Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы "Мемлекеттік сектор реформасы арқылы бәсекеге қабілеттілікті арттыру" жобасын іске асыру туралы келісімге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 24 маусымдағы № 704 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiліп отырған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы «Мемлекеттік сектор реформасы арқылы бәсекеге қабілеттілікті арттыру» жобасын іске асыру туралы келісімнің жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары Ербол Тұрмаханұлы Орынбаевқа қағидаттық сипаты жоқ өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы «Мемлекеттік сектор реформасы арқылы бәсекеге қабілеттілікті арттыру» жобасын іске асыру туралы келісімге қол қоюға өкiлеттiк берiлсiн.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                       К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2011 жылғы 24 маусымдағы
№ 704 қаулысымен
мақұлданған
Жоба
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық
ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы «Мемлекеттік сектор
реформасы арқылы бәсекеге қабілеттілікті арттыру» жобасын
іске асыру туралы келісім
Мыналарды:
Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы (бұдан әрі – ЭЫДҰ) осы жұмысты орындайтын халықаралық ұйым ретінде Қаржы және кәсіпкерлік істері директоратының Жұмыстар және Бюджет бағдарламасының бір бөлігі ретінде «Мемлекеттік сектор реформасы арқылы бәсекеге қабілеттілікті арттыру» жобасы (бұдан әрі – Жоба) деп аталатын жобаны жүзеге асыратынын,
Қазақстан Республикасының Үкіметі осы Жобаға қатысуға келісім білдіргенін,
ЭЫДҰ-ның осы Жоба үшін осы Келісімнің 2-бабына сәйкес Еуропалық Одаққа (бұдан әрі ЕО деп аталатын) жәрдемдесу сұрауын үшін шүгінетінін назарға ала отырып,
Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі (бұдан әрі – ЭДСМ) және ЭЫДҰ төмендегілер туралы келісті:
1. Жобаның мақсаты және кезеңдері
1. Жобаның негізгі мақсаты бәсекеге қабілеттілікті арттыруды қоса алғанда, мемлекеттік органдардың елдің ұзақ мерзімді дамуының стратегиялық мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған қызметін жетілдіру болып табылады.
2. Жоба 48 ай бойы үш кезеңде жүргізіледі:
1-кезең: Шолу, дамыту және енгізу мәселелері бойынша Басқарушы комитет және жұмыс топтарын құру;
2-кезең: Таңдап алынған пилоттық ұйымдардың атқарушы моделін жақсарту;
3-кезең: Әдістемелік ұсынымдар беру мен оқыту.

О подписании Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития о реализации проекта "Повышение конкурентоспособности посредством реформы государственного сектора"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 июня 2011 года № 704
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития о реализации проекта «Повышение конкурентоспособности посредством реформы государственного сектора».
2. Уполномочить Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Орынбаева Ербола Турмахановича подписать от имени Правительства Республики Казахстан Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития о реализации проекта «Повышение конкурентоспособности посредством реформы государственного сектора», разрешив вносить в него изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 июня 2011 года № 704
Проект
Соглашение между Правительством Республики Казахстан и
Организацией экономического сотрудничества и развития о
реализации проекта "Повышение конкурентоспособности посредством
реформы государственного сектора"
Принимая во внимание, что
Организация экономического сотрудничества и развития (далее - ОЭСР) осуществляет проект, именуемый "Повышение конкурентоспособности посредством реформы государственного сектора" (далее - Проект) как часть Программы работ и Бюджета Директората по делам финансов и предпринимательства в качестве международной организации, исполняющей настоящую работу;
Правительство Республики Казахстан выразило согласие принять участие в Проекте.
Для настоящего Проекта ОЭСР также обращается за содействием к Европейскому Союзу (далее именуемому как ЕС), в соответствии со статьей 2 настоящего Договора.
Правительство Республики Казахстан в лице Министерства экономического развития и торговли Республики Казахстан (далее - МЭРТ РК) и ОЭСР, согласились о нижеследующем:
1. Цель и стадии проекта
1. Основная цель Проекта заключается в совершенствовании деятельности государственных органов, направленной на достижение стратегических целей долгосрочного развития страны, включая повышение конкурентоспособности.
2. Проект проводится в три стадии в течение 48 месяцев:
Стадия 1: Создание Управляющего комитета и рабочих групп по вопросам обзора, развития и внедрения;
Стадия 2: Улучшение исполнительной модели выбранных пилотных организаций;
Стадия 3: Предоставление методических рекомендаций и обучения.

2. Бюджет және ресурстар
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі Жобаның барлық үш кезеңінде субсидия түрінде бес жүз мың евро мөлшерінде үлес қосады. ЭЫДҰ ЕО-мен Жобаны қаржыландыру үшін жеткіліксіз үш миллион евро мөлшерінде субсидия беру туралы жеке Келiсiм жасасуға ниеттенiп отыр. Осыған байланысты Жобаны орындау осындай Келісімге қол қойылған жағдайда мүмкін болады.
2. Жобаны іске асыру процесі 48 ай бойы жалғасатын үш кезеңнен тұрады.
3. ЭЫДҰ-ның 2012 жылдан кейін қандай да бір қызмет түрін жалғастыруы осы қызмет түрін 2013 – 2014 жылдарға арналған ЭЫДҰ-ның жұмыс бағдарламасына және бюджетіне ЭЫДҰ Кеңесінің енгізу шартына жатады. ЭЫДҰ хатшылығы 2013 – 2014 жылдарға арналған ЭЫДҰ-ның жұмыс бағдарламасына және бюджетіне енгізу үшін осы Келісімнің мәні болып табылатын қызметті ұсынуға ниеттенiп отыр. Алайда, егер бұл қызмет ЭЫДҰ-ның 2013 – 2014 жылдарға арналған жұмыс бағдарламасына және бюджетіне енгізілмей қалған жағдайда, ЭЫДҰ өзіне осы Келісімді тоқтату құқығын қалдырады, мұндай жағдайда ЭЫДҰ-ның Келісім тоқтатылған күнге дейін шеккен шығыстары Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаржыландыру объектісі болып табылатын болады.
3. Қызметті орындау тәртібі
1. ЭЫДҰ қоса беріліп отырған, Тараптар мақұлдаған ұсынысқа сәйкес Жобаның орындалуына жауапты болады.
2. ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының Үкіметіне атқарылған қызмет туралы мәліметтерді қамтитын орындалған жұмыс туралы жыл сайынғы қысқаша есептерді және Жобаның аяқталуы бойынша атқарылған жұмыс туралы қорытынды есепті береді. Жоғарыда аталған есептер есептi кезең аяқталғаннан кейiн үш айдан кешіктірілмей ұсынылуы қажет. ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақша қаражаттың алынғанын растайтын банктік шоттан үзіндінің көшірмесімен бірге ЭЫДҰ-ның бухгалтерлік бөлімінің басшысы растаған және қол қойған евродағы ақша салымы бойынша қорытынды шығыс ведомосын да ұсынады. Бұл есеп Жоба аяқталғаннан кейін алты айдан кешіктірілмей ұсынылады.
4. Қаржыландыру тетіктері
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі Жобаға ақша салымын осы Келісімнің 2-бабына сәйкес енгізіледі. Осы Жоба үшін ЭЫДҰ ЕО-дан осы Келісімінің 2-бабына сәйкес жәрдем сұрап жүгінеді.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі тарапынан салымның жалпы сомасы 48 ай бойы Жобаның барлық үш кезеңін қолдауға арналған бес жүз мың евроны құрайды.
3. ЕО-дан сұралатын жәрдем Жобаның 48 ай бойы Жобаның барлық үш кезеңін қолдауға арналған үш миллион евроны құрайды.
4. Қазақстан Республикасының Үкіметі бес жүз мың евроны ЭЫДҰ-ның шотына екі жарнамен төлеуге келісті: екі жүз елу мың евро мөлшеріндегі бірінші жарна осы Келісімге қол қойылып, ЭЫДҰ-дан тиісті шот-фактура алынғаннан кейін төленетін болады; екі жүз елу мың евро көлеміндегі екінші жарна бір жылдан кейін осы шартқа қол қойылғаннан кейін және ЭЫДҰ-дан тиісті шот-фактура алынғаннан кейін төленетін болады.
5. ЭЫДҰ ұсыныс сомасының 5,8 %-ы мөлшерінде факторингтік қызмет көрсетілгені үшін комиссияның алынуын қамтамасыз ететін халықаралық жалпыға бірдей қабылданған бухгалтерлік есептің қағидаттары мен оның қаржылық регламенттеріне де, сондай-ақ басқа да қолданылатын қағидаларға, рәсімдер мен әдістемелерге сәйкес ақша салымын пайдаланғаны үшін бақылау жасайды және есеп береді.

2. Бюджет и ресурсы
1. Правительство Республики Казахстан вносит вклад во все три стадии Проекта в виде субсидий в размере пятиста тысяч евро. ОЭСР намеревается заключить отдельный Договор с ЕС о предоставлении субсидии в размере три миллиона евро недостающего финансирования для Проекта. В связи с этим исполнение Проекта возможно при условии подписания такого Договора.
2. Процесс реализации Проекта состоит из трех стадий, длящихся 48 месяцев.
3. Продолжение какого-либо вида деятельности ОЭСР за пределами 2012 года подлежит условию включения данного вида деятельности Советом ОЭСР в Рабочую Программу и Бюджет ОЭСР на 2013 - 2014 годы. Секретариат ОЭСР намеревается предложить деятельность, являющуюся предметом настоящего Соглашения, для включения в Рабочую Программу и Бюджет ОЭСР на 2013 - 2014 годы. Однако в том случае, если эта деятельность не окажется включенной в Рабочую Программу и Бюджет ОЭСР на 2013 - 2014 годы, ОЭСР оставляет за собой право прекратить настоящее Соглашение, в этом случае, объектом финансирования Правительства Республики Казахстан будут только расходы, понесенные ОЭСР до даты прекращения Соглашения.
3. Порядок выполнения деятельности
1. ОЭСР несет ответственность за исполнение Проекта в соответствии с приложенным предложением, одобренным Сторонами.
2. ОЭСР предоставляет Правительству Республики Казахстан ежегодные краткие отчеты о проделанной работе, содержащие сведения о выполненной деятельности и итоговый отчет о проделанной работе по окончанию Проекта. Вышеуказанные отчеты должны быть предоставлены не позднее трех месяцев по истечении отчетного периода. ОЭСР также предоставляет Правительству Республики Казахстан итоговую расходную ведомость по его денежному вкладу, в евро, заверенную и подписанную главой бухгалтерского отдела ОЭСР, вместе с копией выписки с банковского счета, подтверждающей получение денежных средств. Этот отчет предоставляется не позднее шести месяцев по завершению Проекта.
4. Механизмы финансирования
1. Правительство Республики Казахстан вносит денежный вклад в Проект согласно статье 2 настоящего Соглашения. Для настоящего Проекта ОЭСР также обращается к ЕС за содействием, согласно статье 2 настоящего Договора.
2. Общая сумма вклада со стороны Правительства Республики Казахстан составляет пятьсот тысяч евро, предназначенных для поддержки всех трех стадий Проекта в течение 48 месяцев.
3. Содействие, запрашиваемое у ЕС, составляет три миллиона евро, предназначенных для поддержки всех трех стадий Проекта в течение 48 месяцев.
4. Правительство Республики Казахстан согласно выплатить на счет ОЭСР пятьсот тысяч евро, двумя взносами: первый взнос в размере двухсот пятидесяти тысяч евро будет уплачен при подписании настоящего Соглашения и получении соответствующего счета-фактуры от ОЭСР; второй взнос в размере двухсот пятидесяти тысяч евро будет уплачен год спустя после подписания настоящего договора и при получении соответствующего счета-фактуры от ОЭСР.
4.5. ОЭСР контролирует и отчитывается за использование денежного вклада в соответствии, как с международными общепринятыми принципами бухгалтерского учета, так и с его финансовым регламентом, а также другими применимыми правилами, процедурами и методиками, которые обеспечивают получение комиссии за факторинговое обслуживание в размере 5,8 % от суммы предложения.

5. Жалпы шарттар
1. Жоба бойынша қорытынды есепті пайдалану.
ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының Үкіметіне кез-келген мемлекеттік коммерциялық емес мақсатта Жоба бойынша ЭЫДҰ-ның қорытынды есебін пайдалануға, көшіруге және таратуға ерекше емес, өтеусіз жаһандық лицензия береді. Қазақстан Республикасының Үкіметі әрқашан ЭЫДҰ-ға қатысты тиісінше алғыс білдіреді және ЭЫДҰ-ның авторлық құқығы туралы және қажетті жағдайда хабарламаны қамтиды. ЭЫДҰ есепті кез-келген тілде және кез-келген бұқаралық ақпарат құралдарында алғашқы жариялау құқығын өзінде қалдырады. Есепті қоса алғанда, осы Жоба шеңберінде орындалған жұмыстың барлық нәтижелері ЭЫДҰ-ға тиесілі.
2. Алғыс білдіру.
Жарияланымдарға қатысты ЭЫДҰ ережелеріне және тәртібіне сәйкес ЭЫДҰ-ның қорытынды есебі Қазақстан Республикасы Үкіметінің Жобаға салымы үшін алғыс білдіруді және мұқабаның төртінші бетіндегі не жарияланымның ішкі жағындағы жоғарыда аталған алғыс білдіруден кейінгі Қазақстан Республикасы Үкіметінің эмблемасын қамтиды.
3. Ақпарат.
Қазақстан Республикасының Үкіметі және ЭЫДҰ бір-біріне өзара көмек және осы Жобаны орындау үшін қажетті ақпарат ұсынады.
4. Тараптар арасындағы кез келген хабарлар:
ҚР ЭДСМ-ге:
010000 Қазақстан, Астана қаласы, Орынбор көшесi, 8, Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі, факс: + 7 (7172) 74-38-24
ОЭСР-ге:
2, rue Andre-Pascal
75775 Paris Cedex 16
France жіберілетін болады.
5. Осы Келісімге Тараптардың бірлескен келісімі бойынша осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын, жеке жазбаша хаттамамен ресімделетін өзгерістер мен толықтырулар енгізіледі.
6. Дауларды шешу тәртібі
Осы Келісімнің әрекет етуін, заңдылығын немесе қолданысының тоқтатылуын қоса алғанда, оны түсіндіруден, қолданудан немесе орындаудан туындайтын немесе оған байланысты бейбіт жолмен реттеу мүмкін болмайтын кез-келген дау, келіспеушілік немесе наразылықтар осы Келісім сәтіндегі қолданысына сәйкес халықаралық ұйымдар мен мемлекеттерді тарта отырып, Гаагадағы Тұрақты төрелік сот төрешісінің диспозитивтік нормаларына сәйкес түпкілікті және міндетті төрелік шешіммен реттеледі. Төрелік соттың жоғарыда аталған қағидаларға сәйкес тағайындалатын судьяларының саны үшеуге тең.
Төрелік Франция, Парижде жүргізіледі және іс бойынша барлық іс жүргізу және берілетін құжаттар ағылшын тілінде жүргізіледі.
7. Күшіне енуі
Осы Келісім екі Тараптың соңғысы қол қойған сәттен бастап күшіне енеді.
Жобаның жүзеге асырылуы 2011 жылдың 1 желтоқсанына белгіленген және Жобаны іске асыру үшін қажетті қаржыландырудың қалған бөлігіне (үш миллион евро) қатысты ЭЫДҰ мен ЕО арасында ақшалай салым туралы жеке Келісімге алдын ала қол қою шартына жатады.
Осы Келісімнің іске асырылу мерзімі 48 айды құрайды не осы Келісімде қамтылған барлық міндеттемелер Тараптар орындағанға дейін жалғасады.
Әрбірі төменде келтірілген: ағылшын, қазақ және орыс тілдерінде екі данада жасалды, бұл ретте ағылшын тіліндегі нұсқасы түпнұсқа күшіне ие болады. Осы Келісімнің терминдерін талқылауға қатысты кез келген келіспеушіліктер жағдайында ағылшын тіліндегі нұсқа басым күшке ие болады.
Қазақстан Республикасының            Экономикалық ынтымақтастық
Үкіметі үшін                     және даму ұйымы үшін
Орталық Азия елдері бойынша бастама Мемлекеттік секторды реформалау арқылы бәсекеге қабілеттілікті арттыру
Жобалық ұсыныс
2011 жылғы наурыз
МАЗМҰНЫ
1. СИПАТТАМА
Атауы
Орналасқан жері
Акцияның құны мен Жалға алушы органнан талап етілетін сома
Түйіндеме
2. ТҮПМӘТІН
1. Мақсаты
2. Акцияның релеванттығы және нақты шешілетін мәселелер
3. Мақсатты топтар мен алушылар
3. АКЦИЯНЫҢ СИПАТТАМАСЫ ЖӘНЕ ОНЫҢ ТИІМДІЛІГІ
1. Кіріспе
2. Күтілетін нәтижелер (R)
3. Үш кезеңді тәсіл
4. Бақылаушы органның шолу, даму және енгізу мәселелері жөніндегі мекемесі
5. Пилоттық ұйымдардың атқарушылық моделін жақсарту
6. Ұлттық бәсекеге қабілеттілік және инновация институтының негізгі аспектілері
7. Саясат саласында консультация беру, оқыту және тренингтер
8. Әдіснама
4. ЭКОНОМИКАЛЫҚ ТҰРАҚТЫЛЫҚ
1. Тәуекелдерді талдау
2. Тәуекелдерді азайту
Блок

5. Общие условия
1. Использование итогового отчета по Проекту.
ОЭСР предоставляет Правительству Республики Казахстан неисключительную безвозвратную глобальную лицензию на использование, копирование и распространение итогового отчета ОЭСР по Проекту с любой государственной некоммерческой целью. Правительство Республики Казахстан всегда должным образом высказывает признательность по отношению к ОЭСР и включает уведомление об авторском праве ОЭСР в необходимых случаях. ОЭСР оставляет за собой право первой публикации отчета на любом языке и в любых средствах массовой информации. Все результаты работы, выполненной в рамках настоящего проекта, включая отчет, принадлежат ОЭСР.
2. Признательность.
В соответствии с правилами и порядком ОЭСР в отношении публикаций, итоговый отчет ОЭСР содержит выражение признательности за вклад Правительства Республики Казахстан в Проект и эмблему Правительства Республики Казахстан на четвертой стороне обложки либо внутри публикации следом за вышеуказанным выражением признательности.
3. Информация.
Правительство Республики Казахстан и ОЭСР предоставляют друг другу взаимопомощь и информацию, необходимую для исполнения настоящего Проекта.
4. Любые сообщения между Сторонами адресуются:
в МЭРТ РК:
010000 Казахстан, г. Астана, ул. Орынбор, 8, Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан, факс: +7 (7172) 74-38-24.
в ОЭСР:
2, rue Andre-Pascal
75775 Paris Cedex 16
France
5. Изменения и дополнения к Соглашению вносятся по совместному согласию Сторон путем отдельного письменного протокола, являющегося неотъемлемой частью настоящего Соглашения.
6. Порядок разрешения споров
Любые споры, разногласия или претензии, вытекающие из или связанные с толкованием, применением или исполнением Соглашения, включая его существование, законность или прекращение действия, которые не могут быть урегулированы мирным путем, урегулируются окончательным и обязательным арбитражным решением в соответствии с Диспозитивными нормами арбитража Постоянного арбитражного суда в Гааге с привлечением международных организаций и государств, в соответствии с действием на момент настоящего Соглашения. Количество судей арбитражного суда, назначаемых в соответствии с вышеуказанными правилами, равно трем.
Арбитраж проводится во Франции в городе Париже, и все производство по делу и предоставляемая документация ведется на английском языке.
7. Вступление в силу
Настоящее Соглашение вступает в силу с момента его подписания последней из двух Сторон.
Начало реализации Проекта назначено на 1 декабря 2011 г. и подлежит условию предварительного подписания отдельного Соглашения о денежном вкладе между ОЭСР и ЕС относительно остающейся части финансирования, необходимой для реализации Проекта (Три миллиона евро).
Срок реализации настоящего Соглашения составляет 48 месяцев либо продолжается до того момента, когда Сторонами будут исполнены все обязательства, содержащиеся в настоящем Соглашении.
Составлен в двух экземплярах на каждом из нижеперечисленных языков: английском, казахском и русском, причем версия на английском языке имеет силу оригинала. В случае любого разногласия в отношении толкования терминов настоящего Соглашения версия на английском языке имеет преимущественную силу.
За Правительство                За Организацию экономического
Республики Казахстан                сотрудничества и развития
Инициатива по странам Центральной Азии Повышение конкурентоспособности посредством реформы
государственного сектора
Проектное предложение
Март 2011 г.
СОДЕРЖАНИЕ
1. ОПИСАНИЕ
Наименование
Месторасположение
Стоимость акции и сумма, требуемая от Нанимающего органа
Резюме
2. КОНТЕКСТ
1 Цели
2 Релевантность акции и конкретно решаемые вопросы
3 Целевые группы и получатели
3. ОПИСАНИЕ АКЦИИ И ЕЕ ЭФФЕКТИВНОСТЬ
1 Введение
2 Ожидаемые результаты (R)
3 Трехэтапный подход
4 Учреждение контролирующего органа и рабочих групп по вопросам обзора, развития и внедрения
5 Улучшение исполнительной модели пилотных организаций
6 Ключевые аспекты Института национальной конкурентоспособности и инновации
7 Консультирование в сфере политики, обучение и тренинги
8 Методология
4. ЭКОНОМИЧЕСКАЯ СТАБИЛЬНОСТЬ
1 Анализ рисков
2 Снижение рисков
Блоки

Box 1.1-блок. Сапа мен орындауды регламенттеу бойынша ЭЫДҰ-ның негіз қалаушы қағидаттары
2-блок. Заманауи реформа басқарушы биліктің орталықтануына емес, ал бірнеше адамға өтуге бағытталған деуге болады:
Франция жөнінде мәндік зерттеу
3-блок. Айқындалған мәселелер: нарықты зерделеу
4-блок. Енгізу мысалы: агроөнеркәсіптік өндірістегі сыртқы қатынас және білімнің таратылуы
5-блок. Жаңашылдық саласындағы пилоттық құрылымдар әлеуетін дамыту
6-блок. Бәсекеге қабілетті инновациялық қызметтер: мемлекеттік құрылым үлгілері
1. СИПАТТАМА
Жобаның атауы
Мекемелерді реттеу мен олардың қызметін жақсарту арқылы Қазақстанның секторлық бәсекеге қабілеттілігін арттыру
Жобаның құны және Қазақстан Республикасы қаржыландыратын үлесі
Жобаның жалпы құны (А)
ЭЫДҰ беретін сома (В)
Жобаның бүкіл құнының пайызы (А/Вх100)
3 500 000 евро (үш миллион бес жүз мың еуро)
3 000 000 евро (үш миллион еуро)
85,71%
Қазақстан Республикасы қаржыландыратын үлесі 500 000 еуроны (бес жүз мың) құрайды.
Қысқаша мазмұны
Акцияның жалпы ұзақтығы
48 ай
Акцияның мақсаты
Бір ұсыныстың мақсаты бәсекеге қабілеттілікті арттыруды қоса алғанда, мемлекеттік органдардың елдің ұзақ мерзімді дамуының стратегиялық мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған қызметін жетілдірумен тұжырымдалады.
Жобаны қолдау шеңберінде негізгі міндет, мемлекеттік органдардың жеке секторға көрсететін қызметінің сапасын жақсартуға бағытталған ұлттық реформа стратегиясын енгізу мақсатында әдістемелік ұсынымдар беру мен жоғары лауазымды тұлғалардың құзыреттілігін арттыруда (атап айтқанда, Премьер-Министр кабинеті, ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі, Экономикалық даму және сауда министрлігі жанында мемлекеттік басқару жүйесін дамыту департаменті), сондай-ақ пилоттық министрліктердің (тиісті ведомстволарын қоса алғанда, ҚР Білім және ғылым министрлігі, ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігі, ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрлігі, ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі) қызметкерлері тұр.
Қатысушылар
Бағдарлама ҚР Үкіметімен және жеке сектор өкілдерімен ынтымақтастықта үшін ЭЫДҰ-ның Орта Азияға арналған Бастамасы шеңберінде іске асырылатын болады.
Мақсатты топтар (ы)
Саясатты жүргізу үшін жауапты ҚР Білім және ғылым министрлігінің, ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігінің, ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің, ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің әкімшілік және саяси мемлекеттік қызметшілері мен басқа да лауазымды адамдары
Коммерциялық ұйымдар мен жеке кәсіпорындардың өкілдері.
Университеттер мен ғылыми-зерттеу орталықтарының қызметкерлері/лауазымды адамдары.
Мемлекеттің білім беру, ауыл шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау, индустрия және жаңа технологиялар салаларындағы ұсынатын қызметтерінің басқа да бенефициарлары.
Түпкілікті алушылар
Өз қызметін Қазақстан Республикасында жүзеге асыратын компаниялар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының білім беру, ауыл шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау, индустрия және жаңа технологиялар салаларындағы көрсетілетін мемлекеттік қызметтерден осы салалардағы жеке секторларды дамытуға бағыттай отырып, пайдаланушылар.
Болжамдалатын нәтижелер
R1. Басқару және пилоттық министрліктердің, агенттіктер мен зерттеу мекемелерінің реформаны енгізуіне бақылауды жүзеге асыру тиімділігін арттыру.

