Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 8 сәуірдегі № 337 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 6 қыркүйектегі № 904 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 30 қаңтардағы № 29 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 30.01.2017 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Астық қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 8 сәуірдегі № 337 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 20, 183-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Астық қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентінде:
1-тармақ алынып тасталсын;
2-тармақ "азық-түліктік" деген сөздерден кейін "және тұқымдық" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақтағы "тұқымдық," деген сөз алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3-1, 3-2, 3-3-тармақтармен толықтырылсын:
"3-1. Азық-түліктік астықта:
1) әлеуетті қауіпті химиялық қосылыстардың рұқсат етілген шекті деңгейінің және пестицидтердің қалдық мөлшерінің;
2) қоспалардың, оның ішінде зиянды қоспаның рұқсат етілген шекті деңгейінің;
3) зиянкестермен залалдануының;
4) бөтен иістердің;
5) өздігінен қызуы, микроорганизмдердің дамуы мен микотоскиндердің пайда болуы үшін қолайлы жағдайлар туғызатын жоғары ылғалдылықтың болуы адам өмірі мен денсаулығы үшін қауіпті факторлар болып табылады.
3-2. Мыналардың:
1) қоспалардың, оның ішінде зиянды қоспаның рұқсат етілген шекті деңгейінің;
2) жоғары ылғалдылықтың;
3) карантиндік арамшөптердің, зиянкестер мен аурулардың;
4) улы арамшөптер тұқымының;
5) зиянкестермен залалдануының болуы тұқымдық астықтың қауіпті факторлары болып табылады.
3-3. Астықты сәйкестендіру астық легі туралы ақпаратты қамтитын ілеспе құжаттама негізінде астық дақылының осы түріне тән ботаникалық белгілерін визуалды қарау бойынша жүзеге асырылады.";
4-тармақтың төртінші, отыз үшінші абзацтары алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 20-1-тармақпен толықтырылсын:
"20-1. Бидайдың, қара бидайдың, арпаның, күнбағыстың, қарақұмықтың, тарының, сұлының тұқымдық астығының ең жоғарғы қызуы 40 оС-тан, ал кептіру агентінің температурасы - 70 оС-тан аспауы тиіс. Бұршақты дақылдар мен күрішті кептіру кезінде тұқымдық астықтың қызуы 35 оС-тан, ал кептіру агентінің температурасы - 60 оС-тан аспауы тиіс.
Ылғалдылығы 19 %-дан жоғары тұқымдық астықты кептіру кезінде тұқым ұрығының зақымдануына жол бермейтін жұмсақ режим қолданылады, бұл ретте бірінші аймақта қыздырудың шекті температурасын 5 оС-қа, ал кептіру агентінің температурасын - 10 оС-қа төмендету жүргізіледі.";

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 8 апреля 2008 года № 337
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 сентября 2010 года № 904. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 января 2017 года № 29
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.01.2017 № 29 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 8 апреля 2008 года № 337 "Об утверждении Технического регламента "Требования к безопасности зерна" (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 20, ст. 183) следующие изменения и дополнения:
в Техническом регламенте "Требования к безопасности зерна", утвержденном указанным постановлением:
пункт 1 исключить;
в пункте 2 после слова "продовольственное" дополнить словами "и семенное";
в пункте 3 слово "семенных," исключить;
дополнить пунктами 3-1, 3-2, 3-3 следующего содержания:
"3-1. Опасными факторами для жизни и здоровья человека являются наличие в продовольственном зерне:
1) предельно-допустимых уровней потенциально опасных химических соединений и остаточного количества пестицидов;
2) предельно-допустимых уровней примесей, в том числе вредной примеси;
3) зараженности вредителями;
4) посторонних запахов;
5) повышенной влажности, создающей благоприятные условия для самосогревания, развития микроорганизмов и образования микотоксинов.
3-2. Опасными факторами семенного зерна являются наличие:
1) предельно-допустимых уровней примесей, в том числе вредной примеси;
2) повышенной влажности;
3) карантинных сорняков, вредителей и болезней;
4) семян ядовитых сорняков;
5) зараженности вредителями.
