозяйственного бассейна.
Проекты Западно-Казахстанской области будут обеспечиваться за счет воды Жайык-Каспийского водохозяйственного бассейна.
Проекты Карагандинской области будут обеспечиваться водой за счет вод Нура-Сарысуского водохозяйственного бассейна.
Потребность в водных ресурсах проектов Костанайской области будут осуществляться за счет подземных и поверхностных вод Тобол-Торгайского водохозяйственного бассейна.
Потребность в воде проектов Кызылординской области будет удовлетворена с Арало-Сарыбулакского группового водопровода.
Проекты Мангистауской области будут обеспечиваться водой за счет поверхностных вод по водоводу "Астрахань - Мангышлак".
Проекты Павлодарской области будут обеспечиваться водой за счет водных ресурсов Иртышского водохозяйственного бассейна.
Проекты Южно-Казахстанской области будут обеспечиваться водными ресурсами за счет водных ресурсов Арало-Сырдарьинского, Шу-Таласского и Нура-Сарысуского водных бассейнов.
Обеспеченность проектов трудовыми ресурсами:
Прогнозная потребность для реализации проектов отрасли на 2010-2014 годы составляет 26,4 тыс.человек, в т.ч. в период строительства - 18,6 тыс. человек, в период эксплуатации - 7,8 тыс. человек.
Подготовка кадров для агропромышленного комплекса осуществляется в ВУЗах и 168 сельских учебных заведениях ТиПО по 57 специальностям, где обучаются 28,4 тыс. человек, а в учебных заведениях ТиПО к этому времени будет подготовлено 16,8 тыс. человек.
На базе Сельскохозяйственного колледжа с. Катарколь Акмолинской области создается межрегиональный центр по подготовке и переподготовке кадров по переработке мясо-молочной продукции.
Отсутствует подготовка кадров по специальностям: Масло прессовщик, масло фильтровщик, выдувщик, рабочие моноблока разлива и укупорки, этикетировочного автомата, стекольщик.

1.9. Жеңіл өнеркәсіп
Ескерту. 1.9-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.03.15 № 258 Қаулысымен.
Жеңіл өнеркәсіп кәсіпорындары Алматы қаласында, Оңтүстік Қазақстан, Шығыс Қазақстан, Жамбыл облыстарында жасалған өндірістік технологиялық базаға, шикізат және еңбек ресурстарына, сондай-ақ ішкі және әлемдік талап етілетін және перспективті сұранысына байланыстыра орналасатын болады.
Салалық мамандандырылудың орталықтары: Шымкент, Талдықорған, Семей.
Жобалар
Жобаның атауы
Жобаға өтінім беруші
Іске асыру мерзімі, жылдар*
Өңір
1
2
3
4
5
Республикалық жобалар
1.
Кешенді автоматтандырылған иіру-есу фабрикасы
«Oxy-Textile» ЖШС
2008-2010 жылдар
Оңтүстік Қазақстан облысы
2.
Былғары өндірісін қайта жаңарту және жаңғырту
«Семей былғары-үлбір комбинаты» ЖШС
2007-2010 жылдар
Шығыс Қазақстан облысы
3.
«Оңтүстік» арнайы экономикалық аумағында тоқыма өндірісін ұйымдастыру
«ЮТЕКС KZ» АҚ
2007-2011 жылдар
Оңтүстік Қазақстан облысы
4.
Гигроскопиялық мақта, мақта целлюлозасы мен құрамында мақта бар шикізаттан техникалық карбоксиметилцеллюлоза өндірісін ұйымдастыру
«Мақтаөнеркәсібі Целлюлоза» ЖШС
2008-2010 жылдар
Оңтүстік Қазақстан облысы
Өңірлік жобалар**
5.
Жүнді бастапқы өңдеудің қолданыстағы фабрикасының базасында топс өндірісін ұйымдастыру
«Фабрика ПОШ-Тараз» ЖШС
2009-2010 жылдар
Жамбыл облысы
Жобалардың көлік инфрақұрылымымен қамтамасыз етілуі:
Жобаның атауы
Жобаға өтінім беруші
Іске асыру мерзімі, жылдар*
Автомобиль жолдарымен қамтамасыз етілуі
1
2
3
4
Кешенді автоматтандырылған иіру-есу фабрикасы
«Oxy-Textile» ЖШС
2008-2010 жылдар
Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы өтетін М-32 РФ шекарасы (Самараға) - Шымкент автожолы және Өзбекстанның (Сырдария, Гүлстан және Шыназ) Атакент ауылына және Сарыағаш санаторийіне кіреберіс жолы бар А-15 Жизак - Гагарин - Жетісай — Кировский - Қызыләскер - Сарыағаш - Абай - Жібек жолы автожолы
Былғары өндірісін қайта жаңарту және жаңғырту
«Семей былғары-үлбір комбинаты» ЖШС
2007-2010 жылдар
1) Павлодар, Семей қалалары арқылы өтетін М-38 РФ шекарасы (Омбыға) - Майқапшағай (ҚХР-ға шығу) автожолы және Алматы — Өскемен - РФ шекарасы автожолы
2) Астана - Лениногор (Семей станциясы) темір жолы және Алматы - Өскемен - Лениногор темір жолы
«Оңтүстік» арнайы экономикалық аумағында тоқыма өндірісін ұйымдастыру
«ЮТЕКС KZ» АҚ
2007-2011 жылдар
1) Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы өтетін М-32 РФ шекарасы (Самараға) - Шымкент автожолы,
2) Алматы - Шымкент - Ақтөбе (Шымкент станциясы) темір жолы
Гигроскопиялық мақта, мақта целлюлозасы мен құрамында мақта бар шикізаттан техникалық карбоксиметилцеллюлоза өндірісін ұйымдастыру
«Мақтаөнеркәсібі Целлюлоза» ЖШС
2008-2010 жылдар

1.9. Легкая промышленность
Сноска. Подраздел 1.9. с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.03.2011 № 258.
Предприятия легкой промышленности будут размещаться в городе Алматы, Южно-Казахстанской, Восточно-Казахстанской, Жамбылской областях в привязке к созданной производственно-технологической базе, к наличию сырьевых и трудовых ресурсов, а также предъявляемому и перспективному внутреннему и мировому спросу.
Центры отраслевой специализации: Шымкент, Талдыкорган, Семей.
Проекты
Наименование проекта
Заявитель
проекта
Срок
реализации,
годы*
Регион
1
2
3
4
5
Республиканские проекты
1.
Комплексная
автоматизированная
прядильно-крутильная
фабрика
ТОО
"Оху-Textile"
2008-2010
г.г.
Южно-
Казахстанская
область
2.
Реконструкция и
модернизация
кожевенного
производства
ТОО
"Семипалатин-
ский кожевенно-
меховой
комбинат"
2007-2010
г.г.
Восточно-
Казахстанская
область
3.
Организация
текстильного
производства на
территории
специальной
экономической зоны
"Оңтүстік"
АО "ЮТЕКС KZ"
2007-2011
г.г.
Южно-
Казахстанская
область
4.
Организация
производства
гигроскопической
ваты, хлопковой
целлюлозы и
технической карбокси-
метилцеллюлозы из
хлопкосодержащего
сырья
ТОО "Хлопко-
пром Целлюлоза"
2008-2010
г.г.
Южно-
Казахстанская
область
Региональные проекты**
5.
Организация
производства топса на
базе действующей
фабрики первичной
обработки шерсти
ТОО "Фабрика
ПОШ-Тараз"
2009-2010
г.г.
Жамбылская
область
Обеспеченность проектов транспортной инфраструктурой:
Наименование
проекта
Заявитель
проекта
Срок
реализации,
годы*
Обеспеченность
автомобильными дорогами
1
2
3
4
Комплексная
автоматизирован-
ная прядильно-
крутильная
фабрика
ТОО
"Оху-Textile"
2008-2010
г.г.
1) автодорога М-32 Граница
РФ (на Самару) - Шымкент,
через г.г. Уральск,
Актобе, Кызылорду и
автодорога А-15 Жизак -
Гагарин - Жетысай -
Кировский - Кызыласкер -
Сарыагаш - Абай —
Жибекжолы с подъездом к
с. Атакент Республика
Узбекистан (на Сырдарью,
Гулистан и Чиназ) и к
санаторию Сарыагаш
2) ж/д пути Алматы -
Шымкент - Актобе (станция
Шымкент)
Реконструкция и
модернизация
кожевенного
производства
ТОО "СКМК"
2007-2010
г.г.
1) автодорога М-38 Граница
РФ (на Омск) - Майкапшагай
(выход на КНР), через г.г.
Павлодар, Семипалатинск и
автодорога Алматы - Усть-
Каменогорск - граница РФ
2) ж/д пути Астана -
Лениногорск (станция
Семипалатинск) и ж/д линия
Алматы — Усть-Каменогорск
- Лениногорск
Организация
текстильного
производства на
территории СЭЗ
"Оңтүстік"
АО "ЮТЕКС KZ"
2007-2011
г.г.
1) автодорога М-32 Граница
РФ (на Самару) - Шымкент,
через г.г. Уральск,
Актобе, Кызылорду
2) ж/д пути Алматы -
Шымкент - Актобе (станция
Шымкент)
Организация
производства
гигроскопической
ваты, хлопковой
целлюлозы и
технической
карбоксиметилцел-
люлозы из хлопка
содержащего сырья
ТОО "Хлопко-
пром
Целлюлоза"
2008-2010
г.г.

1) Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы өтетін М-32 РФ шекарасы (Самараға) - Шымкент автожолы,
2) Алматы - Шымкент - Ақтөбе (Шымкент станциясы) темір жолы
Жүнді бастапқы өңдеудің қолданыстағы фабрикасының базасында топстың өндірісін ұйымдастыру
«Фабрика ПОШ-Тараз» ЖШС
2009-2010 жылдар
1) А-2 Өзбекстан шекарасы (Ташкентке) - Шымкент - Тараз - Алматы - Қорғас және А-14 Тараз - Өтмек - Қырғызстанның шекарасы автожолы
2) Алматы - Шымкент - Ташкент (Тараз станциясы) темір жолы
Жобалардың электр энергиясымен қамтамасыз етілуі:
Жаңадан енгізілетін өндірістік қуаттарды электр энергиясымен қамтамасыз ету олардың орналасуына байланысты энергия көздерінен жүзеге асырылатын болады.
Жобалардың су ресурстарымен қамтамасыз етілуі:
Оңтүстік Қазақстан облысының іске асыру жоспарланып отырған жобалары Арал - Сырдария, Шу - Талас және Нұра - Сарысу су шаруашылығы бассейндерінің су ресурстары есебінен қамтамасыз етіледі.
Шығыс Қазақстан облысының іске асырылатын жобалары Ертіс және Балқаш - Алакөл су шаруашылығы бассейндерінің жер үсті сулары есебінен қамтамасыз етіледі.
Жобалардың еңбек ресурстарымен қамтамасыз етілуі:
Саланың қажеттілігін іске асыру үшін 2010-2014 жылдарға арналған болжамды қажеттілік пайдалану кезеңінде 6,3 мың адамды құрайды.
Жеңіл өнеркәсіп мамандықтары бойынша кадрларды даярлау Алматы, Жамбыл, Шығыс Қазақстан, Оңтүстік Қазақстан облыстарындағы 11 мамандық бойынша 8,5 мың адам оқытылып жатқан 89 ТжКБ оқу орындарында жүзеге асырылады.
2011 жылы Шымкент қаласында 700 оқушы орнына арналған өңдеуші сала үшін кадрларды даярлау және қайта даярлау өңіраралық орталығының құрылысы жоспарланып отыр.
Тарау машиналарының операторы, пресстеуші, ленталық жабдықтау операторы, түзету жабдығының операторы, орау жабдығының операторы, түп шаймалық жабдықтың операторы, терінің иленуін, күлденуін, боялуын бақылау апаратшысы, прокаттаушылар, әзірлеуші, теріні созушы мамандықтары бойынша кадрлар даярланбаған.

1) автодорога М-32 Граница
РФ (на Самару) - Шымкент,
через г.г. Уральск,
Актобе, Кызылорду
2) ж/д пути Алматы —
Шымкент - Актобе (станция
Шымкент)
Организация
производства
топса на базе
действующей
фабрики первичной
обработки шерсти
ТОО "Фабрика
ПОШ-Тараз"
2009-2010
г.г.
1) автодорога А-2 граница
Узбекистана (на Ташкент) -
Шымкент - Тараз - Алматы -
Хоргос и автодорога А-14
Тараз - Утмек — граница
Кыргызстана
2) ж/д пути Алматы -
Шымкент - Ташкент (станция
Тараз)
Обеспеченность проектов электроэнергией:
Обеспечение электроэнергией вновь вводимых производственных мощностей данной отрасли будет осуществляться от энергоисточников в зависимости от их дислокации.
Обеспеченность проектов водными ресурсами:
Проекты, планируемые к реализации в Южно-Казахстанской области, будут обеспечиваться водными ресурсами за счет Арало-Сырдарьинского, Шу-Таласского и Нура-Сарысуского водных бассейнов.
Проекты, реализуемые в Восточно-Казахстанской области, будут обеспечиваться за счет Иртышского и Балхаш-Алакольского водохозяйственных бассейнов.
Обеспеченность проектов трудовыми ресурсами:
Прогнозная потребность для реализации проектов отрасли на 2010-2014 годы составляет в период экплуатации 6,3 тыс.человек.
Подготовка кадров по специальностям легкой промышленности в основном осуществляется в Алматинской, Жамбылской, Восточно-Казахстанской, Южно-Казахстанской областях в 89 учебных заведениях ТиПО по 11 специальностям, где обучается 8,5 тыс. человек.
В 2011 году запланировано строительство Межрегионального центра по подготовке и переподготовке кадров для обрабатывающей отрасли на 700 ученических мест в г. Шымкенте.
Отсутствует подготовка кадров по специальностям: оператор чесальных машин, прессовщик, оператор ленточного оборудования, оператор ровничного оборудования, оператор мотального оборудования, оператор шлихтовального оборудования, аппаратчик дубления, золения, крашения кож, прессовщики, прокатчики, разводчик, растяжчик кож.

1.10. Туристік сала
Ескерту. 1.10-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.03.15 № 258 Қаулысымен.
Туристік қызмет негізгі рекреациялық аймақтардың, республиканың дамыған көлік-коммуникациялық инфрақұрылымы бар мәдени-тарихи және іскерлік орталықтарының жанынан қалыптастырылады.
Жобалар
Жобаның атауы
Жобаға өтінім беруші
Іске асыру мерзімі, жылдар*
Өңір
1
2
3
4
5
Республикалық жобалар
1.
«Медеу-Шымбұлақ» тау шаңғысы курортын кешенді дамыту
«Chimbulak Development» ЖШС
2008-2010 жылдар
Алматы қаласы
2.
Ақмола облысының Бурабай ауданындағы «Бурабай» арнайы экономикалық аймағының шекараларында туристік ойын-сауық кешенін салу
«Tourims Borovoe City» ЖШС
2009-2021 жылдар
Ақмола облысы
2-1.
«Кендірлі» курорттық демалыс аймағын дамыту
Маңғыстау облысының әкімдігі
2010 – 2015 жылдар
Маңғыстау облысы
3.
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.03.13 № 258 Қаулысымен.
Өңірлік жобалар**
4.
Алакөл көлінің жағалауында санаторий-курорттық қонақ үй кешенін салу
«Бұғаз» ЖШС
2009-2014 жылдар
Шығыс Қазақстан облысы
Жобалардың көлік инфрақұрылымымен қамтамасыз етілуі:
Жобаның атауы
Жобаға өтінім беруші
Іске асыру мерзімі, жылдар*
Автомобиль жолдарымен қамтамасыз етілуі
1
2
3
4
Республикалық жобалар
Шымбұлақ тау шаңғысы курортын кешенді дамыту
«Chimbulak Development» ЖШС
2008-2010 жылдар
1) Көкпек, Көктал, Благовещенка арқылы өтетін, Қырғызстан Республикасына кіреберіс жолы бар А-2 Өзбекстан Республикасының шекарасы (Ташкентке) - Шымкент - Тараз - Алматы -Қорғас автожолы
2) Алматы - Астана — Петропавл (Алматы станциясы)
3) Алматы халықаралық әуе жайы
«Бурабай» шекараларында туристік ойын-сауық кешенін салу
«Tourims Borovoe City» ЖШС
2009-2021 жылдар
Көкшетау қаласы арқылы өтетін А-1 Астана - Петропавл, Талшық арқылы Щучинск - Зеренді автожолы
2) Алматы - Астана - Петропавл (Бурабай курорты станциясы) темір жолы
Өңірлік жобалар**
Алакөл көлінің жағалауында санаторий-курорттық қонақ үй кешенін салу
«Бұғаз» ЖШС
2009-2014 жылдар
1) А-3 Алматы — Өскемен автожолы, А-7 тас жолына, Үшарал - Достық, Рыбачье - Мақаншы тасжолына кіреберіс жолдары бар автожол
2) Ақтоғай - Достық (Үшарал станциясы)
«Кендірлі» курорттық демалыс аймағын дамыту
Маңғыстау облысының әкімдігі
2010 – 2015 жылдар
1) Ақтау – Құрық Автожолы
2) Ақтау – Жаңаөзен (Мұнайшы станциясы) темір жолы
Жобалардың электр энергиясымен қамтамасыз етілуі:
«Бурабай» АЭА шекарасында туристік ойын-сауық кешенін салу (Ақмола облысы), сондай-ақ Шымбұлақ тау шаңғы курорты (Алматы қаласы) толығымен тиісінше Оңтүстік және Солтүстік энергетикалық аймақтардың энергия көздерінен қамтамасыз етіледі.
Жобалардың еңбек ресурстарымен қамтамасыз етілуі:

1.10. Туристская отрасль
Сноска. Подраздел 1.10. с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.03.2011 № 258.
Туристская деятельность будет формироваться вблизи основных рекреационных зон, культурно-исторических и деловых центров республики с развитой транспортно-коммуникационной инфраструктурой.
Проекты
Наименование проекта
Заявитель
проекта
Срок
реализации,
годы*
Регион
1
2
3
4
5
Республиканские проекты
1.
Комплексное развитие
горнолыжного курорта
"Медеу - Шымбулак"
ТОО "Chimbulak
Development"
2008-2010
гг.
г. Алматы
2.
Строительство
туристско-развлека-
тельного комплекса в
границах специальной
экономической зоны
"Бурабай" в районе
Бурабай Акмолинской
области
ТОО "Tourism
Borovoe City"
2009-2021
г.г.
Акмолинская
область
2-1.
Развитие курортной
зоны отдыха
«Кендерли»
Акимат
Мангистауской
области
2010-2015
г.г.
Мангистауская
область
3.
Исключена постановлением Правительства РК от 15.03.2011 № 258
Региональные проекты**
4.
Строительство
санаторно-курортного
гостиничного
комплекса на
побережье озера
Алаколь
ТОО "Бугаз"
2009-2014
г.г.
Восточно-
Казахстанская
область
Обеспеченность проектов транспортной инфраструктурой:
Наименование
проекта
Заявитель
проекта
Срок
реализации,
годы*
Обеспеченность
автомобильными дорогами
1
2
3
4
Республиканские проекты
Комплексное
развитие
горнолыжного
курорта
Шымбулак
ТОО "Chimbulak
Development"
2008-2010
г.г.
1) автодорога А-2 Граница
Республики Узбекистан (на
Ташкент) — Шымкент —
Тараз — Алматы — Хоргос
через Кокпек, Коктал,
Благовещенку, с
подъездами к границе
Кыргызстана
2) ж/д пути Алматы -
Астана - Петропавловск
(станция Алматы)
3) международный аэропорт
Алматы
Строительство
туристско-
развлекатель-
ного комплекса
в границах СЭЗ
"Бурабай"
ТОО "Tourism
Borovoe City"
2009-2021
г.г.
1) автодорога А-1 Астана
— Петропавловск, через
г. Кокшетау и автодорога
Щучинск - Зеренда
2) ж/д пути Алматы -
Астана - Петропавловск
(станция Курорт Боровое)
Региональные проекты**
Строительство
санаторно-
курортного
гостиничного
комплекса на
побережье
озера Алаколь
ТОО "Бугаз"
2009-2014
г.г.
1) автодорога А-3 Алматы
— Усть-Каменогороск с
выездом на трассу А-7
Ушарал - Достык с
подъездами на трассу
Рыбачье - Маканчи
2) ж/д пути Актогай -
Достык (станция Учарал)
Развитие
курортной зоны
отдыха
«Кендерли»
Акимат
Мангистауской
области
2010-2015
г.г.
1) автодорога Актау – Курык
2) ж/д пути Актау –
Жанаозен (станция Мунайшы)
Обеспеченность проектов электроэнергией:
Строительство туристско-развлекательного комплекса в границах СЭЗ "Бурабай" (Акмолинская область), а также горнолыжный курорт Шымбулак (г. Алматы) полностью будут обеспечены электроэнергией от энергоисточников Южной и Северной энергетических зон соответственно.
Обеспеченность проектов трудовыми ресурсами:

Саланың жобаларын іске асыру үшін 2010-2014 жылдарға арналған болжамды қажеттілік 6,9 мың адамды құрайды, оның ішінде, құрылыс кезеңінде - 3,5 мың адам, пайдалануға беру кезеңінде — 3,4 мың адам.
Туристік сала үшін кадрларды даярлау 8 мамандық бойынша 13 мың адам оқытылып жатқан 77 ТжКБ оқу орындарында жүргізіледі.
Ақмола облысы «Бурабай» АЭА шекараларында туристік ойын-сауық кешені және Алматы облысының «Шымбұлақ» тау шаңғы кешенінің туризм базасы үшін қосымша кадр қажеттілігі (ойын-сауық персоналы, сауда-коммерциялық персонал) ТжКБ оқу орындарында және қысқа мерзімді даярлаудың оқу орындарында кадрларды даярлау есебінен жүзеге асырылады.
Жобалардың су ресурстарымен қамтамасыз етілуі:
Ақмола облысының жобаларын сумен қамтамасыз ету Көкшетау өнеркәсіп суағары арқылы Есіл өзенінен тартылған су есебінен іске асырылады.
Алматы облысының жобалары Үлкен Алматы каналы арқылы Алакөл су шаруашылығы бассейнінің су ресурстары есебінен қамтамасыз етіледі.
Шығыс Қазақстан облысының жобалары Ертіс және Балқаш - Алакөл су шаруашылығы бассейндерінің жер үсті сулары есебінен қамтамасыз етіледі.

Прогнозная потребность для реализации проектов отрасли на 2010-2014 годы составляет 6,9 тыс. человек, в т.ч. в период строительства - 3,5 тыс. человек, в период эксплуатации - 3,4 тыс. человек.
Подготовка кадров для туристской отрасли осуществляется в 77 учебных заведениях ТиПО по 8 специальностям, где обучается около 13 тыс. человек.
Дополнительная потребность в кадрах (персонал развлечений, торгово-коммерческий персонал) для туристско-развлекательного комплекса в границах СЭЗ "Бурабай" Акмолинской области и для туристской базы горнолыжного комплекса "Шымбулак" Алматинской области будет восполняться за счет подготовки кадров в учебных заведениях ТиПО и учебных центрах краткосрочной подготовки.
Обеспеченность проектов водными ресурсами:
Водообеспечение проектов Акмолинской области будет осуществляться за счет привлеченной воды из реки Ишим по Кокшетаускому промышленному водоводу.
Проекты Алматинской области будут обеспечиваться за счет водных ресурсов Балхаш-Алакольского водохозяйственного бассейна по водоводу Большой Алматинский канал.
Проекты Восточно-Казахстанской области будут обеспечиваться поверхностными водами Иртышского и Балхаш-Алакольского водохозяйственного бассейнов.