Box 1. Блок 1. Основополагающие принципы ОЭСР по регламентации качества и исполнения
Блок 2. Современная реформа направлена скорее на переход к нескольким лицам, чем на централизацию управленческой власти: Предметное исследование по Франции
Блок 3. Определенные вопросы: изучение рынка
Блок 4. Пример внедрения: внешнее сообщение и распространение знаний в агропромышленном производстве
Блок 5. Развитие потенциала пилотных структур в области ноу-хау
Блок 6. Предоставление конкурентоспособных инновационных услуг: примеры государственных структур
1. ОПИСАНИЕ
Наименование Проекта
Повышение секторной конкурентоспособности Казахстана посредством улучшения регулирования и деятельности учреждений
Стоимость Проекта и доля, финансируемая Республикой Казахстан
Общая стоимость
проекта (А)
Сумма предоставленная
ОЭСР (В)
Процент от всей
стоимости Проекта
(А/Вх100)
3 500 000 евро
(три миллиона пятьсот
тысяч евро)
3 000 000 евро
(три миллиона евро)
85,71 %
Доля, финансируемая Республикой Казахстан составляет 500 000 евро (пятьсот тысяч евро).
Краткое содержание
Общая
продолжительность
акции
48 месяцев
Цели акции
Цель данного предложения заключается в
совершенствовании деятельности государственных
органов, направленной на достижение
стратегических целей долгосрочного развития
страны, включая повышение конкурентоспособности.
В рамках поддержки проекта основная задача
состоит в предоставлении методических
рекомендаций и повышении компетентности высших
должностных лиц (в частности, кабинет
Премьер-Министра, работников Агентства РК по
делам государственной службы, Департамента
развития системы государственного управления при
Министерстве экономического развития и
торговли), а также работников пилотных
министерств (Министерство образования и науки
РК, Министерство сельского хозяйства РК,
Министерство окружающей среды РК, Министерство
индустрии и новых технологий РК, включая их
соответствующие ведомства), с целью внедрения
стратегии национальной реформы, направленной на
улучшения качества услуг, оказываемых
государственными органами частному сектору.
Участники
Программа будет реализовываться в рамках
Инициативы ОЭСР для Центральной Азии в
сотрудничестве с Правительством РК и
представителями частного сектора.
Целевая группа(ы)
Административные и политические государственные
служащие Министерства образования и науки РК,
Министерства сельского хозяйства РК,
Министерства охраны окружающей среды РК,
Министерства индустрии и новых технологий РК и
другие должностные лица, ответственные за
проведение политики
Представители коммерческих организаций и
индивидуальных предприятий.
Сотрудники/должностные лица университетов и
научно-исследовательских центров
Другие бенефициары услуг, предоставляемых
государством в сфере образования, сельского
хозяйства, окружающей среды, индустрии и новых
технологий.
Конечные
получатели
Компании, осуществляющие свою деятельность в
Республике Казахстан, а также граждане
Республики Казахстан, пользующиеся
государственными услугами в сфере образования и
науки, сельского хозяйства, окружающей среды,
индустрии и новых технологий, с фокусированием
на развитии частного сектора в данных сферах.
Предполагаемые
результаты
R1. Повышение эффективности управления и
осуществления контроля над внедрением реформы
пилотными министерствами, агентствами и
исследовательскими учреждениями

R1.1. Институционалдық және саяси реформаны енгізу және мониторинг мәселесі бойынша қолданыстағы құқықтық және институционалдық жүйенің талдауына сүйене отырып, сондай-ақ ЭЫДҰ тәжірибесі негізінде әдістемелік ұсынымдар
R1.2. Пилоттық мемлекеттік органдардың тиісті талдау құралдарын пайдалану тиімділігін арттыру (мысалы, функционалдық әдіснама)
R1.3. Ноу-хауды,құралдар мен әдіснаманы басқа мемлекеттік органдарға беру
R1.4. Тиісті парламенттік комитетке бақылауды жүзеге асыру тиімділігін арттыру
R2. Секторлар бойынша саясатты жобалау, енгізу және оның мониторингінің, сондай-ақ мемлекеттің жалпы стратегиясына сәйкес тиісті көрсетілетін қызметтердің тиімділігін арттыру
R2.1. Пилоттық министрліктердің функционалдық шолуды жүзеге асыру мүмкіндігі
R2.2. Пилоттық органдар жүзеге асыратын функционалдық шолулар мен кейінгі қайта ұйымдастырулар; басқа мемлекеттік органдар арасында тәжірибе алмасу
R2.3. Пилоттық министрліктердің қолданыстағы макеттерін, ЭЫДҰ-ның шолуы мен тәжірибесін басшылыққа ала отырып, реформалаудың басталуы
R2.4. Пилоттық мемлекеттік органдардың жалпы ұлттық стратегиясының қағидаттарына сәйкес стратегиялық және операциялық жоспарларын дамыту, бюджетті жоспарлау,енгізу және бақылауды жүзеге асыру тиімділігін арттыру
R2.5. Орталық мемлекеттік органдар мен пилоттық органдардың талаптары мен сұрауларына сәйкес берілетін тәжірибе «Әдістемелік ұсынымдар» («ӘҰ») нысанында
R2.6. Секторды қолдау (болашақ) бағдарламасы үшін қажетті бағалау жүргізу
Негізгі қызмет
Бақылаушы органның және Жұмыс тобының Жобаны енгізу бойынша шолу, дамыту және қолдау мәселелері жөніндегі мекемесі.
Халықаралық тәжірибені талдау және ЭЫДҰ тәжірибесіне негізделген басқарудың неғұрлым қолайлы моделін ұсыну.
ҚР Конституциясының, Қазақстан Республикасының заңға бағынысты нормативтік-құқықтық актілер қаулылар мен жарлықтарының нормаларына сәйкес әкімшілік реформалар жүргізу үшін заң дерекқорын талдау
Тиісті мүдделі тараптарды айқындау және басқарушы комитетті, жұмыс тобын және әрбір министрлік үшін нысаналы топтар құру.
Таңдалған пилоттық органдар қызметінің тиімділігін жақсарту.
Тиісті көрсетілетін қызметтер тізбесін айқындау.
Жаңа операциялық моделді жобалау.
Өтпелі жоспарды әзірлеу.
Пилоттық министрліктерде жаңа моделді енгізу.
Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің (ИЖТМ) алғашқы пилоттық жобасы ретінде Ұлттық бәсекеге қабілеттілік және инновация институтын құру.
Әдістемелік ұсынымдар беру және оқыту.
Мемлекеттік қызмет академиясында әдіснама және жобаның құралдары мәселелері жөнінде таныстыру семинарлары.
Жобаның мүдделі тараптарын орындаудың жаңа тетіктері мен озат практикалық әдістер саласында оқыту және даярлау.

R1.1. Методические рекомендации по вопросу
внедрения и мониторинга институциональной и
политической реформы, исходя из анализа
существующей правовой и институциональной
системы, а также на основании опыта ОЭСР
R1.2. Повышение эффективности использования
соответствующих инструментов анализа пилотными
государственными органами (например,
функциональная методология)
R1.3. Передать ноу-хау, инструменты и
методологию другим государственным органам
R1.4. Повышение эффективности осуществления
контроля над соответствующим парламентским
комитетом
R2. Повышение эффективности министерств в
области проектирования, внедрения и мониторинга
политики по секторам, а также соответствующих
услуг согласно общей стратегии государства
R2.1. Возможность осуществления функциональных
обзоров пилотными Министерствами
R2.2. Функциональные обзоры и последующая
реорганизация, осуществляемая пилотными
органами; обмен опыта среди других
государственных органов
R2.3. Начало реформы действующего макета
пилотных министерств, руководствуясь обзором и
опытом ОЭСР
R2.4. Повышение эффективности развития,
планирования бюджета, внедрения и осуществления
контроля над стратегическими и операционными
планами согласно общим принципам национальной
стратегии пилотными государственными органами
R2.5. Предоставленный, центральным
государственным органам и пилотным органам, опыт
в форме «Методические рекомендации» («МР»),
согласно требованиям и запросам
R2.6. Проведение оценки, необходимой для
(будущей) программы поддержки сектора.
Основная
деятельность
Учреждение контролирующего органа и рабочей
группы по вопросам обзора, развития и поддержки
по внедрению Проекта.
Анализ международного опыта и предложение
наиболее подходящей модели управления,
основанной на опыте ОЭСР.
Анализ юридической базы для проведения
административных реформ согласно нормам
Конституции РК, подзаконных нормативно-правовых
актов, постановлений и указов Республики
Казахстан.
Определение соответствующих заинтересованных
сторон и создание руководящего комитета, рабочей
группы и целевых групп для каждого
министерства.
Улучшение эффективности деятельности выбранных
пилотных органов.
Определение перечня соответствующих оказываемых
услуг.
Проектирование новой операционной модели.
Разработка переходного плана.
Внедрение новой модели в пилотных
министерствах.
Создание Института национальной
конкурентоспособности и инновации в качестве
первого пилотного проекта Министерства индустрии
и новых технологий (МИНТ).
Предоставление методических рекомендаций и
обучения.
Ознакомительные семинары в Академии
государственной службы по вопросам методологии и
инструментов проекта.
Обучение и подготовка заинтересованных сторон
проекта в области новых механизмов исполнения и
передовых практических методов.

2. ТҮПМӘТІН
1. 2009 жылдан бастап Орталық Азия үшін ЭЫДҰ бастамасы Қазақстан Республикасының Үкіметіне елдің бәсекеге қабілеттілігін нығайтуға бағытталған қолдау көрсетіп келеді. Бұл қатынаста «Қазақстан Республикасының тікелей шетелдік инвестициялардың (ТШИ) мен секторлық бәсекеге қабілеттілігінің жан-жақтылығы және оларды нығайту» жобасы елге ТШИ-дің санын көбірек тарту, осындай секторлардағы тиісті мүмкіндіктерді дамыту және олардың өнімділігін ұлғайту үшін таңдалған мұнайлық емес секторлардағы жекелеген саяси кедергілерді жоюға бағдарланған болатын. ЭЫДҰ ұйымы Қазақстан Республикасына өз күштерін агроөнеркәсіптік өндіріске және онымен байланысты химия өнеркәсібі мен логистикаға, IT-қызметтеріне бағыттауға ұсыныс берген. Тиісті секторлардың, адами капиталды, инновациялар мен секторға тән реформаларды (мысалы, қаржыға қол жетімділік, бөлшек секторды дамыту, инвестицияларды жылжыту) қоса алғанда, тартымдылығын арттыруға бағытталған стратегияны жетілдіру бойынша кеңестер берді. Жобаны енгізу кезеңінде ұсынылған реформаларды жүргізу үшін мемлекеттік және жеке жұмыс топтары айқындалады. Жоспарланған іс-қимылдар Қазақстан Республикасының тиісті секторларында кәсіпкерлік қызмет үшін тиісті саяси ортаны негіздейді.
2. «Қазақстан Республикасының ТШИ-дың және секторлық бәсекеге қабілеттілігінің жан-жақтылығы және оларды нығайту» жобасының нәтижелерін нығайту мақсатында Қазақстан Республикасының институционалдық ұйымдастыру бөлігінде бәсекеге қабілеттілігін арттыруға бағытталған қосымша іс-қимылдар қажет. Атап айтқанда, неғұрлым тиімдісі мемлекеттік/жекеше өзара іс-қимыл саласындағы заңдар, нормалар, институттар және олардың стратегиялық және зерттеу қуаттары болуы мүмкін. Бұл коммерциялық қызметке, қызмет көрсету тәсілдеріне, жекеше секторға жәрдемге, экономика саласындағы зерттеу мүмкіндіктеріне лицензиялар алуға және стратегияны әзірлеуге іскерлік топтардың өкілдері мен азаматтық қоғамның басқа да мүшелерін тарту үшін тетіктер құруға қатысты. Жақсартылған әдістеменің арқасында Қазақстан Республикасының кәсіпкерлік қызметі тартымды болады, өйткені мемлекеттік мекемелер коммерциялық ұйымдарға жедел, тиімді тәртіппен және сұранысты ескере отырып, қызмет көрсете алады. Осы мақсатта «Мемлекеттік секторды реформалау арқылы бәсекеге қабілеттілікті арттыру» акциясы жоспарланған, бұл бойынша жауапкершілік ЭЫДҰ-ның Еуразиядағы бәсекеге қабілеттілік мәселелері жөніндегі Бағдарламасына жүктелген.

2. КОНТЕКСТ
1. Начиная с 2009 года, Инициатива ОЭСР для Центральной Азии оказывает поддержку Правительству Республики Казахстан, направленную на укрепление конкурентоспособности страны. В данном отношении, проект "Разносторонность и укрепление прямых иностранных инвестиций (ПИИ) и секторной конкурентоспособности Республики Казахстан" был ориентирован на устранение отдельных политических барьеров на выбранных ненефтяных секторах, чтобы привлечь в страну большее количество ПИИ, развить соответствующие возможности в подобных секторах и увеличить их продуктивность. Организация ОЭСР дала рекомендации Республике Казахстан направить свои усилия на агропромышленное производство и связанную с ним химическую промышленность, логистику, IT-услуги. Помимо этого, были предоставлены советы по совершенствованию стратегии, направленной на увеличение привлекательности соответствующих секторов, включая развитие человеческого капитала, инновации и характерные сектору реформы (например, доступ к финансам, развитие розничного сектора, продвижение инвестиций). На этапе внедрения проекта определяются государственные и частные рабочие группы для проведения рекомендуемых реформ. Планируемые действия обусловят создание надлежащей политической среды для предпринимательской деятельности в соответствующих секторах Республики Казахстан.
2. В целях укрепления результатов проекта "Разносторонность и укрепление ПИИ и секторной конкурентоспособности Республики Казахстан", необходимы дополнительные действия, направленные на повышение конкурентоспособности Республики Казахстан в части институциональной организации. В частности, более эффективными могут оказаться законы, нормы, институты и их стратегические и исследовательские мощности в области государственного/частного взаимодействия. Это относится к получению лицензий на коммерческую деятельность, способам оказания услуг, содействию частному сектору, исследовательской возможности в экономической области и созданию механизмов для вовлечения представителей деловых кругов и других членов гражданского общества в разработку стратегии. Благодаря улучшенной методике, предпринимательская деятельность Республики Казахстан станет более привлекательной, поскольку государственные учреждения смогут оказывать услуги коммерческим организациям в оперативном, эффективном порядке и с учетом спроса. С этой целью была запланирована акция "Повышение конкурентоспособности посредством реформы государственного сектора", ответственность по которой была возложена на Программу ОЭСР по вопросам конкурентоспособности в Евразии.

3. ЭЫДҰ бәсекеге қабілеттілікке мынадай айқындама береді: «Елдің халықаралық бәсеке жағдайларындағы табыс факторы мен жұмыспен қамту факторының қол жетімді деңгейі» (ЭЫДҰ, 1997 ж.). Сауданың ашықтығынан басқа, жеке сектордың еңбек өнімділігі мен қуаты елдің салыстырмалы бәсекеге қабілеттілігін айқындайтын негізгі екі элемент болып табылады. Бұл екі элемент мемлекеттік саясаттың бірнеше факторларының, атап айтқанда, адами капитал мен қаржыға қол жетімділік, сондай-ақ тікелей шетелдік инвестициялардың үйлесімімен қолдау табуы мүмкін.
1. Мақсаттар
4. Осы ұсыныстың негізгі мақсаты экономиканың бәсекеге қабілеттілік мақсаттарына қол жеткізуді қоса алғанда, елдің ұзақ мерзімді даму жоспарларын жеңілдетуге және жылжытуға қабілетті секторларында заманауи және тиімді институционалдық мүмкіндіктерді дамытуға көмек көрсетумен қорытындыланады.
5. Жобаны қолдау шеңберінде негізгі міндет, орталық мемлекеттік органдардың тиімділігіне, мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің біліктілігін арттыру және көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің сапасын жақсартуға бағытталған ұлттық реформа стратегиясын енгізу мақсатында, әдістемелік ұсынымдар беруде және жоғарғы лауазымды тұлғалардың (атап айтқанда, ҚР Премьер-Министрі Кеңсесінің, ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі, ҚР Экономикалық даму және сауда министрлігінің Мемлекеттік басқару жүйесін дамыту департаменті), сондай-ақ пилоттық министрліктердің (олардың ведомстволық бағынысты ұйымдарын қоса алғанда, ҚР Білім және ғылым министрлігі, ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігі, ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрлігі, ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі) құзыреттілігін арттыруда тұр.
6. Акцияның негізгі нәтижелері мыналар: 1) тиісті әдістемелік ұсынымдар беру; 2) қолданыстағы мемлекеттік стратегия шеңберінде әрекет ететін бәсекеге қабілеттілікті айқындайтын институттар мен саяси бағыттарды дамытуға қолдау болып табылады.
7. ЭЫДҰ-ның жеке акценті функционалдық шолуларға, кейінгі қайта ұйымдастыруға, пилоттық мемлекеттік органдарды (ҚР Білім және ғылым министрлігі, ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігі, ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрлігі, ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі) стратегиялық жоспарлауға, дамытуға, көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді көрсету стандарттарын енгізу және мониторингті қолдауға жасалатын болады.
8. Институционалдық органдар арасында әлеуетті толық бірлескен ынтымақтастықты қамтамасыз ету мақсатында олар үшін бірыңғай жалпы басқарушы комитет бөлінетін болады.
2. Акцияның релеванттығы және нақты шешілетін мәселелер

3. ОЭСР дает следующее определение конкурентоспособности: "Достижимый уровень фактора дохода и фактора занятости страны в условиях международной конкуренции" (ОЭСР, 1997 г.). Кроме открытости торговли, производительность труда и мощность частного сектора являются двумя другими ключевыми элементами, определяющими относительную конкурентоспособность страны. Эти два элемента могут быть поддержаны сочетанием нескольких аспектов государственной политики, в частности в области человеческого капитала и доступа к финансированию, а также прямыми иностранными инвестициями.
1. Цели
4. Основная цель данного предложения заключается в содействии развитию современных и эффективных институциональных возможностей в выборочных секторах экономики, способных облегчать и продвигать планы долгосрочного развития страны, включая достижение целей конкурентоспособности.
5. В рамках поддержки проекта основная задача состоит в предоставлении методических рекомендаций и повышении компетентности высших должностных лиц (в частности, Канцелярии Премьер-Министра РК, Агентства РК по делам государственной службы, Департамента развития системы государственного управления Министерства экономического развития и торговли РК), а также пилотных министерств (Министерства образования и науки РК, Министерства сельского хозяйства РК, Министерства окружающей среды РК, Министерства индустрии и новых технологий РК, включая их подведомственные организации), с целью внедрения стратегии национальной реформы, направленной на эффективность центральных государственных органов, повышение квалификации административных государственных служащих и улучшение качества оказания государственных услуг.
6. Основными результатами акции будут: 1) предоставление соответствующих методических рекомендаций 2) поддержка развития институтов и политических направлений, определяющих конкурентоспособность, которые действуют в рамках существующей государственной стратегии.
7. Отдельный акцент ОЭСР будет сделан на функциональные обзоры, последующую реорганизацию, стратегическое планирование пилотных государственных органов (Министерство образования и науки РК, Министерство сельского хозяйства РК, Министерство окружающей среды РК, Министерство индустрии и новых технологий РК), развитие, поддержка внедрения и мониторинга стандартов оказания государственных услуг.
8. В целях обеспечения потенциально полного совместного сотрудничества между институциональными органами, для них будет выделен единый общий управляющий комитет.
2. Релевантность акции и конкретно решаемые вопросы

9. Қазақстан Республикасы өз экономикасының бәсекеге қабілеттілігін нығайтуға бағыттап, бар күш-жігерін салуда. Қазақстан Республикасының экономикалық реформасының күн тәртібіне басқару тиімділігі мен оның құрылымының өнімділігін жақсарту жатады. Бұл акцияның негізгі әрекет саласы секторлық стратегиялар мен өзара іс-қимыл жасасатын жекеше және мемлекеттік салалардағы бәсекеге қабілеттілікті жақсартуға таратылады.
10. Мемлекет Басшысы өзінің Қазақстан Республикасының халқына жыл сайынғы жолдауында кең ауқымды институционалдық және саяси реформа жүргізу қажеттігі туралы бірнеше рет атап айтқан. Негізгі басымдықтар мыналар:
1) Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің тиімді процестерін орындау және жақсартудың тиісті стандарттарын айқындау жолымен көрсетілетін мемлекеттік қызметтің сапасын арттыру.
2) Мемлекеттік мекемелер мен ұйымдарды дәйекті функционалдық талдаулар, жүргізілген функционалдық талдаулар негізінде мемлекеттік басқару құрылымын жақсарту.
3) Орталық және жергілікті атқарушы органдардың тиімділіктерін бақылау үшін бағалау және аудит жүйесін дамыту.
4) Бағдарламалар әкімшілеріне қаржыландыру бағдарламаларына қатысты көбірек тәуелсіздік беру және нәтижеге қол жеткізуде көбірек жауапкершілікке шақыру үшін бюджетті жоспарлау жүйесін жақсарту.
11. Жоба Қазақстан Республикасының Үкіметіне «Стратегияны дамыту - 2020» бағдарламасында баяндалған міндеттерді жүзеге асыруда көмек көрсетуге бағытталған. Стратегия міндеттерінің бірі институттарды нығайту арқылы бәсекеге қабілеттілікті арттыру болып табылады. Осы жобаның негізінде ЭЫДҰ төмендегі мақсаттарда өзінің сарапшылық білімдерін ұсына отырып, осы міндетті жүзеге асыруға тоқталуды ұсынады:
1) мемлекетке азаматтық қоғамды тарту тетігін құруда көмек көрсету;
2) іскерлік қоғамдастыққа қызмет көрсету тәртібін айқындау және бақылау (ЭЫДҰ Орталық Азия үшін Бастама Жобасы ұсынатын фокустық секторларда бастапқыда «Қазақстан Республикасының ТШИ-дың және секторлық бәсекеге қабілеттілігінің жан-жақтылығы және оларды нығайту» жобасы).
3. Мақсатты топтар мен алушылар
12. Қазақстан Республикасында акцияның негізгі мақсатты топтары мыналар болып табылады:
1) ҚР Білім және ғылым министрлігі, ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігі, ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрлігі, ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрліктерінің әкімшілік және саяси мемлекеттік қызметшілері;
2) Коммерциялық ұйымдар мен жеке кәсіпорындардың өкілдері;
3) Университеттер мен ғылыми-зерттеу орталықтарының қызметкерлері/лауазымды тұлғалары;
4) Білім және ғылым, ауыл шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау, индустрия және жаңа технологиялар салаларындағы мемлекеттің көрсетілетін қызметтерін алушылар;

9. Республика Казахстан прилагает усилия, направленные на укрепление конкурентоспособности собственной экономики. К повестке дня экономической реформы Республики Казахстан относится улучшение эффективности и продуктивности структуры управления. Основная сфера действия данной акции распространяется на секторные стратегии и улучшение конкурентоспособности во взаимодействующих частных и государственных сферах.
10. В ежегодном послании Главы государства к народу Республики Казахстан неоднократно отмечалась необходимость проведения широкомасштабной институциональной и политической реформы. Основными приоритетами являются:
1) Повышение качества государственных услуг путем определения соответствующих стандартов исполнения и улучшения процесса эффективного оказания государственных услуг.
2) Постепенные функциональные анализы государственных учреждений и организаций, улучшение структуры государственного управления на основе результатов проведенных функциональных анализов.
3) Развитие системы оценки и аудита для контроля эффективности центральных и местных исполнительных органов.
4) Улучшение системы планирования бюджета для предоставления администраторам программ большей независимости относительно программ финансирования и большей ответственности по достижению результатов.
11. Проект направлен на оказание помощи Правительству Республики Казахстан в осуществлении задач, изложенных в Стратегии развития 2020. Одна из задач Стратегии состоит в повышении конкурентоспособности через укрепление институтов. На основании этого проекта, ОЭСР предлагает сконцентрироваться на осуществлении данной задачи, предоставляя свои экспертные знания в следующих целях:
1) содействие государству в создании механизма вовлечения гражданского общества;
2) определение и контроль над порядком оказания услуг деловому сообществу (первоначально в фокусных секторах, рекомендуемых Проектом Инициативы ОЭСР для Центральной Азии, "Разносторонность и укрепление ПИИ и секторной конкурентоспособности Республики Казахстан")
3. Целевые группы и получатели
12. Основными целевыми группами акции в Республике Казахстан являются:
1) административные и политические государственные служащие Министерства образования и науки РК, Министерства сельского хозяйства РК, Министерства окружающей среды РК, Министерства индустрии и новых технологий РК;
2) представители коммерческих организаций и индивидуальных предприятий;
3) сотрудники/должностные лица университетов и научно-исследовательских центров;
4) получатели услуг, предоставляемых государством в сфере образования и науки, сельского хозяйства, окружающей среды, индустрии и новых технологий.

