"Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 4 желтоқсандағы № 2016 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 10 қыркүйектегі № 1039 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 29 қазандағы № 862 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.10.2015 № 862 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 4 желтоқсандағы № 2016 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 57, 491-құжат) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберу ережесі осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 10 қыркүйектегі
№ 1039 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 4 желтоқсандағы
№ 2016 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберу ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберу ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджет қаражаты есебінен шетелдік медицина ұйымына емделуге жіберу тәртібін және шарттарын реттейді.
2. Қазақстан Республикасының азаматтарын шетелдік медицина ұйымдарына емделуге жіберуді Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органы (бұдан әрі - Уәкілетті орган) бюджет қаражаты есебінен:
1) осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтары бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберілетін аурулардың тізбесіне сәйкес;
2) осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберілетін Қазақстан Республикасы азаматтарының жекелеген санаттарының тізбесіне сәйкес жүзеге асырады.
3. Уәкілетті орган:
1) республика азаматтарын шетелдік медицина ұйымдарына емделуге жіберу жөніндегі тұрақты жұмыс істейтін комиссияны (бұдан әрі - Комиссия) құрады, оның құрамы мен ережесін бекітеді;

О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 декабря 2009 года № 2016 "Об утверждении Правил направления граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж за счет бюджетных средств"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 сентября 2011 года № 1039. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 октября 2015 года № 862
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.10.2015 № 862 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 декабря 2009 года № 2016 "Об утверждении Правил направления граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж за счет бюджетных средств" (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 57, ст. 491) следующее изменение:
Правила направления граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж за счет бюджетных средств, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 10 сентября 2011 года № 1039
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 декабря 2009 года № 2016
Правила
направления граждан Республики Казахстан
на лечение за рубеж за счет бюджетных средств
1. Общие положения
1. Настоящие Правила направления граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж за счет бюджетных средств (далее - Правила) регулируют порядок и условия направления граждан Республики Казахстан на лечение в зарубежные медицинские организации за счет бюджетных средств.
2. Направление граждан Республики Казахстан на лечение в зарубежные медицинские организации осуществляется уполномоченным органом в области здравоохранения Республики Казахстан (далее - Уполномоченный орган) за счет бюджетных средств в соответствии:
1) с перечнем заболеваний, при которых граждане Республики Казахстан направляются на лечение за рубеж за счет бюджетных средств, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) с перечнем отдельных категорий граждан Республики Казахстан, направляемых на лечение за рубеж за счет бюджетных средств, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
3. Уполномоченный орган:
1) создает, утверждает состав и Положение о постоянно действующей Комиссии по направлению граждан республики на лечение в зарубежные медицинские организации (далее - Комиссия);

2) Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберу мәселелері жөніндегі жұмыс органын (бұдан әрі - жұмыс органы) белгілейді.
2. Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберу тәртібі
4. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органы (бұдан әрі - денсаулық сақтау басқармасы) Комиссияның қарауына мынадай құжаттарды енгізеді:
1) денсаулық сақтау басқармасының пациентті шетелдік медицина ұйымдарына емделуге жіберу туралы қолдаухаты;
2) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) жұмыс органының пациентті бюджет қаражаты есебінен дәлелді медицинаның негізінде осы пациентті емдеудің жоғары технологиялық әдісі неғұрлым тиімді жүргізілетін шетелдік медицина ұйымдарына емделуге жіберудің орындылығы туралы қорытындысы (бұдан әрі - қорытынды).
5. Қорытындыны алу үшін денсаулық сақтау басқармасы жұмыс органына республикалық медицина ұйымы ұсынған, жүргізілген барлық зерттеулердің, консультациялардың, емдеудің нәтижелерін және пациентті шетелдік медицина ұйымдарында емдеу қажеттілігі туралы қорытындыны қамтитын ауру тарихынан егжей-тегжейлі үзіндінің көшірмесін жібереді.
Емдеуші дәрігер қол қойған және бірінші басшы (оны алмастыратын тұлға) растаған әрі мөр соғылған ауру тарихынан үзінді жұмыс органына жіберілгенге дейін бір айдан кешіктірілмей берілуі тиіс.
6. Денсаулық сақтау басқармасы пациенттің медициналық құжаттарын жұмыс органына қолма-қол немесе интернет-байланысы арқылы үш жұмыс күнінің ішінде жеткізеді.
7. Жұмыс органы қорытындыны ұсынуы үшін:
1) денсаулық сақтау басқармасы ұсынған пациенттің медициналық құжаттарын қарайды;
2) Уәкілетті органның штаттан тыс бас мамандарын тартады;
3) Қазақстан Республикасының медицина ұйымдарының жағдайында жүргізілген барлық зерттеулерді ұсына отырып, пациентті шетелге емделуге жіберу мәніне шетелдік медицина ұйымдарымен міндетті түрде алдын ала телемедициналық консультациялар өткізеді. Қажет болған кезде шетелдік медицина ұйымы телемедициналық консультацияны пациенттің қатысуымен өткізеді;
4) шетелдік медицина ұйымы пациентті емдеу туралы келіскен және растаған кезде емдеу бағдарламасы мен оны көрсетуге арналған шығыстар калькуляциясын сұратады;
5) ұсынылған емдеу бағдарламасына сәйкес шетелдік медицина ұйымының келісімі бойынша жұмыс органы немесе Қазақстан Республикасының өзге бейінді медицина ұйымдарының жағдайында қосымша тексеруді, мамандардың консультациясын өткізеді, ал оларды өткізу мүмкін болмағанда оларды шетелдік медицина ұйымдарында өткізуге келіседі;