1.11. Ғарыш қызметі
Ғарыш саласы өндірістерінің орналастырылуы бірегей өндірістік базасы, білім беру - инновациялық әлеуеті, біліктілігі жоғары мамандары мен арнайы қызметтерді жеткізушілері бар Астана және Байқоңыр қалаларында орналастырылады.
Жобалар
Жобаның атауы
Жобаға өтінім беруші
Іске асыру мерзімі, жылдар*
Өңір
1
2
3
4
5
1.
«KazSat» спутниктік байланыс және хабар тарату жүйесін жасау
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігі
2006-2013 жылдар
Астана қаласы
2.
«Байқоңыр» ғарыш айлағында «Бәйтерек» ҒЗК салу
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігі
2005-2013 жылдар
Қызылорда облысы
3.
Ғарыш аппараттарының құрастыру-сынау кешенін салу
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігі
2008-2012 жылдар
Астана қаласы
4.
Қазақстан Республикасының Жерді қашықтан зондтау ғарыш жүйесін құру
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігі
2006-2014 жылдар
Астана қаласы
Жобалардың көлік инфрақұрылымымен қамтамасыз етілуі:
Жобаның атауы
Жобаға өтінім беруші
Іске асыру мерзімі, жылдар*
Автомобиль жолдарымен қамтамасыз етілуі
1
2
3
4
«KazSat» спутниктік байланыс және хабар тарату жүйесін құру
2006-2013 жылдар
Астана қ.
1) Қостанай, Астана, Қарағанды қалалары арқылы өтетін М-36 РФ шекарасы (Екатеринбургке) — Алматы автожолы және Көкшетау арқылы өтетін А-1 Астана- Петропавл автожолы
2) Алматы - Астана (Сороковая станциясы) темір жолы
3) Астана халықаралық әуе жайы
«Байқоңыр» ғарыш айлағында «Бәйтерек» ҒЗК салу
2005-2013 жылдар
Қызылорда облысы
1) Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы өтетін М-32 РФ шекарасы (Самараға) - Шымкент автожолы және Арал - Жосалы - Қызылорда автожолы
2) Арыс I - Қандыағаш (Байқоңыр станциясы) темір жолы
Ғарыш аппараттарының құрастыру-сынау кешенін салу
2008-2012 жылдар
Астана қ.
1) Қостанай, Астана, Қарағанды қалалары арқылы өтетін М-36 РФ шекарасы (Екатеринбургке) - Алматы автожолы және Көкшетау арқылы өтетін А-1 Астана - Петропавл автожолы
2) Алматы - Астана (Сороковая станциясы) темір жолы
3) Астана халықаралық әуе жайы
Қазақстан Республикасының Жерді қашықтан зондтау ғарыш жүйесін құру
2006-2014 жылдар
Астана қ.
1) Қостанай, Астана, Қарағанды қалалары арқылы өтетін М-36 РФ шекарасы
(Екатеринбургке) - Алматы автожолы және Көкшетау арқылы өтетін А-1 Астана - Петропавл автожолы
2) Алматы — Астана (Сороковая станциясы) темір жолы
3) Астана халықаралық әуе жайы
Жобалардың электр энергиясымен қамтамасыз етілуі:
Ұлттық ғарыш агенттігінің (ҒА ҚСКҚ, ЖҚЗ ҒЖ) жалпы тұтынатын қуаты 15000 кВт-ты құрайды. Қуатпен қамтамасыз етілуі «Жаңа-Жол» және «Әуежай» 2 кіші станциясынан алынады. Жобаны электр энергиясымен қамтамасыз ету үшін ең алдымен «Жаңа-Жол» станциясынан ұзындығы 5 км 10 кВт сымды тарту қажет.

1.11. Космическая деятельность
Размещение производств космической отрасли будет проводиться в городах Астана и Байконур, имеющую уникальную производственную базу, образовательно-инновационный потенциал, высококвалифицированных специалистов и поставщиков специализированных услуг.
Проекты
Наименование проекта
Заявитель
проекта
Срок
реализации,
годы*
Регион
1
2
3
4
5
Республиканские проекты
1.
Создание системы
спутниковой связи и
вещания "KazSat"
Национальное
космическое
агентство
Республики
Казахстан
2006-2013
г.г.
г. Астана
2.
Создание КРК
"Байтерек" на
космодроме
"Байконур"
Национальное
космическое
агентство
Республики
Казахстан
2005-2013
г.г.
Кызылординская
область
3.
Создание сборочно-
испытательного
комплекса
космических
аппаратов
Национальное
космическое
агентство
Республики
Казахстан
2008-2012
г.г.
г. Астана
4.
Создание космической
системы
дистанционного
зондирования Земли
Республики Казахстан
Национальное
космическое
агентство
Республики
Казахстан
2006-2014
г.г.
г. Астана
Обеспеченность проектов транспортной инфраструктурой:
Наименование
проекта
Срок
реализации,
годы*
Регион
Обеспеченность
автомобильными дорогами
1
2
3
4
Создание системы
спутниковой связи и
вещания "KazSat"
2006-2013
г.г.
г. Астана
1) автодорога М-36
Граница РФ (на
Екатеринбург) - Алматы,
через г.г. Костанай,
Астана, Караганда и
автодорога А-1 Астана —
Петропавловск, через г.
Кокшетау
2) ж/д пути Алматы -
Астана (станция
Сороковая)
3) международный
аэропорт Астана
Создание КРК
"Байтерек" на
космодроме
"Байконур"
2005-2013
г.г.
Кызылординская
область
1) автодорога М-32
Граница РФ (на Самару)
- Шымкент, через г.г.
Уральск, Актобе,
Кызылорда и автодорога
Аральск — Жосалы -
Кызылорда
2) железная дорога
Арысь I - Кандагач (ж/д
станция Байконур)
Создание сборочно-
испытательного
комплекса
космических
аппаратов (далее —
СбИК КА)
2008-2012
г.г.
г. Астана
1) автодорога М-36
Граница РФ (на
Екатеринбург) - Алматы,
через г.г. Костанай,
Астана, Караганда и
автодорога А-1 Астана -
Петропавловск, через г.
Кокшетау
2) ж/д пути Алматы -
Астана (станция
Сороковая)
3) международный
аэропорт Астана
Создание
космической системы
дистанционного
зондирования Земли
Республики
Казахстан (далее —
КСДЗЗ)
2006-2014
г.г.
г. Астана
1) автодорога М-36
Граница РФ (на
Екатеринбург) - Алматы,
через г.г. Костанай,
Астана, Караганда и
автодорога А-1 Астана —
Петропавловск, через г.
Кокшетау
2) ж/д пути Алматы -
Астана (станция
Сороковая)
3) международный
аэропорт Астана
Обеспеченность проектов электроэнергией:
Общая потребляемая мощность Национального космического центра (СбИК КА, КСДЗЗ) составит 15000 кВт. Запитка будет осуществляться от 2 подстанций - "Жана - Жол" и "Аэропорт". Для обеспечения проекта электроэнергией в первую очередь необходима прокладка кабеля 10 кВт от станций "Жана - Жол" протяженностью 5 км.

«Бәйтерек» ЗҒК электр энергиясымен қамтамасыз етілу көзіне техникалық жобада көзделген жаңа кіші станцияның және «KEGOC» АҚ желілеріне қосылған ұзындығы 10 км, 220 кВ кернеуі бар екі бір тізбекті ЭТЖ құрылысы ескерілген. Резервтік қуат көзі үшін дизельді электр станцияларын орнату көзделген.
KazSat жобасы бойынша Ақкөл қаласының ЖКБ мен Алматы облысының РЖҒБ қамтамасыз етілуі үшін қуаты 800 кВт «АРЭК» ЖШС мен 1280 кВТ қуаты бар «АЖК» АҚ техникалық жағдайлар ескерілген. Электр көзі «Алексеевка» және 60А «Дмитриевка» кіші станцияларынан жүзеге асырылады.
Жобалардың су ресурстарымен қамтамасыз етілуі:
Ұлттық ғарыш агенттігінің (ҒА ҚСКҚ, ЖҚЗ ҒЖ) сумен қамтамасыз етілуі үшін тәулігіне 615 м3, оның ішінде ҒА ҚСКҚ жобасы бойынша - 10 м3/тәулік су қажет. Жоба Тұран даңғылының астынан салынатын Д=600 мм су құбыры есебінен қамтамасыз етілетін болады.
«Байқоңыр» ғарыш айлағының орталықтандырылған сумен қамтамасыз ету жүйесі «Бәйтерек» ЗҒК сумен қамтылу көзі болып табылады. Сумен кепілдендірілген қамтамасыз ету мақсатында қолда бар сыртқы желілер мен сумен қамтамасыз ету жүйесінің құрылғыларын қайта жаңғырту мен жаңаларын салу көзделеді.
KazSat жобасы жөніндегі екі артезиан ұңғымасы бар су жинағышын құру жоспарланып отыр. «Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі» ММ тәулігіне 4,3 м3 су тұтынуы бар техникалық ерекшеліктер ескерілген.
Жобалардың еңбек ресурстарымен қамтамасыз етілуі:
Саланың жобаларын іске асыру үшін 2010-2014 жылдарға арналған болжамды қажеттілік 3,7 мың адамды құрайды, оның ішінде құрылыс кезеңінде - 2 мың адам, пайдалану кезеңінде - 1,7 мың адам.
Қ.И.Сәтпаев атындағы ҚазҰТУ, әл-Фараби атындағы ҚазҰУ жанында ғарыш мамандықтары бойынша арнайы факультеттер мен кафедраларды ашу жоспарланып отыр, Л.Н.Гумилев атындағы ЕҰУ «Ғарыш техникасы және технологиясы» мамандандырылған кафедрасы құрылды.
Ғарыш мамандықтары бойынша бейінді білімі бар қызметкерлердің санын арттыру үшін ғарыш қызметі саласындағы мамандарды қайта даярлау және біліктілігін арттыру үшін қашықтықтан оқытудың мүмкіндіктері пайдаланылады. Сондай-ақ ғарыш саласы мамандарын кәсіптік қайта даярлау және біліктілігін арттыру орталығын құру жоспарланып отыр.
1.12. Энергетика
Ескерту. 1.12-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.03.15 № 258 Қаулысымен.
Энергия өндіруші кәсіпорындардың орналастырылуы және магистралды желілердің құрылысы электр энергиясының перспективті сұранысымен және индустрияландыру қажеттіліктерін, сондай-ақ шикізат көздеріне жақындығын ескере отырып әзірленген 2020 жылға дейінгі электр энергиясының болжамдық теңгерімімен анықталады.
Батыс және Оңтүстік аймақтардың энергия тапшылығын азайту үшін бірқатар жаңа энергия өндіруші қуаттарды іске қосу ұйғарылып отыр, оның ішінде:
Батыс аймақта 2015 жылға дейін - Орал МАЭС, Қаламқас МАЭС, Agip КСО МАЭС салу, Атырау ЖЭО-ны кеңейту.

Источником электроснабжения КРК "Байтерек" является предусмотренное техническим проектом строительство новой подстанции и двух одноцепных ЛЭП напряжением 220 кВ, протяженностью 10 км с присоединением к сетям АО "KEGOC". Для резервного питания предусмотрена установка дизельных электрических станций.
По проекту KazSat для обеспечения НКУ г. Акколь и РНКУ Алматинской области имеются технические условия ТОО "АРЭК" мощностью 800 кВт и АО "АЖК" мощностью 1280 кВт. Электропитание будет осуществляться от подстанций "Алексеевка" и 60А "Дмитриевка".
Обеспеченность проектов водными ресурсами:
Для обеспечения Национального космического центра (СбИК КА, КСДЗЗ) водой потребуется 615 м3/сутки, в том числе по проекту СбИК КА-10 м3/сутки, НС КС ДЗЗ - 15 м3/сутки. Проект будет обеспечиваться водой за счет водопровода Д=600 мм, который будет прокладываться под проспектом Туран.
Источником водоснабжения КРК "Байтерек" является система централизованного водоснабжения космодрома "Байконур". В целях обеспечения гарантированного водоснабжения предусматривается реконструкция существующих внешних сетей и сооружений системы водоснабжения и строительство новых.
По проекту KazSat планируется водозабор с двумя артезианскими скважинами. Имеются технические условия ГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" на водопотребление с лимитом 4,3 м3 в сутки.
Обеспеченность проектов трудовыми ресурсами:
Прогнозная потребность для реализации проектов отрасли на 2010-2014 годы составляет 3,7 тыс. человек, в т.ч. в период строительства - 2 тыс. человек, в период эксплуатации - 1,7 тыс. человек.
Планируется открытие при КазНТУ имени К.И. Сатпаева, КазНУ имени аль-Фараби специализированных факультетов и кафедр по космическим специальностям, в ЕНУ имени Л.Н.Гумилева создана специализированная кафедра "Космическая техника и технология".
Для увеличения числа работников, имеющих профильное образование по космическим специальностям, используются возможности дистанционного обучения для переподготовки и повышения квалификации специалистов в области космической деятельности. Также планируется создание центра профессиональной переподготовки и повышения квалификации специалистов космической отрасли.
1.12. Энергетика
Сноска. Подраздел 1.12. с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.03.2011 № 258.
Размещение энергопроизводящих предприятий и строительство магистральных электросетей будет определяться перспективным спросом на электроэнергию, и прогнозным балансом электроэнергии до 2020 года, разработанных с учетом потребностей индустриализации, а также близости к источникам сырья.
Для снижения энергодефицитности Западной и Южной зон предполагается ввод ряда новых генерирующих мощностей в том числе:
в Западной зоне до 2015 года - строительство Уральской ГТЭС, ГТЭС Каламкас, ГТЭС Agip KCO, расширение Атырауской ТЭЦ;

Оңтүстік аймақта - 2012 жылға қарай Мойнақ ГЭС-ін, Ақшабұлақ ГЭС-ін, 2015 жылға таман Балқаш ЖЭС-інің екі электр блогын салу.
Солтүстік энергетикалық аймақта қосымша қажеттілікті Екібастұз бассейнінің арзан көмірінің болуын ескере отырып, Екібастұз және Ақсу су электр станциясын жаңғырту жүзеге асырылады, ал электр энергиясының шамадан тыс көлемі Оңтүстік аймақтың энергия тапшылығы Солтүстік-Оңтүстік 500 кВ транзиті бойынша бағытталады.

в Южной зоне - сооружение к 2012 году Мойнакской ГЭС, Акшабулакской ГТЭС, к 2015 году двух энергоблоков Балхашской ТЭС.
В Северной энергетической зоне с учетом дополнительной потребности и наличия дешевого угля Экибастузского бассейна будет осуществлена модернизация Экибастузских и Аксуской гидроэлектростанций, а избыточный объем производства электроэнергии будет направлен на покрытие дефицита электроэнегии Южной зоны по транзиту 500 кВ Север-Юг.

Қазақстанның ұлттық электр желісін дамыту шеңберінде 2014 жылға дейін «Алма» 500 кВ кіші станциясын, 220 кВ электр беру желісін енгізу жоспарланып отыр, Қазақстанның ұлттық энергетика желісінің кіші станцияларын жаңғырту жүзеге асырылатын болады.
Жобалар
Жобаның атауы
Жобаға өтінім беруші
Іске асыру мерзімі, жылдар*
Өңір
1
2
3
4
5
Республикалық жобалар
1.
Қуаты 75 МВт болатын Атырау ЖЭО кеңейтудің IV кезегін салу
«Атырау ЖЭО» АҚ
2006-2010 жылдар
Атырау облысы
2.
Мойнақ ГЭС-ін салу
«Самұрық-Энерго» АҚ
2006-2011 жылдар
Алматы облысы
3.
Балқаш ЖЭС-ін салу
«Самұрық-Энерго» АҚ
2010-2015 жылдар
Алматы облысы
4.
Алматы қаласында және Алматы облысында 12 трансформаторлы кіші станция салу («Кеңсай», «Медеу», «Шымбұлақ», «Жаңа», «Отырар», «Алатау», «ҚазМУ», «Ерменсай», «Алтай», «Мамыр», «Жаңа-ЗА»)
«Самұрық-Энерго» АҚ
2009-2012 жылдар
Алматы қаласы
5.
Орал газ-турбиналы электр станциясы (№ 1 турбоблогы)
«Орал қаласында салынып жатқан газ-турбиналы электр станциясының дирекциясы» ЖШС
2009-2010 жылдар
Батыс Қазақстан облысы
6.
Ақшабұлақ кен орнында газ-турбиналы электр станциясын салу
«Кристалл Менеджмент» ЖШС
2010-2011 жылдар
Қызылорда облысы
7.
Құмкөл газ турбинасы станциясында 25 мВт жөніндегі қосымша 2 газ турбиналық құрылғылар салу
«ПетроҚазақстанҚұмкөл Ресорсиз» АҚ
2009-2010 жылдар
Қызылорда облысы
8.
Қазақстанның ұлттық электр желісін жаңғырту, II кезең
«KEGOC» АҚ
2009-2016 жылдар
Өңіраралық жоба
9.
Екібастұз МАЭС-1 кеңейту және қайта жаңарту
KazakhMys Plc
2011-2014 жылдар
Павлодар облысы
10.
№ 3 ст. энергия блогын орнатып, Екібастұз МАЭС-2 кеңейту және қайта жаңарту
«Самұрық-Энерго» АҚ
2009-2013 жылдар
Павлодар облысы
11.
Ақсу МАЭС № 2 блогын қайта жаңғырту
«Еуразия энергетика корпорациясы» АҚ
2007-2010 жылдар
Павлодар облысы
12.
Шардара ГЭС-ін жаңғырту
«Самұрық-Энерго» АҚ
2011-2015 жылдар
Оңтүстік Қазақстан облысы
13.
Қазақстанның ҰЭЖ-не 500 кВ, 220 кВ кернеулі желілермен қоса отырып, Алма 500 кВ КС салу
«KEGOC» АҚ
2009-2014 жылдар
Алматы облысы
14.
Мойнақ ГЭС-інің қуат беру схемасы
«KEGOC» АҚ
2010-2012 жылдар
Алматы облысы
Өңірлік жобалар**
15.
Жаңажол ГЖЭС екінші кезегі
«Ақтөбемұнайқаржы» АҚ
2009-2010 жылдар
Ақтөбе облысы
16.
Шағын ГЭС каскадын салу
«Жетісу» ӘКК» ҰК» АҚ
2010-2013 жылдар
Алматы облысы
17.
Қаратал ГЭС-4 салу
«АСПМК-519» ЖШС
2008-2010 жылдар
Алматы облысы
18.
Жалын кен орнындағы өндіру
«Сарыарқа ENERGY» ЖШС
2009-2010 жылдар
Қарағанды облысы
19.
Циклдық-ағымдық шатыр кешенін құру
«Еуразия энергетика корпорациясы» АҚ
2005-2010 жылдар
Павлодар облысы
20.
№ 5 блоктың электр сүзгілерін монтаждау
«Екібастұз МАЭС-1» ЖШС
2008-2010 жылдар
Павлодар облысы
21.
«Богатырь» разрезінің көлік схемасын қайта жаңарту
«Богатырь Көмір» ЖШС
2006-2010 жылдар
Павлодар облысы
22.
«Евромет» ЖШС көмiрден металлургиялық коксты қосымша ала отырып, жылу-техникалық кешеннiң екiншi кезегiн салу және пайдалану
«Евромет» ЖШС
2008 – 2010 жылдар
Қарағанды облысы
Жобалардың табиғи газбен қамтамасыз етілуі:

В рамках развития Национальной электрической сети Казахстана до 2014 г. предполагается ввод подстанции 500 кВ "Алма", линий электропередачи 220 кВ для выдачи мощности Мойнакской ГЭС, будет осуществляться модернизация подстанций национальной электрической сети Казахстана.
Проекты
Наименование проекта
Заявитель
проекта
Срок
реализации,
годы*
Регион
1
2
3
4
5
Республиканские проекты
1.
Строительство
IV-очереди расширения
Атырауской ТЭЦ
мощностью на 75 МВт
АО
"Атырауская ТЭЦ"
2006-2010
г.г.
Атырауская
область
2.
Строительство
Мойнакской ГЭС
АО
"Самрук-Энерго"
2006-2011
г.г.
Алматинская
область
3.
Строительство
Балхашской ТЭС
АО
"Самрук-Энерго"
2010-2015
г.г.
Алматинская
область
4.
Строительство 12
трансформаторных
подстанций в г.
Алматы и Алматинской
области ("Кенсай",
"Медеу", "Шымбулак",
"Новая", "Отрар",
"Алатау", "КазГУ",
"Топливная",
"Ерменсай", "Алтай",
"Мамыр", "Новая-3А")
АО "Самрук-
Энерго"
2009-2012
г.г.
г. Алматы
5.
Уральская
газотурбинная
электростанция
(турбоблок № 1)
ТОО "Дирекция
строящейся
газотурбинной
электростанции
в городе
Уральск"
2009-2010
г.г.
Западно-
Казахстанская
область
6.
Строительство
газотурбинной
электростанции на
месторождении
Акшабулак
ТОО "Кристалл
Менеджмент"
2010-2011
г.г.
Кызылординская
область
7.
Строительство 2-х
дополнительных
газотурбинных
установок по 25 мВт
на газотурбинной
станции Кумколь
АО "ПетроКазах-
станКумколь-
Ресорсиз"
2009-2010
г.г.
Кызылординская
область
8.
Модернизация
национальной
электрической сети
Казахстана, этап II
АО "KEGOC"
2009-2016
г.г.
Межрегиональ-
ный проект
9.
Расширение и
реконструкция
Экибастузской ГРЭС-1
ТОО
"Экибастузская
ГРЭС-1"
2010-2014
г.г.
Павлодарская
область
10.
Расширение и
реконструкция
Экибастузкой ГРЭС-2 с
установкой
энергоблока ст. № 3
АО
"Самрук-Энерго"
2009-2013
г.г.
Павлодарская
область
11.
Восстановление блока
№ 2 Аксуской ГРЭС
АО
"Евроазиатская
энергетическая
корпорация"
2007-2010
г.г.
Павлодарская
область
12.
Модернизация
Шардаринской ГЭС
АО
"Самрук-Энерго"
2011-2015
г.г.
Южно-
Казахстанская
область
13.
Строительство ПС 500
кВ Алма с
присоединением к НЭС
Казахстана линиями
напряжения 500 кВ,
220 кВ
АО "KEGOC"
2010-2014
г.г.
Алматинская
область
14.
Схема выдачи мощности
Мойнакской ГЭС
АО "KEGOC"
2011-2012
г.г.
Алматинская
область
Региональные проекты**
15.
Вторая очередь
Жанажольской ГТЭС
АО
"Актобемунай-
финанс"
2009-2010
г.г.
Актюбинская
область
16.
Строительство каскада
малых ГЭС
АО "НК "СПК
"Жетысу"
2010-2013
г.г.
Алматинская
область
17.
Строительство
Каратальской ГЭС-4
ТОО "АСПМК-519"
2008-2010
г.г.
Алматинская
область
18.
Добыча на
месторождении Жалын
ТОО "Сарыарка
ENERGY"
2009-2010
г.г.
Карагандинская
область
19.
Строительство
циклично-поточного
вскрышного комплекса
АО
"Евроазиатская
энергетическая
корпорация"
2005-2010
г.г.
Павлодарская
область
20.
Монтаж эл. фильтров
блока № 5
ТОО
"Экибастузская
ГРЭС-1"
2008-2010
г.г.
Павлодарская
область
21.
Реконструкция
транспортной схемы
разреза "Богатырь"
ТОО "Богатырь
Комир"
2006-2010
г.г.
Павлодарская
область
22.
Строительство и
эксплуатация второй
очереди
теплотехнического
комплекса с попутным
получением
металлургического
кокса из угля ТОО
«Евромет»
ТОО «Евромет»
2008-2010
г.г.
Карагандинская
область
Обеспеченность проектов природным газом:

Ақшабұлақ кен орнындағы МАЭС (Қызылорда облысы): жеткізуші «ҚазГерМұнай» БК» ЖШС болып табылады, Ақшабұлақ кен орны - МАЭС жобаланатын газ құбыры бойынша газды жеткізу көлемі 2011-2014 жылдар кезеңінде 185 млн. текше м құрайды;
Батыс Қазақстан облысында қуаты 54 МВт Орал газ турбиналық электр станциясына шикізат жеткізуші «Жайықмұнай» ЖШС болып табылады, Чинаревское кен орны - Орал қаласы жобаланатын газ құбыры бойынша жеткізу көлемі 2010 ж. - 150 млн. текше м, 2014 ж. - 150 млн. текше м.;
Жобаның атауы
Жобаны жылдар бойы газбен қамтамасыз ету мүмкіндігі (тұтыну\мүмкіндігі), млн. текше м
Жеткізушісі көрсетілген және келісім шарты бар болған жағдайда жобаның газ қажеттілігін жабу көзі
Газды жеткізу бағыты (газ құбырының атауы)
Ескертпелер: Проблемалы жобалар жөніндегі қорытындылар

ГТЭС на месторождении Акшабулак (Кызылординская область): поставщиком является ТОО "СП "КазГерМунай", ежегодные объемы поставок газа в период 2011-2014 годы составят 185 млн. куб. м. по проектируемому газопроводу Месторождение Акшабулак - ГТЭС;
поставщиком сырья Уральской газотурбинной электростанции мощностью 54 МВт в Западно-Казахстанской области является ТОО "Жайкмунай", объемы поставкок в 2010 г. - 150 млн. куб. м, 2014 г. - 150 млн. куб. м по проектируемому газопроводу Месторождение Чинаревское - г. Уральск.
Наиме-
нование
проекта
Возможность
обеспечения проекта
газом по годам
(потребность\
возможность), млн.
куб. м
Источник
покрытия
потребностей
проекта в
газе с
указанием
поставщика и
наличия
контракта
Маршрут
поставки
газа
(наиме-
нование
газопро-
вода)
Примечания:
Выводы по
проблемным
проектам
1
2
3
4
5
6