13. Акция бенефициарлары: министрліктер, агенттіктер, университеттер, ғылыми-зерттеу ұйымдары, сондай-ақ іскерлік қоғамдастық болып табылады. Түпкілікті бенефициарлары өздерінің қызметтерін Қазақстан Республикасында жүзеге асырып жүрген компаниялар, сондай-ақ білім және ғылым, ауыл шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау, индустрия және жаңа технологиялар салаларындағы жақсартылып көрсетілетін қызметтерден пайдаланатын Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылады.
3. АКЦИЯНЫҢ СИПАТТАМАСЫ ЖӘНЕ ОНЫҢ ТИІМДІЛІГІ 1. Кіріспе
14. Жобаны жүзеге асыру аяқталатын кезде мемлекеттік органдар қажетті реформаларды жүргізуді ең жақсы басқару мен бақылаудың дағдыларын білуге тиіс, бұл жерде төрт пилоттық министрлік, мемлекеттің жалпы стратегиясына сәйкес секторлық саясат пен тиісті көрсетілетін қызметтерді жобалау, енгізу және оның мониторингі үшін неғұрлым бейімделген болуға тиіс. Осы пилоттық сабақтар шеңберінде алынған дағдылар басқа да мемлекеттік органдарға берілетін болады.
2. Күтілетін нәтижелер (R)
R1 Пилоттық министрліктердің, агенттіктердің, университеттер, зерттеу мекемелерінің басқару және реформаны енгізуіне бақылауды жүзеге асыру тиімділігін арттыру
R1.1 Қолданыстағы құқықтық және институционалдық жүйені талдауға сүйене отырып,сондай-ақ ЭЫДҰ–ның тәжірибесі негізінде институционалдық және саяси реформаны енгізу мен мониторингі мәселелері бойынша әдістемелік ұсынымдар
R1.2 Пилоттық мемлекеттік органдардың тиісті талдау құралдарын пайдалану тиімділігін арттыру (мысалы, функционалдық әдіснама)
R1.3 Ноу-хауды, құралдар мен әдіснаманы басқа мемлекеттік органдарға беру
R1.4 Тиісті парламенттік комитеттің үстінен бақылауды жүзеге асыру тиімділігін арттыру
Дәйектілік:
15. R1.1, 2 және 4 салым туралы келісімге қол қойылғаннан кейін бірден басталуы мүмкін. R1.3 Пилоттық министрліктердің функционалдық шолулары аяқталғаннан кейін жүзеге асырылады.
R2 Министрліктердің секторлар бойынша саясатты жобалау, енгізу және оның мониторингі, сондай-ақ мемлекеттің жалпы стратегиясына сәйкес тиісті көрсетілетін қызметтер саласындағы ең жоғары тиімділігі
R2.1 Пилоттық министрліктердің функционалдық шолуларды жүзеге асыру мүмкіндіктері
R2.2 Пилоттық органдар жүзеге асыратын функционалдық шолулар және кейінгі қайта ұйымдастыру; басқа мемлекеттік органдар арасында тәжірибе алмасу;
R2.3 ЭЫДҰ-ның шолуы мен тәжірибесін басшылыққа ала отырып, пилоттық министрліктердің қолданыстағы макетінің реформасы;
R2.4 Пилоттық мемлекеттік органдардың жалпы ұлттық стратегиясының қағидаттарына сәйкес стратегиялық және операциялық жоспарларын дамыту, бюджетті жоспарлау, енгізу және бақылауды жүзеге асыру тиімділігін арттыру;

13. Бенефициарами акции являются: министерства, агентства, университеты, научно-исследовательские организации, а также деловое сообщество. Конечными бенефициарами будут компании, осуществляющие свою деятельность в Республике Казахстан, а также граждане Республики Казахстан, пользующиеся улучшенным оказанием услуг в сфере образования и науки, сельского хозяйства, окружающей среды, индустрии и новых технологий.
3. ОПИСАНИЕ АКЦИИ И ЕЕ ЭФФЕКТИВНОСТЬ 1. Введение
14. К концу осуществления Проекта, государственные органы должны обладать навыками лучшего управления и контроля над проведением необходимых реформ, тогда как четыре пилотных министерства должны быть более приспособлены для проектирования, внедрения и мониторинга секторной политики и соответствующих услуг согласно общей стратегии государства. Навыки, полученные в рамках данных пилотных занятий, будут переданы другим государственным органам.
2. Ожидаемые результаты (R)
R1 Повышение эффективности управления и осуществления контроля над внедрением реформы пилотными министерствами, агентствами и исследовательскими учреждениями
R1.1 Методические рекомендации по вопросу внедрения и мониторинга институциональной и политической реформы, исходя из анализа существующей правовой и институциональной системы, а также на основе опыта ОЭСР
R1.2 Повышение эффективности использования соответствующих интрументов анализа пилотными государственными органами (например, функциональная методология)
R1.3 Передать ноу-хау, инструменты и методологию другим государственным органам
R1.4 Повышение эффективности осуществления контроля над соответствующим парламентским комитетом
Последовательность:
15. R1.1, 2 и 4 могут быть начаты сразу же после подписания соглашения о вкладе. R1.3 осуществляется после завершения функционального обзора пилотных министерств.
R2 Наибольшая эффективность министерств в области проектирования, внедрения и мониторинга политики по секторам, а также соответствующих услуг согласно общей стратегии государства
R2.1 Возможность осуществления функциональных обзоров пилотными Министерствами
R2.2 Функциональные обзоры и последующая реорганизация, осуществляемая пилотными органами; обмен опытом среди других государственных органов
R2.3 Реформа действующего макета пилотных министерств, руководствуясь обзором и опытом ОЭСР
R2.4 Повышение эффективности развития, планирование бюджета, внедрения и осуществления контроля над стратегическими и операционными планами согласно общим принципам национальной стратегии пилотными государственными органами

R2.5 Орталық мемлекеттік органдар мен пилоттық органдардың талаптары мен сұрауларына сәйкес берілетін тәжірибе «Әдістемелік ұсынымдар» («ӘҰ») нысанында;
R2.6 Секторды қолдау (болашақ) бағдарламасы үшін қажетті бағалау жүргізу.
Дәйектілік:
16. R2.1 Қазақстан Республикасының Үкіметі деңгейінде (1-нәтиже) әдіснама орнатылғаннан кейін жүргізіледі, одан кейін R2.2 жүреді, 2.3 және 2.4 R2.5 және R2.6 талаптар мен сұрауларға байланысты болғандықтан, олар бүкіл орындау мерзімінде жүзеге асырылуы мүмкін.
3. Үш кезеңді тәсіл
17. Орталық мемлекеттік органдардың реформасы мақсатында пилоттық секторларда мемлекеттік басқару және көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің моделін нығайту (білім беру/адами капитал, ауыл шаруашылығы не қоршаған орта саласындағы инновациялар), ЭЫДҰ-ның Еуразия бойынша Бағдарламасы мынадай үш кезеңді тәсілді ұсынады:
1. Шолу, дамыту және енгізу мәселелері жөніндегі бақылаушы орган мен жұмыс топтарын ұйымдастыру (R.1 қараңыз).
2. Пилоттық мемлекеттік органдардың қызметтерінің тиімділігін арттыру ( R1.2, R1.4, R2.1, R2.2, R2.3 және R2.4 қараңыз).
3. Әдістемелік ұсынымдар беру және оқыту (см. R1.3, R2.5 және R2.6 қараңыз).
18. Қойылған міндеттердің іске асырылуын қамтамасыз етуші жетістіктердің негізгі факторлары:
1) экономикалық қолайлы және тиімді институционалдық құрылымдар құру;
2) пилоттық жобаларды пайдалану.
Экономикалық қолайлы және тиімді институционалдық құрылымдар құру
19. Бұл тәсілдің негізгі элементі Жоба аяқталғаннан кейін де әрекет ететін және күшінде қалатын экономикалық қолайлы институттар, тетіктер мен процестер құру болып табылады. Мүмкіндік болса құрылған құрылымдар қолданыстағы құрылымдар мен бастамаларға негізделетін болады не оларды Жобада қатысудан пайда алатын әріптестер ретінде енгізетін болады және қажеттігіне қарай Жоба аяқталғаннан кейін де қызметін қолдау мақсатында нығайтылатын болады.
20. Жобаның негізгі қағидаттарының бірі барлық құрылымдардың ҚР Үкіметі шеңберіндегі, сондай-ақ ҚР Үкіметі мен іскерлік қоғамдастық арасындағы ынтымақтастық стратегиясына ықпал етуінде болып табылады. Осылайша, ұлттық деңгейде құрылған жұмыс топтары өзіне іскерлік қоғамдастықтың, сондай-ақ ҚР-дың министрліктері мен ведомстволарын қамтуға тиіс. Жұмыс топтарының көптеген құрылымдардың құрылып кетуін болдырмау мақсатында, шешілетін проблемаға қарай (мысалы, білім беру/адами капитал, ауыл шаруашылығы не қоршаған орта саласындағы инновациялар) әртүрлі нысандарда жиналыстар өткізу мүмкіндіктері болуға тиіс.
1-блок. Сапа мен орындауды регламенттеу бойынша ЭЫДҰ-ның негіз қалаушы қағидаттары 1. Саяси деңгейде оның дәл міндеттері мен негіздерін айқындайтын реттеу реформаның кең ауқымды бағдарламаларын қабылдау

R2.5 Предоставленный центральным государственным органам и пилотным организациям опыт в форме "Методические рекомендации" ("МР"), согласно требованиям и запросам
R2.6 Проведение оценки, необходимой для (будущей) программы поддержки сектора
Последовательность:
16. R2.1 проводится после установления методологии на уровне Правительства Республики Казахстан (результат 1), после чего следует R2.2; поскольку 2.3 и 2.4 R2.5 и R2.6 обусловливаются требованиями и запросами, то они могут осуществляться на протяжении всего срока выполнения.
3. Трехэтапный подход
17. В целях реформы центрального государственного управления и укрепления модели оказания государственных услуг в пилотных секторах (инновации в области образования/развития человеческого капитала, сельского хозяйства либо окружающей среды), Программа ОЭСР по Евразии предлагает следующий трехэтапный подход:
1. Организация контролирующего органа и рабочих групп по вопросам обзора, развития и внедрения (см. R.1);
2. Улучшение эффективности деятельности пилотных государственных органов (см. R1.2, R1.4, R2.1, R2.2, R2.3 и R2.4);
3. Предоставление методических рекомендаций и обучения (см. R1.3, R2.5 и R2.6).
18. Основные факторы достижения, обеспечивающие реализацию поставленных задач:
1) создание экономически благоприятных и эффективных институциональных структур;
2) использование пилотных проектов.
Создание экономически благоприятных и эффективных
институциональных структур
19. Основным элементом данного подхода является создание экономически благоприятных институтов, механизмов и процессов, действующих и остающихся в силе после завершения Проекта. При возможности, созданные структуры будут основываться на существующих структурах и инициативах либо включать их в качестве партнеров, которые получат выгоду от участия в Проекте и будут, по мере необходимости, укреплены в целях поддержания деятельности после завершения Проекта.
20. Один из основных принципов Проекта состоит в том, чтобы все структуры способствовали стратегии сотрудничества в рамках Правительства РК, а также между Правительством РК и деловым сообществом. Таким образом, рабочие группы, созданные на национальном уровне, должны включать представителей делового сообщества, а также министерства и ведомства РК. Рабочие группы должны обладать возможностью проводить собрания в различных формах, в зависимости от решаемой проблемы (например, инновации в области образования/развития человеческого капитала, сельского хозяйства и окружающей среды), во избежание создания множественных структур.
Блок 1. Основополагающие принципы ОЭСР по регламентации
качества и исполнения 1. Принимать на политическом уровне широкомасштабные программы
регулятивной реформы, определяющие ее четкие задачи и основы.

2. Олардың күрделі экономикалық және әлеуметтік өзгеріп тұрған жағдай шеңберінде қойылған міндеттерді іске асыруға тиімді және реттеуші сәйкес келуін қамтамасыз ету мақсатында реттеуші нормалардың әсерін жүйелі түрде бағалап және қарап отыру.
3. Енгізу бойынша іс-қимылдар, сондай-ақ реттеуші процестер үшін жауап беретін реттеуші органдардың реттеуші нормаларының ашықтығы мен кемсітудің болмауын қамтамасыз ету.
4. Бәсекелік саясатты қайта қарап отыру және қажет болса іс-қимыл, тиімділік және қолдану саласын нығайту.
5. Бәсекелестік пен тиімділікті ынталандыру үшін барлық секторларда экономикалық реттеу нормаларын әзірлеу, сондай-ақ олардың болуы кең қауымдардың қоғамдық мүдделерін өте жақсы қанағаттандыруы туралы айқын куәландыратын жағдайларды қоспағанда оларды жойып отыру.
6. Сауда мен инвестициялық қызмет үшін қажетсіз реттеуші кедергілерді, үздіксіз либерализация арқылы алып тастау, сондай-ақ осылайша тиімділік пен бәсекеге қабілеттілікті нығайта отырып, реттеуші сипаттағы процестер арқылы нарықтың ашықтығы жағына көбірек біріктіруге ықпал ету.
7. Басқа да жоспарлы міндеттермен өзара маңызды байланыстарды айқындау және осы міндеттердің реформаны қолдауға бағытталған жоспарларын әзірлеу.
Ақпарат көзі: ЭЫДҰ (2008), ЭЫДҰ-ның сапа мен орындауды регламенттеу бойынша негіз салушы қағидаттары, Париж
Пилоттық жобаларды пайдалану
21. ЭЫДҰ тәсілі бірнеше пилоттық жобаларды пайдаланады, мысалы, Ұлттық бәсекеге қабілеттілік және инновациялар институты өзге де пайдаланушылардың жағдайларына жобалардың нәтижелерін бейімдеу үшін белгілі бір күш жігерін салуда. Шолу және талдау кезеңі аяқталғаннан кейін ЭЫДҰ жекелеген пилоттық жобалар бойынша шектеулі мазмұндағы іс-қимылдар қабылдау және алынған нәтижелермен барлық мемлекеттік органдар арасында алмасу арқылы неғұрлым көп негізділік пен әсер ету дәрежесіне жетеді.
22. Пилоттық жобаларды жүзеге асыру министрліктер мен басқа да қатысушылардан, егжей-тегжейлі жоспарлы және институционалдық талдаулар, сондай-ақ үйлестіруші процестердің жүргізілуімен байланыстыра отырып, елеулі түрде уақыт пен ресурстар шығынын талап етеді. Қолдағы ресурстар осы Жоба шеңберінде үш пилоттық жобаны жүзеге асыруға мүмкіндік береді. Акция бүкіл пилоттық Жобадан басқа да министрліктер өздеріне осылайша тиісті тәжірибе алулары үшін жоспарланған. Тәжірибені игеру Жоба қолданылатын бүкіл мерзім бойында беріліп отыратын тұрақты түрдегі байланыс, инструктаж бен әдістемелік ұсынымдар арқылы жүзеге асырылатын болады.
4. Бақылаушы органның шолу, даму және енгізу мәселелері жөніндегі ұйымы

2. Систематически оценивать влияние и рассматривать регулятивные
нормы в целях обеспечения того, что они эффективно и продуктивно
соответствуют реализации поставленных задач в рамках сложной
изменяющейся экономической и социальной обстановки.
3. Обеспечивать прозрачность и недискриминационный характер
регулятивных норм, регулятивных органов, ответственных за действия
по внедрению, а также регулятивных процессов.
4. Пересматривать и при необходимости, укреплять сферу действия,
эффективность и применение конкурентной политики.
5. Разрабатывать экономические регулятивные нормы во всех секторах
для стимулирования конкуренции и эффективности, а также устранять
их, за исключением случаев, когда их наличие явно свидетельствует
о наилучшем удовлетворении общественных интересов широких кругов.
6. Устранять регулятивные барьеры, не нужные для торговли и
инвестиционной деятельности, посредством непрерывной
либерализации, а также способствовать большей интеграции в стороны
открытости рынка через процессы регулятивного характера, укрепляя,
таким образом, экономическую эффективность и
конкурентоспособность.
7. Определять важные взаимосвязи с другими плановыми задачами и
разрабатывать планы, направленные на осуществление данных задач в
поддержку реформы.
Источник: ОЭСР (2008), Основополагающие принципы ОЭСР по регламентации качества и исполнения, Париж
Использование пилотных проектов
21. Подход ОЭСР использует несколько пилотных проектов, например Институт национальной конкурентоспособности и инноваций, прилагая определенные усилия для адаптации результатов проектов к различным обстоятельствам иных пользователей. По завершению этапа обзора и анализа, ОЭСР достигает большей обоснованности и степени влияния посредством принятия ограниченных содержательных действий по отдельным пилотным проектам и обменом полученными результатами между всеми государственными органами.
22. Осуществление пилотных проектов потребует от министерств и других участников значительных затрат времени и ресурсов, обусловливая проведение детальных плановых и институциональных анализов, а также координационных процессов. Имеющиеся ресурсы позволяют осуществление трех пилотных проектов в рамках данного Проекта. Акция запланирована таким образом, чтобы другие министерства смогли перенять соответствующий опыт от всего пилотного Проекта. Освоение опыта будет осуществляться посредством постоянного общения, инструктажа и методических рекомендаций, предоставляемых на протяжении всего срока действия Проекта.
4. Организации контролирующего органа и рабочих групп по
вопросам обзора, развития и внедрения

23. ЭЫДҰ осы дайындық кезеңіне жеке маңыздылық береді, оның нәтижесі білім беру/адами капитал, ауыл шаруашылығы не қоршаған орта саласындағы инновациялар салаларында инновациялардың үш техникалық негізін егжей-тегжейлі әзірлеу болады. Осы кезеңде көзделген терең талдау мен жүйелік іс-қимылдар Акцияның жалпы релеванттығы мен тұтастығын қамтамасыз ету үшін өте маңызды. ҚР Үкіметі, жеке сектор, сондай-ақ Еуропалық Комиссияны қоса алғанда, екіжақты негізде көмек көрсететін ұйымдар тарапынан қажетті саяси қолдауды қамтамасыз ету де осы кезеңнің өте-мөте маңызды құрауышы болып табылады. Мұндай қолдау болмаған жағдайда Акция күтілетін нәтижелерге алып келмейді.
24. Осы дайындық кезеңінде Акцияның алғашқы алты айы ішінде жүзеге асырылады және өзіне қажетті құрылымдар құруды, саяси қолдауды қамтамасыз ету, секторларды, бар ақауларды және байланысқан бастамаларды алдын ала зерттеуді қамтиды. Дайындық кезеңі қатысушылар өздерінің пилоттық жобаларын ұсынатын бастауыш семинар өткізуді де қамтиды.
25. Даярлық кезеңінің нәтижесі мыналар болып табылады:
R1.1: Қолданыстағы құқықтық және институционалдық жүйені талдауға сүйене отырып,сондай-ақ ЭЫДҰ–ның тәжірибесі негізінде институционалдық және саяси реформаны енгізу мен мониторингі мәселелері бойынша әдістемелік ұсынымдар.
26. Даярлық кезеңінің нақты іс-қимылдары мыналарды қамтиды:
1) Халықаралық тәжірибені талдау және ЭЫДҰ тәжірибесіне негізделген неғұрлым маңызды басқару моделін ұсыну. ЭЫДҰ–ның жобалау командасы ЭЫДҰ елдерінде мемлекеттік органдардың көрсететін қызметтерінің модельдері бойынша реформаларды кеңінен зерттеу жүргізуде.
2-блок. Заманауи реформа басқарушы биліктің орталықтануына емес, ал бірнеше адамға өтуге бағытталған деуге болады:
Франция жөнінде мәндік зерттеу
Бастапқы нәтижесіз қадамдар
1990-жылдардың ең басында Премьер-министр кабинетінің жанында Мемлекеттік реформа жөніндегі комиссияны құру жеңілдетілген процестерге қабілетті іс-қимылдар жолымен олардың шеңберінде қолданыстағы рәсімдер жойылған бір жақты саясаттың белгісі болып табылды. Бірқатар провинциялық мемлекеттік қызметтердің Премьер-министрдің шешімі бойынша толығымен көшуі де бір жақты және белгілі бір дәрежеде авторитарлық саясаттың белгісі болып табылды, оның күрт тоқтауы Мемлекеттік реформа жөніндегі комиссияның жойылып кетуін тиімсіз негіздеген.
Бірнеше жыл өткен соң Формалдылықты жеңілдету жөнінде комиссия құрылды. Бұл барлық институционалдық мекемелердің өкілдерінің басын қосатын және тақырыптар бойынша кіші комитеттерге ұйымдастырылған жинақтаушы орган болатын. Кіші комитеттер өз салаларында реформа жүргізілуі үшін жауапты болды. Солай болса да басқару құрылымының осы реформасы өзінің артқа тартар көзқарасына байланысты табысқа қол жеткізе алмады.
Қайта орталықтандыру және шешімдер қабылдау процесі
…Кейіннен Францияның Премьер-министрі әрбір министрлік өздерінің ведомстволық бағынысты органдары бойынша, сондай-ақ әкімшілік формалдылықтар мен рәсімдерді жеңілдетуге бағытталған жылдық бағдарлама дайындау бойынша жауап беретіні туралы қаулы қабылдады.

23. ОЭСР придает отдельную значимость данному подготовительному этапу, результатом которого станет детальная разработка трех технических основ инноваций в области образования/человеческого капитала, сельского хозяйства и окружающей среды. Глубокий анализ и схематические действия, предусмотренные на данном этапе, крайне важны для обеспечения общей релевантности и целостности Акции. Обеспечение необходимой политической поддержки со стороны Правительства РК, организаций частного сектора, а также организаций, предоставляющих помощь на двухсторонней основе, включая Европейскую Комиссию, является также критически важным компонентом данного этапа. При отсутствии подобной поддержки, Акция не приведет к ожидаемым результатам.
24. Данный подготовительный этап осуществляется в течение первых шести месяцев Акции и включает создание необходимых структур, обеспечение политической поддержки, предварительное исследование секторов, имеющихся пробелов и связанных инициатив. Подготовительный этап включает проведение начального семинара, на котором участники будут представлять свои пилотные проекты.
25. Результатом подготовительного этапа является:
R1.1: Методические рекомендации по вопросу внедрения и мониторинга институциональной и политической реформы, исходя из анализа существующей правовой и институциональной системы, а также на основании опыта ОЭСР.
26. Конкретные действия подготовительного этапа включают:
1) Анализ международного опыта и предложение наиболее значимой модели управления, основанной на опыте ОЭСР. Проектная команда ОЭСР проводит обширное исследование реформ по моделям оказания услуг государственными органами в странах ОЭСР. Результаты исследования относятся как на период действия Проекта, так и на долгосрочный период после его завершения.
Блок 2. Современная реформа направлена скорее на переход к
нескольким лицам, чем централизацию управленческой власти:
Предметное исследование по Франции Первоначальные безрезультатные шаги В самом начале 1990-ых годов, учреждение Комиссии по
государственной реформе при кабинете Премьер-министра явилось
признаком односторонней политики, в рамках которой устранялись
существующие процедуры путем действий, способствующих упрощенным
процессам. Полный переход ряда государственных служб в провинции
по Решению Премьер-министра также явилось признаком односторонней
и в некоторой степени авторитарной политики, резкое прекращение
которой, невыгодно обусловило исчезновение Комиссии по
государственной реформе. Спустя несколько лет, была собрана Комиссия по упрощению
формальностей. Это был собирательный орган, воссоединяющий
представителей всех институциональных учреждений и организованный
по тематическим подкомитетам. Подкомитеты несли ответственность за
проведение реформ в своих конкретных областях. Тем не менее,
данная реформа структуры управления не увенчалась успехом, ввиду
своего нисходящего подхода… Децентрализация и процесс принятия решений …Впоследствии, Премьер-министр Франции постановил, что каждое
министерство будет нести ответственность по своим подведомственным
процедурам, а также по подготовке годовой программы, направленной
на упрощение административных формальностей и процедур: «Вы должны […] выявить процедуры, которые чаще всего создают
трудности на практике, обуславливая значительные разногласия и
трату времени. Вашим долгом является определить в рамках сферы
деятельности вашего департамента, консультируясь с пользователями
услуг и их представителями, процедуры, характеризующиеся подобными

«Сіздер […] әртүрлі келіспеушіліктер мен уақыт жоғалғанын түсіндіре отырып, практикада ең жиі қиындық туғызатын рәсімдерді айқындауға тиіс боласыздар. Сіздердің борыштарыңыз өз департаменттеріңіздің қызмет саласы шеңберінде көрсетілетін қызметті пайдаланушылармен және олардың өкілдерімен кеңесе отырып, «осыған ұқсас аспектілер» ретінде сипатталатын рәсімдерді айқындау болып табылады. Лионель Жоспен, Францияның Премьер-министрі 1997-2002.
Әрбір тараптың жекелеген міндеттері былайша дәл айқындалды: министрліктер өз салаларында жыл сайын Әкімшілік рәсімдерді жеңілдету комиссиясына (ӘРЖК) ұсынылатын жоспарлар негізінде формалдылықты жеңілдету үшін жауапты болады. ӘРЖК жоспарларды қарайды және оларды өз ұсыныстарымен толықтырады; қорытындыда ұсынылатын шаралар ӘРЖК-ге басшылық ететін Премьер-министрдің қарауына ұсынылады.
Реформа жобаларының қолданыстағы құрылымы: реформа мазмұнын әзірлеу және енгізу мәселелері жөнінде көрсетілетін консалтингтік қызметтер
Бүгінгі таңда реформа құрылымы Францияда екіжақты аспектпен сипатталады (2.2 Франциядағы реформаны бақылаудың қолданыстағы құрылымы туралы блогына қараңыз). Премьер-министрдің кабинеті жанындағы Стратегиялық талдау орталығы Үкімет көздеген негізгі реформалардың алдын алуға және оны әзірлеу үшін жауапты болады. Өз кезегінде Мемлекеттік жаңғырту мәселелері жөніндегі бас басқарма (МЖМББ) – Экономика министрлігі, Қаржы министрлігі, Өнеркәсіп министрлігінің ведомстволық бағынысты органы – негізінен, әртүрлі реформаларды енгізу сатысында консультациялық қызметтер көрсетеді (МЖМББ-ның Қызметтік құрылымы туралы 2.3 блокты қараңыз).
Солай болса да, министрлік өзінің құзырет саласына тікелей қатысы бар белгілі бір реформаларды айқындауда және жүзеге асыруда беленді қатысады. Осы реформаның іс-қимылы Министрлер кабинеті айқындаған негізгі бағыттармен шектелген. Мұндай басқару құрылымы реформаның бастапқы кезеңдерінен бастап тиісті министрліктер мен мемлекеттік органдардың қатысуларын қамтамасыз ете отырып, артқа тартып, оқшаулайтын көзқарасты болдырмайды. Бұл, олар үшін тікелей арналған реформаны мемлекеттік қызметшілердің тиісінше қабылдауына мүмкіндікті ұлғайтады. Премьер-министр мен министрліктерді бірлестіретін көп деңгейлі құрылым да реформаның барлық деңгейлерде келісімділігіне және тұтастығына кепілдік береді. МЖМББ көрсететін консалтингтік қызметтер осы процестің тегіс өткізілуіне арналған.
Ақпарат көзі: ЭЫДҰ (2004) Францияда Әкімшілік рәсімдерді жеңілдету, Париж. ‘Direction Gеnеrale sur la Modernisation de l’Etat’, Қоғамдық вэб-сайты, 2010 жылғы 20 сәуірдегі жағдай бойынша.

