Мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесі туралы ережені әзірлеу және бекіту жөніндегі қағиданы бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 1125 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 қаулысымен
Мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесі туралы ережені әзірлеу және бекіту жөніндегі қағиданы бекіту туралы
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 01.09.2021 № 590 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесі туралы ережені әзірлеу және бекіту жөніндегі қағида (бұдан әрі – Қағида) бекітілсін.
2. Мемлекеттік органдар осы қаулы қабылданғаннан кейін бір ай ішінде өздерінің құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерін Қағидаға қоса беріліп отырған үлгі нысанға сәйкес келтірсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 1125 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесі туралы ережені әзірлеу және бекіту жөніндегі қағида
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесі туралы ережені әзірлеу және бекіту жөніндегі қағидасы (бұдан әрі – Қағида) мемлекеттік органдардың құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді біріздендіру және осы ережелерде қамтылуға тиіс нормаларды белгілеу мақсатында әзірленді.
2. Мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесі – мемлекеттік органның ресми бөлінген бөлігі, оған мемлекеттік орган қызметінің нақты бағытын іске асыру мақсатында оның міндеттерінің, функциялары мен жауапкершілігінің бір бөлігі жүктеледі.
Мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың жауапкершілігі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексімен, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексімен, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Әкімшілік рәсімдер туралы" заңдарымен, "Мемлекеттік қызмет өткерудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 152 Жарлығымен регламенттеледі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.03.2021 № 145 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесі туралы ережені әзірлеу және бекіту тәртібі
3. Мемлекеттік органның жаңа құрылымдық бөлімшесі құрылған кезде нормативтік құқықтық актілерге мемлекеттік органның құрылатын құрылымдық бөлімшесі жүзеге асыруы тиіс функцияларды айқындау тұрғысынан талдау жүргізіледі.
Талдауды құрылымдық бөлімше құрылғанға дейін бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік органның кадр қызметі жүргізеді.
Талдау нәтижелері бойынша мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесінің құрылымы, міндеттері мен функцияларының тізбесі айқындалады, олардың негізінде құрылымдық бөлімше туралы ереженің жобасы әзірленеді.

Об утверждении Правил по разработке и утверждению положения о структурном подразделении государственного органа
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 1125. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 01.09.2021 № 590 (вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила по разработке и утверждению положения о структурном подразделении государственного органа (далее - Правила).
2. Государственным органам в течение месяца после принятия настоящего постановления привести свои положения о структурных подразделениях в соответствие с типовой формой, прилагаемой к Правилам.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 сентября 2011 года № 1125
Правила
по разработке и утверждению положения
о структурном подразделении государственного органа
1. Общие положения
1. Правила по разработке и утверждению положения о структурном подразделении государственного органа (далее - Правила) разработаны в целях унификации положений о структурных подразделениях государственных органов и установления норм, которые должны содержаться в этих положениях.
2. Структурное подразделение государственного органа – официально выделенная часть государственного органа, на которую возлагается часть задач, функций и ответственности государственного органа в целях реализации конкретного направления его деятельности.
Ответственность государственных органов и должностных лиц регламентируется Уголовным кодексом Республики Казахстан, Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", законами Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "Об административных процедурах", Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 152 "О некоторых вопросах прохождения государственной службы".
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 18.03.2021 № 145 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок разработки и утверждения положения о структурном
подразделении государственного органа
3. При создании нового структурного подразделения государственного органа проводится анализ нормативных правовых актов на предмет выявления функций, которые должны осуществляться создаваемым структурным подразделением государственного органа.
Анализ проводится кадровой службой государственного органа в течение пяти рабочих дней до образования структурного подразделения.
По результатам анализа определяются структура, перечень задач и функций структурного подразделения государственного органа, на основании которых далее разрабатывается проект положения о структурном подразделении.

