"Кеден одағы комиссиясы Кедендік статистика орталығының мәртебесі туралы хаттаманы ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 20 мамырдағы № 451 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Кеден одағы комиссиясы Кедендік статистика орталығының мәртебесі туралы хаттаманы ратификациялау туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
жоба
Қазақстан Республикасының Заңы Кеден одағы комиссиясының Кедендік статистика орталығы мәртебесі туралы хаттаманы ратификациялау туралы
Санкт-Петербургте 2009 жылы 11 желтоқсанда қол қойылған Кеден одағы комиссиясының Кедендік статистика орталығы мәртебесі туралы хаттаманы ратификациялау туралы хаттама ратификациялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Кеден одағы комиссиясы
Кедендік статистика орталығының мәртебесі туралы
ХАТТАМА
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Беларусь Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Үкіметі және Ресей Федерациясының Үкіметі,
2008 жылғы 25 қаңтардағы Кеден одағының тауарларымен сыртқы және өзара сауданың кедендік статистикасын жүргізу туралы келісімді іске асыру мақсатында
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Кеден одағы комиссиясының Кедендік статистика орталығы (бұдан әрі - Орталық) Тараптар мемлекеттерінің сыртқы сауда статистикасын және өзара сауда статистикасын жүргізу, Тараптардың уәкілетті органдарының статистикалық қызметін үйлестіру, осы салада ақпарат алмасуды ұйымдастыруға жәрдемдесу және жалпы ұсынымдарды әзірлеу мақсатында құрылады.
Орталық Кеден одағы комиссиясы хатшылығының (бұдан әрі - Хатшылық) құрылымдық бөлімшесі болып табылады және өзінің функцияларын Хатшылық Департаментінің құқығында жүзеге асырады.
Орталық өз қызметінде 2007 жылғы 6 қазандағы Кеден одағының комиссиясы туралы шартты, 2008 жылғы 12 желтоқсандағы Кеден одағы комиссиясының хатшылығы туралы келісімді, кеден одағы шеңберінде қабылданған өзге де халықаралық құжаттарды, сондай-ақ осы Хаттаманы басшылыққа алады.
Орталық өз қызметін Тараптар мемлекеттерінің уәкілетті органдарымен өзара тығыз іс-қимылда жүзеге асырады.
2-бап
Орталықтың негізгі функциялары:
Тараптар мемлекеттерінің тауарлармен сыртқы және өзара сауда туралы статистикалық деректерінің толық және дұрыс есебін қамтамасыз ету;
Тараптар мемлекеттерінің сыртқы сауда статистикасы мен өзара сауда статистикасы көрсеткіштерінің жүйесін қалыптастыру;
Комиссия бекітетін Орталықтың статистикалық жұмыстар бағдарламасына сәйкес кеден одағының сыртқы және өзара саудасы жөніндегі статистикалық және ақпараттық материалдарды шығару, жариялау және Тараптардың мемлекеттік органдарына жіберу;
Тараптардың мемлекеттік органдарының сұрау салуы бойынша кеден одағының сыртқы сауда статистикасы мен өзара сауда статистикасының деректерін ұсыну;
кеден одағына қатысушы мемлекеттер шеңберінде және үшінші елдермен саудада сыртқы және өзара сауда, экономикалық ынтымақтастықтың серпіні және үрдістері жөнінде ақпараттық және талдау материалдарын дайындау;
деректердің салыстырмалылығын қамтамасыз ететін және халықаралық ережелер мен стандарттарға негізделген сыртқы сауданың кедендік статистикасы мен өзара сауда статистикасын жүргізудің бірыңғай әдіснамасын әзірлеу;
кеден одағының шеңберінде бірыңғай ақпараттық-статистикалық кеңістікті қалыптастыру;
кадрларды оқытуды ұйымдастыру, семинарлар және сыртқы сауда статистикасы мен өзара сауда статистикасын дамытуға байланысты басқа да іс-шараларды өткізу мәселелері бойынша Тараптардың уәкілетті органдарымен өзара іс-қимыл жасау;
халықаралық статистикалық ынтымақтастықты жүзеге асыру, халықаралық статистикалық ұйымдардың жұмысына қатысу;
сыртқы сауда статистикасы мен өзара сауда статистикасында алдыңғы қатарлы ақпараттық технологияларды енгізуге жәрдемдесу;
сыртқы сауда статистикасын және өзара сауда статистикасын қалыптастыру кезінде пайдаланылатын бірыңғай жіктеуіштерді енгізу болып табылады.

О проекте Закона Республики Казахстан "О ратификации Протокола о статусе Центра таможенной статистики Комиссии таможенного союза"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 мая 2010 года № 451
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О ратификации Протокола о статусе Центра таможенной статистики Комиссии таможенного союза".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
проект
Закон Республики Казахстан О ратификации Протокола о статусе
Центра таможенной статистики Комиссии таможенного союза
Ратифицировать Протокол о статусе Центра таможенной статистики Комиссии таможенного союза, подписанный в Санкт-Петербурге 11 декабря 2009 года.
