Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 6 желтоқсандағы № 1472 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 31 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Yкiметiнiң 27.01.2016 № 31 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2015 жылғы 17 тамыздағы № 669 бұйрығын қараңыз.
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 48-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 6 желтоқсандағы
№ 1472 қаулысымен
бекітілген
Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) меншік нысанына қарамастан медициналық ұйымдардың стационарды алмастыратын көмек көрсету тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) стационарды алмастыратын көмек - бір күннің ішінде ұзақтығы төрт сағаттан сегіз сағатқа дейін болатын медициналық бақылауы бар дәрігерге дейінгі, білікті, мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмек ұсыну нысаны;
2) күндізгі стационар - халыққа стационарды алмастыратын көмек көрсететін медициналық ұйымның құрылымдық бөлімшесі;
3) үйдегі стационар - халыққа стационарды алмастыратын көмекті үйде көрсету.
3. Стационарды алмастыратын көмекті тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі - ТМККК) шеңберінде, оның ішінде республикалық бюджет қаражатының есебінен ұсынылатын медициналық қызметтің тиісті түрлеріне лицензиясы бар медициналық ұйымдар көрсетеді.
Республикалық және жергілікті бюджеттер қаражатының есебінен көрсетілетін стационарды алмастыратын көмектің емделіп шыққан жағдайларының (көлемдерінің) жоспарланған санын бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі айқындайды.
4. Күндізгі стационарлардағы стационарды алмастыратын көмекті амбулаториялық-емханалық, стационарлық көмек көрсететін ұйымдар, үйдегі стационарларда - бастапқы медициналық-санитариялық көмек көрсететін ұйымдар ұсынады.

Об утверждении Правил оказания стационарозамещающей помощи
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 декабря 2011 года № 1472. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 января 2016 года № 31
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 27.01.2016 № 31 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра здравоохранения и социального развития РК от 17.08.2015 г. № 669.
В соответствии с пунктом 2 статьи 48 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" Правительство Республики Казахстан, ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания стационарозамещающей помощи.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 декабря 2011 года № 1472
Правила
оказания стационарозамещающей помощи
1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания стационарозамещающей помощи (далее - Правила) устанавливают порядок оказания стационарозамещающей помощи медицинскими организациями, независимо от формы собственности.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) стационарозамещающая помощь - форма предоставления доврачебной, квалифицированной, специализированной и высокоспециализированной медицинской помощи с медицинским наблюдением продолжительностью от четырех до восьми часов в течение дня;
2) дневной стационар - структурное подразделение медицинской организации, оказывающее стационарозамещающую помощь населению;
3) стационар на дому - оказание стационарозамещающей помощи населению на дому.
3. Стационарозамещающая помощь в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее - ГОБМП), в том числе предоставляемая за счет средств республиканского бюджета, оказывается медицинскими организациями, имеющими лицензию на соответствующие виды медицинской деятельности.
Планируемое количество пролеченных случаев (объемов) стационарозамещающей помощи, оказываемой за счет средств республиканского и местного бюджетов, определяется администратором бюджетных программ.
4. Стационарозамещающая помощь в дневных стационарах предоставляется организациями, оказывающими амбулаторно-поликлиническую, стационарную помощь, в стационарах на дому - организациями, оказывающими первичную медико-санитарную помощь.

5. ТМККК шеңберінде стационарды алмастыратын көмек денсаулық сақтау ұйымдарының жоғары медициналық білімі бар медицина қызметкерлерінің жолдамасы бойынша күндізгі стационар және үйдегі стационар жағдайында ұсынылады.
6. ТМККК тізбесіне кірмейтін стационарды алмастыратын көмек көрсету қызметтері ақылы негізде көрсетіледі.
2. Стационарды алмастыратын көмек көрсету тәртібі
7. Стационарды алмастыратын көмек жоспарлы және шұғыл түрде көрсетіледі. ТМККК шеңберінде стационарды алмастыратын көмек көрсету пациентте күндізгі стационарда емделуге жолдамасы, зертханалық, аспаптық зерттеулердің нәтижелері және осы пациентті емдеу үшін қажетті бейінді мамандардың консультациялары болған кезде жүзеге асырылады. Шұғыл стационарды алмастыратын көмек жолдамасыз көрсетіледі.
8. Пациент:
1) күндізгі стационарға түскен кезде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) бекіткен № 003-3/е нысаны бойынша күндізгі стационардағы науқастың картасы;
2) үйдегі стационарға түскен кезде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен уәкілетті орган бекіткен № 003-2/е нысаны бойынша үйдегі стационардағы науқастың картасы толтырылады.
9. Пациент туралы мәліметтер бастапқы медициналық есепке алу құжаттамасында:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен уәкілетті орган бекіткен № 001-1/е нысаны бойынша күндізгі стационардағы науқастың есепке алу журналында;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен уәкілетті орган бекіткен № 001-2/е нысаны бойынша үйдегі стационардағы науқастың есепке алу журналында тіркеледі.
10. Стационарды алмастыратын көмек көрсеткен кезде күндізгі стационардың және үйдегі стационардың жоғары медициналық білімі бар медицина қызметкері пациентті күн сайын қарайды, жүргізіліп жатқан емді түзетеді, қажет болған жағдайда қосымша зертханалық, аспаптық зерттеулерді және бейінді мамандардың консультациясын алуды тағайындайды.
11. Пациентке қажетті барлық емшараларды амбулаториялық-емханалық және стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының жоғары медициналық білімі бар медицина қызметкерлері тағайындайды.
12. Пациенттің жағдайы нашарлап, тәулік бойы бақылау қажет болған кезде пациент тез арада стационарға емдеуге жатқызылады.
13. Жағдайы жақсарған және стационарды алмастыратын көмекті қажет етпейтін емді жалғастыру қажет болған жағдайда пациент амбулаториялық емделуге жіберіледі.
14. Емдеудің ұзақтығы пациенттің келіп түскен сәтінен бастап:

5. Стационарозамещающая помощь в рамках ГОБМП предоставляется в условиях дневного стационара и стационара на дому по направлению медицинских работников с высшим медицинским образованием организаций здравоохранения.
6. Услуги по оказанию стационарозамещающей помощи, не входящие в перечень ГОБМП, оказываются на платной основе.
2. Порядок оказания стационарозамещающей помощи
7. Стационарозамещающая помощь оказывается в плановом и экстренном порядке. Оказание стационарозамещающей помощи в рамках ГОБМП в плановом порядке осуществляется при наличии у пациента направления на лечение в дневной стационар, результатов лабораторных, инструментальных исследований и консультаций профильных специалистов, необходимых для лечения данного пациента. Экстренная стационарозамещаюшая помощь оказывается без направления.
8. При поступлении пациента:
1) в дневной стационар заполняется карта больного дневного стационара по форме № 003-3/у, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения (далее - уполномоченный орган) в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
2) в стационар на дому - карта больного стационара на дому по форме № 003-2/у, утвержденной уполномоченным органом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
9. Сведения о пациенте регистрируются в первичной учетной медицинской документации:
1) журнале учета больных дневного стационара (поликлиники) по форме № 001-1/у, утвержденной уполномоченным органом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
2) журнале учета больных стационара на дому по форме № 001-2/у,  утвержденной  уполномоченным органом в порядке, установленном  законодательством  Республики Казахстан.
10. При оказании стационарозамещающей помощи медицинский работник с высшим медицинским образованием дневного стационара и стационара на дому ежедневно осматривает пациента, корректирует проводимое лечение, при необходимости назначает дополнительные лабораторные, инструментальные исследования и консультации профильных специалистов.
11. Все необходимые пациенту процедуры назначаются медицинскими работниками с высшим медицинским образованием организаций здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую и  стационарную помощь.
12. При ухудшении состояния, требующего круглосуточного наблюдения, пациент незамедлительно госпитализируется в стационар.
13. При улучшении состояния и необходимости продолжения терапии, не требующей стационарозамещающей помощи, пациент направляется на амбулаторное лечение.
14. Длительность лечения с момента поступления пациента составляет:

1) гемодиализде, химиялық және сәулелік терапияда, медициналық оңалту мен қалпына келтіре емдеудегі пациенттерді қоспағанда күндізгі стационарда кемінде 3 күн және 8 жұмыс күнінен артық болмауы керек;
2) үйдегі стационарда кемінде 3 жұмыс күні және жіті аурулар кезінде 5 жұмыс күнінен, созылмалы аурулар асқынған кезде 8 жұмыс күнінен аспауы керек;
3) жасалған операциядан кейін амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық патологиясы бар науқастардың 3 жұмыс күніне дейін күндізгі стационарда қысқа мерзімде болуы керек.
15. Стационарды алмастыратын көмек алған пациентті шығару кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен уәкілетті орган бекіткен № 066-4/е нысаны бойынша күндізгі стационарда және үйдегі стационарда емдеуден өткен науқастың статистикалық картасы толтырылады.
16. Қажетті ұсынымдарымен науқастың медициналық картасынан үзінді көшірме қол қою арқылы пациенттің қолына және бекітілген жері бойынша бастапқы медициналық-санитариялық көмек ұйымына беріледі.
17. Үш жасқа дейінгі балалар күндізгі стационарға аналарымен (әкелерімен) немесе оларға тікелей күтім жасайтын өзге адамдармен бірге жатқызылады.
18. Стационарды алмастыратын көмекті көрсету үшін медициналық айғақтар мен қарсы айғақтар аурудың нозологиялық нысанымен, аурудың ағымының сатысы мен дәрежесіне, негізгі аурулардың асқынулары мен қосалқы патологиясынның болуымен анықталады.
19. Стационарды алмастыратын көмекті ұсыну үшін жалпы айғақтар:
1) медициналық бақылай отырып, күні бойы ұзақтығы төрттен сегіз сағатқа дейін созылатын емшаралар жүргізуді талап ететін аурулар;
2) тәуліктік стационардан шыққаннан кейін медициналық бақылаумен емдеу іс-шараларын жалғастыруды талап ететін аурулар;
3) стационарлық емдеуден кейін медициналық оңалту мен қалпына келтіре емдеуді жалғастыруды талап ететін аурулар болып табылады.
20. Стационарды алмастыратын көмек көрсету үшін жалпы қарсы айғақтар:
1) тәулік бойы емшаралар жүргізуді және медициналық бақылауды талап ететін аурулар;
2) эпидемиологиялық қауіп кезеңіндегі инфекциялық аурулар;
3) «Әлеуметтік мәні бар аурулардың және айналадағылар үшін қауіп төндіретін аурулардың тізбесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 4 желтоқсандағы № 2018 қаулысына сәйкес айналасындағылар үшін қауіп төндіретін аурулар болып табылады.
21. Пациентті үйдегі стационарда қарап-тексеру үшін күндізгі стационар жағдайында медициналық көмек алу қажет болған жағдайда пациенттің амбулаториялық-емханалық ұйымға қаралуына кедергі келтіретін ағзалар функцияларының бұзылуы айғақ болып табылады.

1) в дневном стационаре не менее 3-х и не более 8 рабочих дней, за исключением пациентов, находящихся на гемодиализе, химио- и лучевой терапии, медицинской реабилитации и восстановительном лечении;
2) в стационаре на дому не менее 3 рабочих дней и при острых заболеваниях не более 5 рабочих дней, при обострении хронических заболеваний не более 8 рабочих дней;
3) кратковременное пребывание в дневном стационаре больных до 3-х рабочих дней с хирургической патологией, после проведенной операции на амбулаторно-поликлиническом уровне.
15. При выписке пациента, получившего стационарозамещающую помощь, заполняется статистическая карта прошедшего лечения в дневном стационаре и стационаре на дому по форме 066-4/у, утвержденной уполномоченным органом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
16. Выписка из медицинской карты больного с необходимыми рекомендациями выдается на руки пациенту под его роспись и передается в организацию первичной медико-санитарной помощи по месту прикрепления.
17. Дети до трех лет госпитализируются в дневной стационар совместно с матерью (отцом) или иным лицом, непосредственно осуществляющим уход за ним.
18. Медицинские показания и противопоказания для предоставления стационарозамещающей помощи определяются нозологической формой заболевания, стадией и степенью тяжести заболевания, наличием осложнений основного заболевания и сопутствующей патологией.
19. Общими показаниями для предоставления стационарозамещающей помощи являются:
1) заболевания, требующие проведения лечебных процедур продолжительностью от четырех до восьми часов в течение дня с медицинским наблюдением;
2) заболевания, требующие продолжения лечебных мероприятий с медицинским наблюдением после выписки из круглосуточного стационара;
3) заболевания, требующие продолжения медицинской реабилитации и восстановительного лечения после стационарного лечения.
20. Общими противопоказаниями для предоставления  стационарозамещающей помощи являются:
1) заболевания, требующие круглосуточного проведения лечебных процедур и медицинского наблюдения;
2) инфекционные заболевания в период эпидемиологической опасности;
3) заболевания, представляющие опасность для окружающих в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 декабря 2009 года № 2018 "Об утверждении Перечня социально значимых заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих".
21. Показанием для ведения пациента в стационаре на дому является нарушение функций органов, препятствующее посещению пациентом амбулаторно-поликлинической организации при необходимости получения медицинской помощи в условиях дневного стационара.

22. Төсектік режимді қажет ететін пациенттерге күндізгі стационар жағдайында медициналық көмек көрсетуге рұқсат етілмейді.
23. Тұрғын үй-тұрмыстық жағдайы қанағаттанарлықсыз болса, үйдегі стационар жағдайында стационарды алмастыратын көмек көрсетуге рұқсат етілмейді.

22. Не допускается оказание медицинской помощи в условиях дневного стационара пациентам, нуждающимся в постельном режиме.
23. Не допускается оказание стационарозамещающей помощи в условиях стационара на дому при неудовлетворительных жилищно-бытовых условиях.