Болашақ ұрпақ мүддесінде минералдық шикізат қорларын сақтау үшін жер қойнауы учаскелерін консервациялау қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 10 ақпандағы № 121 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 31 тамыздағы № 492 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 31.08.2016 № 492 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңы 16-бабының 6) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Болашақ ұрпақ мүддесінде минералдық шикізат қорларын сақтау үшін жер қойнауы учаскелерін консервациялау қағидасы бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министр
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 10 ақпандағы
N 121 қаулысымен
бекітілген
Болашақ ұрпақ мүддесінде минералдық шикізат қорларын сақтау үшін жер қойнауы учаскелерін консервациялау қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Болашақ ұрпақ мүддесінде минералдық шикізат қорларын сақтау үшін жер қойнауы учаскелерін консервациялау қағидасы (бұдан әрі - Қағида) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылға 24 маусымдағы Заңының 16-бабының 6) тармақшасына сәйкес әзірленген және болашақ ұрпақ мүддесінде минералдық шикізат қорларын сақтау үшін жер қойнауы учаскелерін консервациялаудың тәртібін анықтайды.
2. Консервациялауға қазіргі уақытта өндіру және қайта өңдеу технологияларының жоқтығына байланысты тиімсіз болып табылатын пайдалы қазбалардың қорларын құрайтын жер қойнауы учаскелері жатады.
3. Қағида пайдалы қазбалардың кен орындарын өндіруге, аралас барлауға және өндіруге арналған қолданыстағы келісімшарттарға енгізілген жер қойнауы учаскелеріне таралмайды.
2. Жер қойнауы учаскелерін консервациялаудың тәртібі
4. Қорлар жөніндегі мемлекеттік комиссия (бұдан әрі - ҚМК) пайдалы қазбалардың кен орындарын барлау мен қорларды санау жүзеге асырған жер қойнауын пайдаланушы ұсынған геологиялық материалдар бойынша жер қойнауына мемлекеттік сараптаманы жүргізеді. ҚМК жер қойнауының мемлекеттік сараптаманың нәтижесі бойынша мемлекеттік балансқа енгізілген барланған қорларды игерудің рентабельділігі немесе рентабельді еместігі туралы қорытынды береді.
5. Қазіргі уақытта өндіру мен қайта өңдеу технологияларының жоқтығына байланысты барланған қорлардың кен орындарын игерудің рентабельділігі туралы ҚМК-нің қорытындысы негізінде мұндай кен орындарының қорлары пайдалы қазбалар қорларының мемлекеттік балансында болашақ ұрпақ мүддесінде тоқтатылған ретінде ескеріледі.

Об утверждении Правил консервации участков недр для сохранения запасов минерального сырья в интересах будущих поколений
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 февраля 2011 года № 121. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 492
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.08.2016 № 492 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 6) статьи 16 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила консервации участков недр для сохранения запасов минерального сырья в интересах будущих поколений.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 февраля 2011 года № 121
Правила
консервации участков недр для сохранения запасов минерального
сырья в интересах будущих поколений
1. Общие положения
1. Настоящие Правила консервации участков недр для сохранения запасов минерального сырья в интересах будущих поколений (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6) статьи 16 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" и определяют порядок консервации участков недр для сохранения запасов минерального сырья в интересах будущих поколений.
2. Консервации подлежат участки недр, содержащие запасы полезных ископаемых, которые в связи с отсутствием в настоящее время технологий добычи и переработки являются нерентабельными.
3. Настоящие Правила не распространяются на участки недр, включенные в действующие контракты на добычу, на совмещенную разведку и добычу месторождений полезных ископаемых.
2. Порядок консервации участков недр
4. Государственная комиссия по запасам полезных ископаемых (далее - ГКЗ) проводит государственную экспертизу недр по геологическим материалам, представленным недропользователем, осуществившим разведку и подсчет запасов полезных ископаемых месторождения. По результатам государственной экспертизы недр ГКЗ представляет заключение о рентабельности или нерентабельности разработки разведанных запасов, включаемых в государственный баланс запасов полезных ископаемых.
5. На основании заключения ГКЗ о нерентабельности разработки разведанных запасов месторождений в связи с отсутствием в настоящее время технологий добычи и переработки учитываются в государственном балансе запасов полезных ископаемых как законсервированные в интересах будущих поколений.

6. Жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) ҚМК-нің қорытындысына сәйкес пайдалы қазбалар қорларының мемлекеттік балансында тоқтатылған кен орнының атауының алдына "тоқтатылған" деген белгі қояды.
7. Жер қойнауы учаскелерінің жай-күйінің мониторингін оларды болашақ ұрпақ мүддесінде сақтау мақсатында консервациялау уақытында уәкілетті орган жүзеге асырады.
8. Уәкілетті органға жер қойнауын пайдаланушыдан тоқтатылған кен орнының барланған қорларын игерудің экономикалық негізділігі және тиімділігі туралы өтініш түскен жағдайда, ҚМК жер қойнауына мемлекеттік сараптама жүргізеді.
Жер қойнауына мемлекеттік сараптаманың нәтижесі бойынша ҚМК жер қойнауын пайдаланушыдан өтініш түскен тоқтатылған кен орны қорларын игерудің рентабельділігі немесе рентабельді еместігі туралы қорытынды береді. ҚМК тоқтатылған кен орнын игерудің рентабельділігі туралы қорытынды берген жағдайда, уәкілетті орган мемлекеттік баланста осы кен орнынан "тоқтатылған" деген белгіні алып тастайды.

6. Уполномоченный орган по изучению и использованию недр (далее - уполномоченный орган) в соответствии с заключением ГКЗ в государственном балансе запасов полезных ископаемых перед названием законсервированного месторождения ставит отметку "законсервировано".
7. Мониторинг состояния участков недр в целях их сохранения в интересах будущих поколений, в течение всего времени консервации, осуществляется уполномоченным органом.
8. В случае поступления в уполномоченный орган заявки от недропользователя об экономической обоснованности и целесообразности разработки разведанных запасов законсервированного месторождения ГКЗ проводится государственная экспертиза недр.
По результатам государственной экспертизы недр ГКЗ выносит заключение о рентабельности или нерентабельности разработки запасов законсервированного месторождения, на которое поступила заявка от недропользователя. В случае заключения ГКЗ о рентабельности разработки законсервированного месторождения уполномоченным органом в государственном балансе производится снятие с этого месторождения отметки "законсервировано".