Фильмнің индексі туралы ақпаратқа қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 28 қазандағы № 1217 Қаулысы
«Мәдениет туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Заңының 28-3-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған фильмнің индексі туралы ақпаратқа қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 28 қазандағы
№ 1217 қаулысымен
бекітілген
Фильмнің индексі туралы ақпаратқа қойылатын талаптар
1. Жалпы ережелер
1. Осы фильмнің индексі туралы ақпаратқа қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) «Мәдениет туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Заңының 28-3-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасында шығарылған және Қазақстан Республикасының аумағына прокаттау әрі көпшілікке көрсету үшін әкелінген (жеткізілген) фильмдердің индексі туралы ұсынылатын ақпаратқа қойылатын талаптарды айқындайды.
2. Осы Талаптарда мынадай негізгі ұғым пайдаланылады:
box-қаптама – өнім туралы жарнамалық мәліметтер және оны пайдалану қағидалары орналастырылған фильмнің аналогтық және цифрлық тасығыштарының арнайы қаптамасы.
3. Осы Талаптардың ережелері фильмге прокаттау куәлігін алған жеке және заңды тұлғаларға қолданылады.
4. Осы Талаптардың мақсаты балалар мен жасөспірімдердің денсаулығына, эмоциялық және интеллектуалдық дамуына зиян келтіруі мүмкін аудио-көрініс туындыларынан оларды қорғауды қамтамасыз ету болып табылады.
5. Фильмнің индексі сандық және мәтіндік белгілеуден тұрады.
6. Фильм индексінің мәтіндік белгіленуі «Қазақстан Республикасындағы тіл туралы» Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 11 шілдедегі Заңының 21-бабына сәйкес қазақ және орыс тілдерінде ресімделеді.
2. Кинозалдарда және осы мақсаттарға арналған өзге де орындарда көрсетілетін фильмнің индексі туралы ақпарат
7. Кинозалдарда және осы мақсаттарға арналған өзге де орындарда көрсетілетін фильмнің индексі туралы ақпарат «Жарнама туралы» Қазақстан Республикасының 19 желтоқсандағы 2003 жылы Заңының 6 және  11-баптарына сәйкес баспа жарнамасында және өзге де баспа өнімдерінде көрсетіледі.

Об утверждении требований к информации об индексе фильма
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2011 года № 1217. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 162.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 04.04.2019 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 28-3 Закона Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые требования к информации об индексе фильма.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 октября 2011 года № 1217
Требования
к информации об индексе фильма
1. Общие положения
1. Настоящие требования к информации об индексе фильма (далее - Требования) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 28-3 Закона Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре" и определяют требования к предоставляемой информации об индексе фильмов, произведенных в Республике Казахстан и ввозимых (доставленных) на территорию Республики Казахстан с целью проката и публичной демонстрации.
2. В настоящих Требованиях используется следующее основное понятие:
box-упаковка - специализированная упаковка аналоговых и цифровых носителей фильма, на котором размещаются рекламные сведения о продукции и правила обращения с ней.
3. Положения настоящих Требований распространяются на физических и юридических лиц, получивших прокатное удостоверение на фильм.
4. Целью настоящих Требований является обеспечение защиты детей и подростков от аудиовизуальных произведений, которые могут нанести вред их здоровью, эмоциональному и интеллектуальному развитию.
5. Индекс фильма состоит из цифрового и текстового обозначений.
6. Текстовое обозначение индекса фильма оформляется на казахском и русском языках в соответствии со статьей 21 Закона Республики Казахстан от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан".
2. Информация об индексе фильма, демонстрируемого в кинозалах
и иных местах, предназначенных для этих целей
7. Информация об индексе фильма, демонстрируемого в кинозалах и иных местах, предназначенных для этих целей, указывается в печатной рекламе в соответствии со статьями 6 и 11 Закона Республики Казахстан от 19 декабря 2003 года "О рекламе" и иной печатной продукции.

8. Барлық жарнамалық баспа өнімдерінде фильмнің индексі туралы ақпарат жеке тікбұрышты бейнемен белгіленеді және мынадай параметрлерде көрсетіледі:
1) орналасқан орны – баспа өнімінің бетіндегі сол жақтағы төменгі бұрышы (бұқаралық ақпарат құралдарында жарнамалау кезінде - жарнамалық модульдің сол жақтағы төменгі бұрышы);
2) ауданы – баспа өнімі бетінің барлық ауданының жеті пайызынан кем емес (бұқаралық ақпарат құралдарында жарнамалау кезінде - жарнамалық модуль ауданының жеті пайызынан кем емес);
3) түсі – инверсия (қара фонда - ашық қаріппен, ашық фонда - қара қаріппен);
4) қарпі – негізгі мәтіннің қарпі.
9. Көрсетілетін фильмнің индексі туралы ақпарат кинозалдарда және осы мақсаттарға арналған өзге де орындардың фойелері мен кассаның маңында орналастырылады.
3. Телевизия эфирінен берілетін фильмнің индексі туралы ақпарат
10. Телевизия эфирінен берілетін фильмнің индексі туралы ақпарат:
1) «Жарнама туралы» Қазақстан Республикасының 19 желтоқсандағы 2003 жылы Заңының 6 және 11-баптарына сәйкес баспа жарнамасында және өзге де баспа өнімдерінде;
2) фильмді көрсету алдында көрсетіледі.
11. Барлық жарнамалық баспа өнімдерінде фильмнің индексі туралы ақпарат жеке тікбұрышты бейнемен ерекше белгіленеді және мынадай параметрлерде көрсетіледі:
1) орналасқан орны – баспа өнімінің бетіндегі сол жақтағы төменгі бұрышы (бұқаралық ақпарат құралдарында жарнамалау кезінде – жарнамалық модульдің сол жақтағы төменгі бұрышы);
2) ауданы – баспа өнімі бетінің барлық ауданының жеті пайызынан кем емес (бұқаралық ақпарат құралдарында жарнамалау кезінде - жарнамалық модуль ауданының жеті пайызынан кем емес);
3) түсі – инверсия (қара фонда - ашық қаріппен, ашық фонда - қара қаріппен);
4) қарпі – негізгі мәтіннің қарпі.
12. Фильмді көрсету алдында фильмнің индексі туралы ақпарат мынадай параметрлерде көрсетіледі:
1) орналасқан орны – қандай да бір ақпаратсыз экранның ортасы;
2) қарпі – негізгі титрлардың қарпі;
3) ұзақтығы – үш секундтан кем емес;
4) дыбыстау тілі – фильм көрсетілетін тіл.
4. Аналогтық және цифрлық жеткізгіштерде таратылатын фильмнің индексі туралы ақпарат
13. Аналогтық және цифрлық жеткізгіштерде таратылатын фильмнің индексі туралы ақпарат box-қаптамада көрсетіледі.
14. Box-қаптама фильмнің индексі туралы ақпарат жеке тікбұрышты бейнеде белгіленеді және мынадай параметрлерде көрсетіледі:
1) орналасқан орны – box-қаптаманың сырт жағындағы сол жақтағы төменгі бұрышы;
2) ауданы – box-қаптаманың сыртқы жағындағы жалпы ауданының екі пайызынан кем емес;

8. На всей печатной продукции информация об индексе фильма выделяется отдельным прямоугольным изображением и указывается в следующих параметрах:
1) место расположения - левый нижний угол лицевой стороны печатного продукта (при рекламе в печатных средствах массовой информации - левый нижний угол рекламного модуля);
2) площадь - не менее семи процентов от всей площади лицевой стороны печатного продукта (при рекламе в печатных средствах массовой информации - не менее семи процентов от площади рекламного модуля);
3) цвет - инверсия (на темном фоне - светлый шрифт, на светлом фоне - темный шрифт);
4) шрифт - шрифт основного текста.
9. Информация об индексе фильма, демонстрируемого в кинозалах и иных местах, предназначенных для этих целей, размещается в фойе и прикассовой зоне.
3. Информация об индексе фильма,
транслируемого в эфире телевидения
10. Информация об индексе фильма, транслируемого в эфире телевидения, указывается:
1) в печатной рекламе в соответствии со статьями 6 и 11 Закона Республики Казахстан от 19 декабря 2003 года "О рекламе" и иной печатной продукции;
2) перед началом демонстрации фильма.
11. На всей печатной продукции информация об индексе фильма выделяется отдельным прямоугольным изображением и указывается в следующих параметрах:
1) место расположения - левый нижний угол лицевой стороны печатного продукта (при рекламе в печатных средствах массовой информации - левый нижний угол рекламного модуля);
2) площадь - не менее семи процентов от всей площади лицевой стороны печатного продукта (при рекламе в печатных средствах массовой информации - не менее семи процентов от площади рекламного модуля);
3) цвет - инверсия (на темном фоне - светлый шрифт, на светлом фоне - темный шрифт);
4) шрифт - шрифт основного текста.
12. Перед началом демонстрации фильма информация об индексе фильма указывается в следующих параметрах:
1) место расположения - середина экрана без какой-либо посторонней информации;
2) шрифт - шрифт основных титров;
3) длительность - не менее трех секунд;
4) язык озвучивания - язык демонстрации фильма.
4. Информация об индексе фильма, распространяемого
на аналоговых и цифровых носителях
13. Информация об индексе фильма, распространяемого на аналоговых и цифровых носителях, указывается на box-упаковке.
14. На box-упаковке информация об индексе фильма выделяется отдельным прямоугольным изображением и указывается в следующих параметрах:
1) место расположения - левый нижний угол оборотной стороны box-упаковки;
2) площадь - не менее двух процентов от общей площади оборотной стороны box- упаковки;

3) цифрлық және мәтіндік белгілеудің түсі – қызыл түсті фонда ақ;
4) қарпі – сандық белгілеу үшін – Impact, мәтіндік белгілеу үшін – Arial.

3) цвет цифрового и текстового обозначения - белый на красном фоне;
4) шрифт - для цифрового обозначения - Impact, для текстового обозначения - Arial.