Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді ұйымдастыруын сертификаттау және сертификат беру қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 9 маусымдағы № 646 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 11 қыркүйектегі № 774 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 11.09.2015 № 774 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
«Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 13-бабының 43) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді ұйымдастыруын сертификаттау және сертификат беру қағидасы бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі.                                 К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 9 маусымдағы
№ 646 қаулысымен
бекітілген
Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді
ұйымдастыруын сертификаттау және сертификат беру
қағидасы 1. Жалпы ережелер
1. Осы Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді ұйымдастыруын сертификаттау және сертификат беру қағидасы (бұдан әрі - Қағида) «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді және әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді ұйымдастыруын сертификаттау және әуежай пайдаланушыларына сертификат беру тәртібін белгілейді.
2. Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді ұйымдастыру жөніндегі сертификатын басқа адамға беруге болмайды.
3. Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді ұйымдастыруы жөніндегі сертификаты саласы мен қолданыс мерзімі көрсетіле отырып, екі жыл мерзімге беріледі.
4. Қағидада мынадай терминдер мен ұғымдар пайдаланылады:
1) өтінім - өтініш берушінің қарап тексеруді ұйымдастыру жөніндегі сертификаттау рәсімінен өту үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға жазбаша өтініші;
2) өтініш беруші — әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді ұйымдастыруы жөніндегі сертификатты (бұдан әрі - қарап тексеруді ұйымдастыру жөніндегі сертификат) алу үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға өтініш білдірген әуежай пайдаланушысы;

Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 июня 2011 года № 646. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 сентября 2015 года № 774
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 11.09.2015 № 774 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 160.
В соответствии с подпунктом 43) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила сертификации и выдачи сертификата по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 9 июня 2011 года № 646
Правила
сертификации и выдачи сертификата по организации досмотра
службой авиационной безопасности аэропорта
1. Общие положения
1. Настоящие Правила сертификации и выдачи сертификата по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее - Закон) и определяют порядок проведения сертификации и выдачи сертификата по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта эксплуатантам аэропортов.
2. Сертификат по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта не подлежит передаче другому лицу.
3. Сертификат по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта выдается сроком на два года с указанием области и срока действия.
4. В Правилах используются следующие термины и определения:
1) заявка - письменное обращение заявителя в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации для прохождения процедуры сертификации по организации досмотра;
2) заявитель - эксплуатант аэропорта, обратившийся в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации для получения сертификата по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта (далее - сертификат по организации досмотра);

3) сертификаттық тексеру - азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган жүзеге асыратын, өтініш берушінің сертификаттық талаптарға сәйкестігін қарап тексеруді жүзеге асыратын құралдарды, жабдықтарды, технологиялық үдерістерді, құжаттаманы, ұйымдық құрылымды, персоналдың біліктілігін тексеру;
4) сертификаттық талаптар - азаматтық авиацияның сертификаттау саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптар;
5) қарап тексеру кезінде қолданылатын техникалық құралдар - жолаушыларды, қол жүгін, жүкті, багажды, поштаны, борттық қорды, әуе  кемелерінің экипаж мүшелерін, авиация персоналын қарап тексеруді жүзеге асыру кезінде, сондай-ақ азаматтық авиация қызметіне заңсыз араласу әрекеттерінен қорғауға арналған дербес немесе қандай да бір жүйенің бөлігі ретінде пайдалануға арналған арнайы қондырғылар;
7) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1308 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1308 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді ұйымдастыру жөніндегі сертификаттауды азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган жүргізеді.
5-1. Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді ұйымдастыруын сертификаттау үшін «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) айқындалатын тәртіппен және мөлшерде алым алынады. Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді ұйымдастыруын сертификаттау көрсетілген алым мемлекеттік бюджетке төленгеннен кейін жүзеге асырылады.
Ескерту. Қаулы 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 N 1308 қаулысымен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Сертификаттау жүргізу тәртібі
6. Сертификаттау жүргізудің төмендегідей тәртібі белгіленеді:
1) өтініш берушінің азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға құжаттары қоса берілген өтінім беруі;
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның өтінім бойынша алдын ала бағалауы және шешім қабылдауы;
3) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның сертификаттық тексеру жүргізуі;
4) қарап тексеруді ұйымдастыру бойынша шешім қабылдау және сертификат беру (беруден бас тарту).
7. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1308 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