2) Алматы - Астана - Петропавл (Алматы станциясы) темір жолы
Орал газ-турбиналы электр станциясы (№ 1 турбоблогы)
«Орал қаласында салынып жатқан ГЖЭС дирекциясы» ЖШС
2009-2010 жылдар
1) Ақтөбе - Орал (Орал станциясы) темір жолы
2) «Орынбор - Новопсков» МГ газ құбыры
Ақшабұлақ кен орнында газ-турбиналы электр станциясын салу
«Кристалл Менеджмент» ЖШС
2010-2011 жылдар
1) Алматы - Шымкент - Ақтөбе (Жосалы станциясы) темір жолы
2) Арысқұм — Жосалы мұнай құбыры (ұзындығы шамамен 170 км)
Құмкөл газ турбинасы станциясында 25 мВт жөніндегі қосымша 2 газ турбиналық құрылғылар салу
«ПетроҚазақстанҚұмкөлРесорсиз» АҚ компаниясы
2009-2010 жылдар
1) Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы өтетін М-32 РФ шекарасы (Самараға) - Шымкент автожолы және Арал - Жосалы - Қызылорда автожолы
2) Алматы - Шымкент - Ақтөбе (Қызылорда станциясы) темір жолы
Қазақстанның ұлттық электр желісінің жетілдірілуі, II кезең
«KEGOC» АҚ
2009-2016 жылдар
Темір жолдардың республикалық торабы
Екібастұз МАЭС-1 кеңейту және қайта жаңарту
«Екібастұз МАЭС-1» ЖШС
2010-2014 жылдар
Астана - Лениногор (Екібастұз станциясы) темір жолы
№ 3 ст. энергия блогын орнатып Екібастұз МАЭС-2 кеңейту және қайта жаңарту
«Самұрық-Энерго» АҚ
2009-2013 жылдар
Астана - Лениногор (Екібастұз станциясы) темір жолы
Ақсу МАЭС № 2 блогын қайта жаңғырту
«Еуразия энергетикалық корпорациясы» АҚ
2007-2010 жылдар
Астана - Лениногор (Ермак/Ақсу станциясы) темір жолы
Шардара ГЭС-ін жаңғырту
«Самұрық-Энерго» АҚ
2011-2015 жылдар
Шардараға шығу жолы бар Өзбекстан шекарасы - Шымкент - Қызылорда - Ақтөбе - Орал - РФ шекарасы автожолы
Мойнақ ГЭС-інің қуат беру схемасы
«КEGOK» АҚ
2011-2012 жылдар
Алматы - Астана - Петропавл (Алматы станциясы) темір жолы
Өңірлік жобалар**
Жаңажол ГТЭС екінші кезегі
«Ақтөбемұнайқаржы» АҚ
2009-2010 жылдар
1) Ақтөбе - Темір - Жаңажол автожолы
2) Жем — Жаңажол (Жаңажол станциясы) темір жолы
Кіші ГЭС каскадын салу
«Жетісу» ӘКК» ҰК» АҚ
2010-2013 жылдар
1) Талдықорғанға кіреберіс жолдары бар А-3 Алматы - Өскемен автожолы
2) Алматы - Үштөбе - Қарабұлақ (Қарабұлақ станциясы) темір жолы
Қаратал ГЭС-4 салу
«АСПМК-519» ЖШС
2008-2010 жылдар
1) Талдықорғанға кіреберіс жолдары бар А-3 Алматы - Өскемен автожолы
2) Алматы - Үштөбе - Қарабұлақ (Қарабұлақ станциясы) темір жолы
Циклдық тасқынды шатыр кешенін салу
«Еуроазиялық энергетикалық корпорация» АҚ
2005-2010 жылдар
1) Қарағанды - Екібастұз - Павлодар автожолы
2) Павлодар - Астана (Екібастұз станциясы) темір жолы
№ 5 блогының электр сүзгілерін монтаждау
«Екібастұз ГЖЭС-1» ЖШС
2008-2010 жылдар
1) Қарағанды - Екібастұз - Павлодар автожолы
2) Павлодар - Астана (Екібастұз станциясы) темір жолы
«Богатырь» кескінінің көлік схемасын қайта жаңарту
«Богатырь Көмір» ЖШС
2006-2010 жылдар

2) ж/д пути Алматы -
Астана - Петропавловск
(станция Алматы)
Уральская
газотурбинная
электростанция
(турбоблок № 1)
ТОО
"Дирекция
строящейся
ГТЭС в г.
Уральск"
2009-2010
г.г.
1) ж/д пути Актобе -
Уральск (станция
Уральск)
2) газопровод МГ
"Оренбург - Новопсков"
Строительство
газотурбинной
электростанции на
месторождении
Акшабулак
ТОО
"Кристалл
Менеджмент"
2010-2011
г.г.
1) ж/д пути Алматы -
Шымкент - Актобе
(станция Жосалы)
2) нефтепровод Арыскум -
Джусалы (протяжнность
около 170 км)
Строительство 2-х
дополнительных
газотурбинных
установок по 25 мВт
на газотурбинной
станции Кумколь
АО
"Петро
Казахстан-
Кумколь
Ресорсиз"
2009-2010
г.г.
1) автодорога М-32
Граница РФ (на Самару)
- Шымкент, через г.г.
Уральск, Актобе,
Кызылорду и автодорога
Аральск — Жосалы -
Кызылорда
2) железная дорога
Алматы - Шымкент —
Актобе (станция
Кызылорда)
Модернизация
национальной
электрической сети
Казахстана, этап II
АО "KEGOC"
2009-2016
г.г.
Республиканская сеть
железнодорожных путей
Расширение и
реконструкция
Экибастузской
ГРЭС-1
ТОО
"Экибастуз-
ская ГРЭС-1"
2010-2014
г.г.
ж/д пути Астана —
Лениногорск (станция
Экибастуз)
Расширение и
реконструкция
Экибастузкой ГРЭС-2
с установкой
энергоблока ст. № 3
АО
"Самрук-
Энерго"
2009-2013
г.г.
ж/д пути Астана -
Лениногорск (станция
Экибастуз)
Восстановление
блока № 2 Аксуской
ГРЭС
АО
"Евроазиат-
ская энерге-
тическая
корпорация"
2007-2010
г.г.
ж/д пути Астана —
Лениногорск (станция
Ермак/Аксу)
Модернизация
Шардаринской ГЭС
АО
"Самрук-
Энерго"
2011-2015
г.г.
автодорога граница
Узбекистана - Шымкент
- Кызылорда - Актобе -
Уральск - граница РФ, с
выездом на Шардару
Схема выдачи
мощности Мойнакской
ГЭС
АО "Кегок"
2011-2012
г.г.
ж/д пути Алматы - Астана
- Петропавловск (станция
Алматы)
Региональные проекты**
Вторая очередь
Жанажольской ГТЭС
АО
"Актобе-
мунайфинанс"
2009-2010
г.г.
1) автодорога Актобе -
Темир - Жанажол
2) железная дорога Жем -
Жанажол (станция
Жанажол)
Строительство
каскада малых ГЭС
АО "НК "СПК
"Жетысу"
2010-2013
г.г.
1) автодорога А-3 Алматы
- Усть-Каменогорск, с
подъездами на
Талдыкорган
2) ж/д пути Алматы -
Уштобе — Карабулак
(станция Карабулак)
Строительство
Каратальской ГЭС-4
ТОО
"АСПМК-519"
2008-2010
г.г.
1) автодорога А-3 Алматы
- Усть-Каменогорск, с
подъездами на
Талдыкорган
2) ж/д пути Алматы -
Уштобе - Карабулак
(станция Карабулак)
Строительство
циклично-поточного
вскрышного
комплекса
АО
"Евроазиат-
ская энерге-
тическая
корпорация"
2005-2010
г.г.
1) автодорога Караганды
- Экибастуз - Павлодар
2) ж/д пути Павлодар -
Астана (станция
Экибастуз)
Монтаж эл. фильтров
блока № 5
ТОО
"Экибастуз-
ская ГРЭС-1"
2008-2010
г.г.
1) автодорога Караганды
- Экибастуз - Павлодар
2) ж/д пути Павлодар -
Астана (станция
Экибастуз)
Реконструкция
транспортной схемы
разреза "Богатырь"
ТОО
"Богатырь
Комир"
2006-2010
г.г.

1) Қарағанды - Екібастұз - Павлодар автожолы
2) Павлодар - Астана (Екібастұз станциясы) темір жолы
«Евромет» ЖШС көмiрден металлургиялық коксты қосымша ала отырып, жылу-техникалық кешеннiң екiншi кезегiн салу және пайдалану
«Евромет» ЖШС
2008 – 2010 жылдар
1) Қарағанды – Сарань автожолы
2) Қарағанды – Темiртау – Сарань – Шахтинск (Сарань станциясы) темiр жолы
Жобалардың су ресурстарымен қамтамасыз етілуі:
Ақтөбе облысының жобаларын сумен қамтамасыз ету Сарыбұлақ кен орындары тобының жер асты сулары есебінен жүзеге асырылады.
Алматы облысының жобалары Балқаш - Алакөл су шаруашылығы бассейнінің су ресурстары есебінен қамтамасыз етіледі.
Атырау облысының жобалары «Астрахань — Маңғышлақ» суағары арқылы тартылған су есебінен қамтамасыз етіледі.
Батыс Қазақстан облысының жобалары Жайық - Каспий су шаруашылығы бассейнінің сулары есебінен қамтамасыз етіледі.
Қарағанды облысының жобалары Нұра - Сарысу су шаруашылығы бассейні суларының есебінен қамтамасыз етіледі.
Қызылорда облысындағы жобалардың суға қажеттілігі Арал - Сарыбұлақ топтық суағарынан қанағаттандырылады.
Павлодар облысының жобалары сумен Ертіс су шаруашылығы бассейнінің су ресурстары арқылы қамтамасыз етіледі.
Оңтүстік Қазақстан облысының жобалары су ресурстарымен Арал - Сырдария, Шу - Талас және Нұра - Сарысу су шаруашылығы бассейндерінің су ресурстары есебінен қамтамасыз етіледі.
Еңбек ресурстарымен қамтамасыз етілуі:
2010-2014 жылдарға арналған саланың болжамды қажеттілігі 16,1 мың адамды құрайды, оның ішінде құрылыс кезеңінде - 13,4 мың адамды, энергетика саласы бойынша жобаларды іске асыру үшін кадрлар қажеттілігі 2,7 мың адамды құрайды, ал ТжКБ оқу мекемелері 10,8 мың адамды даярлайды.
Энергетика саласы бойынша кадрларды даярлау 18 мамандық бойынша 11 мың адам оқытылып жатқан 80 ТжКБ және ЖОО оқу орындарында жүзеге асырылады.
Екібастұз қаласында 700 оқушы орнына арналған отын-энергетикалық сала үшін кадрларды даярлау және қайта даярлау өңіраралық орталығының құрылысы жүргізіліп жатыр.
1.13. Көлік инфрақұрылымы

1) автодорога Караганды
- Экибастуз - Павлодар
2) ж/д пути Павлодар -
Астана (станция
Экибастуз)
Строительство и
эксплуатация второй
очереди
теплотехнического
комплекса с попутным
получением
металлургического
кокса из угля ТОО
«Евромет»
ТОО «Евромет»
2008-2010
г.г.
1) автодорога
Караганда - Сарань
2) ж/д пути
Караганда –
Темиртау - Сарань-
Шахтинск (станция
Сарань)
Обеспеченность проектов водными ресурсами:
Водообеспечение проектов Актюбинской области будет осуществляться за счет подземных вод Сарыбулакской группы месторождений.
Проекты Алматинской области будут обеспечиваться за счет водных ресурсов Балхаш-Алакольского водохозяйственного бассейна.
Проекты Атырауской области будут обеспечиваться водой за счет поверхностных вод по водоводу "Астрахань - Мангышлак".
Проекты Западно-Казахстанской области будут обеспечиваться за счет воды Жайык-Каспийского водохозяйственного бассейна.
Проекты Карагандинской области будут обеспечиваться водой за счет вод Нура-Сарысуского водохозяйственного бассейна.
Потребность в воде проекта Кзылординской области будет удовлетворена с Арало-Сарыбулакского группового водопровода.
Проекты Павлодарской области будут обеспечиваться водой за счет водных ресурсов Иртышского водохозяйственного бассейна.
Проекты Южно-Казахстанской области будут обеспечиваться водными ресурсами за счет водных ресурсов Арало-Сырдарьинского, Шу-Таласского и Нура-Сарысуского водных бассейнов.
Обеспеченность трудовыми ресурсами:
Прогнозная потребность для реализации проектов отрасли на 2010-2014 годы составляет 16,1 тыс. человек, в т.ч. в период строительства - 13,4 тыс. человек, в период эксплуатации - 2,7 тыс. человек, а учебными заведениями ТиПО будут подготовлены 10,8 тыс. человек.
Подготовка кадров по энергетической отрасли осуществляется в ВУЗах и 80 учебных заведениях ТиПО по 18 специальностям, где обучается более 11 тыс. человек.
Ведется строительство Межрегионального центра по подготовке и переподготовке кадров для топливно-энергетической отрасли на 700 ученических мест в г. Экибастузе.
1.13. Транспортная инфраструктура

Ескерту. 1.13-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.03.15 № 258 Қаулысымен.
Көлік-коммуникациялық инфрақұрылымның қалыптастырылуы және орналастырылуы сыртқы нарықтарға және ішкі нарықтардың байланыстылығына шығуды қамтамасыз ету міндеттерін шешуге бағытталады.
Бұл ретте тапшылық байқалатын елдің батыс пен оңтүстігінде дамыған көлік-коммуникациялық инфрақұрылымның қалыптасуы стратегиялық маңызды болады.
Жобалар
Жобаның атауы
Жобаға өтінім беруші
Іске асыру мерзімі, жылдар*
Өңір
1
2
3
4
5
Республикалық жобалар
1.
Сырдария өзенінде тасқынға қарсы Көксарай реттеуішін салу
ТЖМ
2008-2011 жылдар
Оңтүстік Қазақстан облысы
2.
«Батыс Еуропа - Батыс Қытай» халықаралық транзит дәлізін қайта жаңарту
ККМ
2007-2012 жылдар
Өңіраралық жоба
3.
«Қорғас» шекара маңы ынтымақтастығы халықаралық орталығын құру
«Жетісу» ӘКК
2005-2018 жылдар
Алматы облысы
4.
«Жетіген — Қорғас» темір жол желілерін салу
«Қазақстан темір жолы» ҰК» АҚ
2009-2012 жылдар
Алматы облысы
5.
Қарағанды облысында Индустриалық парк инфрақұрылымын салу
«Сарыарқа» ӘКК
2008-2011 жылдар
Қарағанды облысы
6.
Ақтау қаласының әуе жайында халықаралық жолаушылар терминалын салу және ұшу-қону жолағын қайта жаңарту
Маңғыстау облысының әкімдігі
2008-2010 жылдар
Маңғыстау облысы
7.
«Өзен — Түрікменстанмен мемлекеттік шекара» жаңа темір жол желісін салу
«Қазақстан темір жолы» ҰК» АҚ
2009-2012 жылдар
Маңғыстау облысы
8.
Теңіз операцияларын демеу базасын салу
«Балықшы» ЖШС
2008-2010 жылдар
Маңғыстау облысы
9.
«GEGA» азық-түлік логистикалық орталығы
«Global Ecological Group Almaty» ЖШС
2007-2010 жылдар
Алматы қаласы
Өңірлік жобалар**
10.
Ақтөбе қаласындағы көлік-логистикалық орталық
«Ақтөбе-Орталық» ЖШС
2008-2010 жылдар
Ақтөбе облысы
11.
Талғар ауданының Жаңалық кентінде көп бейінді логистикалық кешен салу
«ЮСКО Логистикс Интернешнл» АҚ
2008-2010 жылдар
Алматы облысы
12.
Әуежай инфрақұрылымын жаңғырту, әуе кемелері паркін жаңарту
«Ертіс» ӘКК» ҰК» АҚ, «Семейавиа» АҚ
2009-2014 жылдар
Шығыс Қазақстан облысы
13.
Шағын және Орта бизнестің өнеркәсіптік паркі
«Каспий» ӘКК» ҰК» АҚ
2010-2011 жылдар
Маңғыстау облысы
14.
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.03.13 № 258 Қаулысымен.
15.
Бөлшектеп өлшеу желісі бар көліктік-логистикалық орталық
«Казглавпродукт» ЖШС
2010 – 2012 жылдар
Астана қаласы
Көлік инфрақұрылымы жобаларының қамтамасыз етілуі:
Жобаның атауы
Жобаға өтінім беруші
Іске асыру мерзімі, жылдар*
Автомобиль жолдарымен қамтамасыз етілуі
1
2
3
4
Сырдария өзенінде тасқынға қарсы Көксарай реттеуішін салу
ТЖМ
2008-2011 жылдар

Сноска. Подраздел 1.13. с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.03.2011 № 258.
Формирование и размещение транспортно-коммуникационной инфраструктуры будет направлено на решение задач обеспечения выхода на внешние и связанности внутреннего рынков.
При этом стратегически важным станет формирование развитой транспортно-коммуникационной инфраструктуры на западе и юге страны, где наблюдается ее дефицит.
Проекты
Наименование проекта
Заявитель
проекта
Срок
реализации,
годы*
Регион
1
2
3
4
5
Республиканские проекты
1.
Строительство
противопаводкового
Коксарайского
контррегулятора на реке
Сырдарья
МЧС
2008-2011
г.г.
Южно-
Казахстанская
область
2.
Реконструкция
международного транзитного
коридора "Западная Европа
- Западный Китай"
МТК
2007-2012
г.г.
Межрегиональ-
ный проект
3.
Создание Международного
центра приграничного
сотрудничества "Хоргос"
СПК "Жетысу"
2005-2018
г.г.
Алматинская
область
4.
Строительство
железнодорожных линий
"Жетыген-Коргос"
АО "НК
"Қазақстан
темір жолы"
2009-2012
г.г.
Алматинская
область
5.
Строительство
инфраструктуры
Индустриального парка в
Карагандинской области
СПК
"Сарыарка"
2008-2011
г.г.
Карагандинская
область
6.
Строительство
международного
пассажирского терминала и
реконструкция взлетно-
посадочной полосы в
аэропорту города Актау
Акимат
Мангистаус-
кой области
2008-2010
г.г.
Мангистауская
область
7.
Строительство новой
железнодорожной линии
"Узень — государственная
граница с Туркменистаном"
АО "НК
"Қазақстан
темір жолы"
2009-2011
г.г.
Мангистауская
область
8.
Строительство Базы
Поддержки Морских Операций
ТОО
"Балыкшы"
2008-2010
г.г.
Мангистауская
область
9.
Продовольственный
логистический центр "GEGA"
ТОО "Global
Ecological
Group
Almaty"
2007-2010
г.г.
г. Алматы
Региональные проекты**
10.
Транспортно-логистический
центр в г. Актобе
TOO
"Актобе-
Центр"
2008-2010
г.г.
Актюбинская
область
11.
Строительство
многопрофильного
логистического комплекса
п. Жаналык Талгарский
район
АО "ЮСКО
Логистикс
Интернешнл"
2008-2010
г.г.
Алматинская
область
12.
Модернизация аэропортовой
инфраструктуры, обновление
парка воздушных судов
АО "НК "СПК
"Epтic", АО
"Семейавиа"
2009-2014
г.г.
Восточно-
Казахстанская
область
13.
Промышленный парк Малого и
Среднего Бизнеса
АО "НК "СПК
"Каспий"
2010-2011
г.г.
Мангистауская
область
14.
Исключена постановлением Правительства РК от 15.03.2011 № 258
15.
Транспортно-логистический
центр с фасовочной линией
ТОО
«Казглав-
продукт»
2010-2012
г.г.
город
Астана
Обеспеченность проектов транспортной инфраструктурой:
Наименование
проекта
Заявитель
проекта
Срок
реализации,
годы*
Обеспеченность
автомобильными дорогами
1
2
3
4
Строительство
противопаводкового
Коксарайского
контррегулятора на
реке Сырдарья
МЧС
2008-2011
г.г.

1) Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы Бұқа - Бақыт - Мырзакент - Жетісай - Шардара - Байырқұм - Арыс - Темірлан облыстық жолына кіреберістері бар М-32 РФ шекарасы (Самараға) - Шымкент автожолы
2) Алматы - Шымкент - Ақтөбе (Шымкент станциясы) темір жолы
«Батыс Еуропа - Батыс Қытай» халықаралық транзит дәлізін қайта жаңарту
ККМ
2007-2012 жылдар
1) Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы өтетін Бұқа - Бақыт — Мырзакент - Жетісай - Шардара - Байырқұм - Арыс - Темірлан облыстық жолына кіреберістері бар М-32 РФ шекарасы (Самараға) - Шымкент автожолы
2) Алматы - Шымкент - Ақтөбе (Шымкент станциясы) темір жолы
«Қорғас» шекара маңы ынтымақтастығы халықаралық орталығын құру
«Жетісу» ӘКК
2005-2018 жылдар
1) Көкпек, Көктал, Благовещенка арқылы өтетін Қырғызстан шекарасына кіреберісі бар А-2 Өзбекстан Республикасының шекарасы (Ташкентке) - Шымкент - Тараз - Алматы - Қорғас
2) Алматы - Жетіген - Қорғас темір жолы (жоспарланып отыр)
Жетіген – Қорғас ТЖ темір жол желісін салу
«Қазақстан темір жолы» ҰК» АҚ
2009-2012 жылдар
А-2 Өзбекстан Республикасының шекарасы (Ташкентке) - Шымкент - Тараз - Алматы - Қорғас автожолы
Қарағанды облысында Индустриялық парк инфрақұрылымын салу
«Сарыарқа» ӘКК
2008-2011 жылдар
1) Астана, Қарағанды қалалары арқылы өтетін М-36 РФ шекарасы (Екатеринбургке) - Қостанай автожолы
2) Алматы - Астана - Петропавл (Қарағанды облысы) темір жолы
Ақтау қаласының әуе жайында халықаралық жолаушылар терминалын салу және ұшу-қону жолағын қайта жаңарту
Маңғыстау облысының әкімдігі
2008-2010 жылдар
А-33 Доссор - Құлсары - Бейнеу - Сай - Өтес - Шетпе - Жетібай - Ақтау порты және Бейнеу - Ақжігіт - Өзбекстан Республикасының шекарасы (Нөкіске) автожолы
«Өзен - Түрікменстанмен мемлекеттік шекара» жаңа темір жол желісін салу
«Қазақстан темір жолы» ҰК» АҚ
2009-2011 жылдар
1) Бейнеу - Жаңаөзен - Ақтау автожолы
2) Өзен — Бейнеу темір жолы
Ақтөбе қаласындағы көлік-логистикалық орталық
«Ақтөбе-Орталық» ЖШС
2008-2010 жылдар
1) Орал, Ақтөбе, Қызылорда қалалары арқылы өтетін М-32 РФ шекарасы (Самараға) - Шымкент автожолы
2) Алматы - Шымкент - Ақтөбе (Ақтөбе станциясы) темір жолы
Талғар ауданының Жаңалық кентінде көп бейінді логистикалық кешен салу
«ЮСКО Логистикс Интернешнл» АҚ
2008-2010 жылдар
1) Көкпек, Көктал, Благовещенка арқылы Қырғызстанның шекарасына кіреберістері бар А-2 Өзбекстан Республикасының шекарасы (Ташкентке) - Шымкент - Тараз - Алматы - Қорғас автожолы
2) Алматы- Қорғас темір жолы (жоспарланып отыр)
Әуежай инфрақұрылымын жаңғырту, әуе кемелері паркін жаңарту
«Ертіс» ӘКК» ҰК» АҚ, «Семейавиа» АҚ
2009-2014 жылдар

1) автодорога М-32
Граница РФ (на Самару)
- Шымкент, через г.г.
Уральск, Актобе,
Кызылорду с подъездами
на областную дорогу Бука
- Бахт - Мырзакент -
Жетисай - Шардара -
Байыркум - Арыс - Темирлан
2) ж/д пути Алматы -
Шымкент - Актобе (станция
Шымкент)
Реконструкция
международного
транзитного
коридора "Западная
Европа — Западный
Китай"
МТК
2007-2012
г.г.
1) автодорога А-2 Граница
Республики Узбекистан (на
Ташкент) - Шымкент -
Тараз - Алматы - Хоргос и
автодорога М-32 Граница
РФ (на Самару) - Шымкент,
через г.г. Уральск,
Актобе, Кызылорду
2) ж/д пути Алматы -
Шымкент — Актобе
Создание
Международного
центра
приграничного
сотрудничества
"Хоргос"
СПК
"Жетысу"
2005-2018
г.г.
1) автодорога А-2 Граница
Республики Узбекистан (на
Ташкент) - Шымкент -
Тараз - Алматы - Хоргос
через Кокпек, Коктал,
Благовещенку, с
подъездами к границе
Кыргызстана
2) ж/д пути Алматы -
Жетыген - Коргас
(планируется)
Строительство
железнодорожной
линии ЖД Жетыген -
Коргас
АО "НК
"Қазақстан
темір жолы"
2009-2012
г.г.
автодорога А-2 Граница
Республики Узбекистан (на
Ташкент) - Шымкент —
Тараз - Алматы — Хоргос
Строительство
инфраструктуры
Индустриального
парка в
Карагандинской
области
СПК
"Сарыарка"
2008-2011
г.г.
1) автодорога М-36
Граница РФ (на
Екатеринбург) - Алматы,
через г.г. Кустанай,
Астана, Караганда
2) ж/д пути Алматы -
Астана - Петропавловск
(станция Караганда)
Строительство
международного
пассажирского
терминала и
реконструкция
взлетно-посадочной
полосы в аэропорту
г. Актау
Акимат
Мангистаус-
кой области
2008-2010
г.г.
автодорога А-33 Доссор —
Кульсары - Бейнеу - Сай —
Утес — Шетпе — Жетыбай -
порт Актау и автодорога
Бейнеу - Акжигит -
граница Республики
Узбекистан (на Нукус)
Строительство
новой
железнодорожной
линии "Узень -
государственная
граница с
Туркменистаном"
АО "НК
"Қазақстан
темір жолы"
2009-2011
г.г.
1) автодорога Бейнеу -
Жанаозен - Актау
2) ж/д пути Узень -
Бейнеу
Транспортно-
логистический
центр в г. Актобе
ТОО
"Актобе-
Центр"
2008-2010
г.г.
1) автодорога М-32
Граница РФ (на Самару)
- Шымкент, через г.г.
Уральск, Актобе,
Кызылорду
2) ж/д пути Алматы -
Шымкент - Актобе
(станция Актобе)
Строительство
многопрофильного
логистического
комплекса
п. Жаналык
Талгарский район
АО "ЮСКО
Логистикс
Интернешнл"
2008-2010
г.г.
1) автодорога А-2 Граница
Республика Узбекистан (на
Ташкент) - Шымкент -
Тараз - Алматы - Хоргос
через Кокпек, Коктал,
Благовещенку, с
подъездами к границе
Кырзызстана
2) ж/д пути Алматы -
Хоргос (планируется)
Модернизация
аэропортовой
инфраструктуры,
обновление парка
воздушных судов
АО "НК "СПК
"Ертіс", АО
"Семейавиа"
2009-2014
г.г.