3-3. Идентификация зерна осуществляется на основании сопроводительной документации, содержащей информацию о партии зерна, по визуальному осмотру ботанических признаков зерна, характерных для данного вида культуры.";
абзацы четвертый, тридцать третий пункта 4 исключить;
дополнить пунктом 20-1 следующего содержания:
"20-1. Максимальный нагрев семенного зерна пшеницы, ржи, ячменя, подсолнечника, гречихи, проса, овса не должен превышать 40 0С, а температура агента сушки - 70 0С. При сушке бобовых культур и риса нагрев семенного зерна не должен превышать 35 0С, а температура агента сушки - 60 0С.
При сушке семенного зерна влажностью выше 19 % применяют щадящий режим, исключающий травмирование зародыша семян, при этом снижение предельной температуры нагрева семян в первой зоне производится на 5 0С, а температуры агента сушки - на 10 0С";

мынадай мазмұндағы 26-1-тармақпен толықтырылсын:
"26-1. Тұқымдық астықта мынадай көрсеткіштер: ылғалдылық, өнгіштік, дақылдардың және арамшөп тұқымдарының болуы бақыланады және айқындалады.";
мынадай мазмұндағы 28-1-тармақпен толықтырылсын:
"28-1. Сақтау кезінде тұқымдық астықтың ылғалдылығы:
бидай, қара бидай, арпа, асбұршақ, сұлы, тритикале, жүгері, ноқат, қытай бұршақ үшін 14 %-дан аспауға;
тары үшін 13,5 %-дан аспауға;
күріш, жасымық, сиыржоңышқа үшін 15,0 %-дан аспауға;
құмай, арыш, мақсары, майлы зығыр, сора үшін 13,0 %-дан аспауға;
қыша үшін 12,0 %-дан аспауға;
жер жаңғақ үшін 11,0 %-дан аспауға;
күнбағыс, көкнәр тұқымдары, мақта шиті үшін 10,0 %-дан аспауға;
күнжіт, кенедән үшін 9,0 %-дан аспауға;
рапс, беде қыша үшін 8,0 %-дан аспауға;
қарақұмық, ноғатық үшін: Алматы, Атырау, Жамбыл, Қызылорда, Маңғыстау, Оңтүстік Қазақстан облыстарында 14,0 %-дан аспауға, ал басқа облыстарда 15,0 %-дан аспауға тиіс.";
49-тармақтағы "Астықты" деген сөз "Азық-түліктік астықты" деген сөздермен ауыстырылсын;
50-тармақтағы "Астықтағы" деген сөз "Азық-түліктік астықтағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
51-тармақ "астықта" деген сөздің алдынан "азық-түліктік" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 51-1-тармақпен толықтырылсын:
"51-1. Тұқымдық астықта карантиндік арамшөптер (тұқымы мен жемістері), зиянкестер және аурулар бар болса, оны өткізуге және тұқымдық мақсатта пайдалануға рұқсат етілмейді. Тұқымдық астықты зақымдайтын улы арамшөптер тұқымдарының, тірі зиянкестер мен олардың личинкаларының болуы осы Техникалық регламентке 4-1-қосымшада көрсетілген мәндердің деңгейінен аспауы тиіс.";
9, 10-бөлімдер алынып тасталсын;
67-тармақ алынып тасталсын;
69-тармақта "Астық" деген сөз "Азық-түліктік астық" деген сөздермен ауыстырылсын;
70, 71-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"70. Азық-түліктік астықтың сәйкестігін растау "Сәйкестікті растау рәсімдері" техникалық регламентінің 1-қосымшасының 7-схемасы бойынша жүзеге асырылады.
71. Отандық және импортталатын азық-түліктік астықтың сәйкестігін растау бірыңғай рәсімдер бойынша жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 11-1-бөлім толықтырылсын:
"11-1. Астықты буып-тую мен таңбалауға қойылатын талаптар
71-1. Буып-түю мен таңбалауға қойылатын талаптар тек тұқымдық астыққа ғана қатысты белгіленеді.
Бірегей және элиталық тұқым, бірінші ұрпақ будандары 1 %-ға дейін ауытқумен 50 кг-дан аспайтын салмақпен буып-түйіледі.