аспектами». Лионель Жоспен, Премьер-министр Франции 1997-2002. Отдельные обязанности каждых сторон были четко определены:
министерства несут ответственность за упрощение формальностей в
своих областях на основании планов, которые ежегодно
представляются Комиссии по упрощению административных процедур
(КУАП). КУАП рассматривает планы и дополняет их собственными
предложениями; в итоге, рекомендуемые меры представляются на
рассмотрение Премьер-министру, возглавляющему КУАП. Действующая структура проектов реформы: разработка содержания
реформы и консалтинговые услуги по вопросам внедрения В настоящее время, структура реформы во Франции характеризуется
двухсторонним аспектом (см. Блок 2.2 о Действующей структуре
контроля реформы во Франции). Центр стратегического анализа при
кабинете Премьер-министра несет ответственность за предупреждение
и разработку основных реформ, предусмотренных Правительством. В
свою очередь, Генеральное управление по вопросам государственной
модернизации (ГДВГМ) – подведомственный орган Министерства
экономики, Министерства финансов, Министерства промышленности –
предоставляет, в основном, консультационные услуги на стадии
внедрения различных реформ (см. Блок 2.3 о Служебной структуре
ГДВГМ). Тем не менее, министерство принимает активное участие в
определении и осуществлении определенных реформ, имеющих
непосредственное отношение к его сфере компетенции. Действие
данной реформы ограничено основными направлениями, определенными
Кабинетом министров. Подобная структура управления предотвращает
применение нисходящего блокирующего подхода, обеспечивая участие
соответствующих министерств и государственных органов, начиная с
ранних этапов реформы. Это увеличивает шансы должного принятия
реформы государственными служащими, для которых она
непосредственно предназначена. Многоуровневая структура,
объединяющая Премьер-министра и министерства, также гарантирует
согласованность и целостность реформы на всех уровнях.
Консалтинговые услуги, предоставляемые ГДВГМ, предназначены для
гладкости проведения данного процесса.
Источник: ОЭСР (2004) Упрощение административных процедур во Франции, Париж. Общественный вэб-сайт ‘Direction Generale sur la Modernisation de l’Etat’, по состоянию на 20 апреля 2010.

2) ҚР Конституциясының нормаларына сәйкес әкімшілік реформалар жүргізу үшін заң базасын талдау: Қазақстан Республикасы салалық заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтары, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулылары. ЭЫДҰ жобалау командасы, қызметтерді пайдаланушылардың қолдауы кезінде, министрліктің және басқа да мемлекеттік органдардың құқықтық нормаларының пайда болуына, жойылуына, жұмыс істеуіне, өкілеттіктеріне және қызметін ұйымдастыруға бағалау жүргізеді. Құқықтық нормалар маңызды рөл атқарады, өйткені Жобаның әзірленуіне және енгізілуіне тікелей ықпал етеді.
3) Мүдделі тараптарды айқындау және басқарушы комитет құру. Басқарушы комитет Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті органдарының (ҚР Экономикалық даму және сауда министрлігінің Мемлекеттік басқару жүйесін дамыту департаменті, пилоттық жобаларға қатысатын министрліктер және тағы басқа да тиісті министрліктер), агенттіктер мен коммерциялық қауымдастықтардың өкілдерінен тұратын болады. Басқарушы комитет Жобада көзделген әрбір аралық кезең аяқталғаннан кейін, шамамен әрбір төрт ай сайын бас қосатын болады. Комитет ЭЫДҰ Жобасы шеңберіндегі іс-қимылдарды үйлестіруге ықпал ететін болады.
4) Әрбір пилоттық министрлік үшін мүдделі тараптарды айқындау және жұмыс тобын құру. Әрбір министрлік (Білім және ғылым, Ауыл шаруашылығы, Қоршаған ортаны қорғау, Индустрия және жаңа технологиялар) өздерінің өкілдері мен жұмыс топтарының төрағаларын тағайындайды. Жұмыс тобы төрағаның жауапкершілігімен және ЭЫДҰ командасының қолдауымен жобаның дамуы үшін жауапты болады,. (төмендегі 1-суретке қараңыз). Жобаға қолдауды ЭЫДҰ-ның техникалық сарапшылары мен белгілі бір тақырыптық салаларда маманданған сыртқы консультанттар көрсетеді. Бұдан басқа, Жобаны ЭЫДҰ дамытқан жергілікті консультанттар желісі де қолдайды, олар ақпараттар мен деректер жинауға көмектеседі, сондай-ақ жергілікті әріптестер (мемлекеттік және жеке сектор ұйымдары) арасында байланыстырушы буын ретінде қызмет етеді. ЭЫДҰ ұйымы материалдық құқық саласында және ұйымдастыру кезінде ұлттық органдардың қажеттіліктері мен мәселелерін, осылайша бағдарламаға және оны енгізуге құқықтарын іске асыра отырып, тиісінше назарға алуға ниетті.
1-сурет. Функциялар мен міндеттемелер
Төрағалар
Тиісті элементтер бойынша түпкілікті шешімдер қабылдайды
Топпен келісілген іс-қимылдарды және одан кейінгі қадамдарын қорытады
Қиындықтарды жою мақсатында ЭЫДҰ-мен және Басқарушы комитетпен ынтымақтасады
Жұмыс топтары
Деректер жинайды (деректер сұрату, сауалнамалар жүргізеді)
Сарапшылармен байланысты қамтамасыз етеді
Талдауларды жылжыту саласында ынтымақтасады
Материалдарды қайта қарайды
Кері байланысты қамтамасыз етеді
ЭЫДҰ
Жобаны жоспарлайды
Әзірлеу бойынша деректер мен материалдарға талдау жасайды
Негізгі элементтерді анықтайды және ұсынымдар ұсынады
Басқарушы комитетке тоқсан сайынғы жобаның түзетулерін ұсынады
Жұмыс топтарын шақырудың болжамды жиілігі: тоқсан сайын бір немесе екі рет

2) Анализ юридической базы для проведения административных реформ согласно нормам Конституции РК: отраслевых законов Республики Казахстан, указов Президента Республики Казахстан, постановлений Правительства Республики Казахстан. Проектная команда ОЭСР, при поддержке представителей пользователей услуг, проводит оценку правовых норм образования, отмены, функционирования, полномочий и организации деятельности министерств и других государственных органов. Правовые нормы играют важнейшую роль, поскольку непосредственно влияют на разработку и внедрение Проекта.
3) Определение заинтересованных сторон и создание руководящего комитета. Руководящий комитет будет состоять из представителей надлежащих органов Правительства Республики Казахстан (Департамент развития системы государственного управления Министерства экономического развития и торговли РК, министерства, участвующие в пилотных проектах и другие соответствующие министерства), агентств и коммерческих ассоциаций. Руководящий комитет будет заседать после завершения каждого промежуточного этапа, предусмотренного Проектом – примерно каждые четыре месяца. Комитет будет способствовать координации действий в рамках Проекта ОЭСР.
4) Определение заинтересованных сторон и создание рабочей группы для каждого пилотного министерства. Каждое министерство (образования и науки, сельского хозяйства, окружающей среды, индустрии и новых технологий) назначает своих представителей и председателя рабочей группы. Рабочая группа отвечает за развитие проекта под ответственность председателя и при поддержке команды ОЭСР (см. Рис. 1 ниже). Поддержку Проекту оказывают технические эксперты ОЭСР и внешние консультанты, специализирующиеся в определенных тематических областях. Помимо этого, Проект поддерживается сетью местных консультантов, развитой ОЭСР, которая способствует сбору информации и данных, а также служит в качестве связующего звена с местными коллегами (организациями государственного и частного сектора). Организация ОЭСР намерена должным образом принять во внимание потребности и вопросы национальных органов в области материального права и организационных моментов, продвигая, таким образом, права на программу и ее внедрение.
Рисунок 1. Функции и обязанности
Председатели
Принимают окончательные решения по соответствующим элементам
Обобщают согласованные группой действия и последующие шаги
Сотрудничают с ОЭСР и Руководящим комитетом в целях устранения
трудностей
Рабочие группы
Собирают данные (запросы данных, проводят опросы)
Обеспечивают связь с экспертами
Сотрудничают в области продвижения анализов
Пересматривают материалы
Обеспечивают обратную связь
ОЭСР
Планирует проект
Анализирует данные и материалы по разработке
Выявляет основные элементы и предлагает рекомендации
Представляет Руководящему комитету ежеквартальные корректировки
проекта
Предполагаемая частота созыва рабочих групп: один или два раза в квартал

5) Әрбір министрлік үшін нақты міндеттер бойынша нысаналы топтар құру. Пилоттық жобалармен байланысты іс-қимылдарды енгізу және жүзеге асыру үшін персонал бөлуден басқа, қатысушы министрліктерге pro-tempore секторлық зерделеу, қызмет көрсету, операциялық модельдер, іс-қимылдар жоспарлары сияқты жалпы жобалау қызметіне келіп құйылатын нақты міндеттер бойынша нысаналы топтар тағайындау керек. Тағайындалған нысаналы топтар қажеттігіне қарай оларға нақты қажетті ақпаратты ұсына отырып, жұмыс тобымен байланысады.
3-блок. Белгілі бір мәселелер: нарықты зерделеу
Министрліктердің нысаналы топтары жобаның әртүрлі органдарының талаптарына сүйене отырып, уақытша негізде нақты бір зерделеу мәні бойынша деректер беріп отыруға тиіс. Нарықты нысананалы зерделеуге мыналар: әлемдік және ішкі сектордың даму үрдістері, ұсыныс пен сұраныс қозғалтқыштарын, табыстың негізгі факторларын, сектор экономикасын қамтитын болады. Бұл нақты әдіснаманың терең зерттеудің қолданылуын болжайды, оған өз кезегінде, осындай зерттеулер үшін неғұрлым қолайлы ақпарат көздері болып табылатын жеке сектор мамандарымен кеңес алу кіреді.
ЭЫДҰ мұндай жобаларға оқыту, нұсқаулық және ЭЫДҰ-ның мүше елдері сарапшыларының, сондай-ақ салалық мамандардың әлемдік желісінің тәжірибелерін басшылыққа ала отырып, сарапшылар жұмыс топтарының жұмыстары арқылы сыртқы сараптамалық бағалауды ұсыну жолымен қолдау көрсете алады. ЭЫДҰ сондай-ақ нақты міндеттерге жұмылдырылған мемлекеттік және жекеше сарапшылардың, жұмыс топтарын ұйымдастыруға көмек көрсете алады. 2-суретте Қазақстанның жұмыс істейтін АТ жұмыс тобы қатысатын салалар ұсынылған.
2-сурет. АТ жұмыс тобының құрылымы
АТ секторы – Қазақстанның АТ саясатын жақсарту шеңберіндегі жұмыс тобына  қатысушылардың болжамды міндеттері
Үкіметтік мекемелер
Көп ұлтты компаниялар
Азаматтық қоғам секторы
Шетелдік сарапшылар
Болжамды қатысушылар
• Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі
• Экономикалық даму және сауда министрлігі
• Байланыс және ақпараттандыру министрлігі
• Білім және ғылым министрлігі
Microsoft
Oracle
IBM
Avaya
Alcatel-Lucent
Amadeus GDS
ICT қауымдастығы
Сауда палатасы
ЭЫДҰ
Тәуелсіз консультанттар
Міндеттер (оларды болжамдалатын бағалауларға сәйкес орындау қажет)
Үкіметте сақтаудағы қажетті ақпарат пен деректерге қолжетімділікті қамтамасыз ету (мысалы, Статистика агенттігі, мемлекеттік тізілім, және т.б.)
Байланыс бағдарламаларын  және олардың стратегияларын жоспарлауды енгізуге ықпал ету
Байланыс орнату бойынша қаржыландырудың бағдарламалық әдісін әзірлеу
Мемлекеттік басқару жүйесіне қажетті жақсартулар енгізу
Сатып алу және басқару үшін бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеу
Жекелеген компаниялар үшін жұмыс пакеттерін әзірлеу
Сүйемелдеуші бағдарламаларды басқару үшін бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеу
Байланыс орнату үдерістерінде жеке компанияларды қолдау
Стратегиялық жоспарлау және орындауда тікелей қатысу және бағдарламаға басшылық етуді қамтамасыз ету

5) Создание для каждого министерства целевых групп по конкретным задачам. Помимо выделения персонала для внедрения и осуществления действий, связанных с пилотными проектами, министерства-участники должны будут назначить pro-tempore целевые группы по конкретным задачам, таким как: секторное изучение, оказание услуг, операционные модели, планы действий, которые будут вливаться в общую проектную деятельность. Назначенные целевые группы связываются, по мере необходимости, с рабочей группой, предоставляя конкретно необходимую информацию.
Блок 3. Определенные вопросы: изучение рынка Целевые группы министерств должны предоставлять на временной
основе данные по конкретному предмету изучения, исходя из
требований различных органов проекта. Целевое изучение рынка
включает изучение его различных аспектов, таких как: тенденции
развития мирового и внутреннего сектора, двигатели предложения и
спроса, ключевые факторы успеха, экономика сектора. Это
предполагает применение конкретной методологии и глубокого
исследования, что включает, в первую очередь консультирование со
специалистами частного сектора, которые чаще всего являются
наиболее подходящими источниками информации для подобного
исследования. ОЭСР может оказать поддержку подобным проектам путем
предоставления обучения, инструктажа и внешней экспертной оценки
посредством работы рабочих групп экспертов, руководствуясь опытом
экспертов по странам-членам ОЭСР, а также мировой сети отраслевых
специалистов. ОЭСР может также содействовать организации рабочих
групп государственных и частных экспертов, фокусирующихся на
конкретных задачах. На Рисунке 2 представлены области, в которых
задействована существующая рабочая группа ИТ Казахстана.
Рисунок 2. Структура рабочей группы ИТ
Сектор ИТ – Предполагаемые обязанности участников рабочей
группы в рамках улучшения политики ИТ Казахстана
Правительственные
учреждения
Многонациональ-
ные компании
Сектор
гражданского
общества
Иностранные
эксперты
П
р
е
д
п
о
л
а
г
а
е
м
ы
е
у
ч
а
с
т
н
и
к
и
• Министерство
индустрии и
новых
технологий
• Министерство
экономического
развития и
торговли
• Министерство
связи и
информатизации
• Министерство
образования и
науки
Microsoft
Oracle
IBM
Avaya
Alcatel-Lucent
Amadeus GDS
Ассоциация
ICT
Торговая
палата
ОЭСР
Независимые
консультанты
О
б
я
з
а
н
н
о
с
т
и
о
т
о
р
ы
е
н
е
о
б
х
о
д
и
м
о
и
с
п
о
л
н
и
т
ь
с
о
г
л
а
с
н
о
п
р
е
д
п
о
л
а
г
а
е
м
ы
м
о
ц
е
н
к
а
м)
Обеспечить доступ к
необходимой
информации и данным,
находящимся на
хранении у
Правительства
(например, Агентство
по статистике,
государственный
регистр, и т д.)
Способствовать
внедрению
планирования программ
связи и их стратегий
Разработать
программный метод
финансирования
деятельности по
установлению связей
Внести необходимые
улучшения в систему
государственного
управления
Разработать
программное
обеспечение для
закупок и
управления
Разработка
рабочих пакетов
для отдельных
компаний
Разработать
программное
обеспечение
для
управления
сопряженными
программами
Поддержать
индивидуальные
компании в
процессах
установления
связей
Принять
непосредст-
венное
участие, а
также
обеспечить
руководство
программой
стратеги-
ческого
планирова-
ния и
исполнения

6) Іс-қимылдар жоспарын айқындау. Жоғарыда ұсынылған зерттеу ЭЫДҰ-ға Акция шеңберінде қажетті нақты іс-қимылдарды айқындауға мүмкіндік береді. Дайындық кезеңінде жүргізілген зерттеу сонымен қатар, тиісті жоспарлар мен бағдарламалар шеңберіндегі озат практикалардың тәсілінде Қазақстан Республикасының негіздемелері мен қажеттіліктерін ұсына отырып, пилоттық іс-қимылдарды қолдану қажет секторды анықтайды. Бұл ақпарат Акцияны жүргізу шеңберінде шешу қажет мәселелерді, сондай-ақ жоспарланатын modus operandi Акцияның (пилоттық жұмысқа қатысу нәтижесінде алынған тәжірибені барлық министрліктерге беруге ықпал ететін тетіктерді қоса алғанда) айқындайтын құжатта түйінделеді.
7) Бастапқы семинарды ұйымдастыру. Бастапқы семинарда, Еуропалық Комиссияны қоса алғанда, саяси мемлекеттік қызметшілердің, ЭЫДҰ–ның хатшылығының,, саясат және халықаралық ұйымдар саласындағы бас мамандардың қатысуы көзделеді. Семинар мыналарды қамтитын болады:
- Акцияның міндеттері мен ауқымдарын ұсыну;
- ЭЫДҰ-ның түпмәтінінен саясат құру саласындағы оң практиканың таңдалған үлгілерін ұсыну;
- әрбір пилоттық жоба бойынша міндеттерді, ауқымын, артықшылықтары мен міндеттемелерін ұсыну;
- пилоттық жобаларды жүргізу нәтижесінде алынған тәжірибені басқа министрліктерге беру тәртібін сипаттау;
- жалпы жұмыс жоспарын талқылау
5. Пилоттық мемлекеттік органдар қызметтерінің тиімділігін жақсарту
27. Бұл кезеңнің негізгі міндеті пилоттық министрліктердің қызмет көрсетуінің үздік моделін дамыту және енгізу болып табылады. Акцияның түпкілікті мақсаты пилоттық министрліктер іскерлік конъюнктураның маңызды функционалдық буыны болып табылатынын ескере отырып, бәсекеге қабілеттілікті жақсартуда болып отыр. Пилоттық жобаларды, ҚР Үкіметінің басқа да органдарымен алмасу және беру мүмкіндіктерінің кемшіліктерін өлшеу әдіснамасы бойынша ноу-хауды енгізгеннен кейін. ЭЫДҰ–ның «Қазақстан Республикасының ТШИ мен секторлық бәсекеге қабілеттілігінің жан-жақтылығы және оларды нығайту» жобасымен, сондай-ақ пилоттық министрліктер мен ЭЫДҰ арасындағы қазіргі жұмыс байланыстары осы акцияның тиімділігін елеулі ұлғайтады деп күтілуде.
Нәтижелер
28. Бұл кезеңнің нәтижелері мыналар болып табылады:
R1.2 Пилоттық мемлекеттік органдардың тиісті талдау құралдарын пайдалану тиімділігін арттыру (функционалдық әдіснама);
R1.4 Тиісті Парламенттік комитетке бақылауды жүзеге асыру тиімділігін арттыру;
R2.1 Пилоттық министрліктердің функционалдық шолуларын жүзеге асыру мүмкіндіктері;
R2.2 Пилоттық органдар жүзеге асыратын функционалдық шолулар және кейінгі қайта ұйымдастыру; басқа органдар арасында тәжірибемен алмасу;

6) Определение плана действий. Представленное выше исследование позволит ОЭСР определить конкретные действия, необходимые в рамках реализации Акции. Исследование, проведенное на подготовительном этапе, выявит также сектора, в которых следует применить пилотные действия, представляя основания и потребности Республики Казахстан в подходе передовых практик в рамках соответствующих планов и программ. Данная информация резюмируется в документе, определяющем вопросы, которые необходимо решить в рамках проведения Акции, а также планируемый modus operandi Акции (включая механизмы, способствующие передаче всем министерствам опыта, извлеченного в результате участия в пилотной работе).
7) Организация начального семинара. Начальный семинар подразумевает участие политических государственных служащих, секретариата ОЭСР, главных специалистов в области политики и международных организаций, включая Европейскую Комиссию. Семинар будет включать следующее:
- представление задач и масштаба Акции;
- представление выбранных примеров положительной практики в области создания политики, из контекста ОЭСР;
- представление задач, масштаба, преимуществ и обязательств по каждому пилотному проекту;
- описание порядка передачи другим министерствам опыта, извлеченного в результате проведения пилотных проектов;
- обсуждение общего рабочего плана.
5. Улучшение эффективности деятельности пилотных
государственных органов
27. Основная задача данного этапа заключается в развитии и внедрении лучшей модели оказания услуг пилотными министерствами. Конечная цель акции состоит в улучшении конкурентоспособности, учитывая, что пилотные министерства являются важным функциональным звеном деловой конъюнктуры. После внедрения пилотных проектов, ноу-хау по методологии измерения недостатков возможностей обмена и передачи остальным органам Правительства РК. Ожидается, что связанность с проектом ОЭСР Разносторонность и укрепление ПИИ и секторной конкурентоспособности Республики Казахстан, а также существующие рабочие связи между пилотными министерствами и ОЭСР максимально увеличит эффективность данной акции.
Результаты
28. Результаты данного этапа являются следующими:
R1.2 Повышение эффективности использования соответствующих инструментов анализа пилотными государственными органов (функциональная методология)
R1.4 Повышение эффективности осуществления контроля над соответствующим Парламентским комитетом
R2.1 Возможность осуществления функциональных обзоров пилотных министерств
R2.2 Функциональные обзоры и последующая реорганизация, осуществляемая пилотными органами; обмен опыта среди других органов

R2.3 ЭЫДҰ-ның шолуы мен тәжірибесін басшылыққа ала отырып, пилоттық министрліктердің қолданыстағы макетінің реформасы;
R2.4 Бюджетті дамытудың, жоспарлаудың, пилоттық мемлекеттік органдардың жалпы ұлттық стратегиясының қағидаттарына сәйкес стратегиялық және операциялық жоспарларды енгізу мен жүзеге асыруға бақылау тиімділігін арттыру.
Іс-қимылдар
29. Бұл кезеңде мынадай бастамалар қабылданатын болады:
1) Тиісті көрсетілетін қызметтердің тізбесін айқындау. Пилоттық министрліктердің ұйымдастырушылық құрылымына шолу нарықтың қажеттіліктері мен стратегиялық жоспарлауды ескере отырып, жүзеге асырылатын болады. Алдымен, қазіргі уақытта көрсетілетін қызметтердің жай-күйімен бірге, түпкілікті пайдаланушыға қажетті көрсетілетін қызметтерді салыстыру кезіндегі кемшіліктердің талдауына сүйене отырып, қызмет көрсетудің стратегиялық жоспары әзірленеді. Бастапқы бағдарлар ретінде ЭЫДҰ-ның тәжірибесі мен әдіснамасы пайдаланылатын болады.
2) Сұранысты талдау: нарыққа бағдарланған реформалық тәсілді пайдалана отырып, азаматтық қоғамның және тиісті мүдделі тараптардың нысаналы зерттеулерін қоса алғанда, сұранысты және алушыларға қажетті көрсетілетін қызметтерді шолу.
3) Функционалдық база: ЭЫДҰ-ның басқарушылық реформаларының әдіснамасын пайдалана отырып, қолдағы бар көрсетілетін қызметтер мен қолдау функцияларын егжей-тегжейлі шолу.
4) Кемшіліктерді талдау: қайта қарау бағдарламасы негізінде қазіргі және қажетті көрсетілетін қызметтердің арасындағы кемшіліктерді анықтау.
5) пилоттық мемлекеттік органдар қызметтерінің тиімділігін стратегиялық жоспарлауды айқындау.
6) Жаңа операциялық моделді жобалау. Бұл қызмет көрсетілетін қызметтерді стратегиялық жоспарлауға негізделеді. Оның мақсаты пилоттық министрліктердің жаңа операциялық моделі үшін қызмет, рәсімдерді, рөлдер мен жауапкершілікті бөлуді, модельдер мен ұйымдастыру кестелерін әзірлеу болып табылады.
7) Қызмет көрсету үшін тиісті қажетті іс-қимылдар жоспарын, сондай-ақ әртүрлі қызметтерді қолдау рәсімдерін айқындау. Тиімді ұйым құру процесі негізгі рәсімдерді, рөлдер мен жауапкершілікті бөлуді, сондай-ақ ұйымдастырушылық құрылым құруды анықтауды талап етеді. ЭЫДҰ жұмыс топтарына негізгі жұмыс пен әрбір министрлік көрсететін қызметтерді орнату үшін қажетті іс-қимылдар жиынтығын айқындауда көмек көрсетеді, онда басқару және бағалау бойынша міндеттер, мысалы, өнімділікті өлшеу, салааралық теңгерім матрицасын пайдалану, өнеркәсіптік көрсеткіштердің өсуі, мамандандырылған зерттеулер, тәжірибе талдау және оны беру жөніндегі қызмет кіреді. 3-суретте белгілі бір сала бойынша енгізіліп басталған ең басынан бастап және ол аяқталғанға дейін шағын мамандандырылған зерттеу жобасының үлгісі ұсынылған.
3-сурет. Нақты зерттеу үдерісінің схемасы