1) Павлодар, Семей қалалары арқылы өтетін М-38 РФ шекарасы (Омбыға) - Майқапшағай (ҚХР-ға шығу) автожолы және Алматы - Өскемен - РФ шекарасы автожолы
2) Астана - Лениногор (Семей станциясы) темір жолы және Алматы - Өскемен - Лениногор темір жолы
Шағын және Орта бизнестің өнеркәсіптік паркі
«Каспий» ӘКК» ҰК» АҚ
2010-2011 жылдар
А-33 Доссор - Құлсары - Бейнеу - Сай - Өтес - Шетпе - Жетібай - Ақтау порты және Бейнеу - Ақжігіт - Өзбекстан Республикасының шекарасы (Нөкіске) автожолы
Бөлшектеп өлшеу желісі бар көліктік-логистикалық орталық
«Казглавпродукт» ЖШС
2010 – 2012 жылдар
1) Қостанай, Астана, Қарағанды қалалары арқылы өтетін М-36 РФ шекарасы (Екатеринбургке) – Алматы автожолы және Көкшетау қаласы арқылы өтетін А-1 Астана – Петропавл автожолы
2) Алматы – Астана – Петропавл (Сороковая станциясы) темір жолы
Жобалардың электр энергиясымен қамтамасыз етілуі:
Жаңадан енгізілетін өндірістік қуаттарды электр энергиясымен жарақтандыру Оңтүстік энергетика аймағының энергия көздері және Солтүстік-Оңтүстік желісінің ағындары арқылы жүзеге асырылады. 2013 жылдан бастап Балқаш ТЭС-нен электроэнергиясын жеткізу болжанып отыр.
Жобаның атауы
Жобаға өтінім беруші
Іске асыру мерзімі, жылдар*
Өңір
Электр энергиясына қажеттілік кВт*с
1
2
3
4
5
Республикалық жобалар
Сырдария өзенінде тасқынға қарсы Көксарай реттеуішін салу
ТЖМ
2008-2011 жылдар
Оңтүстік Қазақстан облысы
250 000
«Батыс Еуропа-Батыс Қытай» халықаралық транзит дәлізін қайта жаңарту
ККМ
2007-2012 жылдар
Өңіраралық жоба
12 000
Жетіген - Қорғас темір жолы
«Қазақстан темір жолы» ҰК» АҚ
2009-2012 жылдар
Алматы облысы
5 063 000
Қарағанды облысында Индустриялық парк инфрақұрылымын салу
«Сарыарқа» ӘКК
2007-2011 жылдар
Қарағанды облысы
1 320 000
Ақтау қаласының әуежайында халықаралық жолаушылар терминалын салу және ұшу-қону жолағын қайта жаңарту
Маңғыстау облысының әкімдігі
2008-2010 жылдар
Маңғыстау облысы
1 000
«Өзен - Түрікменстанмен мемлекеттік шекара» жаңа темір жол желісін салу
«Қазақстан темір жолы» ҰК» АҚ
2009-2012 жылдар
Маңғыстау облысы
1 200
Өңірлік жобалар**
Ақтөбе қаласындағы көлік-логистикалық орталық
«Ақтөбе-Орталық» ЖШС
2008-2010 жылдар
Ақтөбе облысы
720
Талғар ауданының Жаңалық кентінде көп бейінді логистикалық кешен салу
«ЮСКО Логистикс Интернешнл» АҚ
2008-2010 жылдар
Алматы облысы
8 400
Шағын және Орта бизнестің өнеркәсіптік паркі
«Каспий» ӘКК» ҰК» АҚ
2010-2011 жылдар
Маңғыстау облысы
120 000 000
Жобалардың су ресурстарымен қамтамасыз етілуі:
Ақмола облысының жобаларын сумен қамтамасыз ету Көкшетау өндіріс суағары арқылы Есіл өзенінен су тарту есебінен іске асырылатын болады.
Ақтөбе облысының жобаларын сумен қамтамасыз ету Сарыбұлақ кен орындары тобының жер асты сулары есебінен іске асырылатын болады.
Алматы облысының жобаларын сумен қамтамасыз ету Балқаш - Алакөл су шаруашылығы бассейнінің су ресурстары есебінен іске асырылатын болады.
Атырау облысының жобаларын сумен қамтамасыз ету «Астрахань - Манғышлақ» суағары жөніндегі жер үсті суларының есебінен іске асырылатын болады.
Шығыс Қазақстан облысының жобаларын сумен қамтамасыз ету Ертіс және Балқаш - Алакөл су шаруашылығы бассейндерінің жер үсті суларымен қамтамасыз етілетін болады.
Қарағанды облысының жобаларын сумен қамтамасыз ету Нұра - Сарысу су шаруашылығы бассейнінің сулары есебінен іске асырылатын болады.
Маңғыстау облысының жобаларын сумен қамтамасыз ету «Астрахань - Манғышлақ» суағары бойынша жер үсті суларының есебінен іске асырылатын болады.
Оңтүстік Қазақстан облысының жобаларын сумен қамтамасыз ету Арал - Сырдария, Шу — Талас және Нұра - Сарысу су ресурстарының есебінен іске асырылатын болады.
Жобалардың еңбек ресурстарымен қамтамасыз етілуі:

1) автодорога М-38
Граница РФ (на Омск) -
Майкапшагай (выход на
КНР), через г.г.
Павлодар, Семипалатинск
и автодорога Алматы -
Усть-Каменогорск -
граница РФ
2) ж/д пути Астана -
Лениногорск (станция
Семипалатинск) и ж/д
линия Алматы — Усть-
Каменогорск - Лениногорск
Промышленный парк
Малого и Среднего
Бизнеса
АО "НК "СПК
"Каспий"
2010-2011
г.г.
автодорога А-33 Доссор -
Кульсары — Бейнеу - Сай -
Утес — Шетпе — Жетыбай -
порт Актау и автодорога
Бейнеу - Акжигит —
граница Республики
Узбекистан (на Нукус)
Транспортно-
логистический
центр с фасовочной
линией
ТОО
«Казглав-
продукт»
2010-2012
г.г.
1) автодорога М-36
Граница РФ (на
Екатеринбург) –
Алматы, через г.г.
Кустанай, Астана,
Караганда и автодорога
А-1 Астана –
Петропавловск, через
г. Кокшетау
2) ж/д пути Алматы –
Астана – Петропавловск
(станция Сороковая)
Обеспеченность проектов электроэнергией:
Снабжение электроэнергией вновь вводимых производственных мощностей будет осуществляться энергоисточниками Южной энергетической зоны и перетоками линии Север-Юг. С 2013 г. предполагается также осуществлять поставки электроэнергией от Балхашской ТЭС.
Наименование проекта
Заявитель проекта
Срок реализации, годы*
Регион
Потребность
в электро-
энергии
кВт*ч
1
2
3
4
5
Республиканские проекты
Строительство
противопаводкового
Коксарайского
контррегулятора на
реке Сырдарья
МЧС
2008-2011 г.г.
Южно-
Казахстанская область
250 000
Реконструкция
международного
транзитного коридора
"Западная Европа -
Западный Китай"
МТК
2007-2012
г.г.
Межрегиональный
проект
12 000
Строительство
железнодорожной
линии ЖД Жетыген -
Коргас
АО "НК
"Қазақстан
темір жолы"
2009-2012
г.г.
Алматинская
область
5063 000
Строительство
инфраструктуры
Индустриального
парка в
Карагандинской
области
СПК
"Сарыарка"
2007-2011
г.г.
Карагандинская
область
1320 000
Строительство
международного
пассажирского
терминала и
реконструкция
взлетно-посадочной
полосы в аэропорту
г. Актау
Акимат
Мангис-
тауской
области
2008-2010
г.г.
Мангистауская
область
1000
Строительство новой
железнодорожной
линии "Узень -
государственная
граница с
Туркменистаном"
АО "НК
"Қазақстан
темір жолы"
2009-2012
г.г.
Мангистауская
область
1200
Региональные проекты**
Транспортно-
логистический центр
в г. Актобе
ТОО
"Актобе-
Центр"
2008-2010
г.г.
Актюбинская
область
720
Строительство
многопрофильного
логистического
комплекса п. Жаналык
Талгарский район
АО "ЮСКО
Логистикс
Интер-
нешнл"
2008-2010
г.г.
Алматинская
область
8 400
Промышленный парк
Малого и Среднего
Бизнеса
АО "НК
"СПК
"Каспий"
2010-2011
г.г.
Мангистауская
область
120 000 000
Обеспеченность проектов водными ресурсами:
Водообеспечение проектов Акмолинской области будет осуществляться за счет привлеченной воды из реки Ишим по Кокшетаускому промышленному водоводу.
Водообеспечение проектов Актюбинской области будет осуществляться за счет подземных вод Сарыбулакской группы месторождений.
Проекты Алматинской области будут обеспечиваться за счет водных ресурсов Балхаш-Алакольского водохозяйственного бассейна.
Проекты Атырауской области будут обеспечиваться водой за счет поверхностных вод по водоводу "Астрахань - Мангышлак".
Проекты Восточно-Казахстанской области будут обеспечиваться поверхностными водами Иртышского и Балхаш-Алакольского водохозяйственных бассейнов.
Проекты Карагандинской области будут обеспечиваться водой за счет вод Нура-Сарысуского водохозяйственного бассейна.
Проекты Мангистауской области будут обеспечиваться водой за счет поверхностных вод по водоводу "Астрахань - Мангышлак".
Проекты Южно-Казахстанской области будут обеспечиваться водными ресурсами за счет водных ресурсов Арало-Сырдарьинского, Шу-Таласского и Нура-Сарысуского водных бассейнов.
Обеспеченность проектов трудовыми ресурсами:

Саланың жобаларын іске асыру үшін 2010-2014 жылдарға арналған болжамды қажеттілік 76,1 мың адамды құрайды, оның ішінде құрылыс кезеңінде - 61,5 мың адам, пайдалануға беру кезінде — 14,6 мың адам.
Көлік және коммуникация мамандықтары бойынша кадрларды даярлау 25 мамандық бойынша 109 ТжКБ және ЖОО оқу орнында іске асырылады.
Поездардың қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз етуге байланысты 75 біліктілік пен кәсіп бойынша жұмысшыларды кәсіби оқытуды «Қазақстан Темір жолы» ҰК» АҚ филиалдары - Ақтөбе, Қарағанды, Павлодар, Тараз қалаларындағы «Теміржол көлігі қызметшілерін оқыту орталықтары» іске асырады.

Прогнозная потребность для реализации проектов отрасли на 2010-2014 годы составляет 76,1 тыс.человек, в т.ч. в период строительства - 61,5 тыс. человек, в период эксплуатации - 14,6 тыс. человек.
Подготовка кадров по специальностям транспорта и коммуникации осуществляется в ВУЗах и 109 учебных заведениях ТиПО по 25 специальностям, где обучается 52,5 тыс. человек.
Также профессиональное обучение рабочих по 75 квалификациям и профессиям, связанным с обеспечением безопасности движения поездов, осуществляют филиалы АО НК "Қазақстан Teмip жолы" - "Учебные центры работников железнодорожного транспорта" в городах Актобе, Караганда, Павлодар, Тараз.

1.14. Басқалары
Ескерту. 1-бөлім 1.14-кіші бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.03.15 № 258 Қаулысымен.
Жобалар
Жобаның атауы
Жобаға өтінім беруші
Іске асыру мерзімі, жылдар*
Өңір
1
2
3
4
5
Республикалық жобалар
1.
Ақмола облысындағы Нұра-Есіл арнасын қайта жаңарту
ҚР АШМ Су ресурстары комитеті
2010 – 2012 жылдар
Астана қаласы
2.
«Абу Даби Плаза» көп функционалды кешенін салу
Aldar Properties PJSC
2010 – 2014 жылдар
Астана қаласы
Жобалардың көлік инфрақұрылымымен қамтамасыз етілуі
Жобаның атауы
Жобаға өтінім беруші
Іске асыру мерзімі, жылдар*
Автомобиль жолдарымен қамтамасыз етілуі
1
2
3
4
Ақмола облысындағы Нұра-Есіл арнасын қайта жаңарту
ҚР АШМ Су ресурстары комитеті
2010 – 2012 жылдар

1.14. Прочие
Сноска. Раздел 1 дополнен подразделом 1.14. в соответствии с постановлением Правительства РК от 15.03.2011 № 258.
Проекты
Наименование проекта
Заявитель проекта
Срок
реализа-
ции,
годы*
Регион
1
2
3
4
5
Республиканские проекты
1.
Реконструкция канала
Нура-Ишим в
Акмолинской области
Комитет по водным
ресурсам МСХ РК
2010-2012
г.г.
город
Астана
2.
Строительство
многофункционального
комплекса «Абу Даби
Плаза»
Aldar Properties
PJSC
2010-2014
г.г.
город
Астана
Обеспеченность проектов транспортной инфраструктурой
Наименование
проекта
Заявитель
проекта
Срок
реализа-
ции,
годы*
Обеспеченность
автомобильными
дорогами
1
2
3
4
Реконструкция канала
Нура-Ишим в
Акмолинской области
Комитет по
водным ресурсам
МСХ РК
2010-2012
г.г.

Қазақстанда хром рудасы әлем қорының 30%-ы, 2,5% - марганец рудасы, 5% - темір рудасы жинақталған. Мыс, қорғасын және мырыш қоры әлемдік қорлардың тиісінше 5,6%, 10,2% және 3%-ын құрайды. ТМД елдерінің арасында хромит қорының үлес салмағы 90%, вольфрам 60%, қорғасын мен мыс 50%, бокситтер 30%, фосфориттер 25%, темір рудасы 15% құрайды.
Республиканың жалпы алғанда жеткілікті шикізат ресурстары бар. Осылайша, әр түрлі ұстанымдар бойынша барланған ресурстар 20 жылдан 300-ге және одан астам жылға жетеді. Солай бола тұра, елдің жалпы ұстанымдары басқа сарапшы елдермен салыстырғанда үздік деп айтуға келмейді. Республиканың түсті металлургиясының минералдық-шикізат кешені негізінен сапасы бойынша төмен түсті және сирек металдардың кен орындары ретінде ұсынылған. Еліміздегі металдар шетел кен орындарында шоғырланған металдардан әлдеқайда аз болып келеді, бұл шикізаттың бәсекеге қабілеттілігін төмендетеді. Руда шикізатының барлық түрлері жөніндегі оның минералогиялық құрамын күрделендіру жағдайында тауар рудасында негізгі металдардың болуын төмендету жүргізілуде.
Саланың негізгі проблемалары:
геологиялық барлау жұмыстарын жеткілікті дәрежеде қаржыландырмау салдарынан жұмсалған қуаттардың әлсіз толтырылуы. Бюджеттен жеткілікті дәрежеде қаржыландырылмауынан геологиялық барлау жұмыстары көлемінің және нәтижелілігінің төмен болуынан минералдық шикізаттың барланған қорларын толтыру жеткілікті көлемде қамтамасыз етілмейді;
негізгі металл жөніндегі бай рудаларды іріктеп өндіріп алу және пайдалы минералдарды алу кешенділігінің болмауы. Байыту фабрикаларында тозған және моральдық жағынан ескірген жабдықтар бар, жаңа технологиялар мен реагенттер қолданылмайды, бұның салдарынан металдарды алу көп жағдайда төмен және концентраттар сапасы жоғары емес;
сала ерекшелігі - толық металлургиялық айналымы бар кәсіпорындардың шикізат ресурстары көздеріне едәуір қатал байлануы. Сала кәсіпорындары елдің солтүстік-батыс, орталық және солтүстік-шығыс бөлігінде басым орналасқан, олардың ішінде Қарағанды, Ақтөбе, Павлодар және Қостанай облыстары жетекші болып табылады.
Республикада темір рудаларының қоры негізінен елдің солтүстігінде және орталығында (Қостанай облысында темір рудасы қорының 88,3%-ы жиналған). Неғұрлым ірі кен орындары Соколов, Сарыбай, Качарское, Қоржынкөл (Қостанай облысы), сондай-ақ Жомарт, Үшқатан 1 (Қарағанды облысы) кен орындары. Бұдан басқа, темір рудасы кешенін одан әрі дамытуды Атасу және Батыс Қаражал кен орындарын игеру есебінен іске асыру ұйғарылып отыр. Барланған кен орындарының жалпы қуаты - 3,5 млрд. тонна темір рудасы.

В Казахстане сосредоточено 30 % мировых запасов хромовой руды, 2,5 % - марганцевых руд, 5 % - железных руд. Запасы меди, свинца и цинка составляют соответственно 5,6 %, 10,2 % и 3 % от мировых. Среди стран СНГ удельный вес запасов хромитов составляет 90 %, вольфрама 60 %, свинца и меди по 50 %, бокситов 30 %, фосфоритов 25 %, железной руды 15 %.
Республика в целом располагает достаточными сырьевыми ресурсами. Так, разведанных ресурсов по разным позициям хватит от 20 до 300 лет и более. Тем не менее, общие позиции страны по сравнению с другими странами - экспортерами не лучшие. Минерально-сырьевая база цветной металлургии республики представлена в основном низким по качеству месторождениями цветных и редких металлов. Содержание металлов зачастую ниже их содержания в месторождениях зарубежных стран, что снижает конкурентоспособность сырья. Практически по всем видам рудного сырья происходит снижение содержания основных металлов в товарной руде при усложнении ее минералогического состава.
Основными проблемами отрасли являются:
слабое восполнение выбывающих мощностей вследствие недостаточного финансирования геологоразведочных работ. Не в достаточной мере обеспечивается восполнение разведанных запасов минерального сырья из-за низких объемов и результативности геологоразведочных работ ввиду недостаточного финансирования из бюджета;
выборочная добыча богатых по основному металлу руд и отсутствие комплексности извлечения полезных минералов. Обогатительные фабрики имеют изношенное и морально устаревшее оборудование, не применяются новейшие технологии и реагенты, вследствие чего извлечение металлов зачастую низкое и качество концентратов невысокое;
особенностью отрасли является относительно жесткая привязка предприятий с полным металлургическим циклом к источникам сырьевых ресурсов. Предприятия отрасли преимущественно размещены в северо-западной, центральной и северо-восточной частях страны, из которых ведущими являются Карагандинская, Актюбинская, Павлодарская и Костанайская области.
Запасы железных руд в республике сосредоточены в основном на севере и в центре страны (в Костанайской области сосредоточены 88,3 % запасов железных руд). Наиболее крупные месторождения Соколовское, Сарбайское, Качарское, Куржункольское (Костанайская область), а также месторождения Жомарт, Ушкатан 1 (Карагандинская область). Кроме того, дальнейшее развитие базы железных руд предполагается за счет освоения месторождений Атасуйское и Западный Каражал. Суммарные запасы разведанных месторождений составляет более 3,5 млрд. тонн железной руды.

Мыс және мырыш өнеркәсібінің кәсіпорындарына арналған руда базасы Қазақстан Республикасының орталық және шығыс облыстарында (мыс рудасының 80,2%-дан астамы) жинақталған. Құрамында мыс бар рудалардың негізгі қорлары Ақтоғай, Айдарлы, Ақбастау, Құсмұрын (Шығыс Қазақстан облысы) кен орындарында, Жезқазған, Итауыз, Сарыоба (Қарағанды облысы) кен орындары тобында жиналған, құрамында мыс бар рудалардың барланған жиынтық қоры - 3 млрд. тонна. Қолда бар кен орындарын игеруден өзге руда кешенін одан әрі дамыту Бозшакөл (Павлодар облысы) сияқты ірі кен орнының да есебінен іске асырылады, оның жиынтық қоры 170 млн. тонна мыс-молибден рудасы.
Феррохром өндіретін кәсіпорындар үшін ресурстық кешен Ақтөбе облысы болып табылады. Оның аумағында 100% хром рудасы (хром шикізаты 400 млн. тоннасынан астамы) жиналған. Хромит рудаларының кен орындары Хромтау ауданында орналасқан. Негізгі кен орындары — Алмас-Жемчужина, Миллионное, Қазақ КСР-інің 40 жылдығы - Жастар, Шығыс.
Алюминий өндіруге арналған шикізат қорлары еліміздің солтүстігінде орналасқан (бокситтердің 98%-ы Қостанай облысының кен орындарында жиналған). Боксит қоры 300 млн. тоннаға бағаланады. Өндіріп алудың ағымдағы деңгейі кезінде (жылына 4 млн. тонна шамасында) кен орнының қуаты 70 жылдан астам уақытқа жетеді. Бокситтердің негізгі кен орындары - Аят, Шығыс-Аят, Краснооктябрьское болып табылады.
Едәуір барланған және перспективалы қорлары бар өңірлер еліміздің орталық және солтүстік аймақтары (Қарағанды және Ақмола облыстары) болып табылады. Барланған алтын қоры негізінен ірі кен орындарында - Васильков, Ақсу, Ақбейіт, Жолымбет, Кварцит таушықтары, Бестөбе, Ұзбой, сондай-ақ Қарағанды облысында Абыз кен орнында жинақталған.
Еліміздің руда қорларының географиясы негізінен еліміздің солтүстік, шығыс және орталық өңірлерінде, сондай-ақ Батыс Қазақстанда, Ақтөбе облысында жинақталған. Кен орындарының осылайша жинақталуы тау-кен металлургия өнеркәсібінің негізгі кәсіпорындарын айқындап, оқшаулауға ықпал етті. Алдағы кезеңде (2010-2014 жылдар) руда кешенінің негізгі дамуы геологиялық барлауда дәстүрлі жоғары дағдылары бар осы өңірлерде жүзеге асырылады.
Тау-кен металлургия кешенінің бүгінгі жағдайынан саланың бұдан әрі дамуы бірнеше бағыт бойынша жүргізілуі мүмкін, бұл:
экспорттық өнімдердің жаңа түрлерін ала отырып, шикізатты қайта өңдеудің кешенділігін арттыру, негізінен ілеспе сирек кездесетін және сирек кездесетін жер металдары, сондай-ақ жаңа инновациялық технологияларды енгізу және игеру және ғылыми-техникалық әзірлемелердің дамуы есебінен басқа да түсті металдар;
өңдеуге жаңа кен орындарын, теңгерімдегі рудаларды және техногендік минералды түзілімдерді тарту, бұл шикізат базасын кеңейтуге және ҒЗТКЖ деңгейін арттыру есебінен қара және түсті металлургияның негізгі металдарын өндіруді арттыруға мүмкіндік береді.
Қатты пайдалы қазбалар (рудалық емес)
Республикада цемент, кірпіш, сантехника және керамика бұйымдары сияқты құрылыс материалдарын өндіру үшін түрлі әрі кең таралған шикізат қорлары бар.
Сапасы жоғары балшықтың едәуір қоры керамикалық және кесектелген кірпіш үшін де, сондай-ақ керамикалық бұйымдар (плитка, кафель, сантехника бұйымдары) үшін де дамуды перспективалы етеді.