3) сертификационное обследование - осуществляемая уполномоченным органом в сфере гражданской авиации проверка средств, оборудования, технологических процессов, документации, организационной структуры, компетентности персонала, осуществляющих досмотр заявителя на соответствие сертификационным требованиям;
4) сертификационные требования - требования, установленные нормативными правовыми актами в области сертификации гражданской авиации;
5) технические средства, применяемые при досмотре - специальные устройства, предназначенные для использования самостоятельно или как часть какой-либо системы при осуществлении досмотра пассажиров, ручной клади, груза, багажа, почты, бортовых запасов, членов экипажей воздушных судов, авиационного персонала, а также предназначенные для защиты от актов незаконного вмешательства в деятельность гражданской авиации;
7) исключен постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1308 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1308 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
5. Сертификацию по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта проводит уполномоченный орган в сфере гражданской авиации.
5-1. За сертификацию по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта взимается сбор в порядке и размере, определяемом Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс). Сертификация по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта осуществляется после уплаты в государственный бюджет указанного сбора.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1308 (вводится в действие с 01.01.2014).
2. Порядок проведения сертификации
6. Устанавливается следующий порядок проведения сертификации:
1) подача заявителем в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации заявки с документами;
2) предварительная оценка и принятие решения по заявке уполномоченным органом в сфере гражданской авиации;
3) проведение уполномоченным органом в сфере гражданской авиации сертификационного обследования;
4) принятие решения и выдача (отказ в выдаче) сертификата по организации досмотра.
7. Исключен постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1308 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).

8. Сертификат алуға сертификаттаудың жалпы мерзімі сертификаттау жүргізуге өтінім ұсынылған сәттен бастап күнтізбелік 30 күннен аспауы тиіс.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1308 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Өтінім бойынша алдын ала бағалау және шешім қабылдау
9. Өтініш беруші азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтінім жібереді.
Өтінімге осы Қағиданың 2-қосымшасына сәйкес құжаттар қоса беріледі.
10. Кейінгі сертификаттау кезінде өтініш беруші азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға орын алған өзгерістерге қатысты құжаттары (өзгерістер болған немесе жаңартуды талап ететін) бар өтінімді ұсынады.
11. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган ұсынылған құжаттарды қарайды және осы Қағиданың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша күнтізбелік 10 (он) күннен аспайтын мерзімде шешім қабылдайды.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1308 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
12. Өтінімді алдын ала бағалауға құжаттарда ұсынылған рәсімдермен, практикамен және әдістермен жалпы танысу және олардың сертификаттық талаптарға сәйкестігін тексеру жатады. Бұл ретте мынадай мәселелер қаралады:
1) авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеру бөлімшелерін ұйымдастыру;
2) әуежайдың АҚҚ қарап тексеру бөлімшелерінің ұйымдық құрылымы, практикасы және басқарудың негізгі қағидаттары;
3) осы Қағиданың 4-қосымшасына сәйкес әуежайдың АҚҚ, басшылық құрамы, мамандары, техникалық құралдары, өндірістік базасы бойынша деректердің болуы;
4) қарап тексеруді жүзеге асыратын штаттың жасақталуы және персоналдың даярлық деңгейі;
5) жолаушыларды, қол жүгін, әуе кемелерінің экипаж мүшелерін және авиаперсоналды қарап тексеруді ұйымдастыру;
6) ұшу алдында багажды, жүкті, поштаны және борттық қорларды қарап тексеруді ұйымдастыру;
7) қарап тексеру кезінде қолданылатын арнайы техникалық құралдарды пайдалану;
8) өтінім бойынша шешім қабылдау.
13. Өтінімнің сәйкессіздігі, сондай-ақ осы Қағиданың 2-қосымшасына сәйкес құжаттар толық көлемде ұсынылмаған жағдайда өтінім себептері көрсетіле отырып, қайтаруға жатады.
14. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган оң шешім қабылданған жағдайда сертификаттық тексеру жүргізу үшін комиссия құрады.
Комиссия құрамына азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның функциясына авиациялық қауіпсіздік мәселелері жататын қызметкерлері кіреді.

8. Общий срок сертификации на получение сертификата не должен превышать 30 календарных дней с момента поступления заявки на проведение сертификации.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1308 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
3. Предварительная оценка и принятие решения по заявке
9. Заявитель направляет в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации заявку по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
К заявке прилагаются документы согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
10. При последующих сертификациях заявитель представляет в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации заявку с документами, касающиеся заявляемым изменениям (по которым произошли изменения или требуется обновления).
11. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации рассматривает представленные документы и в срок не более 10 (десять) календарных дней принимает решение по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1308 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
12. Предварительная оценка заявки включает в себя общее ознакомление с процедурами, практикой и методами, представленными в документах и проверку их на соответствие сертификационным требованиям.
При этом рассматриваются следующие вопросы:
1) организация подразделения досмотра службы авиационной безопасности;
2) организационная структура, практика и основные принципы управления подразделения досмотра САБ аэропорта;
3) наличие данных по руководящему составу, специалистам, техническим средствам, по производственной базе САБ аэропорта согласно приложения 4 к настоящим Правилам;
4) укомплектованность штата и степень подготовки персонала осуществляющий досмотр;
5) организация досмотра пассажиров, ручной клади, членов экипажей воздушных судов и авиаперсонала;
6) организация предполетного досмотра багажа, груза, почты и бортовых запасов;
7) эксплуатация специальных технических средств применяемых при досмотре;
8) принятие решения по заявке.
13. В случае несоответствия заявки, а также предоставления документов согласно приложению 2 настоящих Правил в неполном объеме заявка подлежит возврату с указанием причин.
14. При положительном решении уполномоченным органом в сфере гражданской авиации создается комиссия для проведения сертификационного обследования.
В состав комиссии включаются работники уполномоченного органа в сфере гражданской авиации, к функциям которых относятся вопросы авиационной безопасности.