2) определяет рабочий орган по вопросам направления граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж за счет бюджетных средств (далее - рабочий орган).
2. Порядок направления граждан Республики Казахстан на лечение
за рубеж за счет бюджетных средств
4. Местный орган государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы (далее - управление здравоохранения) вносит на рассмотрение Комиссии следующие документы:
1) ходатайство управления здравоохранения о направлении пациента на лечение в зарубежные медицинские организации;
2) копию документа, удостоверяющего личность;
3) заключение рабочего органа о целесообразности направления пациента на лечение в зарубежные медицинские организации за счет бюджетных средств (далее - заключение), где наиболее эффективно проводится высокотехнологичный метод лечения данного пациента на основе доказательной медицины.
5. Для получения заключения управление здравоохранения направляет в рабочий орган копию подробной выписки из истории болезни, представленной республиканской медицинской организацией, содержащей результаты всех проведенных исследований, консультаций, лечения и заключение о необходимости лечения пациента в зарубежных медицинских организациях.
Выписка из истории болезни, подписанная лечащим врачом и заверенная первым руководителем (лицом его замещающим) и печатью, должна быть выдана не позднее одного месяца до ее направления в рабочий орган.
6. Управление здравоохранения доставляет медицинские документы пациента в рабочий орган нарочно или посредством интернет-связи в течение 3-х рабочих дней.
7. Для предоставления заключения рабочий орган:
1) рассматривает медицинские документы пациента, представленные управлением здравоохранения;
2) привлекает главных внештатных специалистов Уполномоченного органа;
3) проводит предварительно в обязательном порядке телемедицинские консультации с зарубежными медицинскими организациями на предмет направления пациента на лечение за рубеж с предоставлением всех исследований, проведенных в условиях медицинских организаций Республики Казахстан. При необходимости телемедицинская консультация с зарубежной медицинской организацией проводится с участием пациента;
4) при согласии и подтверждении зарубежной медицинской организации о лечении пациента запрашивает программу лечения и калькуляцию расходов на ее оказание;
5) по согласованию с зарубежной медицинской организацией в соответствии с представленной программой лечения, проводит дополнительное обследование, консультацию специалистов в условиях рабочего органа или других профильных медицинских организаций Республики Казахстан, а при невозможности их проведения, согласовывает их проведение в зарубежной медицинской организации;

