"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне исламдық қаржыландыруды ұйымдастыру мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 қыркүйектегі № 991 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне исламдық қаржыландыруды ұйымдастыру мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                              К.Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне исламдық
қаржыландыруды ұйымдастыру мәселелері бойынша толықтырулар мен
өзгерістер енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
1. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 29-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар):
206-баптың 3-1-тармағында:
бірінші бөлік «эмиссиялық бағалы қағаздар» деген сөздерден кейін «немесе ислам бағалы қағаздарын» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Исламдық қаржыландыру принциптеріне сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша шығарылатын ислам бағалы қағазы оны ұстаушының материалдық активтерді пайдаланудан табыстар алуға құқығын куәландыратын мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар болып табылады.».
2. «Бағалы қағаздар рыногы туралы» 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 14, 119-құжат; 2004 ж., № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 7-8, 24-құжат; № 14, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28-құжат; № 9, 67-құжат; № 17, 141-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат):
1) 1-бапта:
34-1) тармақша «заңды тұлға» деген сөздерден кейін «, сондай-ақ, бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган (бұдан әрі мемлекеттік мекеме)» деген сөздермен толықтырылсын;
34-3) тармақша «түскен активтер мен» деген сөздерден кейін «(немесе)» деген сөзбен толықтырылсын;
60-1) тармақша мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық меншікке иелік етуге уәкілетті, жалға беру шартының негізінде ислам арнайы қаржы компаниясының активтерін беретін мемлекеттік орган оригинатор болып әрекет ете алады;»;

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам организации исламского финансирования"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2010 года № 991
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам организации исламского финансирования".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
Закон Республики Казахстан О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам организации исламского
финансирования
Статья 1. Внести дополнения и изменения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст. 93; 2009 г., № 23, ст. 112; № 24, ст. 29; 2010 г., № 5, ст.23; № 7, ст. 29, 32):
в пункте 3-1 статьи 206:
часть первую дополнить словами "или исламских ценных бумаг";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Исламской ценной бумагой, выпускаемой по решению Правительства Республики Казахстан в соответствии с принципами исламского финансирования, является государственная эмиссионная ценная бумага, удостоверяющая права ее держателя на получение доходов от использования материальных активов.".
2. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 14, ст. 119; 2004 г., № 16, ст. 91; № 23, ст.142; 2005 г., № 7-8, ст. 24; № 14, ст. 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; 2007 г., № 2, ст.18; № 4, ст. 28; № 9, ст. 67; № 17, ст. 141; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28):
1) в статье 1:
в подпункте 34-1) слова "и осуществляющее выпуск исламских ценных бумаг" заменить словами ", а также центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета (далее - государственное учреждение), и осуществляющие выпуск исламских ценных бумаг";
в подпункте 34-3) после слов "распоряжение активами и" дополнить словом "(или)";
подпункт 60-1) дополнить частью второй следующего содержания:
"Оригинатором может выступать государственный орган, уполномоченный в соответствии с законодательством Республики Казахстан на распоряжение республиканской собственностью, передающий активы исламской специальной финансовой компании на основании договора аренды;";

2) 32-3-бапта:
1-тармақта:
«Ислам» деген сөз «Егер осы тармақта өзгеше көзделмесе, ислам» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Егер ислам арнайы қаржы компаниясы мемлекеттік мекеме болып табылған жағдайда, ислам бағалы қағаздарын ұстаушылар қосалқы жалдау шарты бойынша кірістер алу құқығына ие болады.»;
2-тармақта:
1) тармақша «жалдау» деген сөздің алдынан «ислам арнайы қаржы компаниясы мемлекеттік мекеме болып табылған жағдайларды қоспағанда,» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1)тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) егер ислам арнайы қаржы компаниясы мемлекеттік мекеме болып табылған жағдайда, қосалқы жалдау шарты бойынша кірістер алу;»;
3-тармақта:
«Ислам» деген сөз «Мемлекеттік мекемені қоспағанда, ислам» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы ислам арнайы қаржы компаниясы исламдық жалдау сертификаттарын шығаруды, сондай-ақ мүлікті қосалқы жалдау шарты бойынша түскен төлемдерді исламдық жалдау сертификаттарын ұстаушыларға бөлуді жүзеге асырады.»;
4-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
«4. Ислам арнайы қаржы компаниясы мемлекеттік мекеме болып табылатын жағдайларды қоспағанда, ислам арнайы қаржы компаниясының бөлінген активтеріне кіретін мүлікті жалдау (қаржы лизингі) шартын жасасқаннан кейін исламдық жалдау сертификаттарын айналымға шығаруға болады.
Егер ислам арнайы қаржы компаниясы мемлекеттік мекеме болып табылған жағдайда, ислам арнайы қаржы компаниясының бөлінген активтеріне кіретін мүлікті қосалқы жалдау шартын жасағаннан кейін исламдық жалдау сертификаттарын айналымға шығаруға болады.»;
5-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Мемлекеттік мекеме шығарған ислам жалдау сертификаттарын мерзімінен бұрын өтеу оригинатор ислам арнайы қаржы компаниясымен мүлікті жалға беру шартын бұзған жағдайда жүзеге асырылады.»;
3) 32-5-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы «кеңесі немесе» деген сөздерден кейін «мемлекеттік мекеменің,» деген сөздермен   толықтырылсын;
4) 32-6-бапта:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
«1. Мемлекеттік мекемені қоспағанда, ислам арнайы қаржы компаниясын ислам арнайы қаржы компаниясына мүлікті және (немесе) бөлінген активтерді беретін оригинатор құрады.
Егер ислам арнайы қаржы компаниясы қызметін мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанында жүзеге асырған жағдайда, мүлік және (немесе) бөлінген активтер мұндай компанияға жалға беру шарты бойынша беріледі.
Мемлекеттік мекемені қоспағанда, ислам арнайы қаржы компаниясын құруға және оның қызметіне қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.»;