R2.3 Реформа действующего макета пилотных министерств, руководствуясь обзором и опытом ОЭСР
R2.4 Повышение эффективности развития, планирования бюджета, внедрения и осуществления контроля над стратегическими и операционными планами согласно общим принципам национальной стратегии пилотными государственными органами
Действия
29. На данном этапе будут предприняты следующие инициативы:
1) Определение перечня соответствующих оказываемых услуг. Обзор организационной структуры пилотных министерств будет осуществляться с учетом потребностей рынка и стратегического планирования. Сначала будет разработан стратегический план оказания услуг, исходя из анализа недостатков при сравнении услуг, необходимых конечному пользователю, с состоянием услуг, предоставляемых в настоящее время. В качестве исходных ориентиров будет использован опыт и методологии ОЭСР.
2) Анализ спроса: обзор спроса и необходимых получателям услуг, включая целевое исследование гражданского общества и соответствующих заинтересованных сторон, с использованием реформистского подхода, ориентированного на рынок.
3) Функциональная база: детальный обзор существующих услуг и функций поддержки, включая использование методологии управленческих реформ ОЭСР.
4) Анализ недостатков: выявление недостатков между существующими и необходимыми услугами на основании программы пересмотра.
5) Определение стратегического планирования эффективности деятельности пилотных государственных органов.
6) Проектирование новой операционной модели. Данная деятельность основывается на стратегическом планировании оказания услуг. Ее целью является разработка деятельности, процедур, распределение ролей и ответственности, моделей и организационных графиков для новой операционной модели пилотных министерств.
7) Определение соответствующих необходимых действий для оказания услуг, а также процедур поддержки различной деятельности. Процесс создания эффективной организации требует выявления основных процедур, распределения ролей и ответственности, а также построение организационной структуры. ОЭСР окажет помощь рабочим группам в определении совокупности действий, необходимых для построения основной деятельности и услуг, предоставляемых каждым министерством, куда входят задачи по управлению и оценке, например измерение производительности, использование матрицы межотраслевого баланса, рост промышленных показателей, специализированные исследования, деятельность по обсуждению и передаче опыта. На Рисунке 3 представлен пример узкоспециализированного исследовательского проекта по определенной отрасли, с самого начала внедрения и до его окончания.
Рисунок 3. Схема конкретного процесса исследования

8) Рөлдер мен міндеттерді анықтау және сипаттау. ЭЫДҰ жұмыс топтармен ынтымақтастықта болады және әрбір министрлік ішінде қызмет түріне қарай міндеттер қалайша бөлінуі мүмкін екенін айқындауға көмектеседі, сондай-ақ мынадай: Кім жауапты болады? Есепті кім беруге тиіс? Консультацияны кімнен алу қажет? Кімді хабардар ету қажет? деген төрт негізгі мәселеге тұрғызылған кеңінен пайдаланылатын әдіснамамен таныстырады. Төменде ұсынылған 4-сурет осы әдісті көрсетеді.
4-сурет. Функциялар мен міндеттерді бөлуге RACI стандарттық тәсіл
О
Кім жауапты болады?
Жұмысты дайындау тапсырылған адам
П
Есепті кім беруге тиіс?
түпкілікті шешім қабылдайтын және үлкен бақылауға ие адам
К
Консультацияны кімнен алу қажет?
Шешім қабылдаудан немесе іс-қимылды жүзеге асырудан бұрын оған жүгіну қажет адам
И
Кімді хабардар ету қажет?
Шешім немесе іс-қимыл қабылданғаны немесе жүзеге асырылғаны туралы хабардар етілуге тиіс болған адам
9) ЭЫДҰ тәжірибесіне және қарапайым бағалау жүйесіне (ҚБЖ) сүйене отырып, әртүрлі функционалдық модельдерді айқындау; ЭЫДҰ-ның озат практикалық әдістерін қолдана отырып, функционалдық есептерді және көрсетілетін қызметтер үшін байланыс желілерін әзірлеу; мынадай негізгі факторларды: біріншіден, ЭЫДҰ сыныбының ең үздік ұйымдастыру құрылымдарын; екіншіден, жаңадан құрылатын министрліктердің ерекшеліктері, атап айтқанда тұрақты қызмет шеңберінде жұмысты дәл бөлу (индустрия салаларының бәсекеге қабілеттілігін өлшеу және бағалау), сондай-ақ нақты талаптар бойынша мақсатты зерделеуді ескере отырып, ЭЫДҰ ұйымдастыру құрылымын әзірлеуде көмек көрсетеді. Төменде ұсынылған 5-сурет сарапшылық білімді орталықтандыру не аутсорсинг дәрежесіне қарай жоғары деңгейдегі есептілік тәртібінің екі ықтимал ұйымдастыру схемаларын көрсетеді. Көңіл аудару қажет болатын басқа негізгі салалар, мынадай аспектілерді: ұйымдастыру құрылымының ішіндегі көлденең қатынас желісін, оның менеджменті бөлінісіндегі ақпараттық бөлімінің ішкі құрылымын, әртүрлі департаменттердің қызметтерін басқаруға бағытталған ережелер мен функциялар, сондай-ақ тиімділіктің негізгі көрсеткіштерін қамтиды.
5-сурет. Есептілік тәртібі нұсқаларының жоғары деңгейдегі үлгілері
10) Өтпелі жоспарды әзірлеу. Жаңа операциялық моделді енгізу тәртібі басқарушы комитет мақұлдайтын реформаларды енгізу мақсатында қазіргі ұйымдық құрылымнан жаңа жүйеге көшу кезеңіндегі жасалатын іс-қимылдарға сүйене отырып, айқындалатын болады. Енгізу тәртібіне бақылауды жүзеге асыру мақсатында тиісті бақылау көрсеткіштері белгіленетін болады. Басқарушы комитет пен жұмыс топтары ЭЫДҰ-ның жобалау командасының көмегімен белгілі бір жоспарлы реформалардың талдамалық үдерістері мен олардың енгізілуіне мониторингті жүзеге асырады.

8) Выявить и описать роли и обязанности. ОЭСР будет сотрудничать с рабочей группой и поможет определиться, каким образом обязанности могут распределяться внутри каждого министерства, в зависимости от вида деятельности, а также ознакомит с широко используемой методологии, построенной на четырех основных вопросах: Кто несет ответственность? Кто должен предоставить отчет? У кого необходимо получить консультацию? Кого необходимо информировать? Представленный ниже Рисунок 4 иллюстрирует данный метод.
Рисунок 4. Стандартный подход RACI к распределению
функций и обязанностей
О
Кто несет
ответственность?
лицо, которому было поручено проделать
работу
П
Кто должен
предоставить отчет?
лицо, которое принимает окончательное
решение и обладает большим контролем
К
У кого необходимо
получить консультацию?
лицо, к которому необходимо обратиться
перед принятием решения или
осуществлением действия
И
Кого необходимо
информировать?
лицо, которое должно быть
проинформировано, что решение или
действие было принято или осуществлено
9) Определение различных функциональных моделей, исходя из опыта ОЭСР и обычной системы оценки (ОСО); разработка функциональных отчетов и линий связи для оказанием услуг, с применением передовых практических методов ОЭСР. ОЭСР окажет содействие в разработке организационной структуры пилотных министерств, учитывая следующие основные факторы: во-первых, наилучшие структуры организаций класса ОЭСР; во-вторых, особенности новых создаваемых министерств, в частности, четкое распределение работы в рамках регулярной деятельности (измерение и оценка конкурентоспособности отраслей индустрии), а также целевые изучения по конкретным запросам. Представленный ниже Рисунок 5 иллюстрирует две возможные организационные схемы порядка отчетности на высоком уровне, исходя из степени централизации либо аутсорсинга экспертных знаний. Другие ключевые области, которым следует уделить внимание, включают следующие аспекты: горизонтальная линия сообщения внутри организационной структуры, внутренняя структура информационного отдела в разрезе его менеджмента, положения и функций, а также основные показатели эффективности, направленные на управление деятельностью различных департаментов.
Рисунок 5. Примеры вариантов порядка
отчетности на высоком уровне
10) Разработка переходного плана. Порядок внедрения новой операционной модели будет определяться, исходя из действий, предпринимаемых на переходном этапе от существующей организационной структуры к новой системе, с целью внедрения реформ, которые будут одобрены управляющим комитетом. В целях осуществления контроля над порядком внедрения, будут установлены соответствующие контрольные показатели. Управляющий комитет и рабочие группы будут осуществлять мониторинг аналитических процессов и внедрения определенных плановых реформ при помощи проектной команды ОЭСР.

11) Өтпелі матрица әдіснамасын пайдалана отырып, реформаның қажетті іс-қимылдарын айқындау.
12) Басқарушы комитет мақұлдаған реформалардың әрбір кезеңі үшін өтпелі жоспарды/іс-қимылдар жоспарын енгізуді қолдау.
13) Жаңа қызмет көрсетуді енгізу тәртібі үшін мониторинг және есептілік жүйесінің көрсеткіштерін әзірлеу.
14) Пилоттық министрліктерде жаңа модельдер енгізуді қолдау. Әрбір пилоттық  министрліктер шеңберінде жобаны енгізу мынадай іс-қимылдардың:
15) Басқарушы комитеттің қадағалауымен тиісті реформаларды енгізу және бақылау жөніндегі жұмыс топтарына ЭЫДҰ-ның топтағы функцияларға, міндеттерге және мүшелікке қатысты ұсынымдарын ескере отырып, өкілеттіктер беру.
16) Қолданыстағы деректерді қарау және қажет болған кезде, арнайы іздестіру жұмыстарын жүргізу жолымен не деректермен жұмыс істеудің қолданыстағы ұлттық құралдарды пайдалана отырып, мониторинг көрсеткіштері үшін жаңа ақпарат жинау.
17) Персоналдың дағдылары мен құзыреттілігін қоса алғанда, ұлттық институционалдық жүйе туралы тиісті білімдер мен ноу-хауға шолу.
18) Халықаралық сарапшылармен және саясатшылармен министрліктер персоналының ноу-хау деңгейін арттыруға бағытталған білімдермен  алмасуды ұйымдастыру;
19) Егер ағымдағы жағдайлар бағдарламаны қайта қарауды талап еткен жағдайда бағдарламаны жобалау тәсілдеріне қатысты ұсынымдар.
20) Қажет болған кезде қосымша жоспарлы реформаларға қатысты ұсынымдар.
21) Әрбір пилоттық жобадан алынған тәжірибені барлық министрліктерге беруге ықпал ететін тұрақты шолу жиындарын ұйымдастыру.
4-блок. Енгізу үлгісі: агроөнеркәсіптік өндірісте сырттай хабарлау және білім тарату
Қоғамды сектордың артықшылықтары туралы хабарлау, сондай-ақ отандық және шетелдік әріптестерден алынған білімдермен алмасуды Үкімет беретін негізгі қызмет ретінде қарау ұсынылады. Ақпарат және алынған білімдермен алмасу Қазақстанның және өзге де елдердің басқа ғылыми-зерттеу институттарының қорытындылары туралы пікірталасты ынталандырады. Оның үстіне, сектордың абыройын арттыра және оның шетелдік инвесторлар үшін тартымдылығын көрсете отырып, бұл байланыс желілерін құруға ықпал етеді. Қазақстанның экономикасы бір секторда сенімді бедел қалыптастыру жолымен одан да жоғары әртараптандыруға қол жеткізе алады.
Жасалған қорытындыларды тарату және алынған білімдермен алмасу әртүрлі арналар арқылы жүзеге асырылуы мүмкін. Осындай арналардың бірі, жұмыс құжаттамаларын жариялау, директивалық құжаттарды не жалпы білім беру ақпаратын қоса алғанда, Интернет арқылы өтеді. 7-суретте Ирландияның тамақ өнімдері жөніндегі кеңесінің ақпараттық сайты - Ирландияның агроөнеркәсіптік өндірісінің бәсекеге қабілеттілігі мен тартымдылығын нығайтуға бағдарланған мемлекеттік құрылымның үлгісі ұсынылған.

11) Определение необходимых действий реформы, с использованием переходной матричной методологии.
12) Поддержка внедрения переходного плана/плана действий для каждого этапа реформы, одобренного управляющим комитетом.
13) Разработка показателей мониторинга и систем отчетности для порядка внедрения нового оказания услуг.
14) Поддержка внедрения новой модели в пилотных министерствах. В рамках каждого пилотного министерства, внедрение проекта подразумевает осуществление следующих действий:
15) Наделение полномочиями рабочей группы по внедрению и контролю соответствующих реформ под надзором управляющего комитета, с учетом рекомендаций ОЭСР относительно функций, обязанностей и членства в группе.
16) Рассмотрение имеющихся данных и, при необходимости, сбор новой информации для показателей мониторинга посредством проведения специальных изыскательных работ либо с использованием существующих национальных инструментов работы с данными.
17) Обзор соответствующих знаний и ноу-хау о национальной институциональной системе, включая навыки и компетентность персонала.
18) Организация обмена знаниями с международными экспертами и политиками, направленного на повышение уровня ноу-хау персонала министерств.
19) Рекомендации относительно способов проектирования программы, в случае если текущие обстоятельства требуют пересмотра программы.
20) Рекомендации относительно дополнительных плановых реформ, в случае необходимости.
21) Организация регулярных обзорных собраний, способствующих передаче всем министерствам опыта, извлеченного из каждого пилотного проекта.
Блок 4. Пример внедрения: внешнее информирование и
распространение знаний в агропромышленном производстве Информирование общества о преимуществах сектора, а также обмен
знаниями, полученными от отечественных и зарубежных коллег,
рекомендуется рассматривать как основную услугу,
предоставляемую Правительством. Информация и обмен полученными
знаниями стимулирует дискуссии о заключениях других
научно-исследовательских институтах Казахстана и иных стран.
Более того, это способствует созданию сетей связи, повышая
репутацию сектора и демонстрируя ее привлекательность для
иностранных инвесторов. Экономика Казахстана может добиться
большей диверсификации путем создания надежной репутации в
одном секторе. Распространение сделанных заключений и обмен полученными
знаниями может осуществляться посредством различных каналов.
Один из подобных каналов проходит через Интернет, включая,
например, публикацию рабочей документации, директивных
документов либо общеобразовательной информации. На Рисунке 7
представлен пример информационного сайта Ирландского совета по
пищевым продуктам – государственной структуры, ориентированной
на укрепление конкурентоспособности и привлекательности
агропромышленного производства Ирландии.

22) ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің алғашқы пилоттық жобасы Ұлттық бәсекеге қабілеттілік және инновация институтын құру. ЭЫДҰ мүшелерінің тәжірибесі мен Қазақстан Республикасы алған тәжірибесі негізінде әзірленген бірнеше қағидат Институт қызметін дамытуда өз үлесін қоса алады. Көрсетілген қағидаттар сонымен қатар осы құрылымға мынадай көбірек тиімділікке қол жеткізуге көмектеседі:
23) Өзара толықтыру: Институт өзінің бар күш-жігерін Қазақстан Республикасында индустриялық саясатты дамытумен айналысатын қолданыстағы құрылымдармен байланыс жасауға салуы тиіс. Бұл қайталауды болдырмауға мүмкіндік береді және барынша көп ақпарат алмасуға алып келеді. Қазақстанның индустриялық саясатын әзірлеу процесінде қатысатын органдар негізінен мыналар: ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі, ҚР Экономикалық даму және сауда министрлігі, ҚР Көлік және коммуникация министрлігі, Казнекс және Самұрық-Қазына болып табылады. Бұдан басқа, Қазақстан Республикасында экономикалық талдаулар жүргізіп үлгерген Үкімет қолдайтын бірнеше сараптамалық-талдамалық орталықтары бар, мысалы мынадай: ҚР Үкіметі қолдайтын Ұлттық талдамалық орталық, ҚазАгроИнновация мен Қазақстан экономистерінің қауымдастығы қолдау көрсететін ауыл шаруашылығы саласындағы Экономикалық саясат талдамалық орталықты.
24) Байланыс орнату: Институт Қазақстанның да, сол сияқты басқа елдердің де экономикалық сарапшылары мен статистика саласындағы сарапшылары көрсететін қызметтерін пайдалануға тиіс. Бұл мынадай себептерге байланысты маңызды: біріншіден, кейбір ерекшелігі бар мәселелерді тек жетекші мамандар ғана шеше алады; екіншіден, Институтта зерттеу салаларының әр біреуі үшін өз штатында жоғары білікті маманды ұстауға мүмкіндік жоқ. Жобаның орындалуына байланысты сыртқы мамандардың аутосорсингі штаттық командадан басқа маңыздылығы кем түспейтін, білімдерді қорыту мен негізгі зерттеу рәсімдерін стандарттау мақсатында аса маңызды.
25) Қызметтердің бағыттылығы: Негізгі акцент, басқарушы құрылымдарға бақылауды ұйымдастыру жолымен негізгі үкіметтік қатысушылар мен Институт қатысушыларының қажеттіліктеріне жасалуы тиіс.
Ұсыну қажет болатын есептер
30. Бұл кезеңнің нәтижелері мынадай екі түрлі есептерде сипатталады:
1) Жобаның жалпы қозғалысы туралы есептер жылдық, жартыжылдық және ЭЫДҰ-ның алға жылжу туралы түпкілікті есебінде көрініс табады.
2) Пилоттық жобалардан алынған білімдерге қатысты, басқа министрліктер де қолдануы мүмкін, мысалы әдіснаманы, үдерісті әзірлеу және басқару жөніндегі құралдарды қайта қарау сияқты есептер.

22) Создание Института национальной конкурентоспособности и инновации как первого пилотного проекта Министерства индустрии и новых технологий РК. Несколько принципов, разработанных на основании опыта членов ОЭСР и полученного опыта Республикой Казахстан, смогут внести вклад в развитие деятельности Института. Указанные принципы также позволят данной структуре достичь большей эффективности:
23) Взаимодополняемость: Институт должен направлять свои усилия на создание связей с существующими структурами, занимающимися разработкой индустриальной политики в Республике Казахстан. Это позволит избежать дублирования и приведет к максимальному обмену информацией. Органами, принимающими участие в процессе разработки индустриальной политики Казахстана, являются в основном: Министерство индустрии и новых технологий РК, Министерство экономического развития и торговли РК, Министерство транспорта и коммуникации РК, Казнекс и Самрук-Казына. Кроме того, существуют несколько поддерживаемых правительством экспертно-аналитических центров, которые уже проводили экономические анализы в Республике Казахстан, как например, Национальный аналитический центр под поддержкой Правительства РК, Аналитический центр экономической политики в области сельского хозяйства под поддержкой КазАгроИнновация и Ассоциация экономистов Казахстана.
24) Налаживание связей: Институт должен пользоваться услугами экономических экспертов и экспертов в области статистики, как из Казахстана, так и из других стран. Это важно по следующим причинам: во-первых, из-за того, что некоторые специфические вопросы исследования могут разрешить лишь ведущие специалисты; во-вторых, Институт не может позволить себе для каждой из областей исследования содержать в своем штате высококлассного специалиста. Аутсорсинг внешних специалистов помимо штатной команды в связи с исполнением проекта чрезвычайно важен в целях обобщения знаний и стандартизации основных исследовательских процедур, что не менее важно.
25) Направленность услуг: Основной акцент должен ставиться на нужды основных правительственных участников и участников Института путем организации контроля за руководящими структурами.
Отчеты, которые необходимо предоставить
30. Результаты данного этапа описываются в отчетах двух видов:
1) Отчеты об общем продвижении Проекта отражаются в годовом, полугодовом и окончательном отчете ОЭСР о продвижении;
2) Отчеты касательно знаний, полученных из пилотных проектов, которые могут быть применены к другим министерствам, как например пересмотр методологии, инструментов по разработке и управлению процессом.

6. Ұлттық бәсекеге қабілеттілік және инновация институтының негізгі қызметі
31. Институт ұсынатын негізгі қызметтер, күтіп отырғанымыздай, мыналар болуға тиіс:
1) Индустрия саласындағы – жалпы және секторалдық деңгейде – сондай-ақ инновация көрсеткіштерінің бәсекеге қабілеттілігін тұрақты түрде айқындап отыру және дамуын бақылау.
2) Зерттеулерді жүзеге асыру және саясаттың орындалуына қатысты ұсынымдар ұсыну жолымен жобаның арнайы талаптарына сәйкес болуды қамтамасыз ету.
3) Зерттеулердің нәтижелерін жария ету және жергілікті және шетелдік әріптестермен алынған білімдермен алмасу.
32. ЭЫДҰ аталған қызметтерді көрсету мақсатында мамандандырылған қолдау көрсете алады.
Айқындау және бағалау: анықтау және басқару бойынша соған тән әдіснаманы енгізуді және пайдалануды жүзеге асыру
33. Институттың негізгі мақсаттарының бірі индустриялық секторға тән бәсекеге қабілеттілік және инновация деңгейлерін тікелей басқару және айқындау болып табылады. Аталған мақсатқа қол жеткізу үшін мынадай екі іс-қимылды орындау ерекше маңызды: біріншіден, өнеркәсіп секторына тән бәсекеге қабілеттілік және өсу деңгейін айқындау және екіншіден, индустрияға тән өнім шығару индустриясына тән шикізат көлемін айқындау. ЭЫДҰ аталған іс-қимылдарды жүзеге асыру мақсатында жәрдемін тигізе алады.
Өнімділікті айқындау: Статистика саласында кадрларды
оқытуды және даярлауды қамтамасыз ету
34. Өнімділікті есептеудің әртүрлі әдістері мақсаттарына, ұйымда қолданылатын қажеттіліктер мен ресурстарға байланысты таңдалады. ЭЫДҰ оқу және тереңдетілген тренингтер ұйымдастыру жолымен бұл таңдауды жеңілдете алады. 6-сурет өнімділіктің әрбір көрсеткішінің артықшылықтары мен кемшіліктерін сипаттайтын болса, 7-сурет өнімділіктің әртүрлі көрсеткіштері қалайша белгілі бір мақсаттардан және қолдағы ресурстардан тәуелді болатынын көрсетеді.
6-сурет. Өнімділік көрсеткіштері мен оларды пайдалану
Өлшеу мақсаттары мен деректер деңгейіне қойылатын Талаптар
секторының деңгейінде өнімділік деңгейін өлшеу тәсілін
айқындаудың негізгі көрсеткіштері
Деректерге қойылатын талаптар деңгейінің төмендігі
Әлсіз микро-макро байланыс: өнімділіктің тек индустриалдық өлшеу деңгейі
Күшті микро/макро байланыс: ауқымды экономикалық өсімге индустриялық үлес өлшенеді
Жалпы өнімге негізделген еңбек өнімділігі  = Жалпы өнімнің сандық көрсеткіші/еңбектің сандық көрсеткіші тұруда
Қосылған құнға негізделген еңбек өнімділігі/қосылған құнның сандық көрсеткіші/еңбекті көп қажет етудің сандық көрсеткіші
Әртараптандыру деңгейін қадағалау үшін бүкіл экономика деңгейінде еңбек өнімділігінің өсуіне әрбір сектордың үлесін қадағалау қажет
Деректерге қойылатын талаптардың жоғары деңгейі
Қосылған құнға негізделген шекті өнімділік=қосылған құнның сандық көрсеткіші/шекті өнімділіктің сандық көрсеткіші
KLEMS өнімділігінің көпкамералы факторы
= жалпы өнімнің сандық көрсеткіші / әрқайсысы бағасына сәйкес айқындалатын еңбек, электр энергиясы, көрсетілетін қызметтің сандық көрсеткіші
қосылған құнға негізделген көп мақсатты күрделі еңбек өнімділігі
= қосылған құнның сандық көрсеткіші / қосылған құнды қалыптастырудағы олардың үлесіне сәйкес айқындалатын еңбек сыйымдылығы мен капиталдың, сандық көрсеткіштері
Ақпарат көзі ЭЫДҰ
ЭЫДҰ - Жеке секторды дамыту
7-сурет. Өнімділік көрсеткіштерінің басымдықтары мен кемшіліктері
Бір факторға негізделген өнімділікті өлшеу мен бағалау үшін
неғұрлым қарапайым болып табылады, алайда, сипатын тек ішінара ғана ашады
ЭЫДҰ елдеріндегі бір факторға негізделген өнімділіктің
жиі пайдаланылатын өлшемдері
Жалпы өнімге негізделген еңбек өнімділігі
Қосылған құнға негізделген еңбек өнімділігі
Қосылған құнға негізделген жалпы өнімділік
Анықтама
Жалпы өнімнің сандық еңбекті көп қажет етудің сандық көрсеткіші Қосылған құнның сандық еңбекті көп қажет етудің сандық көрсеткіші Қосылған құнның сандық көрсеткіші /күрделі шығындардың сандық көрсеткіші
Негіздеме
Еңбек өнімділігі қалайша жалпы өнімнің құрылуына ықпал ететінін көрсетеді
Еңбек өнімділігі қалайша қосылған құнның құрылуына ықпал ететінін көрсетеді Өндірістік капитал қалайша қосылған құнның құрылуына ықпал ететінін көрсетеді
Мақсаты
Өнеркәсіп салалары бойынша еңбек коэффициентінің өзгерістерін көрсетеді және салалар бойынша еңбекке қойылатын талаптарға талдау жүргізуге көмектеседі
Индустрияның тұтастай алғанда экономиканы дамытуға үлесін өлшейді.
Жалпы деңгейдегі тікелей байланыстың өмір сүру деңгейіне негізделген кең пайдаланылатын өлшеу әдісі – халықтың жан басына шаққандағы табыс
Жалпы өнімділіктегі өзгерістер жалпы өнімнің қандай ұлғаюына кейінгі шығындар үшін әлеуметтік қажеттіліктерге неғұрлым аз шығындар жұмсау жолымен қол жеткізуге болатынын көрсетеді
Басылдықтар
Өлшеу мен түсінікті жеңілдетеді
Өлшеу мен түсінікті жеңілдетеді
түсінікті жеңілдетеді, бірақ қиын өлшенеді
Шектеулер
өнімділікті ішінара өлшеу – негізгі факторлардың бірлескен әсерін – жұмсалған салымдардың өзгеруі және/немесе еңбек өнімділігінің және /немесе аралық шығындардың өзгеруі және /немесе техникалық өзгерістер...
Ақпарат көзі ЭЫДҰ
ЭЫДҰ - жеке секторды дамыту
Екінші жағынан, бірнеше факторларға негізделген өнімділік өлшемі барынша нақты болып табылады, алайда, деректерді жинақтау мен өңдеу кезінде белгілі қиындықтар туындауы мүмкін.
Қосылған құнға негізделген көп өлшемді жалпы еңбек өнімділігі KLEMS көп өлшемді өнімділік
Айқындау
Қосылған құнның сандық көрсеткіші/Еңбек сыйымдылығы мен капитал салымдарының жалпы сандық көрсеткіші
* Еңбек сыйымдылығы мен, капитал салымдарының жалпы сандық көрсеткіші =
Еңбек пен капиталдың қосылған құнды қалыптастырудағы ағымдағы үлесіне сәйкес олардың сандық көрсеткішіне (әр түрлі)
Жалпы өнімнің сандық көрсеткіші/Шығындардың жалпы сандық көрсеткіші* * Шығындардың жалпы сандық көрсеткіші
= Еңбектің, капиталдың, электр энергиясының, қызметтердің жалпы өнімнің жалпы көлеміндегі ағымдағы құнына сәйкес олардың сандық көрсеткішіне
Негіздемесі
Өнімді еңбек үйлесімі мен күрделі шығындардың қалайша қосымша құнды құруға ықпал ететінін көрсетеді
Шығындардың өнімді үйлесімі қалайша жалпы өнімді құруға ықпал ететінін көрсетеді
Мақсаты
Өнеркәсіп саласының барлық экономика бойынша көп өлшемді өнімділік пен өмір сүру деңгейін ұлғайтуға үлесін өлшейді
Индустрия деңгейінде техникалық өзгерістерге талдау жасайды
Басымдығы
ЭЫДҰ елдерінде деректерді тікелей ұлттық теңгерімдерден алуға болады
Индустрия шеңберінде техникалық өзгерістерді өлшеу үшін барынша қолайлы құрал өндірістегі аралық шығындардың рөлін есепке алу болып табылады
Шектеулер
Технологияны өнеркәсіптік деңгейде өзгерту жақсы көрсеткіш болып табылмайды
Қосылған құнның негізінде көп өлшемді өндірістік бағаларды қолдану жағдайына қарағанда деректерге қойылатын талаптар барынша маңызды және өнеркәсіп салалары бойынша деректер жинау еңбекті көп қажет етеді
Ақпарат көзі ЭЫДҰ
ЭЫДҰ - жеке секторды дамыту
Салааралық теңгерім матрицасы: оқытуды және тренингтерді ұйымдастыру

