Шудың және өзге де жасанды акустикалық әсерлердің нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 қарашадағы № 1270 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 24 ақпандағы № 105 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 24.02.2016 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 7 қазандағы № 18-02/899 бұйрығын қараңыз.
«Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі Заңының 40-бабы 1-тармағының12) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған шудың және өзге де жасанды акустикалық әсерлердің нормалары бекітілсін.
2. Осы қаулы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                              К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 1 қарашадағы
№ 1270 қаулысымен
бекітілген
Шудың және өзге де жасанды акустикалық әсерлердің нормалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы мемлекеттік табиғи қорықтар аумағындағы шудың және өзге де жасанды акустикалық әсерлердің нормалары «Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі Заңының 40-бабы 1-тармағының 12) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік табиғи қорықтар аумағындағы шудың және өзге де жасанды акустикалық әсерлердің нормаларын белгілейді.
2. Осы нормаларда мынадай негізгі терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) акустикалық әсерлер – жиілік сипаттамалары 1-16 герц (бұдан әрі – Гц) жиілік аралығында болатын күрделі спектрлік құрылымның ретсіз тербелісін білдіретін жасанды инфрадыбыс;
2) дыбыстық қысым – дыбыстың құбылуы нәтижесінде пайда болатын ауа немесе газ қысымының ауыспалы құраушысы, Па;
3) дыбыстық қысымның деңгейлері – 9 спектр диапазонының жекелей алынған учаскесінде құбылу нәтижесінде пайда болатын ауа немесе газ қысымының ауыспалы құраушысының логарифмдік көрсеткіштері, белгіленуі – L, децибел (бұдан әрі – дБ);
4) дыбыстың ең жоғары деңгейі, LА. макс., дБА (бұдан әрі – децибел А) – өлшеу шегін, дәлме-дәл көрсететін прибордың (шу өлшегіштің) көзбен шолып мөлшерлегенде ең жоғары шекті көрсеткішіне сәйкес келетін дыбыс деңгейі немесе автоматты құрылғымен тіркеу кезінде өлшеу уақытының бір пайызы ішінде асып түсетін дыбыс деңгейінің мәні;

Об утверждении норм шумовых и иных акустических воздействий искусственного происхождения
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 ноября 2011 года № 1270. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 февраля 2016 года № 105
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 24.02.2016 № 105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра сельского хозяйства РК от 7 октября 2015 года № 18-02/899.
В соответствии с подпунктом 12) пункта 1 статьи 40 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые нормы шумовых и иных акустических воздействий искусственного происхождения.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 ноября 2011 года № 1270
Нормы
шумовых и иных акустических воздействий
искусственного происхождения
1. Общие положения
1. Настоящие нормы шумовых и иных акустических воздействий искусственного происхождения на территории государственных природных заповедников разработаны в соответствии с подпунктом 12) пункта 1 статьи 40 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях" и устанавливают нормы шумовых и иных акустических воздействий искусственного происхождения на территории государственных природных заповедников.
2. В настоящих нормах используются следующие основные термины и определения:
1) акустическое воздействие - инфразвук искусственного происхождения, представляющий собой беспорядочные колебания сложной спектральной структуры, частотные характеристики которого находятся в области частот 1-16 герц (далее - Гц);
2) звуковое давление - переменная составляющая давления воздуха или газа, возникающая в результате звуковых колебаний, Па;
3) уровни звукового давления - логарифмические показатели переменной составляющей давления воздуха или газа, возникающей в результате колебаний в отдельно взятом участке диапазона 9 спектра, обозначение - L, децибел (далее - дБ);
4) максимальный уровень звука, LА. макс., дБА (далее - децибел А) - уровень звука, соответствующий максимальному показателю измерительного, прямопоказывающего прибора (шумомера) при визуальном отсчете, или значение уровня звука, превышаемое в течение одного процента времени измерения при регистрации автоматическим устройством;

5) жол берілетін шу деңгейі – шуға сезімтал жүйелер мен дыбыс талдаушылардың қатты мазалануын және олардың функционалдық жай-күйі көрсеткіштерінің елеулі өзгерістерін туғызбайтын деңгей;
6) импульстік шу – әрқайсысының ұзақтығы бір секундтан аз бір немесе бірнеше дыбыс белгісінен тұратын, бұл ретте «МемСТ 17187-81» мемлекеттік стандарты бойынша шу өлшегіштің тиісінше «импульс» және «баяу» уақыт сипаттамаларында өлшенген дыбыс деңгейлері дБ (А1) және дБ (А) алғанда, кемінде 7 дБ-ға ерекшеленетін шу;
7) төмен жиіліктегі шу – жиілік сипаттамалары инфрадыбыстық және естілетін жиіліктер аралығындағы шекте болатын шу;

5) допустимый уровень шума - уровень, который не вызывает значительного беспокойства и существенных изменений показателей функционального состояния систем и анализаторов, чувствительных к шуму;
6) импульсный шум - шум, состоящий из одного или нескольких звуковых сигналов, каждый длительностью менее одной секунды, при этом уровни звука в дБ (А1) и дБ (А), измеренные соответственно на временных характеристиках "импульс" и "медленно" шумомера по государственному стандарту "ГОСТ 17187-81", отличаются не менее чем на 7 дБ;
7) низкочастотный шум - шум, частотные характеристики на границе между инфразвуковыми и слышимыми частотами;

8) тұрақсыз шудың LА. экв., дБА барабар дыбыс (қуаты бойынша) деңгейі – белгілі бір уақыт аралығы ішінде осы тұрақсыз шу сияқты орташа квадраттық дыбыстық қысымға ие тұрақты кең өрісті шудың дыбыс деңгейі;
9) тұрақты шу – дыбыс деңгейі «МемСТ 17187-81» мемлекеттік стандарты бойынша шу өлшегіштің «баяу» уақыт сипаттамасында өлшеу кезінде уақыт аралағында (күн) 5 дБ (А) көп өзгермейтін шу;
10) тұрақсыз шу – дыбыс деңгейі «МемСТ 17187-81» мемлекеттік стандарты бойынша шу өлшегіштің «баяу» уақыт сипаттамасына өлшеу кезінде уақыт жағынан уақыт аралығында (күн) 5 дБ (А) астам мөлшерде өзгеретін шу;

8) эквивалентный (по энергии) уровень звука, LА. экв., дБА, непостоянного шума - уровень звука постоянного широкополосного шума, который имеет такое же среднеквадратичное звуковое давление, что и данный непостоянный шум в течение определенного интервала времени;
9) постоянный шум - шум, уровень звука которого за временной отрезок (день) изменяется во времени не более чем на 5 дБ (А) при измерениях на временной характеристике "медленно" шумомера по государственному стандарту "ГОСТ 17187-81";
10) непостоянный шум - шум, уровень звука которого за временной отрезок (день) изменяются во времени более чем на 5 дБ (А) при измерениях на временной характеристике "медленно" шумомера по государственному стандарту "ГОСТ 17187-81";

11) үнді шу – спектрінде айқын байқалатын дискретті үндер бар шу. Шудың үндестілік сипаты практикалық мақсаттар үшін бір жолақтағы деңгейдің көрші жолақтардағы деңгейден әрі кеткенде 10 дБ асып түсуі бойынша жиіліктің үштен бір октавалық жолақтарындағы өлшем болып белгіленеді;
12) шу – жасанды жолмен шығарылған, күші мен жиілігі бойынша әртүрлі дыбыстардың ретсіз байланысы;
13) шуды өлшеу бірлігі дБ және нақты қысымның адамның есту шегінің орташа квадраттық қысымына қысымның орташа квадраттық мәніне арақатынасының он мәртелік оннан бір еселік логарифмі дБА болып табылады.

11) тональный шум - шум, в спектре которого имеются выраженные дискретные тона. Тональный характер шума для практических целей устанавливается измерением в третьоктавных полосах частот по превышению уровня в одной полосе над соседними не менее чем на 10 дБ;
12) шум - беспорядочное сочетание разных по силе и частоте звуков, имеющих искусственное происхождение;
13) единицей измерения шума является дБ и дБА - десятикратный десятичный логарифм отношения среднеквадратичного значения фактического давления к среднеквадратичному давлению порога слуха человека.

3. Мемлекеттік табиғи қорықтардың аумағындағы шу мен инфрадыбысты өлшеу және бағалау «МемСТ 23337-78 (СТ СЭВ 2006-80) Шу. Селитебтік аумақ пен тұрғын және қоғамдық үй-жайлардың бөлмелеріндегі шуды өлшеу әдістері» мемлекеттік стандартына сәйкес жүргізіледі.
2. Шу мен инфрадыбыстың нормаланатын өлшемдері мен рұқсат етілетін деңгейлері
4. Орташа геометриялық жиіліктері: 31,5; 63; 125; 250; 500; 1000; 2000; 4000; 8000 Гц октавалық жолақтардағы дыбыс қысымының L деңгейлері дБ тұрақты шудың нормаланатын өлшемдері болып табылады. Болжамды бағалау үшін LА, дБА дыбыс деңгейлерін пайдалануға жол беріледі.

3. Измерение и оценка шума и инфразвука на территории государственных природных заповедников проводится в соответствии с государственным стандартом "ГОСТ 23337-78 (СТ СЭВ 2006-80) Шум. Методы измерения шума на селитебной территории и в помещениях жилых и общественных зданий".
2. Нормируемые параметры и допустимые уровни шума
и инфразвука
4. Нормируемыми параметрами постоянного шума являются уровни звукового давления L, дБ, в октавных полосах со среднегеометрическими частотами: 31,5; 63; 125; 250; 500; 1000; 2000; 4000; 8000 Гц. Для ориентировочной оценки допускается использовать уровни звука LА, дБА.

5. LАэкв, дБА балама (энергиясы бойынша) дыбыс деңгейлері және LАмакс, дБА барынша шекті дыбыс деңгейлері тұрақсыз шудың нормаланатын өлшемдері болып табылады.
Тұрақсыз шудың рұқсат етілетін деңгейлерге сәйкестігін бағалау дыбыстың балама және барынша шекті деңгейлері бойынша бір мезгілде жүргізілуге тиіс. Көрсеткіштер бірінің мөлшерден асып кетуі осы нормаларға сәйкес келмеушілік ретінде қарастырылуы керек.
6. Октавалық жиіліктер жолақтарындағы дыбыс қысымы деңгейлерінің, мемлекеттік табиғи қорықтар аумағында естілетін шудың балама және барынша шекті деңгейлерінің рұқсат етілетін мәндері осы нормаларға 1-қосымшаға сәйкес қабылданады.

5. Нормируемыми параметрами непостоянного шума являются эквивалентные (по энергии) уровни звука LАэкв, дБА, и максимальные уровни звука LАмакс, дБА.
Оценка непостоянного шума на соответствие допустимым уровням проводится одновременно по эквивалентному и максимальному уровням звука. Превышение одного из показателей рассматривается как несоответствие настоящим нормам.
6. Допустимые значения уровней звукового давления в октавных полосах частот, эквивалентных и максимальных уровней звука проникающего шума на территории государственных природных заповедников принимаются в соответствии с приложением 1 к настоящим нормам.

7. Мемлекеттік табиғи қорықтардың аумағында естілетін инфрадыбыс пен жиілігі төмен шудың дыбыс қысымы деңгейлерінің рұқсат етілетін мәндері осы нормаларға 2-қосымшаға сәйкес қабылданады.
Шудың және өзге де жасанды
акустикалық әсерлердің нормаларына
1-қосымша
Октавалық жиіліктер жолақтарындағы дыбыс қысымы деңгейлерінің, естілетін шудың баламалы және барынша шекті деңгейлерінің рұқсат етілетін мәндері
Тәулік мезгілі
Орташа геометриялық жиіліктермен, Гц, октавалық жолақтардағы дыбыс қысымының деңгейлері, дБ
Дыбыс деңгейлері және дыбыстың баламалы деңгейлері (дБА)
Дыбыстың барынша шекті деңгейі LМакс, дБА

7. Допустимые значения уровней звукового давления проникающего инфразвука и низкочастотного шума на территории государственных природных заповедников принимаются в соответствии с приложением 2 к настоящим нормам.
Приложение 1
к нормам шумовых и иных
акустических воздействий
искусственного происхождения
Допустимые значения
уровней звукового давления в октавных полосах частот,
эквивалентных и максимальных уровней звука проникающего шума
Время
суток
Уровни звукового давления, дБ, в октавных полосах со
среднегеометрическими частотами, Гц
Уровни
звука и
эквива-
лентные
уровни
звука
(в дБА)
Максимальные
уровни звука
LМакс, дБА