Рудная база для предприятий медной и цинковой промышленности сосредоточена в центральных и восточных областях Республики Казахстан (более 80,2 % медных руд). Основные запасы медесодержащих руд сосредоточены на месторождениях Актогай, Айдарлы, Акбастау, Космурун (Восточно-Казахстанская область), группа месторождений Жезказган, Итауз, Сарыоба (Карагандинская область), с суммарными разведанными запасами более 3 млрд. тонн медесодержащих руд. Дальнейшее развитие рудной базы помимо освоения существующих месторождений будет осуществляться и за счет таких крупных месторождений как Бозшаколь (Павлодарская область) суммарными запасами более 170 млн. тонн медно-молибденовых руд.
Ресурсной базой для предприятий производящих феррохром является Актюбинская область. На ее территории сосредоточено 100 % хромовых руд (более 400 млн. тонн хромового сырья). Месторождения хромитовых руд расположены в Хромтауском районе. Основными месторождениями являются - Алмаз-Жемчужина, Миллионное, 40 лет Казахской ССР-Молодежное, Восход.
Запасы сырья для производства алюминия расположены на севере страны (98 % бокситов сосредоточены на месторождениях Костанайской области). Запасы бокситов оцениваются в 300 млн. тонн. При текущем уровне добычи (около 4 млн. тонн в год), мощности месторождений хватит более чем на 70 лет. Основными месторождениями бокситов являются Аятское, Восточно-Аятское, Краснооктябрьское.
Регионами, обладающими наиболее значительными разведанными и перспективными запасами золота являются центральные и северные регионы страны (Карагандинская и Акмолинская области). Разведанные запасы золота сосредоточены в основном на крупных месторождениях - Васильковское, Аксу, Акбейт, Жолымбет, Кварцитовые горки, Бестобе, Узбой, а также на Абызском месторождении в Карагандинской области.
География рудных запасов страны в основном сосредоточена в северных, восточных и центральных регионах страны, а также в Западном Казахстане, в Актюбинской области. Такое сосредоточение месторождений определило и локализацию основных предприятий горно-металлургической промышленности. Основное развитие рудной базы на предстоящий период (2010-2014 годы) будет осуществляться в этих же регионах, обладающих традиционно высокими навыками в геологоразведке.
Исходя из текущего состояния горнометаллургического комплекса, дальнейшее развитие отрасли может вестись по нескольким направлениям - это:
повышение комплексности переработки сырья с получением новых видов экспортной продукции, в основном попутных редких и редкоземельных металлов, а также других цветных металлов за счет внедрения и освоения новых инновационных технологий и развития научно-технических разработок;
вовлечение в переработку новых месторождений, забалансовых руд и техногенных минеральных образований, что расширит сырьевую базу и увеличит производство основных металлов черной и цветной металлургии за счет внедрения новых технологий и повышения уровня НИОКР.
Твердые полезные ископаемые (нерудные)
Республика обладает разнообразными и широкораспространенными запасами сырья для производства строительных материалов, таких как цемент, кирпич, сантехнические и керамические изделия.

Құрылыс индустриясының жылдық орташа қажеттілігі 19 млн шаршы метрден асады, республика өнеркәсібі осы көлемнің шамамен 2%-ын шығарады.
Құрылыс индустриясының санитарлық-техникалық бұйымдарға қажеттілігі жылына 17 мың тонна шамасында, ал ел аумағында аталған өнім түрі шығарылмайды. Каолин қорларын ескере отырып, елдің ішкі қажеттілігін және мүмкін болатын экспорт қажеттілігін қамтамасыз ету үшін осындай өндірісті дамыту мүмкіндігі бар. Ақмола облысында каолин кен орнын әзірлеудің перспективасы бар (жиынтық қуаты шамамен 200 млн. тонна).
Цемент шикізатының бай қоры, сондай-ақ еліміздің бірнеше зауытында енгізіліп жатқан цемент шығарудың жаңа технологиялары цемент кіші саласын едәуір дамытуға мүмкіндік береді, бұл арқылы елге әкелінетін цемент импорты қысқартылады, сондай-ақ цемент клинкерін тасымалдауға қолайлы экпорт реттеледі.
Цемент шығару үшін еліміздің Ақмола, Шығыс Қазақстан, Қарағанды, Атырау, Жамбыл облыстары шикізатпен қамтамасыз етілген. Солтүстік Қазақстанда цемент шикізатының қоры 2 млрд. тоннадан асады, Шығыс Қазақстанда - 800 млн. тонна, Орталық Қазақстанда - 500 млн. тонна.
2.2. Табиғи ресурстар
Жер ресурстары
Республиканың жер қоры 272,5 млн. га құрайды, оның ішінде ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер 33,7%-ды, елді мекендер жері - 8,4%-ды, өнеркәсіп, көлік, байланыс, қорғаныс және ауыл шаруашылығы мақсатында емес өзге жер - 5,1%-ды, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жері - 1,7%-ды, орман қоры жері - 8,6%-ды, су қоры жері - 1,5%-ды және қор жері 41,0%-ды құрайды.
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерге бірыңғай түгендеу жүргізу, сондай-ақ кейіннен барлық жерде енгізумен Солтүстік Қазақстанда жерді жақсарту жөніндегі пилоттық жобаларды іске асыру жоспарланып отыр.
Су ресурстары

Значительные запасы высококачественной глины делают перспективным развитие, как керамического и забутовочного кирпича, так и керамических изделий (плитка, кафель, сантехнические изделия). При среднегодовой потребности строительной индустрии в более чем 19 млн. кв. м. керамической плитки в год, промышленность республики производит около 2 % этого объема.
Потребность строительной индустрии в санитарно-технических изделиях составляет около 17 тыс. тонн в год, в то время как данного рода продукция на территории страны не производится. С учетом запасов каолинов существует возможность развития такого производства для обеспечения внутренних потребностей страны и возможного экспорта. Перспективна для разработки месторождения каолина - Акмолинская области (суммарной мощность около 200 млн. тонн).
Богатейшие запасы цементного сырья, а также внедряющиеся на нескольких заводах страны новые технологии производства цемента позволяют существенно развить цементную подотрасль, тем самым не только сократить импорт цемента в страну, но и наладить экспорта удобного к транспортировке цементного клинкера.
Наиболее обеспечены сырьем для производства цемента Акмолинская, Восточно-Казахстанская, Карагандинская, Атырауская, Жамбылская области страны. Запасы цементного сырья в Северном Казахстане превышают 2 млрд. тонн, в Восточном Казахстане - 800 млн. тонн, в Центральном Казахстане - 500 млн.тонн.
2.2. Природные ресурсы
Земельные ресурсы
Земельный фонд республики составляет 272,5 млн. гектаров, в том числе земли сельскохозяйственного назначения составляют 33,7 %, земли населенных пунктов - 8,4 %, земли промышленности, транспорта, связи, обороны и иного несельскохозяйственного назначения - 5,1 %, земли особо охраняемых природных территорий - 1,7 %, земли лесного фонда - 8,6 %, земли водного фонда - 1,5 % и земли запаса - 41,0 %.
Планируется проведение сплошной инвентаризации земель сельскохозяйственного назначения, а также реализация пилотных проектов по улучшению земель в Северном Казахстане с последующим повсеместным внедрением.
Водные ресурсы

Қазақстан Республикасында экономика салаларында қазіргі заманғы деңгейде пайдалануға болатын су ресурстарының жалпы көлемі 59,852 км3 құрайды. Экономика салаларында су пайдалану бүгінгі күні жылына 15,263 км3 құрайды.
Республикада сумен қамтамасыз етудің 90%-ы жер үсті су көздерінен жүзеге асырылады, олардың 44,7%-ы Қазақстан аумағынан тыс жерлерде қалыптасады, сондықтан 2015 жылға дейінгі болжамды теңгерім шектес мемлекеттердің өз міндеттемелерін сақтауына байланысты болады.

Суммарный объем располагаемых водных ресурсов Республики Казахстан, возможных к использованию в отраслях экономики на современном уровне, составляет 59,852 км3. Водопотребление в отраслях экономики на сегодняшний день составляет 15,263 км3 в год.
На 90 % водообеспечение в республике осуществляется из поверхностных водных источников, из которых 44,7 % формируется за пределами Казахстана, поэтому прогнозный баланс до 2015 года будет зависеть от соблюдения сопредельными государствами своих обязательств.

Суды тұтынудың болжамды құрылымын ескере отырып (2014 жылға қарай суды тұтынуда өнеркәсіптің үлесі 29%-ды, ал ауыл шаруашылығы мақсатындағы объектілер үлесі - 63,8%-ды құрайды) әрі су шаруашылығының инфрақұрылымын дамыту, сондай-ақ Индустрияландыру картасы жобаларының қажеттіліктерін қамтамасыз ету мақсатында бюджеттен мынадай іс-шаралар қаржыландырылады:
Көксарай реттеуші су қоймасын салу, бұл қолайсыз гидрологиялық режим проблемасын шешуге, сондай-ақ Қызылқұм алабының 60 мың га астамын мелиоративтік игеру жөніндегі жобаны іске асыру үшін бастапқы нүктесі бола алады;
иррагациялық және дренаждық жүйелерді жетілдіру Сырдария өзенінің арнасын реттеу және Арал теңізінің солтүстік бөлігін сақтау;
сумен жабдықтау жүйелерін салу және қайта жаңарту, гидротехникалық ғимараттарды қайта жаңарту, жер асты суларын қорғау объектілерін дамыту және өнеркәсіптік ағындарды тазарту.

С учетом прогнозной структуры водопотребления (к 2014 г. доля промышленности в водопотреблении составит 29 %, а объектов сельскохозяйственного назначения - 63,8 %) и в целях развития водохозяйственной инфраструктуры, а также для обеспечения потребностей проектов Карты индустриализации будут профинансированы из бюджета следующие мероприятия:
сооружение Коксарайского контррегулятора, что позволит решить проблему неблагоприятного гидрологического режима, а также стать отправной точкой для реализации проекта по мелиоративному освоению свыше 60 тыс. га Кызылкумского массива;
усовершенствование ирригационных и дренажных систем, регулированию русла реки Сырдарьи и сохранению северной части Аральского моря;
строительство и реконструкция системы водоснабжения, реконструкции гидротехнических сооружений, развитию объектов охраны подземных вод и очистки промышленных стоков.
Водообеспечение и водоотведение отраслей экономики

3 605,7
3 569,6
3 658,9
Экономикалық тұрғыдан белсенді емес халық деңгейі (%)
29,2
29,4
29,4
28,9
29,3
Индустрияландыру картасының жобалары жөніндегі еңбек ресурстарындағы жиынтық болжамды қажеттілік 103 108 адамды құрайды. Осылайша еңбек ресурстарының тапшылығы күтілмейді. Экономика қажеттіліктеріне және еңбек нарығындағы сұранысқа сәйкес бәсекеге қабілетті кадрларды дайындау мақсатында Қазақстанның үдемелі индустриялық-инновациялық дамуы жөніндегі мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) шеңберінде өзара байланған техникалық және кәсіби, инженерлік-техникалық және қосымша кәсіби білім беру жүйесін қамтитын үздіксіз білім беру моделін қалыптастыру жөніндегі іс-шаралар іске асырылады.
Сондай-ақ жекелеген аясы тар кәсіп мамандарымен қамтамасыз ету жөніндегі мәселені шешу білім беру жүйесін одан әрі жаңғырту және салалық пен елдік квоталар шеңберінде мамандар тарту жолымен қамтамасыз етілуі мүмкін оның бекітілуі 2010 жылдан бастап «Көші-қон туралы» заң жобасында көзделген. Еңбек көшіп-қонушыларын тартудың белгіленген тәртібі және іріктеу тетігі еліміздің инвестициялық тартымдылығын арттыру, біліктілігі жоғары мамандарды тарту және бизнес жүргізудің алдыңғы қатарлы тәжірибесін пайдалану керек.

3605,7
3569,6
3658,9
уровень экономически
неактивности населения
(%)
29,2
29,4
29,4
28,9
29,3
Выявленная суммарная потребность в трудовых ресурсах по проектам Карты индустриализации составляет 103 108 человек. Таким образом, дефицита трудовых ресурсов не ожидается. В целях подготовки конкурентоспособных кадров в соответствии с потребностями экономики и спросом на рынке труда будут реализованы в рамках Государственной программы по форсированному индустриально-инновационному развитию Казахстана (далее - Программа) мероприятия по формированию модели непрерывного образования, включающей взаимоувязанную систему технического и профессионального, инженерно-технического и дополнительного профессионального образования.
В то же время, решение вопроса по обеспечению специалистами отдельных узких профессий может быть обеспечено путем дальнейшего совершенствования системы образования и привлечения специалистов в рамках отраслевых и страновых квот, установление которых предусматривается законопроектом "О миграции" с 2010 г. Дифференцированный порядок и селективный механизм привлечения трудовых мигрантов должен повысить инвестиционную привлекательность страны, расширить использование высококвалифицированных специалистов и передовой опыт ведения бизнеса.

Қазақстан Республикасының үдемелі индустриялық-инновациялық дамуы жөніндегі мемлекеттік бағдарлама шеңберінде іске асырылатын жобалар үшін техникалық, технологиялық мамандықтар және агроөнеркәсіп кешенінің мамандықтары бойынша білікті мамандар дайындау 543 ТжКБ оқу орнында 186 мамандық бойынша жүзеге асырылады, оларда 260,9 мың адам оқиды.
Ақмола облысы бойынша
Ақмола облысында 44 ТжКБ оқу орны, оның ішінде 18 кәсіптік лицей, 26 колледж қызмет етеді. Дайындық мынадай бейіндер ретінде 110 кәсіп пен мамандық бойынша жүргізіледі: ауыл және орман шаруашылығы, құрылыс және коммуналдық шаруашылық, білім беру, медицина, тау кен ісі, қызмет көрсету саласы, өнер және мәдениет, энергетика, машина жасау технологиясы, көлікті пайдалану және т.б. Оқушылардың жалпы контингенті - 24,2 мың адам.
2010 жылы Ақмола облысы Қатаркөл ауылы Ауыл шаруашылығы колледжінің базасында ет-сүт өнімдерін қайта өңдеу жөніндегі кадрларды даярлау және қайта даярлау жөніндегі өңіраралық орталық құрылады.
Бағдарлама жобасына кадрлар қажеттілігіне жасалған талдау мынадай мамандықтар жөніндегі қажеттіліктің болмауы салдарынан кадрлар дайындалмайтынын көрсетті: «Тоңазытқыш жабдығының шебері», «Дезинфектор», «Химиялық талдау лаборанты», «Химиялық талдау аппаратшысы», «Жарғыш», «Қонақ үй бизнесіне қызмет көрсету».
Осыған байланысты аталған мамандықтар жөніндегі курстық дайындықтар жүргізіледі, «Тоңазытқыш жабдығының шебері» мамандығы жөніндегі Степногор қ. № 13 кәсіптік лицей базасында, «Дезинфектор» мамандығы жөніндегі Көкшетау қ. медициналық колледжі базасында, «Жарғыш» мамандығы жөніндегі Щучинск қаласындағы технологиялық колледжі базасында.
«Қонақ үй бизнесіне қызмет көрсету», «Химиялық талдау аппаратшысы» мамандықтарына сұраныстың артуына байланысты 2010 жылдың қыркүйек айынан бастап Щучинск қ. № 4 кәсіптік лицейі, Қатаркөл ауылындағы агробизнес колледжі, Көкшетау қаласындағы № 1, № 11 кәсіптік лицейлері базасында қосымша мемлекеттік білім беру тапсырысы қалыптастырылады.
Мынадай мамандықтар жөніндегі кадрлар дайындалмайды «Казиноға арналған персонал» - 1924 адам, «Қазинода қызмет көрсету персоналы» - 1149 адам, «Ойын-сауық персоналы» - 25 адам, яғни облыста туристік салаға арналған оқу орны жоқ.
Саны 26 біліктілікке жатпайтын жүк тасушылар, тазалаушылар, пеш жағушылар, қазаншылар, күзетшілер, аула сыпырушылар, көмекші жұмысшылар еңбекпен қамтылмаған тұрғылықты халық арасынан тартылады.
Атырау облысы бойынша

Для проектов, реализуемых в рамках Государственной Программы по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан подготовка квалифицированных кадров по техническим, технологическим специальностям и специальностям агропромышленного комплекса осуществляется в 543 учебных заведениях ТиПО по 186 специальностям, в которых обучаются 260,9 тыс. человек.
По Акмолинской области
В Акмолинской области функционирует 44 учебных заведений ТиПО, в т.ч. 18 профессиональных лицеев, 26 колледжей. Подготовка осуществляется по 110 профессиям и специальностям таких профилей как: сельское и лесное хозяйство, строительство и коммунальное хозяйство, образование, медицина, горное дело, сфера обслуживания, искусства и культуры, энергетика, технология машиностроения, эксплуатация транспорта и др. Общий контингент обучающихся составляет - 24,2 тыс. человек.
В 2010 году на базе Сельскохозяйственного колледжа с. Катарколь Акмолинской области создается межрегиональный центр по подготовке и переподготовке кадров по переработке мясо-молочной продукции.
Анализ потребности в кадрах для проектов Программы показывает, что в связи с отсутствием потребности не осуществлялась подготовка кадров по следующим специальностям: "Мастер холодильного оборудования", "Дезинфектор", "Лаборант химического анализа", "Аппаратчик химического анализа", "Взрывник", "Обслуживание гостиничного бизнеса".
В связи с этим по указанным специальностям будут осуществляться курсовая подготовка по специальности "Мастер холодильного оборудования" на базе профлицея № 13 г. Степногорск, по специальности "Дезинфектор" на базе медицинского колледжа г. Кокшетау, по специальности "Взрывник" на базе технологического колледжа г. Щучинск.
С увеличением потребности на специальности "Обслуживание гостиничного бизнеса", "Лаборант химического анализа", "Аппаратчик химического анализа" будут формироваться дополнительный государственный образовательный заказ с сентября 2010 года на базе профлицея № 4 г. Щучинска, в колледже агробизнеса с. Катаркол, в профлицеях № 1, № 11 г. Кокшетау.
Не осуществляется подготовка кадров по следующим специальностям "Персонал для казино" - 1924 чел., "Обслуживающий персонал для казино" - 1924 чел., "Персонал развлечений" - 25 человек, т.к. для туристской отрасли в области отсутствует учебное заведения.
Потребность в неквалифицированных рабочих кадрах как грузчики, уборщицы, кочегары, котельщики, охранники, дворники, подсобные рабочие в количестве 26 человек будут восполнены из числа незанятого населения.
По Атырауской области

Атырау облысында 23 ТжКБ оқу орны, оның ішінде 12 кәсіптік лицей, 11 колледж жұмыс істейді. Дайындық мынадай бейіндер ретінде кәсіптер пен мамандықтар жөніндегі жүргізіледі: ауыл және орман шаруашылығы, құрылыс және коммуналдық шаруашылық, білім беру, медицина, тау кен ісі, қызмет көрсету саласы, өнер және мәдениет, энергетика, машина жасау технологиясы, көлікті пайдалану, мұнай және газ және т.б. Оқушылардың жалпы контингенті - 24,2 мың адам.
2010 жылы Атырау облысында мұнайгаз саласына арналған кадрларды даярлау және қайта даярлау жөніндегі 700 оқушыға арналған өңіраралық орталық пайдалануға беріледі.
Бағдарлама жобаларына арналған кадрлар қажеттілігіне жасалған талдау мынадай мамандықтар жөніндегі қажеттіліктің болмағаны салдарынан кадрлар даярланбайтынын көрсетті: «Фрезеровщик», «Автомат машинисті», «Центрифуга аппаратшысы», «Автоматтарды ретке келтіруші», «Лаборант», «Механик», «Хатшы», «Мұрағат жүргізушісі», «Энергетикалық жабдықтың машинист-аралаушысы».
Осыған байланысты аталған мамандықтар жөніндегі Атырау қаласындағы № 2, 6, 7, 14 кәсіптік лицейлерінің базасында және Атырау қаласының Политехника колледжінің базасында курстық дайындық жүргізіледі.
Саны 5,3 мың адам тазалаушы, күзетші, аула сыпырушы және өзге көмекші жұмысшылар сияқты білікті емес жұмысшы кадрлар қажеттілігі жұмыспен қамтылмаған тұрғылықты халық арасынан тартылады.
Алматы облысы бойынша
Алматы облысында 70 ТжКБ оқу орны, оның ішінде 30 кәсіптік лицей, 40 колледж қызмет етеді. Дайындық мынадай бейіндер ретінде 88 кәсіп пен мамандық бойынша жүргізіледі: ауыл және орман шаруашылығы, құрылыс және коммуналдық шаруашылық, білім беру, медицина, тау кен ісі, қызмет көрсету саласы, өнер және мәдениет, энергетика, машина жасау технологиясы, көлікті пайдалану және т.б. Оқушылардың жалпы контингенті - 38,3 мың адам.
Бағдарлама жобаларына арналған кадрлар қажеттілігіне жасалған талдау мынадай мамандықтар жөніндегі қажеттіліктің болмағаны салдарынан кадрлар даярланбайтынын көрсетті: «Дезинфектор», «Құюшы», «Диірмен машинисі», «Хатшы», «Сантехниктер», «Тас қалаушылар», «Бояушылар», «Жоғары вольт жабдығының реттеушісі».
Осыған байланысты аталған мамандықтар жөніндегі № 1, 2, 16, 19 кәсіптік лицейлерінің базасында және Талдықорған медицина колледжі, Талғар агробизнес колледжі, Көксу ауыл шаруашылығы колледжі базасында курстық дайындық жүргізіледі.
Саны 12,8 мың адам тазалаушы, жүк тасушы, күзетші, аула сыпырушы, вахтер, қызмет көрсету персоналы және өзге көмекші жұмысшылар сияқты білікті емес жұмысшы кадрлар қажеттілігі жұмыспен қамтылмаған тұрғылықты халық арасынан тартылады.
Ақтөбе облысы бойынша

В Атырауской области функционирует 23 учебных заведений ТиПО, в т.ч. 12 профессиональных лицеев, 11 колледжей. Подготовка осуществляется по профессиям и специальностям таких профилей как: сельское и лесное хозяйство, строительство и коммунальное хозяйство, образование, медицина, горное дело, сфера обслуживания, искусства и культуры, энергетика, технология машиностроения, эксплуатация транспорта, нефти и газа и др. Общий контингент обучающихся составляет - 24, 2 тыс. человек.
В 2010 году будет введен в эксплуатацию Атырауской области Межрегиональный центр по подготовке и переподготовке кадров для нефтегазовой отрасли на 700 ученических мест.
Анализ потребности в кадрах для проектов Программы показывает, что в связи с отсутствием потребности не осуществлялась подготовка кадров по следующим специальностям: "Фрезеровщик", "Машинист автомата", "Аппаратчик центрифуги", "Наладчик автоматов", "Лаборант", "Механик", "Секретарь", "Архивариус", "Машинист обходчик энергетического оборудования".
В связи с этим по указанным специальностям будут осуществляться курсовая подготовка на базе профлицеев № 2, 6, 7, 14 г. Атырау и на базе Политехнического колледжа г. Атырау.
Потребность в неквалифицированных рабочих кадрах как уборщицы, охранники, дворники и другие разнорабочие в количестве 5,3 тыс. человек будут восполнены из числа незанятого населения.
По Алматинской области
В Алматинской области функционирует 70 учебных заведений ТиПО, в т.ч. 30 профессиональных лицеев, 40 колледжей. Подготовка осуществляется по 88 профессиям и специальностям таких профилей как: сельское и лесное хозяйство, строительство и коммунальное хозяйство, образование, медицина, горное дело, сфера обслуживания, искусства и культуры, энергетика, технология машиностроения, эксплуатация транспорта и др. Общий контингент обучающихся составляет - 38,3 тыс. человек.
Анализ потребности в кадрах для проектов Программы показывает, что в связи с отсутствием потребности не осуществлялась подготовка кадров по следующим специальностям: "Дезинфектор", "Литейщик", "Машинист мельницы", "Секретарь", "Сантехники", "Каменщики", "Маляры", "Наладчик высоковольтного оборудования".
В связи с этим по указанным специальностям будут осуществляться курсовая подготовка на базе Профлицеев № 1, 2, 16, 19 и на базах Талдыкорганского медицинского колледжа, Талгарского колледжа агробизнеса, Коксуского сельскохозяйственного колледжа.
Потребность в неквалифицированных рабочих кадрах как уборщицы, грузчики, кухработники, охранники, дворники, вахтеры, обслуживающие персоналы и другие разнорабочие в количестве 12,8 тыс. человек будут восполнены из числа незанятого населения.
По Актюбинской области