Мемлекеттік органның құрылымдық бөлiмшелерi осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ережелердi әзiрлейтiн ведомстволар мен оның аумақтық бөлiмшелерiн, сондай-ақ мемлекеттiк органның аумақтық органдарын қоспағанда, осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ережені әзiрлейдi.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 02.03.2018 № 93 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесі туралы ережені (бұдан әрі – Ереже) мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесі құрылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде мемлекеттік органның салалық құрылымдық бөлімшелерімен бірлесіп (құрылымдық бөлімшенің міндеттері мен өкілеттіктеріне байланысты), кадр қызметі әзірлейді.
5. Ереженің әзірленген жобасы үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік органның заң қызметімен келісіледі, ескертулер мен ұсыныстар болған жағдайда екі жұмыс күні ішінде пысықталады.
6. Ереженің жобасын бекіту мемлекеттік органның заң қызметімен келісілгеннен кейін екі жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Ереже жобасының әрбір бетіне мемлекеттік органның кадр қызметінің және құрылған құрылымдық бөлімшенің басшылары (не оның міндетін атқаратын адам) қол қояды.
Ережені:
1) Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынатын және есеп беретiн мемлекеттік органдарда және олардың аумақтық органдарында – тиісті басшы;
2) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесінде, Парламентінің палаталары аппараттарында, Орталық сайлау комиссиясында, Конституциялық Кеңесінде, Жоғарғы Сотында, Материалдық-техникалық қамтамасыз ету басқармасында, Қазақстан Республикасының Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталығында - тиісті басшы;
3) орталық атқарушы органдарда – министр (министрдің өкілеттігін жүзеге асыратын лауазымды адам);
4) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 18.03.2021 № 145 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5) жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдарда, мәслихаттар мен әкімнің аппараттарында – тиісті басшы бекітеді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.09.2013 № 932 қаулысымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.12.2016 № 886 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 02.03.2018 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 18.03.2021 № 145 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

Структурные подразделения государственного органа разрабатывают положения по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, за исключением ведомств и его территориальных подразделений, а также территориальных органов государственного органа, которые разрабатывают положения по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 02.03.2018 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Положение о структурном подразделении государственного органа (далее - Положение) разрабатывается кадровыми службами совместно с отраслевыми структурными подразделениями государственного органа (в зависимости от задач и полномочий структурного подразделения) в течение десяти рабочих дней со дня образования структурного подразделения государственного органа.
5. Разработанный проект Положения согласовывается юридической службой государственного органа в течение трех рабочих дней, при наличии замечаний и предложений дорабатывается в течение двух рабочих дней.
6. Утверждение проекта Положения осуществляется в течение двух рабочих дней после согласования с юридической службой государственного органа.
Проект Положения парафируется полистно руководителями кадровой службы и созданного структурного подразделения государственного органа (либо лицом, исполняющего его обязанности).
Положение утверждается:
1) в государственных органах, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, и их территориальных органах - соответствующим руководителем;
2) в Канцелярии Премьер-Министра, аппаратах палат Парламента, Центральной избирательной комиссии, Конституционном Совете, Верховном Суде Республики Казахстан, Управлении материально-технического обеспечения, Национальном центре по правам человека Республики Казахстан - соответствующим руководителем;
3) в центральных исполнительных органах – Министром (должностным лицом, осуществляющим полномочия Министра);
4) исключен постановлением Правительства РК от 18.03.2021 № 145 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
5) в исполнительных органах, финансируемых из местного бюджета, аппаратах маслихатов и акима - соответствующим руководителем.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 05.09.2013 № 932; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 28.12.2016 № 886 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 02.03.2018 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 18.03.2021 № 145 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7. Мемлекеттік орган қайта ұйымдастырылғанда не құрылымдық бөлімшенің функциялары өзгерген жағдайда:
1) Құрылымдық бөлімше туралы ережеге өзгерістер осы Қағидада белгіленген талаптарға сәйкес бес жұмыс күні ішінде енгізіледі;
2) Ережеге өзгерістер енгізілген кезде Ереже жобасының әрбір бетіне кадр қызметі, сондай-ақ тиісті құрылымдық бөлімшенің басшысы қол қояды.
Мемлекеттік органның
құрылымдық бөлімшесі туралы
ережені әзірлеу және бекіту
жөніндегі қағидаға
1-қосымша
Ескерту. Оң жақтағы жоғарғы бұрыш жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 02.03.2018 № 93 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесі туралы ережесінің үлгі нысаны
1. Жалпы ережелер
1. (Мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесінің атауы) (мемлекеттік органның атауы) құрылымдық бөлімшесі болып табылады.
2. Құрылымдық бөлімше өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын, Президенті мен Үкіметінің актілерін, өзге де нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
3. Құрылымдық бөлімшенің құрылымын, штат санын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік органның уәкілетті лауазымды адамы бекітеді.
4. Құрылымдық бөлімше*:
1)___________________________________________________;
2)___________________________________________________;
3)____________________________________________ тұрады.
________________________
* бұл тармақты мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесінің құрамына кіретін құрылымдық бөлімшелері бар құрылымдық бөлімшелер толтырады.
2. Мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесінің негізгі міндеттері, функциялары мен құқықтары
5. Міндеті:
Функциялары:
1)___________________________________________________;
2)___________________________________________________.
6. Міндеті:
Функциялары:
1)____________________________________________________;
2)____________________________________________________.
7. Міндеті:
Функциялары:
1)____________________________________________________;
2)____________________________________________________.
8. Құқығы және міндеттері:
1)____________________________________________________;
2)____________________________________________________.
3. Мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесінің қызметін ұйымдастыру
9. Мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне, Президентінің актілеріне, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес өзінің негізгі міндеттері мен функцияларын іске асыру үшін қажетті өкілеттіктерді иеленеді.