4. Сертификаттық тексеру
15. Сертификаттық тексеру Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен әуежайдың авиациялық қызметінің қарап тексеруді ұйымдастыруы жөніндегі сертификаттық тексеруге сәйкес жүргізіледі.
16. Өтініш беруші сертификаттық тексеру барысында мәлімделген қызмет саласының сертификаттық талаптарға сәйкестігін растайды.
17. Сертификаттық тексеру нәтижелері бойынша осы Қағиданың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қарап 2 данада тексеруді ұйымдастырудың нақты жағдайы, ұсынымдар және сертификат беру мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы қорытындылар көрсетілген сертификаттық тексеру актісі жасалады.
18. Сертификаттық тексеру кезінде қарап тексеруді ұйымдастыру бойынша сертификатты беруге кедергі келтірмейтін сәйкессіздіктер анықталған жағдайда өтініш беруші осы ескертулерді жою бойынша күні және жауапты тұлғалары көрсетілген іс шаралар жоспарын жасайды. Өтініш беруші іс-шаралар жоспарын бекітеді және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға жібереді. Өтініш беруші сәйкессіздіктерді жойғаннан кейін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға оларды жойғаны туралы анықтама ұсынады.
19. Комиссияның сертификаттық тексеру мерзімі Комиссияның сертификаттық тексеру орнына келген сәтінен бастап күнтізбелік 10 күннен аспауы тиіс.
5. Сертификат беру, беруден бас тарту
20. Егер өтініш беруші Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді ұйымдастыру жөніндегі сертификаттық талаптарға сәйкес келсе, қарап тексеруді ұйымдастыру жөніндегі сертификатты беру туралы шешім қабылдайды.
21. Қарап тексеруді ұйымдастыру жөніндегі сертификатты беру үшін қарап тексеруді ұйымдастыру жөніндегі сертификатты беру мүмкіндігі туралы қорытындысы бар сертификаттық тексеру актісі негіз болып табылады.
22. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган сертификаттық тексеру аяқталған сәттен бастап он күн мерзімде осы Қағиданың 6-қосымшасына сәйкес қарап тексеруді ұйымдастыру жөніндегі сертификатты ресімдеуді және беруді жүргізеді.
23. Егер:
1) өтініш берушінің ұсынған құжаттарының сертификаттық талаптарға сәйкес келмесе;
2) сертификациялық тексеру нәтижелері бойынша өтініш беруші сертификаттық талаптарға сәйкес келмесе, қарап тексеруді ұйымдастыру жөніндегі сертификатты беруден бас тарту жүргізіледі.
24. Сертификат беруден бас тартқан жағдайда өтініш берушіге осы Қағиданың 8-тармағында көрсетілген сертификаттаудың жалпы мерзімінен аспайтын мерзімде бас тарту себебі көрсетіле отырып дәлелді жауап беріледі.

4. Сертификационное обследование
15. Сертификационное обследование проводится в соответствии с сертификационными требованиями по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта, утвержденными Правительством Республики Казахстан.
16. В ходе сертификационного обследования заявитель подтверждает соответствие заявленной сферы деятельности сертификационным требованиям.
17. По результатам сертификационного обследования составляется акт сертификационного обследования в 2-х экземплярах по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам, с указанием фактического состояния организации досмотра, выводов, рекомендаций и заключения о возможности (невозможности) выдачи сертификата. Акт подписывается всеми членами комиссии и представляется заявителю для ознакомления.
18. В случае выявления несоответствий при сертификационном обследовании, не препятствующим выдаче сертификата по организации досмотра, заявитель составляет план-мероприятий по устранению с указанием даты и ответственных лиц по устранению данных замечаний.
План-мероприятий утверждается заявителем и направляется в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации. После устранения несоответствий, заявитель представляет уполномоченному органу в сфере гражданской авиации справку об их устранении.
19. Срок сертификационного обследования комиссией не должен превышать 10 календарных дней с момента прибытия комиссии к месту сертификационного обследования.
5. Выдача, отказ в выдаче сертификата
20. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации принимает решение о выдаче сертификата по организации досмотра, если заявитель соответствует сертификационным требованиям по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта, утвержденным Правительством Республики Казахстан.
21. Основанием для выдачи сертификата по организации досмотра является акт сертификационного обследования с заключением о возможности выдачи сертификата по организации досмотра.
22. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации в десятидневный срок с момента завершения сертификационного обследования производит оформление и выдачу сертификата по организации досмотра согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
23. Отказ в выдаче сертификата по организации досмотра производится в случаях, если:
1) представленные заявителем документы не соответствуют сертификационным требованиям;
2) по результатам сертификационного обследования заявитель не соответствует сертификационным требованиям.
24. При отказе в выдаче сертификата заявителю дается мотивированный ответ с указанием причин отказа в срок, не превышающий общий срок сертификации, указанный в пункте 8 настоящих Правил.

Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1308 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
25. Әуежайдың пайдаланушылары қарап тексеруді ұйымдастыру жөніндегі сертификатта белгіленген талаптарды сақтайды.
6. Сертификаттың қолдануын тоқтата тұру және оны қайтарып алу
26. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган қарап тексеруді ұйымдастыру жөніндегі сертификаттың қолданылуын мынадай жағдайларда тоқтата тұрады:
1) әуежайды пайдаланушының сертификаттық талаптарды сақтамауы;
2) Тексеру жүргізу кезінде анықталған авиациялық қауіпсіздікке ықпал ететін бұзушылықтардың анықталуы.
27. Қарап тексеруді ұйымдастыру жөніндегі сертификатты қолданылуын тоқтатқан жағдайда азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган сертификаттың қолданылуын тоқтата тұру туралы шешімінде тоқтата тұру себебін және қарап тексеруді ұйымдастыру жөніндегі сертификаттың қолданылуы тоқтатылатын (алты айдан аспайтын) мерзімді көрсетеді.
Егер әуежайды пайдаланушы белгіленген мерзімде анықталған бұзушылықтарды жоймаса, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган қарап тексеруді ұйымдастыру жөніндегі сертификатты қайтарып алады.
28. Қарап тексеруді ұйымдастыру жөніндегі сертификаттың қолданылуын жаңғыртуды (ол тоқтатыла тұрған жағдайда) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган әуежайды пайдаланушының анықталған кемшіліктерді жойған және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган әуежайды пайдаланушыға тексеру жүргізгеннен кейін ғана жүзеге асырады.
Қарап тексеруді ұйымдастыру жөніндегі сертификаттың қолданылуын тоқтата тұрған немесе қайтарып алған жағдайда азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган әуежайды пайдаланушыны дереу қабылданған шешім туралы хабардар етеді.
29. Қарап тексеруді ұйымдастыру жөніндегі сертификаты қайтарып алынған жағдайда әуежайды пайдаланушы қарап тексеруді ұйымдастыру жөніндегі сертификатты дереу азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға қайтарады.
30. Әуежайды пайдаланушының атауы, оның ұйымдық-құқықтық нысаны өзгерген немесе басқа да өзгерістер болған жағдайда, егер олар сертификаттық талаптарға сәйкессіздіктер тудырмаса, қарап тексеруді ұйымдастыру жөніндегі берілген сертификаттарды қайта ресімдеу жүргізіледі.
7. Сертификаттың телнұсқасын беру
31. Пайдаланушының сертификаты бүлінген немесе жоғалған (ұрланған) жағдайда азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган күнтізбелік 10 күн ішінде пайдаланушы сертификатының телнұсқасын береді.
32. Пайдаланушы телнұсқаны алу үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға қажетті негіздемесі мен бұрын берілген пайдаланушы сертификаты (жоғалғаннан (ұрланғаннан) басқа жағдайларда) қоса берілген еркін нысандағы өтінішті ұсынады.
Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік
қызметінің қарап тексеруді
ұйымдастыруын сертификаттау
және сертификат беру қағидасына
1-қосымша
Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді
ұйымдастыруы жөніндегі сертификатты алуға арналған
ӨТІНІМ
_____________________________________________________________________
(өтініш берушінің толық атауы)
__________________________________________________________ мақсатында
(қарап тексеруді ұйымдастыру жөніндегі сертификатты алу, қолданылу мерзімін ұзарту)
сертификаттау жүргізуді сұраймын.
қарап тексеруді жүзеге асырудың жоспарланған күні ____________
(ұзартылған/өзгерістер енгізілген кезде тиісінше қолданыстағы сертификаттың аяқталу мерзімі көрсетіледі) өтініш беруші міндеттенеді:

Сноска. Пункт 24 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1308 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
25. Эксплуатанты аэропортов соблюдают установленные сертификатом по организации досмотра требования.
6. Приостановление действия и отзыв сертификата
26. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации приостанавливает действия сертификата по организации досмотра в случаях:
1) несоблюдения эксплуатантом аэропорта сертификационных требований;
2) выявления нарушений, влияющих на авиационную безопасность, выявленных при проведении проверки.
27. В случае приостановления действия сертификата по организации досмотра уполномоченный орган в сфере гражданской авиации в решении о приостановлении действия сертификата указывает причину приостановления и срок (не превышающий шести месяцев), на который приостанавливается действие сертификата по организации досмотра.
Если эксплуатант аэропорта в установленный срок не устранил выявленные нарушения, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации отзывает сертификат по организации досмотра.
28. Возобновление действия сертификата по организации досмотра (в случае его приостановления) осуществляется уполномоченным органом в сфере гражданской авиации только после устранения эксплуатантом аэропортов выявленных недостатков и проведения уполномоченным органом в сфере гражданской авиации проверки эксплуатанта аэропорта.
В случае приостановления действия сертификата по организации досмотра или его отзыва, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации незамедлительно информирует эксплуатанта аэропорта о принятом решений.
29. При отзыве сертификата по организации досмотра эксплуатант аэропорта незамедлительно возвращает сертификат по организации досмотра в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации.
30. Переоформление выданных сертификатов по организации досмотра проводится в случае изменения наименования экплуатанта аэропорта, его организационно-правовой формы и других изменений, если они не влекут за собой несоответствия сертификационным требованиям.
7. Выдача дубликата сертификата
31. В случае порчи или утраты (хищения) сертификата эксплуатанта уполномоченный орган в сфере гражданской авиации в течение 10 календарных дней выдает дубликат сертификата эксплуатанта.
32. Для получения дубликата эксплуатант подает в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации заявление произвольной формы с необходимым обоснованием и приложением ранее выданного сертификата эксплуатанта (кроме случаев утраты (хищения).
Приложение 1
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата по организации
досмотра службой авиационной
безопасности аэропорта
ЗАЯВКА
на получение сертификата по организации досмотра службой
авиационной безопасности аэропорта
Прошу провести сертификацию ___________________________________
(полное название заявителя)
с целью ______________________________________________________
(получения, продления срока действия сертификата по организации досмотра,
планируемая дата осуществления досмотра _______________________
(при продлении/внесении изменений указывается соответственно срок окончания действующего сертификата)
заявитель обязуется:

1) сертификаттау рәсімдерін орындауға;
2) сертификаттық талаптарға жауап беруге;
3) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға қарап тексеруді ұйымдастыру және қамтамасыз етуді бақылауды жүзеге асыру мүмкіндігін беруге міндеттенеді
Басшы _________________________________________________________
(лауазымы/қолы/ күні)
М.О.
Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік
қызметінің қарап тексеруді
ұйымдастыруын сертификаттау
және сертификат беру қағидасына
2-қосымша
Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді
ұйымдастыруы жөніндегі сертификатты алуға арналған
өтінімге қоса берілетін құжаттар тізбесі
1. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1308 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Өтініш берушінің құрылтай құжаттары.
3. Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама не куәлік.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.05.2013 № 507 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3-1. Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді ұйымдастыруын сертификаттау үшін алым сомасының бюджетке төленгенін растайтын құжат.
Ескерту. Тізбе 3-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 N 1308 қаулысымен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі).
3-2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 202 қаулысымен бекітілген «Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидаларына сәйкес иондаушы сәулелену көздерімен жұмыс істеу құқығына санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды.
Ескерту. Тізбе 3-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1308 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді ұйымдастыру жөнінде өтініш берушімен шарттық қатынастары бар азаматтық авиация пайдаланушылары мен кәсіпорындарының тізбесі (бар болса).
5. Авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді ұйымдастыруы жөнінде пайдаланушылармен жасалған шарттың (шартқа қосымшалар) көшірмелері (бар болса).
6. Осы Қағиданың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуді тікелей жүзеге асыратын әуежайдың АҚҚ басшылық құрамы туралы деректер.
7. Өтініш берушінің бағыныстылығы мен өзара іс-әрекет ету байланыстарын көрсете отырып, авиациялық қауіпсіздік қызметінің (бұдан әрі - АҚҚ) ұйымдық құрылымының схемасы.
8. Өтініш берушінің ААҚ-ның туралы ережесі.