Ақтөбе облысында 40 ТжКБ оқу орны, оның ішінде 15 кәсіптік лицей, 25 колледж қызмет етеді. Дайындық мынадай бейіндер ретінде 131 кәсіп пен мамандық бойынша жүргізіледі: ауыл және орман шаруашылығы, құрылыс және коммуналдық шаруашылық, білім беру, медицина, тау кен ісі, қызмет көрсету саласы, өнер және мәдениет, энергетика, машина жасау технологиясы, көлікті пайдалану, мұнай және газ және т.б. Оқушылардың жалпы контингенті - 37,9 мың адам.
Бағдарлама жобаларына арналған кадрлар қажеттілігіне жасалған талдау мынадай мамандықтар жөніндегі қажеттіліктің болмағаны салдарынан кадрлар даярланбайтынын көрсетті: «Химиялық суды тазарту аппаратшысы», «Дефектескопист», «ТМО машинист аралаушысы», «Химиялық талдау лаборанты», «Токарь», «Ағаш шебері».
Осыған байланысты аталған мамандықтар жөніндегі Байланыс колледжі («Дефектескопист»), Техника колледжі («Химиялық суды тазарту аппаратшысы, «Химиялық талдау лаборанты» ), № 7 кәсіптік лицей («Токарь»), Ақтөбе қ. № 1 кәсіптік лицейі («Ағаш шебері», «ТМО машинист аралаушысы») базасында курстық дайындық жүргізіледі.
Саны 6,0 мың адам тазалаушы, жүк тасушы, күзетші, аула сыпырушы өзге қызмет көрсету персоналы және өзге көмекші жұмысшылар сияқты білікті емес жұмысшы кадрлар қажеттілігі жұмыспен қамтылмаған тұрғылықты халық арасынан тартылады.
Батыс Қазақстан облысы бойынша
Батыс Қазақстан облысында 39 ТжКБ оқу орны, оның ішінде 22 кәсіптік лицей, 17 колледж қызмет етеді. Дайындық мынадай бейіндер ретінде 122 кәсіп пен мамандық бойынша жүргізіледі: ауыл және орман шаруашылығы, құрылыс және коммуналдық шаруашылық, білім беру, медицина, тау кен ісі, қызмет көрсету саласы, өнер және мәдениет, энергетика, машина жасау технологиясы, көлікті пайдалану және т.б. Оқушылардың жалпы контингенті - 26,2 мың адам.
Бағдарлама жобаларына арналған кадрлар қажеттілігіне жасалған талдау мынадай мамандық бойынша қажеттіліктің болмағаны салдарынан кадрлар даярланбайтынын көрсетті: «Сантехник-операторлар».
Осыған байланысты аталған мамандық бойынша Орал қаласының № 1 кәсіптік лицей базасында курстық дайындық жүргізіледі.
Саны 73 мың адам тазалаушы, күзетші, диспетчер, асхана қызметшілері және өзге көмекші жұмысшылар сияқты білікті емес жұмысшы кадрлар қажеттілігі жұмыспен қамтылмаған тұрғылықты халық арасынан тартылады.
Жамбыл облысы бойынша
Жамбыл облысында 56 ТжКБ оқу орны, оның ішінде 20 кәсіптік лицей, 36 колледж жұмыс істейді. Дайындық мынадай бейіндер ретінде 117 кәсіп пен мамандық бойынша жүргізіледі: ауыл және орман шаруашылығы, құрылыс және коммуналдық шаруашылық, білім беру, медицина, тау кен ісі, қызмет көрсету саласы, өнер және мәдениет, энергетика, машина жасау технологиясы, көлікті пайдалану және т.б. Оқушылардың жалпы контингенті - 39,5 мың адам.

В Актюбинской области функционирует 40 учебных заведений ТиПО, в т.ч. 15 профессиональных лицеев, 25 колледжей. Подготовка осуществляется по 131 профессиям и специальностям таких профилей как: сельское и лесное хозяйство, строительство и коммунальное хозяйство, образование, медицина, горное дело, сфера обслуживания, искусства и культуры, энергетика, технология машиностроения, нефти и газа, эксплуатация транспорта и др. Общий контингент обучающихся составляет - 37,9 тыс. человек.
Анализ потребности в кадрах для проектов Программы показывает, что в связи с отсутствием потребности не осуществлялась подготовка кадров по следующим специальностям: "Аппаратчик химводоочистки", "Дефектескопист", "Машинист обходчик ТМО", "Лаборант химанализа", "Токарь", "Плотник".
В связи с этим по указанным специальностям будут осуществляться курсовая подготовка на базах Колледжа связи ("Дефектескопист"), Технического колледжа ("Аппаратчик химводоочистки", "Лаборант химанализа"), Профлицея № 7 ("Токарь"), профлицея № 1 г. Актобе ("Плотник", "Машинист обходчик ТМО").
Потребность в неквалифицированных рабочих кадрах как уборщицы, охранники, дворники и другие разнорабочие в количестве 6,0 тыс. человек будут восполнены из числа незанятого населения.
По Западно-Казахстанской области
В Западно-Казахстанской области функционирует 39 учебных заведений ТиПО, в т.ч. 22 профессиональных лицеев, 17 колледжей. Подготовка осуществляется по 122 профессиям и специальностям таких профилей как: сельское и лесное хозяйство, строительство и коммунальное хозяйство, образование, медицина, горное дело, сфера обслуживания, искусства и культуры, энергетика, технология машиностроения, эксплуатация транспорта и др. Общий контингент обучающихся составляет - 26,2 человек.
Анализ потребности в кадрах для проектов Программы показывает, что в связи с отсутствием потребности не осуществлялась подготовка кадров по специальности "Сантехник-оператор".
В связи с этим по указанным специальностям будет осуществляться курсовая подготовка на базе Профессионального лицея № 1 г. Уральск.
Потребность в неквалифицированных рабочих кадрах как уборщицы, охранники, диспетчеры, кухработники, разнорабочие в количестве 73 человек будут восполнены из числа незанятого населения.
По Жамбылской области
В Жамбылской области функционирует 56 учебных заведений ТиПО, в т.ч. 20 профессиональных лицеев, 36 колледжей. Подготовка осуществляется по 117 профессиям и специальностям таких профилей как: сельское и лесное хозяйство, строительство и коммунальное хозяйство, образование, медицина, горное дело, сфера обслуживания, искусства и культуры, энергетика, технология машиностроения, эксплуатация транспорта и др. Общий контингент обучающихся составляет - 39,5 человек.

2012 жылы Тараз қаласының химиялық өнеркәсібі үшін кадрлар даярлайтын 600 оқушыға арналған кәсіптік лицей құрылысы жоспарланып отыр.
Бағдарлама жобаларына арналған кадрлар қажеттілігіне жасалған талдау мынадай мамандықтар жөніндегі қажеттіліктің болмағаны салдарынан кадрлар даярланбайтынын көрсетті: «Қол дәнекерінің электрдәнекерлеушісі», «Цемент диірменінің операторы», «Тік диірмендер операторы».
Осыған байланысты «Қол дәнекерінің электрдәнекерлеушісі», «Цемент диірменінің операторы» мамандықтары бойынша Тараз қаласында № 1, 6 кәсіптік лицейлері базасында курстық дайындық жүргізіледі.
Саны 3,5 мың адам қызмет көрсету персоналы және өзге көмекші жұмысшылар сияқты білікті емес жұмысшы кадрлар қажеттілігі жұмыспен қамтылмаған тұрғылықты халық арасынан тартылады.
Шығыс Қазақстан облысы бойынша
Шығыс Қазақстан облысында 96 ТжКБ оқу орны, оның ішінде 43 кәсіптік лицей, 53 колледж жұмыс істейді. Дайындық мынадай бейіндер ретінде 157 кәсіп пен мамандық бойынша жүргізіледі: ауыл және орман шаруашылығы, құрылыс және коммуналдық шаруашылық, білім беру, медицина, тау кен ісі, қызмет көрсету саласы, өнер және мәдениет, энергетика, машина жасау технологиясы, көлікті пайдалану және т.б. Оқушылардың жалпы контингенті — 48,6 мың адам.
2011 жылы Өскемен қаласында машина жасау саласына арналған кадрларды даярлау және қайта даярлау жөніндегі 700 оқу орнына арналған өңіраралық орталық пайдалануға беріледі.
Бағдарлама жобаларына аранлған кадрлар қажеттілігіне жасалған талдау мынадай мамандықтар жөніндегі қажеттіліктің болмағаны салдарынан кадрлар даярланбайтынын көрсетті: «Дефектоскопист», «Термист», «Газкесуші».
Осыған байланысты «Дефектоскопист» мамандығы жөніндегі арматура зауытының базасында ішкі фирмалық дайындық нысанында, «Термист» мамандығы жөніндегі Шығыс Қазақстан гуманитарлық колледжі базасында, «Газбен кесуші» мамандығы жөніндегі № 2 кәсіптік лицейі базасында курстық дайындық жүргізіледі.
«Жабдық реттеушісі» мамандығына қажеттіліктің үлкен болуына байланысты мемлекеттік тапсырыс жөніндегі № 7, 5, 6 кәсіби лицейлерінде және Политехникалық колледжде оқушыларды қабылдау арттырылады.
Саны 130 адам сыпырушы және өзге де көмекші жұмысшылар сияқты білікті емес жұмысшы кадрлар қажеттілігі жұмыспен қамтылмаған тұрғылықты халық арасынан тартылады.
Қарағанды облысы бойынша
Қарағанды облысында 90 ТжКБ оқу орны, оның ішінде 35 кәсіптік лицей, 55 колледж жұмыс істейді. Дайындық мынадай бейіндер ретінде 132 кәсіп пен мамандық бойынша жүргізіледі: ауыл және орман шаруашылығы, құрылыс және коммуналдық шаруашылық, білім беру, медицина, тау кен ісі, қызмет көрсету саласы, өнер және мәдениет, энергетика, машина жасау технологиясы, көлікті пайдалану және т.б. Оқушылардың жалпы контингенті - 55,3 мың адам.
Қарағанды қаласында № 15 кәсіптік лицей базасында метал өңдеу жөніндегі кадрларды даярлау және қайта даярлау жөніндегі өңіраралық орталық құрылады.
Бағдарлама жобаларына арналған кадрлар қажеттілігіне жасалған талдау мынадай мамандық бойынша қажеттіліктің болмағаны салдарынан кадрлар даярланбайтынын көрсетті: «Слесарь-электраппаратшы», «Аппаратшылар».

На 2012 год запланировано строительство профессионального лицея по подготовке кадров для химической промышленности на 600 ученических мест в г. Тараз.
Анализ потребности в кадрах для проектов Программы показывает, что в связи с отсутствием потребности не осуществлялась подготовка кадров по следующим специальностям: "Электросварщик ручной сварки", "Операторы цементных мельниц", "Оператор вертикальных мельниц".
В связи с этим по специальностям "Электросварщик ручной сварки", "Операторы цементных мельниц", "Оператор вертикальных мельниц" будет осуществляться курсовая подготовка в Политехническом колледже, в Профессиональных лицеях № 1, 6 г. Тараз.
Потребность в неквалифицированных рабочих кадрах как обслуживающие персоналы, разнорабочие в количестве 3,5 тыс. человек будут восполнены из числа незанятого населения.
По Восточно-Казахстанской области
В Восточно-Казахстанской области функционирует 96 учебных заведений ТиПО, в т.ч. 43 профессиональных лицеев, 53 колледжей. Подготовка осуществляется по 157 профессиям и специальностям таких профилей как: сельское и лесное хозяйство, строительство и коммунальное хозяйство, образование, медицина, горное дело, сфера обслуживания, искусства и культуры, энергетика, технология машиностроения, эксплуатация транспорта и др. Общий контингент обучающихся составляет - 48,6 человек.
В 2011 году планируется строительство Межрегионального центра по подготовке и переподготовке кадров для машиностроительной отрасли на 700 ученических мест в г. Усть-Каменогорске.
Анализ потребности в кадрах для проектов Программы показывает, что в связи с отсутствием потребности не осуществлялась подготовка кадров по следующим специальностям: "Дефектоскопист", "Термист", "Газорезчик", так как по вышеуказанным специальностям потребности не было.
В связи с этим по указанным специальностям будет осуществляться курсовая подготовка: по специальности "Дефектоскопист" на базе Арматурного завода в форме внутрифирменной подготовки, по специальности "Термист" на базе Восточно-технического гуманитарного колледжа, по специальности "Газорезчик" на базе Профлицея № 2.
В связи с большой потребности на специальность "Наладчик оборудования" будет увеличен прием по госзаказу в Профлицеях № 7, 5, 6 и в Политехническом колледже.
Потребность в неквалифицированных рабочих кадрах как уборщики, кладовщики, разнорабочие в количестве 130 человек будут восполнены из числа незанятого населения.
По Карагандинской области
В Карагандинской области функционирует 90 учебных заведений ТиПО, в т.ч. 35 профессиональных лицеев, 55 колледжей. Подготовка осуществляется по 132 профессиям и специальностям таких профилей как: сельское и лесное хозяйство, строительство и коммунальное хозяйство, образование, медицина, горное дело, сфера обслуживания, искусства и культуры, энергетика, технология машиностроения, эксплуатация транспорта и др. Общий контингент обучающихся составляет - 55,3 тыс. человек.
На базе Профессионального лицея № 15 г. Караганды создается межрегиональный центр по подготовке и переподготовке кадров по металлообработке.
Анализ потребности в кадрах для проектов Программы показывает, что в связи с отсутствием потребности не осуществлялась подготовка кадров по следующим специальностям: "Слесарь-электроаппаратчик", "Аппаратчики", так как по вышеуказанным специальностям потребности не было.

Осыған байланысты «Слесарь-электроаппаратшы», «Аппаратшылар» мамандықтары бойынша Политехникалық колледж, Қарағанды қаласының № 15, 26 кәсіптік лицейлері базасында курстық дайындық жүргізіледі.
Саны 1,1 мың адам тазалаушы, күзетші, диспетчер, асхана қызметшілері және өзге көмекші жұмысшылар сияқты білікті емес жұмысшы кадрлар қажеттілігі жұмыспен қамтылмаған тұрғылықты халық арасынан тартылады.
Қостанай облысы бойынша
Қостанай облысында 44 ТжКБ оқу орны, оның ішінде 16 кәсіптік лицей, 28 колледж жұмыс істейді. Дайындық мынадай бейіндер сияқты 126 кәсіп пен мамандық бойынша жүргізіледі: ауыл және орман шаруашылығы, құрылыс және коммуналдық шаруашылық, білім беру, медицина, тау кен ісі, қызмет көрсету саласы, өнер және мәдениет, энергетика, машина жасау технологиясы, көлік пайдалану және т.б. Оқушылардың жалпы контингенті - 31,7 мың адам.
Бағдарлама жобаларына арналған кадрлар қажеттілігіне жасалған талдау мынадай мамандық бойынша қажеттіліктің болмағаны салдарынан кадрлар даярланбайтынын көрсетті: «Ыстық прокаттау станының вальцовщигі», «Электрбалқыту пешінің көмекші сталевары», «Электрбалқыту пешінің пульт ұстаушысы», «Металдарды қайшымен және пресспен кесуші», «Металл іріктеушісі», «Шахта пешінің керікшісі», «Химсутазарту аппаратшысы», «Кең бейінді станокшы», «Ыстық жұмыстармен айналысатын прокат қалаушысы», «Брикет жүк тиеу алдыңғы түйінінің операторы» және т.б. Аталған мамандықтар жөніндегі Қостанай индустриалдық-педагогикалық колледжі, Қостанай құрылыс колледжі, Жітіғара политехника колледжі және № 4, 6, 7, 8, 9, 12, 16, 17 кәсіптік лицейлері базасында курстық дайындық жүргізіледі.
Саны 3,5 мың адам тазалаушы, күзетші, көмекші жұмысшылар, пеш жағушылар, құюшылар, еден жуушылар, қоймашылар, жүк көтерушілер және т.б. сияқты білікті емес жұмысшы кадрлар қажеттілігі жұмыспен қамтылмаған тұрғылықты халық арасынан тартылады.
Қызылорда облысы бойынша
Қызылорда облысында 34 ТжКБ оқу орны, оның ішінде 13 кәсіптік лицей, 21 колледж жұмыс істейді. Дайындық мынадай бейіндер ретінде 132 кәсіп пен мамандық бойынша жүргізіледі: ауыл және орман шаруашылығы, құрылыс және коммуналдық шаруашылық, білім беру, медицина, тау кен ісі, өнер және мәдениет, мұнай және газ, энергетика, машина жасау технологиясы, көлік пайдалану және т.б. Оқушылардың жалпы контингенті - 26,8 мың адам.
Бағдарлама жобаларына арналған кадрлар қажеттілігіне жасалған талдау мынадай мамандық бойынша қажеттіліктің болмағаны салдарынан кадрлар даярланбайтынын көрсетті: «Сату жөніндегі менеджер», «Сиыр сауушы», «Іс жүргізуші», «Жүргізуші».

В связи с этим по специальностям "Слесарь-электроаппаратчик", "Аппаратчики" будет осуществляться курсовая подготовка на базе Политехнического колледжа, Профессиональных лицеев № 15, 26 г. Караганды.
Потребность в неквалифицированных рабочих кадрах как уборщицы, охранники, рабочие столовой, подсобные рабочие, разнорабочие в количестве 1,1 тыс. человек будут восполнены из числа незанятого населения.
По Костанайской области
В Костанайской области функционирует 44 учебных заведений ТиПО, в т.ч. 16 профессиональных лицеев, 28 колледжей. Подготовка осуществляется по 126 профессиям и специальностям таких профилей как: сельское и лесное хозяйство, строительство и коммунальное хозяйство, образование, медицина, горное дело, сфера обслуживания, искусства и культуры, энергетика, технология машиностроения, эксплуатация транспорта и др. Общий контингент обучающихся составляет - 31,7 тыс.человек.
Анализ потребности в кадрах для проектов Программы показывает, что в связи с отсутствием потребности не осуществлялась подготовка кадров по следующим специальностям: "Вальцовщик стана горячей прокатки", "Подручный сталевара электроплавильной печи", "Пультовщик электроплавильной печи", "Резчик металла на ножницах и прессах", "Сортировщик металла", "Горновой шахтной печи", "Аппаратчик химводоочистки", "Станочник широкого профиля", "Укладчик проката, занятый на горячих работах", "Оператор переднего узла погрузки брикетов" и др., так как по вышеуказанным специальностям потребности не было.
В связи с этим по указанным специальностям будет осуществляться курсовая подготовка на базе Костанайского индустриально-педагогического колледжа, Костанайского строительного колледжа, Житикаринского политехнического колледжа и на базе Профессиональных лицеев № 4, 6, 7, 8, 9, 12, 16, 17.
Потребность в неквалифицированных рабочих кадрах как уборщицы, охранники, подсобные рабочие, кочегар, заправщики, технички, кладовщики, грузчики и др. разнорабочие в количестве 3,5 тыс. человек будут восполнены из числа незанятого населения.
По Кызылординской области
В Кызылординской области функционирует 34 учебных заведений ТиПО, в т.ч. 13 профессиональных лицеев, 21 колледжей. Подготовка осуществляется по 118 профессиям и специальностям таких профилей как: сельское и лесное хозяйство, строительство и коммунальное хозяйство, образование, медицина, горное дело, сфера обслуживания, искусства и культуры, нефти и газа, энергетика, технология машиностроения, эксплуатация транспорта и др. Общий контингент обучающихся составляет - 26,8 тыс. человек.
Анализ потребности в кадрах для проектов Программы показывает, что в связи с отсутствием потребности не осуществлялась подготовка кадров по следующим специальностям: "Менеджер по продажам", "Доярка", "Делопроизводитель", "Водитель", так как по вышеуказанным специальностям потребности не было.

Осыған байланысты аталған мамандықтар жөніндегі № 8, 9, 10 кәсіптік лицейлер базасында және политехникалық колледж базасында, агроколледж, гуманитарлық-заң колледжі базасында курстық дайындық жүргізіледі.
Саны 4,7 адам тазалаушы, күзетші, диспетчер, асхана қызметшілері және өзге көмекші жұмысшылар сияқты білікті емес жұмысшы кадрлар қажеттілігі жұмыспен қамтылмаған тұрғылықты халық арасынан тартылады.
Маңғыстау облысы бойынша
Маңғыстау облысында 26 ТжКБ оқу орны, оның ішінде 5 кәсіптік лицей, 21 колледж жұмыс істейді. Дайындық мынадай бейіндер сияқты 101 кәсіп пен мамандық бойынша жүргізіледі: ауыл және орман шаруашылығы, құрылыс және коммуналдық шаруашылық, білім беру, медицина, тау кен ісі, өнер және мәдениет, энергетика, машина жасау технологиясы, көлікті пайдалану және т.б. Оқушылардың жалпы контингенті - 25,7 мың адам.
Бағдарлама жобаларына арналған кадрлар қажеттілігіне жасалған талдау мынадай мамандық бойынша қажеттіліктің болмағаны салдарынан кадрлар даярланбайтынын көрсетті: «Құрылыс жабдығының механигі», «БСУ операторы», «ЖБИ қалыптастыру жөніндегі машина операторы».
Осыған байланысты аталған мамандықтар жөніндегі Жаңаөзен мұнай және газ колледжінің базасында курстық дайындық жүргізіледі.
Саны 2,9 адам тазалаушы, күзетші, пайдаланушы жұмысшылар сияқты білікті емес жұмысшы кадрлар қажеттілігі жұмыспен қамтылмаған тұрғылықты халық арасынан тартылады.
Павлодар облысы бойынша
Павлодар облысында 59 ТжКБ оқу орны, оның ішінде 26 кәсіптік лицей, 33 колледж жұмыс істейді. Дайындық мынадай бейіндер ретінде 136 кәсіп пен мамандық бойынша жүргізіледі: ауыл және орман шаруашылығы, құрылыс және коммуналдық шаруашылық, білім беру, медицина, тау кен ісі, қызмет көрсету саласы, өнер және мәдениет, энергетика, машина жасау технологиясы, көлікті пайдалану және т.б. Оқушылардың жалпы контингенті - 31,6 мың адам.
Екібастұз қаласында отын және энергетика саласына арналған кадрларды даярлау және қайта даярлау жөніндегі 700 оқушыға арналған өңіраралық орталық пайдалануға беріледі.
Бағдарлама жобаларына кадрлар қажеттілігіне жасалған талдау мынадай мамандық бойынша қажеттіліктің болмағаны салдарынан кадрлар даярланбайтынын көрсетті: «Пеш операторы», «Газ жабдығын пайдалану және жөндеу жөніндегі слесарь», «Оңашалаушы», «Обмуровщик», «Термист», «Бұрғылаушы», «Стропалыцик», «Балқытушы», «Бухтовщик», «Лифті жөніндегі электрмеханик», «ЧПУ станоктары жөніндегі оператор»,  «Газ жабдығын пайдалану және жөндеу жөніндегі слесарь», «ЧПУ станоктарын реттеуші», «Араластырушы-пресс бөлімшесінің операторы», «ОТК бақылаушысы», «Ультрадыбыс бақылауы жөніндегі дефектоскопист».