6) өткізілген телеконсультацияның, баға саясатының маркетингтік зерттеулер нәтижелерінің және емдеуді жүргізу талаптарының негізінде шетелдік медицина ұйымын іріктеуді жүргізеді және кемінде 2 шетелдік медицина ұйымында емдеу құнының талдауы бар осы Ережеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды береді.
8. Қорытындыны науқасты емдеуге жатқызуға немесе қосымша зертханалық-диагностикалық зерттеулерді жүргізуге айғақтары болмаған жағдайда жұмыс органы денсаулық сақтау басқармасына құжаттар келіп түскен күнінен бастап 7 жұмыс күнінің ішінде және пациентке Қазақстан Республикасының медицина ұйымдарында қосымша тексеру немесе емдеу жүргізілген жағдайда 20 күннің ішінде ұсынады.
9. Жұмыс органының телемедициналық консультациялар бойынша шығыстарын төлеуді Уәкілетті орган жүзеге асырады.
10. Пациентті шетелдік медицина ұйымдарына емделуге жіберу (жіберуден бас тарту) туралы шешімді Комиссия осы Ереженің 4-тармағында көрсетілген ұсынылған құжаттардың негізінде, олар Уәкілетті органға түскен күнінен бастап 10 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қабылдайды.
11. Шетелдік медицина ұйымын таңдауды Комиссия осы шетелдік медицина ұйымында медициналық көмек көрсетудің сапасын, күту ұзақтығын және баға саясатын есепке ала отырып, жұмыс органы берген ұсынымдарды ескере отырып жүзеге асырады.
12. Комиссияның пациентті кезектілік немесе басым тәртіппен шетелдік медицина ұйымдарына емделуге жіберу (жіберуден бас тарту) туралы шешімі Комиссия отырысының хаттамасымен ресімделеді.
Басым тәртіппен балалар, жүкті әйелдер, туыстық донор болған жағдайда ағзаларды, тіндерді трансплантаттау жүргізуді қажет ететін пациенттер аурудың бір бейіні бөлігіндегі қалыптасқан кезектілікке сәйкес жіберіледі.
13. Комиссияның пациентті шетелдік медицина ұйымдарына емделуге жіберу (жіберуден бас тарту) туралы шешімі 3 жұмыс күнінің ішінде жазбаша нысанда пациентке (оның заңды өкіліне) жіберіледі.
14. Балалар, сондай-ақ бөгде күтімді қажет ететін тұлғалар шетелдік медицина ұйымдарына көліктік шығындарын бюджет қаражаты есебінен Уәкілетті орган төлейтін ілесіп жүретін адаммен жіберіледі.
15. Комиссия пациентті шетелдік медицина ұйымдарына емделуге жіберуден бас тарту туралы шешім қабылдаған жағдайда Уәкілетті орган 5 күнінің ішінде пациентке (оның заңды өкіліне) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республиканың аумағында медициналық көмек көрсету туралы ұсыным береді.

6) на основании проведенной телеконсультации, результатов маркетинговых исследований ценовой политики и условии проведения лечения проводит отбор зарубежной медицинской организации и дает заключение по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам с анализом стоимости лечения в не менее 2-х зарубежных медицинских организациях.
8. Заключение предоставляется рабочим органом в управление здравоохранения в течение 7 рабочих дней со дня поступления документов, при отсутствии показаний к госпитализации больного или проведения дополнительных лабораторно-диагностических исследований, и в течение 20 дней в случае проведения дополнительного обследования пациента или лечения в медицинских организациях Республики Казахстан.
9. Оплата расходов рабочего органа осуществляется Уполномоченным органом.
10. Решение о направлении (отказе в направлении) пациента на лечение в зарубежную медицинскую организацию принимается Комиссией, на основании представленных документов, указанных в пункте 4 настоящих Правил, в срок, не превышающий 10 рабочих дней, со дня их поступления в Уполномоченный орган.
11. Выбор зарубежной медицинской организации осуществляется Комиссией с учетом качества оказания медицинской помощи в данной зарубежной медицинской организации, длительности ожидания и ценовой политики учитывая рекомендации, данных рабочим органом.
12. Решение Комиссии о направлении (отказе в направлении) пациента на лечение в зарубежные медицинские организации в порядке очередности или приоритетности оформляется протоколом заседания Комиссии.
В приоритетном порядке направляются дети, беременные женщины, пациенты, нуждающиеся в проведении трансплантации органов, тканей при наличии родственного донора, в соответствии со сложившейся очередностью в разрезе одного профиля заболевания.
13. Решение Комиссии о направлении (отказе в направлении) пациента на лечение в зарубежные медицинские организации в течение 3-х рабочих дней направляется пациенту (его законному представителю) в письменной форме.
14. Дети, а также лица, нуждающиеся в постороннем уходе, направляются в зарубежные медицинские организации с сопровождающим лицом, транспортные расходы которого оплачиваются Уполномоченным органом за счет бюджетных средств.
15. В случае принятия Комиссией решения об отказе в направлении пациента на лечение в зарубежные медицинские организации Уполномоченный орган в течение 5 дней дает рекомендации пациенту (его законному представителю) об оказании медицинской помощи на территории республики в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