1) выполнять процедуры сертификации;
2) отвечать сертификационным требованиям;
3) предоставлять возможность уполномоченному органу в сфере гражданской авиации осуществлять контроль за организацией и обеспечением досмотра
Руководитель __________________________________
(должность/подпись/дата)
М.П.
Приложение 2
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата по организации
досмотра службой авиационной
безопасности аэропорта
Перечень
документов, прилагаемых к заявке на получение сертификата по
организации досмотра службы авиационной безопасности аэропорта
1. Исключен постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1308 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
2. Учредительные документы заявителя.
3. Справка либо свидетельство о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 21.05.2013 № 507 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
3-1. Документ, подтверждающий уплату в бюджет суммы сбора за сертификацию по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта.
Сноска. Перечень дополнен пунктом 3-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1308 (вводится в действие с 01.01.2014).
3-2. Санитарно-эпидемиологическое заключение на право работ с источниками ионизирующего излучения в соответствии с Санитарными правилами «Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности», утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 202.
Сноска. Перечень дополнен пунктом 3-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1308 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
4. Перечень эксплуатантов и предприятий гражданской авиации, имеющих с заявителем договорные отношения по организации досмотра службой авиационной безопасности (при наличии).
5. Копии договоров (приложений к договорам) с эксплуатантами по организации досмотра службой авиационной безопасности (при наличии).
6. Данные о руководящем составе САБ аэропорта, непосредственно осуществляющим обеспечение авиационной безопасности по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
7. Схема организационной структуры службы авиационной безопасности (далее - САБ) заявителя с указанием подчиненности и взаимодействующих связей.
8. Положение о САБ заявителя.

9. ААҚ қарап тексеру бөлімшесінің персоналымен жасақтаулы жөніндегі деректер.
10. ААҚ қарап тексеру бөлімшесінің өндірістік базасы жөніндегі деректер.
11. Қарап тексеруді ұйымдастыруды қамтамасыз етудің техникалық құралдар тізбесі (атауы, саны).
12. Авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық құжаттардың тізбесі.
13. Өтініш беруші ұйымның инспекциялық тексеру актісі (ол жүргізілген жағдайда).
14. Өтініш берушінің аумағында ААҚ бақылайтын аймақтарды (рұқсаты шектеулі аймақ) және қарап тексеру пункттері орналасқан аэровокзал ғимаратының толық схемасы (жоспары) көрсетілген оның жоспарының схемасы.
15. ААҚ персоналын оқыту бағдарламасы.
16. Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік нұсқаулығы (бағдарламасы).
17. Өтініш берушінің авиациялық қауіпсіздік сапасын ішкі бақылау бағдарламасы.
Осы Қағиданың 1 -17-тармақтарында көрсетілген құжаттар өтініш берушінің бірінші басшысы және мөрімен расталған көшірмелер түрінде беріледі.
Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік
қызметінің қарап тексеруді
ұйымдастыруын сертификаттау
және сертификат беру қағидасына
3-қосымша
Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді
ұйымдастыруы жөніндегі сертификатты алуға арналған өтінім
бойынша
ШЕШІМ
20____ жылғы "_____" ____________ № _____
___________ әуежайының авиациялық қауіпсіздік қызметінің
(әуежай атауы)
қарап тексеруді ұйымдастыру жөніндегі сертификатын алуға арналған
_____________________________________________________ өтінімін қарап,
(өтініш берушінің атауы)
хабардар етеміз:
Сіздер ұсынған құжаттар
Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді ұйымдастыруын сертификаттау және сертификат беру қағидасы сәйкес келеді (сәйкес келмейді) (құжаттардың сәйкессіздігі жағдайында сәйкессіз пункт (-тер) көрсетіледі)
М.О
Уәкілетті органның басшысы немесе ол
өкілеттік берген тұлға _____________   ___________
(Т.А.Ә.)        (қолы)
20___ жылғы "_____" __________
Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік
қызметінің қарап тексеруді
ұйымдастыруын сертификаттау
және сертификат беру қағидасына
4-қосымша
Қарап тексеру бөлімшесінің персоналы, әуежайдың ААҚ басшылық
құрамы, әуежайдың ААҚ өндірістік базасы, техникалық құралдар
бойынша жиынтық деректер
1. Әуежайдың қарап тексеру бөлімшесінің персоналы мен
ААҚ басшылық құрамының жасақталу жөніндегі деректері
(әуежай атауы)
Штаттық лауазымдар
Санаты
Штат бойынша саны
Нақты саны
ААҚ басшылық құрамының штаттық лауазымдары
1.
2.
Қарап тексеру бөлімшесінің штаттық лауазымдары
1.
2.
2. Авиациялық қауіпсіздік қызметінің өндірістік базасы
жөніндегі деректер
ААҚ үшін өндірістік үй-жайлар мен құрылыстар
Саны және жалпы ауданы - (шаршы м)
Жеке меншік
Жалданатын
1. ААҚ қызметтік үй-жайлары
2. ААҚ тұрмыстық үй-жайлары