6. Основная деятельность Института национальной
конкурентоспособности и инновации
31. Основными услугами предоставляемые Институтом, как ожидается, должны быть:
1) регулярное определение и оценка развития конкурентоспособности в области индустрии – в общих и на секторальном уровне – а также показателей инноваций;
2) обеспечение соответствия специальным требованиям проекта путем осуществления исследований и представления рекомендаций касательно выполнения политики;
3) оглашение результатов исследований и обмен полученными знаниями с местными и иностранными партнерами.
32. ОЭСР сможет оказать специализированную поддержку в целях оказания указанных услуг.
Определение и оценка: осуществление внедрения и использования
характерной методологии по определению и управлению
33. Одной из основных целей Института является непосредственное управление и определение характерных для индустриального сектора уровней конкурентоспособности и инновации. Особо важно для достижения указанной цели выполнить следующие два действия: во-первых, определить характерные для промышленного сектора уровни конкурентоспособности и роста и, во-вторых, определить характерные для индустрии объемы сырья для определения характерного для индустрии выхода продукции. ОЭСР сможет оказать содействия в целях осуществления указанных действий.
Определение производительности: обеспечение обучения и подготовка
кадров в области статистики
34. Различные методики расчета производительности выбираются в зависимости от целей, потребностей и ресурсов, применимых в организации. ОЭСР может облегчить этот выбор посредством организации обучения и углубленных тренингов. Рисунок 6 показывает, каким образом различные показатели производительности зависят от определенных целей и имеющихся ресурсов, в то время как Рисунок 7 описывает преимущества и недостатки каждого показателя производительности.
Рисунок 6. Показатели производительности и их использование
Основными показателями определения способа измерения уровня
производительности на уровне сектора Требования, предъявляемые
к целям измерения и уровню данных
Низкий
уровень
требований
к данным
Слабая
микро-макро
связь: только
индустриальный
уровень
измерения
производительности
Сильная
микро/марко
связь: измеряется
вклад
индустриальный в
обширный
экономический
рост
Производительность
труда, основанная
на валовой
продукции
= Количественный
показатель валовой
продукции
/количественный
показатель труда
Производительность
труда, основанная
на добавленной
стоимости
= количественный
показатель
добавленной
стоимости
/количественный
показатель
трудоемкости
Чтобы отследить
уровень
диверсификации
необходимо
отследить вклад
каждого сектора в
рост
производительности
труда на уровне
всей экономики
Высокий
уровень
требований
к данным
Предельная
производительность
основанная на
добавленной
стоимости
= количественный
показатель
добавленной
стоимости
/количественный
показатель
предельной
производительности
Многомерный фактор
KLEMS
производительности
= Количественный
показатель валовой
продукции
/количественный
показатель труда,
электроэнергии,
услуг, каждый
определяемый
согласно их цене в
формировании общей
валовой продукции
Многоцелевая
капитальная
производительность
труда, основанная
на добавленной
стоимости
= количественный
показатель
добавленной
стоимости
/количественный
показатель
трудоемкости и
капитала,
определяемых
согласно их доле в
формировании
добавочной
стоимости
Источник ОЭСР                        ОЭСР – Развитие частного сектора
Рисунок 7. Преимущества и недостатки показателей
производительности
Измерение производительности, основанное на одном факторе,
является наиболее простым для измерения и оценки, однако,
раскрывает картину лишь частично
Часто используемые измерения производительности, основанные на одном
факторе в странах ОЭСР
Производительность
труда, основанная
на валовой
продукции
Производительность
труда, основанная
на добавочной
стоимости
Общая
производительность,
основанная на
добавочной
стоимости
Определение
Количественный
показатель валовой
продукции/
количественный
показатель
трудоемкости
Количественный
показатель
добавочной
стоимости/
Количественный
показатель
трудоемкости
Количественный
показатель
добавочной
стоимости/
Количественный
показатель
капитальных затрат
Обоснование
Показывает, каким
образом
производительность
труда способствует
образованию
валовой продукции
Показывает, каким
образом
производительность
труда способствует
образованию
добавочной
стоимости
Показывает, каким
образом
производственный
капитал
способствует
образованию
добавочной
стоимости
Цель
Отражает изменения
коэффициента труда
по отраслям
промышленности и
помогает провести
анализ требований
к труду по
отраслям
Измеряет вклад
индустрии в
развитие
экономики в целом.
На общем уровне,
прямая связь к
широко
используемому
методу измерения,
основанному на
уровне жизни
- доход на душу
населения
Изменения в общей
производительности
указывает на то,
какое увеличение
валовой продукции
можно достичь
путем меньших
затрат на
социальные нужды
для последующих
затрат
Преимущес-
тва
Облегчает
измерение и
понимание
Облегчает
измерение и
понимание
Облегчает
понимание, однако
трудно измеряются
Ограничения
Частичное измерение производительности – Отражает
совместное влияние основных факторов – Изменение
затраченных вложений и/или изменения производительности
труда и/или промежуточных затрат и/или технические
изменения…
Источник ОЭСР                        ОЭСР – Развитие частного сектора
С другой стороны измерения производительности, основанные на нескольких факторах, являются более точными, однако могут возникнуть определенные трудности при сборе и обработки данных
Часто используемые измерения производительности, основанные
на нескольких факторах в странах ОЭСР
Многомерная общая
производительность
труда, основанная на
добавочной стоимости
Многомерная производительность
KLEMS
Определение
Количественный
показатель добавочной
стоимости/Общий
количественный
показатель
трудоемкости и
капиталовложений*
* Общий количественный
показатель
трудоемкости и
капиталовложений =
Количественному
показателю (различных
видов) труда и
капитала, согласно их
текущей доли в
формировании
добавочной стоимости
Количественный показатель
валовой продукции/Общий
количественный показатель
затрат*
* Общий количественный
показатель затрат =
Количественному показателю
(различных видов) труда,
капитала, электроэнергии,
услуг, согласно их текущей
стоимости в общем объеме
валовой продукции
Обоснование
Показывает, каким
образом продуктивное
сочетание труда и
капитальных затрат
способствует
образованию добавочной
стоимости
Показывает, каким образом
продуктивное сочетание затрат
способствует образованию
валовой продукции
Цель
Измеряет вклад отрасли
промышленности в
увеличение многомерной
производительности и
уровня жизни по всей
экономики
Анализирует технические
изменения на уровне индустрии
Преимущества
В странах ОЭСР данные
можно получить
напрямую из
национальных балансов
Наиболее приемлемым
инструментом для измерения
технических изменений в рамках
индустрии является учет роли
промежуточных затрат в
производстве
Ограничения
Не является хорошим
показателем изменения
технологии на
промышленном уровне
Требования, предъявляемые к
данным достаточно значимы и
сбор данных по отраслям
промышленностям более
трудоемок, чем в случае
применения многомерных
производительных оценок на
основе добавочной стоимости
Источник ОЭСР                        ОЭСР – Развитие частного сектора
Матрица межотраслевого баланса: организация обучения и тренингов

35. ЭДСМ, өнімнің шығындары мен шығарылымы арасындағы ара қатынасты есептеуді жақында құрылған Институттың негізгі қызметі етуге ұмтылады. ЭЫДҰ-да өнімнің шығындары мен шығарылымы арасындағы ара қатынасты бірқатар есептеулерін көрсететін Құрылымдық талдаудың ұлттық дерекқоры (STAN) бар. Өнімнің шығындары мен шығарылымы арасындағы ара қатынастың есеп айырысу кестелерінде белгілі бір экономика шеңберінде өндірушілер мен сатып алушылар арасындағы сатып алу мен сатудың ара қатынасы көрсетілген. Бұл осы секторға тән өндіріске жұмсалатын шығындарды және тән өнім шығару көлемдерін айқындауға мүмкіндік береді.

35. МЭРТ стремиться к тому, чтобы расчет соотношения затрат и выпуска продукции стали основной деятельностью созданного недавно Института. ОЭСР располагает Национальной базой структурного анализа (STAN), отражающей ряд расчетов соотношения затрат и выпуска продукции. В таблицах расчета соотношения затрат и выпуска продукции указываются соотношение купли и продажи между производителями и покупателями в рамках определенной экономики. Это позволяет определить характерные для данного сектора затраты на производство и характерные объемы выпуска продукции.

36. ЭЫДҰ біріншіден, Институт персоналын оқыту, өнімнің шығындары мен шығарылымы арасындағы ара қатынасты есептеуге қатысты айтсақ, ЭЫДҰ стандарттарын сақтау мақсатында әдіснама орнату жолымен және екіншіден, салыстырмалы зерттеулер ұйымдастыру мақсатында STAN дерекқорынан таңдалынған белгілі бір деректерді беру жолымен екі жақты қолдауды ұйымдастыра алады. Бұл дерекқорда ЭЫДҰ мүшелері және сол сияқты мүше емес 35-тен астам ел көрсетілген. Төменде келтірілген 8-сурет 2000 жылдың ортасында бірнеше салалар үшін Францияның тұтыну/өндіру көрсеткіштерінің кестесін көрсетеді.
8-сурет. Францияның тұтыну және өндіріс көрсеткіштерінің кестесі – ЭЫДҰ дерекқоры
Бөлім

36. ОЭСР сможет организовать двухстороннюю поддержку, во-первых путем обучения персонала Института, что касается расчетов затрат и выпуска продукции, построения методологии в целях соблюдения стандартов ОЭСР и, во-вторых путем предоставления определенных данных выбранных из базы данных STAN в целях организации сравнительных исследований. В этой базе данных указано более 35 стран, как членов, так и не членов ОЭСР. Рисунок 8, приведенный ниже, демонстрирует таблицу показателей потребления/производства во Франции для нескольких выбранных отраслей в середине 2000 года.
Рисунок 8. Таблица показателей потребления и производства
Франции – База данных ОЭСР
Раздел

833.1
735.4
428 2
739.5
1 214.4
5 880.1
Қазақстандағы өнеркәсіптік көрсеткіштерді дамытуға жәрдемдесу
37. Өнімділікті өлшеу нақты салалардың бәсекеге қабілеттілігінің жалпы ұлғаюын бағалау үшін шешуші мәнге ие. Солай болса да, егер саясаттың мақсаты индустрия саласында бәсекеге қабілеттілік қалай дамып жатқаны туралы дәл көрініс жасауға негізделсе бұл жеткілікті болып табылмайды. Осылайша, ЭЫДҰ нақты салаларды және индустрия саласындағы бәсекеге қабілеттіліктің жалпы көрсеткіштерінің мониторингін жасау және салыстыру мақсатында ЭЫДҰ-ның индустриялдық көрсеткіштерін – әрбір қатысушы ел үшін жергілікті және толық құралдарды пайдаланады.
ЭЫДҰ–ға мүше елдер бойынша деректерге қол жетімділік беру

833.1
735.4
428. 2
739.5
1 214.4
5 880.1
Содействие развитию промышленных показателей в Казахстане
37. Измерение производительности имеет решающее значение для оценки общего увеличения конкурентоспособности конкретных отраслей. Тем не менее, это не является достаточным, если цель политики заключается в образовании четкого представления о том, как развивается конкурентоспособность в сфере индустрии. Таким образом, ОЭСР использует локальный и полный инструмент в целях мониторинга и сравнения конкретных отраслей и общих показателей конкурентоспособности в сфере индустрии для каждой страны-участника – индустриальных показателей ОЭСР.
Предоставление доступа к данным по странам-членам ОЭCР

38. ЭЫДҰ-ның өзіне 31 мүше елдің әрқайсысында жаңартылған статистикалық деректерге қолжетімділігі бар. Институтқа қажеттігіне қарай деректер беру жақында құрылған ұйымға тарихи және заманауи деректерге сүйене отырып, салыстырмалы және теңеу талдауларын жүргізуге мүмкіндік береді.
Мақсатты Жобалар
39. Институт Үкіметтің әртүрлі мемлекеттік органдарының сұраулары бойынша уақытша негізде мақсатты зерделеуді жүзеге асыруы қажет. Мақсатты зерделеу әртүрлі, салаларды дамытудың әлемдік және жергілікті үрдістері, сұраныс пен ұсыныс қозғалтқыштары, табыстың негізгі факторлары, сондай-ақ саланың экономикалық сипаттамалары сияқты тақырыптар саласындағы зерделеуді қамтиды. Бұл ерекше әдіснама қолдануды және терең зерттеуді талап етеді, ол бірінші кезекте аталған талдауларды жүзеге асыру үшін жиі қолайлы ақпараттың өнім берушілері болып табылатын жеке сектор мамандарын тартуды қамтуға тиіс.
40. ЭЫДҰ өзінің мүше елдерінің сарапшылар командасы мен индустрия саласындағы мамандардың әлемдік желісіне сүйене отырып, Институт персоналы үшін оқыту және тренингтер ұйымдастыра алады.
41. Бұдан басқа, ЭЫДҰ белгілі бір мәселелерді шешумен шұғылданатын жеке және мемлекеттік сарапшылардан топ құруға көмектеседі.
Сыртқы байланыстар мен білім тарату
42. Интернет арқылы байланыс пен ғылыми жұмыстарды жариялағаннан басқа белгілі бір тақырыптарға Қазақстанда және шет елдерде конференциялар ұйымдастыру білім таратудың әлеуетті арналарының бірі болып табылады. ЭЫДҰ осы саладағы үздік бағытты таңдауда кеңес бере алады және конференцияларда қатысу үшін халықаралық сарапшылар тартуға көмек көрсете алады, алайда ЭЫДҰ-ның қолдауы ресми ұсынысқа кіргізілмеген. 9-суретте 2009 жылғы қыркүйекте Қазақстанның қаржы полициясы және ЭЫДҰ бірлескен конференциясының үлгісі көрсетілген.
9-сурет. Инвестициялық саясат, Қазақстандағы жоба бойынша
ЭЫДҰ мен жұмыс топтарының конференциясы
16-18
қыркүйек
Астана,
Қазақстан
Шығыс Еуропа мен Орталық Азияда экономиканы және әлеуметтік дамуды тұрақтандыру үшін жағдай жасау, сондай-ақ бейіндеу және алға жылжу саясатын жүргізу бойынша Халықаралық конференция
7. Саясат саласында консультациялау, оқу және тренингтер
43. ЭЫДҰ пилоттық және пилоттық емес министрліктерге жобаның мазмұнын түсіндіруге және пайдаланылған әдістемеге қатысты ағымдағы қолдау береді. Саясатқа сәйкес бірқатар іс-қимылдарды жүзеге асыру және институттарды құру және ең жақсы мемлекеттік және жеке ережелерді енгізу арқылы жоғары деңгейлі бәсекелестікке қабілеттікке қол жеткізу мақсатында әртүрлі институционалдық нысандардың дамуына ықпал ету қажет. Егер экономикалық өсім және орта мерзімді перспективадағы тұрмыстық деңгей жаңа макротүпмәтінде қолдау тапса немесе одан әрі дамуды жалғастырса, бұл саладағы табыс елеулі болады. Пилоттық жобаларды жүзеге асыру барысында пилоттық министрліктер үшін қызмет көрсетулердің жаңа модельдерін талдау іске асыру және үшін қажет құралдар бейімделетін және басқа үкіметтік органдарға ауыстырылатын болады. Бұл тұтынушыларға көмекші қызмет көрсетулерді жақсартуға бағытталған іс-шараларды әзірлеуге және жүзеге асыруға ықпал ететін болады.
Нәтижелер

38. ОЭСР имеет доступ к обновленным статистическим данным в каждой из своих 31 стран-членов. Предоставление данных Институту по мере необходимости позволить содействовать созданной недавно организации в проведении сравнительного и сопоставительного анализа, опираясь на исторические и современные данные.
Целевые проекты
39. Институту предстоит осуществлять по запросу различных государственных органов Правительства целевое изучение на временной основе. Целевое изучение включает изучение в области различных тематик, таких как мировые и местные тенденции развития отраслей, двигатели спроса и предложения, основные факторы успеха, а также экономические характеристики отрасли. Это требует применения особой методологии и глубокого исследования, которое в первую очередь должно включать привлечение специалистов частного сектора, которые зачастую являются поставщиками информации, подходящей для осуществления указанных анализов.
40. ОЭСР сможет организовать обучение и тренинги для персонала Института, опираясь на свою команду экспертов стран-членов и всемирную сеть специалистов в области индустрии.
41. Кроме того, ОЭСР поможет создать группы из частных и государственных экспертов, которые будут заниматься рассмотрением определенных вопросов.
Внешние связи и распространение знаний
42. Помимо связи через Интернет и публикаций научных работ, организация конференций на определенные темы, в Казахстане и за рубежом, является одним из потенциальных каналов распространения знаний. ОЭСР сможет посоветовать выбрать лучшее направление в данной области и помочь привлечь международных экспертов для участия в конференции, однако, поддержка ОЭСР в данной области не включена в формальное предложение. На Рисунке 9 показан пример конференции совместно с финансовой полицией Казахстана и ОЭСР, в сентябре 2009 года.
Рисунок 9. Инвестиционная политика, конференция ОЭСР
и рабочей группы по проекту в Казахстане
16-18
Сентября,
Астана,
Казахстан
Международная конференция по
созданию условий для
стабилизации экономики и
социального развития в
восточной Европе и центральной
Азии, а также встреча рабочих
групп по проведению политики
адаптации и продвижения
7. Консультирование в сфере политики, обучение и тренинги
43. ОЭСР предоставит текущую поддержку пилотным и непилотным министерствам, что касается разъяснения содержания проекта и использованной методологии. Необходимо осуществить целый ряд действий согласно политике и способствовать развитию различных институциональных форм в целях достижения конкурентоспособности высокого уровня посредством внедрения лучших государственных и частных положений и создания институтов. Успех в этой области будет значительным, если экономический рост и уровень жизни в среднесрочной перспективе в новом макроконтексте поддерживаются на достойном уровне или продолжают далее развиваться. В ходе осуществления пилотных проектов, необходимые инструменты для анализа и реализации новой модели предоставления услуг для пилотных министерств будут адаптированы и переведены в другие правительственные органы. Это будет способствовать разработке и осуществлению мероприятий, направленных на улучшение оказания вспомогательных услуг потребителям.
Результаты

44. Осы кезеңдегі нәтижелер мынаны болжамдайды:
R1.3. Ноу-хауды, құралдар мен әдіснамаларды басқа құрылымдарға беруді жүзеге асыру.
R2.5. Орталық мемлекеттік органдар мен пилоттық құрылымдар үшін сұрау салу бойынша «Саясат әзірлеу бойынша ұсынымдар» (PDAP) нысанында қысқа мерзімді сараптаманы жүзеге асыру.
R2.6. Бағдарламаны жалпы салалық қолдау (болашақ) үшін қажетті бағдарламаны бағалау.
Іс-қимылдар
45. Осы кезеңде іс-қимылдар екі кезеңге сәйкес және Жобаның бүкіл бойында жүзеге асырылуға тиіс.
1) Жобалық әдістемеге және құралдарды пайдалануға қатысты Мемлекеттік қызмет академиясының қатысуымен ақпараттық сессиялар. Жобаның дамуына қарай оқыту сессияларын өткізу Мемлекеттік қызмет академиясымен келісілетін болады. Мақсаты қолданылатын әдіспен, сондай-ақ жобаны жылжыту үшін қолданылатын әдістеме мен құралдармен танысу.
2) Жобаға қатысушыларды саясат жүргізу бойынша жаңа тетіктер мен үздік практикаға оқыту және нұсқау беру. ЭЫДҰ-ның сарапшылары және басқа да сарапшылар сұрау салу бойынша таңдалған тақырыптар бойынша мазмұнына қатысты пилоттық министрліктердің лауазымды адамдарына ағымдағы консультация беруді жүзеге асыратын болады.
46. ЭЫДҰ аясында Басқарушы комитет Қазақстанның басқа да стратегиялары мен іс-қимылдар жоспарларында жобаның ықтимал ілеспе қолданылуын анықтау үшін негіз болып табылады, яғни іс-қимылдар ынтымақтастық негізде бір министрліктен асатын жерлерде орындалуы мүмкіндігін анықтайды.
47. Іс-қимылдар Басқарушы комитет біртіндеп тұрақты «Қызмет көрсету сапасын жақсарту жөніндегі комитет» болып реформаланатындай етіп, осылайша, ынтымақтастық саласындағы осындай іс-қимылдарды айқындау және құрылымдау осындай іс-қимылдар жүзеге асырылғаннан кейін де жалғасатындай етіп жүзеге асырылуға тиіс.
5-блок. Ноу-хау саласындағы пилоттық құрылымдар әлеуетін дамыту Канада: Реттеу тиімділігін талдау негіздерін дамыту        Қаржыландырушы департаменттерге қолайлы талдамалық әдістерді таңдауда көмек ретінде Реттеу әсерін бағалауды дайындау үшін мыналарды қоса алғанда, әртүрлі мәселелерді ашатын әртүрлі қағидаттар бар:
• Реттеу әсерін бағалауды жазу (Канада қазынашылығының басқармасы, Хатшылық);
• Шығындар тиімділігін талдау жүргізу (Канада Үкіметі);
• Балама реттеуші ережелерді бағалау (Канада Үкіметі); және
• Бәсекеге қабілеттілікке келеңсіз әсер етуді барынша азайту үшін қағидалар әзірлеу
Ақпарат көзі: Канада Хатшылығының Қазынашылық басқармасы        Қағидаттар әдетте Реттеу әсерін бағалау талаптарына (қоршаған ортаны қорғау, энергияны пайдалану тиімділігі стандарттарына, өндірістегі қауіпсіздік пен тұтынушылар құқығын қорғау, фармацевтикалық дәрі-дәрмек құралдарын мақұлдау жөніндегі бағдарламаларға, медициналық жабдыққа қолданылатын стандарттарға, жаңа химиялық заттар мен пестицидтерге, экономика саласындағы реттеуші нормаларға; өндіріс шығындарын өтеу бойынша қағидаларға, әкімшілік қағидаларына; және т.б.) сәйкес болуға тиіс реттеуші нормалардың әртүрлілігін ескере отырып, жалпы болып табылады.
Франция: тренингтер, семинарлар ұйымдастыру, мемлекеттік сектор мен университет студенттері арасындағы өзара байланысты нығайту
2001 жылы, қызметті мемлекеттік пайдаланушылар үшін ақпараттық компаниялар ұйымдастырумен қатар Мемлекеттік қызмет және мемлекеттік реформалар мәселелері жөніндегі министрлік қоғамдық қызметтер мен файлдарды өңдеу үшін жауапты қызметтердің проблемаларымен шұғылданатын лауазымды адамдар үшін нұсқаулықтар мен циркулярлар дайындады. Лауазымды адамдар үшін интернетке сыртқы веб-сайттарға және қоғамдық порттарға қол жеткізу жылдамдығының ұлғаюы реформаны қабылдау және оны еліміздің барлық аумақтарында енгізу сәті арасындағы уақыт аралығын азайтуға мүмкіндік беретіні анықталды.
Лауазымды адамдарға өздерінің есебінен ұсынылатын ақпараттың сапасын жақсарту ғана емес, сондай-ақ олардың әкімшілік реконструкция рәсімдерді жеңілдетудің әртүрлі әдістеріне және тренингтер мен семинарлар, ақпараттық кездесулер өткізу жолымен Мемлекеттік реформаны түсінулеріне қатысты хабардарлығын кеңейту де маңызды болып табылады.
Жеңілдетуге және жаңғыртуға жауапты жоғары тұрған басшылықтың немесе министрліктің тарапынан араласу объектілері бапкерлер, лауазымды тұлғалар мен студенттер болып табылады. Аталған араласу Саяси зерттеулер институттарын, әкімшілік ету жөніндегі өңірлік құрылымдарды және ұлттық әкімшілік ету мектебін дамытуға игілікті түрде кедергі келтіреді.
Мемлекеттік қызметкер болуға дайындалып жүрген студенттермен байланысты нығайту мақсатында Мемлекеттік қызмет және мемлекеттік реформалар мәселелері бойынша министрлік оларға белгілі бір зерттеулер жүргізуді тапсырады. Мысалы, желтоқсанда жоғары арнайы білімі туралы дипломдары (DESS) бар студенттерге 802 адамнан «басқару» деген сөзге қатысты пікірлерін сұрау жөнінде сауалнама жүргізу тапсырылған болатын. Атап айтқанда ғана студенттер реформаның рухымен және жария сектордың қызметімен таныса алады.
Ақпарат көзі: ЭЫДҰ (1997), Реттеу тиімділігін талдау. ЭЫДҰ елдеріндегі озық іс-тәжірибе, Париж
ЭЫДҰ (2004) Франциядағы әкімшілік рәсімдерді жеңілдету. Париж.
7. Әдіснама
Әдістеме және әдіснама