Орам тұқымдық астықтың сақталуын қамтамасыз етуі тиіс және таңбасы немесе зат белгісі болуы керек, онда:
тұқым өндірушінің атауы;
дақыл;
сорт;
репродукция;
сорттық тазалығының санаты;
егіс стандартының сыныбы;
жиналған жылы;
тұқым легінің нөмірі;
сорттық тазалығы;
сорттық құжаттың және тұқымның егістік сапасын куәландыратын құжаттың атауы, нөмірі және берілген күні көрсетіледі.
Тұқым салынған әрбір қапқа немесе контейнерге тұқымның егістік сапасын куәландыратын құжаттан басқа, деректерімен затбелгі салынады. Дәріленген тұқым салынған орамға "Дәріленген" деген жазу жазылады.";

дополнить пунктом 26-1 следующего содержания:
"26-1. В семенном зерне контролируются и определяются следующие показатели: влажность, всхожесть, чистота, содержание семян культурных и сорных растений.";
дополнить пунктом 28-1 следующего содержания:
"28-1. Влажность семенного зерна при хранении должна быть для:
пшеницы, ржи, ячменя, гороха, овса, тритикале, кукурузы, нута, сои - не более 14,0 %;
проса - не более 13,5 %;
риса, чечевицы, вики - не более 15,0 %;
сорго, рыжика, сафлора, льна масличного, конопли - не более 13,0 %;
горчицы - не более 12,0 %;
арахиса - не более 11,0 %;
семян подсолнечника, мака, хлопчатника - не более 10,0 %;
кунжута, клещевины - не более 9,0 %;
рапса, сурепицы - не более 8,0 %;
гречихи, чины: в Алматинской, Атырауской, Жамбылской, Кызылординской, Мангистауской, Южно-Казахстанской областях - не более 14,0 %; в остальных областях - не более 15,0 %.";
в пункте 49 после слова "реализации" дополнить словом "продовольственного";
в пункте 50 после слов "пестицидов и примесей в" дополнить словом "продовольственном";
в пункте 51 после слов "наличие в" дополнить словом "продовольственном";
дополнить пунктом 51-1 следующего содержания:
"51-1. Не допускается к реализации и использованию на семенные цели семенное зерно при наличии в нем карантинных сорняков (семян и плодов), вредителей и болезней. Содержание семян ядовитых сорняков, живых вредителей и их личинок, повреждающих семенное зерно, не должно превышать уровень значений, указанных в приложении 4-1 к настоящему Техническому регламенту.";
разделы 9, 10 исключить;
пункт 67 исключить;
в пункте 69 слово "Зерно" заменить словами "Продовольственное зерно";
пункты 70, 71 изложить в следующей редакции:
"70. Подтверждение соответствия продовольственного зерна осуществляется по схеме 7 приложения 1 Технического регламента "Процедуры подтверждения соответствия".
71. Подтверждение соответствия отечественного и импортируемого продовольственного зерна осуществляется по единым процедурам.";
дополнить разделом 11-1 следующего содержания:
"11-1. Требования к упаковке и маркировке зерна
71-1. Требования к упаковке и маркировке устанавливаются только в отношении семенного зерна.
Оригинальные и элитные семена, гибриды первого поколения упаковываются массой не более 50 кг с отклонением до 1 %.
Упаковка должна обеспечивать сохранность семенного зерна и иметь маркировку или этикетку, где указываются:
наименование производителя семян;
культура;
сорт;
репродукция;
категория сортовой чистоты;
класс посевного стандарта;
год урожая;
номер партии семян;
сортовая чистота;
наименование, номер и дата выдачи сортового документа и документа, удостоверяющего посевные качества семян.