9. Данные по укомплектованности персоналом подразделения досмотра САБ.
10. Данные по производственной базе подразделения досмотра САБ.
11. Перечень технических средств обеспечения организации досмотра (наименование, количество).
12. Перечень руководящих документов по организации досмотра службой авиационной безопасности.
13. Акт инспекционного обследования организации - заявителя (при условии его проведения).
14. Схема плана территории заявителя с указанием на ней контролируемых САБ зон (зон ограниченного доступа) и подробная схема (план) здания аэровокзала с расположением на ней пунктов досмотра.
15. Программы обучения персонала САБ.
16. Инструкция (программа) авиационной безопасности аэропорта.
17. Программа внутреннего контроля качества авиационной безопасности заявителя.
Документы, указанные в пунктах 1 по 17 настоящих Правил, представляются в виде копий, заверенных первым руководителем и печатью заявителя.
Приложение 3
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата по организации
досмотра службой авиационной
безопасности аэропорта
Решение
по заявке на получение сертификата по организации досмотра
службой авиационной безопасности аэропорта
№ _____ от "___"__________ 20__ г.
Рассмотрев заявку _____________________________________________
(наименование заявителя)
на получение сертификата по организации досмотра службой
авиационной безопасности аэропорта __________________________________
(наименование аэропорта)
Сообщаем:
Представленные вами документы соответствуют (не соответствуют)
Правилам сертификации и выдачи сертификата по организации
досмотра службой авиационной безопасности аэропорта (в случае не
соответствия документов, указывается пункт/пункты несоответствия)
________________
Печать                  Руководитель уполномоченного органа
либо лицо им уполномоченное
___________________ ________________
(Ф.И.О.)          (подпись)
"___"__________ 20__ г.
Приложение 4
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата по организации
досмотра службой авиационной
безопасности аэропорта
Сводные данные по персоналу подразделения досмотра,
руководящему составу САБ аэропорта, производственной базе САБ
аэропорта, перечню технических средств
1. Данные по укомплектованности персонала подразделения
досмотра и руководящего состава САБ аэропорта
(наименование аэропорта)
Штатные должности
Категория
Количество
по штату
Фактическое
количество
Штатные должности руководящего
состава САБ
1.
2.
Штатные должности подразделения
досмотра
1.
2.
1. Данные по производственной базе службы авиационной
безопасности
Производственные помещения и сооружения для
САБ
Количество и общ.
Площадь – (кв. м)
Собственные
Арендуемые
1. Служебные помещения САБ
2. Бытовые помещения САБ

3. ААҚ оқу сыныбы
4. Өту/шығу БӨП
5. Жолаушыларды, ӘК экипаж мүшелерін, авиаперсоналды қарап текcеpу пункттері
6. Багажды, жүкті, поштаны, борттық қорларды қарап тексеру пункттері
7. Қосымша ақпарат
3. Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің техникалық
құралдарының тізбесі
Қарап тексеру пункттерінің саны
1. Халықаралық желілерде _________________________
2. Ішкі желілерде ________________________________
3. БӨП ____________________________________________
4. Ресми делегация залдарында _______________________________
5. Багажды, жүкті борттық қорларды қарап тексеру үшін _____________________________________________
Авиациялық қауіпсіздіктің техникалық құралдарының, мақсаты және атауы
Үлгісі, моделі
Саны
1
2
3
1. Жолаушыларды, экипаж мүшелерін, авиаперсоналды және олардың қол жүгін қарап тексерудің техникалық құралдары:
2. Рентгендік-телевизиялық қондырғылар, стационарлық металл іздегіштер тасымалданатын (қол) металл іздегіштер
3. Багажды, жүкті, поштаны және борттық қорларды қарап тексерудің техникалық құралдары: рентгендік-телевизиялық құрылғылар тасымалданатын (қол) металл іздегіштер
4. Жарылғыш заттарды (жарылғыш заттар парын детекторлары) анықтауға арналған жабдық
Әуежай басшысы ___________________________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Күні ___________________________________________________
М.О.
Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік
қызметінің қарап тексеруді
ұйымдастыруын сертификаттау
және сертификат беру қағидасына
5-қосымша
Сертификаттық тексеру актісінің үлгі нысаны
______________________ 20_____ жылғы "______" ________________
(уәкілетті орган атауы)
бұйрығына сәйкес мынадай құрамдағы комиссия:
Төраға ______________________
(Т.А.Ә., лауазымы)
Комиссия мүшелері _________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы)
_________________________
(Т.А.Ә., лауазымы)
_______________________________________________ сертикаттау өткізді.
(заңды тұлғаның атауы)
Қорытынды мәтіні ___________________________________________________
Төраға ____________________________            ______________________
(Т.А.Ә.)                            (қолы)
Комиссия мүшелері _____________________        ______________________
(Т.А.Ә.)                       (қолы)
Актімен таныстым:
Ұйым басшысы _______________________         ________________________
(Т.А.Ә.)                            (колы)
Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік
қызметінің қарап тексеруді
ұйымдастыруын сертификаттау
және сертификат беру қағидасына
6-қосымша
ЕЛТАҢБА
_______________________________________________
Уәкілетті органның атауы Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап
тексеруді ұйымдастыру
СЕРТИФИКАТЫ № ___________________
Қолданыс мерзімінің өтуі:
аяқталу күні
Пайдаланушының атауы
Пайдаланушының мекенжайы:
Телефон:
Факс:
E-mail:
Байланыс ақпараты:
Осы сертификат ___________________________________________ әуежайының
(әуежай атауы)
пайдаланушысына Қазақстан Республикасы Үкіметінің 201__ жылғы "____" ________ № ________ қаулысымен бекітілген Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді ұйымдастыруын сертификаттау және сертификат беру қағидасына сәйкес әуе кемесінде жолаушыларды, қол жүгін, жүкті, багажды, поштаны, борттық қорларды, экипаж мүшелерін, авиациялық персоналды қарап тексеруді жүзеге асыруға құқық, беретіндігін куәландырады.
________________________________________________________ инспекциялық
(уәкілетті органның атауы)
бақылауды жүзеге асырады.
М.О.
Уәкілетті органның басшысы немесе
ол өкілеттік берген тұлға _____________ _________________________
(қолы)          (Т.А.Ә.)
Берілген күні 20____ жылғы "_____" __________
____________________________________________________________________
(әуежай пайдаланушысының атауы, сертификат №_________