44. Результаты на данном этапе предполагают следующее:
R1.3. Осуществление передачи ноу-хау, инструментов и методологий другим структурам.
R2.5. Осуществление по запросу краткосрочной экспертизы в форме «Рекомендаций по выработки политики» (PDAP) для центральных государственных органов и пилотных структур.
R2.6. Оценка программы необходимая для (будущей) общеотраслевой поддержки программы.
Действия
45. На данном этапе действия должны осуществлять в соответствии с двумя этапами и в течение всего Проекта.
1) Информационные сессии с участием Академии государственной службы касательно проектной методики и использованию инструментов. По мере развития проекта, проведение обучающих сессий будет согласовываться с Академией государственной службы. Целью является ознакомление с применимым методом, а также методики и инструментами, применяемыми для продвижения проекта.
2) Обучение и инструктаж участников проекта новым механизмам и лучшей практике по проведению политики. Эксперты ОЭСР и другие эксперты будут осуществлять по запросу текущее консультирование должностных лиц пилотных министерств по выбранным тематикам касательно содержания.
46. Под эгидой ОЭСР, Руководящий комитет будет являться основой для выявления возможного сопряженного применения проекта с другими стратегиями и планами действий Казахстана, то есть выявлять действия, которые могут выполняться более чем одним министерством на основе сотрудничества.
47. Действия должны осуществляться так, чтобы Руководящий комитет постепенно реформировался в постоянный «Комитет по улучшению качества оказания услуг», таким образом, чтобы выявление и структурирование таких действий в области сотрудничества продолжались и после осуществления таких действий.
Блок 5. Развитие потенциала пилотных структур
в области ноу-хау Канада: развитие основ Анализа эффекта регулирования В помощь финансирующим департаментам в выборе подходящих
аналитических методов существуют различные принципы, раскрывающие
различные вопросы для подготовки Оценок регулирующего воздействия,
включая: 1) написание Оценок регулирующего воздействия (Управление
казначейства Канады, Секретариат); 2) проведение анализа эффективности затрат (Правительство Канады); 3) оценка альтернативных регулирующих положений (Правительство
Канады); и 4) разработка правил для сведения к минимуму неблагоприятного
воздействия на конкурентоспособность Источник Управление казначейства Секретариата Канады Принципы, как правило, являются общими, учитывая разнообразие
регулирующих норм, которые должны соответствовать требованиям Оценок
регулирующего воздействия (стандартам защиты окружающей среды,
эффективности использования энергии, безопасности на производстве и
охране прав потребителей, программам по одобрению фармацевтических
лекарственных средств, стандартам применимым к медицинскому
оборудованию, новым химическим веществам и пестицидам, регулирующим
нормам в области экономики; правилам по возмещению издержек
производства, административным правилам; и т.д.). Франция: организация тренингов, семинаров, укрепление взаимосвязи
между государственным сектором и студентами университета В 2001 году, помимо организации информационных кампаний для
государственных пользователей услуг, Министерство по вопросам
государственной службы и государственных реформ подготовило
руководства и циркуляры для должностных лиц, занимающихся проблемами
общественной службы и служб, ответственных за обработку файлов. Было
выявлено, что увеличение скорости доступа к интернету на внешние
веб-сайты и общественные порты для должностных лиц позволит
минимизировать временные промежутки между моментом принятия реформы
и ее внедрением на территории всей страны. Важно не только улучшить качество информации, предоставляемой
должностным лицам за счет их средств, а также расширить
осведомленность последних касательно различных методов упрощения
административных процедур и понимания Государственной реформы путем
интенсивного проведения тренингов и семинаров и информационных
встреч. Объектами вмешательства со стороны министерств или вышестоящего
руководства, отвечающих за упрощение и модернизацию, являются
тренеры, должностные лица и студенты. Данное вмешательство
благоприятствует развитию Институтов политических исследований,
региональных структур по администрированию и национальной школы
администрирования. В целях укрепления связи со студентами, которые готовятся стать
государственными служащими, Министерство по вопросам государственной
службы и государственных реформ поручает им проводить определенные
исследования. Например, в декабре, студентам с дипломом о высшем
специализированном образовании (DESS) было поручено провести
анкетирование, спросив у 802 людей их мнение касательно слово
«управление». Именно таким образом студенты знакомятся с духом
реформ и с деятельностью публичного сектора.
Источник: ОЭСР (1997), Анализ эффекта регулирования, Передовая практика в странах ОЭСР, Париж
8. Методология
Метод и методология

48. ЭЫДҰ іс-қимылдарды енгізу жөніндегі әдістер былайша сипатталады: (i) пилотты жобаларды қолдану; (ii) ауқымды және үнемі консультация беру: (iii) тұрақты институционалды құрылымдар құру; (iv) арнайы талдамалы құралдарды және бенефициар ұзақ мерзімді негізде пайдалана алатын әзірлеу жөніндегі құралдарды жылжыту.
Пилоттық жобалар
49. Пилоттық жобалар үш пилотты министрлік шеңберінде жеке және мемлекеттік реттеушілік нормалар мен институттарды жетілдіру мақсатында және зерттеулер жүргізу, модельдерді әзірлеу және «Тәжірибелік нұсқаулық» ретінде белгіленуі мүмкін іс-қимылдарды жүзеге асыру үшін және кейін басқа министрліктерде (кейбір өзгертулерімен) пайдалану үшін қолданылады.
50. Тәжірибе саласындағы олқылықтарға жан-жақты талау және/немесе қызмет көрсетулер деңгейін арттыру үшін мүмкіндіктері мен сәйкес келетін позицияларды анықтау пилоттық министрліктер тарапынан елеулі қатысуды талап етеді. Бұл жағдай мыналарды қамтуы тиіс: министрліктер арасындағы ынтымақтастыққа қатысты саяси қатысудың жоғары деңгей (өйткені экономикадағы бәсекелестікке қабілеттілікті қолдау және дамыту бірнеше министрліктердің саясатты жүргізуіне байланысты); жұмыс топтарына штаттық ресурстардың қатысуы; іскерлік топтар мен азаматтық қоғамдармен өзара іс-әрекет жасауға дайындық; сондай-ақ кезекті саясатты жүргізу рәсімі туралы толық және дәл деректерді ұсынуға дайындық, сондай-ақ пилоттық емес министрліктермен пікір алмасу.
51. Жобаға қажетті ресурстарды бөлуге дайын министрліктер тікелей алғашқылардың бірі болып егжей-тегжейлі талдамасы және тәжірибелік – сындарлы жұмыстарды жүргізе алады. Қаржы бөле алмайтын министрліктер жинақталған тәжірибені пайдалана және пилоттық жобаларды дамыту мен талдаудың тәжірибелік құралдарымен таныса алады. Барлық министрліктер бүкіл жобаның ішінде тұрақты негізде ұйымдастырылатын тренингтер мен оқытуларға қатысады.
Консультациялар беру процесі
52. Іс-қимылдарды қолданудың табыстылығының негізгі факторы лауазымды тұлғалар мен жеке сектордың нәтижелерді толық игеруі мен қатысуының дәрежесі болып табылады. Тәжірибе көрсеткендей, жобаның бүкіл сатыларында тұрақты консультация беріп отыру жергілікті деңгейде де, сол сияқты сыртқы деңгейде де негізгі қатысушылардың қатысуларының жоғары дәрежесіне ықпал етеді.
53. Жобаның сипатын ескере отырып, министрліктер мен үкіметтік құрылымдарды қаншалықты мүмкін болса, соншалық белсенді тартуға ықпал ететіндей етіп жоғары деңгейдегі үкіметтік қолдауды қамтамасыз ету өте маңызды. Қажетті саяси қолдауды бастапқы сатыда тартуға (Премьер-Министр Кеңсесі арқылы мүмкін) ерекше назар аударылуы қажет.

48. Методы ОЭСР по внедрению действий характеризуются следующим образом: (i) применение пилотных проектов; (ii) обширное и регулярное консультирование; (iii) создание устойчивых институциональных структур; (iv) продвижение специальных аналитических инструментов и инструментов по разработке, которые могут быть использованы бенефициаром на долгосрочной основе.
Пилотные проекты
49. Пилотные проекты используются в целях усовершенствования частных и государственных регулятивных норм и институтов в рамках трех пилотных министерств и для проведения исследования, разработки модели и осуществления действий, которые могут быть обозначены как «Практическое руководство» и для последующего использования (с некоторыми изменениями) в других министерствах.
50. Всесторонний анализ пробелов в области практики и/или выявление возможностей и подходящих позиций для повышения уровня предоставления услуг потребуют существенного участия со стороны пилотных министерств. Данное обязательство должно включать: высокий уровень политического участия, что касается сотрудничества между министерствами (так как развитие и поддержание конкурентоспособности в экономике зависит от проведения политики несколькими министерствами); участие в рабочих группах штатных ресурсов; готовность взаимодействовать с деловыми кругами и гражданским обществом; а также готовность предоставить очередные полные и точные данные о процедуре проведения политики, а также обмен знаниями с непилотными министерствами.
51. Министерства, которые готовы выделить ресурсы, необходимые для проекта, смогут непосредственно одними из первых провести подробную аналитическую и опытно-конструктивную работу. Те министерства, которые не могут выделить средства, смогут воспользоваться накопленным опытом и ознакомиться с практическими инструментами анализа и развития пилотных проектов. Все министерства примут участие на этапе тренинга и обучения, которые будут организованы на регулярной основе на протяжении всего проекта.
Процесс консультирования
52. Основным фактором успеха применения действий является степень участия и полное освоение результатов должностными лицами и частным сектором. Как показывает опыт, регулярные консультации на всех этапах проекта способствуют высокой степени участия и оказанию поддержки со стороны основных участников, как на местном, так и на внешнем уровне.
53. Учитывая характер Проекта, чрезвычайно важно обеспечить правительственную поддержку на высоком уровне, таким образом, чтобы способствовать активному привлечению министерств и правительственных структур настолько, насколько это возможно. Особое внимание должно уделяться на начальном этапе привлечению необходимой политической поддержки (возможно через Кабинет Премьер-министра).

54. Білім беруді, стратегиялар мен іс-қимылдар жоспарының жергілікті ахуалдық жәйттерге бейімделуін жеңілдететін құралдар ретінде, сондай-ақ тиісті ұйымдар мен лауазымды адамдардың алдағы уақытта олар жүзеге асыруға тиіс болатын саясатты жүргізуде ауқымды қатысуын қамтамасыз ету мақсатында белгілі бір салалардан мамандарды тарта отырып, тренингтер мен семинарлар өткізу практикасы кеңінен қолданылатын болады.
Орнықты институционалдық құрылымдар
55. Осылайша, Жобаның үшінші жылының аяғына оларды ұлттық құрылымдар толығымен игере алуы үшін Жобаны жүргізу аяқталғаннан кейін де қолдану үшін әртүрлі бағдарламалық құрылымдар әзірленетін болады. Мәселен, бағыттарын айқындау және соңғылардың сақталуын бақылау бойынша іс-қимылдар енгізу үшін құрылған Басқарушы комитет Қызмет көрсету сапасын жақсарту жөніндегі комитет болып қайта құрылады, ол бағдарламаны басқа да министрліктерге енгізу үшін мүмкіндіктерді қайта қарайтын болады.
56. Басқарушы комитеттің құрамы қатысушылар арасында білім мен тәжірибе алмасуға барынша жоғары дәрежеде ықпал ететіндей етіп қалыптастырылуға тиіс. Үкімет пен жекеше сектордан басқа, пилоттық жобалар шеңберіндегі әртүрлі жұмыс топтары мен семинарларда әртүрлі тақырыптар шеңберінде, сонымен қатар халықаралық және өңірлік сарапшылар да қатысатын болады. Бұл сарапшылар бірқатар мекемелерден, оның ішінде ЭЫДҰ-дан, халықаралық және салалық нақты ұйымдардан және ең жақсысы Еуропалық комиссияның тиісті Бас басқармаларынан тартылатын болады. Олардың қатысуы тек үздік халықаралық практика мен тәжірибеге қол жетімділікті қамтамасыз етіп қана қоймай, сонымен бірге еуропалық және халықаралық стандарттардың қолданылуы шеңберінде әзірленген қызметтің/саясаттың барлық түрлеріне сәйкестікті қамтамасыз етеді.
6-блок. Бәсекеге қабілетті инновациялық қызметтер ұсыну:  мемлекеттік құрылымдардың үлгілері        Қажеттілігіне қарай құрылымдар негізгі сыртқы ноу-хау тұрғызады және сыртқы ресурстарды пайдаланады. Ішкі ресурстар құрылымдарға білімдерін қорытуға және тиісінше дәйекті етіп жеткізуге, ал жобаның негізінде немесе шектелген уақыт ішінде пайдаланылатын сыртқы ресурстар, осы сәттегі қажеттілік пен қойылған міндеттерге қарай жұмысты ұйымдастыру процесіндегі қолайлылықты қамтамасыз етеді мүмкіндік береді. Осыған байланысты Еуропа Комиссиясы Перспективалық технологиялық зерттеулер институты (IPTS) мүше елдердің ұлттық институттарымен күш біріктіре отырып, тікелей жұмыс істеп бастаған уақыттан бастап Жапония мен Оңтүстік Кореяның алдында көшілгері артықшылыққа ие (төменде келтірілген кестелерді қараңыз). 10-сурет. ЭЫДҰ–ға мүше елдердің құрылымдық бірліктерінің ұйымдық моделі – таңдамалы салыстырмалы зерттеу
Негізгі ұйымдастырушылық сипаты Оңтүстік
Корея
Жапония Еуропалық
Одақ
Негізгі ішкі мүмкіндіктері 3 жұмыс саласы үшін 3 команда 8 жұмыс саласы үшін 23 тұрақты қызметкер жұмыс саласы үшін 5 бөлімше
Сыртқы ресурстар Жобаның негізінде сырттан, қаржыландыра отырып
33 мамандандырылған зерттеу орталығы
Келісімшарт негізінде бір жылға жалданған және университеттен немесе мемлекеттік органдарынан тартылатын 130 уақытша қызметкер  Жобаның негізінде сырттан қаржыландыра отырып мүше елдердің 26 ұлттық институты және Еуропалық Одақтың 2 ұқсас институты
Қарыз қаражатының коэффициенті = сыртқы ресурстардың болуы/ішкі шешуші мүмкіндіктер 11 4 28

54. В качестве средств, облегчающих передачу знаний, адаптацию стратегий и планов действий к местным ситуативным моментам, а также в целях обеспечения значительной доли участия соответствующих организаций и должностных лиц в проведении политики, которые им предстоит осуществить, будет широко применяться практика проведения тренингов и семинаров с привлечением специалистов из определенных областей.
Создание устойчивых институциональных структур
55. Будут разработаны различные программные структуры для их применения и по окончанию проведения Проекта, таким образом, чтобы ими всецело владели национальные структуры к концу третьего года Проекта. Так, Руководящий комитет, образованный для внедрения действий по определению направления и контроля соблюдения последних будет преобразован в Комитет по улучшению качества предоставления услуг, который пересмотрит возможности для внедрения программы в другие министерства.
56. Состав Руководящего комитета должен быть сформирован таким образом, чтобы в максимальной степени способствовать обмену знаниями и опытом между участниками. В рамках различных тем, помимо представителей правительства и частного сектора в различных рабочих группах и семинарах в рамках пилотных проектов будут также участвовать международные и региональные эксперты. Эти эксперты будут привлекаться из ряда учреждений, в том числе ОЭСР, международных и отраслевых конкретных организаций и, в идеале, соответствующих Главных управлений Европейской комиссии. Их участие не только обеспечит доступ к лучшей международной практики и опыту, но и обеспечит соответствие всех видов деятельности/политики, разработанных в рамках действий европейским и международным стандартам.
Блок 6 Предоставление конкурентоспособных инновационных
услуг: примеры государственных структур По мере необходимости структуры выстраивают основные внутренние
ноу-хау и используют внешние ресурсы. Внутренние ресурсы позволяют
структурам обобщать знания и последовательно доносить их в
надлежащем виде, а внешние ресурсы, используемые на основе проекта
или в течение ограниченного времени обеспечат гибкость в процессе
организации работы, в зависимости от потребностей и поставленных
задач структуры на данный момент. В связи с этим Европейская
Комиссия имеет особое преимущество перед Японией и Южной Кореей с
того времени как Институт перспективных технологических
исследований (IPTS) начал непосредственно работать, объединяя
усилия с национальными институтами стран-членов (см. приведенные
ниже таблицы). Рисунок 10. Организационные модели структурных единиц
стран-членов ОЭСР – избранное сопоставительное исследование
Основные
организационные
черты
Южная Корея Япония Европейский
союз
Ключевые
внутренние
возможности
3 команды для
3 областей
работы
23 постоянных
сотрудника для 8
областей работы
5 отделений для 5
областей работы
Внешние
ресурсы
33
специализи-
рованных
исследователь-
ских центра, с
внешним
финансирова-
нием на
основании
проекта
130 временных
сотрудников,
нанятых на год на
основе контракта
и привлекаемых из
университетов или
государственных
органов
26 национальных
институтов
стран-членов и 2
однородных
института
Европейского
союза, с внешним
финансированием,
на основании
проекта
Коэффициент
заемных
средств =
наличие
внешних
ресурсов/
внутренние
ключевые
возможности
11 4 28
Ключевые области исследования: первоначально сконцентрироваться на
конкурентоспособности и инновации Конкурентоспособность и инновация являются двумя основными
областями исследования, проведенного тремя структурами. Каждая из
структур преследовала свои особые интересы и цели. Целью изучения
для Института по изучению промышленной политики Южной Кореи (ИПП)
стал вопрос, каким образом можно продвинуть и укрепить позицию
бренда «Южная Корея» в целях увеличения доли экспорта местной
продукции. Научно-исследовательский институт Японии в области
экономики, торговли и промышленности (НИИ ЭТП) сфокусировался на
демографической и экономической истории Японии, параллельно
анализирую влияния процесса глобализации на внутреннюю экономику.
НИИ ЭТП также ориентируется на информирование общества, развитие
сельского хозяйства и благоустройство сельской местности,
рассматривая также с этой целью и результаты изменения климата. На

Негізгі зерттеу салалары: Бастапқыда бәсекеге қабілеттілікке және инновацияға шоғырландыру Бәсекеге қабілеттілік және инновация үш құрылым жүргізген негізгі екі зерттеу салалас болып табылады. Құрылымдардың әрқайсысы өздерінің ерекше мүдделері мен мақсаттарына ұмтылды. Оңтүстік Кореяның өнеркәсіптік саясатын зерделеу институты (ӨСИ) үшін зерделеу мақсаты, жергілікті өнімнің экспорттық үлесін ұлғайту мақсатында «Оңтүстік Корея» брендінің орнын қалайша алға жылжыту және нығайту мәселесі болды. Жапонияның экономика, сауда және өнеркәсіп саласындағы ғылыми-зерттеу институты (ЭСӨ ҒЗИ) жаһандану процесінің ішкі экономикаға әсеріне қатар талдау жүргізе отырып, Жапонияның демографиялық және экономикалық тарихына үңілді. ЭСӨ ҒЗИ сонымен қатар осы мақсатта климат өзгерістерін де қарастыра отырып, қоғамды хабардар ету, ауыл шаруашылығын дамыту және ауылдық жерді абаттандыруға бағдарланады. 11-суретте жалпы және арнайы зерттеу салалары көрсетілген. 11-сурет. ЭЫДҰ–ға мүше елдердің құрылымдық бірліктері зерттеп жатқан салалар – таңдамалы салыстырмалы зерттеу
Негізгі зерттеу саласы Оңтүстік
Корея
Жапония Еуропалық
Одақ
Бәсекеге қабілеттілік + + +
Инновация + + +
Мемлекеттік бренд +
Орнықты даму +
+
Демографияның экономикалық көрсеткіші
+
Елдің экономикалық тарихы
+
ЖаҺандануды зерттеу
+
Қаржы және еңбек институты
+
Корпоративтік басқару
+
Электр энергиясы
+ +
Ақпараттық қоғам
+
Ауыл шаруашылығын және ауылдық жерді дамыту
+
Климаттың өзгеруі
+
Арнайы талдамалық құралдарды және әзірлеу бойынша құралдарды жетілдіру
57. Акция нәтижесінде алынатын басымдықтар – Қазақстан Республикасының жақсартылған мемлекеттік және жеке реттеу нормаларын қабылдау және институттар құру арқылы бәсекеге қабілеттілік деңгейінің артуы – пилоттық емес министрліктердің талдамалық құралдар мен әзірлеу бойынша құралдарды пайдалануға, сондай-ақ қабылданған іс-әрекеттер негізінде әзірленіп жатқан процестерді енгізуге қабілеттіліктерінен және дайындықтарынан байланысты.
58. Әртүрлі бағдарламалық құрылымдарға халықаралық және жергілікті қатысушыларды тарту әртүрлі бағыттар мен қызметтерді озық халықаралық іс-тәжірибемен және жергілікті ахуал жағдайымен бірлесіп дамыту мақсатында қажетті тәжірибе алуға мүмкіндік береді.
59. Даму саласындағы ауқымды талдамалық жұмыстар мен бағыттардың кейбіреулері жекелеген пилоттық министрліктерде жүзеге асыруын болатындығына қарамастан, қалған министрліктер талдамалық құралдар мен әзірлеу бойынша құралдарды дайындау барысында көмек көрсетулері мүмкін, оларды үкімет ұзақ мерзімді перспективада пайдалануы мүмкін. Осылайша, талдамалық жұмыстар мен дамудың кейбір элементтері нақты белгілі бір министрлікке қолданылатын болатындығына қарамастан, дайындалған құралдарын толығымен қолданылуына елеулі дәрежеде көңіл аудару қажет, себебі оларды жекелеп қолдану қажеттігіне қарай жүргізілді.
60. Жобаға байланысты ұйымдастырылатын әртүрлі тренингтер мен семинарлардағы негізгі тақырып Жобаның бүкіл бойында тартылатын негізгі қатысушылар тобының тәжірибесін алу мақсатында осындай құралдар дайындау болады.
Жинақталған тәжірибе негізінде

Рисунке 11 указаны общие и специальные области исследования. Рисунок 11. Области, исследуемые структурными единицами
стран-членов ОЭСР - избранное сопоставительное исследование
Основные области
исследования
Южная
Корея
Япония Европейский
союз
Конкурентоспособность + + +
Инновация + + +
Государственный бренд +
Устойчивое развитие +
+
Экономические показатели демографии
+
Экономическая история страны
+
Изучение глобализации
+
Финансовые и трудовые институты
+
Корпоративное управление
+
Электроэнергия
+ +
Информационное общество
+
Развитие сельского хозяйства и сельской местности
+
Изменение климата
+
Усовершенствование специальных аналитических инструментов и инструментов по разработке
57. Преимущества, получаемые в результате Акции – повышение уровня конкурентоспособности Республики Казахстан посредством принятия улучшенных государственных и частных норм регулирования и создания институтов – зависят от способности и готовности непилотных министерств использовать аналитические инструменты и инструменты по разработке, а также внедрять процессы, разрабатываемые на основании принятых действий.
58. Привлечение международных и местных участников в различные программные структуры позволит приобрести необходимый опыт в целях развития различных направлений и деятельности в соответствии с предпринятыми действиями совместно с передовой международной практикой и местными ситуационными моментами.
59. Несмотря на то, что некоторые из обширных аналитических работ и направлений в области развития будут осуществляться в отдельных пилотных министерствах, остальные министерства могут оказать содействие в ходе подготовки аналитических инструментов и инструментов по разработке, которые могут быть использованы правительством в долгосрочной перспективе. Таким образом, несмотря на то, что некоторые элементы аналитической работы и развития будут применяться конкретно к определенным министерствам, значительное внимание должно уделяться тому, чтобы подготовленные инструменты могли бы применяться полностью, тогда как индивидуальное применение последних происходило по мере необходимости.
60. Основной темой на различных тренингах и семинарах, которые будут организовываться в связи с Проектом, будет подготовка таких инструментов в целях получения опыта группой основных участников, которые будут привлекаться на протяжении всего Проекта.
На основе накопленного опыта

