Кемелер экипаждарының ең аз құрамына қойылатын талаптарды белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 20 маусымдағы № 677 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 тамыздағы № 623 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.08.2015 № 623 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
«Ішкі су көлігі туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 6 шілдедегі Заңының 8-бабының 16) тармақшасына және 33-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қосымшаға сәйкес кемелер экипаждарының ең аз құрамына қойылатын талаптар белгіленсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 20 маусымдағы
№ 677 қаулысына
қосымша
Кемелер экипаждарының ең аз құрамына қойылатын талаптар
1. Осы Кемелер экипаждарының ең аз құрамына қойылатын талаптар (бұдан әрі - талаптар) «Ішкі су көлігі туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 6 шілдедегі Заңына сәйкес әзірленді және кемені қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету, кеме бортында жұмыс уақыты мен демалыс уақыты режимінің талаптарын орындау үшін жеткілікті өздігінен жүзетін кемелер экипаждарының ең аз құрамына қойылатын талаптарды айқындайды.
2. Талаптар Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде және Жалға алынған шетелдік кемелер тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын өздігінен жүретін кемелерге қолданылады.
3. Ішкі суда өздігінен жүзетін кеме экипаждарының ең аз құрамына мынадай лауазымдар кіреді:
1) капитан-механик;
2) капитан;
3) механик;
4) кеме жүргізушісі-кеме механигі;
5) кеме жүргізушісі;
6) кеме механигі;
7) электромеханик.
4. Аралас (өзен-теңіз) жүзудің өздігінен жүзетін көліктік кемелері экипаждарының ең аз құрамына мынадай лауазымдар кіреді:
1) капитан;
2) капитанның аға көмекшісі;
3) капитанның екінші көмекшісі;
4) капитанның үшінші көмекшісі;
5) аға механик;
6) екінші механик;
7) үшінші механик;
8) төртінші механик;
9) электромеханик (электрик);
10) радио маманы;
11) кеме аспазы.
5. Экипаж саны ішкі суда өздігінен жүзетін кеме экипаждарының ең аз құрамының нормативтерінен (осы талаптарға 1-қосымша) және аралас (өзен-теңіз) жүзудің өздігінен жүзетін көліктік кемелері экипаждарының ең аз құрамының нормативтерінен (осы талаптарға 2-қосымша) аз болған кезде кемені пайдалануға рұқсат етілмейді.

Об установлении требований к минимальному составу экипажей судов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июня 2011 года № 677. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2015 года № 623
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.08.2015 № 623 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 16) статьи 8 и пунктом 4 статьи 33 Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить требования к минимальному составу экипажей судов согласно приложению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 20 июня 2011 года № 677
Требования к минимальному составу экипажей судов
1. Настоящие Требования к минимальному составу экипажей судов (далее - требования) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте" и определяют требования к минимальному составу экипажей самоходных судов (далее - минимальный состав), которые достаточны для обеспечения безопасной эксплуатации судна, выполнения требований режима рабочего времени и времени отдыха на борту судна.
2. Требования распространяются на самоходные суда, подлежащие государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан и Реестре арендованных иностранных судов.
3. В минимальный состав экипажей самоходных судов внутреннего водного плавания входят следующие должности:
1) капитан-механик;
2) капитан;
3) механик;
4) судоводитель-судомеханик;
5) судоводитель;
6) судомеханик;
7) электромеханик.
4. В минимальный состав экипажей самоходных транспортных судов смешанного (река-море) плавания входят следующие должности:
1) капитан;
2) старший помощник капитана;
3) второй помощник капитана;
4) третий помощник капитана;
5) старший механик;
6) второй механик;
7) третий механик;
8) четвертый механик;
9) электромеханик (электрик);
10) радиоспециалист;
11) судовой повар.
5. При численности экипажа менее нормативов минимального состава экипажей самоходных судов внутреннего водного плавания (приложение 1 к настоящим требованиям) и нормативов минимального состава экипажей самоходных транспортных судов смешанного (река-море) плавания (приложение 2 к настоящим требованиям) эксплуатация судна не допускается.

1) Кеме қатынасы тіркелімінің А-1, А-2, А-3 белгісі бар кемелердегі экипаждың ең аз құрамында бір механик болуы мүмкін;
2) 1978 жылғы Хаттамамен (СОЛАС 47/78) өзгертілген 1974 жылғы Теңізде адам өмірін қорғау жөніндегі халықаралық конвенцияның талаптарынан белгіленген тәртіппен алып тастаулар болған кезде құрамның ең аз санында радио маманы көзделмейді.

1) на судах со знаком А-1, А-2, А-3 Регистра судоходства в минимальном составе экипажа может быть один механик;
2) При наличии изъятий из требований Международной конвенцией по охране человеческой жизни на море 1974 года, измененной Протоколом 1978 года (СОЛАС 74/78) в установленном порядке в составе минимальной численности радиоспециалист не предусматривается.