7. В случае реорганизации государственного органа либо изменения функций структурного подразделения:
1) изменения в Положение о структурном подразделении вносятся в течение пяти рабочих дней в соответствии с требованиями, установленными настоящими Правилами;
2) при внесении изменений в Положение проект Положения парафируется полистно кадровой службой, а также руководителем соответствующего структурного подразделения.
Приложение 1 к Правилам по
разработке и утверждению
положения о структурном
подразделении
государственного органа
Сноска. Правый верхний угол в редакции постановления Правительства РК от 02.03.2018 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовая форма
положения о структурном подразделении
государственного органа
1. Общие положения
1. (Наименование структурного подразделения государственного органа) является структурным подразделением ("наименование государственного органа).
2. Структурное подразделение в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Структура, штатная численность структурного подразделения утверждается уполномоченным должностным лицом государственного органа в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
4. Структурное подразделение состоит из*:
1) ______________________________________;
2) ______________________________________;
3) ______________________________________.
2. Основные задачи, функции, права и обязанности структурного
подразделения государственного органа
5. Задача:
Функции:
1) ______________________________________;
2) ______________________________________;
3) ______________________________________.
6. Задача:
Функции:
1) ______________________________________;
2) ______________________________________.
7. Задача:
Функции:
1) ______________________________________;
2) ______________________________________.
8. Права и обязанности:
_________________________________________;
_________________________________________.
____________________
*данный пункт заполняется структурными подразделениями, имеющими структурные подразделения, входящие в состав структурного подразделения государственного органа.
3. Организация деятельности структурного подразделения
государственного органа
9. Структурное подразделение обладает полномочиями, необходимыми для реализации его основных задач и функций, в соответствии с законодательными актами, актами Президента Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.

10. Мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын басшы басқарады.
11. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесі басшысының орынбасары (орынбасарлары) болады.
12. Мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесінің басшысы құрылымдық бөлімшенің қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады және мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесіне жүктелген міндеттердің орындалуы мен оның өз функцияларын жүзеге асыруы үшін дербес жауапты болады.
13. Құрылымдық бөлімшенің басшысы мемлекеттік органның басшысына құрылымдық бөлімшенің құрылымы мен штаттық кестесі бойынша ұсыныстар береді.
14. Басшы осы мақсатта:
1) өзінің орынбасары (орынбасарлары) болған жағдайда, олардың міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды;
2) құрылымдық бөлімшенің құрамына кіретін құрылымдық бөлімшелер басшыларының міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды;
3) Қазақстан Республикасының заңдарына және Президентінің актілеріне сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
15. Мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесі басшысының орынбасары (орынбасарлары):
1) өз өкілеттіктері шеңберінде құрылымдық бөлімшенің қызметін үлестіреді;
2) құрылымдық бөлімшенің басшысы болмаған кезде құрылымдық бөлімшеге жалпы басшылықты жүзеге асырады және құрылымдық бөлімшеге жүктелген міндеттерді орындауға және өз функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болады;
3) мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесінің басшылығы жүктеген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
16. Құрылымдық бөлімшенің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесі атынан басқа құрылымдық бөлімшелерге жіберілетін құжаттарға құрылымдық бөлімшенің басшысы, ал ол болмаған жағдайда оны алмастыратын адам қол қояды.
Мемлекеттік органның
құрылымдық бөлімшесі туралы
ережені әзірлеу және бекіту
жөніндегі қағидаға
2-қосымша
Ведомство мен оның аумақтық бөлімшелері, сондай-ақ мемлекеттік органның аумақтық органдары туралы ереженің үлгі нысаны
Ескерту. Қағида 2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 02.03.2018 № 93 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1-тарау. Жалпы ережелер
1. _____________________________________________________________
(ведомствоның/ ведомствоның аумақтық бөлімшесінің/ мемлекеттік органның аумақтық органының атауы)
__________ саласында (салаларында) басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының _________________________ ведомствосы/ ведомствосының
(мемлекеттік органның аты)
аумақтық бөлімшесі/ мемлекеттік органның аумақтық органы болып табылады.
2.______________________________________________________________
(ведомствоның/ ведомствоның аумақтық бөлімшесінің/ мемлекеттік органның аумақтық органының атауы)
өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