Президент
Республики Казахстан
ПРОТОКОЛ
о статусе Центра таможенной статистики
Комиссии таможенного союза
Правительство Республики Беларусь, Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, именуемые в дальнейшем Сторонами,
в целях реализации Соглашения о ведении таможенной статистики внешней и взаимной торговли товарами таможенного союза от 25 января 2008 года
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Центр таможенной статистики Комиссии таможенного союза (далее - Центр) создается в целях ведения статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли государств Сторон, координации статистической деятельности уполномоченных органов Сторон, содействия организации информационного обмена и выработки общих рекомендаций в этой сфере.
Центр является структурным подразделением Секретариата Комиссии таможенного союза (далее - Секретариат) и осуществляет свои функции на правах Департамента Секретариата.
В своей деятельности Центр руководствуется Договором о Комиссии таможенного союза от 6 октября 2007 года, Соглашением о Секретариате Комиссии таможенного союза от 12 декабря 2008 года, иными международными документами, принятыми в рамках таможенного союза, а также настоящим Протоколом.
Центр осуществляет свою деятельность в тесном взаимодействии с уполномоченными органами государств Сторон.
Статья 2
Основными функциями Центра являются:
обеспечение полного и достоверного учета статистических данных государств Сторон о внешней и взаимной торговле товарами;
формирование системы показателей статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли государств Сторон;
издание, опубликование и направление государственным органам государств Сторон статистических и информационных материалов по внешней и взаимной торговле таможенного союза в соответствии с программой статистических работ Центра, утверждаемой Комиссией;
представление по запросу государственных органов Сторон данных статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли таможенного союза;
подготовка информационных и аналитических материалов по внешней и взаимной торговле, динамике и тенденциям экономического сотрудничества в рамках государств - участников таможенного союза и в торговле с третьими странами;
разработка единой методологии ведения таможенной статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли, обеспечивающей сопоставимость данных и базирующейся на международных правилах и стандартах;
формирование единого информационно-статистического пространства в рамках таможенного союза;
взаимодействие с уполномоченными органами Сторон по вопросам организации обучения кадров, проведения семинаров и других мероприятий, связанных с развитием статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли;
осуществление международного статистического сотрудничества, участие в работе международных статистических организаций;
содействие внедрению передовых информационных технологий в статистике внешней и взаимной торговли;
ведение единых классификаторов, используемых при формировании статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли.

3-бап
Орталықтың өзіне жүктелген функцияларды орындауы үшін:
Тараптар мемлекеттерінің уәкілетті органдарынан Тараптар мемлекеттерінің сыртқы сауда статистикасы мен өзара сауда статистикасының жалпы қорын құру үшін қажетті статистикалық ақпаратты өтеусіз негізде алуға;
өзінің дерек қорын құруға;
Кеден одағы комиссиясының тапсырмасы бойынша өз құзыретінің шеңберінде кеден одағының нормативтік және өзге де құқықтық актілерінің жобалары бойынша қорытындылар беруге;
Кеден одағы комиссиясына кеден одағының құрамына кірмейтін елдермен статистикалық ақпарат алмасуды жүзеге асыру жөнінде ұсыныстар енгізуге;
Кеден одағы комиссиясына өзі жүргізуге тиіс мәселелер бойынша жұмыс топтарын құру және кеңестер өткізу жөнінде ұсыныстар енгізуге;
Кеден одағы комиссиясының қарауына статистикалық есеп мәселелері жөнінде ұсыныстар енгізуге;
Кеден одағы комиссиясының қарауына сыртқы сауда статистикасы мен өзара сауда статистикасын жүргізудің бірыңғай әдіснамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізуге;
Кеден одағы комиссиясы өзінің құзыретіне жатқызған өзге мәселелер бойынша шешім қабылдауға құқығы бар.
4-бап
Тараптар арасындағы осы Хаттаманың ережелерін түсіндіруге және (немесе) қолдануға байланысты даулар ең алдымен, консультациялар және келіссөздер жолымен шешіледі.
Егер даудың бір тарабы даудың екінші тарабына оларды жүргізу туралы ресми жазбаша өтініш жіберген күннен бастап алты ай ішінде дау тараптары дауды консультациялар және келіссөздер жолымен реттемесе, онда дау тараптарының арасында оны шешуге қатысты басқа уағдаластық болмаған кезде, дау тараптарының кез келгені бұл дауды Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Сотына қарау үшін жібере алады.
5-бап
Тараптардың уағдаластығы бойынша осы Хаттамаға жеке хаттамалармен ресімделетін өзгерістер енгізілуі мүмкін.
6-бап
Осы Хаттаманың күшіне ену, оған қосылу және одан шығу тәртібі 2007 жылғы 6 қазандағы Кеден одағының шарттық-құқықтық базасын қалыптастыруға бағытталған халықаралық шарттардың күшіне ену, олардан шығу және оларға қосылу тәртібі туралы хаттамамен айқындалады.
2009 жылғы 11 желтоқсанда Санкт-Петербург қаласында орыс тілінде бір түпнұсқа данада жасалды.