3. Учебный класс САБ
4. КПП для прохода/проезда
5. Пункты досмотра пассажиров, членов
экипажей ВС, авиаперсонала.
6. Пункты досмотра багажа, груза, почты,
бортовых запасов.
7. Дополнительная информация
2. Перечень технических средств обеспечения
авиационной безопасности
Кол-во
пунктов
досмотра
1. На международных линиях __________
2. На внутренних линиях __________
3. На КПП __________
4. В залах официальных делегаций ___________
5. Для досмотра багажа, груза, бортовых запасов ________
Назначение и наименование технических
средств авиационной безопасности
Тип, модель
Количество
1
2
3
1. Технические средства досмотра пассажиров,
членов экипажей, авиационного персонала и их
ручной клади:
2. Рентгено-телевизионные установки,
стационарные металлоискатели переносные
(ручные) металлоискатели
3. Технические средства досмотра багажа,
грузов, почты и бортовых запасов:
рентгено–телевизионные установки
переносные (ручные) металлоискатели
4. Оборудование для обнаружения взрывчатых
веществ (детекторы паров взрывчатых веществ)
Руководитель аэропорта            _____________________
(подпись, Ф.И.О.)
Дата: __________ М.П.
Приложение 5
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата по организации
досмотра службой авиационной
безопасности аэропорта
Типовая форма акта сертификационного обследования
В соответствии с приказом ____________________________________
(наименование уполномоченного органа)
от "___" ___________ 20__ года _____ комиссией в составе:
Председатель: ______________________
(Ф.И.О., должность)
Члены комиссии:____________________
(Ф.И.О., должность)
____________________
(Ф.И.О., должность)
Проведена сертификация _________________________________
(наименование юридического лица)
Текст заключения __________________________________________
Председатель: ______________________________________
(Ф.И.О.)          (подпись)
Члены комиссии: _________________ ____________________
(Ф.И.О.)            (подпись)
_________________ ____________________
(Ф.И.О.)            (подпись)
С Актом ознакомлен:
Руководитель организации ___________ ___________________
(Ф.И.О.)        (подпись)
Приложение 6
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата по организации
досмотра службой авиационной
безопасности аэропорта
Герб
______________________________________________________
Наименование уполномоченного органа
СЕРТИФИКАТ
по организации досмотра службы авиационной
безопасности аэропорта
№ ___________
Дата истечения
срока действия:
Наименование эксплуатанта
Адрес эксплуатанта:
Телефон:
Факс:
E-mail:
Контактная информация:
Настоящий сертификат удостоверяет в том, что эксплуатанту аэропорта
____________________________________________________________
(наименование аэропорта)
предоставлено право осуществлять досмотр пассажиров, ручной
клади, груза, багажа, почты, бортовых запасов, членов экипажей
воздушных судов, авиационного персонала, в соответствии с Правилами
сертификации и выдачи сертификата по организации досмотра службой
авиационной безопасности аэропорта, утвержденными постановлением
Правительства Республики Казахстан от ___ __________ 20__ года № ___.
Инспекционный контроль осуществляет _________________________
(наименование уполномоченного органа)
МП                    Руководитель уполномоченного органа
либо лицо им уполномоченное
____________ _______________
(подпись)     (Ф.И.О.)
Дата выдачи:  "__"__________ 20__ г.
Уполномоченный орган
__________________________________________________________________
(название эксплуатанта аэропорта,      Сертификат №___)