10. Структурное подразделение государственного органа возглавляет руководитель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
11. Руководитель структурного подразделения государственного органа в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан, имеет заместителя (заместителей).
12. Руководитель структурного подразделения государственного органа осуществляет общее руководство деятельностью структурного подразделения и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на структурное подразделение государственного органа задач и осуществление им своих функций.
13. Руководитель структурного подразделения представляет руководству государственного органа предложения по структуре и штатному расписанию структурного подразделения.
14. В этих целях руководитель:
1) определяет обязанности и полномочия своего заместителя
(заместителей), при их наличии;
2) определяет обязанности и полномочия руководителей структурных подразделений, входящих в состав структурного подразделения;
3) осуществляет иные полномочия в соответствии с законами и актами Президента Республики Казахстан.
15. Заместитель (заместители) руководителя структурного подразделения государственного органа:
1) координирует деятельность структурного подразделения в пределах своих полномочий;
2) в период отсутствия руководителя структурного подразделения осуществляет общее руководство деятельностью структурного подразделения и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на структурное подразделение задач и осуществление им своих функций;
3) осуществляет иные функции, возложенные руководством структурного подразделения государственного органа.
16. Документы, направляемые от имени структурного подразделения государственного органа в другие структурные подразделения по вопросам, входящим в компетенцию структурного подразделения, подписываются руководителем структурного подразделения, а в случае отсутствия - лицом его замещающим.
Приложение 2
к Правилам по разработке и
утверждению положения о
структурном подразделении
государственного органа
Сноска. Правила дополнены приложением 2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 02.03.2018 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовая форма положения о ведомстве и его территориальных подразделениях, а также территориальных органах государственного органа
Глава 1. Общие положения
1. _____________________________________________________________________
(наименование ведомства/территориального подразделения ведомства/
территориального органа государственного органа)
является ведомством/территориальным подразделением ведомства/ территориальным
органом Республики Казахстан, осуществляющим
руководство в сфере (ах) ___________________________________________
(наименование государственного органа)
2. _____________________________________________________________________
(наименование ведомства/территориального подразделения ведомства/
территориального органа государственного органа)
осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики
Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными
правовыми актами, а также настоящим Положением.

3. _____________________________________________________________
(ведомствоның/ ведомствоның аумақтық бөлімшесінің/ мемлекеттік органның аумақтық органының атауы)
мемлекеттік мекеменің ұйымдастырушылық-құқықтық нысанындағы заңды тұлғасы болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. _____________________________________________________________
(ведомствоның/ ведомствоның аумақтық бөлімшесінің/ мемлекеттік органның аумақтық органының атауы)
азаматтық-құқықтық қатынастарға қатынастарға өз атынан түседі.
5. _____________________________________________________________,
(ведомствоның/ ведомствоның аумақтық бөлімшесінің/ мемлекеттік органның аумақтық органының атауы)
егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттілік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. _____________________________________________________________
(ведомствоның/ ведомствоның аумақтық бөлімшесінің/ мемлекеттік органның аумақтық органының атауы)
өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен ____________________________________________________________________
(ведомствоның/ ведомствоның аумақтық бөлімшесінің/ мемлекеттік органның аумақтық органының атауы)
басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. _____________________________________________________________
(ведомствоның/ ведомствоның аумақтық бөлімшесінің/ мемлекеттік органның аумақтық органының атауы)
құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері.
9. Мемлекеттік органның толық атауы – "___________________________
(ведомствоның/ ведомствоның аумақтық
________________________________________________" мемлекеттік мекемесі.
бөлімшесінің/ мемлекеттік органның аумақтық органының атауы)
10. Осы Ереже __________________________________________________
(ведомствоның/ ведомствоның аумақтық бөлімшесінің/ мемлекеттік органның аумақтық органының атауы)
құрылтай құжаты болып табылады.
11. ____________________________________________________________
(ведомствоның/ ведомствоның аумақтық бөлімшесінің/ мемлекеттік органның аумақтық органының атауы)
қызметін қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.