16. Уәкілетті орган жұмыс органның ұсынымдарын ескере отырып, Комиссия шешімінің негізінде шетелдік медицина ұйымымен Қазақстан  Республикасының азаматтарына медициналық қызмет көрсету туралы шарт жасасады.
17. Уәкілетті орган шетелдік медицина ұйымдарына пациенттерді жіберуге байланысты (емдеу, жол жүру) шығыстарды төлеуді қамтамасыз етеді.
18. Ерекше жағдайларда Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Премьер-Министрімен келісім болған жағдайда Комиссияның шешімі бойынша шетелдік медициналық ұйымдарда жатқан ауыр жағдайдағы Қазақстан Республикасының азаматтарын тасымалдауға байланысты шығыстарды төлеуді жүргізеді.
Қазақстан Республикасының
азаматтарын бюджет қаражаты
есебінен шетелге емделуге
жіберу ережесіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберілетін аурулардың тізбесі
1. Мидың хирургиялық қолжетімсіз және функциялық елеулі аумағындағы радиохирургиялық емдеу әдісін (гамма-пышақ) талап ететін артерия-веналық мальформациялары мен ісіктері.
2. Эндоваскулярлық емдеу үшін ми діңі, жұлын тамырларының артерия-веналық мальформациялары және артериялық аневризмдер.
3. Трансоральдік алып тастау үшін бассүйек негізінің ісіктері.
4. Радиохирургиялық емдеуді (гамма-пышақ, радио белсенді аппликаторлар) талап ететін көздің қатерлі ісіктері.
5. Кератопротездеу.
6. Жүректі, бүйректі, бауырды, өкпені, жұлынды транспланттауды талап ететін аурулар.
7. Өңеш стеноздары.
8. Трахея стеноздары.
Қазақстан Республикасының
азаматтарын бюджет қаражаты
есебінен шетелге емделуге
жіберу ережесіне
2-қосымша
Қазақстан Республикасы азаматтарын бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберілетін жекелеген санаттарының тізбесі

16. Уполномоченный орган на основании решения Комиссии с учетом рекомендаций Рабочего органа заключает договор с зарубежной медицинской организацией на предоставление медицинских услуг гражданам Республики Казахстан.
17. Уполномоченный орган обеспечивает оплату расходов, связанных с направлением пациентов на лечение в зарубежные медицинские организации (лечение, проезд).
18. В исключительных случаях Уполномоченным органом производится оплата расходов, связанных с транспортировкой граждан Республики Казахстан, находящихся в критическом состоянии в зарубежных медицинских организациях, по решению Комиссии при наличии согласования с Премьер-Министром Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам
направления граждан
Республики Казахстан
на лечение за рубеж
за счет бюджетных средств
Перечень заболеваний,
при которых граждане Республики Казахстан
направляются на лечение за рубеж за счет бюджетных средств
1. Артериовенозные мальформации и опухоли, требующие радиохирургического метода лечения (гамма-нож) ввиду локализации в хирургически недоступных функционально значимых областях головного мозга.
2. Артериовенозные мальформации сосудов ствола головного мозга, спинного мозга и артериальные аневризмы для эндоваскулярного лечения.
3. Опухоли основания черепа для трансорального удаления.
4. Злокачественные новообразования глаза, требующие радиохирургического лечения (гамма-нож, радиоактивные аппликаторы).
5. Кератопротезирование.
6. Заболевания, требующие трансплантации сердца, почки, печени, легких, костного мозга.
7. Стенозы гортани.
8. Стенозы трахеи.
Приложение 2
к Правилам
направления граждан
Республики Казахстан
на лечение за рубеж
за счет бюджетных средств
Перечень отдельных категорий граждан
Республики Казахстан, направляемых на лечение за рубеж
за счет бюджетных средств