В каждый мешок или контейнер с семенами вкладывают этикетку с теми же данными, кроме документа, удостоверяющего посевные качества семян. На упаковке с протравленными семенами ставится надпись: "Протравлено".";

12-бөлім алынып тасталсын;
көрсетілген қаулыға 1-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
3-қосымшада:
кестенің тақырыбындағы "Астықтағы" деген сөз "Азық-түліктік астықтағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Дәнді дақылдар (бидай, қара бидай, тритикале, сұлы, арпа, тары, қарақұмық, күріш, жүгері, құмай жүгері)" деген бөлімде "Пестицидтер" деген сөз "Пестицидтер*" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы ескертпемен толықтырылсын:
"* - пестицидтің қалдық мөлшерін айқындау жөніндегі тиісті әдістеме, сондай-ақ белгіленген тәртіппен бекітілген стандартты үлгі болған жағдайда қолданылады.";
осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес 4-1-қосымшамен толықтырылсын;
5-қосымша алынып тасталсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 6 қыркүйектегі
№ 904 қаулысына
1-қосымша
"Астық қауіпсіздігіне
қойылатын талаптар"
техникалық регламентіне
1-қосымша
Кеден одағының сыртқы экономикалық
қызметінің тауар номенклатурасы (КО СЭҚ ТН)
СЭҚ ТН
Позициялар атауы
Қосымша өлшем бірлігі
1
2
3

раздел 12 исключить;
приложение 1 к указанному постановлению изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
в приложении 3:
в заголовке таблицы после слов "пестицидов и примесей в" дополнить словом "продовольственном";
в разделе "Зерновые культуры (пшеница, рожь, тритикале, овес, ячмень, просо, гречиха, рис, кукуруза, сорго)" слово "Пестициды" заменить словом "Пестициды*";
дополнить примечанием следующего содержания:
"* - действует при наличии соответствующей методики по определению остаточных количеств пестицида, а также стандартного образца, утвержденного в установленном порядке.";
дополнить приложением 4-1 согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
приложение 5 исключить.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении шести месяцев со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 6 сентября 2010 года № 904
Приложение 1
к Техническому регламенту
"Требования к безопасности зерна"
Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности
таможенного союза (ТН ВЭД ТС)
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп. ед. изм.
1
2
3

4-1-қосымша
Тұқымдық астықтағы улы арамшөп тұқымдарының, тірі зиянкестердің
және олардың личинкаларының болуы
Дақылдар атауы
Улы арамшөп тұқымының, тірі зиянкестердің және олардың личинкаларының атауы
Ескертпе
Бидай, арпа
Жілтесті жеміс гелиотропы
Рұқсат етілмейді
Сұр триходесма
Рұқсат етілмейді
Кене
1 -2 сынып - рұқсат етілмейді,
3 сынып -1 килограмға 20 данадан көп емес
Бидай галла нематоды (бидай угрицасы)
бидай - рұқсат етілмейді
Күріш
Кене
1-2 сынып - рұқсат етілмейді,
3 сынып -1 килограмға 20 данадан көп емес
Қаракүйе
Суперэлита және элита - рұқсат етілмейді
Күріш афеленхі
Суперэлита және элита -рұқсат етілмейді
Тритикале
Сабақты, ергежейлі, шаңды және қатты қаракүйе
0,5 %-дан көп емес
Шаңды және қатты қаракүйе
Элита - рұқсат етілмейді
Тары
Жілтесті жеміс гелиотропы
Рұқсат етілмейді
Сұр триходесма
Рұқсат етілмейді
Қаракүйе
Бірінші және кейінгі репродукциялар -0,5 %-дан көп емес, Көбейту питомнигі, суперэлита және элита -0,1 %-дан көп емес
Қарақұмық
Жілтесті жеміс гелиотропы
Рұқсат етілмейді
Сұр триходесма
Рұқсат етілмейді
Кене
1 сынып - рұқсат етілмейді,
2 сынып -1 килограмға 20 данадан көп емес
Құмай жүгері
Жілтесті жеміс гелиотропы
Рұқсат етілмейді