3. ______________________________________________________________________
(наименование ведомства/территориального подразделения ведомства/
территориального органа государственного органа)
является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного
учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке,
бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан
счета в органах казначейства.
4. ______________________________________________________________________
(наименование ведомства/территориального подразделения ведомства/
территориального органа государственного органа)
вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. ______________________________________________________________________
(наименование ведомства/территориального подразделения ведомства/
территориального органа государственного органа)
имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства,
если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. ______________________________________________________________________
(наименование ведомства/территориального подразделения ведомства/
территориального органа государственного органа)
по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает
решения, оформляемые приказами руководителя
_______________________________________________________________________________
(наименование ведомства/территориального подразделения ведомства/ территориального
органа государственного органа)
и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности ____________________________________
(наименование ведомства/ территориального
подразделения ведомства/ территориального органа государственного органа)
утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение юридического лица.
9. Полное наименование государственного органа – государственное
учреждение "___________________________________________________________________".
(наименование ведомства/ территориального подразделения ведомства/
территориального органа государственного органа)
10. Настоящее Положение является учредительным документом
________________________________________________________________________________
(наименование ведомства/ территориального подразделения ведомства/
территориального органа государственного органа)
11. Финансирование деятельности ____________________________________________
(наименование ведомства/ территориального
подразделения ведомства/ территориального органа государственного органа)
осуществляется из республиканского и местных бюджетов, бюджета (сметы расходов)
Национального Банка Республики Казахстан.

12. ____________________________________________________________
(ведомствоның/ ведомствоның аумақтық бөлімшесінің/ мемлекеттік органның аумақтық органының атауы)
кәсіпкерлік субъектілерімен ___________________________________________
(ведомствоның/ ведомствоның аумақтық бөлімшесінің/ мемлекеттік органның аумақтық органының атауы)
функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер ___________________________________________________________
(ведомствоның/ ведомствоның аумақтық бөлімшесінің/ мемлекеттік органның аумақтық органының атауы)
заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2-тарау. Ведомствоның немесе ведомствоның аумақтық бөлімшесінің немесе мемлекеттік органның аумақтық органының негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
13. Міндеттері:
______________________________;
______________________________;
______________________________.
14. Функциялары:
______________________________;
______________________________;
______________________________.
15. Құқықтары мен міндеттері:
______________________________;
______________________________;
______________________________.
3-тарау. Ведомствоның немесе ведомствоның аумақтық бөлімшесінің немесе мемлекеттік органның аумақтық органының қызметін ұйымдастыру
16. ____________________________________________________________
(ведомствоның/ ведомствоның аумақтық бөлімшесінің/ мемлекеттік органның
__________________________
аумақтық органының атауы)
басшылықты _________________________________________________________
(ведомствоның/ ведомствоның аумақтық бөлімшесінің/ мемлекеттік
_________________________________
органның аумақтық органының атауы)
жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын басшы жүзеге асырады.
17. ____________________________________________________________
(ведомствоның/ ведомствоның аумақтық бөлімшесінің/ мемлекеттік органның аумақтық органының атауы)
басшысы __________________________________________________________
(ведомствоның/ ведомствоның аумақтық бөлімшесінің/ мемлекеттік органның аумақтық органының атауы)
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
18. ____________________________________________________________
(ведомствоның/ ведомствоның аумақтық бөлімшесінің/ мемлекеттік органның
__________________________
аумақтық органының атауы)
басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.

12. _______________________________________________________________________
(наименование ведомства/ территориального подразделения ведомства/
территориального органа государственного органа)
запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на
предмет выполнения обязанностей, являющихся
функциями ________________________________________________________________
(наименование ведомства/ территориального подразделения ведомства/
территориального органа государственного органа).
Если _____________________________________________________________________
(наименование ведомства/ территориального подразделения ведомства/
территориального органа государственного органа)
законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы
деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в
доход государственного бюджета.
Глава 2. Основные задачи, функции, права и обязанности ведомства или территориального подразделения ведомства или территориального органа государственного органа
13. Задачи:
________________________________;
________________________________;
________________________________.
14. Функции:
________________________________;
________________________________;
________________________________.
15. Права и обязанности:
________________________________;
________________________________;
________________________________;
________________________________.
Глава 3. Организация деятельности ведомства или территориального подразделения ведомства или территориального органа государственного органа
16. Руководство ____________________________________________________________
(наименование ведомства/ территориального подразделения ведомства/
территориального органа государственного органа)
осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение
возложенных на _______________________________________________________
(наименование ведомства/ территориального подразделения
ведомства/ территориального органа государственного органа)
задач и осуществление им своих функций.
17. Руководитель ___________________________________________________________
(наименование ведомства/ территориального подразделения ведомства/
территориального органа государственного органа)
назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством
Республики Казахстан.
18. Руководитель ___________________________________________________________
(наименование ведомства/ территориального подразделения
ведомства/ территориального органа государственного органа)
имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в
соответствии с законодательством Республики Казахстан.

19. ________________________ басшысының өкілеттігі:
(ведомствоның/ ведомствоның аумақтық бөлімшесінің/ мемлекеттік органның аумақтық органының атауы)
______________________________;
______________________________;
______________________________.
_______________________________________________________________
(ведомствоның/ ведомствоның аумақтық бөлімшесінің/ мемлекеттік органның
__________________________
аумақтық органының атауы)
басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
20. Басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4-тарау. Ведомствоның немесе ведомствоның аумақтық бөлімшесінің немесе мемлекеттік органның аумақтық органының мүлкі
21. ____________________________________________________________
(ведомствоның/ ведомствоның аумақтық бөлімшесінің/ мемлекеттік органның
__________________________
аумақтық органының атауы)
заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
_______________________________________________________________
(ведомствоның/ ведомствоның аумақтық бөлімшесінің/ мемлекеттік органның
__________________________
аумақтық органының атауы)
мүлкі оған меншік иесі берген, мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. ___________________________________________________________
(ведомствоның/ ведомствоның аумақтық бөлімшесінің/ мемлекеттік органның
аумақтық органының атауы)
бекітілген мүлік республикалық/коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, ____________________________,
(ведомствоның/ ведомствоның аумақтық
бөлімшесінің/ мемлекеттік органның аумақтық органының атауы)
өзіне бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Ведомствоның немесе ведомствоның аумақтық бөлімшесінің немесе мемлекеттік органның аумақтық органын қайта ұйымдастыру және тарату
24. ____________________________________________________________
(ведомствоның/ ведомствоның аумақтық бөлімшесінің/ мемлекеттік органның аумақтық органының атауы)
қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
______________________________ қарамағындағы ұйымдардың
(ведомстволардың атауы)
тізбесі
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________ қарамағындағы аумақтық
(ведомствоның атауы)
бөлiмшелерiнің тізбесі
______________________________
______________________________
______________________________

19. Полномочия руководителя _______________________________________________:
(наименование ведомства/ территориального
подразделения ведомства/ территориального органа государственного органа)
_______________________________;
_______________________________;
_______________________________.
Исполнение полномочий руководителя ________________________________________
(наименование ведомства/ территориального
подразделения ведомства/ территориального органа государственного органа)
в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с
действующим законодательством.
20. Руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии
с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество ведомства или территориального подразделения ведомства или территориального органа государственного органа
21. _____________________________________________________________________
(наименование ведомства/ территориального подразделения ведомства/
территориального органа государственного органа)
может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях,
предусмотренных законодательством.
Имущество ______________________________________________________________
(наименование ведомства/ территориального подразделения ведомства/
территориального органа государственного органа)
формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества
(включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных
источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за _____________________________________________,
(наименование ведомства/ территориального
подразделения ведомства/ территориального органа государственного органа)
относится к республиканской/коммунальной собственности.
23. _____________________________________________________________________
(наименование ведомства/ территориального подразделения ведомства/
территориального органа государственного органа)
не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за
ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану
финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение ведомства или территориального подразделения ведомства или территориального органа государственного органа
24. Реорганизация и упразднение _____________________________________________
(наименование ведомства/ территориального
подразделения ведомства/ территориального органа государственного органа)
осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении
_______________________
(наименование ведомства)
_______________________
_______________________
_______________________
Перечень территориальных подразделений, находящихся в ведении
_______________________
(наименование ведомства)
________________________
_______________________
_______________________