В связи с этим по указанным специальностям будет осуществляться курсовая подготовка: в профлицеях № 8, 9, 10 и в политехническом колледже, агроколледже, гуманитарно-юридическом колледже.
Потребность в неквалифицированных рабочих кадрах как обслуживающие персоналы, разнорабочие в количестве 4,7 тыс. человек будут восполнены из числа незанятого населения.
По Мангистауской области
В Мангистауской области функционирует 26 учебных заведений ТиПО, в т.ч. 5 профессиональных лицеев, 21 колледжей. Подготовка осуществляется по 101 профессиям и специальностям таких профилей как: сельское и лесное хозяйство, строительство и коммунальное хозяйство, образование, медицина, горное дело, сфера обслуживания, искусства и культуры, энергетика, технология машиностроения, эксплуатация транспорта и др. Общий контингент обучающихся составляет - 25,7 тыс. человек.
Анализ потребности в кадрах для проектов Программы показывает, что в связи с отсутствием потребности не осуществлялась подготовка кадров по следующим специальностям: "Механик строительного оборудования", "оператор БСУ", "оператор машины по формированию ЖБИ", "Механик строительного оборудования", так как по вышеуказанным специальностям потребности не было.
В связи с этим по указанным специальностям будет осуществляться курсовая подготовка в Жанаозенском колледже нефти и газа.
Потребность в неквалифицированных рабочих кадрах как уборщицы, охранники, эксплуатационные разнорабочие в количестве 2,9 тыс. человек будут восполнены из числа незанятого населения.
По Павлодарской области
В Павлодарской области функционирует 59 учебных заведений ТиПО, в т.ч. 26 профессиональных лицеев, 33 колледжей. Подготовка осуществляется по 136 профессиям и специальностям таких профилей как: сельское хозяйство, строительство и коммунальное хозяйство, образование, медицина, горное дело, металлургия сфера обслуживания, искусства и культуры, энергетика, технология машиностроения, эксплуатация транспорта и др. Общий контингент обучающихся составляет - 31,6 тыс. человек.
Ведется строительство Межрегионального центра по подготовке и переподготовке кадров для топливно-энергетической отрасли на 700 ученических мест в городе Экибастузе.
Анализ потребности в кадрах для проектов Программы показывает, что в связи с отсутствием потребности не осуществлялась подготовка кадров по следующим специальностям: "Оператор печи", "Слесарь по эксплуатации и ремонту газового оборудования", "Изолировщик", "Обмуровщик", "Термист", "Сверловщик", "Стропальщик", "Плавильщик", "Бухтовщик", "Электромеханик по лифтам", "Оператор станков с ЧПУ", "Слесарь по эксплуатации и ремонту газового оборудования", "Наладчик станков с ЧПУ", "Оператор смесильно-прессового отделения", "Контролер ОТК", "Дефектоскопист по ультрозвуковому контролю".

Осыған байланысты № 3, 8, 5, 18, 19 кәсіптік лицейлері және Химия-механика колледжі және Екібастұз политехника колледжі базасында курстық дайындық жүргізіледі.
Саны 84 адам тазалаушы, күзетші, қоймашы, аула сыпырушы, кір жуушы, жүк тасушы, қазан тазалаушы және өзге көмекші жұмысшылар сияқты білікті емес жұмысшы кадрлар қажеттілігі жұмыспен қамтылмаған халық арасынан тартылады.
Солтүстік Қазақстан облысы бойынша
Солтүстік Қазақстан облысында 32 ТжКБ оқу орны, оның ішінде 20 кәсіптік лицей, 12 колледж жұмыс істейді. Дайындық мынадай бейіндер ретінде 99 кәсіп пен мамандық бойынша жүргізіледі: ауыл және орман шаруашылығы, құрылыс және коммуналдық шаруашылық, білім беру, медицина, тау кен ісі, қызмет көрсету саласы, өнер және мәдениет, энергетика, машина жасау технологиясы, көлікті пайдалану және т.б. Оқушылардың жалпы контингенті — 18,7 мың адам.
Оңтүстік Қазақстан облысы бойынша
Оңтүстік Қазақстан облысында 92 ТжКБ оқу орны, оның ішінде 26 кәсіптік лицей, 66 колледж жұмыс істейді. Дайындық мынадай бейіндер ретінде 160 кәсіп пен мамандық бойынша жүргізіледі: ауыл және орман шаруашылығы, құрылыс және коммуналдық шаруашылық, білім беру, медицина, тау кен ісі, қызмет көрсету саласы, өнер және мәдениет, энергетика, машина жасау технологиясы, көлікті пайдалану және т.б. Оқушылардың жалпы контингенті - 77,2 мың адам.
2011 жылы Шымкент қаласында өңдеу саласына арналған кадрларды даярлау және қайта даярлау жөніндегі 700 оқушыға арналған өңіраралық орталық пайдалануға беріледі.
Бағдарлама жобаларына арналған кадрлар қажеттілігіне жасалған талдау мынадай мамандық бойынша қажеттіліктің болмағаны салдарынан кадрлар даярланбайтынын көрсетті: «Тігіншілер», «Бульдозеристтер», «Каток-машинисттер», «Автогрейзерші», «Бетон қүюшы», «Сантехник», «Сорғыш қондырғылары машинисті, су қараушы, деаэрация орнатушы».
Осыған байланысты Шымкент қаласындағы № 5 кәсіптік лицейі («Тігіншілер») және № 2, № 24, № 17 кәсіптік лицейлері («Бульдозеристтер», «Каток-машинисттер», «Автогрейзерші», «Бетон құюшы», «Сантехник», «Сорғыш қондырғылары машинисті, су қараушы, деаэрация орнатушы») базасында курстық дайындық жүргізіледі.
Саны 3,8 мың адам тазалаушы, күзетші, қоймашы, жүк тасушы және өзге көмекші жұмысшылар сияқты білікті емес жүмысшы кадрлар қажеттілігі жұмыспен қамтылмаған тұрғылықты халық арасынан тартылады.
Алматы қаласы бойынша
Алматы қаласында 82 ТжКБ оқу орны, оның ішінде 13 кәсіптік лицей, 69 колледж жұмыс істейді. Дайындық мынадай бейіндер ретінде 111 кәсіп пен мамандық бойынша жүргізіледі: ауыл және орман шаруашылығы, құрылыс және коммуналдық шаруашылық, білім беру, медицина, тау кен ісі, қызмет көрсету саласы, өнер және мәдениет, энергетика, машина жасау технологиясы, көлікті пайдалану және т.б. Оқушылардың жалпы контингенті - 69,2 мың адам.
Бағдарлама жобаларына арналған кадрлар қажеттілігіне жасалған талдау мынадай мамандық бойынша қажеттіліктің болмағаны салдарынан кадрлар даярланбайтынын көрсетті: «Автокран машинисті», «АГП машинисті», «Жоғарывольт жабдығының реттеушісі», «Екінші шынжыр реттеушісі», «Жабдық, жөндеу жөніндегі электрослесарь», «Кіші станция кезекшісі».

В связи с этим по указанным специальностям будет осуществляться курсовая подготовка на базе профессиональных лицеев № 3, 8, 5, 18, 19 и на базе Химико-механического колледжа, Экибастузского политехнического колледжа.
Потребность в неквалифицированных рабочих кадрах как уборщицы, охранники, кладовщики, дворники, прачки, грузчики, котлочисты и другие разнорабочие в количестве 84 человек будут восполнены из числа незанятого населения.
По Северо-Казахстанской области
В Северо-Казахстанской области функционирует 32 учебных заведений ТиПО в т.ч. 20 профессиональных лицеев, 12 колледжей. Подготовка осуществляется по 99 профессиям и специальностям таких профилей как: сельское и лесное хозяйство, строительство и коммунальное хозяйство, образование, медицина, сфера обслуживания, искусства и культуры, энергетика, эксплуатация транспорта и др. Общий контингент обучающихся составляет - 18,7 тыс. человек.
По Южно-Казахстанской области
В Южно-Казахстанской области функционирует 92 учебных заведений ТиПО, в т.ч. 26 профессиональных лицеев, 66 колледжей. Подготовка осуществляется по 160 профессиям и специальностям таких профилей как: сельское и лесное хозяйство, строительство и коммунальное хозяйство, образование, медицина, горное дело, сфера обслуживания, искусства и культуры, энергетика, технология машиностроения, эксплуатация транспорта и др. Общий контингент обучающихся составляет - 77,2 человек.
В 2011 году запланировано строительство Межрегионального центра по подготовке и переподготовке кадров для обрабатывающей отрасли на 700 ученических мест в г. Шымкенте.
Анализ потребности в кадрах для проектов Программы показывает, что в связи с отсутствием потребности не осуществлялась подготовка кадров по следующим специальностям: "Ткачи", "Бульдозеристы", "Бульдозеристы", "Каток-машинисты", "Автогрейзерщик", "Бетонщик", "Сантехник", "Машинист насосных установок, водоосмотрщик, установки деаэрации", так как по вышеуказанным специальностям потребности не было.
В связи с этим по указанным специальностям будет осуществляться курсовая подготовка в профлицее № 5 г. Шымкент ("Ткачи") и в профлицеях № 2, № 24, 17 ("Бульдозеристы", "Каток-машинисты", "Автогрейзерщик", "Бетонщик", "Сантехник", "Машинист насосных установок, водоосмотрщик, установки деаэрации").
Потребность в неквалифицированных рабочих кадрах как уборщицы, охранники, кладовщики, грузчики и другие разнорабочие в количестве 3,8 тыс. человек будут восполнены из числа незанятого населения.
По городу Алматы
В городе Алматы функционирует 82 учебных заведений ТиПО, в т.ч. 13 профессиональных лицеев, 69 колледжей. Подготовка осуществляется по 111 профессиям и специальностям таких профилей как: строительство и коммунальное хозяйство, образование, медицина, горное дело, сфера обслуживания, искусства и культуры, энергетика, технология машиностроения, эксплуатация транспорта и др. Общий контингент обучающихся составляет - 69,2 тыс. человек.
Анализ потребности в кадрах для проектов Программы показывает, что в связи с отсутствием потребности не осуществлялась подготовка кадров по следующим специальностям: "Машинист автокрана", "Машинист АГП", "Наладчик высоковольтного оборудования", "Наладчик вторичных цепей", "Электрослесарь по ремонту оборудования", "Дежурный подстанций".

Осыған байланысты аталған мамандықтар жөніндегі № 6, 9 кәсіптік лицейлерінің базасында курстық дайындық жүргізіледі.
«Арматуршы», «Ағаш ұстасы», «Стропольщик» мамандықтары бойынша № 7 кәсіптік лицейлерінің базасында курстық дайындық жүргізіледі.
Саны 324 адам тазалаушы, күзетші, қоймашы, аула сыпырушы және өзге көмекші жұмысшылар сияқты білікті емес жұмысшы кадрлар қажеттілігі жұмыспен қамтылмаған тұрғылықты халық арасынан тартылады.
Астана қаласы бойынша
Астана қаласында 32 ТжКБ оқу орны, оның ішінде 6 кәсіптік лицей, 26 колледж жұмыс істейді. Дайындық мынадай бейіндер ретінде 111 кәсіп пен мамандық бойынша жүргізіледі: ауыл және орман шаруашылығы, құрылыс және коммуналдық шаруашылық, білім беру, медицина, тау кен ісі, қызмет көрсету саласы, өнер және мәдениет, энергетика, машина жасау технологиясы, көлікті пайдалану және т.б. Оқушылардың жалпы контингенті - 28,6 мың адам.
Бағдарлама жобаларына арналған кадрлар қажеттілігіне жасалған талдау мынадай мамандық бойынша қажеттіліктің болмағаны салдарынан кадрлар даярланбайтынын көрсетті: «Жүргізуші», «Бетон құюшы», «Арматуршы», «Стропольщик», «Фрезеровшы», «Сыртқы бет-плиташы», «КИПиА слесарі», «Аспалы фасад монтаждаушысы», «Жабындаушы», «Автогрейдер машинисті».
Осыған байланысты аталған мамандықтар жөніндегі № 4 кәсіптік лицейлерінің базасында және Астана қаласындағы Политехникалық колледжі базасында курстық дайындық жүргізіледі.
Саны 120 адам жол жұмысшылары, көмекші жұмысшылар, аула сыпырушылар және өзге көмекші жұмысшылар сияқты білікті емес жұмысшы кадрлар қажеттілігі жұмыспен қамтылмаған халық арасынан тартылады.
Салалық мемлекеттік органдар кадрлар қажеттілігін ұсыну барысында жобаларды іске асыруға қажет барлық кәсіптер мен мамандықтарға арнап мемлекеттік білім беру тапсырысын қалыптастырады (оның ішінде жеке, эксклюзивтік дайындық).
Барлық жобалар бойынша кадрлар қажеттілігі аймақтарда ТжКБ жүйесінде кадрларды даярлау және қайта даярлау есебінен қанағаттандырылады.
Сондай-ақ еліміздің индустриялық-инновациялық дамуы үшін кәсіби кадрлар даярлауды қамтамасыз өтілуге кедергі ететін бірқатар проблемалар бар, олар:
кадрлар қажеттілігіне ұзақ мерзімге болжам жасалмайды;
кадрлар даярлауға жұмыс берушілерді тарту жөніндегі заңнама кешенінің жеткіліксіздігі;
ТжКБ оқу орындарында оқитын оқушыларды кәсіпорындарға өндірістік практикадан өту және тағылымдамадан өткізу жөніндегі мәселе шешілген жоқ;
Жергілікті атқарушы органдардың ТжКБ оқу орындарын тиісті дәрежеде қаржыландырмауы;
ТжКБ оқу орындарының нашар материалдық-техникалық кешені, қазіргі заманғы жабдықпен қамтылған шеберханалардың, зерханалардың болмауы.
Жобалардың еңбек ресурстарымен қамтылуы
Адам
Р/с
Мамандық атауы
БАРЛЫҒЫ
Оның ішінде:
қажеттілік
шығару

В связи с этим по указанным специальностям будет осуществляться курсовая подготовка на базе Профессионального лицея № 6, 9.
По специальностям "Арматурщики", "Плотники", "Строполыцики" на базе Профессионального лицея № 7 осуществляется курсовая подготовка.
Потребность в неквалифицированных рабочих кадрах как уборщицы, кладовщики, дворники и другие разнорабочие в количестве 324 человек будут восполнены из числа незанятого населения.
По городу Астана
В г. Астана функционирует 32 учебных заведений ТиПО, в т.ч., 6 профессиональных лицеев, 26 колледжей. Подготовка осуществляется по 115 профессиям и специальностям таких профилей как: строительство и коммунальное хозяйство, образование, медицина, сфера обслуживания, искусства и культуры, энергетика, технология машиностроения, эксплуатация транспорта и др. Общий контингент обучающихся составляет - 28,6 тыс. человек.
Анализ потребности в кадрах для проектов Программы показывает, что в связи с отсутствием потребности не осуществлялась подготовка кадров по следующим специальностям: "Водитель", "Бетонщик", "Арматурщик", "Строполыцик", "Фрезеровщик", "Плиточник-облицовщик", "Слесарь КИПиА", "Монтажник навесных фасадов", "Кровельщик", "Машинист автогрейдера".
В связи с этим по указанным специальностям будет осуществляться курсовая подготовка на базе Профессиональных лицеев № 1, № 4 и на базе Политехнического колледжа г. Астана.
Потребность в неквалифицированных рабочих кадрах как дорожные рабочие, подсобные рабочие, дворники и другие разнорабочие в количестве 120 человек будут восполнены из числа незанятого населения.
При представлении потребности в кадрах отраслевыми госорганами будут формироваться государственный образовательный заказ на все необходимые для реализации проектов профессии и специальности (в т.ч. индивидуальная, эксклюзивная подготовка).
Практически по всем проектам дополнительная потребность в кадрах в регионах удовлетворяется за счет подготовки и переподготовки кадров в системе ТиПО.
В тоже время существует ряд проблем, препятствующих обеспечению потребности в подготовке профессиональных кадров для индустриально-инновационного развития страны, а именно:
не осуществляется прогнозирование потребности в кадрах на долгосрочный период;
недостаточная законодательная база по привлечению работодателей к подготовке кадров;
не решен вопрос организация производственной практики и стажировки обучающихся учебных заведений ТиПО на предприятиях;
недостаточное финансирование местными исполнительными органами учебных заведений ТиПО;
слабая материально-техническая база учебных заведений ТиПО, отсутствие мастерских, лабораторий оснащенных современным оборудованием.
Обеспеченность проектов трудовыми ресурсами
Человек
№ п/п
Наименование
специальности
ВСЕГО
В том числе:
пот-
реб-
ность
выпуск

413
Республика бойынша жиыны:
20249
46331
12163
48632
12626
47612
3. Инфрақұрылым
3.1. Энергетика инфрақұрылымы
Ескерту. 3.1-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.03.15 № 258 Қаулысымен.
2010 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша Қазақстан электр станцияларының жалпы орнатылған қуаты 19 127 МВт жетті. 2009 жылы 105 МВт жаңа генерлеу қуаты енгізілді, оның ішінде:
Жаңажол МАЭС «СНПС-Ақтөбемұнайгаз» - 33,8 МВт (3x11,25МВт);

413
Итого по
республике:
20249
46331
12163
48632
12626
47612
3. Инфраструктура
3.1. Энергетическая инфраструктура
Сноска. Подраздел 3.1. с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.03.2011 № 258.
По состоянию на 01.01.2010 года общая установленная мощность электростанций Казахстана достигла 19 127 МВт. В 2009 году было введено 105 МВт новых генерирующих мощностей, включая:
Жанажольская ГТЭС АО "СНПС-Актобемунайгаз" - 33,8 МВт (3x11,25 МВт);

Қаратал ГЭС-3 - 4,4 МВт (2x2,2 МВт);
«Қазақмыс корпорациясы» ГРЭС - 55 МВт;
Екібастұз ЖЭО - 12 МВт.
2009 жылы Қазақстан жөніндегі электр энергиясының тұтынылуы 77,9 млрд. көрсетті, өндіріс - 78,4 млрд. кВт*с құрады.
2014 жылға қарай электр энергиясын өңдеу 2009 жылмен салыстырғанда 24,8% артады және 97,9 млрд. кВт*с құрайды, ал тұтыну 24,2% (96,8 млрд. кВт*с) артады.
Республика аумақтық үш электр энергия аймағына бөлінеді:
Солтүстік, Оңтүстік және Батыс энергетика аймағы Солтүстік энергетика аймағы отын ресурстарымен қамтамасыз етілуі және дамыған энергетика бойынша ең әл-ауқатты болып келеді. Бұл жерде республиканың барлық орнатылған генерлеген энергетика қуаттылығының 70% астамы бар және энергиясы артық болып табылады.

Каратальская ГЭС-3 - 4,4 МВт (2x2,2 МВт);
ГРЭС "Корпорации Казахмыс" - 55 МВт;
Экибастузская ТЭЦ - 12 МВт.
В 2009 году потребление электроэнергии по Казахстану составило 77,9 млрд. кВт*ч, производство - 78,4 млрд. кВт*ч.
К 2014 г. выработка электроэнергии по сравнению с 2009 г. возрастет на 24,8 % и составит 97,9 млрд. кВт*ч, а потребление увеличится на 24,2 % (96,8 млрд. кВт*ч).
Территориально республика подразделяется на три электроэнергетические зоны: Северная, Южная и Западная энергетические зоны.
Северная энергетическая зона наиболее благополучная по обеспечению топливными ресурсами и развитой энергетикой. Здесь сосредоточено более 70 % всех установленных генерирующих энергетических мощностей республики и является энергоизбыточной.

Оңтүстік энергетика аймағы аймақтың электр энергиясына қажеттілігін тек 60-70% қанағаттандыратын электрстанциялар бар.
Электр энергиясының тапшылығы Солтүстік-оңтүстік желісі жөніндегі, сондай-ақ орталық Азия елдерінен келетін тоқ есебінен жабылады.
Батыс энергетика аймағында да электр энергиясының тапшылығы байқалады, ол Ресей электр тасымал желісі арқылы жабылады.
2014 жылға дейін Оңтүстік және Батыс аймақтарда электр энергиясының тапшылығы сәйкесінше 7,5 және 0,14 млрд. кВт*с көлемінде болжанып отыр. Солтүстік аймақта электр энергия артықшылығы 8,7 млрд. кВт*с болуы мүмкін.
Солтүстік энергетика аймағындағы электр энергиясы өндірісінің артық көлемі жетілдірілетін Екібастұз және Ақсу МАЭС есебінен Оңтүстік аймақтың электр энергиясы тапшылығын Солтүстік-Оңтүстік 500кВ транзиті жөніндегі жабады.
Батыс және Оңтүстік аймақтардың энергия қуатының тапшылығын азайту үшін бір қатар жаңа энергия өндіруші қуаттарды, оның ішінде:
Батыс аймақта 2015 жылға дейін - Орал МАЭС, Қаламқас МАЭС, Agip КСО МАЭС құрылысы, Атырау ЖЭО қалпына келтірілуі.

В Южной энергетической зоне существующие электростанции только на 60-70 % удовлетворяют потребность региона в электроэнергии. Дефицит электроэнергии покрывается за счет перетоков по линии Север-Юг, а также из стран Центральной Азии.
В Западной энергетической зоне также ощущается дефицит электроэнергии, который покрывается за счет поставок из России.
На уровне 2014 г. в Южной и Западной зонах дефицит электроэнергии прогнозируется в размере 7,5 и 0,14 млрд. кВт*ч соответственно. В Северной зоне избыток электроэнергии может составить 8,7 млрд. кВт*ч.
Избыточный объем производства электроэнергии в Северной энергетической зоне за счет модернизируемых Экибастузских и Аксуйской ГРЭС будет направлен на покрытие дефицита электроэнегии Южной зоны по транзиту 500 кВ Север-Юг.
Для снижения энергодефицитности Западной и Южной зон предполагается ввод ряда новых генерирующих мощностей в том числе:
в Западной зоне до 2015 г. - строительство Уральской ГТЭС, ГТЭС Каламкас, ГТЭС Agip KCO, расширение Атырауской ТЭЦ;

Оңтүстік аймақта - 2012 жылға қарай Мойнақ ГЭС, Ақшабұлақ ГЭС, 2015 жылға таман Балқаш ЖЭС екі энергия блоктарының құрылысын енгізу қажет.
Қазақстанның ұлттық электр желісін дамыту шеңберінде 2014 жылға дейін «Алма» 500 кВ кіші станциясын, 220 кВ электр тасымал желісін енгізу жоспарланып отыр, Қазақстанның ӨЭЖ кіші станцияларының жетілдірілуі жүргізіледі.
Төменде Қазақстан жөніндегі жалпы, энергетикалық аймақтар және облыстар жөніндегі электр теңгерімі ұсынылған.

в Южной зоне - сооружение к 2012 году Мойнакской ГЭС, Акшабулакской ГТЭС, к 2015 году двух энергоблоков Балхашской ТЭС.
В рамках развития Национальной электрической сети Казахстана до 2014 г. предполагается ввод подстанции 500 кВ "Алма", линий электропередачи 220 кВ для выдачи мощности Мойнакской ГЭС, будет осуществляться модернизация подстанций НЭС Казахстана.
Ниже представлены электробалансы в целом по Казахстану, энергетическим зонам и областям.

0,22
0,15
0,16
0,07
0,35
0,35
0,35
Байланыс желілері бойынша ағындар
– 0,26
3.2. Көлік инфрақұрылымы
Ескерту. 3.2-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.03.15 № 258 Қаулысымен.
Қазақстанның континент орталығында географиялық орналасуы маңызды транзиттік потенциялға негіз болады, республикадағы көлік инфрақұрылымының халықаралық көлік дәлізі негізінде Азия елдеріне Ресей мен Еуропаға байланыс береді. Қазақстан Республикасының көлік инфрақұрылымы жер үсті және әуе жолдарының тармақталған желілерінен тұрады, республиканың өндіріс және шаруашылық қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған.
Автомобиль жолдарының желісі республиканың ірі өндіріс, өнеркәсіп орталықтарын тарихи тұрғыдан байланыстыра отырып қалыптасқан және республика жолдарынан және жергілікті мәндегі жолдардан тұрады. 2015 жылға дейін республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын қайта жаңғырту жөніндегі жұмыстар жүргізу шеңберінде халықаралық алты негізгі дәліз жөніндегі 4 553 км қайта жөндеуден өтеді, олардың ішінде алғашқы екеуі «Батыс Еуропа - Батыс Қытай» халықаралық транзит дәлізі жобасының шеңберінде қайта жөндеуден өтеді: Өзбекстан шекарасы - Шымкент - Тараз - Алматы - Қорғас - Қытай шекарасы (жалпы ұзындығы 1150 км-дің 1038 км реконструкциялау);

–0,22
–0,15
–0,16
–0,07
–0,35
–0,35
–0,35
Перетоки по
линиям связи
–0,26
3.2. Транспортная инфраструктура
Сноска. Подраздел 3.2. с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.03.2011 № 258.
Географическое расположение Казахстана в центре континента обусловливает значительный транзитный потенциал, предоставляя азиатским странам связь с Россией и Европой по сформированным на основе существующей в республике транспортной инфраструктуры международным транспортным коридорам. Транспортная инфраструктура Республики Казахстан состоит из разветвленной сети наземных и воздушных путей сообщений, ориентирована на удовлетворение промышленных и хозяйственных нужд республики.
Сеть автомобильных дорог сформирована исторически, соединяя крупные промышленные, производственные центры республики и состоит из республиканских дорог и дорог местного значения. До 2015 года в рамках работ по реконструкции автомобильных дорог республиканского значения будут реконструированы 4 553 км по шести основным международным коридорам, из которых первые два будут реконструированы в рамках проекта международного транзитного коридора "Западная Европа - Западный Китай":
граница Узбекистана - Шымкент - Тараз - Алматы - Хоргос - граница Китая (реконструкция 1038 км из 1150 км общей протяженности);

Өзбекстан шекарасы - Шымкент - Қызылорда - Ақтөбе - Орал - РФ шекарасы (2066 км-нің 1442 км қайта жаңғырту);
Алматы — Қарағанда - Астана - Петропавл (1724 км-нің 502 км реконструкциялау);
РФ шекарасы - Атырау - Ақтау — Түркіменстан шекарасы (1402 км-нің 914 км реконструкциялау);
РФ шекарасы - Павлодар - Семей - Майқапшағай - Қытай шекарасы (1094 км-нің 538 км реконструкциялау);
Астана - Қостанай - РФ шекарасы (891 км-нің 119 км қайта жаңғырту).
Халықаралық көлік дәліздеріне біріктірілген автомобиль, теміржол, теңіз және әуе жолдары жатады, олардың өзара қызмет етуі көлік-логистика орталықтары, әуе-теңіз порттарының байланыс нүктелері арқылы іске асады, олар транзиттік және экспорттық жүк үшін, оның ішінде тауарды өндіру, металлургия, химия және машина салу салаларын көлік инфрақұрылымымен қамтамасыз ету үшін оңтайлы болып табылады.
Агроөндіріс кешенінің, фармацевтика, жеңіл және ауыр индустриясының шұғыл және едәуір ауыр емес жүктерін тасымалдау үшін республикалық және жергілікті жолдар оңтайлы болып табылады. 2010-2014 жылдары республикалық мәндегі 3 359 км жол салу және оның қалпына келтірілуі жоспарланып отыр, атап айтқанда:
Автожолдар салу жобалары:
- «Щучье - Бурабай курорт аймағына кіреберіс»,
- «Алатау» ақпараттық технологиялар паркі» еркін экономика аймағына кіреберіс, және
- «Үлкен Алматы автомобиль шеңбер жолы (ҮААШЖ)»;
республикалық мәні бар автожолдарды қайта жаңартудың 14 жобасы, олардың арасында республиканың өндіріс және өнеркәсіп орталықтарын байланыстыратын автожолдар: Алматы - Өскемен, Ақтөбе - Атырау, Қызылорда - Павлодар және т.б.
Тау металлургия кешенінің, мұнай химия өндірісінің және ауыр машина салу кешенінің тұрақты қызмет етуі теміржол көлігінің қалыпты дамуымен қамтамасыз етіледі. Халықаралық дәліздердің бір бөлігі болып табылатын қолда бар және жаңа жолдар салу басымдылыққа ие болады, олар жөніндегі Еуропа және Азия арасында Шығыс — Батыс (Оңтүстік Шығыс Азия — Қытай — Еуропа) және Солтүстік - Оңтүстік (Ресей - Орталық Азия) бағыты жөніндегі тұрақты жүк транзиті қамтамасыз етіледі. Жаңа теміржол желілерін салу жөніндегі мынадай инфрақұрылымдық жобалар іске асырылады:
Бейнеу учаскесі - Шалқар ст. (2015-2019 жж), ол батыс аймақ поездары маршрутын Азия елдерімен байланысын Ақтау теңіз порты арқылы орташа есеппен 500 км қысқартады;
Қорғас учаскесі - Жетіген (2009-2012 жж.), Ақтаудан Қытайға дейінгі теміржол тасымалының ұзақтығын қолданыстағы маршрутқа қарағанда едәуір қысқартады, Шалқау - Бейнеу теміржол желісінің құрылысы Цзинхэ - Ақтау маршрутының ұзақтығын 3920 км-дан 3222 км-ға дейін қысқартады;

граница Узбекистана - Шымкент - Кызылорда - Актобе - Уральск - граница РФ (реконструкция 1442 км из 2066 км);
Алматы - Караганда - Астана - Петропавловск (реконструкция 502 км из 1724 км);
граница РФ - Атырау - Актау - граница Туркменистана (реконструкция 914 км из 1402 км);
граница РФ - Павлодар - Семипалатинск - Майкапшагай - граница Китая (реконструкция 538 км из 1094 км);
Астана - Костанай - граница РФ (реконструкция 119 км из 891 км).
Международные транспортные коридоры, представляя собой интегрированные автомобильные, железнодорожные, морские и воздушные пути сообщений, взаимное функционирование которых происходит посредством транспортно-логистических центров, узловых аэро и морских портов, являются оптимальными для транспортировки транзитных и экспортных грузов, в том числе для обеспечения транспортной инфраструктурой грузоемких производств горнорудной добычи, металлургии, химических и машиностроительных отраслей.
Для транспортировки скорых и наименее грузоемких грузов агропромышленного комплекса, фармацевтики, легкой и строительной индустрии оптимальными являются сеть республиканских и местных дорог. В период 2010-2014 годы планируется строительство и реконструкция 3 359 км дорог республиканского значения, в частности:
проекты строительства автодорог:
- "Подъезд к Щучинско-Боровской курортной зоне",
- "Подъезд к Свободной экономической зоне "Парк информационных технологий "Алатау" и
- "Большая Алматинская кольцевая автомобильная дорога (БАКАД)";
14 проектов реконструкции автодорог республиканского назначения, среди которых имеются автодороги, соединяющие промышленные и производственные центры республики, такие как: Алматы - Усть-Каменогорск, Актобе - Атырау, Кызылорда - Павлодар и др.
Стабильное функционирование горнометаллургического комплекса, нефтехимических производств и тяжелого машиностроения будет обеспечиваться адекватным развитием железнодорожного транспорта. Приоритетом будет развитие существующих и строительство новых дорог, являющихся частью международных коридоров, и по которым обеспечивается стабильный транзит грузов между Европой и Азией по направлениям Восток - Запад (Юго-Восточная Азия - Китай - Европа) и Север-Юг (Россия - Центральная Азия). Реализацию получат следующие инфраструктурные проекты по строительству новых железнодорожных линий:
участок Бейнеу - ст. Шалкар (2015-2019), который сократит протяженность маршрута следования поездов в сообщении с западным регионом и азиатскими странами через морской порт Актау в среднем на 500 км;
участок Коргас - Жетыген (2009-2012 гг.), который значительно сокращает дальность железнодорожных перевозок от порта Актау до Китая по сравнению с существующим маршрутом, а с реализацией проекта строительства железнодорожной линии Шалкар - Бейнеу протяженность маршрута Цзинхэ - Актау сокращается с 3920 км до 3222 км;

Жезқазған учаскесі - Сексеуіл ст (2015-2019 жж.), ол Қазақстанның орталық облыстарынан Ақтау портына шығуды қысқартады және аймақта көмір, мұнай-газ, мыс, теміррудасы және өзге кенорындарын игеруге ықпал етеді;
Өзен ст. учаскесі - Түрікменстанмен мемлекеттік шекара (2009-2011 жж.), ол солтүстіктен оңтүстікке дейін жолды қолданыстағы магистральдан 600 км-ға дейін қысқартады;
Ералиево ст.учаскесі - Құрық (2011-2013 жж.), ол да сондай-ақ ақтау портына бірығай тиеуді және Каспий теңізінің бөлігінде теңіз мұнай газ операцияларына қызмет етуді қамтамасыз етеді.
Азамат авиациясының саласында әуе көлігінің теміржол және автомобиль маршруттарымен бірігуі сәйкес географиялық орналасу және халықаралық және ішкі транзит дәліздеріне тиіп жатқан аймақтары бар үрдісі ірі ауыстырып отыру және қайта тиеу байланыс транзиттік әуежайлар — мультимодальдік тасымалдау хабтарын талап етеді.
Ірі байланыс хабтары Астана, Алматы, Атырау және Ақтөбе қалаларындағы әуежайларына өзгертіледі. Олар халықаралық стандарттар жөніндегі қайта жабдықталады, кең қызмет көрсету жиынтығын, транзит жүк тиеудің ішкі логистика жүйесі бар және ұшақтан ұшаққа отыру, қосымша ұшу-қону жолдарымен қамтылады, автономды түрде жұмыс істей алады және бірнеше ұшақты бір уақытта қабылдай және жөнелте алады. Келешекте бұл көлік үрдісіне қатысушылардың транзиттік тасымалдауында басты рөл ойнауға, бір рейстен екінші рейске тез ауысу, сондай-ақ бұдан әрі маршрут түрі ретінде жер үсті көлігін таңдауға мүмкіндік береді.
Тағы бір маңызды қадам - болашақ әуежайларды-ірі кешенді әуекомпанияларының хабтарын қамтамасыз ету үшін ұлттық әуетасымалдаушы «Эйр Астана» АҚ қызметін қеңейту. «Эйр Астана» АҚ ұлттық әуетасымалдаушын бұдан әрі дамыту ЭйрбасА-320/321 секілді 6 ұшақ әуе судалары паркін кеңейтуді енгізеді.
2015 жылға дейін 12 әуежайда ұшу-қону жолдарын, жолаушылар және жүк терминалдарын салу және реконструкциялау жүргізіледі: Қызылорда (2010), Көкшетау (2011), Семей, Қостанай (2012), Петропавл, Алматы ( 2010), Атырау (2012), Шымкент (2012), Талдықорған (2013), Орал (2013), Астана, Өскемен (2013) және жаңа халықаралық Кендерлі әуежайы.
Су көлігін дамыту және тиімді пайдалану суда жүзу үшін жасалып жатқан жағдайларға тікелей қатысты. Су көлігін дамытудың басым бағыттары болып порт және қызмет көрсету инфрақұрылымын дамыту, сауда флотын қалыптастыру, кадрлық әлеуетті дамыту суда жүзудің қауіпсіздігін қамтамасыз ету қалады.
Ақтау теңіз портының жоба қуаттылығына қол жеткізілуіне байланысты 2020 жылға дейін 20 млн тонна мұнай және 3 млн тонна құрғақ жүк өткізе алу қабілеттілігін жеткізу мақсатында Ақтау портын солтүстік бағытта кеңейту, сондай-ақ тереңдету жұмыстары және акваторий жүргізу жөніндегі іс-шаралар атқарылады. Жобаның жалпы құны 41,7 млрд. теңге немесе 347 млн. АҚШ долларын құрайды.
Каспийдің Қазақстан секторын интенсивті түрде игеру теңіз операцияларын қолдау және мұнай өндіру компанияларына жүк жіберуді іске асыру кешені ретінде пайдаланылатын Баутино және Құрық порттарының өндірістік инфрақұрылымының теңіз терминалдарының операторларын бұдан әрі дамытуды жорамалдануда. Бұл жерде Құрық портында мамандандырылған мұнай терминалын салу жоспарланып отыр, аталған терминал «Баку - Тбилиси - Джейхан» жобасына қатысуға және оған сәйкес жобаларды іске асыруға бағытталған.

участок Жезказган - ст. Саксаульская (2015-2019), который обеспечит более короткий выход из центральных областей Казахстана в порт Актау и окажет содействие при освоении угольных, нефтегазовых, медно-, железорудных и других месторождений в прилегающем регионе;
участок ст. Узень - государственная граница с Туркменистаном (2009-2011 гг.), который значительно сократит дорогу с севера на юг по сравнению с существующими магистралями более чем на 600 км;
участок ст. Ералиево - Курык (2011-2013), который также обеспечит равномерную нагрузку на Актауский порт и обслуживание морских нефтегазовых операций на шельфе Каспийского моря.
В отрасли гражданской авиации процесс интеграции воздушного транспорта с железнодорожными и автомобильными маршрутами потребует создания крупных пересадочных и перегрузочных узловых транзитных аэропортов-хабов мультимодальных транспортировок, имеющих подходящее географическое положение и расположенных в зонах, прилегающих к международным и внутренним транзитным коридорам.
В крупные узловые хабы будут преобразованы аэропорты городов Астана, Алматы, Атырау и Актобе. Они будут переоборудованы по международным стандартам с предоставлением широкого набора сервиса, системой внутренней логистики транзитных перегрузок и пересадок из самолета, в самолет, дополнительным оснащением взлетно-посадочными полосами, способными работать автономно и одновременно принимать и отправлять до нескольких самолетов. В перспективе это позволит им играть ключевую роль в оптимизации транзитных перевозок участников транспортного процесса, позволяя им пересесть с одного рейса на другой так же быстро, как и выбрать дальнейшим маршрутом следования наземные виды транспорта.
Другим немаловажным шагом будет расширение деятельности национального авиаперевозчика АО "Эйр Астана" в целях обеспечения будущих аэропортов-хабов крупной базовой авиакомпанией. Дальнейшее развитие национального авиаперевозчика АО "Эйр Астана" будет включать увеличение парка воздушных судов 6 самолетами типа ЭйрбасА - 320/321.
К 2015 году будут проведены реконструкции и строительство взлетно-посадочных полос, пассажирских и грузовых терминалов в 12 аэропортах: гг. Кызылорда (в 2010 году), Кокшетау (к 2011 году), Семей, Костанай (к 2012 году), Петропавловск, Алматы (в 2010 году), Атырау (к 2012 году), Шымкент (к 2012 году), Талдыкорган (к 2013 году), Уральск (к 2013 году), Астана, Усть-Каменогорск (к 2013 году) и строительство нового международного аэропорта Кендерли.
Развитие и эффективное использование водного транспорта находится в прямой зависимости от создаваемых условий для судоходства. Приоритетными направлениями развития отрасли водного транспорта будут оставаться развитие портовой и сервисной инфраструктуры, формирование торгового флота, развитие кадрового потенциала и обеспечение безопасности судоходства.
Интенсивное освоение казахстанского сектора Каспия предполагает дальнейшее развитие операторами морских терминалов производственной инфраструктуры портов Баутино и Курык, используемых как база поддержки морских операций и осуществления перевалки грузов нефтедобывающих компаний. При этом в порту Курык планируется строительство специализированного нефтеналивного терминала, который будет ориентирован на участие в проекте "Баку - Тбилиси - Джейхан", а также реализация сопутствующих с ним проектов.

Мұнай құбыры көлігі Қазақстанда жалпы ұзындығы 6 690 км мұнай құбырынан және 10 138 км — газ құбырынан тұрады.
Сыртқы нарықтарға шығатын көмірсутек ресурстары экспортының бағыттарын әртараптандыру, сондай-ақ ішкі нарықтың қажеттіліктерін қамтамасыз етілуі үшін мынадай жобалар іске асырылатын болады:
Қазақстандық Каспий тасымалдау жүйесі (ҚКТЖ)
Мұнайдың Қашаған және Теңіз кен орындарынан Каспий теңізі және Баку - Тбилиси - Джейхан жүйесі және/немесе басқа мұнай тасымалдау жүйелері арқылы халықаралық нарыққа экспортауға арналған ҚКТЖ мыналардан құралатын болады:
1. Ескене - Құрық мұнай құбыры;
2. Транскаспий жүйесі/жобасы (ТКЖ), оған кіретіндер: Каспий теңізінің қазақстандық жағалауындағы мұнай құю терминалы; мұнай тасымалдауға және көмекші операцияларға арналған танкерлер мен кемелер; Каспий теңізінің әзірбайжандық жағалауындағы мұнай ағызу терминалы; Баку - Тбилиси - Джейхан жүйесімен қосу құрылыстары.
Каспий құбыр жолы консорциумы (КҚК)
Жалпы ұзындығы 1510 км болатын КҚК мұнай құбыры «Теңіз» кен орны мен Қара теңіздің ресейлік жағалауындағы Новороссийск портына жақын мұнай терминалын біріктіреді.
Мұнай құбырының өткізу қабілетін жылына 67,0 млн. тонна мұнай айдауға дейін ұлғайту көзделіп отыр.
Қазақстан - Қытай мұнай құбыры
Қазақстан - Қытай мұнай құбыры Атасу - Алашанькоу және Кеңқияқ - Құмкөл мұнай құбырының жобасын іске асыруды қамтиды. Қазақстан — Қытай мұнай құбырының қазіргі қуатының өткізу қабілетін жылына 20 млн. тоннаға дейін кеңейту көзделіп отыр.
Атырау — Самара
Атырау - Самара мұнай құбыры мұнайды Қара теңіз немесе Балтық теңізі бағытында Ресей Федерациясының аумағы арқылы тасымалдаудың басым бағыттарының бірі болып табылады.
«Бейнеу — Бозой — Ақбұлақ» газ құбыры
Елдің оңтүстік өңірлерінің газға деген қажеттілігін қамтамасыз етілуі және газ импортына тәуелділігін жою мақсатында «Бейнеу - Бозой - Ақбұлақ» газ құбырын іске қосу кешендері жөніндегі пайдалануға беру көзделіп отыр:
1-кезектің 1-іске қосу кешені - 2011 жыл;
1-кезектің 2-іске қосу кешені - 2013 жыл;
2-кезек - 2019 жыл.
4. Қазақстан Республикасын индустриялық-инновациялық
дамыту шарттары
4.1. Әлеуметтік-экономикалық дамудың негізгі
параметрлерін болжау
Ескерту. 4.1-кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.03.15 № 258 Қаулысымен.
Әлемдік экономикада 2010 жылдан бастап белсенділіктің бiртiндеп жандануы туралы халықаралық ұйымдар болжамын негізге ала отырып және Қазақстан экономикасы дамуының ағымдағы жағдайларын ескере отырып, елдің нақты ЖIӨ-нің өсу қарқынының 2010 жылғы 2,0 %-дан 2014 жылы 3,9 %-ға дейін ұлғаюы болжанып отыр.

Трубопроводный транспорт в Казахстане представлен нефтепроводами общей протяженностью 6 690 км и газопроводами - 10 138 км.
Для диверсификации направлений экспорта углеводородных ресурсов на внешние рынки, а также обеспечения потребностей внутреннего рынка будут реализованы следующие проекты:
Казахстанская Каспийская Система Транспортировки (ККСТ)
ККСТ, предназначенная для экспорта нефти с месторождений Кашаган и Тенгиз, через Каспийское море и систему Баку - Тбилиси - Джейхан и/или другие нефтетранспортные системы на международные рынки, будет состоять из:
1. Нефтепровода Ескене - Курык;
2. Транскаспийской системы/проекта (ТКП), включающего:
нефтеналивной терминал на казахстанском побережье Каспийского моря; танкеры и суда для перевозки нефти и вспомогательных операций; нефтесливной терминал на азербайджанском побережье Каспийского моря; соединительные сооружения с системой Баку - Тбилиси - Джейхан.
Каспийский Трубопроводный Консорциум (КТК)
Нефтепровод КТК общей протяженностью 1510 км соединяет месторождение "Тенгиз" и нефтетерминал на российском побережье Черного моря вблизи порта Новороссийск.
Предполагается расширение пропускной способности нефтепровода до 67,0 млн. тонн нефти в год.
Нефтепровод Казахстан - Китай
Нефтепровод Казахстан - Китай включает реализацию проекта нефтепровода Атасу - Алашанькоу и Кенкияк - Кумколь. Предусматривается расширение пропускной способности существующих мощностей нефтепровода Казахстан - Китай до 20 млн. тн/год.
Атырау - Самара
Нефтепровод Атырау - Самара является одним из приоритетных направлений транспортировки нефти через территорию Российской Федерации в направлении Черного моря или Балтийского моря.
Газопровод "Бейнеу - Бозой - Акбулак"
В целях обеспечения потребности в газе южных регионов страны и исключения зависимости от импортного газа предусматривается ввод в эксплуатацию по пусковым комплексам газопровода "Бейнеу - Бозой - Акбулак":
1-го пускового комплекса 1-ой очереди - 2011 год;
2-го пускового комплекса 1-ой очереди - 2013 год;
2-ой очереди - 2019 год.
4. Условия индустриально-инновационного
развития Республики Казахстан
4.1. Прогноз основных параметров
социально-экономического развития
Сноска. Подраздел 4.1. в редакции постановления Правительства РК от 15.03.2011 № 258.
Исходя из прогнозов международных организаций о постепенном с 2010 года повышении активности в мировой экономике и учета текущих условий развития казахстанской экономики, прогнозируется увеличение темпов роста реального ВВП страны с 2,0 % в 2010 году до 3,9 % в 2014 году.

ҚР экономикасының өсiмiн қалпына келтіруге Қазақстан Республикасын үдемелi индустриялық-инновациялық дамыту жөнiндегi 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламада көрсетiлген басым бағыттарда инвестициялық жобаларды iске асыру ықпал ететін болады.
Жобалардың iске асырылуын ескере отырып, металлургия саласының ЖҚҚ 2015 жылға қарай бағалау бойынша 103 %-ды құрайды, бұл Мемлекет басшысының жолдауына сәйкес металлургия өнiмiн өндiрудi екi есеге арттыру жөнiндегi мiндеттердi орындауды қамтамасыз етедi. Металлургия өнiмi негiзiнен экспортқа бағдарланғандықтан, саладағы өнiм өндiрiсiн екi есеге арттыру тиісінше оның экспортын екi есеге ұлғайтуға ықпал етедi.

Положительное влияние на восстановление роста экономики РК будет оказывать реализация инвестиционных проектов в приоритетных направлениях, обозначенных в Государственной программе по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010-2014 годы.
С учетом реализации проектов ВДС металлургической отрасли к 2015 году по оценке составит 103 %, что обеспечивает выполнение задачи по удвоению производства продукции металлургии, в соответствии с посланием Главы государства. Поскольку продукция металлургии в основном будет ориентирована на экспорт, удвоение производства продукции в отрасли будет, соответственно, способствовать увеличению ее экспорта в два раза.

Химия өнеркәсібі жобаларын iске асыруды ескере отырып, аталған өнiмнiң ЖҚҚ бағалау бойынша 2015 жылға қарай 4 есе артады, бұл химия өнеркәсібі өнiмдерiн үш есеге арттыру жөнiндегi мiндеттердi орындауды қамтамасыз етедi. Химия өнеркәсібі өнiмдерi экспортының екi есеге артуы оның өндiрiс көлемiнiң үш есеге артуына негiзделген, бұл жерде оны iшкi нарықта пайдалану да есепке алынған.
Агроөнеркәсiптің кешен жобаларын iске асыруды ескере отырып, ЖҚҚ бағалау бойынша 2015 жылға қарай 63 %-ды құрайды, бұл Мемлекет басшысы белгiлеп берген баға индикаторларын есепке алып, ЖҚҚ-ны кем дегенде 16 %-ға арттыру жөнiндегi мiндеттердi орындауды қамтамасыз етедi. Саланың экспорт әлеуетiн жалпы көлемде 8 %-ға дейiн арттыру АӨК қосымша өнiмiн экспортқа жiберу барысында мүмкiн болады. Қазiргi уақытта АӨК өнiмiнiң экспорттағы үлесi 3-4 %-ды құрайды.

С учетом реализации проектов химической промышленности ВДС данной отрасли к 2015 году по оценке вырастет в 4 раза, что обеспечивает выполнение задачи по утроению производства продукции химической промышленности. Увеличение экспорта продукции химической промышленности в два раза обосновывается утроением объема ее производства с учетом частичного потребления на внутреннем рынке.
С учетом реализации проектов увеличение ВДС агропромышленного комплекса к 2015 году по оценке составит 63 %, что обеспечивает выполнение задачи по увеличению ВДС с учетом целевых индикаторов, определенных Главой государства не менее чем на 16 %. Увеличение экспортного потенциала отрасли до 8 % в общем объеме экспорта возможно при направлении дополнительного выпуска продукции АПК на экспорт. В настоящее время доля продукции АПК в экспорте составляет порядка 3-4 %.

Құрылыс кешенi жобаларын iске асыруды ескере отырып, 2015 жылға қарай бағалау бойынша ЖҚҚ 98 %-ды құрайды, бұл мақсатты индикаторларды есепке алғанда ЖҚҚ-ны кем дегенде 76 %-ға арттыру жөнiндегi мiндеттердi орындауға мүмкiндiк бередi.
Машина жасау жобаларын iске асыруды ескере отырып, 2015 жылға қарай бағалау бойынша саланың ЖҚҚ өсімі 69 %-ға бағаланып отыр, бұл оны арттыру мiндетiне сәйкес келедi.
Жеңiл өнеркәсiп жобаларын iске асыруды есепке алғанда, 2015 жылға қарай бағалау бойынша саланың ЖҚҚ өсімі 97 %-ға бағаланып отыр.

С учетом реализации проектов строительного комплекса увеличение ВДС отрасли к 2015 году по оценке составит 98 %, что обеспечивает выполнение задачи по увеличению ВДС с учетом целевых индикаторов не менее чем на 76 %.
С учетом реализации проектов машиностроения прирост ВДС отрасли к 2015 году оценивается в 69 %, что в целом соответствует задаче ее увеличения.
С учетом реализации проектов в легкой промышленности увеличение ВДС отрасли к 2015 году по оценке составит 97 %.