61. ЕК-мен бірлескен жобаны іске асыруда ЭЫДҰ тәжірибесінде құрылған іс-әрекеттер Тікелей шетелдік инвестициялар мен Қазақстандағы салалық бәсекеге қабілеттілікті әртараптандыру және нығайту. Аталған жоба жеке немесе мемлекеттік сектордың кейбір нұсқамалары, сондай-ақ институттар елдің бәсекеге қабілеттілігін бұзатынын және өздері дағдылардың көрінеу жетіспеушілігіне, барабар емес инновация мен одан әрі даму үшін кедергілерді тиімді жоюға бағыттарды бақылау тетіктерінің жетіспеушіліктеріне әкеп соқтырады.
62. Жоғарыда айтылған әдістер мен әдіснамалар, ауқымды консультациялау маңыздылығын, саяси ұстанымның жоғары деңгейі мен әзірлеу бойынша құралдарды ескере отырып, тек қана «Тікелей шетелдік инвестициялар мен Қазақстандағы салалық бәсекеге қабілеттілік әртараптандыру және нығайту» жобасын жүргізу тәжірибесінен ғана емес, сондай-ақ ЭЫДҰ-ға мүше елдерге қатысты осы мәселелер бойынша ЭЫДҰ-ның әртүрлі комитеттері беретін сарапшылық ұсынымдар мен көмектерден де пайдаланылған. Олар озық тәжірибе мен табыстың негізгі факторлары туралы бағалы ақпарат енгізуі мүмкін.
Мысалы, ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің (ИЖТМ) алғашқы пилоттық жобасы Ұлттық бәсекеге қабілеттілік және инновация институтын құруға бұрын осындай институттарды құрып жүрген, ЭЫДҰ-ның кейбір елдерінің тәжірибелері жәрдемдесе алады. Төменде қазақстандық Институтты құруды анықтаған негіз салушы қағидаттар болып табылған озық халықаралық тәжірибелер мен негізгі алынған білімдер ұсынылған.
Еуропа жағдайы: Перспективалық технологиялық зерттеулер институты (ПТЗИ)
Жалпы нұсқамасы: мақсат ретінде «Техникалық-экономикалық бағыт»
Институттың негізгі қызметі ЕО бағыттарын әзірлеу және дамыту мақсатында стратегиялық қолдау көрсету болып табылады. Оның негізгі мамандануы проблеманың әлеуметтік-экономикалық пен ғылыми және техникалық аспектілерінің қиылысындағы жұмыстарды жүзеге асыру болып табылады.
Бұл «техникалық экономика» деп аталады. Техника-экономикалық зерттеуді әлеуметтік-экономикалық және ғылыми/технологиялық тәжірибелерді біріктіретін көп бейінді топтар орындайды. Оларды талдау мынадай сандық, мысалы моделдеу, сол сияқты сапалық, мысалы болжамдау сияқты арнаулы зерттеу құралдарына негізделеді.
Көп бейінді ұйым
ПТЗИ–дың жұмысы бес ғылыми бағытта жүзеге асырылады:
1) Одан әрі даму үшін білімді қолдану
2) Ақпараттанған қоғам құру
3) Экономика саласындағы ауыл шаруашылығы және биология ғылымдары
4) Тұтыну және өндірістің орнықты ара қатынасын қолдау

61. Действия, построенные на опыте ОЭСР в реализации совместного проекта с ЕК Диверсификация и укрепление прямых иностранных инвестиций и отраслевой конкурентоспособности в Казахстане. Данный проект указывает на то, что некоторые предписания частного или государственного сектора, а также институты, подрывают конкурентоспособность страны, и влекут за собой такие последствия, как явные недостатки навыков, неадекватная инновация и недостаток механизмов контроля направлений для эффективного устранения препятствий для дальнейшего развития.
62. Методы и методология, изложенные выше, учитывая значимость обширного консультирования, высокий уровень политической приверженности и инструментов по разработке, использованы не только из опыта проведения проекта «Диверсификация и укрепление прямых иностранных инвестиций и отраслевой конкурентоспособности в Казахстане», но также и из экспертных рекомендации и помощи, предоставляемой различными комитетами ОЭСР по данным вопросам касательно стран-членов ОЭСР. Они могут привнести ценную информацию о передовом опыте и основных факторах успеха.
Например, созданию Института национальной конкурентоспособности и инновации, первого пилотного проекта Министерства индустрии и новых технологий РК может содействовать опыт некоторых стран ОЭСР, которые в прошлом создавали подобные институты. Ниже представлены передовые международные опыты и основные полученные знания, которые явились основополагающими принципами определившими создание Казахстанского института.
Европейский случай: Институт перспективных технологических
исследований (ИПТИ)
Общее представление: «Технико-экономическое направление» как цель
Основной деятельностью института является предоставления стратегической поддержки в целях разработки и развития направлений ЕС. Его основной специализацией является осуществление работы на пересечении социально-экономических, научных и технических аспектов проблемы.
Это называется «техническая экономика». Технико-экономическое исследование выполнятся многопрофильными группами, которые объединяют социально-экономический и научный/технологический опыты. Их анализ основывается на специальных инструментах исследования, как количественных, как например моделирования, так и качественных, например прогнозирование.
Многопрофильная организация
Работа ИПТИ осуществляется в пяти научных направлениях:
1) Применение знаний для дальнейшего развития
2) Создание информированного общества
3) Сельское хозяйство и биологические науки в области экономики
4) Поддержание устойчивого соотношение потребления и производства

5) Климатқа, экономикалық көрсеткіштер байланысты энергетикалық өндіріс және көлік
Бағдарламалау бөлімі Басқару және жәрдемдесу тобы ғылыми мекемелерге олардың бағдарламалық жұмыстарды енгізу жөніндегі мұқтаждарын қанағаттандыру мақсатында әкімшілік қолдау көрсететін болса, ғылыми үйлестіру және ұйымдастырушылық дамытуға, сыртқы қарым-қатынастарға, қарым-қатынас жасау мен оқытуға жауап береді.
Сыртқы ресурстар Институттың жұмыс үшін өте маңызды. Жоғары білікті тәжірибелі көздерге қол жеткізу ПТЗИ даму стратегиясының негізін білдіреді. Осы мақсаттар Интернет көздері Институттың ішкі мүмкіншіліктерін кеңейту мен толықтыру үшін неғұрлым құнды тетік болып табылады. Мысалы, ETEPS – the European Techno Economic Policy Support Network (Техноэкономика саласында көмек көрсетудің еуропалық желісі) ПТЗИ-ға олармен Институт жұмыс жасайтын бірқатар саясат салаларына қатысты еуропалық деңгейде жоғары білікті ұсынымдарды ұсынатын Еуропалық ұйымдардың желісін білдіреді. 2005 жылы ПТЗИ бүкіл Еуропа бойынша ПТЗИ-дің жетекші ұлттық серіктестіктерін біріктіретін, 19 мүшеден және 17 қауымдастырылған мүшеден тұратын Консорциуммен келісімге қол қойды. Іс жүзінде Консорциум барлық ОҚ 27 мүше мемлекетімен қызметті жүзеге асырады және олардың саясат объектілері ауыл шаруашылығы, тұтынушылардың құқығын қорғау, энергетика, қоршаған ортаны қорғау, кәсіпкерлік, денсаулық сақтау, ақпараттық қоғам, инновация, зерттеулер мен көлік сияқты әртүрлі салаларды қамтиды.
12-сурет. ПТЗИ–дің ұйымдық құрылымы
Еуропалық Одақ – Перспективасы технологиялық зерттеулер
институтының оңайлатылған ұйымдық схемасы
Білімді одан әрі даму үшін қолдану бөлімі шеңберінде жобаларды бөлу
Негізгі зерделенетін жайттар:
1) Негізінен сыртқы қолдауға сенетін көп бейінді команда.
2) Кейбір бөлімшелердегі жобалық көзқарас.
3) Жалпы күш-жігерді келісу үшін Байқаушы кеңестің маңыздылығы.
Ілеспе бастамаларды әлеуетті пайдалану
63. Бағдарламаны орындау процесінде іс-қимылдарды пайдалану және үйлестіру өте маңызды болып табылады. ЭЫДҰ командасының барлығы бұған белсенділікпен ықпал ететін болады. Мұндай бастамаларды егжей-тегжейлі айқындау оларды тездетіп пайдалану мақсатында Жобаның бастапқы кезеңінде жүзеге асырылады. Бұл қабылданып жатқан іс-қимылдарды бастамаларды қолданудың арқасында тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді, сондай-ақ қайталануды немесе одан да келеңсіз жағдай қабылданып жатқан іс-қимылдардың бірі біріне қайшылықтарын болдырмауға көмектеседі.
Кейінгі шаралар мен бағалау

5) Энергетическое производство и транспорт, обусловленные климатом, экономические показатели
Отдел программирования отвечает за научную координацию и организационное развитие, внешние отношения, общение и обучение, в то время как Группа по управлению и содействию оказывает административную поддержку научным учреждениям в целях удовлетворения их нужд по внедрению программной работы.
Внешние ресурсы чрезвычайно важны для работы Института. Доступ к высококвалифицированным опытным источникам представляют основу стратегии развития ИПТИ. В этих целях Интернет источники являются наиболее ценными механизмами для пополнения и расширения внутренних возможностей Института. Например, ETEPS – the European Techno Economic Policy Support Network (Европейская сеть по содействию в области техноэкономики) представляет собой сеть Европейских организаций, которые предоставляют высококвалифицированные рекомендации ИПТИ европейского уровня в отношении целого ряда областей политики, с которыми работает Институт. В 2005 году ИПТИ подписал соглашение с Консорциумом, состоящим из 19 членов и 17 ассоциированных членов, который объединил многих ведущих национальных партнеров ИПТИ по всей Европе. На практике консорциум осуществляет деятельность во всех 27 государствах-членах ЕС, и его объекты политики включают такие разнообразные направления, как сельское хозяйство, защиту прав потребителей, энергетику, защиту окружающей среды, предпринимательство, здравоохранение, информационное общество, инновацию, исследование и транспорт.
ИПТИ также черпает опыт путем поддержания связи с родственными институтами Европейской комиссии, особенно, что касается областей энергетики и окружающей среды.
На Рисунке 12 представлена упрощенная организационная схема ИПТИ.
Рисунок 12. Организационная структура ИПТИ
Европейский Союз – упрощенная организационная схема Института перспективных технологических исследований
Мероприятия, организованные в рамках проекта
Каждый отдел управляет специфическими проектами, которые подразделяются на подпроекты. На Рисунке 13 представлен пример распределения проектов в направлении «Знания для дальнейшего развития».
Рисунок 13. Распределение проектов в рамках отдела
применения знаний для дальнейшего развития
Основные моменты изучения:
1) Многопрофильная команда, полагающаяся в основном на внешнюю поддержку
2) Проектный подход в некоторых подразделениях
3) Значимость наблюдательного совета для согласования общих усилий
Потенциальное использование сопутствующих инициатив
63. Использование и координирование действий согласно сопутствующим инициативам является чрезвычайно важным в процессе исполнения программы. Вся команда ОЭСР будет активно этому способствовать. Подробное определение таких инициатив осуществляется на начальной стадии Проекта в целях их скорейшего использования. Это позволит увеличить эффективность принимаемых действий благодаря использованию инициатив, а также поможет избежать дублирования, или что еще хуже, противоречивости принимаемых усилий.
Последующие меры и оценка

64. Іс-қимылдарды орындау мақсатында консультативтік функцияларды атқаратын Басқарушы комитет құралады. Бастапқы кезеңде мүшелер қатарына жеке сектордың пилоттық министрліктерінің, Еуропалық комиссияның және ЭЫДҰ өкілдері кіреді. Комитет жылына екі рет шақырылатын болады, ал ЭЫДҰ бүкіл Жобаны жылжыту кезеңінде хатшылыққа қатысты қажетті қолдау көрсетеді. Іс-қимылды жүзеге асыру аяқталысымен Басқарушы комитет басшылық рөл министрлікке берілетін Көрсетілетін қызметтердің сапасын жақсарту жөніндегі комитет болып құрылатын болады.
65. Жобаны орындаудың алғашқы екі айы өткеннен кейін ЭЫДҰ бастапқы есеп береді, содан кейін жартыжылдық және жылдық есептерді береді және Жоба бойынша түпкілікті есепті дайындайды. Бұл есептер Басқарушы комитетке пікірлерін айту үшін ұсынылады.
66. Бұдан басқа, әртүрлі жұмыс топтарындағы қатысушыларға топтың жұмысын, сондай-ақ негізгі семинарлар мен тренингтерге қатысушыларды бағалау мүмкіндіктері берілетін болады.
Жоба барысында ұйымдастырылған іс-шаралар
Әрбір бөлім кіші жобаларға бөлінетін ерекше жобаларды басқарады. 13-суретте «Одан әрі дамуға білім» бағытындағы жобаларды бөлу мысалы келтірілген
13-сурет жобаларды одан әрі даму үшін білімді
қолдану бөлімі шеңберінде бөлу
Іс-қимылдарды жүзеге асыру жөніндегі жоспардың ұзақтығы мен бағдарлар
Кезең
Іс-қимылдар
Сем. 1
Сем. 2
Сем. 3
Сем. 4
Сем. 5
Сем. 6
Жобаны әзірлеу, қарау және атқару үшін Байқау кеңесі мен жұмыс топтарын құру
Халықаралық тәжірибені талдау және ЭЫДҰ тәжірибесіне негізделген барынша сәйкес келетін басқару моделін ұсыну
ҚР Конституциясына сәйкес әкімшілік реформаларды енгізу мақсатында заң құрылымдарын және нормативтік құқықтық актілерді, Қазақстан Республикасының декреттері мен нұсқаулықтарын талдау
Негізгі қатысушыларды айқындау және Басқарушы комитетті құру
Тиісті негізгі қатысушыларды анықтау және әрбір пилоттық министрлік үшін жұмыс тобын құру
Талаптарға сәйкес үшін, әрбір кіші бөлім әрбір министрлікке мақсатты топтар құру
Іс-қимылдар жоспарын айқындау
Бастауыш семинар ұйымдастыру
Белгілі бір пилоттық бірліктер үшін қызмет көрсету моделін жақсарту
Тиісті көрсетілетін қызметтердің тізбесін айқындау
Жаңа операциялық моделді әзірлеу
Өтпелі кезең жоспарын әзірлеу
Пилоттық министрліктерде жаңа моделді енгізу
Бәсекеге қабілеттілік және инновациялар институтын құру: ұйымдастыру (қызмет, процестер, ішкі ұйымдастыру, сыртқы қатысушылармен өзара іс-қимыл)
Бәсекеге қабілеттілік және инновация институтына қызмет көрсетуде қолдау көрсету қызмет көрсетуді қамтамасыз ету (индустриялық қамтамасыз ету, оқуды ұйымдастыру, бастапқы деректерді ұсыну, сарапшылардың қатысуы, тренингтер ұйымдастыру)
Саясат, оқыту және кадрлар даярлау саласында ұсынымдар беру
Мемлекеттік қызмет істері академиясы үшін Жобаның әдістемесі және құралдары бойынша ақпараттық семинарлар ұйымдастыру
Қызмет көрсетудің жаңа тетіктер мен озық практика негізінде басты қатысушыларды оқыту және даярлау
ЭКОНОМИКАЛЫҚ ТҰРАҚТЫЛЫҚ       1. Тәуекелдерді талдау

64. Создается Руководящий комитет, который будет выполнять консультативную функцию в целях выполнения действий. На начальном этапе, в число членов войдут представители пилотных министерств частного сектора, Европейской комиссии и ОЭСР. Комитет будет созываться два раза в год, а ОЭСР предоставит необходимую поддержку, что касается секретариата на весь период продвижения Проекта. По завершению осуществления действий, Руководящий комитет будет преобразован в Комитет по улучшению качества предоставления услуг, в котором руководящая роль будет принадлежать министерствам.
65. По прошествии первых двух месяцев исполнения проекта, ОЭСР представит первоначальный отчет, а затем подготовит полугодовой и годовой отчеты и окончательный отчет по Проекту. Данные отчеты будут переданы Руководящему комитету для высказывания мнения.
66. Кроме того, участникам в различных рабочих группах будет предоставлена возможность оценить работу в группе, а также основных участников в семинарах и тренингах.
Продолжительности и ориентиры плана по осуществлению действий
Этап Действия
Сем. 1
Сем. 2
Сем. 3
Сем. 4
Сем. 5
Сем. 6
Создание Наблюдательного совета и
рабочих групп для разработки,
рассмотрения и выполнения проекта
Анализ международного опыта и
предложения наиболее подходящей модели
управления основанной на опыте ОЭСР
Анализ юридической структуры в целях
внедрения административных реформ в
соответствии с Конституцией РК и
подзаконных нормативно-правовых актов,
декретами и инструкциями Республики
Казахстан
Определение основных участников и
создание Руководящего комитета
Выявления соответствующих основных
участников и создание рабочей группы
для каждого пилотного министерства
Создания целевых групп для каждого
министерства для каждого подраздела,
согласно требованиям
Определение плана действий
Организация начального семинара
Улучшение модели предоставления услуг
для определенных пилотных единиц
Определение перечня соответствующих
оказываемых услуг
Разработка новой операционной модели
Разработка плана переходного периода
Внедрение новой модели в пилотных
министерствах
Создание Института
конкурентоспособности и инновации:
организация (деятельность, процессы,
внутренняя организация, взаимодействие
с внешними участниками)
Оказание поддержки Институту
конкурентоспособности и инновации в
оказании услуг: обеспечение
обслуживание (индустриальное
обеспечение, организация обучения,
предоставление исходных данных,
участие экспертов, организация
тренингов)
Предоставления рекомендаций в области
политики, обучение и подготовка кадров
Организация информационных семинаров
для Академии государственной службы по
методике и инструментам Проекта
Обучение и подготовка основных
участников на основе новых механизмов
оказания услуг и передовой практики
4. Экономическая стабильность 1. Анализ рисков

67. Бағдарламаға ілесетін негізгі тәуекелдер мыналар:
1) бенефициар процесінде қатысудың жетіспеушілігі.
2) Жергілікті деңгейде бағдарлама нәтижелеріне ие болу жетіспеушілігі.
3) Іскерлік қоғамдастықта мүдденің болмауы.
2. Тәуекелдерді төмендету
Саяси қатысу
68. Жеткілікті саяси қолдауды құру, яғни тиісті персоналдың іс-қимылды жүзеге асыруға қатысуы мақсатында жоғары деңгейдегі саяси қолдауды, сондай-ақ осы Жобаға сәйкес әзірленген талдау құралдары мен басқару құралдарын соңғыларының пайдалануға дайындығын қамтамасыз ету қажет. Әсіресе, осыған байланысты әлеуметтік серіктестік құру жүзеге асырылған кейбір ЭЫДҰ-ға мүше елдердегі жобаларды жүргізу тәжірибесіне негізделе отырып, Жобаны ҚР Премьер-Министрінің мақұлдауын және ҚР Премьер-Министрі кабинетінің мемлекеттік қызметшілері бүкіл бағдарламаның ішінде қатысуын ұсынамыз. Қажетті саяси қамтамасыз етуді жүзеге асыруда қолдауды Еуропалық комиссия жүзеге асыра алады.
69. Бенефициардан талап етілетін қолдау әртүрлі мен жұмыс топтарынан бағдарламалық құрылымдарда қатысуы үшін тиісті персоналды беруді, сондай-ақ бағдарламаның әртүрлі элементтері үшін қажетті деректерді жинауды қамтиды. Үкімет бизнес қауымдастықпен келіссөздерді жүзеге асыру бойынша сұрау салуларды жібері де қажет. Пилоттық жобаларға қатысатын министрліктерден алынған білімдері қоса алғанда, осы Жоба бойынша олар тәжірибелерін түгел беру талап етіледі.
70. ЭЫДҰ Үкіметтің басты лауазымды тұлғаларынан жоғары деңгейдегі саяси қолдауды қамтамасыз ету мақсатында Демеушімен тығыз ынтымақтастықты жүзеге асыратын болады.
Жергілікті игеру
71. Жобаның ерекше ұсынымдық сипаты Жоба нәтижелерінің жергілікті жерде белсенді игерілуін қамтамасыз ету үшін негізгі фактор болып табылады. Жоба басталғаннан-ақ жобалық іс-шараларда жергілікті лауазымды адамдар мен жеке кәсіпорындар қатысатын болады. Бұл іс-шаралар пилоттық жобалар шеңберінде талдамалық құралдар мен басқару құралдарын әзірлеуді және оларды кейіннен пилоттық емес министрліктерге бейімдеуді қамтиды.
72. Жоба шеңберінде құрылған әртүрлі институттар мен құрылымдар бірте-бірте қолдау көрсететін болады. Мысалы, жобаны орындауға басшылық ету мақсатында жобаның басында құрылған Басқарушы комитет Қызмет көрсету сапасын жақсарту жөніндегі комитетке қайта құрылатын болады, онда пилоттық емес министрліктер стратегиялар мен іс-қимылдарды таңдағаны үшін жауапты болады, ал халықаралық қоғамдастықтар жұмыс топтарында техникалық деңгейде қатысатын болады.
Бизнес қоғамдастықтың мүдделілігі

67. Основными рисками, сопряженными с программой являются:
1) Недостаточное участие в процессе бенефициара.
2) Недостаточное владение на местном уровне результатами программы.
3) Отсутствие интереса у делового сообщества.
2. Снижение рисков Политическое участие
68. Необходимо обеспечить политическую поддержку высокого уровня в целях создания достаточного политического участия, то есть участия соответствующего персонала в осуществлении действий, а также готовность последнего использовать аналитические инструменты и инструменты управления, разработанные в соответствии с настоящим Проектом. Именно поэтому, основываясь на опыте проведения проектов в некоторых странах-членах ОЭСР, где осуществлялось образование социального партнерства, предлагаем, чтобы Проект был одобрен Премьер-Министром РК и государственные служащие кабинета Премьер-Министра РК принимали участие в течение всей программы. Поддержку в осуществлении необходимого политического обеспечения сможет осуществить Европейская Комиссия.
69. Поддержка, которая требуется от бенефициара, включает предоставление соответствующего персонала для участия в различных рабочих группах и программных структурах, а также сбор необходимых данных для различных элементов программы. Правительству также необходимо направить запрос по осуществлению переговоров с бизнес сообществом. От министерств, участвующих в пилотных проектах потребуется, чтобы они передали в полной мере их опыт по данному Проекту, включая полученные знания.
70. ОЭСР будет осуществлять тесное сотрудничество со Спонсором в целях обеспечения политической поддержки на высоком уровне от главных должностных лиц Правительства.
Местное освоение
71. Особый рекомендательный характер Проекта является основным фактором обеспечения активного местного освоения результатов Проекта. С самого начала в проектных мероприятиях будут принимать участия местные должностные лица и частные предприниматели. Данные мероприятия включают разработку аналитических инструментов и инструментов управления в рамках пилотных проектов и их последующую адаптацию под непилотные министерства.
72. Различные институты и структуры, которые создавались в рамках Проекта, постепенно будут оказывать поддержку. Например, Руководящий комитет, образованный в начале проекта в целях руководства выполнением проекта, будет преобразован в Комитет по улучшению качества предоставления услуг, где непилотные министерства будут нести ответственность за выбор стратегии и действий, а международные сообщества будут участвовать на техническом уровне в рабочих группах.
Заинтересованность бизнес сообщества

73. Елдің бизнес қоғамдастығының белсенді қатысуы Жобаны жүзеге асырып бастағаннан-ақ көтермеленуге тиіс. ЭЫДҰ-ның мұндай жобалардағы тәжірибесі бизнес қоғамдастықтың, әдетте саясат тиімділігін нығайтудағы атқаратын рөлінің маңызды екенін көрсетіп отыр.
74. Бизнес қоғамдастық Үкіметтің осы Жобаны мақұлдағанына және жоба бойынша барлық іс-қимылдар әртүрлі қызмет салаларынан алынған талдау және ұсынымдар негізінде қабылдануына сенімді болуға тиіс. Сондықтан екіұштылық болмауын және Үкімет тарапынан жоғары деңгейдегі қолдауды, сондай-ақ жүргізіліп жатқан шаралар туралы үнемі хабарлап отыруды қамтамасыз ету қажет.
75. Үкіметпен, халықаралық сарапшылармен ынтымақтастық және жұмысқа жергілікті және шетелдік кәсіпкерлерді тарту сияқты перспективалар бизнес қоғамдастықтың Жобада қатысуын жалғастыру үшін қолайлы жағдай жасайды.

73. Активное участие бизнес сообщества страны должно поощряться с самого начала осуществления Проекта. Опыт ОЭСР в подобных проектах показывает, что бизнес сообщества, как правило, играют заключительную роль в укреплении эффективности политики.
74. Бизнес сообщество должно быть уверено в том, что Правительство одобрило настоящий Проект, и что все действия по проекту будут приниматься на основании анализа и рекомендаций, полученных из различных областей деятельности. Поэтому необходимо обеспечить недвусмысленность и высокий уровень поддержки со стороны Правительства, а также постоянное оповещение о проводимых мерах.
75. Такие перспективы, как сотрудничество с Правительством, международными экспертами и привлечение к работе местных и зарубежных предпринимателей создадут благоприятные условия для того, чтобы бизнес сообщество продолжало участвовать в Проекте.