Осы Хаттаманың түпнұсқа данасы осы Келісімнің депозитарийі болып табыла отырып, әрбір Тарапқа расталған көшірмені жіберетін Кеден одағының комиссиясында сақталады.
Беларусь            Қазақстан           Ресей
Республикасының      Республикасының    Федерациясының
Үкіметі үшін         Үкіметі үшін       Үкіметі үшін
Кеден одағы комиссиясы Кедендік статистика орталығының мәртебесі туралы хаттаманың қазақ тіліндегі мәтіні орыс тіліндегі мәтініне сәйкес келеді.
Қаржы министрі                                      Б. Жәмішев
Аталған мәтін 2009 жылғы 11 желтоқсанда Санкт-Петербург қаласында қол қойылған Кеден одағы комиссиясы Кедендік статистика орталығының мәртебесі туралы хаттаманың толық және тең түпнұсқа көшірмесі болып табылатындығын куәландырамын.
Беларусь Республикасының Үкіметі үшін - Беларусь Республикасының Премьер-Министрі С.С. Сидорский;
Қазақстан Республикасының Үкіметі үшін - Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі К.Қ. Мәсімов;
Ресей Федерациясының Үкіметі үшін - Ресей Федерациясы Үкіметінің Төрағасы В.В. Путин.
Түпнұсқалық данасы Кеден одағы комиссиясында сақталады.
Барлығы тігілген, қолымен және
мөрмен бекітілген 5 парақ
Кеден одағы комиссиясы
Хатшылығының Құқықтық
департамент директоры                              Н.Б. Слюсарь
Осымен 2009 жылғы 11 желтоқсанда Санкт-Петербург қаласында қол қойылған Кеден одағы комиссиясының кеден статистикасын Орталығының мәртебесі туралы хаттаманың куәландырылған көшірмесінің куәландырылған көшірмесі екендігін растаймын.
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігі
Халықаралық құқық
департаментінің кеңесшісі                            М. Халимов

Статья 3
Центр для выполнения возложенных на него функций имеет право:
получать на безвозмездной основе от уполномоченных органов государств Сторон статистическую информацию, необходимую для создания общей базы статистики внешней и статистики взаимной торговли государств Сторон;
создавать свои базы данных;
давать заключения по поручению Комиссии таможенного союза в рамках своей компетенции по проектам нормативных и иных правовых актов таможенного союза;
вносить в Комиссию таможенного союза предложения по осуществлению обмена статистической информацией со странами, не входящими в состав таможенного союза;
вносить в Комиссию таможенного союза предложения по созданию рабочих групп и проведению совещаний по вопросам, относящимся к его ведению;
вносить на рассмотрение Комиссии таможенного союза предложения по вопросам статистического учета;
вносить на рассмотрение Комиссии таможенного союза предложения по совершенствованию единой методологии ведения статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли;
принимать решения по иным вопросам, отнесенным к его компетенции комиссией таможенного союза.
Статья 4
Споры между Сторонами, связанные толкованием и (или) применением положений настоящего Протокола, разрешаются, в первую очередь, путем консультаций и переговоров.
Если спор не будет урегулирован сторонами спора путем консультаций и переговоров в течение шести месяцев с даты официальной письменной просьбы об их проведении, направленной одной из сторон спора другой стороне спора, то, при отсутствии иной договоренности между сторонами спора относительно способа его разрешения, любая из сторон спора может передать этот спор для рассмотрения в Суд Евразийского экономического сообщества.
Статья 5
По договоренности Сторон в настоящий Протокол могут быть внесены изменения, которые оформляются отдельными протоколами.
Статья 6
Порядок вступления настоящего Протокола в силу, присоединения к нему и выхода из него определяется Протоколом о порядке вступления и силу международных договоров, направленных на формирование договорно-правовой базы таможенного союза, выхода из o них и присоединения к ним от 6 октября 2007 года.
Совершено в городе Санкт-Петербурге 11 декабря 2009 года в одном подлинном экземпляре на русском языке.
Подлинный экземпляр настоящего Соглашения хранится в Комиссии таможенного союза, которая, являясь депозитарием настоящего Соглашения, направит каждой Стороне заверенную копию.
За                   За                   За
Правительство         Правительство         Правительство
Республики           Республики            Российской
Беларусь            Казахстан            Федерации
Настоящим удостоверяю, что данный текст является полной и аутентичной копией Протокола о статусе Центра таможенной статистики Комиссии таможенного союза, подписанного 11 декабря 2009 года в г. Санкт-Петербурге:
за Правительство Республики Беларусь - Премьер-министром Республики Беларусь С.С. Сидорским;
за Правительство Республики Казахстан - Премьер-министром Республики Казахстан К.К. Масимовым;
за Правительство Российской Федерации - Председателем Правительства Российской Федерации В.В. Путиным
Подлинный экземпляр хранится в Комиссии таможенного союза.
Директор Правового департамента
Секретариата Комиссии таможенного союза    Н.Б. Слюсарь