2) в статье 32-3:
в пункте 1:
дополнить словами ", если иное не предусмотрено настоящим пунктом";
дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае, если исламской специальной финансовой компанией является государственное учреждение, держатели исламских ценных бумаг приобретают право на получение доходов по договору субаренды.";
в пункте 2:
подпункт 1) дополнить словами ", за исключением случаев, когда исламской специальной финансовой компанией является государственное учреждение";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) в случае, если исламской специальной финансовой компанией является государственное учреждение, получать доходы по договору субаренды;";
в пункте 3:
после слов "Исламская специальная финансовая компания" дополнить словами ", за исключением государственного учреждения,";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Исламская специальная финансовая компания в организационно-правовой форме государственного учреждения осуществляет выпуск исламских арендных сертификатов, а также распределение платежей, поступивших по договору субаренды имущества, держателям исламских арендных сертификатов.";
пункт 4 изложить в новой редакции:
"4. Обращение исламских арендных сертификатов возможно после заключения договора аренды (финансового лизинга) имущества, входящего в выделенные активы исламской специальной финансовой компании, за исключением случаев, когда исламской специальной финансовой компанией является государственное учреждение.
В случае, если исламской специальной финансовой компанией является государственное учреждение, обращение исламских арендных сертификатов возможно после заключения договора субаренды имущества, входящего в выделенные активы исламской специальной финансовой компании.";
пункт 5 дополнить частью второй следующего содержания:
"Досрочное погашение исламских арендных сертификатов, выпущенных государственным учреждением, осуществляется в случае расторжения договора аренды имущества оригинатором с исламской специальной финансовой компанией.";
3) подпункт 1) пункта 1 статьи 32-5 после слов "по решению" дополнить словами "государственного учреждения,";
4) в статье 32-6:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Исламская специальная финансовая компания, за исключением государственного учреждения, создается оригинатором, передающим имущество и (или) выделенные активы исламской специальной финансовой компании.
В случае, если исламская специальная финансовая компания осуществляет деятельность в организационно-правовой форме государственного учреждения, имущество и (или) выделенные активы передаются такой компании по договору аренды.
Требования к созданию и деятельности исламской специальной финансовой компании, за исключением государственного учреждения, устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";

мынадай мазмұндағы 11-1-тармақпен толықтырылсын:
«11-1. Мемлекеттік мекемеге жалға беру шартымен берілген активтер исламдық жалдау сертификаттары бойынша қамтамасыз ету болып табылмайды.».
мынадай мазмұндағы 14-тармақпен толықтырылсын:
«14. 1, 3, 5, 10, 11-1-тармақтарды қоспағанда, осы баптың талаптары мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы ислам арнайы қаржы компаниясының қызметіне қолданылмайды.».
3. «Автомобиль жолдары туралы» 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 17-18, 246-құжат; 2004 ж., № 21, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 14, 89-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 16, 129-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 23, 114-құжат; № 18, 84-құжат; 2009 ж., № 188, 11-12-құжаттар):
1) 4-бап мынадай мазмұндағы 2-2-тармақпен толықтырылсын:
«2-2. Жалпыға ортақ пайдаланылатын республикалық автомобиль жолдары немесе олардың учаскелері Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанында әрекет ететін ислам арнайы қаржы компаниясының ислам бағалы қағаздарын шығару шеңберінде жалға берілуі мүмкін.»;
2) 11-бап мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
«5-1) жалпыға ортақ пайдаланылатын республикалық автомобиль жолдарын немесе олардың учаскелерін ислам бағалы қағаздарын шығару шеңберінде жалға беру туралы шешім қабылдау;».
2-бап. Осы Заң ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

дополнить пунктом 11-1 следующего содержания:
"11-1. Активы, переданные государственному учреждению по договору аренды, не являются обеспечением по исламским арендным сертификатам.".
дополнить пунктом 14 следующего содержания:
"14. Требования настоящей статьи, за исключением пунктов 1, 3, 5, 10, 11-1, не распространяются на деятельность исламской специальной финансовой компании в организационно-правовой форме государственного учреждения.".
3. В Закон Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 17-18, ст. 246; 2004 г., № 21, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 14, ст. 89; № 24, ст. 148; 2007 г., № 16, ст. 129; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 23, ст. 114; № 18, ст. 84; 2009 г., № 188, ст. 11-12):
1) статью 4 дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:
"2-2. Республиканские автомобильные дороги общего пользования или их участки могут быть переданы в аренду в рамках выпуска исламских ценных бумаг исламской специальной финансовой компанией, действующий в организационно-правовой форме государственного учреждения на основании решения Правительства Республики Казахстан.";
2) статью 11 дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) принятие решения о передаче в аренду республиканских автомобильных дорог общего пользования или их участков в рамках выпуска исламских ценных бумаг;".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан