Коммуналдық қалдықтардың пайда болу және жинақталу нормаларын есептеудің үлгі қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 22 қарашадағы № 1370 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 3 сәуірдегі № 196 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 03.04.2015 № 196 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 16-бабының 7) тармақшасын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Коммуналдық қалдықтардың пайда болу және жинақталу нормаларын есептеудің үлгі қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 22 қарашадағы
№ 1370 қаулысымен
бекітілген
Коммуналдық қалдықтардың пайда болу және жинақталу
нормаларын есептеудің үлгі қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Коммуналдық қалдықтарға елдi мекендерде, оның iшiнде адамның тiршiлiк әрекетi нәтижесiнде пайда болған тұтынудың қатты қалдықтары, сондай-ақ құрамы және пайда болу сипаты жағынан осыларға ұқсас өндiрiс қалдықтары жатады.
2. Елді мекендер үшін коммуналдық қалдықтардың жинақталу нормаларын бекітуді жергілікті өкілді органдар бес жылда кемінде бір рет не жергілікті атқарушы органдардың бастамасы бойынша, бірақ екі жылда бір реттен жиі емес жүргізеді.
2. Коммуналдық қалдықтардың пайда болу
және жинақталу нормалары есептеу тәртібі
3. Коммуналдық қалдықтардың пайда болу және жинақталу нормалары тұрғын үй қорының барлық объектілері, тұрғын емес үй-жайлар үшін жеке-жеке белгіленеді.
4. Коммуналдық қалдықтардың пайда болу және жинақталу нормалары осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес тұрғын үй қорының барлық объектілері үшін және тұрғын емес үй-жайлар бойынша анықталады.
5. Коммуналдық қалдықтардың пайда болу және жинақталу нормалары  кейіннен есептік бірлікке жинақталу көлемін кейін есептей отырып, заттай өлшеу жүргізу жолымен анықталады. Жергілікті атқарушы органдар өз құзыреттері шегінде коммуналдық қалдықтардың пайда болу және жинақталу нормаларын есептеуді қамтамасыз етеді.
6. Заттай өлшеу жүргізу үшін жайлылық деңгейі әртүрлі екі үлгідегі тұрғын үй қорының объектілері бөлінеді:
1) су құбыры, кәріз, газбен жабдықтау, орталықтан жылыту, қоқыс құбыры бар жайлы тұрғын үй;
2) пешпен жылытылатын, су құбыры мен кәрізі жоқ жайлы емес тұрғын үй.

Об утверждении Типовых правил расчета норм образования и накопления коммунальных отходов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 ноября 2011 года № 1370. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 апреля 2015 года № 196
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 03.04.2015 № 196 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В целях реализации подпункта 7) статьи 16 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Типовые правила расчета норм образования и накопления коммунальных отходов.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 ноября 2011 года № 1370
Типовые правила
расчета норм образования и накопления коммунальных отходов
1. Общие положения
1. К коммунальным отходам относятся твердые отходы потребления, образующиеся в населенных пунктах, в том числе в результате жизнедеятельности человека, а также отходы производства, близкие к ним по составу и характеру образования.
2. Утверждение норм накопления коммунальных отходов для населенных пунктов производится местными представительными органами не реже чем один раз в пять лет либо по инициативе местных исполнительных органов, но не чаще, чем один раз в два года.
2. Порядок расчета норм образования и накопления коммунальных отходов
3. Нормы образования и накопления коммунальных отходов устанавливаются отдельно для всех объектов жилищного фонда, для нежилых помещений.
4. Нормы образования и накопления коммунальных отходов определяются для всех видов объектов жилищного фонда и по нежилым помещениям согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
5. Определение норм образования и накопления коммунальных отходов производится путем проведения натурных замеров с последующим расчетом объема накопления на расчетную единицу. Контроль за организацией и качеством расчета норм образования и накопления коммунальных отходов осуществляют в пределах своей компетенции местные исполнительные органы.
6. Для проведения натурных замеров выделяются объекты жилого фонда двух типов с различным уровнем благоустройства:
1) благоустроенные дома, имеющие водопровод, канализацию, газоснабжение, центральное отопление, мусоропровод;
2) неблагоустроенные дома с печным отоплением, не имеющие водопровода и канализации.

7. Тұрғындар тарапынан түзілетін коммуналдық қалдықтардың пайда болу және жинақталу нормаларын анықтау үшін тұрғылықты халықтың мынадай саны бар учаскелер бөліп алынады:
халқының саны 300 мың адамға дейінгі қалаларда учаскелер жайлылықтың әрбір түрі бойынша тұрғындардың жалпы санының 2%-ын;
халқының саны 300 – 500 мың адам болатын қалаларда учаскелер жайлылықтың әрбір түрі бойынша тұрғындардың жалпы санының 1%-ын;
халқының саны 500 мың адамнан асатын қалаларда - 0,5%-ын қамти отырып таңдалады (соның ішінде жайлы емес сектор бойынша кемінде 500 адам).
8. Таңдап алынған объектілерде өлшеу жүргізу алдында жергілікті атқарушы органдар коммуналдық қалдықтарды жинау мен шығаруды жүзеге асыратын ұйымдармен бірлесіп, осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысандар бойынша коммуналдық паспорт жасайды.
9. Пайда болған және жинақталған коммуналдық қалдықтардың массасы мен көлемін анықтау үшін өлшеу сызғышы мен салмақ өлшеу жабдығы пайдаланылады.
10. Өлшеуді бастамас бұрын контейнердегі қалдықтар тегістеледі және өлшеу сызғышының көмегімен қалдықтың көлемі анықталады.
11. Жинақталған қалдықтардың массасы толған контейнерлерді өлшеу жолымен және кейін бос контейнердің массасын алып тастау арқылы анықталады.
12. Егер бір учаскеде пайда болған және жинақталған қалдықтардың жалпы көлемі арнайы техниканың (қоқыс тасығыштың) шанағын толтырған және басқа учаскелерден қоқысты тиеу мүмкін болмаған жағдайда, қалдықтардың массасын қоқыс тиелген және бос машиналарды автомобиль таразысында өлшеу жолымен анықтауға рұқсат етіледі.
13. Пайда болған және жинақталған қалдықтардың массасы мен көлемі жөніндегі деректер осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бастапқы жазба бланкісіне жазылады.
14. Өлшеу бойынша бастапқы материалдарды өңдегеннен кейін объектілердің әрқайсысы үшін алынған деректердің (массасы, көлемі) аптаның күндері бойынша жалпы саны шығарылады және осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жинақтаудың жиынтық маусымдық ведомосіне енгізіледі.
15. Маусымдық өлшеу жүргізілгеннен кейін деректер (масса, көлем) осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша коммуналдық қалдықтардың пайда болуы мен жинақталуының жиынтық жылдық ведомосіне енгізіледі.
16. Белгілі бір объекті бойынша өлшеу болжанып отырған коммуналдық қалдықтарды жинағанда басқа объектілердің коммуналдық қалдықтары араласып кетпеуге тиіс.
17. Қалдықтардың жинақталуын анықтаған кезде бірдей сыйымдылықтағы стандартты контейнерлер пайдаланылады. Қалдықтарды барынша толық есепке алу және біркелкі емес пайда болу мен жинақталу коэффициентін анықтау мақсатында қосымша контейнерлер орнату көзделеді, оларды орнату қажеттілігі мен олардың саны таңдап алынған учаскелерді тексерген кезде нақтыланады.
Өлшеу басталғанға дейін бір тәулік бұрын барлық контейнерлер толық тазартылуға тиіс.

7. Для определения норм образования и накопления коммунальных отходов, образующихся от населения, выделяются участки со следующим количеством проживающего населения:
в городах с населением до 300 тысяч человек участки выбираются с охватом 2 % населения общего числа жителей по каждому виду благоустройства;
в городах с населением от 300 до 500 тысяч человек - 1 %;
в городах с населением более 500 тысяч человек - 0,5 % (из них не менее 500 человек по неблагоустроенному сектору).
8. На выбранные объекты перед проведением замеров местными исполнительными органами совместно с организацией, осуществляющей сбор и вывоз коммунальных отходов, составляются коммунальные паспорта по формам согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
9. Для определения объема и массы образованных и накопленных коммунальных отходов применяют мерную линейку и весовое оборудование.
10. Перед началом замера отходы в контейнере разравниваются и, с помощью мерной линейки, определяется объем отходов.
11. Масса накапливающихся отходов определяется путем взвешивания заполненных контейнеров и последующего вычитания массы порожнего контейнера.
12. В случае если общий объем образованных и накопленных коммунальных отходов одного участка полностью заполняет кузов специальной техники (мусоровоза) и дальнейшая загрузка с других участков невозможна, допускается определение массы отходов проводить путем взвешивания загруженной и порожней машины на автомобильных весах.
13. Данные по массе и объему образованных и накопленных коммунальных отходов вносятся в бланк первичных записей по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
14. После обработки первичных материалов, по замерам полученные данные (масса, объем) каждого объекта суммируются по дням недели и заносятся в сводную сезонную ведомость накопления по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
15. После проведения сезонных замеров, данные (масса, объем) вносится в сводную годовую ведомость образования и накопления коммунальных отходов согласно по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
16. Сбор коммунальных отходов, предполагаемых к замеру по определенному объекту, должен исключать смешивание коммунальных отходов от других объектов.
17. При определении накопления отходов используются стандартные контейнеры одинаковой емкости. С целью более полного учета отходов и определения коэффициента неравномерности образования и накопления предусматривается установка дополнительных контейнеров, необходимость установки которых и их количество уточняется при обследовании выбранных участков.
За сутки до начала замеров все контейнеры должны быть полностью очищены.

18. Өлшеу бойынша бастапқы материалдарды өңдеу өлшеу жүргізген күннен кейінгі келесі күннен кешіктірмей жүргізіледі.
19. Коммуналдық қалдықтардың пайда болу және жинақталу нормаларын есептеу былайша жүргізіледі:
1) бір тәулікте объектіде коммуналдық қалдықтарды жинақтауға арналған бір контейнерде пайда болған және жинақталған қалдықтардың көлемін анықтау (V конт., м3):
Vконт=h*S
мұндағы h – контейнердің түбінен бастап жинақталған коммуналдық қалдықтардың жоғарғы нүктесіне дейінгі биіктік, м;
S – контейнер түбінің алаңы, м2;
2) контейнерлік алаңда коммуналдық қалдықтардың пайда болуы мен жинақталуының жалпы көлемін анықтау (Vтәу, м3), егер контейнерлік алаңда коммуналдық қалдықтарды жинақтауға арналған контейнерлердің саны бірден артық болса:
Vтәу=Vконт1+Vконт2+Vконт3….
мұндағы Vконт1, Vконт2, Vконт3 - контейнерлік алаңда орналасқан әрбір контейнер бойынша коммуналдық қалдықтардың пайда болуы мен жинақталуының тәуліктік көлемі. Есептеу контейнерлік алаңда орналасқан контейнердің санына байланысты жүргізіледі;
3) коммуналдық қалдықтарды жинақтауға арналған контейнерде жинақталған коммуналдық қалдықтардың тәуліктік массасын анықтау (mконт., кг) мынадай формула бойынша жүргізіледі:
mконт =m3- mп
мұндағы mз – қалдықтар тиелген контейнердің массасы, кг;
mп – қалдықтардан бос контейнердің массасы, кг;
4) объектіде пайда болған коммуналдық қалдықтардың тәуліктік массасын анықтау (mтәу., кг) мынадай формула бойынша жүргізіледі:
mтәу = mконт1+mконт2+mконт3
мұндағы mконт1, mконт2, mконт3 - контейнерлік алаңда орналасқан әрбір контейнер бойынша коммуналдық қалдықтардың тәуліктік массасы. Есептеу контейнерлік алаңда орналасқан контейнерлердің санына байланысты жүргізіледі;
5) жинақталу нормалары жылдың маусымдары бойынша анықталады. Өлшеу қызмет көрсету кестесіне сәйкес контейнерлік алаңнан қалдықтарды шығарғанға дейін тәуліктің бір мезгілінде жеті күн бойы (үзіліссіз) жүргізіледі.
Өлшеу жүргізу мерзімдері: қыста – желтоқсан/қаңтар; көктемде – сәуір/мамыр; жазда – маусым/шілде; күзде – қыркүйек/қазан.
Маусымдық кезең ішінде объектіде пайда болған коммуналдық қалдықтардың көлемін анықтау (Vмаус, м3) мынадай формула бойынша жүргізіледі:
Vмаус=Vтәу1+ Vтәу2+….+ Vтәу7
мұндағы Vтәу1, Vтәу2 - белгілі бір маусымда әр тәулік ішінде объектіде пайда болған коммуналдық қалдықтардың көлемі;
6) маусымдық кезең ішінде объектіде пайда болған коммуналдық қалдықтардың көлемін анықтау (mмаус, кг) мынадай формула бойынша жүргізіледі:
mмаус= mтәу1 + mтәу2 +…+ mтәу7
мұндағы mтәу1, mтәу2 - белгілі бір маусымда тәулік ішінде объектідегі коммуналдық қалдықтардың массасы;

18. Обработка первичных материалов по замерам производится не позднее, чем на следующий день после их проведения.
19. Расчет норм образования и накопления коммунальных отходов производится следующим образом:
1) определение объема образованных и накопленных коммунальных отходов в одном контейнере для сбора коммунальных отходов на объекте в сутки (Vконт, м3):
Vконт=h*S
где, h - высота от основания контейнера до верхней точки накопленных коммунальных отходов, м;
S - площадь основания контейнера, м2;
2) определение общего объема образования и накопления коммунальных отходов на контейнерной площадке (Vсут, м3) в случае, если количество контейнеров для сбора коммунальных отходов на контейнерной площадке объекта более одного:
Vсут=Vконт1+Vконт2+Vконт3....
где, Vконт1, Vконт2, Vконт3 – суточные объемы образования и накопления коммунальных отходов по каждому контейнеру, расположенному на контейнерной площадке. Расчет производится в зависимости от количества контейнеров, расположенных на контейнерной площадке;
3) определение суточной массы коммунальных отходов, накопленных в контейнере для сбора коммунальных отходов (mконт, кг) производят по формуле:
mконт = mз - mп
где mз - масса загруженного контейнера с отходами, кг;
mп - масса порожнего контейнера с отходами, кг;
4) определение суточной массы коммунальных отходов, образовавшихся на объекте (mсут, кг) производят по формуле:
mcут = mконт1+mконт2+mконт3...
где mконт1, mконт2, mконт3 – суточная масса коммунальных отходов по каждому контейнеру, расположенному на контейнерной площадке. Расчет производится в зависимости от количества контейнеров, расположенных на контейнерной площадке;
5) нормы накопления определяются по сезонам года. Замеры проводятся в течение семи дней (без перерыва) в одно и то же время суток до вывоза отходов с контейнерной площадки согласно графика обслуживания.
Сроки проведения замеров: зима–декабрь/январь; весна–апрель/май; лето–июнь/июль; осень–сентябрь/октябрь.
Определение объема коммунальных отходов (Vсез, м3) на объекте в течение сезонного периода наблюдений проводят по формуле:
Vсез = Vсут1 + Vсут2 + ….+ Vсут7
где Vсут1, Vсут2 - объем образования коммунальных отходов на объекте за каждые сутки в определенный сезон;
6) определение массы коммунальных отходов, образовавшихся на объекте в течение сезонного периода (mсез, кг) производят по формуле:
mсез = mсут1 + mсут2 +…+ mсут7
где mсут1, mсут2 - масса коммунальных отходов на объекте за сутки в определенный сезон;

7) объектіде коммуналдық қалдықтардың пайда болу көздерінің санынан коммуналдық қалдықтардың орташа маусымдық нормасын анықтау мынадай формула бойынша жүргізіледі:
көлемі бойынша (Vтм, м3):
Vтм = Vмаус / (nхa)
массасы бойынша (mтм, кг):
mтм = mмаус / (nхa)
мұндағы n – маусымдық кезең ішінде бақылау тәулігінің саны.
a – есептік бірліктің саны;
8) объектіде есептік бірлікке коммуналдық қалдықтардың тәуліктік орташа жылдық нормасын анықтау мынадай формула бойынша жүргізіледі:
көлемі бойынша (Vтом, м3):
Vтом= (Vқ тм + Vк тм + Vжтм +Vкү тм)/n
массасы бойынша (mтом, кг):
mтом= (mқ тм + mк тм + mж тм+ mкү тм)/n
мұндағы жоғарғы индекстер «қ», «к», «ж», «кү» – қыста - «қ», көктемде - «к», жазда - «ж», күзде «кү» - есептік бірлікте тиісінше қалдықтар пайда болуының тәуліктік орташа маусымдық нормативтерін білдіреді;
n – қалдықтар пайда болған маусымның саны (n=4).
9) Объектіде есептік бірлікте коммуналдық қалдықтардың пайда болуымен жинақталуының жылдық нормасын анықтау мынадай формула бойынша жүргізіледі:
көлемі бойынша (Vж, м3)
Vж = Vтож х nк
массасы бойынша (mж, кг):
mж = mтож х nк
мұндағы nк – жылдағы күннің саны.
20. Коммуналдық қалдықтардың орташа тығыздығын анықтау, коммуналдық қалдықтардың пайда болуы мен жинақталуының маусымдық және тәуліктік біртекті емес коэффициентін анықтау мақсатында қосымша мынадай есеп жүргізіледі:
1) коммуналдық қалдықтардың орташа тығыздығын анықтау (gор, кг/м3) мынадай формула бойынша жүргізіледі:
gср =m/V,
мұндағы m және V – есептік бірлікте тиісінше массасы мен көлемі бойынша коммуналдық қалдықтардың пайда болуы мен жинақталуының жылдық немесе орташа маусымдық нормативтері;
2) коммуналдық қалдықтардың пайда болуы мен жинақталуының маусымдық біртекті емес коэффициентін (kбе) анықтау мынадай формула бойынша жүргізіледі:
көлемі бойынша:
Kбе = Vом/Vж
массасы бойынша:
Kбе = mом/mж
3) коммуналдық қалдықтардың пайда болуы мен жинақталуының тәуліктік маусымдық біртекті емес коэффициентін анықтау мынадай формула бойынша жүргізіледі:
көлемі бойынша:
Kмбе = Vmaxтәу./Vом
мұндағы Vmaxтәу. – маусымда объектідегі коммуналдық қалдықтардың пайда болуы мен жинақталуының ең жоғарғы тәуліктік көлемі, м3.
массасы бойынша:
kсн = mmaxтәу./mом
мұндағы mmaxтәу. – маусымда объектідегі коммуналдық қалдықтардың пайда болуы мен жинақталуының ең жоғарғы тәуліктік массасы, кг.
21. Нақты және есептік жылдық көлемді салыстыру үшін коммуналдық қалдықтардың пайда болуы мен жинақталуының есептік бірлікте белгіленген жылдық нормативтері есептік бірліктің санына көбейтіледі. Осылайша алынған коммуналдық қалдықтардың пайда болуының есептік жылдық көлемінің айырмасы олардың дәл сол объектіде бір жыл ішінде нақты жинақталуының бес пайызынан аспауға тиіс. Есепті және нақты деректерде бес пайыздан артық айырма болған жағдайда коммуналдық қалдықтардың пайда болуының сараланған нормативтері олар түзілетін негізгі объектілер бойынша талап етілген қателіктермен нәтижеге шыққанға дейін түзетіледі.
Коммуналдық қалдықтардың пайда
болу және жинақталу нормаларын
есептеудің үлгі қағидаларына
1-қосымша
Коммуналдық қалдықтардың жинақталу нормаларын
анықтауға арналған объектілер мен есептік бірліктер
Коммуналдық қалдықтар жинақталатын объектілер
Есептік бірлік
1
Жайлы және жайлы емес үйлер
1 тұрғын
2
Жатақханалар, интернаттар, балалар үйлері, қарттар үйлері және сол сияқтылар
1 орын
3
Қонақ үйлер, санаторийлер, демалыс үйлері
1 орын
4
Балабақшалар, бөбекжайлар
1 орын
5
Мекемелер, ұйымдар, офистер, кеңселер, жинақ банктері, байланыс бөлімшелері
1 қызметкер
6
Емханалар
1 адам
7
Ауруханалар, санаторийлер, өзге де емдеу-сауықтыру мекемелері
1 төсек-орын
8
Мектептер, орта оқу орындары, жоғарғы оқу орындары
1 оқушы
9
Мейрамханалар, дәмханалар, қоғамдық тамақтану мекемелері
1 тағам
10
Театрлар, кинотеатрлар, концерт залдары, түнгі клубтар, ойынханалар, ойын автоматтарының залы
1 орын
11
Мұражайлар, көрмелер
Жалпы алаңы 1 м2
12
Стадиондар, спорт алаңдары
Жоба бойынша 1 орын
13
Спорт, би және ойын залдары
Жалпы алаңы 1 м2
14
Азық-түлік дүкендері
Сауда алаңы 1 м2
15
Машиналардан сату
Сауда орны 1 м2
16
Өнеркәсіптік дүкендер, супермаркеттер
Сауда алаңы 1 м2
17
Базарлар, сауда павильондары, дүңгіршектер, сөрелер
Сауда алаңы 1 м2
18
Азық-түлік тауарларының көтерме базалары, қоймалары
Жалпы алаңы 1 м2
19
Өнеркәсіптік тауарлардың көтерме базалары, қоймалары
Жалпы алаңы 1 м2
20
Тұрмыстық қызмет көрсету үйі: халыққа қызмет көрсету
Жалпы алаңы 1 м2
21
Вокзалдар, автовокзалдар, әуежайлар
Жалпы алаңы 1 м2
22
Жағажайлар
Жалпы алаңы 1 м2
23
Дәріханалар
Сауда алаңы 1 м2
24
Автотұрақтар, автомобильді жуу орындары, АЖС, гараждар
1 машина-орын
25
Автомобиль шеберханалары
1 жұмысшы
26
Гараж кооперативтері
1 гаражға
27
Шаштараздар, косметикалық салондар
1 жұмыс орны
28
Кір жуатын орындар, химиялық тазалау орындары, тұрмыстық техниканы жөндеу орындары, тігін ательесі
Жалпы алаңы 1 м2
29
Зергерлік, аяқ киімді, сағаттарды жөндеу шеберханалары
Жалпы алаңы 1 м2
30
Жөндеу және қызмет көрсету орындары (кілттер жасау және сол сияқтылар.)
1 жұмыс орны
31
Моншалар, сауналар
Жалпы алаңы 1 м2
32
Қаланың аумағында жаппай іс-шаралар ұйымдастыратын заңды ұйымдар
1000 қатысушы
33
Бау-бақша кооперативтері
1 учаске
Коммуналдық қалдықтардың пайда
болу және жинақталу нормаларын
есептеудің үлгі қағидаларына
2-қосымша
Тұрғын үй қоры объектісінің коммуналдық паспорты
Қала ________________________________________________________________

7) определение суточной среднесезонной нормы коммунальных отходов на количество источников образования коммунальных отходов на объекте (расчетная единица) производят по формуле:
по объему (Vcc, м3):
Vcc = Vсез / (nхa)
по массе (mcc, кг):
mcc = mсез / (nхa)
где n - количество суток наблюдений в течение сезонного периода;
a - количество расчетных единиц;
8) определение суточной среднегодовой нормы коммунальных отходов на расчетную единицу на объекте производят по формуле:
по объему (Vccг, м3):
Vccг=(Vзсс + Vвсс + Vлсс +Vосс)/n
по массе (mccг, кг):
mccг=(mзсс + mвсс + mлсс+ mосс)/n,
где верхние индексы «з», «в», «л», «о» - обозначают суточный среднесезонный норматив образования отходов на расчетную единицу зимой – «з», весной – «в», летом – «л», осенью – «о» соответственно;
n - число сезонов образования отходов (n=4);
9) определение годовой нормы образования и накопления коммунальных отходов на расчетную единицу на объекте производят по формуле:
по объему (Vг, м3)
Vг = Vccг х nд,
по массе (mг, кг):
mг = mccг х nд,
где nд - число дней в году;
20. Дополнительно, с целью определения средней плотности коммунальных отходов, коэффициента сезонной и суточной сезонной неравномерности образования и накопления коммунальных отходов проводится следующий расчет:
1) определение средней плотности коммунальных отходов (ср, кг/м3) производят по формуле:
ср =m/V,
где m и V - годовые или среднесезонные нормативы образования и накопления отходов соответственно по массе и объему на расчетную единицу;
2) определение коэффициента сезонной неравномерности образования и накопления коммунальных отходов (kн) производят по формуле:
по объему:
kн = Vcc/Vг,
по массе:
kн = mcc/mг;
3) определение коэффициента суточной сезонной неравномерности образования и накопления коммунальных отходов производят по формуле:
по объему:
kсн = Vmaxcут/Vcc,
где Vmaxcут - максимальный суточный объем образования и накопления коммунальных отходов на объекте в сезон, м3.
по массе:
kсн = mmaxcут/mcc,
где mmaxcут - максимальная суточная масса образования и накопления коммунальных отходов на объекте в сезон, кг.
21. Для проведения сравнения фактического и расчетного годового объема, установленные годовые нормы образования и накопления коммунальных отходов на одну расчетную единицу объекта умножаются на количество расчетных единиц. Полученный таким образом расчетный годовой объем образования коммунальных отходов не должен отличаться от фактического их накопления от того же объекта за год более чем на пять процентов. В случае расхождения расчетных и фактических данных более чем на пять процентов, дифференцированные нормативы образования коммунальных отходов корректируются по основным объектам их образования до результата с требуемой погрешностью.
Приложение 1
к Типовым правилам расчета
норм накопления и
образования коммунальных отходов
Объекты и расчетные единицы для определения норм
накопления коммунальных отходов
Объект накопления коммунальных отходов
Расчетная единица
1
Домовладения благоустроенные и неблагоустроенные
1 житель
2
Общежития, интернаты, детские дома, дома престарелых и т.п.
1 место
3
Гостиницы, санатории, дома отдыха
1 место
4
Детские сады, ясли
1 место
5
Учреждения, организации, офисы, конторы, сбербанки, отделения связи
1 сотрудник
6
Поликлиники
1 посещение
7
Больницы, санатории, прочие лечебно-профилактические учреждения
1 койко-место
8
Школы, сузы, вузы
1 учащийся
9
Рестораны, кафе, учреждения общественного питания
1 посадочное место
10
Театры, кинотеатры, концертные залы, ночные клубы, казино,
залы игровых автоматов
1 посадочное место
11
Музеи, выставки
1 м2 общей площади
12
Стадионы, спортивные площадки
1 место по проекту
13
Спортивные, танцевальные и игровые залы
1 м2 общей площади
14
Продовольственные магазины
1 м2 торговой площади
15
Торговля с машин
1 м2 торговое место
16
Промтоварные магазины, супермаркеты
1 м2 торговой площади
17
Рынки, торговые павильоны, киоски, лотки
1 м2 торговой площади
18
Оптовые базы, склады продовольственных товаров
1 м2 общей площади
19
Оптовые базы, склады промышленных товаров
1 м2 общей площади
20
Дома быта: обслуживание населения
1 м2 общей площади
21
Вокзалы, автовокзалы, аэропорты
1 м2 общей площади
22
Пляжи
1 м2 общей площади
23
Аптеки
1 м2 торговой площади
24
Автостоянки, автомойки, АЗС, гаражи
1 машино-место
25
Автомастерские
1 работник
26
Гаражные кооперативы
на 1 гараж
27
Парикмахерские, косметические салоны
1 рабочее место
28
Прачечные, химчистки, ремонт бытовой техники,
швейные ателье
1 м2 общей площади
29
Мастерские ювелирные, по ремонту обуви, часов
1 м2 общей площади
30
Мелкий ремонт и услуги (изготовление ключей и т.д.)
1 рабочее место
31
Бани, сауны
1 м2 общей площади
32
Юридические, организующие массовые мероприятия на
территории города
1000 участников
33
Садоводческие кооперативы
1 участок
Приложение 2
к Типовым правилам расчета
норм накопления и
образования коммунальных отходов
Коммунальный паспорт объекта жилищного фонда
Город _______________________________________________________________

1. Мекенжайы ________________________________________________________
2. Қабаттылығы ______________________________________________________
3. Үйдің нөмірі _____________________________________________________
4. Тұрып жатқан адамдардың саны, адам _______________________________
5. Жайлылық деңгейі:
а) су құбырының, газдың, кәріздің болуы _____________________________
б) жылу беру түрі (орталықтан, пешпен, жергілікті) __________________
в) отынның түрі – көмір (тас көмір, қоңыр темір), ағаш отын, газ
_____________________________________________________________________
г) қоқыс құбырының болуы ____________________________________________
д) аула аумағының алаңы, м2 _________________________________________
оның ішінде
жасыл екпелер бар ___________________________________________________
жабыны қатты ________________________________________________________
соның ішінде жаяусоқпақтар __________________________________________
6. Контейнерлердің типтері, олардың саны және сыйымдылығы
_____________________________________________________________________
7. Қоқысты шығару кезеңділігі _______________________________________
8. Қайталама шикізатты бөлек жинау жүргізіле ме (қандай және қанша)
_____________________________________________________________________
Қолдары:
Т.А.Ә., лауазымы
Тұрғын емес үй-жайлар объектілерінің коммуналдық паспорты
Қала ________________________________________________________________
1. Объектінің атауы _________________________________________________
2. Мекенжайы ________________________________________________________
3. Жапсарлас салынған немесе жеке тұрған (соңғысының қабатын көрсету қажет) ______________________________________________________________
4. Орын саны (қызметкерлер және т.б.) _______________________________
5. Тәулігіне өткізу қабілеті:
ойын-сауық кәсіпорындары үшін (орын саны) ___________________________
_____________________________________________________________________
қоғамдық тамақтану кәсіпорындары үшін (тағам түрі) __________________
6. Қызмет көрсететін персоналдың саны, адам _________________________
7. Үй-жайдың жалпы алаңы, м2 ________________________________________
Оның ішінде:
сауда алаңы _________________________________________________________
қоймалық және қосалқы алаң __________________________________________
8. Аула аумағының алаңы, м2 _________________________________________
Оның ішінде:
жасыл екпелер бар____________________________________________________
жабын қатты _________________________________________________________
9. Контейнерлердің типі, олардың саны және сыйымдылығы ______________
_____________________________________________________________________

1. Адрес ____________________________________________________________
2. Этажность ________________________________________________________
3. Номер домовладения _______________________________________________
4. Количество проживающих, чел. _____________________________________
5. Уровень благоустройства:
а) наличие водопровода, канализации, газа ___________________________
б) вид отопления (центральное, печное, местное) _____________________
в) вид топлива - уголь (каменный, бурый), дрова, газ ________________
г) наличие мусоропровода ____________________________________________
д) площадь дворовой территории, м2 __________________________________
в том числе:
под зелеными насаждениями ___________________________________________
под твердым покрытием _______________________________________________
из них тротуары _____________________________________________________
6. Тип контейнеров, их количество и емкость _________________________
7. Периодичность вывоза отходов _____________________________________
8. Производится ли раздельный сбор вторичного сырья (каких и сколько)
_____________________________________________________________________
Подписи:
Ф.И.О., должность
Коммунальный паспорт объектов нежилых помещений
Город _______________________________________________________________
1. Наименование объекта _____________________________________________
2. Адрес ____________________________________________________________
3. Встроенные или отдельно стоящие (для последнего указать этажность)
_____________________________________________________________________
4. Количество мест (работников и т.д.) ______________________________
5. Пропускная способность в сутки:
для зрелищных предприятий (число мест) ______________________________
для предприятий общественного питания (число блюд) __________________
6.Количество обслуживающего персонала, чел. _________________________
7. Общая площадь помещений, м2 ______________________________________
В том числе:
торговая ____________________________________________________________
складская и подсобная _______________________________________________
8. Площадь дворовой территории, м2 __________________________________
В том числе:
под зелеными насаждениями ___________________________________________
под твердым покрытием _______________________________________________
9. Тип контейнеров, их количество и емкость _________________________

10. Қалдықтарды шығару мерзімі ______________________________________
11. Тамақ қалдықтарын және қайталама шикізатты бөлек жинау жүргізіле ме? (қандай және қанша) ____________________________________________
____________________________________________________________________
Қолдары:
Т.А.Ә., лауазымы
Коммуналдық қалдықтардың пайда
болу және жинақталу нормаларын
есептеудің үлгі қағидаларына
3-қосымша
Бастапқы жазба бланкісі
_________________
(күні)
_______________________________________________ объектісі бойынша
(атауы, мекенжайы)
Контейнердің
р/с №
Жиналған қалдықтар қабатының биіктігі, h, м
Контейнер негізінің алаңы, S, м2
Контейнердегі қалдықтардың көлемі, h*S, м3
Қалдықтар тиелген контейнердің массасы (қоқыс тасығыш), mз, кг
Бос контейнердің массасы (қоқыс тасығыш), mп, кг
Контейнердегі қалдықтардың массасы, mз – mп
1
2
Тәулік ішіндегі жиыны
Vтәу
Mтәу
Коммуналдық қалдықтардың пайда
болу және жинақталу нормаларын
есептеудің үлгі қағидаларына
4-қосымша
Объектілердің топтары бойынша коммуналдық қалдықтардың
пайда болу мен жиналуының жиынтық айлық
(маусымдық) ведомосі
20__ жылғы ___ _____________ бастап ___ ____________ дейін
Жайлылық типі ___________________________________________
Аптаның күндері
Объектінің атауы
Объектінің қызмет түрі
Есептік бірліктің саны
Жинақталған коммуналдық қалдықтардың көлемі/массасы
Орташа тығыздығы, кг/м3
Барлығы қайталама шикізат іріктеп алынды (бөлек жинаған кезде)
жалпы
1 есептік бірлікке
кг
м3
кг
м3
кг
м3
Дүйсенбі
Сейсенбі
Сәрсенбі
Бейсенбі
Жұма
Сенбі
Жексенбі
Тәулігіне орташа
Қолдары
Т.А.Ә., лауазымы
Коммуналдық қалдықтардың пайда
болу және жинақталу нормаларын
есептеудің үлгі қағидаларына
5-қосымша
Коммуналдық қалдықтардың пайда болуы мен жинақталуының
жиынтық жылдық ведомосі
Жайлылық типі ____________________________________
Объект
Ай
Өлшенетін бірліктің саны
Қалдықтардың жиналуы
Біртекті емес коэффициент
Бөлек жинау, кг
жалпы
өлшенетін 1 бірлікке
жалпы
өлшенетін 1 бірлікке
м3
кг
м3
кг
м3
кг
м3
кг
м3
кг
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Барлығы
Тәулігіне орташа
Қолдары
Т.А.Ә., лауазымы

10. Периодичность вывоза отходов ____________________________________
11. Производится ли раздельный сбор пищевых отходов и вторсырья
(каких и сколько) ___________________________________________________
Подписи:
Ф.И.О., должность
Приложение 3
к Типовым правилам расчета
норм накопления и
образования коммунальных отходов
Бланк первичных записей
_________________
(дата)
по объекту __________________________________________________________
(наименование, адрес)
№ п/п
контейнера
Высота
слоя
собранных
отходов,
h, м
Площадь
основания
контейнера,
S, м2
Объем
отходов в
контейнере,
h.S, м3
Масса
загруженного
контейнера
(мусоровоза)
с отходами,
m3, кг
Масса
порожнего
контейнера
(мусоровоза),
mп, кг
Масса
отходов в
контейнере,
m3 – mп
1
2
Итого за
сутки
Vсут
mcут
Приложение 4
к Типовым правилам расчета
норм накопления и
образования коммунальных отходов
Сводная месячная (сезонная) ведомость
образования и накопления коммунальных отходов
по группам объектов
Период с «__» по «__» ____________ месяца 20__ года
Тип благоустройства ___________________________________________
День недели
Наименование
объекта
Вид
деяте-
льности
объекта
Коли-
чество
расчетных
единиц
Объем/масса
накопленных
коммунальных
отходов
Средняя
плотность
кг/м3
Всего
отобрано
втор. сырья
(при
раздельном
сборе)
общее
на 1 расчетную единицу
кг
м3
кг
м3
кг
м3
Понедельник
Вторник
Среда
Четверг
Пятница
Суббота
Воскресенье
Всего
Среднее
за сутки
Подписи
Ф.И.О., должность
Приложение 5
к Типовым правилам расчета
норм накопления и
образования коммунальных отходов
Сводная годовая ведомость образования и
накопления коммунальных отходов
Тип благоустройства ___________________________________________
Объект
Месяц
Количество
измеряемых
единиц
Накопление
отходов
Коэффициент
неравномер-
ности
Раздельный сбор, кг
общее
на 1
измеряемую
единицу
общее
на 1 измеряемую единицу
м3
кг
м3
кг
м3
кг
м3
кг
м3
кг
Всего
Среднее за сутки
Подписи
Ф.И.О., должность