Сұр триходесма
Рұқсат етілмейді
Қаракүйе
Бірінші және кейінгі репродукциялар -0,5 %-дан көп емес
Көбейту питомнигі, суперэлита және элита - рұқсат етілмейді
Асбұршак
Жілтесті жеміс гелиотропы
Рұқсат етілмейді
Сұр триходесма
Рұқсат етілмейді
Кене
1 килограмға 10 данадан көп емес
Асбұршақ дән қоңызы
1 килограмға 10 данадан көп емес
Ноқат
Жілтесті жеміс гелиотропы
Рұқсат етілмейді
Сұр триходесма
Рұқсат етілмейді
Түйе бұршақ, маш, жасымық, ноғатық
Жілтесті жеміс гелиотропы
Рұқсат етілмейді
Сұр триходесма
Рұқсат етілмейді
Кене
1 сынып - рұқсат етілмейді,
2 сынып -1 килограмға 20 данадан көп емес
Күнбағыс
Нағыз күйе зиянкестерінің (Tineidae), қан көбелегі (Pyzalidae)
Рұқсат етілмейді
Paпс
Ақ тамырдәрі
Рұқсат етілмейді
Теңбіл убалдырған
Рұқсат етілмейді
Қара меңдуана
Рұқсат етілмейді
Күйдіргі, жатаған, у сарғалдақ
Рұқсат етілмейді
Дәрілік сарыбасша
Рұқсат етілмейді
Кене
1 сынып - рұқсат етілмейді,
2 сынып -1 килограмға 20 данадан көп емес
Зығыр
Кене
1-2 сынып - рұқсат етілмейді,
3 сынып -1 килограмға 20 данадан көп емес
Жер жаңғақ
Кене
1 сынып - рұқсат етілмейді,
2 сынып -1 килограмға 20 данадан көп емес
Оңтүстік склероциалды шірік (Selerotium rolfsii Sace)
Рұқсат етілмейді

Приложение 4-1
к Техническому регламенту
"Требования к безопасности зерна"
Содержание семян ядовитых сорняков, живых вредителей и их
личинок в семенном зерне
Наименование
культур
Наименование семян ядовитых
сорняков, живых вредителей и
их личинок
Примечание
Пшеница, ячмень
Гелиотроп волосистоплодный
Не допускается
Триходесма седая
Не допускается
Клещ
1-2 класс -
не допускается,
3 класс - не
более 20 штук
на 1 килограмм
Галлы пшеничной
нематоды (пшеничная угрица)
Пшеница - не
допускается
Рис
Клещ
1-2 класс -
не допускается,
3 класс - не
более 20 штук
на 1 килограмм
Головня
Суперэлита и
элита - не
допускается
Рисовый афеленх
Суперэлита и
элита - не
допускается
Тритикале
Стеблевая,
карликовая, пыльная
и твердая головня
Не более 0,5 %
Твердая и пыльная головня
Элита - не допускается
Просо
Гелиотроп волосистоплодный
Не допускается
Триходесма седая
Не допускается
Головня
Первая и
последующие
репродукции -
не более 0,5 %,
питомник
размножения,
суперэлита и
элита - не
более 0,1 %
Гречиха
Гелиотроп волосистоплодный
Не допускается
Триходесма седая
Не допускается
Клещ
1 класс - не
допускается,
2 класс - не
более 20 штук
на 1 килограмм
Сорго
Гелиотроп волосистоплодный
Не допускается
Триходесма седая
Не допускается
Головня
Первая и
последующие
репродукции -
не более 0,5 %,
питомники
размножения,
суперэлита и
элита - не
допускается
Горох
Гелиотроп волосистоплодный
Не допускается
Триходесма седая
Не допускается
Клещ
Не более 10
штук на 1
килограмм
Гороховая зерновка
Не более 10
штук на 1
килограмм
Нут
Гелиотроп волосистоплодный
Не допускается
Триходесма седая
Не допускается
Фасоль, маш, чечевица, чина
Гелиотроп волосистоплодный
Не допускается
Триходесма седая
Не допускается
Клещ
1 класс - не
допускается,
2 класс - не
более 20 штук
на 1 килограмм
Подсолнечник
Вредители семейства
настоящих молей (Тineidae),
огневок (Руzalidaе)
Не допускаются
Рапс
Чемерица белая
Не допускаются
Болиголов
пятнистый
Не допускаются
Белена черная
Не допускаются
Лютик едкий, ползучий,
ядовитый
Не допускаются
Жеруха лекарственная
Не допускаются
Клещ
1 класс - не
допускается,
2 класс - не
более 20 штук
на 1 килограмм
Лен
Клещ
1-2 класс -
не допускается,
3 класс - не
более 20 штук
на 1 килограмм
Арахис
Клещ
1 класс - не
допускается,
2 класс - не
более 20 штук
на 1 килограмм
Южная склероциальная
гниль (Selerotium rolfsii Sace)
Не допускается